de overval in de hooischuur DE GELUIDSPROEVEN TE OLDEBROEK. VRIJDAG DECEMBER 1932 HET DRAMA VAN MOORDRECHT. de overweg OM EEN DIRIGENTENPLAATS. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. VERDUISTERING DOOR GEMEENTE AMBTENAAR. Zonderling avontuur van een tiveetal zwervers. De gevaren van het grensgebied. VERLICHTE RICHTINGAANWIJZERS. BEDRIJFSRADEN. WIJZIGING TARWEWET. VRIJSTELLING VAN STEMPELEN. DE MIJNVERZAKKINGEN. DOOR ONBEKENDE AUTO DOOD GEREDEN. BIJ HET OVERSTEKEN. DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN. Te Rotterdam aangehouden. Vijfjarig meisje ten doode mishandeld en heimelijk begraven. ïn Maart werd een kistje in een stuk land bij de gemeente Moordrecht opgegraven, in welk kistje zich het opgevouwen lijkje bevond van een ongeveer vijfjarig meisje, dat tengevolge j van mishandeling bleek te zijn overleden. Reeds dadelijk werden de ouders van het kind ais de vermoedelijke daders aangewezen en op door den vader verstrekte aanwijzingen had onder toezicht van het parket te Rotterdam de opgra ving van het kistje plaats. Voor de Utrechtsche rechtbank hebben de ouders, een 35-jarige schipper en een 26-jarige koopvrouw, terecht gestaan wegens toebrenging van zwaar lichamelijk letsel. De man werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam van het vonnis in hooger beroep en gisteren diende de zaak voor het Hof te Amsterdam. De vróuw werd vrijgesproken; het O. M. kwam in appèl. De zaak tegen haar werd eveneens gis- j teren behandeld. Verklaringen van verdachte Verdachte zeide met de vrouw te hebben samengewoond; hij had zijn wettige vrouw ver laten om met haar in een woonschuit te gaan wonen. Deze vrouw had uit haar vorig huwelijk één kind, het bewuste vijfjarige meisje, ter wijl zij voorts moeder is van twee kinderen van verd. Hét stiefkind, zoo merkte verd. op, was lichamelijk achterlijk en lastig. Pres.: „U sloeg haar vaak?" Verd. „Dat was wel eens noodig, ik strafte haar slechts met de bloote hand". Als een andere strafmaatregel moest het kind soms uren lang in een hoek staan, terwijl het langen tijd achter een diepe kniebuigingen moest maken. Verd.: „Dat was lichaamsbeweging". Pres.: „U moet me niet boos maken, dergelijke dingen geloof ik niet. Waarom bond u haar in bed vast?" Ook daarvoor had verd. een onschuldigen uit leg: „Ze ging er 's nachts stilletjes uit en dronx dan van het grondwater van het schip". Pres. (scherp): „Hoe verklaart u dat de rib ben op vier plaatsen gebroken waren?" Een antwoord kan verd. hier niet op geven, hij mompelt iets.... Pres.: „U bent een brave vader". Op den avond van den dood van de kleine hadden de beide andere kinderen gezegd, dat Dora, zoo heette het meisje, van de melk had gesnoept. Het kind wilde 't echter niet toe geven. Eerst had verdachte het kind „toege sproken", later had de moeder de strafoefening overgenomen. Verd. zei niet gezien te hebben, wat zij met het meisje deed, hij hoorde schop pen.... De moeder zou het kind daarna op eer. bank hebben geworpen, waar het werd vastge bonden. Naast de bank lag een bijl en daarmee zou de „moeder" het kind hebben geslagen. Den volgenden dag heeft verdachte het kind dood- gevonden Op 14 December had hij het kind in een kistje begraven. Ik heb dat gedaan, om geen Straf te krijgen en onze andere kinderen niet onverzorgd achter te laten. Verd. doet zijn best alle schuld inzake de mishandeling op rekening van de vrouw, waarmee hij samenleefde, te schuiven. Het getuigenverhoor. De wettige echtgenoote van verd., die hij voor de koopvrouw heeft verlaten, wordt als getuige gehoord. Zij sprak zoo nu en dan haar man nog wel eens. Hij had meermalen over de gebeurtenissen in de woonschuit verteld, hoe de vrouw het kind mishandelde, hoe hij hieraan óók meedeed. Ook over het in het geheim begra ven had hij getuige verteld. Hij had haar be zworen te zwijgen Verdachte: „Je liegt het". Getuige: „Hoe durf je. Pres: „Hebt u het mishandelde kind wel eens gezien?" Get.: „Ze kwamen nooit met het kind voor den dag". Pres.: „Het was een levend bewijs van hun schandelijk gedrag". ..Het feit was ten slotte aan den dag gekomen doordat getuige haar mond niet had gehouden Zij had het weer aan haar vriend verteld en deze had aangifte gedaan. '"De broer van verdachte woonde ook bij het édele „echtpaar" in in de woonschuit. Hij werd als getuige gehoord. Van de mishandeling wist hij weinig af; tusschenbeide was hij nooit ge komen. Pres.: „Hebt u het kind nooit mishandeld hebt u het altijd gerespecteerd?" Getuige: „Ja, ik heb het nooit geslagen". Getuige deelt nog mede, dat oorspronkelijk het plan was gemaakt het lijk te verbranden, dan ergens een ander kind te dooden en dit door te "laten gaan voor het overleden eigen kind. De mishandeling is steeds door de vrouw ge pleegd Pres.: „Het is schandelijk, zoo'n beestenbende. Als u die verwaarloozing in zoo'n klein bestek zag, had u tusschenbeide moeten komen, 't Is wel kras, dat u van alles de vrouw de schuld geeft, zelf behoorde u wegens verwaarloozing te worden vervolgd.". Een vrouwelijke getuige, de moeder van ver dachte weet te vertellen, dat het kind herhaal delijk door de vrouw werd mishandeld en zelfs met een bijl werd geslagen. Het was een tame lijk tenger kind. Naar haar meening had verd zich nooit aan het kind vergrepen, hij heeft zich slechts schuldig gemaakt aan het uit eigener beweging begraven van het kind. Requisitoir. De rechtbank, aldus de procureur-generaal, achtte zware mishandeling bewezen. Uitvoerig gaat spr. hierop de verschillende getuigenver klaringen na. Het staat vast dat verd. het kind herhaaldelijk heeft geslagen. De deskundigen hebben verklaard dat de ribben op 12 plaatsen waren gebroken en dat twee breuken nog van jongen datum waren. Er is hier opzet geweest om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Als men een jong kind schopt op een wijze dat de ribben breken mag men toch wel spreken van bedoeling om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Toen door mishandelingen het armpje was gebroken is verd. uit angst niet naar den dokter gegaan; hij heeft het zelf ondeskundig gezet; hij ging niet naar den dokter omdat het kind vol blauwe plekken zat. Ook het sub. b ten laste gelegde de mishandeling, acht spr bewezen, evenals het onwettig begraven. Wie hier in deze zaal aanwezig is geweest, zal vol afgrijzen aan het drama in de woonschuit terugdenken. Spr. eischte tenslotte acht jaar gevangenisstraf. Een krachtig applaus van de tribune onder- Streepte den eiseh. De verdediger, mr. Th. J. Eskens, is er niet van overtuigd, dat verd. de verschillende mis handelingen heeft gepleegd. Alleen de schop is misschien bewezen, maar zeker niet de zware mishandeling. PI. vraagt zich af, of verd. wel normaal is. Is hij inderdaad schuldig en is hi niet toerekeningsvatbaar, dan is het een maat schappelijk belang alsnog een psychiatrisch onderzoek in te stellen. PI. vraagt vrijspraak, subs, een psychiatrisch onderzoek. Na raadkamer deelde de president mede, dat het Hof op het oogenblik geen termen aanwezig acht tot een psychiatrisch onderzoek. Arrest 5 Januari. De moeder staat terecht. In de middagzitting werd de zaak tegen de 26-jarige koopvrouw behandeld, die haar kind zou hebben mishandeld. De Officier van Justitie te Utrecht had tegen de vrouw twee jaar en acht maanden gevorderd. Haar ie ten laste gelegd het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, subs, mis handeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. De vrouw neemt met een jong kind op haar schoot plaats in de beklaagdenbank. De man wordt niet als getuige gehoord. De vrouw zegt nadrukkelijk, volkomen on schuldig te zijn. „M'n man sloeg en trapte het kind den avond vóór het stierf". Pres.: „Ja, maar het gaat niet over één mis handeling. Maanden voor het stierf werd het ook al mishandeld". Wél gaf verd. toe, het kind zoo nu en dan te hebben geslagen. Pres.: „Bond u het kind wel eens vast Verd.: „Neen, ik nooit, dat deed de man". Pres.: „U beschuldigt elkaar, het is moeilijk zeggen wie de waarheid spreekt". woning Foead van Egypte na de opening van het parlement te Cairo. De vrouw verklaart, dat zij den man her haaldelijk heeft gedreigd de politie te zullen waarschuwen, maar haar man wist haar dan den mond te snoeren. Evenals in de zaak tegen den man wordt diens broer ook in deze zaak als getuige ge hoord. Hij blijft er bij, dat de vrouw het kind geregeld mishandelde. Pres.: „Als het kind door mishandeling is ge storven, wie is dan schuldig Getuige: „De vrouwIk heb b.v. eens gezien, dat zij het kind met een poot van een stoei afranselde". De straf-exercities (de diepe knie buigingen) werden door de moeder bevolen, ook werd het kind door de moeder gebonden. Van het in het kistje leggen van het lijk had getuige niets gezien. Pres.: „Zeg je dat nu alles niet om je broer te helpen, je rol is niet fraai". Verdachte: „Hij liegt alles, om z'n broer te redden, zelf heeft hij het kistje gehaald....". Getuige: „Ik weet 't niet meer....". De verdedigster, mevr. mr. Belinfante (tot getuige): „Waarom maakte u 's nachts de touwen niet los Getuige: „Ik wilde me niet mengen in wat de moeder deed. Een zuster van Maatschappelijk Werk vertelt, dat er in 1929 te Leeuwarden sprake is geweest van ontheffing uit de ouderlijke macht. Ook had getuige aan den Voogdijraad te Groningen in grijpen gevraagd. Getuige is van meening, dat verd. te veel moeder is om het kind te mis handelen. Zij was bang voor den man met wien zij samenleefde. Als zij het kind afstond zou zij het nooit meer mogen zien. Proc.-genefaal (tot getuige): Als zij zoo'n goede moeder is, waarom heeft zij zich dan nooit verzet Getuige: Zij was bang voor den manhij mishandelde haar ook. Pres. (tot verdachte): Hebt u nooit eens ge legenheid gehad om het meisje uit de handen van den man te redden Verd.: Ik was nooit bij de mishandeling, ik Was dan met koopwaar op weg. Als ik naar de politie was gegaan, zoo verklaart zij verder, zouden ze me voor altijd het kind hebben afge nomen en dat wilde ik niet. Van het begraven wist zij wel af, maar het ging niet met haar goedvinden. Ook de broer van den man was hierbij aanwezig geweest. Pres.: De broer van den man, waarmee u Samenleefde, heeft zeer bezwarende verklarin gen over u afgelegd. Verd.: Hij is een leugenaar. Getuige wordt weer voor het hekje genomen, hij houdt vol, dat de vrouw het kind den dag voor de dood geschopt had en met een bijl had geslagen. Ook houdt hij vol dat hij bij de begrafenis niet aanwezig was geweest Verdachte: Je moest je schamen, jij en je familie zijn zóó gemeen Getuige blijft ook volhouden, dat hij zich „niet bewust" is het kistje te hebben gekocht. Verdachte: 't Is gehaald een paar dagen vóór het kind doodging. President (tot verd.): Acht u het mogelijk, dat ze het haalden met het oog op de komende gebeurtenissen. Verd.: Bij dien getuige en z'n broer is alles mogelijk. Requisitoir. De procureur-generaal zeide dat hij zijn requisitoir reeds in veroordeelenden vorm had ingevuld, doch bij de behandeling is hij tot andere gedachten gekomen. Door het klemmend betoog van de zuster van Maatschappelijk Werk is spr. ernstig gaan twijfelen of verd. schuldig is. Spr. vorderde daarom bevestiging van het vonnis van de Utrechtsche rechtbank (vrij spraak). De verdachte, het laatste woord verkrijgend, roept uit liever twee jaar onschuldig te zitten dan een dag schuldig te zijn aan dergelijke mis- handelingen. Arrest 15 Januari. Twee personen verongelukt En ruim 20 varkens om het leven gekomen Doordat de over wegw ach ter om tot nu toe onbekende redenen had verzuimd, den spoor wegovergang nabij de spoorbrug over de De- (temsvaart tusschen de Hulst en Lichtmis te sluiten heeft op dezen overweg hedenmorgen om half negen een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Toen de sneltrein van Groningen, die om 8 43 te Zwolle moet aankomen met een vaart van tusschen 70 en 80 K.M. per uu.r den overweg paseeerde, bevond zich, juist midden op den spoorweg, een met 25 varkens geladen vracht auto. Het voertuig werd te laat door den machinist van den trein opgemerkt en in volle vaart ge grepen. De overweg ligt ten Noorden van het ka naal en toen de trein ongeveer 250 meter verder over de brug tot stilstand was ge bracht, -vond men aan de Zuidzijde van het kanaal de overblijfselen van den totaal ver nielden vrachtauto, de lijken van twee slacht offers en de overblijfselen van ruim twintig eveneens om het leven gekomen varkens. Het geheel bood een vreeslijken aanblik. De beide slachtoffers bleken te zijn de 44-jar. veehande laar G. J. Timp man en zijn ongeveer 20-jarige kneoht Kooiker, beiden afkomstig uit Lutten aan de Dedemsvaaxt. Zij waren met de var kene op weg naar het station Dcdwmsvaart om ze aldaar te verladen. Beidé slachtoffers wier lijken vreeaelijk waren verwinkt, moeten op slag zijn gedood De lijken van de slachtoffers zijn op last van den officier van justitie te Zwolle in besla? genomen. De spoorwegwachter, die het verzuim hiad gepleegd, is onmiddellijk buiten dienst ge steld. Hem is door de marechaussee reeds een voonloopig verhoor afgenomen. Donderdagmorgen heel vroeg, n0g voor het aanbreken van den dag, kwam een man ner flets aan het politiebureau te Venlo berichten dat een gewapende roofoverval was gepleegd' door een zestal bandieten in een groote boer derij aan de Duitsche grens bij Venlo op Ne- derlandsch gebied. De man deed een verhaal, dat ongeveer op het volgende neerkomt. In de boerderij Ingeveld aan de Duitsche grens brachten hij en een metgezel den nacht door in de hooischuur, zulks met toestemming van den eigenaar. Ongeveer tegen vier uur in den morgen werden zij vrij hardhandig ge wekt door een aantal mannen, dat hen met vuurwapens dreigde en hun gelastte hun den weg ln de woning te wijzen. Toen de beide Uit hun slaap gewekte mannen te kennen gaven dat ook zij slechts vreemdelingen waren, zwer vers, die gedurende den nacht een onderdak in de schuur hadden gekregen, werden zij door de bandieten, nog steeds onder bedreiging van revolvers, via een heidepad over de Duitsche grens geleid, waarna de anderen weer op Ne- derlandsch gebied terugkeerden. Een der zwer vers heeft In een Duitsch grenscafétje een fiets kunnen krijgen en is langs een anderen weg Nederland binnengekomen, waarna hij zich onmiddellijk naar de Venlosche politie begaf, om melding van het voorgevallene te maken. Ben aantal politiemannen alsook eenige ma- rerhaussée's begaven zich daarop direct naar de betrokken boerderij. Daar aangekomen kon den zij echter niet het minste onraad bespeu ren. De bewoners van de boerderij die nog allen ln diepe rust lagen, hadden in het geheel niets van het voorgevallene bemerkt. De beide zwer vers houden pertinent hun verklaringen vol en geven vrij uitvoerige beschrijvingen over het uiterlijk der bandieten. Verschillende bewoners van de grensstreek hebben in den loop van Woensdag een groepje verdachte vreemdelingen gezien, wier uiterlijk vrijwel overeenkomst heeft met de door de zwervers gegeven - persoonsbeschrijvingen. Zoowel door de Duitsche als de Nederland- gche politie wordt verder gespeurd naar dezen raadselachtigen overval. Hoe het thans in Duitschland gaat. Eenigen tijd geleden is de betrekking van stedelijk „Generalmusikdirektor" te Bonn open gekomen. De stad behielp zich een tijd lang met gastdirigenten, met de bedoeling om uit hen een keuze te maken ter vervulling in de vacature. In den loop van het jaar namen de geruch ten vasteren vorm aan, dat de Amerikaansfhe dirigent (van Nederlandsche afkomst), Th. v. Hoogstraten, de beste kansen had. Dit was voor het „Verband Deutscher Or- chester- und Chorleiter" voldoende om zich met een schrijven tot den opperburgemeester van Bonn te wenden, waarin tegen deze keuze werd opgekomen. De „Arbeitsgemeinschaft der freien geistigen Berufe" en het „Schutzkartell deutscher Geistesarbeiter" (aan schoone na men ontbreekt het nietsloten zich bij de actie aan, waarin ook de plaatselijke pers be trokken werd. Van Hoogstraten heeft inmiddels reeds ver klaard, dat, hoewel onderhandelingen over zijn geneigdheid in principe om de betrekking in Bonn te aanvaarden reeds begonnen waren, hij toch van een benoeming af zal zien. Het orgaan van het „Verband", waaraan wij de bovenstaande bijzonderheden ontleenen, coucludeert, dat aldus door tijdig ingrijpen een belangrijke post in het Duitsche muziek leven voor een Dultschen dirigent behouden is gebleven. Hoofdklerk van den woningdienst voor de rechtbank. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gisteren een 46-jarige hoofdklerk bij den ge meentelijken Woningdienst terecht, verdacht van verduistering in dienstbetrekking. Hem was teij laste gelegd, dat hij in de jaren 1929—1932, althans in het tijdvak September 1925—April 1932, terwijl hij als hoofdklerk bij den Woningdienst was belast mét het innen van waarborgsommen, gestort door huurders van gemeente-eigendommen bij het huren daarvan, opzettelijk 3238,50 niet in de kas had gestort, doch zelf had behouden. Afzonderlijk waren een aantal kleinere bedragen ten laste gelegd, afgedragen door huurders aan verdachte. De wethouder van publieke werken de heer De Miranda en de directeur van den woning dienst de heer A. Keppler, als getuigen ge hoord, verklaren dat verdachte overigens goed voor zijn werk was. De verdachte verklaart het geld niet voor privé-doeleinden te hebben uitgegeven. Verd. veronderstelt, dat het door fouten in de kas weer bij den woningdienst is terecht gekomen. President: Dat is Weer iets heel nieuws. Dat geld moet toch ergens gebleven zijn Verd.: Ja, we zijn er nu achter, het is weer bij de gemeente terecht gekomen. President: U hebt net gedaan als een loop jongen, die verduisteringen pleegt, 't begint met heele .kleine sommetjes, clienten die z.fi. niet betaaldenHij stopt het eene gat met het andere, het tekort Wórdt steeds grooter, hij werkt zich er verder en verder in, tot het tenslotte uitkomt. Bij het hooren van den accountant houdt verdachte een uitvoerig betoog, dat alles aan verdachte's slordigheid is te wijten. Pres.: Natuurlijk komen bij ieder beheer wel eens kleine fouten voor, een penningmeester komt wel eens geringe bedragen te kort, doch vergoedt die dan uit zijn eigen zak. Verd.: Ja, maar ik kreeg dubbele quitanties te innen en dan liep het bijpassen me te hoog OD. Verschillende getuigen verklaren geld aan verd. ter hand te hebben gesteld. Deze bedragen waren echter niet door verd. verantwoord. Bij andere getuigen had verdachte geld geleend. Een wilde hem liever niet leenen maar verd. had toen gedreigd een concurreerende zaak in de buurt te plaatsen. Daarop had getuige verd. 300.geleend. De afd. chef van den Woningdienst W. J. Petersen had een onderhoud met verd. gehad. Aanvankelijk zeide verd. het geld verloren te hebben, later zeide hij het te hebben gebruikt voor „andere dingen". Over slordigheid in de boekhouding had verd. niet gesproken. Er is een tekort van pl.m. 3000 aan waarborg sommen. Getuige geeft toe, dat de controle niet bij zonder goed was. Verdediger: „Als de controle dan wel was toegepast, had verd. niet kunnen knoeien Getuige: „Neen, onmogelijk". Na de pauze is het woord aan den Officier van Justitie, mr. Van Dulleman, die de verduis tering van ruim 3200.bewezen acht. Op welke wijze het geld is gebruikt, staat niet vast. Ten opzichte van dé waarborgsommen heeft verd. een controle ingevoerd, die een eigenlijke controle bemoeilijkte. Op het laatst was van controle zelfs geen sprake meer. Op wonderbaarlijke wijze is het den directeur niet opgevallen, dat verd. huurcontracten ter teeke- ning aanbood die soms reeds een half jaar oud waren, dit deed verd. om de waarborgsom bij een te brengen. Verd. stopte het eene gat met het andere. Wegens verduistering door een ambtenaar in dienstbetrekking vordert spr. 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. A. R. De Miranda wijst er ln zijn pleidooi op, dat verdachte een behoor lijk inkomen had, er was voor hem geen enkele reden om verduisteringen te plegen. Uit niets is gebleken, dat verd. groote uitgaven heeft gedaan. In geen enkel opzicht is de opzet be- De controle was zeer slecht en ook ver dachte was geen groot administrateur. Het reclasseeringsrapport luidt uiterst gunstig, verd. was vijftien jaar lang Wachtmeester bij de maréchaussee en ook in gemeentedienst vol deed hij uitstekend, nimmer te voren is hij met de justitie m aanraking gekomen. Door zijn schorsing uit gemeentedienst is hij reeds ern stig getroffen. PI. concludeert tot vrijspraak subs, tot de uiterste clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 4 Januari. Voor fietsen. Nu voor auto's algemeen de verlichte rlch- tngaanwijzers zijn ingevoerd, heeft men ook voor rijwielen een dergelijk apparaat gecon strueerd, waardoor bij avond zoowel voor te- genkomers als volgers duidelijk kan worden aangegeven welke richting men wil Inslaan. Daar bij het rijwiel niet in zoo ruime mate over electrischen stroom kan worden beschikt, wordt daarom alleen voor de verlichting ge bruik gemaakt, waarvoor de benoodigde stroom door een zaklantaarnbatterijtje-wordt geleverd. Hét uitslaan van de armen geschiedt met de hand, door een gelijke beweging met den duim als bij een fietsbel wordt gemaakt. Voor donkere buitenwegen kan het appa raatje goede diensten bewijzen. Het apparaat, dat onder den naam van „Me- fra" in den handel wordt gebracht, wordt door de fa. M. Freund te Arnhem geïmporteerd. De „Snip" naar Indië vertrokken. Gistermorgen te 7.35 uur is 't K.L.M.-vlieg- tuig de „Snip" naar Indië vertrokken. Aan boord is 395, 217 K.G. post; 39,93 K.G. goederen en 4,1 I£.G. pakketpost, terwijl een passagier de reis tot Marseille en één tot Calcutta medemaakt. De bemanning bestaat uit de hëeren G. J. Geysendorffér; J. S. W. v. d. Feyst; C. A. Bruy- nestein en S. v. Straten, resp. eersten bestuur der, tweeden bestuurder, werktuigkundige en radiotelegrafist. De „Ijsvogel" Is te Rangoon aangekomen. De „Pelikaan" (thuisreis) is gisteren te Cairo aangekomen. De „Snip", gisteren van Schiphol vertrokken, is te Marseille geland. NIEUWE NEDERL. BUIZENFABRIEK. Opgericht met een productie van 10.000 ton per jaar- Naar wij vernemen zijn de plannen om te ko men tot oprichting van een Nederlandsche bui- zenfabriek thans verwezenlijkt. Opgericht zal worden de N.V. Nederlandsche Buizenfabrieken, welke tot doel zal hebben de productie van sta len gas- en waterleidingbuizen, de z.g. getrokken buizen. Het bedrijf zal gevestigd worden ln Bra bant en zal voorlöopig met het éenploe8®I?®tel®eJ werken, waardoor de aanvangsprodurtle tot 10.000 ton per jaar zal beperkt blijven. D t bedryf zal onafhankelijk zijn en buiten J dicaat om de producten aan de markt brengen. Tot de oprichters behooren o.a. dezelfde pei- sonen, die destijds bij dé oprichting der Nefa, Nederl. Fabriek ter vervaardiging van automa tisch gelaschte Nefa-balken, betrokken waren. De heer Th. de Groen zal persoonlijk de lei ding dezer onderneming in handen nemen. Hier mede is thans reeds de vierde nieuwe metaal nijverheid tot stand gebracht. Ook is reeds de productie van gegalvaniseerde vaten bij de verzinkerij van de firma Bom- mes te Maarssen ter hand genomen, terwijl er verder nog plannen bestaan om tot dg oprichting van een Nederlandsche draadtrekkerij en draad- nagelfabriek te komen, welke dan ook onafhan kelijk en buiten het betreffende syndicaat zal staan. Instemming en bezwaren van Eerste Kamei-leden. Ontleend ls aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake do Instelling van bedrijfsraden: Verscheidene leden konden dit wetsontwerp bezwaarlijk toejuichen. Huns inziens gaat het lang niet ver genoeg. De beste vorm van be drijfsorganisatie is, naar het oordeel dezer leden, te bereiken op de basis van onderne mingsraden, gedragen door de medewerking der vakvereénlgingen. Eenige leden meenden echter zeer te moeten waarschuwen tegen de. hooggestemde verwach tingen welke dit ontwerp in verschillende krin gen heeft gewekt. De ondervinding met het georganiseerd overleg omtrent arbeidsvoor waarden, zooals dat bij verschillende publieke lichamen bestaat, IS, volgens deze leden niet geschikt om in dezen een gunstig oordeel te wettigen. Met groote instemming hadden verscheidene andere leden de indiening van dit wetsont werp begroet. Maalpercentage en broodprijs. In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Tarwewet-1931 betoogt de regeering, dat het liler alleen betreft een maatregel, die beoogt in de uiterst benarde positie van den akkerbouw eenigen meerderen steun te geven. Zonder eenigen twijfel zal een verhooging van het maalpercentage, indien deze tengevolge zal hebben het brengen van de tarwe op den aangenomen richtprijs van 12: niet zonder invloed zijn op den broodprijs, In dien de prijs van de buitenlandsche tarwe on gewijzigd blijft. De prijsverhooging van de bloem zal, indien deze zich volledig doet gel den, een verhooging in den broodprijs van ten hoogste 0,7 cent per 800 gram tengevolge hebben. De Minister betwijfelt of een verdere verla ging van de distributiekosten de broodprijsver- hooging zal kunnen opvangen. Aan de leden, die groote bezwaren hadden tegen de thans gevolgde steunmethode, wijl deze een aanzienlijke stijging van de broodprijzen met zich zou brengen, moge worden opgemerkt; dat in weerwil van den invloed van de Tarwe- wet de prijs der tarwemelange, gebruikt voor de bloembereiding, op het oogenblik lager is dan die vóór den oorlog en ook na verhooging' tengevolge van deze wijziging lager zal blijven. Mocht blijken, dat het verhoogde maalper centage en slechter kwaliteit aanleiding zou dein geven tot de vrees, dat de kwaliteit van de bloem slechter zou worden, dan biedt de Tarwewet ruimte om dit gevaar te keeren Eén gevaar voor kérk en scholen. De eene mijnverzakking in de Parochie van Sint Pietersrade (Kerkrade) volgt- de andere op, met het gevolg, dat het aantal der gedu peerde bewoners stijgt met den dag. Pastoor Krijns meende onlangs, dat alle leed geleden was en kon worden gedacht aan de nieuwe beschildering van het interieur van zijn mooie kerk. Maar hij zal zijn plannen voor loopig moeten opgeven, nu in de laatste dagen de. mijnverzakking wederom schrikbarend heeft huisgehouden. De „Zuid-Limburger vertelt er het volgende van De fraaie vloer ln het priesterkoor, nog pas in Augustus gereed gekomen, vertoont nu reeds aan weerszijden breede scheuren, waarvan de rechtsche zelfs hoog oploopt tegen den muur van de absis. Nog pas waren heide Communie banken weggenomen, teneinde de ter plaatse veroorzaakte verzakking te kunnen versterken met ijzeren onderlagen en nu moest zelfs het geheele altaar van St. Quirinus worden afge broken, omdat wegens de groote scheuren aan den rechter zijkant een instorting gevreesd werd. Van een der reeds aan het versplinteren zijn de en uit het lood geslagen granieten zullen lS een groot gepolijst Btuk finaal afgebroken, terwijl de nog niet zoo lang geleden herstelde gewei ven wederom vol diepe barsten zitten. Nabij de sacristie sluiten de deuren niet meer en in de pastorie is haast geen kamer veilig voor het eiken dag zich meldende gevaar. Zoo ls de toestand waarlijk angstig ang stig ook de toestand op de nabij gelegen scho len. Een daarvan heeft thans reeds zooveel van de mijn geleden, dat er ernstig over ge dacht wordt, een houten hulpschool te bouwen. En een andere zal ln de Kerstvacantie danig onder handen moeten worden genomen. De waterleidingen springen nog steeds, Woensdag weer een midden op straat en ln de huizen zijn nieuwe scheuren aan de orde van den dag. Slachtoffer door voorbijgangers gevonden. Donderdagavond omstreeks half zeven von den eenige voetgangers op den rijksweg te Kessel (L.) een bejaard manspersoon dood midden op den weg liggen. De man had een wonde aan het hoofd en verder verscheiden verwondingen, als been- en armbreuken. Men herkende in hem den 64-jarigen ongehuwden L Janzen uit Kessel. De marechaussée svas spoedig ter plaatse en stelde een ondersoek naar het gebeurde in. Uit de sporen, die W n op den weg vond, kon men weldra afleid®^- dat J door een auto, die in de richting Venio reed, was aangereden. Duidelijk was waar te nemen, dat het slachtoffer over een afstand van ruim 25 meter door de auto was meege sleurd. De bestuurder van den wagen schijnt zich van deze aanrijding niets te hebben aan getrokken en eenvoudig te zijn doorgereden, terwijl het toch Onmogelijk moet worden ge. acht, dat hij van de aanrijding niets zou hebben gemerkt. De marechaussée tracht nu de *uto alsook den bestuurder op te sporen. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: Ofschoon nog lang niet alle rapporten omtrent de geluidsproef op 15 December ontvangen zijn, kan men wel zeggen, dat de proef te Oldebroek in vele opzichten geslaagd is. De vier ontploffingen zijn op het juiste oogen blik geschied, d.w.z. op een onderdeel van een seconde na, te 6.00, 6.06, 7.00 en 7.06 West Euro- peeschen tijd, alleen de derde is door eenige ver traging in de ontsteking ongeveer 1 seconde later gekomen. De vier mijnen lagen in een vierkant van 250 m. zijde, practisch gesproken dus vrijwel op hetzelfde punt, in de nabijheid van den trech ter, die door de ontploffing van 1922 is geslagen. De tijdseinen uit Münster en die uit De Bilt klopten volkomen, en door een „vergadertele foonverbinding" konden de waarnemers te De Bilt, Waalsdorp en Vlissingen den assistent van het Instituut, die den tijd der ontploffing aangaf, hooren tellen, totdat op „top" contact werd ge maakt. Tot hun verbanng hoorden zij in de tele foon geen ontploffing de microfoon van de N.C.R.V., die buiten de schuilplaats stond, heeft beter werk gedaan, en vele luisteraars de ont ploffingssensatie laten meemaken. Het weer was voor de hoorbaarheid in het Westen van ons land uiterst ongunstig al nam de temperatuur naar boven wel toe, de wind was uit Westelijke richting en naar boven toe nemend. In totaal zijn thans ongeveer 350 be richten uit ons land ontvangen, grootendeels af komstig van de vrijwillige waarnemers van het Instituut maar gedeeltelijk ook van andere belangstellenden, wien wij hierbij dank be tuigen voor de medewerking. Slechts een 50- tal berichten uit den omtrek van Oldebroek be vat een stellige geluidswaarneming, binnen een ovaal gebied langs Apeldoorn, Hulshorst, Kam pen. Meppel, Rijssen, wellicht Enschede, naar Didam grootendeels dus naar het Oosten, met een opmerkelijke verdichting langs den IJssel. De maximale afstand, ongeveer 50 K.M., ie niet slecht, vergeleken bij 1922, toen de lading 17 maal grooter was, en men niet verder dan onge veer 65 K.M. kwam dit mag men aan de tem- peratuurinversie toeschrijven, die echter zoowel vóór als na de proef veel sterker is geweest. De mist belemmerde ongeveer alle waarnemingen van temperatuur en wind in de bovenlucht, die overigens met groote zorg waren voorbereid. 260 rapporten waren negatief maar de algé- meene deelneming aan de proefneming werpt des te meer licht op de enkele positieve resul taten, die nog buiten het genoemde gebied wer den ontvangen. Een 30-tal verspreide berichten uit het overige deel van het land is grootendeels uiterst twijfel achtig van iets meer beteekenis zijn een enkele waarneming uit Zeeland en een 4-tal uit Zuid- Limburg, beiden in de buurt van den cirkel met 200 KM. straal, waar men abnormale geluids- voortplanting mocht verwachten. De afmetingen van ons land laten niet toe verder weg te gaan. De undographen, kort voor 15 December uit Duitschland ter leen ontvangen en in allerijl te Vlissingen en Waalsdorp opgesteld, hebben dui delijke registratiekrommen geleverd, maar voor zoover tot dusver is kunnen worden nagegaan, zijn geen ontploffingen geregistreerd. Een waar nemer te Leiden meent met microfoons een ont ploffing te hebben opgeteekend, uit Delft werd geen resultaat vernomen. In verband met het bericht uit Potsdam, dat daar de ontploffingen opgeteekend waren, zou dit verbazen, als men niet wist, dat zoowel de Engelsche als de Duit sche onderzoekers hebben ervaren, dat in den winter de voortplanting naar het Westen slechter gaat, dan die naar het Oosten. Een op waarneming gegronde verklaring hier voor is er niet, men denkt aan snelle luchtstroo- men in de zeer hooge lagen, tot waar dit abnor male geluid doordringt, maar heeft geen zeker heid, en daarom moest toch hiér te lande en in Engeland opgevangen worden met instrumenten. Uit Engeland is nog geen bericht, uit België kwam een enkel beicht (Bastogne), maar uit Duitschland werd juist beicht ontvangen, dat behalve in Potsdam en Lindenberg, de 9 stations van den aardbevingsdienst, die op een lijn van 100 tot 200 K.M. van Oldebroek en te Jena waren opgesteld, alle resultaten hebben opgeleverd. var> d? proefneming op Nova-Zembla Verna men wij nog geen resultant. onderzoek met grootere lading en precies dezelf de instrumenten op overeenkomstigen afstand geschiedde, is het wel zeker, dat de registraties gelukt zijn, en wij dus binnen eenigen tijd zullen weten. of de uitkomsten daar, zooals verwacht werd, heel anders zijn uitgevallen het is zelfs mogelijk, dat, behalve in de naaste omgeving, niets naar de aarde is weergekeerd. Mocht daarover iets vernomen worden, dan hopen wij, dat te berichten. De eigenlijke wetenschappelijke uitkomsten zullen waarschijn lijk eerst na afloop van het pooljaar volledig bekend worden. Eerder zal allicht bericht kun nen worden over de proefneming in Engeland op 16 December, waar te Woolwich met kanon nen is geschoten. De undographen zijn ook op dien dag in werking gesteld, maar wegens de vele storingen op het midden van dag (1213 W.E.T.), m°eten W1J nader onderzoek afwachten, alvorens te kunnen zeggen, of die schoten hier te lande zijn opgeteekend. Juist toen dit bericht gereed was, werd uit Duitschland vernomen, dat men op Nova-Zem bla de ontploffingen met slechts 150 K.G. en op geheel andere tijden, 10 en 11 uur 's avonds, heeft uitgevoerd. Hiervan kan in onze streken niets zijn vernomen, de uitslag in de poolstreken is onbekend, maar de proeven zijn op 21 December herhaald en zullen op 1 Januari a.s. nogmaals worden genomen. JEUGDIGE DIEVEN Een zestal jeugdige dieven uit Helmond, die den laatsten tijd de omgeving onveilig maak ten, is aldaar aangehouden en na verhoor door den rechter-commissaris in het huis van bewa ring te Roermond ingesloten. BOOM OP HET HOOFD. De arbeider Boers uit de buurtschap Man- derveen onder Tubbergen was bij de Eeschhof met zijn kameraad bezig boomen te rooien. Toen zij een boom gedeeltelijk hadden door gezaagd, werd deze met touwen aangespannen om het gevaarte om te kunnen trekken. Plot seling begon de boom over te hellen en kieeg B. hem op het hoofd. Onder hevige pijnen en met een zware hersenschudding werd hij bij' den landbouwer B. binnengedragen waar ge neeskundige huig werd verleend Het Eerste Kamerlid de heer Hermans heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op 7 en 10 December j.l. aan een groot aantal steuntrek kende werkloozen, woonachtig in de gemeente Hulssen (Gelderland) vrij van stempelen is ge geven, omdat zij drie dagen gingen doorbren gen in het Retraitehuis te Amersfoort? Zoo ja, is de Minister dan niet van meening dat hier vrijstelling van stempelen is verleend omdat terecht kon worden aangenomen, dat deze mensehen geen geldloonenden arbeid zouden verrichten? Acht de Minister het niet onrechtvaardig waar dus in dit geval van het juiste denkbeeld is uitgegaan, dat het stempelen moet worden beschouwd als controle op het niet arbe-lden door steuntrekkenden dat de gevraagde vrijstelling van stempelen niet is verleend aan die werkloozen, welke deel wenschten te ne men aan de demonstratie op 8 November j.l.? Wil de Minister maatregelen nemen, dat voortaan voor alle werkloozen hetzelfde recht zal gelden? BEJAARDE MAN .OVERREDEN. Donderdagmiddag ls de reeds bejaarde C. Touw in de Brulnvlschstraat te Bergen op Zoom door een bestelauto der firma Steken- brink, die achteruit reed, aangereden. De man bekwam dusdanige verwondingen dat op me disch advies het slachtoffèr van de H.H. Sacra menten der Stervenden werd voorzien. Daarna ls hij naar het Alg. Burgergasthuis vervoerd. Jongen door een auto gegrepen. Woensdagmiddag is het 11-jarig z°ontje van den heer H. op den rijksweg te Vel|len (L.) door een passeerende luxe auto gegrepen en overreden. Met een ernstige hersenschudding en Inwendige kneuzingen werd d® jóngen naar het R. K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. De Jongen moet onverwacht den weg zyn over gestoken, zoodat den bestuurder geen schuld zou treffen. Arm van het lichaam gerukt. Juist voordat gisterenmiddag de werktijd eindigde, ging de 18-jarige houtbewerker Sak- ko, werkzaam bij de gebroeders Hazen te Ber gen op Zoom, met een partij hout naar da eerste verdieping. Hij schijnt daarbij zijn even wicht te hebben verloren en in zijn val greep hij naar een draaiende as. Het gevolg hiervan was dat de ongelukkige verscheiden malen werd rondgeslingerd waarhij zijn arm werd afgerukt en hij voorts zware Inwendige kneu zingen bekwam. Zijn mede-arbeiders snelden te hulp en konden, nadat de machines waren stopgezet, den man slechts met moeite uit zijn benarde positie bevrijden. In zorgelijken toe stand is S. naar een ziekenhuis vervoerd. FRIESCH INBREKER. DE MOORD IN de naaldwijksche- STRAAT TE 's-GRAVENHAGE. Waar zyn Louis Carette en Albertus Wa anders De Commissaris van Politie. afd. C. te 's-Gravenhage verzoekt in het Algemeen Po litieblad te worden bekendgemaakt met de woon- en verblijfpiaats van: Jean Louis Ca- rette, geb. te Brussel 24 Juli 1889, schilder, die in 1931 te 's-Gravenhage woonde en zich vermoedelijk ln Nederland ophoudt en van «Albertus Johannes Waanders, geb. te Amers foort 15 Febr. 1899, laatstelijk wonende te Utrecht, Tamarindestraat 14. Zij moeten worden gehoord in verband met den moord, in den nacht van 12 op 13 Decem ber j.l., In perceel Naald wijkscheetrgat 103, gepleegd. Gisteren is het de politie eindelijk gelukt den inbreker T. F., die langen tijd te Oude- biltzijl (Fr.) woonde, maar reeds een halt jaar Voortvluchtig was, te Rotterdam te arresteeren. Den geheelen zomer en ook daarna heeft de man de noordelijke provincies onveilig ge maakt door het plegen van ettelijke Inbraken. In het begin van den zomer legde hij zich toe op kerkdiefstallen en wel speciaal in ge reformeerde kerken. Allereerst ontdekte de politie, dat hij debet was aan een diefstal van geld uit de Geref. kerk te Zuidhorn; later kwam aan het licht, dat hij ook de dader was van een aantal kerkdiefstallen in Friesland, o a in zijn vroegere woonplaats Oudebiltzijl. Tevens had hij Ingebroken in de villa van ir. de I. te Haren bij Groningen. Daar werd nota- bene een kleedingstuk gevonden, dat de in breker had achtergelaten en dat afkomstig was van een predikant uit Friesland. De aangehoudene wordt ook verdacht van, Inbraken de laatste maanden in de provincie Groningen gepleegd. Gebleken is reeds dat hij Zaterdag J-l- zictl schuldig heeft gemaakt aan de door ons gemelde inbraak bij den verzeke ringsagent P. te Grijpskerk. p. is nu van Rotterdam overgebracht naar Leeuwarden en in het huis van bewaring aldaar ingesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6