1 I "TrsS" DE WERKZAAMHEDEN VAN HET NATIONAAL CRISIS COMITÉ SB "Sr."» .1, 'sa "»r, Bp- «ir VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 EEN ONDERHOUD MET PRINSES JULIANA. Bereikte resultaten over het a"geloopen jaar. ARBEID ÏIN BROODBAKKERIJEN. WE.RKLOOZENOPTOCHT UITEEN GEDREVEN- fUcgens overtreding van een spreek koorverbod. Charges van de politie. LAFFE OVERVAL OP EEN OUDE VROUW VECHTPARTIJ OP DEN KLOVENIERS BURGWAL TE AMSTERDAM DE HEER LEENES GEARRESTEERD. DOOR DEN TREIN Op ONBEWAAK TEN OVERWEG AANGEREDEN. VAN EEN KERKDAK GEVALLEN. ZWARE BRAND TE VEENDAM. WEG ROTTERDAM—LENT. TER BESCHIKKINGSTELLING DER REGEERING. ALGEMEEN AANVANGSUUR VAN 5 UUR. DE SANEERING VAN DE RIJNVAART. lijkwagen aangebeden. Jhr. van Citters Op den 23sten November was het een jaar geleden, dat in een plechtige bijeenkomst in de Trèveszaal te 's-Gravenhage door H.K.H. Prinses Juliana het Nationaal Crisis-Comité onder presidium van Jhr. S. van Citters werd geïnstalleerd. Het Ned. Correspondentiebureau heeft ge meend ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan aan het dageljjksch bestuur van het Crisis- Comité te moeten verzoeken in een vraagge sprek een overzicht te geven van de werk zaamheden en de bereikte resultaten in het at'geloopen jaar. Het bestuur was hiertoe gaarne bereid en een redacteur werd in de ge legenheid gesteld de vergadering van Dinsdag 29 November, van het dagelijkseh bestuur, waar .H.K.H. Prinses Juliana als eere-presidente van het Comité eveneens aanwezig was, bij te wo nen. Gaarne was H.K.H. bereid in een kort ge sprek enkele mededeelingen te doen omtrent den arbeid van het Nationaal Crisiscomité. Uiteraard kon H.K.H. niet in bijzonderheden treden maar wenschte Zij zich te beperken tot enkele algemeene opmerkingen. H.K.H. begon met op te merken, dat het on geveer een jaar geleden is, dat het Nationaal Crisis Comité opgericht werd en dat deze dag daarom het karakter draagt van een eenvou dige herdenking. „U heeft zelf" aldus de Prinses „een Indruk kunnen krijgen van het vele werk, dat er geschiedt en van het vele goede, dat er bereikt is. ik acht het een voor recht mijn groote vreugde en crkente- ijkheid te kunnen litspreken over de wijze, waarop het crj- ■uswerk allerwegen is aangevat en ont vangen, Uiteraard heb ik het meeste ontact met het Na- 'ionaal Comité, waarvan ik de ver- raderingen zooveel mogelijk bijwoon en van welks werk zaamheden ik gere geld op de hoogte wordt gehouden. Daarnaast heb ik echter ook wel een indruk gekregen van het voortreffelijke werk der plaatselijke comité's. Met groote erkentelijkheid kunnen wij terug zien op het achter ons liggende jaar. Veel be- langelooze medewerking is er geweest, welke tot dankbaarheid noopt. Deze dankbaarheid gaat in het bijzondear uit naar de vele gevers in den lande, die in geld of in natura ons hebben geholpen". Hare Koninklijke Hoogheid beëindigde het onderhoud met het uitspreken van den wensch. dat het saamhoorigheidsgevoel, waaruit het Nationaal Crisis Comité is ontstaan, in ons volk steeds sterker moge worden, opdat het .comité wete, dat het zoowel door den moree- len als door den materieelen steun van het geheele Nederlandsehe volk wordt gedragen. Uiteenzetting door Jhr. v- Citters. De voorzitter van het Nationaal crisis comité, Jhr. S. van Citters, was gaarne bereid meer in bijzonderheden mededeelingen te doen omtrent de werkzaamheden en de resultaten, welke in het achter ons liggende jaar waren bereikt. Na de installatie-vergadering ia het comité, dat 60 leden telt, als zoodanig niet weer bij een geweest; het dagelijkseh bestuur komt elke week bijeen en behandelt alle ioopende zaken, waaronder de uitkeeringen. Ontvangsten en uitkeeringen. „Nu U over uitkeeringen spreekt, zouden wü gaarne iets naders willen weten omtrent de besteding van de geldmiddelen, waarover het comité de beschikking heeft". „Laat ik U dan eerst een overzicht geven van de ingekomen giften en verdere ontvang sten. Het totaalbedrag in geld ontvangen bedraagt 1.033.733, benevens een groot aantal gjften in natura. Dit bedrag kunnen wij als volgt specifieee- ren: Aan giften van 5000 en hooger 283.585- giften van minder dan 5000 ƒ319.317; a{'. dracht 10 pet. van de plaatselijke cnmtté's 203.524; periodieke storting rekenin* uderg ƒ30.288; periodieke bijdragen van i na. ren en personeel in overheids- en parti uiie- ren dienst en scholen ƒ81.731; periodieke bij dragen van land- en zeemacht 35.328op. brengst uit verschillende bronnen als bezich tiging afsluitdijk, verkoop sluitzegels en ge denkpenningen 30.000. De uitkeeringen in geld en in natura ver tegenwoordigen een geldswaarde van 694.624, Grootendeels is dit bedrag aan de plaatse lijke crislscomité'a uitgedeeld. Het uitgekeerde bedrag kunnen wij als volgt verdeelen: Aan geld 47 pet.; kleeding, dekking en schoeisel 17 pet.; levensmiddelen 18 pet.; kunstmest 14 pet.; brandstoffen 4 pet. Hierbij mag niet onvermeld blijven, dat wij van verschillende zilden belangrijke giften in natura ontvingen, brandstoffen, levensmidde len. kleeding. enz. Uit de afdracht der plaatselijke comité's ken afgeleid worden dat de comité's gezamenWk de beschikking hebben gehad over M.831.712, afgescheiden van hetgeen zii in giften in na tura hebben ontvangen. En als U nu een totale berekening op wilt maken van hetgepp rle par ticuliere offervaardigheid van ops land hüeen heeft gebracht, dan TT dat alleen reeds in geld dit rle drie milHoen nadert. ,.U heeft hierhü buiten beschouwing gelaten het bedrag ad 750.non.— dat door de regeering beschikbaar was gesteld?" 'Pe B-steun. „Dat bedrag Is bestemd voor den zoogenaam- den B-steun. Al het vorige, wat ik U mededeel de, had slechts betrekking op den A-steun. Onze B-steun wordt gegeven aan die genieenten, welke een gesubsidieerde steunregeling hebben of een goedgekeurde werkverschaffing. Ruim 400 ge meenten, waaronder de grootste uit ons land. hebben er gebruik van moeten maken. Het is de bedoeling met dit geld hulp te verleenen aan die werkloozen, welke behoefte hebben aan aanvullenden steun. Er was indertijd uit de Kamer op de regeering aandrang uitgeoefend orn den werkloozensteun te verhoogen. De regee ring was niet bereid dat over de geheele linie te doen. maar was wel genegen in individueel® gevallen te helpen. Voor dat doel stelde zij 750.000.ter beschikking van ons Comité, op voorwaarde, dat de gemeenten een evengroot bedrag beschikbaar zouden stellen. Indien U dit nog in aanmerking neemt, blijkt, dat in 1932 uit openbare kassen voor dit doel 1 y, millioen is besteed. Van de giften is niets besteed voor de werkloozen. Daar was het regeeringsgeld voor". „Het beschikbare bedrag zult U dan zeker wel opgebruikt hebben?" „Wij hebben het inderdaad hard noodig ge had". De regeering had het beschikbaar gesteld voor 1932 en wij ontvingen dezer dagen de mededeeling, dat de regeering voor 1933 een evengroot bedrag zal geven. Tevens kan ik u mededeelen, dat wij In overleg zijn getreden opi de grondslagen, waarop de uitkeeringen be rusten, voor het nieuwe jaar te wijzigen. Tot nu toe werd de uitkeering bepaald naar het aantal inwoners eener gemeente. Dit kan leiden tot ongelijkheid en daarom zal dat veranderd wor den in dien zin, dat meer rekening gehouden wordt met het aantal werkloozen. De ervarin gen en kennis van de verhoudingen, welke wij- in het at'geloopen jaar hebben opgedaan, zal ons daarbij ongetwijfeld ten nutte komen". Uitkeeringen in natura. „Thans zonden wij nog gaarne Iets van u ver nemen over de uitkeeringen in natura?" „Dit is inderdaad een brandend punt. Bij de beoordeeling daarvan moet U niet uit het oog verliezen, dat voor ons als een paal boven water moet staan, dat alles wat wij geven, Nederlandsch fabrikaat moet zijn. Waar wij bezig zijn om nood te lenigen, moet er natuur lijk in de eerste plaats op gelet worden, dat wij naar onze krachten er toe medewerken om in eigen land de menschen zooveel mogelijk aan den gang te houden. Wij zijn onzen steun in natura begonnen met de uitdeeling van kolen. Het Centrale Comité liet de kolen per wagon naar de verschillende plaatselijke afdeelingen zenden] Geleidelijk hebben wij dit uitgebreid tót levensmiddelen en kleeding. Nu is er in som mige plaatsen verzet gekomen tegen het feit, dat het Comité in het groot inkoopt. De mid- dehstand acht zich daardoor gepasseerd en was van meening, dat het geld, dat plaatselijk werd ingezameld ten bate van noodlijdenden, ook weer piaatselijk moest worden uitgegeven om op deze wijze den handeldrijvenden middenstand weer tegemoet te komen. Wij kunnen dit stand punt volkomen begrijpen, doch aan den anderen kant moet men ook bij zijn beoordeeling van onze daden billijk blijven. Met de bedragen, welke wij hebben, moeten wij woekeren en wij bedingen dan ook de uiterst concurreerende groothandelsprijzen. Dan moet men niet ver geten, dat wij door onze steunverleenlng nie mand een klant afnemen. Wanneer wij een deken geven, geschiedt dit aan een persoon, die er anders géén gekocht zou hebben. De middenstand lijdt dus In geen geval directe schade. Ik wil hier ook nog even spreken over de kunstmestverstrekking. Deze heeft ons onge veer een ton gekost. Sindsdien wordt er van Regeeringswege in velerlei vorm steun aan land- en tuinbouw verstrekt; dit geeft ons aanleiding, voorloopig althans, ons werk op dit gebied te staken". „Bent U tevreden over hetgeen in het afge- loopen jaar bij elkaar is gebracht?" „Wij zijn dankbaar, maar niet in allen deele tevreden", luidde het antwoord, „Wij zijn er van overtuigd, dat er nog zeer velen in ons land zich slechts een geringe opoffering be hoeven te getroosten om ons vast in den zadel te helpen. Eehter hebben wij alle reden om dankbaar te zijn. want een collecte, die in één jaar drie mil!i°en opbrengt, stemt inderdaad tot grooten dank. Jhr. van Citters deed vervolgens nog eenige mededeelingen o.a. over den steun aan schip pers. Er is niet de Plaatselijke comité's van een beperkt aantal gemeenten een voorloopige regeling getroffen, teneinde schippers, die bui ten hun domicilie ligplaats hebben, op den zelfden voet als gedomicilieerden te kunnen behandelen. De voorzitter besloot het gesprek met woor den van erkentelijkheid voor de aangename samenwerking welke alom in het N.C.C. gevon den wordt en te wijzen op de voortreffelijke wijze waarop door het secretariaat en de ver schillende afdeelingen de arbeid gesteund wordt. De uitwerking van het door Hare Ko ninklijke Hoogheid genomen initiatief gaf mij aanvankelijk veel zorg, zoo eindigde de voor zitter, maar het strekt tot groote voldoening, dat ik zulk een bewonderenswaardisen staf van medewerkers heb kunnen krijgen. Daar voor kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn". Te Amsterdam heeft de politie gisteren middag op de Elandsgracht een optocht van werkloozen ontbonden, waarbij ovev en weer klappen zijn uitgedeeld. De politie zou den stoet zonder eenig optreden van haar kant tot het eindpivnt aan de Noordermarkt heb ben laten voorttrekken, indien zich niet, in strijd met het desbetreffende verbod, spreek koren hadden gevormd. Herhaaldelijk heeft de politie gewaarschuwd, dat daarmede opgehou den moest worden, doch toen aan deze bevelen, ook door de leiding van den optocht, geen ge volg werd gegeven, achtte de inspecteur, die aan het hoofd stond van de den stoet begelei dende politiemacht, het noodzakelijk hem te doen ontbinden. Aanvankelijk leek het. of aan de uitvoering van deze order geen moeilijkhe den in den weg gelegd zouden worden, doch plotseling werd uit den stoet het parool gege ven om in gesloten formatie te blijven door- loopen. Een aantal betoogers keerde zich tegen de politie; zoo werd getracht de paarden der politie-ruiters re doen struikelen door dezen dieren rijwielen voor de pooten te werpen: an dere vechtersbazen keerden zich tegen de agen ten en trachtten dezen de uitvoering van de ge geven order te beletten. De politie zag zich hierdoor genoodzaakt, met sabel en gummistok te chargeeren, waarbij zooals gemeld over en weer rake klappen werden uitgedeeld. De geheele demonstratie werd uiteengejaagd: eenlgen tijd later moest de politie ook op de Noorderniarkt krachtdadig optreden, aangezien op dit punt een persoon, die op een fontein was geklommen, van deze standplaats de me nigte opwekte om zich opnieuw tot een stoet te formeeren. Daar het er naar uit zag, da» dit ook gebeuren zou, voerde de politie wederom eenige charges uit. Voorzoover ons bekend is niemand ernstig gewond geworden. EEN HULPKERK TE SCHIEBROEK. Tijdens de toespraak van Kan. van Heeswijk, Deken van Rotterdam, na de plech tige inzegening van een hulpkerk te Schiebroek. Deze is ondar gebracht in een reeks lokalen van de nieuwe R. K. school. Het gebeurde in de Westerstraat te 's Gravenhage Verdachte houdt voor het Hof zijn onschuld vol. Op 9 Maart van dit jaar werd de hoofdstad opgeschrikt door een laffen overval op een oude vrouw. Een jongeman drong 's middags omstreeks kwart over tweeën de woning van de zeer bejaarde weduwe K. A. Peters, aan de Westerstraat, binnen en sloeg de oude vrouw met een stuk ijzer op het hoofd. De vrouw werd niet bewusteloos en kon door luid gillen de aandacht van voorbijgangers trekken. De aan valler sloeg op de vlucht, maar werd spoedig gegrepen. Voor de Haagwche rechtbank stond de man terecht op 8 September j.l.; hem was ten laste gelegd: primair poging tot diefstal met geweldpleging; srjfs. poging tot moord of dood slag of tot zware mishandeling. Wegens poging tot diefstal met geweldple ging eischte de officier van justitie Mr. Bosch de maximum straf op dit misdrijf gesteld, n.I. acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank ver oordeelde hem te dier zake tot vijf jaar gevan genisstraf. Verdachte hield voor de rechtbank jsijn onschuld vol; hij teekende tegen het von nis hooger beroep aan en gisteren diende de zaak voor het gerechtshof alhier. In het geheel waren veertien getuigen ge dagvaard. Het Hof wordt gepresideerd door Mr. J. Jolles, terwijl het O.M. wordt waargenomen door den procureur-generaal Mr. baron Van Harinxma tboe Slooten. Met klem hield verd. vol, dat hij onschul- dig is. Pres.: U hebt anders al meermalen diefstal len gepleegd. Verd Dat is toch heel wat anders dan ge weldpleging. Pres.: Ja, maar u hadt diverse valsche sleu tels en schroevendraaiers bij u. Uit wat u bij u hadt blijkt, dat u tot heel wat in staat bent. Verd.: En toch heb ik dit feit niet begaan, anders was ik niet in hooger beroep gekomen. De overvallen juffrouw wordt gehoord. Als eerste getuige wordt de overvallen juf1 frouvv, de 81-jarige weduwe Peters gehoord. Het krasse oudje mag op een stoel voor de groene tafel gaan zitten. Op 9 Maart, zoo vertelt zij duidelijk en zake lijk, had een nian bij haar aangebeld, die zei van de gemeente te komen om haar huls te zien. Het zou onteigend worden, omdat er een metaalfabriek zou worden gebouwd. „Ik zei, dat ik mijn huis niet kwijt wou, maar hij bleef maar rondhangen. Pres.; Hoe lang is hij bij u geweest? Getuige: Oh, een heele tijd, de man verveel de me en ten slotte bood Ik hem een kopje thee aan. Toen hij het kopje had leeggedron ken. haalde hij plotseling een ijzeren voorwerp te voorschijn. Hij gaf me drie slagen op het hoofd. Toen heb ik hem een pannetje melk naar het hoofd gegooid, en ik heb gegild, ge gild Pres.: Maar is dat deze man? Getuige: 't Is hem sprekend. Pres.: Ig da tgee-n vergissing? Getuige: Zoo waar als ik hier zit, het ts hem. Op de desbetreffende vragen vertelt de Juf frouw nog, dat ze eenigen tijd ln het zieken huis heeft gelegen, maar nu Is zij weer heele- niaal opgeknapt. Pres.: Hadt u eeld in huis? Getuige: Ja, ik had geld ln huis. maar ik weet niet. dat hij daar iets van af wist. Nogmaals verklaart de juffrouw, dat zij met melk had gegooid; de melk kwam op zijn over jas terecht. Pres.: Zijn jas Is onderzocht en er is geen spoor van melk op gevonden. Getuige: Dan heeft hij z'n Jas uitgewassehen. maar ik bezweer u, 't is gebeurd. Verd.: Ik heb die juffrouw nog nooit gezien. Wel heb ik in de huurt gewoond, maar ik ken de deze Juffrouw niet. De juffrouw mompelt boos, waarop de president opmerkt: U moet u niet kwaad maken, 't is nog mogelijk, dat hij het niet is geweest. Zij mag gaan zitten; hullend en zenuwachtig neemt zij in de getuigenbank plaats. (Wordt vervolgd.) Agent mishandeld. Op de Kloveniersburgwal kregen gistermid dag een chauffeur en een jonge man om nog duistere redenen ruzie. Een agent, die aan zag komen, dat de twee handgemeen zouden worden, wilde dit verhinderen, maar toen hij ingreep keerde het jongmensch zich plotseling tegen den politieman en gaf hem een vuistslag In het gezicht. Bloedend viel de agent op straat en kneusde daarbij nog zijn arm. De vech tersbaas werd gearresteerd en naar bureau Singel overgebracht, waar procesverbaal werd opgemaakt. DR. PETER VAN ANROOY EN DE CRITIEK. De afdeellng Arnhem van de Kon. Ned. Toon kunstenaars Vereeniging heeft een schrijven ge richt tot de besturen van de Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst, den Ned. Journalis ten-Kring en de K. N. T. V. met verzoek een grondig onderzoek in te stellen naar de juist heid van de ernstige beschuldigingen, welke dr. Peter van Anrooy op 30 October j.l. in Den 1-Iaag tegen drie critici van met name genoemde dagbladen in het openbaar heeft uitgesproken. Genoemde afdeellng is van meening, dat het groote belang, dat Nederland heeft bij een volkomen onkreukbare dagblad-muziekcritiek, het belang daarvan voor de Nederlandsehe kunst en de Nederlandsehe pers en de artis tieke en persoonlijke waarde, die dr. v. Anrooy vertegenwoordigt, een onderzoek dringend noodzakelijk maakt. JOS. DOBBELMANN i Te Nijmegen is op 49-jarigen leeftijd overle den de heer Jos, Dobbelmann oud-burgemees ter van Nederweert, Curator onjuist ingelicht. Zooals men weet, had eenige weken geleden de Haagsche Rechtbank het faillissement uit gesproken van de N.V. Trustkantoor voor Be legging en Administratie, met benoeming van Jhr. mr. G. W. v. d. Does tot Curator. In hooger beroep werd evenwel dit faillisse ment door het Gerechtshof vernietigd. Gister werd voor d>e Rechtbank opnieuw 'n aanvrage om genoemde N-V- failliet te ver klaren, behandeld. Bij deze behandeling, welke zeer geruimen tijd duurde, bleek dat de heer Leenes na de uitspraak van het eerste faillis sement onjuiste inlichtingen aan den Curator had verstrekt. Op grond hiervan vaardigde de officier van Justitie, mr. Polman, onmiddellijk een bevel tot arrestatie van den heer Leenes uit, waarna de heer Leenes bij het verlaten van de rechtzaal door eenige inmiddels ont boden rechercheurs werd gearresteerd en weg geleid. Bij bet wegbrengen van den heer Leenes, die directeur jg Van de N.V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie, heeft deze kans gezien snel iets te overhandigen aan den op hem wachtenden heer Burgers, Commissaris dezer N.V. Dit geschiedde evenwel niet onop gemerkt, hetgeen voor Commissaris van politie den heer Paré. die ook bij de arrestatie van den heer Leenes tegenwoordig was, aanleiding was den heer Burgers, die het Gerechtsgebouw nog niet had verlaten, ook te laten aanhouden en hem in de vertrekken van de Rijksveld- wacht aan een fouilleering te doen onderwer pen. Nadat hierbij het overhandigde in beslag was genomen kon de heer Burgers weer ver trekken. De heer Leenes is in het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Chef-veldwachter te Maartensdijk gedood. Gisterenmiddag ongeveer één uur had op den onbewaakte overweg bij de Hollandsche Rading te Maartensdijk een zeer ernstig ongeluk plaats, dat het leven heeft gekost van den 43.jarigen chef-gemeente veldwachter R. Klaassen. De heer Klaassen, wilde met zijn motorrijwiel den over weg pagseeren juist op het moment dat uit de richting Hilversum een sneltrein naderde, welke door hem niet werd opgemerkt. Ter hoogte van den tweeden wagon vloog de motor tegen den trein op. De heer K. werd enkele meters mee gesleurd en is op slag gedood. De trein kwam ongeveer 20 Meter verder tot stilstand. De motor werd totaal vernield. Met verbrijzeld hoofd dood opgenomen. Donderdagmiddag is de 25-jarige loodgieters knecht A. de Wijze, vader van één kind, bij het verrichten van werkzaamheden aan de Oostkerk te Middelburg uitgegleden en van 25 meter hoogte op de straat gevallen. Zijn col lega, die in de kerk werkte hoorde een g», ging kijken en vond de W. met verbrijze1^ hoofd op straat liggen, de levensgeesten waI®^ reeds geweken. Enkele weken geleden w de W. getuige van een dergelijk ongeluk een jeugdig kameraad, die van het dat Abdijgebouwen viel en nog denzelfden de gevolgen overleed. Huisgenooten met moeite geied. Gistermorgen ontstond te Veendani brand in een groot perceel in de Kerkstraat, waarin ge vestigd is het filiaal der Velo-waschmaéhine- maatschappij. De filiaalhouder en zijn vrouw, die boven sliepen wisten zich ter nauwernood te redden. Twee kleine kinderen moesten door den vader naar beneden worden geworpen waar ze door omstanders werden opgevangen. De ouders zelf wisten zich met behulp van een ladder naar beneden te begeven. De belde motorspuiten waren spoedig aanwezig, doch konden niet ver hinderen, dat het geheele perceel uitbrandde. De bovenwoning van een belendend perceel, eigendom der gemeente en bewoond door het hoofd eener schoot lyaMfie «wanean. uit. Op spoedige voltooiing aangedrongen. De Kamers van Koophandel te Arnhem, Dor drecht, Nijmegen. Rotterdam en Tiel, hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin ze er op wijzen, dat met betrekking tot den weg RotterdamLent in de memorie van toelichting tot de begrooting voor 1932 van het Wegenfonds in uitzicht is gesteld, dat althans het gedeelte Papendrecht-Gorinchem in de vijf jarige periode 1932—1937 voorloopig gereed zou komen. Tot haar teleurstelling hebben zij nu ecbtsr moeten opmerken, dat op den kapitaal- dienst van de begrooting voor 1933 van het Wegenfonds ten behoeve van dezen weg slechts wordt aangevraagd 220.000.welk bedrag blijkens de memorie van toelichting noodig is om een begin te kunnen maken met aankoop en onteigening van den benoodigdan grond. Naar aanleiding hiervan is bij de Kamers twijfel ge rezen of de voltooiing van het wegvak Papen drecht— Gorinchem, wanneer de aanleg met zoo weinig energie wordt aangevat, wel vóór 1937 kan worden tegemoet gezien. Deze twijfel ver vult de Kamers met groote bezorgdheid, want naarmate de aanleg van het gedeelte Papen drecht—Gorinchem zich over een grooter tijd vak gaat uitstrekken, verdwijnt de algehieele voltooiing van den weg RotterdamLent, daar onder begrepen de overbrugging van de Noord, in een steeds verder verschiet. Uitvoerig worden ln het adres de groote be langen, welke zullen worden gediend door deze verbinding, uiteengezet. De Kamers doen een dringend beroep op de Tweede Kamer om bij de behandeling van de begrooting voor 1933 van het Wegenfonds haar invloed te willen aanwenden om de regeering van de groote belangen, die bij den aanleg van den weg RotterdamLeut op het spel staan, t doordringen, en hnar te bewegen de totstand koming van diefi weg zooveel ihogélijk té be spoedigen. De commissie tegen tijdelijke buiten werkingstelling der Psycho- pathenwelten. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht over het wetsontwerp tot tijdelijke voorzie ning met betrekking tot het ter beschikking van de Regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of zakelijke storing der geestvermogens bestond. Het oordeel der Commissie omtrent de voor gestelde regeling, welke een tijdelijke huiten- werkingstelling der Psychopathenwetten met betrekking tot de bedrijvers van vermogens delicten en overtredingen, beoogt, kan »°r haar leedwezen niet gunstig zijn. Zij ach» principieel niet juist en ook op Praf'rk)ng gronden te ontraden, terwijl de ult^eIimin van de bedoeling der Regeering haar e kan bevredigen. fhenwetten Hot hoofdbeginsel der Ps5'chopa,kging der is, dat een psychopaath ter besC zoodra hij Regeering gesteld kan wot'fbeeft begaan, eenig, onverschillig welk, de» het belang der en onder de voorwaarde, d» vordert. Tipt openbare orde dit bepa^ van den psyohn delict is slechts symP^ uJt in pathischen aanleg, d1® werkingstelling vafrecht zeer h a Van Wetboek van Strtlf "„u zeer bedenkelijk. Zij Wetboek vaniedere noodmaatregel op dit ge- bÏÏm.nV^ OI!l0gi8ch moet 3»."» "zij Ïiu dTn ook de voorkeu,- geven aan een defi uitleven bet systeem der wet Geen voorstellen om de arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ontwerp-verdrag van Genève. Ingediend is bij de Tweede Kanier een wets ontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in brood bakkerijen. In de Memorie van toelichting zegt de Minis ter, na de bestaande moeilijkheden te hebhen gememoreerd, dat de eenige oplossing van de be staande moeilijkheden is bij de wet een alge meen aanvangsuur van 5 uur v.tn. toe te staan, gelijk in het thans ingediende wetsont- we p is belichaamd. Bij deze gelegenheid heeft de Minister tevens overwogen of het aanbeveling verdiept de be palingen der Arbeidswet in overeenstemming: te brengen met het ontwerp-verdrag van Genève (1925) betreffende den nachtarbeid in bakke rijen. Zooals reeds in de Memorie van Toe- ichting tot het ontwerp van wet, houdende voorbehoud der bevoegdheid toelating tot dat mtwerp-verdrag werd uiteengezet, is de daarin vervatte regeling op twee punten in strijd met Je Arbeidswet 1919. Het ontwerp-verdrag verbiedt nachtarbeid ge lijkelijk voor patroons en arbeiders en kent geen speciale afwijkingen voor eerstgenoemden alleen. Ook voor den banketbakkerspatroon is volgens het ontwerp-verdrag het bereiden van gebak gedurende den nacht in zijn inrichting verboden. Aangezien men nu van toetreding tot het ontwerp verslag voor banketbakkerspatroons geen ongerief en voor alleenwerkende bakkers slechts geringe bezwaren duchtte, werd op grond van het algemeen belang, dat door de ratificatie gediend werd. voorgesteld tot het ontwerp-verdrag toe te treden. De minister, hoewel erkennende dat een in perking der patroonsvrijheid overeenkomstig ue bepalingen van het ontwerp-verdrag op weinig practische bedenkingen stuit, kan zich noch tans niet niet het destijds gedane voorstel ver eenigen. Het belang dat Nederland zooveel mo gelijk door toetreding tot ontwerp verdragen den arbeid der internationale organisatie steunt, onderschat den minister niet, maar het dienen daarvan zou hij in dit geval te duur ge kocht achten door een nieuwe en voor de be hoeften van ons land geheel onnoodige inbreuk op de patroonsvrijheid te maken. HU vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voor stetien ten einde de Arbeidswet in overeenstem ming te brengen met het ontwerp-verdrag en nei ligt voorst in zijn voornemen om, wanneer de behandeling van het thans ingediende ont werp in de Staten-Generaal is afgeloopen. de noodige stappen te doen om tot intrekking van het wetsontwerp houdende voorbehoud der be voegdheid van toetreding tot het ontwerp-ver drag te geraken. Het Jaegerplan en een Duitsche verklaring. Naar aanleiding van een bericht van Neder landsehe zijde omtrent onderhandelingen over de saneering van de Rijnvaart wordt van bevoegde zijde verklaard, aldus de „D.B.Z." van gisteren, dat dit bericht uit Nederlandsehe scheepvaavtkrlngen niet geheel overeenkomt met de feiten. De internationale studie-commissie zal juisl vermoedelijk op 9 December in Duisburg over een gewijzigde plan-Jaeger beraadslagen en bierbij eerst aan de vertegenwoordiger» der particuliere schippers gelegenheid geven tegen over het plan stelling te nemen. De Duitsche vereeniging van Particuliere schippers „Jus et Justitia" heeft zich in elk geval tot op heden niet 11 selaten en is niet bij het in Nederland uitgegeven manifest tegen het Jaeger-plan betrokken. In aansluiting oP Qe vergaderingen der stu die-commissie bijeenkomst van Rtjn- reederijen waerscölJnli)k op 10 December haar besluiten nellien- bij een afwijzen van bet plan. do°r de organisatie der particulere schip- pars toch de ijst voor reederijen en particulie ren ten inteekening zal worden gelegd is nog op geen e"kele wijze verzekerd. jEvenwe bestaat er reden om te veronderstel len, dat de stemming van de reederijen zich ten gunste van het Jaeger plan sou gewijzigd hebben. 1,1 de afwijzende houding vooral van de gtoote Duitsche reederijen tegenover een mede werking van de Rijnoeverstaten zou in het ge heel §een verandering zijn gekomen. t omver zon werpen Blijken8 de Mamoi'ie van Toelichting is de bedoeling- paycb°Pat]iem welker gevaarlijk heid zich door herba'ling van feiten heeft be wezen. voor tei' beschikking stelling in aan merking te brengen. De Commissie wijst er echter op. dat herhaling van feiten zich ln vele gevallen voordoet, zonder dat herhaalde veroordeeling dailrop volgt> Vtf geval'en, waarin personen met ge brekkig ontwikkelde of ziekelijk gestoorde geestvermogens niet meer ter beschikking der Regeering zullen kunnen worden gesteld, zal ook voorwaardelijke ter beschikking stelling mtgesloten zijn. Dit acht de Commissie een zeer bedenkelijk gevolg van de voorgestelde regeling. Overigens blijkt wel, dat de stijging van het aantal terbeschikkingstellingen heeft plaats Kemaakt voor een daling toch zal de ge stichtsbevolking nog langen tijd blijven toe nemen, zóó lang tot de meeste misdadige psy- chopathen zijn herkend en geïnterneerd dan zal op den duur een vrij stabiele toestand ontstaan. Het intreden daarvan kan door dit wetsontwerp niet worden verhinderd, alleen vertraagd, tot schade der maatschappij. Bij het vervoer van een lijk van een zieken huis te Vllssingen naar het woonhuis der fa milie nabij Middelburg is onderweg een motor- wielrijder roet volle vaart tusschen de belde paarden, die voor den lijkwagen liepen gereden De motorrijder en de koetsier liepen lichte ver wondingen op evenals de beide paarden, ter wijl het lemoen van den wagen brak. De po litie maakte van een en ander proces-verbaal 09» DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Havik" vertrokken. Gistermorgen te 7.47 is het K. L. M. vlieg tuig de „Havik" van Schiphol naar Indlö ver trokken. Aan boord bevinden zich vier passagiers van wi3 twee meevliegen naar Batavia, de anderen zijn voor Rome en Alorstar. Het toestel heeft 267.486 K.O. post; 4200 KG. pakketpost en 42.830 K.G. lading aan boord bemanning bestaat uit de heeren K. D. 1 mentier, eerste bestuurder; H. Brinkhuis, tweede bestuurder; B. Prins, werktuigkundige en C. van Brugge, radio-telegrafist. HOTEL „RIJSSERBERG" AFGEBRAND. Woensdagavond is het hotel „Rljsserberg"- in de nabijheid van Rijssen gelegen, geheel ttf* gebrand. Alleen de bewoners waren aan«reZ''U gasten waren er niet. Bij gebrek aan water kon do brandweer niets uitrichten. Door de gunstige windrichting liepen de bosschen geen gevaar. Hotel „Rijsserberg" was een bekend hotel, dat 's zomers veel gasten trok. VREEMDELING VERDACHT VAN OPLICHTING AANGEHOUDEN. Namens den officier van Justitie te 's Gra venhage maakt de commissaris van politie te Leiden ln het Algemeen Politieblad bekend, dat op 25 November 1982 als verdacht van oplich ting Is aangehouden en zich sindsdien aan zijn bureau bevindt Alexander Joseph Rauzen hof er geb. te Weenen 14 Maart 1881. koopman, wo nende te Wiener Neustadt (O.) Hermann- gasse 15. HU maakt er zijn werk van Nederlandsehe firma's offerten te vragen voor groote'leve ringen aan Albanië of Italië en hun leveranties in het vooruitzicht te stellen, waarbij hij be dragen van ong. f 150 van reflectanten weei los te krijgen z.g. als vergoeding voor reiskosten. Van de leveringen komt niets terecht. Signalement: kleine gestalte, gvUzend haar (dun), donkere oogen. DOOR EEN auto AANGEREDEN. op den weg Middelburg—Veere lieert een automobilist een zekeren G. van achter aange reden. De aangeredene werd een eind mede ge sleept en bewusteloos met zware hersenschua* 4ms opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6