s» "-i1-" rrop r "rz DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. HET KABINET-SCHLEICHER. HET PROCES WACKER. „Als ik eenmaal oud zal zijn" DINSDAG 6 DECEMBER 1932 DROEVE POLITIEKE ZEDEN. DE TOEKOMST VAN BELGIE OP 'T SPEL. REQUISITOIR EN VERDEDIGING. DE GROOTE CRISIS WOEDT VOORT. een onverbeterlijke REGISSEUR. Uil BERK.EL EN RODENRIJS BILJARTVEREENIGING entre nous UIT MAASSLUIS UIT VLAARD1NGEN UIT HAASTRECHT UIT BOSKOOP (Van onzen Antwerpschen correspondent) De verkiezingen in België liggen thans ach ter den rug en de resultaten der stembussen zijn reeds voldoende besproken. Waar echter niet genoeg op gewezen kan worden, dat is de laagheid, waarin de partijpolitiek hier gevallen is. De anti-clericale, in het bijzonder de anti katholieke schoolpolitiek, welke zoo plots in alle scherpte den kop heeft opgestoken, is het gevolg niet alleen van een leer, maar vooral ook van een loutere brood-kwestie. Het zijn de onderwijzers-vrijmetselaars, die in de loges aan de liberale en socialistische partijen den eisch hebben gesteld den oorlog te verklaren aan de katholieke school, opdat deze jeugdop voeders meer plaats zcjuden bekomen als hoofd-onderwijzers een luxe-brood-kwestie dus. Daarvoor moest heel het land worden over hoop gezet en dat in een tijd waarin het Bel gische vaderland met man en macht te zor gen heeft, dat ieder burger nog zijn gewoon broodje krijgt. Zelfs de liberale partij, die de Belgische vlag steeds rond haar harte draagt, heeft zich daarbij in haar ware gedaante ge toond: een hart in een blauw vaandel. Voor zulke lage beweegredenen, zulke ge wichtige politieke operaties'. Het toppunt van het zedelijk verval der par tijpolitiek heeft zich zeker te Antwerpen ver toond bij de liberalen en socialisten op gemeen telijk terrein. Waren het eerst de liberalen, die. om enkele schepenen-zetels te bemachtigen, zich voor de socialisten op de knieën wierpen en zich geheel aan deze partij verslaafden, thans is ook gebleken, welk een politiek ver val er eveneens bij de socialisten heerscht De figuur van een Kamiel Huysmans is bij voorbeeld zoo danig vermagerd en verscbrom peld uit deze weinig verkwikkelijke geschiede nis gekomen, dat zij voor goed eiken glans van manhaftigheid en rechtzinnigheid heeft verlo ren. Hij, die aan de politieke vrienden van van Gauwelaert verklaarde: „ik zou een ploert zijn, indien ik van Cauwelaert losliet en met de li beralen samenging", heeft enkele dagen later verhinderd, dat het schepen-college uit de drie partijen zou worden saamgesteld Want in die richting zijn nog ernstige pogingen gedaan, niet, zooals verkeerdelijk gemeld werd, door van Cauwelaert, maar van liberale zijde, nadat het accoord tusschen liberalen en socialisten reeds was geteekend. Deze pogingen gingen niet uit van het libe raal partij-bestuur, dat zich maar al te klein had getoond, maar van voorname liberale kop stukken uit de handels- en finantieele wereld, die van het eerste oogenblik af het ten sterk ste hadden afgekeurd, dat hun partij-leiders zich met enkele schepene-ketens slaafs aan den socialistischen wagen hadden gebonden. Met in stemming van 't 'iberaal partijbestuur, dat zijn flater reeds had ingezien zijn deze hee- ren bij den heer van Cauwelaert komen aan dringen. waarop de katholieke leider loyaal als altijd de voorstellen voor een drieledig college aan den heer Huysmans heeft overge bracht met de mededeeling dat hij zijn burge meesters-ambt ter beschikking stelde op voor waarde echter dat de katholieke scholen hun subsidie zouden behouden een voorwaarde waarmee de liberalen het reeds eens waren De heer Huysmans gat geen antwoord meer. Zijn politiek geweten dat zich eerst in zulke grove woorden rechtzinnig had uitgesproken, zweeg: de liberale snullen waren immers ge vangen. en het burgemeestersambt en zoo goed als heel het stadsbestuur binuen de roode veste. Wanneer nu. na al deze verkiezingsoorlngen de vraag wordt gesteld: wat nu?, dan zal het eerste antwoord zijn, dat het politiek verval voorzeker den vrede zal bemoeilijken. Trou wens heel de strijd zelf, de opzet en de metho den, zullen er niet toe bijdragen opklaring te brengen. Het politiek vertrouwen in den lande is door dit alles sterk geschokt en de verhou dingen tusschen de partijen zijn scherper dan ooit. Daar zijn zaken op het kies-platform ge bracht. welke eenvoudig onverantwoordelijk waren, zooals ge daar hebt het behoud van den frank. Deze munt is zoozeer in het kiesge- drang gebracht, dat op het oogenblik iedereen van de werkvrouw tot den financier, er over spreekt, dat mijnheer frank, bijgenaamd Belga, op zijn laatste beenen loopt Het is on- noodig te wijzen op t gevaar van dezen gees testoestand, te meer gevaarlijk waar de ver wekkers van dezen politieken oorlog de libe ralen hem zoogenaamd begonnen zijn om opklaring te brengen in den financieelen toe stand. Inderdaad er is daar veel op te klaren, maar men mag het betwijfelen, of de stembussen en vooral de taal der laatste verkiezingen -enig licht hebben gebracht. Integendeel, de toe stand is er des te donkerder door geworden en een regeerings-combinatie des te moeilijker. Want het „wat nu moet met een regee rings-combinatie uit twee of drif partijen worden beantwoord. Het anti-clericaal cartel van socialisten en liberalen, opzet der loge Van deze papen- vreterij zijn de leiders dezer partijen voor het oogenblik genezen, naar het schijnt De ver kiezingen zouden hun honger plots hebben ge stild. Mochten zij elkaar op dit negatief pro gram toch nog vinden, dan is het met de een heid van België treurig gesteld. Een liberaal- socialistisch kabinet, dat zijn zwaarte-punt heeft in Brussel en Wallonië, zou niet alleen anti-katholiek maar ook anti-Vlaamsch zijn. Het zou de Vlaamsche taalwetten aan zijn laarzen lappen en daarmee het Vlaamsche land op dubbel front uitdagen. Niets zou meer de scheiding in België kunnen bevorderen dan een regeering uit de partijen, die nog altijd niet begrijpen, dat Vlaanderen laten wij gerust zeggen Katholiek Vlaanderen, zich meer en meer bewust wordt en niet meer laat uitdragen. Vlaanderen en ook België hebben vrede, innerlijken vrede noodig om 't hoofd te bieden aan de economische en financieels vijanden. De uitslag der verkiezingen in het Vlaamsche land is voor hen toch wel een waarschuwing geworden. De liberalen hebben er vele pluimen bij gelaten en de socialisten, die in den lande op een winst van 14 zetels rekenden, moesten zich met veel minder te vreden stellen. Zoo schijnt de anti-clericale verloving bij gebrek aan den noodigen bruidschat en ver schil van karakter niet op een huwelijk te zul len uitdraaien. De socialisten wenschen geen verantwoorde lijkheid te aanvaarden en in deze moeilijke tijden de gemakkelijke oppositie-rol te spelen om wellicht bij een volgende stembus de een voudige menschen weer eens te kunnen wijs maken, dat de regeering den werkloozen-steun wil opheffen, de loonen en pensioenen zal ver minderen en dat zij het zijn, die zulks zullen verhinderen. Daarmee is dan ook een drieledig kabinet Uitgesloten, waarvoor nochtans in alle deelen •n partijen des lands ernstige voorstanders zijn. Hun redeneering is als volgt: in de hachelijke omstandigheden, welke het land thans doormaakt, is eendracht en vrede noodig. Weg daarom met alle scherpe politiek en laten wij gezamenlijk optrekken om het hoofd te kunnen bieden aan de bedreigingen. Dat zou voorzeker een nationale oplossing zijn, doch de socialisten, bevreesd voor verantwoor delijkheden, wenschen zich niet aan die schoo- ne taak te wijden. Zoo blijft er dan waarschijnlijk niets anders over dan de huidige combinatie van Katholie ken en liberalen maar voort te zetten. In welke stemming dit, na al de droeve gebeurtenissen, zal geschieden, behoeven wij niet verder aan te toonen. Het politiek vertrouwen is danig geschokt, zóó geschokt, dat voor gewone -ter velingen samenwerking bijna onmogelijk schijnt. De liberalen hebben aanvankelijk, waarschijnlijk uit schaamte over hun nutteloos en schadelijk politiek gedoe, gemeend zich te moeten terugtrekken, maar dit zou voor de pottenbrekers wel de comble zijn Voor hen schijnt er geen andere uitweg dan maar weer met de Katholieken in zee te gaan en, merk waardig, nu zij tot dit bewustzijn geko men zijn. beginnen zij. oudergewoonte, hun eischen te stellen. De laatste nederlaag en de nieuwe vermindering van hun kamergroepje heeft hun blijkbaar nog niemendal geleerd, want nog dezer dagen lazen wij in een liberaal Vlaamscht?) blad van Antwerpen, dat de libe ralen wel geneigd zijn om met de Katholieken een kabinet te vormen, op voorwaarde echter, dat van Cauwelaert daarvan zou worden uit gesloten. Men vreest blijkbaar de kracht van den Antwerpschen burgemeester, die in den afge- loopen zomer reeds werd aangezocht om als kabinetsleider op te treden en die ook nu weer ••ils toekomstig formateur wordt genoemd. Nochtans deze vrees is waarschijnlijk wel wat al te voorbarig, want, alhoewel de heer van Cauwelaert thans zijn handen vrij krijgt, zal hij als wij goed zijn ingelicht geen minister-portefeuille aanvaarden. Als leider van de Katholieke Vlaamsche kamer- groep heeft hij in het parlement voorloopig een andere rol te vervullen. Het standpunt van het Openbaar Ministerie en eenige onhandig heden van een advocaat. (Van onzen correspondent). B e r 1 ij n, 2 December 1932. Vandaag werd eindelijk met de pleidooien in het Wacker-proces een aanvang gemaakt De officier sprak den ganschen ochtend en de verdediger tot diep in den middag, zonder echter het einde van zijn rede te kunnen bereiken. Uit den aard der zaak was het glad onmogelijk nog iets nieuws te berde te brengen. Meer dan zes weken is het geval dagelijks uren lang belicht en al wat er over te zeggen valt werd zeker éénmaal gezegd en daarna nog eens zesmaal herhaald. Terecht kon de officier dan ook in het midden brengen, dat werkelijk alles gedaan is om den beklaagde de kansen te geven, welke hem rechtens toe komen. In zijn rede begon de officier reeds dadelijk de deskundigen langs die lijnen te verdeelen. welke wij reeds 'n paar maal uitgestippeld heb ben. Hoe hoog 't respect van de justitie ook voor de persoonlijke kwaliteiten van een deskundi ge moge zijn, zij kan zich bij de beoordeeling van een geval als het onderhavige toch nie' louter en alleen op de innerlijke overtuiging van een expert verlaten. Zij moet ook rekening met met stoffelijke bewijsvoering houden en daarmede waren de heeren Bremmer en Scher jon meteen uitgeschakeld. Vervolgens werden de uitspraken van de technische deskundigen nog eens onder het ontleedmes gebracht, terwijl ook de geheim zinnige Rus een beurt kreeg en de andere, minder gewichtige momenten der procedure, gereleveerd werden. Slotsom van de ^de was. dat Wacker schuldig is aan bedrog en aan oorkondevervalsching en dat dit misdrijf met twee jaar gevangenis bestraft behoort te worden. Wegens het verhandelen van een schilderij, dat door de politie in beslag was genomen, werd drie maanden geëischt, terwijl de officier het aan het inzicht van de recht bank over liet of beklaagde dadelijk onder ver zekerde bewaring gesteld moest worden. (Het „Berl. Tagebl." geeft als eisch totaal twee jaar en één maand. Red. Msb.). In een zeer doorwrocht pleidooi begon de advocaat mr. Iwan Goldschmidt, eerstens uit een te zetten, dat van oorkonde-vervalsching geen sprake kan zijn, wijl de onderteekening van een schilderij door den schilder niet als een bekrachtiging aangezien kan worden, op gelijke basis te stellen als een gewone hand teekening. Wat het verhandelen van een door de politie in beslag genomen doek betreft, kan Wacker geen blaam treffen. Eerstens wijl de politie hem op dit punt onvoldoende voorgelicht had, tweedens wijl Wacker, alvorens het doek in kwestie in de handen van Bremmer te laten, advies bij zijn advocaat gevraagd had en niets anders deed dan dit advies volgen. Daarna kwam de hoofdzaak aan de beurt, de kwestie van het bedrog. Hier werkte de ad vocaat breedvoerig de volgende stelling uit Het geval Wacker begon precies op 28 Novem ber 1928 en is nu dus vier jaar oud. Maar in Januari 1928 bestond al zeker verdenking tegen beklaagde en daarom kreeg een der ge wiektste crimineele beambten van de politie de (Van onzen correspondent). Generaal von Schleicher is dan ten slotte toch tot rijkskanselier benoemd en daarmede is e kleine crisis opgelost. Maar de groote woedt onveranderd verder. Het ontslag van Brüning indertijd beteekende de vervanging van «en re geering welke het vertrouwen van den rhksdag genoot door een andere. die op het vertrouwen van het staatshoofd steunde. Niettegenstaande het feit, dat hoofd van staat over een ongemeen pres tige beschikte en de rijksdag totaal wrak ge slagen leek. bleek het toch al spoedig, dat de de herinvoering van zulke gebruike- In Neidenberg (Oost-Pruisen) heeft meneer F-ederik Sodowski zijn 107den verjaardag ge vierd. De kranten hebben 'n kunstfoto van 'm gege ven en verteld (gelukkig!) dat de jarige een onwankelbare gezondheid geniet. De journalis ten hebben zich in die matelooze diepte van honderd en zeven jaren verdiept, en er de alleronmogelijkste combinaties uit geput Zoo hebben we meneer Sodowski gezien, omringd van een krans van sterren, van wie hij wellicht in zijn eenvoud en in de stilte van Neidenburg nooit gehoord heeft. Toen deze grijsaard geboren werd, werkte Goethe aan het tweede deel van zijn Faust, en had Beethoven juist de laatste maatstreep ach ter de negende symphonie gezet; in 1825 toen Frederik Sodowski 'n boorlingske was, ging Bis marck als 'n klein jongetje van tien jaar ter schole in Berlijn, en leeraarde de filosoof Hegel aaai de Berlijnsche Hoogeschool; dat alles wordt opdracht hem te bespionneeren. Op die manier ter eere va- «en hc"-wd 7f>veniarie" v«r- hee££ de openbare aanklager over 4 jaar en meld; dat Heine in 1825 zijn Buch der Lieder voldichtte. wat hij pas twee jaren later zou uitgeven, en dat Frans Grillparzer zijn drama schreef: Het geluk en het einde van koning Ottokar (weet u wel?). Toen Sodowski geboren werd. zong Schuber: n nieuw liedeke, en zette hij zich aan het kla vier om de prachtige A-moll-Sonate opus 42 te scheppen, en vorst Clemens Metternich was de voornaamste staatsman van Europa.... Kunt u na deze litanie ontkomen aan den indruk, dat -een beetje roem van ieder deze' onsterfelijken nederzijgt op het grijze hoofd van den toch al 'n beetje onsterfelijken Frederik Sodowski? En is het niet te begrijpen, dat ik, die een onbekend man ben, bij wien alle ambitie sèhuil- Aan ontelbaar velen was zijn naam geheel on bekend, toen hij voor het eerst in verband met de Herrenclub opdook. Maar aan alle ingewijden was die naam daarentegen evengoed als de drager zelf bekend. Von Schleicher wordt omschreven als een man, die 's morgens met een staatssecretaris een rit te paard door den Tiergarten maakt. Die daarna een Frühschoppen bij' een buiten- landsch diplomaat gaat nemen. Vervolgens luncht hij met een paar vooraanstaande socia listen. Hij drinkt thee met het centrum, speelt vervolgens bridge met de communisten en rust dan uit in den schoot van de groot-agrariers en groot-industrieelen in een of andere club. Hij is officier van zijn vak, maar dan toch een officier, die liever met den telefoonhoorn dan met den degen omgaat, alhoewel hij zich aan het front zeer onversaagd gedragen heeft. Lang heet zijn séjour daar echter niet geduurd Hij had de reputatie te veel hersens voor de loopgraven te bezitten en dus kwam hij al spoedig in de organisatie van het spoorweg tijd voor de herinvoering ei wezen terecht, waar hij aan Groener, den chef lijkheden uit de Wilhelminische periode voor vau die a£dee]jngi opviel Van dezen is hij sedert immer verstreken is. Vanaf het optreden des £rouwe schildknaap geweest tot de nog altijd presidentieelen kanseliers Von Papen hee wat duistere geschiedenis van de ontbinding Duitschland in een crisisachtigen toestand ver- der g A troepen een barst in deze vriendschap keerd welke nog immer voortduurt en geens- deed ontstaan en de zaak zich verder zoodanig zins door de jongste regeeringsvorming beslo- ontwikkelde, dat de schildknaap het ros es ten werd. Het eind van deze crisis zal eerst ridders besteeg en de ridder zelf zijn hei in daar zijn. wanneer het conflict tusschen rijks- de Woestijn kon gaan zoeken. 10 maanden de beschikking gehad om iets te doen, dat heelemaal niet gedaan werd, n.m.l. om de betrekkingen te onderzoeken, welke tus schen Wacker en den vervalscher bestaan heb ben. De openbare aanklager heeft zich van dit punt veel te makkelijk afgemaakt. Hij heeft zonder meer het bestaan van een vervalscher als bewezen aangenomen en is toen tot de orde van den dag over gegaan. Dit nu, is vol gens den advocaat, ontoelaatbaar. Hij meent, dat het parket tenminste iets had ïhooren te doen om het bestaan van een vervalscher aan nemelijk te maken. Het parket had daartoe niet alleen tijd in overvloed, maar het had bovendien zeggenschap over de bijna onbe- president en rijksdag bijgelegd en het constitu- tioneeie evenwicht tusschen beide machten weer hersteld is. Deze overweging moge tot troost strekken aan al die vrienden van de democratie en van het parlementarisme, die soms wat al te voorbarig bet failliet van deze twee gewich tige grootheden in onze samenleving vast meen den te moeten stellen. De kleine crisis heeft juist twee weken ge duurd en velen beklagen zich daarover. Zulks echter ten onrechte. Het lange gehaspel, dat noodig bleek om een nieuwen regeeringschef te vinden, is een blessing in disguise geweest zoo als de Britten bet zouden noemen. Veertien da gen geleden zou een kabinet-Schleicher nog als een provocatie aangezien en als de slechtst denkbare oplossing van het ongeval uitgefloten zijn. Op het oogenblik verheugt het zich echter In een bijzonder goede pers. Waaruit blijkt, dat die twee weken van zenuwspannend gemartel noodig waren om den Duitschers recht duide lijk voor oogen te voeren, in hoe chaotisch een toestand zij verzeild geraakt zijn en hoe moei lijk het is hen daar weer uit los te werken. Hoe zeer men dan ook doordrongen moge we zen van het respect, dat men aan Von Hinden burg verschuldigd is, zoo valt toch niet te ont kennen. dat hij ruim aandeel in de ontketening en constantelijke vererging gehad heeft van den warboel, die in Duitschland op het oogenblik hoogtij viert. Men kan de mate van die schuld het best henaderen, wanneer men zich even in denkt, dat een ander dan de historische fi guur van den maarschalk de dingen gedaan nadde, die Hindenburg op zijn rekening geno men heeft. Zulk een ander zou door de gram storige openbare meening weggevaagd zijn als stof voor den wind. Dat is gelukkig met Hin denburg niet het geval geweest en zijn enorm overwicht heeft het uitbreken van ernstig *- lingen onmogelijk ^aakt' jonggte veHe. ^rnie\Tgnelcêeredr'scbijnt te hebben. Althans hij neeft tot het laatste oogenblik toe krampachtig aan de handhaving van Von Papen vastgehou den. aan een kanselier dus. die door de over groots meerderheid der bevolking met een hartstochtelijkheid werd versmaad, welke in derdaad dreigende vormen begon aan te nemen. Inderdaad heeft Hindenburg loyaal gepoogd een parlementair kabinet tot stand te brengen. Maar toen dat niet lukte, wilde hij van geen tusschen- oplossing hooren. Hij wilde de bevolking het uitgesproken „strijdkabinet" Von Papen op- v JP* STIKSTOFBEMESTING. Over bovenstaand onderwerp sprak voor een vrij talrijk gehoor Ir. Spaan, directeur van het land- en tuinbouwbureau de I.-G. Far- berind'ustrie A.G. uit Amsterdam. Uitvoerig zette spr. de resultaten van een goede stik- stofbeaniesiting uiteen, waarna de gunstige re sultaten hiervan aan de band van de verto n- de Nederlandsche weidefilm en tuinbouwfilm werden gedemonstreerd. CHRISTENDOM EN MAATSCHAPPIJ. De heer Keesen, districtbestuurder van den R K. Volksbond te Rotterdam zal op Woens dag 7 December a.B in het Patronaatsgebouw een lezing met lichtbeelden hoeden over bo venstaand onder-werp, we'ke lezing voor ieder een gratis toegankelijk is. „i,,irtrio-o officieuze generaal ais assisient-reaaer. En in oem>= dwinsten. In een niet erg g nverhndisr vallen zijn het de Joden de democraten de paci gaat in 'n vulpenhouder, van wien alle allure perkte geld- en machtsmiddelen van den staat. verwaait ln 'n klein huisje en 'n burgermans- 1 <- •-* binnenkamer, wiens befaamdheid al 'n kwalijke geur heeft gekregen bij den buurman, en wiens roem en glorie niet eens een echtvriendin meer geestdriftig houden, is het niet te begrijpen, dat ik gebeden heb: Heer, laat mij honderd en zeven jaren oud worden. Dan kan ik ingelijfd worden bij de gelederen, die beroemd waren en zouden worden, toen ik het levenslicht aanschouwde. WW Dan kan, om te beginnen, de een of andere I experts veel te scherp uit te werken en wel spitsvondige journalist om tniin jongste portret: zoodanigi dat alle licht op de Hollandsche en •n rafelige baard, n tandeniooze mond en n a„e schaduw op de Duitsche viel, Hij liet zich ko0n°dn?0Alfons XIII. koning Albert'vanSaksen den zin ontvallen dat het hem, na het bij en Eduard de zevende, want de laatste werd wonen der rechtszaak, klaar geworden was gekroond tot koning van Groot-Brittannië en waarom de Duitschers in het buitenland zoo Ierland, in het jaar. dat ik het eerste teeken gehaat zijn en in een andere zinswending was van leven gaf. de middelste lei het moede hoofd de suggestie besloten, dat parket en hof tegen ter ruste, en de eerste aanvaardde de regeering over de Nederlandsche deskundigen niet die on Zijn deze middelen toegepast en is er desniet temin toch niets gevonden, dan is het bestaan van eeD vervalscher onwaarschijnlijk. Zijn deze middelen niet toegepast, dan heeft er een ernstig plichtverzuim plaats gehad, dat alsnog goed gemaakt behoort te worden. Daarna, tot de deskundigen overgaand, be ging de advocaat de groote fout de tegenstel ling tUBSchen de Nederlandsche en df Duitsche partijdigheid en die consideratie ontwikkeld hadden, waarop deze recht konden doen gel den. Bij het eind van het pleidooi heeft een der rechters tegen dit punt geprotesteerd, waar op de advocaat verklaarde, dat hij het niet zoo slecht bedoeld had. Intusschen is dit noodeioos trappelen op allerlei gevoeligheden over Spanje. O zoo! Toen ik geboren werd. schreef ina Boudie. Bakker haar boek: Kinderen. Of mijn moeder dat blijk van belangstelling heeft geapprecieerd, is mij, helaas ten eenenmale ontgaan. Men zegt evenwel, dat de jeugdherinneringen met het klimmen der jaren hoe langer hoe scherper wor den, zoodat tegen den dag van mijn 107den verjaardag, de vraag, of er al aan niet verband kwalijk in het voordeel van den cliënt. In het bestaan kan hebben tusschen mijn gei oor e en piejdoo) jn eerste instantie heeft mr. Iwan het boek, rnet grooter ze er portret va Goldschmidt zijn eigen zaak geschaad door zoover is National Galerie. Nu vergaloppeerde hij zich Als het zoover is, vergete men ook de portret- weer door overbodige krenking van de na ten van den grooten Treub en van mgr. dr. Vla- tionale gevoeligheden. ming niet, die bij mijn geboorte juist hun be- De heer Geheimrat Justi heeft het overi- roemd duel over den abortus provocates ui - gens ook nu weer moeten ontgelden. In het vochten. Zeker is het, dat zoowel ik as bijzonder werd hij op twee punten aangeval moeder ons in die dagen daarvan niets heDDen ,en GeMjk bekend hee{(. dg heer Jugtj jn ggn aa£oen°ik Teboren werd. maakte Paul Kruger los platen, waarin zeer een visite, aan Europa wel te verstaan. Zoek booze(beschuldigingen geopperd worden tegen derhalve uit het foto-archief het daguerreotype ue goeae trouw van onzen landgenoot, Scher van Paul Kruger op. Weliswaar had zijn bezoek jon. in het proces konden deze beschnldigin minder het cachet van een kraamvisite dan wel van 'n rouwbeklag om den dood van de Boeren republiek. Maar zoo innig hoeft men het con tact niet te zoeken, tusschen een, die straks 107 jaren zal zijn en zijn beroemde tijdgenooten. Tenminste tot op den huidigen dag is het verstand nog verre van de anderhalf millioen dollar, die Carnegie voor vredesdoeleinden schonk, toen ik voor de eerste maal in een ver vaarlijk krijgsgehuil den levensstrijd bleek te willen aanvaarden. Hoe vaderlandslievend zal het prijken, wan neer Duymaer van Twist zal staan met het onderschrift: Toen de grijsaard geboren werd. riep de generaal voor den tweeden keer in zijn leven: Leve de Koningin. Hoe sociaal zal het staan wanneer mijn Methusalemshoofd eenmaal verbonden zal worden met een jeugdportret van minister Verschuur: Toen hij het levenslicht aanschouwde, zat de latere minister een latijn- sche thema te maken. Hoe letterlievend zal het wezen, wanneer Potgieter nog eens den volke vertoond wordt, wanneer ik 107 jaar zal wezen, met het onderschrift: Toen hij ter wereld kwam. kwam het Maartnummer van den vijf en zestig sten jaargang van de Gids uit. Ja, Heer, gun den journalist van straks dit buitenkansje en mij, uw dienaar, den gezegen- den leeftijd. Als"minister heeft de heer von Schleicher het noodig geoordeeld een paar openbare redevoe ringen te houden, en daarinn verscheidene fla ters te begaan. Hij heeft toen echter dadelijk bakzeil gehaald en zijn geliefden achtergrond weer opgezocht, waar hij in aangename scha duw verstopt de schipbreuk van het kabinet von Papen van dichtbij kon gade slaan. Toen gezegd kabinet wrak geslagen was, is hij met beminnelijken glimlach naar voren ge komen, met de mededeeling, dat hij het altijd wel gezegd had. Waarop de bevolking hem bijna eenparig tot „kanselier van de verzoening" be noemd heeft. Hindenburg heeft ten slotte niets anders gedaan dan deze benoeming tegen heug en meug in bekrachtigen. Men weet veel te weinig van generaal von Schleicher af om iets bijzonders over hem te zeggen, maar het weinige, dat men van hem weet, noopt toch de volksstemming in deze gelijk te geven. Schleicher kan niet anders dan een overgangskabinet zijn. Een kabinet, dat het evenwicht moet herstellen tusschen staatsshoofd en parlement. Dat is de ziel van zijn taak. Het meer stoffelijke bestaat daarin de affaire over den winter heen te helpen. Daartoe is veel pas sen en meten noodig, vooral met de nazis en niemand schijnt daarvoor beter geschikt te zijn dan von Schleicher. Goebbels heeft hem wel reeds den oorlog verklaard, maar dat kan niet verhelpen, dat de nieuwe kanselier de beste relaties met de nazis onderhoudt. Hij doet dat ook met de socialisten, zij hót dan al, dat hij die verbindingen handig verbergt achter an deren, die hij met de werkliedenverenigingen onderhoudt en waarop hij niet nalaat eiken dag veel licht te laten vallen. De „Vorwarts" is dan ook al druk bezig bruggen naar het kabinet- Schleicher te slaan. De. Israëlieten de democra ten en het centrum zijn ook met hem in hun sas en aldus begint hij zijn regeering onder de best denkbare voorteekenen. En nu moet men hierbij goed in het oog houden, wat de benoeming van dezen redder uit den nood in generaalsuniform zeggen wil. In het door en door militaire, keizerlijke Duitschland heeft men maar eenmaal de benoe ming van een generaal tot rijkskanselier aan gedurfd. Maar na Caprivi heeft men dat expe riment nimmer meer herhaald. In de pacifis tische Duitsche republiek scheen een generaal als chef van de regeering a priori uitgesloten Maar ten slotte heeft men zich eerst tot een maarschalk als redder uit den nood moeten be sluiten en daarna nog eens tot een volbloed generaal als assistent-redder. En in beide ge- verklaring is dit standpunt geheel ove'bodig nog snel even In het zonnetje gezet geworden. Wanneer Von Papen ten slotte toch moet gaan. dan kan hij daar zijn tntiemste mede werkers voor bedanken. Bracht, zijn trouwste paladijn, heeft hem op het laatste oogenblik in den steek gelaten en dit voorbeeld werd dade lijk door een paar anderen gevolgd. Zoo ziet het er tenminste aan den buitenkant uit Men doet echter goed rekening met de omstandig heid te honden, dat momenteel een meeste* in de regie de leidsels van het bewind in Dultech land voert. Bracht was met Papen zoo tot een ondeelbare eenheid versmolten, dat men den eenen niet meer zonder den andere denken kon Maar net op het laatste oogenblik snijdt Bracht met 'n meesterlijken handgreep het tafellaken tusschen zich zelf en Papen door. Met veel na- fisten en de middenstand die deze martiale staatslieden op het schild heffen. De authen tieke nationale kringen zijn daarbij in de oppo sitie. Dat was met de verkiezing van Hinden burg het geval en dat herhaalt zich nu weer bij de benoeming van von Schleicher. Deze vindt dat vreeselijk, want hij is op niets zoo fel gebrand als op smeuige vi iendschap. Hij wil de kanselier der verzoening zijn, der ver zoening tot en met de communisten toe. En hij is in alle gevallen een wonderwerk van glad heid en hij is er bereids al in geslaagd de taal der oppositie te louteren. PHILIPS DE MONTE. Onze Brusselsche correspondent meldt ons. Het de Monte Comité heeft een vierde boek druk wordt er in de openbaarheid de klemtoon motetten van den XVIen eeuwschen Mechei- op gelegd, dat het Bracht en niemand anders gchen poly£onist Philip del Monte laten ver- dan Bracht was, die de paleisrevolutie in het 3Cjjjjnen. De moderne partituur werd verzorgd kabinet tot uitbarsting deed komen en de an- dQor den deer Ch. van den Borren, van het I j ÏT HOUDT DEN GOEDEN KOERS Plaatst regelmatig liw KABOUTE8TJEI gen niet meer staande gehouden worden. De verdediger trok daaruit de conclusie, dat Just. te veel in de twisten, welke rond de politiek van de National Galerie uitgevochten worden verstrikt is, om nog onbevangen te kunnen oordeelen. Met de scherpte, welke hem eigen is, steld de advocaat daarna vast, dat Justi zijn liefde voor Van Gogh jaren lang zóó meesterlijk heeft weten te verbergen, dat nooit iemand het be staan van die liefde ook maar vermoed had Justi heeft echter tegenoder Bremmer ver klaard, dat hij zich jaren lang rpet den mees ter bezig gehouden had. Misschien heeft hij die studie geheim moeten houden wijl de keizer niets van de moderne kunst wilde weten, zoodra deze zich boven het niveau van Von Werner begon te verheffen. Maar de keizer is sedert 1818 niet meer in Berlijn. In. Januari 1928 organiseerde Wacker een tentoonstelling van Van Gogh's werk. En eerst toen kon de heer Justi ertoe besluiten een teekening van dezen meester voor de National Galerie aan te koopen. Met grimmige boosaardigheid knoopte mr. Goldschmidt hieraan de bemer king vast, dat het dus eigenlijk aan Wacker te danken is, dat de National Galerie nu eenige werken van den meester bezit. Na Justi kregen alle andere deskundigen een beurt. Allen hebben ze gefaald. Spiro. Fres hen- von König, Meier-Grafe, Justi, Rosenberg. Baart de la Faille, enz. enz. Alleen de Hollan ders Bremmer, Scherjon en Traas staan ganz dere ministers meesleepte. Daardoor heeft hij nog net voldoende gehaald voor opname in het kabinet-Schleicher en daarin heeft hij nu een eereplaats zelfs gekregen. Hij. het werktuig van Pruisens verwoesting, wordt door de democra tie bijna als een waardevol asset In het kabinet Schleicher begroet. Op even handige wijze laat deze meesterlijke regievoerder andere moeilijkbeden door ande ren uitvechten. Daar zijn de heeren Von Braun met zijn omstreden oontlngentenpolitiek en Warm bold, die altijd tegen deze contingenten gekant is geweest. Schleicher wil zich de han den aan deze gevaarlijke materie niet verbran den. Hij heeft belde ministers dus om zoo te zeggen In een kamer opgesloten met het co" signe broedt te zamen een gemeenschapP^ economisch plan uit. Lukt dat ,dan m°°g belden blijven lukt het niet, dan moet ge den gaan. licht Deze k'eine trekjes werpen een duid el 11 op den nieuwen kanselier, die eenige be c wel noodig bad, sintemaal bij in zekere een man van de uiterste duisternis s Van jongs af aan heeft Schleicher a u pen beduidende rol in zijn omgeving gespee maar is daarbij altijd achter de schermen gebleven. conservatorium van Brussel. Voor de iubilevlmwed3trljden uitgeschreven door de Satóedamsiahe Biljartvereemiging En tre Nous werden onderstaande wedstrijden ge- ohne Fleck und Mackel daar! Misschien is dat wel het geval, maar het was van en verdedi ger toch onhandig om deze tego s mg, gelijk wij dat reeds zeiden, tot, de uiterste spits op te drijven. Een bijzondere beurt kreeg nog de heer Ruhrman, kustos van het Kaiser Friedrich Museum en restaurateur van schilderijen. Vroeger had deze deskundige maar twee ot drie doeken van Van Gogh onder handen ge had. Met het oog op het proces begijf hij zich naar Holland en onderzocht daar in vijf dagen 167 Van Goghs. Goldschmidt rekende uit. dat hij aan elk doek net 12 minuten had kun nen besteden. Daartegenover heeft Traas tien jaar lang dag aan dag aan Van Goghs gepeu terd. Maar nu deed het geval zich voor. dat Traas de bescheidenheid in persoon was en Ruhmann alles het best meende te weten. De advocaat meende het hof voor zulke deskun digheid te moeten waarschuwen en daarmede was de dag ten einde. apeeld hand. car. brt. h. 6. gem Gouka 219 79 27 13 2.93 Loefif 58 58 28 10 2.07 Meijer 66 66 33 7 2.— Jonker 114 94 32 4 18 2.94 Gouka 219 198 45 19 4.40 Egberts 84 84 45 10 1.87 Jon iter 114 98 36 19 2.72 Gouka 219 219 37 39 5.92 v. Eijk 157 140 45 22 3.11 Egberts 84 84 45 6 1.83 Zwartbol 65 65 33 12 1.97 Bo;o 202 151 32 24 4.72 Vair- 210 154 35 39 4.40 Loeff 58 58 35 5 1.66 BEGROOTINGSVERGADERING (Vervolg) De gemeente kan de overeenkomst met het üt. Franciscusgasthuls te allen tijde, met in- acihtnemiing van een termijn van drie maan den, opzeggen, waardoor zij in de gelegenheid is de kwestie opnieuw aan de or<le te stellen B. en W. zullen neg een nader onderzoek instellen over een afspraak met het verpleeg huis De vo-lgende post. waar ger ui men tijd Dij stil gestaan werd, wus het thans veel besproken armbestuur Enkele leden zijn va,n oordeel, dat het geraamde subsidie aan het burg arm bestuur 35000 onvoldoende is. zij zouden gaarne vernamen, of, indien blijkt dat het uit getrokken bedrag ontoereikend is. het B. A. op een verhoogd subsidie kan rekenen. In aanmerking nemende, dat de bouwvakarbeiders in 1933 niet door het B. A. behoeven te wor den ondersteund, oordeelen B en W„ dait met een -belangrijk minder bedrag dan in 1932 kan worden volstaan. Mocht blijken, dat het geraamde bedrag onvoldoende is. dan zal naar omstandigheden worden gehandeld. Een lang durige discussie volgde. De voorzitter geeft uitleg aan dei) Raad hoe B en W ge- nandeld hebben, daarbij de besluiten van den Raad in herinnering brengende. Tal van brie ven va.n het B. A. en van B. en W. worden voorgelezen en ook de advertentie, welke het B A. geplaatst heeft alsmede heit artikel in de Voorwaarts wordt besproken. De voorzitter keurde deze geheele beweging af, schetste het standpunt van de regeering ovier de aanvullende steun, die het B. A. aan crisiewerkloozen geeft en zeide. dat het B. A niet luistert naar den voortdurenden raad van B. en W om zuinig te zijn. Hierdoor wordt de gemeente in een kwaad daglicht seet«ld, en de toestand erger voorgesteld dan deze Is. De beer Rumpt betreurt diat bet B. A.- aan banden wond+ gelegd eD beweert dat met 40 000 niet is toe te komen. Het bestuur is op rantsoen gesteld tot een bedrag van 600 per week, met het gevolg dat er tal van bonnen voor brood zijn ingehouden. De heer Pagter wil toenadering zoeken tus schen B. en W. en het B. Armbestuur. De uitgaven nagaande moet bij constateeren dat men niet te royaal met het geld omspringt. Nadat nog enkele heeren gesproken hebben, stelt de heer de Kort voor dieze discussie te sluiten en zoo spoedig mogelijk een conferentie van beide partijen te hooiden. burgerlijke stand. Aangiften van 25 Nov. 1 Dec. GEBOREN. Evert Franciscus, z. v. C. F. van Mill en J. Schepen, Groote Kerkbuurt 2. Gerda d. v. J. Pols en D. Uleman, Noordvhet 61 Leendert, z. v. L. de Lange en A. Bin nendijk, A. v. Heelstraat 3. - Wijnanda, d. v. M J P. Prang en M. Morrissey, Wagenstraat 1L - Geertje, d. van A. Warnaar en C. Westein Wagenstraat 19. Gerarda Theodora Maria, d. van .T G Verbrugge en A. S. van der Lin den. St. Aagtenstraat 2- GEHUWD' J J- M' &terkenburg en I. D. E. Dirkzwager A- Kleywegt en G. Kuiper. OVERLEDEN: Wijnanda prang i dag, Wagen straat 11. Adriana Rademaker 76 j. Nieuw- straat 10 VISSCHERIJ. yan de haring-vlsscherlj kwamen hier Wn- neD: VL. 3, Th. van Zwteten met 11 last, VL. 39, D. Poot, met 21 tast, VL. 40, G. Woens- dI4gt met 22 last, VL. 50, D. van Santen met 24 last, VL. 80, C. 'va.n Oosten, met 23 last. VL. 193, J. v. d. Velden met 22 last, VL. 25, G. Groeneveld met 3 last, VL 121 J. van Zwieten met 7 last, VL 115, L Muis Jr., met 34 last. VL. 156, S. van Hoogteylingen met 42 iaat. VL. 190, J. Goedtenegt met 40 last, VL. 196. W. Schaar met 21 last. VL. 85, A. Visser met 43 last, VL 167, H vain Roon met 28 last. VL. 203, D. van Haren met 21 last, VL. 216, P. v. d. Zwan Ma., met 38 last. en VL. 217. M. Poot met 36 tast haring. VERLOTING UITZENDING R. K. KINDER! Woensdag 7 December a.s. 's middags 3 uut zal In de R. K. M. U. L. O. School BoscMaan de trekking plaats hebben varn de verloting ten bate van de R. K. Kinderuitzending. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Quersee" om ijzer te laden en „Moray Sirth" met 530 ton Thomaisalakken- meal. HARINGAANVOER. De totale aanvoer van baring ov-«r do ver. schillende reederijplaateen ln Nederland be droeg 3 December 1.1. 488.468 kantjes tegen 694.194 in 1931. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar A. d.e Heer—Westerdijk, wo nende 6e Nleuwlandsteeg, hoopt op 12 Decem ber a.s. zijn 55-jairige echtvereeniging te vieren. eal-ro üia nol Van EÜk- Steeds Volharden 157—Loeff, O'ymplade 58 11458; Boon, Centrum 202 de Kroon, Aelbrecht 51, 202—36; Rodenburg Het Westen 105—Meijer, Entre Nous 66 86—66 de Kroon Aelbrecht 51—Rodenburg, Het Wes ten 105 45105; Zwartbol, Het Oosten 65 Loeff Olympiade 58 65—53; de Kroon. Ael brecht 51v. Eijk, Steeds Volharden 157 42 157; Sgbert8, Aelbrecht 84de 'Kroon, Ael brecht 51, 8051. vi De stand is thans: Meijer Entre Nous 8 uit 11; Loeff, Olympiade 6 uit 7; Gouka Entre Nous 6 uit 10; Zwartbol, Het Oosten 6 uit 10; Boon, Centrum 5 uit 10; Egberts, Aelbrecht 5 uit 10; Augustines Noorden 4 uit 5; Jonker, Noorden 4 uit 7; Rodenburg, Het Westen 4 uit 7; Kroon, Aelbrecht 3 uit 10; Rondeltap, Noorden 2 uit 5; v. Eijk Steeds Volharden 2 uit 10 en Valk het Oosten 0 uit 8 partijen. DE GROOTE KINDERVRIEND Doot eenige ingezetenen dezer gemeente daar toe in staat gesteld, heeft Sint Nlcolaas met zijn knecht Maandag een bezoek gebracht aan ce kinderen van umbemiddelde plaatsgenooten, waar hij menig kind eenige gelukkige oogen- biikken bezorgde. De Sint volbracht zijn reis per luxe auto. die welwillend door den heer O Th. van Vliet werd beschikbaar gesteld. Een Initiatief alle lof waardig. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De burgemeester maakt bekend, dat ln Januari a.s voor den dienstplicht moeten wor den ingeschreven personen, die geboren zijn in 1914. Voor de aangifte ter inschrijving zal in tiet bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op 3, 4 en 5 Januari 1933 Voor nadere gegevens wordt verwezen naar de bekendmaking op het aanplakbord bij hc* gemeentehuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10