AATSTE NAJAARSVERGADERING R K. WERKLIEDENVERBOND ZEETIJDINGEN kiVe°cV- 5. DINSDAG 20 DECEMBER 1932 TWEE BELANGRIJKE INLEIDINGEN. BENOEMINGEN OPNIEUW HOOG WATER BIJ PERPIGNAN HET IERSCHE LEGER EISCHT GEWELD. UIT OVERSCHIE. UIT HILLEGERSBERG. DE EUROPEESCHE BILJART KAMPIOENSCHAPPEN. MARKTBERICHTEN. UIT VLAARDINGEN SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. binnenlandsche havens WISSELKOERSEN. STOOM VAAK ILIJNEN VISSCHERIJ. GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 481= STAATSLOTERIJ. „Coöperatie en arbeidersbeweging" en Gebonden economie". Heden, is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de najaarsvergadering gehouden van het R.-K. ■Werkliedenverbond in Nederland, waar de heer J. A. Kolkman een inleiding heeft gehou den over „Coöperatie en arbeidersbeweging", terwijl de vroegere Belgische industrieel. Pater ir. dr. Jos. Arendt S. J. heeft gesproken over „Gebonden economie". De vergadering werd geopend met een rede van den Bondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruijn. Rede A. C. de Bruijn. Indien er nog personen te vinden zouden zijn, die mochten twijfelen aan de juistheid van de sociale en economische beschouwingen van Quadragesimo Anno, dan moet de zoo ho peloos radicale verstoring van de Volkshuis houding hen wel tot andere gedachten brengen. Met onontkoombare logica heeft Pius I de zer dagen wederom opnieuw aan allen voorge houden „Er moet een lont zijn in de econo mische wereldorde als de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk zoo moeilijk is. In den regel liggen de fouten daar, waar de tegenstel lingen te groot zijn, ofwel in den nationalen of kolonialen rijkdom der afzonderlijke staten, ofwel tusschen kapitaal en arbeid, daar het grootste deel van den crisislast op de arbei ders neerkomt, die aldus de onbekende slacht offers worden van den economischen oorlog." In deze enkele woorden ligt o.i. de taak on zer Katholieke Arbeidersbeweging en haar in stellingen in crisistijd besloten. Wij moeten met het aanwijzen van de fouten vooral thans aan de massa doel en mid delen voorhouden, om in haar, met een beroep op ons beginselprogram, duidelijk te maken, dat wij, om met Prof. Aalberse te spreken, met grooten ernst dienen te streven naar een „reorganisatie van de maatschappij, een evolu tie, als men wil een contra-revolutie, die her stelt wat de revolutie vernietigde Dat is het groote werk van het oogenblik en de naaste toekomst. Daarnaast legt 's Pausen woord den nadwik op het werk, dat onze Arbeidersbeweging el- ken dag. in schier overvloedige mate heeft te verrichten, waar Z. H. zoo terecht betoogt, dat „het grootste deel van den crisislast op de ar beiders neerkomt, die aldus de onbekende slachtoffers worden van den economischen oorlog." Wij zijn van oordeel, dat onze Arbeidersbe weging met niet genoeg te waardeeren ijver eiken dag opnieuw tracht de crisislasten zoo ver mogelijk te beperken en te verzachten. Er zijn nog zoo goed als geen teekenen waar te nemen, welke op een eenigszins spoedige opleving van industrie en landbouw en dus op vermindering vaan werkloosheid zouden kun nen wijzen. Alles moet worden aangewend om dien boos- aardigen gruwel te bestrijden. Te veel wordt het vraagstuk van den arbeids duur nog bezien als een belang van de arbei ders alleen dat verklaart misschien den te genstand van hen, die schijnbaar weinig voor de arbeiders en dus ook voor de arbeidersbe langen voelen. Onzerzijds wordt zeer wel Ingezien, dat de be langen van de industrie, landbouw en handel ten deele ook de belangen zijn van de werkne mers. Het Is deze opvatting, welke het Verbonds- bestuur heeft doen besluiten om, waarschijnlijk in Februari, een buitengewone Verbondsver gadering te houden, waarop over „onze han delspolitiek" door Professor Kaag en den heer Hermans zal worden gesproken. De economische en sociaal-politieke proble men vragen de volle aandacht en actieve werk zaamheid der Katholieke Arbeidersbeweging. Met voldoening mogen wij vaststellen, dat die werkzaamheid niet zonder gevolg blijft, hetgeen blijkt uit de behandeling van de Be-. drijfsradenwet. Onzerzijds mag wel met voldoening worden geconstateerd, dat het ontwerp-bedrijfsradenwet van Minister Verschuur, waarschijnlijk mede het resultaat is van het aanhoudende welbewuste op de Pauselijke encyclieken steunende werk der Katholieke Arbeidersbeweging. De wet heeft ook voor ons aanmerkelijk veel aan beteekenis gewonnen door de aanneming van het amendement-Goseling-Hermans, waar door het beginsel der verordenende bevoegdheid direct In de wet is opgenomen. Als de wat tot stand is gekomen,^zal de orga nisatie der H.K. groot-werkgevers „principieel en in het volle bewustzijn van haar verant woordelijkheid, de nieuwe situatie moeten be zien", aldus de heer Steenberghe. Als de wet is tot stand gekomen, is ons be scheid, dan zal de Katholieke Arbeidersbewe ging nauwlettend toezien hoe met name de werk gevers deze „nationale" wet zullen uitvoeren. De veronderstelling, dat men aan die zijde geen of slechts onvoldoende medewerking zou ver- leenen, wenschen wij vooralsnog niet in over weging te nemen. De arbeiders in ons land hebben zich In den loop van veertig jaren door hun veelal voorbeel dige organisaties een positie weten te verove ren. Al weet een elk, dat ook de arbeidersbe weging, als elk verantwoordelijk lichaam, in cri sistijd met harde werkelijkheden moet rekening houden, ongetwijfeld staat vast, dat haar so ciaal-economische eisohen, door de naakte feiten van het dagelijksch gebeuren, versterkt uit de crisis te voorschijn zullen treden. Wij zeggen dit, opdat de werknemers, juist door hetgeen zij thans moeten doorstaan, zich van den ernst der komende tijden bewust zul len worden; wij wijzen daarop, nu zich teekenen voordoen, dait er georganiseeTden zijn die hun makkers (opnieuw) den rug willen toekeeren. Voor zoover daaronder vrienden zijn, die mede uit beginsel tot ons kwamen, zou het ons spij ten, niet het minst, omdat wij elkaar zoo hard noodig hebben. Overigens mogen wij met voldoening consta- teeren, dat onze Arbeidersbeweging zich op alle gebieden waarop de belangen der werknemers te verdedigen zijn, doet gelden, Na gewezen te hebben op belangrijke feiten uit het leven van het Verbond, zooals het ontwikkelingswerk, de levensverzekering, de Jonge Werkman, de bouw van het nieuwe Sanatorium in Bilthoven en de ziekenfondskwestie besloot spr.: Deze korte opsomming brengt in herinnering, voor welk een mooie, veelzijdige beweging wij, bestuurders van bonden en instellingen, mogen werken. Moge ons aller werk, thans allereerst ten bate van den „onbekenden arbeider" verricht, onder Gods zegen vruchtbaar zijn. Bij de mededeelingen werd door den heer Prinsen, bestuurslid R. K. Metaalbewerkers- bond gesproken over de kwestie van de firma jr, Thiel uit Helmond, die haar productie ver kocht heeft aan een Buitenlandsche fabriek, waardoor 200 arbeiders werkloos zijn geworden. De voorzitter noemde dit geval van ergerlijk staaltje van kapitalisme en zei, dat het Ver bond graag zou medewerken aan de pogingen om van den minister te verkrijgen, dat de in voer der producten op grond van contingentee- ringswetten, onmogelijk zou worden gemaakt. Nadat de voorzitter den bondsadviseur, ka nunnik van Schaik, had gefeliciteerd met zijn benoeming tot Proost van het Kapittel in het Aartsbisdom en aan een tweetal bestuurders, de heeren Mooyman en Kok, die de vakbewe ging met pensioen gaan verlaten een herinne ringsplaket had overhandigd, werd de begroo ting over 1933 van het Verbond, sluitende met een bedrag van 447.581 aangenomen, evenals de begrooting van „Herwonnen Levenskracht." Nadat tot adviseerend lid in den Partijraad der R.K. Staatspartij in de vacature-Kolkman was benoemd de heer v. d. Akker uit Den Haag, werd z.h.s. een voorstel aangenomen om het bestuur te machtigen een commissie te benoe men, die een onderzoek zal instellen naar de naleving van den grondslag voor de plaatse lijke organisatie, meer speciaal wat betreft de naleving van het verplicht wederzijdsch lid maatschap, de samenstelling der bestuursraden en de toepassing van de parochieele indeeling en die eventueel maatregelen zal voorstellen, die kunnen leiden tot betere naleving, die de organisatie zal verbeteren en grooter uni formiteit zal bevorderen. Een gewijzigd voor- stel van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel, waarbij het hoofdbe stuur wordt verzocht diligent te blijven inzake den vrouwenarbeid en de wering van vreemde arbeidskrachten, werd eveneens zonder h. s. aangenomen. In de middagzitting kwamen vervolgens een tweetal inleiders aan het woord. Coöperatie en arbeidersbe weging. Als eerste inleider sprak de heer J. A. Kolk man over de Coöperatie en arbeidsbeweging Het doel, dat de Katholieke Arbeidersbewe ging zich bij hai an arbeid stelt, is, den arbei dersstand te maken tot een volwaardigen stand in de maatschappij- Om dit te bereiken moet de arbeidersbewe ging de beschikking hebben over middelen, welke ter aanwending bij het voor het beoog de doel noodzakelijk te verrichten werk, ge ëigend zijn om daarmede de noodige resulta ten te bewerken. Deze middelen kunnen organisatorisch be- zien zjjn van meer algemeenen (standsor ganisatie vakorganisatie) en van meer in- cidenteelen aard (coöperatie Herwonnen Levenskracht Concordia etc.) De incidenteele middelen vormen een belang rijken factor bij het voeren van de actie der aigemeene organisaties omdat zij Ieder voor zich van het totale complex van belangen, dat de aigemeene organisaties te behartigen heb ben, een gedeelte ter bewerking overnemen. Hieruit volgt tevens, dat deze incidenteele middelen, instellingen van aigemeene organisa ties moeten zijn, en geheel of voor een belang rijk gedeelte, door dezen moeten worden ge dragen. Het belang, dat iedere arbeider heeft bij een zoo gunstig mogelijk verhouding tusschen zijn inkomen, en de koopkracht van dit in komen is van groote beteekenis. Men kan dit beschouwen als een primair element in den uitbouw van de welvaart van den arbei dersstand. De behartiging van dit verbruiks- belang is derhalve een taak van de eerste orde. Het middel, dat dit belang het beste kan be hartigen, is de verbruikscoöperatie. Aan deze worde derhalve het terrein der verbruikers- belangen ter bewerking toevertrouwd. Is de verbruikscoöperatie een incidenteel middel der arbeidersbeweging, door haar or ganisatorische inrichting, als diverse zelfstan dige, organisaties met daarboven diocesaan en landelijk verband, komt zij meer dan andere instellingen in breeder contact met de ver schillende instanties in onze Arbeidersbewe- ging. Is dit eenerzijds een voordeel, anderszijds zal dit tot gevolg moeten hebben, dat de samen werking ook over meer organen zal moeten loopen. Hierna besprak de heer Kolkman de teen nische verhouding tusschen coöperatie en ar beiders beweging. „Gebonden Economie - in het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan de volgende Weleer waarde heeren Te 's-Gravenhage (Allerh. Hart van Jesus) den Weleerw. heer A. A. van den Berg; te Alkmaar (H. Laur.) den weleerw. heer M. C. van Stijn; te den Helder (O. L. Vr. O. O.) den weleerw. heer A.A. Trouwborst; te Haarlem (St. Joes de Dooper) den weleerw. C. A. M. Verheyen; te Honselersdijk den weleerw. heer H. J. A. Schouten (Neom.) Vervolgens tot Vrijgestelde voor het Jon gens-Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem den weleerw. heer J. Mol, die kapelaan was te Amsterdam (H. Hubertus' kapel). Ten slotte tot Kapelaan te Amsterdam (H. Hubertus-kapel) den weleerw. heer N. C. de Rooy; te Limmen den weleerw. heer J. Rijk; te Voorhout den weleerw. heer J. H. van den Hoek; te Ouderkerk a./d. Amstel den weleerw. heer J. L. J. M. Langemeyer (Neom.) Over de Gebonden Economie voerde Pater Ir. dr. Jos Arendt, bestuurder der studiedien sten van het Algemeen Christen Vakverbond in België het woord. Het Congres van het Algemeen Christelijk Vakverbond van België, gehouden te Brugge van 13 tot 15 Augustus 1932, heeft een ontwerp- program aangenomen van reorganisatie van het economisch regiem, dat in België sterk de aandacht heeft getrokken, en wel om het stand punt, ingenomen ten aanzien der betrekkingen tusschen de leiding der nationale economie en de bedrijfsorganisatie. Het is overduidelijk, dat Katholiek georgan- niseerden, getrouw aan de leer der Kerk, met eenzelfde krachtdadigheid zoowel de program ma's van socialiseering der nijverheid als het stelsel der industrieele anarchie, zoo dierbaar aan het liberalisme, moeten verwerpen. De economische anarchie, die een bron is van verspilling, wanorde en strijd, een be stendige hinderpaal voor den economischen vrede en een bestendige oorzaak van politieke geschillen en zelfs van bloedige oorlogen, heeft een chaotische verwarring gebracht en daarom is thans veler streven erop gericht, om in het economische leven een beginsel van orde in te voeren. Sommigen hebben het gezocht bij eene lei dende bedrijvigheid van den Staat; anderen hebben veeleer overeenkomsten aangeprezen tusschlpn de ondernemers in den vorm van trosten of kartels, overeenkomsten die klaar blijkelijk afgesloten werden onder de leiding en dikwijls onder den druk van groote finan- cieele lichamen. Beide methoden geven aanleiding tot ern stige bedenkingen en schijnen onze goedkeu ring en steun niet te moeten wegdragen. Wij zijn overtuigd, dat men een andere me thode moet zoeken om stap voor stap het ver bruik en de voortbrenging te regelen en ra- tionaliseeren. De methode, die onze voorkeur wegdraagt, berust op eene ontwikkeling der oedrijfsorganisatie. Naar onze meening moeten de bedrijfsraden zich uiet alleen bezighouden met de regeling tusschen patroons en werk lieden, maar ook met de aigemeene werkzaam heid van het bedrijf en bijgevolg met de pro ductie. Boven de bedrijfsraden van elk beroep, moet staan de Nationale Raad der Voortbrenging. De onderscheidene raden moeten van het openbaar gezag de opdracht ontvangen zekere adviezen te geven en zekere strikt beperkte bevoegdheden uit te oefenen. Deze bevoegd heden zouden nochtans trapsgewijze uitgebreid worden, tekening houdend met de lessen der ondervinding. „De Valera's politiek te lauw". LONDEN, 19 December. (V.D.) Het Iersche republikeinsche leger, dat verantwoordelijk is voor het bewind van De Valera, heeft zich, volgens een bericht in „Evening News" plot seling scherp tegen De Valera gekeerd. Het leger veroordeelt thans zijn politiek als lauw en zonder kans op slagen. Op een protestver gadering werd verklaard, dat het republikein sche armee niets meer van de regeering De Valera wil weten. Dit heeft Ierland geen stap nader tot de republiek gebracht. De woord voerders eischten de toepassing van geweld, om de onafhankelijke r-epubliek Ierland te vestigen. DE NIEUWE STEUNREGELING In Overschie wordt gewerkt met een door den minister van binnenlandsche zaken goed gekeurde en gesubsidieerde werkverschaffing. Tengevolge hiervan moet ook de plaatselijke steunregeling goedgekeurd worden. Om die goedkeuring te verkrijgen, moesten in de gel dende steunregeling belangrijke wijzigingen worden aangebracht, waardoor dan tevens een rijksbijdrage zou worden verleend voor werk- loozen uit die vakken, waarin naar de meening van de regeering crisiswerkloosheid heerscht. Ongeveer de helft der ondersteunden in Over schie kunnen onder de crisiswerkloozen worden gerekend: van de aan hen uitgekeerde steun bedragen neemt het rijk 40 pet. voor zijn reke ning, wat door de gemeente geraamd wordt op ongeveer 14.000 voor het komende begroo- tingsjaar. In zijn laatste raadsvergadering heeft de ge meenteraad de gewijzigde regeling aanvaard Volgens deze regeling wordt het steunbedrag als volgt bepaald: Voor uitgetrokkenen: grondbedrag 11 (vroeger 11.20), toeslag per kind 1-30 1) huurtoeslag 2.50 2). Voor dubbel uitgetrokkenen en ongeorgani seerden 10 9.80); kindertoeslag 1.05 1); huurtoeslag 2.50 2). Een en ander met een maximum voor uitgetrokkenen van 19 en voor de andere categorie van 18. Evenwel moet er rekening mee gehouden worden, dat in de nieuwe regeling verschil lende beperkende bepalingen voorkomen (be treffende aftrek van gezinsinkomsten etc.), die volgens de oude regeling niet golden. Eenige dorpen in gevaar. PARIJS, 19 December. (V.D.) Perpignan, dat reeds eenigen tijd geleden ernstig door over stroomingen werd geteisterd zooals men weet, verkeert opnieuw in gevaar. Sinds 'vannacht regent het hevig. Reeds Maandagochtend was het water in de lager ge legen deelen der stad gestegen, zoodat de brandweer moest worden gerequireerd. De spoorlijn Perpignan-Narbonne en het traject Perplgnan-Thuir worden door het hooge water bedreigd. Men vreest, dat het verkeer opnieuw zal moeten worden gestaakt. In de gemeente Sahorre vreest men, dat bergsteen zal losraken en terecht komen op een groep huizen, welke intusschen zijn ont ruimd. In het dal der Olette zijn zes dorpen geheel geïsoleerd. Te St. Paul is de electrlsche centrale onder water gezet. De omgeving ligt in het donker. De verzprging der geïsoleerde dorpen met le vensmiddelen en post wordt met vliegtuigen gaande gehouden. Te St. Thomas is men er bezorgd over, dat de badinrichting zal instorten, aangezien daardoor de rivier zou kunnen worden ver sperd en de stroomloop gewijzigd zou worden, zoodat het geheele dorp zou kunnen worden weggespoeld. MONTPELLIER, 19 December. (V.D.) De re gen stroomt zonder ophouden neer. Verschei den plaatsen staan onder water. De materieele schade is zeer groot, vooral daar, waar wijn bouw gedreven wordt. Dagelijks worden meer verkeersverbindingen verbroken, bruggen wor den vernield, terwijl tal van aardverschuivin gen zich voordoen. Tal van buizen zijn van het lichtnet afgesneden en dus zonder licht. Men seint ons uit Parijs de volgende resul taten van gisteren: pnt. brt. h.s. gem. Moons 277 25 56 11.8 Faroux 300 25 55 12.— Albert 300 14 94 21.42 Soussa Hg 13 42 n.38 De Doncker 245 30 59 8.16 Sweering 300 30 68 10 Sweering heeft in zijn partij een achterstand van 90 punten ingehaald. MOTORRIJDER OVER DEN KOP. De 3 7-jarige P. V. uit 's Gravenhage reed Zondagmiddag op een motor met zijspan over den Straatweg te Hillegersberg. Ter voorko ming van een overrijding van een plotseling den weg overloopenden hond, week hij te veel naar links uit, met gevolg, dat de motor in groote vaart tegen een lantaarnpaal botste. De ijzeren kap hiervan met glazen ballon viel op straat, terwijl de paal geheel scheef kwam te staan. De motorrijder maakte een salto mor- tale en smakte daarna tegen de straat. Hij werd binnengebracht bij den apotheker B, alwaar dr. Heineke hulp verleende. De motor werd geheel in elkaar gedrukt en naderhand weg gesleept. De tram had eenigen tijd vertraging. De motorrijder bekwam inwendige kneuzin gen, doch kon toch per auto naar zijn woning worden overgebracht. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanihaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Borée" met 3000 ton erts en „Stiaid Amsterdam" om 6000 ton kolen te la den. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwam hier u.nnen VL. 27, P. den Heyer met 25 last Kanaalha ring. VLAARDING9CHE ZWEMCLUB. Het le zevental van de V. Z. C. zal uitko men in de wintercompetitie van de Z. R. O., waaraan verder deelnemen Merwede, R. Z. C., Maas II, S. Z. C„ S. V. H. II, D. Z. C. Z. A. C. In verband met de korte dagen wordt de competitie der Z. A. C. tot 14 Janiuari a.s. stopgezet- BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 14—18 December. GEBOREN: Ary, z. van A. Uleman en S. van der Ster, Schoutstraat 6. Cornells, z. van K. Buitendijk eruM. van der Schee, Maikgr.lian 79. Bernardus Jacobus, z. van C. van Tie nen en K. Bonte, Falckstraat 25. OVERLEDEN: Elisabeth Magdalena Bos 75 j. Fransenstraat 42. Willem van der Gijs 1 J. le Afrolsteeg 1. Het openbaar gezag zou steeds zijn recht van toezicht en veto moeten behouden om te beletten, dat de poging tot regulariseering met het oog op het algemeen welzijn niet uitloope op eene poging tot het verwerven van een uitbuitingsmonopolie ten gunste van parti culiere belangen. In België zijn het de paritaire commissies, die sedert een tiental jaren in werking zijn, de hoogere Raad van Arbeid en Nijverheid, de werkrechtersraden, die gemakkelijk de grondslagen kunnen vormen der reorganisatie van het bedrijf. ROTTERDAM, 20 December 1932. Vlet- en lichterwerk240 ton 6, a 6.50, 1350 ton 9 alles per dag. Vaarwerk: 120 ton zw. g. n. Katwijk ƒ1.50, 100 ton n. Delft 1.30, 15J ton n. Leeuwarden 3.10, 1000 ton idem 3.50, 100 ton kolen n. Re«- kum 2, 100 ton n. Groningen 4 alles per last. Kempenaar v. Rott. n. Ruhrort-Keulen140 —150—160, 1000 ton rogge naar Duisburg 300. ROTTERDAM, 20 December 1932. Bv venrp. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Ruimte schaarsch, stemming vast. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 1.20 per last. Benedenr(]n. Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte was schaarsch. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdager, 25 ct., met 8 losdagen 35 ct. per last. Sleeploon volgens het 27 /fe cents tarief. RUHRORT, 20 December 1932. VRACHTEN. Van de KUn-Kuhrhavens naa, Rotterdam 0.65—0.70 Mk., Antwerpen en Gent 110 Mk.. Brussel 1.50 M-, J90 Mk. Van de havens van net Kil" 'erneKan:«..i Antwerpen en Gent 1-25 Mk., Brussel 1,65 Mk., en Duik 2.10 Mk. „.u„ Sleeploon van de Kljn Kuhrhavens naar St. Goar 0.54 Mk.. Mainz 0.80 Mk.. Mannheim 0.90 Mn ROTTERDAM aangekomen - 3.15 EIDER, Wambersie Hamburg, Waalhaven, stukg.6.30 TlEFaLK, lvera von Staa, Kolberg, Maashaven 3, graan. NIEUWE WATERWEG vertrokken 19 December namiddag 3.20 FLORA (Nept.)) Lubeck; 4JAMAICA, Stockholm; 6.50 LAURA I^UKO, Hamburg; OSTROBOTNIA, Abo7.45 PASS OF BRANDER, Londen; PALLAS (Nept.), Memel; 8.20 SVAN- H1LD, Kopenhagen; BORINGIA Bangkok; JOHN HOLT, Liverpool; BORUSSIA, Londen; HARELDA, Southampton; 8.50 W.ART.A, Gdynia; WATERGATE, Amsterdam; CHIABRERa, Car diff; JUNO (Nept.), Koningsbergen. HELLEVOETSLUIS aang. SCHELDE, m.b., Londen n. VLAARDINGEN aang. 19 Hamburg, bunkert. 18 Dec.: OOSTER- Hardinxveld. Dec. SIRENES, AMSTERDAM, 20 December. Aardappelprlizen onveranderd. Heden geen aanvoer. BODEGRAVEN, 20 December. Aangevoerd 221 partyen kaas, 7914 stuks, wegende 71.226 kg. Goudsche kaas met ryksmerk le soort 3133, 2e soort 2729, zwaardere per 50 kg. Han del flauw. LOOSDUINEN, 19 December, (Coöp. Groenten- veiling) Knolselderij 2.102.30 per 100 stuks, dikke schorseneren ƒ5.70 per 50 kg., spinazi 73- 84 ct per 4 kg., prei 1—2, seldery 0.801.80, pieterselie 0.90—1.70 per 100 bos, andyvie 16— 31 ct per 4 kg., boerekool 1937 ct per 7 kg. LOOSDUINEN, 19 December. (Loosd. Groen- tenveuing) Savoye kool 2.60 per 100 stuks, schorseneren 2e srt 1.30 per 50 kg., druiven le srt 30 41 ct, 2e srt 13 ct per kg., peen le srt ƒ6.90—13.10, prei 0.80—1.60, selderij 1—1.60. pieterselie 1.701.90 per 100 bos, andyvie 80 ct per 100 struik, andyvie 3057 ct per kist, boere kool 51—23 ct per 7 kg. LEIDEN, 20 December. (Vette varkensmarkt). 460 stuks zware 2728 ct., 40 stuks lichte 2628 ct. per kg. levend. Handel zeer matig. ROTTERDAM, 20 December. (Bericht van de Rotterdamsche eierenveiling, Warmoesierstraat). Kipeieren 3.30—5.50, eendeieren 3.50—4.50 per 100 stuks. Aangevoerd 100.000 stuks. ROTTERDAM, 20 December. (Veemarkt). Aan gevoerd 223 paarden, 3 veulens, 1164 magere en 972 vette runderen, 220 vette kalveren, 308 gras kalveren, 637 nuchtere kalveren, 127 schapen of lammeren, 3 varkens, 48 biggen. De pryzen waren als volgt: Koelen le kw. 5059 ct., 2e kw. 32—42 ct., 3e kw. 25—30 ct., stieren le kw. 35—45 ct., 2e kw. 28—30 ct., 3e kw. 25—28 ct.,. kalveren le kw. 110—125 ct., 2e kg. 58—80 ct., 3e kw. 3350 et. per kg. geslacht. Mager vee: melkkoeien 140—235, kalfkoeien 130230, stieren 80250, graskalveren 1935, pinken 5590, vaarzen 115—150, werkpaarden H5190, slachtpaarden 60120, hitten 5580, nuchtere kalveren <L-7.50, fokkalveren 5—12, biggen 4—7. Runderen waren ruim aangevoerd, weinig koop lust. Er werd over 't algemeen minder besteed dan gisteren. Stieren tamelyke aanvoer met kal- men handel. Kalveren ruime aanvoer, handel zeer lui, le soort bleef nog wel op prys, terwyl voor 2e en 3e soort minder werd besteed. Melk- en kalfkoeien zeer kalme handel met over 't alge meen lagere pryzen. Graskalveren tamelyke aan voer met stroeven handel. Pinken en vaarzen handel zeer kalm. Werk- en slachtpaarden tame lijk ruime aanvoer met slechten handel. Hitten handel stug. Nuchtere en fokkalveren korte aan voer met vry vluggen handel. Biggen kalme handel. ROTTERDAM, 19 December. (Veilingsvereen Vrye Aardbeieenveillng Charlols.) Spruiten jl 8.20—10.40, id. II 5.40—8, kroten 1-90—3. uien 2.80—3.40, peen 1.10—1.90, goudreinetten iu-ov 15, bellefleurs 12—18, alles per 100 kg.gr° savoqe kool 2.604.30, bloemkool I ld. II 3.20—6.50, alles per 100 stuks; prei J —2.30, knolseldery 12—13, alles per 100 bos. ROTTERDAM, 20 December. Door de Melk- federatie Zuid-Holland is de federatie-melkprijs van 20 tot en met 26 December met inbegrip van de regeeringstoeslag vastgesteld op J 100 L., af boerderij voor le klasse ineiK. RODENRIJS, 20 December. (Coöp. Groenten veiling-Vereen. „Berkel en Rodenrijs u.A.). Boerenkool 10 ct. per kist, peen ie S'0 W seldery 90 et. por 100 bosste-vellen 15 40 ct. per kist, witlof 5—15 ct. per kg., radU® 2.40 per 100 bos; veldsla 15 ct. per kg., glasandyvie 30-40 ct. per kist. UTRECHT, 19 December.(Vereen. Groenten- en andyvie 40-1.20, kool f ir boerenkool 0.80—3, aller per 100; zomer- spinsuie 28, witlof 13-26 spruiten 4-11 breekpeen 2—6, knolrapen 1.20—2.40, winter- wortefs 1-1.80. uien 2.20-«.10 alles per 100 kg. blauwe druiven 12—35 per 100 pond. IJMUIDEN aang. 19 Dec.: ST. STEPHEN. Novorossisk, bunkert; KOLLSKEGG, Barcelona, bunkert; EK, Oslo, stukg.; vertr. 19 Dec.; DALEWOOD, Newcastle; ATREUS, Immingham; ORINOCO, Hamburg; FRIGGA, Hoek van Holland; CRUNSSEN, Ham burg; BAHIA, Antwerpen. Wind Z„ frissche koelte. VLISSINGEN aang. 19 Dec.: PRINSES JU LIAN A, Harwich vertr. 19 Dec.: ORANJE NASSAU, Harwich; TELEGRAAF 21, Zeebrugge; GOL, Southampton; gep. naar AntwerpenBTJRGFNLAND, Ham burg; DALILA, Harburg; VELA, Stavanger; AMBLE, Able; P. MARGARONIS, Nicolaieff; KATTOWICE, Danzig; PARIS. Oslo; MINDEN, Bremen gep. van Antwerpen: DILSTON, Tyne; gep. van Gent: RAMONA, Stockholm; YVON NE, Newcastle. HALCYON lijn. STAD ARNHEM, Bona n. Rott. p. 17 Gibraltar. STAD VLAARDINGEN, Oran n. Wabana p. 17 Tanger. STAD HAARLEM, Larmes n. Rott. p. 19 Ouess. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. CRYNSSEN 19 van Amsterdam naar Hamburg ORESTES 19 Dec. van Stamboul te Bourgas BRION, Bordeauen n. Amst. 19 te La RocUella. ROTTERDAMSCHE LLÖYD. INDRAPOERA (thuisreis) 20 (7 v.m.) te Mar seille verwacht. 1.20 ROTTERDAM, 20 December. Heden werden aan de vlschmarkt alhier van IJmuiden, Nieuwe- diep, Denemarken en elders 370 manden en kis ten versche visch aangevoerd. De pryzen waren Middel tong 4048, kl. id. 1218, middel tor bot 1520, kl. ld. 5—10, griet 10—14. groote schol 14—18, middel 10—15, kleine id. 4—8, bot 1216, kabeljauw 6—12, middel schelvlsch 12—15, kleine id. 3—5, wyting 24, groote gul 5—7, kleine id. 24, riviervisch 35, koolvisch 4—^6, alles per mand. Scheveningsche markt. Bokkingaanvoer18 kistjes spekbok'king, 57 ct., 125 kistjes bokking, 35 ct., 30 kistjes makreel, 818 ct., alles per stuk; 30 kistjes sprot, 7—8 ct. per bos. VLAARDINGEN 19 December. (Elndstatistlek) Vlaardingen 155.239 kantjes (Inclusief vangst kol maatjes) Maassluis 4954 kantjes, Scheveningen 253.470 kantjes, Katwyk 140.564 kantjes, IJmuiden 4735 kantjes, totaal 558.962 kantjes. Totaal in: 1931 767.189, 1930 724.247, 1929 778.185, 1928 729.814, 1927 593.536, 1926 512.645, 1925 377.318, 1924 616.885, 1923 455.131. VLAARDINGEN, 20 December. Betaald werd voor steurharing Kanaal 9.40 per kaatje. a.m.) AMSTERDAM Londenper Berlijn p.100 Mk. Parijs p 100 frs. Brusselp.lOObelg Zwitserl.p lOOfrs Weenen p. lOOsch Kopenh. p lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr New-York per 20 L)ec. 19 Deo 8.29 59.27 9.72 34.47% 48.— 43'— 45.30 42.75 •2.49M 8.25 59.26 9.72% 34.47 47.97% 42^80 45.10 42.55 2.49A- 17 Dec. 8.23% 59.25 9.71% 34.46% 47.90 42/75 43.90 42.60 Z.49& pariteit 12.10 59.28 9.74 34.5») 48.— 35.— 66.67 66.67 66.67 •2.48 DILSTON. KATTOWICE. V 1 i s s i n g e n. 19 December. Het Poolsehe s. Kattowice, van Dan zig naar Antwerpen, en het Eng. s. Dilston, van Antwerpen naar de Tyne, zyn in het Oostgat met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen zyn beschadigd. Eerstgenoemd schip heeft de reis voortgezet het s. Dilston is hier binnen gekomen met een gat boven de waterlyn. HAROLD. Terschelling, 18 December. De Duitsche stoomtrawler Harold uit Leer is hier in de nabyheid op de kust gelo-open en totaal wrak geworden. De 19 opvarenden zyn door de reddingboot Brandaris gered. MARGOT. B.-Ayres, 17 December, Met de voorloopige herstellingen is men gereed en een certificaat van zeewaardigheid is afgegeven. Het schip heeft de reis naar Villa Constitucion voort gezet (s. Margot Is bestemd voor Rotterdam of Ant werpen. Red.) BRION. Londen, 19 December. Het Ned. s. Brion, van Bordeaux naar Amsterdam, wordt te La Rochelle opgehouden wegens ketelschade. SANTA BARBARA. Lima, 17 December. Het Amerik. m.s. Santa Barbara is 15 dezer te Cal- lao aangekomen. Van het connossement 46 X: gedeelte van een zending bestaande uit 1250 en 650 cartons melk in bussen te Cristobal BUITENL Au ut H HAVENS AMSTERDAM, Rott. n. Baytown p. 17 Lizard. ALEXA, Rott. n. Gdynia p. 15 Brunsbuttel. APOLL1NARIS VI 17 v. Schiedam te Huil. AMBOISE Mars. n. Haiphong p. 17 Perim. BRITT MARIE, Rott. n. Civ. Vecchla 16 (10.33 n m 85 miil Z.O. van Land's End. BRAUNFELS Rott. n. Kurrachee 17 v. Suez BATAVIER VII 18 v. Rotterdam te King s Lynn, rfvjfo ifi Dec van Rotterdam te Lissabon. cSaRE GRAMMERSTORF Amst. n. Plymouth CAROUNe' MAERSK, RoU.a ^Curasao 18 (8 CORINIA 18 van'Rotterdam te Blyth. DUNELMIA Rott. n. B.-Ayres p. 17 Casablanca tt a mm ark. 16 v. Rott. to Yokohama. DATO LIVINGSTONE Rott. n. W.-Afrika 16 DAN Hl LD 16 v. Amst. te Emden. FRATO (Zw.17 van Amsterdam te Montevideo, ESTHER MARIA 14 van Rotterdam te Stockholm EMBLA, Rott- n. Stockholm 15 van Norrkoping. ELIE 17 van Rotterdam te Oslo. ESCAUT Rott. n. Parys 18 van Rouaan. fti.IANUS 16 v. Amst. te Emden. ELEONORA MAERSK 17 v. Rott. te Hamburg. ELIN Rott. n. Danischburg p, 16 Brunsbuttel. GOTLAND, Rott. n. Leningrad p. 15 Brunsbuttel GUILDFORD CASTLE 17 v. Rott. te Kaapstad- GERA, Rotterdam naar Brisbane p. 17 Tang® HANS, rn, Amst. n. Kopenh. p. 15 Brunsbuttel- HELENE 15 van Rotterdam te Plllau. HEBE, R»tt. n. Dalsbruk p. 16 Brunsbuttel- HAVELRott n Japan 19 te Penang. l7 (4i 1NES CORRADO, Vlisstngen n. La Plata, I7 n.m.) op 28 myl z.o. van Niton. INGA 14 van Rotterdam te Kalundborg- KIM, Amst. n. Golf v. Mexico, 17 O-*4 op 60 myl O. v. Nlton. rmessam JULIA, Vlïsslngen n. B.-Ayres, 17 t.h.v. Ouessant KUBAN, Rott. n. Odessa p. 17 Dover. KENTWOOD 17 V. Rott. te La Rochel!®- LOTTE HALM, Rott. n. Kolberg P- 15 Uns" buttel. LFKA 16 van Rotterdam te Jaffa. Tallinn LEMBIT, Amst. n. Leningrad 15 van n. b.-a,,„' u MAZORCA 14 v. Vlaardingen te L8- MARABOE 17 van Rotterdam te Lynu' MALANGE 16 Dec. van Rotterdam "«sabon NINA BORTHEN, Rott. n. Constantza, 18 (8,59 v.m.) op 22 myl Z. v. Nitoci. r„nM NIJVERDAL 16 van Genua naar Lanea. NORDMARK Rott. n. Japan 17 te Le5,ua- NURNBERG Rott. n. Leningrad P- l" Luxhaven. NORMANDIA 17 van Rotterdam t a,„ ,l)eriburg. NORDLAND 16 van Rotterdam te »">ckholm. NAILSFA <~oiTRT 16 van Rotte:rdam te Oran OUD BEIJERLAND 18 v. P°rth°UStock te Rochester. OUSEL, Amst. n. Manchester P- Wight. OSMO 5 van Amsterdam te Koiv'eto- OISE 19 van Rotterdam te Miöalea®ro. PEDER MOST, Amsterdam n- Cardiff p. 18 Beachy Head. PHYLLIS SEED, Amsterdam n- Newport p. 17 Prawle Pt. P. L. M. 27. Rott. n. Marseille P- Dungeness. PALMA mb. 17 v. Zwyndrecht te Rquaan. PROWESS 13 v. Bergen o. Z te Yarmouth. PEIPING Rott. n. Japan 17 van Ilollo. ROTTERDAM, t., Amst. n. Baton Rouge, 18 (12.44 v.m.) op 1200 myl Z.W- v- Valentia. SARs STONE 16 Dec. van Rotterdam te Lorient. SANTI, Rotterdam n. Salerno. I7 (9.22 n.m.) op 40 myl Z. v. Niton. SOMALI, Rott. n. Japan p. 18 Beachy Head. ST. PALAIS 15 van Rotterdam te Cherbourg. SAUDRLAND 19 van Rotterdam te Tientsin. SCHLESIEN, Amst. n Tanan 1fl te Port Said. SAUGOR 18 v. Amst. te Port Said. STEN Rotterdam n. - 13 v. Bergen. SLIEDRECHT Montevideo n. Zwarte Zee 18 van Gibraltar. SMALAND 15 van Amsterdam te Bourgas. ST. ANNALAND 18 van Rotterdam te Blyth. SAGONA Rott. n. B. Papan 16 v. Las Palmas. TROUTPOOL, Amst. n. Barry P- 18 Dungeness TRIANON Rott. n. Japan 17 te Manilla. TRITO Rott. n. Dublin p. 19 (v.m.) Lizard. VOLODARSKY, Rott. n. Novorossisk, p. 13 Gibr. VERGE DELS DESAMPARATS, Rott. n. Bilbao p 17 Dungeness. WADAI. Rott. n. W. Afrika, 18 (11.41 v.m.) op 100 myl O. v. Niton. WOENSDRECHT 18 v. Marseille te Batoum. YSELHAVEN, Sluiskil n. Wilmington. 16 (9.12 nm.) op 100 myl Z.O. v. Land's End. YANG TSE Rott. n. Shanghai 16 v. Singapore. ZANNIS L. CAMBAN1S, Rott. n. B.-Ayres, p, 18 Ouessant. ZEELAND 18 van Nakskov n. Nykjobing. ZEEMEEUW, Kuipers, 16 v. Gothenbg. n. Ldn, ZUID-HOLLAND 19 v. Immingham te Hamburg kn. overgeladen uit het Amerik. 3. Black Heron dat V3h l:°^erd,un waa gekomen, is gedeeltelyk be- scnaaiga. EEN NIEUWE ZEEHAVEN TE CHERBOURG* De te Cherbourg gebouwde nieuwe zeehaven, in hoofdzaak voor het aanleggen van de trans atlantische schepen gemaakt, welke eerst in het begin van het volgend jaar oficieel zou worden geopend, is nu reeds geheel bulten verwachting in gebruik genomen by de binnenkomst van het Engelsche s. Daytonian (6500 br. reg. tons) van de Leyland-Line. Genoemd stoomschip was feite- lyk met de lading bananen van Guadeloupe naar Havre bestemd, doch kon wegens de havenwer kersstaking aldaar iriet lossen, zoodat het stoom schip naar Cherbourg werd gedirigeerd. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Amsterdam. Oranjesluizen. Stremming scheepvaart. Het verkeer door de groote schutkolk der Oranjesluizen is tot 27 December a.s. gedeeltelyk gestremd. Schepen met een breedte van ten hoog ste 17.75 M. tot een lengte van 40 M. met een breedte van ten hoogste 13.60 M. tot een lengte van 64 M. en met een breedte van ten hoogste 9 M. tot een lengte van 68 M. kunnen tot dien tyd in de Oranjesluizen worden geschut. IJsselmeer. Kornwerderzand. Dryfbakens gelegd. Op pl.m. 53 gr. 4 min. N.b. en 5 gr. 20 min. El. G. (0 gr. 27 min. El. A) is aan de Zuidzijde der uitwateringssluizen van Kornwerderzand een ry groene dryfbakens zonder topteeken gelegd, tusschen den kop van den dam aan de W,-zyde en de bocht in den dam aan de Oostzyde dezer sluizen, ter waarschuwing aan de scheepvaart, dat de sluizen steeds gemeden moeten worden. STOOMVAARTLIJNEN. BACCHUS 20 van Ceuta te Genua. ORION 17 v. Pto. Barrios n. Amsterdam. AURORA 20 van Volo te Llmni. AGAMEMNON 20 v. Gibraltar te Barcelona. BUITENLANDSCHE HAVENS. NORDMARK Rott. n Japan 17 v. Genua. NJASSA Hamburg r.. Beira 18 v. Palma (Maj.) NALDERA Lenden n. Japan 19 v. Malta. NOBRTELJE 17 v. Zaandam te Brugge. NE REU 3 Rott. n. Kopenhagen rj IQ Rni nsbuttd NIOBE 17 v. Koningsbergen n Br °ULL OCEAAN m.b., 18 v. Riga te Rosslare. OROTAVA 18 v. Las Palmas o. Hamburg. ORMONDE Londen n. Brisbane 18 v. Napels. OOST VLAANDEREN m.b. 18 v. Londen te Genti PHkDRA 18 v. Rott. te Stettin. PARRAKOOLA 19 V. Australië te Bremen. PARAGUAY La Plato n. Antwerpen p. 16 St. PORTLAND Vanc n. Hamburg 16 v. La Libertod PALOS 17 v. Lissabon n- Vigo. PORTO 17 v. Rott. te Musel. VERWACHT TE ROTTERDAM. ORIOLE 19 te Londen uitgeklaard. CAPITAINE aUGUSTIN v. Bordx. p. 18 Ouess. CAPITAINE LUIGI v. W.-Afrika p. 18 Ouessant HERANGER v- Vancr. via Havre p. 18 Ouessant. ALIMNEA v. Co«|tantZa p. 18 Tanger. AGHIOS MARSOS v. Braila p. 18 Tanger. kittiWAKE v. Manchester 21 (v.m.) verw. YORKBR°OIf v?»tr. 22 van Gent. RECINA 28 van Amsterdam. CITY OF ROUBaix v. Dulnk. 19 te Boulogne. VERWACHT TE AMSTERDAM. isqoM SIERENTZ v. Braila p. 18 Tanger. HOLLAND 16 van Memel. ■Derde Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 20 December. 200') No. 12235. f 1500 JiO. 3443. J 1000 No. 5944. 400 No. 2954. 200 No. 581. 100 No. 2192, 7JM0, 10208. PRIJZEjy VAN 45. 7518 10482 13301 15974 18429 7556 10722 13407 16019 18460 7833 10776 13416 16038 18472 7712 10840 13426 16120 18490 7735 10876 13437 16138 18570 "773 10678 13488 16187 18605 7780 10884 13581 16204 18616 ra-lö 10898 13673 16240 186-52 7949 10039 13747 10267 18693 7966 11010 13765 16374 187-59 79.88 11039 13791 16385 18794 B024 11156 13022 16390 18825 8038 11186 13829 16445 18042 8077 11111 13978 16151 1*8(59 8131 112-51 14116 16.509 1S9')5 8136 11274 14149 16602 jgpbrt 81-51 11374 14182 1 6620 IS953 8163 11414 14188 1663-5 19010 92-50 11477 14192 166-59 19084 8301 11487 14210 16669 19127 8337 11-503 14249 16683 19163 8409 11-508 142.5.5 16700 19'46 8484 11627 14298 16436 19233 8494 11636 14330 169-51 19265 .8-500 11763 14384 17000 19317 8.505 11789 1457-5 17004 19394 8.598 11819 14602 17124 W*) 3619 11831 1471-5 17128 19-570 8733 11899 1474-5 17142 19-593 8766 11900 14766 17191 19628 8775 11968 14777 17220 19631 8804 1200-5 14866 1722-5 1963-5 8843 12063 14871 17258 19660 3873 12072 14876 17269 19701 8942 12171 14SS2 1"330 19724 8948 12183 14943 17444 19790 9253 12201 14975 17484 19«00 9264 12275 14979 17499 19818 1433 4356 6803 9330 12452 14989 11632 19H74 1547 4429 6809 9549 12ol6 loOoO 17G80 1992-5 1590 4452 6851 9722 12691 15206 17729 19939 1633 4525 6895 9748 12717 1-5234 177-59 19°40 9752 12773 1-5328 17821 1999-5 9831 12783 15330 17838 19996 9961 12792 15382 17839 20014 9963 1287-5 1-5398 17872 20074 9981 12379 15416 17897 20146 10046 129,5-5 15486 17910 80218 1995 47.56 7059 10064 12968 15580 17913 20334 2005 4788 7(162 100/2 12989 15604 18014 20319 2053 48-51 7103 10092 13066 15625 18122 20571 2246 4903 7111 10186 13038 15642 18144 '20575 2276 4912 7222 10199 13107 15678 18162 206*27 2286 49,33 7323 10272 13111 15701 18189 207-50 2306 4948 7347 10274 13117 15764 18206 20752 2412 4969 7348 10287 13216 15789 18234 '20428 2532 4981 7,381 10306 13263 1-5798 18318 20872 254.3 4999 7404 10328 13270 1-5827 18329 20485 2703 5121 74.34 10351 13275 15864 18-34.3 20970 2724 5151 7403 10363 13294 15901 18.367 80996 2732 5264 7-502 10435 13325 15941 18398 2099/ 2756 5278 7505 10444 98 2836 5290 113 2856 5312 117 2964 5.34,5 231 2986 5372 269 3043 .5396 292 3100 -5466 322 3120 5532 356 3184 5-588 366 3311 5601 379 3-332 -5602 432 3336 -5690 435 34215 -5709 448 3445 5734 4CO 3457 -"423 470 3464 -5467 525 -3-172 5099 547 3493 5906 557 35.30 5910 5-58 3-546 5976 561 3657 6037 624 3734 6060 640 .3803 6132 703 -3407 6170 715 3883 6136 829 3917 6190 846 4010 6192 919 4034 6221 10O8 4040 6308 1117 4042 6376 1130 4050 6420 1138 4083 6431 1190 4195 6449 1191 4196 6455 1228 4259 6540 1232 4273 6/561 1248 4321 6619 1348 4344 6668 1396 4351 6756 1722 4579 6897 1733 4623 6946 1854 4632 6970 1907 469-3 6990 1975 4696 7048 1978 4727 705

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10