m 1ÖT" %im HET COMMUNISME BEDREIGT CHINA HET INTERVIEW. DTNSDAG 22 NOVEMBER 1932 DE BANDELOOSHEID LANGS DEN WEG. CRISIS IN ONS VERKEERSWEZEN. Hoe verderen uitgroei van den chaos te voorkomen. OM HANDHAVING VAN HET GEZAG- Waarom subsidie voor Vrijw. burger- ivachten en Vrijw. Landstorm niet werd verminderd. EEN NIEUWE BASIS VOOR DE WERELDREVOLUTIE. Bolschewistische verwachtingen. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. RICHARD TAUBER NIET OPGETREDEN. WERKVERSCHAFFING IN HET WADDENGEBIED. - - HANDHAVING van den ZOMERTIJD. BIJ DIRK WITTE'S DOOD VEROORZAKEN VAN VERKEERS- I Onder auspiciën van de afdeeling verkeer en verkeerstechniek van het Kon. Instituut voor Ingenieurs is Maandag in„De Twee Steden Palace" te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van ir. W. Hupkes een druk bezochte bijeenkomst gehouden, waarin de heer S. A. Reitsema, oud-hoofdambtenaar der Staats spoor- en tramwegen in Ned.-tndië, hoofd redacteur van „Spoor- en Tramwegen" bet on derwerp: „De crisis in het Nederlandsche Ver keerswezen" behandelde. Aanwezig waren plm 300 personen. Inleiding S. Reitsma. Het verkeersvraagstuk, zoo begon spr. zijn rede, staat in het brandpunt der belangstel ling. Niet het minst door het spoorwegtekort over 1932. Bestaat er bij het verkeer een chaos? Spr meent, dat ieder, die oog heeft voor het don kere punt op de begrooting, voor den nood in de binnenscheepvaart, voor de milliarden welke in de wegen gestoken moeten worden, voor het gebrek aan controle op de bandeloosheid lang3 den weg en voor de kapitaalverspiilini bij het geheele verkeer, dit zal beamen. In tusschen de minister van Waterstaat zeide 15 Maart j.l. in de Eerste Kamer, dat van een verkeerschaos z.i. niet kon worden gesproken doch dat men meer te doen had met een om wenteling op verkeersgebied, welke door de Regeering geleid moest worden. Spr. wil voor het vervolg echter gaarne spreken van „ver keersrevolutie" ingeval van „chaos". Het denkbeeld der commissie-Weiter inzake instelling van een Rijksverkeersfonds is thans bij de Regeering in overweging. De commissie wenscht verder reorganisatie van het dep. van Waterstaat en een daarmee samenhangende hervorming der begrooting, ten einde tot een heid in het verkeerswezen te geraken. Uitvoerig behandelt spr. allereerst de Ge schiedenis van de spoorwegen. Spr. wees er op, dat de Staat in 1921 met bijna ƒ33 millioen, in 1922 met 30% mil- lioen in 1923 met bijna 23 millioen en in 1931 nogmaals met 2% millioen moest bij springen. In 1932 wederom met minstens 17.000.000; in volgende jaren zal dit nog wel meer worden althans indien de „leiding", welke de Regeering aan de „revolutie" meent te moeten geven nog langer uitblijft. Zools bekend expioiteeren de Ned. Spoor wegen bovendien een net van locaalspoor- en tramwegen, welke van de eigenaressen zijn gehuurd en waarin rond 66 millioen is vast gelegd. Door contractbepalingen is het de Ned. Spoorwegen onmogelijk, zich daarvan thans te ontdoen, hoe gaarne zij deze grootendeels uit den tijd geraakte lijnen zouden missen. Waarschijnlijk zal de eenige fkostbare) oplos sing zijn, dat de Staat de 22 betrokken onder nemingen gaat naasten. Het net der Ned. Spoorwegen bestaande uit 2325 K.M. spoorweg, 926 K.M. locaalspoor en 251 K.M. tramwege.n waarin vastgelegd een kapitaal van ongeveer één milliard gulden was tot voor kort self-supporting, ook in dien zin. dat het lichaam de kosten aan onderhoud, verbetering en bewaking en beveiliging van de baan, zelf betaalde, waarvoor jaarlijks ruim 50 millioen uitgegeven moeten worden. Wat de binnenscheepvvaart betreft zette spr. uiteen, dat niet met zekerheid is na te gaan of deze geen lasten op de gemeenschap legt, doch dat dit vermoedelijk wel het geval zal zijn. Desniettegenstaande heerscht in de scheepvaart een noodtoestand, welke aan on economische concurrentie van het vrachtauto bedrijf, en natuurlijk, evenals zulks bij de spoorwegen en intercommunale tramwegen het geval is, ook aan de malaise moet wor den toegeschreven. Bij de scheepvaart gaan in- tusschen stemmen op, die voor een concessie regeling pleiten. Op dit laatste komt spr. straks, bij het wegverkeer, terug. Het autoverkeer moet natuurlijk even goed als de andere vervoeren, zijn eigen kosten dragen. Toen na den oorlog de auto in grooten ge tale verscheen, werd niet zooals bij spoor- en tramwegen gevraagd, of de baan wel geschikt was voor het nieuwe vervoermiddel, doch werden de rollen omgekeerd: de weg moest maar geschikt zijn, of door de gemeenschap geschikt gemaakt worden. Spr. herinnert aan de invoering der wegen belasting en de totstandkoming van het We genfonds. In totaal komt spr. voor verbetering van wegen in de eerste 25 Jaar twee milliard, d.i per Jaar ongeveer 80.060.000 Uit het wegenfonds wordt por jaar ruim ƒ35.000.000 betaald, waarvan door het eigen lijke automobielwezen 12.000.000 en door de wielrijders 7.000.00Ö. Een belangrijke verbooging van de belas ting voor zware bedrijfsauto's acht spr. recbtvaardigd Hij bepleit verder een onder zoek naar een vaargeldbelasting voor de scheepvaart, de instelling van een vervn»r- raad: concessies voor het goederenvervoer per bedrijfsauto en te water, en in bet alge- meen voorafgaande goedkeuring bij de wet van eiken rail- of waterweg om te waken tegen verderen uitgroei van den verkeerschaos Hierna werd pauze gehouden. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot debat Baron van Harinxma thoe Slooten (K. N. A. C.) waarschuwde er tegen, dat het automo bilisme in een keurslijf van wettelijke conces sies e.d. zou worden geperst. De heer Kuiper (dir. Rott. Tramweg-Mij.) wijst erop, dat zijn maatschappij te maken heeft zoowel met tram- als met autovervoer en met vervoer te water. De H. T. M. betaal: voor 80 autobussen 40 mille wegenbelasting, de plaatselijke tram te Rotterdam 25 mille voor de autobussen. Tegenover de opbrengst van invoerrechten aan auto's staat een belangrijk kapitaal aan leveranties door tramwegmaat schappijen binnenslands, hetgeen aan de werk verruiming ten goede komt. De tramweg-goederendiensten zijn goed voor het transport van allerlei, dat het autovervoer niet wil of kan verwerken. Indien voor iederen passagier door de autobusdiensten evenveel ruimte zou moeten worden gereserveerd als door de tramwegen dan was er morgen geen enkele autobus meer. Tegenover den eisch van twee man besturing bij groote tramwegsnelhe den, staat, dat voor de autobussen ondanks groote snelheden en gevaren, één bestuurder per autobus voldoende wordt geacht. De Nederlandsche tramwegen verkeeren in een noodtoestand, waarin spoedig moet worden ingegrepen. De heer J. C. Loman zou het bezwaarlijk achten, indien voor elk vervoermiddel conces sies werden geëischt. Beter is het, de lasten ingevolge concessies, voor bestaande onderne mingen te verlichten. Het zou trouwens onuit voerbaar blijken, alle vervoer per as aan con cessies te binden. Na korte beantwoording door den heer Reits ma, die althans bestrijding "in evosyeu door concessie voorwaarden mogelijk acht, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan spreker en debaters. De posten uitgetrokken voor de vrijwillige burgerwachten en den bijzonderen vrijwilligen landstorm heeft de Regeering naar in de M. v. Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Binnenl. Zaken wordt mee gedeeld, voor het volle bedrag van het dienst jaar 1932 gehandhaafd op grond van de over weging, dat zij beide organisaties nog steeds van groot nut acht en die posten, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, niet voor vermindering in aanmerking komen. Het oordeel van verscheidene leden, als zouden de burgerwachten uit een oogpunt van politie, niet zijn te verdedigen, kan de Minister niet onderschrijven, zulks te minder nu bedoelde leden daarbij uitgaan van de zijns inziens on juiste praemisse, als zou bij de jongste onge regeldheden te 's-Gravenhage, de politie „ze nuwachtig" zijn geweest en daaraan gevolg trekkingen verbinden nopens hetgeen zou kun nen gebeuren, indien leden van de burgerwach ten, die, naar zij meenen, niet of ternauwer nood zijn geoefend, in dergelijke omstandighe den als versterking van de plaatselijke politie en onder leiding van het plaatselijk gezag, be langrijke diensten zullen kunnen bewijzen. Zeer zeker moet de Regeering over voldoende politie kunnen beschikken om ongeregeldhe den te kunnen voorkomen of daaraan een ein de te maken, doch er kunnen zich^imstandighe- den voordoen, waarin voor het plaatselijk ge zag de aanwezigheid van een uit de eigen burgerij gevormde reserve een niet te onder schatten steun beteekent. Aan de burgerwachten zijn van Rijkswege wapenen en munitie verstrekt van dezelfde soort als bij het leger in gebruik. Het instituut van den bijzonder vrijwilligen landstorm be schikt als militair korps uiteraard over dezelfde soort wapenen en munitie. Het dagbladbericht als zouden alle burgerwachten nieuwe wapenen hebben ontvangen, is in zijn algemeenheid niet Juist, slechts heeft een gedeeltelijke omwisse ling van wapenen plaats gehad. Handhaving van het gezag. De Minister kan het verlangen naar krach tig handhaven van orde en gezag, door een lid ter sprake gebracht, geheel volgen. Dat die handhaving niet krachtig genoeg zoude zijn, wordt door den Minister betwist. Met betrek king tot het gebeurde in de Ridderzaal op 20 September j.l. veroorlooft de Minister zich er op te wijzen, dat het feit plaats vond in een vereenigde vergadering van de Staten Gene raal, weshalve de leden uit een oogpunt van strafrecht immuteit genoten. Optreden tegenover stakers en werkwilligen. Voor zoover den Minister bekend, plegen de burgemeesters, ter bescherming van werkwil ligen eigener beweging de noodige maatrege len te treffen. Mocht hem blijken, dat in een bepaald geval de genomen maatregelen niet voldoende zijn, dan zal hij niet nalaten den daarbij betrokken burgemeester tot een krach tiger optreden aan te sporen. Het oordeel van de leden, die meenden, dat thans reeds de werkwilligen hier en daar te veel worden beschermd, kan de Minister geens zins onderschrijven. Van andere zijde werd opgemerkt, dat juist in het geval bij de staking bij de firma Piet Smit te Rotterdam, waarop voornoemde leden doelden, door de gemeente IJsselmonde te wei nig bescherming is verleend. De Minister heeft ter zake een onderzoek ingesteld, waaruit hem o.a. is gebleken, dat tijdens den duur van de staking 16 gezinnen behoorende tot werk willigen en 3 op zichzelf staande werkwilligen zich in die gemeente hebben gevestigd. Hieruit kan de Minister niet afleiden, dat de gemeen telijke overheid hun vestiging of het verblijf binnen de gemeente toelatend zich schuldig zou maken aan partijkiezen. Het a1 of niet werkwillige zijn, speelde daarbij geen rol. De Minister sluit zich dan ook aan bij het oordeel van weer andere leden, volgen hetwelk de burgemeester in deze juist heeft gehandeld. (Van een bijzonderen correspondent). Iedereen, die de ontwikkeling der dingen in het Verre Oosten gadeslaat zal onomwonden verklaren, dat het communistisch gevaar daar dreigender is dan ooit te voren. Alle buitenlanders, Japaneezen, Engelschen Amerikanen zijn het er over eens, dat in het afgeloopen jaar het communisme in China een geweldigen vooruitgang heeft te boeken en men is terecht zeer bevreesd dat over een jaar het sovjet-systeem in geheel China zal zijn door gevoerd, tenzij intusschen een sterke hand orde gebracht zou hebben in den stand van zaken. Dat men op het oogenblik aan dit gevaar niet alle noodige aandacht schenkt, ligt ongetwij feld aan het feit dat aller oogen gericht zijn op Mandsjoekoeo. De communistische leiders verstaan hun taak volkomen om de algeheele verwarring in China uit te buiten om de eene provincie na de andere voor de zaak der sovjets te winnen. Reeds twee jaar geleden werd de regeering der Chlneesche sovjetrepublieken In het leven geroepen en volgens officieele mededeeling be vinden zich 167 districten in de macht der sovjets, die verdeeld zijn over de volgende pro vincies: Kiang-sie, Fukien, Hunana, Hupei, No nen, Ankui, Tse-kiang en Kwantoeng. In deze streken, waar de communisten een onbeperkte heerschappij voeren, wonen hoofd zakelijk boeren, die heel gemakkelijk voor het program der communisten gewonnen worden. Het verbouwen van papaver en heel de opiumhandel, waaruit de militaire generaals groot geldelijk voordeel trokken, werd abso luut verboden. Alle landerijen werden in beslag genomen en onder de landarbeiders verdeeld. In de nieuw gebouwde scholen wordt aan de kinderen de voortreffelijkheid van het sovjet systeem onderwezen De communisten verwier ven de algemeen achting, doordat zij hetzelfde belasting-systeem voor iedereen toepasten. Na het succes der sovjet-propaganda bij de landelijke bevolking in het Yangtse-dal, d.l. in het hartje van China, begonnen de communis ten de steden en de industriegebieden voor hun ideeën te winnen. Hun program luidt: invoe ring van den achturigen arbeidsdag, de garantie van een behoorlijk minimum-loon, hervormin gen op hygiënisch gebied, sociale verzekering enz. Wat de buitenlandsche politiek betreft, draagt het communistische program een uitge sproken nationalistisch karakter: alle impe rialistische verdragen en concessies worden afgeschaft. Alle buitenlandsche strijdmachten moeten uit China worden teruggetrokken. Alle eigendommen der vreemdelingen worden in be slag genomen. De nationale minderheden krij gen zelfbestemmingsrecht en mogen zich tot eet zelfstandige republiek vereenigen, of aanslui ting zoeken bij de Chineesche sovjets. Deze is bereid om allen stammen gelijke rechten te verleenen, die zich van het juk der magnaten en Koeomlntang willen bevrijden. In Azië en vooral in China willen de sovjets den hefboom in werking brengen om de we reldrevolutie voor te bereiden. Tegenover dit stelselmatig opdringen der communisten staan de burgerlijke elementen machteloos. Zeker Tsjang Kal Shek heeft In 19261927 de communistische regeering van Kanton omvergeworpen en in 1927 werden de diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en Nanking verbroken, maar sindsdien is er niets meer gebeurd. In het najaar van 1930 zou er door Nanking een groote strafexpeditie te gen de communisten worden gehouden, maar deze veldtocht werd een absolute mislukking. De communisten gingen verder. Zij onder mijnden het leger door hun propaganda, zoodat de troepen aan het muiten sloegen of deser teerden. Zij sterkten de algemeene ontevreden heid over het binnenlandsehe bestuur en ves tigden zich ten slotte in de streek tusschen Foekien en Kiangsi, waar zij thans heer en meester zijn. De verscherping van het conflict tusschen China en Japan had tot gevolg, dat de veldtocht tegen de communisten werd stopgezet en dat deze ruimschoots tijd en gelegenheid kregen om zich voor te bereiden op een nieuwen aan val van de zijde der regeeringstroepen. De regeering van Nanking zal er wel toe moeten besluiten om kost wat kost het ban dietenwezen te vuur en te zwaard uit te roeien De minister van financiën Soong, de schoon vader van Tsjang Kai Shek verklaarde, dat het bandietenwezen en het communisme niet met geweld van wapenen uitgeroeid kunnen wor den, omdat zij een gevolg zijn van de politieke verwarring en den economischen noodtoestand die er in China heerscht. Tsjang Kai Shek heeft onlangs nog een veldtocht ondernomen om de bandieten uit te roeien, maar de talrijke over winningen, die de maarschalk behaalde, brach ten geen verandering in den toestand. De tregeeringstroepen konden niet over de noodige middelen beschikken. Bovendien heerscht er geen eensgezindheid in de regeering zelve hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk is voor een krachtdadige actie tegen de commu nisten. Dientengevolge wordt de positie der communisten in het Noorden van Hupei steeds gunstiger, zoodat thans zelfs de spoorwegver binding tusschen Peking en Hankau vaak in gevaar verkeert. De bevolking van het platte land trekt in grooten getale naar de stad Han kau, dat als het laatste bolwerk der anti-com munistische beweging in het Yangtsedal be schouwd moet worden. Financieele moeilijkheden In den Hollandschen Schouwburg te Amster dam zou gisterenavond de bekende zanger Richard Tauber optreden in „Drei Maderl- haus". De zanger is echter niet verschenen, zoo dat de voorstelling niet kon doorgaan. De directie van den Hollandschen Schouwburg, deelde ons mede, dat zij de redenen niet kent, waarom de heer Richard Tauber niet gekomen is. De zaal zou uitstekend zijn bezet, want er was veel besproken. Er zijn echter, zoo deel de zij mede, door een paar deurwaarders en ook door advocaten beslagen gelegd in den schouwburg, naar het schijnt, wegens verplich tingen, die de rmpressario van den zanger dr. Eckhardt op zich had genomen en niet zou zijn nagekomen. We hebben daarna gepoogd den heer Tauber of zijn impresario te spreken te krijgen. In het Amstel-Hotel waar hij logeert deelde men ons mede, dat noch de heer Tauber, noch diens impresario aanwezig waren. Met betrekking tot samenvoeging van ge meenten acht de Minister naar het in de Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de begrooting van Binnenl. ZakW luidt, zijn standpunt in het algemeen genoegzaam bekend. De vraag is slechts of niet onder de huidige tijdsomstandigheden in dat standpunt wijziging dient te worden gebracht in verband met te verkrijgen aanzienlijke besparingen en rationa liseering van de gebiedsindeeling. Wat de door samenvoeging van kleine gemeenten te ver wachten besparingen betreft, is omtrent dit punt een ambtelijk onderzoek loopende. Met den uitslag daarvan zal de Minister bij het be palen van zijn standpunt ten volle rekening houden. Het denkbeeld, om de Bank voor Ned. Ge meenten in staat te stellen onder garantie van het Rijk obligatieleningen te plaatsen en uit de opbrengst daarvan leeningen op langen ter mijn aan gemeenten te verstrekken, verdient naar de meening van de regeering g0en aan. bevelling. Noodlijdende gemeenten. Het optreden van de regeering ten opzichte van gemeenten, die op onderstand uit 's Rijks kas zijn aangewezen, wordt geleid door de gedachten dat uit de algemeene middelen niet meer mag worden bijgedragen voor locale be hoeften, dan strikt noodig is. Rationeel is, dat de begrooting van de betrokken gemeente aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen, onderscheid mag daarbij niet worden gemaakt Aan de steunbehoevende werklooze Neder landers in Duitschland wordt bij voortduring groote zorg gewijd. Aanslibbing in het Wadden gebied. De minister sluit zich aan bij de zienswijze van eenige leden, die van meening zijn, dat de bevordering van de aanslibbing in het Wad dengebied. uit een oogpunt van werkverschaf fing aanbeveling veruient. Hoewel de moeilijk heden, welke hier te overwinnen zijn, vele zijn zal hij niet nalaten te trachten met de mede werking van zijn ambtgenoot van financiën een bevredigende oplossing te verkrijgen. De Fleurian, oud Fransch gezant te Lon denverkreeg den doctorstitel in de rechten te Cambridge. IEDEREEN KAN FILMEN. DE PARIJSCHE OPéRA-COMIQUE. jjet bekende Parijsche theater heeft dezer dagen na de restauratie zijn poorten weder ge opend met een gala-voorstelling van „Carmen" waarbij tous Paris o.m. de president der republiek en verschillende ministers tegen woordig was. W erkloozensorg. De minister wijdt aan het vraagstuk van de ontwikkeling van jeugdige werkloozen bij voortduring zijn aandacht. Hij overweegt voorts, in hoeverre het mogelijk is, in de be staande regeling in zake plaatsing van kost gangers, eenige wijziging te brengen. De vraag, of de r geering bereid is volwas sen alleenstaande vrouwen, ook indien zij jon ger zijn dan 35 jaar, in de algemeene steunrege ling op te nemen, meent de regeering, althans in het algemeen, ontkennend te moeten beant woorden. Zij is echter bereid op korten termijn te doen nagaan, of de leeftijdsgrens van 35 jaar niet eenigszins verlaagd kan worden. V olkshuisvesting- Wat de Volkshuisvesting betreft bestaat te gen verlaging van Je 6 pCt. rente voor nog loopende voorschotten bezwaar. Verlaging van annuïteiten kan de regeering tot haar leed wezen niet bevorderen. Ten aanzien van het rapport van de com missie-vliegen heeft de regeering nog geen be slissing genomen; de toestand van 's Rijks kas laat uit voering van de in dat rapport vervatte voorstellen niet toe. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Algemeene Beschou wingen van Hoofdstuk V der Rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1933 (Binnenl. Zaken). Meer dan eenmaal heeft de Minister gelegen heid gehad ten aanzien van het vraagstuk van den zomertijd te kennen te geven, dat zijner zijds geen voorstel is te verwachten, hetwelk in de ter zake bestaande wetgeving wijziging zou brengen. Het was den Minister dan ook aangenaam, dat in het Voorloopig Verslag slem men werden vernomen, die behoud van de be staande regeling wenschen. Wijziging van de thans geldende periode van den zomertijd ontmoet ernstige bezwaren. Zoo wel verkorting als verlenging zouden tijdelijke wijzigingen in den internationalen treinenloop noodzakelijk maken. Ook thans is de Minister van meening, dat invoering van een anderen localen tijd dan de bestaande ongewenscht moet worden geacht en hij kan zich ook te dezen aanzien ten volle vereenigen met het oordeel van de vele leden, die de tegenwoordige regeling wenschen te be houden. Zondagswet. Gelijk ook reeds bij andere gelegenheden te kennen werd gegeven, moet bij de beoordeeling van de vraag of de Zondagswet naar bohooren wordt uitgevoerd, in de eerste plaats het oog worden gericht op de gestie der plaatselijke besturen. Indien klachten over niet behoorlijke uitvoering van de wet in bepaalde gevallen te zijner kennis komen, pleegt de Minister daaraan ernstig aandacht te schenken, terwijl bij gegrondbevinding zijnerzijds een richtige naleving zooveel mogelijk wordt bevorderd. De Minister neemt zich in dit stadium te moeten onthouden van een beoordeel ing van wenschen met betrekking tot een herziening van de wet, als in het voorloopig verslag van de Eerste Kamer betreffende Hoofdstuk I der Rijksbegrooting, dienstjaar 1932 te dezer plaat se geuit. DE PENSIOENEN DER INDISCHE MILITAIREN. Het dagelijksch bestuur van de vereeniging van oud- en actiefdienende onderofficieren van het Nederl. Indische leger „Madjoe" heeft een dezer dagen een onderhoud gehad met den Minister van Koloniën en dezen verzocht, de korting op de pensioenen niet toe te passen op de gepensionneerde onderofficieren. Z.Exc. kon geen toezegging daaromtrent doen. Wel deelde de Minister mede, dat met de lage pensioenen der Indische Militairen zou worden rekening gehouden en dat, mocht in het voorjaar de financieele toestand in Ned. Indië gunstiger zijn dan thans, de korting dan niet zou plaats hebben. „Schei nu uit met bezwaren opperen" ver zocht de redactiechef, ,,'t kan n-.e niet schelen wie je tot slachtoffer kiest, als je maar zorgt, dat ik morgen 'n aardig interview naar de zet terij kan sturen." Wies haalde onwillig haar schouders op en verliet de kamer. Sinds zij medewerkster ge worden was aan de „Stadscourant", had ze al menige moeilijke opdracht gekregen, maar dit was 't toppunt: de chef eischte doodeenvou dig, dat ze binnen enkele uren 'n vlot artikel zou neerpennen, terwijl hij wist, dat 't interview waarvoor zij belet had gevraagd, wegens ziekte van 't slachtoffer was uitgesteld „Dan ga je bij 'n andere beroemdheid op visite" had hij geopperd, "t publiek is nu een maal dol op bijzonderheden uit 't leven van be kende personen." „Alsof die bekende personen er net zoo dol op zijn om uitgehoord te worden" mompelde Wies nijdig. Ze klaagde haar nood aan 't zusje, dat haar van 't bureau kwam halen. „Je maakt je ongelukkig om niets" lachte Yvonne optimistisch. „Stel gauw 'n lijstje samen van beroemdheden die in de stad wonen, we bellen ze allemaal op en, als je handig specu leert op de menschelijke ijdelheid, kun je van middag meer stenogrammen opnemen dan je lief is." Yvonne's plan werd 'n jammerlijke misluk king; Wies liet de telefoonschijf draaien, totdat 't topje van haar vinger pijn deed, maar geen van de opgebelde grootheden voelde roeping zich hals over kop te laten interviewen. „En ik moet iets goeds leveren" zei Wies wan hopig, „ik heb best gemerkt, dat m'n laatste artikelen niet in den smaak vielen; als 't zoo doorgaat vlieg ik er uit." "Ljfc zie ik maar één oplossing 1 Interview je zuW „Hè „Ja, waarom niet Bij gebrek aan 'n contract heb ik nog nooit voor 't voetlicht gestaan, maar je weet toch, dat mijn leermeesters plechtig ver klaarden, dat 'k een geboren cabaretière ben. Je brengt eenvoudig verandering in den gewo nen gang van zaken: éérst beroemd; dan 't interview met portret; als jij 'n vlot artikel schrijft over mademoiselle Yvonne Vermeer, o nee, Dulac, de charmante cabaretière en diseuse, durft niemand te bekennen, dat hij nd| nooit van die ster gehoord heeft." „Als 't uitkomt word ik ontslagen „Als je 't handig inpikt, behoeft er geen haan naar te kraaien. Allo, ik zal je helpen: m'n zang en declamatie-lessen veranderen in 'n opleiding bij buitenlandsche artisten. Namen Sla het telefoonboek open, vertaal er 'n paar in Fransch, Duitsch Engelsch, klaar. Mijn logeerpartij bij oom Jean m'n eerste bescheiden lauweren op z'n muziekavondje worden een succesvol optre den in bekende Parijsche salons. Nu breng ik eenige weken in Holland door om uit te rusten van 'n vermoeiende tournée. 'k Vertoef hier natuurlijk streng incognito, maar jij hebt toevallig m'n verblijfplaats ontdekt en acht 't een groot voorrecht je lezers 'n primeur te kunnen bieden." Wies kwam in de vereischte stemming. „En waar zullen we je laten logeeren „In 'n aardig boerderijtje, gun je lezers het genot van 'n romantische beschrijving der een zame boerenhofstede, waar de artiste haar wel verdiende rust geniet." Wies toog aan den arbeid, de leugens vloeiden wonderlijk vlot uit haar pen Twee dagen nadat mademoiselle Dulac's levensgeschiedenis gepubliceerd was, werd Wies bij den redactiechef geroepen. Toen zij 't kan toor binnentrad, was haar chef in gesprek met 'r\ vreemden heer; ze voelde zich ziek van angst, 't bedrog was uitgelekt, nu zou de bom barsten, daverende uitbrander, ontslag „Juffrouw Vermeer, deze heer komt vragen of u voor reddende engel wilt spelen" lachte de redacteur vriendelijk. „Mijn naam is Sanders, directeur van de Olympic-bioscoop" begon de bezoeker, „u kunt mij 'n geweldig grooten dienst bewijzen door me in contact te brengen met de artiste, waar u zoo'n uitstekend artikeltje over schreeft. De cabaretière, die deze maand bij ons optreedt, is plotseling ziek geworden en we kunnen nie mand vinden om haar te vervangen. Misschien zou mademoiselle Dulac ons uit den brand wil len helpen." ,,'k Durf niet te zeggenstotterde Wies. „Natuurlijk zullen we haar wensch eerbiedi gen, als ze met rust gelaten wil worden" viel mijnheer Sanders in de rede", ziet u kans haar binnen enkele uren te bereiken Dan mag ik u zeker wel 'n auto aanbieden, U behoeft niet bang te zijn voor spionnage, ik ga naar m'n kantoor, en wacht in spanning op uw berichten." Wies liet zich met 'n gevaarlijk gangetje naar huis rijden. „Yvonne, trek je mooisten mantel aan, zet je Parijsche dopje op en kom mee't Interview gaat je 'n engagement bezorgen In de taxi, op weg naar de Olympic-bioscoop, bespraken zij de kleine dingen, die gevaar voor ontdekking konden opleveren. „Denk er om, dat je geen Hollandsch ver staat." „En jij mag er wel op letten, dat je niet te familiair tegen me bent." „Wat 'n verwikkelingen" steunde Wies, als die man geen uilskuiken is, zijn we verloren." ,,'k Denk wel, dat de directeur van de groot ste bioscoop hersens heeft", peinsde Yvonne. Mijnheer Sanders toonde, dat ze gelijk had- Hij Ontving z'n bezoeksters met groote hoffelijk heid en dankte Yvonne in rad Fransch voor haar welwillendheid naar hem toe te komen. Toen keek hij haar onderzoekend aan en vroeg glimlachend: „Zullen we de conversatie in Hollandsch voortzetten Dat vind ik gemakke lijker, ook voor de dames Vermeer." Er heerschte even 'n spannende stilte. ,,'k Geef me over" verldaarde Yvonne,„mis schien wilt U den laatsten wensch van n ter- doodveroordeelde inwilligen; ik zou f weten, hoe u mademoiselle's identiteit ontdekt hebt I" „Jaren geleden was ik bevriend met den heer Dorsma, leeraar van 'n veelbelovend zangeresje, uw gezicht roept herinneringen wakker aan 'n andere Yvonne, die Vermeer heette. „Dank u, nu wacht ik gelaten op m n vonnis. „In kort geding beslist: dadelijk proefstoomen, vanavond debuut in ons theater." „Dus bent u niet van plan ons te verraden zuchtte Wies. „Welnee, U hebt 'n schitterende reclame ge maakt met 't artikel over onze nieuwe ster, ik wil uw zuster gelegenheid geven de fantastische leugens tot werkelijkheid te maken. Dat is de beste oplossing voor ons alle drie." 3. M. L. D. (NADRUK VBRBOD&NJ Vorige week opeens het instellend bericht: Dirk Witte is dood. Dirk Witte, en wij staren weemoedig naar zijn open, mannelijken kop in Jo krant. Hij was houtkooper, een echt Hollandsch vak. Maar dat was voor de meesten een achteraffe open baring. Dirk Witte, dat was voor het groote publiek, voor ons volk, de dichter, de man van de aardige liedjes. Dirk Witte dat was „Asperine", „de meisjes van Noord-Schar wou „Mensch durf te leven", „Jopie met de peren", dat was het „meisje van de Zang vereeniging." Slechts een klein, bescheiden oeuvre, maar 't leefde in de harten en op de lippen van ons volk. Dirk Witte dood, maar zijn liedjes zullen nog geslachten lang voortleven. Er was een tijd, dat ons onder dit opz'cl1,. weinig verwende volk smaak vond tn de vr^ slappe humorltische liedjes van een chretienni, Nico de Haas, een Abraham de Winter. Misschien deed Chretienni's keurig glanzen hooge hoed 't nog beter dan zijn goedkoope liedjes. Maar nadien, nu reeds meer dan dertig jaar geleden, kwam Koos Speenhoff, en niet zijn eer ste en beste liedjes heeft hij ons een genre gebracht, dat in klank en toon als zuiver Hol- landsche kunst door een ieder werd verstaan, gevoeld en begrepen. Speenhoff heeft een school gesticht, een traditie gekweekt. Bn als nu een Dirk Witte bij ontijdtgen dood om zijn populaire kunst wordt geëerd en geprezen, dan valt toch iets van zijn glorie^ ook aan Koos Speenhoff toe, die ons volk 't* eerst tot dit genre van het simpele levenslied heeft gebracht. Koos heeft school gemaakt, niet alleen in het cabaret. Ook het levenslied vond zijn weg naar de krant. Naast den cabaretzanger kregen wij den journalist-troubadour. Eerst Clinge Doorenbos, en later kreeg bijna iedere krant zijn vasten dichter, die de dage- lijksche dingen, die hem troffen, op rijm ging zetten. Als een Dirk Witte bijna louter lof mag oogsten voor zijn oeuvre, dat klein en be scheiden bleef, omdat bij zijn kunst als een luxe kon cultiveeren, als Roos nog al een keer wat kaf onder zijn koren laat schieten, waar hij mede van het lied zijn beroep moet maken, hoe moet 't dan op den duur onzen cou rantiers vergaan, die eiken dag weer hun lier moeten laten ruischen. Er zijn er zelfs, die den moed hebben om als een echte dichter bun werk te gaan bun delen. Zelfs met hun portret voorop. Als dit veel navolging vindt dan kunnen wij binnen enkele jaren van één man dichtbundels verzamelen, waarbij Vondel en Bilderdijk ~=r- kwijnen. KON. NED- HOOGOVENS. IJzer naar Noord-Amerika. Het Japansche s. Hofuku Maru is gisteren in ballast van Swansea In de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmufden aangekomen, om eene volle ladïn„ piekijzer (circa 6500 tons) met bestemming naar Philadelphia (N. AJ in te Ideale installatie. Men moet de uitspraak cum grano salis ver staan. Ze bedoelt niet meer, dan dat de tech niek de laatste jaren zulke verbluffende vorde ringen gemaakt heeft, dat aan het opnemen van filmbeelden door amateurs zoo goed als geen risico meer is verbonden voorzoover tech nisch slagen betreft en dat tevens de wijze van projecteeren dermate is vervolmaakt, dat het effect inderdaad voor dat der „beroeps-bios coop" Diet onder doet. Aangezien vooral sinds kort het amateurisme op dit terrein van zich doet spreken een teeken, dat de beoefening der kino-fotografie volop en marche is meenen wij vele onzer lezeressen en lezers te gerieven met een be knopt exposé van de nieuwste nieuwigheden op dit gebied, die ons bij een demonstratie namens de Siemens-maatschappij dezer dagen werden getoond. De bekende Duitsche fabriek is er achter! Zij had zich tot nu niet toegelegd op de construc tie van kino-kamera's en projectors voor de smalfilm. Doch nu zij er, blijkbaar met het oog op het perspectief dat in deze industrie zit, toe overging, heeft ze blijkbaar eerst een vergelijkende studie gemaakt van de diverse systemen en methoden en in allerlei opzicht getracht die voor haar eigen product te verbe teren en perfectioneeren. 'n Merkwaardig geraffineerd instrumentje i3 aldus geworden haar smalfilm-camera, die alle records op het gebied van handigheid, betrouw baarheid en technische vaardigheid slaat. Wie eenigszins met den ontwikkelingsgang der smalfilm-camera bekend is, weet hoeveel hoofdbrekens dikwijls kostte het inleggen van do filmstrook, die tusschen de radertjes en den grijper van het mechanisme door moest wor den geleid, waarbij het dan dikwijls met de perforatie niet klopte. Later heeft men dit ver beterd, zoodat de film in elk geval, automa tisch, haar weg vond, maar de noodige pruts- ai-beia bleef er niettemin aan verbonden. Toen lS bet rassotte-»y.i.«m vu!H„sr der camera weer aanzienlijk vergemakkelijkte. Hier intusschen is het toppunt wel bereikt. Het gereed maken voor de roulatie kost niet meer moeite dan het omslaan van een pagina in een boek; 't is in vijf seconden gebeurd. En er komt dan nog bij dat de cassettes bij daglicht kunnen verwisseld worden zoo vaak men het wenscht, ook al is de film nog slechts ten deele doorgedraaid. Een ander ideaal voor den amateur vormt de mogelijkheid. o°k 'n vertraagd of versneld tempo te filmen. Met een enkelen vingerdruk stelt dit tooverkastje hem er toe in staat en 't mooiste is dat wanneer hij van 8 op 16 (nor maal) of van 16 on 34 onnnmen n°r ppconde overgaat het diafragma zich automatisch naar dezen verlengden of verkorten belichtingstijd regelt. Nieuwe vindingen zijn voorts, dat men het veerwerk kan ontspannen buiten verband met het filmtransport en dat dit laatste niet aan den gang ig te krijgen als de camera niet ge sloten is. Van den projector mag eveneens getuigd worden, dat hij model is. Een heele serie pa tenten zijn er in verwerkt, te veel om op te noemen. Evenhls bij de camera is hier naar de grootste beperking in afmeting naast de uiterste soliditeit gestreefd. Natuurlijk loopt de fil®, dank zij een subtiel mechanisme in langzaam of versneld temno pven ge makkelijk terug als vooruit, zoodat elke pas sage direct kan overgedraaid worden. Bij beeld stilstand kan men met de hand de film opna me voor opname voortbewegen; dat stilstaan der beelden is verder ongevaarlijk voor de film, die evenals de weerstand door een venti lator wordt gekoeld, terwijl zij anders, al is ze ook onbrandbaar, door te groote lamphitte zou kunnen verschrompelen. De lamp zelf kan men afzonderlijk instellen om de grootst mogelijke lichtintensiteit te verzekeren zij projecteert gemakkelijk heel den van 2X2 meter en wordt tegen te snel le slijtage behoed door weer een andere vin ding. waardoor de stroom van het huisnet geen doorgang krijgt als de schakelaar niet op zijn beginstand staat. Een waardeerbare attentie voor den amateur, die niet over 16 mM.-vingers beschikt, Is voorts de practische oplossing gegeven aan het be vestigen der film in de spoel. Het ei van Columbus Het is alles even knap en doelmatig in elkaar gezet; zoodat het een lust wordt zich met de klein-filmerij te occupeeren. Eén ernstig Gebrek hcept vooral de projector. Het toestel is nogal prijzig en moet in onzen triesten tijd eigenlijk een anachronisme beeten. Maar dat is dan ook de eenige fout van Sie mens' ingenieurs die we hebben kunnen ont dekken. ONGELUKKEN. Volgens den Proc.Gen. bij den Hoogen Raad worden te lage straffen opgelegd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, conclusie nemende in een aanrijdings zaak, waarbij iemand op zoodanige roelteiooze wijze met een auto gereden had onder de ge meente Staphorst, dat hij een voetgancster aanreed, die een blijvende verlamming heeft gekregen en deswege in hooger beroep door het Gerechtshof te Arnhem tot 1 maand hech tenis werd veroordeeld, heeft als zijn oordeel uitgesproken dat niet alleen deze straf veel t« licht is, maar dat de rechterlijke macht in dergelijke gevallen in 't algemeen lang niet zwaar genoeg straft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10