irtGEzonDE.ru1A 'OTUKKEn mm SM VUUR IN DE HOOFT, VERSTIKT. fi - Él DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 Brandweer gebruikt opnieuw het schuim-ap paraat. DE LAATSTE WORSTELING. Eindelijk uit HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Bespreking van crisis-vraagstukken. „MISSA POPULI". naar betere tijden. ZIJN VERDRIET VERDRONKEN. VERBINDING 's-GRAVENHAGE MET HET WESTLAND. BIJ HET UITWIJKEN TE WATER GEREDEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. PANIEK IN DE HUISBIOSCOOP. e <0 AUTO OVER DE SLOOT IN DE RIMBOE. Een der inzittenden aan bekomen verwondingen overleden. LIEFDESDRAMA TE PUTTEN. DE „SPAANSCHE SCHATGRAVER" ROERT ZICH WEER. DE VEERDAM TE HOLWERD. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. m ËiÉ WmÈmm. - Gistermorgen heeft de brandweer een aan zienlijke overwinning kunnen boeken op het vuur, dat nog steeds binnen in de P. C. Hooft huishield. Reeds eergisteren had de brand weer geprobeerd met schuim het vuur te blus- schen, doch tengevolge van de moeilijkheden, welke dit opleverde had zij deze poging spoe dig moeten opgeven. Gistermorgen is de brandweer opnieuw aan den slag gegaan, thans met alle middelen uit gerust, waarmee zij aan eventueels verrassingen het hoofd zou kunnen bieden. Naar men weet, heeft het vuur, dat zich in den eetsalon eerste klasse bevond, zich verplaatst van stuurboord naar bakboord. Hier begon de brandweer gis termorgen tegen elf uur onder leiding van comandant Gordijn en hoofdingenieur van Thiel het offensief. De Jan v. d. Heijden werd op deze hoogte naast het schip gemeerd. Door de patrijspoorten van den eetsalon zag men de vlammen fel op laaien. Geweldig siste en borrelde het daarbin nen van kokend water en ziedende olie. Het schip is n.l. zoo diep gezonken, dat het water ook in den eetsalon staat. De olie borrelde er doorheen naar boven en vloog dan onmiddel lijk in brand. Meer naar voren in de eetzaal stond nog een IJzeren schut, waarachter zich de grootste vuur haard bevond. Het schot stond wit gloeiend. De brandweer begon met water in het schip te spuiten door middel van eenige slangen en door de lange rammeistraalpijp. Voor het schuim iets kan uitrichten, was het noodzake lijk eerst het ijzer van den scheepswand en vooral het wit gloeiende schut af te koelen. Den vorigen dag was n.l. gebleken, dat het schuim •ten gevolge van de enorme hitte onmiddellijk verdampte. In een hoek gedreven. Deze eerste poging lukte. Na een half uur kon de brandweer zien, dat het schot weer zwart was geworden. Andere waterstralen had den het vuur naar den linkervoorhoek van de eetzaal gedreven. Toen het zoover was, werd het schuimapparaat in werking gebracht. Het berust op de vermenging van zekere poeders met water, uit welke vermenging achtmaal het oorspronkelijke volume aan schuim ontstaat. De vermenging geschiedt in een lange buis, waar aan het uiteinde het schuim wordt uit gespoten. Deze buis werd nu gestoken door een der voorste patrijspoorten van de eetzaal, mid den in den felsten vuurgloed. En het schuim kwam dezen keer inderdaad in de vlammen terecht met het verrassende resultaat, dat de gloed afnam en de rook, die tot nu toe zwaar uit het schip had gewalmd, totaal verdween. Een korte poos later was het in de eetzaal donker. Het vuur was door het schuim ver stikt. Ook voor het borrelen en sissen was een doodsche stilte in de plaats getreden. Nu was er alleen op het hoogste dek nog een luchtkoker, waar de rook nog met kracht werd uitgestooten. Geramd. Deze luchtkoker liep door naar een der on derste ruimen van het schip. Hij passeerde daarbij ook de pantery, welke zich achter in den eetsalon eerste klasse bevonden heeft. Door de patrijspoorten zag men den luchtkoker roodgloeiend staan en door de naden kon men zelfs wit vuur zien. Hieruit viel af te leiden, dat de luchtkoker in een brandende olietank moest uitkomen, die van het water moest af gesloten zijn en uitsluitend door den lucht koker met de buitenwereld in verbinding stond. De Jan v. d. Heyde voer nu om naar stuur boordzijde, waar zich sinds lang geen vuur meer vertoonde en het werken vergemakkelijkt werd doordat de scheepswand hier afgekoeld was. De rammeistraalpijp werd door een pa trijspoort naar binnen gestoken en op den gloeienden luchtkoker gericht. De commandant en zijn manschappen hanteerden de zware, tien meter lange buis. Een stoot, en in de luchtko ker zat een deuk. Nog een aantal vaD zulke stooten en de rammeistraalpijp stak met den kop door den koker heen. De pijp werd terug getrokken, de slang eraan geschroefd en weer werd de pijp ta het "at gestoken, waarna er water werd opgezet. Het hielp bijna onmiddel lijk. De gloed verdween, de rook, die boven uit de pijp kwam, nam af. Hiermee was de brandweer voorloopig tevre den. Wel bewees de hier en daar uit het schip Biepelende rook, dat her en der verspreide vuurhaardjes nog stand hielden, maar de groot ste vuurhaarden waren in het hart getroffen. Het was zeker, dat de brand op zijn einde liep en reeds dachten de brandweerautoriteiten, dat zij het vuur in den rooksalon onder de knie hadden. Opnieuw ontbrand. Dat was misgerekend. Van een tot drie uur ging alles goed. De rammeistraalpijp bleef in den luchtkoker water geven en het vuur en de rook hielden zich schuil. De brandweermannen durfden het dus wa gen zich aan boord te begeven om naar ver borgen vuurhaarden te zoeken. Tegen drieën echter werd de rammeistraalpijp even uit den luchtkoker terug getrokken om het gat wat verder open te stooten. Plotseling borrelde er kokende olie uit het gat en kwam in het water in den eetsalon terecht. Onmiddellijk vatte de olie, die in het water dreef opnieuw vlam. De brandweer probeerde nog er onmiddellijk weer een straal op te zetten. Te laat. Met een zoef schoot het vuur in alle richtingen door de eet zaal. Opnieuw werd het een vuurzee. Aan alle kanten sloegen dikke zwarte rookwolken naar buiten. De Jan v. d. Heyde gaf een stoot op de fluit om de manschappen in het schip te waarschuwen. Zij waren echter reeds gewaar schuwd door den rook en kwamen verschrikt uit het schip klauteren met pikzwarte gezich ten. De brandweer was dus nog even ver als •s morgens. Welgemoed echter begon zij op nieuw. De Jan v. d. Heyde posteerde zich weer aan bakboord, stralen water werden weer naar binnen geworpen en het vuur trok er aan de zen kant tusschen uit om zich aan stuurboord verder uit te leven. Dies voer de „Jan"'naar stuurboord om daar weer te gaan spuiten, waarop het vuur neiging vertoonde over stag te gaan naar bakboord. Zoover kwam het echter niet. Het waterkanon en eenige slangen wisten het te achterhalen. Het vuur begon nog eens met alle kracht te blazen. Verstikkende rook walmde uit alle ga ten, zelfs onder de brug uit. Toen was het af- geloopen. De rook hield plotseling op, het vuur was verdwenen. Was het nu weggekropen of was het werkelijk uit We hoopten er het beste van. De avond begon te vallen en we voeren naar de stad terug. Voor het eerst ging de P. C. Hooft in doodsche stilte den nacht in. Donker was het nu op het schipj De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft Maandag een vergadering in „Diligentia" te 's Gravenhage gehouden, welke aan een be spreking van verscheidene crisisvraagstukken was gewijd. Men beoogde met deze bijeenkomst eenerzijds, de besturen der afdeelingen voor te lichten over den stand van zaken, anderzijds over urgente vraagstukken de meening der vergadering vast te stellen. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, sprak een openingswoord, zijn voldoening uitende over de talrijke opkomst en den wnd. directeur- generaal van landbouw, den heer Mansholt verwelkomende. Spr. uitte den wensch, dat ein delijk zou worden overgegaan tot de aanstelling van een directeur-generaal (applaus). De secretaris, ir. T. P. Huisman, heeft ver volgens een inleiding over de tarwewet ge houden, waarover hij een praeadvies had uit gebracht. Verschillende afgevaardigden maakten naar aanleiding van het praeadvies opmerkingen, welke door Ir. Hulsman werden beantwoord. Uit de vergadering werd erop aangedrongen, dat men zou verzoeken, het maalpercentage op 50 te stellen, maar men besloot, het percentage aan het hoofdbestuur over te laten. Crisis-zuivelwet De vicevoorzitter L. Kuiper besprak hierna de crisriszutvelwet. Verschillende aanwezigen stelden vragen welke door den heer Kuiper werden beant woord. De regeeringscommissaris de heer Biick- mann, beantwoordde eenige technische vragen. Het is zeer wenschelijk, dat de boer een hoo- gen prijs krijgt, maar kan dit Het systeem der wet is het opmaken van de voorraden en wij hangen volkomen af van de wereldmarkt. Men vroeg verhooging van het boterpercen- tage in de margarine. De crisiszuivelcentrale ontvangt 10 millioen minder, als er 50 pet. boter in de margarine gaat. De boter wordt dan geleverd tegen den wereldprijs plus 80 pet. van de heffing. Men krijgt dan niet meer, maar minder geld van het product. Men wil, dat melk in het brood gebakken zal worden. Dit maakt het brood ten minste 2 3 cent duurder. De regeeringscommissaris van de tarwe komt dan in de war met de tarwe en de minister komt met de rogge in de war. Kan men niet iets doen aan den richtprijs der melk, zoodat de ondermelk wat meer opbrengt Is het mogelijk, den uitvoer zoo te regelen, dat men een hoogeren prijs voor de ondermelk krijgt Verwerkt men de onder- melk in het brood en stelt men melkpoeder verkrijgbaar desnoods voor veevoer, dan zou dit wellicht een goede uitwerking hebben. Spr. zette voorts uiteen, waarom de bereke ning en de uitbetaling van den toeslag veel tijd hebben gevorderd. Men neme in aanmer king, dat hier werk voor het allereerst moest worden verricht. De derde uitbetaling is nu onderweg. Als de eene fabriek den toeslag heeft betaald en de andere niet, komt dit, om dat de eene fabrikant een vriendelijk man is, die voorschiet. Toen de industrieprijs werd verhoogd, verlaagde de centrale de uitkeering, omdat de productie opgemaakt moest worden. De melkproductie mocht niet worden gesti muleerd. Een verlaging van den toeslag van 1.76 tot 1.60 zal daarom worden voorge steld. Dit om te verhinderen, dat de boer krachtvoer koopt en zoo de melkproductie vergroot. Als men de koe wat droog laat staan, is dit in het belang ook van het beest zelf. Aan een eonsumptiemelkregeling heeft een commissie gewerkt, welker plan gereed is. Het geeft vaste prijzen, geen minimum- en maximumprijzen. Er zijn of worden minder heidsnota's ingediend. Men kan natuurboter aan werkloozen geven, die ten minste 5 kinderen hebben, maar het zou 11 12 cents per pond moeten kosten, wat den boeren op een massa geld zou komen te staan. Toen in October de toeslag op 2 cents werd bepaald, kon het eigenlijk niet lijden. Maar de centrale heeft het gedaan, rekening houdende met den nood der boeren. Nu maakt de cen trale een potje, dat wordt gebruikt voor uit- keeringen aan de boeren in den allerongeluk- kigsten tijd. Bieten-alcohol. Na de pauze besprak het hoofdbestuurslid, de heer B. Biesheuvel de suikerbietenteelt en betoogde, dat verbetering van den prijs in het algemeen belang dringend noodzakelijk is. Bij de hierop gevolgde discussies werd o.m. be pleit voor de productie van alcohol in bieten en in navolging van het buitenland b.v. te be palen, dat 28 liter van dezen alcohol op 72 liter benzine moet worden gebruikt. De secretaris ir. Huisman zeide, dat het goed zou zijn, een algemeen onderzoek inzake suikerbieten-alcohol in te stellen. De voorzitter stelde voor, een commissie voor dit onderzoek in te stellen. De voorzitter zeide, dat het bestuur ook voorstelt, aan de regeering met klem hoogeren steun te vragen. De vergadering keurde beide voorstellen goed. Het hoofdbestuurslid, de heer A. N. Vaan drager hield een inleiding over de crisis- v ark ene wet. Wegens het vergevorderd uur werd de be handeling van de andere praeadviezen uitge steld. Te Alkmaar zal in December een vergade ring worden gehouden. ARBEIDSTIJD VOOR TRANSPORT ARBEIDERS. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden toe te staan, dat, door mannen of vrouwen op de Zondagen 4 en 25 December 1932 en 1 Januari 1933, tusschen 9 uur des voormiddags en 5 uur des namiddags, arbeid wordt verricht, bestaande in het vervoe ren van banketbakkerswaren. Op de lederfabriek van de firma M. B. Re- gouin, te Cuyk, heerscht thans een meer dan gewone drukte, zoo zelfs dat herhaaldelijk met nachtploegen wordt gewerkt. Een verblijdend verschijnsel. slechts twee olielampjes aan den boeg en aan den achtersteven opgehangen, wezen nog de plaats aan, waar een week lang het schip als een vlammende krater op het IJ gelegen heeft. Definitief gebluscht. Naar de havenmeester, de heer W. N. v. d. Poll, die gisterenmiddag te omstreeks zes uur van de P. C. Hooft in de stad terugkeerde, ons mededeelde, kon de brandweer om half zes het vuur in de Hooft als definitief gebluscht be schouwen. Volkszang in een meerstemmige Mis. Men schrijft ons uit Amsterdam: In de St. Agneskerk heeft Hubert Cuypers Zondagochtend een experiment genomen met het betrekken van den volkszang in een meer stemmige Mis. Cuypers heeft voor dit doel een Mis gecomponeerd, die hij „Missa populi" heeft geheeten. Het is een vierstemmige Mis, of juister gezegd een Mis voor drie stemmen plus één. Het is nl. zóó, dat het koor driestemmig zingt, afgewisseld door het eenstemmig gezang van het volk. Slechts een enkelen keer, zooals in het Amen van het Credo gebeurt het, dat het koor met de volksstem samen zingt. Op deze manier krijgt de Mis een antifonee- rend karakter, wat op zichzelf beschouwd, lang geen slechte oplossing Is. Wel brengt de drie stemmigheid van het koor tegenover het unisono van het volk iets tweeslachtigs teweeg, wat nog verergerd wordt door het feit, dat het koor een partij van veel grootere beteekenis heeft, dan het volk. De opzet van de Mis is overigens simpel genoeg, de homophone stijl waarin het koor zingt, stelt geen problemen en de volksstem is door iedereen, die noten kent van het blad te lezen. Deze stem is bovendien dikwijls een sequens van een door het koor ge zongen passage. Het zwaartepunt blijft intusschen bij het koor, dat met enkele meer kunstig geconcipieer de soli wordt verrijkt. Ook dit steekt niet gun stig af bij het elementaire van het volksgezang. Over het geheel maakt het den indruk, alsof het volk „óók mag meedoen", wat geen prin cipieel standpunt is. Bij de eerste uitvoering onder de plechtige Hoogmis Zondagmorgen, zaten kinderen op het balcon, die de volkspartij hadden ingestudeerd en haar dus goed konden zingen. Onder de ge- loovigen in de kerk waren er verscheidene, die, niet al te luid, de partij onmiddellijk meezon gen. Als eerste proefneming was het zeer zeker interessant. Het zou de moeite loonen op dezen weg voort te gaan, waarbij dan zou kunnen blij ken in hoeverre aan de hier genoemde bezwaren te ontkomen is. R. K. KAMERCENTRALE LEIDEN. Onder leiding van den vice-voorzitter, den heer H. Bader van Sassenheim, kwam Zater dag de R. K. Kamercentrale-Leiden in hotel „den Burcht" te Leiden bijeen. De voorzitter meende vooral in dezen kies kring de katholieke boeren en tuinders ernstig te moeten waarschuwen voor een deeftiame aan een voorbarige en verkeerde actie, zulks naar aanleiding van een schrijven, ontvangen van de locale kiesvereeniging te Bodegraven. Spr. wees er op, dat elke actie buiten het verband van de R. K. Staatspartij de noodlot- tigste gevolgen zal hebben en maande daarom de betrokkenen dringend aan 'n dergelijke actie te staken. Gouda werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Hierna volgde de behandeling van de agenda voor den Partijraad van 25 en 26 Nov. a.s. Een groot deel van de vergadering was ge wijd aan de bespreking van de voorstellen der rijkskieskringorganisaties, alhoewel de verga dering zich beperkte tot de behandeling van de door de Kamer-centrale Leiden ingediende voorstellen of amendementen. Besluiten werden niet genomen, doch aan de afgevaardigden ter Partijraad vrij mandaat ver leend. Inzake het cumulatie-vraagstuk, amendement 38 van Leiden, werd overwogen, dat de door het Partijbestuur gepubliceerde nota teveel den nadruk legt op de bezuiniging, terwijl het juist de bedoeling, ook van de Kamer-centrale Leiden is geweest, dit vraagstuk te bezien meer in het licht ^an mogelijke werkverruiming. Bij de rondvraag werden nog verschillende actueele vraagstukken besproken. Uit de vergadering werd afkeuring uitgespro ken over het beleid van den Minister van Wa terstaat inzake het afstaan van zendtijd van den K. R. O. aan links georienteerde omroep- vereenigingen, meer in het bijzonder aan de Vrijz. Dem. op Zaterdag, 19 dezer. De Kamerleden, de heeren Kampschöer en Loerakker waren ter vergadering aanwezig. Schipbreukeling op de levenszee. Een 65-jarig goed gekleede oude heer nam gisteren bij den Haagschen Politierechter in de verdachtenbank plaats. Hem was bedelarij ten laste gelegd. Wel hoe zit dat? informeerde de politie rechter, nadat een bewoonster van de Juliana van Stolberglaan in den Haag had verklaard dat verdachte om een boterham had gevraagd en tenslotte een dubbeltje had aangenomen. Ik wilde de juffrouw niet met handel lastig vallen, edelachtbare Officier en 't is je vak! Het bleek dat de man van goeden huize was, elders goede zaken heeft gehad, doch thans in het bestedelingenhuis te 's-Gravenhage te recht was gekomen. Een bedenkelijk aantal vonnissen wegens openbare dronkenschap stond op verdachte's strafblad. Allemaal de drank hè alles wat je had verdronken zei de politierechter. Verdachte gaf zulks toe, het was na den dood van zijn broer misgeloopen en toen wa ren er „vrienden" gekomen. Moet je niet naar Veenhuizen toe? Liever niet, ik ben nu in het bestedelin genhuis en als ik daar blijven kan, sta ik ook onder toezicht. Het O.M. requireerde 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. Mr. Feith legde de gevraagde straf geheel voorwaardelijk op met bepaling dat verdachte in het bestedelingenhuis moest blijven. Hoe lang is dat nu edelachtbare? Drie jaar. Nou dat vind ik nogal aangepakt. Het dispuut over deze kwestie zou veel langer heb ben kunnen duren., doch er stonden meer zaken op de rol. Een koene redding. Men meldt ons uit Den Haag: In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 23-jarige wielrijder W. v. L. wonende in de Jacob Catsstraat, in het water aan den Z. O. Buitensingel gereden, toen hij voor een pas- seerend voertuig moest uitwijken. Hij werd gered door den 37-jarigen chef-monteur Th. A. A. uit de Stuijvesantstraat, die gekleed te wa ter sprong en hem in zinkenden toestand wist te grijpen. Beiden zijn per particulieren auto naar huis gegaan en hebben oogenschijnljjk geen letsel bekomen. Door personeel van het politiebureau Rijswijkscheweg is nog gerui- men tijd naar het rijwiel gedregd, echter zon der gunstig resultaat. DE NOOD IN RIJN- EN BINNEN- SCHEEPVAART. Naar aanleiding van de toenemende bestaans- onzekerheid der Rijn- en binnenschippers heeft het bestuur der Nationale Schippersvereni ging gisteren het volgende telegram gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken „Bestuur Nationale Schippersvereniging Gro ningen dringt er bij Uwe Excellentie op aan, met spoed ontwerp wettelijke regeling binnen landsche bevrachting te behandelen. Gezien toenemende ontbering bij Rijn- en binnenschip pers verzoekt voornoemd bestuur nogmaals Uwe Excellenties dringend Rijkssteunregeling voor Rijn- en binnenschippers in het leven te roepen, teneinde algeheele inzinking te voorkomen". De rangeerder v. d. E. die gisterenmorgen te Venlo door een wagon werd overreden, is enkele uren later in het R. K. ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De man was 51 jaar gehuwd en vader van drie kinderen. Een der toeschouwers door de ruiten gesprongen. Zondagavond werd bij een familie te Bus- sum een voorstelling gegeven met een buis bioscoop, toen eensklaps een flim vlam vatte. De hoog opslaande vlam maakte op een der aanwezigen zoo'n indruk, dat hij door een pa- nischen schrik bevangen den kortsten weg naar buiten nam en door de ruiten sprong. Buren die van dit zonderling voorval getui gen waren, dachten niet anders of er moest binnen hevige ruzie zijn om zoo'n noodsprong te rechtvaardigen en belden de politie op. De vluchteling werd door het glas gewond en moest, evenals de man en vrouw des huizes, 'die brandwonden hadden opgeloopen, worden verbonden. Een kindje van 2 jaar kreeg zoo ernstige brandwonden, dat het naar de Majel- la-stichting moest worden gebracht. Afdoende verbetering in zicht. Aangezien de verharding van de' Loozerlaan tusschen Loosduinen en Wateringen blijkens |een ingesteld onderzoek wederom in slechten staat verkeert verzochten de A.N.W.B. en de K.N.A.C. andermaal aan Ged. Staten van Zuid Holland om zoo mogelijk maatregelen te willen nemen, welke er toe zullen leiden, dat een af doende verbetering van de Loozerlaan zal wor den verkregen. Dai college berichtte thans dat aan de localiteit in dezen is voorgesteld om de Loozerlaan, die thans als weg No. A 56 voor komt op het provinciaal wegenplan van Zuid Holland, overeenkomstig en met inachtneming van de bij Statenbesluit vastgestelde voorwaar den aan de Provincie in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen. Zoodra deze over dracht zal hebben plaats gehad zal van pro- vinciewege worden zorggedragen voor een spoedige verbetering van dezen weg. MUNTOK, 21 November (ANETA) Zondagmiddag is op den weg Pangkalbalam Pangkalpinahg jjeen auto, waarin gezeten waren de heer Marteiis, een Chineesch passagier en de chauffeur, bij het uitwijken voor een fiet ser, geslipt, en twee keer over den kop ge slagen. De auto kwam over de sloot in de rim boe terecht. De heer Martens is aan de gevol gen van de bij dit auto-ongeluk bekomen ver wondingen in het hospitaal overleden. Beide andere inzittenden bekwamen geen letsel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). R. K. OF S. D. A. P.-sche KLASSENHAAT Nauwelijks is de naklank weggestorven van de stemmen van onzen H. Vader den Paus en van ons Doorluchtig Episcopaat, waarin Zij ons vermanen, ja zelfs verplichten, om in onze R. K. Staatspartij de zoo noodige EENHEID te bewaren, of wij worden opgeschrikt door een pamflet van een zich noemende R. K. Volks partij waarin men zich aandient als de vrienden des volks, getooid met twee citaten uit de roem rijke Encyclieken: „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno", maar uit hun verband ge rukt, om den minder ontwikkelden zand in de oogen te strooien; doch waarin de stellers den zuiversten klassenstrijd ontwikkelen met het ge volg, dat zij met hun droevige, ik zou haast zeg gen opstandige werkzaamheden (die toch onge twijfeld op een failliet moeten uitloopen) zij 't dan misschien ongewild, hunne proselieten pas klaar aan het socialisme of het communisme zullen moeten uitleveren. Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte. F. A. N. TRUSTVORMING TUSSCHEN BAKKERS EN MEELFABRIKANTEN. Jongeman onverhoeds met een mes gestoken. Zondagavond wand-el-de de ongeveer 20-jairige Bouer uit Voorthuizen in gezelschap van zijn broer en een meisje uit Putten fG.) op een land weg in de nabijheid van Putten. Tusschen tien en half elf werd B. onverhoeds aangevallen en met een mes in den rug gestoken. De ver moedelijke dader, de eveneens ongeveer 20- jarige H. K. uit Putten is door de politie gear resteerd en gevankelijk naar Zwolle overge bracht. De getroffene is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht De aanleiding tot deze daad is minnenijd. Hooge Raad handhaaft vrijspraak. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak vam D. J. j. v. secretaris dor gemeente Ameland, en een aantal andere personen, die allen zijn vervolgd wegens het loopen op den Veerdam bij Holwerd terwijl het Rijk, dat be weert dezen weg In gebruik te hebben, den toe gang had verboden. De kantonrechter te Dokkum heeft alle ver dachten vrijgesproken daar hij niet bewezen achtte, dat op dat oogenblik de Veerdam in gebruik was bij het Rijk. De ambtenaar O. M. teekende cassatie aan, maar de Hooge Raad heeft diens beroep niet ontvankelijk verklaard.- Een koffer met 1.800.000 francs. Verschillende eerzame ingezetenen in Am sterdam zijn deze week weer verblijd met een vriendelijk schrijven van den „Spaanschen schatgraver", die zich vroeger reeds een zekere vermaardheid heeft verworven in de hoofdstad. In den brief van den schatgraver, die zich C." noemt, staat, dat hij wegéns een faillisse ment gevangen wordt gehouden in Spanje. Op het station van een der Franscli-Spaansche grensplaatsen "bevindt zich echter een faofter, waarin een bedrag van niet minder dan 1.800.000 francs is geborgen. Den geadresseerde wordt nu verzocht naar Spanje te komen, teneinde daar den Spaan schen schatgraver door middel van een gelde lijk voorschot in het bezit te stellen van een tasch, waarin het depótbewijs van den koffer met de 1.800.000 francs zich bevindt. Als belooning voor zijn helper looft de schat graver het derde deel van bet kapitaaltje van 1.800.000 francs uit. De politie verzocht ons, voor zoover noodig, erop te wijzen, dat het geen aanbeveling verdient op dergelijke aanbie dingen in te gaan. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Het O.M. eisehte gisteren voor de Maastrlcht- sche rechtbank tegen den Duitscher D. terzake van mishandeling den dood tengevolge heb bend, vijf jaar gevangenisstraf. Verdachte had een paar jaar geleden zekeren T. G. in de gemeente Kerkrade met een revol ver geschoten. Den dag daarop overleed het slachtoffer. HR. MS. HEEMSKERCK. Hr. Ms. „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee D. Vreede is 19 dezer te Oran aangekomen. Zondagmiddag omstreeks half twee is op den Kanaalweg te Leiden een auto, bestuurd door P. J. R„ tegen een boom opgereden, door dat zijn drie-jarig zoontje, dat naast hem zat, aan het stuur rukte. Een zoontje van 1^ jaar, dat binnen in den auto zat, sloeg door den schok voorover en kwam met het hoofd tegen een scherp voorwerp terecht, waardoor het ernstig aan het hoofd werd verwond. Het knaapje is naar het Diaconessenhuig overge bracht. De auto werd zwaar beschadigd. Duur brood I Geachte Redactie, Naar aanleiding van diverse mededeelingen in de dagbladen, met als hoofddoel „Een weder- zydsche Boycot verzoeke beleefd plaatsing van het volgende. Mag zulk machtmisbruik bestaan en zal onze Regeering lijdelijk toezien Neen, en nog eens neenImmers, ook onder diverse bakkers is ernstig verzet. Deze boycot- overeenkomst, met daarnaast „een geheimen dienst" is uitsluitend mogelijk tengevolge van de Tarwewet 1931, waarbij ca. 90 der benoo- digde bloem in handen is gespeeld van de inland- sche meelfabrikanten en de invoer van buiten- landsche bloem nagenoeg onmogelijk is gemaakt. Het doel van deze overeenkomst wordt in hoofdzaak, dat het publiek in dezen crisistijd met z'n werkloosheid en lagere inkomens onder diverse toestanden, geen goedkoop brood meer zal kunnen koopen, zooals tot dusver in diverse winkels mogelijk was en gedwongen zal worden niettegenstaande de sterk verlaagde bloemprijzen van den laatsten tijd, den bakkers een onnoodig dikke winst te bezorgen, door een veel te hoo- gen broodprijs te moeten betalen. En dit, terwijl diverse bakkers bij informatie van hooger hand hebben aangetoond, dat zij met een behoorlijke winst, het brood werkelijk la ger kunnen verkoopen, en het publiek toch reeds een belangrijke indirecte belasting betaalt door de verplichte verwerking in de bloem van 22,50 dure Vita-Tarwe, tot steun van de inland- sche Tarweteelt. Waar blijven nu de arbeiderscoöperaties Zullen hare besturen aan zulk een contract, dat geen rekening houdt met den consument, hun goedkeuring verleenen En denken nu de samenstellers van deze boycot dat het resultaat van hun opzet verzekerd is De tijd zal 'tleeren. Het geldt hier een Volks belang en het is bekend, dat de Minister, waar onder deze Tarwewet ressorteert, ten zeerste is voor zoo laag mogelijken broodprijs, vooral in volkswijken. Hiermede sluiten wij voorloopig dit protest. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN BELANGHEBBENDE. P.S. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. BRANDEN. Door het omvallen van een brandende petro- leumlantaarn In de schuur, ia <j0 met rlet ge dekte boerenbehuizins van den heer J. Ooster- loo, bewoond door den heer J, Wielsma te Ap pelscha afgebrand. Aan blussclign viel niet te denken doordat geen blUsclr-vva.ter voorbanden was. Het vee kon tijdig in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. IN EEN DER 00L0RAD0-TÜNNEL8Ben der machtigste werken bij het bauwen van dein Hoover-dam ia het maken, tunnels dl* öfl xo*t dooireaoe hebbca «b, gagg feeg water gtg ft*» «4 «tMMMfc L JUBELJAAR TE LOtJRDES 1933 staat voor de deur en in dat jaar zal het 75 jaar geleden zijn, dat de H. Maagd. aan de nederige Bernadette Soubirous te Lourdes ver schenen is. Uit geheel de wereld, zijn op het woord van de kleine herderin, die de woorden der Onbe vlekte herhaalde: „Ik wil, dat hier veel men- schen in processies komen", drommen van pel grims opgegaan naar Lourdes, om er zoowel geestelijke als tijdelijke gunsten te verkrijgen. De kleine Bernadette Soubirous, in het kloos ter Soeur Marie Bernard, des Soèurs de la Charité, gestorven en begraven in den tuin van het klooster van het Moederhuis te Nevers; is daar 18 April 1925 opgegraven en rust nu in de kapel der Zusters te Nevers, waar tallooze menschen komen, om door haar voorspraak, gunsten en genezing te vragen, smeekbeden, "welke ruimschoots verhoord zijn. Iedereen zal begrijpen, dat dit bevoorrechte kind, dat zooveel heeft bijgedragen tct de ver heerlijking van O. L. Vrouw te Lourdes, voor ons bij Maria vele gunsten en genezingen zal kunnen verkrijgen. Aan ons Nederlanders is het, in 1933, bij de 75e herdenking der verschijning van Maria aan Bernadette, gezamenlijk op te gaan naar Nevers, om de nederige Bernadette hulp te gaan vragen in al onzen nood, vol vertrouwen, dat Maria haar geliefd kind in dit jubeljaar niets zal weigeren. Vragen wij dan ook, dat het Z. H. Paus Pius XI moge behagen, de gelukzalige Bernadette in dit jubeljaar van de verschijningen, te verheffen tot Heilige. Mogen het comité der Nationale Nederlandsche bedevaarten en andere comité's er voor gevon den worden bedevaarten te orgartiseeren naar Nevers. R. PACHTWET-EBELS. Honger, ellende en armoedeAlles oorzaak van die ellendige pachtwet-Ebels. Met groota moeite en ontbering hebben velen, die heel hun leven hebben gezwoegd, hunne verzamelde spaarduitjes voor den ouden dag belegd in land en nu, met die onrechtvaardige pachtwet zijn ze van hun inkomsten beroofd. Wat brengt die wet toch een ellende in de huisgezinnen Verpachters in groote geldzorgen, doordat ze hunne verplichtingen niet kunnen na komen, pachters, eertijds tevreden met plichts gevoel thans onverschillig en nalatig. Waar moet dat heen Geve God "uitkomst I Boxtel, 10 November 1932. D. Naschrift der RedactieWe begrijpen, dat het ingrijpen in het contractrecht in sommige ge vallen nadeel kan berokkenen, maar „honger, ellende en armoede" kan de pachtwet-Ebels op- zich nooit toebrengen, daar deze sterke waarbor gen kent tegen willekeur. De wet kent die ook te gen pachters, die onverschillig of nalatig zijn. Dezulken ontvangen geen reductie. De wet is bedoeld voor uiterste gevallen en zij kent naast de rechters zoowel pachters als verpachters als deskundigen. Een en ander deelen wij mede, op dat ook verpachters wel degelijk nota behooren te nemen van den inhoud der wet, die ook voor hun rechtmatige belangen waakt. DE ACCURATESSE BIJ TANTE POST. Dat er bij onze post niet met de meest^accu- ratesse gewerkt wordt, het volgende: Eenige brieven, geadresseerd aan het Adver tentie-Bureau Louis Benjamin, Stationsweg 61, Rotterdam, gepost te 's-Gravenhage, 10 Novem ber j.l„ werden bezorgd aan het Pension Tessel- schade, Stadionweg 61. Amsterdam. Deze brieven waren duidelijk geadresseerd en werden met twee verschillende bestellingen be zorgd aan het laatste adres. Ik heb de klacht, gedocumenteerd met een brief van degene, die zoo welwillend was deze brieven aan mij door te zenden, in handen ge steld van den directeur van het postkantoor te Rotterdam. De adj.-directeur van dit postkantoor sprak zijn verwondering uit over een dergelijke nala tigheid en slordigheid, aangezien deze brieven door minstens 6 personen gecontroleerd hadden moeten worden. Voornoemd, adj-directeur deed mij de toe zegging, dat de zaak grondig onderzocht zou wor den. Ik zie met belangstelling het antwoord van den postdirecteur tegemoet. 8-QUIA BENJAMIN, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6