ALGEMEEN OVERZICHT. HET JAPANSCH PLAN. SCHLEICHER'S POGEN. i WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932 DE PAUSELIJKE AUDIËNTIES VOOR JONG GEHUWDEN. FORD'S GEZONDHEIDSTOESTAND. VOOR DE ONTWAPENING TER ZEE. DE CONCORDAATKWESTIE IN BADEN. HET CHINA—JAPAN-CONFLICT. Amerika's houding. KONINKLIJKE ZAKENLUI. WINTER IN AMERIKA. VROUW BEROOFD EN DAARNA ONDER TREIN-GELEGD. DE STRIJD IN GRAN CHACO. Paraguay aan den volkenbondsraad DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Een eerzame bakker ,die erin liep COMMUNISTEN AAN HET WERK. NAAR HET EINDE DER PROHIBITIE ZWARE STORM OP DE KASPISCHE ZEE. AARDBEVING IN CHILI. Belangrijke materieele schade? HITLER HEDEN TE BERLIJN VERWACHT. M VERKORTING VAN DEN ARBEIDS TIJD? Overwonnenen en overwinnaars De algemeeme indrukken over de Belgische verkiezingen welke wij aan de hand van voorloopige resultaten hebben ge seind, kunnen wij, nu meer concrete gegevens zijn losgekomen, bevestigen. Wij gaan ze thans in eenigszins uitvoeriger vorm de revue laten passeeren. Houden wij ons in de eerste plaats even met de overwonnen bezig. Dan komen als nummer één de liberalen aan de beurt. Dezen boeten thans zwaar voor de politieke fouten van De- vèze en Hymans, die de ontbinding en paral lel daarmede deze vervroegde verkiezingen heb ben uitgelokt, met het klaarblijkelijke doel om een meer naar links georienteerde, dus scher per anti-klerikale politiek te gaan voeren. Be zadigde elementen zooals Masson en Janson, hebben daar tijdig voor gewaarschuwd, maar radikale jongeren en de heetgebakerde Devèze in het bijzonder, wilden niet naar die verma ningen luisteren: zij wisten het wel beter, meenden zij. Objectiviteitshalve moeten wij hier aan toevoegen, dat in de liberale Vlaam- sche pers mr. Julius Hoste, in zijn „Laatste Nieuws", eveneens en met klem had gewezen op het gevaar van het experiment, dat de z.g. jong-liberalen wilden wagen. Devèze dreef echter zijn opzet door. Wij heb ben eigenlijk nooit kunnen begrijpen, hoe iemand met zoo weinig politiek inzicht als Devèze, een domineerende positie in de libe rale partij heeft kunnen bekomen en, wat nog vreemder is, deze nu al jaren heeft kunnen handhaven ondanks het feit, dat zijn partij bij elke verkiezing veel van haar effectieve en numerieke sterkte verloor. Devèze is een „beau parleur" voor salon-politiek, maar po litieke realiteiten heeft hij nooit kunnen aan voelen. Deze politicus heeft na den oorlog in het parlement het eene échec na het andere moeten boeken, hetzij toen hij zich opwierp als een kampioen van de Fransche taal tegen de billijke rechten der Vlamingen in, hetzij in zijn optreden als mllitairistisch „patriot", en nu weer als promotor van een kartellistisch streven tegen de katholieken. In elk ander land, zou iemand van zijn klein-polltiek kali ber allang hebben afgedaan. Eigenaardig is ook de pretentie der libera len, om als de redders van het vaderland en de beste onder de Belgen, te willen figureeren, w-aar iedereen toch weet, hoe schandelijk zij zich vroeger bijv. tegen Leopold II, den groo- ten monarch, hebben gedragen, met o.m. her haaldelijk voor de vensters van het paleis van Brussel tegen hem te gaan manifesteeren on der den kreet van: „Weg met Leopold, den kartonnen koning!" En dan, het zich opwer pen als kampioenen van de Latijnsche cultuur, tegen het zich ontvoogdend Vlaamsche volk, dat in België de overgroote meerderheid der bevolking uitmaakt! Het odium van dit laatste valt vooral op de Brusselsche libera len, die zfch altijd fanatiek tegenover Vlaan deren hebben aangesteld en daarbij nooit re kening hebben gehouden met de suggesties van Vlaamschgezinde liberalen uit de pro vincie. Deze partij heeft thans den weerslag onder vonden van haar onbesuisd optreden. Ook de fout van de Antwerpsche fractie, die voor het bestuur der Scheldestad het bekende monster achtig verbond met de socialisten heeft uitge lokt, is haar thans duur komen te staan. Of deze harde les zal helpen? Wij durven het be twijfelen, want het fanatisme der leiders Is zoo groot, dat men werkelijk niets anders kan zeg gen dan dat zij met blindheid schijnen gesla- -ggfi! De andere overwonnenen zijn de Vlaamsch nationalisten, die onlangs, bij de gemeente raadsverkiezingen. nog als dè groote overwin naars uit het strijdperk zijn getreden. Dat zij thans een nederlaag leden, hebben zij voor een deel te danken aan de onderlinge verdeeldheid, maar vooral aan het feit, dat tal van hun ka tholieke aanhangers weer staats-katholiek heb ben gestemd, wegens de hooge belangen die voor de katholieke scholen en in samenhang daarmede voor geheel Vlaanderen op het spel stonden en die wij in een vorige correspon dentie hebben geschetst. Zij hebben daarmede meteen ook hun afkeuring uitgesproken over de politiek van den ongodsdienstigen hoofd redacteur van het orgaan van het Vlaamsch nationalisme, die het anti-katholiek gevaar loochende en den verkiezingsstrijd bijna uit sluitend heeft gevoerd tegen de katholieken in de plaats van dat te doen tegen de natuurlijke vijanden van het katholieke Vlaanderen: de franskiljons, de socialisten, de communisten en de liberalen. Wij hebben geschreven, dat hij daarvoor verantwoording zou hebben af te leggen; wij hadden hier aan kunnen toevoegen, dat de frontpartij door dat alles vast en zeker veel terrein zou verliezen, want van den achter uitgang dezer partij waren wij reeds sedert weken overtuigd. Komen wij thans tot de overwinnaars. De communisten hebben hun positie wat kunnen verstevigen, wat rechtstreeks een échec is voor de socialisten. Ook deze laatsten gingen voor uit, maar lang niet in de proporties welke zij zelf hadden verwacht. Weken vóór de verkie zing deden zij het in hun bladen voorkomen, alsof zij zeker tien twaalf zetels vooruit zou den gaan en dat zij de sterkste partij van de kamer zouden worden, enfin, zij spraken reeds als meesters, die de situatie zouden dominee- ren. Anderzijds wordt hun avans nog gemini maliseerd door het bekende feit, dat zij in hun rangen plaats hebben moeten maken voor communistisch-getinte elementen, waardoor de geschiedenis van het paard van Troje zich wei eens, zij het ook in een andere gedaante, zou kunnen herhalen. Er is nög een schaduwzijde op dezen vooruitgang en wel deze, dat de so cialisten jaren lang, maar zonder het verhoopte eindsucces, ten hunne gunste de economische malaise hebben geëxploiteerd en het hebben doen voorkomen, dat katholieken en liberalen er de groote schuldigen van zijn. Het is te mal om er bij stil te blijven staan, doch dit belet niet, dat kleine luiden er toch nog in loopen. Ondanks dit voor hen politiek gunstig element en het feit, dat zij gouden bergen be loofden als zij eens als meesters aan het bewind zouden zijn, hebben zij daaruit dan toch niet het voordeel kunnen halen, dat zij zeker waren te zullen bereiken. Dit alles komt dus in wer kelijkheid neer op een zeer gematigde overwin ning. De echte triomfators van den dag zijn de ka tholieken, in de eerste plaa3, omdat zij de for midabele coalitie tegen zich hadden van libe ralen, socialisten, communisten en verkeerd ge leide Vlaamsche nationalisten en ten tweede, omdat zij als regeeringspartij door de oppositie verantwoordelijk werden gesteld voor al de na- deelen, door de wereldcrisis over het land geko men. Dat bewijst, dat zij het vertrouwen van het gezond denkend deel der bevolking hebben behouden. Men kon het wel gedurende eenigen tijd vergeten, dat het juist onder het homogeen katholiek bewind was, dat dertig jaar onafge broken heeft geduurd, dat België zijn tijdperk van grootsten bloei heeft gekend, maar per saldo komt dan toch de bezinning en heeft men in den nood weer de blikken geworpen naar de genen, die bewezen hebben de beste stuurlui van het staatsschip te zijn geweest. Het katholiek succes werd vooral in het Vlaamsche land bereikt en dat is voor een over wegend deel te danken aan de bekende inter ventie van het doorluchtig episcopaat en aan de schitterende, waardige en eensgezinde cam pagne, welke bladen als „De Standard", „Het Handelsblad van Antwerpen", „La Métropole", „De Gazet van Antwerpen" en kleinere katho lieke organen dag aan dag hebben gevoerd. Het zal er nu op aankomen, om door een goed be grepen politiek, in de toekomst den katholie ken vooruitgang te consolideeren en nieiiwe overwinningen mogelijk te maken, om op deze wijze langzaam maar zeker van de katholieke partij weer een homogene regeeringspartij te maken, waarvan het land de grootste voor deelen kan verwachten. Welke thans, aan de hand der verkiezingsre sultaten van Zondag dieregeeringsperspectie ven zijn, is vooralsnog onmogelijk te zeggen. Er zijn verschillende mogelijkheden een drie-par tijdige regeering, een katholiek-liberale coalitie, een katholiek-socialistische of een socialistisch liberale. Een paar daarvan hebben natuurlijk in het licht der dingen maar een kleine kans, maar dit zal bij een eventueel samengaan var katholieken met liberalen op den voorgrond moeten gezet worden dat de liberalen met hm* numerieke minderheid voortaan proportioneel ü»~l wat minder minister-portefeuilles mogen bekomen dan zij tot nog toe altijd hebben weten weg te kapen. Men schrijft ons uit Rome: Zooals bekend, stelt Mussolini jonggehuwden in Italië en ook in het buitenland in de gele genheid, een goedkoope reis naar Rome te ma ken. Terstond na het bekend worden van de door den Duce verleende reisfaciliteiten, bepaalde de H. Vader, dat bizondere audiënties zouden worden verleend aan de jonggetrouwde paar tjes, die den zegen van Z. H. wenschten te ont vangen. De statistieken hebben thans uitgewezen, dat vrijwel alle Italiaansche jongehuwden op hun Romereis ook den H. Vader hebben bezocht Van de buitenlandsche paartjes, die Rome be zochten, zou minstens de heli* een bezoek ge bracht hebben aan Z. H. De H. Vader heeft thans bepaald, dat ook tijdens de jaarlijksche retraite in het Vaticaan, dus van 27 November J.l. tot 3 December ge durende welke anders alle audiënties achter wege blijven, de audiënties voor de jonggehuw den zullen doorgaan. Z. H. verklaarde, dat de jonggehuwden, die om Zijn apostolischen ze gen vragen, zonder dezen Rome niet moeten verlaten, daar de zegen van den Vader der Christenheid in onze dagen voor een jong ge zin meer dan ooit beteekenis heeft DETROIT (Michigan.) 29 November. (V.D.) Henry Ford heeft een onrustigen nacht gehad en gisteravond liep de koorts vrij hoog op, maar hedenmorgen was volgens de geneeshee- ren alle gevaar voorgoed geweken. LONDEN, 29 November. (V. D.) De corres pondent te Tokio van de „Times" verneemt, dat Japan te Genève de volgende voorstellen, die intusschen nog niet officieel bevestigd zijn zal indienen, inzake ontwapening ter zee: 1. Volledige afschaffing van de vliegtuig moederschepen, zoowel als van de kruisers met een landingsdek voor vliegtuigen. 2. Vermindering van de tonnage voor linie schepen tot 25.000 ton en van het kaliber van het geschut tot 30.5 c.M. Duikbooten zullen gehandhaafd blijven, doch hun tonnenmaat zal zooveel mogelijk vermin derd worden tot onder het door de Londensche vlootcommissie toegestane maximum van 2000 ton. De correspondent weet niet zeker, of de Ja- pansche voorstellen ook inhouden de vermin dering van het aantal linieschepen met 30 pet. Volgens het Japansche ministerie van oorlog komen de Japansche voorstellen overeen met de door de eerste commissie der ontwapenings conferentie op 20 Juli j.l. aangenomen ont werpresolutie inzake de ontwapening ter zee. De strekking der Japansche plannen is even als die van deze resolutie, vermindering van de aanvalswapens. De voorstellen van Norman Davis. PARIJS, 29 November. (V. D.) In de „Echo de Paris'' vat Pertinax de voorstellen van den Amerikaanschen delegatieleider aan de Ont wapeningsconferentie te Genève, in de vol gende vijf punten samen: 1. Erkenning der gelijkgerechtigdheid, van Duitschland. 2. Deze gelijkgerechtigdheid, die in praktijk gebracht moetworden door ontwapening dêr andere landen en niet door opvoering van de bewapening van Duitschland, moet in etappes worden verwezenlijkt. Uit het Fransche plan wordt het punt tot vervanging van de rijksweer door een militie bijzonder toegejuicht. Van de andere voorstél len wordt het een meer, het andere minder geschikt geacht. 3. Het door de algemeene ontwapeningscom missie op 23 Juli j.l. aangenomen ontwape ningsprogram moet ten uitvoer gebracht wor den. I. 4. De overeenkomst tusschen Frankrijk, de Ver. Staten, Engeland en Italië .moet bij de bovengenoemde punten een bepaalde rol spe len, om Duitschland voor de beslissing te stel len, ja of neen te zeggen en om voor Frank rijk het gevaar van isoleering uit te sluiten. 5. Een Fransch-Italiaansche vlootovereen- komst moet tot stand komen. De schrijver in de „Echo de Paris" voegt hieraan toe, dat Herriot waarschijnlijk geen gebruik zal maken van dén door Davis aange geven weg, aangezien de garanties, die men kon geven door de houding van Hoover bij het schuldenvraagstuk danig zijn geschokt. j L WASHINGTON, 29 November. (V. D.) Hooge ambtenaren van het Amerikaansche staats- departement hebben, verklaard, dat de Ameri kaansche regeering niet zal deelnemen aaD de debatten te Genève over het Lytton-rapport. aangezien de eommissie-Lytton een zuivere volkenbondsaangelegenheid is. De Amerikaansche generaal Mac Ley had slechts als particulier verlof om van. de Lytton commissie deel uit te maken. Misschien dat de Amerikaansche regeering naderhand zal deelnemen aan onderhandelingen over het Kellogg-pact, het negen-mogendhedeu- verdrag, of zitting zal nemen in een eventueel in te stellen arbitrage-commissie. Tot nog toe heeft het staatsdepartement geen uitnoodiging ontvangen om aan de besprekingen te Genève deel te nemen. De socialistische fractie onder dwang. Ondanks de ultimatieve dreiging van den leider van het Badensche centrum. Foehr, dat bij het verwerpen van het concordaat de sinds 14 jaren bestaande coalitie automatisch zou zijn ontbonden, heeft de Badensche partijdag der SPD, zooals men weet, besloten niet haar goedkeuring aan het concordaat te geven Meer dan 250 vooraanstaande sociaal-democra ten waren aanwezig. Zij hebben het volgende besluit genomen: Het Centrum heeft den sociaal democrati- schen partijdag een ultimatum gesteld, waarop niet dan afwijzend kan worden geantwoord. De sociaal-democratische fractie van den Baden- schen landdag zal hij de stemming in de ple naire vergadering over de staatsverdragen (concordaat) zoowel tegenover het concordaat met de Katholieke als dat met de Protestant- sche kerk onder dwang van de fractie en met verplichting tot stemming derhalve tegen stem men. Alle overige kwesties, welke in dit ver hand aan de orde waren, zijn daarmede afge handeld. Namens de landdagfractie heeft afgevaardig de Martzlof verklaard, dat de beslissing is ge nomen tegen de opvatting van de meerderheid der fractie. De contra-revolutionnaire toestand in Duitschland vereischt het gesloten front der arbeidersklasse en daarmede ook de enge ver bondenheid in de SPD. De landdagfractie on derwerpt zich aan dit gebod en daarom ook aan den wil van den partijdag om in den landdag tegen de concordaten te stemmen. In historische handschriften is steeds een levendige handel gedreven en reeds menigeen heeft daar een klein fortuin mede verdiend. Niet alleen ordinaire burgers houden zich op met het koopen en verkoopen van historische documenten, ook prinsen van koninklijken bloede weten er wel eens een aardig sommetje aan te verdienen. Van koning George V van Engeland wordt verteld, dat hij als kleine jongen eens aan zijn grootmoeder, koningin Victoria, een tamelijk duur stuk speelgoed had gevraagd. De oude koningin schreef een brief aan den jongen prins, om hem er op te wijzen, dat het een tijd was, om spaarzaam te zijnen dat hij daarin een voorbeeld moest geven door vrij willig afstand te doen van hetgeen, hij ver langde. Prins George ging met dezen brief naar een handelaar, die er een speciaal beroep van ge maakt had, om autogrammen van beroemde personen te koopen en verkoopen. De prins ontving toen voor het origineele exemplaar van den brief zooveel geld, dat hij gemakkelijk het gewenschte stuk speelgoed kon koopen. Het zaken doen schijnt bij het Engelsche koningshuis in het bloed te zitten. Eduard VII. de vorige koning van Engeland, was een echt politiek zakenman. Zijn zoon, de tegenwoordige koning, wist een aardig voordeel te behalen uit een brief van zijn grootmoeder en de zoon van koning George, de prins van Wales, maakt mooie reizen en. zorgt, dat de Britsche kooplui goede zaken kunnen maken.,..., NEW-YORK, 28 November (V.D.) ZoóalS ge- meid, heeft de winter reeds zijn intree gedaan in Amerika. De particuliere organisaties tot hulpverleening, zooals bijvoorbeeld het leger des heils, deelden mede, dat alle toevluchtloka- len, nachtasyls en noodverblijven den afgeloo- pen nacht tot de laatste plaats waren bezet en dat vele duizenden geen onderdak meer kon den vinden. Men verwacht ln de komende wintermaanden vreeselijke ellende, aangezien de werkloozen noch werkloozen-uitkeering noch eenigen ande ren overheidssteun krijgen. De naar het warme Zuiden vertrekkende leege goederentreinen en automobielen', nemen tienduizenden werkloozen mee. In het barak kenkamp der oud-strijders in de buitenwijken van New-York, heerscht eveneens groote nood. De meeste - daar ondergebrachte gezinnen zijn zonder eenig middel van bestaan en kunnen zelfs hun woning niet verwarmen. De winterstorm heeft groote vertraging in het scheepvaartverkeer veroorzaakt. De meeste Transatlantische böoten, o.a. het Lloyd-stoom- schip „Stuttgart", kwamen met een halven dag vertraging aan. KEULEN, 28 November. (H.N.) Te Eitorf ad Sieg is vanmorgen de vrouw van een landbou wer, die op .weg naar het stafiQhl was, door twee mannen overvallen en beroofd. Do onver laten legden'daarop de vrouw 'op den spoordijk en lieten, haar door den trein overrijden. De ongelukkige werd daardoor op slag gedood. De misdadigers zijn nog onbekend. GENèVE, 29 November. (R. O.) In antwoord op den, 25 November j.l., telegrafisch door den volkenbondsraad tot Bolivia en Paraguay gerichten oproep, om de vijandelijkheden on middellijk te staken, heeft de regeering van Paiaguay thans geantwoord met een telegram aan den raadspresident. Daarin stelt Paraguay de onmiddellijke sta king der vijandelijkheden in het Chaco-gebied afhankelijk van de voorwaarde, dat waarbor gen zullen worden gegeven tegen nieuwe aan vallen van Bolivia. De regeering van Paraguay is van oordeel, dat de volkenbond door het instellen van een onderzoek, welke het mogelijk zou maken, vast te stellen, wie in den Chacostrijd de aanvaller is geweest en daarop de in het volkenbonds pact voorziene sancties in werking te stellen, krachtigen invloed zöu kunnen uitoefenen tot beëindiging van den strijd. De Spaansche schatgraver, die ook ten onzent eenige dagen geleden weer van zich, en van zijn schat, deed hooren, heeft laatstelijk ook in Frankrijk geopereerd. Te Toulouse is een eerzame bakker zóózeer onder den indruk ge komen van den vriendelijken briefschrijver en de in het vooruitzicht gestelde vorstelijke be looning, dat hij zich met een bedrag van 30.000 francs naar Spanje spoedde, om den schat graver zijn diensten aan te bieden. Hier wachtte hem echter, behalve een pijn lijke teleurstelling, een aller°naangenaamst avontuur. De schatgraver bleek natuurlijk al spoedig een oplichter te zijn en de koffer met de fr. 1.800.000, waarvan in 's mans brieven sprake is, was onvindbaar. Tot die conclusie kwam <3e bakker van Tou louse helaas pas, toen hij ui 15.000 frs. geof ferd had voor allerlei z.g. noodzakelijke toebe reidselen, om den schat los te maken. In het besef beetgenomen te zf-'r naar den „tusschenpersoon". om zijn geld terug te elschen, maar deze was natuurlijk niet meer te vinden. Een deel van zijn kapitaal lichter, nam het slachtoffer een kaartje naar Toulouse, doch aan de Spaansche grens werd hij door de douaniers aangehouden, omdat hij meer dan 5000 pesetas geldswaarde bij zich had. Hem werd daarom een boete opgelegd van 25.000 Pes. (pl.m. 50.000 frs.), benevens gevangenis straf. Na vele stappen hij de autoriteiten is hij, na eenigen tijd, tegen betaling van een iets kleinere boete, vrij gelaten. Bovendien werd hem gezegd, nadat hij ver haald had, dat hij naar Spanje was gekomen, om den „Spaanschen schatgraver" behulp zaam te zijn hij zijn pogingen, om een koffer met 1.800.000 francs uit te voeren, dat hij we gens die uitvner-poging nog een boete had kun nen oploopen van vijf maal die som. DE GEHEIME COMMUNISTISCHE ZENDER WEER IN BEDRIJF. BERLIJN, 28 November. (V. D.). De „Nacht ausgabe" meldt dat Maandagmiddag de geheime communistische zender, welke de autoriteiten sinds eenigen tijd probeeren op te sporen, op nieuw is gehoord. Gedurende ongeveer drie kwartier werden redevoeringen gehouden, welke in het bijzonder gericht waren tegen de regeering en de nationaal-socialisten. HOUTVESTER VERMOORD. GLEIWITZ, 28 November. (V.D.) Hedenmid dag Is de houtvester Mendel uit Kupferham- mer in een bosch van het district Brzezinka vermoord gevonden. Zijn hond lag doodgescho ten naast hem. Van de daders ontbreekt voor- loopig ieder spoor. Alle zakken van den ver moorde waren leeg. Mendel was Zondagmid dag alleen voor een rondgang uitgegaan. Kor ten tijd later werden schoten gehoord. Voorstel van Garner. WASHINGTON, 28 November. (R.O.) Gar ner, de vice-president der Vereenigde Staten, heeft de rechtscommissie van het huis van af gevaardigden een resolutie voorgelegd, waarin de opheffing der prohibitie wordt voorgesteld, op voorwaarde, dat drievierde der Amerikaan sche staten binnen zeven jaar deze opheffing zullen goedkeuren. In Berlijn elf etalage-ruiten ingeworpen. BERLIJN, 29 November. (W.B.) In verschil lende deelen der stad werden gisterenavond door onbekenden, vermoedelijk communisten, elf étalageruiten van diverse Scherl- en Uil- steln-filialen ingeworpen. De steenen waren in pakpapier gewikkeld met het opschrift: Weg met het verbod der „Rote Fahne"! Op tot massastaking". Tegen het invallen van het donker trachtten de communisten in verschillende stadsdeelen optochten te formeeren. De politie kwam overal tusschen beide en nam een aantal personen ln arrest. MOSKOU, 28 November. (V.D.) Tengevolge vap een zwaren storm op de Kaspische Zee worden verschillende trawlers met in totaal 44 man aan boord vermist. Verscheidene vlieg tuigen zoeken naar de schipbreukelingen. Een militaire vlieger deelde Maandag mede, dat een Russisch stoomschip gezonken is. De be manning kon worden gered. LONDEN, 29 November (H.N.) Volgens een bericht uit Santiago de Chile is het centrale gedeelte van het land door een aardbeving ge teisterd. De schokken werden ook te Santiago waargenomen. Een vrij groot aantal personen is gewond. De materieele schade moet belang rijk zijn. VAART PANAMA-KANAAL GESTREMD NEW YORK, 29 November. (V.D.) Uit Colon wordt gemeld, dat tengevolge van overstroo mingen van de Chegres-nvier, waardoor de werkzaamheden aan den nieuwen Maddendam moesten worden onder iro -en, de vaart door het Panama-kanaal is gestremd. BERLIJN, 29 November. (W.B.) Heden na middag werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat het bericht van een Berlijnsch middagblad, als zoude de beslissing van den rijkspresident reeds in den zin van een nieuw kanseliprschap- von Papen gevallen zijn, onjuist is. Heden valt v. Hindenburg's beslissing niet te verwachten; wellicht morgen, althans vol gens de meening in politieke kringen. De verwachting, dat de beslissing morgen vallen zal, is gebaseerd op de veronderstelling, dat de onderhandelingen van von Schleicher met de nazis morgen voormiddag zullen zijn afgeloopen. Merkwaardig is, dat in nationaal-socialis- tische kringen ook heden-dvond nog verluidde, dat daar niets van een onderhoud tusschen v. Schleicher en de nazi-leiders hekend was In politieke kringen te Berlijn acht men het. ech ter zeker, dat Hitler Woensdagochtend te Ber lijn zal arriveeren. Na het onderhoud Schleicher-Hitler zal dan de beslissende conferentie bij den rijkspresi dent plaats vinden, waaraan wederom staats secretaris dr. Melssner, rijkskanselier von Pa pen en generaal von Schleicher zullen deelne men. Reeds lieden heeft in bet presidentieel Paleis een dergelijke conferentie plaats gehad. Intusschen, zonder vooruit te loopen op de onderhandelingen tusschen generaal von „chleicher en den nazi-leider, mag men. op giond van de in nationaal-socialistische krin gen heerschende stemming, als vrij zeker aan nemen, dat van een toiereeren door Hitler van een kabinet-Schleicher geen sprake zal zijn. Voor den rijkspresident rest dan sleclifs de keuze tusschen von Papen met een gereorgani seerd kabinet of een ministerie-Schleicher. In politieke kringen hedenavond gaf men von Papen de meeste kans. BERLIJN, 29 ovember (V.D. De „Deutsche Tageszeitung" verklaart, dat Schleicher een groot werkverschaffingsplan in zijn program heeft opgenomen, waarin rekening wordt ge houden met de wenschen der nationaal-socia listen. De „Lokalanzeiger" acht een herbenoeming van von Papen waarschijnlijk voor geval de politieke wapenstilstand zal mislukken en voor ziet voor dit geval de volgende mogelijkheden: ontbinding van den rijksdag en dan nieuwe ver kiezingen binnen den constitutioneelen termijn of uitstel van nieuwe verkiezingen met het oog op den noodtoestand of verdaging van' den rijksdag na zijn constitueering op grond van art. 48 met een gelijktijdig beroep vanden rijkspresident op het Duitsche volk. De houding der nazis- MUNCHEN, 29 November. (W.B.) In een ar- tikel onder den kop „Mut zur Wahrheit" schrijft de chef van den rijkspersdienst der N. S.D.A.P., dr. Dietrich: op een oogenblik dat het Duitsche volk eindelijk een daad verwachtte, die alleen door vertrouwensvolle samenwerking van den rijkspresident met de N.S.D.A.P. ver wezenlijkt kan worden, heeft de rijkspresident den schepper en leider van deze beweging het ambt van kanselier geweigerd, hoewel Adolf Hitler zich tot de grootst mogelijke tegemoet koming bereid verklaard heeft. Als men van dezen stand van zaken uitgaat, kan over. de houding der N.S.D.A.P. ten opzichte van de po gingen, om haar steun of tolerantie voor welk presidentieel kabinet ook te winnen, geen twij fel meer bestaan. GENèVE, 29 November (R.O.) Het interna tionaal arbeidsbureau heeft alle staten tegen 10 Januari a.s. tot een bijeenkomst genoodigd, waarop de vraag behandeld zal worden, hoe door Verkorting van den arbeidstijd verminde ring der werkloosheid mogelijk zou zijn. Het door de conferentie in te stellen onder zoek strekt zich uitsluitend uit tot de indus trie, den mijnbouw en op den werktijd van employé's. Het resultaat van deze enquête zal aan de a.s. conferentie van het internationaal arbeids bureau, eventueel ook aan de economische we reld conferentie worden voorgelegd. MUSSOLINI ACHT CRISIS-HOOGTEPUNT VOORBIJ. rome, 28 November. (V.D;) Op de vergade ring van de vereeniging van naamlooze ven nootschappen verklaarde Mussolini, dat naar zijn meening, voor zoover Italië betrof, het hoogtepunt van de crisis reeds zes maanden geleden gepasseerd was. WANHOOPSDAAD AKEN, 29 November. (H.N.) In den afgeloo pen nacht heeft de 24 jarige zoon van de we duwe Nassau, een sigarenwinkelierster, eerst zijn 68 jarige moeder én daarna zichzelf door oen revolverschot van het leven beroofd. Waar schijnlijk zijn financieels zorgen aanleiding tot de wanhoopsdaad geweest, daar de van ouds gerenommeerde zaak tengevolge van de alge meens malaise den laatsten tijd zeer achteruit was gegaan. '——y-N .PLETCnE Mijn tante kon a;l direct goed met haar opschieten, zei Jimnnde, toen hij met Schmidt aan het diDer zat, dat zij samen in de eet zaal gebruikten, terwijl de dames op hun kamer zouden alijven eten. Zij heeft onder vinding om met menschen om te gaan. Zij heeft mij groot gebracht, weet je Ik ben er zeker van, dat ma'amselle in veilige handen is, antwoordde Schmidt. Het is een uitstekende regeling. Veilig als een huiis! En daarom wil ilk aan dit geval niet meer denken voor van nacht. Laten we gaan biljarten. Er gebeurde dien nacht niets. De man en de Amerikaansche dame vertoonden zich niet meer Jim mie werd niet ontvoerd, noch ver moord; integendeel hij sliep als een roos en werd wakker, geheel uitgerust voor de nieu we avonturen, dlie komen moesten. Het eer ste avontuur was al op kr -mst. Toen hij be neden kwam voor het ontbijt, nam hij een blad van de „Times" op en zag, met dik ge drukte letters aan het hoofd van de adverten tiepagina, eenige woorden, diie aangrepen en waarop hij bleef storen als zag hij een we reldwonder. Zij stonden er, die letters, vra gend naar.hem, ja, het kon niet anders. Het opschrift luidde: „Aan den jongeman, die in Parijs de sluit- mand uitpakte" HOOFDSTUK XVI. Verraden Jimmie viel in een stoel en las de adver tentie door, eenmaal, tweemaal- èa driemaal. Hij was uiterst verbaasd over de snelheid, waarmee die bende werkte. Hij begon te ge- looven aan wat Schimiidt hem gezegd had, na melijk, dat er meer achter zat, dan men zoo oppervlakkig zou denken. De advertentie liet aan duidelijkheid niet te wenschen over. „De jongeman, die bij toeval in het bezit kwam van de sluitmand gisterenavond en die, ongetwijfeld uit nieuwsgierigheid, deze uitpakte en zioh een gedeelte van den in houd toeeigende, wordt ernstig aangeraden, voor zijn eigen bestwil, af te zien van eenig verder onderzoek in die richting. Hij heeft tot nu toe geen materieele schade berokkend, en de schrijvers van deze mededeeling zijn bereid, dit incident als niet gebeurd te be schouwen, mits hij zich niet meer met hun zaken bemoeit. Doch daartegenover wordt hij ten zeerste gewaarschuwd in geval hij de ze kwestie verder wil onderzoeken; het zal voor hem zeker ontzaglijke moeilijkheden meebrengen. De beste politiek zal zijn; zwij gen en vergeten". Vlug en goed werk! mompelde Jimmie, toen hij dit zonderlinge bericht voor den vier den keer gelezen had. Dat moet gisteren nog aan het kantoor van de „Times" afgegeven zijn, natuurlijk. Hier, Schmidt! vervolgde hij tegen den detective,, die juist op weg naar de ontbijttafel, lees dat eens en zeg me, wat u er van denkt. Schmidt las de advertentie vlug door en glimlachte. Het bewijst, wat ik verteld heb, mijn heer Trickett, antwo- rd dé hij. Het is een ver eeniging, die hier aan het werk is; haar le den zijn aan beide zijden van het Kanaal. Dit Is iets van hun agenten; zij willen u weg hebben. Er is een ding in die advertentie, dat ik niet begrijp, merkte Jimmie op. Wat bedoe len zij er mee, dat ik nog geen materieele schade berokkend heb. Sapristie, is dat dan van zoo weinig waarde, dat kruis, dat boek en die ketting? Ah! Prachtig het helpt me juist aan iets herinneren. Lordt Scraye en Packe zullen vanmorgen hierheen komen, en dan laan ik Scraye diens kruis terug ge ven. ik zal mijn bediende telefoneeren, dat hij mij het pakketje met de snelste gelegen heid hier brengt. Toen jimmie terug kwam, reikte Schmidt hem d© „Times" over en wees hem een stuk je op een van de hitmen pagina's. Lees, mijnheer, ziei hij met een beteek.e- misvolle geste. Ik denk, dat u dat nog niet gezten hebt. Dat is volgens mijn meening van meer belang dian de advertentie. Jimmie zette zich en las het gedeelte, dat Schmidt hem aanwees „In de vroege ochtenduren is er een brand uitgebroken, welke waarschijnlijk reeds eenigen tijd gebloeid had, in het pand, be woond door de firma Valerie et Cie, hoe denmakers, dn de South Molton Street, en deze sloeg met zulk een kracht uit, dat binnen een uur het geheele gebouw een klein, oud-erwetsch huis van onder tot boven uitgebrand was. Er werd niemand ge zien, noch bij het uitbreken, noch bij den verderen brand, hoewel het bekend is, dat de eigenaresse, Madame Charles, met een bediende en waarschijnlijk nof met een as sistente het hiUiis boven den winkel be woonde. Het duurde geruimen tijd, voor men de ruïne kon ingaan, doch geen teeken van een bewoonster kou worden gevonden; ook van een directe oorzaak was geen spoor. De brandweerlieden echter veronderstelden, dat het huis wel degelijk in brand was ge stoken; trouwens, onmiskenbare feiten we zen op het gebruik van petroleum. Nie mand, die aan detzen winkel verbonden was, liet steh gedurende den dag zien. Eindelijk, ha een geheelen dag zoeken, vonden de brandweerlieden het verkoolde lijk van een vrouw. Het was onmogelijk dit te herkennen, doch men veronderstelde wel, dot dit die overblijfselen zouden zijn van de onfortuinlijke eigenares. Een dokter, dde het lijk onderzocht, constateerde, dat de vrouw gedood was door een schot uit een revolver, hetwelk dwars door het hoofd was gegaan. Verder zijn er geen mededeedingen meer over deze geheimzinnige zaak gerapporteerd Jimmie liet de krant op zijn bond vallen en staarde naar Schmidt, die rustig zat te eten. Sapristie! riep hij uit. Dat is heel wat! Wat denk je daar van Schmidt Zou het een. moord zijn? De detective schudde het hoofd Ik geloof, dat we nog een heele boel heb ben te leeren, antwoordde hij. Het is mogelijk, dat deize vrouw te veel wist, dat zij gevaar lijk werd, dat bet noodig was, haar voor eeuwig te doen zwijgen. We moeten echter wachten, voor we een conclusie kunnen trek ken. Jim-mi haastte zich met het ontbijt vertellen, zei hij. Ik ben erg blij, da m Ik zal juffrouw Wa'sden dit alles moeten tante er nu tenminste is. En, dat vu de Jv ook nog zeggen, we moeten nu vo ral haar vertrek saar St, Margaret's Bay goed geheim temden. Dat kan beter wachten, tot we het on derhoud hebben gehad met uw twee vrien den uiit Lond-en, zei Schmidt. Zij mochten eens iets meer weten, een nieuwe ontwikke ling dor zaak of iets dergelijks. En trouwens zij is nu nog onder veilige hoede. •Accoord! Laten we er dan mee wachten tot vanmiddag. Jimmie verliet de eetzaal en liep vlug de trappen op naar de zitkamer Op de trap ont moette hij nog de Amerikaansche dame, doch deze keèk, alsof haar'gedachten alléén" eü üït1 Sluitend bij het wachtende ontbijt waren. Hij vond de twee dames goed gemutst aan je ontbijttafel. Er was dien macht niets bij zonders gebeurd; zij hadden uitstekend ge slapen. Juist wilde hjj haar het nieuws gaan vertellen, toen een kelluer hem de komst van twee heeren kwaim melden- Onder het mom pelen van eenige verontschuldigingen snelde Jitnm/ie de kamer uit. In de. hall stond Packe op hem te wachten; Sraye was nog buiten, om den chauffeur eenige instructies te geven. Geen woord, g&en woord voor we alleen zijn! riep Jimmle uit, toen de twee reizigers hem overvielen met vragen. Ik denk, dat we samen genoeg te bepraten zullen hebben. Nu, vervolgde hij. nadat hij <jie beide heeren in een kamer had geloodst en nadat hij hen aan Schmidt had voorgesteld, misschien is het 't bes-te, dat ik jullie vertel, waar ik ge weest ben, waarom ik hier ben en hoe de za ken staan. Laten we hier aan tafel zitten en beginnen met het begin. Dus jullie vindt goed, diat ik begin? Wij tasten nog geheel in het duister, antwoordde Packie. Wij weten total niets van je doen en laten der laatste dagen. We begrijpen niet waarom je ons hier he-bt laten kome-n. Je zult het dadelijk allemaal begrijpen. Duister! Den morgen, na den avond dat ik met jullie bij Ritz gedineerd heb, ging lli naar Parijs voor zaken. Ik had het ge-luk te reizen met een jongedame, Eva Walsden, die assistente wa-s bij Valerie et Cie in de South Molton Street. Zij had een s-luitmiand bij zich waarin een vette kaas gepakt was. De kaas was een geschenk v-a.n Madame Charles va-n Valerie aan haar zwager ln Parijs, Monsieur Charies. Er werd een vergissing ge maakt en zoo kwam het, dat ik dien avond in mijn slaapkamer van het Grand Hotel desluit- mand vond. Uitnieuwsgierigheid opende ik haar,; om'eens naar'die kaas té kij-keÉ. Doch bij die kaas vond ik dingen,, die ik absoluut niet verwacht had. Scraye! ik vond het kruis van den Tsaar, het beroemde boek en de gouden ketting. lleusch!! De twee heeren staarden verbaasd naar den verteller va.n dat wonderlijke verimal. He duurde lang, eer Scraye iets kon 'zeggen. Waar zijn zij? vroeg hij. Het zal niet lang meer duren, dan kan ik ze je overhandigen, antwo rdde Jimm-ie. Ik verzond die voorwerpen per aangeteeken- de post naar mijn eigen adres. Daar zijn ze gisteren afgeleverd en ik heb Kentover mijn bediende getelefoneerd, ze hier te brengen, direct, met den mee-steu spoed, me-L. enfin, het zal niet lang meer duren voor hij hier is. Nu, en wat denken juf lie daar nu van, jullie tweeën? Zoo iets eigenaardigs heb ik va.n mijn leven nog niet gehoord, riep Packe u-it. De verbeelding speelt je toch geen parten, Jim mie! Een vette kaas! Waarom. Scraye -beduidde Packe stil te zijn. Ilij wendde zich' dan tot Jimmie. Vertel me precies, wa-t er gebeurd is na je ontdekking van hot kruis en de and-ere dingen. Val hem nu niet in de rede, Packe. Ik wdl het juiste van deze zaak kennen. Dan kan je hebben, antwoordde Jimmie. Ik zal je alles vertellen tot op dit oogenb'ik. E-n hij gaf hun het relaas over het in aanra king komen met Monsieur Oinaries, zijn be zoek aan de politie, over het avontuur van het verlaten bui® in de Rue de la Paix, zijn reis naar Dover en de advertentie in de „Times". Die -hebben we gezien, merkte Scraye op. Ook de details over.den brand in de South Molton Street kennen we, tenminste voor zoover die in de „Times" gepubliceerd zijn. Maar Packe weet er, geloof ik, meer van. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2