a PRIJSPUZZLE No. 25 CblN'Y1RACHV Jb iQji MAANDAG 5 DECEMBER 1932 SAMENGAAN VAN WERKGEVER EN WERKNEMER. De oplossing van puzzle No. 23 is HORIZONTAAL 1. Groningen, 2. Bilthoven, 3. Riethoven, 4. Montfoort, 5. Grafhorst, 6. IJzendoorn, 7. Apeldoorn, 8. Dirkshorn, 9. Terneuzen. DIAGONAAL 1. Giethoorn, 2. Tienhoven. Als winnaars werden door het lot aangewezen B. Schoemaker, Jubi leumstraat 15, Sittard; W. C. Versteeg, Vlaggemanstraat 6B, Rotterdam; G. Molkenboer, Morschweg 6, Leiden; A. Schrage, Kleiweg 83, Hille- gersberg. Hieronder prijs-puzzle No. 25 een kruiswoord-puzzle. VAN LINKS NAAR RECHTS2. afval, 4, spoedig, 5. woonschip, 7. hoogepriester (O.T.), 10. chef-kellners, 12. boete, 14. platte steen„ 17.* tweetal, 18. onteigenen, 19. ijzerhdlidende aarde, 20. zinloos gezegde, 22. langooren, 24. oplossen, 27. boom, 28. klein soort hert, 29. schoen- makers-gereedschap, 30. zanderig. VAN BOVEN NAAR BENEDEN 1. toetje, 2. verkenner van het Be loofde land, 3. Ind. toovenaar, 6. platvisch, 8. oud verhaal, 9. boerenbezit, 10. aanbieding, 11. kei, 12. tegenvaller, 13. lokmiddel, 15. etc., 16. niet bevestigd, 21. Oost-Europeaan, 23. leering, 25. slangensoort, 26. alleen, 31. nachtvogel. Oplossing tot en met 9 December -aan Puzzle-redacteur (oplossing 25) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mede- deelingen. Onder de goede oplossers worden twee bedragen verloot van 2.50 en vier troostprijzen. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. BENOEMINGEN PASTOOR J. JORNA S.J. NEDERLANDERS TE ROME. radio-pr°gramma RADIO-BER1CHTEN DINSDAG. Welk station DE KWETSBAARHEID EN DE GEVOLGEN ERVAN. CORRESPONDENTIE, 9 Gecombineerde vergadering van K.J.W.V en R. K. Volksbond. In een gecombineerde vergadering van de R.K. Jonge Werkgeversvereeniging en den R.K Volksbond heeft de heer A. C. de Bruin, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond, Zater dagavond in het Katholiek Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem een inleiding gehouden over de verkorting van den arbeidstijd. Inleiding FRohring. De vergadering werd geopend door den heer F. Rohring, voorzitter van de Kath. Jonge Werk- geversvereeniging met een rede waaraan het volgende ontleend is: Het ia van groot gewicht, dat de werkgever van de toekomst bij den aanvang van zijn taak is toegerust met begrippen en ideeën op gods dienstig, maatschappelijk en staathuishoudkun dig gebied, die hem geschikt maken om zijn taak in het productieproces zoo te vervullen als van een modern, vooruitstrevend en katho liek werkgever mag en moet worden verwacht. Dat deze ideeën en begrippen vooral op sociaal gebied tengevolge van den veranderden tijd geest en onder den invloed van de pauselijke en cyclieken niet steeds parallel zal loopen met^ die welke vroeger door werkgevers werden aangehangen, ligt voor de hand en is bovendien noodzakelijk. Het is van algemeene bekenheid, dat een deel der werkgevers van allerlei rich ting en belijdenis geen of zeer onvoldoende aan dacht heeft gehad voor de sociale en cultureele positie van den werknemer. In ieder mensch huist een gevoel voor recht, dat gewoonlijk, althans bij de «neesten latent is, doch onmid dellijk in actie komt zoodra hem onrecht wordt aangedaan of recht zal worden onthouden. En in de achter ons liggende tijden hebben werk gevers, wie zal het ontkennen, maar al te vaak handelingen gesteld, welke bij de werknemers het sluimerende gevoel voor recht hebben doen ontwaken. Ik zie dan ook in den oorspronke- lijlten strijd der werknemers op de eerste plaats een strijd om recht, en eerst op de twee de plaats een grijpen naar de macht. Deze strijd, die zal blijven bestaan totdat alle werk gevers tenvolle zullen beseffen wat de rechten van de arbeiders eigenlijk zijn, en de werkne mers een juist inzicht zullen hebben in de rechten van de werkgevers. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat beide rechten als mensch gelijk zijn. Teneinde mogelijk misverstand te voorkomen stelt spr. uitdrukkelijk op den voorgrond, dat hij met die gelijke rechten voor werknemers en werkgevers in geen geval een gelijke maat schappelijke positie bedoelt. Gelijke maatschap pelijke posities voor allen bestaan niet. Wan neer ik spreek over deze gelijke rechten Voor werkgever en werknemer heb ik op het oog toekenning in principe van dezelfde waarde aan beiden als mensch. Er heerscht soms nog een zeer onvolledig begrip over wat de rechten van de arbeiders eigenlijk zijn. Daarentegen treft men in de kringen der werknemers soms te ruime ideeëh op dit gebied aan en zoodoende ontbreekt het zoö noodzakelijk evenwicht. Werknemers en werkgevers die van elkander in het technische productieproces afhankelijk zijn, elkander aan vullen en elkander niet missen kunnen, Btaan in het maatschappelijk leven dikwijls als tegenstanders tegenover elkaar en dulden el kaar maar al te dikwijls op zijn best als nood zakelijk kwaad. Dit is een fataal misverstand, dat de grootste onheilen Bticht en waarvoor men niet genoeg op zijn hoede zijn kan. Wij hebben hier slechts redenen aangeduid, Waarom een meer persoonlijk en vriendelijk contact tusschen de organisaties der werknemers en werkgevers zoo gewenscht is en hoe vrucht baar het voor de maatschappelijke samenleving zal zijn, wanneer een beter begrijpen en waar- deeren van elkander daarvan het gevolg Zoü zijn. Indien er ooit een prachtige gelegenheid is voor werknemers en werkgevers tot onderlinge gedachtenwisseling tot nauwer contact en tot eerlijker pogingen om elkanders rechten en be langen te waardeeren, dan zijn het toch zeker op de eerste plaats de katholieke organisaties, daar in die kringen althans de fundamenten van de levensbeschouwing voor beide partijen dezelfde zijn en beider maatschappelijk en ze delijk streven uiteindelijk gericht moet zijn op het doen zegevieren van de katholieke begin selen van rechtvaardigheid en naastenliefde. De strijd door onrecht, de vrede door recht. Waar het recht heerscht, is geen aanleiding voor strijd. Waar het recht onderdrukt wordt ontstaan de kiemen van den strijd. Door het recht naar den vrede. Het is wel duidelijk, dat de wenschen, die wij hier hebben geuit, gemak kelijker zijn uitgesproken dan verwezenlijkt. Rouw van de nieuwe Rijnbrug te Arnhem- Heien bij een der jundeeringsputten. Enorm groot zijn de moeilijkheden aan de ver wezenlijking verbonden, maar zonder moeite komt nooit iets grootsch tot stand. Bij de gedachte, dat het zoo gewenscht, zoo noodzakelijk en zoo zegenrijk is, dat harmoni sche verhoudingen, waarnaar wij streven, tot stand waren gekomen, een verhouding, welke het einde van den strijd en het begin van den vrede is, is het een voldoening reeds nu te he rijken, dat U en wij gezamenlijk het onze daar toe zullen hebben bijgedragen. Vruchtbaar moge het werk zijn onzor beide organisaties, zoo uit eenloopend, maar met elkaar aanvullende idea len. Rede A, C. de Bruijn Vervolgens gaf de spreker het woord aan den heer A. C. de Bruijn, voor het houden van zijn inleiding. Wie had kunnen denken, aldus ving spr. zijn rede aan, dat het groote vraagstuk van de ver korting van den arbeidstijd nu in behandeling zou worden genomen. Dit vraagstuk is interes sant. hoogst interessant en urgent, om de cultu reele en sociale beteekenis er van en omdat bet op het oogenblik niet alleen in ons land aan de orde is, maar ook bij het internationaal arbeids bureau te Genève. Dit jaar heeft de internatio nale arbeidsoonferentie een resolutie aange nomen, waarin de vermindering van den ar beidstijd zonder loonvermindering een heel be langrijk middei wordt genoemd voor het her stel van het economisch leven. Van alle landen gaat op het oogenblik een drang naar een 40 urige werkweek en in velé landen is dit vraag stuk in érnstige studie genomen en zijn reeds wetsontwerpëh tot vaststelling vah de 40-urige werkweek in voorbereiding. Ook hier te lande wordt thans onderzocht of het gewenscht is wettelijke maatregelen te hotnen tót verkorten Vgn den arbeidstijd, tijde lijk of definitief. Spr. weidt hierover nog nader uit eu weerlegt verschillende bezwaren. Spr. bespreekt nog de werkloosheid in het licht van den tegenwoordigen arbeidstijd, be nevens de rationalisatie. Door de maatregelen b.v. van rationaele beperking van de .mecha nisatie en arheidsverbod Vöor de gehuwde vrouw, wordt bijgedragen tot vermindering van de werkloosheid, maar waarschijnlijk zal be perking van den arbeidsduur toch geboden blijven, wil althans niet één derde deel van het huidige aantal werkloozen niet permanent zonder werk blijven. De vraag, of verkorting yan den arbeidstijd gepaard moet gaan met verlaging van het loonpeil beantwoordt de heer de Bruin in al gemeenen zin ontkennend. Wanneer de crisisomstandigheden thans loonsverlaging noodzakelijk maken, is het re delijk, dat ze daarvoor, wanneer betere tijden aanbreken, schadeloos worden gesteld. Ëen permanente loonsverlaging zou dus ten opzichte van de arbeiders onbillijk zijn. Resumeerende zeide spr., dat het vraag stuk van den verkorten arbeidsduur ernstig en objectief moet worden onderzocht en door ar beiders en werkgevers gezamenlijk uitgemaakt Patérs Minderbroeders, Op verzoek van den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exd. de-Aartsbisschop van Utrecht om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan Pater W. F. van Scheijndel als pastoor te Coevorden. Als diens opvolger werd voorgedragen en benoemd Pater R. C. H. Bouters, die kapelaan was te Rotterdam H, Rosalia. Mén meldt ons uit Dén Haag: De zeereerw. heer J. Jorna S.J. pastoor der parochie van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen, heeft Vrijdag in het R. K. Zièkenhuis een maag operatie ondergaan. Na de operatie, welke goed is geslaagd, heeft de patiënt een rustigen nacht gehad. lundborg; 4.20 Warschau; 5.50 Brussel (Fransch); 7.20 Königswusterhausen; 8.20 Londen R.; 10.35 Kalundborg. Programma 4: 10,35 Daventry; 11.20 Kalund borg: 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.; 3.20 Da ventry: 3.50 Königswusterhausen; 4.50 Daventry; 5.35 E.ussel (Vlaamsch); 7.35 Daventry. zal moeten worden, of de werkloosheid een blijvend euvel dan wel een crisis-verschijnsel is en of het alleen internationaal op te lossen is, of door aparte regelingen in ieder land voor de verschillende bedrijven. Verder zal moeten worden onderzocht, of er naast de verkorting van den arbeidstijd nog andere middelen mogelijk zijn, onl de werkloosheid te beperken, b.v. door verhooging van den leer plichtigen eh verlaging van dén pensioenge rechtigden leeftijd, door verhoogihg van den minimum leeftijd, waarop meisjes in fa brieken mogen werken en door een arbeids- verbod voor de gehuwde vrouw. Deze bijeenkomst van werkgevers en werk nemers, aldus besloot spr. is een eerste stap in deze richting. Ik hoop, dat deze eerste bijéén komst gevolgd zal worden door talrijke an dere en dat dit eerste begin tot de allerbeste resultaten zal leiden. MINISTER DECKERS. De Minister van Defensie. Mr. Dr. Deckers, heeft Vrijdagavond te Meppel, vergezeld vah zijn landmacht-adjudant, le luitenant Tielens, de vergadering bijgewoond van de afdeeling Vrijwillige Landstorm Meppel en omgeving. Eervolle benoeming aan de universiteit der Propaganda. Werd eenigen tijd geleden vermeld, dat Pa ter Daarfien C.S.s.R. benoemd was tot Deken van de theologische faculteit aan de Pauselijke Universiteit der Propaganda, thans ontvahgen wij bericht, dat ook het ambt van Deken van de faculteit der Philosophic aan dezelfde Uni versiteit werd toevertrouwd aan een onzer landgenooten, Pater Dr. Jacobus van der Veldt O.F.M, Pater van der Veldt, geboren te Sloten (Am sterdam) op 15 Maart 1893, behaalde na vol brachte studies te Leuven p. 9 Mei 19Ê8 de graad van agrégé de l'Institut Supérieur de Philosophie h l'Université de Louvain op het proefschrift „L'apprentissage du mouvement et l'automatisme". In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot Lector aan het Internationaal College van zijn Orde te Rome, waar hij in October 1930 van wijlen Kardinaal van Rossüm de benoeming ontving tot professor in de psy chologie en theodicee aan de Pauselijke Uni versiteit der Propaganda, DINSDAG 6 DECEMBER. Hilversum (296 M-, R>13 K- H-> AVRO- uitzending, 5.30—6 V.P.R.O. 8—10 en 10.15 Gra- mófoonpl.; 10,30 Fie LoopuitRoeper (piano) en Henri Tibbe (viool); 11.00 Voordracht door R. Flink; 11.30 Vervolg concert; 12-00 Tuschinski's Select-Salonorkest, pop. programma; 1.302.15 Zang door N. Wetcher met medew. van E. Veen (piano); 2.30 Gramofoonpl.; 3.00 Knipcursus; 4.00 Chopin-recital door C. Lankhout (piano); 4.30 Kinderkoor; 5.00 Gramofoonpl.; 5.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte; 5.30 V.P.R.O.; 6.00 Kovacs Lajos eh zijn orkest; 7.00 Causerie door C. Vening over wintersport; 7.15 Gramofoonpl.; 7.30 Engelsche les; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Omroeporkest met medew. van Zoltan Szekely (viool), o.a. TeUfelstziller-Sonate, Tar- tini; 9.00 Jan van Riemsdijk én zijn ensemble: 9 30 Vervolg Orrtroeporkst, ö.a. Fremersburg; 10.00 Gramofoonphlj '10.20 Vervolg Omroeporkest, o.a. Galop chromatique, 'Liszt; 11.00 Vaz Dias; 11.0512 Gramofoonmuz. Daventry (1554 M„ 193 K. H.) 10.50 Tijd sein en berichten; 11.0511.20 Lezing; 12.20 Or gelspel O'Henry; 1.05 Commodore Grand- orkest, o.a. .Suite pastorale, SCassola; 2.20 Voor de scholen; 4.50 R. Tapponier en zijn Orkest; 5.35 Kinderuur; 6.20 Berichten; 6.50 Liederen van J. S. Bach; 7.10 Fransche conversatie; 7.40 Radio- Militair orkest met medew. van R- Araujo en E. Berridge (vioolduetten), o.a, Scènes alsaciennes. Massenet: 8.05 Lezing; 9.20 Beirchten; 9.40 Engel sche volksmuziek met medew. van solisten, koor en orkest; 10.25 Pianorecital door H. Mason; 10.5512.20 Dansmuziek door Bértini's Dance Band. P a rij e („Radlo-PaHs" 1724 M., 174 K. H.) 8.05 Gramofoonpl.; 12.20 Krêttly-orkest; 7.40 Dito; 3.20 Vovaal kwartet; 9.05 Radiotooneel; 9.50 Gra mofoonpl. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 11.20— 1.20 Concert uit rest. „Wivex"; 2.204.20 Om roeporkest en solisten; 7.35 Weensche muziek; 0.35 Piano-recital door V. Fischer; 9.05 Werken van Pergolesi, o.a. „La Serva Padrona" in 2 acten; 10.2511.50 Dansmuziek uit rest. „Lodberg". Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 6.25 Gramofoonpl.; 11,20 Tonkünstlerorkest, o.a. Lotosblumen, Ohlsen; 12.20 Omroeporkest, mét medew. van J. Schömmer (tenor) ,0 .a. ouv. Zi- geunerliebe, Lehar; 1.50 Gramofoonpl.; 4.20 Or kestconcert met medew. van sopraan en piano, o.a. liederen van Schubért en Wolf: 7.20 Dans muziek door het omroeporkest; 8.20 „Aufbruch der Ameisen", spel van H. Vollmer. Regié: Kandner. Rome (441 M„ 680 K. H.) 4.50—5.35 Orkest; 8.05 Lualdi-concert. I. Concert met medew. van orkest en sopraan. II „II diavolo nel campanile", opera. Orkestleider A, Lualdi. Koorleider A. Casolari. Brussel (338 M„ 887 K. H.) 12.20 Gramo foonpl.; 1.30 Omroepkieinorkest, o.a. Svetlana, Weksler; 5.20 Kinderuurtje; 8.20 St. Nicolaas- programma; 10.3011.20 Oude dansmuziek (gra mofoonpl.) (508 M„ 590 K. Et.) 12.20 Omroepkieinorkest, o.a. Oricutateft Cui; 1.30 Volksliederen; 1.45 Gra mofoonpl.; 5.20 Omroeporkest, ö.a. Dolly, Fauré; 6.50 Religieuze muziek; 8 20 Omroeporkest, o.a. Jeux d'enfants, Bizet; 10.30 11.20 Gramofoonpl, Z e e s e n (1635 M., 183.0 K, H.) 5.507.2Ö Concert; 9.30 Schumanmconcert; 1.20 Gramo foonpl.; 7.20 Europeesch concert uit Oslo. orkest en zang, o.a. Rondo symphoftique, Reidarvon; 8.30 „Schliïssel uhd SchWert", hoorspel van R. Schmidt; 9.30 Berichten en hierna tot 11 -20 con cert uit Hamburg. Rotterdam (gem. radiodistributie). programma 3: 9.30 Königswusterhausen; lo.GO Langenberg; 1.20 Königswusterhausen; 2.20 Ka- Wies Defresne zingt via Hulzen 1875 M. te 6.10 enkele liederen van Strauss, welke ons in'hét middelpunt van Duitsche laat XlXe eeuwscbe romantiek plaatsen. Te 6.50 vindt dit concert voortgang In den tijd, met vroege werkjes van Debussy en latere melodieën van Poulenc. Men kent dezen componist, die steeds schrijft alsof er geen wolkje aan den horizont te bekennen viel, als één der zes Parijsche componisten die zich destijds onder den naam van Groupe des Six VBreenigde en zich geen ander programma voorschreven dan louter kameraadschappelijke samenwerking. Te 9.20 n.m. zal Midland-Regional 398.9 M. een concert uitzenden waar hedendaagsche Engelsche muziek o.a. van Gustav Holst zal gegeven worden, diens psalmen n.l, voor koor, strijkorkest en orgel. De toonkunst in Enge land heeft zelden door eigen componisten ge bloeid; men wierf meestal buitenlandsche toon dichters aan, tegen fantastische honoraria, en zoo is het begrijpelijk dat daar veel aan het onderwijs in dê muziek ten koste werd gelegd, met het resultaat dat er thans tallooze uit voerende krachten in Engeland bestaan, maar dat de scheppende muzikale potentie nog slechts tot enkele persoonlijkheden is beperkt. Onder hen neemt Holst (geb. te Cheltenham in 1874) een eerste plaats In. Echter is deze componist die nu daar op het groote eiland als een eigen kracht wordt geëerd, van vaders en* moeders zijde van Zweedsehen bloede! Hoe Jan ook, Holst maakte naam in Europa met z'n groot orkestwerk The Planets, dat ook te Amsterdam is uitgevoerd. Van huis uit organist, bleef het religieus karakter in zijh muziek ook in lateren tijd domineeren. Hij liet zich inspireeren door de Brahmaansche mystiek, in 't bijzonder de ri- tueele boeken der Veda's, waaruit hij Verschei dene zangen opdiepte en becomponeerde. Het zijn twee dezer „hymnen" welke wij heden Zullen höoren. Parijs en Straatsburg zenden een concert uit gewijd aan den één jaar geleden ontslapen Franschen meester: Vincent d'Indy, in leven directeur der Schola Cantorum, école supérieu re de musique te Parijspresident der Société Nationale de musique, leerling van César Franck en auteur van vele werken die van het wereldrepertoire deel uitmaken. Jammer genoeg behooren de hier uit te voeren opera, niet tot diens meest representatieve werken. Het nieuwe Weenen. Het bericht, dat de nieuwe krachtzender op den Bisamberg nabij Weenen zijn proefuitzen- dingén niet met Kerstmis zal kunnen beginnen, heeft in Oostenrijk groote teleurstelling ver wekt. Van verschillende zijden wordt de Oosten- rijksChe Omroepmaatschappij - verweten, dat zij door haar mededeelingen het publiek voortdu rend in den waan van een spoedige inbedrljf- neming van den nieuwen zender heeft gelaten, terwijl het haar toch reeds lang bek'end was, wat de inbedrijfstelllng eerst over 4 tot 6 maan den kan plaats vinden. Ring-uitzending. De Reichs Rundfunkgesellschaft heeft VOór den laatsten avond van dit Jaar een origineels Uit- z'enomg ófifwörpenTaie detf~ fiffSth ""„KlfigSen- dung" gekregen heeft. Aan deze uitzending zul len achtereenvolgens alle Duitsche zenders deel nemen; Heilsberg begint, daarna komt Breslau aan het woord, vervolgens Leipzig en zoo de overige stations het een na het ander, totdat men kort voor middernacht in Hamburg is aan gekomen, waar de jaarwisseling met de noodigfe vroólijkheid zal worden gevierd. Deze „ring- uitzending" zal in hoofdzaak een vroolijk karak ter dragen. Uit verschillende landen kwamen van de zijde der luisteraars bij de Wereldomroepvereeniging klachten binnen, dat vele zenders zich gedu rende de programma's niet voldoende bekend ■maakten. De Wereldomroepvereeniging heeft de klachten onderzocht en hierin aanleiding gevon den om alle zendstations te verzoeken bij het begin en het eind en ook eenige malen in den loop der uitzendingen zich met den stationsnaam te melden. De omroep in Zwitserland. In Zwitserland neemt de populariteit van de radio sprongsgewijze toe. Begin November van dit jaar waren officieel 203.234 luisteraars in geschreven, hetgeen vergeleken met een jaar geleden een toeneming van niet minder dan 75.252 beteekent of meer dan 50 pet. Nu de nieuwe internationale telling voor Con tract Bridge alom is ingevoerd, rijst vanzelf de vraag: In hoeverre wordt het spel hierdoor beïnvloed? Het antwoord kan niet anders luiden dan: In hooge mate wordt het biaden, niet het spelen, er docr beïnvloed. Wal toch is het geval? In de eerste manche zijn ae straffen voor het niet voldoen aan het contract slechts gering, althans zoolang men niet gedubbeld is, nJ. 50 punten per onderslag. Men kan dus, niet kwetsbaar zijnde allicht eens iets meer wagen teneinde hetzij zelf kans te hebben met een weinig geluk de manche te ïnaken, hetzij de tegenpartij te verhinderen zulks te doen, zonder daarvoor zwaar gestraft te worden. Wordt men gedubbeld, dan staat men er reeds heel anders voor. want dan tellen drie onderslagen 450 punten, terwijl zij ongedubbeld slechts 150 punten tellen. Waar nu de robberbe- looning voor een in twee manches gemaakte robber 700 punten telt er^ voor een in drie manches gemaakte robber 500 punten, zullen de spelers er op uit zijn zoo spoedig mogelijk de eerste manche te makén, hetgeen hun, indien zij de robber tenslotte toch moeten verliezen, tenslotte toch 200 punten voordeel oplevert, daar zij dan 200 punten minder aan robberbelqo- ning behoeven te betalen. Het wordt dus eerst een jachten om de eerste manche binnen te halen, maar dat jachten ge schiedt met gelijke wapens, er valt dus niets tegen te zeggen. Dan echteg verandert de situa tie, want de wapens worden plotseling ongelijk, d.w.z. zij, die de eerste manche wonnen, worden nu veel zwaarder gestraft dan de tegenpartij. Het is hun dus geraden voorzichtiger te bieden teneinde geen straf te krijgen voor het niet vol doen aan hun contract. Hier ligt dus het zwaar tepunt: zoödra men kwetsbaar geworden is, zal men op een andere wijze moeten bieden, althans is zulks raadzaam voor het meerendeel der spelers. Wij komen daar straks op terug. N.o.m. is het spel bedorven door de invoering der kwetsbare zóne, het is veel meer een spel géwordén, waarbij men berekent hoeveel pun ten een bepaald spel oplevert danwel hoe men een manche kan maken. Zeker, ook vroeger liet men wel een manche-bod loopen als men de tegenpartij eens flink kon laten falen in het Blaken van het contract en hoopte dan later Mtt die manche nog wel té zullen maken, vele spelers waren er Zelfs op uit om de tegenpartij Z1C a-te laten overbiedén, dan te dubbelen en aardig wat aan onderslagen te incaSSeeren. Voor hen werd het een spel van punten maken en niet van de eer om een robber te winnen Het commercleele ging bij hen boven het sportieve Maar gelukkig waren er nog velen, die het winnen van een robber stelden boven een pun- tengewin. Dat waren de spelers, die speelden om het spel en niet om winst Op wedstrijden, waar meestal geen robbers gespeeld kunnen worden; was en is het natuurlijk geheel anders, daar is punten maken het doel, maar daarom Willen Y®'en ook geen wedstrijden spelen. Nu echter is men nolens volens wel gedwon gen andere methoden te volgen, wij willen zulks met een voorbeeld duidelijk maken: De tegenpartij Is kwetsbaar en biedt een Groot Slem Klaveren of Ruiten. Nu gaat u rekenen: 7 slagen is 140, Groot Slem kwetsbaar 2250 en de robber 700. dat is bij elkaar 3090 punten Gij kunt dus 8 onderslagen, gedubbeld (2700) punten riskeeren en dan nog 390 punten minder verlie- zen dan wanneer de tegenpartij dat Groot Slem wint. Wat doet gij dus? Zoo eenigszins mogelijk biedt gij Groot Slem in een hoogere kleur, allicht, dat gij daar 4 slagen in maakt en de toer is gelukt! Gij verliest minder punten en de tegenpartij maakt geen Groot Siem, bovendien hebt gij nog een kans zelf den robber te maken! Nu moet men niet zeggen, dat de tegenpartij dan toch 2700 punten krijgi en dus niet zoo héél veel minder. Daar gaat het niet om bij ons. het gaat er om, dat men een zeker Groot Slem niet spelen kan en dat is juist de trots en de glorie van eiken rechtgeaarden bridger. Mis schien hebben wij ongelijk en is het eigenlijke doel van bridgen slechts punten maken, maar dan zouden wij er toch niet veel voor voelen. Het, bieden. Zoo zien wij dus, dat het bieden beinvloed wordt door de invoering van de kwetsbare zóne, maar wij beschouwden nog slechts de niet- kwetsbare partij; nu willen wij eens nagaan, hoe het bieden zal moeten verloopen in af wijking van vroeger. Men begint dus met beide partijen niet- kwetsbaar en met slechts lage straffen, wanneer men niet gedubbeld wordt. Die lage straffen voeren vaak tot een lichtvaardiger openen en bieden, het gok-element wordt er door bevor derd. Wanneer men echter biedt volgens de grondslagen, gelijk wij die in onze verhande lingen gaven, dan is het bieden bereids zoo uitgebalanceerd Wij wezen daar meermalen op dat van lichter openen geen sprake kan zijn. Ons openingsbod zoowel als onze volg- biedingen zijn van dien aard, dat in het spel gèen speelfout gemaakt mag worden, elke ver mindering der eischen, aan onze biedingen ge steld, moet dus noodwendig nadeelige gevolgen hebben. Doet men het om de tegenpartij tegen te houden, dan weet men van te voren, dat vermoedelijk een falen in het maken van het contract het gevolg zal zijn, doch men doet het willens en wetens en zal dus blijmoedig de gevolgen dragen. Is de tegenpartij kwetsbaar geworden, dan wordt deze zwaar gestraft als gevolg van het niet veryullen van het gecontracteerde bod; voor de meesten zal het dus zaak zijn de tegen standers zoodanig op te drijven, dat zij zich overbieden, hen dan te dubbelen en gevoelig afstraffen voor hun vermetelheid. Is dit echter altijd vermetelheid? Neen, het is vaak een gevolg van misleiding door de tegen partij en wel doordat deze, in haar zucht om tegen te houden, overgaat tot z.g. psychologische biedingen (wij vertaalden dit in een onzer vorige artikelen door: leugen-biedingeèn, een wel niet juiste, doch wel een de Waarheid dich ter nabij komende vertaling), waaraan niet de minste waarde gehecht kan worden, ja zelfs het tegendeel, die vaak een kaartverdeeling doen veronderstellen, die in het geheel niet aanwezig is. Gaaf men daar op in, dan heeft dit vaak schromelijke gevolgen. Het is daarom voor de kwetsbare partij zaak slechts weinig waarde te hechten aan hetgeen de tegenpartij biedt, dat kan allemaal camouflage zijn omdat Zij toch niet gestraft wordt, maar slechts af te gaan op eigen spel en de van den maat verkregen inlichtingen en vooral Zich niet tot overbieden te laten verleiden. Zijn beide partijen kwetsbaar gewordt, cl" i is voor beiden het gevaar even gróót en zal dus niet veel camouflage meer kunnen plaats hebben, want daardoor wordt de maat even zeer van de wijs gebracht als de tegenpartij en dat is met de hooge straffen in de kwets bare zóne een vaak veel te kostbare ge schiedenis. Openingsbod- Wij hebben reeds gezegd, dat onze bied- methode geheel uitgebalanceerd is, d.w.z. bij goed bieden volgens deze methode bereikt men met goed uitspelen der kaarten juiste resul taten. Maarelke fout in het bieden strafl zich gevoelig, evenals elke fout in het spelén en daarom is het voor niet zeer sterke spelers aan te raden in de kwetsbare manche hun opening Iets te verzwaren, de maat kan dan gewoon verder bieden, hij behoeft geen hoogere eischen aan zijn spel te stellen, want 'zulks is reeds gedaan bij het openings- of volgbod van zijn maat. Onze eisch voor een openingsbod in kleur is: een vijfkaart met 2% Ts in 4 Ss over minstens twee kleuren verdeeld öf een vier- kaart met id. 3 Ts. Voor de kwetsbare manche zouden wij thans dien eisch willen verhoogen tot óf 5 Ss in beide gevallen dan Wel Ts meer, dus resp. 3 en 3(4 Ts indien Slechts 4 Ss. Waarom, zal men vrageh, moeten de eischen. aan het openingsbod of eerste volgbod te stel len, nu hooger worden, want practisch heeft de telling toch geen invloed op de kaartver deeling Zeker, dit is juist, maar even juist is het, dat een om zoo te zeggen haarfijfte opening bij den minsten tegenslag onvoldoende zal blijken, tegenslag in het zitten der kaarten dan wel in het spelen en al kan men dien tegenslag h'j niet te zware straffen wel dragen, zoo is dit niet het geval bij zware straffen, men m°ej zich daar te voren tegen verzekeren en doet zulks door iets zwaarder te openen. Wij achten eenige verandering in hel en volgen» onze methode niet noodzakelijk, maar wel wensheliik en wel omdat nu eenmaal slechts de cne minderheid der spelers het bieden en afspelen feilloos doet verloopen en de groote meerderheid zich dus liever niet moet blootstellen aan zware straffen. Culbertson. Voor spelers volgens hét Culbertson-systeem wijzen wij er op, dat Culbertson wèl verschil maakt in zijn openingsbod en wel in drie ge vallen: 1. Zijn openingsbod van één-in-kleur moet in de kwetsbare manche een Vrouw hooger zijn dan in de nlet-kwetsbare. 2. Bij de opening met 1 ZT in de kwetsbare zóne moet de opener over drie honneurtrek ken beschikken, in de niet kwetsbare zóne slechts over 1wee-en-een-halve. 3. Zijn openingsbod van vier-in-kieur moet 2 Ss hooger zijn, n.l. minstens 2 honneuftrekken met 6 Ss. Ook hier zien wij dus een lichte verhooging der eischen voor de kwetsbare zóne, doch geen verlaging der eischen voor de niet-kwetsbare zóne en o.i. terecht. De eischen, die wij stelden, zijn gesteld voor alle gevallen, kwetsbaar en niet-kwetsbaar, zij behoeven dus feitelijk niet veranderd te worden, maar de kans op zware Straffen doet den mensch nu eenmaal voor zichtiger zijn en daarom zal men wel doen de eischen te handhaven voor de niet-kwetsbare manche en een graadje te verhoogen voor de kwetsbare zóne. Gaat het om tegenhouden in de eerste manche, dan kan men het wel eens wagen te openen minder krachtig, maar de maat moet door den stand van de score daarop attent kunnen zijn. Wij hadden het tot óUSVèfre slechts over lichtelijk hoogere eischen in de kwetsbare zóne, allicht zal men nu zeggen, dat men blijkbaar in de niet-kwetsbare zone maar raak mag gok ken. Verre van dien, want dan zou men al heel spoedig öntÏ!Ïf dat men door te veel afstraffingen al heel gauw in het nadeel komt. Zij die reeds langer met de kwetsbare zóne gespeeld hebben en ais voorlichters van het publiek moeten opletten op den gang van zaken, hebben al -lang opgemerkt, dat in de eerste manche door te lichtvaardig bieden veel te vee] contracten niet gemaakt worden, met het gevolg, dat te veel strafpuhten opgeloopen worden! natuurlijk geheel tegen de bedoeling in. Jam mer, jammer, dat het mooie spel door derge lijke excessen bedorven wordtLaat ons echter hopen, dat grootere gewendheid aan de toe passing van regels en straffen het bieden wéér in juister banen zal leiden, al zal ook de kwets bare zóne altijd een geheel zuiver bieden in den weg blijven staan, enkel en alleen reeds omdat beide partijen op een verschillende basis staan, n.l. anders gestraft Worden. Wat moeten WÜ nu onzen lezers raden Dit zal vermoedelijk voor hen, die het bovenstaan de aandachtig geleken hebben, niet moeilijk Zijn. Zij toch, die zich middelmatig of nog min der achten, zullen vroeger reeds iets hooger geopend hebben; voor hen bestaat zeker geen noodzakelijkheid tot veranderen hunner bied- methode, alleen hebben zij scherp op te letten op eventueele bluf-biedingen hunner tegen partij, welke bluf-biedingen vaak direct te herkennen zijn. Voor heh, die goede spelers zijn .en scherjw bieden en spelen, is opk geen verandering no®ig, al zulleri ook zij nog meer dan vroeger moeten opletten op hetgeen de tegenstanders bieden en op hetgeen de maat tracht mede te deelen: er staat thans nog meer op het spel dan vroeger. Toch zouden wij als veiligheidsfactor in de gevaarlijke zóne de opening in kleur* eeii graad, b.v. Ts hooger willen stellen, in Zonder Troef echter zouden wij -de gewone telling rustig willen latén be houden, daar deze ons op den duur steeds meer voldoening schenkt. Een biedkaart: De firma B. Wolf 27 Avenue Léon Vandromme, Brussel, zond ons een bied kaart, de Bidometer genaamd, ter beoordeeling. De kaart bestaat Uil twee ronde platen, waar-» van de bovenste over de onderste draaibaar is. In de bovenste is een segment uitgespaard, waarin men precies kan lezen, welke de ver- eischten zijn voor een openingsbod van elke soort en wat daarop door den maat geantwoord moet worden. Het geheei is ingericht voor de Culbertson-methode en n.o.m. heel geschikt voor leerlihgen. die alvorens hun bod uit te brengen, dit even kunnen controleeren. Ingenieus is de gedachte zeker, maar aan de speeltafel zouden wij het liever niet zien gebruiken, niet alleen omdat het spelverloop er te lang door wordt opgehouden, maar ook omdat wij het dan geen spel meer vinden, maar een mechanisch bieden volgens een staatje. Een bepaalde fout achten wij het, dat, ofschoon de aankondiging zegt. dat het Culbertson-systeem geheel gevolgd, is, bij de Zondertroef-biedlhgen niet het bieden volgens de punteh-telling is opgenomen (het oorspron kelijke Amerikaansche mödel dóet zulks Wel) niettegenstaande Culbertson dit in zijn gewijzigd systeem uitdrukkelijk heeft opgenomen naast zijn honneurtrek-telling. Wij kunnen het gebruik van deze platen aan leerlingen van het Gulbertson-systeem overigens wei aanbevelen. Wij Ontvingen keurige kaarten met de nieuwe telling voor Contract-bridge van de Levensver zekering Maatschappij „De Nederlanden 1845" en van de id. „Precautia". Beide kaarten zijn zeer bruikbaar, ofschoon het formaat wel wat groot is, en op aanvrage gratis verkrijgbaar bij genoemde maatschappijen (resp. Den Haag en De Bilt). K. K. te Breda. Neen, de beste methode is, dat meerdere goede spelers zich beschikbaar stellen om leiding te geven aan de zwakkere broeders De telling bij een geboden slem is: 6 of 7 maal de trekwaarde onder de lijn en boven de lijn de premie, vastgesteld voor Klein of Groot Slem, ingev li van geboden Klein en gemaakt Groot Slem vermeerderd met één overslag. In geval Van een gedoubleerd en gemaakt Slem wor den alleen de punten onder de lijn gedoubleerd en eventueele overslag. Voor voldaan contract wordt volgens de nieuwe telling geen premie gegeven. Geredoubleerd worden de gedoubleerde waarden nogmaals gedubbeld De tegenpartij krijgt nimmer de premie voor Slem, alleen de onderslagen. Voor de telling raadplege u de nieuwe regels van den Ned. Bridge Bónd of den nieuwen druk van het Werkje „Bridge" van den heer Lucardie, voorzitter van den N. B. B., beide in den boek handel verkrijgbaar. A. B. te Voorburg. Onze verhandelingen worden niet in boekvorm uitgegeven, althans voorloopig niet. J. A. M. B. te Gr. N opent op 1 Zonder- troef met 16 punten, Z mag maar op 1215 rekenen, Z heeft 19 punten en biedt direct 6 ZT. U zegt niet in welke hand N opende, deed hij zulks in de 4de hand, dan is Z gerechtigd 7 ZT te bieden ofschoon daar nog een Verlies- kans in is. Het 3 C bod geeft niet de uiterst sterke ZT-steun weer doch, is voor hen, die het noemen van een kleur verkiezen, zeker niet te zwak, wij achten het echter in dit geval beslist verkeerd, althans volgens ons systeem. Z moet o.i, direct Klein Slem ZT bieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10