rrru.b— HET CONCORDAAT MET BADEN. DE VOORWAARDEN VAN HINDENBURG. HOOVER VERWACHT BETALING. de aanslag op herriot. NIEUWE DREIGING IN HET OOSTEN. .s.fletcWer? dfc=E DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 POLITIEKE STRUBBELINGEN. DE HOOFDLIJNEN VAN HET ONTWERP-VERDRAG. DE A. S. CONFERENTIE OP HET WITTE HUIS. TROTZKI'S REIS. Duitsclie bevreemding. INSTORTING IN KERK TE WARSCHAU. het GROOTE OFFENSIEF. DE KERKVERVOLGING IN SPANJE. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. Een nieuw „leervak" voor de lagere scholen. VROUW VAN DIPLOMATIEK AMBTENAAR GEFOUILLEERD. Altaar en heiligenbeelden vernield. DE OPSTAND IN ARABIE. BELASTINGEN IN RUSLAND. BOGOTA ONDER WATER. IN DE TSJECHISCHE MIJNEN. (Van onzen correspondent). BERLIJN. 15 November 1932 Gelijk bekend heeft de grondwet ».r geheel nieuw, toe omgebouwd worden en de tusschen het Vaticaan en bob® 8 c„y,roBV„n kwamen eveneens op tamelijk losse te staan. Ge onzekerheden, welke aldus j" 5 f%eD Beroepen werden, waren bet makkelijkst door e®h algemeen rijksconcordaat opgeruimd ge- morden, maar daarvan kon om diverse rede- aen geen sprake zijn. Beieren zag hierin een aangename kans zijn dierbare Eigenstaatlich- keit nog weer eens te onderstrepen en ging «tas op eigen vuist tot een nieuw arrangement met den H Stoel over. Pruisen volgde eenige teren later. De Beiersche nuntius, Z.Exc. Mgr. Pacelli, verlegde voor het voeren der onder handelingen zijn zetel zelfs van München baar Berlijn en daar kreeg hij met Otto Braun te doen, die de onderhandelingen met groote loyauteit voerde en zijn Genossen er ook toe Wist te bewegen zijn concept-concordaat in den landdag aan te doen nemen. Inmiddels had zich ook in Baden de be hoefte doen voelen de betrekkingen met en H. Stoel in overeenstemming met de grond wet van Weimar te brengen. De besprekingen, welke tot dien einde gevoerd werden, werden onlangs in het klooster Hegne geparafeerd door den Badenschen gevolmachtigde te eener zijde en door den tegenwoordigen staatssecre taris, kardinaal Pacelli, welke daarvoor zijn vacantie in Zwitserland onderbrak, ter andere kilde. Door een indiscretie werd het ontwerp verdrag te vroeg gepubliceerd en hierdoor ontstond een storm in de Badensche binnen- landsche politiek. In Baden worden de zaken beredderd door een coalitie bestaande uit centrum, volkspartij en socialisten. Deze com binatie heeft lang en gelukkig te zamen ge werkt, maar dreigde nu door het verdrag met den H. Stoel uit elkaar te vliegen. De socialis ten verklaarden aan de onderteekening van bet verdrag niet mee te willen doen en de volkspartij was er als de kippen bij om te verklaren, dat zij zich nu ook van haar vroe ger gegeven woord bevrijd achtte en dat zij dus ook tegen zou stemmen. Niet alleen het concordaat, maar de nee e binnenlandsche politiek van den vrijs aa werd hierdoor in het onzekere gebrac Is de verdienste van de Badensche r socialisten geweest dat in te zien en een weinig te veranderen. Zij verklaarde, dat zij zich in den landdag van stemming houden, waardoor de kans opnieuw gegeven werd, zoowel de overeenkomst met den H. Stoel'als de regeeringscoalitie te behouden. Maar daardoor is weer een conflict ontstaan tusschen de Badensche socialistische partij en de socialistische fractie in den landdag. De partij wil, dat de fractie tegen zal stemmen, maar de fractie verklaart te willen doen, wat haar oordeelkundig voorkomt. In de brief wisseling, welke over deze kwestie tusschen beide grootheden gevoerd werd, geeft de partij slechts één argument voor de afstemming aan: „Het volk verlangt aaar arbeid, vrijheid en brood en niet naar het sluiten van kerkelijke verdragen". Waarop de fractie zeer ter snede antwoordt: „Ons permanent streven is er op Bericht het volk arbeid en brood te verschaffen e« deszelfs vrijheid zeker te stellen en dit lHkeVen wordt door het afsluiten van kerke- "*e verdragen niet belemmerd". Betuuve met den H. Stoel voerde de Baden- 'egeering ook onderhandelingen met de f *nselische kerk en de bedoeling was nu twee staatsverdragen te krijgen, die zoover dat slechts mogelijk zou blijken, éénsluidend zouden zijn en tegelijk aan den landdag voor- ,fllden worden. Het verdrag met de Evangelische kerk is inderdaad in ontwerp ook tot stand gekomen, maar de onderhande- laars misten het recht van parafeering; ztö moesten het concept eerst aan de synode voorleggen, hetgeen inmiddels ook reeds ge schied is. De behandeling in den landdag kan dan ook wel tegelijkertijd met die van het concordaat plaats vinden. Wat de Katholieke Kerk betreft, staat deze onder vigeur van bepalingen, welke ln x821 en 1 1 getroffen waren. Weimar had deze bepalingen grootendeels omgestooten en het lag dus OP den weg van den vrijstaat de ver houdingen met Rome weer in orde te brengen De goede wil daartoe was aanwezig en deze is ten slotte opgebloeid in het concordaat, Waar. bij ln de allereerste plaats de keuze van den aartsbisschop van Freiburg geregeld wordt. Volgens de oude bepalingen genoot het ka pittel van Freiburg een eigen verkiezingsreCht. Maar dit recht was door Weimar in het on zekere geraakt, althans in zooverre, dat de H. Stoel er desgewenscht over heen kon stappen en den zetel van Freiburg naar welgevallen kon bezetten. Wijl zulk autocratisch optreden echter in Rome if et nagestreefd wordt en men in de Vaticaansche Stad eveneens naar een coulant samenwerken met de landsregeeringen streeft, is nu een nieuwe regeling gevonden, welke aan alle betrokken partijen recht doet wedervaren. Door het concordaat met Pruisen waren van den zetel van Freiburg de suffragaan bisdom men Fulda en Limburg al gescheiden. Er blijven nu nog Rottenburg en Mainz over. De organisatie hiervan blijft onveranderd. Het kapittel blijft uit zeven leden bestaan, maar naast de waardigheid van domdeken wordt die van domproost ingevoerd. Bovendien blijft de waardigheid van eerekanunniken bestaan en wel van vier, die om beurten door den aartsbisschop en het kapittel gekozen worden. Deze eerekanunniken krijgen bij een bisschops keuze dezelfde rechten als de andere dom- heeren. De bisschopskeuze geschiedt voortaan op de volgende wijze. Elk jaar legt de ambteerende kerkvorst den H. Stoel een lijst van drie man nen voor, die hij het meest geschikt voor de opvolging acht. Bij bet vacant-worden van to zetel dient ook het kapittel zulk een ijst in De H. Stoel is door deze lijsten met gebonden maar verklaart er rekening mee te zuJlen houden. Zij maakt harerzijds eveneens een lijst van drie priesters op, waaronder de naam van minstens één candidaat voor moet komen, die tot het aartsdiocees behoort. Het staat nu aan het kapittel uit deze laatste lijst een u euwen aartsbisschop te kiezen, waarna de Curie zich met de. regeering in verbinding stelt om te vernemen, of deze tegen de benoeming van den uitverkorene bezwaren van alg®I'lee" st^tkuT1" digen aard koestert Bestaan er bezwaren, dan zaf er getracht worden een compromis te vin den. Lukt dat niet, dan beeft Rome de banden ^Feller omstreden dan deze verldezingsvorm feller omstreaen V£m twee f orïen Ilf de horoge school van Freiburg. De soraten aan cl s)echte gewoonte aange nomen erg zenuwachtig te worden wanneer het nomen erg zen liappen gaat en zij koes om de hooge.e wetenciit, de eJ k nTets anders te doen beeft, dan de vrijheid der wetenschappen op de snoodaard.gste wijze te beMaar' nu verlangt bet concordaat, dat de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in Ba den minstens drie jaar wijsbegeerte gestudeerd zullen hebben en daarom verlangt Rome, op zijn beurt ,dat er aan de hoogeschool van Frei burg dan ook een docent in de wijsbegeerte zal zijn, welke vertrouwen verdient. Deze pro fessor, alsmede één in de geschiedenis, zullen daarom slechts benoemd worden, nadat Rome aan hun keuze zijn fiat gehecht heeft. Moch ten deze heeren later het rechte pad verlaten, dan heeft Rome het recht van ingrijpen en heeft de regeering naar een ander candidaat om te zien. Tusschen twee haakjes zij gezegd, dat deze bepaling ook in het ontwerp-verdrag met de synode voorkomt, maar dat deze er nog geen voldoende zekerstelling in ziet voor het geven van richtig onderwijs. Dit is zooverre te betreuren, wijl de eensluidendheid van de beide verdragen daardoor in gevaar komt. Want zoo de landdag al gerechtigd is wijzigingen aan te brengen in de overeenkomst niet de synode, dan is dat niet het geval met het ontwerp-cou eordaat. Dit moet in zijn tegenwoordige redac tie öf aangenomen öt verworpen worden, waarbij de weg voor nieuwe onderhandelingen natuurlijk open blijft. Een derde, teer punt is de regeling van het catechismusonderwijs aan de scholen. De hier bestaande regeling heeft echter algemeene be vrediging geschonken en het concordaat doet niets anders dan deze regeling bevestigen en vastleggen. Moge dat al niet naar den smaak van diegenen zijn, welke alleen maar voor brood en arbeid willen zorgen, dan zal het toch niet makkelijk vallen dit catechismusonderwijs als uitgangspunt voor een algemeene attaque op het ontwerp- concordaat te nemen. ONTAARDE MOEDER. BERLIJN, 21 November (H.N.) Eenige dagen geleden werd een zesjarig meisje bewies teloos gevonden op de rails van een Berlijn- schen locaalspoorweg, kort voordat een trein zou passeeren. Het kind werd naar een zieken huis gebracht, waar het aan de gevolgen van een ernstige schedelbreuk zwaar ziek ligt. Het onderzoek van de politie heeft thans aan het licht gebracht, dat hier een misdaad in het spel is, welke misdaad door de moeder van het kind, de 25-jarige gehuwde vrouw Boddin is begaan. De vrouw heeft na een urenlang verhoor een bekentenis afgelegd. Klaarblijkelijk wilde zij zich door den dood van het meisje in het bezit stellen van het bedrag der levensverze kering, die voor 4000 Mk. gesloten was. Ook de man van de vrouw is in hechtenis genomen, daar bij tan medeplichtigheid vei dacht wordt. BERLIJN, 21 November. (W.B.) Naar wij van wèl-ingelichte zijde vernemen, behelzen de voorwaarden van den rijkspresident aan Hitier 5 punten en wel 2 van persoonlijken en 3 van zakelijken aard. Op de eerste plaats gaat het om de vast stelling, dat de persoonlijke samenstelling van het kabinet de toestemming behoeft van den rijkspresident. Ten tweede behoudt de rijkspresident zich bet recht voor van bijzonderen invloed op de bezetting van het rijksweerminlsterie en het ministerie van buitenlandsohe zaken. Dit volgt reeds hieruit, dat de rijkspresident opperbevelhebber van de rijksweer is en de vertegenwoordiger van het rijk krachtens het volkenrecht, gelijk in de grondwet staat. Op de derde plaats verlangt de rijkspresi- dent opstelling van een economisch program. Ten vierde den waarborg, dat geen terug keer tot het dualisme rijk Pruisen en ten vijfde, dat geen wijziging of verzwakking van artikel 48 der rijksgrondwet plaats vindt. Behalve deze vijf punten zijn door den rijks president geen verdere voorwaarden voor een meerderheidskabinet onder leiding van Hitier gesteld. Wij meenen te weten, dat Hitier deze voor waarden in het geheel niet heeft afgewezen. Desondanks werden de vooruitzichten voor het tot stand komen van een meerderheids- regeering onder de leiding van Hitier heden avond in politieke kringen ook in het hotel Kaiserhof zeer sceptisch beoordeeld, daar bet niet alleen aankomt op de nationaal-socia- listische partij, doch ook op andere partij- groepen. Hitier antwoordt- BERLIJN, 21 November (H.N.I Hitier heeft vanmiddag in het hotel Kaiserhof voortdurend met zijn partijvrienden geconfereerd en om half zes den vroegeren rijksbankpresident dr. Schacht ontvangen, die reeds tevoren ruim een uur aan de interne beraadslagingen der natio- naal-socialistische partij had deelgenomen. Het onderhoud tusschen Hitler en dr. Schacht duurde ongeveer een half uur. Vanavond om 8 uur maakte de nationaal- socialistische persdienst de volgende mededee- ling openbaar: Na uitvoerige beraadslagingen met leidende personen der nationaal-socialistj- scbe beweging en van het openbare leven is vanavond om 8 uur het antwoord van Adolf Hitler in den vorm van een brief aan staats secretaris dr. Meissner overhandigd. De brief bevat een reeks van vragen, die waarschijnlijk In den loop van morgen opge helderd zullen worden. In hoeverre Hitier kans heeft op een verwe zenlijking van de gedachte eener nationale concentratie, is op het oogenblik nog moeilijk te beoordeelen. De Beiersche volkspartij heeft in haar or gaan reeds een verklaring gepubliceerd, waar in zij verschillende bezwaren tegen een natio nale concentratie onder leiding van Hitier aan voert en verklaart, dat de Beiersche volkspar- tij onmogelijk kan goedkeuren, dat de leiding van het rijk tegelijk met die van Pruisen in een hand wordt gelegd. WASCHINGTON, 20 November. (V.D.) No pens het Amerikaansche standpunt inzake de kwestie der oorlogsschulden verluidt in poli tieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht, dat de Europeesche debi- teurstaten de per 15 December vervallende ter mijnen zullen voldoen en met het oog op hun credietwaardigheid niet zullen verklaren, niet in staat te zijn te betalen. De regeling van het schuldenprobleem zal worden overgelaten aan den nieuwen president, Roosevelt, en diens regeering. Men verwacht te Washington, dat de Euro peesche debiteurstaten na de te Londen te hou den economische wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te ver minderen. Voorts verluidt, dat ook Roosevelt weigert de schulden thans te verlagen, aangezien hij in samenwerking met zijn vriend Raymon Mo- ley, die professor is aan Columbia University, een eigen plan opstelt tot regeling van de kwes tie der oorlogsschulden, waarbij rekening wordt gehouden met de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten en tegelijkertijd de interna tionale handel wordt bevorderd. De grootste debiteur van Amerika is Enge land met 95 millioen. Er wordt op gewezen dat Engeland voldoende deviezen bezit, om den Decembertermijn aan Amerika te betalen. Het Witte Huis deelt verder mede, dat op de begrooting 1933-1934 ten minste 700 millioen zullen worden bezuinigd. Eu de onbescheidenheid van de pers. PARIJS, 21 November. (R.O.) Een redacteur van het blad „Petit Marseillals" heeft Trotzki, die zich aan boord van het stoomschip „Praga" bevindt, dat vandaag in Marseille aankomt, te Napels geïnterviewd. Trotski verklaarde het te betreuren, dat zijn incognito onmogelijk was gemaakt door een onbescheidenheid van de pers. Hij had geheel onopgemerkt willen reizen, en wilde er daar om nu nog den nadruk op leggen, dat hij met zijn reis geen enkel politiek doel nastreefde. Trotzki weigerde zich uit te laten over sov jet-Rusland of over den algemeenen toestand. MUSSOLInTÜsCHrRMT de zangvogels. Men meldt ons uit Rome: De „Gazette Ufficiale bevatte dezer dagen een merkwaardig decreet van den minister van landbouw, waarbij het den Italianen verboden wordt, op bet eiland Capri zangvogels te schieten. De meeste van deze vogels, die zich op hun tocht naar het Zuiden steeds ln grooten getale op het eiland Capri neerlieten, werden daar tot dusver ofwel neergeschoten of door middel van netten gevangen. Het bedoelde decreet is voor Italië Iets bui tengewoons, daar het met een oude traditie en volksgewoonte volkomen breekt. het GRAN-CHACO-CONFLICT Mobilisatie van Ho]iviaansche reservetroepen. LA PAZ, 20 November. (r.0 De reserve- troepen van de lichtingen 1923-29 van het Boli- viaansche leger zijn onder de wapenen geroe pen, om de vijandelijkheden tegen Paraguay in den Grand Chaco voort te zetten. BERLIJN, 21 November (V.D.). De Duit- sche ambassadeur te Parijs heeft telegrafisch opdracht gekregen, den Franschen minister president geluk te wenschen met het misluk ken van den op hem gepleegden aanslag. Bij deze gelegenheid zal de ambassadeur tevens zijn bevreemding erover uitspreken, dat de Fransche pers den aanslag in verband heeft gebracht met een Duitschen nationaal-socialis- tischen dagblad-correspondent te Parijs. GENèVE, 21 November. (V.D.) Volgens mede- deelingen uit Fransche kringen is de Fransche premier, Herriot, voornemens Woensdagochtend te Genève aan te komen voor een kort verblijf, teneinde aan de thans begonnen diplomatieke onderhandelingen persoonlijk deel te nemen. 12 personen zwaar gewond. WARSCHAU, 20 November. (R.O.) In de Kruiskerk alhier, een van de grootste kerkge bouwen der stad is tijdens een dienst een ge deelte van den vloer ingezakt. Twaalf personen stortten in het ontstane gat en werden zwaar gewond. Onder de kerkgan gers ontstond een paniek en slechts het ener gieke optreden van den geestelijke, die de aan wezige" vermaande kalm te blijven heeft een ernstiger catastrofe kunnen voorkomen. gen V.D.-bericht uit Warschau meldt nog, dat het ongeluk kort voor de hoogmis plaats had. Een groote schare geloovigen vulde de kerk en er ontstond op een gegeven oogenblik groot gedrang voor het presbyterium. Plotse ling zakte onder den last der menschenmenigte de vloer in, waardoor verscheiden personen in den ongeveer 3 M. diepen kelder vielen. LONDEN, 21 November. (H.N.) Volgens Chi- neesche berichten uit Peking zijn de Japansche troepen den sedert geruimen Hjd voorbereiden grooten aanval op de troepen van generaal Soe in Noordelijk Mandsjoerije begonnen. Een legermacht van 10.000 man trekt uit Tsitsikar en Hailoen in Westelijke richting tegen de Chineezen op. Uit Charbin wordt gemeld, dat de admini stratie van den Chineeschen Oosterspoorweg gelegenheid voor het transport van Japansche troepen naar het Westen, waar operaties op groote schaal voorbereid zijn, heeft gegeven Naar verluidt, heeft de sovjet-regeering den Russischen ambtenaren opdracht gegeven, aan deze transporten geen moeilijkheden in den weg te leggen Eisch tot onmiddellijke Japansche troepenterug trekking. GENèVE, 21 November. (V.D.) In de Maan dagmiddag gehouden zitting van den V.B.-raad heeft de vroegere Chineesche minister van buitenlandsche zaken, Wellington Koo, een redevoering gehouden, welke eenige uren duur de. Hij verklaarde o.m., dat Japan zich voordoet als een lammetje, dat zich moet verdedigen tegen het wilde Chineesche beest. De Japansche regeering geeft thans evenwel toe, dat de -militaire bezetting van Mandsjoe rije heeft plaats gehad volgens een tot in bij zonderheden voorbereid plan. De spreker prees vervolgens het Lytton- rapport en verklaarde voorts, dat de door Japan sinds eeuwen gevolgde gewelddadige veroveringspolitiek het grootste huidige gevaar beteekent. De boycot-beweging tegen Japan is gericht tegen de voortdurende gewelddaden en onge rechtigheid der Japansche politiek. De volkenbond heeft, hetgeen te betreuren is, tot nu toe geen effectief middel gevonden om de tenuitvoerlegging zijner besluiten te be reiken. In China heerscht geenszins een stemming van vijandigheid jegens het buitenland. Het Kelloggpact heeft geen zin meer, indien de schending van het verbod van oorlog wordt toegelaten onder het mom van wettige verde diging. De Japansche aanval op het vreedzame Chi na is zonder weerga in de moderne geschie denis. Wellington Koo besloot met den eisch, dat de Japansche troepen onmiddellijk moeten worden teruggetrokken als onverbiddelijke voorwaarde voor een regeling van het Ja- pansch-Chineesche conflict en een algeheele vergoeding van alle China berokkende schade. De oplossing der Mandsjoerijsche kwestie kan slechts worden gevonden op de basis der bepalingen van het volkenbondsstatuut, het Kelloggpact en van het Negenmogendheden- verdrag van Washington. Bij decreetvoorlezing betreffende den zaligen Andreas Fournet. Men seint ons uit Rome d.d. 21 November; Op bevel van den H. Vader heeft gisteren middag om zes uur in het Vaticaan de voor lezing plaats gehad van het decreet betreffende de bevestiging van twee wonderen, gewrocht door de voorbede van den zaligen Andreas Humbertus Fournet, belijder, wereldgeestelijke en stichter van de congregatie van de zusters van bet H. Kruis, ook Andreas-zusters ge noemd. De Paus kwam, omgeven door zijn hofstaat naar de consistoriezaal, waar reeds de kardi nalen Laurenti, prefect van de H. Congregatie der Riten en Verde, ponens causae, mgr. Lié- nart, aartsbisschop van Lyon en een groot aan tal Fransche bisschoppen, prelaten en ordes geestelijken verzameld waren, evenals een aantal van bijzondere uitnoodigingen voorziene personen, de Fransche gezant bij den H. Stoel, de heer Charles Roux en verschillende gezant- schapattaché's. Nadat de Paus op den troon had plaats ge nomen, las de secretaris van de H. Congregatie der Riten, mgr. Carinci, het in het Latijn ge stelde decreet voor. Na beëindiging van de voorlezing bracht de postulator causae namens de Andreas-zus ters en geheel Frankrijk hulde aan den H. Vader. Tenslotte werd door den Paus een korte toe spraak gehouden, waarin hij sprak over de deugden van den zaligen Andreas en o\ er de beteekenis, welke Fournet, die geleefd heeft in de ernstige tijden der Fransche revolutie, heeft voor onzen tijd, welke in menig opzicht te vergelijken is met den toenmaligen tijd. Toen evenals thans, is Gods hulp en bijstand voor de lijdende menschheid zeker, als bet vertrouwen op God groot en sterk en het ge bed onophoudelijk is. De Paus stelde de vereering, welke Fournet had voor de H. Maagd en voor zijn trouw aan den H. Stoel tot voorbeeld en sprak de hoop uit, dat het hem vergund moge zijn, ook de heilig verklaring van Fournet te kunnen uitspreken evenals hij zijn zaligverklaring heeft uitge sproken. Naar uit Mexico-city vernomen wordt, over weegt de federale regeering thans maatregelen, „waardoor voorgoed een einde zal worden ge maakt aan het godsdienst-vraagstuk in Mexico". Volgens het leerplan van alle lagere scho len zal er in de toekomst een of meer uren per week besteed worden voor het leervak „gods- diensthestrijding". De anti-godsdienstige vereeniging „Defensa contra el fanatisme" heeft een request aan de regeering gezonden, waarin deze wordt uitge- noodigd, de kerken op dezelfde wijze te belas ten als de inrichtingen voor openbare verma kelijkheden. En H.N.-bericht uit Weenen meldt: Op 't Oos- tenrijksch-Tsjechische grensstation Gmund is gisteren, ondanks haar protest, de vrouw van den attaché van het Poolsche gezantschap te Weenen gefouilleerd. Zij beriep zich tevergeefs op de diplomatieke positie van haar echtge noot en bood, toen dit niet hielp, den ambtenaar een bedrag van 10.000 schilling aan, als hij haar üet passeeren. Op de dame werden gevonden een bedrag van 198.000 schilling, 25.000 Tsjechische kro nen, 2860 Zwitsersche franken, 680 dollar ln biljetten en 180 dollar in goud, 14 Canadeesche dollars, 700 Hollandsche guldens, 200 Zweed- sche en 5 Deensche kronen, voorts 14 Engelsche Ponden Het bedrag is, in afwachting van nadere in structies, in beslag genomen. EEN NIEUW LEERVAK IN RUSLAND. Met ingang van 1 December 1932 wordt op alle Russische scholen een verplicht nieuw leervak ingevoerd. Alle leerlingen, zelfs de kinderen der bewaarscholen, ontvangen een gasmasker waarmee gezamenlijk wordt ge oefend. Iedere week moet er een geheele voor middag besteed worden om de kinderen te leeren, hoe zij hun gasmasker moeten gebrui ken bij een eventueelen gasaanval in een toe komstigen oorlog. Naar de Spaansche bladen melden, deelde het gemeentebestuur van Villanova y Geltru eenigen tijd geleden in een zitting van den ge meenteraad mede, dat de kapel op het kerkhof volgens de bepalingen der wet op de begra fenissen gesloten en aan den eeredienst ont trokken zou worden. De wijze, waarop dit besluit werd uitgevoerd, heeft de katholieken van Villanova met droef heid vervuld: het altaar en de heiligenbeelden, waaronder verscheidene van hooge kunstwaar de, werden in stukken geslagen; de muur schilderingen werden met verf besmeerd en tenslotte werd de kapel gesloten. De plaatse lijke katholieken bladen, o.a. „La Defensa", pro testeeren heftig tegen het willekeurige optre den van een anti-katholieke minderheid, die op het platteland een ware dictatuur uitoefent. JERUSALEM, 21 November (R.O.) Volgens niet officieel bevestigde berichten gaat hier het gerucht, dat de in den staat Asir uitgebro ken opstand tegen koning Ibn Saud van Sau- dicb, het vroegere Hedjaz, een ernstig karak ter draagt. Naar gemeld wordt, zouden de troepen van Iman Yahya van Yemen de opstandelingen in Asir, dat een bufferstaat is tusschen Yemen en Saudich, steunen. Een telegram uit Saudich meldt, dat in kringen aldaar de opstandige beweging als ge heel plaatselijk wordt beschreven. Verklaard wordt, dat zij zeer gemakkelijk te onderdruk ken zou zijn. MOSKOU, 21 November (R.O.) De centraal executieve en de raad van volkscommissarissen hebben besloten, van de boeren een belasting ineens te heffen. Deze belasting bedraagt minstens 15 roebel per hoofd, terwijl voor de koelakken het mini mum 30 roebel bedraagt. Vóór 31 December moet deze belasting geind zijn; 75 pCt. van de opbrengst komt den staat ten goede, 10 pet. de provincie en 15 pet. 't district. TEGUCIGALPA, 21 November (R.O.) Naar gemeld wordt, zijn de opstandelingen in een aantal kleinere gevechten te Socoa in de nabij heid van Trujillo en de Guyas-bergen versla gen. De federale troepen hebben na een scher mutseling Progresso bezet. Columbia zwaar door noodweer geteisterd. BOGOTA, 21 November (V.D.) Boven een groot gedeelte van Columbia heeft Zondag een vreeselijk noodweer, gepaard gaande met wolk- breuken, gewoed, zooals sedert honderd jaren niet meer is voorgekomen. De stad Bogota staat geheel onder water en honderden huizen werden door den storiu vernield. Tien personen werden gedood en ongeveer vijftig gewond. PRAAG, 20 November. (R.O.) Morgen, Maan dag zullen te Most de onderhandelingen begin nen tusschen de mijneigenaars en de mijnwer kers-organisaties die verlenging eischen van het collectieve arbeidscontract, dat dit jaar at- loopt. i j a De organisaties wenschen voorts, dat oe mijneigenaars het ontslaan van arbeiders zul- len vermijden. De communisten hebben nog andere eischen, o.a. loonsverhooging, doch de groote bonden hebben deze niet overgenomen. Men verwacht, dat de onderhandelingen een langdurig verloop zullen hebben. 13). HOOFDSTUK X. jtfonsieur Charles. Trlckett 0Ptiwaakte den volgenden morgen en voelde onrnW^Uk ea/wel moeilijke als benauwende ,>Töb'.emen op zich afstormen, zoo ate hij nog mxiit leven had kuu'n?n ver" moeden dat zij bestonden. Hij ging rechtop in zijn bed ritten en telde ze op zijn vingers na; elk probleem, nauwkeuriger bekeken, scheen uit te groeien tot een monster van soms over weldigende afmetingen. Op de allereerste plaats zou hij alles ronduit tegen Eva Walsden zeggen, tweede zou hij de kaas weer m de mand Pakken, naar de Rue de la Paix brengen, haar daar overhandigen en verder niets zeggen de voorwerpen van waarde, die kjj kevon had? Ten derde, zou hij onmiddellijk naar Packe en Scraye seinen en met hen oveiieg plegen? Of en dit was de vierde ovei we ging zou hij de kaas wegwerken en tegen Eva zeggen, dat hij nergens van wist en dan het geval l«ten gaan, zooals het liep Dtt waren de hoofdpunten, die Jimmie wilde overwegen. Veronderstel, dat hij alles tegen Eva zou zeggen? Zij waren op wat vertrouwe lijker voet met elkaar gekomen sinds het diner en hij had de gelegenheid gekregen, een eeltje van haar karakter te leeren kennen, ziw leTemsloop had zij hem ook al verteld; de dochter van een armen dominee: zij deel tel nt°0r zlchzelf zorgen en daarbij ge- Xoor een broertje, dat nog school ging. Trickett begreep, dat er onaangenaam heden uit zouden voortkomen, als hij haai de waarheid vertelde. Als zij te weten zo" komen, dat zij als speelpop gebruikt wei d dooi- een georganiseerde bende of door niet aan scrupules lijdende dieven, zou zij zeker haar betrekking bij het Londensche filiaal van Valerie et Cie opzeggen; een betrekking, d'ie zooals zij hem verteld had, veel geld opleverde. Daarbij kwam nog, dat, als zij die betrekking v®i'liet, zij de aandacht op zich zou vestigen van Madame Charles, vooral als het bleek, "at de waardevolle voorwerpen verdwenen wa- re". Neen, dat was een kwestie, die terdege 0verwogen moest worden, alvorens tot hande ten over te gaan. Het tweede punt stond hem ook nog "iet polder voor den geest. Veronderstel, dat hij de inandkoffer met de kaas, doch zonder de gestolen dipgen, naar Eva zou brengen? Zij zo" die, natuurlijk, aan Monsiieur Charles ■'erhancligen, niet wetende, dat de mand niet f d® inhield, wat er door Madame Charles Keclaan was. Maar Monsieur Charles was na uurlijk op de hoogte gesteld; volgens de d'mei-jng van jjtnmie zou Monsieur Charles telegrafisch, telefonisch of misschien wel sist °°U Per brief meegedeeld zijn, wat de as. - ente van zijn schoonzuster voor hem zou ee 1 engen. Wat, zoo vroeg Jimmie zich af. "d'r gebeuren als Monsieur Chatles had be. ™cr rlat de eluitmand inderdaad niets an l^VaUe dau kaas alleen? Natuurlijk zo" 'ij aan alle kanten gaan vragen en in for mee ren; hij zou allerlei dingen willen ween, bijv. was de mand steeds in Eva'9 bezit geweest had zij gezien, dat de kruier, oh, er zou geen ednd komen aan de vragen, die Monsieur Charles zou kunnen stellen! Als ont vanger van goederen van zoo hooge waarde, zou hij zeker eenige, waarschijnlijk zeer ern. stige, pogingen in het werk stellen, om de verloren zaken terug te krijgen. Ten laatste zou Jimmie dan maar nit bed ko men en eens telefoneeren met Packe of met Scraye. Op den keper beschouwd waren daar echter bezwaren tegen. Ten eerste vond hij bet niet noodig, dat een van beiden wist, wat hij eigenlijk in Parijs was gaan doen'. en ten tweede, bij had de kwestie nu eenmaal zoo aangepakt en hij zou het liefst zelf den laat- sten slag willen slaan. Hij was er zich van be wust, dat zijn eigen handigheid hem tot een goed eind zou voeren; en een voorname factor was nog, dat het avontuur nvin of meer op windend was; het vermaakte en interesseerde hem in hooge mate. Het geluk had hem niet verlaten en zou hem misschien nog wei ver der willen bijstaan. Het slot was, dat Jimmie uit zijn bed stapte met de woorden; „Laat maar loopen! Laat maar gebeuren, wat gebeu ren moeit!" Het gevolg van Jimmde's besluit was, dat hij de kaas en de mand in een kleerkast zette, die afsloot en de sleutel in een van zijn zakken stak. Daarna nam hij een bad, maakte zeer zorgvuldig zijn toilet brak ten slotte de ge- wo nte van het vasteland, door een specifiek en typeerend Engelsch ontbijt te gebruiken. Hij rookte een paar sigaretten en sloeg vanaf bet hotel-bordes het ontwakende Parijsehe leven gade. Nadat hij, een beetje nerveus door óe onbekende avonturen, die hem wachtten, zicb eenige uren in zicb in 't hotel en op straat ver veeld had, ging hij op stap naar de Rue de la Paix. Het was precies half elf, toen Jimmie het voornaam uitziend Maison Valerie et Oie bin nentrad. Eerst had hij het huis goed bekefc#*! uiterlijk had het wel wat weg van ln de South Molton Street; dat wil zeggen, het ge leek meer op eeu woonhuis, dan ep eeD win kel. Doch er was ook weer de kopven plaat en voor een der ramen stonden op 'hooge standaards drie hoeden e'eganf en chic, die als het ware aangaven den uiterst be schaafden en zeer kunstzinnlgen smaak, die binnen heersebte. Jimmie kwam in de ontvangkamer, die in veel opzichten een gelijkenis had met die, waarin hij twee dagen geleden eenigen tijd had vertoefd. En Jimmie wandelde met beide voeten midden in een scène, die zich daai afspeelde. Daar... daar stond Eva Walsden, met betraande oogen, haar handen speelden zenuwachtig met een zakdoekje; achter baar, een assistente, onmiskenbaar een Franqaise en heel aardig, die met verschrikte oogen naar een derde persoon staarde. Deze derde, die de hoofdrol speelde, was een kleine, gespierde en nogal brutaal kijkende man, die met veel ge baren zijn woorden onderstreepte. Jimmie be keek den man kalm. Hij zag er niet direct uit als een op-en-top beer; zou Jimmie, die Parijs heel goed kende, hem op straat ont moet hebben, dan zou hij hem aangezien heb ben voor een van die onuitroeibare parasieten, die zicb gids noemen en die op de hoeken van de straten, vooral bij de Opera, rondslenteren, om plots op hun prooi, den ooschuldigen toe rist, aan te vallen. Zijn schoenen verkeerden niet ln een staat van Makenden welstand; het voornaamste kleedingstuk was een over jas, die hem tot over de knieën reikte; zijn pas geschoren kin had een b'auwe tint; zijn hoed, dien hij ondanks de aanwezigheid der dames op zijn hoofd hield, had iets weg van een me lodrama. Niettegenstaande dit eenigszins ge ruïneerd uiterlijk droeg de man een paar def tige, kanarie-gele Uandschoeenen, die een met goud beslagen wandelstok omknelden, en prijk te er in bet knoopsgat van zijn jas een groote bloemOndanks de mogelijkheid, dat eeu cliënt zou kunnen binnenkomen, ging hij voort op een zeer onwaardigen toon. Nou, dan, ma'amselle? riep hij uit. Begrijp ik goed, dat u mijn kaas, mijn heerlijke Mi chaelmas kaas, het seizoe-ngeschenk van Ma dame, uw meesteres, mijn geachte schoon zuster! toevertrouwde aan de zorgen van een vreecnde'iing. Het is ongelooflijk, bet is. Eva Walsden zag Jimmie. Haar blik ging van hem naar de assistente, die met een non chalant en onverschillig gebaar zich omkeer de. Eva trachtte den woedenden stroom van wo rden van den kleinen man te onderbreken. Monsieur! zei ze. Als u me alleen maar toestondt, u uit te leggen; indien Uitleggen, ma'amselle! Hoe kan iets uitgelegd worden, dat geen verklaring toe staat? Uw instructies, ma'amselle, luidden, dat u de kaas mij, mijzelf, moest overhandi gen! In plaats daarvan geeft u mijn kaas aan ah, mon ciel! als ik maar wist aan wie u haar had toevertrouwd! Maar, Monsiieur Charles, de heer is hier, en hij komt ongetwijfeld zeggen, dat uw kaas terecht is, riep Eva uit. Zij keerde zich tot Jimmie met een hoopvollen blik in haar oogen. Mijnheer Trickett! vervolgde zij. De mandkoffer is gisterenavond niet ge'ijk met de andere dingen hier bezorgd. Weet u daar iets van? Monsieur Charles kwam om de kaas en. Jimmie keek kalm naar het woedende man iet je, dat zich opeens tot hem gekeerd had. Monsieur is zoo ontdaan over het ver lies van zijn kaas? zei hij koel en met zijn beste Fransch. Brengt het hem in groote ver legenheid? Monsieur Charles keek den Jongen En- gelschman met een vluggen, onvriendelljken blik aan, hetgeen Jimmie maar weinig ap precieerde. Dit was niet de blik, zei hij bij zichzelf, van een ontgoochelde lekkerbek; hij u-as te scherp, verraadde te veel de onrust. Monsieur Charles' volgende woorden waren minder vriendelijk van tooD. Monsieur! zei hij. Mijn schoonzuster1 zond mij een klein geschenk door middel van haar bediende, deze jonge dame, die de op dracht kreeg het mij te overhandigen. Ia plaats. In plaats, viel Jimmie hem, even koel ala te voren, in de rede, in plaats daarvan, mon sieur, gaf deze jonge dame mij de opdracht haar bagage naar dit adres te verzenden. En Ik, monsieur, gaf die opdracht verder aan een kruier. Bij dien man begint de fout. De mand werd verkeerd boeoirgd. Maar fouten, monsieur, worden steeds gemaakt, ondanks de vele voor zorgen die men neemt. En per saldo, bek ia maar een kaas. Monsieur Charles keek den jongeman op nieuw aan. - U vergeet, monsieur, dat we spreken over; ven geschenk van mijn schoonzuster aan mij, zei hij. Een geschenk, monsieur, dat mij per soonlijk moest gegeven worden door de per soon, die het bij zich droeg. Ik kom om da kaas zij is niet hier. Hij schudde zijn hoofd, alsof hij bericht ont- mngen had, dat er een nationaal gevaar dreig de; zijn stem sloeg een beetje over. Als u toch wist hoezeer het mij spijt. Monsieur Charles, zei Eva bedroefd. Ik njüiJ het verschrikkelijk. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9