LEZERS VAN f)NS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 f VOOR 1 JANUARI 1933. AARVERGADERING „ST. RAPHAEL" PASTOOR A. J. MELKERT. Toestand zeer verbeterd. DE ZAAK VAN DE VALSCHE SCHILDERIJEN. De geschiedenis van de ontdekking. POLEMIEK. De begrooting 19,33- Lehe,1r,rrdineJnPndUC.tieS 611 Hé, dat zijn bekende dmgen. De Soutine de Pascin's de ïft greMonrieürSrrn °V6ral dat "dorl de rar' ned. fascisten in contact met mussolini. De Consul^generaaJ treedt op. Jfo hazardspelers op heeter- daad betrapt. DE INBRAKEN OM EN IN NIJMEGEN INBRAAK IN EEN R. K. KERK. Een goede vangst van de politie Twee Belgen hadden geladen revolver in hun zak. DE AARDBEVING IN ONS LAND. UNIE-LOTEN, Behandeling voor den Hoogen Raad. VERGIFTIGING IN EEN GEZIN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen do concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Terwijl deze week over den definitieven tekst Vein het program der R.K. Staatspartij voor de a.s. verkiezingscampagne zal worden beslist, heeft de Verkiezingsraad inmiddels reeds de voorbereidende maatregelen getrof fen inzake de candidaatstelling. Deze laatste vormt uiteraard de minst aan lokkelijke étappe van het electoraal tournooi maar zij is er niet minder belangrijk om. Vandaar dat vooral een partij als de onze haar met de noodige zorg dient te omringen. De Verkiezingsraad heeft zoo juist de kein van omschreven zetels aangewezen, welke voor een goed geoutilleerde en veelzijdig sa mengestelde kamerfractie naar zijn oordcel onmisbaar is. Sinds de vorige verkiezingen is die kern geslonken van 18 op 13, nu de Partijraad meende aan de vrije keuze van het kiezers korps meer dan eertijds te moeten overlaten. Naast de dertien zetels, door den verkiezings raad in veiligheid gebracht, staan er thans zeventien of meer ter beschikking van po litiek georganiseerd Katholiek Nederland. Op de laatste vier woorden valle hier alle nadruk. Want het is van het grootste gewicht, dat de definitieve candidatenlijsten, welke uit deze voor-verkiezingen te voorschijn zullen komen, zooveel mogelijk beantwoorden aan de wenschen en verlangens van alle stroo- mingen in het massale katholieke kiezers korps. Waaruit vanzelf volgt, dat ook zooveel mo gelijk alle katholieke kiesgerechtigden aan deze candidaatstelling hebben mede te wer ken. En dit kan al wederom niet worden be reikt, tenzij alle katholieke kiezeressen en kiezers toetreden tot de voor hen aangewezen politieke organisatie en effectief lid zijn van de Kath. Staatspartij. In het belang van een goeden gang van zaken wekken wij daarom onze lezeressen en lezers, die in de termen vallen prac tisch allen, die vóór of op 15 Mei 1933 den 25-jarigen leeftijd zullen bereikt hebben op, voor zoover zij niet reeds als lid van de katholieke kiesvereeniging staan geboekt, zich als zoodanig te doen inschrijven. Met nadruk zij de aandacht er op gevestigd, dat de gelegenheid daartoe weliswaar te allen tijde openstaat, doch dat zij willen zij actief kunnen deelnemen aan de samen stelling der candidatenlijst voor de a.s. ka merstembus die gelegenheid moeten heb ben benut vóór 1 Januari 1933. Wie zich voor teleurstelling ten dezen wil vrijwaren, zorge dus, dat hij zich bi' liet bestuur of de propagandaclub onzer ^ies vereenigingen voor het lidmaatschap ïee aangemeld vóór het nieuwe jaar is aange broken. Afwijzend tegenover loons verlaging. In ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar werd gis teren en vandaag de vergadering gehouden van, den raad van afgevaardigden, van den Ned. R| K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Openingswoord van den voorzitter. De bondsvoorzitter, de heer J. Hellemons uit Boxtel begon zijn openingsrede met woorden gewijd aan de nagedachtenis van den overleden bondsadviseur, pastoor Donders, die 30 volle jaren zijn liefde, werkkracht, energie en op timisme voor St. Raphael gegeven had. Vervolgens installeerde spr. den nieuwen Bondsadviseur, pastoor Mutsaerts. Spr. felici teerde den bond met de benoeming van pastoor Mutsaerts, den bloedverwant van den grooten mgr. Mutsaers. Na een woord van gelukwensch tot de jubi- leerende afd. Alkmaar schetste spr. de alge- meene economische depressie, die nog on eie perspectieven biedt. Spr. uitte zijn ®urs e ling over de loondrukpolitiek van e a ^mg. die daardoor de arbeiders in den lm erhoek "^Wei-eld is een vat buskruit, de atmospheer ls geladen en in dezen moeilijken d de taak van de leiders der vakorganisaties niet be nijdenswaardig; zij eischt de uiters e voorzich- Delaak van de arbeiders dat de cellenbouwers, die vernieling van e saties en het scheppen van een wereldchaos beoogen, geen succes daarbij be en. De loonsverlaging besprekende zeide spr., dat „St. Raphael" vierkant tegen elke loons verlaging - als middel tot oplossing van de crisis - is; omdat zij dit middel ondeugdelijk vindt, De praktijk heeft 3 jaar lang bewezen dat loonsverlaging de crisis me op os Wij kunnen, wij willen niet aannem aldus spr., dat een maatschappij die ^eedsmeer ver- armt, de bron zou zijn van een nieuwe maat schappij, die welvaart za We zouden idioten zijn, als we gemoegein zou den nemen met de stelling van de werkgevers: de loonen moeten omlaag, oor al tijd. De toestand van pastoor Melkert te A'diam, die op den kansel een ernetigen hartaanval kreeg, is zeer verbeterd, zoodat alle gevaar gewe ken is. Pastoor Melkert zal echter enkele da gen op voorschrift van den dokter nog het bed moeten houden. DOMINICAANSCHE MISSIE IN WEST-IN Dl Voor den duur van vier jaren zijn hei benoemd tot vicarts.proTlnciaal der Curagaosche missie de hoogeerw. pater M. van den Eisen O. P.; tot vicaris-provinciaal der Portorlkijnsche mis sie de hoogeerw. pater H. Oorsprong O. P- D. M. BOTJE t- Op 37-jarigen leeftijd is te Groningen plotse ling overleden de heer D. m. Botje, directeur der Noord-Nederlandsche Oliefabrieken te GrO' hingen. (Van onzen correspondent). TUINBOUW ONDER CRISISPACHT- WET. Wetsontwerp spoedig te wachten. Zooals men weet, heeft de Hooge Raad ver leden week beslist, dat de tuinbouw, althans een gedeelte daarvan, niet valt onder de crisis- PaDetheeren Loerakker en van de Bilt hebben zich daarop terstond over deze aangeiegenhela met schriftelijke vragen gewend tot de minis ters van Justitie en Economische Zaken en Arbsld» Deze deelen nu in hun antwoord mede, dat een wetsontwerp tot wijziging vaa de Crisis, pachtwet, waarin de kwestie in dezen zin wordt geregeld, dat de wet ook den tuinbouw zal be treffen, hun departementen reeds verlaten heeft. Burgemeester Fockema Andreae overhan digt pastoor Peeters O. P. de onderschei- dingsteekencn der Oran je-Nassau-orde, den pastoor verleend bij het 100-jarig jubile 4. t^er Pater* Dominicanen te Utrecht. Tegenover de tweede 5 pet. loonsverlaging Tegenov gtaat st_ Raphaël" abso luut afwijzend omdat het bedrijf er niet door gered zal worden, of S^ond gemaakt zal wor- dE'rgerlijk vond spr., dat de regeering zoo eoed als niets doet om orde te brengen m den verkeerschaos en de kosten daarvan wil ver balen op het personeel. Spr. herinnerde er voorts aan, dat tengevolge *an'ontslag het ledental gedaald is. Spr. verwachtte van deze ontslagmaatregelen bij de minste opleving een tekort aan perso neel. Zijn ontstemming uitte spr. erover, dat de sterk doorgevoerde degradatie het lager per soneel meer treft dan dat van hoogere rangen, hetgeen den goeden geest niet bevordert. Na eenige discussie werd het financieel jaar verslag, onder dank aan den afwezigen pen ningmeester, conform vastgesteld. De secretaris, de heer H. F. Timmermans, deelde mede, dat er plannen bestaan tot op richting van een Mutsaers-Donders-monument tusschen de twee gehouwen van het Mgr. Mutsaersoord. De begrooting 1933 werd aangeboden in ont vangst en uitgaven op 116.977.08. De afd. Rotterdam verklaarde zich tegen deze begrooting, omdat geen rekening is ge houden met de steeds dalende inkomsten der leden en de begrooting op hetzelfde niveau staat, als in den tijd van hoogconjunctuur de afd. vraagt vóór de begrooting het voorstel Rotterdam, om de contributie niet hooger op te voeren dan 1 pet. van het loon, in behandeling te brengen. De afdeeling Amsterdam is tegen de begroo ting op grond van de voorgestelde 5 pet loons verlaging van de ambtenaren en stelde de ver gadering voor daarom de begrooting niet goed te keuren. De secretaris ontried het voorstel-Rotterdam en verdedigde de contributieverhooging van 1 Pet. van het loon. De loonsverlaging wilde spr. aanhouden tot den betreffenden begrootingspost. Het voorstel-Rotterdam is in strijd met het reglement. Na uitvoerige verdediging van voorzitter en secretaris, werd het voorstel-Rotterdam niet gesteund. De voorzitter wilde, hoewel tot zijn spijt, liever enkele leden zien heengaan, dan de kracht der organisatie te verzwakken. Met de afd. Rotterdam tegen werd besloten niet accoorrl te gaan met de voorgestelde 400 verlaging van Óen post vergoeding dag. bestuur. Het voorstel-Tilburg door vele andere afdee- lingen gesteund, om de 5 pet. salarisverlaging voor de ambtenaren niet in te voeren, werd aangenomen met overgroote meerderheid. Het bestuursvoorstel om die verlaging wel toe te passen werd door Rotterdam en nog slechts enkele afdeelingen gesteund. Tal van dooi Rotterdam voorgestelde bezui nigingen werden verworpen. Een bestuursvoorstel aan Herwonnen Le venskracht een schenking van 2500 te geven, werd aangenomen z. h. st. De begrooting werd voorts met enkele wij zigingen aangenomen tegen Rotterdam. Bestuursverkiezing- He aftredende H. B.-leden H. F. P. Donné, venlo; M. N. de Kunder, Haelen; F. L. Nivard, Rotterdam; H. E. Timmermans, Utrecht en 'V. de Waal, Rotterdam, werden herkozen. De heer N. C. Lijding, Utrecht, en J. H. Geraets, Maastricht, werden als lid en pl.v. lid van de controlecommissie benoemd. Toespraak nieuwe bonds adviseur. ^De nieuwe bondsadviseur, de zeereerw. heer wit Mutsa®rts, dankte de vergadering voor de sjijf0' daarop men hem bij de aanvaarding van onarnbt is tegemoet getreden spr. zal niet voor"i°ei1 kl ztin voorgangers in hun liefde goed zaab van St. Raphael. Spr. vroeg den heffe n geest en de goede traditie, elkaar op te aan T' Voort te zetten, en samen te werken in de6 srootlnakmg van „St. Raphael", en dat in St ?T00te vriendschap, zooals die alleen "k "aPhael" gevonden wordt. schorst01/03, 6 uur werd f,e vergadering ge- Glst ot hedenmorgen. feoHt -i i?' e^av°nd werd den afgevaardigden een ayond aangeboden. P a r ij s, 19 November 1932. In de mededeelingen door den directeur der firma A. Mak aan de pers verstrekt, conclu deerde de heer de la Faille: „Ik acht het uit gesloten dat de collectie „en bloc" valsch zou zijn". In zijn uiteenzetting aebt bij het eer mogelijk, dat de collectie uit „weggevertjes" bestond en zijn voornaamste argument is, dat de Parijsche kunsthandel die toch den cata logus ontving, niets heeft gemerkt. Aangezien voor ons van stonde af de waar schijnlijkheid, dat de geheele collectie valsch zou zijn, oneindig veel grooter was dan de mo gelijkheid van het voorkomen van „weggever tjes" willen wij nog even aangeven, waarop onze meening gegrond is geweest. Wij kunnen daarbij zelfs ons onderzoek hij de betrokken schilders laten rusten. De heer de la Faille is louter uitgegaan van het zeer korte artikeltje van „Comoedia" en wijst erop, dat het oordeel in dat blad berustte op de zeer kleine cliché's van den catalogus. De schrijver in „Comoedia" heeft den catalo gus niet gezien, want die catalogus is geen oogenblik uit mijn handen geweest. Alleen heeft een expert, die bij het onderhoud, door mij in het avondblad van j.l. Donderdagavond beschre ven, tegenwoordig was, aan den heer Warnod verteld, wat er gebeurd was en deze heeft deze reusachtige vervalsching in „Comoediaaan gekondigd. De verdere Fransche pers heeft tot nog toe over de zaak gezwegen, aangezien zij onkundig is van het gebeurde. Ook kan geen enkel oogenblik worden aan- genomen dat de Parijsche kunsthandelaren, die een catalogus ontvingen, geen argwaan heb ben gehad. Integendeel is Öij verschillende mij bekende kunsthandelaren de aankondiging van de „collectie", wat men te Parijs noemt: een „tolle" geweest. Er zullen er natuurlijk ook zijn geweest die den catalogus niet zoo nauw bekeken hebben, omdat zij toch op het oogen blik niet koopen, of omdat ze spoedig bemerk ten dat de collectie niet veel zaaks was en daaro mwellicht niet eens de kleine repi oduc- ties hebben gadegeslagen. Er zijn er die on middellijk gelachen hebben. Van 't oogenblik af dat ik den catalogus in handen kreeg, interesseerde mij veel minder de kwestie of de werken valsch waren of niet, dan wel de vraag, wie die meneer Chanterou was. En daar het hier de meest uitgebieide vervalsching gold, die zich ooit heeft voorge- daan, en wel van werken, die als de beste der nagemaakte kunstenaars gelden, daar ging alles er om Chanterou te ontmaskeren. Juist om het enorme belang van de zaak, be sloot ik niets te publiceeren alvorens omtrent den persoon van Chanterou ingelicht te zijn. Overvallen door de publicatie van Warnod's bericht in „Comoedia" gaf ik mijn lezing, daar aan de verklaring toevoegend die de heer Frantz Jourdain mij had gegeven en die hij reeds vroeger had afgelegd aan den kunsthan delaar, die de valsche Matisse had doen koo pen. Verdere gegevens hield ik voor mij tot ik positieve bevestiging zou hebben. Zoo had ik vernomen, dat de valsche Matisse niet alleen was teruggezonden, maar dat de koopsom was geretourneerd. De geheele zaak was reeds gerulmen tijd be kend. Er werd zoowel in de kringen der kunste naars als in die van den handel over gespro ken. Wat den handel betreft, niet naar buiten om begrijpelijke redenen. Men houdt er natuur lijk niet van het publiek te verontrusten door het signaleeren van valsche werken op de markt. Voor de schilders was het anders. Deze ontvingen briefjes als: Amice, we hebben een schilderij van je gekocht, prachtig hoor, en heel goedkoop. Voor zooveel maar. Die schil ders begrepen er niets van en dachten dat wegens de crisis werk van hen voor een schijntje was gegaan. Een kunsthandel kwam er slechter af. Die was met een klant in ge sprek over een aantal schilderijen en ontving van dien klant (in Holland) een briefje: Ik zie van de zaak af, want ik heb op de veiling A. Mak gekocht, belangrijke schilders en haast voor niets. Ziehier hoe de zaak geloopen is wat de pu blicatie daarvan betreft: Sommige schilders klaagden over de lage prijzen en vroegen daar de reden van aan een mijner vrienden, wiens naam ik niet noe men zal aangezien ik hem voor 't oogenblik niet kan bereiken. Deze het een catalogus met prijs- vermelding uit Holland komen. J 1. Maandag ochtend kwamen w« bijeen met een der be- anderen S°h,Wers en nog een drietal Mijn vriend reikte mij den catalogus toe en zei: Voor een paar duizeil(i trank kan 1e je heele huis volhangen met Fransche kunst. Ik Henri Matisse, de Laurencin hertoner °k mü meermalen afgebeeld en de <L,.! zelfportret van Klsling is uIJ een ie' Meer d. wij» we.rop ,j, hJ„ gaf mij den indruk dat er iets aan de hand was en toen ik de illustratie '"ratIes wat meer bekeek, kreeg ik het gevoel alsof de cliché's hiivoor- beeld, erg opgehaald waren ,a'en en op onhandige manier. „Lees dan eens aandachtig den tekst" werd «sta k Monsieur Chanterou" en vroeg aan de Franschen Wie is dat, kennen jullie dien." Niemand kende hem. Al die lui geven schilderijen weg? Zelfs Kisltog zijn zelfportret en uie man %e zoo keur-collectie bijeen krijgt is niet eens bekend? Daarna werd het duidelijk dat de Foujita, de Dufy en vooral het Chineezenkopje van met echi *onden ^jn. Iedereen was het er over eens dat alles valsch was. Maar de catalogus bevatte zooveel controleerbare ge gevens, dat een rondreis bij de schilders tot een bevestiging of ontkenning zou moeten leiden. De resultaten van het atellerbezoek kent men. D,ehpr®°rsafisatiecomiaissie van den A. N. F. n' tpi-hc ,ÏV J1''' de boeren mr. Heybroek te Oosteibeek.P. e. Kenchenius te 's Gravenhage en C. J. van Knotsenborg te Rotterdam) ver zoekt mede te deelen, dat Zij de eenige fascis- tengroep in Nederland is, die op het oogenblik voortdurend in verbinding staat met de aller naaste omgeving van Mussolini in Italië, POUTIÉ BUREAU 388. Jaap is naar huis gerend. Daar ver ruilt hij zijn kindermeisjes-t-ostuum voor zijn prachtig statiepak, om zich vervolgens weer naar het politiebureau te begeven. 389. De brigadier ontvangt den voornamen bezoeker met grooten eerbied. „Hoe durft u het wagen", zegt Jaap streng, „mijn vrienden hier ais gevangenen te houden 390. De brigadier stamelt: „Het spijt mij. Excellentie. Ik wist niet dat zij uw vrien den waren", en Jaap, gevolgd door Max en de dames met den kinderwagen, verlaat In trotsche houding het politiebureau. van de bekendste handelaars die er óók in zijn oordeel naast zou zijn geweest. Vooraf ging volgende opmerking: „Naar aan leiding van deze zaak waarin de naam van den heer de la Faille terugkomt, schijnt 't ons noodig te herinneren dat 10 December 1931 „Comoedia" een artikel publiceerde waarin wij openbaar hebben gemaakt, dat de beroemde Van Gogh, „Portret van den kunstenaar met de bloemen", het werk was van 'n schilderes, mevr. Judith Gérard". „Welnu dit portret komt als no. 530 voor in den volumineuzen catalogus door den heer de la Faille aan het werk van Van Gogh gewijd, maar is niet ver meld in den catalogus der valsche Van Gogh's ook door hem samengesteld. Na de publicatie van dat artikel hebben wij op een teeken van leven van den heer de la Faille gewacht. Niets is gekomen". Voorts moeten wij nog mededeelen, naar aan leiding van wat wij in het vorig nummer van ons blad hebben gemeld, dat het nog niet zoo ver schijnt te zijn, dat de Société des Auteurs en het syndicaat van den kunsthandel stappen zullen ondernemen. Wel is bij beide daarop zeer aangedrongen en de heer Warnod doet dat ook hedenochtend in Comoedia, maar de indruk is gevestigd bij verschillende artisten dat een deel van den handel de zaak liever als een incident zou zien beschouwd, te meer daar de artisten op wier naam de valsche schilderijen zijn gesteld, toch geen materieel verhaal heb ben op Dubois, alias Chanterou. Re plannen van een Hollandsch Maecenas. Onze correspondent te Parijs seinde nog Wij hebben reeds melding gemaakt van de ern stige gevolgen, die de zaak der valsche schilde rijen-collectie voor den handel had door de noodlottige ervaring van een kunsthandelaar te signaleeren, die de onderhandelingen voor den verkoop van een 8-tal schilderijen van bekende meesters uit de Parijsche school zag afspringen, doordat zijn klant meedeelde te Amsterdam op de veiling voor enkele honderden guldens er een groot aantal te kunnen koopen. Wij hadden ech ter niet gehoord, of de man werkelijk op de veiling gekocht had. Nu komt André Warod vanochtend in „Com- moedia" omtrent dat geval het volgende vertel- 1611 Een Hollandsche Maecenas, die het plan had tien schilderijen van Fransche schilders aan een museum van zijn land te schenken, had reeds on- Lderhandelingen gevoerd in Frankrijk, toen de fa- meuse veiling plaats had. In de war gebracht door de lage prijzen van de veiling, kocht hij hals over kop zijn tien schilderijen, meenend een goed zaakje te doen." Een prachtige zaak, inderdaad Wij moeten opmerken, dat het het toppunt van succes voor Chanterou-Dubois zou zijn, indien kerkelijk die royale schenker ook hals over kop zijn collectie naar het museum had afgestuurd 1 De daders op het spoor. Gedurende de laatste weken zijn er in Nij megen herhaaldelijk inbraken met diefstal ge pleegd in de buitenwijken der stad. De ver denking viel geregeld op Duitsche dieven, die men evenwel nimmer te pakken kon krijgen, wijl de hee.ren hun practijk uitoefenden nabij de grenszóne, zoodat zij na iederen slag door de bosschen konden ontkomen naar Duitsch- land. Met tusschenpoozen kwamen ze terug en telkens sloegen zij hun slag in een der villa's op Bere en Dal. Zaterdag heeft de Nijmeegsche recherche eindelijk sporen gevonden van een der daders, die verbleef in een volkslogement aan de Waal en een groote partij zilveren voorwerpen, af komstig van diefstallen in villa's op Berg en Dal, bij zich had. De man werd naar de hoofd wacht gebracht en daar bleek, dat men met zekeren Kr. uit Eberstadt (Hessen) had te doen. De man blijft ontkennen. Of de man nog medeplichtigen heeft, kon nog niet worden vastgesteld. Twee dagen geleden werd in Over ijssel gearresteerd zekere W„ die daar rij wieldiefstallen gepleegd had, maar tegelijk mede schuldig bleek te zijn aan twee inbraken met diefstal in de fabrieken der firma v. d. Dungen en van de Robinsonschoenfabrieken te Nijmegen. Zoo komt de Nijmeegsche politie langzamerhand achter de geheime gangen van de dievenbende, welke den laatsten tijd Nij megen onveilig maakte. In den nacht van Zondag op Maandag is te Nijmegen weder ingebroken, thans in het huis van de weduwe K. aan de Joh. Vjjghstraat. De inbrekers hebben een ruit verbroken en heb ben geld en sieraden gestolen. Er is geen spoor ontdekt. Onze correspondent te Parijs schrijft ons nog nader In „Comoedia" is André Warnod terugge komen op wat het blad noemt: „het Amster- damsche schandaal", om een overzichtje te geven van verschillende feiten die aan het licht zijn gekomen en tevens een en ander te vermelden van de verklaringen van den heer de la Faille. Dit heeft de redactie aanleiding gegeven tot 'n aanval op den heer de la Faille, niettegenstaande genoemde heer van stonde af zeer breedvoerige verklaringen heeft gege ven omtrent de door hem genomen voorzorgen voor de echtheid der stukken. Ook blijkt uit de door Warnod vermelde feiten duidelijk ge noeg, dat de heer de la Faille eenvoudig is opgelicht. Een schrijver zegt: „Moet men niet beginnen met zich af te vragen of de eminente deskundige van Van Gogh niet vooral een specialist is in wel stoutmoedige „autbentifi- caties". Voor die wel wat tendentieuse samenkoppe ling is te minder reden, waar hier in de schil derskringen den naam genoemd wordt van een De politie heeft een inval gedaan in een per ceel aan de Gentsehestraat te Scheveningen, daar zij vermoedde dat aldaar gelegenheid werd gegeven tot hazard-spel. Omstreeks half elf uur des avonds verschenen een inspecteur der recherche en een zestal rechercheurs voor het pand, dat beneden bestaat uit de verlofs- localiteit van R„ terwijl het bovenhuis dienst doet als woning van den caféhouder, behalve een voorkamer op de eerste étage, welke z.g. als vergaderzaaltje hij het café wordt gebruikt. Dit vergaderzaaltje was voornamelijk het doel van den tocht. In een oogenblik tijd waren alle toegangen en uitgangen afgezet en voor toen in het perceel eigenlijk besefte, wat er gebeuren ging, stonden de politiemannen in het vertrek rond een 5-tal spelers, die op hee ferdaad werden betrapt. Geld en dobbelstee- hen bevonden zich op tafel. Na het bevel „handen op" werden de aanwezigen terstond gefouilleerd, een maatregel, die allerminst overbodig bleek, want bij twee van de bezoe kers, die met bun overjas aan, aan de tafel waren gezeten, werd in den buitenzak van de overjas een revolver gevonden, geladen met 6 scherpe patronen en tot onmiddellijk gebruik gereed. De revolvers, het geld en de dobbel- steenen werden in beslag genomen, waarna het 5-tal naar het politiebureau aan den Gevers Deijnootweg werd overgebracht. Aldaar ble ken de revolverdragers twee Belgen te zijn, h.l. de 32-jarige S. v. G„ wonende te Brussel en de 29-jarige J. M. C. uit Antwerpen. Bei óen gaven op koopman te zijn, doch maakten er een beroep van als bookmaker op de rennen in verschillende landen op te treden. Zij lo geerden in een hotel te Rotterdam, v. G. werd bovendien geïdentificeerd als een beruchte Internationale zakkenroller. He drie overige bezoekers waren Hollanders. Dezen zijn, na een veirhoor op het politie bureau en nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, weder op vrije vonten gesteld, ter wijl de beide Belgen in het arrestantengebouw aan bet hoofdcommissariaat zijn ingesloten. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van den Vreemdelingendienst. Tegen den caféhouder, den 52-jarigen R„ is proces-verbaal opgemaakt terzake van het ge legenheid geven tot hazardspel. NEDERLAND-EXPRESS. In aansluiting op het reeds medegedeelde, wordt bericht dat de Woensdagmorgen hier te lande arriveerende boottrein met post en passa giers, in aansluiting op het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" tengevolge van de sterke be zetting te Bazel in twee gedeelten zal worden gesplitst, welke resp. via Zevenaar en Nijmegen zullen reizen. Beide treinen komen te Arnhem samen en worden met tusschenruimten van pl.m. 3 minuten na elkaar via Utrecht naar Den Haag doorgevoerd. De passagiers met bestemming Amsterdam, zullen aldaar op de reeds gepubliceerde tijden aankomen, dan wel een weinig later met extra-trein. De aankomst- U Rotterdam (Maas) blijft ongewijzigd. In de pastorie alles overhoop gehaald. Toen de koster Zaterdagmorgen In de R. K. kerk te Wijk bij Duurstede kwam, zag hij tot zijn bevreemding, dat de Godslamp niet brand de en het antipendium voor het tabernakel was weggeschoven, meldt het „Centrum". Dacht hij eerst nog aan een mogelijke nach telijke bediening, spoedig bleek hem echter, dat de offerblokken in de kerk waren opengebroken en geledigd, en dat de verbindingsdeur tusschen kerk en pastorie open stond. Hij waarschuwde direct den pastoor, die ontdekte, dat de inbre kers ook in de pastorie hun slag geslagen had den. Alles was door elkaar gehaald en openge broken. Naar verluidt, is 'n tamelijk bedrag aan geld en tafelzilver ontvreemd. Dat de dieven zich nog al op hun gemak gevoeld hebben, blijkt wel uit 't feit, dat ze in de keuken nog een en ander gebruikt hebben. Uit de beschadiging bleek, dat ook nog getracht ls het tabernakel open te breken. Dit is gelukkig niet mogelijk gebleken. Aanstonds werd de politie gewaar schuwd en een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond uit Amersfoort. Het bleek, dat de dieven zich toe gang hebben verschaft over de speelplaats van de jongensschool en zoo door de serre in de pastorie zijn gekomen. Blijkbaar hebben ze langs denzelfden weg hun operatieterrein weer verlaten. De waakhond heeft zich in het geheel niet doen hooren en werd aangetroffen met een jas van den Deken over den kop. Waarschijn lijk hebben de dieven van een auto gebruik ge maakt om zich vlug te kunnen verplaatsen. Tot heden is nog geen spoor van de daders ont dekt. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de zaak van J. B. te Overveen, hoofdagent van de maatschappij „Presto", die terecht heeft gestaan voor het kantongerecht te Amsterdam wegens overtre ding der loterijwet voor het verkoopen van Unie-loten, n.l. premieobligaties van 3.50, deel uitmakende van een 3 pets premieleening voor 210 milioen gulden. Deze premies worden ge trokken op de trekking der Staatsloterij. De kantonrechter legde 100 boete op. In hooger beroep heeft de rechtbank te Am sterdam dit vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot 350 boete benevens tot 8 da- gen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Radio-causerie voor den K.R.O Naar ons wordt medegedeeld zal heden avond 22 November van 8 uur tot 8 uur 15 de Directeur van het Kon. NederL Meteorolo gisch Instituut te De Bilt, dr. G. van Dijk een korte beschouwing houden voor de K.R.O.- microfoon naar aanleiding van de aardtrillin- gen in ons land. Aardschokken in België. Onze Brusselsche correspondent meldt ons nader: Ook in België werden Zondagavond om 11 uur, aardschokken waargenomen, die een paar seconden hebben geduurd, te Verviërs, te Luik en te Namen. In deze laatste stad waren zij van dien aard, dat verschillende voorwerpen in de huizen en op de meubels verplaatst wer den. Te Brussel en omgeving werd men de schok gewaar om 11% uur en het gaf bij tal van personen aanleiding tot een kleine paniek. Ook buiten Brussel deden zich dergelijke schok ken voor. Het observatorium van Ukkel-Brussel deelt thans mede, Zondagavond om 23 u. 37 min. 13 sec. schokken te hebben geregistreerd, die 4 seconden aanhielden en zich van het Noorden naar het Oosten bewogen over een afstand van 100 K.M. Tevoren, om 10 u. 30 min. 3 sec. had men al lichte trillingen genoteerd en later in den nacht, om 1.13 u. 3 sec. en 3u. 15 min. 8 sec. nog enkele andere. Uit het Antwerpsche komen eensluidende berichten. Te Eeckeren zou een muur door de beweging van den grond gebarsten zijn. Per soonlijke ongelukken schijnen niet voorgeko men te zijn. Ook in Engeland. Naar Reuter seint werden Zondagnacht ook te Londen lichte aardschokken waargenomen. Men meldt ons uit Gemert: De aardschokken hebben hier behalve veel angst ook materieele schade veroorzaakt. In den tuin van de Latijnsche school der Paters van den H. Geest knapte een boom af terwijl de muren van het gebouw op verschillende plaatsen zijn gescheurd. In de kamer van den conrector die zich juist ter ruste wilde begeven, werd de bidstoel wel een meter van zijn plaats geslingerd. Verder viel een schilderij naar beneden. Van verschillende dorpen in Oost-Noord- Brabant wordt ons bericht, dat in de dieren wereld gedurende de aardbeving de grootste consternatie te vinden was onder het kippen- volk. De kippen werden van de stokken ge slingerd en onder vervaarlijk gekakel vlucht ten ze, waar ze konden, de hokken uit, om in da open lucht op verhaal te komen. Het K.L.M.-vliegtuig „Kwartel" ls gisteren in Cairo aangekomen. Kolendamp de oorzaak. Zondagochtend werd de ruim 70-jarlge heer J. Mosterd te Sliedrecht dood in zijn bed ge vonden. Zijn echtgenoote verkeerde in bewuste- loozen toestand. Bovendien deden zich bij een 35-jarige dochter en een kleinzoon, die heiden bij de oude menschen in huis woonden, vergif tigingsverschijnselen voor. De arts G. B. van Leeuwen heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de ver giftigingsverschijnselen kunnen vaststellen. De toestand van de vrouw, die Zondagmid dag weer tot bewustzijn is gekomen, is rede lijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. Door dr. Hulst uit Leiden is de sectie ver richt op het lijk van den ruim 70-jarigen heer J. Mosterd, die Zondagmorgen dood in zijn bed te Sliedrecht werd gevonden en wiens lijk men naar Dordrecht had vervoerd, om een nader onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen. Het is komen vast te staan dat de dood niet het gevolg is geweest van het eten van ver giftigde spijzen, doch dat deze moet worden toegeschreven aan kolendampvergiftiging. AUTOPORTIER AAN DE VERKEERDE ZIJDE GEOPEND. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatie beroep van C. D„ die wegens dood door schuld in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Gravenhage is veroordeeld tot 150 boete. Verdachte heeft in de Jan Hendrikstraat te 's Gravenhage zijn auto-portier plotseling ge opend aan de straatzijde, waardoor P. M. K. moest uitwijken waarhij hij in hotsing kwam met een vrachtauto, hetgeen hem het leven kostte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5