Mé- nQEZOFIDE.M ©TUKKEn Jd is VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 POGING OM EEN GEZIN TE VERGIFTIGEN. f bloedtransfusie van lijken. OPHEFFING VAN RECHTBANKEN KANTONGERECHTEN, ENZ. OPHEFFING VROEDVROUWEN SCHOOL. SPOED-INTERPELLATIE VAN DEN HEER KETELAAR DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT". boerderij afgebrand. NIET NAAR DE MESTVAALT. BELGIE EN DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Een officieele Belgische afdeeling voor kleine en middelbare industrie. „DE STAALMEESTERS'' SOCIALISTEN EN HET RADIO DEBAT. CONTINGENTEERING VAN VET. UITVOERING CRISIS-VARKENSWET. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. VERVOER VAN GROOTE STUKKEN PER SCHIP. NEDERLAND EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. C. A. TE TILBURG. FAILLÏS SEMÉNT EN? MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. Dienstbode doet zuringzout in de spinazie. Een 24-jarige dienstbode uit Duisburg, die een te Bussmn woonachtig gezin, waarbij zij in be trekking was, heeft pogen te vergiftigen, stond gisteren te dier zake terecht voor de Amster- damsche Vijfde Kamer der rechtbank. Zij zou in het eten, een hoeveelheid zuringzout of een ander gif hebber: gemengd. Ofschoon het ge- heele gezin, dat uit zes personen bestaat, van het voedsel spinazie gegeten heeft, had het gebeurde voor geen der leden ernstige ge volgen. De dienstbode, die in het Huis van Bewaring is gedetineerd, was poging tot moord ten laste gelegd, subs, poging tot doodslag en meer subs, zware mishandeling of mishandeling. Dr. H. J. Overbeek, die verd. aan een psy chiatrisch onderzoek heeft onderworpen, ver klaarde, als deskundige gehoord, dat zij een hysterica is. Het doen van zuringzout in het eten kan als een hysterische reactie worden beschouwd. Desk. is van oordeel dat verd. te voren zeer goed heeft geweten wat zij deed en dat zij het plan moet hebben gehad, een en ander tegen het gezin te ondernemen. De politie-scheikundige Dr. G. J. van Ledden Hulsebosch, wien het onderzoek van een deel der spinazie was opgedragen, komt in zijn rapport tot de conclusie, dat er zuringzout aan het voedsel was toegevoegd. Een tweede meisje, dat in het gezin werkzaam is, deelde op vragen van den President, Mr. de Vries, o.m. mede, dat verd. tegenover de vrouw des huizes wel eens een bedreiging had geuit. Vervolgens werd een Bussumsch drogist ge hoord, die verklaarde dat hij verd. op haar ver zoek voor tien cent zuringzout had verkocht. Hij had het poeder in een zakje gedaan, waarop hij met groote letters het woord „vergift!" had geschreven. Verd. had hem verteld dat zij het zout noodig had voor het schoonmaken van schorten. Vreemde smaak aan de spinazie. De vrouw des huizes was de volgende getuige. Zij deelde mede, dat zij het meisje, wier werk haar niet beviel, de betrekking had opgezegd. Op den bewusten dag een Zondag in Juli was get., met haar echtgenoot uit de kerk thuis komende, de keuken ingegaan. Het was toen 10 uur 's morgens. Min of meer tot haar verba zing constateerde get. dat de spinazie reeds afge kookt op het aanrecht stond, terwijl aan het overige eten nog niets was gedaan. Toen het gezin aan tafel zat, wildon het 5-jarig dochtertje en het 3-jarig zoontje, na een hap van de spinazie geproefd te hebben, daarvan niet verder eten, omdat er zoo'n vreemde smaak aan zat. Get. en haar man, die toen zelf van de spinazie proefden, constateerden een onaangename, roo- kerigen smaak. Get. heeft daarop de spinazie naar de keuken gebracht om andere groente te laten klaarmaken; zij ontdekte toen dat verd wel vleesch, doch geen spinazie op haar bord had; geen spoortje groen viel er op het bord te bekennen. De pan stond op de keukentafel en daarin was geen spinazie meer Deze feiten en mede ook het feit dat de spinazie versch was gekocht hebben b« get. en haar echtgenoot wan trouwen doen n.,zen met als gevolg, dat de zaak in handen der politie is gekomen. De dienstbode, die hierna zelf aan een ver hoor werd onderworpen, ontkende het ten laste gelegde, hetgeen den president deed opmerken dat zij tegenover den rechter-commissaris ver- klaard heeft dat zij, om mevrouw te plagen, ^urmgzout m de spinazie heeft gedaan. Verd. bleef echter bij haar ontkentenis. Requisitoir Het O.M., Mr. Kist, zeide van oordeel te zijn, dat uit het beschikbare bewijsmateriaal de schuld van verd. vaststaat. Verd., die reeds ge- ruimen tijd in Holland is, was negen maanden bij de Busumsche familie in dienst geweest, stond aan het einde van haar diensttijd in'een onaan gename verhouding met haar mevrouw en kon dus rekenen op een slecht getuigschrift. Vast staat dat zij zich tegenover verschillende getui gen er over heeft uitgelaten, dat zij mevrouw te pakken zou nemen; zoo heeft ze gezegd; „Je moest eigenlijk wat in het eten doen of haar ver giftigen!" In tegenstelling met haar vroegere verklarin gen neemt zij thans het standpunt in dat zij het woordje „vergift!" op het zakje met zuringzout niet heeft gezien; spr. is er. echter van overtuigd dat zij het wel gezien heeft en, daar zij behoor lijk Nederlandsch kende, de beteekenis ervan begrepen heeft. Bovendien heeft zij tegenover den rechter-commissaris verklaard, opzettelijk ver gif in het eten te hebben gedaan. Het geldt hier een relatief ondeugdelijk middel. Hetgeen verd. gedaan heeft, Is een voltooide poging, welke spr. niet zoozeer als poging tot moord, dan wel als poging tot zware mishandeling met voor bedachten rade zou willen kwalificeeren. Hij eischte één jaar en zes maande gevangenisstraf. De verdediger Mr. Jhr. S. M. S. de Ranitz con- cludeerde op verschillende gronden tot vrij spraak. Uitspraak 22 December. Professor Balachowskl, de directeur van het Instituut voor bloedtransfusie In Moskou, heeft In den laatsten tijd schitterende resultaten be reikt op het gebied van het conserveeren van bloed. Volgens een betrouwbare mededeeling sou de professor er ln geslaagd zijn, om bloed gedurende drie weken te conserveeren, waarbij de uitwerking van het bloed bij de transfusie onverminderd dezelfde was. Thans ls de professor druk bezig om bloed transfusie toe te passen, waarbij het bloed van gestorvenen wordt afgetapt. Volgens een uit gebreid onderzoek zou de lijken-infectie eerst zes uur na den dood optreden; tot dan toe'zou het bloed dezelfde eigenschappen hebben als van een levend mensch. Prof. Balachowski heeft bloed van lijken genomen en dat 14 tot 15 dagen geconserveerd. Er Is reeds een geval ge constateerd dat dergelijk geconserveerd bloed van een doode door transfusie in het lichaam van een ernstig zieken patiënt werd gebracht, die na de bloedtransfusie weer genezen is. ffa de ernstige ontploffing die bij I. G. garbenfabrik te Premnitz plaats had Antwoord van den Minister v. Justitie op de bezwaren der Tweede Kamerleden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende wetsontwerpen wordt het volgende ontleend: .De minister moet ontkennen, dat het onder zoek naar §ndere mogelijkheden van bezuini ging op derechterlijke macht niet voldoende zou zijn geweest. A f stand tusschen rechter en rechtzoekende. Wat nu de grieven tegen de wetsontwerpen aangevoerd betreft, wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat de gemakkelijke toegankelijk heid van den rechter voor de reohtzoekenden, eisch eener goede rechtsbedeeling, in gevaar wordt gebracht. Naar aanleiding hiervan merkt de minister op, dat de afstand tusschen rechter en reohtzoekende niet wordt bepaald naar het aantal meters, doch naar de mate van bereikbaarheid. En op dit laatste zijn de verkeersmiddelen van overwegenden invloed. Deze zijn de laatste halve eeuw geweldig toe genomen en er wordt op velerlei wijze profijt van getrokken. Het wordt een anachronism-, wanneer dat feit bij de rechterlijke lndeeUug wordt genegeerd. Volgens den minister Is het niet vol te houden, dat, worden verschillende gerechten opgeheven velen zich onrecht zullen moeten laten welgevallen, waartegen zij zich thans kunnen verdedigen. De opheffing moet na tuurlijk niet te ver gaan. Over de preciese grens kan worden gestreden, doch dat de ln acht te nemen grens door den minister zou zijn overschreden, moest hij met nadruk ont kennen. Cultureele verarming van het platteland Wat de opmerking over cultureel» verar ming van het platteland betreft bij opheffing van verschillende kantongerechten, wordt er aan herinnerd, dat verscheidene dier kantons reeds thans geen eigen rechter hebben daar zij waargenomen worden door den rechter van een nabijgelegen kanton, herhaaldelijk door den reehter, wiens standplaats een groote ge meente ls. In dit opzicht zal er dus al heel weinig wijziging komen. De conclusie van den minister over de ver schillende geuite grieven is, dat deze óf vol strekt ongefundeerd zijn, of niet terzake die nend óf zoo sterk gekleurd, dat zij ware de gegeven voorstelling juist te veel zouden be wijzen. Nu de Kamer op meer cijfer-materiaal blijkt prijs te stellen, heeft de minister geen enkel bezwaar te voldoen aan haar verzoek om over legging van bedoelde cijfers voor de over blijvende gerechten. Deze zijn aan deze memo rie als bijlage toegevoegd. De bezuiniging De twijfel, of door de voorgestelde Inkrim ping wel een reëele bezuiniging zou zijn te verkrijgen, mist voorts naar 's ministers oor deel eiken grond. Voor de rechtbanken zal de uiteindelijke be zuiniging, zonder dat rekening wordt gehou den met de wachtgelden, bedragen 440.000 vor de kantongerechten 360.000. Voor het jaar 1933 (over het tijdvak 1 April— 31 De cember) bedraagt de bezuiniging met aftrek der wachtgelden voor de rechtbank 165.000 en voor de kantongerechten 155.000. JJerclassificatie van kan tongerechten. Dat een herclassificatie van de kantonge rechten niet zal kunnen uitblijven is ook de verwachting van den minister. Hij i8 evenwel van oordeel, dat daarmede beter kan worden gewacht totd at de reorganisatie eenigen tijd zal hebben doorgewerkt. Dat deze ln totaal ge nomen, vermeerdering van financieels kosten tot gevolg zal hebben behoeft jiiet te worden aangenomen. Geen commissie. De minister moet zich met kracht verzetten tegen het denkbeeld nog eens een Commissie in te stellen, zooals in het Voorloopig Verslag wordt aanbevolen. De meening van den mi nister ls, dat, werden de onderhavige wetsont werpen prijs gegeven om in de plaats daarvan eeii commissie in te stellen, men iets reëels zou opgeveu voor een schaduw. En zelfs tien schaduwen brengen geen cent reëele bezuini ging. Moet de minister zich dus onvoorwaardelijk verzetten tegen instelling van een zoodanige commissie onder Intrekking van de aanhan gige ontwerpen, daarin worde niet gezien een gebrek aan verlangen om in gemeen overleg met de Kamer tot een positief resultaat te komen. Concessies van den minister Om van het tegendeel te doen blijken ls de minister, hoewel niet overtuigd, dat hetgeen tegen de opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten is aangevoerd, afdoende is, tot concessies bereid, in het vertrouwen, dat ook de leden, die de bezwaren uitten, hunner zijds niet op een straf standpunt blijven staan. Die bezwaren gelden vooral de rechtbanken te Alkmaar, Almelo en Roermond. De minister wil het voorstel tot opheffing van deze rechtbanken thans terugnemen, ln de hoop, dat de financieele toestand zich niet zóó ongunstig ontwikkelt, dat spoedig toch weer een voorstel zou moeten worden gedaan tot opheffing ook van deze of andere recht banken. Teneinde ook bij de kantongerechten blijk te geven van zijn streven tot samenwerking met de Kamer en teneinde te voorkomen dat aan het Instituut van de ommegaanden rechter te groote behoefte zou blijken te bestaan, is de minister bereid ook van de opheffing van en- kele kantongerechten af te zien. De minister heeft geen bezwaar de mogelijk heid te openen, dat ook de rechtbank, althans de enkelvoudige kamer, op bepaalde schaal el ders dan ln de hoofdplaats van het arrondis sement zitting houdt. Intusschen, de behoefte daaraan zal voorloopig in de praktijk minder groot blijken, nu thans slechts vier rechtban ken zullen worden opgeheven. VEREENIGING „ORNITHOPHILIA" De bekroningen. Woensdag had de keuring plaats voor de ten toonstelling van pluimvee, welke te Utrecht op heden, morgen en Zondag door de Vereeni ging „Ornithophilia" in het Jaarbeursgebouw zal worden gehouden. De hoofdprijzen zijn de volgende; P. Beek huizen, Heelsum („Rod Island"); C. de Vaal, Bilthoven (Wyandotte)Ernst Osterman, Baarn (Krielen); Dolk, Rotterdam (Duiven) en Huneus, Baarn (beste Japansche krielen). De prijzen (medailles) waren resp. ter be schikking gesteld door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, H. K. H. Prinses Ju liana, H. M. de Koningin-Moeder en den Duit- schen ex-keizer. De donkere dagen voor kerstmis. De avon dschemering daalt snel over de stad van St. Servaas. Briefwisseling met den minister aan den raad overgelegd. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar aanleiding van de verklaringen die de Minister van Binnenlandsche Zaken gisteren ln de Tweede Kamer heeft gedaan betreffende de opheffing van de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, heeft de heer Ketelaar gisterenavond in den gemeenteraad een spoed-interpellatle gehouden. Volgens den heer Ketelaar had de minister gezegd dat hij nog nadere voorstellen van B. en W. van Amsterdam wachtende was. Dat nu is in strijd mei; de verklaring van B. en W„ die aan den raad hebben meegedeeld reeds op 16 November J.l. verschillende voorstellen aan den Minister te hebben doen toekomen, waar op de minister afwijzend heeft beschikt. De minister weet hiervan, blijkens zijn me dedeel ingen in de Kamer, niets af. Wethouder Douwes heeft daarna aan den raad overgelegd de briefwisseling, die tus schen B. en W. en den Minister is gevoerd ïa- dat reeds een mondeling onderhoud tusschen vertegenwoordigers van het college van B. en W. met den Minister had plaats gehad. Uit deze briefwisseling blijkt, dat B. en W. Inderdaad verschillende voorstellen aan den Minister hebben gedaan, o.a. hebben ze den minister verzocht het schoolgebouw kosteloos ter beschikking van de gemeente te willen stellen en een bijdrage te verleenen in het eventueel exploitatietekort van de school. De minister heeft hierop met een eigenhan dig onderteekend schrijven, gedateerd 23 No vember, aan B. en W. bericht dat de school na 1 Januari onmogelijk door het rijk gehand haafd zou kunnen worden en dat het rijk in geen geval zou kunnen bijdragen in de kosten van de exploitatie. Hieruit blijkt dus dat de minister zich gis termiddag in de Kamer moet hebben vergist, toen hij zeide nog niets van het gemeentebe stuur van Amsterdam te hebben vernomen. De vuurhaard niet te bereiken. Gisterenmiddag om drie uur vertoonde de ,.P. C. Hooft", die zoo langzamerhand een groote lastpost in A'dam begint te worden, het beeld van een fel rookend wrak. Vuur verschijnselen vielen er uiterlijk niet meer waar te nemen; naar men ons mededeelde, zit de vuurhaard in een onder de dienstgang, welke van het mid denstuk naar voren loopt, zittende bunker. In deze dienstgang zijn door niet bekende oorzaak olieresten in brand geraakt. De plaats waar het vuur het felst brandt, n.L in den bunker, kan men niet bereiken; op advies van den haven meester heeft de brandweer daarom besloten het blusschingswerk te staken teneinde niet meer wa ter in het schip te brengen. Dientengevolge is de drijvende stoombrandspuit „Jason" ingerukt; de „Jan van der Heyde" blijft bij het schip de wacht houden.» Aan stuurboordkant, waar de huid ongeveer midscheeps gloeiend staat, is men begonnen de platen met waterstralen af te koelen; zóó heet is de huid, dat hierbij groote stoomwolken op treden. Veel vee in de vlammen omgekomen. Gistermiddag omstreeks half 3 is een felle brand uitgebroken ln de boerderij van den landbouwer Joosten te Neerkant. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Elf stuks rundvee en een twintigtal varkens kwamen in de vlammen om, slechts één koe kon worden gered. Huisraad en oogst gingen zoo goed als geheel verloren. Om half vier stonden van de boer derij, die gedeeltelijk met etroo gedekt was, alleen nog de muren overeind. Vee en Inboedel waren verzekerd, omtrent de verzekering van de boerderij, zelve, eigendom van den heer J. Gerards te Belfeld, is nog niets bekend. Distributie van onverkoopbare groenen. Men schrijft ons van den Langendijk: Het In- en Verkoopbureau yoor tuinbouw producten die den vastgestelden maximumprijs niet kunnen opbrengen en ingesteld door de provincie Noord-Holland, heeft gelukkig tot nu toe weinig werk gehad en de kleine opleving op de veilingen deed reeds de hoop herleven dat er voor het bureau geen reden van bestaan kon zijn. Helaas blijkt dit thans niet het geval. Deze week is kool van uitstekende qualiteit, die den minimumprijs van 60 cent per 100 K.G. niet kon opbrengen, door het In- en Verkoop bureau aangekocht voor distributie aan daar voor aangewezen instellingen. SCHEEPVAARTINSPECTIE De Minister van Waterstaat heeft met in gang van gisteren aan den adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, J. den Hollander, naast zijn werkkring bij de hoofdinspectie voor de scheepvaart, tijdelijk als ambtskring aange wezen het IVde district van de Scheepvaart inspectie. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het hoofd van de Scheepvaartinspectie met ingang van 1 Janu ari 1933 den titel zal dragen van Inspecteur- Generaal voor de Scheepvaart. Onze Antwerpsche correspondent meldt: Het Belgisch gezantschap in den Haag heeft de aandacht der Belgische regeering gevestigd op het bijzonder belang van de Jaarbeurs te Utrecht in Maart 1933 voor de Belgische kleine en middelbare industrie. Naar aanleiding daarvan heeft het Belgisch ministerie van nijverheid, arbeid en maatschap pelijke voorzorg besloten een officieele Bel gische afdeeling voor kleine en middelbare in dustrie te Utrecht in te richten. Het ministerie heeft een rondschrijven gericht aan de betrok ken firma's, waarin hun tegen zeer voordeelige voorwaarden plaats en alle mogelijke hulp wordt aangeboden en waarin met nadruk ge wezen wordt „op de manifestatie, welke de eerste is van dezen aard, die door de Belgische regeering in Noord-Nederland wordt op touw gezet en die, ln het algemeen belang van het land slagen moet". Vragen over het resultaat van de restauratie. Het Amsterdamsche raadslid mevr. L. Tila- nus verzoekt den Raad, aan B. en W. van Am sterdam de volgende vragen te mogen stellen: Is het B. en W. bekend, dat vele schilders het resultaat van de restauratie van de Staal meesters van Rembrandt ten sterkste betreu ren, hetwelk o.a. tot uiting kwam ln een adres van het Genootschap Arti en Amlcitiaa tot hun College gericht? Zijn B. en W. bereid, te overwegen, wat zij kunnen doen om een dergelijk resultaat bij het restaureeren van zeldzame kunstwerken, ln het bezit van de Gemeente, zooveel mogelijk te voorkomen? Het zal menigeen zijn opgevallen, dat bij het radiodebat Dinsdagnacht in de Tweede Kamer van socialistische zijde niet het woord is ge voerd en zulks ondanks het feit, dat de gesties van de V.A.R.A. daar voor een groot deel den hoofdschotel uitmaakten. In het ,,VoIk" van Woensdagavond komt nu de heer Duys mededeelen, dat zulks op een mis verstand berustte: „Ondergeteekende, die dit onderwerp namens de fractie pleegt te behandelen, verkeerde abusievelijk in de meening,' dat in de avond vergadering de voortzetting van de behande ling van hoofdstuk tien der Rijksbegrooting aan de orde zou komen, waarin men ln de avondzitting van Donderdag was blijven ste ken. Waar ik, met het oog op mijn keelaandoe ning, als het eenigszins kan, deze dagen 's avonds de buitenlucht mijd, sprak het van zelf, dat ik dien Dinsdagavond ln huis bleef. Eerst den volgenden morgen bemerkte lk tot mijn schrik het misverstand uit de ochtend bladen". In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den in voer van ongesmolten dierlijk vet wordt alge meen betreurd, dat het wetsontwerp zoo on voldoende ls toegelicht. Het zal o.m. voor de Kamer noodzakelijk zijn te weten, uit welke landen de abnormale invoer heeft plaats gehad. Sommige leden wezen er op, dat de invoer van het betreffende artikel over de eerste 10 maanden van 1932, vergeleken met dien over hetzelfde tijdvak van 1931, wat het gewicht, noch wat de waarde betreft, abnormale afme tingen heeft aangenomen. Eenige leden meenden, dat het hier meer geldt contingenteering van bijzonderen aard, vallende buiten de werkingssfeer der Crisis- invoerwet. Eenige leden waren van oordeel ,dat, mede gezien den uiterst moeilijken toestand, waarin de Nederlandsche landbouw verkeert, een ver eer strekkend verbod van invoer van gesmol ten dierlijk vet meer wenschelijk ware ge weest dan een contingenteering als de onder havige, welke gebaseerd is op 100 procent van den gemiddelden Invoer gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931. DE MUSICI EN DE MUZIEK-CRITIEK.^ Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de afdeeling Den Haag van de Koninklij e Toonkunstenaars Vereeniging besloten on er Nederlandsche vakmusiei een enquête n stellen inzake de muziek-critiek. Het oe e- zer enquête is, een antwoord te ki isen op e vraag hoe de musici over de muziekci rie en ken, op welke wijze zij deze wense en e zien toegepast en welke waarde zij er aan echten. Gevraagd wordt of de musici het muziek referaat in de dagbladen als eenvoudig ver slag of ln critischen vorm wenschen, of de thans gebruikelijke muziekcritiek bevorderlijk voor ons muziekleven wordt geacht of overbo dig, ongewenscht of verwerpelijk wordt gevon den. Verder wordt de vraag gesteld of men de Nederlandsche muziekcritiek in bevoegde han den acht en of men componisten geschikt acht als muziekrecensenten en of men voor den muziekcriticus een speciale opleiding noodzake lijk vindt. Bij de beantwoording van de vragen worden de musici uitgenoodigd niet persoonlijk te worden. Samenstelling der commissie van advies. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft benoemd tot leden van de com missie van advies, bedoeld in artikel 36 der statuten van de Ned. Varkenscentrale de hee- ren: A. J. de Goey, Montfoort, vertegenwoor digende de mesters van zware varkens; Y. K. Tamminga, Leeuwarden, vertegenwoordiger van de mesters van bacon- en zware vleesch- varkens; J. P. V. d. Stoel, Leiden, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veehande laren; Fr. Wellink Jr., 's-Gravenhage, verte genwoordigende de spek-exporteurs; G. Saes, Weert, voorzitter van de belanghebbenden bij den uitvoer van versch varkensvleeschI, van Zwanenberg, Nijmegen, vertegenwoordiger van de belanghebbenden bij den uitvoer van bacon; A. H. Dros, Leiden, vertegenwoordiger der belanghebbenden bij den uitvoer van vleesch- waren; dr. J. G. v. d. Slooten, Utrecht, ver tegenwoordiger van de keuringsdiensten; W, Schaab, Nijmegen, vertegenwoordiger der sla gers; G. J. van Poppel, Gilze, vertegenwoordi ger der Varkensstamboeken. VERSCHE ZEEVISCH NAAR BELGIE. Heden begint uitgifte van certificaten. Met ingang van heden zullen certificaten worden uitgegeven voor den uitvoer naar Bel gië en Luxemburg van verschfe zeevisch, waar onder begrepen bevroren en gekoelde zeevisch. Met het afgeven van deze certificaten is belast de heer W. J. Janssens, inspecteur van de visscherijen te 's-Gravenhage. De kosten van deze certificaten zijn vastgesteld op 3 cents per 10 K.G. met een minimum van 10 cents per certificaat. De desbetreffende ministerieele beschikkingen zijn in de Staatscourant van gisterenavond opgenomen. Als basis voor het verleenen van certificaten is vastgesteld het tijdvak van 1 November 1930 tot 1 November 1932. Ontstemming te IJ muiden. De groote moeilijkheden en de kosten ver bonden aan het afgeven van deze certificaten heeft bij den vischhandel te XJmuiden groote ontstemming gewekt. In een gisteren aldaar gehouden vergadering van leden der visch- handelvereeniging is in verband hiermee be sloten heden en Zaterdag geen versche visch, uitgezonderd eventueel aangevoerde sardijn en versche haring, te koopen. Zaterdagmorgen zal weer een vergadering der vischkoopers worden belegd teneinde de houding voor de volgende week vast te stellen. Welke zijn de oorzaken der moeilijkheden Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot steun aan de Griendcultuur is het volgende ontleend: De vraag werd gesteld of men met het ver leenen van crisissteun niet te ver gaat, wanneer deze steun wordt uitgestrekt tot dergelijke in betrekkelijken zin genomen, weinig beteeke- nende bedrijfstakken. Daarbij komt nog dat het zeer de vraag Is of de moeilijkheden wel ln hoofdzaak zijn veroorzaakt door de crisis en niet veeleer door de wijziging in verpakkings methode. Andere leden keurden het ontwerp goed. Weer andere leden verwachtten er niet veel van. Zij wezen er op dat dit bedrijf reeds sedert Jaren geen levensonderhond oplevert. Enkele leden meenden dat de hoofdoorzaak van den slechten toestand ln de griendcultuur moet worden ge zocht ln den groeten Import. In de kringen der betrokkenen, zoo werd opgemerkt, heerscht groote ongerustheid om trent de vraag aan welken oogst steun zal worden verleend. Indien onder „oogst1932" wordt verstaan het thans nog te velde staande gewas, dan zouden vrijwel alle betrokkenen den steunmaatregel zeer verkeerd achten, daar d? steun dan hoofdzakelijk ten goede zou komen van de grondeigenaren. De aanduiding van het gewicht. Bij Kón besluit is bepaald, dat de wetten van 19 Maart 1932 tot aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per zee schip en tot aanduiding van het gewicht op groote stukken vervoerd per binnenschip, met ingang van 1 Januari 1933 in werking treden In verband hiermede is voorts bepaald, "a^ van dergelijke groote stukken in PlaatsfVpp het gewicht, zoo nauwkeurig mogelijk wicht bij benadering kan worden aaDS<fjn„p a. indien aard, samenstelling of a'mfLrmp!l van het stuk of voorwerp een bezwaar om het juiste gewicht te bepalen b indien het gewicht t!n*£®gverandering maatsinvloeden aan aanmerken! onderhevig is. de vrarllt In zoodanige gevallen rno ,c,u documenten zijn vermeld, na UIJ benadering is aangeduid. Op de vraag van den heer Albarda betref fende bevordering van 001 zetting en de voltooiing van h /ler Ontwapenlngs conferentie hef™"Ster Van Buitenland se!» zaken het volgende geantwoord: De regeering steeds als haar plicht beschouwd, mogelijk gemeenschappelijk met de regeeringen van andere Staten, alle pogingen in e werk te stellen, ten einde voortzetting en voltooiing van het werk der Ontwapeningsconferentie zonder uitstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Zij zal ook verder deze gedragslijn blijven volgen. Of de bespre ingen, Welke de vertegenwoordigers van vql groote mogendheden te Genève voe ren, een bijzondere actie ter zake wenschelijk maken, zal eerst beoordeeld kunnen worden, wanneer omtrent doel en strekking dezer be spre ingen meer gegevens ten dienste staan 1 an waarover de regeering thans beschikt. °E WAGNER-HERDENKING TE LEIPZIG. Te Leipzig, de geboortestad van Richard Wagner, zal op 12 Februari 1933, den vijf tigsten verjaardag van het overlijden van den meester, een groot herdenkingsconcert in het „Gewandhaus" worden gegeven. Uitnoo- digingen zullen aan bekende Wagner-uereer- ders, zoowel in Duitschland als in het buiten land, worden toegezonden. Mevrouw Winifred Wagner zal aanwezig zijn. Prof. dr. Max von Schillings zal op de plechtigheid het woord voeren. Het orkest zal worden geleid door dr. Karl Muck uit Hamburg. GEEN NEVENBETREKKINGEN De directie der mijn „Willem Sophia" te Kerkrade heeft' haren beambten verboden ne venbetrekkingen te bekleeden, of anders den dienst der mijn te verlaten. e (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE HUISVROUW EN WERKLOOSHEID. Overal zoekt men naar oplossingen van het werkloozenvraagstuk. Jammer dat in vele geval len de noodige samenwerking ontbreekt in dezen. Maastricht heeft in zijne Keramische Industrie alleen 2500 werkloozen en zal het daarbij blijven? Wij, middenstanders-zakenlui, ondervinden ook de gevolgen der toenemende werkloosheid. Velen onzer zien reeds hun dag-ontvangsten dalen tot 60 pet. van die van enkele jaren terugl Ik ben geen handelaar in porcelein of aarde werk maar in het algemeen belang zou ik tot de huisvrouw willen zeggen; „koopt Neder landsch aardewerk, porcelein of glaswerk en weigert beslist vreemd maaksel". Ziet naar het buitenland hoe fel men daar het inheemsche fabrikaat beschermt en het vreemde weert. Da Nederlansche Fabrieken ook op dit gebied kun nen best concurreeren met het buitenland en daarom; Gij, huisvrouwen van eiken stand. Beschermt de producten van eigen land; Vraagt steeds naar 't Nederlandsch fabrikaat, Dat het spoedig ons allen beter gaat! A. C. C. YYERKLOOZENKAS NED. TOONKUNSTE- NAARSBOND. Bij beschikking fhn den minister van Bin nenlandsche Zaken is goedgekeurd het regle ment voor de werkloozenkas van den Ned. Tooukunstenaarsbond en bepaald dat met in gang van 1 Januari 1933 ten begteve van deze werkloozenkas subsidie zal wétten ver leend overeenkomstig de ln het werkloozenbe- slult 1917 vervatte regelen. STAKING AAN DE SCHIPBEEK Een veertigtal Lochemsche werkloozen, die tewerk waren gesteld aan de Schipbeekverbe tering, hebben Woeius-dag het werk neergelegd. De reden hiervan ls, dat zij 's morgens en 's avonds meer dan anderhalf uur moeten fiet sen om op de plaats van bestemming te ko men hetgeen volgens hen niet doenlijk ia. Zij eischen nu vervoer per autobus van gemeente wege. Voor het gemeentehuis in Lochem werd reeds een demonstratie gehouden. Naar wij vernemen heeft de firma C. A. Brenninkmeijer het pand van den heer Bahl- mann te Tiburg aangekocht. In het a.s. voor jaar zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. DOOR EEN MOTOR AANGEREDEN. Gistermorgen omstreeks half tien word de weduwe Blommerstein te Duivendrecht, die op weg was naar de kerk door een motorrijder aangereden en op den grond geworpen. De vrouw werd bewusteloos opgenomen. Bij me- disch onderzoek bleek, dat vrouw B. Inwendige verwondingen had opgeloopen. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt Ingesteld. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V, UITGESPROKEN. DORDRECHT, 7 December: W. Spijkerman, koopman, Voorstraat 161. R-C- mr- J- H- v- Wal sen. Cur. rar. B. J. Verhey. GOUDA, 7 December: J. G- W. Bruns, Blee- kerssingel 74. R.c. mr. J. c- Brongers. Cur. mr, S. H. Smit. - GORINCHEM, 7 December- J. A. Tukker, op. tlcien en fotohandelaar. R.c. mr. J. H. v. Wal sen. Cur. mr. C. J. D HAASTRECHT. 7 December. p yv. van L^eu. wen, landbouwer. B-C. mr. j C. Brongera. Cur. mr H P C M- Je Witt Wjjnen te Gouda. VERSCHIK, t De N.V. A.D.U.B.. Willem de zwü®6r p U' Rc' mr' J* C' Brongers. Cur. «nr. N. c. van Mastrigt. ROTTERDaM' December: D. Davids, zich noemende en ?j£rUvende A. Davids Wzn., Westa Wagenstraat boa. K.c. mr. j, c. Brooger». Cur, mr van Rlesea- J. uariage, vertegenwoordiger, Heemraadssln- gel 254-' e. mr. J. c. Brongera. Cur. mr. J, Zeelenoerg. j. Tas. Couwaelstraat 15. R.c. mr. J. C. Bron gers- Uur. mr. L. A. Donker. OPGEHEVEN. (wegens gebrek aan actief.) ROTTERDAM, 7 December: De handelrv on der de firma Gebr. van de Ven en hare leden M. P. M. van de Ven en F. P. M. van de Ven, J. B. Hanselman, magazijnbediende. j. M. Voiquardaen, slager. J. Pouüase, koopman. VLAARDINGEN, 7 December: C. Deegeliog, GEëINDIGD. HILLEGERSBERG, 7 December: A. C. van a«r Lee, schilder. LANGE RUIGE WEIDE. 7 December: A. C< Wik, veehouder. NIEUWERKERK a/d. IJSSEL, 7 December: E- Th. Schachtschabel, logementhouder. OVERSCHIE, 7 December: J. M. Tobé. -winke lierster, handel gedreven hebben-de onder den naam „Malson Florida". ROTTERDAM, 7 December: H. Th. van Stron ten, electrician. DELFT 8 December. Aanvoer èn prjjzen wa- vleesch 40^64^66 "ct. per kg. "elachtgewlcht. HANSWEERT, 8 December. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM: st. Telegraaf 5; at. Eugenie} Johanna, Botter; Dirkje, Heykoop; Anna, Buyks; AMSTERDAM: st. Stad Amsterdam 12; ZUT- FEN: Familietrouw, Eerkens; WERKENDAM: Victor, Reynlers; Dromon 7, Lagendnk; ZUT- FEN: Confido, Maas; 'S-HAGE: Wilhelmina, LeunlsDORDRECHT: Adriana, de Looy. DUITSCHLAND Elisabeth, Fucha; Merope, Staal; Taurus, Gamermans; Meteor, Krilger; Mathilde, HammsAntonio, Radema; Diamant, KohlbecherBertha, Kumpf; Bern. Byis; Mann heim 236, Didier; Baden 4, Kissel; Amice, van Capelleveen; Herman Heinrich, van Koeveringe. BELGI st. Amstel 6; st. Telegraaf 6; st. Rijn en Schelde 16; st. Stad Amsterdam 7; Schel- dézonen, Lockefeer; Vliegende Hollander, Nyen- hof; Henri, Durinck; Jessamine Bill, Joosten; Stad Charleroi, Schoeters; Tintoretto, van Loock; Werner Hlldegard, Schlode; Werner Walter, Schierjot; Hollandia, Stokking; Wllly, Lakeberg; Tilburg, den Hartig; Pteter, v. u. pias; Zorg en Vlijt. Schuier; Emmanuel, van Dongen; Uytten- kool 3, Huyghe; Van Gogh, den Haan; Spero, van Essen; Eltsabeth, Lorenz; Jean Baptiste, Haems; Anca. Eleveld; Petronella, Jolle; Onder neming. v. d. Jk8t; Stormvogel, Verboom; Pau line, Braeke; Gilem, Windey; Alida, Groenhof; Succes, Kunst; Serpent, Groenendijk; Neutraal, Rennings; Cóf, Zuidema; Volharding, Wenne- mers; Stella Maris, Kleine; Avon, den Boer; Albatros, Schrieck; Alhema, Slbryns; Nelly 2. vna OostenMarcel, van WineenClara, van Horsen; Zeeland» Luister, v. d. Klooster; Alma Marlanna, Spektor; Rupel, Schnorbusch: Sindoro. Vertongen; Vertrouwen, Touw: Ajadi, Verdoorn; Minerve, Elmer; Borda, MichielsR(Jn en ScheV de 16; Camp*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6