DE MOORD OP DEN SCHlEDAMSCHE D.JK bisschopswijding mgr. brans. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN, EEN VERDACHTE GEARRESTEERD BINNENLANDSCHE ZAKEN IN DE TWEEDE KAMER VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 t KATHOLIEKEN EN LIBERALEN. t Q. A. OP OEN INDEX! MAX EN ZIJN VRIENDEN. W Tante Anastasia's wanhoop. no IIIIhII1 WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. clearingovereenkomst NEDERLAND—DUITSCHLAND ACCIJNS OP VLOEIBARE OLIËN. SUIKERWERK- EN CHOCOLADE- INDUSTRIE. VARKENSFOKKERIJ. Plan om een commissie van deskundigen in liet leven te roepen. UITVOER BOTER NAAR DUITSCHLAND. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de ^concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend Terwijl de redactie van de liberale „Avon pos zich uitput in argumentaties welke boven twijfel moeten stellen, dat de i era e s aatspartij eigenlijk de meest aan- gew ozene is om, als straks de stembus zich "brepH UItsPreken in de richting eener (del 6re een^S3zins andere basis", met rechtsche fracties voor kabinets- hpt 3 10 ln aanrnerking te komen; doet partijorgaan van den „Vrijheidsbond" eer eens extra zijn best, de practische ^mogelijkheid van bedoeld samengaan a thans wat de katholieken betreft te accentueeren. Redacteur Belinfante poogt ten aanzien van de Bedrijfsradenwet aan te toonen, dat de Tweede Kamer door deze te aanvaar- en „de wijzers van de klok verscheidene eeuwen (heeft) teruggedraaid en in de kaart gespeeld van de katholieken, die terugkeer naai het gildenwezen beoogen". B'j dat alles komt nog, dat men met dit onliberaal, reactionnair en anti-sociaal gedoe onmiskenbaar bezig is stappen te zetten in ae richting der socialisatie. Men heeft bij deze Wet te doen met een concessie aan de wenschen van een deel der arbeidersbeweging, aan de verlangens van de Roomsche arbeiders vooral, "'aar men moet inderdaad met blindheid ge lagen zijn, indien men van deze regeling, w°rdt zij naar den thans daaraan gegeven opzet inderdaad uitgevoerd en verder uitge bouwd, zegenrijke maatschappelijke gevolgen verwacht. Het is ons niet onbekend, dat de redactie Van de „Avondpost" over het door ons Lagerhuis aanvaarde wetsontwerp in vol strekt tegengestelden zin oordeelt. Maar sl staat zij stellig niet alleen, de richting- Knottenbelt, die met het „onliberaal reactionnair en anti-sociaal gedoe" der katholieken niets wil hebben uit te staan, is in de liberale staatspartij heel sterk over- neerschend. En daarmee wordt het geval voor onzen loos^SChen ^eralen collega werkelijk hope- n hetzelfde nummer van „De Vrijheid' aarui we zoo pas eenige vriendelijkheden ci eer en aan het adres der Katholieken wegens hun ijveren voor bedrijfsorganisatie, troffen we ook een ontboezeming aan van den medewerker, die zich als „Magister aandient, over den pauselijken zendbrief mzake de sociale herordening der maat schappij. De oude truc van de „katholieke zijde", Wier anonimiteit bij haar liberale uitbuiters even veilig is als haar gezag onbetwistbaar, moet weer dienst doen. Dtmaal is het een ..katholiek politicus", die voor de heeren het spit moet afbijten. Aldus: Uit een gesprek, dat wij onlangs hadden met een katholiek politicus, bleek ons trouwens, dm aan deze Encycliek in toonaangevende v/orritlCkJ krinScn veel minder beteekenis gen va H*®11 a;fëaande op de uitin- te n °°msche pers, geneigd zou zijn aan Fnr. !?6n' hij betoogde, dat zulk een Neri1'0! niet speciaal voor Nederland en aerlandsche toestanden geschreven wordt, aar voor de gansche wereld en dus een .jtemeene strekking" heeft, een zeker „ge middelde" inhoudt, dat volstrekt niet voor ons ehoeft te gelden. Ja, hij ging verder en achtte ^ragesimo Anno, met het oog °P het gebruik, dat daarvan in Roomsche arbeiderskringen gemaakt wordt, zelfs een f ,e.v aarlijk document. Een gees- elijke, die hem over die encycliek had gespro ken en hem had voorgehouden, dat men moet doen, wat de Encycliek voorschrijft, had hij geantwoord: Weet je wat ze moesten doen? Ze moesten die Encycliek den index plaatsen! o p Op den daverenden onzin van dezen libe llen kroongetuige gaan we maar niet ver- der in. Wijzen alleen op dit practische puntje: Wanneer de Katholieke Staatspartij on danks een en ander het „gevaarlijke docu ment" ajs richtsnoer koos voor haar poli- tiek h me 't Z0U men z'cb dan gegeven deze eenig^lteit bij de liberale leiding nog samen l^Us*e kunnen maken omtrent een ®aah na de stembus? bit een particuliere correspondentie verne men wij, dat mgr. Brans op 5 Februari a.s. te I'adang de Bisschopswijding zal ontvangen. PASTOOR J. H. A. THUS t Sassenheim Is in den ouderdom van 75 3aar overleden de Zeereerw. heer J. H. A. Thus Pastoor dei- H. Paneratius-parooliie aldaar. In den nacht van Zaterdag 17 op Zondag 18 September werd de 32-jarige vrouw N. Erisman in haar woning aan den Schiedani- sche Dijk op beestachtige wijze vermoord. Men zal ziel) de lugubere bijzonderheden van dezen moord, die kort na één uur des nachts ontdekt werd, ln groote lijnen nog wel her inneren. „Blonde Mien", zooals de vrouw op den Schiedamsche Dijk genoemd werd, had den Zaterdagavond ln verschillende café's doorge bracht en werd het laatst gezien te ongeveer half één in den nacht. Zij verkeerde toen in een verregaanden staat van dronkenschap en had een man in haar gezelschap met wien zij haar woning binnenging. Een caféhoudster, die beneden haar zaak heeft, hoorde den man vragen Moeten we hierheen waarop de vrouw hem mee naar boven zeulde. Nog geen half uur daarna werd de moord reeds ontdekt. „Blonde Mien" leefde samen met een zekeren K„ die even voor één uur thuis kwam en kort daarna iemand de trap hoorde afstommelen. Hij veronderstelde dat de vrouw, zooals haar gewoonte was, bij hem in de kamer zou komen, doch toen dit niet gebeurde ging hij naar de voorkamer, die slechts met een paar schuif deuren van de kanier waar hij zich bevond gescheiden is, om eens te kijken waar zij bleef. Daar kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat „Blonde Mien" levenloos dwars over haar bed lag. Zij bleek met een kussen gestikt te zijn. K. rende luid gillend de straat op en waar schuwde een agent van politie. Het onderzoek. Deze waarschuwde op zijn beurt den justi- tieelen dienst van het bureau aan de Groote Paauwensteeg. Het onderzoek werd ter hand genomen door den commissaris van dit bureau, den heer C. H. Hanewinckel en de inspecteurs de heeren A. Kalkman en J. Grevelink. Later verschenen ook nog de officier van justitie, mr. J, c. van Meischke en de rechter-commissaris, mr. G. C. B. E. Suringar. Dr. Hulst werd uit Leiden ontboden voor de lijkschouwing. Getuigen- Na een voorloopig onderzoek in de kamer waar de moord gepleegd was, werd allereerst getracht zooveel mogelijk getuigenmateriaal te verzamelen. Erg uitgebreid bleek dit aanvan kelijk niet te zijn. Wel hadden verschillende menschen waaronder ook een hoofdagent van politie „Blonde Mien", die op den Schiedam sche Dijk bekend genoeg was, met een man gezien, maar niemand wist te vertellen wie die man was. Men wist echter uit de verkla ringen van deze menschen het volgende signa- waT^ Van 'len„maa 6 met haar naar was gegaan en die dus de vermoedelijke moor denaar was, samen te stellen Ongeveer 32 jaar oud, 1.75 meter lang, tenger, slank postuur, blozende eenigszins gebruinde gelaatskleur, donkerblond, van achteren eenigs- zins krullend haar. Hij droeg een blauw colbert- costmim en een wit boord. Men vermoedde dat hij Hollander was omdat de caféhoudster hem had hooren_ vragen „Moeten we hier heen Dit signalement, waaraan later nog toege voegd werd dat de man een opmerkelijk dikke bovenlip had, werd naar verschillende politie posten, zoowel in als buiten de stad gezonden. Resultaat bereikte men er echter niet mede. Een belangrijke verklaring Een verklaring die in den verderen loop van het onderzoek van veel belang zou blijken te zijn, was die van de caféhoudster van het cafe „Hilda", dat onder de woning van „Blonde Mien gelegen was. Deze dame, die op de le etage boven het cafe woont „Blonde Mien" woonde op de tweede etage was na het sluitingsuur der café's, te één uur, naar de W. C. gegaan en terwijl zij zich daar bevond, had zij te even na één uur een man de trap af zien komen, die een in bruin papier gewikkeld pakje van den vorm van een schoenendoos, onder den arm hield. In het donker had zij de gelaats trekken van dezen man slechts vaag kunnen waarnemen. Zij vermoedde echter dat deze man dezelfde was als die met. wien „Blonde •Mien" to half één thuis was gekomen. Wat men in de kamer vond Het onderzoek op de plaats van de misdaad leverde verschillende zaken op. die naderhand van het grootste gewicht bleken te zijn. De situatie op de etage is zoo dat de voor kamer, waar de moord gepleegd is, met een deur in verbinding staat met het trapportaal. Halverwege voor deze deur stond een kast en bezoekers van de vrouw verlieten de woning meestal via de achterkamer. De vermoedelijke moordenaar heeft dit niet gedaan. Hij heeft zich langs de kast gewrongen en de deur, die naar het traplokaal leidt, achter zich afgesloten. De koperen ring met sleutels, die op de deur zat, heeft hij meegenomen. Stille getuigen. Als in een onderzoek stille getuigen ooit van belang zijn geweest dan is het wel dezen keer het geval geweest. In de voorkamer vond men namelijk een waschknijper die naar de kleur van het hout fs oordeerlen gloednieuw was. In de woning bevonden zich nog meer waschknijpers doeh deze waren van een geheel ander model en een andere kleur. Up den grond vond men voorts een steentje, vermoedelijk uit een ring of een brochje af komstig. Een belangrijke vondst was ook die van wat 1 mn Hollandsch en Duitsch geld in het bed. A' deze voorwerpen werden in beslag geno- scl'1 'nsPecteur v. d. Tas van den fotografi- v en" en dactyloscopischen dienst nam foto's met ri-e situatie en enkele vingerafdrukken en mat °p llet eerste gezicht vrij onbelangrijke Ve!;aal zette de politie zich aan het werk. hjera, es'eM kon al aanstonds worden dat het de vZPker geen roofmoord gold. De vriend van ma,.61!11!00"16 vrouw, K„ vermiste slechts een De choenen. mnngedachte aan een zoogenaamden moord iag voor de han(J_ „lust- DE CRISIS EN DE KLEINEN mariclrrn m orct nw marskramers, die er voor thui* Jonge «aar centen probeereu hg te Een Rijnschipper de dader? k" dep nacht van Zaterdag op Zondag en vprrirht j dag werden wel enkele arrestaties navi- cb telkens bleek men een verkeerde -\p 11 te hebben.. Men mocht echter geen ook niet"8 wngebruikt latpn e" deed dit dan ^aDnnm°dSt Van Wat Duitsch klein geld bracht de politie op de veronderstelling dat de moor denaar wel eens een Rijnschipper zou kunnen zijn. Voor die veronderstelling pleitte een element uit het signalement de blozende eenigszins gebruinde gelaatskleur. Er tegen het feit dat de man blootshoofds was. Rijn schippers dragen gewoonlijk een pet, althans een of ander hoofddeksel. Met den waschknijper wist men aanvankelijk niet veel raad. In de hypothese dat de moor denaar een Rijnschipper was, paste dit object in zooverre dat het mogelijk was dat de man waschknijpers had gekocht en er een van in de kamer verloren had. Het steentje uit de broche of ring speelde bij deze veronderstelling heelemaal geen rol Zondagmiddag werden allerlei menschen. die rechtstreeks of zijdelings iets met de Rijnvaart te maken hebben, gewaarschuwd dat zij nauw lettend moesten toezien op een Rijnschipper die aan het inmiddels per radio verspreidde signa lement voldeed. Daarna kon men weinig meer doen dan af wachten. Hetgeen niet wegneemt dat een leger tje van rechercheurs op en in de omgeving van den Schiedamsche Dijk een oogje in het zeil hield. Een s peelgoed-autotje brengt licht. Zoo stond de zaak er voor toen Maandag in den loop van den ochtend een verklaring van een winkeljuffrouw van de „Hema" plotseling een heel andere wending aan het onderzoek gaf. Deze juffrouw, die het relaas van den moord in de Maandagochtendbladen gelezen had en kennis genomen had van het signalement, her innerde zich plotseling, dat zij Zaterdagavond een man bediend had. die aan dit signalement vrij volledig beantwoordde. De politie stelde zich met haar in verbinding en kreeg toen het volgende verhaal te hooren Op den bewusten Zaterdagavond waren er twee manhen in den winkel gekomen, een „lee- lijkerd" en een „knappe jongen". Deze laatste beantwoordde volgens de juffrouw en andere winkelbedienden aan het signalement. Deze twee mannen, die tegen elkaar Duitsch spraken, doch de Hollandsche taal vrij goed machtig waren, hadden door hun gedragingen zeer de aandacht getrokken. O. m. waren zij in de lunchroom geweest waar zij een stevig glaasje bier gedronken hadden. Lichtelijk onder den invloed van het genotene, waren zij daar na inkoopen gaan doen en hun eerste keus gold een speelgoed-auto-tje, dat niet ingepakt mocht worden. Zij wilden het eerst eens probeeren. Met het auto-tje aan een touw gebonden hebben zij door de zaak geloopen totdat men lien ten slotte wist te overreden om het ding te laten inpakken. Waschknijpers gekocht. Daarna hebben zij waschknijpers gekocht. Men zal uit wat vooraf ging begrijpen, dat de politie op deze mededeeling af viel als een uitgehongerde hond op een lapbiefstuk. Men vergeve ons de eenigszins oneerbiedige verge lijking. Oogenblikkelijk werd de waschknijper, die in de kamer van de vermoordde vrouw gevon den was te voorschijn gehaald dl deze bleek van precies hetzelfde model en dezelfde kleur te zijn als de maschknijpers die men in de „Hema" verkoopt. De twee Hollandsch sprekende Duitschers, waarvan de een de vermoedelijke moorde naar -- door den ander met Hans werd aan gesproken, genoten na deze ontdekking de bijzondere belangstelling van de politie en hun gangen na hun vertrek uit de „Hema' werden nauwkeurig nagegaan. Dit viel niet zoo heel moeilijk, want het twee- tal had niet nagelaten de aandacht op zich te vestigen. Blijkbaar zeer in hun schik met den aankoop van het auto'tje, hadden zij dit ding 0p straat weer uitgepakt en verschillende portiers van zaken op de Hoogstraat wisten te vertellen, dat zij twee mannen hadden gezien die een speel goed-auto-tje achter zich aan zeulden. Naar den Schiedamsche Dijk Het paar toerde tenslotte naar een café op den Schiedamsche Dijk. Een rechercheur kwam op een handige wijze te weten, dat Za terdagavond laat twee mannen in dit café waren binnen gekomen, die met een speelgoed- auto'tje hadden zitten spelen. Wat later waren zij weggegaan, maar in dien tusschentijd was de caféhouder uit de gesprek ken te weten gekomen dat Hansde vermoe delijke moordenaar gemonsterd had voor het Duitsche stoomschip „Baldur". dat Maan dag naar Zuid-Amerika zou vertrekken Het bleek dat het schip, toen men dit ver nam, reeds vertrokken was en de route wees geen tusschenstations aan. Goede raad was duur. Zuid-Amerika levert geen misdadigers uit en den kapitein van de „Baldur" T Duitsch grondgebied - kon men geen last den man te arresteeren. seven T egenslag. Terwijl men druk bezig was te overweeen wat te doen, kwam het bericht w j „Baldur" Vlissingen wï ni Men dat de te bunkeren. bmnengelooPen om De hoop herleefde maar tnen n punt stond met de juffrouw van de ,°Hema" die den man bediend had, naar Vliss naen te reizen, kwam de onheilstijding, dat het schip Vlissingen al weer verlaten had om de lange reis naar Zuid-Amerika voort te zetten Zon der tussschenstations! elten' zon De val wordt gezet. De eenige mogelijkheid om den man nog te pakken te krijgen was de reederij van het schip te verzoeken om den kapitein last te geven zijn reis te onderbreken en een Europeesche haven aan té doen. Deze mogelijkheid kon echter niet benut wor den daar de kosten aan een dergeijjken maat regel verbonden buitengewoon hoog bleken te zijn. De politie besloot daarom de zaak voorloopig te laten zooals ze was en in overleg met de politie werd door de verschillende persorganen besloten voorloopig niets meer over het onder zoek te publiceeren. Het moest den schijn heb ben of de zaak als onoplosbaar in den doofpot gestopt was. Publicatie van bijzonderheden zou er anders toe hebben kunnen leiden dat re laties of vrienden van Hans dezen een waar schuwing hadden gezonden. De politie stelde zich in verbinding met de reederij van het schip de „Frigga A. G." te Hamburg, die haar volle medewerking toe zegde. Afgesproken werd dat na aankomst van de boot in Zuid-Amerika zoowel kapitein als be manning in den waan zouden worden gebracht, dat het schip naar Antwerpen terug zou varen. Dit met de bedoeling, om den verdachten sche peling er toe te bewegen niet in Zuid-Amerika te deserteeren, maar een kans te wagen en' naar Antwerpen mee terug te varen. Kat en muis. Wat daarna volgde heeft veel weg gehad van het spelletje van kat en muis: de politie geduldig het moment afwachtend dat de ver dachte zijn hol in casu zijn schip in een Nederlandsche haven zou verlaten. Op 14 October arriveerde de „Baldur" te Rosario om na enkele dagen naar San Nicolas 418. „Goede morgen, lieve kinderen. Hier is moeder met de pappelepaP- En hoe heb ben Betje en Bertje geslapen? Ik weet het wel, ondeugden, jelui doet alsof je nog altijd doorslaapt. Wacht maar 419. Van schrik en verbijstering laat tante Anastasia de „pappelepap" in het bed van haar lievelingen vallen. Bet en Bert spoorloos verdwenen! En op de vensterbank de voetsporen van een grooten hond. 420. Geheel huiten zichzelf ijlt Tanta Ana stasia naar het huis van Max, waar zij met een laatste krachtsinspanning aan de bel rukt. Max zelf opent de deur. „Mijn kinderen zijn geschaakt!" roept Tante Anastasia uit. Dan begeven haar krachten haar, en valt zij flauw. te varen, welke haven het op 22 October bin nenliep. Op 28 October arriveerde het schip te Montevideo en op 5 November aanvaardde het de thuisreis. DE VERDACHTE GEARRESTEERD Gisteren is de „Baldur" te IJ muiden binnen- geloopen. De politie heefit zich onmiddellijk aan boord begeven en na een kort onderzoek heeft zij den 20-jarigeu Duitschen matroos H. R. H. gearresteerd, die verdacht wordt zich schuldig gemaakt te hebben aan den moord die in den macht van 17 op 18 September in een pand aan den Schiedamsche Dijk gepleegd werd op de 32-jarige vrouw N. Erisman. De man zegt zich niets te kunnen herinne ren. Er bestaan echter zoo sterke aanwijzingen tegen hem, dat men wel kan aannemen, dat men den dader van den moord te pakken heeft Onder zijn kooi zijn de lakschoenen, die uit de kamer van Blonde Mien ontvreemd wer den, gevonden; alsmede verschillende was knijpers van hetzelfde model als die, welke op de kamer van de vrouw gevonden zijin. Besprekingen tusscheu beide regeeringen te verwachten. In verband met de publicatie van de Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland in zake een clearingovereenkomst tusschen Neder land en Duitschland komt het Haagsch cor respondentiebureau ter oore dat een regeling naar het voorbeeld der Zweedsch-Duitsche overeenkomst door de belanghebbende groepen uit industrie en handel zeer gewenscht geacht wordt. Ook de betrokken departementen zou den sinds geruimen tijd sympathiek tegenover deze kwestie staan, doch om bepaalde redenen deze voorloopig hebben laten rusten. Thans zouden echter binnen niet te langen tijd de be sprekingen tusschen de beide regeeringen een san vang kunnen nemen. Of deze op handen zijnde besprekingen tot een clearing-overeen- komst zullen leiden staat uiteraard nog niet vast. In zooverre is het bericht van de Ned. Ka mer van Koophandel in Duitschland dus eenigszins voorbarig. Voorzichtige houding van de Regeering Niet op spijsolie in flesschen, raapolie en boterolie. Naar het „Ned. Weekblad voor kruideniers waren" met een zeer groote mate van waar schijnlijkheid verneemt, is het thans zeker, dat de instelling van een accijns op vloeibare oliën zeer spoedig kan worden verwacht. Deze accijns zal 35 per 100 K.G. bedragen. Spijsolie in flesschen benevens raapolie en boterolie zullen niet onder de heffing vallen. Vermindering van den omzet. Op verzoek van den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid is door de Ned. Ver. van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten en door de Ver. van Cacao- en Chocoladefabrikanten €en onderzoek ingesteld naar de werking van de winkelsluitingswet. Door deze vereenigingen is aan verschillen de industriëelen verzocht een opgave te ver strekken over de maandomzetten over het jaar 1931 en Januari tot en met Augustus 1932. Deze opgaven zijn door het accountantskan toor Th. L. Limperg verwerkt in een rapport. Daaruit blijkt dat in de maanden Januari-April 1331 de omzet van 11 fabrieken 2.337.650 kilo's bedroeg en de omzet van 20 fabrieken in geld f 3.352.81S. Voor de maanden Mei-Augustus van hetzelfde jaar waren de cijfers 2.349.407 kilo en 3.181.918. In Januari-April 1932 bedroeg de omzet van 11 fabrieken 2.164.855 K.G. (92,6 pet. van 1931) en de omzet in geld van 20 fabrieken 2.867.935 (85.8 pet. van 1931). Voor de maanden Mei- Augustus 1932 zijn die bedragen 1.813.747 K.G. (17,2 pet. van 1931) en 2.387.687 (75 pet. van 1931). De cijfers van Mei-Augustus toonen derhalve wat den omzet in kilo's betreft tegenover die van Januari-April bij vergelijking met 1931 een achteruitgang aan van 92.6 pet. tot 77.2 pet. derhalve in verhouding tot het eerste percen tage een achteruitgang van 16.6 pet. Op ge lijke wijze berekend blijkt de achteruitgang in geld 12.6 pet. te bedragen. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over hoofdstuk I Rijksbegrooting heeft de minister van Economische Zaken en Arbeid de instelling aangekondigd van een commissie van advies inzake de Crisis-Varkens- wet. Naar aanleiding hiervan kunnen wij mel den, dat het de bedoeling is een commissie van deskundigen samen te stellen, welke zal advi- seeren in alle kwesties, die voor de varkens teelt van practisch belang zijn. De Varkens centrale, welke aanvankelijk deze taak op zich genomen had, wordt te zeer in beslag genomen door handelsaangelegenheden binnen- en buitenland. Daarom heeft de minister besloten een commissie in het leven te roepen, welke de algemeene vragen, betreffende de varkensfok kerij, welke zich op het platteland voordoen, zal behandelen. KLACHT OVER TE WEINIG CONTACT Niet minder dan een kleine twintig sprekers hebben gistermiddag het woord gevoerd en men kan dus niet zeggen dat er weinig gespro ken is over de werkloosheid en de problemen, welke er aan vastzitten. En nu willen wij uit het vele vooral op twee dingen wijzen. Vooreerst de groote mate van waardeering, welke van meer dan één zijde en ook door soc.-dem. sprekers getoond werd voor het beleid van Minister Ruys. Meer nog dan Woensdag Week dit gisteren en dat moet toch een stille voldoening zijn geweest voor den Premier, die gisteren immers zijn 59sten ver jaardag vierde. Niet alleen de heer Maenen had lof, maar ook de C.H. heer Bakker en de A.R. heer Ame- link en de soc.-dem. heer Kupers, beide laat- sten resp. voorzitters der protestantsche en soc.-dem. vakorganisaties. Op onderdeelen waren er desiderata. Zoo vindt baron van Voorst tot Voorst een stelsel van plaatselijke en gewestelijke werkverschaf fing verre verkiesbaar boven de centralisatie, waar de heer Maenen ook weinig van moet hebben, doch waar de heeren Krijger en Ame- link weer meer tevreden over bleken. De heer van Voorst tot Voorst wenscht ook bijslagen op het loon voor het platteland en vindt op dit stuk steun bij ds. Langman en den soc.- dem. heer Hiemstra. Zij achten het beter de cultuurgronden in orde te houden dan heide te ontginnen. De heeren Maenen en Langman zijn het er ook over .eens dat men beter de volwassen zoons dan de werklooze vaders in de werkverschaffingen kan toelaten, maar of de verbanning der machines, welke laatsge- noemde katholieke afgevaardigde wenscht, mo gelijk is lijkt ons aan twijfel onderhevig. Het klinkt heel aannemelijk, maar heeft prof. van Calcar in zijn boek over het Welter-rapport niet psychologisch juist opgemerkt, dat de rnensch geen kind is en niet meer kan doen alsof bepaalde machines niet bestaan. Een gewichtig punt hebben de heeren Kor- tenhorst en Kuiper aangeraakt. Had de heer Ebels er al op gewezen, dat er te weinig con tact is tusschen Waterstaat en werkverschaf fing, Kuiper wees er op, dat normale werken ook tegen normale voorwaarden dienden uit gevoerd. Maar mr. Kortenhorst wees er spe ciaal op, dat het onjuist was normale werken door de werkverschaffing te doen uitvoeren. Dit kan, zooals dr. Vos ten aanzien van een matten-industrie te Krimpen al had bewezen, voor de nijverheid een groot nadeel zijn. Nu staat de minister ook op dit standpunt, maar mr. Kortenhorst wees er terecht op, dat de grens soms moeilijk te trekken valt en dat daarom behalve beter contact tusschen rijk en gemeenten dat de minister graag door een commissie wil bevorderen ook consultee ring van de groote sociale organisaties dienstig kon zjjn. Hier zou een reorganisatie van den" werkloosheidsraad goede diensten kunnen be wijzen, ook om de details uit de Kamer te we ren. De denkbeelden van den heer Kortenhorst op dit punt schijnen ons inderdaad de overwe ging waard. Het tweede punt, dat wij uit deze massa Kamer-adviezen naar voren wilden halen, was de houding der sociaal-democraten. Wij heb ben ons daarover wéér verbaasd. Niet, dat wij mej. de Jong's wensch om steun voor alleen staande vrouwen niet begrijpen, maar haar motie voor een algemeene regeling is heslist ondoordacht. Meer verwonderd staan wij ech ter voor hetgeen de heer Kupers en vooral dr. v. d. Tempel eischten. Het pleidooi van eerst genoemde voor de jonge werkloozen, kunnen wij van harte onderschrijven en de spreker er kende ook, dat de minister hier veel deed. Maar de heer Kupers wil ook, dat het Rijk meer steun geeft aan de gemeenten en de heer ter Laan sprak zelfs van 5/6 deel. Als men nu be denkt, dat Amsterdam en Rotterdam alleen per jaar een kleine 50 millioen uitgeven, dan rijst toch de vraag: En waar moet het Rijk al dat geld halen? Deze vraag wordt nog nijpen der, als men hoort wat dr. v. d. Tempel wil. Hij ontwikkelt een program van krachtige werkverschaffing, groote rijkswerken, groote werken door provincies en gemeenten en bij normale werken de normale arbeidsvoorwaar den in acht nemen. (Kuiper had hier ten mins- ste nog de restrictie gemaakt van de normale voorwaarden af te wijken als zulke werken vroegtijdiger worden aangepakt). Nu heeft dr. v. d. Tempel, die een bestudeerd econoom is, ons jammer genoeg niet gezegd, hoe hij dacht de reuzenwerken waar hij van sprak, te finan cieren. Zeker, wij zijn het er allemaal over eens, dat in theorie directe werkverruiming door de overheid of voor rekening van de over heid de voorkeur verdient boven steun. En wij zouden de eerste ook prefereeren, indien iemand ons zeggen kon. hoelang de crisis zal duren en hoe de toestand daarna zal zijn. Maar wie kan dat? Wat dr. v. d. Tempel verdedigt, propageert ook prof. Veraart o.a. laatstelijk met een be roep op dr. W. L. Valk's brochure „Werkver schaffing is mogelijk en dringend noodzakelijk". Dat is een standpunt, maar men moet er dan ook bij zeggen dat dr. Valk ook van loondaling spreekt, van ondersteuning van bet prijsniveau op de markt van consumptiegoederen, van steun aan het inkomen envoor een „tikje inflatie" niet uit den weg wil gaan. Wil dr. v.d. Tempel dit? Hij zegt bet niet en zijn fractie- genooten evenmin Albarda heeft inflatie- politiek als „dom of roekeloos" gekenschetst, maar dan moet men ook geen eischen stellen, die de inflatie zoo zeker aantrekken als een magneet het ijzer. Een heel andere kwestie zou zijn of men inflatie, onder welke benaming en met welke manipuleering van den wisselkoers dan ook, zou wenschen (gesteld, dat men daar over te wenschen heeft, wat sommigen ook al weer ontkennen). En ook nog afgezien van de' vraag, welke de heer Krijger b.v. negatief be antwoordt, of groote werken de werkloosheid essentieel zouden opheffen. In Engeland schijnt dit niet het geval te zijn geweest. De inflatie is er gekomen en erg frisch zal niemand nu de positie van het pond sterling wel niet noemen. De grootste disiderata zijn op het eerste oog prachtig. Maar als men de werkelijkheid eens beziet. Wij hebben nu weer dé jongste werk loosheidscijfers. Men kan ze vergelijken niet verleden jaar. En dan staat de zaak zoo, dat de werkloosheid voor alle groepen samen is opgeloopen van 12.8 tot 25.6 procent. Dat is een verdubbeling in één jaar. Het totaalcijfer in de industrie steeg met 100 procent n.l. van 14.1 tot 28.9. In de bouwbedrijven verdriedubbel de het cijfer van 12.3 tot 35.1. Als men dit in 't oog houdt wordt de voorzichtige houding van de regeering begrijpelijk. Haar houding schijnt soms hard. Maar weidenkenden toonen meer en meer te beseffen 't bleek gisteren weer dat de premier met de hem ter beschikking gestelde middelen al het mogelijke doet. Het is heel gemakkelijk arme menschen op te ruien met gemeené versjes tegen jhr. Ruys de Beerenbrouck. Maar indien dezelfde lieden eens bedachten dat in Denemarken waar de soc. dem. heer Stauning premier is, de arbeiders eerst door inflatie zijn getroffen en nu daar enboven hun enkele dagen geleden nog een loonsverlaging gepresenteerd is van 20 pCt., dan zouden zij misschien willen toegeven, dat de toestand hier, trots alle leed, dat wij waarlijk niet onderschatten, de vergelijking met elders kan doorstaan. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat het Koninklijk Be sluit tot regeling van den uitvoer van boter uaar Duitschland met ingang van 1 December 1932 in werking is getreden. AARDAPPELEN-EXPORT NAAR ENGELAND. De Nederlandsche motorboot Valk Is giste ren met een te Harlingen ingenomen volle la ding aardappelen van IJmuiden naar Londen vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5