ALGEMEEN OVERZICHT. DE BELGEN OPNIEUW TER STEMBUS. SCHLEICHERS MANNEN DINSDAG 6 DECEMBER 1932 DE VOEDSELVOORZIENING IN RUSLAND AMERIKA'S VLOOT. Nogmaals het rapport van den minister marine. DE STAKINGEN IN GRIEKENLAND. OPENING AMERIKAANSCH BONDS- CONGRES. trotski op terugreis. Een nieuwe regeling. ANTI-JOODSCHE RELLETJES TE WARSCHAU HOUDEN AAN VOOR DE PROVINCIE-RADEN. JAPANSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. DOOR GLAS DEN HALS AFGESNEDEN OOK VON BRAUN EN WARMBOLD BLIJVEN AAN. DE HONGERDEMONSTRANTEN TE WASHINGTON. VREDESWIL IN GR AN CHACO? HINDENBURGS STEM OP f GRAMOFOONPLATEN. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN MANDSJOERIJE. Hevige gevechten aan den Ooster spoorweg. VIJFVOUDING ANTO-ONGELUK. TWEE VROUWEN OP OPENBAREN WEG BESCHOTEN- VIJF ARBEIDERS DOOR GASSEN GEDOOD. Amerika en zijn debiteuren Naar de Washingtonsche corresp. van de Matten te New York melden, hebben president Hoover, de minister van finauciën Ogden Mills en e minister van buitenlandsohe zaken, >- imson, den geheelen Zaterdag beraadslaagd en getracht een methode te vinden, waardoor de Europee- 8che debiteur-staten den December-termen zou den kunnen betalen en dus een in-gebreke-stel- ling zou kunnen worden v®r®ec 611 Staatssecretaris Wilson Colby, heeft naar de „New York Herald" meldt, geadviseerd tot concentratie van alle schulden ln een gemeen schappelijk fonds en de uitgifte van obligaties met een looptijd van 50 jaar door een interna tionale organisatie bijv. den volkenbond. Iedere schuldenaarslast zal dan naar verhouding zor gen voor de amortisatie. Colby wil, dat ook de V. S. aan dit fonds zullen deelnemen. Volgens een telegram van de „Exchange Te legraph Company" uit Washington zouden Hoo ver en zijn adviseurs doende zijn met het ont werpen van een indirecte methode tot betaling der oorlogsschulden, teneinde hierdoor de ver scheping van goud of het nemen van andere maatregelen te verhinderen, waardoor het En- gelsche pond verder gedeprecieerd zou kunnen ■worden en de internationale toestand ongunstig zou kunnen worden beïnvloed. De voorstellen zullen waarschijnlijk een in- voercrediet inhouden en wel aldus, dat Enge land den Amerikaanschen exporteurs credieten verstrekt, inplaats van invoerrechten te heffen op hun in Engeland ingevoerde goederen. De Amerikaansche exporteurs deponeeren dan bij de Amerikaansche regeering de gelden, die zij anders aan Engelsche invoerrechten zouden moeten betalen. Een ander voorstel houdt in dat Engeland biet in ponden of dollars betaalt maar in een andere valuta, teneinde het pond te sparen. Tenslotte is er een derde plan tot het over maken van particuliere credieten. waaruit den op 15 Dec. vervallenden termijn kan worden betaald. In Amerikaansche financieele kringen is men van meening, dat de schuldenkwestie niet de finitief geregeld kan worden, zoolang de schul- denaars-staten niet zelf met concrete voorstellen komen. Hierbij wordt gedacht aan het ver strekken van een leening op langen termijn, Waarmee alle schulden afgelost kunnen worden. De „Sunday Express" weet te melden, dat de Engelsche regeering inmiddels definitief be sloten heeft, dat indien het Engelsche verzoek om uitstel wordt afgewezen, de betaling op 15 December a.s. in goud zal geschieden. Er zul len dan direct maatregelen worden genomen, om den Amerikaanschen invoer in Engeland door buitengewone maatregelen zooveel mcgelijk te belemmeren. Men verwacht dat de Amerikaansche nota Donderdag of Vrijdag a.s. te Londen zal worden ontvangen. MacDonald en Sir John Simon zul len dan direct per vliegtuig uit Genève terug- keeren, om de zaak in het kabinet te bespreken. Het resultaat der conferentie tusschen Hoover en Mills is onbekend, doch naar verluidt, zou een voorstel zijn uitgewerkt met de strekking, dat de betaling van den Decembertermijn door Engeland in den vorm van accepten inplaats van goud zal worden toegelaten. Verschillende afgevaardigden, die voor de openingszitting van het congres reeds te Wash ington zijn aangekomen, verklaren dat zij niet bereid zijn tot het doen van eenige concessie. In congres-kringen is men van meening, dat wanneer men een program van schuldenver mindering zou moeten aanvaarden, men daar tegenover een aanzienlijke vermindering der be wapening zou eischen. Senator Wa-tson wijst er op, dat het zwakke punt der Britsche en Fransche nota's is, dat zij met geen woord melding maken van het ontwapeningsvraagstuk en van samenwerking met de Vereenigde Staten. De vijf te Genève. De correspondent van de „Echo de Paris'' te Genève bericht ,om" treint de etand van de besprekingen te Genève, dat Mac Donald thans een voorwaarde lijke gelijkgerechtigdheid voor Duitschland wenscht. Indien de Fransche veiligheids-eisclien later niet vervuld worden, kan Frankrijk zijn woord terugtrekken. Herriot wees dit van de hand, nadat hij reeds in een schrijven aan den Britschen gezant te Londen medegedeeld had, dat de Duitsche eisch tot gelijkgerechtigdheid niet uit het problemen- complex geheven kon worden. De Fransche houding heeft ook Norman Davis, die eerst een onmiddellijke erkenning van de Duitsche ge lijkgerechtigdheid wenschte, genoopt een com promis-voorstel op te stellen. In een voorloopige resolutie zullen de tot nu toe bereikte resultaten worden vastgelegd, stel de hij voor, terwijl een commissie zal worden ingesteld, die verder de problemen van veilig heid en gelijkgerechtigdheid zal bestudeeren. Zoodra deze tank is volbracht, zal een nieuwe algemeene zitting van de conferentie bijeenge roepen worden. Naar Reuter verder meldt staat Herriot niet afwijzend tegenover dit voorstel, doch hij heeft een korten bedenktijd gevraagd. Ook is hij van meening, dat in dit geval de bewapeningen ge controleerd moeten worden NEW YORK, 4 December (R.O.) In het jaar- lijltsche rapport van den minister van Marine, dat heden is gepubliceerd, wordt verklaard, dat de gcheepsbouw-industrie in de Vereenigde Sta ten in zeer ongunstige omstandigheden verkeert, tengevolge van het nagenoeg volkomen gebrek aan opdrachten van de regeering en uit han delskringen. Het rapport geeft voorts een overzicht van den huldigen toestand van de Amerikaansche marine en verklaart dat de vlootsterkte van Amerika niet op het peil is van hetgeen toe gestaan werd bij het vlootverdrag van Londen, en dat zelfs de verouderde schepen niet zijn vervangen. Aan de hand van statistieken wordt bewezen, dat als het vlootverdrag van Londen in 1936 afloopt, de Amerikaansche marine ver beneden de toegestane sterkte zal zijn, met name In ver gelijking met Japan wat betreft de torpedoja gers, onderzeeërs, lichte kruisers en vliegtuig- moederschepen. De marine-begrooting voor het jaar 1932 be draagt ruim 358 millioen dollar, terwijl die voor 1933 slechts 332 milKoen dollar bedraagt. De sterkte der Amerikaansche vloot bedraagt OP het oogenblik 15 slagschepen, 9 zware krui sers, 10 lichte kruisers, 101 torpedojagers en 64 onderzeeërs. De Amerikaansche luohtyloot bestaat uit 977 vliegtuigen, terwijl er bovendien nog 240 be steld zijn, daar men de sterkte van de lucht vloot wil ontwikkelen. De sterkte van het personeel op de vloot be droeg lh 1932 79.700 man met 5933 officieren. ATHENE, 5 December. (H.N.) Vandaag Is het op verschillende plaatsen van de stad tot botsingen tusschen de stakers en de politie gekomen, waarbij één persoon gedood en vele anderen gewond werden. Ook hadden talrijke ®rrgstaties plaats. De regeering heeft den stakers een scherp Ultimatum gesteld> om Dinsdag het werk te hervatten, tvte het werk niet hervat, moet zich als ontslagen beschouwen. WASHINGTON, 5 December. (R.O.) Op plechtige wijze heeft vanmiddag om 12 uur de opening plaats gehad van het bondscongres in beide huizen van afgevaardigden. Op 4 Maart 1933 moet dit congres, volgens de grondwet, zijn zittingen beëindigen. Daar het echter zeer twijfelachtig is. of het congres dan in zijn huidige samenstelling zijn druk bezet werkprogram zal hebben afgemaakt; rekent men erop, dat het nieuwe congres voor oen speciale zitting zal worden bijeengeroepen, zoodra de nieuwe president, Roosevelt, zijn intrede in het Witte Huis heeft gedaan. NEW-YORK, 5 December. (R.O.) Naar de correspondent te Washington van de ..New- York Times" meldt, zal Hoover in zijn Jaar- lijksche boodschap aan het congres de kwestie der oorlogsschulden in het kort aanstippen, doch hij zal deze kwestie niet nader bespreken vóór 15 December. Volgens denzelfden correspondent zal Hoo ver de benoeming van een commissie, belast met de herziening der oorlogsschulden, aan bevelen. De prohibitie gehandhaafd WASHINGTON, 5 December. (V.D.) In het huls van afgevaardigden is reeds in de eerste zitting gestemd over het bekende Garner- voorstel, waarin de onmiddellijke Intrekking van de prohibitie-wetten werd geëischt. Vóór werden uitgebracht 272 stemmen, tegen 147, zoodat de vereischte meerderheid van tweederde niet is bereikt. ANTWERPEN, 4 December (V.D.) Heden avond om 7 uur 15 is de Deensche stoomboot A. P. Bernstoff met Trotski aan boord in de haven van Antwerpen aangekomen. Het schip werd aan de kade opgewacht door den hoofdcommissaris, eenige commissarissen van politie en een twaalftal gendarmen Aangezien Trotski als ongewenscht vreemde ling wordt beschouwd, zal hij tijdens het op onthoud van de stoomboot ntet van boord mo gen gaan, d.w.z. tot Maandagmiddag aan boord moeten blijven, want dan zal het schip de reis naar Duinkerken voortzetten. Ik geloof niet, dat het veel zal uithalen, mompelde hij half luid. Enfin, ik ben nu maal hier, diue zal ik alles onderzoeken, waar maar iets te vinden zou kunnen zijn Hij had de deur aühter zich gesloten en was dus zeker, dat niemand hem kon storen. De inspectie begon. Een papiermand onder tafel - niets; een schrijfmap op de tafel niets; onder het bed, de wascbtafel en linnenkast niets; in de muurkasten, in een kolenkit niets; hij onderzocht de schoorsteenmantel niets, wat op Curtis kon wijzen. Nadenkend keek Jim-mde de kamer rond; hij voelde er niet veel voor, om zonder resultaat weg te gaan. Had hij alles onderzocht? Tegen den schoor- ^een geleund zocht hij met zijn oogen alles eens af. Niets, niets! Alleen in den knn'nJlt1t 231611 kolen; daaronder zou wat Hij dacht na ja het was mo- g meisje had vandaag dien kit ge- yu er had geen vuur meer gebrand sinds de man yenrokken was nee hij mocht niets n - a en, om zjjn doei bereiken. Jimmie ging op en gir<>ri(j aitjen en sfUk voor stuk nam hij de kolen ult don bak Toen er niet veel meer tawaa, kwam hij 'stukjes papier tegen, die half verbrand waren. Dat zou iets bunmien zijn. u s aoU papier vdrsoheurd kunnen hebben, had het waarschijnlijk bran dend in den kdt geworpen - dat was een Mogelijkheid. Met vernieuwden moed hervatte Jimmie zijn werk met bet resultaat dat op het eind een aardige verzameling hao verschroeide stukjes papier. Hij legde die op tafel eu begon een nauwkeurig onderzoek. Het was papier van een brief van prima kwa liteit. Hier en daar stond er een letter op, docb een aanwijzing had hij nog niet. Het stukje, dat hij bekeek, was echtier meer be schreven I-Iij streek het glad, maakte het zoo veel mogelijk, söho n en kon toen met hoe veed moeite iets lezen. Een vrouwenhand had een adres geschreven, een datum en nog 3n" dere woorden. Het was een forsch, gedistin' gteerd handschrift. Jimmie ontcijferde het volgende: nitoam Manor ire 2Isten lid aai er zijn Donderdag namiddag hij Mevr be'angrijk. Parijs. Jimmie stak het stukje papier in zijn P01"" tefeuille, ruimde alles weer netjes op, keek nog eens onderzoekend rond en ging wég- Langzaam Mep hij naar beneden, waar hij iuf' frouw Bywater den sleutel teruggaf. Zij keek hem vragend aan. Eenig resultaat? vroeg zij zacht. Misschien misschien, antwoordde Jim mie voorzichtig. Zal u later alles vertel'em Hij ging terug naar zijn kamers, stak een pijp op en dacht na. Na eenigen tijd rieP hij Kentover. Kentover, bestaat er een werk een boek,' waar alles in staat over de Engelsche riddergoederen, heerlijkheden enzioovoort? Heb je er misschien wel eens iets over ge hoord Er zal wei zoo iets bestaan, mijnheer! Dan ga je morgenvroeg, commandeerde Jimmie, zoo vroeg als je kunt naar een boek handelaar en Informeer er eens naar. Er moet zoo'n werk bestaan. Komtover boog en verdween, Jimniie mop- MOSKOU, 4 December. (V. D.). De raad van volkscommissarissen en de executieve commis sie van de sovjet-unie hebben gemeenschappe lijk een nieuw decreet uitgevaardigd, dat be trekking heeft op de levensmiddelenvoorziening in de sovjet-unie en deze principieel opnieuw j*0gg]^ De verordening is bijzonder interessant, om dat erin wordt erkend, dat de tot nu toe ge volgde regeling inzake de levensmiddelen voor ziening volkomen heeft gefaald. Dit belang rijke gebied zal op grond van de nieuwe veror dening worden gedecentraliseerd. De zorg voor de voedselvoorziening der arbeiders wordt over gedragen aan de fabrieksdirecteuren, de be drijfsraden en aan een nieuwe regeeringscom missie als hoogste instantie. Tegelijkertijd wordt er bij deze verordening naar gestreefd de groote knoeierijen en speculaties van den laat sten tijd onmogelijk te maken. De verordening bepaalt o.m.: De staatsbe drijven, welke tot nu toe de levensmiddelen aan de arbeiders hebben verkocht, worden ont bonden en al hun bezittingen zullen aan de bedrijfsraden komen, die tezamen met de di recteuren de levensmiddelenvoorziening op zich zullen nemen. De arbeiders die wegens verschillende over tredingen uit de staatsbedrijven worden ontsla gen, verliezen zoowel hun rechten op levens middelenkaarten als op vrij wonen. Teneinde de voedselvoorziening te verzeke ren, wordt een bijzondere commissie van ze? gevormd, welke de verantwoordelijkheid draagt voor het in praktijk brengen der nieuwe re geling. De rechten en volmachten der directeuren van ondernemingen en fabrieken worden uit gebreid ten aanzien van de persoonlijke ver antwoordelijkheid. De tenuitvoerlegging der nieuwe regeling staat onder toezicht van de Komintern en de vakvereenigingen. Hongersnood in de Oekraine. De hongersnood ln de Oekraine heeft een ontzettenden omvang aangenomen. De nood Is thans zoo hoog gestegen dat er menschen- vleesch wordt gegeten. In het dorp Molodeskoje, district Bultinsk heeft een boer, Victor Siwat- schenka, twee kinderen geslacht. Een gedeelte van het vleesch heeft hij zelf opgegeten en de rest als gehakt verkocht. In het dorp Charkofka heeft een vrouw, Rachartschenko genaamd, haar zoon Boris ge slacht Het vleesch heeft zij aan haar andere kinderen te eten gegeven. In het zelfde dorp hebben ouders hun kind gebraden. De boeren hebben de schuldigen ge wurgd. In het dorp Balanofka zijn verschillende kin deren spoorloos verdwenen. Algemeen wordt aangenomen, dat ze geslacht zijn en opgegeten. De doodgravers van Kiew, Charkof, Zhitomir enz. hebben reeds tientallen lijken geborgen, die 's nachts gevonden werden langs de groote wegen die naar de stad leiden. Men heeft te voren reeds massagraven gedolven, waarin tel kens tien lijken begraven worden. WARSCHAU, 5 December (V.D.) Zaterdag werden te Warschau wederom antl-Joodsche protestvergaderingen en betoogingen van stu denten gehouden. Hier en daar kwam het tot botsingen tusschen politie en studenten, waar bij eenige studenten gewond werden. Een vijf tigtal studenten, grootendeels nationaal-demo- craten, werd gearresteerd Wegens verstoring van de openbare orde zullen 34 hunner Maan dag voor den politie-recbter terecht staan. De maximumstraf op hun vergrijp is 5 jaar ge vangenisstraf en uitsluiting van de universiteit. In eenige straten in het centrum der stad werden de ruiten van tal van winkels, waar onder ook nlet-Joodsche met Duitsche namen of opschriften, ingeslagen. Ook Joodsche voor bijgangers werden dikwijls lastig gevallen en mishandeld. Ondanks het optreden der politie trokken de studenten tot laat in den avond in groepen door de stad onder het uitroepen van tegen de regeering gerichte en anti-Joodsche leuzen. AARDVERSCHUIVING IN STEENGROEVE. Uit Dortmund meldt H.N.: In een steehgroeve van de Portland-cementfabriek „Nordstern" kwamen groote aardmassa's in beweging, terwijl twee arbeiders bezig waren een veldspoorweg te verleggen. Beide arbel ders werden onder de aardmassa begraven. De een kon spoedig bevrijd worden, doch had een ernstige verwonding aan den voet opgeloopen. zoodat deze afgezet moest worden. De andere arbeider kon slechts als lijk worden geborgen. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk te zoeken in de aanhoudende regens van den laatsten tijd, waardoor de aarde in beweging is geraakt. Naar een V.D.-telegram uit Koningsbergen meldt, heeft de vereeniging van Oost-Pruisische dagblad-directeuren Zaterdag en Zondag haar 25-jarig jubileum gevierd, dat in de feestzitting van Zondag bet karakter van een Oost-Prui sische grensdemonstratie droeg. De katholieken weer over winnaars Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 5 dezer De tot dusver bekende resultaten der provin ciale verkiezingen laten alvast toe te zeggen, dat de Katholieken weer de groote overwin naars van den dag zijn. Niet alleen hebben zij hun stemmenaantai van de verkiezingen van 1929 nog zien toe nemen maar zelfs nog veel stemmen gewonnen op den jongstleden Zondag hij de wetgevende verkiezingen behaalden vooruitgang Weliswaar verliezen zij door verschuiving van eev paar zetels de absolute meerderheid in den provin cieraad Namen maar daartegenover staat, dat zij de absolute meerderheid in Oost-Vlaanderen krijgen en hun meerderheid in de provincies West-Vlaanderen, Limburg en Luxemburg sterk consolideeren. De socialisten waren eveneens nog aan de winnende hand doch in veel geringere propor ties. Bovendien verliezen zij in geheel het land veel stemmen in vergelijking met de verkie zingen der vorige week. Zij hadden gehoopt de absolute meerderheid in Luik te bekomen doch zijn daar niet in geslaagd. De liberalen zijn weer de groote overwonne nen, vooral in Antwerpen en Brabant kregen zij gevoelige klappen. De frontpartij was ook nog aan de verliezen de hand. De communisten bleven stationnair. De voorloopige balans geeft zeventien zetels winst aan de Katholieken, elf zetels winst aan de socialisten, achttien zetels verlies aan de liberalen, negen zetels verlies aan de fronters. status quo aan de communisten en een zetel verlies attt de middenstanders. De Heimatbund in de geannexeerde gebieden verloor zijn eeni gen zetel. Deze cijfers kunnen door de lijstenkoppeling nog lichtelijk gewijzigd worden maar het alge meene verkiezingsbeeld staat vast. De regee ring zal vermoedelijk aan het einde van deze week of begin volgende week aftreden Katholieken bijna absolute meerder heid in senaat. Onze Brusselsche correspondent meldt on3 d.d. gisteren: Op het oogenblik dat wij dit seinen, is de stemmenverdeeling der lijstenkoppeling voor het grootste deel geschied. De katholieken hebben hierbij niet veel geluk gehad, al zou, volgens de thans bekende resultaten, hun aan tal gewonnen zetels toch nog 13 bedragen. De socialisten hebben veel van de grillig heid van het koppelsysteem geprofiteerd: zij zouden 15 zetels winnen. Het verlies der liberalen zou tot 27 zetels zijn gestegen, terwijl dat der fronters zich tol 4 zetels zou beperken. De communisten zouden 3 zetels winnen. Deze voorloopige verdeeling laat het alge meene beeld hetwelk wij in een vorig telegram hebben gegeven, intact, want in stemmenwinst blijven de katholieken aan het hoofd der par tijen. Met wat geluk bij het koppelen der res ten, hadden zij gemakkelijk een winst van 20 zetels kunnen bereiken. Bovengenoemde verkiezingcijfers konden van avond evenwel nog niet officieel bevestigd worden. Men zegt zelfs, dat het niet uitgeslo ten is, dat de katholieke vooruitgang op ze ventien zetels zou komen. Na deze verkiezingen weet men meteen ook, hoe de samenstelling van den senaat er zal uitzien, namelijk 75 katholieken, 18 liberalen. 65 socialisten en 1 fronter, wat neerkomt op 5 zetels winst voor de katholieken en 10 voor da socialisten. De liberalen verliezen 5, de fronters 3 en de wilde partijen 2 zetels. De katholieken missen nog maar vier zetels om in den senaat de absolute meerderheid te hebben. LONDEN, 5 December. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche torpedojager „Sawarabi", die 900 ton groot was, tijdens een storm van zijn ankers bij het eiland Formosa losgeslagen is en naar volle zee is gedreven. In de buurt van Foechow ls het schip gezon ken. Het is nog onbekend, hoeveel menschen daarbij om het leven zijn gekomen. Voor zoo ver op het oogenblik bekend, zijn slechts 14 leden van de bemanning gered. De admiraliteit heeft twee te Macao liggende kruisers opdracht gegeven, zoo snel mogelijk naar de plaats van het ongeluk te stoomen. HAMBURG, 5 December. (V.D.) Een 43-jarig man, die op zijn rijwiel een glazen transparant vervoerde, is in botsing gekomen met den aan hangwagen van een kolenauto. Daardoor stootte hij met het hoofd door den transparant, zoodat hem de hals werd doorgesneden. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Perde nog wat ln zichzelf, wat eindigde met eeQ belofte aan zichzelf: Al moet l'k er de dikste bamdem voor door- we rikn vinden zal ik het. Ik 2&I achter het adres komen. Wat zou het kunnen zijn... 11 ham Manor? Enfin, ik zal mijn besit doen. Maar den volgenden morgen zou Jlimmle an- ers b®ziK gehouden worden. Toen hij aan het ontbijt zat Kentover was op zoek naar het boeK. kwam Packe binnen. En Packe schud de tegen Jimmie het hoofd op een wijze, dlie het^ergste deed veronderstellen. Trickett, zei hij, ik hen bang, dat er nog narigheden boven je hoofd hangen. De politie zet haar onderzoekingen voort. Zij wil len met juffrouw Wailsden spreken. HOOFDSTUK XXI. ■Hef Handschrift Jimmie at kalm het ei leeg. waaraan hij be zig was. Daarna keerde hij zich tot Packe en keek hem rustig aan. Dat verwachtte ik wel, merkte hij op Ik veronderstelde wel, dat de politie haar zou willen ondervragen. Maar hoe ben jij dat te hooren gekomen? Packe tjok een krant uit zijn zak, legde die op tafel en wees op een advertentie. Alsjeblieft! Ik denk wel, dat het in alle ochtendbladen zal sitaan. Ik heb het al in drie gezien. Jimimie nam de kiramt en las het verzoek vam de politie aan juffrouw Walsden, om in lichtingen over het lijk, dat was gevonden en dat waarschijnlijk van Madame Charles was, te lqoimen verschaffen. Natuurrijk wist Ik, dat er een onderzoek weird ingesteld, zei Jimmie, de krant wegleg gend, En Ik begreep ook wel, dat Eva Wals den voor het front zou moeten komen. Heit is in orde. Packe keek hom ondervragend aan. Wat eh is in orde? Ik zei het is in orde! Ik zal naar haar toegaan, zoodra ik ontbeten heb. Natuurlijk zal zij mee terug konten. Je bent niet bang rooi- vragen over eh Ben voor niets bang. Waarom? Nog iets giehoord, sinds ik je voor het laatst zag, Packe? Neen niets gehoord. Gisterenavond heb ik gesproken het den detective, die deze zaak in handen heeft. Natuurlijk Weten zij niets af van die diefstallen van het kruis en dergelijke zij hebben er zelfs geen idee van Hun aandacht ds uitsluitend gevestigd op bet geheimzinnige van dien waarsohljnlij- ken moord. Laten ze vwrioopig diaarop maar hun aandacht concentreeren. De andere zaken hebben nog den tijd voor hen. Heb jij nog Iets gehoord? vroeg Packe Nog Iets ontdekt betreffende de aangeteeken- de zendingen? Ja ik heb ontdekt, dat de theorie van Schmidt fout was. Maar daar vertel ik je la ter wel over. Ben je vanavond thuis? Na achten, antwoordde Packe. Dat doet me genoegen. Ik za! naar St. Margaret's Bay rijden, mijn tante en juffrouw Walsden naar de stad brengen, naar de poo tte. Sij kunnen dan vamnooht hier blijven. Ik zal dan ongeveer half negen bij je zijn. Noa dit, Packe ik zou Scraye vanavond graag eens willen spreken. Ik wil hem wat vragen. Dat is goed! Ik zal het voor je trach ten te regelen. Hij is nog in de stad. Half negen dus. Packe liep nog met Jimmie mee naar de hotel-garage eenige minuten later zag hij BERLIJN, 5 December. (W.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat rijkspresident von Hin denburg op voorstel van rijkskanselier von Schleicher de rijksministers prof. Warmbold en von Braun heeft gehandhaafd in hun func ties respectievelijk van minister van economi sche zaken en minister van voedselvoorziening en landbouw. De thans begonnen week staat in het teeken der eerste zittingen van den nieuwen rijksdag. Reeds heden zullen de fractie-vergaderingen beginnen. Dinsdagmiddag is de openingszitting. Men neemt aan, dat de rijksdag zich er dien dag toe zal bepalen, zich te constitueeren en dat Woensdag de voorzitter Goering zal wor den herkozen. Wanneer rijkskanselier von Schleicher zijn regeeringsverklaring zal afleggen, staat nog niet vast Het tijdstip hangt af van het resul taat van het contact tusschen rijkskanselier en rijksdag-voorzitter en, door bemiddeling van dezen, met de partijen De nazi leider, Adolf Hitler is Zondag te Berlijn aangekomen. De nationaal-soc.alis- tische rijksdagfractie zal heden zitting hóuden onder zijn leiding. Wat de definitieve samenstelling van het ka binet betreft, dient er nog op gewezen, dat overeenstemriiing is bereikt tusschen de depar tementen, die voornamelijk betrokken zijn bij economische en handelsverdrags-kwesties, zoo dat het kabinet in economisch opzicht een hech te basis heeft gekregen, en op dit gebied meer homogeniteit gewaarborgd is dan vroeger, en niet alleen in het kabinet-von Papen, aanwezig was. Trouwens, de situatie met betrekking tot de kritiekste kwestie, die der contingenteering. is vanzelf al gemakkelijker geworden doordat een reeks handelsverdragen weldra afloopt, zoodat automatisch mogelijkheden ontstaan, die de moeilijkheden van de contingenteeringspo- litiek uitschakelen. Von Schleicher's streven is er op gericht, den rijksdag ertoe te bewegen zich voor geruimen tijd te verdagen. Ondergebracht in een concentratie kamp. WASHINGTON, 5 December. (R.O.) Tenge volge van haar omvangrijke voorzorgsmaatre gelen is de politie er in geslaagd, de te Was- tington aangekomen werkloozen, noodlijdende farmers en communisten in vrachtauto's en particuliere auto's zonder groote incidenten in een concentratiekamp aan den buitenkant der stad onder te brengen, waar zij door een sterke politiemacht dag en nacht worden bewaakt. De demonstranten mogen morgen ieder af zonderlijk de stad in, doch optochten zijn ver boden en rond het Kapitool ls een verboden zóne, welke door de politie is afgezet. LA PAZ, 3 December (R.O.) Naar verluidt, heeft Bolivia het voorstel aanvaard van de commissie van neutralen te Washington, om een militaire commissie naar den Gran Chaco te zenden, teneinde bijlegging van het conflict te vergemakkelijken. Van zijn kant zou Paraguay de voorwaarden hebben aanvaard tot instelling van een neutrale zóne en arbitrage. Kundt weer in Bolivia. LIMA. 3 December (V.D.) De Duitsche ge neraal Hans Kundt, voormalig chef van den generalen staf van het Boliviaansche leger, is gisteren naar Arica vertrokken. Hij ver klaarde, dat hij een landbouwkolonie ging stichten en niet voornemens was, het bevel van het Boliviaansche leger tegen Paraguay op zich te nemen. BERLIJN, 5 December. (W.B.) De rijks president heeft zijn op 4 October j.l. gehouden rede ten behoeve van de „Hindenburgspende" voor den handel ln grainofoonplaten vrijge geven. Deze rede ls thans bij alle handelaars in gramofoonplaten te krijgen voor den prijs van 2.50 rijksmark. Tot nog toe waren de platen, waarop de rede van den president was opgenomen, niet in den handel. DE AANSLAG OP HERRIOT 3ERLIJN, 5 December. (W.B.) Op grond van zoogenaamde uitlatingen van den Fran- schen minister-president en in verband met de zaak-Koerber hebben Fransche bladen gespro ken van een Duitsche deelname aan den spoor wegaanslag op Herriot. Op grond van een verklaring van den Fran- schen minister-president tegenover den Duit- schen gezant kan worden vastgesteld, dat Her riot nooit een uitlating heeft gedaan in den zin, dat er samenhang zou bestaan tusschen Duitsche kringen en den betrokken aanslag. PEKING, 4 December. (V. D.) Aan de Wes telijke zijlijn van den Chineeschen Ooster spoorweg, nabij Tsjingan, woeden hevige ge vechten. De Japansche troepen hebben de Chi- neesche posten in het gebergte belegerd en enkele bergstellingen der Chineezen in de lucht laten vliegen. Volgens berichten van de koeomintang te Peking zouden hierbij 300 man om het leven zijn gekomen. De gevechten duren voort. Geen JapanschChineesche onderhandelingen. Van Japansche zijde wordt officieel mede gedeeld, dat de pogingen der Japansche re geering om met China tot overeenstemming te komen over de Mandsjoerijsche kwestie zijn mislukt. De Chineesche regeering heeft n.l. alle onderhandelingen met Japan afgewezen. Men wijst er van Japansche zijde op, dat Japan deze laatste pogingen om tot nieuwe besprekingen met China te komen, heeft ge daan op grond van de discussies over het Lyt- ton-rapport te Genève. Ook deze poging is door de afwijzende houding der centrale Chi neesche regeering verijdeld. Thans heeft de Japansche regeering haar legatie te Nanking opdracht gegeven, geen verdere onderhandelingen met de Chineesche regeering meer te voeren. De Chineezen op sovjet-gebied gevlucht. TSITSIKAR, 5 December. (R.O.) Het Chi neesche leger in Mandsjoerije is op de vlucht geslagen voor de snel ln Westelijke richting naar Khailar oprukkende Japanners. Onder bevel van generaal Soe Ping Wen, die hardnekkig weigerde te onderhandelen over do bevrijding van 250 Japansche burgers, die als gijzelaars gevangen werden gehouden, ls het Chineesche leger, gedesorganiseerd na het bombardement van Khailar, per trein langs den Chineeschen Oosterspoorweg op sovjet gebied gevlucht. Op den autoweg BonnKeulen. Zaterdagavond hing er een ondoordringbare mist boven den Rijn en was het voor de auto bestuurders, die den grooten autoweg Kenlen- Bonn bereden, oppassen. Toch gebeurden er nog binnen enkele uren vijf auto-ongelukken. Een vrachtauto botste tegen een luxe wagen aan, zoodat beiden dwars over den autoweg kwamen te liggen. Terwijl de chauffeurs pro beerden de wagens weer op gang te brengen, botste een derde vrachtauto tegen deze beide wagens aan. Toen een personenauto uit Keulen om de ruine wilde heenrijden, kwam op hetzelf de oogenblik een wagen uit de richting Bonn, die tegen de Keulsche aan reed, zoodat er op een gegeven oogenblik vijf auto's midden over den weg lagen Wonder hoven wonder werd geen der perso nen ernstig gewond. Om den chaos niet groo- ter te maken werd het verkeer op den offl- cieelen autoweg gedurende drie uur stop gezet. BERLIJN, 5 December. (V.D.) In den af- gêloopen nacht zijn de 46-jarige Erna Sommer: feld en haar 23-jarige dochter Helene op den straatweg die van het station Wuhlheide naar Biesdorf-Zuid voert, door een 50-jarigen man beschoten. De man had de beide vrouwen naar den weg gevraagd en liep toen voor ze uit op een af stand van ongeveer 10 M. Plotseling trok hij een revolver en loste zes schoten op de beide vrou wen. De oudste werd door drie schoten ernstig gewond terwijl de dochter slechts een schamp schot aan den schouder kreeg. De dader vluchtte in het aan den weg grenzende bosch. DE GEVAREN VAN DEN WEG PARIJS, 5 December. (V. D.) Nabij Parijs kwam gisteren een luxe auto, waarin acht personen gezeten waren, in botsing met een melkwagen. De luxe auto werd geheel ver nield, de melkwagen werd ingedrukt. In totaal werden tien personen gewond. Da meesten hunner moesten met arm- en been fracturen naar een ziekenhuis worden over gebracht. VLIEGTUIG NEERGESTORT NEW YORK, 5 December. (H.N.) In de buurt van Detroit is een vliegtuig in het Erie- meer gestort. De 4 inzittenden, 2 mannen en 2 vrouwen, zusters, zijn verdronken. BOEDAPEST, 5 December. (R.O.) Bij Ajka in Transdanubië werden vijf arbeiders bij de reiniging van een bron door de uitstroomende gassen van een, in de bron gemonteerden hen- zinemotor gedood. Hun lijken konden gebor gen worden. beun weg rijden in de richting van Dover. Toen hij uit zicht was, gaf Jimimie den chauffeui opdracht, naar het politiebureau te rijder Daar aangekomen vroeg hij den inspecteur tc sipreken, wins naam onder de advertentie ge staan had. U wenscht in verbinding te komen met juffrouw Walsden? vroeg Jimmie hem. Hor laat zal het onderzoek plaats hebben? Vier uur, mijnheer! Wij zouden graag juffrouw Walsden wirien ondervragen, omdat zij als assistente steeds ln het huis heeft ge woond. Weet u, waar zij is? Ja. antwoordde Tricketit, zij is bij mijn tante. Het is nu half tien geef me het adres waar zij zich moet vervoegen en ik zal zor gen, dat zij er om half vijf is. Vroeger gaat niet! Uitstekend, vond de Inspecteur. Haastig schreef hij eeniige regels op een stukje pa pier. U denkt, dat de vrouw werd vermoord.' vroeg Jimmie, zich bij de deur omèeerend. Gelooft u niet, dat zij zichzelf doodgeschoten heeft? Als zij zioh zelf het leven had ontnomen, grimlachte de politieman, dan hadden wij zoo iets als en revolver moeten vinden. Maar" er was niets. Zooals van zelf spreekt dacht Jimmie ge durende den rit nergens anders aan, dan aan het mysterieuze geval. In St. Margaret's Bay aangekomen was het juist te laat voor de lunch, zoodat hij zich tevreden moest stellen met wat sandwiches. Gedurende dien so beren maaltijd zooht hij ijverig in een spoorboekje naar een Londensohe-n trein. Toen hij dien gevonden had, had hij nog net tijd, om ra zend snel naar het station te rijden, den chauf feur opdracht te geven naar huis te gaan en om op het laatste nippertje den express naar Loruden te kunnen nemen. Vijf minuten over vier bracht hij Eva bij de politie. Voor hij haar alleen moest laten, fluisterde hij haar nog in: Antwoord alleen op de vragen. Ver der geen Inlichtingen! Jim/mle en zijn tante, die bij het onderzoek mochten blijven, volgden met belangstelling de vragen en antwoorden. Eenige brandweerlie den en het personeel van Madame Charles werden verhoord. Buiten de huishoudster wist echter niemand iets bijzonders te verteken. De vrouw vertelde, dat Madame Charles dien avond van den brand, om angerveer zes uur bezoek had ontvangen. Om ongeveer half ze ven wais Madame naar baar toegekomen en had geizegd, dat zij en het meisje diien avond uit konden gaan. Zij had haar zelfs nog geld gegeven voor het theater. Zij was echter naar een concert gegaan. Toen zij om ongeveer 11 unr thuis kwam, stond het huis in brand. Na baar was het de beurt aan Eva Walsden. Zij vertelde den commissaris, dat zij de eenige assistente was van Madame Charles; dat de cliënten allen uiit den eersten stand waren; dat de kennissen van Madame Charles, hoe wel niet groot in aanta', allen van zeer goeden huize waren; da.t Madame Charles en zij al het werk deden, zonder verdere hulp. Zou zij eend-gé namen van regelmatige cliënten kunnen opgeven? Zeker, dat kon zij wei. U weet niet, of er onder deze menschen iemand was, die als vijand van Madame Char, les bekend stond? Eva schudde verwonderd heit hoofd. In ieder geval was er niemand die n tot een moord in staat zou achten? Neen? Zo?! U kwam uit Parijs, nietwaar? Kwam u terug, omdat u van den brand gehoord had? Ik was juist op de terugreis, toen ik het hoorde. Ik las het in de „Times". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9