COSTUUN VOOR DE FEESTDAGEN 9Is 13P 16" 19." 245.0 29." 327.5 38= 45.= 11»5 17.50 19" 245.0 29" 38.= DE AARDBEVINGEN IN N.-BRABANT. VRUDAG 9 DECEMBER 1932 Waarom zoudt U zich het genoegen van een nieuw, stemmig blauw Costuurr» ontzeggen, wanneer U in aardige Kamgarens reeds kunt slagen voor slechts Van prachtige, zuiver wollen, blauwe of zwarte Kamgarens, in fantasie-dessins of effen, geheel met zijde gevoerd, hangt het bij ons voor U gereed voor Wij toonen U ook schitterende collecties zwarte Colberts met Vest, voor ieder figuur, van prima Cheviots voor den ongekend-lagen prijs van slechts waarbij U een modern-gestreepte Pantalon kunt kiezen vanaf f 1.90 totf 15.75 Doet ook Uw voordeel met de lage C A prijzeruvoor Heeren-Mode-Artikelen! ACHT BEVINGEN GEREGIS TREERD. Vroegere aardbevingen in ons land. BJORNSON'S EEUWFEEST- EEN NOODLOTTIG PLEKJE 1 MONUMENT VOOR COLUMBUS TE GENUA. k BLAUW» ZWART _L Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut heeft ban het Persbureau Vaz Dias een overzicht gegeven van de aardbevingen, die van Zondag 2" November tot Maandag 28 November in Oos telijk Noord-Brabant zijn opgetreden, benevens enkele mededelingen, waartoe de opmerkingen der waarnemers aanleiding gaven. Er zijn samen ongeveer 800 berichten ont vangen, door het groote aantal was het niet mogelijk daarin gestelde vragen afzonderlijk te beantwoorden. Te De Bilt werden van Zondagavond 20 No vember tot Maandagmorgen 28 November 8 aardbevingen uit Noord-Brabant geregistreerd, nl. 20 November 20 u. 50 min. en 23 u. 56 min.; 21 November 3 u. 31 min.; 23 November 3 u. 28 min. en 4 u. 40 min.; 24 November 21 u. 31 min.; 28 November 4 u. 19 min. en 6 u. 1 min., alle Amsterdamsche tijd. Deze zijn ook te Heerlen opgeteekend, behalve die van 21 November 3 u. 31 min., doordat bij de er aan voorafgaande beving dje^schrijfpen werd afge slagen en deze eerst 's morgens op 22 No vember weer werd ingezet. De beving van 20 November 23 u. 56 min. gaf zoowel te De Bilt als te Heerlen de grootste uitslagen op het diagram. De beving is over het geheele land waarneembaar geweest, veel verder dan de eerste persberichten aangaven. Na deze toonde te De Bilt de beving van 28 November 6 u. 1 min. de grootste uitslagen, te Heerlen die van 23 November 3 u. 28 min., terwtjl daar die van 28 November 6 u. 1 min. veel zwakker werd opgeteekend, te De Bilt die van 23 November 3 u. 28 min. De oorsprong. Wat beteekent dit? Het beteekent, dat de oorsprong der verschil lende bevingen niet dezelfde was, die der be ving van 23 November lag meer naar het Zui den (richting Heerlen), die der beving van 28 November meer naar het Noorden (richting De Bilt)met toeneming van den afstand neemt namelijk in het algemeen de uitwijking der bodembewegingen af. Deze conclusie is in overeenstemming met de ontvangen berichten, die voor de beving van 28 November 6 u. 1 min. meer uit het Noorden van Oost-Noord-Brabant afkomstig zijn, voor die van 23 November 3 u. 28 min. uit het Zuiden zooals Eindhoven en ook uit Zuid-Limburg. De registreering der beving van 3 u, 28 min. is te Heerlen veel sterker dan die van 4 u. 40 min. Den Dungen meldt, dat 4 u. 40 min. iets «waarder was, Loosbroek noemt 4 u. 40 min. het hevigste. Dit is niet met elkaar in tegen spraak; het bewijst, dat de oorsprong van de beving van 3 u. 28 min. Zuidelijker ligt dan die van 4 u. 40 min. Bij nadere beschouwing blijkt de registree ring van 3 u. 28 min. te Heerlen uit 2 bevingeü te bestaan, eerst een zwakkere, na 12 secon den gevolgd door een tweede met veel grooter uitslagen. Of deze bevingen denzelfden of ver schillenden oorsprong hebben, schijnt niet zdo Alle richtingen vertegenwoordigd. In vele berichten is de richting waarin de fcchokken of trillingen gevoeld werden, opge geven, soms met een nauwkeurige beschrijving van het vertrek waarin men zat of sliep, een tnkele keer de richting geverifieerd met eea nauwkeurig kompas. Legt men de opgaven van eenzelfde plaats of dicht bij elkaar gelegen plaatsen naast elkaar, dan vindt men alle rich tingen vertegenwoordigd, in plaats van voor namelijk een richting, zooals sommigen wellicht verwacht zouden hebben. Indien men reeds terstond de eerste voor- loopers merkt en er de richting van kon vast stellen, zoo men daarna ook den inzet der tweede voorloopers constateert en den tijd tus- schen de aankomst van de eerste en van de tweede voorloopers geteld heeft, kan men met behulp van tabellen ook den afstand vaststel len. Een buitenlandsoh seismoloog, tijdelijk te Valkenburg, vond bij de aardbeving van 20 November 23 uur 56 minuten als tijdsverschil 8 seconden, overeenkomende met een afstand van ongeveer 70 K.M. wat vrij goed uitkomt Sedert 1920 worden in Duitschland, waar men dergelijke waarnemingen van veel belang acht, westelijk van Noord Limburg geregeld nauwkeurige metingen gedaan. Daarbij is ge bleken, dat in geologisch opzicht vrij aanzien lijke veranderingen voorkomen, die nabij de Nederlandsche grens het sterkst zijn. Brengt men deze feiten in verband met de geologische gesteldheid van dit deel van ons land het gebied der slenken en horsten, d.l. ran aardschollen, die ten opzichte van de om geving zijn weggezakt of hooger liggen, o.a. de Groote Centrale Slenk die van Duitsch land door Nederland in ongeveer Noord-Weste lijke richting naar de Noordzee loopt dan behoeft het geen bevreemding te wekken, dat hier thans aardbevingen zijn opgetreden. Van tectonischen oorsprong. De aardbevingen zijn van tectonischen oor sprong. Dit is trouwens het geval met vrijwel alle aardbevingen, d.w.z. aardbevingen tenge volge van vulcanische uitbarstingen zijn slechts tot op een afstand van circa 200 K.M. nog te registreeren, verder niet; daarvoor zijn ze te zwak. De bijna 8000 aardbevingen te De Bilt in on geveer 25 jaar geregistreerd, waren alle van tectonischen oorsprong alleen omtrent één zou met een verwoestende tectonische aardbeving twijfel kunnen ontstaan doordat tegelijkertijd op Sicilië de Etna in werking was. Prof. Sie- berg zegt in een studie over de geologie der aardbevingen in Rijnland dat van het voorko men van ook maar één aardbeving van vul- kanischen oorsprong in Rijnland elke aanwij zing ontbreekt ondanks het vulkanisme van nog jongen datum in Eifel Zevengebergte en Westerwoud. Drooglegging van de Wieringer- meer van geen invloed. In sommige bladen kreeg de drooglegging van de Wieringermeer de schuld van de aard beving. Zonder twijfel beteekent het leegpompen van den Wieringmeerpolder een vermindering van druk op het aardoppervlak daar ter plaatse en is dit van invloed op de spanningen der aardkorst elders doch deze invloed is zoo klein vergeleken bij de L. het gesteente der aard korst heerschende spanningen, dat het slechts als een secondaire oorzaak van het optreden van aardbevingen kan beschouwd worden in dien zin, dat het oogenblik hiervan iets ver vroegd of vertraagd wordt, de primaire oor zaak is de in de aardkorst heerschende gewel dige spanning, waardoor deze tenslotte op een zwakke plaats met een schok breekt. Als vergelijkbare secondaire oorzaken, die een plaatselijke drukvermeerdering geven, zijn te noemen zware regenval, hooge stand der ri vieren of overstroomingen van polders als om streeks 1916 in Waterland; drukvermindering geeft daarna het afvoeren van het hooge water en hét leegpompen der polders. Vroeger is nooit gebleken, dat hierdoor in ons land aardbevingen zijn ontstaan; er is geen reden om dit nu aan te nemen. Sommige waarnemers hebben er op gewezen dat de meeste aardschokken in den avond of nacht zijn voorgekomen en hebben gevraagd of hiervoor een bijzondere oorzaak was aan te wij zen. Een algemeene oorzaak, dat aardbevingen meer in den nacht worden gevoeld dan overdag is, dat door de bezigheden overdag zwakke tril lingen niet gemerkt worden, die 's avonds of 's nachts wel de aandacht trekken, wanneer men rustig zit of ligt. Enkele waarnemers in het aardbevingsgebied hebben in hun schrijven opgemerkt, dat de schokken evengoed overdag voorkwamen, doch inderdaad hadden sterkere schokken, die door de seismografen zijn opgetee kend of door waarnemers ver buiten het aard bevingsgebied gevoeld, plaats tusschen 20 uur 50 min. 's avonds en 6 uur 1 min. 's morgens. Geen algemeene conclusie Het aantal waarnemingen is te gering om een algemeene conclusie te trekken. Men zal geneigd zijn als secondaire oorzaak aan een in vloed der zonnestraling te denken, die door ver warming der aarde spanningsveranderingen te weeg brengt en met eenige uren nawerking tot het optreden van een schok leidt. Verschillende hieromtrent gedane onderzoe kingen zijn niet met elkaar in overeenstemming. Gaat men na, hoe het met een reeks van aard bevingen dicht in de buurt gesteld was, n.l. van aardbevingen-oorsprong in de buurt van Aken, gevoeld in Limburg en geregistreerd in De Bilt, in Mei en September 1911, dan vindt men, dat deze plaats hadden om 19 uur, 20 uur, 2 uur, 23 uur en 14 uur. Als tijden van plaatselijke of naburige bevingen te Heerlen van 19261931 heeft men 18 uur. 4 uur, 0 uur, 19 uur, 23 uur, 1 uur en 8 uur, dus een voorkeur voor avond of nacht, doch ook wel aardbevingen overdag. Voorspellingen- At en toe duiken in de bladen voorspellingen van aardbevingen op. Bedenkt men, dat er jaar lijks een 10.000 tal aardbevingen op aarde ge voeld worden, dan is bet duidelijk, dat een voor spelling, waarbij men zich op de ruimte houdt, b. v. de aankondiging van een aardbeving in Zuid-Amerika, zeker moet slagen ook heeft men goede kans bij het voorspellen van nabe- vingen van een sterke aardbeving succes te hebben. Thans heeft een Duitseh ingenieur zich den profetenmantel omgehangen en aardschokken in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied aan gekondigd, in den nacht van 29 op 30 November en voorts op 1, 5 en 6 December. Hij is niet gelukkig geweest in de keuze zijner data, op 29 en 30 November en op 1 December zijn geen aardbevingen geregistreerd, evenmin op 5 en 6 December. De grootste afwijking in de Bilt. Te De Bilt bedroeg de grootste afwijking van een bodemdeeltje ca. 0,15 m.m. dichter bij den oorsprong zal de afwijking In het algem- en grooter geweest zijn, in het aardbevingsgebied, waar muren gescheurd zijn, zeer vele malen grooter. In verdiepingen der huizen zal in het algemeen de uitslag grooter zijn dan gelijk vloers, huizen zijn te vergelijken met trillende korte staven, aan de onderzijde vastgeklemd. Staande of hangende voorweiv kunnen door resonantie in sterke beweging wtwden gebracW- vazen kunnen daardoor omvallen, omgekeerd uurwerken tot stilstand worden gebracht. Dat ondanks de kleine uitslagen van den bo dem de trilling toch op verren afstand nog voelbaar waren, ligt aan den korten trillingstijd, een klein onderdeel van een seconde. De ver snelling is een maat voor de voelbaarheid. De trillingen die in het vaste gesteente zijn ontstaan, worden door de er boven liggende la gen (als hier te lande b.v. zand) naar het aard oppervlak voortgeplant. De meening, dat deze lagen de trillingen niet zouden doorlaten, is niet juist. Waarschijnlijk worden deze lagen voor een deel in eigen trilling gebracht en worden daardoor aan het aardoppervlak uitslagen ver kregen, grooter dan wanneer het vaste ge steente tot de oppervlakte reikte. Wat verder te wachten staat. Na de beving van Maandagmorgen 28 Novem ber 6 uur 1 min. zijn tot 2 December te De Bilt geen aardbevingen, afkomstig uit Noord-Bra bant, geregistreerd, wel zijn in het aardbevings gebied nog schokken waargenomen, doch deze waren niet sterk geuoeg om te De Bilt opgetee kend te worden. Van belang is de vraag, wat ons nu verder te wachten staat. Met zekerheid is hieromtrent niets te zeggen men kan alleen vermoedens uitspreken, door na te gaan wat bij vroegere aardbevingen is geschied. Het best komen hiet- toe de aardbevingen hier te lande van 1755 en 1756 in aanmerking het is goed, iets van de geschiedenis van zijn land, ook op het gebied van aardbevingen, te kennen, zoodat piet meer geschreven zal worden, wat verleden jaar naar aanleiding van de Noordzeebeving van 67 Juni in een onzer geïllustreerde bladen ge schiedde, n.l. dat aardbevingen „ten onzent nim mer geconstateerd zijn". In den morgen van 27 December 1755 werd in Z. O. Nederland en het naburige Duitschland en België een sterke aardbeving waargenomen, voorafgegaan door enkele voorbevingen op 26 December en gevolgd door een groot aantal na- bevingen op de volgende dagen. Op 18 Februari 1756 trad een veel sterkere aardbeving op, die gevoeld werd tot in Z. O.-En- geland, Parijs en Neurenberg. Van dien dag af tot April ging, zoo vertelt de geschiedenis te Maastricht geen dag voorbij dat er niets gevoeld werd men telde meer dan 8 afzonderlijke aardschokken. De nabevingen b e ven tot 1757 voortduren. Deze berichten worden op aardige wijze illustreerd door een mededeeling uit een familieboek, die Dr. Van Gils te Roerllj°"tituut de pers en aan het Meteorologisch deed, handelende over aardbevingen, Roermond op 26 en 27 December 1 n 20 Februari en 3 Juni 1756. Ook bij vele andere aardbevingen e -en, dat een groot aantal nabevingen en, dje soms maanden aanhielden f) aa ere aardbe vingen was het met één schok vrijwel afgeloo- pen. In Noord-Brabant ligt het geval anders. Zoo als reeds in het begin gezegd is, werden te De Bilt van 20 tot 28 November acht schokken op- ^6t66k6ndi Van de In sterkte op de beving van 20 No vember 23 uur 56 min. volgende kan aange toond worden, dat de oorsprong van de eene die van 23 November 3 uur 28 min Zuidelijker die van de andere, van 28 November 6 uur 1 min. Noordelijker dan die van Zondagavond 20 No vember lag. Blijkbaar vertoont de aardkorst on der Oostelijk Noord-Brabant verschillende zwakke plekken en treden er op verschillende plaatsen bewegingen op, hetgeen in verband met de geologische structuur zeer aanneme lijk is. Mep zal tracht** met bahulp van. de waarne mingen van buitenlandsche stations de plaats der epicentra van de geregistreerde bevingen nader vast te stellen, voornamelijk uit de tijden, waarop verschillende fasen aan verschillende stations zijn geregistreerd. Het is voor de plaatsbepaling een gunstige omstandigheid, dat althans één station dat voor plaatsbepaling ln aanmerking komt, in het N. W. kwadrant is gelegen n.l. De Bilt de andere stations, die hiervoor gegevens kunnen verschaffen, liggen voornamelijk in Zuid-Westelijke en Noord-Oos telijke richting. Had de seismograaf te Heerlen een minutenteek.eninrichting, dan zou het mo gelijk zijn, ook hier de tijden der inzetten in seconden nauwkeurig aan te geven. Nu is dit slechts bij benadering mogelijk, doch de tijds verschillen van verschillende inzetten zijn wel aan te geven, doordat de registreersnelheid be kend is. Ook al zijn na Maandagmorgen 28 November te De Bilt geen aardbevingen uit Noord-Brabant meer geregistreerd, dus geen sterke schokken meer voorgekomen, zoo mag men toch niet a nemen, dat deze ook verder zullen uitbliJ^iaij;é men moet afwachten, wat komen zal. Men zich echter niet noodeloos ongerust. En de theorie van de booze aarduitstralingen Officieele herdenking- /-r, n Vandaag precies OSLO, 8 December nS'ch0Uwde Noorwe- honderd jaar geleden aa^ toonee gen s groote zoon, de die urij ver Björnstjerne Björn8® t, Noor- sche gebergte, het leve°f;„herten tor. De herdenkingsplecb ^n er Tan deze bii uitstek na stlijdersfiguur culmineerden, zoo deelt het Noorsch Telegraaf- Agentschap J" 1inkomst in de aula der universiteit, waar een groot aantal vooraanstaande parsoonbjkheden was vereenigd. De eerste minister, Hundseid, sprak daarbij een herdenkingsrede uit, waarin hij o.a. zeide; Op bepaalde UJdstippen in de geschiedenis der naties worden soms reuzen geboren, reuzen, die nfet slechts in ilun e;gen ;and zich doen gelden, doch de geheele menschheid geestelijk pereiken en onsterfelijk blijken. Noorwegen heeft verscheidene reuzen voort gebracht, als Nansen en Amundsen, doch de man, wiens naam wellicht het verst reikt is Björnstjerne Björnson. Hij was groot in velerlei opzichten en als strijder voor recht en waarheid, als beschermer van de verdrukten werd zijn stem vernomen in a"e deelen der wereld. Het was 'n treffend voorbeeld, hoe men een goed Noor en tevens een goed wereldburger kan zijn. Hij leeft onder ons, evenals 75, 50 of 25 jaar geleden, en door zijn werken en zijn invloed zal hij onder ons blijven leven. Oude vooroordeelen heeft hij doen verdwijnen en als een storm heeft hij over ons land ge waaid, die een frisschen geest bracht ln de be krompen gemoederen. GENUA, 8 December. (V.D.) Het gemeente bestuur van Genua heeft gisteren besloten tot aanvaarding van een gift, waarmee te Chicago gevestigde Italianen te Genua een monument voor Christophorus Columbus willen oprich ten. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND BERLIJN, 8 December. (V. D.) Het Duit- sc-he stedenverbond deelt mede, dat ondanks eenige verbetering op de arbeidsmarkt het aantal crisiswerkloozen in Duitschland sterk is gestegen en op 31 October een nieuw, hoogte- record had bereikt van 2.600.000. In vroegere dagen zou men gezegd hebben, dat het er spookt op de groote heirbaan van Bremen naar Bremerhaven Tegenwoordig ge looft men echter niet meer aan spoken maar wel aan stralen en daarom wordt de schuld op geheimzinnige geWt0rpe": ,Wij Hertnplpn de schuw van de vele automobielon. gelukken, welke m de buurt van kilometerpaal 23 9 op den weg van Bremen naar Bremerhaven nlaats vinden. Deze weg w°rdt tegenwoordig nauwelijks og begaan. De automobilisten schuwen hem als een booze ziekte en daaraan kan dadelijk toegevoegd worden, dat verscheidene dapperen, die het noodlot wilden trotseeren, jammerlijk verongelukt zijn. Allemaal in de onmiddellijke nabijheid van den reeds gemelden afstandspaaL Toen de faam van dit noodlottige plekje aarde zich over Duitschland begon te verbreiden, werden de wichelroedeloopers wakker en daar na was het geheim spoedig opgelost. Deze hee- ren stelden de aanwezigheid van zeer bijzon- dere aarduitstralingen ter plaatse vast en daar tegen kon ook de beste automobilist niet op tornen. Wie zou hetwagen zich zelf en zijn kostbaar vehikel aan gevaren bloot stellen, zoo geniepig en verraderlijk als die, welke daar bij dien bewusten paal op den weg hun ronde dansen uitvoeren. Dat was een uitdaging, den dood zelf in het aangezicht geslingerd, en daar om ging men voortaan maar liever men den trein op reis. Maar hiermede waren de belanghebbenden in de auto-industrie het niet eens en evenmin da mannen van de wetenschap. Deze sloten een verbond met elkaar en toen zij dat gedaan had den, noodigden zij den heer Wehrs, den promo tor van de doodstralen, uit in bijzijn van een uitgelezen gezelschap zijn proeven te herhalen. Gezegde heer Wehrs is nog een beetje meer dan een simpele wichelroedeman. Hij is ook de uitvinder van een geheimzinnig kastje, met be hulp waarvan hij de uitstralingen van moeder aarde dermate weet te neutraliseeren, dat de twijg, welke hij in de hand mee voert, geen afwijkingen meer aantoont, wanneer zij in ge zelschap van dat kastje over de wereld heen bewogen wordt. Aldus is een paar dagen geleden dan een Uit gelezen gezelschap van professoren, geologen, automobilisten, advocaten, journalisten, geologen naar kilomegterpaal 23,9 heen getuft om te zien wat er van den nacht is. Er werden 12 kastjes meegenomen, die zóó sprekend op dat van den heer Wehrs leken, dat de arme man zijn eigen uitvindsel niet meer herkennen kon. Daana liet men hem op de aardstralen los en toen bleek het al spoedig, dat zijn kastje geen waar de hoegenaamd heeft. Dat is eigenlijk alles, wat men vast heeft kunnen stellen. En daarmee te vreden, is men naar huis terug gereden, alwaar men luide geproclameerd heeft, dat de theorie van de booze aarduitstralingen humbug is. Maar hiermede is niemand gediend. De massa gelooft veel te graag aan rare, geheimzinnige dingen om een lekkere kluif op dit gebied, waarvan zij zich meester gemaakt heeft, zoo maar zonder meer prijs te geven- Zij houdt krampachtig aan haar dierbare aarduitstralingen vast en zou zich van een kostbare poesaka beroofd voelen, wan neer de professoren hier de overhand hielden. Een luid gejuich zou dan ook allerwegen opstij gen, wanneer er bij kilometerpaal 23,9 op den weg van Bremen naar Bremerhaven weer eens een bescheiden ongevalletje passeerde en wan neer men onze buren een aardige kerstsurprise bezorgen wil. kan men niet beter doen. dan er ter plaatse een te enscêneeren. Men kan dan bij voorbaat verzekerd zijn van de dankbaarheid van ongetelde dames en misschien nog meer jongelingen. GRIEP-EPIDEMIE IN MEXICO. MEXICO, 8 December (V.D.) Uit verschil lende deeleu van Mexico komen berichten over een griep-epidemie, die Is uitgebroken en die ln sommige staten eea kwaadaardig karaktefi schijnt te hebben. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8