LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DINSDAG 6 DECEMBER 1932 t ROOMSCHE SOLIDARITEIT. BAARS EXIT. Xurd.Tn d0e0rpeerr ™wind ge- namen wel althans gedeeltelijk - MISSIE IN EIGEN LAND. MGR. HENSEN f Een interview ih de Wierin germeer. PAROCHIE VAN 20 000 HECTARE. nieuwe CONGREGATIE IN het II LAND. MET EEN MAAND VERLOF NAAR INDIE. De heer Dellaert weer thuis. De avonturen in den natten moesson. DE BINNENSCHEEPVAART. Het wetsontwerp i.z. evenredige vrachtverdeeling. PRETTIGE rezoeksters. WEER AARDSCHOKKEN. Jaap's hulpleger. LOUIS SAALBORN. Bij zijn zilveren jubile. HET DRAMA IN HET HAAGSCHE BOSCH. FRITZ HIRSCH KOMT I. HOGERZEIL t. IN- EN UITVOER VAN FIJNE ZADEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE BERGING VAN DE „KRAKATAU", AARDSCHOKKEN. Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend De jeugdige Haarlemsche afdeeling van de Katholieke Jonge - Werkgeversvereniging blijkt bezield met frisch idealisme en pitti- gen drang tot aanpakken. Met de plaatselijke afdeeling van den R. - Volksbond belegde zij een gezamenlijke bij eenkomst, waarop de heer de Bruyn, e voorzitter van het R.K. Werkliedenvei on echt de man om een dergelijk no frisch initiatief te waardeeren en te op te vangen, een inleiding ie voor beide p.rtüen b.l.ngri|k Wij hopen, dat dit Haarlemsche voorbeeld j i«ine zal vinden, als tref- veelvuldige navolging fend bewijs, dat Roomsche solidariteit geen ijdele leuze is. Elkaar leeren kennen beteekent zoo vaak elkaar leeren waardeeren. Contact van plaat selijke afdeelingen schijnt ons 4daartoe bij zonder geschikt. Wel zeer verheugend is daarom de geest, die uit het streven van de Haarlemsche Jon ge Werkgevers spreekt. En dat hun oudere confraters onder de voortvarende en stuwende leiding van mr. Steenberghe in Roomsch initiatief niet bij de jongere broeders wenschen achter te staan, blijkt uit het plan tot een week-end- bijeenkomst ter behandeling van de bran- dend-actueele, door onzen regeerenden Paus zoo nadrukkelijk op den voorgrond geplaat ste kwestie van het Leekenapostolaat. Dergelijke verschijnselen stemmen hoop vol: of de pauselijke richtlijnen tot herstel van een christelijke wereldorde tot reëel ge volg zullen leiden, zal voor een overgroot deel afhangen van den geest, die onze katho lieke organisaties van werkgevers en werk nemers bezielt en van hun drang tot onder linge samenwerking. En: van het practisch resultaat daarvan. Voor het laatst zagen we Zaterdag j.l, het vreemdsoortige verschijnsel, dat „De Fascist" door twee verschillende redacties werd uitge geven als officieel orgaan van den Alg. Ned. Fascistenbond. Althans het nummer door den heer J. A. Baars geredigeerd wordt aangekon digd als „De laatste veeg" (van den bezem, die beide organen nog altijd in tap dragen). Sinds de heer Baars zelf uit de partijleiding werd gebezemd, heeft hij nog gepoogd zijn positie e handhaven, maar nu geeft hij dit blijkbaar op. Volkomen gedesillusioneerd. an, den kop van het laatste nummer van zijn strijdbaar weekblad liet hij over de volle breedte afdrukken: „Nu ik de menschen heb leeren kennen, heb ik de dieren lief!" En Pijnlijk van tragiek is de apologie, welke hij zich gedwongen ziet te schrijven tegen laster praat rond zijn persoon verspreid en die hem van een immoreelen levenswandel betichtte. Daardoor verloor hij plotseling vele „vrienden" „Mijn eerste dagen in den Haag waren treurig. Menschen passeerden mij, die voorheen graag met mij spraken, thans echter deden of ik een onbekende voor hen was. De kellners in een café waar ik koffie dronk, en mij voorheen geregeld met vrienden daar zagen verschijnen, keken mij op een beei andere wijz# dan voor heen aan. Ik vertrok maar weer, voelde mij naar, akelig, er was iets kapot geslagen bij mij. Eenzaam liep ik rond, voelde een vijande lijke stemming tegenover mij, die zich uitte in het niet meer groeten door bekenden, het was alsof ik vreemdeling was in den Haag. Het was zoo koud en kil, alles dééd mij anders nan dan voorheen, en dat alleen door laster. ..Ik heb de menschen leeren kennen: welk een snelle verandering grijpt er plaats indien er gelasterd wordt. Slechts weinigen geloofden nog in mij, en niemand ontzag zich ook maar e gszins 0In dien laster te helpen versprei den dat zij' n'Ü in de gelegenheid had- werdln als d te verdedigen. Menschen d. h.»a En tegen het slot nog dit: So'c?=°u vir" Mussert. Leider der Nationaal reeït Beweging te Utrecht, en U, heer mfnd Van dezeIfde beweging, beiden hebt ?r !air tegenover mij gehandeld! Durft U zich Nat. Socialisten te noemen? En dan rul Je lasterfn?Cht SPrek6n d°Ch achter Het is thans genoeg, ik denk niet meer aan samenvoegingen van organisaties, doch zal alle groote steden afreizen om op openbare ver gaderingen mijn leven uiteen te zetten, en daarin ook te doen vernemen de lage wijze waarop men mij van alle kanten aanviel, niet openlijk doch in den rug: sluipmoordenaars tactiek, en dan ben ik er van overtuigd, dat de onbevooroordeelden mijn zijde zullen kie zen totdateen derde lastercampagne mij wellicht zal breken? Indien het gebeurt, ac coord, dan zullen mijn vrienden en kamera den voor een groot gedeelte misschien op nieuw afvallen, doch mochten zij door onop- houdelijken laster wegblijven, ja allen afval len, dan sta ik weer net zoover als enkele weken geleden, toen voelde ik mij: alleen! En zelfs al blijf ik dan alleen staan, ik ben er van overtuigd dat, ondanks alles, Baars toch het Fascisme zal brengen! Al zal ik zelf er geen getuige meer van zijn, dpn stoot heb ik gegeven welke hier leiden zal ot den Corporatieven Staat, het 8 8a ik weer Den Haag verlaten, trek h!h £"tela,nd op' voel my daar gelukkiger, VTT nog waarachtige vrienden. Vooral op hen, en op de goedwiiientien in de steden, waarvan k hoop dat er thans ook velen zullen zijn, doe ik voor het eerst van mijn ,even een beroep: indien ik nu direct verder werk met dezelfde snelheid dan voorheen, kost het mij mijn leven, wat voor mijzelf niet zoo aange- naam is, hoewel ik niet bang ben om tè ster ven, doch wat ook en dat geef ik allen in ernstige overweging niet ten goede zou komen, althans in dit stadium niet, aan de Fascistische beweging. Rust heb ik noodig, ik kan niet zooveel ver gaderingen, althans nu niet, afwerken als Zep'been- dus komt er minder geld binnen, hem zwaar moet ik eten, geld is er noodig, p mij dus!" De uitvaart en begrafenis. Donderdagavond half s zullen in de kerk rt n „i Van üoed&u Raad aan den Bezuidenhoutscheweg te den Haag de ziele metten worden gezongen; Vrijdagmorgen om 9 uur worden de Lauden gezongen, waarna - H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop *an Haarlem, een pontificale Requiemmis za! Ce'ebreeren. pe begrafenis zal plaats hebben op „Croos te Rotterdam. We hebben dezer dagen een interview gehad, in de Wieringerroeer, misschien het eerste, dat in dit wordende land is afgenomen, als men tenminste de vele vraaggesprekken niet rekent, welke de pers er hield met de ingenieurs van de Zuiderzeewerken. Oude vriendschap bracht ons naar Slootdorp, waar een ondernemend man als pastoor P. Braak de zielzorg moet organiseeren onder de katholieken, die zich vestigen komen in dit nog zilte land. We troffen hem in zijn voorloopige pastorie en bij het inleidend traditioneele „hoe maakt u het vlotte het al direct. Opperbest hoor was spontaan het bescheid. Mijn goed humeur heeft nog niet geleden onder 't werk en de zorgen, die zoo nu en dan druk ken, Je weet nog wel van oudsher, hè Ik heb een breeden rug. We vonden, dat die rug sedert de kapelaans jaren er wezen mocht. Pastoor, ik zou graag iets van u willen hoo- ren over de Wieringermeer, zoo kwamen we ter zake. Maar m'n vrind, daarover verschijnen toch regelmatig officieele rapporten. Dus ieder Nederlander kan totaal op de hoogte zijn, van alles wat hier gebeurt. Ja, dat is wel zoo. Maar U heeft toch wel eenige persoonlijke herinneringen, hijvoor beeld Hoelang zit U nu al in de droogmakerij Ja, daar is moeilijk antwoord op te geven. Op 3 Augustus van 't vorig jaar kreeg ik mijn benoeming en volgens den gewonen gang van zaken had ik dus op 14 Augustus daaraanvol gende op miin nieuwe standplaats aanwezig moeten zijn. Maarer was geen onderdak voor me te vinden, en ik had geen gelegenheid om te kerken; zelfs geen paramenten voor H. Mis of Lof Dus heb ik nog rond gezworven en ondertusschen voor 't eerst noodige gezorgd, tot 29 October. Toen kon ik me eindelijk in den polder vestigen. Kon U toen aanstonds in dit huis gaan wonen Neen, dit huis heb ik pas begin Juni van dit jaar kunnen huren Vóór dien tijd, dus ruim 7 maanden, was ik in de week kostganger, 's Zondags commensaal en op 't eind van de maand betalend logé, in 't gezin van Weevers. En had U toen ook al een kerkje Wel een, klonk het verduidelijkend. De Wieringermeer-directie had wilwillend een on- betimmerde woning (d.w.z. een woning zonder kamerindeeling) beschikbaar gesteld en daarin kerkten we 's Zondags .terwijl we tijd en ruim te heel vriendschappelijk deelden met de Gere formeerden en Hervormden. Op dezelfde manier als de K.R.O. en de N.C.R.V. of de V.P.R.O. enz. En voor door-de-week had ik permissie van Monseigneur Aengenent, om in huis de H. Mis te lezen. Als het dus 's avonds bedtijd werd. dan werd eerst onze gemeenschappelijke zit-, woon-, eet- en ontvangkamer netjes aan kant gemaakt, vervolgens werd met vereende krach ten een altaar opgericht: 't avondgebed werd gebeden en „slaap wel" volgde. Als dan 's mor gens mijn wekker 't heele huishouden wakker raasde, bevonden we ons een half uurtje later in onze „door-de-weeksche kerk" waar mijn kostbaas in-één-adem-door het ambt van koster en misdienaar vervulde, welke ambten 's Zon dags nog werden aangevuld met die van kerk meester en collectant, in welke vele ambten hij steeds trouw ter zijde werd gestaan door zijn altijd behulpzame vrouw En sinds wanneer heeft U dan dit aardige gezellige kerkje wezen we in de richting van het bescheiden, van de krantenfoto's bekende bedehuis. Dat is op 12 Juli onder zeer veel belang stelling en hij een verschrikkelijke temperatuur door onzen Bisschop persoonlijk ingewijd, èn toegewijd aan den derden Persoon der Allerh. Drieëenheid Nu nog een pastorie, en U is dus klaar Klaar wel neenik begin pas. Een Pastorie kan nog wel wat wachten ik woon hier heel goed, hoor. Eerst Kerken en daarna de rest Kerken De tweede kerk. Ja, ik heb juist van morgen ('t was dezer dagen) den eersten steen gemetseld voor het kerkje te Middelmeer Dat zal toegewijd worden aan Maria Sterre der Zee Maar hoe groot is Uw parochie dan wel, dat U nu al een tweede kerk houwt aldus steeg onze verwondering over zooveel onder nemingsgeest Mijn parochie is 20.000 H.A., dat wil zeg- gen 2000 H.A. grooter dan de Haarlemmer meerpolder, en daar staan wel 5 kerken Neen, dat bedoel ik niet. Ik wild® vragen: heeft U dan al zooveel parochianen Dat niet. Maar die zullen komen In 't be gin van 1933. Dan zal Middenmeer, dat nu nog grootendeels onbevolkt is, bewoond gaan worden. En tegen dien tijd moet er dan tocb een kerkje zijn voor de katholieken. Ik kan toch niet vergen dat alle polderbewoners naar Sloot- dorp komen Weet ge wel, dat ze behalve in de twee dorpjes Slootworp en Middenmeer, ook nog verspreid wonen, op een vlakte van 14 K.M. breed en 19 K.M. lang En waar komen uw menschen vandaan Uit alle provincies van Nederland. Ik hoor hier letterlijk alle dialecten, Groningsch en Friesch, zoowel als Limburgsch en Brabantsch en zelfs Vlaamsch van degenen die uit Zeeuwsch-Vlaan- deren afkomstig zijn. 't Is al zóó ver gekomen dat 'k zelf niet meer merk, dat ik verschillen de vreemde uitdrukkingen heb overgenomen. We keuvelden nog wat over het nieuwe land je „aan de zee ontdrukt" en meenden eindelijk den tijd daar, van dezen jongen bodem weg te komen naar de op ouden grond gebouwde haardstede. Maar Pastoor Braak, als een han delsman ontwikkeld, stopte ons een circulaire In de band, waarop we al gauw het giro-num mer 93665 ontdekten, en perste ons de belofte af, het belangrijkste daaruit ruchtbaar te ma ken. Dat belangrijkste voor den Wieringermeer- pastoor zal wel zijn, dat de eigen bewoners - bijna uitsluitend landarbeiders die werkelijk niet uit weelde hun toevlucht hebben gezocht in dit deel van de drooggemaakte Zuiderzee zoo weinig kunnen doen, om te bouwsom van 10.000 per kerkje bijeen te brengen. Naar Kipa uit Jerusalem verneemt, wil een priester van het diocees Rijssel die in Nazareth vertoefde, onder den naam van Trinitariërs den aanbidding twee nieuwe Congregaties stichten te Gapharnaum, een voor mannen en een voor vrouwen. De huizen voor beide Congregaties zouden worden opgericht op den berg der acht zalig heden en aan den oever van het meer van Genezareth. Hr. Ms. „HEEMSKERCK". Naar uit Rome wordt gemeld, zal Hr. Ms. Heemskerck", die van Oran in de haven van Cagliari arriveerde, binnen enkele dagen naar Nederland terugkeerea. Gisterenmiddag om vijf uur is het Indië- vliegtuig „Ijsvogel" op Schiphol teruggekeerd. Als passagier bevond zich aan boord de heer U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol, die de uit- en thuisreis met de „Ijsvogel" heeft gemaakt. Wij hebben kort na zijn aankomst den heer Dellaert naar zijn bevindingen ge vraagd. Ik had een maand verlof, zei hij, en ik wilde dien tijd nuttig doorbrengen. De K.L.M. bood mij vrij vervoer aan. waarvoor ik haar een rapport van mijn reis verstrek. Den derden November vertrokken wij en den twaalfden waren wij in Indië. Mijn indruk over de route? Er zit leven in. Overal is men aan het werk, terreinen worden verbeterd, lichtbakens en nachtverlichtingen worden aangelegd, de radio diensten worden beter ingericht. Nergens is stilstand of achteruitgang. De route ontwikkelt zich geleidelijk. In Bagdad wordt een nieuw terrein aangelegd met een stationsgebouw, in Jodhpur heeft de Maharadja een hotel laten bouwen. Goede hotels zijn nu bij alle vlieg velden. In Indië ontmoette ik de heeren Nieuwenhuis van de K. N. I. L. M. en Groeneveld Meyer van het Hoofdbureau Luchtvaart. Met hen heb ik alle lijnen van de K.N.I.L.M. bevlogen tot Singapore toe. Vandaar ben ik per trein gegaan naar Alorstar om de „Ijsvogel" weer op te pikken. Dat is een vreeselijke reis geworden. De spoorlijn was door overstroomingen onder mijnd. Dan moest eerst de locomotief over de ge vaarlijke plaats heen en weer rijden. Daarna werden de personenwagens opgetrokken. Ten laatste kon de trein niet meer verder. Maar ik moest de Ijsvogel halen. Midden in den nacht ben ik er met een auto op uitgegaan over een afstand van Amsterdam tot Brussel. De wegen stonden diep onder water en het water stroomde met kracht. Menigmaal zaten we vast en ik heb dikwijls gedachthoe kom ih daar nog uitEnfin, ik ben op tijd in Alorstar gekomen. Maar dan is vliegen toch heel wat veiliger. U begrijpt, wat een prachtige maand ik ach ter den rug heb. Vroeg in den middag komt het vliegtuig al aan het eindpunt van zijn etappe, zoodat de passagiers tijd genoeg heb ben om de stad te gaan bekijken. Het had niet veel gescheeld of h was niet op Sinterklaasavond thuis geweest. Ja, vanmorgen in Marseille is de ma chine in den modder gezakt. Het terrein is goed, maar het had buitengewoon zwaar ge regend. De benzine is weer uit de tanks gehaald, de post uitgeladen, toen konden we opstijgen. We zijn naar een militair vliegterrein gevlo gen en daar hebben we de post en de benzine weer ingenomen. We zijn wel laat gekomen, maar we zijn er toch nog. Ik mag tevreden zijn over mijn reis. Er viel heel wat ervaring op te doen onderweg. Ik heb nu de Indië-route leeren kennen en er zit nog heel wat muziek in. Schiphol is een prachtige inrichting. Maar het zou verkeerd zijn om in onze handen te wrijven en te zeggen: wat hebben wij het hier mooi voor elkaar. De vliegerij staat geen dag stil. Wij moeten altijd op ons qui vive blijven om de ontwikke ling bij te houden. In verband met de indiening van het ontwerp van wet, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnen-scheep- vaart, hebben de Vereeniging Amsterdamsche Graanbeurs te Amsterdam, Bond van Ned. Graan- en Zaadimporteurs te Rotterdam en het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam, die geacht kunnen worden den geheelen Neder- landschen invoerhandel in buitenlandsche gra nen te vertegenwoordigen, zich met een ge zamenlijk adres tot de Tweede Kamer gewend. Ten aanzien van den considerans geven zij in overweging het tijdelijk karakter duidelij ker te doen uitkomen door in de wet zelve aan te geven, dat zij zal geiden tot een nader vast te stellen tijdstip, bijv. tot uiterlijk 1 Jan. 1935 Verder adviseeren zij nog tot amendeering van eenige artikelen in het ontwerp, terwijl zij ten slotte ter sprake brengen de kwestie van het verschil onder de schippers. De Mem0rie van Toelichting legt terecht den nadruk op de waarde van persoonlijke eigenschappen en deze hebben ongetwijfeld ook in het schippers bedrijf steeds een belangrijke rol gespeeld bij het bereiken van beter of slechter resultaat. Sinds jaar en dag wordt aan vlugge en be kwame, betrouwbare schippers gaarne de voor keur gegeven, zelfs tot iets hoogere vracht, en schuwt men trage en onbetrouwbare. Bij de toepassing der wet zal het bezwaarlijk zijn hier mee onmiddellijk rekening te houden, maar Wel ware het volgens hun meening hoogst jenschelijk, in de eerste plaats in het belang der goede schippers zelve, dat dit op den duui Seschiede. Daarom wordt in overweging ge- seven <je mogelijkheid te openen bij de be- rachtingscommissies klachten in te dienen, opdat deze na onderzoek daarmede rekening „|U.".'len houden door te trachten ongewenschte Sintt rs tot lnkeer te brengen of zelfs ten sluiten^ ®en °f meer bevrachtinsen uit te ner^vaa<^6ntraa' Bureau voor de RÜn- en Bin- bezwatl heeft in een uitvoerig adres talrijke de concT ,ontwlkkeId en komt ten slotte tot de binnUSle' dat in welke Sroote moeilijkheden invoeria"SCheepvaart ook verkeert. door de nenscheepvÉm'rtde bedo.e'de refelipg deze bin- geschaad worden"1'11 V6eleer Met de Portenionnaie van de .gastvrouw er van door. Men meldt ons uit Den Haa„. eifrè'gedaan'v-Ster Va" de stu straat heeft aan- inhoudende pi™ Van eeP P°rtemonnaie ningen, welke lag 0p L? T gaSpen' haar woning. n schoorsteenmantel in In verband hiermede i t,lrnn beeft de politie aange- houden twee meisjes ,-esp. 15 en i6 jaar. wo nende hier ter stede. Gebleken is, dat terwRl de aangeefs er een oogenblik met het 16-jarig meis- je m de Keuken was, het andere meisje de por- temonnaie had weggenomen. Zij heeft daarop bij het weggaan haar vriendin van den diefstal in kennis gesteld, waarna beiden per trein naar Rotterdam zijn gegaan en het geld geheel in lunchrooms en bioscopen hebben opgemaakt De portenionnaie is door de meisjes in een rioolput aan de Noordpolderkade geworpen. De beide gaspenningen zijn in beslag genomen. Zondagmorgen even voor 6 uur werden te Oss wederom eenige aardschokken waargeno men, welke enkele secouden aanhielden, echter niet in die hevige mate als die der vorige week. 427. Doezelemöezelepoezeltje heeft Jaap onmiddellijk doen weten, dat een verster- kingsleger gevormd moet worden. Jaap trekt zijn beroemden uniform aan en aan het hoofd van een leger trekt hij op. 428. Wij zien hem juist om den hoek ko men, gevolgd door Petronella en Tante Anastasia; daarachter (maar die zien wij nog niet) maroheeren de dames Jip en Nettie. 429. „Kolonel," zegt Jaap, „daar ben ik met mijn leger!" „Goed," antwoordt Doezele- moezelepoezeltje en hij geeft het bevel tot den gemeenschappelijken opmarsch. Eigenlijk is hij toch een Rotterdammer, al behoort hij door zijn leven en werk aan Am sterdam toe. Maar oudere Rotterdammers zul len zich van meer dan veertig jaren geleden nog wel de affiches herinneren van de Duitsche Opera onder directie van Alex Saalbor'n en de Groot- Van dezen Alex Saalborn, op een goeden dag eens met de in die dagen zoo gevierde Meini- gers naar Holland gekomen, is Louis Saalborn de talentvolle zoon, die nu 10 December a.s. het zilveren feest van zijn tooneelloopbaan viert. Een artisten-jubileum is historisch vaak nog al hachelijk uit te wijzen, maar bij Louis Saal born, al is hij zelf pas een heuglijke veertiger, moet het toch wel zijn, dat hij vijf en twintig jaren geleden voor het eerst de planken be trad, niet om zoo maar een brief op te bren gen, maar werkelijk om als zestienjarig jong- mensch de rol te spelen van een bejaarden oudeheer, zij het dan ook in de operette, want vader Saalborn had den knappen zoon voor 't operette-genre bestemd. Zelf dacht de zoon zich aan de schilderkunst te wijden, én daarvoor bezocht hij de Academie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Saal born beoefent nog gaarne de schilderkunst, komt zelfs op tentoonstellingen van modernen Uit. Maar gewoonlijk beoefent hij nu deze kunst ten bate van zijn eigen tooneel-décors. De groote tooneel-reformatie, die een der tig jaar geleden van Willem Royaards uitging, besliste ook blijkbaar over Saalborn's levens kansen en positie. Royaards vormde een school, kweekte een nieuwe generatie van tooneelspelers; wij heb ben ze gekend al die jonge menschen, die in woord, gebaar, dictie, zelfs in gelaatsuitdruk king Willem Royaards waren. Maar Louis Saalborn is wel Royaards' eer ste en beste leerling geworden, een die met recht den profetenmantel van Royaards op zijn schouders heeft voelen vallen. Voor 't eerst speelde de negentienjarige Saal born een figuratie-rolletje in Willem Schür- mann's „Violiers", de meester zelf speelde den ouden Mare; zes jaren later nam Saalborn de hoofdrol over en speelde hij den ouden Mare Violier. Deze successie scheen een voorbestemming. Toen Royaards ontijdig zijn groot levenswerk moest opgeven, is de jonge Saalborn onbestre den in zijn plaats en rechten getreden. Saalborn werd de leider van het nieuw Ne- deriandsch Tooneel, hij werd de voortzetter van de groote en voorname Royaards-traditie. Groote teleurstellingen zijn hem niet ge spaard, hij zag zijn -verwachtingen zelfs in wer- kelijken zin in rook opgaan bij den zoo tra- gischen brand van het Paleis voor Volksvlijt. Maar Saalborn heeft niet versaagd, hij heeft volgehouden tegen de ontmoediging in. Als zijn meester heeft hij groot en goed werk werk gebracht: „Lucifer" „de Getemde Feeks', „de Opstandelingen", „de Kapitein von Kope- nick, Süss de Jood". Als bij Royaards gaat zijn voorliefde uit naar Shakespeare, Vondel en Goethe. Hij was de kostelijke Molvalio in Driekonin genavond, de „Mefisto" in de Faust, de „Gys- bregt" en de „Lucifer" in Royaards' Vondel stukken. J En nu voor zijn jubileum heeft nij durven grijpen naar een klassiek stuk als de „Eg- mont" van Goethe. Hij heeft het zelf in Hollandsche toonzetting gebracht, hij speelt de hoofdrol, voert de regie, heeft de ontwerpen gemaakt voor de décors. Kan ooit een artist zich meer met hart en ziel in een rol inwerken? Louis Saalborn, een onzer knapste en vooraan staande kunstenaars in het zilver jubileerend op een veertig jarigen leeftijd, wat mag en kan de kunst nog van hem verwachten? En Saalborn is meer dan een belofte, hij is de daad. Datier had nog een „afspraakje Nader vernemen wij, dat de 19-jarige werk- looze kappersbediende C. E. van T., die Vrijdag avond het meisje G. M. de H., in het Haagsche Bosch met een scheermesje ernstig heeft mis handeld, bij zijn verhoor nog heeft verklaard, ook andere meisjes aldus te hebben willen mishandelen. Hij had een afspraak gemaakt met een meisje, dat hij Zondagavond te Scheveningen zou ont'- moeten, doch door zijn arrestatie den dag te voren, is dit meisje aan het gevaar ontsnapt. Het meisje in wier gezelschap hij zich bevond toen hij Zaterdagochtend werd gearresteerd zou vermoedelijk eveneens een dergelijk lot als mej. De H. hebben ondergaan, wanneer de jon geling niet zoo spoedig zou zijn opgeborgen. Gisterenmiddag is hij in het Gemeentelijk Ziekenhuis met mej. de H. geconfronteerd. Had van T. totnutoe een cynische houding aangenomen, thans, bij het ontmoeten van de patiënte, barstte hij in een hevig snikken uit en zeide, veel berouw van zijn daad te hebben. De toestand van het meisje, dat veel bloed verlies heeft geleden, blijft vooruitgaan. De dader is in politie-bewaring gehouden. EEN EIGENAARDIGE LIEFHEBBERIJ. Auto's gestolen en weer in den steek gelaten. Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagavond om 21.30 deed een bewoner van de Jan de Baenstraat aangifte van dief stal van zijn auto H—S0732, welke even voor zijn woning onbeheerd stond. De auto is om 1 uur teruggevonden in de le v. d. Kunstraat. Om 23.30 deed een bewoner van de Paulus Buijsstraat aangifte van diefstal van zijn auto (Ford, H27914) vanaf de Voldersgracht. De auto werd eenlgen tijd later door een tweetal agenten in de Kranestraat teruggevonden. Vol gens verklaring "an een getuige zou de auto door een vijftal jongelieden daar zijn geplaatst. Een niet bij den auto behoorend contactsleu teltje werd daarin aangetroffen. Om 0.30 uur deed een bewoner van de Ar- chimedesstraat aangifte van diefstal van zijn personenauto (Opel, H75031) vanaf de Ko ningstraat, alwaar de auto onbeheerd stond. Te 2.15 uur werd Je auto teruggevonden in de Jan ten Brinkstraat. Een belofte wordt hiermee ingelost- Men schrijft ons: Na in Duitsehland groote triomfen te hebben gevierd, komen Fritz Hirsch en de zijnen naar ons land terug, zooals zij het bij het weggaan hebben beloofd, precies na zeven maanden. Ze komen weer naar hier, dezelfde troep en de zelfde leider, alsof ze niet weg waren geweest en op Vrijdag 9 December a.s. zullen wij hen te Rotterdam zien, in het Tivoli-theater, nog voor zij in Amsterdam of in Den Haag zijn op getreden. Zij komen met hun nieuwe operette die zij in Berlijn, Hamburg, Stuttgart en ook in ons land met zulk een buitengewoon succes hebben vertoond: „Die Blume von Hawaii", de laatste schepping van Paul Abraham, compo nist van: „Voktoria und ihr Husar" en voorts van talrijke filmsuccessen. De regie ligt in handen van Fritz Hirsch, die ook persoonlijk een der hoofdrollen vervult. Fritz Hirsch in „Die Blume von Hawaii". Verder werken mede: Friedel Dotza, Hilda Harmat, Paul Harden, Albert May, Fritz Gei- ger, Walter Triebei en twee nieuwe aanwin sten voor het gezelschap: de dans-soubrette Claire Clairy en de jonge tenor Richard Sal- laba, een ontdekking van Alexander Moissi. Voorts verdient vermelding, dat in verband met de tijdsomstandigheden, prijsverlaging is mogelijk gebleken, terwijl het peil der opvoe ringen is verhoogd, door gebruik te maken van de nieuwste effecten en vondsten der theater-techniek, die de Berlijnsche operette wereld wist op te leveren. In 70-j. ouderdom is Zondag te 's Hage over leden de heer I. Hogerzeil, oud-directeur van het Rijkstelegraafkantoor te dezer stede, officier Oranje Nassau Orde. MAJOOR J. NEDERBURGH t In den ouderdom van 90 jaar is te 's Graven- hage overleden de gep. Majoor-Administrar teur J. L. Nederburgh. DOUGLAS FAIRBANKS. Reuter seint uit Londen, dat aldaar uit Frankrijk is gearriveerd de bekende filmartist Douglas Fairbanks. TOONEELSTUK VERBODEN. De burgemeester van Groot-Schermer heeft de opvoering in zijn gemeente verboden van het tooneifistuk „Er staat geschreven." Uitvoer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand November 1932 aan fijne zaden werd uitgevoerd Maanzaad (papaverzaad) 233.992 kg. Karwijzaad 671.057 kg. Kanariezaad 104.837 kg. Bruin Mosterdzaad 83.249 kg. Geel mosterdzaad 328.167 kg. Invoer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand November 1932 aan fijne zaden werd ingevoerd Maanzaad (papaverzaad) 137.321 kg. Karwijzaad 52.897 kg. Kanariezaad 193.581 kg. Bruin mosterdzaad 117.025 kg. Geel mosterdzaad 463.222 kg. De Ijsvogel te Marseille opgehouden. Gemeld wordt Wederom heeft de slechte toestand van het vliegveld te Marseille den Indië-dienst parteh gespeeld. Hoewej de gezagvoerder van de „Ijs vogel" de heer Soer, Zondag alvorens op dit vliegtuig te landen, radiotelegrafisch heeft ge vraagd of dit wel in goeden staat verkeerde en of het niet beter ware het nabij gelegen vlieg veld van Istre aan te doen, is hem geantwoord, dat het vliegveld Mariguane (dit is de naam van de luchthaven van Marseille), in goeden staat verkeerde. Inderdaad is het vliegtuig ook goed geland, doch gisterochtend hij het vertrek zakte het in de modder weg, gelukkig zonder schade op te loopen. De „Ijsvogel" op Schiphol. Het retourvliegtuig „Ijsvogel" is gisteren* middag te 16.50 uur van Marseille vlot op Schiphol geland. De bemanning van het vlieg tuig bestond uit de heeren Soer, Kress, Stolk. en Tolk, resp. le en 2e bestuurder, boordwerk tuigkundige en marconist. De „Oehoe" is in Allahabad aangekomen. Blijkens medsedeeling van de Indische post administratie heeft de „Oehoe" 208 K.G. post aan boord, bestemd voor Nederland, benevens 2 pakketten met een bruto gewicht van 1 K.G. 250 gram. Het schip vlotgekomen. SOERABAJA, 4 December. (ANETA). Hr. Ms. mijnenlegger „Krakatau" is vlotge komen. Het schip werd naar het Marine-eta blissement te Soerabaja gesleept. BANDOENG, 5 December (ANETA) De vulkanologische dienst heeft gisteren te 3.45 uur Java-tijd op den Papandajan een aard schok waargenomen, waarvan het epicentrum 140 K.M. van Bandoeng was verwijderd. MENADO, 5 December (ANETA) Zondag wérd te 4 uur een vrij zware aard schok gevoeld welke ongeveer 1% minuut aan hield richting Noord-Zuid. Gisteren werd te 11.30 uur n.m. een korte schok gevoeld. CORONTALO, 5 December (ANETA) Zondag werd te 4.10 nur n.m. een hevige aard schok gevoeld richting Oost-West. Duur onge veer 1 minuut. Om 6.30 uur werd wederom een korte, lichte schok gevoeld. BATAVIA, 5 December (ANETA) Het Observatorium registreerde gisteren te 3.44 uur n.m. een aardschok op 2100 K.M. af stand in Oost-Noord-Oostelijke richting tus- schen de Minahassa en de Soela-eilanden. Om 6.07 n.m. werd in dezelfde richting en op denzelfden afstand een naschok geregistreerd. HET MOEILIJKE NEDERLANDSCH. De „N, R. Crt." drukt een tweetalige cir culaire van een Waalsche fabrikant van keu kenfornuizen af, waarvan wij het „Nederland- sche" deel hier overnemen, dat als volgt luidt: „Wij hebben het voordeel u ter kennis te brengen dat wij te Brussel 95, Jacqmainlaau (te eenige minuten van de Noordstatie gele gen) een voortdurende tentoonstelling en een verkoopbureel voor onze kookkachels en kolen en gastoestellen komen te inwijden. Wij verzoeken U aardig ons eene bezoek te brengen, naturlijk zonder verbindtenis van uwe zijde. Gij zult waarschijnlijk verzekerd zijn dat wij gansch op de hoogte zijn. Ons afgevaardigde, Mijnheer André W...., zal dienstelijk de zeer voordeelige prijzen onder uw gezag brengen. Vanaf 15 jaren dat wij in de Grand-Duché fabrikeeren, hebben, hebben wij vruchtbare ondervindingen in de fabrikatie van alle ver warmingstoestellen bekomen, van de grootste kookkachel voor spijshuizen en pensionnaten tot de kleinste voor huisgezin, zooals al de gas toestellen. Het gaat van uw eigen belang van zeer schoone en goede kwaliteit, van de sterkte en man(?) de zeer redelijke prijzen van onze produkten U te overtuigen. Wij hopen wel U eerstdaags kunnen groeten en wij dubben geens zins daat de eerste levering zal ons uwe goede en voortdurende kalanditie bedragen. Inddttijd, groeten wij U zeer hertelijk". Dat moeilijke Nederlandsch ook! JltElk 4MmMR ÜBBBHBk Kwii&i» ■■■niEik

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5