rsrgl m I' LUCHTVAART m bedrijfstoestand en VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 TOELATINGSLEEFTIJD VOOR DE LAGERE SCHOOL. Benoeming hoogleeraar in de kinder geneeskunde te Utrecht te verwachten. HET BEHOUD DER MUSEA- SCHEURLEER. Geen voorstellen tot subsidieering van het Bijz. Hooger Onderwijs. Oproep om steun. r~" 1 k I 1 GEORGANISEERD OVERLEG EN AMBTENAARS-SALARISSEN. DE VROEDVROUWENSCHOOL TE AMSTERDAM m H 4 S» t mmsmmmmt ARBEIDSMARKT. IN HET DERDE KWARTAAL 1932. HULDIGING JAN SCHOUTEN. Nieuwe regeling der regeering Geen verhoogd premieverhaal, ruiten in w«e koMen de Bond de helft NEW-YORK EN ZIJN BUITEN. LANDSCHE BIOSCOPEN. ONDER ZAND BEDOLVEN. ERNSTIG AUTO.ONGEVAL. RIKA HOPPER. R.-Iv. NOORD BRABaNTSCH SANATORIUM, SON. MR. J. VERSTEEG f. DE OVERVAL IN DE WESTERSTRAAT TE AMSTERDAM DE VERDWENEN 20.000 GULDEN. 4, „rus ITS'" HOUDT DEN GOEDEN KOERS Verschenen ts de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk VI der Rijksbegrooting 1933 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen). Hieraan is ontleend: De bezwaren, door sommige leden aange voerd tegen het K.B. van 23 Juni 1932 kan de minister niet deelen. Dat aan een aantal leerkrachten ontslag zal moeten worden gegeven is juist. In antwoord op de vraag van verscheidene leden, of de minister door het verhoogen van den toelatingsleeftijd voor de lagere school ook nog andere voordeelen hoopte te bereiken dan alleen bezuiniging, wijst hij er op, dat het z.i. uit paedagogisch oogpunt in den regel geen nadeel is, dat een kind wat later naar de lagere school gaat. Maar bovendien, indien mag worden aangenomen, dat het voorschrift na 15 Juli 1935 zal worden verlengd, zal in de toekomst een betere aansluiting bij het nij verheidsonderwijs worden verkregen: zullen voorts de leerlingen na het doorloopen van het zevende leerjaar de school mogen verlaten, terwijl, anders vele van hen voor de tweede maal de zevende klasse zouden moeten door loopen of wel de achtste klasse zouden moeten volgen. Eveneens wordt de gaping tusschen het tijdstip van het einde der leerverplichting en den leeftijd van 14 jaar beneden welke vol gens de Arbeidswet 1919 geen arbeid mag worden verricht, op deze wijze kleiner. Hooger onderwijs. De minister houdt zich er van overtuigd, dat de maatregelen van bezuiniging het hoo ger onderwijs niet in zijn bestaansgrond heb ben aangetast en er slechts van een tijdelijke druk sprake is. Van een te veel aan hoogleeraren is naar zijn meening in het algemeen geen sprake. Een voorstel tot subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs is van den minis ter niat te verwachten. In verband met het in breeden kring opge komen verlangen om de beide Musea-Scheur leer voor ons land te behouden en voor onder gang te behoeden, hebben ondergeteekenden zich gevonud tot een Commissie, die, met het oog op de cultureele en nationale belangen, welke op het spel staan, vrijheid vindt thans op het publiek een dringend beroep te doen om mede- werking en steun. De wetenschappelijke beteekenis der beide Musea staat vast. Het Muziek-Museum vormt een geheel, dat niet alleen eenig is in ons land, maar ook onder soortgelijke instellingen in t buitenland een eervolle plaats inneemt. De verzameling die zich uitstrekt over alle volken en tijden, munt uit door volledigheid en oor deelkundige samenstelling, terwijl de bijbehoo- ren.de bibliotheek de beste is, die men kent, en als zoodanig internationalen roem geniet. Het Archaeologisch Museum staat op niet minder hoog peil. Met name op het gebied der Grieksche vazen-schilderkunst en der cerami- sche kleinkunst vormt het een geheel, dat om zijn wetenschappelijke beteekenis en volmaakt heid bij de deskundigen in binnen- en buiten land hoog in aanzien staat Beide verzamelingen zijn werkelijke Musea, systematisch opgebouwd en voldoen aan de hoogste eischen. Dank zij een overeenkomst met Curatoren in het faillissement-Scheurleer en het uitzicht op medewerking van hypotheekhouders en speciaal voor de overneming van het Muziek- Museum van de Gemeente 's-G raven ha ge, zal het behoud der Musea en hun verdere exploi tatie verzekerd zijn, wanneer vóór 1 November 1933 kan worden beschikt over een kapitaal van 100.000 gulden en toezegging van jaarlijk- sche bijdragen tot een bedrag van 20.000 gul den. Eerlang zal derhalve de beslissing over de toekomst der beide Musea moeten vallen. Onder die omstandigheden richten onderge teekenden, namens tal van particulieren en een reeks van belangstellende vereenigingen, tot ieder, die voor de belangen, waarom het hier gaat, gevoelt. Ofschoon groote schenkingen niet gemist zullen kunnen worden, is niettemin iedere bijdrage, hoe bescheiden ook, welkom en nuttig. Men storte zijn bijdrage op het gironummer Een kijkje in het Muziek-Museum met de hoogst-belangrijke instrumenten-verzame ling van wijlen Dr. Scheurleer. 2 0 2 8 2 0 van den penningmeester van ons Comité. Wie uitvoeriger gegevens wenscht, of in zijn kring ons werk wil steunen, vrage circulaires aan bij onzen 2eu secretaris. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, voorzitter, Den Haag; Dr. H. E. van Gelder, ondervoor zitter, Den Haag; Prof. dr. G. A. S. Snijder, le secretaris, Amsterdam; Mr. J. van Kuyk, penningmeester, Nassaulaan 4, Den Haag, (gironummer 2 0 2 8 2 0); Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, Den Haag en J. J. Blank, 2e secre taris, Wassenaarscheweg 20, Den Haag. Bijeenkomst van Die Haghe". In Pulchri Studio te 's Gravenhage heeft onder voorzitterschap van dr. H. E. van Gel der een vergadering plaats gehad van „Die Haghe", waarop dr. K. Ph. Bernet Kempers gepleit heeft voor het "muziekmuseum en bi bliotheek en de professoren dr. G. A'. S. Snij der en dr. D. Cohen voor de oudheidkundige verzameling. De commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, sprak een slotwoord. Vit -,w De minister vertrouwt dat binnenkort de benoeming van een hoogleeraar in de kinder- geneeskundie te Utrecht zal kunnen plaaits vinden. Voorber. hooger en mid delbaar onderwijs. De meening als zouden in 1925 de leeraarssa larissen met 10 tot 40 pet. zijn verlaagd moet op een misverstand berusten. Kunnen dus de in het voorloopig verslag genoemde verminderings percentages bezwaar lijk juist zijn er zou bovendien geen aanleiding zijn om ten aanzien van de salarissen der leeraren aan de Rijks hoogere burgerscholen thans een vermindering achterwege te laten die voor alle andere rijksambtenaren wel wordt toegepast. N ijverheidsondenvijs, De opmerking, dat aan de verschillende tak ken van onderwijs het nijverheidsonderwijs door de bezuiniging naar verhouding het zwaarst woidt getroffen is, naar de meening van den minister, niet overenkoemstig de feiten. De door de commissie Weiter voor dit on derwijs berekende bezuinigingscijfere zijn dan ook bij lange na niet bereikt De minister houdt zich ernstig bezig met het brengen van meer systeem in de onderschei den groepen van het nijverheidsonderwijs De minister betoogt te hebben aangetoond, dat het dagambachtsonderwijs voor jongens nog steeds in een periode van uitbreiding ver- sprakeTs V&n inkrimping daarvan geen I Al ontbreken lichtpunten niet geheel en SPHet6 algemeen terugbrengen van bestaande °Z' "°g ZCCr °nZeker 8 jarige tot 2 jarige ambachtsscholen ligt niet Blijkens het door het Centraal Bureau voor in 's ministers bedoeling. de Statistiek samengestelde overzicht over het Het voorstel van het bestuur der vrouwen- 3e kwartaal zijn symptomen van verbetering arbeidsscholen te Rotterdam om ten behoeve voor onze nijverheid nog schaarsch en onzeker van zijn eerste school betere lokaliteiten te gebleven. Wel is waar is de werkloosheid, over verkrijgen ontmoet bij den minister in be- het geheel genomen, in de laatste maanden ginsel geen bezwaar. Nu het bestuur er in niet erger toegenomen dan als seizoenver- geslaagd is de benoodigrle gelden te leenen, schijnsel mag worden aangemerkt, maar niet zal de uitvoering der plannen spoedig voort- eike achteruitgang van bedrijvigheid weer gang kunnen hebben. spiegelt zich volkomen in toeneming der werk- Lager onderwiis. ioosheid, In belangrijke takken van Industrie d I ii ..j. trari DAronnoal >.a1. Het nu reeds bestaande overschot van on- Interieur van het archeologisch museum-Scheurleer te 's-Gravenhage. derwijzers en onderwijzeressen, het in veie gemeenten ontslaan van niet wettelijk ver plichte leerkrachten en de sterke inkrimping van het benoodigde aantal leerkrachten ten gevolge van de aanhangige wetswijziging, zijn redenen om tot vermindering van het aantal kweekscholen te hesluiten. Kunsten en Wetenschappen Van den minister Is stopzetting der monu menten-restauratie niet te verwachten. Er zit bovendien aan voortgaan in deze ernstige tijden met de Rijksbemoelenis met monumentenrestauratie ook een practisch- economische kant. Voorstellen tot een wettelijke regeling ter bescherming van natuurschoon worden tot beter tijden aangehouden. De restauratie van den St. Laurenstoren te Rotterdam is een van de gevallen van monu- mentenherstel, die hoe belangrijk ook on zich zelf, althans voorshands niet voor subsidiee ring uit 's Rijks kas in aanmerking komen. RIJWIELDIEFSTAL. De tuIindeTftkmecht H. le M. te 's Hage thans gedetineerd, is door de Haagsche Rechtbank ter zake van rijwieldiefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verdachte tot 4 maanden. h.v. viel naast inkrimping van personeel ook verkorting van werktijd te constateeren. Bovendien hielden de klachten aan over slechte financieele resultaten, daar vele onder nemers telkens weer gedwongen waren, ten einde het bedrijf op gang te houden, orders aan te nemen tegen prijzen, die geen winst of verlies opleveren. De exportmoeilijkheden zijn wederom eer toe- dan afgenomen. Verminderde koopkracht van den binnenlandschen consument, malaise in de bedrijven van afnemers en andere omstan digheden bleven ongunstig inwerken op de ondernemingen, die voor de binnenlandsche markt werken. Als steeds waren er echter tusscben de af zonderlijke ondernemingen vaak niet onbe langrijke verschuif, zoodat ook in dit kwar taal weer vernomen werd van gevallen van verlevendiging van bedrijvigheid. Meer in het bijzonder werkte de prijsstijging van grond stoffen af en toe stimuleerend. De algemeene indices der bedrijvigheid staan uiteraard weer ver beneden het peil waarop zij een jaar geleden stonden. Vooral de totale uit voer van fabrikaten was gedurende den gehee- len zomer zeer gering (in October was er een niet onbelangrijke stijging). De invoer van giondstoffen voor de nijverheid was eveneens sterk gedaald, al was ook hier tegen het begin \an het vierde kwartaal een stijging waar te nemen. De daling van den Invoer van kracht werktuigen heeft zich sinds het begin van het jaar (afgezien van een hoog cijfer in Januari) niet of slechts langzaam voortgezet. Al ontbreken dus de lichtpunten niet geheel en al, over het algemeen is de toestand nog zeer onzeker. De restauratie» van de Goudsche glazen. Men meldt ons uit Delft d.d. 13 December Hedenmiddag werd ir. Jan Schouten, in de hal van zijn atelier ,,'t Prinsenhof", ter gelegen heid van zijn 80sten verjaardag aangeboden het huldeblijk, bestaande uit een bedrag, waar uit voor zoover mogelijk de afwerking van de restauratie der glazen in de kerk te Gouda kan worden bestreden. Onder de talrijke vrienden en belangstellen den werden opgemerkt vele leden van het co mité. hoogleeraren, oud-hoogleeraren, en vele kunstenaars. Dr. ir. G. W. van Heukelom, het woord voerende namens de commissie tot restauratie der Goudsche glazen, herinnerde aan het werk en de verdiensten van Jan Schouten als restau rateur van oude kerkramen. Hij stelde daarbij in het licht hoe vooral de glazen in de kerk te Gouda steeds zijn bijzondere belangstelling hebben gehad. Velen bleken aanstonds bereid financieele hulp te bieden, zoodra tot dat doel een beroep op hen w°rd gedaan. Namens het comité bood ir. Van Heukelom een album aan bevattende de namen van degenen die aan het huldeblijk hebben bijgedragen. Hij eindigde met het uit spreken van de hoop dat het Schouten gegeven zou mogen zijn de restauratie van de glazen te voltooien. Ir. Schouten was zeer bewogen door de gesproken woorden en meende dat het perso neel mede dank verdiende voor zijn medewer king. Spr. kon geen woorden vinden om zijn dank baarheid tot uiting te brengen doch hij hoopte dat God hem kracht zou geven d# restauratie van de Goudsche glazen te voltooien. Nog werd het woord gevoerd door prof. mr. G. Vissering, oud-voorzitter der Néd. Bank en door jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, laatst genoemde deelde mede dat de Koningin-Moe der een bedrag ter beschikking had gesteld van het comité. Tenslotte sprak de heer G. van Krimpen, voorzitter van de restauratie-commissie der Goudsche glazen te Gouda. Vele telegrammen waren binnen gekomen. In de op Donderdag plaats gehad hebbende vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken las de voorzitter de volgende Regeeringsverklaring voor: Na verschillende in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg vertegenwoordig de organisaties gehoord te hebben, meent de Regeering, haar in de millioenennota aange kondigde voornemens aldus te moeten wijzi gen, dat de verhooging van den aftrek voor ongehuwden van 3 tot 5 pet. komt te verval len en dat de tijdelijke salariskorting, met 1 Maart 1932 ingevoerd, in dien zin wordt ver hoogd, dat voor ongehuwden 5 pet. en voor ge huwden 4 pet. méér zal worden gekort dan in de geldende regeling. De besparing op de uitgaven hierdoor te verkrijgen, wordt nader geraamd op 11.3 miliioen. Dit bedrag komt derhalve naast de 7 miliioen 's jaars, welke bespaard werden door. de sinds 1 Maart 1932 vigeerende regeling. De nieuwe korting zal in gaan 1 Januari 1933 en zal, doordat zij tot stand komt in den vorm van een verhooging der bestaande korting, geldigheidsduur hebben tot 1 Maart 1935. De Regeering heeft tot deze tempering van de door haar aanvankelijk voorgenomen kor ting slechts besloten, omdat, naar haar geble ken is. op deze wijze overeenstemming verkre gen zal worden met de groote meerderheid van de in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg vertegenwoordigde organisaties, en het haar een groot belang schijnt, dat een reëel overleg met de zich van haar verantwoor delijkheid bewuste Centrale Commissie dit maal tot een positief resultaat leidt. Zooals in de voorafgaande mededeeling be sloten ligt, zal de regeering derhalve de be voegdheid tot een verhoogd premieverhaal, haar in de aanhangige wijziging der Pensioen wet gegeven, ongebruikt laten. Met de grootst mogelijke meerderheid besloot de Centrale Commissie met dit gewijzigd Re- geeringsvoorstel in te stemmen. ZUID-HOLL. BOND VAN HET WIT-GELE KRUIS Woensdag had te 's-Gravenhage een algemee ne vergadering plaats van bovengeno-emden Bond, onder vooraitterechaip van Dr. Claas- sens. Ter vergadering waren mede aanwezig Dr. Putto, Inspecteur van de Volksgezondheid en Dr. Giribliing, de voorzitter der Federatie. In beginsel werd besloten tot het vormen van een federatieve commissie met het Groene Kruis welke zal overgaan tot het aanstellen van e'en district-kinderarts en di8trlct-hiuis.be- zoekster®. Dr Putto gaf hierover een duidelijke uiteen, zetting De bedoelde commissie zal bestaan uil afgevaardigden van het W. G. en Gr. Kr. De te benoemen district-arts zal in dienst zijn van deze commissie, terwijl deze zal worden bijgestaan door twee enquêtrtoes n.l. uit het W G. Kruis 1 en uit het Gr. Kr. 1, Met' 25 tegen 2 stemmen werd besloten de contributie te bepalen op 20 cent per geains- h°o!idgekeurd werd het bestuursvoorstel om A enquêtrioe een pensioen.tverz&keving zal bijdragen. Vervolgens werd de beg rooting aangenomen met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 6.050,75. Na de pauze had de verdere bespreking plaats van de beslissing van Provinciale Sta ten inzake de eubsdd'ieering van wijkverple ging. Uit de handelingen bleek, dat geen enkel Icatüoliek Statenlid zich die moeite getroost jjieeft iets voor het W. G. ICr. te doen. Be skoten werd zich te wenden tot die instanties, welke in dit geval daarvoor het meest ge ëigend zijn. Nadat dr. Gribling nog gewezen had op de activiteit, welke tegenwoordig den Bond ken merkt, sloot de voorzitter de vergadering. Antwoord van den minister. Dezer dagen berichtten wij, dat het ge meentebestuur met den minister een bespre king had omtrent finantieeleu steun voor het instandhouden en verder exploiteeren der Vroedvrouwenschool. B. en W. hebben gisterenmorgen een schrij ven der Regeering ontvangen, waarin deze voorwaarden tot medewerking noemt. Wij ver namen nog, dat B. en W. dezer dagen den in houd van het schrijven zullen bespreken. HUURSTAKINGEN Gezinnen uit hun woning gezet. I-n de Hudsonstr. te A'dam waar een aan tal gezinnen in huurstaking is, zijn gisteren vier gezinnen door den deurwaarder uit hun woningen gezet. Aangezien de politie den laat- sten tijd minder prettige ervaringen hee t op gedaan wat betreft de actie, d.e tegen derge lijke huisuitzettingen ontketend wordt had zij het blok huizen, waarin de deurwaarder zqn werk moest verrichten, vrij gehouden van pu bliek. Doodelijk ongeluk te Leersum. Op de zandgraverij van de cementsteenfa- briek M. O. V. A. te Leersum had naar de Utr. Crt. meldt een ernstig ongeluk plaats. Een 26-jarige ongehuwde arbeider C. v. R raakte tijdens het graven bedolven on er het van een hoogte van 5 meter neerstortende zand. Hoewel de ongelukkige spoedig door zijn mede arbeiders was bevrijd, bleken °c e levens geesten reeds te zijn geweken. 6 u ngs ont boden geneeskundige kon helaas niet anders dan den dood constateeren. GENERAAL H. VAN DOBBEN. J TVOENSDAG WERD EEN HAAGSCHE DR1E- filNG geboren: Moeder en kinderen maken het rttabejfceiié, Te Amsterdam teruggekeerd. Na haar tournée door Amerika is de be kende actrice mevrouw Rilca Hopper gister middag uit Brussel aan het Centraal Station in de hoofdstad gearriveerd. Op het perron werden haar en haar echtgenoot den heer Jacques van Hoven, die zich in October in New York bij haar gevoegd had, een hartelijke ontvangst be reid door de leden van het gezelschap, welke het Rika Hopper-Theater bespelen. Onder hen bevonden zich Paul Huf en Ben Aerden, de benjamin van het gezelschap, die mevroouw Hopper bloemen aanbood. In het theater zelf is de behouden thuiskomst van het echtpaar vervolgens nog op gezellige wijze gevierd, Woensdag werd aan het R.-Iv. Nooid-Bra- bantsch Sanatorium te Son, door Mr. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksge zondheid. die vergezeld was van dr. L. A. Vee- ger Inspecteur van de Volksgezondheid voor de provincie Noord-Brabant, een bezoek ge bracht. De bezoekers waren hoogst voldaan over deze inrichting en gavefl hun bijzondere be wondering te kennen over de kunstvolle muur beschildering van de recreatiezaal, refter en lighal der kinderen. DRIJFIJS IN DE FRIESCHE WATEREN. Het Tjeukemeer zit nog vol drijfijs. Op kos ten van de gemeente Lemsterland en van de HollandFrieslandGroningen-lijn Maatschap pij Nieveen worden de zeil- en motorschepen door een motorsleephoot door genoemd meer gebracht. Wat den ijsgang in het vaarwater LemmerGroningen betreft, deze wordt steeds lichter. Naar een te 's-Gravenhage ontvangen be richt is te Parijs in den ouderdom van 61 jaar overleden, de aldaar woonachtige gep. generaal- majoor van de cavalerie van het Nederlandsche leger, H. H. van Dobben, die in 1927 als kolo nel den militairen dienst met pensioen neett verleen. Gisteren is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer Mr. J. W. S-A. Versteeg, oud-secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken en, in later jaren van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. HET TAXICHAUFFEURS-CONFLICT- Men meldt ons uit Den Haag; Aan het politiebureau Rijswijkscheweg ie Woensdagmorgen aangebracht de 32-jarige chauffeur H. D. uit de Stortenbekerstraat, die op den Rijswijkscheweg met een steen wierp naar een passeerende „Atam"-taxi, waarop een agent van politie In burgerkleeding, ter be scherming van den bestuurder, was gezeten. De man is in bewaring gesteld. Circa half zes is aan het bureau Rijswijk scheweg gebracht de 25-jarige „stakende chauffeur C. H. uit de Naaldwijkschestraat, die in de Waldorpstraat een werkwilligen chauffeur een duw had gegeven, waarop deze met zijn rijwiel was gevallen. Door de recherche is aangehouden de 45-jarige W. M. R., chauffeur in het taxi bedrijf, wonende aan de Hoefkade, van verduistering van een bel ar ijk aan steungelden. De man inde dezei ge welke bestemd waren voor steim-u: aan de stakers van het z.g. wl]d® eenomen. comité. Een 28-tal lijsten is in peBla® n öt R. verklaarde de verschillende bedragen Of geheel te hebben verduisterd t»f ze op de lijs- ten te hebben gewijzigd. a T A M. deelt mede, dat he" UxihSfVweer ia' normale hanen begint teDegnteiaarten dag, die daartoe openstond hebben zooveel chauffeurs van het oude per soneel zich aangemeld, dat alle rijklare wagens konden uitrijden en de standplaatsen met twee werden vermeerderd, (Valkenboschplein en Promenade) Een gedeelte der werkwilligen moest wor den teruggestuurd In totaal rijden thans weer een 50-tal taxi's van de AT.A.M. en circa 20 van de kleinere ondernemingen. In de komende dagen zal dit aantal geleidelijk worden opgevoerd. Veiligheidshalve rijden alle wagens gisteren nog met politie geleide; de toenemende ont vangsten demonstreeren echter duidelijk, dat het vertrouwen van het publiek reeds is terug gekeerd. Bestuurder gedood. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur heeft te Middelbeers bij Moergestel een ernstig auio- ongeval plaats gehad. Met een sne ei a 60 K.M. reed de vracht-auto van A. Kemps uit Oirsehot door de kom der gemeente M delbeers. Even buiten het dorp wilde de stuurder, de heer Kemps een zijweg ins aa zonder zijn snelheid te verminderen. Hg raak het stuur kwijt, zoodat de auto tegen een lin_s van den weg staanden boom terecht kwam. De vrachtauto werd zwaar gehavend. De bestuur der werd door de hotsing dusdanig verwond dat hij eenige minuten later overleed. Naast den bestuurder was nog een passagier gezeten, doch deze bekwam geen letsel. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zes stuks vee in de vlammen omgekomen. Gisterenmiddag ontstond brand in de boer derij van den landbouwer J. van Loon te Lies- sel gemeente Deurne. In een oogwenk stond het groote, oude gebouw, dat gedeeltelijk met stroo gedekt was, in lichte laaie. Hoewel de brand midden op den dag woedde, kon het vee zelfs niet geheel worden gered. Drie koeien en drie stuks jong rundvee kwamen in het vuur om. Alles ging grootendeels verloren, alleen van den inboedel kon nog een en ander naar buiten worden gebracht. Toen de brand weer uit Deurne arriveerde behoefde zij nog slechts toezicht te houden en eenige wankele muren te sloopen. Verzekering dekt de schade. Nieuw getuigen-verhoor gelast. Het Gerechtshof te A'dam heeft gisteren inter locutoir vonnis gewezen in de zaak tegen den behanger, die ervan wordt verdacht den over val in de Westerstraat op een oude vrouw te hebben gepleegd. Het Hof bepaalde, dat op 10 Januari nog acht andere getuigen moeten worden gehoord. Zooais bekend, werd de man onlangs door de rechtbank veroordeeld tot v«f jaar gevan genisstraf, wegens poging tot diefstal met ge weldpleging. Ook voor het Hof hield hij zijn onschuld vol, doch de procureur generaal elschte bevestiging van het vonnis. Een brievenbesteller gearresteerd- In verhand met den diefstal van den brief inhoudende 20.000 j.l. Maandag van Wm t0 te» naar Groningen verzonden, is f» e'Uer Winschoten aangehouden de bneven" vallen j. v. d. Sch., die in twee van de due 6Qok Jn van postdiefstal, dienst heeft gedaan'bel10orde het laatste geval j.l. Maandagmorgen j deze besteller tot het dienstdoend v AANRIJDING. Donderdagmiddag te ongeveer drie uur wam een fietser, G. Grouwelman uit met de fiets van een zijweg van den Haarlemme weg, over de z.g.n. Vinkenbrug ter hoogte va» de kistenfabriek „De Phoenix Ialfweg, en wilde den straatweg oversteken, hoewel W ten afstappen. De fietser werd door een uit ïS^den grond' gesUngerd! I^v^S" gen toestand werd hij een in de nabijheid staande woning binnengedragen, waar dr. Bau- mann en dr. Kuipers uit Halfweg spoedlS ter plaatse waren om hulp te verleenen Duitsche, Russische, Franscke en Italiaansche films. Kort geleden is op het Union Square (Man hattan) te New York een bioscooptheater ge opend .waarin uitsluitend Russische, en stom me zoowel als sprekende, Russische films wor den vertoond. Het Union Square zet aldus zijn traditie van centrum van roode agitatie voort. Maar het heeft de stad aan de Hudson tevens verrijkt met een nieuw bolwerk voor de niet- Amerikaansche filmproductie ,die in <lc Ver- eenigde Staten een grooter afzetgebied heeft, dan men algemeen wel aanneemt. Het Russische bioscooptheater is in werke- kelijkheid het zooveelste in de rij bioscopen van New York, waar men buitenlandsche en vaak de beste buitenlandsche films kan gaan aanschouwen .In de schaduw der groote bios copen als Paramount en Roxy (het laatste is gelijk bekend wegens slechten gang van za ken gesloten) verheugen -zich diverse bios- coopjes ,die vrijwel uitsluitend buitenlandsche films brengen, in een regelmatig en druk be zoek. Bovendien telt New York in zijn wijken, waar een bepaalde categorie immigranten de overhand heeft, bioscopen, die buitenlandsche films draaien, of Amerikaansche met een dia loog in de moedertaal dezer Immigranten. Het bekendste „buitenlandsche" bioscoop theater op Mantattan is het z.g. Little Carnegie Theater, dat modern en behagelijk is ingericht en o.a. geregeld de beste producten van de Fransche filmindustrie vertoont, zooals „Le Million", „Sous les toits de Paris" etc. En merkwaardig genoeg werd nog het vorige jaar een kleine schouwburg in een bioscoop voor buitenlandsche films veranderd. Deze dringen overigens zelfs tot in de grootste bios copen door en ook in de allergrootste worden af en toe Engelsche films vertoond. Het President Theater, het Fifth Avenue Playhouse, het Eighth Street Playhouse, het Fiftyfifth Street Playhouse, Cameo, het Geor ge M. Cohan Theatre zijn de voornaamste van de bioscopen met buitenlandsche films en het reeds genoemde Little Carnegie Theater iB tegelijkertijd een soort avant garde theater, waar ook het betere, zuiver Amerikaansche Publiek komt, in tegenstelling met de reeds genoemde, die elk hun eigen publiek hebben, meestal van immigranten Er worden in New York aldus Italiaansche, Spaansche, Duitsche, Zweedsche en Russis- sche films gedraaid. En New York wordt be reids het Amerikaansche Mekka voor vreem de films genoemd. En enkele dezer vreemde films houden het wekenlang uit. Intusschen, de „buitenlandsche" bioscopen hebben over het algemeen een geringe zitcapa- citeit. Het Fiftyfifth Street Playhouse kan niet meer dan 250 menschen hergen, maar er zijn zes voorstellingen per dag, waardoor het totaal bezoek tot een vrij geregeld mini mum van 1000 per dag stijgt. Het Eighth Street Playhouse heeft een capa- cietit van 464 zitplaatsen en bereikt een da- gelijksch toeschouwertal van 1300, Het brengt vele Duitsche films, maar tevens Russische en Italiaansche. Dat het op een goed program ma kan bogen, bewijst wel het feit, dat Ernst Lubitsch er komt, telkens wanneer hij in New York vertoeft. Het Fifth Avenue Playhouse geeft voorna melijk Zweedsche films. En het publiek spreekt er Zweedsch. geniet vooral van het doorgaans op Zweden en de rest van Scan dinavië betrekikng hebbende journaal. Het heeft 264 zitplaatsen en vijf voorstellingen per dag en rendeert. Het zijn vooral de immigranten, de In New York levende vreemdelingen, die de vreemde films brengende bioscopen bevolken en vaak tot den nok toe vullen. Hoe dit mogelijk ia, begrijpt men, zich realiseerend, dat in New York meer dan dertig duizend Zweden wonen, over de honderd duizend Duitschers, meer dan twintig duizend Franschen, bijna vier honderd duizend Italianen en zoowat vijf honderd dui zend Russen. Deze getallen kunnen nog vermeerderd worden met de rond New York, dus In New York State levende vreemdelingen. Ze ver dubbelen ot verdriedubbelen dan. De Zweden immer» groeien tot over de vijftig duizend, de Duits°kers tot drie honderd duizend, de Franschen tot niet minder dan 118.000. En een uitstapje naar New York beteekent voor al deze menschen vaak een paar uurtjes in den eigen bioscoop, waar men niet alleen da sfeer van het eigen vaderland terugvindt, maai tevens kennissen en vrienden aantreft, die men in het uitgestrekte New York andera niet zoo gemakkelijk ontmoet. Natuurlijk spant New-York in de Vereenlgde Staten met zijn bijzonder gemengde bevolking wat het aantal vreemde films brengende bios- copen betreft de kroon. Maar er zijn nog tal rijke andere groote steden, waar een sterk buitenlandsch element voorhanden is. Ook daar kan men geregeld Duitsche, Spaansche of Ita liaansche films gaan zien. In een stad als Los Angeles of San Francisco en ook in enkele steden In het binnenland, als het half Duitsche St. Louis, treft men de ,,bui- tenlandsche" bioscopen aan. Los Angeles telt enkele Spaansche biosco pen, terwijl Fox er in een bij de Mexicaansche wijk gelegen theater „California" de Spaan sche versies van zijn films geeft en zoo nu en dan ook Duitsche. Ondanks de algemeen aangenomen superio riteit van de Amerikaansche film in het eigen, land blijkt het dus, dat de buitenlandsche films zich er ook kunnen handhaven, zelfs In haar oorspronkelijk versie. Dit laatste is na tuurlijk een tijdelijk verschijnsel, dat op den duur verdwijnen zal, tegelijk met het verdwij nen van den laatsten immigrant en het stop zetten van den Amerlkaanschen smeltkroes, hij gebrek aan materiaal. Maar daarnaast staat, dat de bui'enlandscne films voor heel wat Ame-ikanen een speciale aantrekkingskracht bezitten en dikwijls heeft een Amerikaansche versie van een buitenlandsche film veel suc ces. De Engelsche film heeft hier uiteraard een groot voordeel, al is het Amerikaansche publiek niet begeesterd voor hef daarin ge sproken Engelsch, evenmin als de Engels-'--ten zich begeesterd kunnen toon en voor her in Amerikaansche films gesproken „Amerikaan sche" Engelsch. PLAATST REGELMATIG UW KA0OuTEHTj6l J)e ministercrisis in Frankrijk. Fern. Bouisson, de kamervoorzitter, na een con ferentie op het hljj.8Mb AMY MOLLISON. Keuter seint uit Oran, dat Amy Mollison een noodlanding heeft moeten maken bij Beniounif, 450 K.M. ten Zuiden van Oran, tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden. Zoo dra het weer opklaart, wordt de vlucht voort gezet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6