DE AARDE BEEFT IN NEDERLAND. jR^AMiiLk CblN Y TRACT*- JblRIIBC HEFTIGE AARDSCHOKKEN IN TAL VAN PLAATSEN MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 PANIEK ONDER DE BEVOLKING. Slapende menschen uit bed gevallen. Dansende meubelen, rinkelende ruiten en zwaaiende schilderijen. VULKANISCHE ACTIVITEIT. Vuurkolom van 500 M. hoogte. STEUNCONTRACTIN DE CARTON- FABRIEKEN. ST. HOMOBONUS. Rapport over de drie eerste kwartalen van 1930. MIST EN GLADDE WEGEN. HOUDT DENGOEOEN KOERS RADIO-PROGRAMMA margarinesmokkelaars gesnapt. DE FAKKEL NIET GEDOOFD. RADIO-BERICHTEN HET SLAMBOD. Kort voor middernacht is een groot gedeelte van Nederland opgeschrikt door eenige heftige aardschokken. Het juiste tijdstip, waarop dit voor Nederland zoo zeldzame verschijnsel zich voordeed, kunnen wij op dit oogenblik moeilijk bepalen, aangezien de diverse waarnemingen in dit opzicht eenigszins verschillen en het Meteorologisch Instituut in den Bilt, waar schijnlijk hiertoe gebracht door een overmatig aantal telefonische aanvragen uit verschillen de deelen des lands, geen gehoor meer gaf. De meeste stemmen noemen echter 4 a 5 minuten voor twaalf uur het tijdstip, waarop de aard schokken zich deden gevoelen. Een inwoner van de hoofdstad, die met vijf personen in de huiskamer om de tafel zat, heeft de aardschokken, naar hij ons vertelde duidelijk waargenomen. Hij kreeg een gevoel, alsof hij een klap op het hoofd had gehad, of een lichte hersenschudding had bekomen. Zijn huisgenooten meenden allen plotseling duizelig te zijn geworden. De lamp zwaaide vrij hevig heen en weer en het dienstmeisje, dat een ver dieping hooger sliep, werd met een schrik wakker. Toen men eindelijk realiseerde, wat de oorzaak van deze verschijnselen was, vlucht te men naar baiten, maar bemerkte daar al spoedig, dat alles rustig bleef. Het merkwaar dige is, dat maar zeer weinig personen in de hoofdstad iets van de aardschokken gemerkt hebben. Van nog slechts één andere zijde in Amsterdam konden wij bevestiging krijgen van het doordringen der schokken in onze oude veste. Hier zijn de menschen naar de deur geloopen, om te kijken wie er zoo aan het bonzen was. In de meening, dat straatjongens aan het werk waren geweest, is men toen weer met zijn bezigheden voortgegaan. Anders ging het in het Zuiden des lands- In een café in den Bosch bespeurde men, even eens om vier minuten voor middernacht een hevig dreunen, dat ongeveer 5 seconden aan hield. De meubelen dansten op en neer, ruiten rinkelden, deuren rammelden en schilderijen zwaaiden langs den muur. Vol schrik snelden de menschen naar buiten, waar zij nog lang nadien de „aardbeving" bleven bespreken. Tal van personen, die naar bed waren gegaan, en die wakker geworden waren van het dreunen, hadden zich weer aangekleed en waren naar buiten gekomen, velen in de overtuiging, dat ergens in de stad een hevige ontploffing moest hebben plaats gevonden. De commandant van politie, Alexanderveld, in Den Haag vertelde ons, dat om precies vier minuten voor midder nacht het geheele gebouw op zijn grondvesten stond te dreunen. Het merkwaardige was hier, dat de agenten, die beneden zaten, niets van een aardschok hadden bemerkt, en dat ook in Scheveningen geen enkele waarneming dien aangaande was gedaan, zoodat de commadant reeds aan zijn eigen observatie was gaan twij felen, totdat hij van ons vernam, dat Neder land inderdaad deze min of meer tropische ervaring had ondergaan. Het blijkt echter wel, dat de aardschokken hoofdzakkelijk in het midden en Zuiden des lands zijn voorgekomen. Het is zelfs, voor zoo ver wij op dit oogenblik kunnen nagaan niet onwaarschijnlijk, dat het centrum van het ver schijnsel op Nederlandsch grondgebied heeft gelegen, aangezien de verschillende berichten, die ons in den loop van den nacht bereiken, uitwijzen, dat in den bosch, Helmond, Roer mond, Nijmegen, Arnhem, Sittard hevige aard schokken gevoeld zijn. Naar het Westen schijnt het verschijnsel zich binnen Brabant- sche grenzen te hebben gehouden. Althans de plaatsen in Zeeland, die wij in den loop van den nacht opbelden, konden ons niets vertel len over 'n aardschok, hoorden en zelfs vreemd van op. Naar het Oosten en Noorden schijnt de beving ook vrijwel te zijn opgehouden in de grenzen van Gelderland. De Veluwe bleef op zijn grondvesten rusten en ten Oosten en Noorden van Hengelo, evenmin in de plaats zelve, heeft niemand iets van aardschokken bespeurd. Ook in de richting van Duitschland schijnt de hevigheid der schokken langzamerhand te zijn afgenomen. Dit Essen in Duitschland ver nemen wij, dat aldaar tegen middernacht twee lichte aardschokken, die ongeveer 3 seconden duurden, werden waargenomen. Hier werd de beving van een dof gerommel begeleid. Dit schijnt in Nederland niet te zijn waargenomen, al vertelden verschillende personen ons wel, dat de grond gedreund had. Rommelen echter werd niet gehoord. In verschillende andere plaatsen in het Ruhrgebied, zooals Gelsen- kirchen, Bochum, Recklinhausen, Dusseldorf enz. werden dezelfde schokken opgemerkt. Ner gens echter schijnt materieele schade te zijn ontstaan. Verdere plaatsen in Duitschland, waar de aardschokken bespeurd zijn, zijn o.a. Aken, Gladbach-Rheydt, Eschweiler en Koblenz. In Koblenz was de beving zoo sterk, dat de ruiten en de verschillende plaatsen de meubels kraakten, terwijl de schilderijen aan de muren in beweging kwamen. In Eschweiler schijnt de beving zoo krachtig geweest te zijn, dat ver scheidene personen angstig de straat op ge vlucht zijn. Ook in Dortmund werd dé beving geobserveerd. Hier ontstond groote ongerust heid, daar men meende dat een mijnontploffing had plaats gevonden. Een verhaal uit Helmond Hetgeen ons te meer versterkt in de ver onderstelling, dat het centrum van de beving in Nederland gelegen heeft is het verhaal, dat men uit Helmond ons deed. In de geheele stad werden de menschen opgeschrikt. Zoo hevig waren hier de schokken, dat ons ver schillende gevallen ter oore kwamen, dat men schen, die reeds waren gaan slapen uit bed waren gevallen. Late wandelaars, die huiswaarts keerden had den duidelijk den grond onder hun voeten voelen bewegen. Tal van personen hier waren zoozeer onder den indruk, of zoozeer geschrok ken, dat zij het bewustzijn verloren. Anderen renden in paniek, nog in hun ondergoed hun huizen uit en zochten een goed heenkomen op straat, vretende, dat de huizen boven hun hoofden spoedig zouden instorten. Café-bezoekers vertelden, dat de tafeltjes waaraan zij zaten eenige centimeters heen en weer hadden geschoven, alsof iemand opzettelijk daartegen geduwd en gestooten had. Twee kleine meisjes, die in één bedje sliepen, waren door de beving zöó onzacht tegen elkander aange komen, dat zij huilende wakker waren ge worden. Zij hoorden de ramen rinkelen en dach ten dat een inbreker in de kamer was. Een der kleinen verloor hierop het bewustzijn, doch is later gelukkig weer bijgekomen. De geheele stad verkeerde geruimen tijd in groote opwin ding. Overal stonden groepen menschen het voorgevallene te bespreken, tevens afwachtende of het verschijnsel zich zou herhalen. Na 1 uur keerde echter langzamerhand de rust weer en vatte de bevolking weer moed. De straten kre gen hun gewone aanzien weer en betrekkelijk spoedig daarna lagen de menschen rustig te slapen. Desgevraagd deelde de politie van Helmond ons mede, dat zij geen enkele melding had ontvangen over ontstane materieele schade. Trouwens in geen enkele andere plaats, noch in Nederland, noch in West Duitschland schij nen de schokken van dien aard geweest te zijn, dat hierdoor schade is ontstaan. Tot dusverre althans bereikten ons geen berichten omtrent schade of ongelukken. Ook schokken om half tien en half een. Uit Veghel, den Dungen en verschillende andere plaatsen in het Zuiden bereikten ons berichten, dat reeds om half tien daar aard schokken zijn gevoeld. In den Dungen scheurde toen in de R.K. Pastorie op tal van plaatsen een muur. Ook om eenige minuten voor half één werd wederom in tal van plaatsen in Brabant een aardschok bespeurd. Het is uitgesloten, dat men hier met suggestie te doen zou hebben. Volkomen onafhankelijk van elkander waar schuwden ons verschillende betrouwbare per sonen, die door de eerste schokken heen ge slapen hadden, maar die om half één wakker waren geworden door het dreunen van den grond. In Den Bosch heerschte dan ook een ware paniekstemming. Met groote stelligheid verspreidde zich namelijk het gerucht, dat de Hembrug in de lucht gevlogen zou zijn en dat de ramp onafzienbaar was. De schokken zouden zijn veroorzaakt door de ontploffingen van kruit en ammunitie. Gelukkig kon dit gerucht spoedig worden tegengesproken. In café van Haaren op den weg naar Dungen scheurde tijdens de aardschokken een zware granieten vloer over de volle breedte door. Aan de beide' buitenzijden scheurden ook de mu ren van het dak tot het plafond toe. Onnoodig te zeggen, dat het publiek in doodsangst door alle mogelijke en onmogelijke uitgangen naar buiten stoof. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het café staat nog overeind. Vrees voor instorten schijnt nog niet te bestaan. Voorbeeld van een electrische centrale in het nieuwe „Atlantropa". BANDOENG, 19 November (ANETA) De Vulcanoiogische Dienst ontving een tele gram uit Ternate, meldende, dat de vulkaan, welke sedert 14 November j.l. werkende was, thans weer de werking heeft gestaakt. De Krakatau gaat echter voort met stoom- ontwikkeling. Vanaf de Sumatra-zijde werd een vuurkolom van 500 M. hoogte waargenomen. Wordt niet verlengd. Het contract tusschen de directies van nog werkende en stopgezette cartonfabrieken in de provincie Groningen, om elkaar te steunen, hetgeen neerkomt op 4 per ton carton als uit- keering aan de stopgezette fabrieken wordt 1 Febr. 1933 niet verlengd. DE H.O.V. BRIEFJES. Naar wij vernemen heeft de verdediger mr. Mout cassatie aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij met beves tiging van de uitspraak van den kantoonrech- ter aldaar de directeur van de N.V. Haagsche Ongevallen Verzekering Maatschappij is veroor deeld tot een geldboete van 75, wegens het in strijd met de Loterijwet ten verkoop in voor raad hebben van aandeelen in een loterij, waar voor niet de door de Loterijwet vereischte ver gunning was verleend. DOOD ACHTER HET AUTO STITUR. Een autobestuurder vond Zaterdagmorgen op den weg nabij Groot Schermer een auto midden op den weg staan. Toen hij ging kijken wat de oorzaak kon wezen, dat deze auto niet uit week, vond hij, naar de N.R.Crt. meldt, achter het stuur den heer dr. Van Leeuwen, arts in De Rijp, die bleek te zijn overleden. Een be roerte heeft een eind aan zijn leven gemaakt. AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. De 31-jarige arbeider Th. van Maas, die een week geleden op het hoogoventerrein te IJmui- den in een put met heet water geraakte en daardoor ernstige brandwonden bekwam, is in het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk aan de gevolgen overleden. De ongelukkige laat een weduwe met nog twee jeugdige kinderen achter. GSTRANDE LOGGER OP EIGEN KRACHT VLOTGEKOMEN De logger KW 24, die Zaterdagmorgen tij dens dikken mist voor Wijk aan Zee is ge strand, ie Zaterdagmiddag op eigen kracht vlotgekomen en in de haven te IJmuiden ge arriveerd. WAARDEVOLLE OUDE MUNTEN IN BESLAG GENOMEN. Te Reuver werd door de marechaussee in samenwerking met de Kriminalpolizei uit M. Gladbach-Rheydt, ten huize van zekeren P. H. in beslag genomen een aantal waardevolle mun ten en gedenkpenningen welke eenige maanden geleden ten nadeele van een arts te M. Glad back werden ontvreemd. INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Diepenveen heeft aangehouden zekeren G. W„ verdacht van rijwieldiefstal len, gepleegd in verschillende plaatsen van ons land en van inbraken o.a. te Halfweg en Nijmegen en Hengelo. De man is gisteren naar Hengelo overgebracht. Ondanks de moeilijkheden niet onte vreden over de resultaten. De eerste algemeene ledenvergadering van „St. Homobonus" na het overlijden van den stichter en voorzitter der Coöperatie, wijlen den heer Ferdinand Meyer, welke zeer druk bezocht was, stond onder leiding van den vice- voorzitter, den heer J. Koets. Nadat de notulen waren goedgekeurd, her dacht deze de onschatbare diensten, die de ontslapen president gedurende zijn 19-jarige lei ding aan de vereeniging heeft geschonken. Voor zijn zielerust werd gezamenlijk een gebed ge stort. Vervolgens werden eenige nieuwe leden ge ïnstalleerd. Daarop bracht de directeur rapport uit over den gang van zaken gedurende de eerste drie kwartalen van 1932, waaraan het volgende is ontleend „Het is een verheugend feit, te mogen con- stateeren, dat in dezen moeilijkste aller tijden waarin bijna alles wankelt en in zijn voegen kraakt, onze Coöperatie hechter dan ooit ge grondvest staat op het fundament harer sterke financieele organisatie, zoowel als op de on wankelbare trouw en goede samenwerking harer leden. Kapitaal en reserves bedroegen per 30 Sep tember 1932 284.800.— Behalve een bedrag van 231.934.04 aan vooruitbetalingen op de goederenrekeningen, beschikte de vereeniging per 30 September 1932 bovendien over een kapitaal van nog eens 2GG.194.aan vaste deposito's der leden op langeren termijn, welk kapitaal hoofdzakelijk werd aangewend voor „gloeiend contante" be taling der vorderingen onzer crediteuren. Van 1 Januari tot 30 September traden 7 nieuwe leden toe. In het bijzonder werden in de afgeloopen periode weder belangrijke successen geboekt bij de partijkoopen, waarbij zich de sfeer onzer be moeiingen niet meer tot de landsgrenzen liet beperken: het waren, naast de Twentsche, Bra- bantsche en Hilversumsche, vooral de Belgische Duitsche en Tsjechische ramsch-partijen, waar door gróóte attracties voor onzen verkoop wer den bijeengebracht. Ondanks dit alles moeten wij met leedwezen vaststellen, dat de daling der waarde-cijfers van onzen omzet nog altijd niet tot stilstand is gekomen. De uitstaande credieten vereischen, onder de tegenwoordige omstandigheden, natuurlijk grooter zorg en scherper controle. Door een politiek van uiterste omzichtigheid blijft echter dit allerbelangrijkst onderdeel van ons bedrijf gezond en vlot en zoo zal, naar wij verwachten, zelfs in dit critische jaar, geen enkele afschrijving op dubieuse debiteuren be hoeven te geschieden. Waar het waarde-cijfer van den omzet voort durend dalend bleef en derhalve het onkosten cijfer een, in verhouding ongunstiger beeld ver- toonen ging, werd natuurlijk Alles in het werk gesteld om door de alleruiterste en strengst mogelijk doorgevoerde bezuiniging de goede verhoudingen te herstellen. Met welke ontzaglijke moeilijkheden wij daarbij te kampen hadden, zal U duidelijk zijn als gij bedenken wilt, dat de werkzaamheden inplaats van mèt het omzet-cijfer af te nemen, zich meer en meer uitbreidden. Enkele voorbeelden werden daarbij gegeven Ben en ander samenvattend mogen wij, on danks de moeilijke tijden, over de resultaten der afgeloopen 3 kwartalen niet ontevreden zijn en blijft er alle reden om de toekomst met groot vertrouwen tegemoet te zien.. Als accountant voor het onderzoek der re kening en verantwoording over het loopend' boekjaar werd met algemeene stemmen herbe noemd de heer B. I. Eelkema, te Rotterdam. Zooals gemeld, werd de vice-voorzitter, de heer J. Koets, uit Den Haag, met óvergroote meerderhe'd tot president gekozen. De heer H. J. Scheuder, Eindhoven, wensch te den nieuwen voorzitter en de vergadering geluk met de genomen beslissing. De heer Koets dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Bij de rondvraag kwamen nog diverse aan gelegenheden van huishoudelijlten en koop- manschappelijken aard op het tapijt, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Christelijken groet. Verschillende auto-ongelukken. Tengevolge van den opdooi waren de wegen in het Noorden des lands bijna onbegaanbaar. Op een drietal wegen zijn dientengevolge vrij ernstige ongevallen voorgekomen, waarbij ech ter ook de mist een rol speelde. Aan het Boterdiep, nabij Ellerhuize, gem. Be- dum zijn twee met bieten geladen vrachtauto's bij het passeeren van een wagen, tegen elkaar aangebotst. De eene vrachtauto, komende uit 't Zandt, reed in het Boterdiep, de andere in een aan de andere zijde van den weg gelegen sloot. De bestuurder van den eersten auto ge raakte ook te water, doch wist zich spoedig te redden. De auto's werden zwaar beschadigd. Het verkeer werd geruimen tijd gestremd. Aan het Damsterdiep is de auto van notaris K. te Ten Boer, bij 't uitwijken voor een an deren auto, in botsing gekomen met een vrachtauto. Deze laatste gleed van den weg en kwam te water. De chauffeur kwam met een nat pak er af. Zijn auto is later per kraan wagen versleept. Aan het Winschoterdiep is <je brievenbestel ler Sch. uit Groningen, bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, welks be stuurder tengevolge van de gladheid niet vol doende kon remmen. De brievenbesteller Werd gewond en werd, na door den politie-arts ver bonden te zijn, naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Op den Farmsummerweg, onder de gemeente Appingedam, heeft tengevolge van de gladheid van den weg een ernstig auto-ongeval plaats gehad De vrachtauto van den heer Daniels, die een vraebtdienst van Appingedam naar Groningen onderhoudt, is daar door de gladheid met zijn auto geslipt. De auto, die met vrij groote snel heid reed, botste tegen een boom en werd totaal verbrijzeld. De chauffeur en de inzittende loop knecht werden bewusteloos opgenomen en bij omwonenden binnen gedragen. Later zijn zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTE RTJEI Vrijdag heeft de Nijmeegsche politie in samenwerking met de kommiezen een goeden slag geslagen. Op den Waal hebben zij n.L een roeiboot in beslag genomen, welke geladen was met 350 K.G. margarine, welke uit Duitschland reeds tot Nijmegen was binnen gesmokkeld. De drie smokkelaars werden in verzekerde bewaring gesteld. Het door ons vermelde bericht uit de Ar beiderspers, dat „de Fakkel" het orgaan der O.S.P.. niet meer zou verschijnen, blijkt onjuist. Het blad is Vrijdag nog uitgekomen. De redac teur zegt o.m., dat „de credietwaardigheid heel wat grooter is dan die van de S.D.A.P. in de eerste 10 jaren van haar bestaan" en dat het blad ook in de toekomst zal blijven verschijnen. DINSDAG, 22 November. Huizen (1875 M„ 160 K. H.) 8.00—9.15 en 10.0011.30 gramofoonplaten; 11.3012.00 godsd. halfuurtje; 1-2.151.45 K. R. O.-orkest. O.a. Lort- zing-fantasie, Rosenkranz; 1.45 pauze; 2.002.35 Middenstandscursus; 2.353.30 vrouwenuurtje; 3.304.30 modecursus; 4.30—5.00 gramofoonpia- ten; 5006.00 plechtig Lof ter gelegenheid van het eeuwfeest der Zusters van Liefde; 6.006.30 K. R. O.-orkest. O.a. potp. Lustige Witwe; 6.30 6.50 Esperanto; 6.507.10 K. R. O.-orkest; 7.10 —7.40 prof. dr. W. Mulder S. J.: Middeleeuwen; 7-45 8.00 Verbondskwartiertje; 8.00 gramofoon platen; 8.15 hoorspel „De landbouw"; 9.00 Vaz Dias; 9.15 Holl. strijkkwartet. O.a. Strijkkwartet in f-majeur, Ravel; 10.15 hoorspel: De vrouw, die het druk heeft; 10.30—12.00 concert Dutch gentleman-bank. O.a. Ballet-muziek, Popy. Hilversum (296 M„ 1013 K. H.) AVRO- uitzending; 5.30 RVU; 8.0010.00 en 10.15 gra mofoonplaten; 10.30 concert W. Rothe (piano), H. Hülsman (zang) en E. Veen (piano); 11.00 gramofoonplaten; 11.30 vervolg concert; 12.00 gramofoonplaten; 12.302.00 Bob Chrisler en zijn White Lyres Orchestra alsmede het „Orquesta Fusellas Termanos" in hotel Carlton; 2.15 gramofoonplaten; 3.00 knipcursus; 4.00 piano recital ÖQor M. v. Dijk; 4.30 kinderkoor; 5.00 draaiorgelmuziek; 5.30 VPRO.; ?.00 gramofoon platen; 6.30 RVU.; 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte; 7.30 Engelsche les; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Kavocs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte; met medew. v. May en June (zang) en Paul Ostra (liedjes a. d. piano); 9.15 gramofoonplaten; 9.30 Omroep orkest met medew. v. F. Helmann (viool). O.a. ouv. Fledermaus; 10.15 gramofoonplaten; 10.30 vervolg Omroep-orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.05 vervolg concert; 11.3012.00 ooggetuigenverslag v. da. Zesdaagsche te Amsterdam. D a v e n t r y (1554 M„ 193 K. H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelspel E. O'Henry 1.05 Commodore Grand-orkest. O.a. Gopak, Moussorgsky; 2.20 voor scholen; 4.50 R. Tappon- nier en zijn orkest; 5.35 kinderuur; 6.20 berich ten; 6.50 Brahms' piano-muziek; 7.10 Fransch® conversatie; 7.40 radio militair-orkest; lezing; 9.20 berichten; 9.50 toespraak; 10.00 derde acte van Smetana's „Die verkaufte Braut" o. I. v. John Barbirolli; 10.55 12.20 dansmuziek door Maurice Winnick en zijn orkest. P a r ij s (Radio Paris 1724 M., 174 K- H.) 8.05 gramofoonplaten; 12.20 concert d- h- eüly_ orkest. O.a. Suite, Dvorak en Marchf h?ngioise Rakoczy; 7.50 Omroep-orkest. Oa- char- meur, Waldin; 8.20 gramofoonplaten' radio- tooneel. Kalundborg (H53 11.20— I.20 concert uit rest Wivex; 220 4-20 Omroep orkest en solisten; 7.20 Vocale terzetten met piano-begeleiding; 7.40 radio-tooneel; 8.10 saxo- in°onU Banner—H. Jansen; 9.25 10 30 moderne Deensche muziek door orkest en solisten. O.a. 3e symphonie, Höffding. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.25 gra mofoonplaten; 10.40 dito; 11.20 concert. O.a. potp. Fidele Bauer, Fall; 12.20 concert door het Werag- orkest met medew. v. C. Herstatt (piano. O a Traumerei, Scriabine; 1.50 gramofoonplaten; 4-ZO kamermuziek. O.a. Schotsche volksliederen. Haydn; 7.50 Baden, rijkszending. Rome (441 M„ 680 K. H.) 4.50 concert; 7.50 radio-tooneel; 9.20 gevarieerd concert. Hierna berichten. Brussel (568 M„ 590 K. H.) 12.20 Omroep- ldem-orkest. O.a. Champs Elysees, Gluck; 1.30 zangvoordracht; 1.35 gramofoonplaten; 5.20 Cae- ciha-concert; 6.50 Religieuze koormuziek; 8.20 mnQn0e?i"onkeSt' ?'a' Suite ex°tique, Delmas- 10.3011.20 gramofoonplaten. i aö~ n338 M", ,887 K' H') 122° gramofoonplaten; R Omroep-klein-rokest o. 1. v. Leemans- 5 20 Omroep-orkest. O.a. Suite exotique, Leimas- Popy; 6.50 Omroep-klein-orkest. O.a. fant Pal jas; 8.20 uitzending v. h. Arbeiders-Jeugdver- bond; 9.35 Omroep-orkest en Elias Gans "(bari ton); 10.3011.20 Russische muziek (gramofoon platen.) Zeesen (1635 M lg3 5 K H) 550_720 con_ eert, 1.20 gramofoonplaten; 3.504.50 symphonie- orkest. O.a. fragm. Notenkraker-suite, Tschai- kowsky; 7.20 klassieke motetten door de Vereen R. K. Kerkkoren, te Berlijn; 7.50 orkest' 9 2». berichten; 9.35 concert d. h. Philh. orkest Stutt gart o. 1. v. H. Risch; 10.05 berichten en tot 11.20 concert o. 1. v. Rosbaud met medew. v. zangsoliste. Rotterdam (gem. radio-distr.) Programma Langenberg; 1.20 Königswusterhausen; £40 Kalundborg; J.20 Brussel (Fransch); 7.40 us, 9.05 BrusseF (Fransch.) borg; 1120 Kalund" nigswusterhausen- !.20 Londen R„- 3.50 Kö- (Vlaamsch; eJÓ"" London 535 Londen R.; 10.- DavenU*" 7'40 Daventr^ 8-50 DINSDAG Volkomen in 't kader eener hedendaagsche radio-uitzending ligt „La Botte joujoux" van Claude Debussy door Huizen 1875 M. te 10.45. Immers behoort dit kinderballet tot de werken der muziek, welke in deze eeuw ge schreven zijn. Wie de prachtig geïllustreerde uitgave kent der Durand-Editie, met de in enkele kleuren en lijnen gehouden naïve illustraties van André Hellé, ziet onmiddellijk de essentie óók der muziek van Debussy, die zelden dit kinderlijke element heeft doen spre ken in zijn wei-ken. Maar hier is alles op eenvoud ingesteld: de simpele begeleiding van dit ballet door een riano; oud-Fransche vormen als het rondo en de polka, dat de harlekijn, de Engelsche sol daat, de politieman, de hansworsten, de neger en de pop dansen; de simpele stemvoering; de signalen; en ten slotte het gegeven zelf. Dit is een speelgoeddoos in een speelgoedmagazijn waar de poppen leven als menschen, en om gekeerd, zegt Debussy, zijn de menschen zelf misschien wezens die leven als poppen in een groote doos. Het is donker in 't magazijn als een der poppen ontwaakt; daarna een electrische knop aanraakt, licht brengt; 'n grammafoon op draait en doet spelen. Daar komen de anderen uit de doos te voorschijn en voeren een rei dans uit. Er komen twee rivalen voor het mooie popje: de soldaat en de hansworst. Een veldslag wordt geleverd tusschen de soldaten en de hansworsten. De soldaat wordt door n kanonskogel gewond. De DOP verDleeet hem en bidt voor herrij Hij BBÉÉff iSSffS pop; zij worden gelukkig en gezegend met 'n talrijk nageslacht. Ten slotte „na 20 jaar", gaan hun kinderen feest vieren en de „oudjes" dansen knikltebeenend het polka'tje mee. Dan gaat 't licht plotseling uit, 'en de rust in de speelgoeddoos keert terug als voorheen. Men herkent in dezen terugkeer en in De- bussy's toespeling zelf, den componist der toen heerschende symbolistische richting in de mu ziek. Maar te bedenken, dat zulk een eenvou dig werk ontstaan is, midden in den wereld oorlog en dan nog van iemand die alle raffine- menten der compositiekunst zi0h had eigen ge maakt, mag nóg veelzeggender zijn. Deze een voud is dan ook een resultante van de hoogst opgevoerde technische en innerlijke verfijning. Sprekers voor den K.R.O. Uit het K-R O -programma voor deze week: Dinsdag 42 November: 11.30—12.00 Pastoor L. H. Perqum: Godsdienstig halfuurtje; 2 35- 3.00 rnej. E. Aghma: „Is de H. Caecilia patrones der muziek 3.00-3.30 mej. R. AaiberSe- dGr H' Caecilia in d® schn: gedurende 1 w6'00 Rector H- Schoenmakers, 7 30 Pr Plechtig Lof uit Tilburg; 7.10— a h JDr' W- Mulder S.J.: „Cultureel en gociscüenstig leven in de Middeleeuwen" (II). Donderdag 24 November: 11.30—12.00 Pas toor L. H. Perquin: Godsdienstig halfuurtje. Zaterdag 26 November: 11.30—12.00 Pastoor L. H, Perquin: Godsdienstig halfuurtje; 2.00 2.30 Pater J. Dito: Halfuurtje voor de rijpere jeugd. „Vragen en antwoorden"; 2.304.00 Mevr. S. Nuwenhuis—v. d. Rijst en Mevr. C. Marresv. d. Ven; Kinderuurtje; 4.005.00 Rector H. Berkhout, gedurende het plechtig Lof uit het Maagdenhuis te Amsterdam; 5.30 5.45 S. P. J. Borsten: Sportpraatje; 6.206.40 Paul de Waart: Journalistiek weekoverzicht; 7.05—7.30 Dr. J. F. J. ten Berge; Katholieke Radio Volks-Universiteit. Artsen III. „Moderne Ziekenverpleging". Evenals in Nederland, komt ook in het buiten land meer en meer verzet tegen de verameri- kaniseering van het Contract Bridge en wel in hoofdzaak tegen de kwetsbare zöne; vooral in Engeland, Duitschland en Oostenrijk is dit het geval. Voor de beide laatste landen moge dit ietwat zonderling klinken, omdat in die landen reeds met een kwetsbare zöne gespeeld werd vóórdat men er in Amerika zelfs maar aan dacht, doch toch is het zoo, getuige de brief wisseling, welke door leidende personen in de genoemde landen hierover thans gevoerd wordt. Het internationaal contact is er eindelijk ge komen en hiervoor komt een woord van hulde toe aan d«n Nederlandschen Bridge Bond, die daartoe den stoot gegeven heeft en daarmede al zeer snel, binnen twee jaar na de oprichting, één zijner doelstellingen heeft bereikt. Om echter overeenstemming te bereiken, zal getracht moeten worden de kloven van verschil in de Europeesche landen te overbruggen en één dier kloven is het slambod, dat in Frankrijk eenvoudig niet bestaat, althans men geeft er geen extra belooning voor. Wij hebben hierover reeds gesproken in ons artikel over Bridge Plafond, maar wij achten het noodig daar wat dieper op in te gaan, teneinde onze lezers, die wellicht straks geroepen zullen worden om uit spraak in deze en dergelijke kwesties te doen, op de hoogte te brengen van de argumenten vóór en tegen. Het is toch lang niet denkbeeldig, dat straks een Europeesch Contract Bridge zich zal stellen tegenover 'n Amerikaansch, maar dit zal niet mogelijk zijn voordat in Europa over eenstemming bereikt wordt tusschen Contract Bridge en Bridge Plafond en daarin zal tenslotte de meerderheid der spelers uitspraak moeten doen. Fransche bezwaren. Wat heeft men nu in Frankrijk tegen het slambod? Er zijn feitelijk maar twee bezwaren: a, dat de slechte en middelmatige spelers er door in het nadeel komen tegenover de goede spelers, dat dus het gezelschapsspel er door be nadeeld wordt; b. dat kunstmatige biedingen er het gevolg van zijn, want dat men zonder deze niet tot een slambod kan komen. Beide argumenten zijn gemakkelijk weerleg baar, als zoodanig kunnen zij niet ernstig ge nomen worden. In zijn bewonderingswaardig maar gevaarlijk boek „La Pbysiologiè du Bridge", zegt Pierre Bellanger, dat het nu wel logisch kan wezen, dat men in C. B. niets anders noteert dan het geen men geboden heeft, maar dat dergelijke logica kan leiden tot absurditeit, want dat men geen moeilijkheden moet scheppen, die niet op te lossen zijn, geen hindernissen moet opwer pen, die niet te nemen zijn, want: a. Het slambod is een verwikkeling, die niets te maken heeft met de eerste biedingen en b. het slambod is een gelukje, veel meer afhanke lijk van een mooie kaartverdeeling dan van wetenschap of kundig spelen. Wij kunnen het met deze uitspraken niet eens zijn en wel, omdat van eenigerlei verwikkeling geen sprake kan wezen, want één blik in zijn spel doet den ervaren speler vaak reeds de slammogelijkheid zien. In de gevallen, dat dit niet direct gezien wordt, blijkt zulks al spoedig uit de inlichtingen, die men krijgt door het bieden van maat en tegenpartij, uit het op bouwen van een samenspel en juist daar zit voor ons het mooie in. Maar dat mooie brengt meestal een groot gevaar met zich, want een goed geboden slam is zelden meer dan één of twee down en een falen van het slambod heeft dus bijna altijd het verlies, althans tijdelijk ver lies, van manche of robber tengevolge. Men zet dus veel op het spel door dergelijke hooge biedingen te doen en daarom moet daartegen over een hooge belooning staan. Dat men om een slambod te kunnen doen, goede kaarten moet hebben, dat is zeker, maar zonder goed bieden komt men er in de meeste gevallen niet, dus wel degelijk kunnen alleen goede spelers er iets in bereiken. Maar het kan toch niet anders dan de bedoeling van ieder spel zijn om de beste spelers de hoogste uitkomsten te doen krijgen, althans van elk spel, dat geen hazardspel is. Dat niet altijd een slambod moeilijk te bieden is, moet grif worden toegegeven. Heeft men 4 Azen, 4 Heeren, 4 Vrouwen en een Boer in handen, dan kan men veilig en gemakkelijk Groot Slam Sans-atout bieden; heeft men vijf honneurs elfde in Schoppen met Aas tweede Harten en renonce Ruiten en Klaveren, dan is een opening van Klein Slam Schoppen ge makkelijk te bieden, maar heeft de maat de Azen van Ruiten en Klaveren, dan zal deze ongetwijfeld Groot Slam Schoppen bieden en kan het spel nog down gaan op de kleine Har ten, want de speler kan die Azen niet benutten, indien althans in Harten wordt uitgekomen! ar dat zijn uitzonderingsgevallen, waarop geen theorie gebouwd kan of mag worden. Een slambod, dat lapgzaam opgebouwd wordt uit gegevens, die de maats' elkaar kunnen geven, dat is de trots van elk rechtgeaard speler, dat geeft aan het C. B. een der grootste be koringen. En dat is te bereiken zonder onder linge afspraken, zonder conventioneele biedin gen, want het na enkele malen heen en weer bieden verhoogen van een eventueel door de tegenpartij gedaan bod, om aan te geven, dat de maat zich over die kleur niet ongerust te maken heeft, dat ingestaan wordt, dat in die kleur door de tegenpartij geen slag of althans de eerste slag niet gemaakt wordt, kan geen conventie genoemd worden, dat is een bod, dat door ieder behoorlijk speler verstaan en be grepen moet worden. Evenmin het aangeven van een Aas, nadat men het bereids eens gewor den Is over de kleur, waarin het spel gespeeld zal moeten worden. Ook dat mag men geen con ventie noemen, maar wel een wapen in handen van goede spelers, een wapen, dat echter zeer gevaarlijk is in handen van middelmatige of slechte spelers, die het meestal te vroeg ge bruiken en daardoor verwarring stichten. Nu zegt Pierre Bellanger, dat het niet onder worpen maken van de slam-belooningen aan dubbelen of herdubbelen reeds aanduidt, dat de Amerikanen hun „ketterij" niet hebben durven doorvoeren, maar dat is de kwestie niet. Gelijk wij zeiden, houdt een slambod bijna altijd een zeker manche- of robberbod in. Wat kan nu bij zulk een bod verloren worden? a. Een zekere manche, d.i. minstens 100 pun ten plus minstens 50 downpunten plus theore tisch de halve robberbelooning of 250- punten. Tezamen dus minstens 150 punten en 250 theore tische punten; b. Een zekere robber, d.i. minstens 100 plus 500 is 600 punten, vermeerderd met de down slagen-punten. Natuurlijk kunnen deze verliezen later inge haald worden als men de manche of robber toch behaalt, maar men vergete niet, dat deze manche, die het verlies in moet halen, toch gemaakt_zou zijn en dus anders de robber zou hebben d0<r", halen of een eerste manche in de volgende ro - ber zou hebben beteekend, hetgeen aiw theoretisch een belangrijk aantal punten ver tegenwoordigt. In werkelijkheid zijn deze straffen zoo zwaar, dat er velen zijn, die nimmer een slambod pogen te doen omdat zij er betrekkelijk weinig punten v..srdeel in zien, zij hebben liever de zekerhe'"" |ïaar als men de leuze voorstaat, dat bridge cén spel is, dan moet men ook uit dit spel het hoogste trachten te behalen, wat te behalen is, desnoods met opoffering van punten en moet de sportiviteit hoogtij vieren. Een spel is geen koopmanszaakje, ook al zullen de ge voelens wel steeds verdeeld blijven, nl. dat de een alles om de punten zal doen, de nuchtere, practische zakenman, de ander mooi bieden zal' stellen boven materieel gewin, de idealist-speler wellicht maar zeker de sportsman bij uitnemend heid. In elk geval mag het nooit een reden zijn, om door het niet toekennen van zijn extra-be looning zulk een mooi bod feitelijk onmogelijk te maken, want hoe hoog men het spel ook wil houden, men is tegenover zyn maat verplicht geen risico op "en te nemen, wanneer daar tegenover gee" Lnf,riJk hoogere winst staat. Nu voelt PieT e B®IJanger wel, dat hier iets in zit en daaj0IT hij een tusschenweg aan en .wel d0?f, ®anc')e-bieder het recht even tueel te willen eicennen, gelijktijdig een extra bod te <4°®? ,We' een slambod. Hij, die het manche-boa uoet, 20u d£m gelijktijdig mogen zeggen: „Extra Groot of Klein Slam", d.w.z. als hij het manchebod haalt, dan krijgt hij dit toe- Selten;mr=!,( aalt hii in het behalen van zijn extra- t, het slambod, dan krijgt hij daarv °v;npunten te betalen plus de be- nTT'cr15 °P ket slambod gesteld wordt. Pierre F Z0U dan willen toestemmen, dat voor z„rf. ®en extra Klein of Groot Slam 150 of 300 door d Z0,uden worden toegekend, die bij falen M ^.e te2enpartij zouden worden genoteerd. Dleclt alsdan bijv. 4 Schoppen onder toe- van „Extra Klein Slam", Maakt men te a 4 trekken, dan noteert men 120 pun- ,-de tegenpartij echter noteert 2 downslagen 150 punten en 150 punten voor de slam- neiooning 0f 300 punten. Wij kunnen hier niet veel voor voelen, eer- stens omdat een dubbel contract wordt aange- gaan, hetgeen absurd is, maar ook- omdat wij er niets moois in kunnen zien; het wordt op deze wijze een kruideniersspel. Toch begroeten wij deze toegevendheid van Fransche zijde met gejuich, want er blijkt uit, dat eventueel over de zaak te praten zal zijn en dat op dit punt geen starheid tegenover ons staat. Hij betwijfelt of spelers zich aan een slam bod zullen wagen, er bijvoegende, dat een slam bod een valstrik voor stommerikken is. Hiertegen moeten wij met beslistheid stelling nemen. Dat men onder de huidige regels in Frankrijk geen slambiedingen vrijwillig hoort doen, is logisch, maar bij ons zijn deze biedin gen aan tafels van goede spelers dagelijksch werk en worden er minstens 75 pet. van ge maakt (Pierre Bellanger schreef ons, dat wij dan al heel goed spelen, want dat Culbertson in zijn beruchte match tegen Lenz slechts 50 pet. zijner slambiedingen maakte, maar dat is na tuurlijk zuivere ironie zonder zin). Alle goede Hollandsche spelers zullen met onze cijfers moe ten instemmen. Iets anders is het, dat inderdaad de ingewik kelde systemen feitelijk alleen tot doel hebben tot slambiedingen te komen, voor de manche biedingen zijn zij zeker niet noodig. Maar wij houden stijf en strak vol, dat ook zonder die systemen even goed tot het slambod gekomen kan worden, wellicht iets minder snel, men zal er langer over moeten bieden, maar men komt er even goéd, soms zelfs beter, omdat de systemen strenge eischen stellen en daardoor vaak een bod volgens een bepaald systeem niet gedaan mag worden, dat men volgens zijn ge zond verstand met een weinig fantasie vermeer derd, gevoeglijk wel kan doen. Is echter 'n systeem logisch opgebouwd, houdt het geen gewrongen, kunstmatige biedingen in, dan mag en kan men het niet veroordeel en, mits het ruimte laat voor individueel spel. Maar hoe het ook zij, men mag het slambod niet veroor- deelen enkel en alleen omdat er min of meer verwerpelijke systemen uit zijn voortgekomen, evenmin als men het goud mag verachten omdat er terwille van het bezit ervan tal van misdaden zijn gepleegd en nog gepleegd zullen worden. Dit is eyi kwestie van oorzaak en gevolg. Alom ziet men in verschillende zaken excessen ont staan, die allen echter weer min of meer snel verdwijnen. Zoo is het ook met C. B en nu is het zaak voor de weidenkenden om front te maken tegen dergelijke excessen, deze te trach ten uit te bannen en daartoe moet deugdelijke samenwerking der verschillende bonden leiden. Mocht er blijken, dat een zeker soort spelers al het mooie wil opofferen aan puntenmakerij, welnu, dan staat nog een weg open en wij zul len niet aarzelen zoo noodig dien weg te wijzen. Vooralsnog echter is het ieders taak om tot een heid te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10