1 më UIT B1ADEM TIJDSCHRIFTEN mtzonDFM srivr.rr.-r... DE AARDBEVINGEN IN OOST- EN WEST-BRABANT. SggqgH ^OTUKKEin cfb VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 BESCHOUWINGEN OVER HAAR OORZAKEN. door prof. dr. W. J. Jongmans. o ia jo u)5okm. Kolenbekken f TE- y* Kempen) -^ttard fr V b Q. I Zu/d Limburg VOORKOMING VAN DADELIJKE UITWINNING. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Gi* --- ïïttliil! §11! BHllHi ■M f«tn MÉÉÜlMP v '*"x? iLjmB JU 'Mie. v c I WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. 't Zal niemand verwonderen, dat het feit, dat wij in Nederland een werkelijk Nederlandsche aardbeving hebben meegemaakt, in wijde kringen belangstelling wekt. Ook spreekt het van zelf, dat omtrent den oorsprong ervan .alle mogelijke en onmogelijke meeningen, voor al de laatste, worden verkondigd. Het zal daarom nuttig zijn, van geologische zijde eenige mededeelingen te doen over het karakter en den oorsprong van een dergelijk natuurver schijnsel. In verband met enkele mededeelingen in plaatselijke bladen moet voorop gezet worden dat een aardbeving een helaas maar al te ge woon natuurverschijnsel is en dat er geen en kele aanleiding bestaat, hiervoor bovennatuur lijke verklaringen te zoeken, of deze te beschou wen als een gevolg van de slechtheid der men schen en der maatschappij. Honderd millioe nen jaren vóór er van maatschappij of van menschen zelfs maar sprake kon zijn, hebben er aardbevingen plaats gevonden. Elke poging om dergelijke onzinnige denkbeelden ook zelfs maar u de verste verte aan te duiden, moet als zeer verwerpelijk en zeer dom worden be schouwd. Prof. dr. W. J. Jongmans, Men onderscheidt drie verschillende typen van aardbevingen: vulkanische, instortings- en tectonische bevingen. De term vulkanische is voor iedereen zonder meer duidelijk. Ieder weet, dat uitbarstingen van vulkanen met der gelijke verschijnselen gepaard gaan. Ook is algemeen bekend, dat vulkanen niet steeds werken, maar lange perioden van rust kunnen hebben, zelfs zóó lang, dat men vergeet dat men met vulkanen te doen heeft, en in werke- 1 ijken zin van het woord in steden en dorpen op een vulkaan gaat wonen. De geschiedenis van de Europeesche vulkanen, den Vesuvius vooral, geeft ons van dit verschijnsel voor beelden. Derhalve is het ook zonder meer dui delijk; dat streken, waarin rustende, oude vul kanen aanwezig zijn, onder bepaalde omstan digheden weer actief kunnen worden. Wat instortingsbevingen zijn, is ook wel duidelijk. Onder bepaalde omstandigheden, waarin de chemische samenstelling van het gesteente een groote rol speelt, kunnen in de aardschors groote holen ontstaan. Storten zulke holen in, dan is daarvan een aardbeving het gevolg. Een tectonische beving is echter een begrip, dat niet voor iedereen zonder meer duidelijk is. Deze bevingen hangen samen met het feit, dat de aardschors geen samenhangend geheel is, maar bijna overal in vele schollen is ver deeld, die door zoogenaamde breuklijnen van elkaar worden gescheiden. Langs de breuklij nen vindt steeds, of tenminste vond in be paalde perioden van de geschiedenis der aarde beweging plaats. Over het algemeen is deze beweging zoo geleidelijk, dat men met geologi sche of tenminste vrij lange tijden moet reke nen om de resultaten ervan te kunnen waar nemen. In sommige gevallen echter kan zoo'n beweging op een bepaald oogenblik grooter zijn en kan dan plotseling optreden in den vorm van een aardbeving. Dit zal in den loop van dit opstel nog nader verduidelijkt worden. Horsten en slenken. Ons land en de omgeving ervan is nu een der gebieden, welke zeer sterk in schollen ver deeld zijn. Men onderscheidt hierbij gedeelten, waarin de ondergrond relatief hoog ligt, de zoogenaamde horsten en gedeelten, welke den ondergrond eerst op groote tot soms zeer groote diepten bevatten, de zoogenaamde slenken. Hoe nu de verhoudingen bij ons zijn, wil ik aan de hand van bijgaand kaartje dui delijk maken. hiervoor moeten wij teruggaan tot in den karboontijd, den tijd, waarin in Limburg en omgeving de steenkoollagen, die voor ons land nu van zooveel belang zijn, afgezet werden. In dien tijd was on3 land en de omgeving daarvan, ja geheel het gebied van Oost-West- falen tot in het westen van Engeland, een groote lage vlakte gelegen aan den voet van zuidelijker gebergten. Over het geheele gebied werden, ten minste in groote trekken, de steenkoollagen gelijkmatig afgezet. Het geheele gebied was aan een dalende beweging onderhevig, tengevolge waarvan perloden, waarin een landvegetatie aanleiding kon geven tot vorming van een veen laag, met zulke waarin, de waterstand te hoog was om plantengroei te veroorloven, afwissel den. Ook was de beweging niet steeds regel matig, maar perioden van sneller en langzamer daling volgden elkaar op, zoodat door gesteente puin, dat door rivieren uit de bergen werd aan gevoerd, de oude veenlagen konden worden be dekt, het land weer hooger worden, nieuwe vegetatie zich kon vestigen en weer een nieuw veen, een latere kolenlaag dus, kon worden ge vormd. Deze afwisseling vult nu, voor zoover ons bekend, een gesteentenpakket van vele dui zenden meters. Aan het eind van deze koolvor mingsperiode was dus de geheele vlakte aan den voet der bergen, het voorland, opgevuld met zulke koollagen en de daartusschen liggen de gesteenten. Maar dit groote voorland bleef in de volgende perioden niet in rust. Door ver schillende oorzaken werd deze groote vlakte in verschillende schollen gebroken, elk weer be grensd door zgn. storingen, vlakken, waarlange beweging plaats vond. De daling der verschil lende schollen was niet gelijkmatig. Tengevolge van gecompliceerde drukverhoudingen daalden sommige schollen, andere werden zelfs opgehe ven, weer andere schollen bleven aanvankelijk op dezelfde hoogte. Groote, algemeene dalingen en opheffingen in de verschillende opeenvolgen de perioden van de aardgeschiedenis maakten het beeld nog meer gecompliceerd. Het resultaat hiervan is het beeld, dat ons het kaartje toont. Zuidwestelijk van ons land bevindt zich het Massief van Brabant, een zeer oud massief, waar zeer oude gesteenten dicht bij de oppervlakte liggen. Hieraan grenst in 't Zuiden, het Zuid- en Midden-Belgische kolen bekken, in het Noordoosten het Kempenbekken, dat door Nederlandsch Limburg met het Duit- sche kolengebied samenhangt De centrale slenk. Noordelijk van ons kolengebied strekt zich dan de zgn. centrale slenk uit, in het Westen begrensd door het Kempenbekken en de daar aan aansluitende horstzone Roosendaal—Has selt, in het Oosten door het Erkelenzer kolen- gebied, de Peelhorst en de horstenzone van het Gooi tot Mill. In deze centrale slenk bevonden zich dus Oostelijk Brabant, een deel van Utrecht Zuid-Holland en een groot deel van Noord- Holland. Oostelijk van de GooiMillPeel Erkelenz-horstzone vindt men een tweede groote slenk, die van uit het tertiair bekken van Keu len als slenk van Venlo en van de Geldersche vallei naar het Noordwesten zich uitstrekt. Nog meer Oostelijk van de slenk van Venlo vindt men dan het Ruhrkolenbebken. Die slenken worden nu door groote rand- breuksystemen, van de omgevende en aanslui tende horstgebieden gescheiden. Zij worden door andere storingen weer in schollen ver deeld, waardoor men er dus gedeelten in vindt waarin de ondergrond dieper en minder diep is afgezonken. Men kan zich voorstellen, dat zoo'n groote centrale slenk als bet ware hangt aan de rand- breuksystemen, en daaruit volgt dan, dat daar zeer groote spanningen en een labiel evenwicht moeten heerschen. Wordt zoo'n spanning ergens verbroken, dan zal daarvan ook een verbreking van het evenwicht het gevolg zijn en zal du- schol, die neiging heeft om af te zakken, in een plotselinge beweging geraken, waarvan een schok en daaraan aansluitende nabeweging het gevolg zullen zijn. En het is dit verschijnsel, dat wij dan als aardbeving waarnemen, en waar van wij nu een betrekkelijk zeer klein voorbeeld in ons land gehad hebben. De geconstateerde bevingen. Zooals bekend is Zondag 20 Nov. na een kleinen voorstoot omstreeks half tien, om 11.56 uur een flinke stoot waargenomen in verschil lende deelen van ons land, vooral in Z.O. Bra bant en in Z. Limburg. Werpt men een blik op de kaart en vergelijkt men dan de verschil lende plaatsen, waar de beving goed is gevoeld, dan is direct het verband tusschen de centrale slenk en de beving duidelijk. Buiten de groote Amsterdam Leiden s(jravenha<ge stjouda Utrecht* Rotterdam ro drnhem ■Hertogenbosch Rozendaai Eindhoven A "O Weert \RoermondJ~\^> TO 6 -H Kolenbekken P1 van •Heerlen Maastricht* j Vaah Storingen torens "/d oudere Formaties ronder bedekkinq bovencarboon randbreuken is in het algemeen zeer weinig waargenomen. Het verschijnsel heeft zich in hoofdzaak afgespeeld langs de Oostelijke en Zuidelijke randbreuken. Vooral naar het Oos ten, maar ook naar het Noordwesten, nemen de waarnemingen snel af. Daarbij komen de seis- mographische waarnemingen. Volgens de waar nemingen van de Bilt moest de plaats, waar de beving ontstaan of begonnen was, ongeveer 50 K.M. vandaar in Z.O.-richting liggen. Volgens de waarneming in Heerlen kon de oorsprong niet ver van deze plaats verwijderd zijn. De gevolgtrekking hieruit is dus, dat de beving begonnen is in Z.O.-Brabant, maar dat door het opheffen der spanning te dier plaat se, ook tegelijk op meerdere plaatsen, minstens op één, in de nabijheid van Heerlen, dus in de randbreuken, welke ons kolengebied tegen de centrale slenk begrenzen, beweging, dus opheffing van spanning, heeft plaats gevon den. Dat bij een dergelijke tectonische beving, door opheffing van de spanning in een breuk zone, de gevolgen niet op één enkele plaats op treden, maar dat door de eene beweging een aantal andere kunnen uitgelokt worden, is zon der meer duidelijk. Evenzeer is het duidelijk dat het niet bij die eene grootere beving Is gebleven, maar dat het evenwicht slechts lang zaam kon worden hersteld en dat dit gepaard moet gaan met verdere kleinere en grootere bewegingen. Een feit, dat de na 3G Nov. waargenomen bewegingen, wat intensiteit betreft, achterstaan bij de eerste groote beweging, wijst er op, dat men aannemen mag, dat de bewegingsperiode in hoofdzaak voorbij is, hoewel echter zelfs nu nog kleinere nabevingen kunnen komen, zoo als dan ook op 23 Nov. (3.25 en 4.38 v.m.), 24 Nov. half tien n.m., 28 Nov. (4.19 en 6.01 v.m.) het geval is geweest. Op zich zelf beschouwd is er dus geen reden voor ongerustheid en mag men aannemen, dat de betrekkelijke rust, absolute rust is er nooit in een dergelijk gebied, weer spoedig zal weder- keeren. Ook behoort, hetgeen wij nu in ons land hebben waargenomen, nog tot de lichte aard bevingen, en is niet te vergelijken met de groote, verwoestende bevingen, zooals wij die uit andere streken der aarde kennen. De kans op een werkelijk verwoestende beving is in onze streken zeer gering. Sieberg zegt van West- en Midden-Europa, dat hier slechts aard bevingen op kleine schaal optreden, die slechts zelden tot zeer geringe verwoestingen aanlei ding geven en wel nooit het karakter van een kleine beving verliezen. Even nog een enkel woord over de in de pers geuite veronderstelling, dat de droogleg ging van de Wieringermeer (steeds wordt van Zuiderzee" gesproken) eenigen invloed op het waargenomen verschijnsel zou hebben. Hierop kan alleen geantwoord worden, dat, wanneer de aarde zich dergelijke kleinigheden in die mate zou aantreken, er van de geheele oppervlakte van de aarde al heel weinig zou overgebleven zijn. Zulke verschillen, als door deze werkzaamheid teweeggebracht, zijn, geo logisch gesproken, te klein om ook maar eenigen invloed op de bewegingen in de aard schors uit te oefenen. Het feit, dat men steeds van „Zuiderzee" spreekt, wijst erop, dat men zich geen reken schap geeft van hetgeen daar eigenlijk ge schied is. „Leeggepompt" is alleen de Wie ringermeer. Als deze relatief kleine hoeveel heid water reeds invloed had op het evenwicht in ons schollen-gebied, dan zou bij eiken springvloed heel Nederland uiteen moeten beven en zou er waarschijnlijk bij de droog legging van de Haarlemmermeer in Amster dam of omstreken wel een paniek zijn uitge broken en de bevolking dakloos zijn gewor den. Heerlen, 30 Nov., 1932. Wetsvoorstel opnieuw naar de afdeelingen. Verschenen is het verslag omtrent een nieuwe overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer inzake het voorstel van wet van den heer van den Bergh c.s., houdende bepalingen strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden tenge volge van da heerschende economische crisis. De Commissie van Rapporteurs is van oor deel, dat het wetsvoorstel door de omwerking, welke het heeft ondergaan, zoozeer is gewijzigd, dat de mondelinge beraadslaging over het ge wijzigd voorstel van wet door de thans gewis selde stukken niet voldoende is voorbereid. Met het oog daarop acht de Commissie het ge- wenscht. dat het wetsvoorstel opnieuw in de afdeelingen wordt onderzocht, waartoe zij dan ook het voorstel doet. Ruyneman's koorsonate te New-York. Naar aanleiding van de uitvoeringen te Wee- nen zal de sonate voor gemengd koor van D. Ruvneman in verschillende Amerikaansche steden o.a. te New-York op 12 April worden uitgevoerd en door de New Music Edition te San Francisco worden gepubliceerd. FAILLISSEMENT DR. ECKHARDT. De Haagsche rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgesproken van dr. Eckhardt, die hier te lande als impresario van den zanger Richard Tauber is opgetreden. Tot rechter-commissarls in dit faillissement is benoemd mr. Van Laer en tot curator mr. H. A. Tels. GEVECHT BOVEN DEN AFGROND. Een scene van de nieuwe, door de Ufa in de Tiroler bergen opgenomen film ,,De Rebel". Anderin (Trenker) stoot 'n Franschen vervolger in de diepte i^vvn VvV, HET CONCERTGEBOUWORKEST OP REIS. Het Concertgebouw-orkest vertrekt Vrijdag a.s. des voormiddags te 8.41 uur van het station Weesper Poort te Amsterdam voor een korte tournée naar Dultschland. Onder leiding van dr. W. Mengelberg zal ons orkest Vrijdag te Düs- seldorf, Zaterdag te Keulen en Zondag te Dort mund concerten geven. Uitgevoerd zullen worden o.m. de 2e Sym- phohie van Beethoven, de le Symphonie van Mahler en Don Quixote van Richard Strauss met Marix Loevensohn als vertolker van de solo-partij. FOTOGRAFEEREN IN DE KERK- Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans schrijft in „Sancta Maria" „Om de oneerbiedigheden, welke daaruit voortspruiten in het huis Gods, hebben wij moeten verbieden, dat in de kerken en de kapellen foto-opnamen worden gedaan geduren de de kerkelijke diensten Het ging zelfs zoover, dat men zich niet ontzag onder de consecratie, op de oogenblikken dat de diepste eerbied ge vorderd wordt, de stilte éh den eerbied te ver storen door fotografeeren. Ieder degelijke katho liek zal de rede'ijkheid van onzen maatregel willen inzien Wij vertrouv en, dat geestelijken en religieu zen en leeker. zich getrouw daaraan zullen houden". TE HOOGE VERWACHTINGEN Wie van de „politiek" te veel verwacht - en dat doen velen komt noodzakelijk teleur gesteld uit. Dat ondervond ook ons kamerlid Alb. v. d. Meijs, die ontmoedigd door het feit, dat hij als lid der katholieke fractie niet voor honderd procent bereiken kon, wat hij ais lid der vakbeweging zou wenschen, er het bijltje bij neerlegde. Naar aanleiding van zijn ook onzen lezers bekende motiveering, schrijft de „Nieuwe Tilb. Courant": „....zooveel is duidelijk, dat de resultaten ten aanzien van hetgeen door het R. K. Werkliedenverbond wordt wenscheüjk geacht, onvoldoende zijn. Wij kunnen dat volkomen hegrijpen. Maar tegelijk zouden wij willen vragen of men werkelijk meenen kan dat de resultaten waarop de heer van der Meijs doelt, bereikt kunnen worden langs den weg van het par lement. üe verbetering der arbeidstoestanden moet bewerkt worden in de bedrijven en dit kan om het nu in een paar woorden te zeggen, alleen geschieden wanneer de mentaliteit in de maatschappij (in christelijken zin) is her zien. De Staat kan misschien een beetje leiding geven, en daartoe is de medewerking ook van arbeiders-afgevaardigden bij de tegenwoor dige verhoudingen alleszins gewenscht. Wij zouden zeggen, dat zij niet het bijltje er bij neer moeten leggen. Maar wel moet men de georganiseerde arbeiders de gedachte sparen dat de verkiezing van eenigen hunner zeer spoedig in maatschappelijke verheffing zich zal weerspiegelen. Omdat die gekozenen alléén de Kamers niet kunnen beheerschen en omdat verder de Kamers niet in staat zijn een Regeering de macht te verschaffen de maatschappij christelijk-sociaal stormrijp te maken". ONZE EENHEID De „Gelderlander" constateerend, dat zonder de R. K. Staatspartij geen parlementaire regee ring denkbaar is en herinnerend aan mr. Aal- berse's zinspeling op een eventueel samengaan met de Vrijzinnig-democraten, schrijft o.m.: Niet voor niets heeft Z. H. de Paus dezer dagen tot de katholieken van Nederland de dringende bede gericht, dat zij één zouden blijven. In die eenheid ligt onze kracht. De vrijzlnnig-demokraten zijn, naar men weet, aangesloten bij de internationale radi- kale organisatie, waarvan het anti-clerica- lisme het kenmerk en het bindmiddel is. Nu kan men wel zeggen, dat onze radikalen min der agressief zijn dan die van het buitenland (Frankrijk b.v.), maar op dat vertrouwen liggen de rechten en vrijheden, welke wij hier in Nederland gelukkig genieten, niet veilig Alleen achter den muur eener sterke, vast- aaneengesloten katholieke partij is er veilig heid. Daar kan men eischen stellen. In België heeft de katholieke partij zich door oneenigheid verzwakt en daar rotten liberalen en socialisten al samen tegen de katholieken. Wat sinds kort is aangekondigd, doch waar aan men niet heeft willen gelooven, is een feit geworden: liberalen en socialisten heb ben in Antwerpen een akkoord gesloten en Mr. Frans van Cauwelaart, de populaire bur gemeester, die tien jaar lang de stad met stijgend succes heeft bestuurd, zal tot heen gaan worden gedwongen. In het anti-kleri- kalisme hebben de beide partijen elkander gevonden, zoodra de katholieke partij voldoen de verzwakt was. Bewaart uwe eenheid, vebmaant de H. Va der. Bewaart uwe eenheid, leeren de feiten. De eenheid der R. K. Staatspartij verze kert haar een zoo sterke positie in het Par~ lement, dat zij voorwaarden kan stellen hare medewerking bij de formatie van een parlementair Kabinet; echter, zoo wij krachten versnipperen, zal men zondjret'"dan over ons regeeren en voor berouw zal te laat zijn. ten zoek, dat is Ruys van Beerenbrouck, juist de spijs, die de massa, welke het oordeel des onderscheids nog mist, kan verdragen. De socialistische redenaar meende, dat het doel moet zijn het sociaal-democratisch ideaal overal in tegenstelling te brengen met de barre werkelijkheid van het kapitalisme Maar „dit kan niet mogelijk zijn, als men in dezen tijd regeeringsverantwoordelijkheid aanvaardt" Dit beteekent, dat de Sociaal-Democraten de „barre werkelijkheid" niet kunnen ver anderen. Als zij daden moesten doen in plaats van woorden te spreken, zou blijken, dat het „socialistisch ideaal" alleen maar uit fantasieën bestaat. De vrees voor de verantwoordelijkheid valt zeer wel te verklaren. WAAROM ZE NIET DURVEN oifsrGfl pertinent De sociaal-democraten weis nat,onaa) kabj aan de vorming van een z-g-J^ verantwoorde, net, waarvoor n.l. alle partij n St lijk zouden zijn, deel tev^™dla afwijzing zeer DE BELGISCHE VERKIEZINGEN Men wil het doen voorkomen, alsof de Bel gische Katholieken zonder grond den verkie zingsstrijd geplaatst hebben in het teeken van de Vrije School en de ziel van het kind. De correspondent van het „Vaderland" is van een ander gevoelen: Volgens de anti-clericalen heeft er in wer kelijkheid geen gevaar voor de Kerk en zelfs niet voor het confessioneele onderwijs be staan. Een quaestie van appreciatie! Wie zelf niet geloovig is, kan moeilijk uitmaken In hoever het geloof dient geëerbiedigd te worden. De wijze waarop de socialisten het lichaam van het kind tegenover zijn ziel hebben gesteld, toont toch reeds, dat er eeni ge reden was tot ongerustheid. De gebeur tenissen te Antwerpen en in een paar andere groote gemeenten, waar men de anti-clericale coalitie vormt met het uitgesproken doel de subsidies aan de Katholieke scholen te ont trekken, zijn zelfs heel wat meer dan een aanduiding. Een onderhoud, dat wij dezen morgen met een van de gekozenen der so cialistische partij te Antwerpen hadden, bracht ons trouwens heelemaal terug in de atmosfeer van het papenvretende anti-cleri- calisme van vóór den oorlog: als de Katho lieken een ander onderwijs willen voor hun kinderen, dan dat hetwelk wij goed vinden, dan moeten zij maar zelf betalen; ze bewe ren dat de godsdienst een geestelijke waarde is, die behouden moet worden, maar voor ons is dat geen waarde enz. enz. S- D. A. P- EN KABINETSFORMATIE De S.D.A.P. is voorloopig voor een kabi"^an formatie uitgeschakeld. De oorzaken zoekt de „Nederlander'' in het volgende' ding van Het heeft ontbroken aan °l)VOaIltw0orde- de massa in de richting van jnzicbt lijkheid, van financieel-econom van het afwegen der mögeiw^ courantgn wilde klassenstrijdleer, d0°rmen niet anders kopjes, door vertoogen,® la in de dan demagogisch noeme ]jjke bagjs (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) OVER GOKKEN IN DE TREINEN. Overtuigd de tolk te zijn van een zéér groot deel van het reizend publiek verzoek ik U be leefd plaatsing van het volgende in uw geacht blad. Ontelbare malen hebben velen mijner mede reizigers evengoed als ik zelf den zucht ge slaakt: dat vervl gokken in de treinen, zou daartegen nu werkelijk niets te doen zijn. Ware het en bleef het nog bij onschuldig spe len, och dan ware er, uit oogpunt van tijdpas- seering, nog niets op tegen, doch de gokwoede heeft reeds een omvang aangenomen, welke treurig is. en met den dag verergert. Niet alleen de beroepsgokkers doch ook de schooljeugd beoefent thans reeds voor en na schooltijd deze verheven sport, en ook om geld. Waar dit laatste vandaan komt? Geen ouder zal zoo dwaas zijn, zijn kinderen kaartgeld me de te geven. Het gokken werkt zoo ontzettend aanstekelijk, dat niet alleen grooteren, doch als gezegd, de jeugd zich danig oefent. Nu nog het daarbij komend oorverdoovend geschreeuw, enz. daargelaten nog de uit het gokken voortkomende ruziën, maakt het voor de medereizigers alleronaangenaamst en lastig, daar de „ooggetuigen", zich nergens aan sto rend hunne koffers in de doorgangen neer zetten, zoodat deze laatste geheel versperd wor den, voor hen die noodzakelijkerwijze moeten passeeren. Vele van zulke goklustige heeren spreken reeds voor het verlaten van den trein af, hoe laat men zal teruggaan om vooral geen minuut te verliezen, terwijl ik meermalen getuige er van was, dat men, uit den trein komend, ter stond naar 't een of ander café rende om het spel voort te kunnen zetten. Van moreele zijde bezien is 't gewoonweg „walgelijk" en anderszins, ziet men „broekjes" zoowel in 't reizen als in 't kaartspelen de hun toevertrouwde reisgelden afhandig maken. In aanmerking genomen het feit, dat toch in publieke localiteiten het spelen om geld verbo den is, waarom wordt zulks dan ook niet in de treinen verboden, te meer daar de verleiding voor velen te groot is, terwijl het ten slotte voor niet weinigen een verlies beteekent wat de mees ten niet kunnen lijden. 't Is te hopen, dat er spoedig een einde aan dezen wantoestand wordt gemaakt en er streng toegezien wordt ten einde het reizen voor ve len niet tot een gevaar, voor anderen tot een ergernis te doen zijn. H. A. daard" vond de redeni houden. De redenaar zeide o.m. van oordeel te zijn dat het aanvaarden van regeeringsverant woordelijkheid in dezen crisistijd de socia listische idee meer kwaad dan goed zou kun nen doen, daar de massa, die voor de idee moet worden gewonnen, het oordeel des on derscheids nog niet bezit en de gevolgen, welke men thans ondervindt van het kapi talistisch stelsel, op rekening van de Sociaal- Democratie zou gaan schuiven." Blijkbaar is een demonstratie met aller lei simpele versjes als: wie maakt onze cen- en die alles mogelijk dot^acht er ^u,c" men maar wilde, indien draast haai- Zulk een opvoeding *aar vruchten Daar drlnge» uj{ en van links nieuwe elementen JP- en eigen kring de OnafhanKe1>)ken' 1 ten de Commu nisten Zij vinden op net eigen erf z1e ISP de^rwmnge opvoeding - een ge- ^Ehi^de leidms Zlet zich verplicht, al meer links te koersen om bjet al meer groepen te verliezen' vVy nemen 1] dit laatste dus aan dat de leiding niet door inferieure motieven wordt gedreven, b.v. enkel door jacht naar getal. "WIJ gemoven, dat een zedelijk besef hier werkt; het besef, dat men zijn scharen niet aan de uitersten, de Communisten, de ver dwazing mag prijggevell Dns kornt men zooveel mogelijk tegemoet enJ7dt n°g z°oveel mogelijk tegen. VV'J verstaan dit en kunnen het tot op ze tere hoogte waardeeren. Doch het is te laat. Het middel zal niet Ile'pen. Met zeewater lescht men nu eenmaal 8een dorst. Men zal niet de anderen naar reohts zuigen doch wordt zelf al meer ge zogen naar links. Voor dit feit staan wij. SLEEPVAART NAAR ZEELAND EN BELGIë Men meldt ons uit Dordrecht Gisteren trad het contract van de onderlinge verbonden sleephooteigenaren voor de vaart naar Zeeland en België te Dordrecht te werking. Daardoor wordt orde en regel gebracht in de benedenvaart; terwijl tevens als minimum sleeploon het 12% cents tarief werd ingevoerd, zoowel te Antwerpen en Gent als te Dordrecht. De sleephooteigenaren toonden een lofwaar dige solidariteit De sleepagenten te Dordrecht, Rotterdam, Antwerpen en Gent zegden na lang durig onderhandelen, hun medewerking toe. 164 sleepbooten zijn in het verbond opge nomen. DE CRISIS-PACHTWET. Mag ik zoo vrij zijn u even te antwoorden op uw antwoord inzake de Pachtwet-Ebels, en U tevens nog eenige vragen stellen. U zegt, hon ger, ellende en armoede kan die wet niet bren gen. Hierbij enkele voorbeelden. Een gezin, hetwelk ik onlangs sprak, heeft een inkomen voor 3000 's-jaars van land. Bedoeld gezin had z'n pachters voorgesteld om hun een re ductie te geven van 600, maar daar wilden ze niets van weten en ze vervoegden zich tot den Rechter. Genoemd gezin heeft o.a. een zoon van 25 jaar, die voor dokter studeert, maar die dientengevolge zijn studie niet kan voltooien. De pacht, die pas na een jaar binnenkomt, komt nu ongeveer na twee jaar binnen met grooten aftrek. Dan is er een gezin, dat z n heele leven ge zwoegd heeft en veel ontbering heeft gehad en z'n spaarduitjes in land heeft belegd, om een rustigen, ouden dag te hebben. Die lui moe ten ook ongeveer 2 jaar op de pacht wachten, want de Rechter, heeft de handen zoo vol, CH doet ër ongeveer eeri halfjaar' over endè pftnt- commissie ook een half jaar ongeveer. Nu vraag ik U geachte Redactie, waar moeten die lui van leven? 't Is zoo erg, ze zijn armlastig '°Watdm« zelf betreft, ik heb vóór de Pachtwet mijn pachter ƒ2400 vermindering geschonken op zijn verzoek en op zijn verl at doet hij nu? Hij wendt zich nog 1 ot d,frechter maar de rechter zei „Ga weg vanwW Zoui de pacht- commissie mij ook zoo g 'lJn' Dut zal me verwonderen; want tegenwoordig van genadebrood. U is bedoeld voor „Hovo+. ««^rallen. maar Wst lees ik m de cou- t "d t er in Leeuwarden 115, in Heerenveen 180 in HoogeveerL73 ^erzoeken zijn. Dat deze wet voor rechtmatige belangen van verpachters wfakt dat meent U, maar daar zal geen ver- nachter u in bl-1vallen- Gaarne zoude ik nu van u vernemen waar de menschen van moeten leven, die bun onkosten, waterschap, grond, belasting, onderhoud enz. tijdig moeten betalen pu in dd 8eval bijna 2 jaar op hunne inkomsten juoeten wachten. U beleefd dankende voor de plaatsruimte, Hoogachtend H. utrecht, 23 Nov. 1932. Naschrift der Redactie: Het groote bezwaar dat de geachte inzender noemt is volkomen Juist. Inderdaad is het een lacune in de Crisis- pachtwet, dat hangende het onderzoek niet be taald behoeft te worden. Van deze bepaling kan misbruik worden gemaakt, maar wij kun nen den geachten inzender verzekeren, dat hier heel gauw een stokje voor gestoken zal worden. Het arrest van den Hoogen Raad heeft wets herziening noodig gemaakt: deze zal spoedig worden ingediend en hoogstwaarschijnlijk zal dan tevens worden voorzien in het euvel, dat in bovenstaand stuk terecht wordt aangewezen. Verdere bizonderheden komen bij de a.s. wets wijziging wel aan de orde. Geen overeenkomst tusschen D'uitsch- land en ons land. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede. dat met de Dultscbe regeering is besproken de vraag of faciliteiten getroffen konden worden inzake de werkloosheidsverzekering van Neder landsche arbeiders, die onder de Duitsche wet komen te vallen, of van Duitsche arbeiders, die onder de Nederlandsche regeling komen. De Duitsche Regeering heeft zich ten aanzien van dit punt op het standpunt geplaatst, dat de regelingen der werkloosheidsverzekering, iu Duitschland en in Nederland geb'ende, zoo uiteenloopen, dat zij haar medewerking tot het afsluiten van een overeenkomst, als waarover was gesproken, niet kon verleenen. Bij dit standpunt heeft de Nederlandsche negeering zich neergelegd. Onderhandelingen met de Duitsche Regeering ten aanzien van de werk loosheidsverzekering zijn derhalve niet meer gaande. YISSCHEN IN DE WADDENZEE. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft in verband met artikel 15 van het Waddenzeevisscherijreglement bepaald, dat met ingang van 5 December 1932 wederom aan de openbare visscherij worden teruggeven de per- ceelen 4, 5, 6 en 7 in de Waddenzee, welke daar aan werd enonttrokken. HET DRAMA DER DUITSCHE MEISJES. Men meldt ons uit Den Haag; Een van de beide Duitsche meisjes die eenige weken geleden ten huize van haar patroon hei melijk waren bevallen en waarvan de lijkjes van de kindertjes door de politie waren beslag genomen, is in het ziekenhuis aan dea Tapijtweg aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10