BAKHUIS' Geldersche Rookworst DE GEMEENTELIJKE HANDELS- INRICHTINGEN Onze Kabouters. OUDE COURANTEN TE KOOP ADVERTENTIEN t f ACCOUNTANTSKANTOOR MAANDAG 5 DECEMBER 1932 DE KATH. KERK IN ENGELAND. Cijfers over bekeeringen en andere gegevens. DE CELEBES-MISSIE UIT ROTTERDAM DE ZWEMAFDEELING VAN „LEONIDAS"- HET GOUDEN BESTAANS- JUBILEUM Haar rol van beteekenis voor onze Rotterdamsche Haven. bedrijf VERWERKING VAN INHEEMSCHE GERST DOOR DE NEDERL. BROUWINDUSTRIE UIT BOSKOOP uit bodegraven INBREKERS GEARRESTEERD. VERDRONKEN. "irr JBL JEANNE JOHANNA MARIA JANSSEN, geb. Van den Boogaard JAC0FA JOHANNA AP0LCNIA MICHELS—Vierling ARIJ VAN BUYSEN, J. F. M. RADEMAKERS ze is weer echte het lüO-jarig fabrikaat Ze geeft bevrediging aan ieder gebruiker. VRAAGT UW WINKELIER 1832 1932 ook heden Tol en met 1000 Ko,4 cl. Boven 1000 Ko. tot en met 2500 Ko, 31/2 ct. Boven 2500 Ko. tot en met 5000 Ko. 3 ct. ƒ1.— PER WEEK!! BEKWAME HUISNAAISTER NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN Uit officieele cijfers, gepubliceerd in de „Ca tholic Directory", blijkt, dat in de achttien dio cesen in Engeland en Wales gedurende het afgeloopen jaar 12.019 personen tot de Katho lieke Kerk zijn bekeerd. Het vorige jaar be droeg het aantal bekeeringen 11.980. Het aantal seculiere geestelijken is met 82 gestegen tot 3.057 terwijl de reguliere geeste lijkheid met 45 aangroeide tot 1.651. Veertien nieuwe kerken en kapellen zijn in het afgeloopen jaar geopend, waardoor het aan tal gestegen is tot 2.288. Het aantal middelbare Katholieke scholen is met drie gedaald tot 516, het aantal leerlingen echter groeide van 58.278 tot 59.859. Het aantal lagere Katholieke scholen is van 1331 gestegen tot 1376. De Katholieke Kerk van Engeland en Wales telt 2.253.420 leden. Het vorige jaar was dit cijfer 2.235.237. In het afgeloopen jaar werden 64.356 kin deren katholiek gedoopt, vorig jaar 66.128. Het aantal katholieke huwelijken bedroeg 23.325, vorig jaar 23.631. Een jaar van groei. Het December-numrper der Annalen van O. L. Vr. v. h. H. Hart" publiceert het jaarverslag van Z. H. Exc. Mgr. Panis, over de missie van Celebes. We ontleenen daaraan het volgende „Zoowel in aantaj als in degelijkheid is er groei te bespeuren onder onze katholieke be volking. In het afgeloopen jaar werden 1842 H Doopsels toegediend, zoodat het aantal katho lieken steeg tot 20.600. Van die H. Doopsels werden er 946 toegediend aan kinderen uit katholieke ouders geboren, en 896 aan bekeer lingen. Dat er stilletjes aan ook meer degelijkheid in onze menschen komt, blijkt wel uit het toegenomen aantal devotiecommuriies (60.000 meer dan het vorig jaar) alsook uit het zeer goede cijfer der Paaschcommunies. Dit argu ment klemt des te meer, wanneer men even wil bedenken, dat het op zeer veel plaatsen in onze Missie nog steeds een uitzondering is, helaas, wanneer de menschen hun Herder in hun midden hebben. Op tien plaatsen immers is een missionaris gevestigd; en van daaruit moeten ver over de honderd dorpen worden bediend. Ons Klein Seminarie te Woloan, waaruit we eens onze helpers hopen te begroeten, mag zich eveneens verheugen een voldoende aan tal leerlingen binnen zijn omheining te tellen. Zes en dertig frissche jongens bereiden zich voor: geve God, dat eenigen van hen het eindpunt bereiken. Van hen zijn er 7 uit het Apost. Vicariaat van Ned. N. Guinea, en één uit de Apost. Prefectuur van Bengkoelen (Su matra). Dat de goede gaven, welke ons vanuit het vaderland bereiken, goed worden besteed, be wijzen U de verschillende nieuwe kerkjes, die ook dit jaar weer bijgebouwd zijn, tot vreugde van de menschen en van hun respectieve pas toors. En of Onze Lieve Heer nu meende, dat wij teveel geld in kas hadden, dit is zeker, dat Hij heeft toegelaten, dat onze Missie dit jaar de hachelijke gevolgen van een flinke aardbeving te doorstaan kreeg. En het bleek dat veel ge bouwen daar niet goed tegen konden. Zoodat wij maar even 15.000 gulden aan reparatie kosten kregen. En het was toch heusch geen overvloed in de Missiekast!Dat wij dien schadepost nog niet teboven gekomen zijn, zult U wel besrijpen. Over heel onze Missie werden meerdere scholen geopend. Oh, als we die eens bij tien tallen tegelijk uit den grond konden stam pen Als eens eenige goede menschen in Holland er zich een ideale roeping van maak ten, jaarlijks 360 gulden aan onze Missie over te maken en daardoor de goede beschermen gelen en onderhouders van een missieschool te worden! Een anderen barometer van het geestelijk peil onzer menschen vinden we in het Novi ciaat der Zusters te Tomohon. Daar zijn op bet oogenblik tien Minahassische meisjes, die zich voorbereiden op het zelfvergeten werk van Zuster. Twee Europeesche novicen maken daar ook haar voorbereiding op het klooster leven mee." Clubavond in het Oostelijk Zwembad. Wanneer volgende week hét nieuwe, geheel naar modernen eisch ingerichte zwembad aan de Vredenoordlaan zal ingebruik genomen zijn, zal de zwemafdeeling der R. K. Sportvereeni- ging „Leonidas" daar geregeld des Maandags haar clubavonden houden. Voor dames en heeren belangstellenden be staat gelegenheid op den eersten clubavond, 12 December a.s., met de clubleden en de in richting kennis te maken. Het was een gewichtig besluit, dat de Rot terdamsche gemeenteraad den 25sten April 1882 nam, toen hij het voorstel van eenige zij ner leden aannam, om B. en W. uit te noodi- gen aan de Rotterdamsche Handelsvereeni- ging „voor hare handelsterreinen op Feijen oord" de som van 4.000.000, te bieden. Het ging hier om de terreinen aan weerszijden van de Binnenhaven en aan de Spoorweghaven Westzijde en eenige terreinen langs de Ko ningshaven met alle pakhuizen, loodsen, kra nen en andere inrichtingen, welke zich daar op bevonden. De Rotterdamsche Handelsver- eeniging had in 1872 den grond van de Ge meente in erfpacht ontvangen, doch zag zich nu genoodzaakt van het erfpachtrecht en daar mede tevens van alle door haar gemaakte wer ken, welke pl.m. 14.000.000, gekost hadden, tegen ontvangst van het door den Raad gebo den bedrag afstand te doen. Nadat besluiten waren genomen omtrent de wijze van exploitatie en van beheer werden de tarieven voor het gebruik der „Handelsinrich tingen op Feijenoord" vastgesteld en op 1 De cember 1882 kon de Rotterdamsche Handels- vereeniging, welke zich sinds 1 Juli voor reke ning van de gemeente nog met de exploitatie had belast, het beheer van het bedrijf aan de gemeente overdragen. Een gewichtig besluit- Inderdaad, een gewichtig besluit had de Raad genomen! Niet alleen wegens het gebo den bedrag, meer nog om de plaats, welke de „handelsterreinen op Feijenoord" in de Rot terdamsche haven van die dagen innnamen. De transactie betrof immers niet een willekeurig complex kadeterreinen, doch de moderne zee havens van Rotterdam, tevens vrijwel alles wat men in die dagen onder Feijenoord kon ver staan. Hoe afgelegen de inrichtingen waren, blijkt ook wel hieruit, dat de handel tegen den grooten afstand van de stad nogal wat bezwa ren had. De Rotterdamsche Handelsvereni ging had zich met het oog daarop zelfs verbon den voor het vervoer van goederen naar Feijen oord per sleeper het gewone stadstarief te be talen. Aan de eischen, welke aan voor dien tijd moderne zeehavens gesteld mochten worden, de aanwezigheid van machinale los- en laad- werktuigen op de kaden, de gelegenheid goe deren aan de kaden op open of in besloten ruimte op te slaan, werd door de Handels inrichtingen beantwoord. Met op den lsten De cember 1882 de exploitatie der Handelsinrich tingen in handen te nemen, toonde de ge meente van meening te zijn, dat ook hier een taak voor haar weggelegd was. Alvorens na te gaan op welke wijze zij deze taak in de ach ter ons liggende 50 jaren opvatte, werpen wij eerst een blik op de wijze van exploitatie en de uitrusting der Handelsinrichtingen in haar eerste jaren. De uitrusting in haar eerste jaren. Het bedrijf werd gesteld onder leiding van een directeur tot welke functie voor de eerste maal werd geroepen de heer L. J. Hudig. Een commissie uit den Raad werd meer in het bij zonder met het toezicht belast. De tarieven der Rotterdamsche Handelsver- eeniging, die onder te hooge lasten had moeten werken, werden verlaagd. Het aantal loodsen op het terrein tusschen de Binnen- en Spoor weghaven was nog betrekkelijk gering. Voor opslag was dus veel open ruimte beschikbaar. .Aan de Binnenhaven bevond zich een hydrau lische 30-tons loopkraan, en aan dezelfde haven en de Entrepóthaven eenige hydraulische loop kranen van geringere capaciteit. Aan de Spoor weghaven stond een 30-tons stoomkraan en een aantal stoomloopkranen. De Gemeente stelde ruimte ter beschikking voor opslag van dag tot dag. Voor de lossing en lading der schepen gaf zij de kranen in gebruik, die zij echter met eigen personeel bediende. Zij volgde daarmede den door de Rotterdamsche Handelsvereeniging ingeslagen weg. Overigens onthield zij zich echter van het behandelen der goederen. Naast dit alles heeft zij echter ook van den aanvang af loodsen en kadeterrein voor één jaar of voor eenige jaren verhuurd, van welke gelegenheid meer in het bijzonder door geregelde lijnen gebruik is gemaakt. Het personeel was nog slechts klein. Uitbreiding der outillage. Weldra onderging de outillage uitbreiding. In 1887 werd aan de Binnenhaven een hydrau lische kolentip (de eerste op het vasteland van Europa) in dienst genomen, welk toestel zoo danig is ingericht, dat de kolenwagons op een platform worden opgeheven, hetwelk vervol gens in schuinen stand gebracht kon worden, zoodat de inhoud van den wagon in het voor de tip liggend schip gestort wordt. Men hoopte door middel van dezen tip den uitvoer van Duitsche kolen over Rotterdam te bevorderen. Werd de tip de eerste jaren van zijn bestaan slechts weinig gebruikt, weldra bleek, dat men zich niet vergist had. Een twee de tip werd in 1895, eveneens aan de Binnen haven, in gebruik genomen, een derde in 1901, tusschen de le en 2e Katendrechtsche haven. Ook op ander gebied verrichtten de Handels inrichtingen baanbrekend werk. In 1894 wer den in samenwerking met de andere betrokken gemeentediensten aan de Wilhelminakade op het terrein, dat de Rotterdamsche. Lloyd daar in huur zou verkrijgen, zeven electrische kra nen in dienst festeld. Rotterdam was dienten gevolge de eerste haven ter wereld, welke op een volledige electrische haveninstallatie kon bogen. In hetzelfde jaar stond de Raad een crediet toe voor de inrichting van de le Katendrecht- schehaven voor de lossing van erts. Ook hier werden electrische kranen opgericht. Te meer waardeering zal men hebben voor het streven om met de moderne techniek mede te gaan, wanneer men bedenkt, hoe vreemd men nog tegenover de nieuwe uitvindingen moet gestaan hebben. Uit het vorenstaande blijkt wel reeds, welk een vooraanstaande plaats de Handelsinrich tingen in deze jaren in het geheele havencom- plex innamen. Ziet men thans de Binnen- en de Spoorweghaven met hun betrekkelijk be scheiden afmetingen, nog steeds bedrijvig, doch slechts door rijnaken en kleine zeeschepen ge bruikt, dan kan men zich moeilijk voorstellen, dat hier in de laatste tientallen jaren der 19e eeuw het hart der moderne zeehaven Rotter dam heeft geklopt. Hier was de ligplaats der groote transatlantische lijnen. De Holland- Amerika-Lijn en de Rotterdamsche Lloyd. om de meest bekende te noemen, hebben aan Bin nen- en Spoorweghaven een deel van de jaren gesleten, waarin zij zich nog in hun eerste groeiperiode bevonden. Nog in 1907 echter, wanneer deze lijnen reeds de Handelsinrich tingen hebben verlaten, hebben nog ruim 20 lijnen aan haar terreinen hun plaats van aan komst en vertrek. Ook enkele veemen hebben aanvankelijk op de Handelsinrichtingen ruimte ter beschikking gehad. Nieuwe havens worden gegraven. Intusschen worden Rijn- en Maashaven en de havens tusschen het Park en Delfshaven gegraven en brengt de door de Gemeente ge volgde wijze van exploitatie (de uitgifte van kadeterreinen op langen termijn met het recht van den huurder op het terrein loodsen en kranen te plaatsen) met zich mede, dat de Handelsinrichtingen meer op den achtergrond 6TA6USiei«WT .IftyCNOOBO TT fctF De handelsinrichtingen in het Rotterdamsche havencomplex in 1885 geraken. Wel belast men nog in 1908 de Han delsinrichtingen met de bewaking van de dan in exploitatie te nemen terreinen in het Sc-hie- havencomplex en de administratie van den op slag van dag tot dag op de enkele terreinen, welke aldaar niet aan reederijen of cargadoors firma's verhuurd zijn. Doch hieruit blijkt te vens reeds, dat de functie der Handelsinrich tingen meer als aanvullend wordt beschouwd. In haar aanvullende functie, welke omschre ven wordt als het verschaffen van lig- en los- geiegenheid voor grootere schepen, die buiten verband met vaste lijnen de haven bezoeken en ligruimte aan een kade behoeven en waar toe ook nog steeds het verschaffen van opslag ruimte behoort, ondergaan de Handelsinrich tingen uitbreiding. Aan de Katendrechtsche havens en de Rijnhaven komen nog loodsen en terreinen onder het beheer der Handelsinrich tingen. Gedurende eenige jaren heeft het be drijf nog de z.g. betonloods aan de Lekhaven gehad. Ook bleven de Handelsinrichtingen een be langrijke plaats innemen door het ter beschik king stellen van kranen. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat ook op de meer bescheiden plaats, welke den Handels inrichtingen op den duur is ten deel gevallen, deze een rol vervullen, welke nog steeds er toe bijdraagt, dat Rotterdam een haven is, die aan de zoo velerlei eischen, die aan een moderne haven gesteld mogen worden, beantwoordt. Thans onderdeel van het haven- Intusschen mag hier niet onvermeld blijven, dat de Handelsinrichtingen sinds 1 Januari 1932 deel uitmaken van het Havenbedrijf. Het ligt echter in de bedoeling van de leiding daar van, dat de Handelsinrichtingen boekhoudkun dig een afzonderlijke plaats zullen blijven in nemen, waardoor het mogelijk zal zijn de fi- nancieele uitkomsten van de exploitatie met die van vorige jaren te vergelijken. Dit artikel mag tenslotte niet beëindigd wor den, zonder dat de namen der directeuren wor den vermeld. Naar de volgorde, waarin zij zijn opgetreden, zijn zij: L. J. Hudig, C. C. Vermeer (waarn.), J. Roosing, A. de Kanter en F. Ver schoor van Lisse. VEREENIGING VAN R.K. GEMEENTE RAADSLEDEN Over de steunregeling. De vereeniging van R.K. gemeenteraadsleden in den Statenkring „Gouda" heeft Zaterdag middag in de bovenzaal van café „de Harmo nie" wederom vergaderd. De opkomst der leden was niet bijster groot, o.m. zond de Goudsche R.K. raadsledenfractie bericht van verhindering. De wegblijvers hebben ongelijk gehad, want de uiteenzetting, die de voorzitter de heer A. C. Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, over de steunregeling voor werklooze arbeiders gegeven heeft, was alles zins leerzaam en bovendien interessant. De heer Deerenberg, die in zijn inleiding antwoord heeft gegeven op de verscheidene vragen, welke hem te voren schriftelijk waren gesteld, volgde bij de behandeling van het onderwerp uitteraard niet een vaste richtlijn, doch deed hier en daar grepen uit het moei lijke vraagstuk en de ingewikkelde materie. Van critiek op de regeering wilde hij niets weten. Ten onrechte stelt men haar verant woordelijk voor de gevolgen van de crisis. In zijn oogen is minister Ruys een andere dan den honger-Ruys, zooals mij dezen bewinds man aan zekere zijde gaarne betitelt. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de bestaande steunre ge'ling meer goeds bevat dan menigeen ver moedt. De kunst is echter haar op de juiste wijze toe te passen en te benutten. Spr. besprak allereerst de laatste circulaire van den minister, die verband houdt met de samenstelling van het orgaan d.i. het lichaam, dat gungeert als commissie voor werkloozen- zorg. Deze commissie zal z.i. het nuttigst ar beid kunnen verrichten wanneer ze niets te uitgebreid is en bestaat uit 1 afgevaardigde va nde 3 vakbonden, 3 leden van charitatieve of andere instellingen, die door den Raad wor den benoemd en den wethouder van sociale aangelegenheden,als voorzitter. Als antwoord op 'n desbetreffende vraag zei spr., dat het plaatselijk crisiscomité beschouwd moet wor den los te staan van het gemeentebestuur. De claraties behoeven dus niet via B. en W. te worden gedaan. Echter is eisch, dat het or gaan als subcommissie van het comité B fun geert. Wat de steunregeling betreft: de heer Dee renberg geeft de voorkeur aan een eigen ge meentelijke regeling, omdat men dan niets met de regeering heeft te maken en baas in eigen huis blijft. De meeste gemeenten kunnen zich echter deze weelde niet veroorloven, omdat zij het Rijkssubsidie niet kunnen missen. Als het Rijk subsidieert is het echter billijk, dat het zich gelden laat. Spr. bepleitte verkrijging van gelijke steun regelingen, met uniforme grondbedragen voor alle gemeenten. Voorts is hij van meening, dat alle werkloo- zen recht op steun hebben en niet slechts de crisiswerkloozen. Hij adviseerde de gemeente besturen Den Haag opneming in de rijksrege ling te verzoeken van degenen, van wie men meent, dat zij werkloos zijn geworden doordat in het bedrijf, waar zij werkzaam waren, cri sisslapte heerscht, en hetwelk nog niet in de Rijksregeling was opgenomen. In den regel wordt het verzoek ingewilligd. Spr. betoogde van welke waarde het is het totaal gemiddelde der loonen, welke de arbei ders voor hun werkloosheid verdienden aan de regeering op te geven. Daarmede bereikt men, dat de steun wordt opgevoerd of belet men, dat de norm wordt verlaagd. Plaatselijk moet men zien hoe groot de uit- keeringsbedragen behoeven te zijn. Rekening dient er echter mede gehouden te worden, dat het steunbedrag, plus kinder- en huurtoeslag het vastgestelde percentage van het gemid delde loon nimmer mogen te boven gaan. Het orgaan, d.i. dus de commissie moet zelf onder zoeken welke uitkeering gerechtvaardigd is. De steun, welke door het Burgerlijk Arm bestuur e. a. worden verleend, mogen niet worden afgetrokken. Ook de eerste 3 ver dienste vain een vr-ouw, die kinderen heeft, vallen buiten den aftrek. Volgens 'n ministrieel schrijven mag uit sluitend worden afgetrokken, datgene wat uit arbeid verkregen is. De ouderdomsrente is hieronder niet begrepen, ook die niet, welke inwonenden ontvangen. De minister keurt goed van uitkeering uit te sluiten diegenen, die tijdens hun werkloos heid luxe artikelen als radiotoestellen etc. koopen of zich aan drankmisbruik schuldig maken. Betreffende de uitkeeringen, welke het Nat.- crisiscomité verschaft, zeide de inleider met voldoening van den voorzitter van dit comité, den heer v. Citters vernomen te hebben, dat in de toekomst niet meer zal worden uitge keerd naar het aantal dubbeltjes, dat een ge meente stort, doch naar de mate van het aan tal werkloozen, dat ze telt. Met genoegen constateerdde spr. voorts, dat geen bezwaren meer worden gemaakt tegen toeslag op kasuitkeeringen. Hierdoor is de onbillijkheid weggenomen, dat niet-georganl- seerden meer ontvangen dan georganiseerden. Zelfs wordt goedgevonden, dat voor de z.g. wachtweek door het orgaan steun wordt be taald. Aan het slot van de met aandacht gevolgde causerie, maande de heer Deerenberg aan tot het betrachten van voorzichtigheid, tot het zooveel mogelijk op eigen blijven staan en tot het ter hand nemen van de zorg voor jeugdige werkloozen. Het rapport der landelijke com missie wijst hiertoe den weg. Nog nam hij de gelegenheid te baat afkeu ring uit te spreken over de actie, welke in eenige gemeenten o.m. Reeuwijk en Gouda gevoerd wordt, ter verkrijging van verhoo ging van den steunnorm. Katholieken mogen daaraan niet meedoen. Het is derhalve onbil lijk, als zij medewerking weigeren, hen van verraad te betichten. Naar aanleiding van het gesprokene werden door eenige aanwezigen nog een paar vragen gesteld. De inleider beantwoordde ze naar ge noegen. Aan het eind der vergadering mocht de heer Deerenberg uit den mond van den w.n. voor zitter, den heer Brand uit Boskoop, woorden van dank en erkentelijkheid vernemen. AFBOUW KATHOLIEKE KERK. Vrijdagavond hield het comité tot afbouw der Katholieke kerk een vergadering. De voorzitter den heer L. v. Lint, opende en spark er zijn teleurstelling over uit, dat zoo weinig waren opgekomen. De penningmeester, den heer D. Nieuwen- steeg deed verslag over de inkomsten van het afgeloopen jaar. Gedurende dit jaar is in to taal ontvangen een bedrag van 2136.99. Vo rig jaar 3824,32%- In totaal dus minder ont vangen 1689,33%. Het ontvangen bedrag is evenals dat van het vorig jaar geplaatst op de Boerenleenbank, zoodat op genoemde bank al dus in totaal is gedeponeerd een bedrag van 5835,84%. Na deze mededeeling werd over gegaan tot de bestuursverkiezing. Evenals de vorige maal werden de verschillende groepen afzonderlijk behandeld. Gekozen werden uit de groep landbouwers, den heer A. de Jong, uit de groep arbeiders de heer Kooiman, uit de groep Middenstand, de heer G. Houtman, uit de groep 'boomkweekers, de heer D. Nieuwensteee. De heeren Kooiman, Houtman en Nieuwen- steeg waren herkiesbaar. Bij de rondvraag wees de heer H. Mathot op den slechten toestand. Hij vroeg zich af waarom een grootere kerk zou gebouwd moeten worden en gaf bet bestuur in overweging, een gedeelte van bet fonds to besteden tot steun aan de arme parochianen in deze gemeente. De heer H. Slootjes vroeg of er reeds plannen tot den afbouw gemaakt zijn. De voorzitter antwoordde bierop, dat afbouw in den loop der eerstvolgende jaren nog niet zal geschieden. De heer N. Bi and Cz. meente, dat wanneer een gedeelte van het fonds zo1' worden besteed voor steunverleening, het doe van het comité uit bet oog wordt verloren- Spreker meende dat, wanneer er een colleC'e 1 de kerk voor de armen wordt gehouden een beter resultaat zal worden bereikt. Na dat nog over enkele onderwerpen was gediscussleercl> werd de vergadering gesloten. WELKOME STEfN. Gedurende enkele weken wordt door het Bur gerlijk Armbestuur Zaterdags 49 K.G. onver mengde margarine gedistribueerd aan werk- loozen en ondersteunden- Medewerking van den bond van Nederl. Brouwerijen. Een der belangrijkste grondstoffen bij de ver vaardiging van bier is het z.g. mout, dat ver vaardigd wordt uit gerst. De gerst, waaruit mout vervaardigd wordt, dat geschikt is voor het brouwerij-bedrijf, moet aan zeer hooge eischen voldoen. De verwerking van gerst tot mout geschiedt in z.g. mouterijen. In Nederland bestaan enkele brouwerijen, die een eigen mouterij hebben; bovendien bestaan er in Nederland verschillende mouterijen als zelfstandige bedrijven, die de brouwerijen van mout voorzien. Verreweg de meeste gerst, waaruit voor het brouwerij-bedrijf geschikt mout wordt vervaar digd, wordt uit het buitenland speciaal Tsjecho-Slowakië en Duitschland betrokken. Door georganiseerd overleg tusschen de Land- bouw-Hoogeschool, de Landbouw-Organisaties en eenige Nederlandsche brouwerijen zijn thans vastgesteld de eischen, waaraan Nederlandsche gerst moet voldoen om als brouwgerst in aan merking te komen, d.w.z. om als geschikt te worden beschouwd voor vermouting ten be hoeve van het Nederlandsche brouwerijbedrijf. - Voor dusdanige gerst worden z.g. brouw-cer- tificaten afgegeven door de navolgende Land- bouw-Organisaties; Hollandsche Maatschappij van Landbouw (Zuid Holland), p. a. G. A. v. d. Waal te Klaaswaal; Hollandsche Maatschappij van Landbouw (Noord Holland) p. a. P. Kool man te Anna Paulowna; Rijkslandbouwconsu- lent ir. C. C. P. Stevens te Goes (Zeeland); Noord Brabantsche Maatschappij van Landbouw (Noord Brabant) p. a. C. G. de Jong te Almkerk. De Bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft zijn leden hierop opmerkzaam gemaakt en er bij hen op aangedrongen om bij voorkeur hun mout te vervaardigen uit van dusdanig brouw- certificaat voorziene Nederlandsche gerst, resp. aan de zelfstandige Nederlandsche mouterijen, van wie zij hun mout betrekken, den eisch te stellen, dat deze hun mout bij voorkeur zullen vervaardigen uit van dusdanig brouw-certifi- caat voorziene Nederlandsche gerst. Dit moge voor den Nederlandschen Landbouw een aansporing zijn om zich op de verbouwing van dusdanige gerst, welke thans nog slechts in uiterst geringe hoeveelheid op de markt komt, toe te leggen. Zij hadden juist een nieuwe kraak achter den rug. In verband met een diefstal van geld, té Voorburg gepleegd, heeft de Haagsche recher che Vrijdagmorgen in een perceel aan de Witte de Withstraat, alwaar een hunner woonde, aangehouden den 25-jarigen machinebankwer ker J. M. L. en den 27-jarigen kellner P. G. E. In het pand aan de Witte de Withstraat werden gevonden een som van 500, een revolver, sleutels en postzegels. Toen de beide verdachten naar het Hoofdbureau waren over gebracht, kwam juist bericht in van een in braak, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag in een perceel aan het Scheveningsche- veer zou zijn gepleegd. Een onderzoek, in ver band hiermede ingesteld, wees uit, dat de da ders zich Donderdagavond hadden laten in sluiten en dat vermist werden aan geld 880, voorts een revolver, post- en plakzegeis en sleutels. De brandkast was geopend nrefc den sleutel, welke zich in een schrijfbureau bevond en daar door de daders was gevondeü. Gebleken is, dat L. en E. zich aan deze in braak hadden schuldig gemaakt en dat het geld en de voorwerpen welke in het perceel aan de Witte de Withstraat waren in beslag genomen, daarvan afkomstig waren. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Te Kielwendeweer is uit het kanaal opga- haald het lijk van den 72-jarigen venter H. H. uit Muntendam, die sinds 5 November was vermist. De man heeft zich vermoedelijk op dien avond den berm van het kanaal te slapen gelegd en is toen te water geraakt. Zijn honden hebben nog twee dagen de wacht gehouden en zijn toen naar huis gegaan. INBRAKEN TE DELFT. Vrijdagnacht is te Delft ingebroken in de kan- toren van de fa. Gebr. v. d. Sman en van den neer J. Koolschijn aan de Ezelsveldlaan. Alles werd overhoop gehaald, terwijl bij de fa. van der Sman de brandkast werd opengebroken. De kast was echter ledig, zoodat de moeite ver geefs was. Bij den heer Koolschijn slaagden de pogingen om de brandkast te forceeren niet. Alleen, is hier een fiets gestolen. 1 Zonder RECLAME geen omzet, m geen winst; de DRUKiKKT is de ca kracht van 't huidige zakenleven VERLOOFD M. A. VAN LEEUWEN en G. S. PONSIOEN. Rotterdam, 3 December 1932. Lischstraat 29b. Bergweg 175b. 'Geen ontvangdag. 43327MV 8 VERLOOFD: MIET HOUTAPPEL en FRANS M EU WISSEN. Maastricht, Markt 28. Beek, Huize Genbroeck. Ontvangdag 11 December van 34% uur, .Markt 33. 43298 9 VERLOOFD: THEA VAN BOLDRIK KEES VEBSTEEGH. Maurik, Kapelstraat 339. Utrecht, Wilhelminapark 23. Dinsdag 6 December 1932. 43297 6 GEBOREN: MIEKE. Dochter van A. M. L. DE MEERE en J. P. C. DE MEERE—Hengen. Rotterdam, 2 December 1932. Klein Coolstraat :3a. 4339 8 Met vreugde geven wij kennis-van de geboorte van een Dochter RIA. CHR. DE KONING TH. DE KONING-Kleijs Rotterdam, 3 December 1932. St. Franciscus-Gasthuis, Kamer 24 43362 7 Tot onze diepe droefheid over leed heden zacht en kalm, na een langdurig geheel aan Gods H. Wil onderworpen gedragen lijden, meermalen gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig gelief de Echtgenoote en zorgzame Moeder, Mevrouw in den ouderdom van 61 jaar. FRANS JANSSEN Drs. M. JANSSEN en Verloofde THEA JANSSEN Breda, 3 December 1932. Baronielaan 60. De plechtige uitvaart, waarna de begrafenis op de R.K. Be graafplaats „Zuylen", zal plaats hebben a.s. Dinsdag 6 December om 10 uur in de Parochiekerk van het H. Hart van Jezus (Baronielaan). 6309R 30 K.— Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, na een langdurig en geduldig gedragen lijden, mijne innig geliefde Vrouw en onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoe der, Mevrouw in den ouderdom van 68 jaren. Uit aller naam J. S. MICHELS. 's-Gravenhage, 1 Dec. 1932. Huize Eykenburg Kruisbessenstraat 12. Geen bloemen. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur Rozenkrans bidden in de kapel van Huize Eykenburg, Kruisbessenstraat 12. De H.H. Uitvaartdiensten zul len ^gehouden worden op Maandag 5 Dec. a.s. in de Parochiekerk van de H. Fa milie (Kamperfoelieplein). De stille H.H. Missen zijn te 7.30 en 8.1^ uur en te 9.30 uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van de kerk uit op de R. K. Begraaf plaats (Binckhorstlaan). Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van ruim 79 jaren. Schiedam: Vlaardingen: Schiedam: J. F. VAN BUYSEN P. A. VAN BUYSEN—Spruyt Ir. A. VAN BUYSEN N. VAN BUYSEN—Roelants J. A. HOUTMAN—Van Buysen Ir. C. HOUTMAN N. VAN BUYSEN en Kleinkinderen. Schiedam, 4 December 1932. Plein Eendra'-' 4. Geen bezoek. Geen bic .men. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. namid dags 1 uur. Voor de talrijke blijken van be langstelling, ons gegeven bij <4e viering van het Eeuwfeest onzer Congregatie en bij het ontvangen van de toen verleende Konink U onderscheidingen, betuigen onzen hartelijken dank. VAN HET HOOFDBESTUUR v DE CONGREGA'I1^ DER ZUSTERS VA*1 Tilburg, 3 December l9 43315 ij 11904S 32 42346 36 ROTTERDAM - HEEMRAADSSINGEL 142 TEL. INT. 32438 belast zich met: Inrichting, Bijhouden en regel matige Contröle van Vennootschap»-, Koop- mans- en Privè-Bouk houdingen, Boekenonder zoek en Opmaken van Rapporten. SPECIAAL ADRES VOOR HET BIJWERKEN VAN ACHTER STALLIGE AOMINISTRATIEN TEGEN MATIG TARIEF. ADVIESBUREAD VOOR ALLE BELASTINGZAKEN vragen vvij even Uwe aandacht: Schitt. Singer handnaaimach. ƒ27.50 inzinkb. splintern. 87.50, in Het Naaimach.huis fa- ROSA MEIJER. Goudsche Singel 53, R'dam, Tel. 12964. Alle reparaties bilijk! Ieder kooper van een naaimachine ont vangt een prachtig cadeau!! Maar let vooral op No. 53. 6525 DGVS 10 ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN. per Ko. Af te halen aan het hoofdbureau van DE MAASBODE, Groote Markt No. 30, Rotterdam en onze verschillende bijkantoren. Groote hoeveelheden bijzondere prijzen, franco wal Rotterdam. Leerameublem., moquette stellen, tafels, bedstellen, divans, karpetten vloerzeilen, dressoirs. Spotkoopjes. Simonstr.57-55-44 bij Schiek. R'dam 3496 gevraagd. Brieven onder no. 3214 Bureau van dit Blad. 627DGVS 2»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8