PRIJSPUZZLE No.26 MA AND Art 12 DECEMBER 1932 VERHOOGING VAN INVOER RECHTEN. NIEUWE GRAMOFOON-OPNAMEN VAN CARUSO. FEEST BIJ DE DOMINICANEN IN HUISSEN. DE MOEILIJKHEDEN IN DE RIJN VAART. WONINGEXPLOITATIE EN DE HUIDIGE crisis. KARDINAAL BOURNE. >nmn I De oplossing van puzzle No. 24 is HORIZONTAAL2. Mug, 4. Eli, 5. En, 6. Te, 8. Brabant, 11. Dra, 12. Rigoureus, 14. Paal, 15. Item, 17- Aa, 18. Kamer, 20. Ei, 22. Oor, 23a. Rob, 25. Donker, 29. Dom, 30. Verduistering, 31. Vet, 32. Madera, 34. Es, 34a. Saai, 36. En, 37. Privé, 38. Es, 39. Uren, 41. Koel, 42. Nonnenkap, 45. Are, 46. Naasten, 49. R.P., 50. Je, 51. Epe, 53. Nis. VERTICAAL; 1. Gul, 2. Menado, 3. Gitaar, 5. Er, 6 En 8. Bril, 9. Bruidssuikers, 10. Trui, 12. Radbraken, 13- Studiekop, 14. Parvenu, Mengsel, 17. Ar, 18. Kruip, 19. Roede, "il. Ik, 22. Oom, .,3. Oma, -4. Oer, 26. Ons, 27. Eva, 28. Rei, 33. De, 35. As, 40. Noen, 41, Karn, 43. Na-apen, 44. Netjes, 47. Ar, 48. Ee, 52-. PU. Als winnaars werden door het lot aangewezen: Bsse. van Voorst tot Voorst, Vught; A. Kraal, Kerstant v. d. Bergelaan 47, Hillegersberg; Troostprijzen: Mej. E. Rijkholt, Violenstraat 1^} Groningen; J. Hens, v. Ilogenhoucklaan 78, 's-Gravenhage; A. Weijers, Hoflaan 7, Bergen N.H.; A. Platenburg, Goudschesingel 57c, Rotterdam. Hieronder prijs-puzzle No. 26 een kruiswoord-puzzle. 139 Plaats in het Gooi, 2—40 Afrikaan. 341 Engelsche fabrieksstad. 442 Vorm voor metaal. 565 Keten. 625 Vermoeid. 191 Visch. 1953 Rivier in Italië. 522 Voormalig koninkrijk. 393 Spijker. 404 Al. 415 Deel van een wiel. 426 Noodlot. 6425 Rivier in Frankrijk. 39_75 Telwoord. 4076 Geluidmaker. 41—77 Voet-afdrukken. 42—78 Muziekinstrument. 5287 Kroes. 5357 Persoonlijk. 6064 Wat afvalt. 64—99 Brood der woestijn. 8653 Óliestad. 86—116 Trillen. 87—91 Natuurverschijnsel. 91—76 Troefkaart. 82132 Volhardende geestkracht. 7794 Belemmering. 9498 Vogel. 9865 Buigzaam. 98128 Parool. 11587 Paardenvoeder. 115150 Levensdoel. 116120 Minder dan wéiniS- 120137 Engelsche titel. 13183 Kuiperij. 138123 Voorzetsel. 123——1 Achteruit. 12799 Hollandsche stad. 127—162 Grasveld. 136172 Schooi. 172—210 Grensplaats. 137—173 Afvoerkanaal. 173—211 Zonder "lho" 138174 Dun. 174—212 Bijcenhalen. 139—175 Deel van een huis. Indisch eiland. 149116 ad in België. 149209 Zwervend volk. Wordend insect. 157—161 Jaargetij. 161—128 Ernstig ongenoegen 10 Onderdeelen van een huis. 189150 Bultig dier. 189 ninhterhii 208-172 Kruipend dier. 209-173 Deel van Afrika. 210-174 Dichterby 211—175 Gevelteeken van een drogist. 212—162 Historisch Scandinavië. 213195 Korenzeef. Oplossing tot en met 16 December aan Puzzle-redacteur (oplossing 26) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdei e mede- deelingen. Onder de goede oplossers worden twee bedragen verloot van 2.50 en vier troostprijzen. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. mm smn vaiica Ni m ■m0 mwm EEN NIET BETALEND LOGE. RADIOPROGRAMMA Radio-berichten XNBRAAK BIJ DE gruyter. diefstal van een koffertje. Eerste Kamer heeft ernstige bezwaren tegen het voorstel. Blijkens het Voorloopig Verslag over het •ntwerp van wet tot tijdelijke heffing van •pcenten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening van het tarief betreurden vele leden, dat hel wetsontwerp bij de behandeling in de Tweede Kamer is gewijzigd. Het bezwaar, dat het oor spronkelijk ontwerp in strijd zoude zijn met den geest van het verdrag van Ouchy, kond°n zij niet onderschrijven. En het was toch daar om, dat de beperking van de tarietverhooging tot artikelen, welke hier te lande niet worden voortgebracht, heeft plaats gehad bij de wij 2ig!ng. Zij zouden gaarne vernemen, of hetgeen dooi den heer Kortenhorst op 26 October j.l. in de Tweede Kamer is gezegd t. a. v. de opcenten in België, inderdaad juist is en of de dooi België bereids in het leven geroepen en nog tot stand te brengen verhooging, wat de in voorrechten betreft, ook alleen betrekking heeft en zal hebben op de tariefposten, raken de artikelen, welke in België niet worden voortgebracht Mocht dit niet het geval zijn, dan zou, naar hun meening het bepaalde in artikel 2 van het tractaat van Ouchy in de eerste jaren voor Ons land practisch goeddeels zonder beteekeuis zijn en zou België niet hebben gehandeld in den geest van het verdrag, welke de Nederi. regeering tot verandering van haar standpunt deed besluiten. Verscheidene andere leden, die in de wtjzi ging van het wetsontwerp wèl een verbetering zagen, omdat zij aan het aanvankelijk out werp een beslist beschermend karakter toe schreven, hadden niettemin overwegende en niet te overbruggen bezwaren, omdat zij een oplossing van de financieele moeilijkheden langs anderen weg wèl mogelijk achtten, ter wijl de verhooging van prijzen der eerste le vensbehoeften vooral van suiker, welke hei onmiddellijk gevolg zal zijn van het inwerking treden der voorgestelde tariefverhoogingen, hun tegen de borst stuit. Enkele andere leden hadden geenerlei be zwaar het onderhavige wetsontwerp te aan vaarden. Zij betoogden, dat de 20 millioen ter stond moet worden gevonden en dat een tech nische herziening van het tarief eerst na een jaar baten zou kunnen opleveren. Caruso Herdenking Albertns Magnus. De inwoners van 't moederklooster der Do miuicanen te Huissen hebben 'n triduüm ge houden ter eere van den H. Albertus den Groote. in September 1931 heilig verklaard en tot karkleeraar verheven. Lector Molkenboer, hield de predikaties, waarin hij achtereenvolgens de grootmoedig heid. de wetenschappelijke belangrijkheid en de nederigheid van dien grooten Middeleeuwer in 't licht stelde. De Zondag was 't hoogtepunt van het feest. Meh brak met de ingetogenheid van bet Advent's gregoriaansch opj met blije helen de votiefrois van H. Albertus „In medio Ecclesiae" uit te jubelen, waarbij 't gewone fraterskoor pog was versterkt door de studenten van het Albertinum te Nijmegen. De in grooten getale opgekomen gasten vulden tezamen met de huis bewoners koor en altaar en zelfs de St. Tho mas-kapel met 't stemmige wit en zwart s Middags hield de Lector Primarius van 't Huissensch studiehuis, P. Aloysius van Oir- schot, o rede In de ruime hihltotheek van het klooster, P. van Oirschot had tot onderwerp gekozep: „Qelooven en Weten". s Avonds in t Plechtig Lof moest de enthou siaste rede van P. Molkenboer als 't ware wed ijveren met de devote litanie in de processie, •t jubelend Te De«m en de daverende Tantum Ergo van Dlepenbrock. Tenslotte besloot 'n schoon, eenvoudig spel van de fraters, waarin in 12 tafereelen 't leven van den middelepuwschen monpik sint Alber tus werd uitgebeeld op de wijze van een abel- spel, den schoonen dag, en 't luisterrijke tri duüm. Opzienbarend experiment. Na zes jaar van aanhoudend proefnemen is het den ingenieurs der Gramophone Company Ltd. (His Master's Voice) gelukt een procédé te vinden waardoor het mogelijk is, nlet-elec trische opnamen a. h. w. opnieuw vast te leg geu langs electrischen weg. In de Decembertijst van H. M. V. vinden we een plaat (DB. 1802) vervaardigd volgens dit nieuwe procédé, waarop Caruso zijn lievelings aria's uit „Paljas" en „Marta" zingt. Zooals bekend is, maakte Caruso 154 platen, voor His Master's Voise maar helaas was bet opname-procédé van elf jaar geleden (Caruso stierf op 2 Augustus 1921) niet te vergelijken met het tegenwoordige. Het gevolg hiervan is dat de platen, welk» in die jaren opgeno men werden, geen be paald vlekkelooze re productie geven van de artistieke prestatie. Vooral het opnemen van orkesten was vroe ger een moeilijke kwestie. Volgens de nieuwe, ingenieuze vinding het practisch mogelijk een opname die bijv. een zangsolo met or kestbegeleiding bevat te splitsen, zoodanig dat de zangstem van het orkest gescheiden kan worden. Bovendien vond men een manier om alle storende bijgeluiden welke vooral bij mechanisch-opgenomen platen op den voorgrond treden, te elimineeren. Bij bet opnemen van de nieuwe Caruso-ptaat ging men aldus te werk: Men speelde eea goede oud-procédé plaat (opgenomen in 1903) voor de microfoon. Hiervan werd een opname gemaakt, zoo zacht dat alleen de stem nog net hoorbaar was. Deze opname (A) werd nu op de frequenties onderzocht: waar bet noodig bleek werd de stem „opgehaald". Daarna re produceerde men de opname A met een pas sende versterking. Tegelijkertijd speelde een orkest de begeleiding: opname A en orkest begeleiding werden tezamen electrisch opgeno men. pe dirigent was tijdens de opname met een koptelefoon uitgerust, waardoor hij Ca ruso's stem precies kon volgen. Het resultaat van dit experiment is dus een samenvoeging van een aria, gezongen in 1903 met een or kestbegeleiding, gespeeld in 1932. Welke kolossale moeilijkheden een opname ais deze met zich brengt kunnen slechts wei nigen zich indenken. Het resultaat is evenwel verbluffend: Caruso's stem blijkt voor het na geslacht bewaard gebleven te zijn in al haar kracht, warmte en rijkdom. Een nieuwe triomf voor de techniek waar door ongetwijfeld interessante perspectieven geopend worden. Naar <3e overeenstemming Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart, te 's-Gravenhage, meldt ons: In de Vrijdag te Duisburg gehouden zitting der Internationale-Studie-Commissie voor de moeilijkheden in de Rijnvaart, zijn de onder handelende partijen meer tot elkaar gekomen Zoowel aan de zijde der reederijen als aan die der particuliere schippers kwam sterk het ver langen tot uiting om tot overeenstemming te geraken. Eenige kwesties zullen noodzakelijker wijze nog nader moeten worden onderzocht en uitgewerkt. Naar den algemeenen indru' der leden van de Studie-Commissie is de mogelijk heid van uiteindelijke overeenstemming aan wezig. BEVORDERING EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING IN DE BINNENVAART. Naar aanleiding van het ontwerp van wet tot vaststelling van tijdelijke maatregelen ter bevordering van eene zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart heeft het hoofdbestuur der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een adres aan de Tweede Kamer gericht, waar in het als zijn meening uitspreekt, dat maat regelen tot steun van in nood verkeerende be drijfstakken voor ons volksvermogen en ons economisch leven noodlottige gevolgen moeten hebben, wanneer zij beoogen een bestaanden onhoudbaar geworden toestand nog zoo lang mogelijk te doeü voortbestaan. Slechts een aanpassing aan gewijzigde economische ver houdingen kan het betrokken bedrijf redden en ons economisch leven voor verderen onder gang behoeden. Het leggen van steeds nipuwe lasten op de industrie, die een hoogst belang rijke oron van inkomen van ons volk is en het overgroote deel der werkgelegenheid moet leveren, beteekent in deze tijden, waar de in dustrie zich aan zoo abnormale lage wereld- prijzen moet aanpassen, een zekeren weg tot vermindering van het volksinkomen en ver grooting van de werkloosheid. Adr. die een andere steunregeling voorstelt verzoekt haar om aan dit wetsontwerp haar goedkeuring te onthouden. Langzaam treedt herstel in. Men meldt ons uit Rome: De gezondheidstoestand van den aartsbis schop van Westminster, kardinaal Bourne, is bevredigend. De artsen, die den hoogen lijder behandelen, hebben verklaard, dat de zieke langzaam voor uitgaat. Hij is echter nog zeer zwak, wat ook door den hoogen ouderdom van den patiënt nog wordt beïnvloed. Het herstel zal daarom zeer lang duren. ZILVEREN PRIESTERJCBILé PATER DR. ANTONIUS BUS- Den 21sten December a.s. hoopt Pater dr. An- tonius Bus (In de wereld Hendrik Bus), Pro curator der Paters Trappisten te Aehel, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar de H. Priesterwijding ontving. DE PLANNEN VOOR HET BEHOUD VAN HET RESIDENTIE ORKEST. Naar wij vernemen komen de plannen van het bestuur van het Residentie-orkest om in den ongunstigen financieelen toestand der vereeniging een belangrijke verbetering te brengen, neer op het volgende: Door statutenwijziging, waartoe inmiddels het besluit reeds is genomen, zal het lidmaat schap der vereeniging „Het Residentie Orkest' voor ieder worden opengesteld. Zooals men zal weten Is dit thans beperkt tot een zeer kleine groep van belangstellenden- Hierdoor zal het orkest op breeders basis kunnen komen te rusten. Men zal kunnen toetreden als gewoon lid. donateur of begunstiger. Gewone leden zijn zij, die een jaarlijksche contributie betalen van ten minste 5, donateurs zij, die ten minste 15 per jaar bijdragen, begunstigers zij, die tenminste 100 ineens storten. Het bestuur is voornemens den leden, donaiteurs en begun stigers jaarlijks een bijzonder concert te geven. Wanneer velen, die de groote cultureels be- teekenis van het Haagsch orkest voor de resi dentie inzien, van de gelegenheid gebruik maken om, behalve door hun abonnement, op één der aangegeven wijzen het orkest finan cieel en moreel te steunen, kan een flinke versterking van de materieels positie van het orkest verkregen worden. Indien thans ook vele begunstigers zouden toetreden, zou bo vendien direct een mooie som bijeengebracht kunnen worden, hetgeen van groote beteekenis zou zijn met het oog op de vernieuwing der contracten met de orkestleden Ten einde in dezen tot een breede actie te geraken, zal een groot comité van dames en heeren worden gevormd, dat zich in wijkcom missies zal splitsen, van welk comité mevr. S v. Lier-Enthoven het presidium heeft aan vaard. Zij, die zich reeds thans als lid, donateur of begunstiger zouden willen laten Inschrijven, kunnen daarvan schriftelijk mededeeling doen aan het secretariaat der vereeniging, Anna Paulownastraat 71, 's Gravenhage. NEDERLAND EXPRESS. De speciale boottrein met post en passagiers. Jn aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens" zal Dinsdagmorgen, 13 December om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 14 dezer om 7.05 te Zefrenaar. 7.57 te Arnhem. 8.48 te Utrecht (C.S.), 9.49 te Den Haag (S.S.), 9.32 te Amsterdam (W.p 9.51 te Amsterdam (C.S.) en 10 uur te Rot terdam (Maas). TERUG UIT HET BELOOFDE LAND. Mijnwerkers-families, die in Augustus j.l. naar sovjet-Rusland waren vertrokken, zijn dezer dagen weer lu Palenherg, waar de zetel van de mijn „Carolus Magnus" is gevestigd, en gelegen onder den rook van Rimburg. te ruggekeerd. Ze zijn nog armer teruggekeerd, dan ze naar het „aardsche paradijs" gingen ze redden alleen hun leven. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Té Barsingerhorn zijn de heer S. en diens schoonvader K., verdacht van den brand bij den heemS. te hebben gesticht, In arrest ge steld en naar Alkmaar overgebracht. 'flet geslacht van v. Schleicher, den Duit- tchen rijkskanselier, klimt op tot 1135. 'Een der voorvaders in de XVIe eeuw reeds in het staatsbestuur. De rente der rijksvoorschotten en de annuiteitstermijn. De afd. Zuid-Holland van den Nationalen Woningraad hield Zaterdagmiddag een bijeen komst te 's-Gravenhage. De heer J. Bommer, secretaris van den Nat. Woningraad (A.B.V.W.) te Amsterdam, sprak over: „De Woninghouw en woningexploitatie en de huidige crisis", mede in verband met het rapport der commissie-Vliegen, Spreker zeide van oordeel te zijn, dat van een woning tekort op het Qogenblik niet meer kan worden gewaagd, enkele gemeenten uitgezonderd. Sedert het uitbreken verleden jaar van de vertrouwenscrisis in het bouwbedrijf is de toestand op het gebied van de woningvoorzie ning ongunstiger geworden. De Regeering heeft nagenoeg niets gedaan om in dezen toestand verbetering te brengen. De Woningraad huldigt bet standpunt van de commissie-Vliegen, hierop neerkomende, dat in het algemeen de woninghuren toereikend behooren te zijn om den normalen kostprijs te dekken. Noodig Is: dat de tekorten door de oorlogs crisis in de woningexploitatie ontstaan, toen de bouwprijzen abnormaal hoog waren, voor 75 pet. door het Rijk worden gedragen, en voor 25 pet door de gemeenten. Verder is sinds jaren bij de regeering aan gedrongen op verlaging van de rente van 6 pet der vroegere voorschotten; tot nu toe te vergeefs, ondanks het feit, dat het percentage van de rente der door de regeering opgeno men gelden door conversie is verlaagd, sinds 1923, toen de regeering eveneens 6 pet. voor haar gelden moest betalen. Speciale maatregelen (bijdragen) zijn noodig voor die groepen, die door persoonlijke om standigheden, zooals werkloosheid, de normale huur niet kunnen opbrengen. Bij het debat zeide de heer Moor (Rotter dam) dat het voor de woningbouwvereenigln gen in de Maasstad niet mogelijk is eenigszins redelijke woningen te bouwen beneden 6- 7 per week. De heer Joëls (Den Haag) achtte niet het rentetype te hoog voor redelijken woningbouw. Evenwel kan de afschrijvingstermijn voor de vereenigings- en gemeentelijke woningen, wel ke onder degelijke voorwaarden plegen te wor den gebouwd, aanmerkelijk worden verlengd: een tijd van 60 jaren Is veel te kort. Spreker gelooft, dat dergelijke woningen best 100 jaar mee kunnen en dat de afschrijvingstermijn al thans op 75 jaar kan worden gesteld. Spr. be veelt dit middel om tot huurverlaging te ko men, den Woningraad ter overweging aan. De afd. Boskoop merkte daartegenover op. I dat een verlaging van de annuïteit als gevolg van verlenging van den afschrijvingstermijn nauwelijks eenigen Invloed op de buren zou hebben; misschien een fractie van een percent. De inleider antwoordde, dat alle factoren, die op de huurprijzen van invloed kunnen zijn, in aanmerking moeten worden genomen. De rente voor de voorschotten dient te worden verlaagd tot de 3 pet. Nationale Schuld of der gelijke. Verlenging van den annuiteitstermijn is door den Nat. Woningraad tpeer dan eens na gegaan, doch telkens afgewezen. Indien die termijn van 50 op 75 jaar zou worden gesteld, dan zou dit voor de arbeiders een huurverla ging met 19 cents per week niet overschrij den, waartegenover het nadeel zou staan, dat geenszins is gewaarborgd, dat de betreffende woningen over 50 jaren of langer tijd de huren nog kunnen opbrengen in overeenstemming met de dan te stellen eischen. NIEUWE R.-K. KERK TE DELFT. In verband met den voorgenomen bouw van een R.-K. kerkje, aan de Brasserskade te Delft, verzocht het kerkbestuur van den H. Hippoly- tus aldaar, aan den gemeenteraad, toestem ming te geven tot het aanleggen van drie hal ve straten, en medewerking te verieenen tot het verkrijgen' van vergunning van het polder bestuur, om de sloot op de erfscheiding te 1410- gen omleggen rond de straten. s L)e nieuwe toegang tot de 1 aticaansche musea, Woensdag door den H. Vader plechtig ingewijd. J. J. H. REGOUT. f Te Maastricht is op 77-jarigen leeftijd over leden de heer J. J. H. Regout. M. VAN WIJHE f Vrijdag is in den ouderdon) van 64 jaar te Apeldoorn overleden de heer M. van Wijhe E.z. De overledene werd in 1921. als lid van de C.-H. Partij benoemd tot wethouder van On derwijs en Technische bedrijven, aldaar Van 1927—1931 was hij lid der FroV. Staten van Gelderland DE CRISISPENNING VAN HET NAT- CRISIS-COMITé- Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt ons mede; De Vereeniging voor Penningkunst heeft des tijds 100 exemplaren van een grooten bronzen gietpenning ter beschikking van het N.C.C. gesteld, op voorwaarde, dat deze voor minstens 50.— per stuk verkocht zouden worden. Een beperkt aantal exemplaren van dezen penning is thans nog beschikbaar. Aanvragen kunnen rechtstreeks gericht worden aan het secreta riaat van het N.C.C., Kneuterdijk 20, terwijl het verschuldigde bedrag gestort moet worden op postrekening 186000. Indien de verkoop ge schiedt door tusschenkomst van een plaatse lijk crisisconiité, dan vloeit de opbrengst, be houdens de gewone afdracht van 10 pet., in de plaatselijke kas. BROCKWAY BUS LEIDEN—HAARLEM. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben af gewezen de aanvrage van de N.V. Nederland- sche Brockway Bus Maatschappij te Amster dam om verlenging de vergunning tot het in werking -houden. voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, van een autobusdienst van Leiden over Qegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede naar Haarlem en omgekeerd, ten name staan de van hare dochteronderneming de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus Maatschappij te Heemstede. ONDERSCHEIDING. Rijkspresident von Hindenburg heeft dr. Ludwig Klages ter gelegenheid van diens OOsten verjaardag als erkenning van zijn verdiensten voor de Duitsche wetenschap de Goethe- medaille verleend. EEN OCEAANVLIEGER BEKEERD. De bekende oceaanvlieger Sir William S. Brock, die in 1927 tezamen met Eduard Schlee een vlucht over den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt van New Foundlaud naar Engeland, en vervolgens over Holland, Duitschland, Tur kije, Indië en China naar Tokio, is te Chicago in den ouderdom van 36 jaar overleden. Eenige dagen te voren was hij opgenomen in de Ka tholieke kerk. Zijn begrafenis werd dmr een groot aantal bekende vliegeniers bijgewoond. Oplichter aangehouden- vervoegde Bij een hotelhouder te Haarlem - zich iemand om logies. De hotelhqU en hem ten dienste, maar toen 't oP ,et 0Ver de* kwam, bleek de man hiervoor rnel(jt de noodige contanten te beschikkem H. Crt.". Hij bood echter een ge in pand aan. De hotelbo«d telef een verdacht luchtjebesP verlegenheidShalve de politie. Deze rekende usnaive den „gast" maar in DINSDAG, 13 December. Huizen (1875 M„ 160 K.H.) Uitsluitend KRO-uitzending: 8.00—9.15 en 10.00—11.30 gra- mofoonplaten; 11.30—12.00 godsd. halfuurtje; 12.15 1.45 KRO.-boys en J Mossel (refreinzang); I.45 pauze; 1.55—2.30 middenstandscursus; 2.30 -3.30 vrouwenuurtje; 3.30—4.30 modecursus- 4.30—4.45 gramofoonplaten4.45—5 00 voordracht M. Koster: 5.00 5.20 H. Vermeer (piano), wer ken van Grieg; 5.205.35 vervolg voordracht; 5.35—5.55 vervolg pianorecital; 5.55—6.15 Prof. A. Pompen O.F.M.: Sir Walter Scott; 6.15—6 30 gramofoonplaten; 6.30—6.50 esperanto; 6.5.O—10 05 uitvoering „Ai'da" uit Stadstheater te Ak.en, in de pauze Vaz Dias: 10.0510.30 voordracht Th. de Witte; 10.3012.00 KRO.-concert, pop pro gramma. O.a. Concert-ouverture, Mennings. .Hilversum (296 M.. 1013 K.H.) AVRO- mtzending: 8.00—10.00 en 10.15 gramofoonplaten; voordracht door M. v. EysdenVink: 11 00 orgelconcert Piet v. Esmond met medew. v. M. raeoer (ceuo). 1200—2.15 AVRO.-kleinorkest en dln »!00?platen- °a Spaansche suite. Gerar- man- 5 o?5"1' Das Hollandweibchen, Kal- siis-4 nn g.ramofoonplaten; 3.00 knipcur- R dder 4 30 JS^ö-recita) door Annie de I aios én zUn ruur: 5 30 VPRO 6.00 Knvacs ,J orkest (refreinzang Bob Scholte) ?'30 Er,gelsche les; 8.00 Vaz met mer'ew. v Bert Bloem (tenor). O.a. fragm. Paeanini I ehar- 9.00 zang door Eva Liebenberg (alt)met medew v. Egb. Veen (piano): 9.15 vervolg Omroepor kest. O.a. suite joyous youth, Coates'; 9.45 Om roeporkest met medew. v Eva Liebenberg (alt); 10.00 „Eén van ons" spel van John Galsworthy. Regie: Kommer Kleyn: 10 50 gramofoonplaten; II.00 Vaz Dias: 11 0512 00 gramofoonplaten. Doventry (1554 M„ 183 K.H.) 10.50 tijd sein. weerbericht: 11.0511 20 lezing; 12 20 or gelspel E. O'Henr.v; 1.05 Commodore Grand- orkest Oa. 2 Carmen-suites; 2 20 voor de scho len: 4.50 Réné Tapnonier en ziin orkest; 5.35 kinderuur: 6.20 berichten; 6.50 Beethoven's Piano-sonates door D. Moecridge: 7.10 Italiaan- sche conversatieles: 7 40 Radio-militair orkest met medew. v. T. Green (bariton); 8.50 lezing; 9.20 berichten: 9 40 „The forest", van J Gals- worthv. Bew Dnlcïma Gl»sbv Regie: Howard Rose: 11 2512.20 dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs („Radio-Paris" 1724 M„ 174 K.H.) 8.05 gramofonnplaten: 12.20 Kerttly-orkest. O.a. fragm. Proserpine, St. Saëns; 7.40 orkest; 8 20 Cabaret-programma: 9.05 kamermuziek door het Omroepkwartet met medew. v. solisten. O.a. Concert voor viool, piano en orkest, Chausson. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.) 11.20— 1 20 concert uit rest. „Wivex"; 2.20—4.20 Radio- harmonie-ork°st met medew. v. B. Fmda (piano): 7.20 Operettemuziek; 8.20 werken van Biörnson (declamatie); 8.50 Kamermuziek door trio; 9.40—10 20 Omroeporkest. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 6.25—7 20 en 11 20—12 10 gramofoonplaten: 12.20—1.50 con cert. O.a. Der biau» Vogel. Spies: 1.50 gramo foonplaten: 4.205 35 colistenconcert (bas en piano): 7.20 Werag-kleinm-kest. O.a. fraem. warte orchidee. d'Albert. In de pauze Pützchen- markt, hoorspel met gramofoonplaten. Rome (441 M., 680 K.H.) 8.05 gevarieerd cpncert met medew. v. kwartet, sopraan, tenor en viool. In de pauze radiotooneel. Na afloop gramofoonplaten en berichten. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 gramofoon platen; 1.30 Omroepkleinorkest. O.a. Kinder suite, Ackron; 5.20 Omroeporkest. O.a. para phrase Lohengrin; 0.35 gramofoonplaten' 8 20 Mozartconcert. Os Symphonie in c.; 10.30 11.20 gramofoonplaten. (338 M.. 837 K.H.) 12.20 Omroepkleinorkest; 1.30 gramofoonplaten: 5.20 Omroeporkest. Oa. Wienerwaizer, Gilson: 6 50 gramofoonplaten: 8 20 Omroeporkest met medew. v. Kees Pruis Stella Seeiner en Willem Ciere; 10.340—11-10 vervolg concert. Ze es en (1635 M„ 183.5 K-H-) 5.50—7.20 con cert; 11.20 en 1.20 g'-amofoonplalen; 3.59450 orkest. O.a. symphonische dansen op. 64, Grieg; 7.20 gevarieerd programma uitMunchen; 8.10 vroolijk uurtie uit Weenen, 9.a5 oerichten en hierna tot 11.20 concert door het Sted. orkest van Flensburg. Rotterdam G3*1" radiodistr.) Program ma 3' 9.30 Königswastarhausen; 9.55 Langen berg- 1.20 Königswusterhausen; 2.20 Kalundborg; 4 20 Warschau; 6.20 Brussel (Fransch); 7.20 Kö- nigswusUausen: 9.05 Parijs. Programma 4-10.35 Daventry: 11.20 Königs- wusterhausen; 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.; 3.50 Kömgswusterhausen; 4.50 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaarnsch); 7.05 Beromünster; 10.30 Brussel (Fransch); 11.20 Daventry. li „bdbi uumi kwam aan het Unht Op het politiebureau^ bet Heb aat de man K. kee z«n onsnoHt, k0<hterd Tdeepöntie 'in Rotterdam, L politie ^Amsterdam, terwijl hij in 's-Gravenhage nog in Amsteruaun g niaanden had te ondergaan, dit aUM wegen* verduistering. De man be- 4 let horloge van -.eniand in Amsterdam renergeescbenke gekregen te hebben om het te gelde te leverd. maken. K. is aan de justitie overge- Men meldt ons uit Amsterdam: In een w.inkri van ij» firma p Gruyter Zn aan de Kinke-reitraat werd Vrijdagnacht inge broken. Do daders hebben in het naast den winkel gelegen trapportaal planken uit den wand gebroken en zijn door het ontstane gat naar binnengekomen. In een kantoortje achter den winkel staat een oud-model brandkast welke door de daders met een steekvlam werd bewerkt en daarna geopend, waarna hun een buit van 650.— en 11 zakjes met gasmunten ter waardeti van 115.50 In handen viel. D® inbraak werd pas Zaterdagmorgen om 9 uur door het personeel ontdekt. Van de daders geen spoor. Tot anderhalf jaar veroordeeld De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde conform den eisch een 31-jarigen Amsterdam schen metaalbewerker wegens diefstal tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De man ontrukte eenigen tijd geleden een juf frouw, die op den Amstel, bij Carré liep, een koffertje, waarin zich f 1800 bevond. De juf frouw achtervolgde hem, doch op den hoek van een zijstraat stond een „onbekende" met twee fietsen. Beide mannen reden zoo snel mogelijk weg. De ketting van de fiets van den dader liep echter van het rad, zoodat hij onmiddellijk gearresteerd kon worden. Verd. voerde ter ver dediging aan, dat hij niet wist, dat er zooveel geld in het koffertje was. Hij wilde het koffertje hebben om er negotie in te bergen. DINSDAG. Te 5.00 uur n.m. 'n Grieg-pianorecital via Huizen, waaromtrent, gezien Grieg's gemakke lijk aansprekende en ingeburgerde melodiek, wel geen nadere bespreking noodig zal zijn. Te 6.5010.05 uitzending door Huizen van Aïda, opera in 4 bedrijven van G. Verdi uit het Stedelijk operagebouw te Aken, waarom trent de K.R.O.-gids nadere bijzonderheden pu bliceert. Laat in den avond geeft Toulouse 385 M. van 11.20 tot 11.50 een deel van de „Rédemption" van César Franck en „Pastorale d'été" van Honegger. Dq radioprogramma's vermelden niet. welke deelen uit Franck's werk zullen worden uit gevoerd. Het is echter niet mogelijk, dat in het tijdsbestek van 30 minuten dit opus, plus Honegger, gegeven kan worden. De „Rédemption" is een oratorium uit Franck's tweede scheppingsperiode en heeft als onderwerp een in de visie van den com ponist tweevoudige verlossing: door Christus komst op aarde en door middel van het gebed Bij het tweede deel schreef de auteur zelf den volgend commentaar: „Les siècles pas sent. AUégresse du monde qui se transforms et s'épanouit sous la parole du Christ. En vain s'ouvre l'ère des persécutlons, la Foi triomphe de tous les obstacles. Mals l'heure moderne a sonné! La croyance est perdue; l'homme, en proie de nouveau h l'ftpre déslr des jouissances et aux agitations stériles, a retrouvé les passions d'un autre Age!" In dit naïef-romantisch gemiddelde beweegt zich ook de muziek. Honegger's werk dat hierop volgt is het eerste eeney grootsche reeks van creaties voor orkest, waarvan Pacific 231, Rugby, en pen Symphonie het pieest tot typeering van Honeg ger's persoonlijkheid hebben bijgedragen. De Pastorale d'été is derhalve een Jeugdwerk, dat een charmant, doch niet uitgesproken eigen accent heeft. O EEN ARM AFGERUKT Het O. M. bij de Bossche Rechtbank eischte tegen den chauffeur H. v. d. B. uit Nijkerk, die te Gennep zekeren Verzet met z'n auto aan reed, waarbij hem een arm werd afgerukt, wegens roekeloos en onvoorzichtig rijden, 200 boete sub. 6 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Door Mr. Hilterman uit Amsterdam werd vrij spraak gepleit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10