ALGEMEEN OVERZICHT. fï DE OORLOGSSCHULDEN DINSDAG 20 DECEMBER 1932 De nieuwe Belgische regeering INHOUD VAN DE NIEUWE HOOVER-BOODSCHAP. CHERON, DE REDDER IN DEN NOOD. HET CHINA-JAPAN-CONFLICT. de kleine~IntËnte bijeen. DE R. K. VAKVEREENIGINGEN IN SPANJE. ROME EN BELGRADO. Manifestaties in de Joego-Slavische hoofdstad. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN MEXICO. AANSLAGEN OP GEPOE-AGENTEN. ITALIE'S JONGSTE STAD. Littoria, door den duce ingewijd. TRAANGAS IN WEENSCH WAREN HUIS. BLOEDIG GEVECHT TUSSCHEN TWEE FAMILIES. •S.FLETC wJ betadwl De stuntelige wijze, waarop het nieuwe ka binet-de Broqueville is tot stand gekomen, geeft Weinig waarborgen omtrent zijn soliditeit in e toekomst. Men weet, dat een paar maanden - de liberale leiders Devèze en Hijmans, P ling een razende haast kregen om e cieel probleem op te lossen. Omdat Renk: n daar niet vlug genoeg mee opschoot, naar hun zin, lokten zij de bekende parlementsontbin- ^fgenlilk was hun opzet minder op het finan cieel herstel gericht dan wel op het nemen van een proef om 'n meer naar links georiënteerde politiek te gaan voeren, met als voornaamste oogmerk het afschaffen der subsidies voor de confessioneele scholen. Devèze en Hijmans werden tot het wagen van dit experiment ge bracht eenerzij ds door het steeds rumoeriger optreden van jonge, radicale elementen in de partij, anderzijds wijl voldaan moest worden aan een orde-woord van de loges, dat zoowel voor de liberale als voor de socialistische kop stukken was gegeven en dat een scherpe anti katholieke politiek in den lande moest inlui den. Men kent intusschen het negatieve resul taat, dat socialisten en liberalen bij de ver kiezingen daarmede opgeloopen hebben. De katholiek-liberale regeering-Renkin, wel ke de liberalen uit anti-clericalisme hadden doen vallen, en de idem-inter-regeering de Broqueville, worden thans opgevolgd door een nieuwe katholiek-liberale regeering, met den katholieken staatsman graaf de Broqueville aan het hoofd, de man die den anti-katholieken kartellistischen opzet heeft verijdeld en een der groote bewerkers van de liberale neder laag en de socialistische misrekening is ge weest. Dezelfde Broqueville 's er nu niet alleen in geslaagd om den liberalen herrieschopper Hijmans in de katholiek-liberale coalitie te handhaven maar hii heeft er ook Devèze we- ten in te 'halen en zelfs Forthomme op zijn gezegd te hebben, dat het uit moest zijn imet stukje wild moest hij beslist op zijn tableau de chasse hebben, minder om het kaliber van het wild, dan om er een trofée van te maken. En toen hij zag, dat in particuliere gesprekken Devèze een negatieve houding bleef aannemen, schreef hij hem ten langen laatste een briefje: „Ik kan niet gelooven, dat de moedige soldaat, dien gij tijdens den oorlog waart, zigh zal ont trekken aan den plicht die hejp thans, als vurig patriot wordt opgelegd." De argelooze Devèze liep er in en met van ontroering bevende hand schreef hij per om gaande aan den leepen de Broqueville: „Uw patriotische oproep laat geen twijfel meer over omtrent den plicht dien ik heb te volbrengen. Ik stel mij te uwer beschikking. Het belang van het land enz. Het is om het uit te proesten van het lachen, hoe hier middelmatige politici als staatslieden willen figureeren. De vaderlander Devèze kon zijn plicht niet beter vervullen dan met zich aan het hoofd te stellen van het leger en hij koos het departement van lands verdediging. Maar nu wilde het ongeluk, dat de francophiele Waal Bovesse eveneens dat departement wilde hebben. De politieke capa citeiten van Bovesse bestaan hierin, dat hij een advocaatje uit de provincie is, een zware stem heeft en tot de 17 pet. Walen heeft behoord, die met de 83 pet. Vlamingen in de loopgraven hebben gestaan. Wij wisten dat niet, maar hij zelf laat geen gelegenheid voorbijgaan om het uit te bazuinen, dat hij een held uit la Grande Guerre is. Die aanspraak van Bovèsse op de portefeuille van landsverdediging, was een dik haar in de boter en Zaterdagmiddag, op het oogenblik dat de Broqueville naar eigen voorspelling met zijn kabinet moest klaar zijn, was alles volop in de war. De Broqueville heeft er dan het middel tje op gevonden, de liberale kopstukken Devèze Hijmans, Janson, Lippens en Forthomme door den koning in het paleis van Brussel te doen ontbieden, die hun zonder omwegen schijnt plaats te doen blijven, die tijdens de verkie zingen naar de radicale zijde was gaan over hellen, omdat hij meende aldus zijn kamer zetel te kunnen handhaven, waarin hij echter niet is geslaagd. Aanvankelijk stribbelde Devèze tegen; later wilde hij wel meedoen, als men hem een mi nisterschap zonder portefeuille zou willen toe vertrouwen, doch Broqueville en andere katho lieken wilden daar niet van weten, dat ware zich wat al te gemakkelijk van de verantwoor delijkheid ontdoen. De Broqueville. die een sluwe vos is, wilde Devèze op een verantwoor delijken post plaatsen en hij heeft zijn doel bereikt. De liberalen zijn naar Canossa ge gaan, maar daar heeft de Broqueville toch heel wat voor moeten manoeuvreeren. Na de kwestie van de deelneming der socia listen, door de liberalen gewenscht, kwam de strijd,' tusschen de liberalen onderling, om portefeuilles. Ondanks het feit dat hun aanta in het parlement weer sterk geslonken is en zij in de kamer nog maar 23 vertegenwoor ï- gers hebben tegen 79 katholieken, wei e nu merieke verdeeling der portefeuilles op de vorige basis gehandhaafd; zeven voor de ka ho lleken en vijf voor de liberalen, wat veel te veel is voor deze laatsten en neerkomt op een generositeit van katholieke zijde, die wij ons niet goed kunnen verklaren. Alle liberalen in de kamer zijn er voor zich zelf van overtuigd, dat zij ministrabel zijn. Er waren daar dus 23 candidaten voor 5 porte feuilles; men begrijpt, dat dergelijke eerzucht aanleiding tot oneenigheid moest geven, ï-achend werd dan ook in de wandelgangen van het parlement gevraagd, wat er met de 18 liberalen moest gebeuren die geen portefeuille zouden krijgen? Devèze, die de liberale neder laag bij de verkiezingen als voornaamste acteur, met Hijmans, had helpen bewerken, kon thans moeilijk een portefeuille aanvaarden maar hun complimenten en dat zij de functies had den te aanvaarden welke de kabinetsforma teur hun aanbood. Hun hart van goede pa triotten heeft daar niet aan kunnen weerstaan en enkele uren later gingen zij scheep in het nieuwe staatsschip van den sluwen graaf. Niet allen deden het evenwel met veel animo. De katholieken zullen echter goed doen, vooral in verband met de taalpolitiek der libe ralen, scherp een oog in het zeil te houden, opdat niet andermaal de Vlamingen, door franskiïjonsch gestook, in den schoot der regee ring zouden geprikkeld^ worden en de katho lieken aldus de aanwinst zouden verliezen, welke zij bij de jongste verkiezingen hebben mogen boeken door de stemmen van R- K- nationalisten, die ditmaal staatskatholiek heb ben gestemd, omdat het bijzonder onderwijs bedreigd werd, maar die daarom niet min er nationalistisch van overtuiging zijn even en beslist naar de nationalistische par ij zu- len terugkeeren als de staatska o ie en 1 met man en macht de Vlaamsche rechtseischen verdedigen, radicaler en beginselvaster dan dit tot nog toe veelal het geval is geweest- Zij zullen ook nauwkeurig op al de hande lingen van hun minster-president moeten toe zien, die weet dat men alleen kan regeeren als men veel belooft, maar die met het inlossen van beloften nu niet altijd de noodige voort varendheid in acht neemt. Het zou o.i. gevaar lijk zijn dezen aristocraat van Fransche origine goede voornemens ten opzichte van het Vlaam sche volk in de schoenen te schuiven. Hij is een „charmeur", noemt iedereen cher ami en onder den schijn van alle desiderata welwil lend te aanhooren, drijft hij toch altijd zijn eigen opzet door. Charmeeren om te regeeren is zijn leuze. Of deze tactiek, in de troebele tijden die wij NEW-YORK, 19 December. (H.N.) Presi dent Hoover heeft zijn nieuwe boodschap tot het congres gericht, waarin hij individueele onderhandelingen met de verschillende schul denaarsstaten aanbeveelt, in verband met het ontwapeningsvraagstuk en de economische wereldconferentie. Hij stelt voor om de commissie, welke voor deze onderhandelingen volgens zijn voorstel zal worden ingesteld, ook deel te laten uitma ken van de Amerikaansche commissie voor de economische wereldconferentie en ook zijn op volger Roosevelt bij de onderhandelingen te betrekken. LONDEN, 19 December. (R.O.) Omtrent den economischen toestand verklaart Hoover, dat de dringendste taak, welke de wereld nog te vervullen heeft, is een herstel van het prijs niveau en als een van de eerste fundamenteele middelen daartoe noemt hij een herstel van de stabiliteit der buitenlandsche wisselkoersen, hetgeen onmogelijk is door een afzonderlijke individueele actie. Daarvoor is noodig, zoo zegt hij, een geza menlijke internationale actie. Dit is dan ook de reden, waarom de Vereenigde Staten aan de economische wereldconferentie zullen deel nemen. Met betrekking tot den gouden standaard zegt Hoover, dat deze de eenige practische basis blijft voor internationale regelingen en de monetaire stabiliteit voor de meest voor aanstaande industrieele landen. Een grootere benutting van het zilver als supplementaire munt zou de stabiliteit in tal rijke landen der wereld versterken. Een vermindering der wereldbewapening heeft ook haar invloed op de economische kwes tie en hoewel de ontwapening niet moet be handeld worden door de economische wereld conferentie, moet men niettemin in dit opzicht rekening houden met een verder voortschrij den van ontwapening. Wat de oorlogsschulden betreft, geeft Hoover als zijn meening te kennen, dat het belang van deze schulden met betrekking tot de andere economische factoren, die op het oogenblik in de wereld van beteekenis zijn, overdreven wordt. Toch kunnen op dit oogenblik van diepe depressie, eenige landen niet betalen en in eenige gevallen drukken de betalingen zwaar op de buitenlandsche valuta en monetaire sta biliteit. Hoover herinnert dan er aan, dat hij gewei gerd heeft den termijn van -15 December te verlengen. Hoover brengt eveneens de namen in her innering van de landen, die betaalden en van die, welke niet betaalden op 15. dezer en zegt, in welke gevallen het niet-betalen ontwijfel baar te wijten is aan onvermogen tot betalen. De president roert vervolgens de kwestie aan van de bewapeningen in Europa, welke Amerika nopen, hoogere uitgaven te doen dan vóór den oorlog voor zijn verdediging. Hij betwist, dat de betalingen tusschen de naties steeds zijn geschied direct in goederen of goud, want in normale gevallen is de drie- (Van onzen correspondent). PARIJS, 18 December 1932 Terwijl men tot op het uiterste oogenblik van de onderhandelingen ernstig bleef betwijfelen, of Boncour zijn ministerie wel zou kunnen ge reed krijgen, daar voor de portefeuille financiën moeilijk een functionnaris te vinden was, deel de de kabinetsformateur om acht uur heden avond mede, dat hij over een uurtje zijn mi nisterie aan den president van de republiek zou gaan voorstellen. En dat is inderdaad geschied. Even later werd de ministerielijst medege deeld, waaruit bleek, dat de heer Boncour een radicaal ministerie had samengesteld, dat er als volgt uitziet: Minister-president en buitenlandsche zaken: PaulBoncour, senator zonder partijverband. Vice-premier en justitie: Abel Gardey, senator, democratische linkerzijde. Financiëën en budget: C hér on, senator, vroeger unierepublikein. Oorlog: Daladier, radicaal-socialist. Marine: Leygues, republikein van links. Luchtvaart: Painlevé, republikein socia list. Nationale opvoeding: de M o n z i e, Fransch socialist. Koloniën: S a r r a u t, senator, democratische linkerzijde. Openbare Gezondheid: Daniélou, radicale lin kerzijde. Post-telegrafie: Laurent Eynac, radicale lin kerzijde. Arbeid: Dalimier, radicaal-socialist. Landbouw: Queuille, radicaal socialist. Handel: Durand, radicaal socialist. Koopvaardij: Leon Meyer, radicaal socialist. Pensioenen: Miellet, radicaal socialist. De onderstaatssecretarissen zijn: Presidentschap: Frot, Fransch socialist. Buitenlandsche zaken. Cot, radicaal socialist. Binnenlandsohe zaken: Israel, senator, demo cratische linkenzijde. Technisch onderwijs: Ducos, radicaal socialist Arbeid: Tessant, radicaal socialist. Nationale opvoeding: Paternótre, radicale lin kerzijde. Schoone kunsten: Mistier, radicaal socialist. Lichamelijke opvoeding: Marcombes, radicaal socialist. Koloniën: Candace, radicale linkerzijde. Luchtvaart: Bernier, radicaal-socialist. Oorlog: Guy le Chambre, linksche onaf hankelijke. Landbouw: Jaubert, radicaal socialist. Aan den minister-president wordt het voor nemen toegeschreven a.s. Donderdag de regee- ringsverklaring in dn kamer voor te lezen en na het debat over de politiek van het gouverne ment onmiddellijk aan de kamer vragen, een voorloopig twaalfde in behandeling te nemen, Daarna zou hij het sluitingsdecreet der zit tingsperiode vervolgen, om de regeering den tijd te geven, de begrooting nader te bestudeeren EDUARD BERNSTEIN t BERLIJN, 18 December (V.D.) De bekende Tokio laat te Genève herziening vragen van de ontwerp-resolutie der commissie van 19. TOKIO, 19 December (R.O.) Het Japansche Kabinet heeft de instructies goedgekeurd voor de Japansche volkenbondsafgevaai digden e Genève, waarbij hun wordt opgedragen, her- ziening te vragen van de ontwerpresolutie van de commissie van negentien, welke is samen gesteld om het Chineeseh-Japansche conflict over Mansjoekoeo tot een oplossing te bren Ofschoon de voorstellen van de commissie van negentien nog niet zijn gepubliceerd, wordt aangenomen, dat zij: lo. waardeering uiten voor bet werk der Lytton-commissie en het rapport dezer com missie aanbevelen voor een eventueele ver zoening. 2o. de resolutie van 11 Maart opnieuw beves tigen; 3o voorstellen, dat de commissie van ne gentien zal optreden als verzoeningscommissie met de medewerking van Chineesche en Ja pansche vertegenwoordigers; 4o voorstellen Amerika en Rusland uit te noodigen, mede te werken tot het verkrijgen van een oplossing. thans beleven, langen tijd als geldige munt moeilijk een porreieuine aanvaar, zal kunnen gebruikt worden, durven wij ech- de Broqueville liet hem niet los: dat ter betwijfelen. EINDE DER DICTATUUR IN PORTUGAL. LISSABON, 19 December (R.O.) De minis ter van binnenlandsche zaken heeft het einde der dictatuur aangekondigd. Tevens heeft hij medegedeeld, dat door mid- "WEENEN, 19 December. (h.N.) Te Belgra do zijn gisteren twee anti-Italiaansche betoo- del van een volksuitspraak een nieuw soort gingen gehouden, waartuj de Italiaansche re- 111 11 1 ÖTror» geering scherp aangevallen werd. De Italiaansche gezant zal in verband bier mede een protestnota aan ket ministerie van buitenlandsche zaken overhandigen. Priester in de gevangenis geworpen. Naar „El Mati" uit Cordova (Mexico) ver neemt, heeft de politiefeSaldaar een priester tijdens het opdragen vaW het H. Misoffer en een aantal vrouwen, die de H. Mis bijwoonden, gearresteerd. De priester werd in de gevangenis geworpen en de vrouwen kregen een geldboete van 100 peso's ieder. constitutioneele organisatie in het leven zal worden geroepen. Naar de sovjet-ambassade te Berlijn ver neemt, is de commandant der gepoe te Tiflis Malinian, die berucht was om zijn wreedheid vermoord in de hoofdstad van Georgië. De moordenaar kon tot op heden nog niet worden gearresteerd. Dit is in drie maanden tijds reeds de derde aanslag tegen de leden van de Tsjeka te Tiflis. Eenige dagen geleden werd in het portaal van de kazerne der gepoe een bom ontdekt. De helsche machine kon nog gedemonteerd worden voor zij ontplofte. De soldaten der gepoe patrouilleeren thans voort durende door de stad. Niemand mag zich zon der verlof na acht uur des avonds nog op straat bevinden. zijdige handel een zeer groote factor voor de Sociaal.demo'cratisci1e schrijver, Eduard Bern- internationalen wisselhandel en men moet 00 j }g Zondagmiddag om twee uur in zijn woning te Berlijn-Schoeneherg op 83-jarigen leeftijd aan ouderdomszwakte overleden. Eduard Bernstein is op 6 Januari 1850 te Berlijn geboren. Nadat hij werkzaam was ge weest in het bankbedrijf, legde hij zich sinds het jaar 1880 toe op het schrijven van socia listische werken. Hij werd uitgever van het socialistische tijdschrift „Die Zukunft" Sinds het jaar 1872 was hij lid van de sociaal-demo cratische partij en nam van den aanvang af een werkzaam aandeel in de propaganda. We gens het verbod van de S.B.D. begaf hij zich naar het buitenland. In het jaar 1901 keerde hij naar Duitschland terug. Jarenlang was hij lid van den rijksdag. Van 1910 tot 1919 was hij bovendien lid van den Berlijnschen gemeenteraad. Bernstein heeft een groot aantal boeken en geschriften uitgegeven, welke vooral betrek king hebben op het theoretische socialisme en kwesties van volkenrecht. rekening houden met posten als de uitgaven van Amerikaansche toeristen in geld, door emigranten aan het meerendeel der debiteur- staten, hetgeen vaak het bedrag overtreft van de te betalen schulden aan de Ver. Staten.. Hoover verzekert, dat de Ver. Staten door het moratorium teegestemd hebben in een offer, dubbel zoo groot als het totale offer van welke andere natie ook. Hoover weigert te denken aan een schrap ping der schulden. Wat een nieuw offer voor Amerika betreft, elk dusdanig offer moet gecompenseerd worden door bepaalde voordeelen op de markten, of andere voordeelen. Wij moeten, zegt hij, gevolg geven aan het verzoek, om deze kwesties te bespreken, in gediend door die landen, welke hun verplich tingen jegens ons trachten na te komen Hoover herhaalt daarna zijn standpunt, dat de economische wereldconferentie zich niet moet bezig houden met de oorlogsschulden en dat er geen collectieve conferentie met de debiteuren moet plaats hebben. De president besluit dan met de volgende verklaring: le. Wij moeten ons bezig houden met het Belangrijk congres te Madrid geopend. Dezer dagen is te Madrid het vijfde Spaan- sche landscongres der katholieke vakvereeni- gingen geopend. De deelname aan het congies is dit jaar buitengewoon groot. Men toont hierdoor, dat er in het tegenwoordige Spanje niet alleen een socialistische en communisti sche arbeiderswereld bestaat, doch dat er zich ook meer ordelievende elementen onder de arbeiders bevinden. De katholieke vakvereenigingen hebben, naar Kipa meldt, juist na «e politieke omwen teling een groot aantal nieuwe leden gekregen. Vele bezonnen arbeiders hebben door den steeds grooter wordenden chaos leeren inzien, waartoe het meeloopen met roode beweging leidt en zijn naar de katholieke organisaties overgegaan. Niet alleen afzonderlijke arbeiders, doch heele groepen en organisaties zijn in de afge- loopen maanden tot de katholieke vakvereeni gingen toegetreden. Het congres, dat thans geopend is, zal een nieuw program van actie uitwerken. Voorts zal worden geprotesteerd tegen de 'terreur, waaraan in vele plaatsen arbeiders, die niet bij socialistische of communistische organisa ties zijn aangesloten, van die zijden bloot staan, vaak onder de oogen van de werkloos toeziende (socialistische) autoriteiten. Op het congres zal tevens het vraagstuk van het gezinsloon en de vrijheid van den arbei der worden besproken. Ook op economisch gebied samenwerking. BELGRADO, 18 December (R.O.) De Tsjecho- j DREIGENDE ALGEMEENE STAKING Slowakische minister van buitenlandsche VAN SPOORMANNEN TE MADRID. kornsflm^tef'büwïJg van de buitenge- MADRID, 19 December. (R.O.) Daar de spoor- wone conferentie der kleine entente, een on- wegdirecties geweigerd hebben, de loonen te rlerhoud gehad met den Joego-Slavischen mi- verhoogen, dreigt hier een algemeene staking nister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj. Het van het spoorwegpersoneel. onderhoud duurde ca. 20 minuten. Daarna werd De socialistische miniater van het verkeers- Benes door koning Alexander in audiëntie ont- wezen,, Prieto, bevindt zich thans in een moei- vangen Des middags nam hij deel aan een jijk parket. Aan den eenen kant wil hu zich lunch die minister Jeftitsj hem aaifbood. niet het ongenoegen op den hals halen van thÜwii werd bij zijn aankomst door Be- zyn partij gen ooten, doch aan den anderen kant neï en JeftiTsj begroet. le hij als minister verantwoordelijk voor het Naar Reuter uit Boekarest seint, worden de instandhouden van de vervoermiddelen, resultaten van deze conferentie met groote be- De directies hebben de loonen door de in- langstelling tegemoet gezien. Op het program voering van den aohturigen arbeidsdag moe- staan oi., naar hier verluidt, de door Joego- ten verlagen, om het hoofd te bieden aan da Slavië te berde gebrachte kwestie der midden- j vermeerdering der uitgaven. Europeesche politiek, het nemen van een be sluit ten aanzien van een gemeenschappelijk standpunt inzake ontwapening, herstelbetalin gen en de Europeesche economische politiek. Speciaal wat betreft deze laatste kwestie, verwacht men een onderzoek van de besluiten. I ROME, 18 December. (V.D.) Zondag ls dé indertijd genomen voor de vorming van een I nleuw géstichte stad Littoria in de vroegere economische kleine entente. Wat de ontwape- pontinische moerassen door Mussolini ploch- ning aangaat verwacht men, dat opnieuw zal lngewijd Daarmede ls het eerste en moei- worden besloten tot een manifestatie van soli- 1Jjks(^ deel van het geweldige werk beëindigd, dariteit. dat dit duizenden jaren door moeraskoortsen In ieder geval zal het accoord der vijf groote berucht geWorden gebied, heeft herschapen in mogendheden ten aanzien van de pariteits- I gga vruchtbaar en dicht bevolkte bouwstreek. kwestie, dat pas na de bijeenroeping van de Na egn tocht door de Vier nieuwe gemeen- conferentie der kleine entente tot stand kwam. tcn^ waarjn reeds talrijke woningen voor kolo- er toe bijdragen het kader der onderhandelin- nisten zijn gebouwd, reed Mussolini langs de gen in Belgrado te verruimen. tractors en stoomploegen, welke op den rond Waarschijnlijk zullen ook de betrekkingen Littoria gelegen weg stonden opgesteld. Van met de sovjet-unie, in verband met de Fransch- bgt balcori van het stadhuis af sprak Musso lini de menigte toe: Vandaag is een der schoonste dagen van het fascistische tijdvak. Het beteekent een beslis sende etappe. 6000 boeren zijn gevestigd op den nieuw verworven bodem. Maar volgens de fascistische usance zal men eerst dan juichen, ,-r, r\ 1 als het geheele plan gereed is en 40.000' tot LIMA (Peru), 18 Decemter (R.O.) Onder de bogren hun brood zullen verdienen in Russische toenadering, ter sprake worden ge bracht. GEHEIMZINNIGE EPIDEMIE Reeds driehonderd dooden. Indiaansche boeren van de Lares Valley in de nabijheid van Cuzco heerscht een geheim zinnige epidemie, mogelijk gele koorts. Driehonderd hunner bijn reeds aan de ziek te overleden. RUSLAND EN CHINA. GEEN SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. DUBLIN, 18 December (R.O.) De gedele geerden van de nationale unie van spoorweg- 1 mannen hebben heden met groote meerderheid ernstigste vraagstuk dat zich op het oogen- beglot nlet in staklng te gaan. blik voordoet; 1 2e. het is van het allergrootste belang, dat onmiddellijk voorbereidende maatregelen wor- den genomen; wapeningsconferentie verhonden zouden wor se. een geschikt en adequaat organisme ter den. hehandeling van deze kwesties moet in het Zekere vertegenwoordigers zouden zeer goed leven geroepen worden; gekozen kunnen worden onder de leden van 4e eenige leden van het te scheppen orga- het congres, nisme zouden onmiddellijk gekomen moeten 5o. De besprekingen over de schulden op worden om de economische wereldconferentie de economische conferentie kunnen niet be- voor te bereiden en van gedachten te wisselen eindigd worden voor 4 Maart, maar de economi- over de oorlogsschulden met bepaalde landen sche toestand der wereld maakt het voorat en raad te geven aan andere landen over de gaande werk noodzakelijk ter bereiking van te volgen gedragslijn. succes en dit werk moet niet uitgesteld wor- Het zou van nut zijn, dat eenige van ge- den na den 4den Maart. Ik stel dus voor, Roo- noemde vertegenwoordigers ook aan de ont- sevelt's medewerking in te roepen. Dr. Yen, Chineesch gezant te Moskou? MOSKOU, 18 December. (R.O.) Naar in of- ficieele kringen alhier verluidt, zal dr. Yen, Chineesch gezant te Washington, thans te Ge nève als vertegenwoordiger van China bij den volkenbond, benoemd worden tot Chineesch de nieuwe streek voor de poorten van Rope. Mussolini heeft tegen de maand April 1933 da vestiging van nog 2000 families aangekondigd. In den herfst 1933 zal de nieuwe stad Sa- bauda worden ingewijd en in het jaar 1933 da stad Pontinia. Het fascistische Italië werkt, de anderen moeten het bij zijn vreedzamen arbeid niet storen. WEENEN, 18 December (W.B.) Hedenmid- dag, op den z.g. „Gouden Zondag" voor Kerst gezant bij de sovjet-republiek, nu de diploma- I "mis, was het warenhuis Gerngross, het groot- tieke betrekkingen tusschen China en Rusland ste van Weenen, tjokvol. Plotseling stegen er zijn hersteld. op verscheiden plaatsen wolken traangas op, die vooral onder de vrouwen en kinderen de grootste opwinding veroorzaakten. Alles drong naar de uitgangen en men slaag de er slechts met moeite in, een paniek te vermijden. De brandweer had na een uur werken het gebouw weer van gas gezuiverd. Wie de bedrijvers van deze wandaad zijn, Twee dooden en drie zwaar gewonden. PARIJS, 19 December. (V.D.) Te Mas-de-Buf- fet bij Toulouse ontstond gisteren een twist - tusschen een Spaansche en een Portugeesche kon nog niet worden vastgesteld. Echter de familie, die ontaardde in een waren slag. laatste dagen voeren de nationaal-socialisten Tengevolge van een twist tusschen de kin- een heftige anti-semietische propaganda waar deren der telde gezinnen was het tot een hef- bij zij o.a. „de Arische bevolkmg van Weenen tige woordenwisseling tusschen de ouders ge- opwekten, niet in Joodsche zaken te koop komen, die tenslotte elkaar met messen te lijf Zelfde „grap" te Mainz. einzen Van 'hat Portugeesche gezin werden de va- MAINZ, 19 December (H.N.) Gisteren, op der en de moeder door messteken gedood, ter- den „Gouden Zondag", heeft men in drie wa- wiil van het Spaansche gezin de vader, een renhuizen te Mainz traangasbommen gewor- zoon en een 16-iarige dochter ernstig gewond pen, zoodat de vérkoop gedurende geruimen naar een ziekenhuis moesten worden overge- tijd gestaakt moest worden. Verschillende per- bracht. sonen zijn in hechtenis genomen. 37). Ja? Ja? En toen? Vertel me, wat er gebeurde! Ik weet niet, of er iets gebéurde! Ik dronk ©en glas wijn met hem; bü sclleen erS vriendelijk en dut js alliesIk wist niet.... Men heeft je bedwelmd; Dat i® hét» gaf je een glas wijn met poeder erin. Sta °P span je wil tot het uiterste j,n> ijerelVoor uit! Maar Scraye bibberde als een klein kind en zijn oogen zochten angstig de deur. Ik ben bang! zei bij. Ik Weet niet) •wat me overkomen is! Ik bob - mijzelf verloren! Hemel! Ik 'ben nog nooi zoo bang geweest. Hij zal ons vermoorden ons alle,n. Wie ons allen? Praat niet zoo dwaas! Waar ls de markiezin? Zij is eirgens! Ergens! En mevrouw Wythenshawe is ook ergens! Maar. Hij hield op en wrong zijn handen. Zenuw achtig en schichtig keek hij naar Jimmie, a s iemand, die om hulp roept. Ik denk, dat zij zij met hem samen werkt met hem! fluisterde hij. Ik denk het! Natuurlijk! zei Jimimle. Maar heb je iets gevonden? KeTel Soraye! Scraye, sta op! Scraye was teruggezonken in zijn stoel. Zijn Mem fluisterde schor van angst, Neen, Neem, Trickett. zeg dat niet! Hij., zei me, hier te gaan zitten! Zeg het niet! ■Uauxiie boog zich, goovor mogelijk voorover en keek Scraye recht in de orgen. Hij wilde hem zijn wil opdringen, met alle kracht die in hem was! Schraye moest zijn wil doen! Vooruit! fluisterde hij met scherpe, dwin gende stem. Std op! Sta op, zeg ik je! Ga ataan! Vooruit! Nog bevend eu onrustig met zijn oogen zoe kend stond Schraye langzaam op. Kom hier heen! beval Jimmie. Beweeg je, sapristie, vooruit! Kom hier! Hier, tusschen d:it bureau en die stoel! Nou, vooruit, druk met je voet op da,t kleedje, probeer op alle plekken! Vooruit, vlug! Ah, juist wat ik dacht He stevige greep, die Jimmie vasthield, ver minderde en plotseling sprongen de metalen armen terug. Scraye had hem verlost. Jim- möe stond vlug op en lieip naar den haard en nam een zwaren pook, die daar stond. Juist op dit moment kwam Doctor Frobenius weer binnen. Hij keek naar Scraye, die onmiddellijk weer angstig ging zitten en toen naar Jimmie, d,ie hem trotseh aankeek. Ah! Ik zie, dat u zich bevrijd hebt, mijn heer Trickett! zei hij vriendelijk. Prachtig, u bent een energiek, vindingrijk jongmensch. Jimmie speelde wat met den pook. Ik heb voor wapens gezorgd, zei hij kalm. Ziet n Doctor Frobenius gesticuleerde met zijn magere hand. °at is niets, mijn beste jongen. Op dit moment staat de man, die u hier bracht en diie een uitstekend schutter is, verdekt opge steld, het geweer op u gericht. Op de minste beweging, al heeft zij slechts den schijn van een aanval, zal hij u een kogel dooi' het hoofd o£ hart schieten. Maar, ik geloof niet, dat hét noodig is, dat u geweld gebruikt. Laten we in vrede praten, in vrede! Jimmie keek den man, die kalm was gaan zitten, lang aan. Hij ging met den rug tegen een muur staan. Den pook hield hij in de haard. Hü wees ftaar Scray»! Wat bebt u met hem gedaan? vroeg hij ruw. Ah! Lord Scraye, bedoelt u! Ach, zijn geestelijke vermogens heeft voor voor eenigen tijd in mijn dienst willen stellen. Hij heeft zich aan mijn denken ondergeschikt gemaakt. Loop naar den dWat zegt u me daar allemaal? Ik durf beweren, dat u hem be dwelmd hebt. Wat hebt u met hem gedaan? En geweer of geen geweer, Ik zal dezen pook zoodanig gebruiken, dat u het minder ple zierig vindt ik denk, dat de eerste slag toch wel aan zal komen, ondanks dien ver borgen schutter. Dus., spreek., of..! Doctor Frobenius boog het hoofd zeer diep. En in heit volgende moment klonk een schot. Jimmie voelde, dat de kogel vlak langs zijn oor in het paneel achter hem gedrongen was. Bevend sprong hij op zij, Scraye kromp op het hooren van de explosie ineen en bedekte zijn gezicht met zijn handen. Ik denk, zei Doctor Frobenius, dat u nu wel tot de conclusie gekomen zult zijn, dat ge weld nutteloos ls, mijnheer Trickett. Gaat u zitten. Laten we praten, in vrede. Jimmie voelde zich weer wrevelig. Hij was er vast van overtuigd, dat Doctor Frobenius een idioot was, die er op de een of andere manier in geslaagd was, zijn geheimzinnige ideeën uit te voeren en die andere memscben er toe bad kunnen bewegen, hem daarbij te helpen. Maar hij zag in, dat de man ook buiten gewoon gevaarlijk was, daarom gaf hij gevolg aan het verzoek van den Doctor. Hoort u eens even aan! zei hij. U kunt ons vermoorden als u dat wilt en u kunt de twee weerlooze vrouwen laten dooden, als u dat verkiest, maar als u het doet, weet dan dat u tot het eind toe vervolgd zult worden. We zijn in Engeland!! Vergeet dat niet! Doctor Frobenius nam een snuifdoos en deed kalm een tipje snuif op zijn duim m saoof het 5R, Ik houd er niet van, mijn tijd te ver knoeien met dergelijke onnuttige praatjes, jon geman. Als ik u en lord Scraye doodde en de twee dames ook en als u wilt nog zes anderen er bij, dan zou mij nog niets gebeuren. In den loop van den tijd, gedurende welken iik mijn operaties verricht, heb ik geleerd, personen, welke zich hinderlijk met mijn zaken be moeien, te laten verdwijnen. Zooals Monsieur en Madame Oharles, ver onderstel ik, zei Jimimie met een grlmmigen glimlach Amuseert u zich, alsubiieft, zelf met uw gedachten of veronderstellingen en onderbreekt u mij niet. Ik il nu met u en Lordt Soraye op vreedzame wijze praten. Nu. Jimmie wees op de ineengedoken figuur vau Scraye. Ja! zei hij sarcastisch. Hij is in goede conditie om vreedizaam te praten, vindt u niet? U heht hem onschadelijk gemaakt met uw prachtige middelen! Doctor Frobenius stond op en liep naar een buffet iu de kameT, waar bij een drankje mengde, dat hij in een glas schonk en aaD Scraye gaf. Uitstekend! zei Jimimie, die de controle over zijn tong geheel verloren had. Maak er een eind aan! Vergiftig hem! Mijnheer Trickett, uw taal is niet erg gekruiischit en de insinuaties zijn hinderlijk ik had het anders van u verwacht. D|t is slechts een middel, om hem weer tot het volle bewustzijn terug te brengen. Drink hiervan! vervolgde hij, zich tot Scraye wendend en hem het glas toereikend. Daarna ging hij weer zitten en zei: Nu zullen we onze conver satie voortzetten. Ik hoop, dat dit met kalmte zal kunnen verloopen. U ziet In, mijnheer Trickett zooals, daar ben ik van overtuigd, Lord Scraye dit doet dat u in mijn macht 1 Ik zie in, dat we in het hol van den dui vel terecht zijn gekomen en dat het u slecht zal vergaan, als we er niet uitkomen! Ik ben blij, dat u eindelijk inziet, dat u in een duivelshol bent terecht gekomen. Nu menschen, die daar inkomen, zijn ge woon te betalen, om er weer uit te geraken. Ik ben goed op de hoogte met de omstandig heden van Lord Scraye hij is rijk! Van de uwe weet ik nog ndet veel, maar ik verouder, stel, dat ook u niet onbemiddeld bent. Mijn heer Trickett hoeveel bent u waard? Wat bedoelt u daarmee? vroeg Jimmie. Ik bedoel daarmee, antwoordde Doctor Frobenius, hoeveel wilt u betalen voor uw leven. Versta mij goed uw leven?^ HOOFDSTUK XXXIV. Doctor Frobenius geejt zijn verklaring. Een oogenblik was Jimmie verbluft. Docb spoedig had hij zich hersteld en minaohtefad keek hij naar Doctor Frobenius op. Afpersing! zei hij, ruw lachend. Dus afpersing! Losgeld! kaatste de Doctor vriendelijk. Losgeld, mijn waarde heer. U kunt het noemen zooals u wilt... het is losgeld! Ik heb over wonnen Nog niet! zei Jimmie. Eerst zult u mij verschillende dingen moeten uitleggen. Om u te beta1erf. Scraye, die in het diepst van zijn fauteuil was weggezonken en onverstaanbare geluiden had zitten maken, sipande al zijn krachten in en kwam wat meer overeind Hij deed een of twee pogingen om te spreken, ten slotte kon hij eenige woorden zeggen. Ik ik —zal u alles betalen! zed hij. Maar laat mij laat mij weg gaan. Ik Hij weet niet, wat hij zegt, zei Jimmie tot den Doctor. Maar eh apropos Wat moeten wij betalen? En moeten wij mis schien betalen om daarna gedood te wor den? Wij en misschien nog anderen? Ik geloof, dat wij te doen hebben met een genia- len domkop. U denkt waarschijnlijk, dat wij alles zullen goedvinden? Doctor Frobenius nam nog een snuifje. Jongeheer Trickett, ik geloof niet, dat rf de ernst van dit geval inziet. U staat mij toe, u een verklaring te geven als ik dut gedaan heb, zult u tot andere gedachten zijn gekomen- De volle waarheid is deze u twee mannen bent te weten gekomen het bestaan der ver- eeniiging, waarvan ik de grondlegger en direc teur ten u hebt u meester gemaakt van eenige van haar geheimen. Niemand andera deelt die kennis met u, niemand anders. U vergist u, onderbrak Jimmie hem. Da heer Nicholson Packe deelt die kennis met ons en zoodra er iets met ons zou gebeuren, zal hij de politie erin mengen. Ook eenige leden van, de Fransch e politie zijin op de ho'gte. De Doctor onderbrak met een ongeduldig ge baar. Ik weet, dat eenige leden van de Fran sche politie op de hoogte zijn. Ik weet ook, hoever de wetenschap van den heer Packe reikt. Noch de Fransche politie noch de lieer Packe weet zooveel als u nu! Zooala zij nu staan, kunnen zij mij niets bevelen. want zij hebben niet bet minste idee van mijn bestaan. U weet u beiden weet te veel. Ik zeg niet teveel, als ik teweer, dat ik u bel den kanl aten verdwijnen, zonder dat er een haan naar kraait Zoo is het, mijn waarde heer! Maar, dat is mijn bedoeling niet Ik geef er de voorkeur aan, uw eigen leven tt laten koopen U zuilt mijn prijs betalen en do* bent u vrij j 1 (Wondt vervoiSlUiA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9