DE VRIJMETSELARIJ IN SPANJE Bij Verkoudheid HAND IN HAND MET HET SOCIALISME. y^aeroiEf MAANDAG 12 DECEMBER 1932 WIE DE REVOLUTIE FINAN CIERDEN. DE „VERSCHIJNINGEN" VAN BEAURAING. EEN IDYLLISCHE GEVANGENIS. OP DEN FEESTDAG VAN MARIA ONBEVLEKT ONTVANGEN. EEN PSEUDO-GEST1GMAT1SEERDE. NIEUWE POLITIEKE MOORD IN BULGARIJE. GEHEIME FASCISTEN-ORGANISATIE IN CHINA. LEERAAR UIT ZIJN AMBT ONTZET. PROTEST VAN DEN NUNTIUS TE MADRID. BIJBELS NAAR RUSLAND GESMOKKELD. M UN HA RD T'S SALMIAK Ötab/etien NAAR DEN VERVALDAG. ROOSEVELT REEDS THANS BEWAAKT. TERUGKEER VAN AUSTRALIË- vlieger. Aan het werk van Juan Tusquets, professor aan het seminarie van Barcelona, „Origines de la Revolueion espanola" ontleent pater dr W. Speekman S.J. eenige interessante bizon- derheden over de vrijmetselarij in Spanje. Voor den staatsgreep van Primo de Rivera nam de vrijmetselarij in Spanje een zeer zwakke positie in maar tijdens het bewind van den dictator organiseerde zij zich en liet zij haar invloed op leger, vloot en politiek gelden Primo zelf zag het gevaar niet in en toonde zich sceptisch tegenover alles wat men hem ever de loge en baar plannen voorlegde. Wel verbood hij in Madrid een vrijmetselaarscon- gres maar een van zijn ondergeschikten, gene raal Barrera, liet het in Barcelona toe. Qninones de Leon, voormalig gezant te Parijs en rampzalig raadsman des konings, was lid van de loge. Vele andere aanhangers van Primo waren met de loge bevriend. De „Grande Oriente Espanol" telde 362 loges in 1883, in 1922 slechts 33 maar in 1927 weder om 85 en in 1931 reeds 105. De „Gran Logia Espanola", een andere ver takking, die hoofdzakelijk Catalaansche ele menten omvatte en een lokaal karakter droeg, telde in de genoemde jaren respectievelijk 18, 10, 42 en in 1931 eveneens 42 loges. In de jaren 192528 liet zich het grootste deel der linksche politici van Andalusië en Catalonië als lid der loge inschrijven. Macia, de tegenwoordige president der Catalaansche generaliteit en majoor Franco, de leider van den opstand in Jaca, waren lid van buiten landsche loges. Om van het streven' der Spaansche vrijmetse laars eenig idee te geven, zij hier vermeld, dat het bulletin der groote Spaansche loge van 1924 het ongehoorde plan opperde, om de geestelijkheid van Catalonië naar de Baskische provincies te verplaatsen en de Baskische «,'istelijken naar Catalonië. De bedoeling van dn plan wordt terstond duidelijk als men be- genkt. dat het Cataiaausch en het Baskisch S v-paveei van elkaar verschillen als het Neder- Hndsch tan het Chineesch. Nadat de vrijmetselarij ook. in regeerlnrs- kringen vasten voet gekregen had begon zij met de doorvoering van haar plannen Ook toen echter bleef de dictator blind voor haar booze bedoelingen. j. wee hooge officieren schreven een zeer ten- deatieuse brochure, waarin ook de vrijmetse larij verdedigd werd. Zij kregen een maand arrest maar hun vonnis werd al heel spoedig herzien en kort daarna werden zij vrijgelaten De politie ontdekte tijdens de dictatuur ver- schillende samenzweringen, waarbij vele le den van de loge in Alhama en Jerez gearres teerd werden. Maar ook zij werden spoedig weer op vrije voeten gesteld en de vrijmetse laars koelden hun wraak op den aartsbis schop van Tarragona. Men deelde Primo mede, dat zijn vriend, de leeds eeider genoemde Barrera, onder leiding Vt,n de loge aanvallen deed op het Catalaan gclie episcopaat maar de dictator „kou"' het niet gelcoven. Integendeel, hij benoemde zelfs d'-n vrijmetselaar Perrena tot minister van financiën. x'q 1926 en 2/ deden ook de leiders der so cialistische partij hun intrede in de loge en i«mn hunner kregen hooge regeeringsposten. Gees vonder dan ook, dat de secretaris van den hoogen raad der vrijmetselarij in 1927 op vergaderingen verklaarde „Wij vrijmetselaars he - - - reeds de stellingen veroverd, welke de revolutie mogelijk zullen maken Op de ledenlijst der „Logia Hispano-Ame- ricana komt de naam voor yan een Joodschen groot-industrieel uit Manila, Richard Benja min, die de revolutie gedeeltelijk financierde. Om van de sterkte van sommige loges een idee te geven, zij hier slechts vermeld dat de ledenlijst der „Gran Logia Regional'de Me- diodia" den 15en October 1926 reeds 1059 le den telde, van wie 604 voorname posten be kleedden. In geheel Spanje zijn er thans 106 loges met vijf duizend leden. Sinds December 1931 bestaat er ook een vrouwenloge Tegelijk met de loge ging ook het socialisme in 1928 tot den aanval over. Primo de Rivera nam van dat oogenblik af aan zijn toevlucht tot strenge maatregelen maar zija ingrijpen kwam te laat en de dictator viel. Berenguer kwam aan het bewind. De vrij metselarij juichte deze verandering toe en noemde 1930 een „geluksjaar". De beruchte majoor Franco schreef een jaar later: „De regeering deed alles, om een mislukking van haar maatregelen te voorkomen waar wij be reidden den republikeinschen aanval voor." De grootmeester der loge Esteva verkondig de op een congres, dat van 7 tot 9 Juni 1930 te Madrid gehouden werd, de noodzakelijkheid om alle linksche partijen in een eenheidsfront tegen de regeering te vereenigen. Tijdens het bewind van Berenguer werd het aantal socialisten verdrievoudigd en ook de loge breidde zich sterk uit onder de studen ten en het leger. De koning was door vrijmet selaars omringd. Onder de fabrieksarbeiders en soldaten wer den vlugschriften verspreid, waarin Kerk en geestelijkheid heftig werdén aangevallen. Het revolutionnaire comité te Parijs, gesteund door de logebroeders van Frankrijk en Portugal, was midden Februari 1931 reeds geheel en al gereed met de voorbereiding der revolutie, wel ke in April uitbrak. Een der voornaamste leiders der revolu tionnaire beweging, Pujula, Kadesh-rldder in de Catalaansche loge, agent der bank van Ca talonië, werkte zooals de Fransche „Cahiers de l'Ordre" van Maart-April 1931 (pag. 173) mel den, „onder het vaderlijk oog van de leden van ons politiek bureau", die hem zoo genegen wa ren, dat zij op zijn verzoek en om hem een dienst te bewijzen, in October 1928 een zekeren Pedro Sanz, artiest en correspondent van Spaansche bladen en vrijmetselaar, die in Frankrijk wegens zedeschandalen gearresteerd en veroordeeld was op vrije voeten stel den." Men gaf millioenen uit. Vanwaar kwam dit geld? „Ongetwijfeld uit Rusland; het ging door de handen der Amerikaansehe joden en werd door de Spaansche loge verdeeld", aldus luidt het antwoord, dat de heer Fouquet, secretaris van de „Cahiers de l'Ordre" op deze vraag geeft. Dit wordt overigens bevestigd door uitlatingen, welke majoor Franco bij een souper in het casino der veld-artillerie deed. Kolonel Macia vreesde, dat de rechts georien teerde politicus Cambo in Catalonië de over hand zou behouden. Dit moest door een opstand der massa verhinderd worden. De vertegen woordigers der arbeidersorganisaties waren het hiermee eens en wezen erop, dat door Noord-Amerikaansche vrienden ter beschik king gestelde gelden toch ergens voor dienen moesten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uitvoerige discussie, in het verloop waar van Franco uitriep „De joden loopen gevaar hun millioenen te verliezen en wij onze kan sen, als wij met dit hasardspel meedoen". Nog andere feiten zijn er die de mededee ling van den heer Fomquet bevestigen. Eenige dagen voor den opstand in Jaca werd aan het filiaal van een buitenlandsehe bank in Bar celona een zeer hoog bedrag door een joou schen bankier in Noord-Amerika geremitteerd an toen de republiek was uitgeroepen, werd tot president van den hoogen bankraad benoemd Augusto Barcia, groot-commandeur van den ouevereinen raad der vrijmetselarij in Spanje en tot liquidateur van de bezittingen der Jesuieten, Demofilo de Buen, groot-meester van het Spaansche Groot-Oosten. Arbeidsgemeenschap" tusschen directeur en gevangenen. In een klein stadje in Griekenland be vindt zich een gevangenis waarin zich een soort arbeidsgemeenschap gevormd had tus schen den directeur, de gevangenbewaarders en de gevangenen. De directeur was een man die graag een ge noeglijk leventje leidde, hetgeen echter zijn karig salaris hem niet veroorloofde. In zijn „grooten nood" nam hij daarom zijn toevlucht tot enkele „jongens van de vlakte". Met medewerking van enkele gevangenbe waarders kregen de inbrekers iederen nacht „avondpermissie" met de boodschap dat ze van hun verlof een goed gebruik moesten maken, om in een der eerstvolgende nachten in te breken. Gedurende geruimen tijd werd in het stadje en in de naaste omgeving geregeld Ingebroken zonder dat de politie er ln kon slagen de da ders op het spoor te komen. Geen wonder, want de dieven zaten veilig en wel in de ge vangenis waar zij buitengewoon goed behan deld werden. In enkele maanden tijd hadden zij voor meer dan een mlllioen drachmen gestolen: de buit werd verdeeld tusschen den directeur, de ge vangenbewaarders en de jongens met avond permissie. De directeur kon zijn vroolijk le ventje voortzetten, ook de ambtenaren maak ten goeden sier en de dieven zelf bleven voort durend in training. Aan dezen idyllischen toestand Is nu een einde gemaakt: de organisatie werd ontdekt en de bevolking van de gevangenis is thans met enkele gasten vermeerderd, die het Interne leven der gevangenis heel goed kennen en die onder de verdere pensiongasten zeer veel vrienden tellen. De directeur en de gevangenbewaarders zijn nl. in hun eigen ge vangenis onderdak gebracht, maar thans in een cel die ze vroeger meestal aan den buiten kant zagen. SMOKKELARTJ AAN DE BELGISCH- NEDERLANDSCHE GRENS. De Belgische douane heeft langs de Neder- landsche grens, aan de zijde van het land van Waes, een bijzonderen bewakingsdienst Inge steld, daar eiken nacht van Nederland uit en kele honderden sluks vee en een groote hoe veelheid levende en geslachte varkens clan destien naar België gebracht worden. Zooals bekend, is Beauraing, een dorp nabij Dinant, een tiental dagen het tooneel geweest van alleszins mysterieuse gebeurtenissen waar omtrent zeker nog de grootste voorzichtigheid is geboden, doch welke toch merkwaardig ge noeg zijn, om hier uitvoerig te worden ver meld. Aan de Brusselsche „Standaard" ontleenen wij daarom het volgende relaas van het ge beurde Te Beauraing. op den weg van Rocbefort bevindt zich eene school, bestuurd door de Zusters van O. L. Vrouw. In den tuin is een grot, toegewijd aan O. L. Vrouw van Lourdes Op 29 November j.l. waren vier kinderen van 9 tot 15 jaar het zusje van een hunner aan school komen afhalen. Het was ongeveer half zeven 's avonds. Plotseling beweerde het eenige knaapje van de groep de vier andere kinderen waren meisjes dat hij eene geheel in 't wit gekleede vrouw zag, in wie hij O. L Vrouw meende te herkennen. Kort daarop zagen ook de andere kinderen de „verschij ning". Sedert dien heeft de „verschijning" zich el- ken dag voorgedaan rond hetzelfde uur, dus in den vroegen avond. In den beginne werden de kinderen niet geloofd; ze werden berispt en afzonderlijk aan een streng verhoor onder worpen. Allen legden precies dezelfde verkla ringen af omtrent de „verschijning", welke ze op dezelfde manier beschrijven. Men heeft ben op honderd verschillende manieren onder vraagd, listen verzonnen om hen elkaar te Joen tegenspreken; alles tevergeefsch. De kin deren bleven onwankelbaar in hunne overtui ging, dat werkelijk de H. Maagd hun ver scheen. Ze beweren dat de „verschijning" hen zelfs al heeft toe gesproken en geantwoord op hunne vragen. Honderden personen hebben zich dagen ach ter elkaar naar de plaats in kwestie begeven, doch het zijn altijd alleen maar de vijf kin deren, die iets „zien". Zoodra een der kinderen uitroept „Ze is daar", vallen allen spontaan op de knieën en beginnen vurig te bidden. Na de „verschijning" van Woensdagavond werden de vijf „bevoorrechten", zooals de be volking de kinderen reeds noemt een voor een langdurig ondervraagd door een groep van vier geneesheeren, waarbij een specialist uit Has- tière. De antwoorden van de kinderen waren volkomen eensluidend. Zij beschreven de vrouw, die hen in een glorie van licht ver schijnt, en haar kleed, op dezelfde wijze. Volgens de geneesheeren kan van collectieve hallucinatie op dezen ouderdom geen sprake zijn. De geestelijke overheid heeft, sooals bekend van haar kant de grootste omzichtigheid ge boden, en aan de geestelijken verboden zich op de plaats dér „verschijning" te begeven rond het uur, dat deze zich aan de kinderen vertoont. Op een vraag der kinderen aan de „ver schijning" om genezing van een lam school makkertje en van een blinden oom van twee der kinderen, had de verschijning, naar zij beweren, geantwoord; „Komt hier op den dag der Onbevlekte Ontvangenis". De ontroering in de streek, welke met den dag toenam, bereikte Donderdag haar toppunt. Honderden en honderden personen kwamen mét allerlei vervoermiddelen naar Beauraing toegestroomd. Men spreekt van 10.000 mannen en vrouwen, die zich 's avonds, ondanks de nij pende koude verdrongen nabij de spoorweg brug van de lijn Houyet-Gdinue, zoo dicht mo gelijk bij de plaats van de „verschijning." De gendarmen slaagden er niet in een regelmatig verkeer te verzekeren. Door de dichte drommen baanden de vijf „bevoorrechten" zich moeilijk een weg naar de tralies voor de grot, waar sedert 29 Novem ber de H. Maagd hun eiken dag zou verschij nen. „Daar is ze", riep een der kleinen. De vier anderen vielen op de knieën, en begonnen vol vuur den rozenkrans te bidden, luide medege beden door de ontroerde omstanders. De blin de oom en het lam schoolmakkertje smeekten- „Heilige Maagd, maak dat ik zie, dat ik gaan kan." De vijf kinderen waren in geestvervoering. Verscheiden geneesheeren, die naast hen ge knield zaten onderzochten de kleinen, terwijl te, met bleek gelaat, trillende lippen een he- melsche uitdrukking op hun gelaat, de oogen strak gevestigd hielden op een voorwerp, dat niemand van de andere aanwezigen zag. Een geneesheer hield een brandenden luci fer onder de gevouwen handen van een der meisjes, die niet het minste teeken van pijn vertoonde. Met den punt van een zakmesje werd in hun wangen geprikt; onverwacht werd het schijnsel van een electrisohe zaklan taarn in hun oogen gericht; maar dit alles verwekte niet de minste reactie bij de kinde ren. De extase duurde voort totdat de rozenkrans geëindigd was. De kinderen stonden schreiend op en verklaarden: „Ze is weg". „Ze was nog schitterender: nog blanker nog mooier" zeg gen ze later. Over de menigte hing een benauwende stil De bedriegster voortvluchtig. Sedert eenige maanden, schrijft Fr. Ritter von Lama, kan men in sommige buitenland sehe godsdienstige tijdschriften telkens weer opnieuw allerlei berichten vinden over een geval van stigmatisatie, dat zich zou hebben voorgedaan bij een Portugeesch dienstmeisje, Maria da Conceigao Matbeiro, dat in betrek king was bij dr. Almeida, kanunnik in de stad Lamego. Er werd ook bij vermeld, dat deze voorzichtige priester haar in het ziekenhuis had doen opnemen ter verder klinisch onder zoek. Daar men sindsdien geen nieuwe bijzonder heden meer vernam, was men in de veronder stelling, dat het onderzoek nog niet was afge loopen. De groote liberale bladen hadden des tijds allerlei bijzonderheden over dit geval ge publiceerd en terwijl zij stelling namen tegen Konnersreuth, hielden zij het geval van La mego voor echt. Men zou juist van dezen kant een heel ander oordeel hebben verwacht. De katholieke pers daarentegen was zeer voorzichtig, stelde een degelijk onderzoek in, zoodat de bisschop die zich op dat oogenblik in retraite bevond bij zijn thuiskomst een volledig dossier vond, waaruit de kerkvorst zich een oordeel kon vormen. Het was een uitgemaakte zaak, dat Maria Matheiro wonden had en deze wonden bloed den Donderdags en Vrijdags; deze wonden bevonden zich aan den binnenkant der hand en ook uit haar hoofd vloeide bloed. Dat was niet te ontkennen, want het meisje liet de wonden aan het volk zien als een opgewonden volksmenigte, die voor het huis samenschoolde, zulks vroeg. Uit het onderzoek van het katholieke blad „Novidades" kwam echter ook vast te staan, dat Maria Matheiro vroeger in dienst was ge weest bij een geneesheer in Porto, dr. Rodri guez de Cavalho. Deze geneesheer deelde mee, dat kort voor haar vertrek geconstateerd was, dat het meisje met een scheermes de wonden in haar handen en hoofd veroorzaakte. Door een vriendin had Maria Matheiro gezorgd, dat in Lamego spoedig het verhaal van haar „stigmatisatie" bekend werd. Toen zij acht dagen later naar het zieken huis werd gebracht, kreeg zij Donderdagc- avonds hevige „krampen" en terwijl zij zich In het bed wentelde, krabde zij zich ds wenden, die reeds met een roofje overdekt waren, weer open, zoodat de bloedingen weer optraden. Uit alles is gebleken, dat hier het zuiverste bedrog 'n bet spel was. Het meisje werd uit het hospitaal ontslagen en is sindsdien spoor loos verdwenen, daar de politie haar ter zake van bedrog en misleiding wilde arresteeren. Daarmee behoort het geval „Lamego" tot het verleden. Het is echter wel merkwaardig, dat de liberale pers, die zich door dit geval zoo geblameerd heeft, in alle toonaarden het stilzwijgen bewaart. Het katholieke blad „Novidades" heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door dit bedrog te ontmaskeren. BOEDAPEST, 10 December. (R.O.). Naar de „Pester Lloyd" uit Sofia verneemt, is in Phi- lippopel de particuliere secretaris van den aldaar wonenden raillionnair Koetogloe. een aanhanger der Macedonische radicale groep .Protagerow" in de hoofdstraat der stad voor het Fransche consulaat door verscheidene per sonen aangevallen en neergeschoten. Een der daders kon worden gearresteerd. Deze verklaarde, dat hij het vonnis van een den leden der „Protagerow" vijandig, comité had voltrokken. Het vonnis was hem twintig dagen geleden medegedeeld. te. Het mirakel was niet geschied. Voorge steld werd, een tweede rozenkrans te bidden. Maar de „verschijning" bleef weg. En teleur gesteld keerden de duizenden nieuwsgierigen huiswaarts. Onze Brusselsche correspondent meldt ons nog: Het was Donderdag de negende maal, dat de kinderen de „verschijning" zagen. De oud ste van hen Is een stevig 15-jarig meisje, Gil- iierte Degeimbre, die ten overstaan van ieder een beweert, dat het wel degelijk O. L. Vrouw ls, die zij gezien heeft. „Zij was schoon en ge heel in het wit, zeide het kind, met blanke weerkaatsingen en stralen die het hoofd om ringden. De voeten waren in de lange plooien van het witte kleed verborgen, dat van onder gelijk een wolk was." De kinderen in kwestie zijn de gezusters Gil berte en Andrée Degeimbre en Fernande, Gil- berte en Albert Voisin, Het parket van Dinant heeft het verbod tot manifesteeren op de plaats der „verschijnin gen" ingetrokken. De burgemeesteresse van Beauraing beeft n.l. zelf de noodige maatregelen getroffen om de orde in de gemeente te handhaven, die de laatste dagen verstoord werd door belangstel lenden ook van buiten de gemeente. Haar doel en haar oorsprong SJANGHAI, 10 December. (R.O.) Het bestaan van een geheime fascistische organisatie in China, de „blauwhemden" wordt thans alge meen erkend, ondanks de tegenspraken van officieele zijde. Deze organisatie heeft zich ten doel gesteld: lo) Het vormen van een geheime politieke partij met 10.000 actieve leden-in alle deelen van China, gesteund door 300.000 man gewa pende leden. 2o) Het verkrijgen van een tweederde meer derheid in de commissies ,die de Koeomintang- partij controleert, welke op haar beurt toezicht uitoefent op de nationale regeering. 3o) Het toepassen van wetten en verbods bepalingen nog strenger dan dit in Rusland geschiet. De 4ëden der partij moeten afstand doen van alle persoonlijke gemakken en rijkdommen. De toenemende invloed van deze fascistische partij is een gevolg van de geweld-politiek van Japan en de houding van de regeering van Kanton. De oorsprong van deze fascistische beweging was een vertrouwelijk memorandum, dat door den chef van den generalen staf van bet na tionalistische leger aan maarschalk Tsjang Kal Sjek ,den feitelijken president van China, en aan den minister van oorlog was gericht, waar in de zwakheid van de tegenwoordige Koeo- mintang organisatie wordt uiteengezet en waarin wordt aangedrongen op de noodza kelijkheid van het oprichten eener krachtige politieke partij. In het memorandum wordt voorts verklaard dat de Koeomintang het vertrouwen van het land heeft verloren, daar deze uit te weinig eerlijke werkers bestaat Wat China noodig heeft, aldus het memoran dum, is, leiders met den moed van een Gandhi en een partij-organisatie, nog beter gediscipli neerd dan de communistische partij in Rusland. Het memorandum stelt verder voor een be perkt bedrag vast te stelen als particulier be zit en alles wat daarboven gaat automatisch aan de schatkist der partij te doen komen. Alle onroerende goederen der leden moeten ingeschreven worden bii de partij en de op brengst daarvan moet gedeponeerd worden bi) de Centrale Bank van China. Ieder lid, dat zijn bezit onjuist opgeeft, zal zwaar gestraft worden en zonder toestemming van het bestuur zal men niet uit de partij mo gen treden. De naam „blauwhemden" is gekozen, omdat de kleuren van de Koeomintang blauw en wit zijn en omdat blauwe kleederen in China bij ceremonieele plechtigheden worden gedragen. Bovendien moeten alle leden in China ver vaardigde kleeren dragen om de nationale in dustrie te bevorderen. Een besluit der Thiiringsche staatsregeering. WEIMAR, 9 December. (WèB.) De staatsre geering van Thüringen heeft besloten dr. Fied ler, leeraar aan het gymnasium te Altenburg, voorloopig uit zijn ambt te ontzetten en een strafvervolging tegen hem in te stellen, daar hij, ondanks dringende vermaningen, hardnek kig geweigerd heeft, door zijn leerlingen de samenspraak tegen de artikelen van het ver drag van Versailles te doen houden op het einde van het laatste lesuur der wedk, zooals door de regeering is voorgeschreven. Deze openlijke tegenstand tegen een regee- rings verordening beschouwt het staatsmlnls- terle als een ondermijning van den eerbied der leerlingen voor bet staatsgezag en als een ern stige schending van de ambtelijke en paedagogl- sche plichten. Tegen brandstichtingen in kerken, ROME, 10 December. (R.O.) De apostolische nuntius te Madrid heeft aan minister Zulueta een protestscbrijven overhandigd tegen de brandstichtingen, die in kerken en religleuse inrichtingen, sedert II Mei 1931 hebben plaats gehad. PITTSBURG, 10 December. (R. O.) In een hier gehouden redevoering heeft Rev. Wi"ia» Fetler, de stichter van het Zendelingen-Genoot schap voor Rusland, verklaard, dat er duiz- den bijbels Rusland worden binnengesin0 Ondanks de onderdrukking van ellcettFetler dienst door de Sovjet-autoriteiten, alda® is het Russische volk meer dan anQer volk ook, ontvankelijk voor godsd e DUBLIN. 10 der spoorwegarbeiders, dm niet d te middernacht zou ingaan, De verlaging der loo"eUH1 De f w<3r" den uitgesteld tot 30 AP» "h "Ag zal de spoorwegroaatscli^PP stellen. Do os 20 en 3Q ct. Reel. C542 DGVS 3 LONDEN, 10 December. (R.O.) De beslis singen, welke het Engelsche kabinet nog in verband met de schuldenbetaling op 15 Decem ber moet nemen, zijn slechts van technischen aard. De regeering is voornemens in goud te beta len en men bestudeert op het oogenblik da transfer-kwestie. Aan de Vereenigde Staten zal een nota wor den gezonden, waarin het besluit van Enge land betreffende de betaling zal worden mede gedeeld. In deze nota zal waarschijnlijk tevens worden gezinspeeld op een gezamenlijke be studeering van de schuldenkwestie, terwijl erop zal worden gewezen, dat men in Enge land officieel van meening is, dat deze bestu deering van het vraagstuk op de economische conferentie dient plaats te vinden. Fransch goud naar Enge- land LONDEN, 10 December. (V. D.) Mac Donald za in den loop van de volgende week te Londen terugkeeren. Daai de regeering reeds heeft besloten a.s. Donderdag Amerika ln goud te betalen, zal in de komende kabmetszitting slechts de for- meele bevestiging der genomen besluiten plaats hebben. Te Londen liep heden het gerucht, dat Frank rijk een deel van zijn goudvoorraad ter be schikking van Engeland zou stellen, om de Engelsche schuldenbetalingen aan Amerika te vergemakkelijken. Dit zou het resultaat zijn van de besprekingen te Parijs, in welker ver loop Engeland zich zou hebben bereid ver klaard, als tegenprestatie voor een dergelijken Franschen steun, voorloopig af te zien van onderhandelingen over het accoord van Lau sanne, zoodat Frankrijk niet aan Engeland zal behoeven te betalen. In afwachting van zijn ambts aanvaarding. NEW-YORK, 10 December. (R. o.) Ofschoon de nieuwgekozen president Roosevelt zijn func tie voorloopig nog niet zal aanvaarden, is er reeds een uitgebreide veiligheidsdienst voor hem georganiseerd, die hem nu reeds bewaakt en beschermt. Dag en nacht wordt hij door geheime agen ten in het oog gehouden en op al zijn tochten wordt hij door hen begeleid. Gedurende zijn jongste bezoek aan Warm Springs (Georgië) werd Roosevelt door drie detectives bewaakt. De eene ging in het huis van Roosevelt, de tweede bleef buiten en de derde bewaakte de omgeving. Zoodra de duisternis was ingevallen, werd een groot zoeklicht in werking gesteld, dat de geheele omgeving verlichtte, zoodat niemand ongezien kon naderen. Toen Roosevelt per trein op weg was naar Georgië, werd de geheele spoorlijn onderzocht en de geheime agenten reden in een kleine eioctrische locomotief voorop en lieten iederen; trein etoppen tot (le trein van rtoosevett voorbij was. Roosevelt moet zich aan al deze maatregelen onderwerpen en als hij plannen maakt, die naar de meening van de veiligheidsagenten ongeschikt zijn, moet hij deze wijzig®11- Als hij ln het Witte Huis geïnstalleerd is, zal niemand Roosevelt mogen naderen met de handen in de zakken, om te voorkomen, dat er met een verborgen pistool een aanslag op zijn leven zal gepleegd worden. Deze veiligheidsdienst is ingesteld, nadat drie vroegere presidenten, n.l. Lincoln. Gar. field en McKinley door een aanslag om het leven gekomen zijn. BREMEN, 9 Pec«mber. (V.D.) Met het stoom schip „Neckar' van den Norddeutsche Lloyd Icvram hedenmiddag de vlieger Klausmann te Bremen aan, die als mecanielen de vlucht van Bertram naar Australië heeft meegemaakt. Naar men zich herinnert, eindigde deze vlucht met een noodlanding in de Australische wil dernis en werden de vliegers pas geruimen tijd later in de wildernis gevonden, na schier on- menschelijke ontberingen te hebben geleden. Terwijl BerAtm zich verbazingwekkend gauw hiervan herstelde, moest Klausmann tenge volge van de ziekte, die hij had opgeloopen, 'n Australië blijven. De angst en ontbering had den hem echter ook geestelijk aangepakt. Toen hij lichamelijk weer bijna hersteld was, bleek, dat zijn denkvermogen ernstig geleden had, en nog steeds lijdt Klausmann onder aanvallen van vervolgingswaanzin. In verband hiermee heeft men van een meer officieele ontvangst van Klausmann afgezien. 3m, 30 j. Zeg ehKentover, zei Jimmie, toen zij in de taxi, die hen naar Blanohard zou brengen, hadden plaats genomen, herinner jij je nog, of mijin tante iets gezegd heeft, voor ze weg ging, bijv. waar zij en juffrouw Wals- den zouden lunchen1 Ja, mijnheer! Zij noemde Blanchard, mijn fceer, toe® u haar naar de auto bracht! Ah! Dat is iets. Enne denk je den kellner nog te kunnen terugvinden, die de dames heeft bediend? Den man aan de deur moet ik ook nog eens spreken. Als de kellner er nog is, kan ik hem wel ■vladen, want ik was er nog, toen hij de be stelling kwam aannemen. De man aah de deur was er nog en ook was hij genegen, alles nog eens te vertellen. Hij herhaalde, wat Jimmie al van Kentover had gehoord. Had hij er nog op ge!et, waarheen de auto was gereden? Ja zeker de wagen reed de Regent Street in. De kellner, die de dames had bediend, was er ook nog. Hij vertelde, dat hij een heer had gezien, met een gouden bril op. Hij was bin nengékomen, had rond gekeken en was toen op de dames toe getreden, die hem zeer ver baasd aankeken. Zij waren echter nog meer verbaasd, toen hij haar iets verteld had; on middellijk had de oudste dame de rekening gevraagd, de pakjes bij elkaar gezocht en ge drieën waren zij vertrokken. Had hij Iets ge- boord van het gesprek tusschen den heer en de oudere dame: Ja, hij naa iets genoora over j e«n ongeluk, maar erg zeker was hij er niet van. Jimtaie wist genoeg. Hij verliet het restau rant en Rap Regent Streel in. Kentover in icpe zwijgzaamheid naast hem. us de dames waren ontv-oerd. De hoeren ac en tante maar aiee geuomen, omdat zij haai natuurlijk ysu giya jenden weg krijgen. Wat te doenPolitie? Particu lier detective? Ji-rmmie voelde iiet bezwaar, om een van beiden erin te mengen en besloot daarom, de zaak zelf op knappen. Kentover, zei hij, ga naai üuis. Er be. staat een mogelijkheid, dat je iets van haar hoort. Nu luister - ik ga au naar L(,rJ Scraye in Ritz Hotel. Als er iets gebeurt in liet vo geilde uur, bel me dan daar op, daarna ben fk bij -mijnheer Packe. Mocht je me daar ook niet treffen, bel dan een van de Clubs op, net zoo lang tot je mij gevonden hebt. Maai telefoneer dan alleen pas, als je iets te ver tellen hebt. Kentover boog en verdween. Jimmie «tak de Regent Street over en nam den weg naar het Ritz Hotel. De Markies van Scraye was thuis. Op Jimmie's vraag, of hij hem kon ont vangen, kreeg hij onmiddellijk een bevesti gend antwoord. Toen Jiirwniie de zitkamer bin nentrad, vond hij Packe daar. De beide heeren stonden op, toen hij binnen kwam. Iets gebeurd? riep Packe uit, Wat... Jimmie wuifde met zijn hand. KaJm keek hij Packe aan. Heb je Lord Scraye verteld van hetgeen Schmidt mij rapporteerde? vroeg hij. Nu net! Ik sprak er juist over. Prachtig! Dat is duid-ei ijk dus! Ken tweede moord op het debet van de bende Een stap verder dus van... die schooiers!! Maar, daar is er nog .een! Zij. hebben die juist gezet.., hier, in Londen, vlak bij Hij Keer®*» aten naar scraye en keek netm aan- Deze lieden hebben mijn tante en juffrouw Waisden ontvoerd, vervolgde hij. Ontvoerd!! De twee dames zijn i.n hun macht! Scraye fronste, zijn wenkbrauwen hij deed een stap vooruit en maakte een beweging alsof hij wilde bellen. Hij keek Packe aan en zuchtte. Het gaat niet goed, Packe! zei hij. We zullen de po-Wtie moeten waarschuwen. Als bet zoo blijft doorgaan, zullen we haar toch wel alles moeten vertellen. Ik go'oof, dat het 't beste is, als we Scotland Yard opbellen en om een eerste-klas detective vragen. Of zullen we er nu heengaan? Weer wit'de hij bellen, doch nu hield Jimmie hem inet een handbeweging tegen. Wacht! zei hij Scraye aankijkend. Ik wil nog eerst wat zeggen. Er zuillen nog wei an dere wegen zij®, om tot die memschen te ko men dan via de politie. Vanmorgen zond je mij, door bemiddeling van Packe, de bood schap, diie hierop neer kwam, dat ik de poli tie maar niet moest vertellen, wat ik wist En nu vind je beter om polittehulp in te roeper. Maar.misschien kan ik wel aangeven hoe we of jij direct deze bende kunnen be reiken. Dan behoeven we de politie er niet in te mengen. Scraye keek Jimmie stug en zwijgend aan E® Jimmie keek Scraye recht in de oogen Scraye verbrak het eerst de dreigende s-ttle. Wij? Ik? Hoe? vroeg hij. Jiimmie ldep naar de tafel, waar de beide an dere heeren vóór stonden. Bij ieder woord sloeg zijn stevige vuist op het blad. Jij kent een lid vain die bende! zeA üU rustig. Zij is een lid uit Je eigen familie je stiefmoeder!! De Douairière Markie2tfr- van Scraye weet je!!! Scraye draalde langzaam het hoofd om en keek najr Paeke, die op zijn beurt naar Jim mie statos. Saprfstie! Trictott! riep Packe uit Dat is een ©rnatige beechuldiging- Hoe kom je er bij <j,e markiezin yan Soraye! Als je hadt gezegd mevrouw Wythenshawe enfin., Ik weet niets met zekerheid van mevrouw Wythenskawe maar van de markiezin ben ik zeker! Je kunt mij niet bewij-zen, dat mevrouw Wythenshawe het kruis heeft ge stolen of dat het kruis in het pakje zat., dat zij van het postkantoor haalde en u-aar a-e South Molton Street bracht. Maar ik, ik kan bewijzen, dat jij, riep hij opgewonden uit, zich tot Scraye wendend, jij, jij weet dat! Scraye's houding werd direct zeer gereser veerd en scherp keek hij zijn beschuldiger aa,n- Hoe zou ik dat weten? vroeg hij kalm. Hoe? Omdat jij het handschrift van de rJall^n. zin herkende op het st-nk papier, dat ik^Je^^ langs liet aien, antwoordde Jim-mie. -m dat jij haar gisterenavond nog bezocht je 1 Holgate Lodge. Je weet, dat zij lid schurkenbende en daarom moeet ac vanmorgen ook vragen ai!e« te a en Je vreesde - een schandaal- Scraye antwoordde niet en Jimmie iep daarop plotseling naar d-e deur. Wat ga je doen, Trickett? vroeg Packe. Jimmie keek hem scherp aan. Op de «erste plaats naar Holgate Lodge, antwoordde hij. Als zij daar niet is. zal ik haar vinden, waar zij wël is en ik za! haai dwingen, de waarheid te zeggen. Indien zij zwijgt, ga ik n-aar de politie en vertel haar alles alles, hoor je! Alle donders, jullie vreezen een vlek op een ouden Engelsoheu naam. Ik heb lak aan aan zoo'n naam en ik zal doen, wat ik noodig vind a'.s het nood zakelijk is Zonder de zin te beëindigen wilde hij ver trekken. Hij opende de deur, toe® Scraye plot- eeüuf uSry 4ra4 Wach-t! rieP uit' Sa m-e-t Je mee, ™rie verlieten liet hoted in groote zwijg zaamheid HOOFDSTUK XXVII. Vruchtelooze jacht. ve auto, waarin Jirnxnle en zijn twee gezel- jen waren gestapt, was a-1 een heel eind naar liet Noorden gereden, voor iemand de au'te verbrak. Scraye was de eerste, die s-prak. Hij legde zijn hand op JimTnJe-s arm. Trickett! zej hij. Het spijt mij verbazend voor je tante en juffrouw Walmden, ik zal mijn uiterste beet doen, om haar te helpen vinden. Je zuj,t bet nlie,t geio0yen, maar nu eerst begin ik te begrijpen, wat jij voelt voor Eva Waleden. Voel! riep jimlnie uit. Hij lachte op een koude, wreede manier, zoodat Packe hem ang- rtig aankeek. Voel? Lieve hemel wat kan iemand niet begrijpen? Werd zij niet door die meooischen misbruikt, om gestolen voorwer pen weg brengen j en ie zij nu niet in ge vaar omdat zij veel weet van wat in de South Molton Street gebeurde? En nog houden zij "'et op met moorden! Begrijpen?! Aanvoe 'en?! Ha! Wacht even met je conclusies, zei Scraye Ik geloof niet, dat het in bun bedoeling ligt. haar ook maar eenigszins te krenken. Wat ik wel geloof en jk zal niet yer van de waar heid zijn ts, dat zij haar zullen gebruiken als een bedreiging tegenover jou. Ja, zei Packe, ja, ik geloof, dat het dat is ik ben er ongeveer zeker van! Zij zullen haar houden ais gijzelaar. Gijzelaar? Wat bedoel je daarmee? Duidelijk genoeg, anders! Zij zullen haar houden, tot jij beloofd hebt, ts zullen zwijgen. *Seef ja woord, dat ja niets meer zult onder nemen tegen hen en zij zullen Eva Walsden vrij laten. Zij weten, d-ajt jij de eenige bent, dia iets van hen weet. Jij bent de eenige, die da politie informatiee zou kunnen geven, die haar den sleutel zou kunnen overhandigen en zij willen, dat jij zwijgt. Zij waarschuwden je! Je zult wel vau hen hooren! zij zullen van mij hooren. gromde Jim mie. Al moest ik er mijn laatste geld aan geven ik zal hen krijgen. Die man Curtis zal niet zoo moeilijk te behandelen zijn. En met de douairière zal ook wel teehpraten zijn! Curtis bracht haar gisterenavond thuis. Trickett, zei Scraye, zou je ons het ple zier willen doen, te vertellen, hoe je dit alle3 weet? En ook, hoé je ontdekt hebt, diat ik ln Holgate Lodge geweest ben? Ach, wel ja, waarom niet? zei Jimmis onverschillig. Ik zag Curtis in het theater vergezeld vau de markiezin en mevrouw Wythenshawe. Ik volgde hen tot Holgate Lod ge, klom in den tuin en verborg mij. Ik zag hem weggaan ik zag jou komen. Ik zag je praten met de markiezin ik had wel willen weten, wat jullie elkaar gezegd hebt! Ik zag je het huis verlaten. Dat is allés. En ik weet, wat ik denk! Soraye antwoordde nuet direct. Hij keek uit het raampje en zag. dat zij op de® Grove End Road waren. Zou 't niet beter zijn, nt-et uit te stappen? vroeg hij Ik geef mijn woord van eer, dat ik evenmin ais jullie weet. of de d-ouairière nu ■thuis is of diadel ijk weg zal gaan ik heb niets meer van haar gehoord vanmorgen en gisteravond heb ik niets tegen haar gezegd, dat Wait zei je gisteravond tegen haar? vroeg Jimmie brutaal. Ik zou dat wel graag willen weten! (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2