IN DEN ZESDAGEN ROES. I g- K ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932 VREDESORGANISATIE VAN ONS VELDLEGER. DE REORGANISATIE-PLANNEN. Het beroepskader. DE LEIDING VAN DEN ALG. NED. FASCISTEN BOND. ONZE ZEEMACHT. Bouw van een onderzeeboot. DE PLANNEN VOOR DE TOEKOMST. AMSTERDAM OP DEN VOOR AVOND. MISLUKTE REQEPTIE. ANNA PAWLOWA. Klokslag 10 lost John Stol het startschot. DE VERDACHTE SCHILDERIJEN UIT DE VEILING-MAK Alles lijkt valsch, zelfs de naam van den collectionneur. M. CHANTEROU OP HET SPOOR (Van onzen correspondent). REEDS SPOEDIG PREMIES AANGE- KONDIGD. heeft oude schilderijen "ustnie ,n - op ENKELE SCHILDERIJEN REEDS EERDER TE BRUSSEL GEVEILD? CHANTEROU'S VERLEDEN. EEN GROOTE ZWENDELAAR. aangekondigd® Premie van ioo gewonnen. De BEZUINIGING BIJ HET LEGER. In antwoord op de in het voorloopig verslag door de Tweede Kamer inzake de Defensie- begrooting categorisch gestelde vragen wordt o.m. in de memorie van antwoord het volgende medegedeeld: L Van 8 regimenten infanterie, naar den maat staf van één per brigade, zullen dé in de regi mentsschool vereenigde oefeneenheden worden opgeheven; de samenstelling van elk der acht regimenten veldartillerie zal worden teruggebracht van drie tot twee schoolbatterijen. Vermits van de bedoelde acht infanterie- regimenten de staven blijven bestaan en de sterkte der overige regimenten, in totaal met 64 instructieve onderofficieren is uitgebreid, zoomede bij de regimenten veldartillerie, de regimentsstaven niet in de reorganisatie zullen worden betrokken en voorts het veldleger een groot aantal andere legeronderdeelen omvat, welker samenstelling ongewijzigd blijft, kunnen de voorgenomen maatregelen tezamen genomen, niet worden aangemerkt, als practisch de be- teekenis te hebben van opheffing van ongeveer één derde van de vredesorganisatie van ons veldleger. De opheffing- omvat een veel kleiner deel. 2. De organieke vermindering van het beroeps kader als gevolg van de voorgenomen reorga nisatie, bedraagt: A. Infanterie: 116 officieren of 20 pet.. 268 onderofficieren of 15 pet. van de huidige orga nisatie sterkte. In verband met een mede voorgenomen en nader te omschrijven wijziging in de organisatie van het vooroefeningsinstituut, zullen de boven genoemde getallen geleidelijk worden terug gebracht tot: pl.m. 100 officieren of 18 pet., pl.m. 160 onder officieren of 10 pet. van de huidige organisatie- sterkte 3. Elke infanterie brigade zal bestaan uit: de staf der brigade, twee regimenten infanterie den afzonderlijken staf van een regiment infan terie. Elk regiment infanterie zal bestaan uit den staf van het regiment waarin opgenomen het mobilisatiebureau): de regimentsschool, be staande uit den staf van de school, twee tirail leurscompagnieën en de '-pecialistencompagnie. De opleiding van het dienstplichtig kader zal plaats vinden bij de compagnieën, waarvoor het krachtens zijn functie (tirailleur. mitvaillist. verbindingsman of mortierist) is bestemd. Elk regiment veldartillerie zal bestaan uit den staf van het regiment (waarin opgenomen het mobilisatiebureau) en twee schoolbatterijen De opleiding van het dienstplichtig kader zal. even als bij de infanterie, plaats vinden bij de school batterijen, onder rechtstreeksche leiding van de batterij commandanten. Vervanging van beroepskader door dienst plichtig en reservekader, ligt niet in het voor nemen. De meening van die leden, welke de voor keur wenschen te geven aan een natuurlijke, geleidelijke dienstverlating boven gedwongen opwachtgeldstplij-- „f pensi0nneering, kan de minister niet deelen. De mogelijkheid van het vervangen van offi cieren der militaire administratie door adjudant- onderofficieren is eenige jaren geleden in studie geweest. Het bleek toen. dat de behoeften van de oorlogsorganisatie zoodanig zijn, dat het aantal beroepsofficieren slechts voldoende is om met de allervoornaamste administraties te worden belast. Paarden voor het oorlogs- leger. Vervanging van officiersdienstpaarden door rijkspaarden zou slechts mogelijk zijn door ge lijktijdige overeenkomstige uitbreiding van het getal rijkspaarden. Instandhouding van de fokkerij van paarden, geschikt voor het leger, is in verband met de groote behoefte aan paarden voor het oorlogs- leger, een gebiedende eisch. Naar de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Defensiebegrooting mededeelt, is de eerste termijn van 100.000 aangevraagd voor den bouw van een onderzeeboot, ter ver vanging van de in 1916 te watergelaten O 6, welke boot als verouderd moet worden be schouwd. Voor de verdediging zijn in Nederland 10 onderzeebooten noodig. Met 7 onderzeebooten kan niet worden volstaan. De tonneninhoud van de aangevraagde onderzeeboot zal ruim 800 ton bedragen; de totaal kosten, te verdeelen over 4 begrootingsjaren, worden begroot op 2« a 3 millioen gulden. Wat de plannen voor de toekomst betreft, merkt de minister op, dat de grondslagen voor de verdediging zullen worden gehandhaafd. De opleidingen in Neder land. De opleidingen in Nederland hebben inder daad plaats op verouderde schepen. Ook de Regeering is van meening, dat die schepen ver vangen moeten worden. De toestand van 's Rijks financiën verzet zich hier thans tegen, maar het aanvragen van gelden teneinde een aanvang met die vervanging te maken, zal niet lang meer kunnen uitblijven, te meer daar die schepen niet alleen voor opleidingsdoeleinden noodig zijn. De kosten van onderhoud der oudere schepen zijn vrij hoog en er is een grens, waarbij het om financieele en andere redenen voord eeliger is nieuw materiaal aan te bouwen, in plaats van door te gaan met het herstellen van verouderde schepen. De kosten-verdeeling. De Regeering kan er niet toe medewerken de kosten van de marine, uitgezonderd de politie diensten, ten laste van het moederland te bren gen, aangezien zij van meening is, dat Neder- landsch-Indië als een deel van het Rijk in de kosten van het Rijksorgaan, dat in hoofdzaak tot bescherming van dat deel dient, moet bijdragen. De werf te Hellevoetsluis. Werd de werf te Hellevoetsluis gehandhaafd, dan zou begonnen moeten worden met een niet onaanzienlijk bedrag ineens te besteden, om haar althans eenigszins te moderniseeren. Tevens zou, evenals bij sluiting der werf het geval zou zijn, een aantal werkl.eden zij het ook in mindere mate zoowel te Hellevoetsluis als te Willemsoord moeten worden ontslagen, omdat het thans totaal aanwezige aantv werklieden te groot is zoor de in de komende jaren te ver wachten werkzaamheden. De uitbreiding die de werf te Willemsoord zal moeten ondergaan, wanneer zij met het gezamen lijke werk wordt belast, is van weinig betee- kenis. Reorganisatiecom missie licht een tip van den sluier. De beeren M. Heijbroek te Oosterbeek, P, E Keuchenius te '8 Gravenhage en C. J. van Knotsenborg te Rotterdam, vormende met bun drieën de reorganisatie-commissie, welke door de jongste algemeene vergadering van den Al- gemeeuen Nederlandsehen Fascisten Bond is benoemd om te trachten, orde in de leiding van die organisatie te brengen hebben in een pers-conterentie te 's Gravenhage een uiteen zetting gegeven van de strubbelingen in de fascistische beweging en van hun plannen tot saneering van de leiding in den A. N, F. B Het volgende is een samenvatting van hetgeen zij zeiden. Zij meenen, dat hoogstaande Nederlanders uit onkunde in zee gaan met menschen, die dit vertrouwen niet waard zijn, zoodat zij 'kans loopen. hopeloos geblameerd te worden, zij achten het een gevaar voor de gemeenschap wanneet jongentenschen zonder gefundeerde meen mg door menschen worden geleid tot woordelijkheidsgevoel worden geleid tot dingen, die tegen de wet en de goede zeden ingaan en zij wenschen niet, dat bonafide Ne derlanders uit onkunde slachtoffers zullen worden vau menschen, die zich opwerpen als behoorende tot de leiding van den A. N F. B. en contracten sluiten of vorderingen veroor zaken, welke niet door den A. N. F. B. zullen worden erkend. Onlangs, had de groep-Baars een comité van actie ingesteld: het statuut van den A. N F B. was van dien aard. dat men op net hoofdkwar tier allerlei uitgaven zonder eenige contróle kon doen. De gevolgen waren excessen en uit spattingen en daarna kwamen de klachten. De beer Baars heeft zich toen tot den heer Keu chenius gewend om de admiutstratie uit te zoeken. De beei Keueh nius vond echter een zoodanige wanorde, dat er voor hem geen be ginnen aan was. Daarna is de heer Wijnmalen oud-chef vau het afscheep en veembedrijt van de Handelmij. op Java erbij geroepen, doch deze kon evenmin de zaak goedkeuren Toen is er een algemeene vergadering te Delft bijeen geroepen, welke een reorganisatiecomitc heeft ingesteld, bestaande uit de beeren baron van Lijnden (chef Rijksgebouwendienst), Krediet Ravenswaay, Keuchenius. Baars en van Knot senborg. Het comité ging naar de Park iraat 23, waar het hoofdkwartier is gevest,gd en trof inderdaad een hopeloozen Jaubo. boven dien enkele aangelegenheden, die een politie onderzoek wenst helijk .naakten. Een van de H.B.-leden, de heer Ekering. er kende voor het reorganisatie-comité, dat het geen zich in het hoofdkwartier had afgespeeld wanneer het publiek bekend zou worden, on noemeljjke schade zou doen aan de fascistische beweging hier te lande en legde zijn hoofdbe- s'uursfunetie neer. Het reorganisatie-comité wenschte eer en goeden naam niet in de waagschaal te stellen en stelde 5 Nov. j.l. zijn mandaat ter beschik king. Daar toen de bond zonder leiding was trad het comité van actie in werking, waarin een 16-tal leden zitting had. Het schreef vergade ringen uit doch Baars verscheen er niet. Toen werd besloten de heeren Baars, De Blij, Her mans en Ekering (die, zooals gezegd, inmid dels was terug getreden) te schorsen en uit de leiding te ontzetten. Op 10 November is daarop een vergadering van afd.-besturen, correspondenten en actie- comité gehouden te Rotterdam. Er waren 18 afdeelingen aanwezig. Met algemeene stem men hechtte de vergadering goedkeuring aan de handelingen van het comité van actie, welke goedkeuring 12 Nov. in Den Haag met bijna algemeene stemmen werd bekrachtigd door de algemeene vergadering, gehouden in het Hof van Berlijn. Een nieuwe reorganisatiecommissie werd be noemd. t.w. de heeren Heybroek', Keuchenius en Van Knotsenborg. Deze heeft haar hoofd kwartier voorloopig opgeslagen te Rotterdam, Haagsche Veer 13. omdat de heer Baars c.s. door een eigenaardige contractkwestie zich nog heer en meester acht in het perceel aan de Parkstraat in Den Haag. De nieuwe leiding aan wier mededeelingen het bovenstaande is ontleend, wenscht den A. N. F. B. langs legalen. loyalen weg. met be- hoorlijke statuten waarop Kon. goedkeuring kan worden verkregen, tot bloei te brengen. AMSTERDAM, 17 November 1932 Amsterdam, het oude.... Amsterdam, het hart van Nederland. Het water glanst er donker in de grachten waarin zooveel roemrijke historie verzonken ligt, de strakke, in zich zelf gekeerde huizen ademen den geest der oude patriciërsgeslachten Maar ook gist het warme, woelige leven er in de straten: in de Kalverstraat paradeeren de menschen in lange rijen langs elkaar heen, het Rembrandtplein is vol van speelsche, kleurige lichten en een druk, gezellig beweeg, het Leid sche plein houdt zich wat statiger en deftiger, al kan het een zekere naieve ijdelheid niet onderdrukken om de nieuwe verkeerslicht- signalen' groene, roode, gele lampen, die nog steeds de nieuwsgierigheid van den goedigen Amsterdammer gaande maken. Ja, het is nog het oude Amsterdam, trotsch maar minzaam Het oude Amsterdam, door Gijs bregt gesticht aan de Aemstel, waar nu de duizencfen lichtjes boven het water twinkelen het Amsterdam van Pieter Bast en Balthazar Florisz. het Amsterdam van Rembrandt en onze groote 17e eeuwsche kooplieden. Maar er is iets met deze stad, er is iets met deze burgers. Waar ie gaat, p/aar je staat of zit, hoor je „zes"-klanken sissen tusschen de lippen der menschen; welke vriend, welke ken nis. welke vreemde je spreekt, hij informeert naar Pijnenburg, naar Dinale. naar Rausch. naar Broccardo Amsterdam, het trotsche, zelfbewuste heeft zich zelf prijsgegeven aan den zesdagen-roes. het interesseert zich thans boven alles voor het snelle trappen van bloote beenen op blinkende pedalen De stad. waarvoor geen horizonten bestonden en die haar schepen zond tot de uiterste uithoeken van de verre wereld, voelt thans haar blikken vastgezogen aan een klein UITVOER ONGEKEURDE POOTAARD- APPELEN. De wnd. directeur-genefaal van den land bouw brengt ter algemeene kennis, dat het in de bedoeling ligt de bij wijze van overgangs maatregelen toegestane uitzonderingen op het verbod tot uitvoer van ongekeurde pootaard- appelen, bedoeld in artibp' 2 van hri i'm-t aardappelen besluit 1932, na 1 ..la.ut 1333 niet. fe bestendigen. Een boek over haar door haar echtgenoot geschreven. Nadat kort na het overlijden der groote dan seres, haar vroegere impresario, Ernst Krauss. eeP b°ek over Anna Pawlowa in de Nederland- c e taal heeft doen verschijnen („Anna Paw- ,a'„aaJ Leven en haar Kunst", bij J. M. Meu- msterdanO is op het oogenblik ter nor,arfenA 'n de Engelsche taal van Victor wA A Pawl°wa's echtgenoot. a,? I9n"tnna. PavIova in Life and Art", dat met 120 illustraties in diepdruk en 2 in kleurendruk zal worden opgeluisterd, verschijnt einde November bij Cassell in Londen Een supplement met uittreksels van eritie- ken van bijna de geheele wereld zal aan dit werk worden toegevoegd. LILIAN DAGOVER. De filmster Lillian Dagover is te 's-Graven- hage aangekomen en heeft haar intrek in Hotel des Indes genomen. PAUL HAAKON. De vermaarde jeugdige danser Paul Haakon, die met eenige danseressen van het voormalige Pawlowaballet in October een tournée door Ne derland zou maken, maar door een ongeval deze moest uitstellen is nu weer geheel hersteld en zal dezer dagen zijn Europeesche tournée voort zetten en gedurende de maand Januari in ons land optreden. „MISSA POPULI" VAN HUB. CUYPERS. In de St. Agneskerk te Amsterdam heeft a.s. Zondag te 10 uur de eerste uitvoering plaats van Hubert Cuypers' Missa Populi. Deze mis is ge schreven voor vier stemmen, waarvan één door het volk wordt gezongen. Op deze wijze is. voor het eerst hier te lande, getracht den meerstem- migen koorzang met volkszang gedurende den liturgischen dienst te vereenigen. De mis, die dezer dagen in druk is versche nen, kan ook door vierstemmig mannenkoor of driestemmig mannenkoor met knapen gezongen worden. NAAR DE MISSIE. Uit het Missiehuis der Rel. Ursulinen van de Romeinsche Unie keerde naar de Missie van Java terug, de Eerw. Moeder Emmanuel Koch, Vice-Provinciale Overste van deze Missie. Moeder Emmanuel was naar Europa gekomen ter bijwoning van het Generale Kapittel der Orde, dat te Rome in 't Moederhuis, gehouden werd. Zes religieuzen vergezellen haar naar de Java-missie. Zij vertrokken van Marseille per m.s. „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd Op 21 October vertrokken drie Religieuzen van deze Orde naar de Missiestaties in Trans vaal en op 4 November scheepten vier harer Missionarissen zich in voor de Missie te Siam waar deze religieuzen huizen hebben te Bang kok en Xieng-Mai. „Een glimp van Van Kempen". rond houten baantje van 160 meter omtrek en dat bovendien nog omsloten wordt door een zaal Je kunt erom vloeken, je kunt erom lachen, je kunt er weemoedig van worden, maar ver helpen kun je het niet: voor het eerst in z'n historisch bestaan, heeft Amsterdam de zesdagen koorts, en het lijkt op een volwassene, die plotseling de mazelen gekregen heeft. Adieu historie, adieu horizonten Amsterdam doet gek, het hart van Nederland slaat over, van vandaag af zijn wij wielerziek. Symptomen- Waarom wil de Amsterdammer eigenlijk niet weten, dat hij nieuwsgierig is Het is een iet wat primitieve eigenschap zeer zeker, maar toch heusch niet zoo verschrikkelijk en zij staat hem intens-aardig. Hij is werkelijk grappig, zooals hij daar stiekum en schijnbaar zonder eenige bedoeling hij moet immers een luchtje scheppen en een wandelingetje zal hem goed doen de Vijzelstraat afdrentelt en langzaam de Ferdinand Bol op, tot hij toevallig en als bij vergissing plots voor het R.A.I.-gebouw belandt. En daar ontmoet hij tot z'n innige verwonde ring heel veel andere Amsterdammers, die alle maal de Ferdinand Bol zijn opgedrenteld en die nu in groepjes samenklonteren voor het groote, witte gebouw en allerlei wielergebaren tegen elkaar maken of met de hand boven de oogen door de ramen naar binnen trachten te gluren. De aller-echtste Amsterdammer gaat verder Hij licht voorzichtig de klink van de groote deur, schuift ze zachtjes open en steekt zijn hoofd naar binnen. Als hij tot zijn voldoening ziet, dat er nog geen portier achter staat, legt hij den kop in den nek, trekt een gezicht, alsof hij hier zaken heeft te doen en wandelt de ruimte in. Een oogenblik aarzelt hij, onder den spiedenden blik van een of ander semi-officieei personnage, voor het groote touw, dat den in gang tot de hal afspant. Dan licht hij met een ietwat-schuw en vlug gebaar het touw, schiet er onder door en beweegt zich in de zesdagen- sfeer. Hij verlustigt zich in het zagen en timmeren en kloppen en hameren en passen en meten en schilderen en vegen der werklieden, hij kijkt aandachtig toe. hoe de groote, kleurige reclame plakkaten worden aangebracht, die de houten gevaartes wat op moeten monteren, hij schuift het restaurant binnen, waar juist een vijftigtal pas-aangenomen, werklooze kellners hun laatste instructies krijgen, hjj klautert op de trappen en kijkt met welgevallen naar de baan. waar een paar jongere rijders, in dikke truinen gepakt, rondsuizen en als hij zoo alles op zijn montere gemak gezien heeft, zeult hij weer naar buiten en de Ferdinand Bol af. Och nee, nieuwsgierig is hij niet, maar bij tijd en wijle moet hij toch eens een luchtje scheppen en dan doet een wandelingetje immers goed. Receptie. Ik ben vanmiddag op receptie geweest. Gij begrijpt, ik had een uitnoodiging gekregen en ik ben gegaan, zooals ik dat op uitnoodigingen veelal doe. Een zonnige gewoonte. Het is wel niet alles geloopen, zooals ik mij had voorge steld, maar ik ben toch niet ontevreden. Hoe wel ik mij bewust ben, dat alels mooier had kunnen zijn. Men had mij namelijk gezegd, dat wij, be scheiden journalisten, de gelegenheid zouden krijgen om kennis te maken met de heeren renners. Ik had mij in dit voorrecht met een gevoelvolle verbeelding ingeleefd. Stel u voor, het is geen alledaagsch gebeuren, dat men zijn nederige en onbekende persoonlijkheid tot in het licht van de grooten mag dragen. Eén keer ben ik, met enkele honderden an dere personen weliswaar, maar één keer ben ik dan toch op een soirée ten hove ontvangen en in dezen stijl, schoon, ik moet toegeven, iets minder plechtig, had ik mij den gang der gebeurtenissen van hedenmiddag gedroomd. Ik stelde mij voor, dat Piet van Kempen en Pijnenburg, Braspenning en Wals in een deftig jacquet gestoken en met een welriekende witte bloem in het knoopsgat, aan het einde der ont vangzaal zouden staan opgesteld, Eén van de lagere helpers der équipe, laten wij zeggen de band-oppomper, moest dan onze simpele namen afroepen, de persoonlijke verzorgers zouden ons aan de renners voorstellen, waarna ik hoopte, dat de groote Piet en de groote Jan Ècb oojaanKKk mat nns ztuidan onderhout- den, Piet bijvoorbeeld over het feit, waarom hij in Berlijn zoo wispelturig was om op te geven. Daarna zouden wij verder gaan, eenige vriendelijke italiaansche uitdrukkingen wisse len met Di Paes en Dinale, die ik mij voor stelde in een met eereteekenen overdekt fascis ten-uniform, een gracieus Fransch gezegde pre velen tegen Wambst en Broccardo en zoo tot het einde der rij. Het verloop was echter eenigszins anders. Zeker, wij zijn keurig ontvangen, daarover niet. Wij hebben den innerljjken mensch versterkt gekregen, men heeft ons en dit was ons werkelijk een genoegen in alle toonaarden verzekerd, dat deze Nederlandsche zesdaagsche allereerst "een sportief karakter zal dragen, en dat de Berlijnsche tooneelen zich hier niet zullen herhalen, maar van de renners hebben wij er slechts enkele vluchtig gezien. Het jacquet van Piet en „den Pyn" ontbrak en wat wij zagen, toen de volijverige directeur ons uit de ontvangzaal op de baan voerde, was een glimp der roode, wollen trui van Van Kempen, die zich met zijn fiets haastig voor zooveel journalistieke belangstelling verschool. Braspenning keek ons van boven uit de bocht met een min of meer verbaasd oog aan en de kleine Duitschertjes. die elkaar achterna zaten, hadden meer aandacht voor eikaars achter- wieltje dan voor ons alledaagsche voorkomen Ook het afroepen onzer namen door de hel pers had natuurlijk niet plaats en evenmin heb ben de grooten zich vriendelijk met ons Inge. laten. Doch daarom niet getreurd. Wij zijn desal niettemin door ons bezoek in de echte zesdagen- stemming geraakt en onze fantasieën leven zich nu nog slechts uit op de rijwielen Wel te ver staan op de rijwielen der grooten Als gij dit leest, dan tollen zij misschien reeds rond. Zes dagen lang! v. D. De eerste Nederlandsche Zesdaagsche is gis terenavond om 10 uur, in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam begonnen. Van S tot 10 uur wei den nationale en internationale sprlntwedstrij den gehouden. Opening Wielerbaan- Om 8 uur opende de voorzitter der N. W. U jhr. I. L. van den Bergh van Heemstede de Amsterdamsche wielerbaan. Hij sprak zijn voldoening uit over de totstandkoming van df baan, bracht dank aan degenen, die de baan in het leven riepen en hoopte op een succes voor de wielersport. De publieke belangstelling was overigens om 8 uur nog slechts matig, maar tegen 10 uur werden de tribunes beter gevuld, al bleven nog tal van open plekken. Naarmate het tijdstip van den aanvang naderde, werd de stemming, zoowel binnen als buiten de baan, eenigermate irveus. Sprintwedstrijden. Een internationale sprintwedstrijd voor ama teurs werd verreden tusschen van Egmond. Chaillot. Merkens, v. d. Linden en van Dijk Onze Olympische kampioen werd bij zijn eer sten sprint geklopt. De uitslag was 1 Merkens 2 Chaillot, 3 van Egmond, 4 van Dijk. De eerste valpartij deed zich reeds voor bij den sprintwedstrijd Chaillotv. d. Linden. De va] van laatstgenoemde was echter niet van ernstiged aard. In de nationale sprintwedstrijden, waaraan door twaalf renners werd deelgenomen werd 1 Homma, 2 Ooms. De internationale puntenwedstrijd over 20 ronden tusschen v. Egmond, Chaillot, Merkens. v. d. Linden en van Dijk werd gedecideerd met een ronde voorsprong door van Egmond ge wonnen. Na het eerste klassement, waarin hij op de laatste plaats kwam, liep hij uit om na enkele ronden reeds een ronde te „nemen". Het groote moment. Te circa kwart voor 10 was dan het groote moment gekomen. De deelnemers aan de zes daagsche werden aan het publiek voorgesteld en zij kwamen hiermede dus voor het eerst offi cieel op de baan. Eerst de Franschen, dan de Belgen, de Ita lianen, de Duitschers en daarna onze landge- nooten. Allen werdfen met hartelijk applaus ontvangen. Te 5 voor tien uur verschenen de renners gezamenlijk in de baan, van leder kop pel een, om enkele looze ronden te rijden. Dan komt het beslissende moment. De strijd begonnen. Klokslag 10 lost John Stol het startschot en hiermede Is de eerste zesdaagsche In Neder land begonnen. Aanstonds wordt er een flink tempo ingezet. Wel gaat men nog even terrein verkennen, waarbij de renners aanhoudend van plaats verwisselen, maar bet tempo wordt on middellijk hoog opgevoerd. Spoedig rijdt men reeds met een klein sneltreinvaartje n.l. met een gemiddelde snelheid van 46 K.M. Een span nend en verrassend begin voorwaar en de ren ners verslappen voorloopig niet. Aflossingen komen reeds regelmatig voor. Met groote zeker heid wordt de eene baan na de andere afgelegd. Jan van Kempen wint eerste premie van 100. Reeds na het eerste kwartier komt er meer leven de baan. Het Carlton-Hotel kondigt een premie van ƒ100 aan! In razend tempo gaan allen er van door. Groote spanning! Tot Jan van Kempen op de eerste premie van 100 be slag legt. Met een luid applaus begroet het pu bliek deze prestatie. Even later wordt een tweede premie aangekondigd voor het koppel, dat voor 12 uur een ronde weet uit te loopen. Reeds een sensationeel begin! Intusschen houdt men er het tempo uitstekend in, regel matig worden de baantjes afgelegd, terwijl wij van bandenpech of andere strubbelingen be vrijd blijven. De 12 renners blijven in volko men regelmaat bij elkaar. Eerste klassement. Het eerste klassement van 10.30 wordt reeds aangekondigd. Na 8 van de tien voorbereidings ronden te hebben afgelegd krijgt Piet van Kem pen een lekken band en is dus uitgeschakeld- Een desillusie voor de massa. Geweldig is de strijd bij de eerste sprints. Het publiek be gint zich op te winden. De uitslagen van het eerste klassement z'J11 als volgt. In de eerste zes sprints eindigen achtereen volgens als eersten: Deneef, pijnenburg, an van Kempen, Schorn, Jan van Kempen en Wals. Een enorme jacht ontketent z'c'1 voor de zesde sprint, welke geruimen tijd aanhoudt. Het heele veld ligt door elkaar en men kan on mogelijk eenig idee van de volgorde krijgen. Het publiek is zeer opgewonden, joelt en gil; en juicht. De heele baan is een groote chaos. Dinale—di Paco gaan de eerste jacht ontke tenen. Zij houden niet vol, maar het blijkt, dat het koppel Braspenning-Wals en Charlier- Deneef een voorsprong van een ronde hebben verkregen. Bij een volgende jacht sluiten zich de kappelft Piet vail KemDen-Plinanhure en Parijs, 17 November 1932. üet is ons nog steeds niet mogen gelukken het „geschenk van den artiest aan den heer Chanterou door ook maar één enkelen kunste naar, in den catalogus genoemd, erkend te zien. De Alix, de Marc Chagall, de Chariot's, de Durey's enz., t is er mee als met de werken, die in het avondblad van gisteren door ons ge noemd werden. De artiesten weten noch van de schenking, noch van Chanterou. Germaine Agute, Roger de la Fresnaye, Modigiiani, Henri Ottmann, Pissarro, Vallotton zijn overleden, maar wat de schenking betreft en de vermelde werken is het er mee als met de valsche Pascin's. Nabestaanden en vrienden weten van niets en voorzoover de reproducties konden worden getoond, leidden die tot de slotsom van kinderachtig slechten namaak. Forain's zoon spraken we zelf niet, maar we vonden zijn moeder, mevrouw de wed. Forain, uiterst verbaasd over de schenking aan Jean-Loup Forain Jr. toegedicht: „schenking van drie werken aan iemand van wien ik nog nooit heb gehoord, terwijl mij geen enkele schenking be kend isU begrijpt dat mijn zoon noch ik er aan zouden denken werken van onzen dier baren overledene weg te geven en dat nog aan den eersten den besten vagen collection neur." De keuze der schilders-slachtoffers is in vele opzichten zeer handig geweest. Foujita zit in Amerika, de Chirico in Italië. Henri Matisse aan de Cote d'Azur, Menkes in Polen. De Fou jita uit den catalogus doet zijn vrienden lachen Wat de Matisse betreft, die werd gekocht in opdracht van een zeer bekenden kunsthandel, die bijzonder met Matisse werkt. Wij zeiden reeds, dat bij aankomst te Parijs, bij bet uit pakken van het doek, de eerste kreet was: „Maar dat ding is valsch" en zelfs was geen bevestiging van Matisse noodig. Men kan niet eens zeggen, dat de signatuur van Matisse was nagebootst, want de onderteekening leek naar niets. Men pakte het zaakje weer in en telefoneerde naar Amsterdam en de veilingdirectie heeft dan ook onmiddellijk het bedrag van den koop prijs gerestitueerd. Uit dat alles blijkt genoegzaam, dat de col lectie dr. L. J., vroeger collectie Chanterou, het product is van een opzettelijke zwendelarij in namaak-schilderijen, te meer waar de aanwij zingen in den catalogus vermeld, volkomen op fantasie berusten. Fantasie het oud-secretarisschap van den Herfstsalon. Fantasie het mede-oprichterschap van een kunstenaarshuis, dat slechts in de verbeelding des heeren Chanterou bestaat. Fantasie het vijftigtal schenkingen aan den heer Chanterou. Fantasie de „vente Appollinaire". Maar hoe is die collectie naar Amsterdam gekomen? Zeker niet direct uit Parijs. Bestaat die „dr. L. J." uit Brussel of is ook hij een product van de fantasie des heeren Chanterou? De zekerheid daaromtrent kan slechts door het betrokken vellingshuis worden gegeven en het is een publiek belang dat zulks geschiedt. We hebben natuurlijk geeh énkele réden om te ver onderstellen, dat aan het kunstkoopend pu bliek licht in deze zaak zal worden onthouden. Langs dien weg is licht te verkrijgen omtrent dien merkwaardigen kunstverzamelaar Chan terou. (Zooale men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, zocht de heer Baart de la Faille „dr. L. J." indertijd te Brussel op. Deze per soon bestaat dus. Of hij echter medeplichtige Is of bemiddelaar te goeder trouw, Is nog niet gebleken. R-ed.) Maar ook op andere wijze Is licht te verkrij gen. Wij hebben ook kunstenaars ontmoet voor wie de naam .van Chanterou niet een onbekend geluid was. Maurice Utrillo, Suzanne Valadon, Uter en nog eenige anderen herinnerden zich dien naam en verwezen ons weer naar anderen op Montparnasse en we hebben ten slotte iemand gevonden, die wist waar „Chanterou" eenige jaren geleden gewoond had. In een straatje bij den uithoek van de porte de Versailles, dicht bij het Croix-Nivert, spraken we een concierge aan. „M. Chanterou, s.v.pl.?" „O, IJ bedoelt Gabrlël Dubois.... niet meer hier sinds hij is uitgezet. Zoo juist heeft nieo mij ook al naar hem gevraagd." Dus geen Chanterou zelf, maar een Dubo s- Gabriël Dubois, alias m°n sieur Raphael Chanterou waarheen zendt U zijn corr»**' Hindenburg, meer dan ooit het midden punt der belangstelling, offert op boete dag zijn gave voor de oorlogsgraven. „En tie op?" eens, een „Die blijft hier liggen, zie maar Misschjen heel pak, al van een paar jaar la maar u be- is hij in België, want hij is Belg. blijven B(J grijpt, na zijn proces kon Mj^n Qm netjes te wio inderdaad, maar nfbjeriJen'restaUrateur- Hij was leiieiijk meer schilde™restaureerd" een wijze die hem niet a-= King heeft gebracht. Het eenl® flat catalo- aas wddr bliikt te zUn 1 vr°Uw bij gus wtór blDkt en)d en 00k schilderde. yer kernen Pr cUe n1euwe vandaan is ge rief rie i n n°r zoov©ei „kunst" gefabriceerd, nK baars zelf wei genoodzaakt wor den maar de oogen te sluiten, wiiien zij niet veel geld en tijd vermorsen aan de processen tegen kunstvervalsching en namaak. Raphael Chanterou, dus Gabriël Dubois, ia veroordeeld geweest en dat heeft natuurlijk sporen gelaten. Met zijn veroordeeling is ver- blijfsverbod gepaard gegaan. Zijn schoonzoon Destrée is nog wel teruggekomen en heeft toen ook weer met de justitie kennis gemaakt. Er is dus geen twijfel mogelijk of Chanterou be hoort tot de beroeps-scharrelaars in valsche kunst en de vraag dringt zich op of hij niet behalve collectionneur en verkooper, ook maker van het valsche goedje is geweest. Tal van de betrokken kunstenaars zijn zoodanig verontwaardigd, dat verwacht mag worden, dat ook de justitie nieuwsgierig zal worden gemaakt, naar deze zaak, ook al zal het verhaal op de zwendelaars al bijster gering zijn. Dr. L. J. en Chanterou bij de Brusselsche kunsthandelaars -niet bekend. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 18 dezer In verband met het artikel in de „Comoedia" over de te Amsterdam geveilde schilderijen van hedendaagsche Fransche meesters, die volgens den schrijver van dat artikel valsch zouden zijn, hebben wij bij Brusselsche kunsthande laars en collectionneurs geïnformeerd, of te Brussel „een collectie dr. L. J." heeft bestaan, waarvan die werken afkomstig zouden zijn. Deze personen, zonder zich evenwel in per- tinenten vorm te durven uitlaten, deelden Ons medé. nooit over een dergelijke t Brussel te hebben hooren spreken. Nochtans, zoo, voegden zij eraan toe, indien te Brdssel of in een der andere plaatsen des lande Iemand een collectie hedendaagsche schilderijen van meer dan 60 verschillende Fransche meesters zou hebben gehad, zouden de kunsthandelaars dat toch wel hebben moeten weten, daar de kans bestaat, dat wel enkele van die werken in België zelf zouden zUn aangekocht op een veiling of op een tentoons e ing. Men weet hier m die Knngen, wie personen zijn, die een coli0Ct,e vatl een tiental werken van dat soort bezitten en het zou wel tot ver wondering aanimdmg geven, dat men niet den eigenaar z°u l:ennen Vah een collectie als deze welke men aan den dr. L. J. uit Brussel toe schrijft- Ook <le Lhanterou is hier niet bekend. Terlo°Ps ziJ nog vermeld, dat ons bekend is, dat een PQai' jaar gejeden ai]aier enkele schil dert)011. met ('e bekende Fransche namen erop in veiling gebracht zijn, over welker authenci- teit nog al twijfel bestond en die op verre na niet de prijzen hebben opgebracht, welke voor echte werken zouden zijn betaald. leefd en keurig, haast te zijn." „Chanterou' sennaeru» .restaurateur Hi1 was feitelijk meer schildert) restaureercl„ n(J a- n "ITde justitie ln aanrakin» een wijze die hem met o» da(. ir< using at eeniSe zij" is' dat z1n vrouw bij haar naam is genoemd ©n ook schilderde, to als zijn schoonvader e succes. En er'is zelfs een co«Pf °n d e °°k „schilderde". Maar men schi^0 kunst en de vei ling bevatte uleuwe kunst en we kunnen dus Guimbretière-Pei* zich bij het leidend pele ton aan. Braspe ng"1V als hebben tevens de ekondigde P tme van ioo gewonnen. De ddelde snelheid bedraagt thans 55 K.M. gemiddeld0 sneineid bedraagt thans 55 K.M. Het eene koppe na het andere loopt uit en aan het jachten komt geen einde. Ten slotte gaat p. van Kempen er onweerstaanbaar vandoor. Goed aflossen van Pijnenburg brengt dit kop pel een voorsprong van 1 ronde op de rest. De drie genoem e koppels noteeren 1 ronde, de overige oppels twee ronden achterstand. Ook hierin omt spoedig weer verandering. Piet 60 'J.n tdoeten lmu voorsprong weer afstaan De ij et eerste klassement behaalde punten zun voor de koppels als volgt manier—Deneef 12, Göbel—Schorn 10, Jan van Kempen—Bogaert 10, Plet van Kempen— Pijnenburg 9, BraspenningWals 8, Dinale Di Paco 6, v. d. Heijdenv. d. Horst 6, Wamst Brocardo 4, Klaas van Nekv. Hout 1. De stand om 12 uu" was als volgt: 1. Guim- bretière Peix, 2. P. van Kempen—Pijnenburg 3. BraspenningWals op een ronde 4, Rausch— Hiirtgen, 5. WamstBrocardo, 6. Klaas van Nekv. Hout, Op 2 ronden 7. CharlierDeneef, 8. Jan van KempenBogaert. Op 3 ronden 9. GöbelSchorn, 10 DinaleDi Paco, 11 Rielens van Bruggenhnut. Op 4 ronden 12. v. d. Heij den—v. d. Horst. Dit is slechts een tijdelijke stand, want het jachten is niet van de lucht Reeds meer dan een uur lang wordt in razend tempo gereden, waarbij de stand telkens verandert. Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. IS dezer: Omtrent den schilderijen zwendelaar Ra phael Dubois (pseudoniem Chanterou) kunnen Wij nog niededeelen, dat onze inlichtingen om trent zijn verleden ook wat zijn judiciaire ver leden betreft geen hoop geveh, dat er zich ook maar een enkel authentiek schilderij in zijn verzameling heeft bevonden. De collectie wordt algemeen en bloc valsch genoemd. In den Parijsehen kunsthandel is Dubois be kend als namaker van schilderijen, terwijl hij een goede bekende van de justitie is. Hij werd 7 October 1888 te Luik geboren. Hij is schilder en copieïst. Den 6en Februari i»2» werd hij gearresteerd op grond van de klar 1 van een herbergier, aan wten hij een valsch schilderij bad vorkoclit. Toen de zaak in de commissie verscheen lieten meer koopers hun schilderijen onderzoeken, zoodat de justitie weldra acht aanklagers had. Van een der te Amsterdam in veiling ge brachte stukken vermeldt de catologus „getee- kend en opgedragen aan de A.A.A., Chanterou". Nu is het verbluffende, dat de president van de aldus genaamde „association amicale des artistes" niemand minder dan de commissaris van politie is, die bij de veiliShei' KPolitie de nasporingen der vervalschingen van kunstwer ken leidt, waarom onder de kunsthandelaars in Parijs de kwinkslag de ronde oet dat Dubois de valsche schilderijen uit verveling in de ge- vangenis heeft geschildei d. Afvloeiing van officieren en kader. BANDOENG, 18 November. (ANETA.) De „Preangerbode' meldt, dat de afvloeiing bij het leger omvat 23 hoofdofficieren 41 sub alterne officieren en onderluitenants,, bene vens 23 van het Ned. leger in Indië gedeta cheerde officieren. Bovendien vloeien van de Europeesche onderofficieren en minderen af 81 adj.-onderofficieren, 28 sim geant-majoors, 91 sergeanten en 20 brigadiers en minderen. Van de inheemsche onderofficieren en minderen, vloeien af 28 sergeanten le klasse, 116 sergean ten 2e klasse, 295 korporaals en 1949 ongegra- dueerden, totaal 2695 militairen, alles exclu sief burgerpersoneel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10