EÊSÊtm rfLgs ■MbM&Sf WISS m m WSËM VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 liïET ZILVEREN JUBILE VAN Z.EM. GASPARRI. wmm IKii! WÊÊÊÈam PI fSm aegaiü DE WERELD-BIEREXPORT. Duitschland hfl«ft in 1932 de eerste plaats aan Engeland moeten afstaan. de nieuwe finsche regeering. DE POLITIEKE CRISIS IN BELGIE resoluties van het intern, mijnwerkerscomite. KOLONEL MACIA. KUNST SPORT EN VERVELING DE „FATALE" 15de. LLOYD GEORGE'S CRITIEK IN HET LAGERHUIS. DF, GESPANNEN VERHOUDING TUS SCHEN ENGELAND EN IERLAND. vëNIZELOS ZAL KERSTMIS VIEREN BIJ MUSSOLINI. OVER DEN OCEAAN IN EEN ZEILKOTTER. Een der groote figuren in de Katholieke Kerk viert heden een bijionder en zeldzaam feest de tachtigjarige camerlengo der Room- sche Kerk, Z. Em. kardinaal Pietro Gasparri, herdenkt den dag, waarop hij een kwart eeuw geleden door Z. H. Paus Pius X tot het purper verheven werd. Inderdaad een dag, welke door de geheele Katholieke wereld met vreugdevolle herinne ringen zal meegeleefd worden, wijl aan den naam van kardinaal Gasparri zulke groote en rijk gezegende gebeurtenissen verbonden zijn, dat men zich nauwelijks kan voorstellen, dat zóóveel grootsche dingen door één man, ook al is hij een der uitverkorenen van het intel lect al mocht hij tot op den dag van heden, ver boven een normaal menschenleven uit gaande, zijn volle werklust en werkkracht be houden, kunnen verricht zijn. Reeds nu wordt kardinaal Gasparri met den grooten Consalvi vergeleken, en de verheven lofprijzing, waarmede onze roemrijk regeerende Paus Pius XI den 14den Januari 1930 afscheid van Zijn staatssecretaris, met wien Hij zoovele jaren in de nauwste arbeidsgemeenschap „in den dienst der Kerk" had samengewerkt, wet tigen het vermoeden, dat de wereldgeschiedenis den jubileerenden gepurperde onder de grootste figuren op het keerpunt der moderne historie zal rangschikken. Kardinaal Gasparri werd den 5den Mei 185;: te Ussita, in de provincie Macerata, geboren Steeds bleef de jubilaris met een gekenmerkte voorliefde aan zijn geboortegrond gehecht hij heeft er ook de karakteristieken vaniets zwaars, iets bedachtzaams, iets stroefs zelfs, dat hij slechts aflegt, als hij als patriarchale landheer te midden van de landelijke bevolking leeftdan kan hij, nu nog, als scheidsrechter optreden, als de boeren ruzie krijgen over een partij boccia of bij het kaartspel te midden van zijn veertig neven en achterneven tegen het vallen van den avond vroom de rozenkrans voorbidden. Dezelfde man, die, door zijn tegen standers wel eens als „de beer van het Vati- caan" betiteld, op de staatskanselarij de groot ste en beroemdste staatslieden ter wereld ont ving en de verwikkelde wirwar der moderne opvattingen en ideeën met een onbeperkte luci diteit naar het eenige richtsnoer van dogma en moraal beoordeelde, was in het boerendorpje Ussita, het land van den grooten Benedictus, nog slechts vriend en patroon, de vaderlijk vereerde pachtheer van zijn pachters. Op het seminarie van Nepi, later op het Pauselijk seminarie van de Apollinare te Rome, schitterde hij door zijn ongemeene be gaafdheden, maar evenzeer door zijn edel ka rakter uit. Al heel spoedig na zijn priester wijding werd hij professor in de theologie aan de Apollinare, in het kanoniek recht aan het Collegium Urbanum van de Propaganda Fide. Va.jdaar ging Gasparri naar het pas opgerichte Institut Catholique te Parijs, waar hij achttien jaar lang, „de schoonste tijd van mijn leven", doceerde en zijn roem als kenner van het kerkelijk recht vestigde. Dit professorale element is in het leven van den jubilaris, naast dat van den staatsman, zeer sterk op den voor grond getreden, en toen hij, als acht en zeven tig-jarige, het staatssecretariaat verliet, ver koos hij niet het wel verdiende otium cum dignitate, maar keerde hij tot zijn geliefde studies, welke hij ook als staatsman nooit ver loochend had, terug om na den grootendeels van zijn hand gekomen „Codex Juris Canonici" het monumentale werk van de „Codicis Juris Canonici fontes waarvan meerdere afleve ringen reeds tusschen 1923 en 1929 verschenen waren, te voltooien. Belangrijke werken van Gasparri zijn nog het Latijnsche handboek over het huwelijksrecht (1891), zijn werk over de priesterwijding (1893), over de geldigheid der priesterwijdingen in Engeland (1895) en over de H. Eucharistie (1897). De fijne menschenkenner Leo XIII benoemde prof. Gasparri tot Apostolisch Delegaat voor Peru, Ecuador en Bolivia, onder gelijktijdige verheffing tot de aartsbisschoppelijke waardig heid. Drie jaar later werd hij secretaris van de H. Congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, in welke functie hij door zijn talrijke relaties te Parijs herhaaldelijk ten gunste der Kerk in den in Frankrijk ontbran den strijd tegen de Orden en Congregaties kon ingrijpen. Den 16den December 1907, heden vijf en twintig jaar geleden, verleende 1 ius X den Curie-diplomaat en voortreffelijken geleerde het purper en benoemde hem bijna tegelijker tijd tot secretaris van de kardinaalscommissie voor de codificatie van het kerkelijk recht het resultaat van dien arbeid, een der eere- titels van het Pontificaat van Benedictus XV, de Codex, werd op het Pinksterfeest van 1917 voor de geheele Kerk plechtig afgekondigd. Nog hooger onderscheiding, maar evenzeer nog zwaarder arbeid wachtte kardinaal Gas parri, toen hij in October 1914, in de eerste maanden van den wereldoorlog, na het over lijden van kardinaal Ferrata, tot kardinaal staatssecretaris van Z. H. Paus Benedictus XV' benoemd werd. Moeilijke tijden braken, te mid den van nationale overprikkeling, voor deii H. Stoel aan. Clemenceau sprak van den „Pape- boche", LudenJorff van den "„Franzosenpapst" Maar het Vati aan bleef boven-nationaal: hielp d« lijdende en strijdende menschheid, waar hel mogelijk was; gaf de richtsnoeren voor een werkelijke pacificatie der volken aan en mocht zich, op het oogenblik dat de vrede gesloten werd, in een ongekende hoogachting en eer bied over de geheele wereld verheugen. Dat is mede het werk van Benedictus' ver- trouwsten en intiemsten medewerker kardinaal Gasparri geweest. Toen dan ook de groote Vredespaus het loon van Zijn arbeid ging ont vangen en de nieuwe Vredespaus Pius XI, met het devies: de Vrede van Christus in het Rijk van Christus", «en nieuwe periode in het leven der Kerk opei.de, bevestigde Deze, tefen de heerschende traditie in, den staatssecretaris van Zijn voorganger in diens ambt van minister van buitenlandsche zaken van den H. Stoel, met de bijna bovenmenschelijke opdracht om de bet ekkinge t tusschen den H. Stoel en den Italian...*chen staat in nieuwe, vriendschappe lijke bunen te leiden. Na moeizame, langdurige besprekingen wer den 11 Febr 1929 de Lateraansche verdragen ondert el end. het hoogtepunt in kardinaal Gas parri* rijke loopbaan, waardoor de vrede tus schen de Kerk en Italië hersteld werd. Kar dinaal Gasparri. die jarenlang het staatsver drag en hei concordaat met Italië voorbereid had, be-'-lMUwda met de ratificatie van de ver dragen "P nel bezoek van de Italiaansche ko ninklijke f-mT-e aan Z. H. den Paus zijn zen ding als beëindigd. De opdracht, welke hij van twee Pausen ontvangen had, was vervuld. Den 14den Jauuari 1930 verliet hij. de Vaticaansche staatskn nseln- ij. Z. fl de Paos Jen .s-'hrld iid ii .-slaac» secretaris jI- bewi.n van hoogacht.lig en dank baarheid een villa, waar deze de wel verdiende yust zou kunnen genieten. Rust echter kent - s. -.-v .- - t# Srai® is»®?-. .-.•*< W*-. - «v - EET BPAANSCEE 8.8. „CA NTABRIA" liep in de mist op de rotsen van Z.-Devon; 't schip 4a verloren kardinaal Gasparri niet, maar wel vertoeft hij nu gaarne vaak in zijn geboortestad Ussita, welke altijd zijn bijzondere liefde heeft gehad en waar hij eens na zijn rusteloos en werkzaam leven de groote rust hoopt te vinden. Reeds heeft hij daar op het tusschen de torenhooge heuvelen gelegen witte kerkhof zijn graf laten bouwen. Op den marmeren grafsteen staat in het Italiaansch gebeiteld: „Hier rust Pietro kardinaal Gasparri geboren den 5den Mei 1852 overledenBidt voor hem!" Moge het oogenblik, waarop die eene datum zal moeten ingevuld worden, door Gods Voor zienigheid nog lang uitgesteld worden. SOCIETAS LATINA. In Mei 1932 werd in Duitschland een ver- eeniging van vrienden der Latijnsche taal ge sticht met den naam „Societas Latina". Het doel dezer vereeniging is het gebruik van het Latijn als internationale hulptaal der ontwik kelde kringen te bevorderen. Reeds bij de stichting telde de Societas Latina ongeveer 100 leden, welk aantal op de eerste algemeene vergadering te München in October reeds tot 630 gestegen was. De eerste voorzitter der ver eeniging is Dr. Hermann Weller, privaatdocent in de Indologie aan de universiteit te Tflblngen In October is de eerste aflevering verschenen van het tijdschrift der vereeniging, dat even eens „Societas Latina" heeft. Dr. Lurz be schrijft hierin uitvoerig het doel der vereeni ging. Het Latijn, dat men gebruiken wil, moet zich niet te ver van het klassiek Latijn ver wijderen in geen geval mag het een kunst taal worden, zoo iets als een „Latino sine flexione" Alleen zal het noodzakelijk zijn de noodige nieuwe woorden te vormen. Het tijd schrift bevat verder een door het „Legatum Hoeufftianum" in Amsterdam bekroond La- tijnsch gedicht van Dr. H. Weller, „Homines Primi", met een Duitsche vertaling. Het eerste nummer der „Societas Latina" bevat verder ook mededeelingen over de werk zaamheid van zustervereenigingen in andere landen, b.v. over de „Union médical Franco- Ibéro-Americaine" (Umfia) der Fransche art sen, die al 20 jaar bestaat en een eigen maand blad uitgeeft. Hieruit is een Latijnsch artikeltje overgenomen, dat over een medisch onderwerp handelt. Verder wordt een lijst gegeven van Latijnsche technische termen, die op het auto wezen betrekking hebben. Ook wordt gespro ken over de activiteit van het „Instituto di Studi Romani" in Italië en over de bevordering door de fascistische regeering van het gebruik der Latijnsche taal over het reeds 18 jaar bestaande Latijnsch Vaticaansch tijdschrift „Alma Roma". De vrienden van het Latijn in New-York zijn al jaren lang bezig met het vertalen van bei- langrijke werken der wereld-letterkunde in het Latijn. Als 5de deel verscheen in 1922 een Latijnsche vertaling van Stevensons roman „Het schatteneiland", waarvan de „Societas Latina een passage ter kennismaking over neemt (met 'n Duitsche vertaling). Volgens de „Osservatore Romano" zou in Brooklyn zelfs een Latijnsch-Engelsche krant verschijnen. Tot slot gee t t tijdschrift eenige proeven van Latijnsche berichten van het Vaticaansch radio station (SapJentlum pervestigationes a radio- phoma \aticana stations latine vulgatae). Het lidmaatschap der vereeniging „Societas Latina kost R.M 2.- (twee) per jaar de leden ontvangen het tijdschrift gratis. (Geschafts- stelle der Societas Latina, Thierschstrasze 46, München 2 NO.). Venlo. Duitschland heeft in de eerste 9 maanden van 1932 zijn leidende positie als bierexporteur aan Engeland moeten afstaan. De omvang van den wereldbieruitvoer is volgens het jaarverslag van de Verband der Deutschen Ausfuhrb-aue- reien in het bijzonder door de handelspolitieke maatregelen in 1931 met 21.6 pet. gedaald in vergelijking met 1930, terwijl voor de eerste 9 maanden van 1932 wederom een vermindering met 23.3 pet. is ingetreden in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1931. De we- reldbierexport bedraagt op het oogenblik nog slechts de helft-van den uitvoer van voor den oorlog. Naast den Duitschen bleruitvoer is ook de export van Tsjecho-Slowakije zeer sterk ge daald en wel als gevolg van de geringe koop kracht van Duitschland. B. HEL6INGF0RS, 15 December. (V.D.) Zooals gisteren reeds aangekondigd word, heeft de Finsche president heden het nieuwe Finsche kabinet officieel benoemd onder leiding van minister-president Kivimaeki. Minister van buitenlandsche zaken is Hackseli. WERELDBIERUITVOER. totaal in t.o.v. V. Jan.-Sept. 1930 1931 1930/31 1932 in i000 H.L. in 1000 H.L. Duitschland 590.3 467.9 —20,7 226.3 Gr.-Britannië 540,2 463,4 —14,2 285.3 Tsj.-Slowakije 233,1 153,0 —34,4 77,6 Oostenrijk 21,4 18,3 —14,5 11,5 Nederland 149,0 90,1 —39,6 68,7 Frankrijk 126,1 105,7 —16,1 70,8 Denemarken 32,1 28,0 —12,9 24,5 België 9,8 10,4 5,6 5,0* Italië 14,4 15,9 +10,3 10,2* Japan 69.5 65,9 5,2 86,0* Canada 23,8 0,7 —96,7 0,8 Andere landen 20,0 15,0 —25,0 7,5 Totaal 1930,2 1434,8 —21,6 Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De socialistische leider Vandervelde heeft met enkele regels geantwoord op den beken den brief van Devèze inzake deelname aan de regeering. Vandervelde spreekt er in dien brief zijn verwondering over uit, dat niet de kabinets formateur die boodschap heeft gedaan, De socialistische „Peuple" teekent hierbij aan, dat de Broqueville den liberaal Devèze als zijn boodschappenjongen heeft laten optreden, opdat deze tegenover zijn eigen partij als con dltionneel onderhandelaar zou kunnen figu reeren. BRUSSEL, 14 December. (R.O.) Het inter nationale mijnwerkerscomité heeft een reso lutie aangenomen, waarin met aandrang ge- eischt wordt dat de voorstellen van bet comité betreffende een internationale overeenstem ming in overweging zullen worden genomen, gezien den ernst van den toestand in de kolen- nroduceernde landen, verder een tweede reso lutie waarin aan het comité van voorbereiding aanstaande economische conferentie ge vraagd wordt, deze voorstellen op haar pro gram te plaatsen en een derde resolutie waaiin bij het internationaal arbeidsbeureau er op wordt aangedrongen dat de ratificatie van de conventie van 1932 over den werktijd in de mijnen zoo spoedig mogelijk aan de betrokken landen formeel wordt voorgesteld. Januari-Augustus. x) Januari-Juni. In het jaar 1931 bleef de Duitsche bleruitvoer 20.7 pet. bij die van het vorig jaar ten achter. Dit komt ongeveer overeen met den gemiddelden achteruitgang van den wereldbierexport met 21.6 pet. In het jaar 1932 bleek de Duitsche bier export als gevolg van de hoogere productie kosten niet in staat te zijn aan den prijsvoor sprong van landen met gedeprecieerde valuta het hoofd te bieden. Terwijl de gemiddelde ver mindering van den wereld-bieruitvoer in de eerste 9 maanden van 1932 in vergelijking met Januari t/m. September 1931 pl.m. 23 peta be droeg liep de Duitsche bleruitvoer terug met 38.3 pet. Voor den bierexport op fust bedroeg de vermindering 26 pet., voor den export van tlesschenbier 46.4 pet. In de eerste 9 maanden van 1932 bedroeg de Duitsche export van bier op fust 48.8 pet. van den totalen Duitschen bier- export en de export van bier in flesschen 51.2 pet. van het totaal. Japan heeft in 1932 in Oost-Azië terrein ge wonnen. Japan en Italië waren de eenige lan den, die in d« eerste 9 maanden van 1932 hun bierexport tot boven het niveau van 1932 konden opvoeren. De Fransch- bieruitvoer heeft zich evenals die van Oostenrijk en Denemarken naar verhouding goed kunnen handhaven- Voor Europeesche landen was in Januari t/m. September 1932 46 6 pet. van den Duitschen bieruitvoer bestemd. In de eenige Jagen geleden gehouden verga- dering van de Verband der Deutschen Aus- fuhrbrauereien werd ook de mogelijkheid van bieruitvoer naar de Ver Staten besproken. De Ver. Staten hadden in het jaar 1913 een eigen bierproductie van 65.500.000 barrels of 76.6 mil- lioen hectoliter. De bierinvoer bedroeg 291.000 hectoliter, waarvan 828.000 hectoliter uit Duitschland afkomstig was. De leidende Duit sche exportbrouwerijen beoordeelen de vooruit zichten van een eventueelen Duitschen bier uitvoer naar de Ver. Staten met zeer veel re serve ook ai kan men er op rekenen, dat nadat men in Amerika zijn standpunt t.o v. van de prohibitie zal hebben bepaald en dit gunstig zou zijr, een zekere vraag naar Duitsch bier zal ontstaan. Naast andere factoren zal vermoedelijk vooral het feit, dat voorloopig slechts bier met een laag alcoholgehalte zal worden toegelaten, de Duitsche bierexport naar de Ver. Staten tegenwerken. Daarnaast zal het invoerrecht een rol spelen. Het thans geldende invoerrecht be- bedraagt 1 per gallon of R M. 111 per hectoliter. PROF. ADAM KRYNSKI t WARSCHAU, 15 December. (R. O.). Op 88- jarigen leeftijd is hier gestorven professor Adam Krynski, een van de bekendste Poolsche taalkundigen, die 80 werken gepubliceerd heeft, waarvan het eerste 67 jaar geleden uitkwam. V. SCHLEICHER'S RADIO-REDE. BERLIJN, 14 December (W. B.). Bevestigd wordt thans, dat de rijkskanselier zijn radio rede Donderdagavond om 7 uur (d. i. 6.20 Ned. Tijd) zal aanvangen. Zij zal door alle Duit sche zenders worden uitgezonden en daarna, in 't Engelsch, door een Duitsch korte golf-sta- tion naar Amerika worden uitgezonden. SOKOLNIKOFF- MOSKOU, 15 December (R.O.) De geruchten, volgens welke de voormalige sovjet-gezant te Londen, Gregory .Sokolnikoff de 9den dezer zou zijn gearresteerd en verbannen, worden hier officieel tegengesproken. Sokolnikoff zelf zegt, dat hij in de beste stemming verkeert en van zijn vacantie ge niet op het land. BIERSTROOM OVER STRAAT. LONDEN, 14 December (V.D.) In verband met de campagne tot boycot van Engelsch bier in Ierland, drongen 16 gewapende leden van de Iersche republikeinsche armee het lokaal van een Engelsche bierfirma te Cork binnen. Met hun revolvers hielden zij de arbeiders en bedienden in bedwang en sloten hen in een zaal op. Hierna openden zij een aantal biervaten en lieten het bier op straat wegloopen. BARCELONA, 15 December. (R.O.) In het Catalaansche parlement heeft president Maola een boodschap voorgelezen, waarin hij reken schap gaf van zijn voorloopig presidentieel mandaat sinds de vestiging der republiek, en vervolgens zijn ontslag ingediend. Macia werd daarna herkozen meit 63 stem.-, men tegen 11 stemmen voor Ramon d'Abadar Macia zal het presidentschap gedurende vier jaar uitoefenen. Eerlijk gezegd, had ik er genoeg van om mijn weinige vrije avonden nog langer op concer ten of in de opera te gaan doorbrengen. Het is niet omdat ik stilaan het land zou gekregen hebben aan de muziek, maar omdat mijn be zigheden van dien aard zijn, dat ik zelden op tijd kon komen. Niets is vervelender dan door een kier van de deur te worden binnengelaten en enkele menschen van hun klapperende stoe len te doen opstaan als juist, om een voorbeeld uit de vele te nemen, de violen op de vierde snaar de prélude van Lohengrin als een zefier door de zaal zenden. Meer dan eens is het mij overkomen dat de chef d orchestre, achter zich uit kijkend, met zijn dirigeerstokje in de lucht bleef staan totdat ik mijn plaats had gevonden. Die verschrikkelijke welwillendheid heb ik nooit kunnen apprecieeren. En dan, waarom is de opera alleen maar 's winters open ,als ieder een verkouden is en ik meer dan anderen? Ik stond telkens doodsangsten uit als Werther zijn bekende tirade: „Alors c'est bien ici la maison du bailli" lanceerde en die door een ijselijke stilte werd gevolgd juist op het moment dat ik „atchi" had moeten niezen, 't Zou een mooie rijm geworden zijn 1 Ik voelde er ook niets meer voor om bij vrienden uit dineeren te gaan en wel om ver schillende redenen: ik ben geen groo e er en praten doe ik liefst alleen maar als het noodlg is. Nu weet iedereen, dat men aan de vrien en" tafel gaat om te eten en om te conv en. Ik had wel eens gelezen, dat men bij vr n en altijd zooveel moet eten als men kan, 0 gastheer, als hij u genegen is, da".fYh H is en, als hij niet veel van u moet hebben, gij hem daar leelijk dwars mee kunt zitten, maar ik heb een te goede opvoeding genoten om dien pantagruelieken raad op te,,.Y? ®en' 1§®n" over de gastvrouw moet men al tijd °en bemin- nelijksten glimlach op de lippen hebben en niet om een complimentje verlegen zijn, zelfs niet als de wijn niet deugt en de spijzen zoo goed als oneetbaar zijn. Het kan overal gebeuren, dat er drie porties zout of meer in het eten werden gedaan; thuis kunt gij het dan laten staan, maar het is iets anders als gij ergens geïnviteerd zijt. Voor mij waren dat de oogenbiikken in mijn leven waarop ik een heldenmoed aan den dag wist te leggen. Als de gastvrouw zich dan excuseerde, dat er werkelijk wat te veel zout in de potage was, knikte ik niet met een half- bevestigend-half-ontkennend glimlachje, maar dan zeide ik allerhoffelijkst verwonderd: „Vindt u mevrouw? Dat is zeker maar wat verbeelding van u, want ik ging u juist vragen, mij het zout te willen doorgeven". Maar, alle gekheid op een stokje, met dat soort galanterie maakte ik mijn maag kapot. En zoo komt het, dat ik mij thans zooveel mogelijk ver weg houd van opera, concerten en diners bij vrienden. Toen ik dat voornemen nam, had ik er ech ter niet aan gedacht, hoe ik voortaan aan wel mijn vrije avonden zou besteden en eigenlijk was ik aanvankelijk wel wat gedesoriënteerd Zoo gebeurde het, dat ik doelloos langs de bou levards kuierde, niet wetende waarheen. Eens ben ik in deze gemoedsstemmirig in een bokswedstrijd terecht gekomen. Iets nieuws voor mij. Maar waarom men dat een edele kunst" noemt, is mij vooralsnog een raadsel. Ik weet niet meer of het Ironpunch of Knock- out-Bili, Mike Blackface of Kid de Bruut waren, die herhaaldelijk tegen den grond gingen en dat heeft ook geen belang, maar wel herinner ik mij, dat ik een bliksemsnelle les praktisch Engelsch kreeg van iemand die naast mij zat en elke beweging der boksers voor zich zelf commentariseerde. „Op het teeken van break away, balanceert hij 'm 'n corkscrew van be lang en dan nog een swing daarna, om er ster ren van te zien. Daarna probeert hij het met een jab, dat wordt cross, maar de andere doet een one-two en een van de mannen is knock out". Tijdens de rust van de slappe lijven in 't hoek je, hoorde ik een verzorger tegen zijn bokser zeggen: „Gelukkig dat hij alleen maar je oogen half toe gerameid heeft; wij zouden er beroerd aan toe zijn, moest hij dat ook met je ooren hebben gedaan; nu kan je tenminste mijn raad nog aanhooren." Het meest typische van het geval vond ik het aspect van twee mannen, die met de beenen een soort tango dansten en tegelijkertijd met de vuisten werkten gelijk met hamers op een aam beeld. Met diezelfde gebalde vuisten in hand schoenen van vier ons, waren die heeren daar een roemrijke bladzijde in het gulden boek van hun geboorteplaats aan het schrijven, dat was zeker. Als de wedstrijd gedaan was, kreeg mijn journalistiek instinct onweerstaanbaar de boven hand; gelijk een pijl uit een boog vloog ik naar den ring, waar een der helden in een hoek lag te zuchten. Hij was vermoedelijk nog in het land der droomen, want hij antwoordde mij niet. En zijn verzorger had ai even weinig succes toen hij hem in het oor brulde: „Hier is een journalist, om je te interviewen. Hij vraagt, welke je meest geliefde bloem is?" Ik was toch maar half bevredigd, toen ik het gebouw verliet. Iemand tegen den grond slaan kan wel een „edele kunst" zijn, zeide ik tot mijzelf, maar een groote kunst is het in geen geval. En ik dacht aan een der klassieke helden uit mijn collegetijd, Milon uit Kroton. Dat was wérkelijk een groot kunstenaar in het kracht- patsen. f Eens liet hij zich een dik touw om het hooia binden; hij hield even den adem in e" toe" daarna het bloed weer aan het circuleeren ging, deed het zoo geweldig de aderen zwellen dat het%>uw als een draad knapte. Met een derge lijke kracht begaafd, kon hij zelfs diensten be wijzen bij aardbevingen. Op zekeren dag dat hij de lessen van Pythagoras bijwoonde kreeg de aarde den hik. Het gebouw waar zij zich ui be vonden, scheurde langs alle kanten en de zuilen die het droegen begonnen een onrustwekkende wals te dansen. Milon dit ziende, smeet zijn rekenboekjes in een hoek en hield de zuilen recht tot dat zijn schoolmakkers en de oude meester buiten waren; daarna gmg hij er °oK vandoor en liet ijskoud het heele boeltie insul ten. Een "andere'maal doorliep hij het stadion over geheel zijn lengte met een enormen F ler op den rug. De Atheners juichten dat "ooren en zien verging, maar het beste moest nog ti men. Aan het eindpunt liet Milon Y™?ht op den grond glijden; met één enkelen vuistslag sloeg hij den stier dood en nog denzelfden dag at hij hem heelemaal op, want van ai me ver tooningen had hij trek gekregen. De geschie- LONDEN, 14 December. (V.D.) In het ver dere verloop van de debatten in het lagerhuis over de oorlogsschulden oefende sir Robert Home ernstige critiek uit, op de voornemens van den kanselier van de schatkist inzake de dekking op de begrooting van de aan Amerika te verrichten betaling én op zijn valuta- en discontopolitiek, welke voor velen niet bevre digend was. Een betaling zonder reserves zou beter geweest zijn. De conferentie van Lau sanne is een goed succes. Vervolgens verdedigde spr. de schulden overeenkomst van Baldwin, waarbij zich een tweegesprek ontwikkelde met sir Austen Chamberlain en Lloyd George, waaruit bleek, dat sir Robert Home en Austen Chamberlain tegen het zenden van de nota aan andere mogendheden geweest waren en waarbij over eenstemming werd verkregen over de publi catie van de met de schuldenkwestie samen hangende documenten. Lloyd George viel het accoord van Baldwin aan. aangezien het voorbarig geweest is en aangezien het zou hebben kunnen streven naar een algemeene regeling met Amerika Inzake de schulden en in verband daarmede ook in zake de herstelbetalingen. Spr. klaagde over het feit. dat men de moe der van. alle parlementen het recht onthoudt aar s em uit te brengen over de schuldover- eenkomsten. De Franschen hebben den werkelijken toe stand veel eerder begrepen, toen zy den Ame rikanen zeiden eerst eens te willen onderhan delen, alvorens zij betaalden. Lloyd George betreurde het, dat de Engel sche kanselier van de schatkist niet voor de betaling met Amerika heeft onderhandeld. Zoo noodlg zou hij hebben moeten wachten tot de ambtsaanvaarding door Roosevelt. De kanselier van de schatkist had de beta ling alleen mogen verrichten onder uitdrukke lijk voorbehoud van de resultaten van latere besprekingen. Zijn fout heeft het land rond 30 millioen pond sterling gekost. De bij de debatten genoemde som van 8,6 milliard pond is slechts een schatting der oorlogsschulden geweest, maar Is nooit vast gesteld als schuld. Feitelijk heeft men nooit dit bedrag, maar slechts 2% milliard pond van Duitschland geëlscht. Duitschland heeft 2 milliard pond betaald en volgens sprekers meening zou het onbillijk zijn, wanneer men zou verlangen, dat het ook nog maar één penny betalen zou. Doordat Amerika de handteekenlng van Wilson niet heeft erkend, is het voor een deel mede verantwoordelijk voor den tegenwoor- digen toestand. Wanneer dit anders geweest zou zijn, zouden vele zaken zich anders hebben ontwikkeld. Tenslotte verklaarde Lloyd George, dat hij streed voor de bevrijding van den schulden last. DUBLIN, 15 December. (V.D.) In den Ier- schen senaat legde de minister van handel, Le- mass, tijdens een debat over de besluiten van Ottawa, een verklaring af over de betrekkingen tusseihen den Ierschen vrijstaat en Engeland, waarin hij zeide, dat. Indien de omstandigheden dit noodzakelijk zouden moken, de Iersche vrij staat zich van het Britsche rijk zou afscheiden. Deze omstandigheden zouden in de naaste toekomet kunnen intreden. Het zou dan niet meer noodlg zijn deel te nemen aan sympathiebetuigingen voor den Engelschen koning, zooals te Ottowa was ge schied. De handel met het Engelsche rijk is slechts gerechtvaardigd, indien het Iersohe volk daar voordeelen bij heeft. De Iersche regeering heeft tot nog toe niet besloten, stappen in deze richting te doen, doch het is zeker, dot het volk een spoedige verbre king van de banden met Engeland zal wen- schen, indien de verbintenis met het Britsche wereldrijk g®en vooriJeelen oplevert. Tenslotte verklaarde Lemass, dat de Iersche regeering spoodlg met andere landen ln onder handeling zal treden voor het sluiten van han- delsverdroS011' ATHENE, 15 December. (R.O.) Op uitnoo- diging van Mussolini zal Venizelos als gast van de Italiaansche regeering de Kerstdagen te Rome doorbrengen. Men vermoedt, dat gedurende dit bezoek °°k politieke vraagstukken zullen worden be sproken. LONDEN, 14 December (V.D.) Naar uit San Luis de Maranhao in Noord-Brazilie wordt ge meld, is aldaar de zeilkotter „Hummel" met de Duitschers Lois, Heilmann en Eberhard aan boord na den Atlantischen oceaan te heb ben overgestoken, binnen gekomen. De kotter is negen en een halve meter lang en heeft bij den overtocht van Freetown in West-Afrika naar Zuid-Amerika zware stormen te overwinnen gehad. denis zegt van hem ook nog, dat hl) zes maal overwinnaar was in de Olympische, zeven maal in de pythische, negen maal in de nemesischö en tien maal in de isthmische spelen. „En toen greep de kerel mij bij de haren"... Ongeduldige agent: „Nu. ja, die kunt u ln elke kapperszaak terugkrijgen". DE PRUISISCHE STAATSPRIJS VOOR SCHILDERS. BERLIJN, 14 December. (W.B.) De prijs vraag. welke door de Pruisische academie van kunsten voor schilders was uitgeschreven voor schilders, is gewonnen door den schilder Al fred Kitzig in Berlijn-Charlottenburg, wien de groote staatsprijs werd verleend. OPGRAVINGEN IN ECUADOR. GUAYAQUIL, 14 December. (V.D.) De Duit sche archaeoloog Max Uhle, die ln dienst is van de regeering van Ecuador maakt melding van waardevolle opgravingen ln de oude Maya- stad Cohasqui. O.a. werd een groot bouwwerk blootgelegd, dat waarschijnlijk een zonnetem pel is geweest. Talrijke gouden vaatwerken en 600 skeletten werden gevonden. ZIJ AAN ZIJ IN DE BOCHT. In het Albionpark van Brisbane worden van tijd tot tijd paardenrennen ge houden. die altjjd een select publiek trekken. De paarden houden zich prachtig gelük.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10