DE PARTIJLEIDERS BIJ HINDENBURG. bezorgdheid en onrust in de pers. I1 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932 de LAATSTE KANS. DE WAPENFABRICAGE. EEN CONCESSIE VAN AMERIKA TE GENEVE. FRANSCH VAARTUIG DOOR SPAANSCHE DOUANE BESCHOTEN. NIEUW KLEINKIND VOOR PRESIDENT ROOSEVELT. DE HAND VAN MOSKOU. De bloedige incidenten te Genève. het relikwieschrijn van den H. ALBERTUS. AANVALLEN OP PELGRIMS GESTRAFT. VROUW MET DOLK WILDE VON PAPEN SPREKEN. SENSATIONEEL INCIDENT £)E RIJKSKANSELARIJ. BELGISCHE GRENSVERDEDIGING ERNSTIG TRAMONGELUK BIJ METZ. OUD-MINISTER VAN CAENEGHEM EN LABOREMUS. OOSTENRIJK HEEFT GELD NOODIG. Weenen solliciteert naar het baantje van volkenbondsstad. MONTE CARLO. gearresteerd. is l'S ,Sne"er dan algemeen verwacht werd, 6 dramatlsche beslissing gevallen, dat het H' 6 kab'Ile'; Von Papen rijkspresident Von 1,1 ehburg ontslag zou aanbieden. En de oude veldmaarschalk heeft de demissie onmid- el'ijk aanvaard, het ministerie met de behan deling der loopende aangelegenheden belast en zich intusschen voorbehouden met de partijen behalve met de socialistische, die Von Papen zoo „onbeleefd" de waarheid heeft gezegd in rechtstreeksch contact te treden. Onwillekeurig gaan de gedachten een klein half jaar terug, toen op 30 Mei rijkskanselier 1 ''hing, nauwelijks eenigermate van zijn ver moeiende campagne voor de herkiezing van President von Hindenburg bekomen, na een langdurige ondergrondsche hetze tegen zijn Persoon en zijn politiek, uit de Wilhelmstrasse weggevaagd werd. Er ging een kreet van ver ontwaardiging over de geheele wereld, en zelfs zij, die het lang niet in alle opzichten hiet hem eens waren, gaven van hun sympathie hiet Brüning blijk. Het overheerschende oor deel was, dat Duitschland, onverstandig en ondankbaar, zich van zijn meest bekwamen Politicus ontdeed. Het heengaan van Von Papen zal geen enkel dergelijk gevoelen van sympathie verwekken zelfs het medelijden, dat men, zeer mensehelijk, steeds voor den overwonnene bespeurt, ont breekt geheel en al. Men denkt alleen aan het Woord van Brüning: „het Duitsche volk zal geen zes maanden een dictatuur dulden een Woord, dat, al ziet men Duitschlands toekomst met nog zooveel angst tegemoet!, hier een eerste verwezenlijking schijnt te krijgen. Von Papen heeft een kans gehad. En het zou in strijd met de geschiedkundige waarheid zijn, als men beweerde, dat hij die kans niet met beide handen heeft aangegrepen. Maar hij deed het als een dilettant, niet als een er varen volksleider. De fout, welke hij eens in "Washington als dilettant-diplomaat gemaakt beeft, heeft hij als dilettant-rijkskanselier, zonder iets uit zijn minder aangename ervarin gen geleerd te hebben, herhaald. Bij een wer kelijk verrassende breedte van inzicht mist uj de diepte van het inzicht, waarop elke naar luiten hitgedragen activiteit moet gebaseerd Zijn. Met Von Papen is het geheele kabinet, het z-g. baronnen-kabinet afgetreden. In hoeverre dit noodzakelijk was, is zeer moeilijk te be- oordeelen. Er woelen in de Duitsche politiek nauwelijks waarneembare krachten, welke men vaak alleen, als zij op een bepaald moment tot uitbarsting komen, naar de werkelijke waar de kan schatten. Zeker is, dat, naar de uiter lijke omstandigheden te beoordeelen, de positie van het kabinet veel minder geschokt was dan die van zijn leider, rijkskanselier Von Papen, tegen wie de oppositie als één geheel in gesloten front stond. Als dan ook het geheele kabinet en bloc is afgetreden, dan is dit wel in hoofdzaak geschied om de geheele aange legenheid in handen van den rijkspresident te stellen, die nu volkomen en onbeperkte vrij heid heeft gekregen om met de partijleiders te onderhandelen en dienovereenkomstig be sluiten te nemen. Zooals de zaken op het oogenblik staan, is de politieke toestand in Duitschland nog aller-, minst opgeklaard; alleen en uitsluitend is de mogelijkheid, volgens velen zej£8 maar een zeer kleine mogelijkheid geschapen, om tot opheldering te komen. En die kans om, zooals wij gisteren streven, „tot een eersten teruggallg naar grondwettelijke toestanden te komen, met de mogelijkheid van steeds verdere ontwik keling in die richting" zal alleen benut kun nen worden, als de partijen tot een zekere mate van overeenstemming over een regeer- rlkenam nuf 6611 basis in den rÜksdaS ge" tegenov ')ai'"len even onwrikbaar "I*1 elkaar staan als tot dusverre het binpt S' an Za' een nie«w presidentieel ka- iet, maar nu als absolute dictatuur, in het geroepen worden; zouden de partijen tot overeenstemming komen, dan zal de nieuwe regeering wel een sterke presidentieele signa tuur behouden, zooals reeds onder Brüning, maar met de natuurlijke tendens om, zoodra de algemeene toestanden zich gunstiger ont wikkelen, weer naar het gezonde parlementa risme te evolueeren. Er worden, reeds voor de besp. „amgen met V"n Hindenburg begonnen zijn, tallooze namen, genoeg om een bevolkingsregister van een flinke stad te vullen, voor het zware ambt van kabinetsformateur, en eventueel van rijkskan selier neergeschreven en uitgesproken. "Wij zuilen ons niet verdiepen in de vraag, wie de "ge ukkige" uitverkorene zal worden. zuiver volgens beproefd-parlementaire leider ri V°ortgescbredon worden, dan zou de er nationaal-socialistische partij Hitier U). Juffrouw aiLtw°'Ord.de, dat liet ^ker veel plezieriger was ln eeaea^ap te re|zen. Waarna de beer Trickett per missie kreeg, om een een sigaret op te steken. genoemde heer maakte K-' iJ' 1 toen gemak- kslijik en be-kren amu^eel en 21 ej,g goed, zoo dat het voor hen een verrassing was, toen z'j bemerkten, dat de boot Ca.ais linnen liep. J'i'ttumie werd opeens weer een en a activiteit. Hij pootte zich bij de bagage van de assistente 'ot een kruier op de boot kwam, die haar ko£. f®rs en ook de zijne naar <3en treM1 acht- ""'j zochten een gezellige eerste kias coupe uit j"1 daarna geleidde hij haar naar de les auna- Daar speelde hij zoo leuk den gast eel <1^ dover juffrouw Walsden, dat bij best von g,.'kaan. voor een ouderen broer of v0°' 'a"'r n^.'vader. Deze rol lag hem heel goed, van was hij iemand, die steeds zichzelf zou les ^v®n, om een ander goed te doen. Dit al ken ':rkte er toe mee, dat, toen zij hun kui- Bor^onsumeertl hadden en van den lichten den gaproefd hadden, juffrouw Walsden vrietnj Jimmie Triokett een charmanten, tend st( ''ken jongeman vond, die even op'et- <le Se®b ^rgzaam was als beleefd. En zij to n- b'agen. Verrassing en maakte geen tegenwer- v is-a-v^ °6ti zij zich zelf even later met hem niemand Nv*>nd in een comipartement, waar Jen zoe)t rikieu-g meer een plaats scheen te zul- of een door dezen aan te duiden persoonlijk heid, waarschijnlijk Gregor Strasser, met de kabinetsformatie heiast moeten worden. Maar Hindenburg schijnt een onoverwinnelijken af keer tegen Hitier persoonlijk te bezitten, ter wijl de Duitsche duce, naar verluidt, zelf de verantwoordelijkheid op zich wil nemen, als daartoe de kans bestaat, waarschijnlijk wijl hij vreest, dat hij anders geheel op den achter grond zou worden gedrongen. Von Hindenburg heeft de richting, welke hij wil inslaan, tamelijk duidelijk gedemon streerd door niet eerst den leider der grootste partij Hitier, maar den man, die de situatie meent te beheerschen Hugenberg in audiëntie te ontvangen. Aan de beurt komt voorts heden het centrum, en men, weet, dat dit met alle kracht op een zoo sterk mogelijk parlemen taire oplossing zal aandringen. In het onder houd HindenburgKaas zal waarschijnlijk het beslissende moment der crisis liggen. Weet Hindenburg welke gevoelens bij het volk le ven? Men gelooft het niet; maar mgr. Kaas zal hem daaromtrent zeker nauwkeurig en vol ledig inlichten en de rijkspresident zal dan zelf de conclusie moeten trekken, of hij met dan wel tegen het volk wil regeeren. De volksvertegenwoordiging doorleeft in Duitschland een hoogst belangrijk moment. Zal zij ln staat zijn de vredelievende en organische ontwikkeling van het politieke leven der natie te schragen, of zal zij een in zijn gevolgen onmetelijk fiasco moeten boeken? De komende dagen zullen het aantoonen. Maar de machte loosheid der partijen zou het huidige kabinet weer aan het bewind brengen, misschien het is denkbaar zelfs Von Papen in het rijks- kanselierlijk paleis terugvoeren. Politieke wapenstilstand BERLIJN, 18 November. (H.N.) De bespre kingen van den rijkspresident zijn vanmorgen met de ontvangst van den Duitsch-nationalen leider Hugenberg begonnen. De besprekingen zullen vermoedelijk tot het midden van de volgende week duren. Zoo deze, wat algemeen aangenomen wordt, niet tot het gewenschte doel, de vorming van een nationale concen tratie, leiden, verwacht men, dat een soort wa penstilstand tusschen de regeering en de volksvertegenwoordiging gesloten zal worden, gedurende welken tijd alle hervormingsplan nen en ook de ontbinding van den rijksdag zullen blijven rusten. Beschouwingen van Fran- sche bladen. PARIJS, 18 November. (R.o.) De Fransche bladen houden cich uitvoerig bezig met het aftreden van het kabinet-von Papen. De „Victoire" is van meening, dat het niet uitgesloten is, dat von Papen zijn eigen op volger zal aanwijzen, indien de Duitsche poli tieke partijen onderling niet tot overeenstem ming kunnen komen.. De „Figaro" voorspelt, dat het presidents kabinet von Papen door een ander presidents kabinet zal worden vervangen, welks leider met meer tact als zijn voorganger te werk zal gaan. Overigens zal het aftreden van het kabinet- von Papen, naar de „Figaro" en ook de „Ordre" meent, nocli op de Duitsche politiek, noch in het algemeen op de Europeesche aangelegen heden een beslissenden terugslag hebben. De „Ami du Peuple" schrijft: Het is bewe zen, dat de samenstelling van den nieuwen rijksdag niet de door de regeering gewenschte concentratie mogelijk maakt. Het valt daarom te betwijfelen, of het rijkspresident von Hinden burg zal gelukken, wat aan den rijkskanselier, die zijn vertrouwen had. mislukt is. Men schijnt zich in Duitschland, zoo ver ast het blad, niet de geringste illusies hier- ove:..te maken, ofschoon het den polltieken pai ijen duidelijk is, dat een mislukken der lans Jeginnen(je onderhandelingen tot ont bind mg van den rijksdag en de invoering der dictatuur zou leiden. t De indruk te Londen LONDEN, 17 November. (V.D.) Het aftre den van het ka ünet von Papen is te Londen niet onverwac 1 ge omen, zoodat er geen groote verrassing is gewekt. Of de partijen evenwel tot overeenstemming zullen komen, wordt be twijfeld, zoodat men m EngeiSChe politieke kringen reeds re en op een voortbestaan van een presidiaal kabinet en het mogelijk acht, dat de persoon van den rijkskanselier zal wor den verwisseld. „Evening Standard" beschouw Dr. Bracht als den candidaat, die de beste kansen heeft op den rijkskanselierspost. In regeeringskringen heerscht eenige bezorgd- heid er over dat Duitschland in verhand met de kabinetscrisis geen gevolmachtigd minister naar Engeland zal kunnen zenden. é)u zei Jimmie, terwijl de trein lang zaam het station uitstoomde, gaat u regelma tig naar Parijs? Ten minste eens per maand. Om te zien, hoe nieuwe hoeden wor en gemaakt Juist om te zien, hoe nieuwe hoeden worden gomaaM. Soms ook om de mensehen in de Rue de la Paix te vertellen wat wij doen in de South Molton Street. Nu en dan beto- ben wij in Londen een schitterend en originee' ontwerp, waarvan wij denken, dat het met succes naar Parijs zal kunnen worden overge bracht wij toornen daarmee tevens, dat zij in Parijs niet de eenige zijn, die hersens hebben. Daar, bij voorbeeld, in die hoedendoos u herinnert zich, dat ik tegen den kruier zei, daar speciaal zorg voor te dragen is een creatie, die Madame Charles en mij eenige sla- Pe looze nachten heeft bezorgd morgen zal Z1i ln onze etalage in de Rue de la Paix ten toongesteld worden en binnen een week zal een balf dozijn dames van de beau monde dien hoed dragen. Waarom slechts een half dozijn? vroeg Jimmie. Hm da t iedere hoed, dien wij maken, een daT" 61creatie is en wij garandeeren, we nooit twee hoeden eender zullen maken Daarom zei ik, dat sl,ecütg f3n ha,f dozjjn yaB c ien en een hoed zullen dragen, die on geveer, Zij zul'en v^i u a vol bewondering zijn over het algemeene effect vo„ van de creatie en we ma- •en an een hoed, die in de hoofdpunten daar mee overeenstemt. U begrijpt, dat, als we ook maar twee hoeden hetzelfde maken, het succes met zoo grort zal zijn. Dat. is dus juist het tegenovergestelde van hetgeen de mannen wenschen, merkte Jimmie op. Onze bedoeling is, dat wij zooveel mogelijk, hetzelfde gekleed gaan. ik veronder- Wie wordt rijkskanselier Een greep uit de gegadigdenStegerwald, Bracht, von Schleicher, Goerdeler, Hitier. BERLIJN, 18 November. (W.B.) De bevoeg de instanties hebben ook heden geweigerd, over het verloop en den inhoud der onderhan delingen van de partijleiders met den rijkspre sident eenige mededeeling te verstrekken. Over de ontvangsten bij president Hinden burg werd vanavond slechts volgend officieel communiqué openbaar gemaakt: „De rijkspresident ontving heden voormid dag den leider der Duitsch-nationale volkspar tij, Geheimrat Hugenberg, en heden namiddag den leider der centrumspartij, prelaat Kaas, alsmede den leider, der Duitsche volkspartij, Dingeldey, voor een bespreking over den poli- tieken toestand". Behalve dit officieele communiqué, zullen dus, van bevoegde zijde althans geen mededee- lingen worden verstrekt. Ook den partijleiders Is verzocht, de bespre kingen als streng vertrouwelijk te beschouwen. Met spanning ziet men thans den dag van morgen, waarop Hitier door Hindenburg ont vangen zal worden, tegemoet. De nationaal-socialisten zijn blijkbaar voor nemens,, ietwat minder stroef te werk te gaan dan op 13 Augustus j.l. Zoowel in nationaal-socialistische als in cen trumskringen is men er zich volkomen van be wust, dat alle krachten moeten worden inge spannen, om de hun door den rijkspresident gegeven kans op formeering eener nationale concentratie waar te nemen. GEN VE, 18 November. (VAN ONZEN COR- RESPONDENT). Amerika heeft vandaag in het bureau der ontwapeningsconferentie een nieuw bewijs gegeven, dat het bereid is tot concessies, wanneer daardoor de ontwapenings conferentie tot een goed einde kan worden gebracht. De Amerikaansche gedelegeerde verklaarde vanmiddag, dat Amerika bereid is, overeenkom stig Frankrijks wensch af te zien van het voor behoud dat Amerika tot dusver gemaakt heeft met betrekking tot het toezicht op de private wapenfabricage. Amerika is thans bereid, een dergelijk toe zicht goed te keuren, doch verbindt daaraan dezelfde voorwaarde, die het de vorige week gemaakt heeft in de kwestie betreffende inter nationaal toezicht op de naleving der ontwape- ningsconventie, waarin Amerika eveneens aan Frankrijks wensch is tegemoet gekomen, nl. deze voorwaarde, dat de ontwapeningsconventie inderdaad een belangrijke bewapeningsvermin dering zal brengen. Engeland en Italië verklaarden, zich bij dit Amerikaansch standpunt aan te sluiten. PARIJS, 18 November. (H.N.) Aan de Spaansch-Fra.nsclie kust heeft zich een bloedig incident afgespeeld. Een Fransch visschers- vaartuig met een bemanning van 3 koppen werd door een Spaanschen douanekotter be schoten, zoodat een der visschers gedood werd De Spaansche kotter zelf landde aan de Fran sche kust, waar een deel der bemanning ib hechtenis werd genomen. De Spaansche gezant heeft zich terstond naar het departement van buitenlandsche zaken he geven om het leedwezen zijner regeering over dit Incident te betuigen en een onderzoek toe te zeggen. NEW YORK, 18 November. (V.D.) De nieuw- gekozen president der Vereenigde Staten, Franklin D. Roosevelt, heeft gisteren zijn vier de kleinkind erbij gekregen. Zijn dochter mrs. Elliott-Roosevelt, Is nl. bevallen van een zoon. Mevrouw Roosevelt, die het blijde nieuws vernam, spoedde zich uit Albany naar New York. In haar opwinding vergat zij echter zich van reisgeld te voorzien. Toen zij dit merkte, leende zij van een politieagent bij het station, nadat deze haar als de echtgenoote van den nieuwen president had herkend, een bedrag van 10 dollar om de reis te kunnen betalen. Het persbureau van de „internationale enten te tegen de lilde internationale" gevestigd te Genève heeft een uitvoerige mededeeling gepu bliceerd over de ongeregeldheden, welke zich te Genève hebben voorgedaan en waarbij, zoo als men weet, talrijke dooden en gewonden zijn gevallen. In dit communiqué wordt o.m. gezegd, dat deze gebeurtenissen in samenhang bezien moe ten worden met de aanwezigheid in Genève van een sovjet-dglegatie ter bijwoning van de ontwapeningsconferentie. De heer Henderson had op den Zwitserschen bondsraad druk uit geoefend, door middel van het volkenbondsse cretariaat om den bekenden agitator Radek als gedelegeerde ter conferentie toe te laten. De gevolgen van de aanwezigheid van zoo vele bolschewistische agenten, zijn niet uitge bleven. De gebeurtenissen van 9 November zijn van een voor Genève ongekende hevigheid ge weest. De stad heeft een vreedzame bevolking. Men heeft de aanwezigheid geconstateerd van communisten, uit andere kantons gekomen en uit de aangrenzende Fransche gebieden. Uit alles blijkt het bolschewistisch karakter der ongeregeldheden, die geheel plaats grepen volgens de aanwijzingen voor straatgevechten van Moskou. In het communiqué wordt er voorts op ge wezen. dat in 1918 het verblijf van de sovjet- delegatie-Bersine uitgeloopen is op een alge meene staking. In 1932 veroorzaakte het ver- hiijf van de delegatie-Litwinoff, Dovgalevsky, Radek het bloedige oproer in Genève en op stootjes in Lausanne. Het communiqué besluit met de meening uit te spreken, dat „deze poging tot burgeroor log, door Moskou aangestookt in de stad en het land. waar de zetel van de ontwapeningsconfe rentie is, de belangrijke militaire maatregelen, tot het nemen waarvan de Zwitsersche regee ring genoodzaakt was, duidelijk aantoonen, dat geen ontwapening van eenige beteekenis moge lijk is, zoolang Rusland onder sovjet-heerschap- pij staat". Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het relikwieschrijn van den H. Albertus- clen-Groote dat, zooals men weet, enkele dagen in Brussel is geweest, is weer naar Keulen teruggebracht, waar het door de bevolking met groote vreugde ontvangen werd. Processiegewijze en onder klokkengelui werd het schrijn daar naar de St. Andreaskerk ge dragen, waar het door de geloovigen mocht vereerd worden. Lofliederen werden gezongen en een Belgische Dominicaner pater vertelde aan de aanwezigen, hoe St. Albertus-Magnus in zijn hoedanigheid van heilige, geleerde en vre- despromotor, in België is gevierd. Hij dankte Z.Em. Mgr. Schulte, kardinaal van Keulen en den pastoor van St. Andreas uit naam der Bel gische katholieken, voor hun goedheid om de tijdelijke overbrenging van het relikwieschrijn naar België, toegestaan te hebben. „Zijn laat ste woorden waren: Heilige Albertus, zegen Keulen, zegen België, zegen de wereld". Hierna ving het plechtig triduum ter eere van St. Albertus-Magnus aan. Men herinnert zich ongetwijfeld nog, dat inwoners van Portadown in het graafschap Armagh een van het Eucharistisch Congres terugkeerende groep pelgrims hebben aange vallen. De schuldigen zijn thans, naar Kipa uit Dublin meldt, door de rechtbank veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding, waaronder een van 250 pond sterling aan een der aangevallenen. De rechter brandmerkte de daad der aanvallers in de meest scherpe be woordingen. ENGELAND IN DE MIST. LONDEN, IS November. (H.N.) Tengevolge van den dikken mist, welke aan de Zuidkust van Engeland hangt, moesten 2 vliegtuigen, die naar Parijs onderweg waren, een noodlan ding maken. BERLIJN, 18 November. (W.B.) Naar eerst heden, toen de zaak voor den rechter kwam, bekend werd, heeft zich j.l. Dinsdagmiddag een sensationeel incident afgespeeld in de rijks kanselarij. Toen dien middag de portier tegen twee uur zijn loge had verlaten, om staatssecretaris Planck uit te laten .stormde plotseling een vrouw de rijkskanselarij binnen en liep de trappen op. De portier ijlde haar na en kon haar op de tweede verdieping grijpen. Toen de vrouw door den portier en een re chercheur werd gefouilleerd vond men bij haar een 28 c.M. langen dolk; de vrouw werd on middellijk gearresteerd. Heden had zij zich te verantwoorden wegens het onbevoegd dragen van wapens. De vrouw die gehuwd is en Buddo heet, zeide lid der so ciaal-democratische partij te zijn en vroeger in deze partij een functie te hebben bekleed. Op een vraag van den voorzitter, naar het doel van haar binnendringen in de rijkskanse larij, verklaarde zij absoluut den rijkskanse lier te hebben willen spreken om hem te dwin gen tot verandering zijner politiek. De Voorzitter: Waarom hadt u dan echter den dolk noodig? Verdachte: De rijkskanselier moest mij ver klaren, dat hij zijn politiek direct zou wijzigen en anders zou ik een of ander met dien dolk hebben uitgehaald. Op verdere dringende vragen van het O.M. en den voorzitter, wat zij eigenlijk met deze duistere woorden bedoelde, weigerde de vrouw te antwoorden. Het O.M. eischte, onder toekenning van ver zachtende omstandigheden wegens haar blanco strafregister en haar.politieken hartstocht te gen de vrouw drie maanden gevangenisstraf. De vrouw verklaarde nog, dat zij slechts in het algemeen belang de rijkskanselarij was binnengedrongen, maar de rechter veroordeel de haar conform den eisch, tot drie maanden gevangenisstraf wegens het onbevoegd dragen van wapens. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Een Nederlandseh blad heeft dezer dagen geschreven dat, hoewel de Belgische generale staf ernstige redenen heeft om te gelooven dat, bij schending der Nederlandsche neutraliteit door Duitschland en bij een opmarsch der Duitsche troepen door Nederlandscli-Limburg en Noord-Brabant, het Nederlandsche leger niet achter de waterlinie zou blijven, de Belgi sche staf toch besloten heeft de linie van de Oostgrensfortificaties te verlengen naar het Noorden, langs de Nederlandseh-Belgische grens, tot aan den rechteroever van de Schelde, ten Noorden van Antwerpen. Achter deze lijn zouder moderne forten gebouwd worden, o.m. tff Turnhout en te Herenthals. Kolonel Tasnier, broer van generaal Tasnier, lid van den staf, die in het ministerie van landsverdediging een der hoogste functies be kleedt, haalt in „Le Soir" dit bericht als cu riosum aan en zegt o.m.: „Deze informatie komt ons nogal verbazingwekkend voor. Het versterken der Noordgrens is in tegenstelling met het feit dat België langs zijn linkervleu gel op een eventueele Nederlandsche interven tie zou rekenen. De versterkte linie tot aan Antwerpen of tot de zee door te trekken, komt neer op het nog meer verlengen van het reeds door de Belgische troepen te verdedigen en te bezetten cordon. Hoe zou België een 300 K.M. lange verdedigingslinie kunnen bezetten, waar iedereen toch weet dat het met zijn effectieven absoluut machteloos is, om alvast de 200 K.M. lange verdedigingslinie langs de Oostgrens te bezetten?" PARIJS, 11S November (R. O.). Tusschen Neufchef en Mayangue (Metz) ontspoorde he den een tram. Tot dusver zijn twee dooden geborgen en dertig gewonden. Een laster-proces. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Voor de rechtbank van Ion ge1 en is da so cialistische wethouder Thais verschenen, die in den loop van een verkiezingscampagne ver teld had, dat de oud minister van Openbare Werken, Van Caeneghem, documenten aan de maatschappij Laboremus ontstolen had, om ze aan den Boerenbond te verknopen. Thais is veroordeeld tot 50 frs. boete, we gens laster. Het betreft hier het bekende incident rond het uitschakelen der Nederlandsche firma den Breejen van den Bout (Laboremus), van wer ken aan het Albert-kanaal, ten gunste van een Belgische firma, waarin de Boerenbond finan cieel zou geïnteresseerd zijn en waarover des tijds in het parlement van socialistische en frontistische zijde is geïnterpelleerd. De stad Weenen niet het Weenen van de operette-films natuurlijk zit op zwart zaad. Wat het geval is met meer steden tegenwoor dig. Ook de financiën van den volkenbond zien er niet al te rooskleurig uit. Wat heden ten dage eveneens het geval is met een aan tal andere bonden. Wat beide lichamen echter niet doen, is bij de pakken neerzitten. De vol kenbond gaat radicaal bezuinigen en de stad Weenen bezuinigt op de reeds bezuinigde uit gaven. Dr. Renner, de tegenwoordige president van het Oostenrijksche parlement en woordvoerder van den Weenschen gemeenteraad is echter van meening, dat alleen bezuinigen niet vol doende is en dat andere maatregelen dienen getroffen. Hij redeneert, aldus meldt de „Daily Express", aldus. De volkenbond is stervende; Weenen ook. Laat de twee lijders tot elkaar komen. In ruil voor hernieuwden voorspoed en aanzien, biedt Weenen den volkenhond een nieuw begin en een goede kans om met veel minder rond te komen dan in Genève, dat de duurste stad in Europa is. Genève, aldus dr. Renner, mist alles, wat intellectueele mannen en vrouwen noodig heb ben. Er is een tekort aan scholen, bibliothe ken, musea en clubs. Het volkenbondssecreta riaat dr. Renner is nog steeds aan het woord voelt wel voor een verhuizing naar Weenen, ik weet het zeker. Als de volkenbond naar Weenen zou komen, zou dat de politieke toestand in Centraal- Europa stabiliseeren en den volkenbond in staat stellen, zijn functie als gids, raadsman en vriend van de Balkan-staten te vervullen. Ik weet^ aldus gaat dr. Renner voort, dat er heel wat te doen is over het nieuwe volken bondsgebouw. Het zal nooit worden afgebouwd. Er is geen geld genoeg. Maar waarom zou het worden voltooid? Alleen al een van de leeg staande koninklijke paleizen in Weenen zou het heele volkenbondssecretariaat kunnen opnemen en er staan een half dozijn van dergelijke groote paleizen, die hier leeg staan, te wachten, om gebruikt te worden. Bovendien hebben we in Weenen zooveel particuliere paleizen dat do hoofden der verschillende volkenbonds-afdee- lingen, als zij wilden er ieder een voor zich alleen zouden kunnen krijgen. „Wij zijn allen Genève moede en verlangen naar Weenen", verklaarde eens een der meest vooraanstaande vrouwelijke autoriteiten van den volkenbond aan dr. Renner „Wat is er na het werk des avonds in Genève te doen? Niets. Ik ben geheel voor verhuizing en mijn collega's eveneens". Naar verluidt houden eenige verhuisfirma's haar inschrijvingsbiljetten al gereed en een be kend componist is reeds bezig het aloude „We gaan verhuizen" van een meer officieele en mo derne melodie te voorzien. Een onfeilbaar systeem om te winnen ontdekt. In het mondaine Monte Carlo in het zonnige Zuiden van Frankrijk verbleef dezer dagen een tiental Italiaansche, Spaansche, Chileensche en Fransche heeren, een uiterst internationaal ge zelschap dus, dat een onfeilbaar systeem scheen te hebben ontdekt om de speelbanken van het Casino te laten springen. Het aanhoudend suc ces van de heeren, die met een paar spelletjes baccarat 2500 pond sterling wonnen, wekte den argwaan op van de geheime politie van het Casino en deze argwaan werd nog versterkt door het nerveuze tikken met de vingers op de tafel door een meneer, die een donkeren bril droeg en geregeld achter den croupier stond. Bij een onderzoek bleek, dat men te doen had met een bende internationale oplich ters. De donkere bril was speciaal gemaakt om den drager ervan in staat te stellen ge heime merkteekens op de ruggen der kaarten te zien. Naar de „Daily Herald" meldt, zou een lid van het Casino-personeel een der bendeleden in de gelegenheid hebben gesteld, de kaarten te merken. GEZANTSCHAPSSECRETARIS WARSCHAU, 18 November. (H.N.) De secre taris van de handelsafdeeling van het Fransche gezantschap te Warschau is wegens verduiste ring gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht, zich een waarborgsom te hebben toegeeigend, die door 2 kooplieden was gedeponeerd om de concessie voor den verkoop van kolen der Fransch-Poolsche maatschappij „Skarboferm" te verkrijgen. Deze concessie zou door bemid deling van den gearresteerde worden verleend. MALARIA-EPIDEMIE. LONDEN, 18 November. (V.D.) In aanslui ting op den hevigen wervelstorm, die Cuba heeft geteisterd, is in het gebied van de over strooming een malaria-epidemie uitgebroken. Er zouden reeds meer dan duizend zieken me dische hulp behoeven. stel, vervolgde hij, Madame Charles is de da- nie' die ik gisteren in de zaak ontmoette? Madame Chaa'les is de daime, die u gis teren ontmoette - ja. l6Mt '>e'de zaken, eh? y leidt beidp zaken, juist als u veron derstelt. Ab' zii behooirt tot het soort vrou- vven, a in graag mag. ik heb het idee, dat ZJJ zich als artiste beschouwt, eh? - Oh, absoluut! Het vereischt ook kun stenaarsgevoel zulke hoeden te kunnen ma ken. - Natuurlijk, natuurlij,k! riep U,u Hoewel ik het niet wist begrijp ik het nu toch wel. Ik herinner mij. dat er ©ens cup een fancy-fair een wedstrijd gehouden werd in het maken van hoeden. Iemand haalde mij over om mee te doen men gaf imij, wat zij noem den: een vorm, vilt. zÜ'de en nog allerlei din gen, zooals draiad en naald. Ik won den eer sten prijs een heel mooien sigarettenkoker. En wat, vroeg juffrouw Walsden streng, wat deden zij met diien hoed? 7— Oh, ik weet het niet. Lij opbod verkoo- pen, geloof ik. Hij zag er niet onaardig udt die hoed. Hij was opgesierd met wat chrysan themums kunstbloemen natuurlijk. En wat mooie veeren met gele uiteinden. Het moet dan wel een heel mooie ge weest zijn, merkte zij op. Ik ben er zeker van, dat wij voor gegeven zouden hebben om bet voorecht te verkrijgen, dien hoed tentoon te stellen in onze eta'age in de South Molton Street, Zij keerde zich om en keek onderzoe kend naar de verschillende voorwerpen, die zij als bagage bij zioh had. Laat eea» kijken een, twee, drie vier, vijf ik heb altijd zooveel van die kleine dingen bij me, ver volgde zij. Op het laatste moniWit kwamen er weer eenige bij. Ik moest dat daar goed in het ooig houden, voegde zij e,r aan toe, wijzend op een klein siuitmandje. Het zou vreeselijk zijn, it's er iets mee gebeurde of als het ver loren zou gaan. Wlait is het? vroeg Jimmie onverschillig, Lunch-mand? Lunch-mand? Nee! Dankt u misschien dat ik tuschen hier en Parijs nog een lunch zal gebruiken? Nee, dit mandje heeft met mij gereisd van Londen naar Parijs en van Parijs naar Londen, ik weet niet hoeveel malen, Saipristie! riep Jimmie uit. Hij keek naar bet mandje met een p'otseling ontwakende interesse. Is bet heusoh? Waarom? Ah! Nu gaat u mij uitvragen. Ik wil met u wedden om een paar handschoenen, dat u in drie keeren niet kunt raden, wat or in ai't. Accoord! Een kat. Juffrouiw Waleden schudde het hoofd. Dat is dom geraden. Want u zoudt dia kat gehoord moeten hebben. Bloemen! Mis! Heelemaal mis1. Jimimie wierp nog eens een langen blik op bet mandje. Het herinnerde hem alleen aan eenige picieos, waaraan hij deel had geno men. Druiven uit de kas! Eh? Wel, u komt er al dichter bij, want het is iets om te eten Maar u zoudt het nooit kunnen raden, daarom zal ik het maar zeg gen Het is een Michaelmas kaas! Een Michae'imas kaas! riep Jimmie uit. Waarom brengt u een Michaelmas kaas naar Parijs? Ik dacht wel, dat het u zou Interessee ren. Het is een presentje een specifiek Engelscb eetzoengeschenk, vindt u ook niet? Madame Charles heeft in Parijs een zwager, Monsieur Charles, die waarschijnlijk wat on wel is endie een dat is niet waarschijn lijk, maar zeker echte gastronoom is. Mon sieur Charles houdt veel van het Emgelsche voedsel daarom, als zij zelf naar Parijs gaat, of wanneer ik ga, neemt zij het a'tijd mee, of zij liaat het mij meenemen, iest spe ciaals uit Engeland. Dat ligt aan het seizoen De eene keer oesters, een andere keer patrij zen of fazanten; dan weer vroege asperges en zoo meer. Ik heb Monsieur Chardes al zoo- veal vara die eetwaren meegebracht. En als ik nu morgen in de Rue de la Paix ki m, kan j ik hem weer verrassen met deze mooie Mi- j ohiaelmas kaas een vette' Zij lachte vroolijk en Jimmie Trickett stond daarvoor weer in volle bewondering. Ik moet zeggen, lachte hij. Het maakt mij allemaal erg hongerig ik verlang' al weer naar het diner. Weet U wat? Laten we sa men dineeren. Ik weet kent u het? het leukste, kleinste restaurant, op het eind van de Rue Royale zullen we daarheen gaan? Ja? Juffrouw Walsden maakte tegenwerpingen, doch liet zich ten slotte toch overhalen. Het ki'inkt me zoo aangenaam in de coreni daarom! Ik da.nk u! Maar ik moet precies tien uur in de Rue de la Paix zijn. Na dezen afspraak scheen het heel natuur lijk, dat Jimmiie al haar zaken regelde. Zij stond hem toe, voor haar bagage te zorgen aan Gare du Nord; zij aanvaardde zijn ver zekering, dat zij alles in goeden staat zou vinden in de Rue de la Paix. En Jimmie, die zijn instructies gaf en menige fooi aan eeni ge kruiers, reed triomfantelijk met haar naar de Rue Royale. Het was ongeveer middernacht, toen Jim mie, ten zeerste voldaan over het werk, dat hij dien dag gedaan had, zijn kamer in Grand Hotel binnentrad. En daar, boven op zijn grooten koffer, zag hij het siuitmandje, waar in de vette Miohaelsmas kaas voor den onbe kenden heer Charles! HOOFDSTUK IX Het Siuitmandje Bij het zien van deze buitengewone vermeer, dering van zijn eigen zaken, was Jimmiie's eer ste opwelling, den kruier op te zoeken, door wiens domheid deze vergissing was begaan. Hij had bij de vijf francs extra den man ook de meest nauwkeurige instructies gegeven om trent de bezorging. Deze voorwerpen alle met een ialjel had hij zelf precieus geschei den gehouden. Aan den eenen kant, die mot Let adres van Mademoiselle Walsden, Rue do ia Paix; aan den anderen kant de koffers Monsieur Trickett, Grand Hotel. Het kon niet eenvoudiger de kruier had het dan ook vol komen begrepen, volgens zijn eigen verklaring. En toch stond daar nu het mandje is geze.- schap van Jlmmie's twee groote koffers en een handkoffer! Juffrouw Walsden, die nu op haar kamer in het gebouw van Valerie et Cie moest zijn, zou het ongetwijfeld missen. Doch toen Jimmie het mandje wat meer van nabij bekeek, ontdekte hij, dat er geen label aanhing. De tchuld school dus niet geheel en ai bij don kruier, daarom vergaf hij hem nu graag d« gemaakte fout? - Dus zal het de eerste keer in mijn leven zijn. dat ik met een kaas op mijn kamer slaap, mompelde hij glimlachend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9