FRANKRIJK WEIGERT TE BETALEN. HET MINISTERIE-HERRIOT AFGETREDEN. DE TREINRAMP BIJ LUZERN. HET ACCOORD DER VIJF. DE CRISIS IN BELGIE. vijze haten ruet oecoen! ITALIË EN Z.-SLAVIE. DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 EEN NACHT VOL TRAGIEK. DE SCHULDEN-KWESTIE. Hoover aangeklaagd wegens diefstalvan macht. WAARSCHIJNLIJK 13 DOODEN. OPIUMSCHUIVEN OP ZEE. EEN PROTEST DER KLEINE MOGENDHEDEN. AARDVERSCHUIVING IN SPANJE 12 DOODEN, 14 ZWAAR GEWONDEN. EEN STAP VAN DEVEZE. EEN FELLE REDE VAN MUSSOLINI. DE WOELINGEN IN SPANJE. DE BLOEDIGE ONLUSTEN TE CASTELLAR. SPOORWEGONGELUK IN CHINA, 600 boeren op de rails. COMMUNISTISCHE BLADEN VERBODEN. Frankrijk zal niet betalen! Wait Dinsdag mogelijk, zeifis waarschijn lijk Werd geacht, blijkt, nu het zich als een vol dongen feit aan ons voordoet, als een sensatie van den eersten rang te gelden.. Niet zoozeer om het gebeuren zelf, hetwelk bij de in Frankrijk heerschende stemming wel onver mijdelijk scheen, als om de geweldige onzeker heid, welke het verwachte en toch gevreesde feit plotseling geschapen heeft. Want de wei gering der Fransche kamer om den verval termijn van heden aan de Vereenigde Staten te voldoen, is geen eindpunt van een ontwik keling, maar slechts een hoogtepunt in een crisis, welke sinds jaren latent bestaat, nu en dan acuut wordt, en alleen door een zeer redelijke oplossing van de kwestie genezen zal kunnen worden. De historie van Frankrijks weigering, met als gevolg ket aftreden van het ministerie Herriot, is vooral in zijn laatste fasen betrek kelijk eenvoudig. Geheel het Fransche volk staat op het standpunt, dat schulden- en her- stelvraagstuk een onverbrekelijke eenheid vormen, een opvatting, welke in haar theore tisch aspect door Amerika nooit erkend is •wel echter feitelijk, in de practijk, en wel zeer sterk door het Hoover-moratorium, het welk een uitstel van betaling van alle inter- regeeringsschulden zonder uitzondering af dwong, en, zonder eenige twijfel, de aanleiding tot de nieuwe en definitieve regeling van het herstel vraagstuk, welke in wezen op een decimeering, zelfs afschaffing der herstelbe talingen neerkomt, is geworden. In Frankrijk, evenzeer als in Engeland, had men er op gerekend, dat, nu bedoelde landen edelmoedigheid en gezond verstand tegenover Duitschland hadden doen gelden, Amerika met dezelfde gevoelens ten opzichte van Euro pa zou bezield zijn, zooals het overigens her haaldelijk, en heel officieel in het onderhoud Laval-Hoover had doen doorschemeren. Te dieper was dan ook de ontgoocheling, toen, na de verkiezingen van de Vereenigde Staten president en congres op het meest starre en onverzoenlijke standpunt bleven staan, en niet alleen de onvoorwaardelijke betaling van den vervaltermijn eischten, maar bovendien elke gewaarborgde tegemoetkoming voor een herziening der ondeugdelijk geworden accoor- den absoluut van de hand wezen. De overtui ging, dat de weigering van moratoriumverlen ging en revisie slechts aan tijd gebonden was, waarschijnlijk tot het moment, dat Roosevelt aan het bewind zou zijn gekomen, deed echter vele stemmen voor een laatste betaling, zij hét ook, dat deze aan voorwaarden» zou zijn ge bonden, opgaan. Men achtte het risico van een dergelijke betaling makkelijker te dragen dan dat van een resolute weigering en nog Zaterdag scheen het, dat, nadat Engeland het voorbeeld had gegeven, Frankrijk eveneens zijn bereidheid tot betalen zou te kennen ge- gaven. Het korte uitstel, dat de Fransche kamer zich gunde om de definitieve beslissing te nemen, wijzigde de algemeene mentaliteit niet. De vele redevoeringen dienden slechts om het „neen" te accentueeren; de stemming, 402 tegen 187, tegen het regeeringsvoorstel om te betalen verwonderde dan ook niemand; evenmin als het verbazing wekte, dat Herriot, nadat hij ten val was gebracht, door practisch de geheele kamer stormachtig werd toege juicht. Want de kamer heeft geen votum van wantrouwen tegen de regoering uitgesproken, doch slechts haar standpunt tegenover de Vereenigde Staten willen kenbaar maken. Na de eerste stemming werd, tóen de regee ring zich reeds verwijderd had, een ander voorstel, van de vereenigde commissies, met 380 tegen 57 stememn en talrijke verhoudingen aangenomen om 'uitstel van betaling te eischen. Hoe de nieuwe regeering, welke deze ook zij, deze opdracht zal kunnen vervullen, jg voor het oogenblik nog een volkomen mys terie. Het ziet er niet naar uit, dat Washing ton door de jongste gebeurtenissen in de Fransche kamer veel toeschietelijker voor Pa rijs zal worden; integendeel uit Washington wordt reeds gemeld, dat men in politieke kringen aldaar in de Belgische weigering om te betalen, in de Fransche kabinetscrisis, en in het vooruitzicht, dat nieuwe schuldenaars hun onmacht zullen proclameeren, een beden- vertroebeling der algemeene politieke situatie ziet, waarvan de gevolgen niet te over zien zijn. Met veel nadruk wijst de Amerikaansche pers er op, dat drie ianden den December- termijn zullen betalen: Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakië, ofschoon men den twee eerstgenoemden landen een ingebreke, blijven gemakkelijk had kunnen vergeven. Frankrijks houding daarentegen heeft in Amerikaansche kringen een geweldige ontstemming gewekt. In de wandelgangen van het congres zinspeelt men reeds op den invloed, welken een weige ring om te betalen.op de handelsbetrekkingen der beide landen kan hebben. Reeds worden represailles op het terrein der handelspolitiek overwogen. Maar zelfs als men voor de uiter ste consequenties terugschrikt, zal een verdere psychologische verwijdering tusschen Frank rijk en Amerika onvermijdelijk zijn. En de toon der betrekkingen is toch reeds allesbe halve vriendelijk. Even belangwekkend is de vraag, hoe de Europeesche betrekkingen zelf op de Fransche daad zullen reageeren. Herriot heeft in zijn nachtelijke rede het parlement bezworen het Europeesche eenheidsschuldenfront niet te verbreken, Frankrijk niet te isoleeren. Was dit slechts een oratorische wending of een werkelijk gevreesde mogelijkheid? De toe komst zal het leeren. Zeker is, dat in Enge land breede kringen met het Fransche stand punt sympathiseeren; dat het overgroote deel van Europa onvoorwaardelijk achter de Fran sche weigering staat, meer dan achter de be reidheid om te betalen; dat zelfs in Duitsch land, uit bezorgdheid voor het accoord van Lausanne, de instemming met Frankrijks weigering zeer ver gaat, al spaart men daar gaarne Amerika, dat nog heel wat credieten, bevroren credieten, in Duitschland heeft uit staan. De nachtelijke stemming in de Fransche ka mer vol tragiek heeft een uiterst ver- wikkelenden toestand geschapen, moeilijk voor Frankrijks binnenlapdsche politiek, schijnbaar onontwarbaar voor het internatio nale leven. Nu zullen beslissingen moeten ge nomen worden, welke voor het wereldherstel richtinggevend zullen zijn. Naar het Elysee. PARIJS, 14 December. (H. N.) Minister-pre sident Herriot heeft zich vanmorgen vroeg naar het Elysée begeven, begeleid door de leden van zijn kabinet, om den president der repu bliek het ontslag van het kabinet aan te bieden. President Lebrun heeft dit ontslag aanvaard en het oude kabinet verzocht, zich voorloopig met de leiding der zaken te blijven belasten. Vanmorgen om 9 uur Is de president de gebruikelijke besprekingen begonnen, door de voorzitters van de kamer en van den senaat bij zich te ontbieten. PARIJS, 14 December. (H. N.) Als nieuwe kabinetsformateur werd vanmorgen Daladier genoemd, die evenals Herriot, tot de radicale partij behoort. Het nieuwe kabinet zal de taak hebben, de hedenmorgen door de kamer aan genomen motie over uitstel van betaling der Fransche schuld aan Amerika ter kennis van de regeering der Vereenigde Staten te brengen. NEW-YORK, 14 December. (H. N.) De regee- ringscrisis in Frankrijk en de weigering van België, om te betalen, hebben in congres- kringen als een bom gewerkt. Men zal thans de consequenties daarvan onder de oogen moe ten zien. Waarschijnlijk zal worden getracht, naar een uitweg te zoeken, zonder het eigen onverzoenlijke standpunt prijs te geven. Nieuwe boodschap van Hoover. WASHINGTON, 14 December. (R. O.) Ver moedelijk zal Hoover morgen ïbn speciale boodschap aan het congres richten, waarin hij het in gebreke blijven van de betalingen van 15 December zal mededeelen. Tegelijk zal hij vermoedelijk verklaren, dat hij bereid is, een nieuw onderzoek naar de kwestie in te stellen. De leiders van het congres moeten echter raden naar het gevolg, dat het niet-betalen zal opleveren voor het crediet der betrokken landen aangezien nog geen organisme bestaat, dat deze kwestie kan bestudeeren. De mogelijke gevolgen. Heeft het kamerbesluit in den lande groote voldoening gewekt, men houdt zich toch be zig met wat de gevolgen van het besluit kun nen zijn. Men gelooft niet, dat Amerika on middellijk zal reageeren, of wanneer het dit toch zal doen, slechts door diplomatieke nota wisseling. Prof. Jeze verklaarde, dat zelfs een beroep op het Internationale Hof van Justitie voor Amerika niet mogelijk is, daar het Hof geen bevoegdheid heeft, om faillietverklaringen te doen, terwijl Amerika evenmin beslag kan leggen op de private goederen van Franschen in Amerika. Zoo iets kan in oorlogstijd geschie den met miskenning van alle regels van het internationale recht, doch men is niet in oor log. Juridisch zijn dus geen sancties mogelijk. Daarentegen kunnen de politieke gevolgen voor Frankrijk hoogst ernstig zijn, daar En geland zich tot Frankrijk kan wenden en het niet betalen van Engeland een uiterst delica- ten toestand in het leven zou roepen. Men kan zeggen, zoo vervolgt hij, dat zoo lang Frankrijk en Engeland samengaan, de heele wereld vrede heeft. Die twee gescheiden beteekent wanorde en chaos. Alleen een be sluit van Engeland om nu ook niet te betalen, zou den toestand voor Frankrijk gunstig maken. Maar Engeland heeft besloten, te be talen en het besluit van de kamer, gevolg van een gepassionneerd gebaar, laat ons geïso leerd in de wereld. Prof. Jeze, die tot de radicalen behoort, be treurde het besluit van hedennacht, maai erkende dat de onverzettelijke houding van Washington een gepassionneerd gebaar, waar van hij de gevolgen vreest, rechtvaardigt. WASHINGTON, 13 December (V.D.). In het huis van afgevaardigden, heeft Mac Fadden, een sensationeel voorstel ingediend, volgens hetwelk Hoover zou worden aangeklaagd wegens „ernstige overtredingen en het zich wederrechtelijk toeëigenen van de wetgevende macht." Het voorstel is duidelijk gericht tegen Hoo ver's houding in de schuldenkwestie. De aanklacht bestaat uit 19 punten, waarin Hocfvér wordt verweten, dat hij zich in de schuldenkwestie heeft gemengd ten gunste van de vreemde mogendheden, dat hij geheime conferenties heeft gehouden met de Duitsehe regeering en internationale bankiers, welker resultaat het moratorium is geweest en dat hij den stoot heeft gegeven tot de Stillhalte-over- éenkomst ten gunste van particuliere belangen. Het voorstel van Mac Fadden is echter zon der eenig debat door het huis van afgevaardig den verworpen. RIGA, 13 October (R.O.) De Letlandsche regeering heeft heden besloten, haar op 15 dezer af te lossen schulden te betalen. België's weigering- BRUSSEL, 14 December. (R.O.) De weige ring der regeering, om de schuldenbetaling aan Amerika te voldoen, vindt bij de publieke meening eenstemmigen bijval en wordt door verschillende bladen geestdriftig verwelkomd. „Als de Amerikanen per se hun oorlogsle veringen betaald willen hebben, dan moeten zij zich maar tot Berlijn wenden. Wij betalen niet, dat zou te gek zijn", schrijft de liberale „Gazette". De „Indépendance Beige" zegt: België kan niet betalen, omdat Duitschland zijn verplich tingen niet is nagekomen. De Belgische nota van antwoord aan Ame rika wordt vandaag in Washington aan staats secretaris Stimson overhandigd. WASHINGTON, 14 December. (R.O.) De Belgische ambassadeur had heden een onder houd met staatssecretaris Stimson. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat bij deze gelegen heid aan Stimson de nota der Belgische re geering overhandigd is, waarin België's inca- paciteit om te betalen wordt medegedeeld. NEW YORK, 14 December (H.N.) Italië heeft den op 15 December vervallenden termijn van de oorlogsschuld reeds voldaan, terwijl be halve van Engeland ook van Tsjecho-Slovakije en Letland bericht is ontvangen, dat de beta ling morgen zal geschieden. Tot nu toe hebben Frankrijk, België en Hon garije geweigerd te betalen. Het besluit van de Fransche Kamer, om niet te betalen, heeft te Washington groote verwon dering gewekt, daar men tot het laatste oogen blik toe op de betaling van Frankrijk gehoopt had. Het is mogelijk, dat nog nadere onderhan delingen tusschen Parijs en Washington zul len plaats hebben, daar hiervoor de toestem ming van het congres niet vereischt is. In officieele kringen acht men het besluit van de Fransche Kamer een ernstige fout, die zich zal wreken bij het inleiden van de onder handelingen over de herziening van de schuld In congreskringen is de stemming zeer ver bitterd en de oude argumenten, dat de Ver eenigde Staten reeds drie vierden van de Fran sche schuld hebben laten vallen, dat Frankrijk het goud ophoopt, het minst onder de crisis te lijden heeft en groote bedragen voor de be wapening uitgeeft, zoodat het wel in staat is te betalen, doen weder opgeld. Opgemerkt wordt nog dat Frankrijk, dat zelf zooveel geld in het buitenland heeft uitstaan, door deze weigering een gevaarlijk precedent heeft geschapen. De bladen spreken van een dwaze beslissing van het Fransche parlement, welke echter als antwoord op de halsstarrige houding van het Amerikaansche congres moet worden be schouwd. Op het Witte Huis en in het staatsdeparte- ment neemt men een voorzichtig stilzwijgen in acht. De regeering <er Vereenigde Staten zal of ficieel de niet-betaHng van den December-ter- mijn door Frankrijk ignoreeren. Finland en Litauen betalen. WASHINGTON, 14 December (R.O.) Naar gemeld wordt, hebben de gezanten van Litauen en Finland aan het Amerikaansche ministerie van financiën medegedeeld, dat hun respectie ve regeeringen voornemens zijn den morgen vervallenden termijn der oorlogsschulden te betalen. LUZERN, 13 December (V.D.) Omtrent het spoorwegongeluk in de Gütschtunnel wordt nog gemeld, dat bij de botsing de sneltrein uit Zuerich een snelheid had van 70 K.M. De lo comotieven reden geheel in elkaar. De arm van een der machinisten steekt nog als een afschuwelijk waarschuwingssignaal uit de locomotief. De postwagen van een der trei nen richtte zich in verticalen stand op, terwijl een personenwagen nog boven op den post wagen werd geschoven. Een der passagiers, die bij het ongeluk een dubbele beenbreuk heeft gekregen, vertelde, dat hij drie uur lang in een afschuwelijke hou ding onder de ruïnen op zijn redding heeft moeten wachten. Ook sommigen der overige gewonden moesten twee tot drie uur wachten, tot zij geholpen konden worden. De reddings brigade kon slechts met de grootste omzichtig heid te werk gaan, daar de wagens zoo zeer waren gekraakt, dat zij ieder oogenblik volko men uiteen konden vallen. De duisternis maakte den arbeid nog moeilijker. Het aantal dooden is inmiddels nog geste gen. In den loop van den avond zijn drie zwaar gewonden overleden, zoodat het aantal dooden thans 9 bedraagt. Bovendien worden nog vier personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zij dood onder de overblijfselen liggen. Hét aantal dooden zou dus in totaal 13 bedragen. In den van Luzern naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook een .veetransport. Het angstig geloei van het vee en de noodkreten der gewonden waren vreeselijk om aan te hoo- ren. De niet gedoode dieren konden slechts met groote moeite één voor één uit den tun nel worden gebracht. De spoorweg van uit het station Luzern voert achter de stad langs, om zich weinige kilometers verder te splitsen. Eén tak gaat dan naar Bellinzona, de andere naar Bazel- Zuerich. De ramp vindt zijn oorzaak daarin dat de sneltrein uit Zuerich bij de post Sentimatt door een op onveilig staand signaal is gere den. Gelukkig hadden de beide treinen nog -niet hun volle vaart. Indien dat het geval ware geweest, had de ramp ongetwijfeld een nog grooter omvang gehad. Het spoorwegverkeer naar en van het station Luzern is volkomen gestremd. Het onderzoek naar de oorzaak. LUZERN, 14 December. (V.D.) Het verhoor van het spoorwegpersoneel over de oorzaak van het spoorwegongeval bij Luzern is nog niet beëindigd. De verklaring, dat de machinist van den trein uit Zürich het stopsignaal tengevolge van den dichten mist niet zou hebben gezien, wordt onjuist geacht, aangezien gisteren bo ven Luzern een hooge nevel heeft gehangen, doch op den grond het zicht juist zeer goed was. De machinist had reeds 41 dienstjaren en gold als één der bekwaamste en betrouwbaar ste vaklieden. Geraffineerde methoden. PARIJS, 13 December.. (R.O.) De Fransche politie heeft de havenautoriteiten van Toulon om krachtige medewerking verzocht, teneinde paal en perk te stellen aan de meer en meer toenemende gewoonte, om op zee gelegenheid te geven tot opiumschuiven. De politie wil daartoe van Toulon uit snelle bewapende motorbooten uitzenden, bemand met marine-soldaten, die in samenwerking met de politie des nachts alle verdachte vaartuigen moeten onderzoeken. Door kapitaalkrachtige jongelui worden n.l. den laatsten tijd jachten en schoeners gehuurd en in opiumkitten veranderd. Overdag liggen deze booten argeloos In de haven, maar tegen den avond trekken zij zee waarts, waar de passagiers dan ongestoord hun opiumgenoegens kunnen botvieren. Tot dusver heeft de politie echter op geen enkel vaartuig iets kunnen ontdekken. De opiumhandelaren stoppen het verdoo- vende middel in gummizakken, die ergens aan de kust in het water worden neergelaten, en verankerd. Met een touw zijn zij aan onopval lende voorwerpen verbonden. Voor oningewijden is het daardoor bijna on mogelijk de bewaarplaats te vinden. De zakken worden 's nachts vanuit de vaar tuigen aan boord getrokken. DIPLOMA VOOR DRANKSMOKKELAARS. NEW YORK, 13 December. (V.D.) Uit Sa cramento in den staat Californië wordt gemeld, dat Woensdag a.s. de staatsprohibitie-wet voor Californië zal worden ingetrokken. Bij deze gelegenheid zullen de ongeveer 200 drank smokkelaars, die in de Californische gevange nissen zitten, In vrijheid gesteld worden. De gouverneur James Rolph van Californië, bekend als „Sunny Jim", heeft besloten den smokkelaars niet alleen gratie te verleenen, doch hun bovendien als souvenir een diploma uit te reiken met het gouden staatszegel. GENEVE, 14 December. (V.D.) De algemeene commissie van de ontwapeningsconferentie kwam heden in openbare zitting bijeen. Na de openingsrede van Henderson had de vergadering een bewogen verloop. Het alge meen verwachte protest der kleine mogend heden tegen de door de groote mogendheden buiten de conferentie gesloten overeenkomst werd ingeleid door den Poolschen vertegen woordiger, graaf Raczynski, die een schrifte lijk geformuleerde verklaring voorlas, waarin de Poolsehe regeering zich uitdrukkelijk het recht voorbehield om haar standpunt ten aan zien van de vijfmogendhedenovereenkomst in de conferentie tot uitdrukking te brengen. Dergelijke oplossingen behooren in de toe komst slechts, rekening houdend met de be langen van alle staten, langs den weg van de normale procedure der ontwapeningsconferen tie tot stand te komen. De Poolsehe regeering had er geen bezwaren tegen, dat Henderson deelnam aan bepaalde besprekingen van bepaalde mogendheden, doch eischte, dat deze besprekingen niet zouden uit groeien tot een permanent instituut, dat voor uit kon loopen op beslissingen van de ontwa peningsconferentie. Henderson diende gemachtigd te worden om ook aan de besprekingen van andere mogend heden binnen het kader der ontwapeningscon ferentie deel te nemen. Onder luiden bijval der vergadering sloten ook Joego-Slavië, Griekenland, Roemenië, Uruguay, Spanje en België zich bij het Pool sehe protest aan. Onder daverend gelach van alle aanwezigen verklaarde daarna de Russische volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Litwinoff. dat de conferentie zich na tien maanden gelukkig weer in haar oorspronkelijken vorm had gere construeerd. Hij sprak de hoop uit, dat in de komende tien maanden geen nieuwe verliezen zouden ontstaan, die opnieuw tien maanden voor het herstel der conferentie noodig zouden maken. De Britsche minister van buitenlandsche za ken, sir John Simon, verdedigde het accoord der vijf groote mogendheden in een uitvoerige rede. De Engelsche regeering had slechts de bedoeling, verklaarde hij, het werk der ontwa peningsconferentie te bevorderen en de een heid te herstellen. Deze methode had volledig succes gehad. Simon begroette tenslotte den terugkeer van Duitschland in de ontwapenings conferentie. De Fransche vertegenwoordiger Massigll verzekerde, dat zijn regeering nooit de bedoe ling had gehad, door besprekingen met de overige vier mogendheden de ontwapenings conferentie voor voldongen feiten te stellen. De Chineesche vertegenwoordiger Yen be groette den vertegenwoordiger van Duitsch land met hartelijke woorden en verklaarde, dat zonder deelneming van Duitschland de ontwa peningsconferentie nooit eenig succes zou kun nen hebben. Tenslotte sprak ook de voorzitter, Hender son, zijn voldoening over de aanwezigheid van Duitschland uit. De Duitsehe vertegenwoordiger von Weisz- aecker dankte in het Engelsch voor de vele bewijzen van sympathie met den terugkeer van Duitschland. Na Kerstmis zou de rijksre- geering weer in vollen omvang aan het werk der ontwapeningsconferentie meewerken. Hij was ervan overtuigd, dat de practische toepas sing der vijf mogendheden-overeenkomst niet op nieuwe moeilijkheden zou stuiten, waardoor de rijksregeering genoodzaakt zou worden nieuwe besluiten te nemen. ALBACETE, 14 December. (R.O.) B(j het dorp Alcala del Jucar. maakte zich gisteren een geweldig rotsblok los, dat het dorp binnen rolde en drie hulzen verwoestte. Onder de pui- nen der huizen liggen elf personen bedolven. Twee hunner konden tot dusver als lijken ge- bprgen worden. BRUSSEL, 13 December (R.O.) De liberalen- leider Devèze, heeft aan den leider der socia listen Vandervelde, een brief gericht over de vorming eener nationale regeering—,-. De Broqueville, de chef der dBKsionaire regeering, verklaarde het eens do zijn met dezen stap van Devèze. BRUSSEL, 14 December (R.O.). De koning zal de Broqueville opdragen, het ministerie te reconstitueeren. (Een V. D.-bericht in ons ochtendblad meldde dat een formatie-opdracht reeds gegeven was en wel voor „een nieuwe regeering." Red. Msb.). Het sedert jaren beproefde biologische haar* sterkingswater JENTRUPAL" voert aan de ver- Jg zwakte haarwortels de verbruikte pigmenten /W (kleurstoffen) toe, zoodat grijze haren en SF nieuwgroei op natuurjAe wijze de oorspron- kelijke kleur terugkrijgen. Roos verdwijnt en uitvallen van het haar houdt op na kortentijd. Prijs per flesch fl. 3,85. Prospectus kosteloos. Hoofd-depot: JAN SOLS, Vereen. Apoth. Rozengracht 29, Amsterdam, R. Hartstraat 74. Rotterdam: Passage-Apotheek, Passage 12. Reel. 633 DGVS 13 ROME, 14 December (R.O.) De incidenten in Trau, veroorzaakt door Joego-Slavische stu denten hebben te Rome groote verontwaardi ging gewekt. De geheele Romeinsche pers protesteert tegen het gebeurde en ook de commissie van het Italiaansche historische instituut heeft aan den burgemeester van Zara in een telegram uiting gegeven aan haar verontwaardiging. In den senaat werden debatten over het ge beurde gehouden, waarbij Mussolini een rede heeft uitgesproken. Voordat de Duce het woord nam, lichtte sena tor Ricci de ingediende .interpellaties over „da barbaarsche behandeling van kunstwerken in Dalmatië" zooals men weet zijn de Marcu.-- leeuwen te Trau door studenten vernield nader toe. Daarna was het woord aan Mussolini: De duce begon met de verklaring, dat het ge beurde in Trau, Veglia en andere plaatsen van Joego-Slavië de uiting is van een geest van vijandschap jegens Italië. Wat zich te Trau heeft afgespeeld, heeft heel het Italiaansche volk met hevige verontwaar- diging vervuld. Immers die incidenten zijn niet het gevolg van een plotseling opgekomen volks impuls zij passen veeleer in een wel overwogen plan. De ware schuldigen moeten gezocht worden onder zekere elementen der politieke elite van den buurstaat. Mussolini vervolgde, dat te Belgrado de noo- dige diplomatieke stappen waren gedaan, doch dat het antwoord van Italië op de plaats gehad hebbende incidenten vooral gegeven was in het fulminant protest van de Italiaansche jeugd en dat van dén senaat. Hierna werd de zitting gesloten. MADRID, 14 December. (R.O.) Uit de na dere bijzonderheden omtrent de bloedige on lusten te Castellar, waarbij, zooals reeds ge meld, drie personen werden vermoord, blijkt, dat de extremistische elementen op bar baarsche wijze zijn opgetreden. Een der slachtoffers, die secretaris is van de plaatselijke socialistische partij, werd door een schot in het been getroffen en docj| de on verlaten uit zijn huis gesleept. Men vond later zijn lijk terug doorboord door 20 kogels. De twee andere slachtoffers werden eveneens uit hun huis gesleurd en in koelen bloede om het leven gebracht. Op verzoek van den districtsgouverneur is de plaatselijke politie versterkt, daar men nieuwe onlusten vreest. LONDEN, 14 December (V.D.) Waiar uit Shanghai gemeld wordt, heeft een protestactie van Chineesche boeren tegen het onteigenen van land voor den bouw van een nieuw station tot een ernstig spoorwegongeluk geleid, waar bij een conducteur werd gedood, terwijl ver scheidene passagiers gewond werden. Onder de gewonden is de Duitsehe prof. Schloten, die college geeft aan de universiteit Woesoeng. Ongeveer 600 boeren waren gaan liggen op de rails, waardoor zij het verkeer tusschen Shanghai en Nanking verhinderden. De spoor wegdirectie was hierdoor genoodzaakt de trei nen over een ander spoor te doen rijden. Hier bij botsten tengevolge van een misverstand twee personentreinen tegen elkander met het genoemde gevolg. ESSEN, 14 December. (H.N.) Alle commu nistische bladen in ret Roergebied, de „Ruhr- echo", de „Dortmunder Kampfer" en de „Nie- derrhelnische Arbeiterzeitung" die te Duisburg verschijnen, zijn voor den tijd van 3 weken verboden. Ook in het gebied van Keulen, Aken en Dusseldorf zijn de communistische bladen door den opperpresident van de Rijnprovincie voor den tijd van 3 weken verboden, zonder dat voorloopig de redenen voor dit verbod meege deeld zijn. J© vergeet, onderbrak Scraye hem, dat noch ik nooh demand andiers in staat waren haair tot spreken te diwingen, als zij vast be sloten had. niets te zeggen. Neen, dat vergeet ik niet. Maar dat ver- Keet ik ook niet, namelijk, dat jij ervoor had kunnen zorgen als je het had gewild dait zij niet van St. John's Wood was vertrok ken. Maar je keerde haar je rug toe en liet haar toen weg gaan. Gelukkig heb ik er eenig idee van, waar ik hiaar zal kunnen vinden. Ik zal niet nalaten, haar te volgen, als dat noo dig modht zijn. Scraye nam zijn hoed. Deze vrouw, zei hij, is de weduwe van mijn vader. Ik voel de zwaarte van die woorden niet, zei Jimmie opgewonden. Al was zij de weduwe van den Shaib van Perzië! Zij is lid van die hende en jij weet dat! Schandaal! wat heb ik te maken met een schandaaltje? Als jij gedaan had, wat je hod moeten doen, dan had je mevrouw Wythenehawe laten arresteeren, Boodra je haar verdacht. Maar je wenschte geen sohandaal in je huls, noch onder je staodgenooten. In plaats daarvan riep je Packe. Begrijp je niet, diat, als Je gedaan had, wat Je behoorde te doen recht door zee gaan - dat als je mevrouw Wythenshawe had-t ver teld, dat Je haar verdacht, als je haar de ge legenheid had gegeven zich te veirklaren( en j als je haar na een logische verklaring de gelegenheid had gegeven zich terug te trekken ult die troep, dat je dan twee moor den hadit kunnen voorkomen? en dait mijn oude tante en een onschuldig meisje nu niet in moeilijkheden hadden gezeten? Begrijp je dot niet? Scraye luisterde naar dit alles met een blik van verwondering. Voor hij kon antwoorden, ging Jimimie, die weer op adem was gekomen verder: Je beschouwde het een pracht van een sport zoo te spelen! Packe beschouwde het als een stofverzameling voor een nieuwe ro man, Maar je ziet, het werd een strijd op leven en dood voor verschillende mensohen het doet er wiet toe welkeOndertusschen Soa® die schuldigen vrij uit. Als mevrouw Wy thenshawe een der hunnen is, dan beweegt zij zich au vrij. Je stiefmoeder loopt onge stoord rond Als ik in jouw schoenen had ge staan, Scraye, als ik had geweten, wat jij wist, dan had ik de waarheid -uiit mevrouw Wythenshawe gekregen diienzelfden mor- gen op Scraye, toen jij het kruis van den Tsaar miste. Ik bad die waarheid gekregen uit de markiezin van Scraye, dienzelfden avond, toei» jij haar bezocht op Holgate Lodge. Maar Je deed het niet. Scraye antwoordde in het geheel niet. Hij bleef Jiimmde eenigen tijd doordringend aankij ken. Deze stond bij de tafel en rammelde ze nuwachtig met de sleutels in zijn broekzak. Half glimlachend keek hij zijn bezoekers aan. Toen voelde Packe, die zich gedurende Jimmie's peroratie tamelijk ongemakkelijk had gevoeld, zich verplicht, met eenige woorden tuseehen beiden te komen. Hoor eens! Je zegt veel meer dan je mocht of behoorde te zeggen, Triokett. En het komt mij voor, dat we beter kunnen praten over de kwestie: wat ga jij doen? Jimmie lachte. Goed Packe! Het teekent je precies! Wat Ik ga doen Ik, James Tricikett!Het kamt mij voor, dat je deze pertinente vraag beter kunt stellen aan Scraye! Werkelijk' Wat kan hij doen? Doen! Doen? Maar alle drommels nog 'n t oe! Niemand dreigt hem met de ver moording vian zijn tante en zijn eih liefde! Hij kan allee doen, wat hij wil. Hij kan op dit oogenblik nog naar Scotland Yard gaan en alles vertellen wat hij weet. Hij kan hun alles vertellen, de geheele waarheid, van dien morgen op Scraye tot dezen avond. Maar hij doet het niet! Waarom? Omdat hij dain moet zeggen, dat hij weet, dat zijn stief moeder, de weduwe ra® den markies van Scraye, relaties onderhoudt met een bende die ven en moordenaars! Scraye liep naar de deur. Ik zie er het nut niet van in, om diit ge sprek te verlengen, zei hij tegen Packe. Ik ge loof, dat de politie haar beat doet Zij zal waar schijnlijk wel aan een stadium gekomen zijn. Waarin jij haar mijlen vooruit zou kun nen hielpen, door haar te vertellen, wat jij weet van mevrouw Scraye! wierp Jimmie er tuseehen. Hij keerde zich om en ging voor zijn lesse naar staan, en Paoke, die onrustig van den een had gekeken, volgde Scraye naar de deur. Op de® drempel keerde hij zich nog eenmaal om en keek naar Jimmie. Ik zou willen, dat je gezegd had, wat je ging doen, Triokett, zei hij. Hoe kun jij weten, dat Scraye niet naar de politie gaat? Je hebt hem nooit gevraagd, of hij wilde gaan of niet! Ik heb je reeds gezegd, wat ik ga doen, Packe. Ik ga doen, wat mij goed dunkt. Als Lord Scraye, of jij, of wie dan ook lust heb- ien om naar de politie te gaan laten ze het dia® doen! Ik wil daar niiets meer mee te maken hebben! Goeden avond! Nadat zijn bezoekers waren weggegaan, ijs beerde Jimmie nog wat door zijn kamer en dacht na over wat hem te doen stond. In geen geval zou hij nu de jacht opgeven. De groote vraag was, hoe die mensohen te achter volgen zonder zijn tante en Eva kwaad te be rokkenen Zijn plannen stonden hem echter, hoeiwel nog niet duidelijk, reeds voor den geest. Hij was er op gekomen, terwijl hij dien middag in de bibliotheek van mevrouw Wy thenshawe stond. Hij ging naar bed en toen hij den volgenden morgen op het gebruikelijke uur opstond, was hij weer frisch en klaar voor de actie Na flink ontbeten te hebban was Jimanie's eerste daad een brief tie schrijven aan een van zijn vrienden, een jongen dokter, die zooals hij wist wenschte wat meer cliënten te hebben. Kentover moest den brief wegbrengen en kreeg de opdracht, met den dokter terug te keeren. Bi®neü het uur was de vriend o-p zij® kamers. Jimmie presenteerde hem een sigaar en vroeg daarna zijn volle aandacht. Ik heb een pracht werkje voor je, Tydd, zei hij Patiënt? vroeg Tydd hoopvol. De meest zonderlinge patiënt, die je ooit hebt gehad of nog zult krijgen, mijn zoon. Een patiënt, die niet bestaat. Het is niet goed, Trickett, zoo vroeg reeds met raadselen te werken. Trouwens, dat is het noodt. Wat is aan de hand? Ik zal het je vertellen: ik ga veertien dagen ziek worde®. Het zal noodig zijn, dat steed» een dokter en twee verpleegsters aan mijn sponde staan. Ik zal te ziek zijn, om iemand te kunnen ontvangen begrijp je, Tydd ik zal niemand, niemand kunnen ontvangen. Niemand, behalve de dokter jij de verpleegsters die je zelf zult moeten aanstellen, mogen den drempel van mij® slaap vertrek overschrijden. Begrepen? Ja, ja, ik versta je wel, zei Tydd. E® ik zie je ook. Maar ik. weet niet, waarover je praat. Wfet zal de aard der ziekte zijn? Dat moet je zelf maar uitvinden Maar, denk daar wel aan, Tydd, het moet een be smettelijke zijn! Verder kan me alles niet veel schelen, want ik zelf zal er niet zijn. Tydd nam zijn pince-nez van zijn groote neus en keek Jimmie streng aan. Dokters moet je nooit voor den gek hou den, Jimmie Trickett! Zeg me nu eens rond uit, wat je eigenlijk wilt. Jimmie zei dus wat zijn bedoeling was. Hij wilde verdwijnen, terwijl de wereld, uitgezon derd eenige vertrouwde mensehen moest ge- looven, dat hij zwaar ziek op bed lag. Nie mand en zeker niet Pocke en beslist niet Lord Scraye in het kort absoluut niemand mocht weten, dat hij er niet was. Tydd, de verpleegsters en Kentover moesten streng over zijn apartementen waken, totdat hij terug kwam. Dagelijks moest er een bulletin in de hall van het hotel worden opgehangen. In de straat vóór de ramen van Jimmie's slaap vertrek moest men stroo laten leggen, in elk geval moest zijn verdwijnen geheim gehouden worden; het spel moest in hooge (ernst worden gespeeld. Tydd luisterde aandachtig Ik kan daar voor zorgen.tenminste dat wil zeggen, ik zal voor mijzelf en de twee zusters de verantwoording op mij kunnen ne men. Bh wat die twee zusters betreft, ik zal mijn verloofde en haar zuster daarvoor aannemen. Maar eh je bediende? Dat is in orde, antwoordde Jimmie. Dien kan je ten volle vertrouwen. En het hotelpersoneel? Jimimie belde, waarop Kentover -verscheen. Loop even naar beneden, Kentover, en vraag of juffrouw By water en de chef van den huishoudelijken dienst zoo goed willen zijn even, voor een paar minuten, naaa* boven ta komen. De chef en juffrouw By water kwamen en hoorden; zij gingen op Jimmie's voorstellen met veel belangstelling en groot vermaak in. Het kwam Tydd voor, dat, als Trickett voor gesteld bad om bet bekende Cairo Hotel voor een dag of veertien te veranderen in een circus of zwembassin, zij ook -mee geholpen zouden hebben. Toen zij weg ware® alle details wa ren besproken wendde hij zich tot Jimmia en schudde zorgvol zij® hoofd Er Is geen twijfel aan, Trickett, of Je hebt aanleg voor de een of andere gevaarlijke ziekte, zei hij, 'gewild ernstig. Het moet in orde komen, daarom zal ik ad mijn geneeskundige aandacht aa® je besteden en den staf verpleeg sters opdracht geven, zich hier op het juiste moment te instaüeeren. Wees erg voorzichtig, tot je weer geheel hersteld bent. Ik zie, dat je al heelemcal ingewerkt ben, oude kerel! Diat is de hoofdtaak. De® volgenden dag in den middag kwamen Lord Scraye en de heer Packe in het Cairo Hotel en vroegen naar den heer Trickett. Met een gebaar, waarin diep medelijden was opge sloten, wees juffrouw Byw; ter zwijgend naar een bulletin, dat op een 1 rd was geplakt, en onderteekend was door „Huxley TyndaU Tydd, dra med.". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9