%wi\ tijd VOOl NIEUWJAARSWENSCHEN I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NIEU W JAARS WENSCH 1 5 ÓTUKKEn „DE MEDUIE SC1IEDA1ÏISCHE COURAOT" VOOR SCHIEDftm ES OniSTREHES PAPAVERS. m VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 DE SUIKER. EN CHOCOLADE- INDUSTRIE. SPOORWEGEN. güaRneri-kwartet. bijeen'ik S„imon"« "H« kwam ™or- FÏNANCIEELE NOOD IN RENO. DE MACHTIGINGSWET IN DANZIG HAMBURG IN FÏNANCIEELE MOEILIJKHEDEN. DE HAVEN VAN MEMEL DE BRAND TE STOIGAWA. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar de ge- gi legenheid geboden om tegen den goedkoopen prijs van slechts f j.- een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke eene plaatsruimte van 5 regels mag beslaan. Voor advertentiën ter grootte van 10 regels wordt f 1.75 berekend. Onzen lezers, die biervan gebruik wenschen te maken, wordt gg beleefd verzocht onderstaanden bon zoo spoedig mogelijk fig duidelijk ingevuld aan ons bureau: Koemarkt 4, Schiedamj g te doen bezorgen. ÏM Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. H Grootte 5 regels f 1.— 10 regels f 1.75 KEGELEN TE ROTTERDAM. UIT vlaaRdingen veel liephebbers. OUDSTE EN GROOTSTE DAGBLAD ADVERTEER ER IN!!! GIJ HEBT SUCCES!!! DE GJUjJïZ XEPERLANDSQHE qrha a TSENitljDEÈS die van A'dam Baar Datoa vwteala Jezwaren tegen de crisismaatregelen. Te Amsterdam is een vergadering gehouden »an Fe Ned. Vër. van Suikerwerk- en Chofco- ladefabrikanten, onder leiding van den heer L. A. Hagers, met als onderwerp de crisis maatregelen der regeering en de suikerwerk en chocolade-industrie. De vergadering was zeer druk bezocht. Besloten werd een telegram aan den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid te zen den waarin wordt betreurd, dat de regeering met voorbijzien der belangen dezer industrie voortdurend nieuwe lasten op haar schouders legt, zonder ook -ar eenigszins té overwegen of deze lasten gedragen kunnen worden. Betreurd wordt in nog hooger mate, dat de regeering geen pogingen in het werk stelt om de zeer nadeelige gevolgen der winkelsluitings wet op te heffen. De vergadering was van meening, indien roet de bèlangen dezer industrie niet meer rekening wordt gehouden, zoo noodig tot tijde lijke sluiting der bedrijven moet worden over gegaan. Voorts zal samenwerking gezocht worden met andere organisaties der suikerverwerken de industrieën. De naar alle waarschijnlijkheid op 1 Januari a.s. in werking tredende extra heffing van 20 opcenten op suiker gaf aanleiding tot het voor- Stel dm de prijzen der suikerwerken te ver hoogen van dien datum af, waarmede de vér gadering zich -vereenigen kon. NIEUW SYSTEEM PARLEMENTAIRE DEMOCRATIE In de „Vrijzinnig Democraat" schrijft mr. Marchant: „Nog duidelijker dan de heer Albarda in de Tweede Kamer heeft de partijsecretaris der S. D. A. P. tegenover prof. Bonger de nieuwe theorie verdedigd van de parlemen taire democratie. „In een tijd als dezen, nu de democratie van alle kanten wordt belaagd, is het meer dan van- eenige andere groep de taak der sociaal-democratie, om de democratie te be schermen." Arme democratie! Immers, die bescher ming „is slechts mogelijk in nauw contact met de massa, door haar in staat te stellen haar meening te geven". De afgevaardigde is lasthebber van „de massa". Als „dé mas sa" ais lastgeefster zich uitspreekt tegen een handeling van den lasthebber, kan zij meteen aftreding verlangen. „Het militante deel der partij geeft dag aan dag blijk de problemen te kennen". Is de afgevaardigde het met het advies van „het militante deel" niet eens, dan moet hij subiet verdwijnen. Anders oefenen de afgevaardigden dictatuur. De kern van dit systeem is, dat niét de afgevaardigden, doch zekere partij-instantie in elke vraag van beteekenis beslist. Over het democratisch karakter van dit systeem zullen wij niet twisten. De zonder lingste systemen worden democratisch ge noemd. Maar dat dit zou zijn wat men onder vigeur van onze wetgeving onder parlemen taire democratie verstaat, kan slechts wor den volgehouden door hèm, die met dit stel sel volslagen onbekend is. Hét is duidelijk, dat in dit systeem ministers juist dezelfde plaats innemen als de afgevaardigden. Welke partij zou dan bereid zijn; samen te werken met vertegenwoordigers van een partij, waar van „het militante deel" eiken dag hare mi _hlstérs-Iasthebbers zou kunnen terugnemen?" HOUDT DEN GOEDEN KOERS -plaatst regelmatig zz UW KASOUTÉRTJÊI (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) DE AANSTAANDE FEESTDAGEN EN ONZE AMBTENAREN. Ieder, die met de toestanden in ons land op de hoogte is, weet, dat wij gelukkig Ministers hebben, die meeleven met het wel en wee van onze ambtenaren, vooral, onze Ministers van Binrienl. Zaken en van Arbeid. Nu is er een gelegenheid, om hun met' een kleinigheid tegemoet te komèn. Wij allen weten bij ervaring, hoe onplezierig het is. wanneer onze familieleden op zoon twee den Kerstavond midden in de vreugde en gezel ligheid weg moeten. Erg onplezierig voor de vertrekkenden, niet minder onaangenaam voor de achterblijvenden. Zou het nu zoo erg zijn, wanneer men de afhbtenaren, die op reis zijn en bij hun familie in huiselijken kring doorbrengen, den Dinsdag na Kerstmis, kan het ook den Maandag na Nieuwjaar een uurtje later op het kantoor liet komen? Zitten wij zoo erg in de penarie, dat onze schatkist dat uurtje niet kan lijden, ik weet zeker, dat onze ambtenaren met plezier dat uurtje zullen inhalen. Ik ben overtuigd, dat geen Kerstgave dank baarder aanvaard wordt dan deze. Hoorn, 16 December 1932. L. Nu de verlaging op de spoorwegtarieven eer! voldongen feit is rijst de vraag: wie volgt. Wil len de tramwegmaatschappijèn in de groote steden het voorbeèld met overnemen? Mén be denke wel dat waar de theorie leert 2X2 4, een halveering van het tarief niet 2 maal, rhaar 4 maal meer' reizigers zal brengen en dan wordt het 2X2 8. Wanneer men echter den maatstaf der nieuwe spoorwegtarieven op den keper beschouwt, zal gauw blijken, dat we nog niet in een tijd van vooruitgang leven, want voor den oorlog warén de tarieven flink lager; zie eens eèn Ille klas Rotterdam-Amsterdam, dat kostte vroeger ƒ1.10. Willen wij den vooruitgang dienen, dan rekenen we den terugweg (dus wat wij noemen het retour) in 't totaal af te leggen aantal kllómeters, met andere woorden, we koopen trein-kilo- meters voor heen en terug tot het voordéeligste tarief, min of meer op de wijze, waarop we vroeger kilometerboekjes konden koopen. Bij dat systeem kan alle buui-tverkeerbuitenissigheid gereedelijk vervailen.Treinen voor buurtverkeer, treinen voor geen buurtverkeer, alles oudé romp slomp, die buitendien controle eischt, onzakelijk, wie zijn reis betaalt, rijdt en stapt uit of in waar hij dat noodig acht. Laten we toch ons volk opvoeden in practischen zin, in een streven naar „efficiency", dan kan er, Wat de spoor betreft, ook heel wat contröle verdwijnen, want het „truckeeren" zal zijn eigen dood sterven. Ik her inner mij hóe eens een Amerikaansch spoorweg directeur mij zeide dat, indien hij zooveel con tröle behoefde als Nederland, hem die controle meer zoude kosten dan het bedrag, waarvoor hij „ihisschien" bedot wordt. Zie, zoo hoort het; dat is een kwestie van opvoeding en hoe eerder in die richting gestevend wordt, des te spoediger de drang tot het zoeken der stijgende lijn zich zal uiten. Hoogachtend, Rotterdam. JOH. J. VEDER. VERREERSFILM VAN DEN A.N.W.B. Öoór „Visie" is, ten behoèvé van den A. N. W. B., een verkeersfilm vervaardigd, die in het pr.ogramma van den filmdienst vart dezen Bond is opgenomen en door het gehèele land zal worden Vertoond. Het Guarneri-kwartet zal in Januari weef naar ons land komen èn een aantal concer ten geven, o.a. voor de groote Nèdérlandsche Kamermuziek-vereenigingén. Ondanks den regen reed Simon Lasher met zijn egge naar zijn Stuk land. Hij had gezien, dat Dickie dien kant was opgegaan en besloot hem bij zijn terugkeer op te wachten. Zijn oud jachtgeweer had hij goéd schoon gemaakt, want het zou dienst moéten doen. Onder het rijden klemde Simon zijn tanden op elkaar. Jim Dickie had er zelf om gevraagd. Hij had zich in de streek gevestigd en had de boerderij gekocht, die Simon zelf van plan was te koopen. Zeker hij en Hank Wheeler kon den het over den prijs niet eens worden, doch met welk recht betaalde Dickie, die totaal vreemd was in deze streek, meer dan de boer derij waard was? Daar kwam nog bij, dat Dickie zijn trouwplannen in de war gestuurd had. Bij zijn land aangekomen, hield Lasher zijn paardén in. De grond helde hier een weinig. Hij nam een schop en begon te graven, Bijna was het langwerpige gat diep genoeg, toen de paarden onrustig werdén. Blijkbaar kwam er dus iemand aan. Haastig liet Lasher zijn schop vallèn. Dickie kwam ér aari, zijn hoofd voor over tegen den zwiependen regen. Simon trok zijn neus op. Alleen een idioot als Dickie liep in zulk weer heelemaal naar Hank Wheeler's huis om de post te halen. „Hij slaat geen enkelen mail-dag over", had Hank gezegd. „Hij krijgt gerégeld tijdschriften en kranten. Dickie is oud-iëgioriaif en ze stu ren hem alle mogelijke dingen". „Oud-legionair"; had Simon gehoond. „Geeft hij zich daarom zoo'n air?" Simon knutselde wat aan zijn egge. Het ge weer had hij zóó achter het frame gelegd, dat Dickie het niet kon zien. „Hé", riep hij, „post wezen halen? Kom eens hier, dan zal ik je wat laten zien". Dickie liep vriendelijk lachend naar Simon toe. „Ja", zei hij", „ik heb iets ontvangen waar ik al lang op wachtte, het is „Kijk eens wat ik hier opgegraven heb", viel Simon hem in de rede. ,Hij haatte dezen man, die hém de liefde van Mary Hawkins ontnomen had. Dickie kon zoo mooi soldatenliederen zingen. Wat 'n dwaasheid! Mary en Simon hadden woorden gekregen, toen hij schamper en minachtend over het zin gen van Dickie gesproken had. Sedert had ze niets inéer met hem te makën willen hebben. En nu had Simón vanmorgen gehoord, dat Mary en Dickie over een maand gingen trou wen! Dat was de reden waarom Simon zijn geweer schoon gemaakt had. Dickie haalde langzaam een groote enveloppe uit zijn zak, terwijl hen naar Simon" toeliep. „Moet je eens zien wat het legioen me stuurt", zei hij trotsch, „het is Pang! klonk het. Simon had goed gemikt. Het levenlooze lichaam van Dickie lag voorover, schuin over het gegraven gat. „Van dat huwelijk met Mary komt niets, me neer de soldaat", siste Simon tusschen zijn tan den. Daarna nam hij de schop ter hand. In de verte had, hij het amechtig geluid van een ouden Sptor gehoord. Dat moest die rammelkast van ank Wheeler zijn, De enveloppe, die Dickie uit zijn hand had laten, vallen, trapte hij met zijn hak in den grond. Toen trok hij het doodë lichaaan in het gat, gooide zijn geweer et naast en begon haastig het gat dicht te gooien, toen de aftandsche auto zichtbaar werd, zat 5S?" zijn egge en had deze juist boven het e £at töt stilstand gébracht. T 6 uur lieP Wheeler bij Simon distrfcts-asherif 3St p0sthoud6r was h« tevenS hij,HopbdenJmanDiaCfkie vaimiddag vroeg je 'dat zoo?" ®ggen was Waarom vraag "\V™tdagek"emdaen^ WQCet Waar h« uithangt", schien zit hi'i h?fL °n v<rrwi>nderd. „Mis- „Ik ben overal geweest"mal" ntemand heeft ermoogk^s ran? W weet „Ik? Hoe zou ik iets weten?" zei Simon on schuldig. „Maar als ik wat van hem hoor ik het je laten weten". nem hoor zal Sedert Jim Dickie spoorloos was verdwenen waren er drie maanden verloopen. Opgewekt stond Simon onkruid te wieden. Mary was den eersten schok gelukkig te boven, er kwam weer kleur op haar wangen. Over een paar dagen zou hij haar eens gaan Opzoeken. AR es was veel beter geloopen, dan hij ge dacht had. Er was lang nipt zooveel over het verdwijnen van Dickie te doen geweest al? hij gevreesd had. En dat legioen van Dickie was allemaal maar opschepperij geweest. Hank had aan het bestuur geschreven. Toen was er iemand overgekomfen én allés wat Uitgekomen. Had hij, Simon, niet altijd gezegd, dat Dickie een snoe ver was? Alleen Hank was nooit meer de oude tegen hem geweest. Maar dat kwam natuurlijk omdat hij, als sherif, er niet in geslaagd was het ge- rir.gstë spoor van Dickie te ontdekken. En wie zou ooit het geheim Van zijn stuk land ontdekken? De rogge bëgon nu al aardig op te komen. In het voorjaar zou hij vbor alle zekerheid nög een dieper gat gfaven Toen Simon na zijn dagtaak thuiskwam, zaten Wheeler en een inspecteur van politie uit de naburige stad op hém te wachten. Vóór hij et op verdacht was, had hij de handboëiën aan Wheeler liet hein niét lang in het onzekere. „Wat?" hakkelde Simon, „heb ik Dickie ver moord? Je bent krankzinnig. Ik weet van die heele geschiedenis met Dickie niets af!" „O neen?" klonk het ijskoud. „Probeer dat de réchters maar eëns wijs te maken. Op den dag, dat Dickie verdwëên was jij aan hét eggen. We vonden jouw geweer, naast zijn lijk!'' „Jajevondstamelde Simon doodsbleek. „Precies", bevestigde Wheeler grimmig. „Ik heb de laatste drie maanden niets anders be hoeven doen, dan dat land van jou in het oog té hóuden. Ik Wist, dat ze op moésten komen als zé niet té diép in den grond zaten". Simon bevochtigde zijn kurkdroge lippen. „Opkomen? Wét móest opkomen?" fluisterdè hij. „Papavers", zei Wheëler kortaf. „Onze onge lukkige Jim had juist dien dag een monsterzen ding papaverzaad ontvangen. Evenals de- andere oud-legionairs had Jim op den dag van zijn verdwijning een enveloppe met zaad over de post ontvangen". (NADRUK VERÈODEN.) ÉN DAAR STAAT IfE POL1T1Ë WERKLOOS BIJ. In Theobalds Roads, Londen, werd een „overval" gepleegd om t® toonen, hoe de vtfiirbijigangers de bandieten te pakken .moeten nemen. Zakenleven staat nagenoeg stil. RENO (Nevada), 22 December. (R.Ö.) Door het afkondigen van het bank-moTatorium staat het «zakenleven in Reno, de stad van de luxe en échtschëidingen, nagenoeg geheel stil. De deposito's, in totaal bedragende meer dan 12 millioen dollar, liggen in de kluizen der ban ken, zonder dat de eigenaars er over beschik ken mogen. Het geld is dientengevolge zeer schaarsch en verscheidene patroons zijn niet in staat, hun arbeiders te betalen, terwijl anderen drastische loonsverlagingen hebben afgekon digd. Toch moet de bevolking belasting betalen, ofschoon de inning daarvan tijdëlijk is uitge steld. Winkeliers ëtaleeren hun Kerstartikelen met een bezwaard hart, daar zij vreezen, dat tuin klanten geen geld zullen hebben om te koopen. Men hoopt, dat de banken na Nieuwjaar zullen kunnen heropenen. HAMBURG, 22 December. (V.D.) De begroo- tingscommissie van het Hamburgsche parle ment heeft gisteren communistische èn natlo- naal-socidlistische véorstellen tot het verstrëk- ken van een extra Kerstuitkeering aan werk- lóozen, verworpen, nadat een vertegenwoordi ger van het dageiijksch Stadsbestuur mededev- lingen had gedaan omtrent dé financieeie po sitie van Hamburg. Verwacht wordt, dat men in het loo'pende begrootingsjaar een bedrag van 23 millioen mark aan belastingen zal moeten derven. Het geraamde tekort van 48 millioen Mark zal echter door andere inkomsten en leenin gen misschien tot 25 millioen Mark dalen. De Hamburgsche vertegenwoordiger te Ber lijn heeft opdracht gekregen, de rijksregeering opmerkzaam te maken op de moeilijkheden; die Hamburg voor de werkloosheidsvoorzieningen heeft. Uitbreidingswerkzaamheden beëindigd. KOVNÖ, 22 December. (R.O.) De werkzaam heden tot het vèrgrooten en moderniseeren tail de haven van Memel, die voor 12 millioen Litas werden uitgevoerd,, zijn béëindigd. De onde haven, die iii 1923 aan Litauén werd teruggegeven, was onvoldoende voor de stij gende behoefte der scheepvaart, zoodat de regeering ln 1930 aan een Deensche firma op dracht gaf tot verbetering. De kaden dezer haven, die 650 meter lang waren, werden tot 1500 mëter lengte vergroot en de diepte van den haven is van 5 tot 8 meter gebracht. Op een terrein van 10 kilometer zijn dokken in aaribouw, die spoedig gereed zullen komen. De autoriteiten hopen thans dat de scheep vaart, althans wat de kleinere zeeschepen be treft; zal toenemen. Opnieuw tot opheffing besloten. DANZIG, 21 December (V.D.) Met 41 stem men dér oppositie tegen 20 stemmen der re- gééringspartijen heeft de volksdag van Danzig Woénsdag opnieuw besloten, de machtigings wet in tè trekken. Het voorstel zal thans nog eerts naar den senaat worden doorgezonden, om dan óf tot wet te worden verheven óf aan een Volksstemming te worden Onderworpen. President dr. Ziehm heeft er tijdens de zit ting opnieuw op geweten, dat dè machtigings wet de eenige mogelijkheid biedt tot hand having der veiligheid en orde, ook in financieel opzicht. De regeering zal van alle constitution- neele middelen gebruik maken, om de intrek king van de wet te verhinderen. Een alge- meene amnestie, zooals de oppositie eiseht, zon staat êh vólk in gevaar brengen. De regeering verwetp't ook de economische voorstellen der oppositiepartijen, omdat de extralasten ook niet door een anders samengestelde regeering zouden kunnen Worden gedékt. De regeering, aldus dr. Ziehm, zal haar plaats niet vrij willig ontruimen. De amnestiewet aangenomen. DANZIG, 21 December (V.D.) De völksdag van Danzig heeft met de 42 stemmen der oppo sitie (nationaal-socialisten, communisten, so ciaal-democraten en Polen) tegen de 28 stem men der regeeringspartijen het communisti sche wetsontwerp inzake amnestie goedge keurd. Met dezelfde meerderheid werd het na tionaal - socialistische voorstel aangenomen, waarbij besloten wordt, dé betreffende gevan genen vóór Kerstmis op vrije voeten te stel len en nieüwe vonnissen niet te voltrekken. GEÈN INTERVIEW MET MIKLAS. WEIENËN, 21 December (R.O.) Naar aan leiding van hét heden irt eenige Weensche bla den gepubliceerde „onderhoud van dêü bonds- preéfdént met den vertegénwóördigër van een parijsch blad" (de „Excelsior" Red.) wordt officiéél verklaard, dat een dergelijk onder houd niet heeft plaats gehad. Het vermelde „interview" is niets anders dan een onnauwkeurig uittreksel van een twee maanden geleden gepubliceerd gesprek, dat president Miklas toendertijd gevoerd heeft met een Duitsch journalist. Omtrent den hevigen brand in dé Japan- sche visschersplaats Itoigawa, in de provincie Niigata, verneemt Reuter nader, dat de brand veroorzaakt is geworden door een zwaren storm, waarna het vuur zich zoo snel uitbreid de, dat aan blusseheh feitelijk niet te denken viel. Precies 430 huizen, of een derde gedeelte van het stadje, zijn daardoor éen volslagen prooi der vlammen geworden. De heerschende wanördé in het plaatsje is onbeschrijfelijk, daar vrijwel ook alle openbare gebouwen zijn verwoest, zooals het postkantoor en de bank kantoren. S3=S r- ÜI S. v. p. duidelijk invullen. Dinsdagavond had in „Modern" te Rotterdam de prijsuitreiking plaats van de najaars- en wild-wedstrijden. De Frima-wisselbeker viet ten deel aan Groot-Hamburg, dat op den laat- sten avond verraste door de Cornerclub van de eerste plaats te verdringen. In den consumptie- wedstrijd had de heër Derksen met 1 X 45 Sé- rülmen tijd de leiding, totdat mevr. Frima de baan te pakken kreeg en onbedreigd als no. 1 eindigde met 2 x 45, 3 X 44. Spannend vooral was de strijd in den driedubbelën korpswed strijd. The Far West wist ten slotte te zege vieren. Hieronder de prijswinners: Korpswedstrijd, afd. A.: 1- Groot-Hamburg 291, 2. Cornerclub 287, 3. Excelsior 277, 4. Alle Neune 273, 5. Bijenkorf 268, 6. The Far West 265 Afdeeling B: 1. Pömoenbufg 291, 2. The Far West 273, 3. N. H. R. V. 260. Driedubbele korpswedstrijd voor fweede vijf tallen: 1. The Far West 836', 2. Pompenburg 818, 3. N. H. R. V. 785. Consumptie-wedstrijd: 1. mevr. Frima 2 X 45; 2. C. Mulder 45, 3 x 41; 3. Derksen 45, 38; 4. v. Ginneken 43, 42; 5. Strack v. Schijndel 43, 41; 6. De Willigen 2 X 42; 7. v. Vliet 4 X 41; 8. J. Visser 4140. Wildwedstrijd: 10 Dec. 1. Mevr. Frimë 45, 44; 2. J. Visser 45, 43; 3. Willelrfse 44. 43; 4. Bos man 44, 42; troostprijs N.N. 42, 41; 11 Dec.: 1. Engelander 42; 2. v. d. Roer 41; 3. H. Kleijn 39, 4. Mes 38, 36; troostprijs P. de Bruin 38, 35; 12 Dec. 1. Oudenaarde 45; 2. J. Hofman 2 X 44; 3. Nieuwkerk 43; 4. De Willigen 42; troost prijs Engelander 3 x 41; 13 Dec. 1. v. Vliet 44: 2. Forsêil 2 x 42; 3. v. d. Höevëfi 42; 4. Wdsman 41, 39; troostprijs Eksteen 41; 14 Dec. 1. Jansen 43, 2. de Wey 42; 3. v. Vliet 2 X 41; 4. N. N. 41, 40; troostprijs N. Tormenooy 36; 15 Dec. 1. v. Kahten 43. 42, 38; 2. Oudenaarde 43. 42. 37; 3. v. .Ginneken 2 x 42; 4. Kleyn 41, 38; troost prijs Bosman 41; 16 Dec. 1. G. Koster 2 X 45; 2. J. Hendriks 45; 3. v. Ginneken 44; 4. J. Vis ser 2 x 40; troostprijs De Haan 40, 2 x 37; 17 Dec. 1. De Korte 43; 2. Nieuwkerk 41; 3. N. N. 2 X 40; 4. Hendrikse 40, 39; troostprijs meVr. Ten Have 40; 18 Dec.: 1. Kavelaars 42, 2 X 38; 2. Bonnet 42; 3. Klein 41; 4. Senteur 40, 2 X 39: troostprijs Eksteen 40: 39; 19 Dec. I. Strack v. Schijndel 45; 2. v. Ginneken 44, 43; 3. v. Nieuw kerk 43, 42; 4. N. N. 2 43, 42; 5. N. N. 1 43, 2 X 41 ;6. J. Hendrikse 42, 41; J. Formenooy 2 x 41. Huisnummertje: 1. v. Zanten 9, 9, 9, 9, 7; 2. N. N. 1 9, 9, 9, 9, 5; 3. v.« Ginnekën 9, 9, 9, 8, 5; 4. Engelander 9, 9, 9, 8, 0; 5. Strack v. Schijn del 9, 9, 9, 6, 8. R, K. KIESVEREENIGING „DR. SCHAEPMAN". Domteridiaigavond hield de R. K. Kiesver. Dr. Schaepimati" afdeeUng van (19'R. partij, een openbare Probagdtidiavefgaiderlng la Mét R. K. Vereenigingsgebouw, welke zich tnoóht verheugen in e-eh groote opkomst van leden en belangstellenden. In zijn openings woord wees de 1 vioa-vooraitter, de heer J. En ters op het groote nut, om juist in dezen tijd propaganda te maken. Tot leden der Kascon- troieeoinimtesi® rverden benoenid de heeren J- Hi'lenaar en P- Houdijk. Medegedeeld werd, dat de jaarvergadering Z9li geih0uden worden op Maandag 2 Januari 1933. Vervolgens hield de heer M. Westerdijk, voorzitter der Kies vereen een inleiding over 'het onderwei p. „Onze eenheid en. de nieu we Tweed© Kamer". Spr. wees allen eerst op de «noodzakelijkheid vooir de R. K. Partij öm één te plijven en daardoor sterk te staan tegen de aanvallen van 'buiten, in de R, jj. Staatspartij 's P'aats voor allen; deze partij kan alle éiasrddn om. vatten; omdat één begimsej de basi3 Is' op de partij steunt. Vorvoiigena toonde &pr. duidelijk aan, hoe door dé ddmoörat'lsche in. richt'iiös der Staatspartij, de leden bun tol len invloed kunnen uitoefenen bij bet stellen van oartdidafen voor de openbar© lichamen het samenstellen van het program enz, gpr, Sloot zijn keurige^rede met de opwekking, Hd te worden der Kiesvereeniging, hier door led ére kiezer zijn VOi«[te reoiit'en kah iatem gelden en zoo ten volle de eenheid in de partij bewaard kan blijten. Na eenige gediacih- tenWissëling over ae naal. toren gébrachte punten en de huidige politiek werd de verga dering gesloten. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van oon'trolfeur-coihelferg© nij de Arbeidöbèurs en den dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon alhier» bedraagt plan 100. OUDERWETSCH KUNNEN En waarover eeuwenlang gediscussieerd is geworden Verleden jaar is het Panthéon te Rome eent terdege onderhanden genomen. Het was voor het eerst sinds een eeuw, dat het noodig bleek, het gebouw een flinke beurt te geven. De restauratie werd met de grootste zorg uit- gevöèrd. Roirte is steeds trotsch op zijn monu menten geweest en sinds Mussolini worden ze met een bijzondere angstvalligheid gekoesterd. Gedurende de restauratie werden, naar de architect, die het toezicht op de restauratie had, onlangs mededeelde, talrijke interessante ont dekkingen gedaan en speciaal op de constructie van den geweldigen koepel werd een helder licht geworpen. Eeuwen lang hebben de architecten er over gediscussieerd, hoe die oude Romeinen er toch wel in geslaagd mochten zijn, zoo iets stevigs te bouwen Immers, de daken van alle ge bouwen, die uit denzelfden tijd als het Pantheon dateeren, zijn in den loop der tijden ineengestort. Terwijl het Rome der Caesars in puin viel, is het Pantheon met zijn indrukwekkenden koepel triomfantelijk blijven staan. Vóór de restauratie van verleden jaar begon het er voor den koepel intusschen leelijk uit te zien. Er kwamen groote scheuren in en men vreesde het ergste. Het Pantheon, onverbrekelijk verbonden met Rome's stadsbeeld, zöu dan ie langen leste onder den druk der eeuwen bezwij ken. J Maar Rome wilde het Pantheon behouden en men besloot tot het uiterste te gaan. De struc- tuur ven den koëpel werd als het ware door- woeld. Overal werd het wrakke materiaal er ungehaald en door nieuw vervangen. En aldus n»g T?6? 8ev ®0<iden k«k °P de constructie. mPrf lrl *i ki"g w?rd weggenomen en rpen kon duidelijk zien, dat de koepel uit op elkaar gelegde ringen is gebouwd. En dë Bou wers zorgden er voor, dat de ééne ring behoorlek verhardde en stevig in elkaar zat, voor dat de andere er op werd gelegd. De onderste ringen, tot de kap toe, werden .uit baksteen en'tufsteen gemaakt en vormden solied materiaal. De kap wérd van lichter materiaal geconstrueerd, maar de duurzaamheid was hetzelfde. De levenskracht van het Pantheon en zijn koepel is dus vooral het resultaat van het ge bruikte materiaal en van de manier, waarop dit benut werd. De bouwers zijn niet over een nacht Ijs gegaan eh ze metselden geen steen, voordat ze zekerheid hadden, dat die op iets massiefs werd gemetseld. Indien men later even nauwgezet te werk was gegaan, zou de koepel zich wellicht nog beter hebben gehouden, dan hij nu al gedaan heeft. Maar in 1632 werd de oorspronkelijke bedekking wet brönzen platen weggenomen en door de looden bedekking vervangen. En herstellings werken deden heel wat schade. Men had 't brons noodig. Het werd versmolten en men maakte er de twee machtige, gedraaide kolommen uit van het imposante „Confessio" in „f'nt Piste1", alsmede tachtig kanonnen, dia noodig waren in dén Engelenburcht, den beroem den burcht des Pausen, thans ook nog een monu ment van ouderwetsche, oud-Romeinscher dege lijkheid. Bij de restauratie van het Pantheon is er zorg voor gedragen, dat alles zooveel mogelijk in den voormaligen toestand werd teruggebracht en wij zien het thans bijna net eender, als de Romeinen het aanschouwden. De overdadige versieringen, in later eeuwen aangebracht, heeft men opgeruimd en zelfs al vermoedde men, dat hier en daar wëllicht een bloemenmotief als decoratie werd gebruikt, heeft men dit toch weggelaten, liever dan iets aan ta brengen, dat er nooit is geweest. Een belangrijk werk bij de restauratie was het herstël, althans gedeeltelijk, van de oorspronke lijke bölychrömë marmer decoraties op den muur direct Onder den koepel. Deze decoraties werden in 1747 in opdracht van Paus Bonifacius XIV verwijderd. Deze liet den muur witten en er voorts vensters in aan brengen die niét in den stijl van het gebouw pasten. De vensters waren bovendien overvloedig stljfWmÖ^èe^T1 weer niet «et den ouden Dë superintendant vah hét Pantheon, architect Terenzio, is in musea en oude geschriften op zoek gegaan, om iets over de oude Romeins'che marmerdecoraties te vinden. Hij vond teekenin- g6n ervan, tijdens de Renaissance gemaakt en wél dödr Michelangelo, Rafaèl, én San Gallo. En tenslotte ontdekte Hij nog, dat omstreeks 16C0 dé architect Giovanni Dosio het manuscript van een boek had geschreven, waarin de marmer- decoraties uitvoerig beschreven werden. En tijdens de restauratie is een deel van den muur volgens de gevonden gegevens beschilderd, zöodat men zich er thans een voorstelling van kan vormen, hoe het Pantheon er in dit opzicht heeft uitgezien- De restauratie is thans gereed en het Pahtheon is van boven tot onderen nagekeken en ver nieuwd, waar dit noodig was. Aan de .buitenzijde is bijna evenveel werk verricht als aan den bin nenkant en bij deze exterieure reparaties be diende men zich van speciaal gemaakte bakstee- nen van ae soort, waarmede de oude Romeinen pe restauratie van het inwendige is intussthën het moemjkste geweest. En ze geschiedde, zonder dat het Pantheon voor 't publiek gesloten werd. pit was mogelijk door de verplaatsbare stelling, d'v "i511 gebruikte. En doordat in deze stelling 0CK eetl «richting was aangebracht, om het waxer naaj. j-,ovcn te brengeh, voorkwam mén de fout, die Middeleeuwsche restaurateurs heb ben gemaakt. Dezen waren niet in staat, het metselwerk vol doende te bevochtigen en daardoor werden de door hen nieuw ingevoegde stukken geen geheel me't de rest van het gebouw. Ze bleven feitelijk aPart staan en waren niet meer dén los ingevoeg- "e gedeelten. Thans zijn nieuwe en oude gedeelten, dank zij de werking van het water, tot een groot geheel versmolten. En het Pantheon zal aldus weder welgemoed de eeuwen kuhnen trotseeren, nu als een staaltje vah otiderwetsch en modern kun nen. MEEST GELEZEN IS Anno 1878 - Koemarkt 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2