ALGEMEEN OVERZICHT. ft AANVAL VAN TARDIEU DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 ZIJN ONTWAPENINGSPLAN EN DAT VAN HERRIOT. de NOOD DER DUITSCHE RIJN- SCHEEPVAART. DE KEIZER VAN ANNAM. TROONREDE VAN KONING CAROL. VREESELTJKE ONTPLOFFING IN EEN CEMENTFABRIEK. DE OPSTAND IN HONDURAS. DE SCHULDENKWESTIE. HOOVER CONFEREERT. ROOSEVELT HERSTELLENDE. DE NADERENDE „NATLEGGING IN DE V. S. HET CENTRUM EN VON PAPEN. Verzet tegen zijn plannen inzake grondwet en kiesstelsel. BOLIVIA EN PARAGUAY. DE TYPHOON IN JAPAN. De materieele schade wordt geschat op 30 millioen yen. S. A.-SCHUTTERS. IN- EN UITBREKERS IN EEN KERK GEARRESTEERD. DOODVONNIS IN MOORDPROCES. ALGEMEENE STUDENTENSTAKING TE ALGIERS. HET FRANSCHE BELASTING BEDROG-SCHANDAAL, trotzki op reis. de godsdienststrijd in MEXICO. GömbösRome-reis De Jonge Hongaarsclie premier Gömbös. de man van „de nieuwe, frissclie politie^ ee^ al heel spoedig van zijn internationale sym pathieën getuigenis afgelegd. Zondei ao,rzee ls tij, bijna met den eersten den be®^eD trein, naar Rome getogen, waar Persoonlijk hem aan het station opwacütte en allerhartelijkst begroette. Een koite a L door de Eeuwige Stad, f^^an Rome's oprecht gemeende toejuichm0en ctQOtQ bevolking; en daarna sloten de v' lieden zich in het studeervertrek van op, om ongestoord en buiten de oe.en oogen der journalisten de groote Internationale pro blemen, maar vooral de mogelijkheden, welke zich voor de beide landen voordoen, aan het ernstigste onderzoek te onderwerpen. Heel veel is aanvankelijk over dit onder houd niet bekend geworden; toen echter Göm bös Maandag te Boedapest terugkeerde, was hij wat spraakzamer en tegenover journalisten verklaarde hij met zeer merkbare voldoening, dat hij over de resultaten van zijn reis naar Rome zeer tevreden meende te mogen zijn. Daar waren alle groote problemen, welke voor beide landen van belang zijn, uitvoerig be sproken, maar vooral waren er met Mussolini overeenkomsten over den uitvoer van Hon- gaarsche graan- en vee-overschotten gesloten, welke voor den Hongaarschen landbouw bree- de perspectieven openden. Bovendien was in zake de regeling der oorlogsschtilden een accoord getroffen, dat Hongarije tegenover Italië van alle zorgen vrijstelt-, zoodat tusschen de twee landen op het oogenblik geen moei ij heden meer bestaan, de vriendschap as e ware onvertroebeld kan voortduren. Gömbös heeft echter uit Rome nog iets anders medegebracht als de volledige en volkomen opklaring der betrekkingen tusschen de twee landen. Hij is teruggekeerd met een onbeperk te bewondering voor het fascisme welke intusschen bij hem al in zeer hooge mate be stond en hij heeft daarvan allen, die maar luisteren wilden, mededeeling gedaan. „In Italië, verklaarde hij, kon ik de succes sen van den systematischen fascistischen ar beid aanschouwen. Landbouw, industrie, zelfs een militaire parade toonen de kenmerken van een schitterende ontwikkeling. Overal zien we den weerslag van een grootsche, opbou wende politiek. Ook in Italië leeft men in een moeilijke economische situatie, maar eenieder werkt met volkomen vertrouwen. Italië is echter geen land van cynische criticasters; het is een positief land, waar groot en klein de ideeën schraagt, welke de duee dagelijks in den vorm van concrete plannen opstelt. De menschen critiseeren niet, maar gelooven en werken". En na deze bijna onbeperkte lofprij zingen voegde Gömbös er, zeer karakteristiek, aan toe: „Ik ben naar Hongarije teruggekeerd niet de vastberaden bedoeling om het nationale werkplan, van welks juistheid ik mij nu heb kunnen overtuigen, en welks doorvoering der halve in het belang van het land is, onvoor waardelijk te verwezenlijken. Ik heb den res sortministers reeds instructie gegeven binnen den kortst mogelijken tijd concrete plannen voor de naaste toekomst uit te werken". Zoo zal de Rome-reis van den Hongaarschen premier ook op de binnenlandsche politiek van 't land haar invloed doen gevoelen, ofschoon 't effect daarvan eerst over eenigen tijd duidelijk merkbaar zal zijn. Wellicht mogen wij reeds 'n eerste verwezenlijking der grootsche plannen in het gisteren door minister Kallay bekend gemaakte voorstel zien om twintig dorpen, in het kader van het kolonisatieplan der regee ring, te bouwen. Ongetwijfeld zullen nog meer koene plannen binnenkort het licht zien. 6terk geïnspireerd door het fascistische voorbeeld, dat Gömbös zooveel bewondering inboezemt. Doch ook op internationaal terrein zal Gömbös' bezoek aan Mussolini niet zonder in vloed blijven. Wij wezen reeds op het sa™8n; vallen, van Herriots pogingen om met ltalie tot betere verstandhouding te komen en de ostentatieve wijze, waarop Gömbös te Rome werd ontvangen. Theoretisch is het ongetwij feld denkbaar, dat al deze gebeurtenissen el kaar toevallig kruisen, in werkelijkheid echter slaat men hier voor een demonstratie, een symbool als het ware van de strevingen, welke de huidige Europeesche politiek karakteri- seeren. Want als Herriot toenadering tot Mus solini zoekt, dan zit bij hem de gedachte voor om het Europeesche statuut, zooals dat door de vredesverdragen tot stand is gekomen, met alle mogelijke waarborgen van bestendiging te omgeven, terwijl de duce zich juist als de vaandeldrager van de revisie van dat statuut heeft opgeworpen, en alle staten om zich groe peert, welke bij de gedachte wijzigingen be langen van welken aard ook kunnen hebben. Ware dit Fransch-Italiaansche geschil door zelfs belangrijke koloniale concessies op te lossen, dan zou Parijs zeker niet aarzelen om Rome een heel eindweegs te gemoet te komen. Maar de eigenlijke kern van het conflict zit veel dieper: het is de strijd tusschen het jonge, opkomende fascistische Italië, dat de toeko mende plaats in Europa wil veroveren, en het gesatureerde Frankrijk, dat een hegemonie- positie in Europa inneemt, en niet bereid is deze ook maar in een onderdeel prijs te geven. Er zijn ongetwijfeld sterke symptomen, dat zich een politieke bergroepeering in Europa aan het voltrekken is; maar het lijkt ondenk baar, dat de twee landen, welke daarbij een hoofdrol moeten spelen, hun primaire doel stelling over het hoofd kunnen zien. Gömbös te Parijs, te Praag of te Belgrado ware inder daad „nieuwe stijl" geweest, Gömbös te Rome is traditie, de voortzetting van de tegenstel lingen-politiek in het oude Europa. Daarom gelooven we nog niet aan een vriendelijker aspect der internationale betrekkingen, hoe zeer pogingen worden gedaan om het den vol ken voor te spiegelen. PARIJS, 16 November. (V.D.) Naar aanlei ding van een artikel van Pertinax in de „Echo de Paris", waarin beweerd wordt, dat het nieuwe Fransche ontwapeningsplan vergeleken kon worden met het plan van Tardieu van Februari J.I., heeft de oud-minister-pres'.dent thans in genoemd blad een artikel gepubli ceerd, waarin hij ten eerste constateert, dat zijn plan de numerieke en feitelijke militaire ongelijkheid tusschen Duitschland en Frank rijk had gehandhaafd, welke ongelijkheid door allo onderteekenaars van het verdrag tan Ver sailles, als een noodzakelijke en onvoorwaarde lijke voorzorgsmaatregel tegen „den aanvaller van 1914" was beschouwd. Ten tweede had zijn plan geen wijziging ge bracht in het algemeene principe der Fransche militaire organisatie en de kwestie der militie- troepen niet aan de orde gesteld. Ten derde bevatte het plan van Februari geen voorstellen op Frausch initiatief tot wij ziging der verdragen. Een dergelijk voorstel van Fransche zijde noemt Tardieu zonder voor beeld, want zelfs de door Frankrijk aanvaarde wijzigingen In de herstelbetalingen berustten slechts op fc-tnn, die in de verdragen niet ge garandeerd waren. Tardieu acht het begrijpelijk en natuurlijk, dat het plan van de regeeriug Herriot princi pieel anders is dan dat van zijn vroegere re geering. Hij stelt er echter prijs op, dat het pp. bliek zich hiervan bewust is. Tardieu oefent dan verder in zijn artikel scherpe critiek op bet Fransche plan. De wijze, waarop het beoordeeld wordt, har.gt af van het standpunt der Fransche politieke pai tijen, en dit oordeel loopt zoover uiteen, dat de Fransche pers zelfs geen overeenstemming toont in de opvatting van den weerklank, dien het plan in het buitenland heeft gevonden. De „Ere Nouvelle" schrijft, dat het ontwa peningsplan thans is voorgelegd aan de publie ke opinie van de wereld en dat men moet af wachten. hoe die publieke opinie erop zal rea- geeren. Frankrijk weigert niet te onderhande len, het zegt niet: Dit plan moet genomen wor- den zoóals bet er ligt of worden verworpen. Het wil echter weten, of men eerlijk voor waarts wil komen, en van elk land en van elke regeering wordt thans geëischt, dat zij zonder bijgedachten hun eigen standpunt bekend ma ken. Speelt in zijn eigen jazz-band. De keizer van Annam, Z.M. Bao Dai, is een hoogst modern potentaat. Steeds is hij bezig zijn onderdanen gelukkig te maken met de tallooze zegeningen van de hedendaagsche, moderne beschaving en gedurig bezorgt hij zijn ministers grijze haren met de vele ver anderingen, welke hij in de reeds eenwen be staande gewoonten en gebruiken laat aan brengen. Zijne keizerlijke hoogheid heeft "enigen tijd geleden een bezoek gebracht aan ^uropa, zoo als men weet, en tijdens dat uitsiapje woonde bij o.a. ook een uitvoering bij van den be roemden Jack Hylton en zijn band. Vol aan dacht en met steeds groeiende bewondering en verbazing aanhoorde Zijne Majesteit de zin gende, loeiende, krakeel© en bonzenrle uitbar stingen van de moderne muziek t slaginstru menten en toen eindelijk de hemel instortte, m.a.w. de man aan het slagwerk de laatste maat accentueerde, nep -K.H. spontaan uit: „Hot" rhythme, aat 18 wat mijn paleis ort. breekt". Nu moet men weten, dat bij een Oostersch potentaat een wensen gelijk staat met de ver vulling "rvan en er wei epaalfl, dat keizer Bao Dai per brief een. c"rsbs Zou volgen in het leiden van een hand hot" rhythme. De lessen zouden doof Ja° °n Persoonlijk worden samengesteld. Zijne Majesteits vinl's'ef en *roinP®tspelers, trombonisten, clarinettis en sax°fonisten zullen gerecruteerd worden gen on derdanen. De keizer zelf z 11Jr!,antvraor'' deliike taak van pianist oP «ch n™w®. De keizer van Annam lS gst mo- dern De relaties met andere staten. BOEKAREST, 15 November. (R.O.) De ko ning opende heden de parlementszitting met een troonrede, waarin hij met nadruk erop wees, <jat het doel van Roemenië's buitenland- sehe politiek is de angstvallige eerbiediging der verdragen, de onwrikbare trouw aan de bondgenootschappen en de ontwikkeling van vriendschappelijke relaties met alle staten en nauwe sanr— werking met den volkenbond. Ter bespoedig ng van den economischen en fin-r elen wederopbouw heeft de voorgaan de rogeering de technische medewerking van den volkenbond ingeroepen. He tegenwoordige regeering zal de onder handelingen voortzetten, om een aan de belan gen van het land beantwoordende oplossing te vinden. 1 financieele politiek zal zich baseereii op de met zwa.e offers gekochte stabilit-it der valuta. Geen staatssubsidie. BERLIJN. 15 November. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: Bij de in het openbaar ge voerde besprekingen over de leniging ran den noodtoestand der Rijnscheepvaart is ook het denkbeeld geopperd, een beroep te doen op fj. nancieelen steun van het rijk. Dit denkbeeld is onuitvoerbaar. In een schrijven van den rijksverkeersminis ter aan de regeeringen der staten is. ter infor matie aan de belanghebbenden bij de Rijn- scheepvaart, met nadruk er op gewezen, dat in verhand met den financieelen toestand van het rtik op steun aan de Rijnscheepvaart, ook zelfs alleen aan de particuliere, met geldmiddelen van het rijk niet gerekend kan worden. De leniging van den noodtoestand op dep Rijn moet langs den weg van „Selbsthilfe" ge zocht worden. 9). jlnimte Trickett betrapte zich ©r plotse"nS 0p dat hij stond te denken aan een eigenaar dig g«val- Een wild, gedurfd en tot dronken, ecliap opwindend idee had hem vast gegre pen. Hij wenschte zichzelf geluk, dat hij uiter lijk zijn rust had kunnen veinzen. Sapristie! riep hij uit. Gaat U morgen vroeg naar Parijs? Kijk eens aan, ik ook! De assistente van Madame Chartes toonde - ae. Wel, als U dan een dag iiMft en U zoudt dan wil- cf twee in Parijs hiat en Ru0 de ,a len gaan naar onze zaak i fVQUW Fatx, en daar vragen naai mu Waleden - dan zou ik U de laatste Paujsche modes kunnen laten zien. Dan kan daar in eens gemaakt worden en eve naar Ind'ië worden verzonden. Prachtig! prachtig! stemde Jimmiie toe Natuurlijk doe ik dat; ik weet de Rue de a Pais Dezelfde naam, veronderstel ik? Ik zal U een kaartje geven, mijnheer. Vijf minuten later liep Jimmie Trickett te wandelen in de Bond Street en hij voelde zich zoo goed gemutst, dat hij eigenlijk dacht dit alles in een droom te heieven Plotseling schud de hij zich wakker, sprong in een voorbijgaan de taxi, liet zich naar zijn kamers rijden en moest Kentover toen wekken uit zijn middag- Bi aapje, Kentover. pak direct een paai- koffers. Poe daar allies in wat ik .-.ocidig zaj hebben voor I IN HET DRIJFZAND- HAMELN, 15 November (H.N. Op 29 October werd de metselaar Lange, die een welput aan het metselen was, door drijfzand bedolven Alle pogingen om den man te bevrijden mis lukten en ook, nadat men graaf- en andere machines aan het werk had gezet, gelukte het niet, den zandstroom te stuiten, zoodat de onge- lukkige niet meer gevonden kon werden. Vandaag beeft men de werkzaamheden ge staakt, daar volgens de meening van deskun digen het lijk ongetwijfeld met het drijfzand moegetrokken is, zoodat het waarschijnlijk In het geheel niet meer in de welput ligt. een paar dagen. Morgenvroeg vertrek ik naar Parijs. Ik zal jou niet noodig hebben, Kentover ik ga alleen HOOFDSTUK VII. Krijgsraad. Dien avond om een uur of zes, toen Jimmie Trickett den tijd tusschen de thee en het klee. den voor het diner doorbracht met het lezen Van een Franschen roman en het rooken van e®n sigaret, werd hij door Kentover naar de telefoon geroepen. Mijnheer Paeke, mijnheer, zei Kentover •Hnimie nam den haak op. Ben jij het, Packe? Jimmie, antwoordde Packe. Kom direct "aar Rjtz Scraye en ik willen je direct spreken. Ik hen niet gekleed. Kom! We hebben, iets belangrijks! -linimie mopperde nog wat, maar dat werd '°°r den anderen kant waarschijnlijk opgevat a een toestemming- Toen hij zich van de fo°n afkeerde, bekeek hij zichzelf nog eens vau °nde.r tot boven. Hij had zijn groot-toilet van dien middag verwisseld tegen een een voudig makkelijk zittend, tweed pak, en om- c a hij ean conventioneel jongmenseh was. die er va® hield tot in de uiterste puntjes ver- 201 Bd te zijn streed het tegen zijn principe, o™ te gaan dineeren in een dergelijk wandel cos num. Maar de toon van Packe was inder- daa-d dringend geweest. Nou, dan moet bet maar, zei Jimmie met een zucht. Geef mijn overjas, Kentover, en laat een taxi roepen. Het zal wel laat wor den voor ik terug hen, maar vergeet niet, dat ik morgen vroeg moet ontbijten om acht uur op z'n laatst. Een kwartier later werd Jimmie aangediend in dë privé-kamer van Lord. Scraye, en zag de- Een clootie en vier gewonden. FUESSEN, 16 November (V.D.) in bet aan de Beiersch-Oostenrijkschce grens gelegen stadje Vils heeft in een cementfabriek een he vige ontploffing in een oven plaats gehad. Een der directeuren en vier arbeiders liepen tengevolge van den vonkenregen en de gloeiende cementmassa ernstige brandwonden op. De dl recteutr Is reeds in het ziekenhuis te Fuessen aan zijn wonden overleden. Een tweede zwaar gewonde ligt op sterven. De moeder van den directeur, die telegrafisch werd ontboden heeft kort na aankomst te Fues sen een beroerte gekregen en is thans ernstig ziek in het ziekenhuis te Fuessen opgenomen. Bij de revolutie in Noord-Honduras behaal den de opstandelingen hun eerste -u-ces toen zij Sanros innamen en het regeeringsgebouw bezetten. D® regeerings-troepen, gesteund door de na tionalisten hebben tot dusver vergeefs getracht de stad te veroveren. De opstandelingen zijn aanhangers van den bij de presidentsverkiezingen verslagen libe ralen candidaat Angel Huete i Tot de leiders zou ook een'Engelschman be lmoren. TEGUCIGALPA, 15 November. (R.O.) Volgens een officieel communiqué zijn tijdens een ge vecht met de opstandelingen om het bezit van de stad San Pedro drie honderd personen ge dood of gewond. WASHINGTON, 16 November. (R.O.) Presi dent Hoover, die hedenochtend te Washington is teruggekeerd, trad onmiddellijk in over eg met de leden der regeering over de door Euro pa opgeworpen schuldenkwestie. BRUSSEL, 16 November. (R.O.) De Belgi sche nota aan de Vereenigde Staten verwijst, zooals men weet, naar de Fransche en Engel- sche nota inzake de kwestie der oorlogsschul den. Zij bevat hetzelfde verzoek tot verlenging van het Hoover-moratorium en een hernieuwd onderzoek naar de verplichting der betaling van de oorlogsschulden. België beroept zich daarbij op de onmiddel lijke aanvaarding van het voorstel van Hoover in Jufl 1932, alsmede op de onderteekening van de herstelbetalingsovereenkomst van Lau sanne. De Belgische regeering geeft uitdrukking aan haar overtuiging, dat de huidige moeilijk heden in de wereld slechts kunnen worden op gelost door een vastberaden politiek van sa menwerking en wederzijdsche hulpverleening. Moratorium verworpen LONDEN. 16 November (V.D.) Volgens wel ingelichte kringen te Washington zou de re geering der Vereenigde Staten betaling der buitenlandsche schulden eischen per 15 Decern ber a.s. Nader vermeldt een V.D. bericht uit Was hington nog: President Hoover heeft na zijn terugkeer te Washington een onderhoud gehad met den staatssecretaris van financien, Mills. Bij het verlaten van het Witte Huis verklaarde Mills, dat de oplossing van de kwestie der oorlogs schulden zaak van het, congres is, omdat de president niet gemachtigd is, uit zich zelf te hesluiten tot een verlenging van het morato rium, of de oorlogsschulden te verlagen. Ben hooge functionnaris, wiens naam niet wordt genoemd, is van meening, dat de Euro peesche schuldenbetalingen in de maand De cember zullen moeten worden gedaan, omdat de termijnen afgezien van de betaling door Engeland betrekkelijk gering zijn. Ook Polen vraagt uitstel van betaling. WASHINGTON, 16 November. (R.O.) Polen heeft aan de Vereenigde Staten uitstel van den betalingstermijn van 12 December verzocht, daar Polen op het oogenblik tot het doen van die betaling niet in staat is, zonder zijn eigen financien in gevaar te brengen. ALBANY, (New-York), 16 November (R.O.) In zijn eerste persinterview sedert vijf dagen verklaarde Roosevelt, dat hij herstellende is van zijn lichten aanval van influenza. Hij heeft nog wel lichte pijn over het ge- heele lichaam, doch verder voelt hij zich wel, ofschoon nog een beetje zwak. Hij weigerde commentaar te leveren op de nationale politieke vraagstukken, of op de ko mende ontmoeting met Hoover. new YORK, 15 November. (V.D.) In uitge strekte gebieden der Vereenigde Staten kan reeds gezegd worden dat de drooglegging haar tijd gehad heeft. Alcoholische dranken worden openlijk gebruikt, zonder dat op eenigerlei wijze door de autoriteiten wordt ingegrepen. De gouverneur van California heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een 1000 tal personen, die in de gevangenis zitten wegens overtreding der prohibitiewetten, op vrije voeten zal stellen. In tal van andere staten heeft het gerecht hon lerden zaken laten vallen, die behandeld moesten worden wegens overtreding op dit ge bied. In de groote hotels in New York worden ..bars" ingericht en kelders in orde gebracht in afwachting van de blijde gebeurtenis. Groote brouwerijen, die de lange droge pe riode zonder al te veel schade aan de inrichting overleefd hebben, door zich te werpen op de fabrikatie van alcoholvrij bier, worden weer op orde gebracht, om aan haar oude bestemming te voldoen. LONDEN, 16 November. (H.N.) Volgens een bericht uit Sacramento heeft Rolph, de gouver neur van California, gratie verleend aan alle gedetineerden in de gevangenissen, die wegens overtreding van de alcoholwet veroordeeld zijn. Ongeveer 1000 personen zijn dientengevolge in vrijheid gesteld. BERLIJN, 16 November. (W.B.) Le houding der centrumspartij ten opzichte van de p.an- neu van von Papen inzake een hervorming van de grondwet en het kiesstelsel komt tot uitdrukking in een artikel van het „Reichs- volks'hlatt" der centrumspartij, waarin het o.a. lüe hervormingen, welke noodzakelijk ziin tot opheffing van de bestaande mistoestanden, kunnen doorgevoerd worden zonder dat at- breuk gedaan wordt aan de democratische grondslagen van onze grondwet Wdór gezag is in zijn concreten vorm geenszins gebonden aan de bedekt dictatoriale methode eener zoogenaamde „autoritaire regeering Van dit principe uitgaande, wijzen wij alle plannen der regeering af, die uitloopen op een uitschakeling of rechtsberooving van de gekozen volksvertegenwoordiging. Wij kun nen de instelling van een hoogerhuis, dat over wegend uit niet-gekozen, doch benoemde leden bestaat en rechtens den rijksdag praktisch kan uitschakelen of lamslaan, niet goedkeu ren. Op dezelfde gronden verzetten wij ons ook tegen de benoeming van een „Prasidialrat". Daarentegen eischen wij een nauwkeurige vaststelling van de rechten van den rijltspresi- dent, vooral wat betreft zijn bevoegdheden volgens artikel 48, welke bevoegdheden tege lijkertijd moeten worden vastgesteld voor be paalde concrete gevallen, waarop zij kunnen worden toegepast. Wij wijzen iedere poging af, om het alge meene, geheime en indirecte kiesrecht ten gunste van welke bevoordeelingen van afzon derlijke kringen ook, bijvoorbeeld door middel van een meerstemmig kiesrecht, óp te heffen. De gebreken van het bestaande kiesstelsel worden ook door ons gezien, doch zij maken geen zoo radicale hervormingen noodig als de regeering voornemens schijnt, door te voe- ren- i - Een verkleining van (ie kiesdistricten en een beperking van het 1"stenprincipe zou het gewenschte resultaat hebben. Duizend Paraguanen gedood. LA PAZ, 15 November. (R. O.) Het Bolivi- aansche hoofdkwartier meldt, dat de Boliviaan- sche artillerie duizend manschappen heeft ge dood op de Paraguaansche frontlinie in den Arce-sector van den Gran Chaco. TOKIO, 15 November (V. D.). Volgens een officieeie mededeeling zijn tot dusverre 18 doe den geborgen, die het slachtoffer geworden zijn van den typhoon, die in den nacht op Dinsdag boven Yokohama en de kuststreken heeft ge- woed. Het definitieve aantal dooden is nog niet bekend. Het is echter evident, dat het aantal slachtoffers in de eerste opwinding sterk over dreven is. In Yokohaama is na do ramp de geheele politie en een deel van de troepen gemobili seerd. Zij hebben deu geheelen dag onafgebro ken gewerkt, om 121 inwoners te ledden, die door een aardverschuiving, welke door den typhoon was veroorzaakt, waren bedolven. De orkaan is de ergste geweest, die Japan in 12 jaar beleefd heeft. Men vreest, dat "Dij de visschersvioot groote verliezen zijn geleden. De vraebtstoomer „Oenkai Maru" (2000 ten) is bij het eiland Osjima ten Zuiden van Yoko hama aan den grond geloopen. Van de beman ning, dié* iiit 30 koppen bestond, zijn tot dus verre nog slechts negen gered. De overige 21 zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. In de militaire haven Sasebo wordt een klein marine-schoolsehip, met een bemanning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het tij dens den typhoon verteren is gegaan. De ma terieele schade wordt in totaal op ongeveer 30 millioen yen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een buiten gewone zitting besloten, een commissie tot het verleenen van hulp aan de getroffen gebieden te benoemen. De minister van financiën heeft daarvoor drie millicën yen ter beschikking gesteld. Nieuwe opgave van slachtoffers en verwoestingen. TOKIO, 16 November. (R.O.) Men vreest dat veertig visschersbooten met een totale be manning van 250 koppen tijdens den laatsten wervelstorm zijn vergaan evenals een aantal kleine schepen op diverse plaatsen van de kust Volgens de laatste officieeie berichten zijn te Tokio zes personen om het leven gekomen, in de naburige streken drie-en-veertig, terwijl twee-en-zestig personen worden vermist. In het geheel zijn 4792 huizen totaal verwoest, 10.287 gedeeltelijk en 52.943 huizen zijn overstroomd. DUISBURG, 15 November. (V.D.) De politie van Duisburg is er hedenavond in geslaagd de sedert langen tijd gezochte misdadigers Theis- sen, Petzold en Lump te arresteeren. Het was de politie ter oore gekomen, dat zij zich in Duisburg ophielden in de Petrikerk. Spoedig was een af deeling politie ter plaatse. De keik werd omsingeld. Toen de misdadigers zagen, dat zij in de val zaten, trachtten zij te vluch ten. Hierbij kreeg Theissen een schot in het hoofd, zoodat hij, levensgevaarlijk gewond, naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn beide medeplichtigen zijn gearresteerd. De roovers waren met legerpistolen gewapend en hadden een grooten voorraad munitie hij zich. CHEMNITZ, 15 November. iV.D.) Ir de zaak van den moord op den tacaarts Krebeck in een vereenigingsloknal der N.S.D.A.P., 'Jen 5den Augustus van dit jaa»- geDleegd, heeft het gerechtshof het doodvonnis uitgesproken te gen den verdachte, Ferdinand Ilartl, zulks overeenkomstig den e'sch van het O M. Voorts werd Bartl veroordeeld, tot zes maauden ge vangenisstraf wegens overtreding van de vuurwapenwet. Bartl heeft 'ie namen van zijn medeplichtigen nog niet genoemd. PARIJS, 16 November .(V.D.) In verband met het aftreden van den deken der medische faculteit aan de universiteit te Algiers, die het instellen van een nieuwen leerstoel aan zijn faculteit overbodig achtte, heeft een studen tencommissie besloten, gisteren een staking af te kondigen voor de studenten der medische faculteit en heden een algemeene staking van alle studenten der verschillende faculteiten aan de universiteit van Algiers. Een aanval op de politie. DUISBURG, 15 November. (V.D.) In den afgeloopen nacht werden eenige politiebeamb ten die het S.A.-huis der nationaal socialis tische partij in de Roonstrasse passeerden, door een op wacht staanden S.A.-man uitgescholden. Toen de politiemannen zich omkeerden, za gen zij een gummiknuppel in de hand van den S.A.-man. De politiemannen maakten rechts omkeert om den man te verbaliseeren wegens het dragen van een verboden wapen. Op dat oogenblik werden van de binnenplaats van het S.A.-huis schoten op hen gelost. Re cherche en een Ueberfall-commando waren spoedig ter plaatse. Het huis werd doorzocht en een hoeveelheid wapens in beslag genomen. VOORTVLUCHTIG BANKDIRECTEUR DüSSELDORF, 15 November (H.N.) De jus titie heeft thans een bevel tot aanhouding uit gevaardigd, tegen den directeur van de Deutsche Bank te Düsseldorf, Schater, die sedert eenige weken verdwenen is. Het laatst heeft men 10 dagen geleden van hem gehoord, toen hij een schrijven tot de bank heeft gericht. Het blijkt, dat Sehiifer zich aan belangrijke verduisteringen schuldig heeft gemaakt. Volgens sommige be richten zou het verduisterde bedrag 3 a 4 mil lioen mark bedragen. MOORD OP EEN HOUTVESTER. W-EIMAR, 15 November. (V.D.) Gisteren avond werd in het bosch nabij Schleusingen het lijk gevonden van den 41-jarigen staats- houtvester Decker, die met een collega een tocht door het bosch had gemaakt. Op den weg naar buis'moet hij zijn dood geschoten. Men vond geen wapens meer bij hem. Decker had eenigen tijd geleden een stroo- per aangeschoten, die juist dezer dagen uit het ziekenhuis is ontslagen. Men brengt den moord hiermede in verband. PARIJS, 16 November (V.D.) Een onafhan kelijk kamerlid heeft bij de Fransche kamer een voorstel ingediend, om de namen van da personen, die betroken zijn bij het groote be- lastingschandaal, te publiceeren. Inmiddels is een vergadering gehouden van 37 rechters van Instructie, die tezamen da 1018 gevallen van belastingbedrog moeste» onderzoeken, teneinde elkaar op de hoogte ta stellen van den gang van het onderzoek. ATHENE, 16 November. (R.O.) Trotzki is hedenochtend om zeven uur in de haven van Piraeus aangekomen. Hij reist met zijn trouw Natalia, in een luxe-cabine, en ontving me- mand. tenzij een politieinspecteur, wien hd verzocht geen belangstellenden tot hem toe te Eenige communisten, die tegen Tr^tzK*i T1'" den demopstreeren, werden door de politia weggewerkt. ,g namId(lag6 zou Trotzki zijn reia voortzetten. Naar de „Koelnische Volkszeitung" uit Vera Cruz verneemt, heeft een van de leiders der anti-kerkelijke beweging in Mexico, de ve renwoordiger der bondsregeering in Vera Lruz, Mendez, verklaard, dat door de bondsregee- ring maatregelen worden overwogen, „die aaa den godsdienststrijd definitief een einde zou den maken". De regeering is voornemens de grondwet ta wijzigen in dien zin, dat het onderwijs in da scholen niet meer op kerkelijken gronds ag zal worden gegeven. zen laatsten bij bet vuur staan, In een leven dig geaprek gewikkeld met Packe, Scraye schoof een stoei bij, julst tu6Bchen ben in. Het ls goed dat j© direct gekomen bent, Trickett, zei hij. Packe en ik houden krijgs raad en we hebben je hulp noodig. Het geval ia, dat de zaak zich heeft ontwikkeld. Jimmiie 'ging zitten en nam de sigaret ann, die Scraye hem offreerde. Sinds het avontuuir van vanmorgen? vroeg hij. Die ontwikkeling had hij mij plaats. Voor zoover Packe mij vertelde hebben die avonturen van jullie niet zoo hijster veel om het lijf. Dan maakt Packe conclusies, dieik niet trek, merkte Jimmie op. ik geloof, dat onze avonturen van vanmorgen wel degelijk iets te beteekenen hebben. Packe keek naar Scraye. Voor je Jimmie vertelt, waarover je zoo juist met mij gesproken hebt., Scraye, zei hij, zou ik graag willen weten, wat Jimmie wer kelijk denkt vanmorgen bereikt te hebben- Wat mij betreft, ik denk dat we niet meer deden dan mevrouw Wythenshawe van Vic toria-Station naar een postkantoor in Re gent Street volgen, van het postkantoor naar een heel de-gelijken winkel in South Molton Street en van dien hoedenwinkel naar haar eigen huis in Wilton Crescent Scraye noodigde Jimmie nonchalant uit tot het nemen van een sherry, die op een tafeltje vlak bij hem stond; Jimmie doed een glas half vol en tipte gedachten vol aan den wijn. Ja, zei hij. Ik geloof graag, dat dit alles is, wat je gezien hebt, Packe. Jij bent, wat men noemt, een uitvinder vam mysteries, maar je ziet en ruikt ze niet voor ze onder je neus liggen. Nu, ik ben geen uitvinder en ook geen fabrikant van dei-gelijke dingen, ik ben slechts een practicus. We hebben dus aangeno men, dat mevrouw Wythenshawe eergisteren avond het kruis van den Tsaar verduisterde uit de Koninginne^zaa.1, is t niet? Prachtig! en zal ik jullie nu vertellen, wat zij er mee deed? Packe lachte; doch hield zich direct in op een teeken van Scraye. Graag! zei de markies, zich tot Jimmie wendend. Vertelt het ons eens! Alia dan! ven-volgde Jimmiie. En ik durf wedden, dat ik absoluut gelijk heb, hoewel Ik onmogelijk kan verklaren waarom. Mevrouw Wythenshawe, eenmaal in het bezit van je kruis, maakte er een zeer behoorlijk pakje van. Zij nam het mee naar Brychester, toen zij kolonel en mievrouw Durham vergezelde op hun uitstapje naar de beruchte stad, om er de bijzonderheden te bekijken. Zij ging daar naar het postkantoor en verzond er het pakje aan zichzelf, poste-restante Postkantoor Re gent Street juister gezegd Upper Regent Street. Vanmorgen ging zij het er halen ik zag, dat zij het bij zichhad; ik merkte toen op ik ben nogal scherp van oogen dat het aangeteekend was. Zij hield het pak je in haar hand, toen zij den hoedenwinkel binnenging. En daar liet zij het achter. Daar achter laten? riepen de beide lui steraars uit. Zij Het het daar, herhaalde Jimmie met een zekere plechtigheid. Je ziet, Packe, ik verrichtte het detective-werk, terwijl jij voor het noodlge ornament of zullen we het „dekking" noemen zorgde. Ik heb er wel een beetje slag van, op verschillende kleine dingen te letten. Nu, toen mevrouw Wyil-en- sbawe op Victoria in de taxi stapte, droeg zij zoo'n enorme ta®ch bij zich het schiint te genwoordig mode te zijn enfin, zoo'n ding, waar je met het grootste gemak een zij van een varken in kan verbergen. Toenzij het postkantoor human ging, liet s!J dit diiag in de taxi achter en bij den hoedenwinkel weer. Zij had dus li-a.ar handen vrij en deze kouden aldus makkelijk geobserveerd worden. Ik lette op. Zij droeg, het bewuste pakje in haar lin kerhand, terwijl zij het postkantoor verliet zij hield het in ban- rechterhand hij den hoe denwinkel. En toen zij dten winkel verliet, had zij het in geen van beide handen. Om ju'lie beiden het bewijs van mijn observatie- macht te leveren wil ik de vriendelijke op merking maken, dat, hoewel ik mevrouw Wythen-shaiwe nooit van te voren heb ge zien. zij een dame is, die in het gesprek voortdurend haar handen gebruikt zij gesticuleert veel. Dat is inderdaad waar, zei Scraye. Schitterend! vond Jimmie. Mevrouw Wv- tkensibawe verliet dien hoedenwinkel, verge zeld door een jong winkelmeisje. Vo -r zij In de taxi stapte, praatte mevrouw Wytbenshawe zeer druk tegen haar. Zij gebruikte daarbij haar handen. Het pakje was er niet in. Daar uit concludeerde ik, dat mevrouw Wythensha we het pakje in dien hoedenwinkel had ach tergelaten, of dat zij het van daaruit had verzonden. Den hoedenwinkel! binnengaand droeg zij het niet mieer! Knap erg knap! mompelde Pa^ke. Werkelijk ingenieus, .linmile. Ik hoop alleen dat het waar is Ik ben geneigd om te vinden, dat Jim- mie's theorie de juiste is, vond Scraye. Het past volkomen bij hetgeen ik vanmiddag ge hoord heb tenminste, ik kan me voorstel len, dat het. er bij past. Ziet je, Trickett, sinds ik vanmidag om dAe uur hier in de stad ben aangekomen, heb ik vernomen, det er weer tweo diefstallen zijn gepleegd, welke precies overeenkomen met dien van het kruis. Weer twee! rïeg Ji#gnl« uit. -weer twee waarin mevrouw Wytlien- shawe editor onmogelijk de hand gehad kap hebben, antwoordde Scraye. Ik zal je verte. - len, wat. ik er van weet. Toen ik vanmiddag arivearde. ging ik naar de Antediluvian Cluib. Daar zag ik Lord Palsgrave en Sir Simon Fleming, die beiden zecjr ernstig zaten te praten in een hoek van de rookkamer. Na een poosje kwam Palsgrave naar me toe, en vroeg >,me, of ik me bij h&n wilde aansluiten. Toeh Ik bij hen zat, vroegen zij mij heel geheim zinnig, of ik op de partij van Godenhaim was geweest, waar het bewuste juweel werd gesto len. Ik antwoordde, dat dit zoo was. Zij vroegen mij daarna hun te vertellen, wat ik mij nog herinnerde van de omstandigheden, waaronder die diefstal werd gepleegd. Ik ver- tefde het hun. Toen kwam het groote wo rd er uit: die laatste week was bij Palsgrave verdwenen een verlucht misboek, eens het eigendom van Hendrik den Achten en bij Fleming een gouden ketting, waarvan gezegd wordt, dat zij aan één van zijn vo rvaderea werd geschonken door Lady Jane Grey op den avond vóór haar executie. Steeds bistorfeche curiositeiten mom pelde Trickett. Juist, altijd dingen, waarnaar door verza melaars wordt gejaagd, stemde Scraye toe. IVe toen zij mij zoowel verteld todden* verhaalde ik hun mijn geschiedenis. Maar ik vermeed zorg vuldig re zeggen, dat ik mevrouw Wythensha we verdacht. Wij moeten dat voorloopig nog voor ons houden. Daarna gingei wij alles m bijzonderheden na. Wij ontdekten, dat iedero diefstal onder precies dezo fde omstandigheden, was gepleegd - de voorwerpen werden be waard in een aparte kamer van elk buis en niet speciaal bewaakt zij waren alle heel gemakkelijk te bereiken. Wij bespraken daarn* onze bedienden, (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9