i DINSDAG 20 DECEMBER 1932 TELEGRAMTARIEVEN IN HET INTERN. VERKEER. De beslissingen van de Conferentie te Madrid. Overzicht van de genomen hesluiten. ilP lillitl lifill VERBODEN LOTERIJEN. H ,H. WIJDINGEN. Paters van den LI. Geest. Hooge Raad beslist over de Unie-loten. t FUSIE VAN TIJDSCHRIFTEN. „Boekzaal der Geheele Wereld" wordt .Boekenschouw" opgenomen. Prof. Eibner te Miinchen, die bezig is vin. 'gerafdrukken van oude meesters in de garf van hun schilderijen op te sporen. DE GEWESTELIJKE PERS. C. H. PETERS f ONGELUKKEN BIJ HET VOETBALLEN de GEVANGENHOUDING VAN IR. L. MEISJE AANGERAND. het drama in de naaldwijksche STRAAT. Architect van groote rijksgebouwen. DE ROOFOVERVAL TE EELDE. WORDT LID VAN DE KIES VEREENIGING DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. AUTO SLIPT. u De Nederlandsche organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandel verzoekt ons opneming van liet volgende: De Telegraaf- en Radiotelegraafconferenties te Madrid, welke op 2 September jl. werden aangevangen, zijn thans beëindigd. Het ligt niet in onze bedoeling, een opsom ming te geven van de tallooze vraagstukken, die op deze conferenties zijn behandeld, en die vrijwel het geheele terrein van de telegrafie en de radiotelegrafie bestrijken. Wij achten het echter voor het bedrijfsleven niet zonder belang, een opsomming te geven van de besluiten, welke zijn genomen ten aan zien van de tarieven voor telegrammen in het internationale verkeer. Zooals men zich zal herinneren, heeft de In ternationale Kamer van Koophandel, welke op de conferenties vertegenwoordigd was met raadgevende stem, steeds gevreesd, dat de te nemen maatregelen zouden leiden tot een ver hooging van de telegramkosten voor bepaalde groepen van gebruikers. Zij stelde zich daarbij op het standpunt, dat in de huidige omstandig heden, waarbij het geheele bedrijfsleven zich duurzaam op een lager prijsniveau zal moeten instellen, iedere verhooging van de kosten der telegramgebruikers ontoelaatbaar is, ongeacht de mogelijke technische motieven, die daarte gen van de zijde der telegraafadministraties mochten worden aangevoerd. Daartegenover ging de Nederlandsche tele- graafadministratie van het standpunt uit, dat een verhooging van de telegramkosten voor gebruikers, in het algemeen genomen, inder daad onwenschelijk was, maar dat niettemin een aantal wijzigingen, welke zouden "leiden tot verhooging van de kosten van telegrammen van een bepaalde lengte, noodzakelijk moes ten worden geacht op grond van het feit, dat de huidige tarieven, welke sedert de conferen tie van Brussel van 1928 gelden, onbevredi gend waren gebleken en niet aan de verwach ting hadden voldaan. De besluiten, waartoe de conferentie te Madrid thans is gekomen, laten zich als volgt samenvatten. Telegrammen in gewone ver. staanbare taal. In de eerste plaats dient te worden vermeld, dat het minimum-tarief voor dringende tele grammen in verstaanbare taal van drie maal het gewone tarief is teruggebracht op twee maal het gewone tarief. In de bepalingen voor gewone telegrammen in verstaanbare taal i3 geenerlei wijziging ge bracht. Daarentegen dient een drietal veranderingen te worden vermeld ten aanzien van de uitge stelde telegrammen in verstaanbare taal. Behalve de gewone uitgestelde telegrammen (L.C.D.), welke de helft van het gewone ta rief kosten, bestonden in het internationale verkeer drie groepen van. uitgestelde telegram men: de Daily Letter Telegrams (D.L.T.), de Night Letter Telegrams (N.L.T.) en de Week end Letter Telegrams (W.L.T.) De kosten van de beide eerstgenoemde telegrammen (D.L.T. en N.L.T.) bedroegen 1/3 van het gewone ta- jief; de kosten van de laatstgenoemde catego rie (W.L.T.) 5/16 van het gewone tarief. Laatstgenoemde categorie is thans afgeschaft Qe samenstelling van uitgestelde telegram men moest aan zekere eischen voldoen. Het minimum was vastgesteld op 20 woorden. Slechts 1/3 van het telegram mocht worden gebruikt voor cijfergroepen en handelsmerken Thans is het minimum verhoogd van 20 tot 25 woorden, terwijl de restrictie ten aanzien van het gebruik van cijfergroepen is komen te ver vallen, wanneer deze cijfergroepen niet als cij fers, maar als woorden zijn geschreven. Codetelegrammen. Van meer belang zijn de wijzigingen aan gebracht in het tarief der codetelegrammen, ten aanzien waarvan door verschillende delega' ties en kabelmaatschappijen voorstellen waren gedaan, welke tot een belangrijke verhooging van de kosten voor de gebruikers zouden heb ben geleid. De beslissingen, welke ten slotte ïijn genomen, komen op het volgende neer. Tot nu toe bestonden twee categorieën van codetelegrammen, een categorie A voor code woorden van maximaal 10 letters en een cate gorie B voor codewoorden van maximaal 5 let ters. De kosten van de laatste categorie be droegen voor het buiten-Europeesche verkeer en voor het Europeesche verkeer van den prijs voor de categorie A. De tien-letterwoorden moesten aan bepaalde eischen voldoen wat het aantal en de plaats der klinkers betrof. Voor de vorming der 5-letterwoorden waren geen voorwaarden gesteld. Door de hooge coëffi ciënt van de tarieven voor het 5-letterwoord werd van de gelegenheid om telegrammen in categorie B te verzenden slechts in enkele ge vallen gebruik gemaakt en wel in hoofdzaak voor telegrammen met een inhoud, niet langer dan 5 code-woorden van 5 letters, aangezien in alle andere gevallen het gebruik van cate gorie B duurder uitkwam dan categorie A. Thans is besloten, categorie A (telegrammen van 10-letter woorden) geheel af te schaffen en het tarief voor de resteerende categorie B (telegrammen van 5-letter-woorden) te verla gen voor het buiten-Europeesche verkeer tot 60 pet. en voor het Europeesche verkeer tot 70 pet. van den prijs der vroegere categorie A. Een minimum zal worden gerekend van 5 woor- den. Wij hebben berekend welke wijzigingen dit met zich medebrengt in de kosten van tele grammen van verschillende lengte voor het buiten-Europeesche verkeer, waarbij wij zijn uitgegaan van de veronderstelling, dat de ge bruikers van telegrammen zich in het verleden wel steeds van die categorie hebben bediend, welke in verband met de lengte van het tele gram en de bestaande tarieven voor hen het i,K V. CHICAGO EN DE "WERELD-TENTOONSTELLINGhet Paviljoen voor Verkeers- en Transportwezen, heeft een „ademenden toren", met schubben bedekt, die zich bewegen bij temperatuursverandering. voordeeligst uitkwam. Wij komen dan tot on derstaand resultaat. Inhoud (adres en on- derteekening inbegre pen. Aant. woorden v. 5 letters (resp. halve woorden van 10 lett.) Prijsstijging, respectie velijk prijsdaling ten opzichte van de huidi ge tarieven. 1—4 12 5—7 10 8 4 9 10 10—15 gelijk. 16—100 regelmatige staging v. 4. 5 tot 17 Teneinde de beteekenis van deze wijzigingen voor de telegramgebruikers te kunnen beoor- deelen, is het uiteraard van belang te weten, in hoeverre het bestaande verkeer van de prijs daling zal profiteeren en in hoeverre het door de prijsstijging zal worden getroffen. Volgens mededeelingen, verstrekt door de Nederland sche delegatie te Madrid, zou ongeveer 65 pet. van het totale buiten-Europeesche verkeer pro fiteeren van een tariefsverlaging van gemid deld 2.7 pet., terwijl 35 pet. van het totale bui ten-Europeesche verkeer zou worden getroffen door een verhooging van de kosten van 5.5 pet. Hierbij dient men echter rekening te houden met het feit, dat deze cijfers gemiddelden zijn voor het totale verkeer, dat daarbij dus niet is beantwoord de vraag of en in hoeverre be paalde gebruikers of bepaalde groepen van ge bruikers speciaal door de prijsstijging worden getroffen, respectievelijk van de prijsdaling pro fiteeren. De omstandigheid, dat speciaal door de arbitrage veel korte t legrammen worden gebruikt, terwijl in he' verkeer met Indië be trekkelijk veel lange telegrammen voorkomen, maken het op het eerste gezicht waarschijnlijk, dat speciaal onder deze beide categorieën van gebruikers groote groepen zullen schuilen, wier telegramkosten door de genoemde wijzigingen nadeelig zullen worden beïnvloed. Inwerkingtreding. Het is de bedoeling, dat de nieuwe tarieven 1 Januari 1934 in werking zullen treden. In de kapel van het Groot-Scholastikaat te Gemert (N.-B.) beeft Mgr. Neville, oud-Apost. Vicaris van Zanzibar, op Zaterdag 17 De cember het Subdiaconaat en op Zondag 18 De cember het Diaconaat toegediend aan de Fra ters Petrus v. d. Bol uit Scheveningen, Ar nold v. Dommelen uit Gemert, Simon Doode- man uit Nibbixwoud en Jac. Meekers, uit Rotterdam. Op Woensdag 21 December' zullen deze Fraters in de Parochiekerk van Gemert eveneens door Mgr. Neville de H. Priesterwij* ding ontvangen, waarbij toediening van de Kruinschering zal plaats hebben aan de Fra ters Ant. Verstegen uit Maasbree, J. Moors uit Deurne, J. de Boer uit Bennehroek, J. Glau- demans uit Den Haag, J. Kehl uit Heiloo, Jos Poell uit Weert, G. Schrama uit Bennebroek, G. Pubben uit Reuver, W. v. d. Hout uit Til burg, J. Vermeulen ttit Amsterdam, J. v. Hor- rik uit Someren, A. de Jong uit Lutjebroek, Ph. v. Esch uit Dommelen, J. Overgaag uit Den Haag en L. Mertens uit Oosterhout te vens toediening van de mindere Orden aan de Fraters J. Verheek uit Monster, M. Sael- mans uit Weert, A. v. Llerop uit Weert, F. Sanders uit Nijnsel, H. Schoonakker uit Mil- lingen en L. Mertens uit Oosterhout. DOODELIJK ONGELUK Bejaard heer door de tram overreden. Zondagmiddag half 3 ie in de Timor straat te 's Hage een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 74-jarigen heer A. H. van U„ wonende in de Theresiastraat 70, het leven kostte. Bij het oversteken van den rijweg werd hij door een motorwagen van lijn 2 gegrepen en overreden. Eerst nadat de tram door den kraanwagen op gevijzeld was, kon het slachtoffer, dat onder de baanschuivers lag, worden bevrijd. Bij aan komst van den geneeskundigen dienst was de heer U., die een schedelbreuk had hekomen, reeds overleden. Het lijk is naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak van J. B. te Overveen, hoofdagent van dé mij. Presto, die terecht heeft gestaan voor het Kantongerecht te Amsterdam wegens over treding van de loterijwet door het verkoopen van Unie-loten. n.l. premie-obligaties van 3.50, deeluitmakende van een 3 pet.-premieleening van 210 millioen gulden. Deze premies worden getrokken op de trekking der Staatsloterij. De Kantonrechter legde 100 boete op. In hooger beroep heeft de lechtbank te Am sterdam dit vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot 350 boete benevens tot 8 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De veroordeelde ging van dit arrest in cas satie bij den Hoogen Raad, die thans dit be roep beeft verworpen. r r. li. O. v -brief jes. De Hooge Raad behandelde gisteren voorts een cassatieberoep van B. S., c ree eur der Haagsche Ongevallenverzekering, die gedag vaard is wegens het. ten verkoop In voorraad hebben van H.O.V.-briefjes, trekkende op de SÏe tS'cbe kantonrechter veroordeelde S. tot 75 boete subs. 30 dagen wegens overtre ding der loterijwet. De rechtbank bevestigde dlMr° Goldstein lichtte namens requirant twee cassatiemiddelen toe. Pleiter be oog e, t a c e briefjes ten onrechte beschouwd zijn als aan- deslen in een loterij omdat de houder van zulk een briefje geen vordering heeftop het prijzen uitlovend Haagsch Garantie-Syndicaat, dat met de H.O.V. een overeenkomst heeft. Er bestaat hoegenaamd geen rechtsband ussc en den houder van een H.O.V.-briefje en genoemd syn- d icaat De procureur-generaal zal op 2 Januari con- cludeeren. 't Is zonder twijfel van het hoogste belang, dat het grootst mogelijke aantal katholieken uit alle rangen en standen practisch deelneemt aan den verkiezingsarbeid onzer partij, die thans in vollen gang zal worden gezet. Dat is echter alleen mogelijk, als men lid van de Kiesvereeniging is vóór 1 Januari a.s. Wij herhalen daarom onzen oproep: Katho lieken! wordt lid van uw Kiesvereeniging! Een resultaat, onder zoo groot mogelijke actieve deelneming tot stand gekomen, zal het meest zijn overeenkomstig den aard onzer partij en dientengevolge de grootste bevredi ging wekken. Daarom nogmaals: Wordt lid der kiesveree niging, nog lieilen, want het is kort dag. De „Kwartel" op Schiphol. Het vliegtuig de „Kwartel" is Zondag om 16.50 uur op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich twee passagiers, waarvan een Batavia-Amsterdam en een Ran- goon-Londen. Het vliegtuig had 340 K.G. post aan boord. De „Pelikaan" is' gisteren in Jodhpur aan gekomen. in Na den brief aan het „Overijselsch Dagbl." heeft Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen nog een schrijven gezonden aan „De Gooische Post", dat de meening van den aartsbisschop inzake het nut der gewestelijke en lokale pers sterk bevestigt. Wij knippen het volgende eruit: „Hoe groote verdiensten de groote katho lieke dagbladen ook hebben en hoe onmis baar ze ook zijn bij het voorzien ln allerlei behoeften, welke de huidige maatschappij kent, toch moet ten volle erkend worden, dat Wij niet kunnen buiten een goede lokale pers, die de bijzondere belangen van een streek of gewest het best kan behartigen. Zij Is inderdaad onmisbaar. „Men verlangt omtrent de feiten en gebeur tenissen uit de naaste omgeving goed inge licht te zijn, om nog te zwijgen van de lei ding, die dikwijls kan gegeven worden in de vertegenwoordigende lichamen, bij ver kiezingen en voor de juiste behartiging van de belangen der katholieke bevolking. Een goede lokale pers ls een bij uitstek katholiek belang, afgezien zelfs nog van de godsdien stige beteekenis er van". Da „Gelderlander" teekent bij de publicatie van dit schrijven nog het volgende aan: Dat dit niet een persoonlijke meening van den Aartsbisschop is, blijkt uit een mede- deeling in den aanhef van het schrijven, dat het bisschoppelijk woord is uitgelokt door de eerw. heeren pastoors van de streek, waarin „De Gooische Post" verschijnt. Blijkbaar hebben deze gevaar gezien voor hun eigen blad, het blad van de streek, het ingeburger de, uit de behoeften van het openbare katho lieke leven gegroeide blad en de bescherming van den aartsbisschop ingeroepen. Deze heeft niet geaarzeld en zonder om wegen partij gekozen voor de gewestelijke en lokale pers: ze is onmisbaar en een katho. liek belang. 't Schrijven aan „De Gooische Post is, naar wij boven opmerkten een bevestiging van den eerst-verschenen brief aan het „CR. Dbl."; beide geschriften zullen op de geschie denis der katholieke pers in Nederland van grooten invloed zijn". Naar wij vernemen zal vanaf 1 Januari a.s de „Boekzaal der Geheele Wereld" niet meer als afzonderlijk orgaan het licht zjen en sa mensmelten met „Boekenschouw", dat óp de gewone wijze onder hoofdredactie van pater dr. J. van Heugten S.J. zal blijven verschijnen. Sinds geruimen tijd werden door redacteuren en uitgevers pogingen aangewend om te komen tot een fusie van de heide organen, teneinde te geraken tot een zoo machtig en volledig mo gelijk katholiek tijdschrift op bibliografisch ge bied. Beide bladen gingen geleidelijk aan in hun doelstreving vrijwel parallel, zoodat er ten slotte niets meer was, dat de gewenschte vereeniging in den weg stond. Twee gebroken beenen. Men meldt ons uit Den Haag; Op een sportterrein aan den Leiweg heeft de 26-jarige D. A. H. bij het voetballen zijn rechteronderbeen gebroken. De Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op een sportterrein aan de Emmastraat te Loosduinen brak de 24-jarige voetballer J. H. p. een been. Hij werd door den Geneeskun digen Dienst naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Hooger beroep aangeteekend. De heer Ir. L., directeur van de N.V. Trust kantoor voor Belegging en Administratie en van de N.V. Burgers en Co.'s Bank heeft bij het Haagsche Gerechtshof hooger beroep aan geteekend tegen de beschikking van de Haag sche rechtbank, waarbij zijn gevangenhouding voor een termijn van 30 dagen ls bevólen in verband met het verstrekken van onjuiste in lichtingen aan den curator in het faillissement van genoemd Trustkantoor. Door twee opgeschoten j°ngens. Zondagavond omstreeks vijf uur 'R in den Bergschen Polder, onder de gemeente Halste ren, de 17-jarige J. C. uit Bergen op Zoom aangerand door een tweetal opg0RChoten jon gens, S. en S. geheeten, afkomstig van Hal- steren Naar het „Dbl. van ,fï. Brb." verneemt heb- ben de daders, na met het meisje met nader te noemen handelingen te hebben gepleegd, het arme kind in een sloot geworpen en zijn toen aan den haal gegaan. Het meisje schijnt door de heide jongens van uit de stad naar de genoemde afgelegen plaats te zijn meegetroggeld. Vreeselijk ont daan, geheel bemodderd en druipnat keerde het kind in de ouderlijke woning weer, van waar onmiddellijk de marechaussée met het geval in kennis werd gesteld. Deze wist al zeer spoedig de snoodaards, die bijna onmiddellijk naar huis moeten zijn gegaan, in te rekenen, waarna zij in de mare- chausseé-kazerne werden opgesloten. Beiden legden nog denzelfden avond een volledige bekentenis af. De marechaussée stelt een nader onderzoek In. De marechaussée te Bergen op Zoom ver zoeHts^en persoon, die op het hulpgeroep van het meisje naar de plaats des onUeils ls ge- loopen, en haar naar huls gebracht heeft, zich te vervoegen aan haar bureau. NOTARIS J- W. C. KROON t In het diaconessenziekenhuis te Amsterdam ls Zondag overleden de heer J. W. C. Kroon, notaris te Zuid-Soharwoude. Welk ambt hij meer dan 22 jaar vervulde. Tijdens zijn no tariaat was hij gedurende 7 jaar burgemeester dier gemeente, uit welk ambt hij in 1917 ontslag vroeg. HARRY PIEL. In den ouderdom van 85 jaar is gisteren te 's Gravenhage overleden de oud-Rijksbouwmees ter, de beer C. H. Peters. De thans ontslapene was een zeel' bekende persoonlijkheid in de bouwkundige wereld, wiens groote verdiensten op architectonisch gebied in den loop der jaren zijn erkend door de toekenning van de zilveren eeremedaille voor kunst en wetenschap der Huisorde van Oranje en door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 29-jarigen leeftijd werd de heer Peters den len April 1876 benoemd tot bouwkundige in Rijksdienst, welke tak van Staatsdienst res sorteerde onder het Departement van financiën totdat twee jaar later de dienst der landsge- bouwen overging naar het Departement van Waterstaat. Bij Kon. besluit van 29 Februari 1884 werd de titel van bouwkundige voor de landsgebou-' wen gewijzigd in dien van Rijksbouwkundige, welk ambt hij tot 1916 heeft bekleed. Op nauwelijks 30-jarigen leeftijd bouwde de heer Peters het gebouw van het ministerie van Justitie, dat als een der beste bouwwerken van zijn tijd gold en in zijn functie van rijks bouwmeester heeft hij nadien voor tal van plaatsen postkantoren en andere openbare ge bouwen ontworpen en als architect o.a. ge bouwd het station te Nijfhegen, het museum te Groningen, de Koninklijke stallen bij het paleis Het Loo en het postkantoor te Amster dam. De heer Peters bepaalde zjch nlet^tot de practijk der bouwkunst, maar legde zich ook met grooten ijver toe op hare geschiedenis. Daarvan getuigen de vele geschriften, die van zijn hand verschenen, inzonderheid zijn monu mentale hoek over den Nederlandschen steden bouw. Door zijn historische studiën kwam hij ook tot het bijeenbrengen van al wat aan geschrift en afbeelding op de Nederlandsche kunstgev schiedenis betrekking heeft. Op deze wijze ver wierf hij zich een inderdaad belangwekkende collectie. Maar behalve in geschrift trad de heer Peters ook dikwerf op als spreker ter inleiding van een onderwerp, dat verband hield met het gebied waarop hij zoo bij uitstek thuis was. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft plaats Donderdag a.s. op Nieuw Eik en Duinen. De stoet vertrekt van het sterfhuis, Schuytstraat 268, om 2 uur. Aangehouden kellner ingesloten. De kellner P. uit de Naaldwijkschestraat, die door de politie is gearresteerd als verdacht van het in de vorige week in deze straat ge pleegde misdrijf, waarbij de 25-jarige C. L. om het leven is gekomen, is gisteren voor den Officier van Justitie geleid en daarna ln het Huis van Bewaring ingesloten. Naar wij vernemen, blijft de verdachte nog steeds hardnekkig ontkennen, iets met dit misdrijf uitstaande te hebben. HET SMOKKELDRAMA TE BUDEL. Door de Roermondsche rechtbank wordt een nader justitieel onderzoek ingesteldhaar de toedracht van het smokkeldrama te Budel, waarbij vorige week een 18-jarige jongen, die 15 K.G. suiker smokkelde, gedood werd. De hoofdkommies uit wiens revolver het doöde- lijk schot kwam, ls inmiddels naar elders over geplaatst. De filmacteur Harry Piel wilde Zondag met zijn auto van Berlijn naar München rijden. Dicht hij Eibach, bij Neurenberg, kwam uit tegenovergestelde richting in groote vaart een auto aan. Om een botsing te vermijden week Piel snel uit, zijn wagen raakte aan het slin geren en vloog tegen een muur aan, die inge drukt werd. Piel bleef als door een wonder ongedeerd en ls met een anderen wagen naar Neurenberg doorgereisd. NAAR BETERE TIJDEN- Aan de Gruno- en Adekrijwielenfabriek te Winschoten zijn gisteren de eerste werkzaam heden voor het weer in bedrijf stellen dezer onderneming hervat. Een achttal personen werd daarmee te werk gesteld; zoodra zulks mogelijk is, komen ook de monteurs e.a. weer aan 't werk. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER- De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van G. J. A„ gewezen chef-veldwachter te Zetten, die door het Ge rechtshof te Arnhem tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens brandstichting in zUn woning. Arrest 16 Januari. SMAADSCHRIFT IN DE „BEZEM". De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren tat verwerping van het cassatieberoep van A. J. de V., die in het fas- cistisch blad „De Bezem" een smadelijk artikel geschreven heeft tegen den heer H. A. Sin clair de Rochemont wegens smaadschrift in hooger beroep door het Hof te 's Gravenhage veroordeeld is tot 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. Arrest 2 Januari. Naar we vernemen is een der verdachten in zake den roofoverval te hielde zekere de uit Peize gister weer op vrije voeten gaste Tegen den anderen aangehoudene zekeren K. eveneens uit Peize bestaan echter gegronde vermoedens, dat hij zich aan den aans aQ e schuldig gemaakt. K. is gister uit Owning*®, waar hij zich in arrest bevond, overgebracht naar Assen en ter beschikking van de Justitie gesteld. EXAMEN TECHNISCH-AMTENAAR RIJKSWATERSTAAT. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het in het voor nemen ligt om in het voorjaar van 1935 het eerst volgend onderzoek te doen houden van candi dates dingende naar een getuigschrift van vol doend afgelegd examen voor technisch-ambte- naar van den Rijkswaterstaat. TOELATINGSEXAMEN VOOR RIJKSCUR SUSSEN IN VEE- EN VLEESCHKEURING. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken grengt ter algemeene kennis dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een openbaar examen, om tot een cursus in vee- en vleeschkeuring te worden toegelaten. Nadere bijzonderheden in Stct. 246- SMOKKELEN VAN MARGARINE. Er worden zoete winsten gemaakt. Sinds de prijsstijging van de margarine in ons land, heeft de smokkelhandel van marga rine uit Duitschlanjd naar hier steeds meer liefhebbers gevonden. Er is bijna geen plaatsje meer aan de Duitsch Geldersche grens of er huizen smokkelaars, die nu in de margarine een voordeelig handelsartikel gevonden heb- b6Langa de grens worden de smokkelpakken klaar gezet, zoodat de smokkelaars slechts handgeld hebben te geven, om de waar mede te nemen en ze eenige passen verder op Hol- landsch gebied te brengen. Duizende kilo's margarine worden op deze wijze frauduleus in gevoerd en leveren aan den tusschenhandel een zoet winstje op. In Holland kost de beste margarine 60 cent het pond, aan de Duitsche grens wordt ze reeds afgeleverd voor 20' ets. De tusschenhandel neemt er een percentage winst op en biedt ze in de kleine steden en dorpen voor 30 ets en in de grootere grens steden voor 40 ets. per pond aan. In steden a's Nijmegen en Venlo leuren er velen met deze Duitsche margarine en verdienen er een daÊ' geld aan, zelfs kinderen loopen er mede langs de deur; De bona fide handel lijdt er groote schade door en firma's, welke eerst duiz®n en kilo's margarine in de week omzetten ha en nu hoogstens eenige honderden kilo's- En veroorzaakt viervoudige aanrijding. Gistermiddag kwart voor twee heeft te Am sterdam op den Marathonweg nabij de Hercules straat- een ongeval plaats gehad, dat zich eerst ernstig liet aanzien doch tenslotte nog goed ls afgeloopen. Een agent'van de tapüt- fabriek „Dinxperlo" te Deventer, woonachtig Amersfoort, reed door genoemde straat waar het tegen het begin van den schooltijd steeds druk ls met kinderen. De automobilist schrok voor een wielrijder, die plotseling de straat overstak. Hij remde krachtig, waardoor de wagen slipte en tegen een op den rand van het trottoir staande kraan van de Vechtleiding terechtkwam. Bij dezen draal werden een 36-jarige man, zijn beide dochtertjes van vier en vijf jaar en een ander meisje van tien jaar aangereden. De kinderen zouden juist op het trottoir stappen, terwijl de vader op de fiets naast het trottoir reed. Alle vier werden tegen de straat geslingerd waar zij bleven liggen. Dokter M. Kok. die op de" Olympiakade woont, verleende de eerste assistentie terwijl ook spoedig de ge neeskundige dienst ter .plaatse was. De vier slachtoffers werden, na voorloopig verbonden te zijn, naar het TesBelschade-ziekenhuls over gebracht. De opgeloopen wonden bleken daar bij geen van vieren van ernstigen aard te zijn en na behandeld te zijn konden allen naar huis gaan. Den automobilist treft geen schuld. Zijn auto werd niet ernstig beschadigd. Het rij wiel van den man werd vernield. WOONWAGEN OP EIGEN GROND. Wat niet mag. J. W. B. heeft voor den kantonrechter te Roermond terecht gestaan wegens het stand plaats nemen met een woonwagen bulten een terrein, door den gemeenteraad voor woonwa gens bestemd. Hij voerde ter verdediging aan, dat hij 't stuk grond gepacht had. De kanton rechter verklaarde het feit niet strafbaar om dat de betreffende verordening het eigendoms recht volledig kan aantasten. Tegen dit vonnis heeft de proc.-generaal bij den Hoogen Raad cassatie aangeteekend in het belang der wet. De Hooge Raad heeft nu geoordeeld, dat de betreffende verordening niet te ver gaat en heeft het vonnis vernietigd zonder nadeel van den betrokkene- VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIET-» WEZEN EN WOEKKRBESTRIJDING- Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsche ver eeniging voor volkscredietwezen en woeker bestrijding haar algemeene vergadering ge houden onder voorzitterschap van mr. dr. G, van den Bergh, lid der Tweede Kamej- der Staten-Generaal. De voorzitter wees er op, dat deze vergade ring voornamelijk was bijeen geroepen om de vereeniging, wier statuten onlangs zijn goed gekeurd, te consolideeren en plannen te bera men voor de propaganda. Wij moeten klaar zijn en aan het werk kunnen gaan, zoodra de Geld- schieterswet in werking treedt en dit zal ver moedelijk reeds 1 Februari gebeuren. Het definitieve bestuur door de vergadering als volgt vastgesteld; waarbij dit bestuur het recht verkreeg nog enkele personen desge- wenscht te assumeeren: Mr. dr. G- van den Bergh, Amsterdam, voor zitter; nn'. Th. J. Bskens, ld., secretaris-pen- ningmeester' P. A. van Aggelen, Leiden; mevr. ;nr. R' Rakker-Nort, Den Haag; M. Bueno da Mesquita, Amsterdam, mr. J. Everts, id.; P. J. Fortanier, allen lid van het Dagelijksch Bestuur; dr. j H Adriani, Utrecht; N. Ar- kema, Den Haag; G. Baas Kzn., Amsterdam; mr. J. F. e. Belinfante, id.; H. W. Bitter id.; prof. dr. J. h. Boeke, Leiden; prof. mr. D. van Blom, id;; j Rromet, Amsterdam; M. M. Co- hen, id.; mr. p. b. Everts, Middelburg; S. Har- tog, Amsterdam; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen> Haarlem; mr. L. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Den Haag; mr. E. Heringa, id.J. Ho- vens Greve, Amsterdam; mr. A. Jonker, Den Haag; j. W. Jurreroa, Aerdenhout; mr. J. Kalff Jr., Wassenaar; mevrouw A. M. Koek Mulder, Amsterdam; J. A. Kolkman, Utrechtj mr. J. H. van Maarseveen,.id.; mej. C. Meyers, Amsterdam; F. S. Noordhoff, id., J. D. D. Pruissen, id.; mr. P. A. Pijnaeker Hordijk, Oegstgeest; H. Ribbels, Enschedé; G. van Roe- kel, Arnhem; mej. A. E. Scheuer, Breda; E. L. K. Schmüling, Den Haag; J. P. van der Tak, Amsterdam; A. de Vos, Leeuwarden en mr. G. L. P. Warburg, Groningen. COCAINE-SMOKKELAARS Voor 1400 cocaine in beslag genomen. Zaterdagavond zijn te Eindhoven in Hotel Hertog Hendrik zes cocaine-smokkelaars ge arresteerd, die per auto van Nijmegen waren gekomen. Er ls acht kilogram cocaine, ter waarde van 1400 ln beslag genomen. Op de auto ls beslag gelegd. De arrestanten werden na verhoor weer losgelaten. INBRAAK Gisteren is gebleken, dat was ingebroken in de woning van den heer P. aan den Rijks straatweg te Grijpskerk. De bewoners zijn tij delijk afwezig, zoodat nog niet kon worden nagegaan wat is ontvreemd. Wel hebben de inbrekers, die vermoedelijk vaklui zijn, het geheele huis doorzocht en o.m. een bureau opengebroken. De politie stelt een onderzoek mSmPt Een banketbakker, die te Rotterdam op 4 December openbleef, verscheen gisteren in ambtsgewaad voor den kantonrechtet%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6