Nimco, DE LAATSTE VAART VAN DE P. C. HOOFT. EERSTE KAMER. Groote verantwoordelijkheid DON i !RER 1932 REIS NAAR DEN SLOOPER BEGONNEN. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. feSSïlwo. OOK VAN BEINUM ZIEK. EEN RUSSISCH PRINS ONS KIESREGLEMENT. VOORKOMING VAN OORLOG HET VERKEERSONGEVAL BIJ JAN TABAK. DE ZUIDERZEEWERKEN. Groote belangstelling van de A msterdammers. Men meldt ons uit Amsterdam: Zoo heeft dan gistermorgen het wrak der P. C. Hooft, aangegaapt en nagestaard door honderden nieuwsgierigen, die zich hoofdzake lijk langs de de Ruyterkade hadden opgesteld, haar laatste reis, welke bij Simons' scheep3- slooperij te Pernis eindigen zal, aangevan gen In alle vroegte hadden de hoeren van der Boom en v. Duijn, respectievelijk inspecteur van de scheepvaart en expert bij de scheep vaartinspectie, zich van hun wettelijken plicht gekweten: het inspecteeren van het wrak om vast te stellen, dat het geheel dicht was. De heer van Duijn was daartoe in het benedenste gedeelte van het schip afgedaald, waar hij de in de verschillende gaten geplaatste proppen, welke ter voorzorg aan den buitenkant van de huid met ijzeren reepen waren afgedekt, op hun degelijkheid onderzocht heeft, terwijl ook verschillende andere gaten nogmaals werden geïnspecteerd. Zelfs waren, om geen risico te loopen, de ijzeren reepen geheel met teer en menie dicht gesmeerd. Gelukkig werd alles in orde bevonden, zoo dat te ongeveer kwart voor acht onder leiding van den heer P. R. Fenenga, directeur der Amsterdamsche Droogdokmaatschappij, begon nen kon worden met het doen zakken van het groote Hendrikdok, waarin de P. C. Hooft ge deeltelijk was drooggezet. Bij dit werk werd de noodige voorzichtigheid betracht, aangezien men er niet zeker van was, wat het wrak, als het ging drijven, zou doen. Ter voorkoming van «torende slagzij had men Dinsdag nog twee kranen met een gezamenlijk gewicht van 20 ton. die aan bakboord stónden, van deze plaats verwijderd en naar stuurboord getrans porteerd, teneinde op deze wijze de slagzij te verminderen en toen het wrak dan eindelijk te ongeveer kwart over negen dreef, bleek tot aller voldoening ook de onderhavenmeester de heer Scholten was hier op zijn post dat het schip bijna recht lag: de slagzij bedroeg niet meer dan een of twee graden. Thans was de beurt aan de vier voor het eerste gedeelte van het sleepwerk gerequireer de sleepbooten der reederij voorheen Gebrs. Goedkoop, om te toonen, waartoe ze in staat waren. Dank zij hun bekwame kapiteins was de P. C. Hooft reeds te kwart voor tien ge zwaaid. De „Jan Goedkoop" en de „Pieter Goedkoop", die vóór hadden vastgemaakt, trok ken de trossen aan en zoo nam, terwijl de „Marie Henriëtte Goedkoop" en de „Henriëtte Goedkoop" het wrak van achteren récht hield, hij uiterst gunstig weer de reis een aanvang.' Aan boord is teneinde elk risico tijdens de reis zooveel mogelijk te beperken, een twee tal pompen geplaatst en wel een zware ben- zinemotorpomp en een stoompomp van het bui eau Wijsmuller. Mocht er onverhoopt lek kage optreden, dan zal de eerste pomp op eigen kracht In werking kunnen worden gebracht. Voor het eventueel in bedrijfstellen van de stoompomp maakt de bergingsboot „Nestor" van Wijsmuller de reis naar Pernis mee. Zooals gezegd trok het voorbijvarende wrak de belangstelling van honderden Amsterdam mers, Ook op het etablissement van de „Neder land" had zich een groot aantal belangstellen den verzameld. Bij het passeeren van de hoofdwacht der brandweer aan de De Ruyter kade waarvan de geheele bezetting was uit- geloopen, werd op de drijvende stoomspuit „Jason" die daar gemeerd lag, de stoomfluit in werking gesteld, een laatste groet aan het schip, dat aan de brandweer zooveel moeite etn zorgen heeft gegeven. Hoewel het heel wat stuurmanskunst van de kapiteins der Ooedkoopsleepbooten ver- eischte, werd de P. C. Hooft veilig in de ver nauwing van het Noordzeekanaal binnen ge bracht. De Hooft toonde voortdurend neiging om naar bakboord uit den koers te gaan, maar de sleepbooten hielden haar in het vaarwater. Zoo bereikten de sleepbooten voorbij de Petro leumhaven den ingang van het Zaandammer gat en kwam de Hembrug in zicht. Op deze hoogte eindigde de taak van de Amsterdam sche havenpolitie. De havenmeester van het Noordzeekanaal, de heer Seijffardt, lag hier al met zijn boot gereed om de leiding van het convooi over te nemen van den Amsterdam- schen havenmeester, den heer v. d. Poll, die hu het convooi aan zijn ambtgenoot overdroeg. Maar de heer v. d. Poll kon niet zonder meer afscheid nemen van het schip, dat hem zoo veel zorgen gebaard heeft en voer met zijn boot door naar IJmuiden om de P. c. Hooft daar op te wachten en er afscheid van te nemen als het de sluizen uitvoer. Slechts de stoomboot van de havenpolitie met den waar nemend havenmeester Scholten aan boord, wendde voor de Hembrug den steven. Drie maal snerpte de stoomfluit ten afscheid aan den reus, die niet bij machte was den groet te beantwoorden. Even moest de P. C. Hooft in haar langzame vaart geremd worden vóór de Hembrug open ging- Toen trokken de sleep booten weer langzaam aan en gleed de Hooft tusschen de Hembrug door, waar ook veel toe schouwers stonden te kijken. Tot dusver was de tocht zonder stagnatie verloopen, dank zij de maatregelen, die de in specteur van de scheepvaart, de heer v. d. Boom. heeft getroffen. Toen de P. C. Hooft de Hembrug was ge passeerd kwam plotseling een dikke mist opzetten., doch men zette uit alle macht door, om de Marnix van St. Aldegonde voor te kun nen blijven. Om half twee passeerde het schip de Velserbrug en tegen twee uur arriveerde het in de sluizen te IJmuiden. Treurige begrafenisstoet. Onder doodsche stilte uitgeleide gedaan. Voor zoover het Amsterdam en haar water- we- betrof is alles vlot verloopen. Om twee uur lag de P. C. Hooft in de nieuwe sluis ge meerd. Nauwelijks was het schip bij de Vel- senbrug in zicht gekomen, of duizenden IJmui- denaren trokken op de nieuwe sluis af en weldra stonden de kijklustigen er in dikke rijen om, evenals het den Amsterdammers is over komen, van verbazing vervuld te worden over dit verwoeste en verroest carcas, van wat zij eens als een prachtige mailboot uit zee hebben zien opdagen om deze haven binnen te loo ien. Zes jaar geleden zag hét bier zwart op de sluizen, toen de „P. C. Hooft" stralend, met de Maatschappijvlag triomfantelijk in top. een feestelijk gezelschap meevoerde op zijn tocht naar zijn nieuw tehuis. Thans werd zijn wrak naar buiten gesleept. Niemand, wien dit ver lies persoonlijk aanging, maar toch waren al len stil. Er hing iets gedrukts in de atmos feer van dezen triestigen grijzen dag. Zoodra de „P. C. Hooft" aan den kant lag, lieten de Goedkoopsleepbooten den kolos los. Vier zware, blauwgepijpte zeesleepbooten van Wijsmuller voeren de sluis binnen. Zij sloegen hun trossen aan armdikke kabels, die door vier mannen moesten getild worden. Dit nam een uur in beslag. Toen schoof de Westelijke sluis deur open de weg lag vrij. Onder doodsche stilte zagen de nieuwsgierigen op de sluismu ren de „P. C. Hooft" naar buiten glijden.. Gelukkig was te IJmuiden op dit tijdstip de mist wat opgeklaard, zoodat het zicht goed was. Aan den kop van de pieren echter hing een zware mistbank gereed om den treurigen stoet te ontvangen. Met den havenmeester van het Noordzeeka naal en IJmuiden, den heer Seyffert, zijn wij meegevaren tot den kop van de pieren. De „P. C. Hooft", nog steeds uit den koers gierend, thans nog meer, nu het schip door den stroom gegrepen werd, voer om het fort. De vloed liep op het hoogst, een breede deining werd door den wind landwaarts gestuwd. De „Sten tor" werd als derde sleepboot tusschen de „Drente" en de „Utrecht' ln, aan de „Hooft' vastgemaakt om mee te helpen het schip door de branding te trekken. Zachtjes aan begon het te schemeren, en in dit vale licht werd de „Hooft" nog somberder. Zwaar stampend staken de sleepbooten hun koppen buiten de pieren en eenige minuten la ter dook de „P. C. Hooft" voor het laatst met zijn neus ln zee. Dadelijk werd het hulpelooze gevaarte door den vloed en den wind gegrepen die het een eind mee naar het Noorden trok ken. Dan kregen de zwoegende sleepbooten weer macht over het schip en trokken het om de Zuid. Zoo trok de begrafenisstoet van Am sterdams trotsche schip aan ons voorbij. Vager en vager werden de omtrekken, tot wij, het schip naturend, niets dan nevel meer zagen. Wij kwamen terug in IJmuiden en zagen in de verte honderden lichten flonkeren in de nieuwe sluis. De „Marnix van St. Aldegonde" lag, badend in het licht, gereed, om over enkele minuten, trillend van energie, het zeegat uit te varen om dan de levenlooze „P. C. Hooft" achter zich te laten, op weg naar een verschiet, dat zich voor de „Hooft" voorgoed heeft geslo ten. Het casco voorgaats aan den Hoek. Men seinde ons gisteravond 11 uur draad loos van de sleepboot „Utrecht": „De P. C. Hooft" ligt voorgaats Hoek van Holland. Mag niet voor morgenochtend 10 uur binnenkomen." De Zuiderzee-drooglegging Behalve de heer Den Herder en dr. Polak be ginnen nu ook andere notabelen spijt te krijgpn van de drooglegging der Zuiderzee. Misschien nog meer over de gemaakte onkosten dan over de drooglegging zelf. Een dier spijtigen is jhr de Gijselaiar, die gistermiddag een onverbid delijke tegenstander bleek van bet ontei-genings- ontwerp, dat den aanleg van een spoorverbin ding over de droge Zuiderzee insluit. De c.h. afgevaardigde vond dat spoor heelemaal niet meer noodig en noch de Minister, noch de heer Oudegeest, noch de heer Smeenge (die trouwens een door mr. v. d. Hoeven dadelijk gesignaleerd advocatentrucje gebruikte) konden hem van het nut van zulk een verbinding overtuigen. „Geen goed geld bij kwaad geld gooien" en „beter ten halve gekeerd dan ten beele gedwaald'vond de oud-burgemeester van Leiden, die stemming vroeg over de wet. Zij kwam er met 25 tegen 5 stemmen. De katholieke heer Visser sloot zich aan bij het c.h. smaldeel, maar het eerelid der c.h. fractie, president de Vos van Steenwijk, scheidde zich van zijn vrienden af en volgde Minister Reymer. Op de hem eigen stijlvolle wijze heeft baron de Vos van Steenwijk den plotseling overleden antl-rev. afgevaardigde' mr. A. A. de Veer her dacht, die sedert 1922 lid der Eerste Kamgr was en daar het laatst het woord voerde hij de gods- lasteringswet. Namens de regeering sloot Mi nister Beelaerts zich aan bij de rouwende woor den over den verscheiden senator, die inderdaad een voorbeeld mocht heeten van trouw bezoeker der vergaderingen. Hoogstwaarschijnlijk komt de Kamer Dinsdagavond weer hijeen. R- K. HANDELSHOQGESCHOOL. (Hoogeschool voor Econom. en Soc. Weten schappen.) TILBURG, 14 December. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de handelsweten schappen de heeren A. C. Gooskens te Eind hoven en A. P. F. Verhallen te Oss. KWESTIE BIJ DE NED. KABELFABRIEK. De rijksbémiddelaar in het 3e district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen, be trokken bij een dreigend conflict aan de„Neder- lamicüsche Kabelfabriek te Delft, opgeroepen tot een bespreking op het departement van Econo mische Zaken en Arbeid te 's Gravenhage. NA DE BRUILOFT van Churchill's dochter en mr. Baii'y. Lloyd George •dhijn/t 't nogal gezellig ge vonden te Wegenverslag goedgekeurd. In de gisterenochtend in de ridderzaal voort gezette winterbijeenkomst van de Provinciale Staten van Zuid Holland onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, was allereerst het woord aan jhr. mr. Von Fisenne (Ged. Staten) ter beantwoording van de bij de behandeling van bet wegenverslag gemaakte opmerkingen. Wat de beplantiDg langs de provinciale wegen be treft, deze kan in verschillende opzichten aan genaam zijn voor den automobilist en meer nog voor den wielrijder. In het algemeen zal steeds een bedrag voor beplanting langs de wegen be- hooren te worden uitgetrokken. Wat aangaat de traceering van de wegen door of langs de bebouwde kommen, hier moet veelal met plaatselijke omstandigheden reke ning worden gehouden. De weg via Haastrecht zal buiten de kom aangelegd worden naar Gouda. Omtrent de tertiaire wegen zullen Ged. Sta ten een prae-advies uitbrengen waarbij aan de vraagstukken van wegdek, breedte enz. aan dacht zal worden geschonken. Ten opzichte van den weg RockanjeNieuwe Helvoet deelt spr. mede, dat deze weinig af wijkt van den oorspronkelijk getraceerde. De zuidelijke route zou 2 a 3 ton duurder worden. Ged. Staten zijn bereid tot nader overleg, doch er zullen wel geen sterke argumenten worden aangevoerd om alsnog tot wijziging van het plan aanleiding te geven. De toestand van den weg bij Barendrecht is inderdaad zeer ongunstig doch Ged. Staten kun nen hieraan weinig anders doen dan nog eens de aandacht van den minister hierop vestigen. Het postkantoor staat daar hinderlijk voor het verkeer. Het komt spr. wel gewenscht voor, dat Ged. Staten een plan voor verbetering op maken en dat aan het Rijk aanbieden. Na re- en dupliek wordt het wegenverslag voor kennisgeving aangenomen. Provinciale begrooting- In de middagzitting was aan de orde de ontwerp-begrooting 1933, waarbij tevens wer den behandeld het voorstel inzake tijdelijke korting op de salarissen enz. met daaromtrent ingekomen adressen; het praeadvies van Ged. Staten omtrent het voorstel-van Staal c.s. in zake werkloosheid, het adres van het H. B. van het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacanti'ekolonies inzake korting op het subsidie voor kinderuitzending en het voorstel-Van Baren c.s. tot verlaging van de presentiegelden en van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten voor de leden der Prov. Staten. Mevr. De VriesBruins (S.D.)- heelt be zwaar tegen vermindering van de subsidies voor tuberculosebestrijding. De verlaging van de subsidies voor krankzinigenverpleging met 70.000 acht zij evenmin gewettigd. De be zuiniging op de salarissen van het verplegend personeel kan leiden tot verslechtering van de krankzinnigenverpleging. Ook de bezuiniging op de voeding der verpleegden acht zij niet zonder bedenking. Meer overleg met andere provincies hij de verdeeling der plaatsingen zou evenzeer ge wenscht zijn. Thans komt het voor, dat een gesticht is overbelast, terwijl er in een ander 100 leege plaatsen zijn. Voor de 5000 gestichts patiënten zijn in ons land 31 gestichten be schikbaar. Spreekster hoopt op deze wijze een reorga nisatie van de krankzinnigenverpleging te mo gen zien tot stand komen. De heer Ter Laan (S. D.) zegt, dat Gedep. Staten een veel te sombere voorstelling geven van den financieelen toestand onzer provincie. In beurskringen begint het vertrouwen al te rug te keeren. Spr. vraagt tenslotte bevordering van de samenvoeging van gemeenten en hij meent dat Gedep. Staten daaromtrent interpellabel zijn. Ten aanzien van onze duingebieden acht hij het noodig, dat streekplannen tot stand wor den gebracht om te voorkomen, dat in de duin gebieden allerlei ongewenschte bebouwingen ontstaan en om de recreatieoorden zooveel mo gelijk intact te laten. Regelen dienen te worden gesteld waaraan het verkeer op de provinciale wegen behoort te voldoen. Vooral op Goeree en Overflakkee is verbe tering van de verkeerstoestanden noodig. De heer Van Eesteren (C.-H.) is van mee ning, dat Ged. Staten in deze moeilijke tijden het roer krachtig in handen houden. Spr. verdedigt de voorgestelde bezuinigin gen. Veeleer dan aan uitbreiding dient aan inkrimping van de taak van het provinciaal bestuur te worden gedacht. De heer De Kanter (Lib.) bestrijdt den heer Ter Laan. Wanneer het geldbeleggend publiek meer vertrouwen toont, dan komt dat niet door vermindering van de crisis, maar voor een belangrijk deel doordat de besturende colleges zoo verstandig zijn om met de verminderde inkomsten rekening te houden, door zich op een lageren levensstandaard in te stellen. Een vergelijking met andere landen plaatst ons land nog in een gunstig licht. Het voorstel tot verlaging van de loonen en salarissen is onaangenaam. Spr. hoopt, dat Ged. Staten gelijk hebben in hun opvatting, dat de verlaging van de prijzen der levensmid delen e.d. die salarisvermindering zal compen- seeren. Aan bezuiniging in het algemeen valt niet te ontkomen. De heer Gardenier (S. D.) klaagt over den toestand, waarin verschillende Veren zich be vinden. Met name de veren bij Ammerstol en bij Schoonhoven. De rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden van het personeel laten nog veel te wenschen over. Wat de door Gedep. Staten voorgestelde sa larisverlaging en het verhaal van de pensioen premie met resp. 5 pet. en 3 pet. betreft, zegt spr., dat het overleg niet naar behooren heeft plaats gehad. De vergadering wordt tegen half zes ver daagd tot heden 11 uur. LUIT.-GENERAAL TIT. W. TH. PHILIPSEN t. In St. Antoniushove is gisteren in den ouder dom van 92 jaar overleden Z. Exc. W. Th. Phi- lipsen, luitenant-generaal-tit., oud inspecteur van den geneeskundigen dienst van de land macht. Prof. Hermann Abendroth zal de eerstkomende concerten leiden. De heer Ed. van Belnum kreeg Dinsdag avond, naar men ons uit Amsterdam meldt, tijdens de repetitie van „Toonkunst" een acuten aanval van blindedarm-ontsteking. Hij werd direct in het ziekenhuis opgenomen en geopereerd. Naar wij vernemen heeft de operatie een normaal verloop gehad. Uiteraard kan de heer Van Beinum de eerst volgende concerten, die hij als plaatsvervanger van Willem Mengelberg had zullen leiden niet dirigeeren. Intusschen is Hermann Abendroth, leider der Gürzenich-concerten te Keulen bereid gevon den de leiding van het klein orkest (serie K) van heden, Donderdagavond, en van de uit voering van „Toonkunst" op zich te nemen. Aan het politiebureau te Weert vervoegde zich zekere zich noemende Georges Mélidzé, om onderdak en reisgeld naar Rotterdam. Volgens zijn voorgeven en verschillende pa pieren en officieele stukken, die hij bij zich droeg, was hij een Russisch prins van den bloede, geboren op een kasteel in de omge ving van Batoum (Georgië)). Over zijn leven vertelde hij, dat hij als 17-jarige knaap als luitenant diende in het Russische leger. Na de revolutie trokken zij zich al vechtend tegen de communisten terug in den Kaukasus. Van daar kwam hij in Con- stantinopel terecht, vanwaar hij naar de kampen der Russische emigré's in Polen ver trok. Zonder geld of goed begaf hij zich daar na naar Frankrijk, om er als gewoon werk man, nu hier, dan daar te arbeiden, o.a. als kamerbediende en als stoker. In België vertoevend wilde hij een pas ha len voor Frankrijk, alwaar hij met een meisje uit de Provence in het huwelijk wilde treden. Daar deze pas echter niet kosteloos te verkrij gen was, wilde hij dezen bij een oud-Russisch consul te Rotterdam trachten te hekomen en Uit zijn papieren rees echter voor tie het ernstig vermoeden, dat men hier met bedrog te doen had, omdat juist de handtee- keningen, die aan de stukken rechtsgeldig heid konden geven, meestal ontbraken en geen enkel stuk volledig was, zoodat daaruit zijn identiteit niet was vast te stellen. Nadat hem nachtverblijf en voeding was verstrekt, werd hij dan ook door de politie als ongewenscht vreemdeling, zonder midde len over de Belgische grenzen geleid. Zijn wij op Kamerontbinding voorbereid? Naar aanleiding van het ongunstig V.V. der Eerste Kamer over het opcenten-ontwerp en de waarschijnlijkheid, dat eventueele verwer ping kabinetscrisis en kamerontbinding in haar gevolg zouden hebben, stelt „De Morgen" de vraag, of ons partij-apparaat eigenlijk wel ingesteld is op zulk een onvoorziene gebeur tenis als een kamerontbinding. „In het Kiesreglement staan prachtig aller lei periodes en termijnen uitgestippeld, welke gelegenheid schenkel^ om na degelijke bespre king, adviseering en stemmen een candidaten- lijst samengesteld te krijgen, waarin de in vloed der leiding en de zeggenschap der kie zers zoo juist mogelijk zijn afgewogen. Deze procedure beslaat eenige maanden. Als er echter Kamerontbinding zou plaats hebben, dan moet de verkiezing plaats hebben binnen 40 dagen na de dagteekenmg van bet besluit tot ontbinding. De candidaatstelling geschiedt natuurlijk nog eerder en er is ver- moedelijk niet eens een maand beschikbaar, om de lijsten in elkaar getimmerd te krijgen. Nu hebben we daar ook geen zwaar hoofd in, als men zich van te voren maar juistgeraali- seerd heeft, hoe men de candidaatstellings- procedure kan versnellen en inip6''®n' „We vragen: Heeft de partijleiding eiop ge rekend k moge achten „Hoe klein men de kans de laatste buiten- voor zulk een evenement u i._j. gewone Kamerontbinding ha plaats in 1894 - toch mag men ze niet verwaarloozen". Vergrooting der bevoegdheid van den Volkenbondsraad. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot ontwikkeling van de middelen tot het voor komen van den oorlog, van 26 September 1931. Aan de Memorie van Toelichting wordt ont leend, dat dit verdrag ten doel heeft, de be voegdheid van den volkenbondsraad in tijden tevens reisgeld voor Frankrijk. j van" crisis te vergrooten, opdat de volkenbond po beter zijn taak tot het voorkomen van oorlogen zal kunnen vervullen. De verdragstaten aan vaarden nieuwe verplichtingen ten aanzien van het gehoorzamen aan aanbevelingen, welke de volkenbondsraad in zoodanige omstandigheden zal doen. Krachtens art. 11 van het volkenbondsver drag -vordt voor het besluiten tot maatregelen door den raad eenstemmigheid vereischt in dien zin, dat ook de partijen voor moeten stem men. Het nieuwe verdrag nu bepaalt, dat in de hier beoogde gevallen voor het bereiken van de eenstemmigheid de stemmen der par tijen buiten beschouwing worden gelaten en dat zoodanige eenstemmige beslissing voor de staten, die het verdrag zullen hebben aanvaard, bindend zal zijn. De maatregelen, waartoe de raad zal kunnen besluiten, kunnen zijn conservatoire maatrege len van niet-militair karakter en maatregelen, die wel op de militaire verhoudingen der sta ten betrekking hebben. Uitsluitend tusschen de staten, die het heb ben aanvaard, zal het verdrag van toepassing zijn. Voor inwerkingtreding van het verdrag is noodig, dat ten minste tien staten het zullen hebben bekrachtigd. HET AUTO-ONGELUK TE STOMPWIJK. De 18-jarige zuivelbereider C. G. 't H., uit Nootdorp, leerde nog maar korten tijd chauf- feeren en bezat ook geen rijbewijs. Reeds in Juli j.l. veroorzaakte hij met een door hem be stuurde vrachtauto te Delft en te Stompwijk aanrijdingen, vandaar dat zijn patroon hem op 17 Augustus toen hij met een andere vracht auto, die bij niet kende, wilde rijden, zulks verbood en zeide dat de eigenaar zekeren van Zijl, die auto maar zelf moest besturen. Des ondanks ging 't H. toch achter het stuur zitten en reed over den Westvlietweg te Stompwijk met een snelheid vai) 30 k 40 K.M. in de rich ting van de veilingsbrug, welke op dat óogen- blik gesloten was, hetgeen 't H. niet zag. Op bet laatste oogenblik trachtte hij te remmen, (joch daar de remmen niet in orde waren ge lukte het hem niet de auto tot stilstand te brengen. Het gevolg was dat de auto tegen het hek van de brug opbotste en in aanraking kwam met eenige zich daarvoor bevindende personen, waaronder zekeren W. G. ter Horst, die te water geraakte en aan de gevolgen daarvan is over leden. Ook de door 't H. bestuurde auto, waarop zich eenige ledige bussen bevonden, kwam in bet water terecht, doch verdachte wist zich te redden. Een 16-jarige jongen, die mede te water was geraakt, kon doordat ook hij eenige leege melk bussen, die op het water dreven, greep, worden gered. Wegens het veroorzaken van dood door schuld stond 't H. Dinsdagmiddag voor de Haagsche rechtbank terecht. Mr. Blok achtte hier grove schuld aanwezig en requireerde tegen verdachte 3 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om een auto te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. Roeper Bosch kan uit de naar voren gekomen feiten geen grove schuld construeeren. Hoogstens kan men zeggen dat de jongeman niet genoeg technisch onderlegd is. Spr. vraagt vrijspraak. Vonnis 22 December a.s. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. ZUSTER BARNOMEA. Te Dongen overleed in het Moederhuis der Franciscanessen in den ouderdom van 65 jaar de Eerw. Zuster Barnomea, In de wereld mej. X, d, Weyer, geboren te Udenhout. Chauffeur tot vier maanden hechtenis veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde Dinsdag het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij een Amsterdamsche chauf- s feur wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld werd veroordeeld tot vier maanden hechtenis. Op 11 Juli van het vorig jaar kwam verd. met zijn race-auto van de T. T.-races te Assen. Op de kruising HinloopenloonAmersfoortsche straatweg te Noorden reed hij twee wielrijders, een dame en een heer uit Bussum, aan. Zij wer den ernstig gewond, doch herstelden volkomen. Ook de procureur-generaal had bij de be handeling van de zaak in hooger beroep beves tiging geëischt. ROEKELOOS GEREDEN. Op 1 November stond voor het Amsterdam sche Hof een 22-jarige bakker uit Velsen te recht, die door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, met ontzegging om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 17 Fe bruari met zijn auto zeer roekeloos en onvoor zichtig op de Meervlietstraat te Velsen had ge reden, waardoor het knaapje P. D„ dat al spelend den weg overstak, werd gegrepen en gedood. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis, daar z.l. het ongeluk voor een belangrijk deel was te wijten aan den meer dan wrakken toestand van verd.'s auto. Op 15 November bepaalde het Hof bij inter locutoir arrest, dat Dinsdag nog twee deskun digen dienden te worden gehoord. De beide deskundigen, hoofdinspecteur Staal en ir. Scheurholtz-Tlchelaar kwamen tot de conclusie, dat het knaapje zeer onvoorzichtig was overgestoken; verd. had echter met zulke slechte remmen niet zoo snel mogen rijden, ook al in verband met den slechten weg. De procureur-generaal persisteerde bij z'JU eisch tot bevestiging van het vonnis (een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbe wijs voor een jaar). Het Hof zal 22 December arrest wijzen. Verlies 1931-1932 f 26.345 (v. j. f 31.956). De verlies- en winstrekening staat debet voor: salarissen 16.725 (17.269), algemeene on kosten 19.003 (4.136); en credit voor: interest 9.382 (11.691), ver lies 26.345 (31.956). DR .JULIUS RöNTGENFONDS Door Mevrouw E. G. Andriesse-Van den Bergh en de Heeren D. W. H. Patijn, S. Dres den en A. Schmuller werd blijkens akte, 7 De cember j.l. voor notaris Hidde Meekhof te Am sterdam verleden in het leven geroepen de Stichting, genaamd Dr. Julius Röntgenfonds, gevestigd te Amsterdam. Blijkens de stichtingsakte is het doel der Stichting het periodiek toekennen van een Julius Röntgenprijs aan leerlingen of oud leerlingen van het Amsterdamsch Conserva torium, en voorts in het algemeen de onder steuning of aanmoediging van talentvolle leerlingen van dit Conservatorium. HET DOODELIJK ONGELUK OP D® REGULIERSGRACHT TE AMSTEBpAM Proc. gen. vermindert zij» e'M Op 22 November van ^Tkeers- op de Reguliersgracht een uur werd een ongeluk plaats Te ongeve^ oyerreden en zoo 9-jarig meisje door een na het ongeluk ernstig gewond dat zü werd wegens overleed Een 20-jarige veroordeeld veroorzaken van ^angenisstraf, terwijl zijn SS werd hng^rokken voor den tijd van éen jaar. p vorderde de pr0cureur-ge. In hoog and hechtenis, terwijl hij lntrek- tfraalfnnh"ta rijbewijs niet noodig oordeelde, a vnvd. als een kalm rijder bekend staat. Op 15 November wees het Hof interlocutoir rust op U, Moeder, wanneer ge schoenen koopt voor Uw kind. Vraagt daarom Uwen winkelier naar Nimco-kinderscboentjes. Het voetje wordt dan eerst gemeten op een leest-plastlek en aan de hand daarvan zoekt de verkooper bet passende schoentje, mét of zonder ingebouwde steunzool, uit. Leuke, vlotte modellen. IJzersterk en werkelijk laag ln prijs. Reel. 450—5 49 ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond te ongeveer half zeven heeft op den Dijk tusschen Deventer en Olst lnj huize „Rande" een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat moment reed een motorrijwiel, waarop behalve de bestuurder nog oen duorijder was gezeten, de helling van den dijk bij huize „Ran de" op, doch bovenkomend werd de bestuurder verblind door bet felle licht van een tegen komende fiets. Hierdoor zag de bestuurder niet. dat vlak voor hem een venter een handkar voortduwde. Een aanrijding was niet meer te vermijden. De wagen werd in stukken gereden, terwijl de venter tegen den grond werd ge smakt. Ook de beide personen die op het mo torrijwiel waren gezeten kwamen te vallen, doch bekwamen geen ernstige verwondingen. De venter was er echter zeer ernstig aan toe. Een luxe auto, die kort na het ongeval passeerde, nam den zwaargewonden man mee naar Deven ter, waar het slachtoffer in het ziekenhuis werd opgenomen. De identiteit van het slachtoffer had men no£ p*»* 1 'im vaststellen. st en bepaalde, dat nog twee deskundigen dienden te worden gehoord. Ik heb u gisteren zien rijden, t viel nie nogal mee, aldus merkte de president mr. j0l. les op, toen de behandeling, der zaak aanving, pe hoofdinspecteur van de Verkeerspolitie E- C. J. Staal concludeerde in zijn rapport, dat de aanrijding ook bij kalm rijden moeil^ te voorkomen zou zijn geweest; wel zou er meer kans zijn geweest om het kind te ontwijken, indien verd. minder snel had gereden. De wijze waarop en hoe het kind is overgestoken, is niet precies bekend. De procureur-generaal zeide terug te moeten komen op zijn reeds genomen requisitoir, -wel heeft verd. schuld, doch in mindeie mate dan aanvankelijk scheen. Spr. vorderde een hech- tenisstraf van veertien dagen. De verdachte drong aan op een voorwaarde lijke veroordeeling, daar hechtenisstraf hem zijn betrekking zou kosten. Arrest 22 December. Er moet evenwicht zijn tusschen verlies aan geld en voordeel voor de volksgemeen schap. INGRIJPENDE VERANDERING IN DE ORGANISATIE DER UIT- VOERING. In de Memorie van Antwoord inzake de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1933 geeft de minister uiting aan zijn erkentelijkheid voor de waardeerende wijze, waarop zeer vele leden zich hebben uitgesproken over het feit, dat, en de wijze waarop de afsluiting van de Zui derzee is tot stand gekomen. Ook de Regeering kan instemmen met de meening dat met groote voldoening op den verrichten arbeid kan worden teruggezien. Hoe wel zeer zeker het belangrijkste deel van den aanvankelijk gedachten afsluitings- en inpol- deringsarbeid is volbracht, is die taak nog niet volledig tot een einde gebracht, zoodat het oogenblik om van belangstelling van Regee- ringszijde blijk te geven, op meer sprekende wijze dan tot nu toe is geschied, nog niet schijnt aangebroken. Naar het oordeel der Regeering wordt het tempo van de uitvoering der Zuiderzeewerken beheerscht behalve door de landbouwtechnische vraag of op het tijdstip van gereedkoming eener inpoldering voldoende vraag naar grond zal zijn, ook nog door de vraag of de voordee- len van de inpoldering opwegen tegen de daar- voor noodige uitgaven. -LU' Inpoldering op commer. cieelen grondslag. - In elk geval zullen in de organisatie van de uitvoering ingrijpende veranderingen moeten plaats hebben teneinde de inpoldering, meer dan tot dusverre op een economiechen en zoo veel mogelijk commercieelen grondslag te ves- tigen. In den Wieringermeerpolder werken thans twee diensten le de dienst der Zuiderzeewer ken, die meer in bet bijzonder de waterbouw kundige werken verzorgt, en 2e. de dienst voor het in cultuur brengen van drooggemaakte Zuiderzeegrond, dm de landbouwkundige en alle overige ^er, f ™heden verricht. Ofschoon er tusschen beide diensten een goede saiuettv®' 'bg bestaat, komt het doel matiger voor, dat de leiding van de nieuwe lupoid1®1''11® wordt gecentraliseerd. Aangekondigde werken pe voorbereiding van een en ander zal tijd vergen, zoodat reeds om die reden in 1933 niet ffl0t J1®1 a an leggen van den dijk voor den Noo Oost-poider zal kunnen worden begon nen. Inmiddels zullen, gelijk reeds werd aange kondigd, in het aanstaande jaar eenige werken worden uitgevoerd, welke met de inpoldering m verband staan, daarvan een onmisbaar on derdeel of uitvloeisel vormen, m^ar niettemin grootendeels ook zonder de inpoldering hun waarde hebben en dan ook binnen afzienbaren aan de orde zouden moeten gesteld. De werkverruiming zal door de uitvoering van deze werken in hooge mate worden bevorderd. De bedoelde werken zullen bestaan in het hiaken van voorzieningen in de afwatering van de omliggende landstroken, alsmede van een loswal te Lemmer en den aanleg van een. haven te. Urk. Voor een en ander wordt bij nota van wijzi ging een bedrag van ƒ700.000 uitgetrokken. Zuiderzeesteunwet, Verschillende plannen tot het scheppen van nieuwe of gewijzigde middelen van bestaan voor belanghebbenden ingevolge de Zuiderzee;- steunwet zijn in onderzoek. Een kleine commissie is ingesteld met op dracht om een onderzoek in te stellen naar de maatregelen welke bevorderlijk zijn aan een spoedige en doelmatige vervorming van da Zuiderzeevischventersbedrijven. DOODELIJK ONGEVAL. De 32-jarige slager Zwaan uit IJmuiden is op den Rijksweg nabij Santpoort met zijn motor rijwiel in botsing gekomen met een personen auto, welke de garage van den eigenaar wilde binnenrijden. De botsing was zoo hevig, dat de motorrijder eenige meters ver werd weggeslin gerd en dood werd opgenomen, VERKOOP ETENSWAREN OP VOETBAL- TERREINEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van den Kon. Nederl. Voetbalbond te 's Gra venhage, houdende verzoek te willen bevorde ren dat de verkoop van kleinere etenswaren op Zondagen op voetbaltaireinen mogelijk worde gemaakt CONTINGENTEERING VAN METAAL DRA ADGLOEILAMPEN. Thans is ingediend het bekrachtigingsont- werp betreffende het contingenteeringsbesluit ten aanzien van gloeilampen. De minister zegt ter toelichting o.m., dat m den aanvang van dit jaar door een aantal gloei lampenfabrieken hier te lande tot de regeering het verzoek is gedaan om over te gaan tot con- tingenteering van gloeilampen a s gevolg van den sterken invoer. Vooral de kleinere bedrij ven kregen te lijden onder den druk van dezen invoer. Voorshands werd echter afwijzend be schikt. In de laatste maanden Is die invoer echter zóo gestegen, dat van overstrooming van de Nederlandsche markt sprake is. Vandaar, dat de regeering toch tot dezen maatregel is over gegaan. OORLOGSSCHEPEN OP DEN OCEAAN. Hr. Ms. „Gouden Leeuw", op uitreis naar Oost-Indië, bevond zich, blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen bericht, gisteren te 12 uur nabij Sagrespoint, en Hr. Ms. „Heesmkerck", op thuisreis naar Nederland, te- zelfder tijd nabij Kaap St. Vincent. Hr. Ms. „Van Nes", onder bevel van den luit. ter zee le klasse J. C. A. Scholte, is op 13 dezer van Porte au Prince naar Curacao vertrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6