NIEUWJAARSWENSCHEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE BEGROOTING AANGESNEDEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWJAARSWENSCH 55ste JAARGANG WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 No. 16526 liliii CORRESPONDENTIE BÜRErAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM CRISISLASTEN RIJKSZAAK. Men vraagt werkverruiming. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar de ge legenheid geboden om tegen den goedkoopen prijs van slechts f 1.- een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke eene plaatsruimte van 5 regels mag beslaan. Voor ad verten tiën ter grootte van 10 regels wordt f 1.75 berekend. Onzen lezers, die hiervan gebruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht onderstaanden bon zoo spoedig mogelijk duidelijk ingevuld aan ons bureau: Koemarkt 4, Schiedam, te doen bezorgen. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. Grootte 5 regels f 1.10 regels f 1.75 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE BCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10, per week 25 cents. BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprlls per drie maanden f 3-75' b° vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN Z«n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. BU contract aanzienlUke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Uefdadigheldsadv. half tarief. Voor Liefdadig, heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.—. 15 regels 1.50, bö vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bU te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, een voet of een oog, ƒ150. bij verlies van een duim 75 j een wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden al» eenmaal per maan m U Men heeft het mes in de begrooting voor 1?33 gezet, maar bü wijze van voorgerecht werden eerst nog eenige loopende zaken afge handeld. Zoo was er een nota van B. en W. om de salarisverlaging met 5 pCt. die Ged. Staten voor de burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in deze provincie instelden, in de begrooting te verwerken. De heer VAN DORP oordeelt, dat het salaris vun den burgemeester van Schiedam niet in verhouding staat tot het inwonersaantal. De VOORZITTER zegt, dat dit juist is. Schiedam is ailtijd. zuinig geweest het hoino- veeren. Dit geldt zoowel voor de hooge als voor de lage functionarissen. Wat de heer v. Dorp zei, kan slechts als een opmerking worden beschouwd, want Ged. Staten stellen de salarissen van de in het voorstel genoemde functionarissen vast. Overigens wordt het aan tal inwoners voor geen enkele plaats als maat staf genomen. Wethouder SLAVENBURG merkt op, dat men over deze kwestie nog hij de begrooting het woord kan voeren. Het voorstel van B. en W. wordt dan z.h.st. aangenomen. B. en W. stelden voor om aan de N.V. Brood fabriek ,De Nijverheid" o.a. een perceeltje grond te 'verhuren voor de plaatsing van een benzinetank met aftappomp. De heer VAN LITH ziet in al die tanks een ontsiering van de stad. Waarom kan zoo'n in stallatie niet binnenshuis worden geplaatst De wethouder HOUTMAN kan het bezwaar Biet deelen. Het desbetreffend voorstel wordt z.h.st. aan genomen. Daarna verklaart de Raad zich accoord met een viertal voorstellen tot onderhandschen ver koop van bouwgrond in de nabijheid van het pompstation. Verder is er een voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling betreffende grond- verkoop door villa bouw met een vijftal per sonen. De heer SCHEURKOGEL juicht deze trans actie (terugname van grond) toe en hoopt, dat deze menschen in de toekomst nog in het bezit van grond gesteld worden door de gemeente en weder tegen normale prijzen. Wethouder HOUTMAN kan in het openbaar niet mededeelen hoe deze zaak verder geregeld zal worden. Wel kan hij zeggen, dat al veel van bedoelden grond aan anderen is aange boden of toegewezen. Toch kunnen de men schen in kwestie nog belangrijker grond krij- gen. De Raad keurt het voorstel dan z.h.st. goed, «n verder legt hij zich neer bij het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw tarief voor de levering van geneesmiddelen aan het Maatschappelijk Hulpbetoon en het Ge- aneente-ziekenhuis. De Begrooting. Daarna wordt aa nde orde gesteld: de be grooting der inkomsten en uitgave van de ge meente Schiedam voor den dienst van 1933. De VOORZITTER stelt voor om voor den lsten termijn van de algem. beschouwingen den spreektijd vast te stellen, n.l. een iy2 uur te geven aan de R.K. en de S.D. fractie en één uur aan de overige fracties. De heer COLL vindt het niet juist, dat de groote fracties meer spreektijd kiijgen dan de andere. Men mag in een politiek debat zijn tegenstanders niet aan den ketting leggen. Mevrouw BENTHEM-DE WILDE doet het voorstel om den spreektijd voor de groote frac ties op twee uur te bepalen. De VOORZITTER meent, dat als men twee uur aan de groote fracties geeft, men 1 'A uur aan de ander fracties dient te gunnen. De heer HOOGENDAM acht het sociaal-de mocratisch voorstel niet geschikt. Hij juicht het voorstel van den voorzitter toe. Spr. zegt, dat de S.D.A.P. een voorstel zal indienen om de vergaderingen te beperken. Hoe kan de laatste fractie nu weer met een voorstel komen om den spreektijd voor de groote fracties op twee uur te stellen? Nu stelt de VOORZITTER y00r, om den spreektijd resp. op twee en op uur te be palen, dit ter wille der kleinere fracties. Dit denkbeeld wordt met 15 tegen 13 stem men verworpen, zoodat men in den eersten ter mijn resp. l'A en één uur spreken 2al Mevrouw BENTHEM DE WILDE meent, dat het aantal vergaderingen, dat in één week wordt gehouden, ingekrompen moet worden. Men zou vandaag den heelen dag, vei der Woens dagavond en Donderdagmiddag kunnen verga deren. Het gaat er natuurlijk niet om, het vol strekte aantal vergaderingen te verminderen. De heer HOOGENDAM verklaart zich met dit ®°ciaal-democratische voorêtel eens, teiwijl wet houder VAN VELZEN meent, dat men ook Woensdagmiddag bijeen moet komen, want veel tusschenpoozen zijn niet aan te bevelen. De heer VAN IErsel acht het voorstel van mevrouw Benthem zeer acceptabel. De VOORZITTER zegt, dat hij een lijdelijke houding aanneemt, doch hij dringt er op aan, zijn voorstel, dat in overleg met de wethouders tot stand kwam, te aanvaarden. Eerst wordt in stemming gebracht het voor stel van mevrouw Benthem om Woensdagmid dag niet te vergaderen. Dit wordt niet 19 tegen 9 stemmen aangenomen. Haar voorstel om Vrij dagmiddag niet bijeen te komen keurt men met 15 tegen 12 stemmen goed. Nu oppert de heer STALHIE nog het plan om ook Donderdagmiddag te vergaderen.. Met dezelfde stemmen verhouding wordt dit voor stel goedgekeurd. Dan worden de inmiddels plaats gevonden hebbende benoemingen bekend gemaakt. Deze zijn de volgende: Tot regenten van het St. Jacobsgasthuis her- benoemd de heer H. Stulemeyer en P. v. d. Vlies. Jot leden van de Commissi# Titftiic.m op het L.O. herbenoemd de heeren E. H. van Wou denberg (ouders openb. sch.), J. Nijssen (ouders bijz. sch.), A. Baan (meerderj. onderw. openb. sch.), F. Peters (meerderj. onderw. bijz. sch.) en benoemd de heer A. C. de Jonge (overige meerderj. inwoners der gemeente)voorts be noemd de heer J. v. Katwijk jansz, (ouders bijz. sch.). Tot lid-patroon en tot lid-werkman van de Commissie van Toezicht op de Gem. Arbeids beurs resp. herbenoemd de heeren Tb. W. S. Naring en J. v. d. Raaf. Na het thee-kwartiertje komt mevrouw BENTHEM-DE AVILDE aan het woord over de begrooting. Zij vindt de Memorie van Ant woord erg slag. Het is voor spr. een reden tot verheugenis, dat B. en W. den werkloozensteun rijkszaak achten. De christeiijk-historischen schijnen het hier niet mee eens te zijn, want op een vergadering stond de heer Slavenburg met zijn opvatting alleen. Te allen tijde heeft de S.D.A.P. zich eens getoond met wat nu het standpunt van B. en W. uitmaakt. Wat kan de gemeente doen Deze kan alleen aandrang uitoefenen op de Regeering om de maatregelen betreffende werkloozen enz. te ver beteren. Wanneer de toestand der werkloozen nog veel te wenschen overlaat, heeft men dit dus niet aan de gemeente te wijten maar aan de Regeering en de meerderheid der Tweede Kamer. De S.D. fractie onderschrijft de door B. en W. gezonden adressen aan de Tweede Kamer. Spr. is het er echter niet mee eens, dat B. en W. de inwilliging hunner wenschen willen verruilen met een vermeerdering van controle van bovenaf op de gemeentelijke huis houding. Werkverruiming mogelijk. Oneens is spr. ook met wat B. en W. in de Memorie van Antwoord betreffende de werk verruiming meedeelen. Is werkverruiming soms ook een algemeen iets, zooals de steun Hoe kan een landsregeering zien wat er in een bepaalde gemeente nog voor nuttigs te doen valt. Spr. wijst op de Oranjebrug, het gemeente-ziekenhuis en schoolbouw. Ook dient men goedkoope woningen te bouwen; dit is niet alleen werkverruiming maar men moet ook bedenken, dat de huren meestal veel te hoog zijn voor de arbeidersinkomens. Voorts is in het algemeen verlaging van huren nood zakelijk; het gemeentebestuur zou zich tot de Ver. voor Ned. gemeenten kunnen wenden, via haar van de Regeering wettelijke liuurverla- ging te verkrijgen, hier en elders. Het is niet de taak der gemeente om de loonen te ver lagen. Loonsverlaging heeft slechts vergroo ting der werkloosheid ten gevolge gehad. Men moet de koopkracht niet verminderen. Ook de middenstand heeft belang bij koopkrachtige loonen. Spr. verwacht ook voor den midden-- stand alleen heil van het socialistische pro ductie- en distributiestelsel. De S.D. fractie is er voor, dat Schiedam zoo veel mogelijk woonstad zij. Maar dan moet de stad ook bewoonbaar zijn. Er moet dus natuur schoon zijn en speelgelegenheid voor kinderen. Het verkeer levert hier heel wat moeilijkheden op, vooral bij de Oranjebrug. In de Hoogstraat is de toestand ook niet in orde; gelukkig heb ben B. en W. een voorstel ter verbetering aan gekondigd. Moge dit zeer spoedig verschijnen! Wat de bussen betreft, het is geen toestand, dat de particuliere bussen overal mogen stoppen. De gasprijs dient verlaagd te worden. B. en W. maakten zich van deze kwestie al heel ge makkelijk af. Het gasverbruik is teruggeloopen na de verhooging. Waarom verlaagt men den prijs dan niet De oorzaak is de dwang der regeering misschien! Spr. aal namens de frac tie het voorstel indien om den gasprijs weer op het oude niveau te brengen. Schiedam maakt heelemaal geen reclame voor het gas verbruik. Indertijd was er een plan om een toonzaal te openen, maar de rechtsche groepen wilden dit aan het particulieren initiatief over laten. Doch nu hebben wij nog niets gekregen. Verder bepleit spr. de spoedige invoering van radiodistributie. Waarom wordt er in het ster- rebosch niet meer gesurveilleerd Er zijn nu toch politieagenten genoeg. De bouwers heb ben van den woningindienst zeer veel profijt; het is dus billijk, dat de legesgelden worden verhoogd. Daarna spreekt de heer KAVELAARS. Deze ■wijst er op, dat Ged. Staten hebben goedge keurd, dat B. en W. de begrooting 1932 slui tend maakten door het tekort op het rijk te verhalen. Daarmee hebben we het geld echter nog niet Als wij 75 pCt uitkeering verkrijgen zal men niet aan belasting verhooging kunnen ont komen. Maar dit is zeer schadelijk want dit zal uittocht van groote inkomens en vermin dering van grondverkoop veroorzaken. Het is algemeen rijksbelang, dat de werkloosheids lasten gelijkelijk worden verdeeld. Dit geldt eveneens voor de belastingen. Verschillende eigenaars en aandeelhouders van hier geves tigde ondernemingen wonen immers buiten de gemeente. MP mm Een gasreservoir van 25.000 kilo wordt van de Vtrechtsche machinefabriek over water naar Vleuten gebracht. Het transport in de Vtrechtsche grachten. schriftelijke vragen betreffende R. E. T.-bussen door B. en W. nog niet geantwoord is. De werkverruiming kan wel degelijk bevor derd worden. Het is noodig, dat B. an AV. komen met een plan voor een groote verkeersweg naar het AVesten. De toestand op en hij de Oranjebrug dient verbeterd te worden. Een ernstig obstakel is het brugwachtershuisje. Daarna vraagt spr. de aandacht voor de Noord molenstraat. B. en W. mogen ook niet ver geten, wat de Raad van de R.E.T.-bussen denkt. Men moet eenvoudig verbieden, dat deze groote bussen door Schiedam rijden. Daarna betreurt spr. het, dat personen, die pensioen genieten, in dienst der gemeente zijn. Als het tot salaris-verlaging, ook van de hooge functionnarissen komt, dan behoort deze kwestie in het Georganiseerd overleg aan de orde te worden gesteld. Zoowel de radio-dis tributie als een eigen electriciteitscentrale kun nen voor de gemeente voordeel opbrengen. De leges-gelden. De houwers hebben heelemaal geen voordeel van dek Woningdienst, daarom mogen de leges- gelden niet verlaagd worden. De Woningdienst heeft wel de architectuur verzorgd van het Volksgebouw, maar dit doet hij niet voor par ticuliere bouwers! Spr. is tegen het houden van optochten op Zondag. Wij christ.-histori- sche zijn zoowel tegen fascisme als tegen com munisme. Dus devies is: gehoorzaamheid, ge zag en vrijheid. Namens de anti-revolutionnaire fractie voert de heer HOOGENDAM het woord. Hij wil op bouwende critiek leveren, want „een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is, kan niet bestaan". Het middel tot herstel is de gehoorzaamheid aan de Tien Geboden. AVij zijn in dalende lijn. Verlaging van productie-kosten is gebiedende eisch, maar die verlaging passe men niet aan één kant toe. Normale werken, die men tocli moet uitvoeren, behoort men niet in Werkver schaffing te doen uitvoeren. AVerkverruiming en Werkverschaffing zijn beide noodig, maar men moet de grenzen tusschen beide kennen. Aan Ged. Staten moet men meer vrijheid be treffende straataanleg vragen. De distributie van goedkoope margarine moet men in han den van den middenstand laten. Spr. vraagt inlichtingen betreffende de consuuatie van betrekkingen in gemeentedienst. Met het oog op de werkloosheid wenscht spr. rouleering van arbeidskrachten. Spoedige verdwijning der groote R.E.T.-bussen is noodzakelijk. Laat de directie in ieder geval aan het snelle rijden een einde maken. Jammerlijk is ons wegdek nog te weinig modern. Voorzichtig financieel be leid is gewenscht. Binnenlandsche vijand. "Wérkloozensteim is te vergelijken met de kosten voor defensie. Werkloosheid is een soort binnenlandsche vijand. Dan behandelt spr. de begrooting van ge meentewerken. Het percentage van de kosten hiervan op de algemeene lasten is 15 pet. Men moet er naar streven inkomsten en uitgaven aan elkaar gelijk te maken. Dit is zeer wel mo gelijk. Op de begrooting wenscht spr. geen na- deelig- en °P de rekening geen nadeelig- en ook geen voordeelig saldo. De heer V. D. KRAAN zegt, dat de christeiijk- historischen zich achter het College van B. en W. scharen. Verder maakt hij nog eenige op merkingen. Ten eerste betreffende de moge- lijkheden tot uitbreiding. Wij hebben nog maar aan één kant uitbreidingsmogelijkheid, name lijk naar het Noorden. Wij moeten een andere gemeente voorzijn! Dan bepleit spr. de spoedige bebouwing van Nieitwland. De spoorwegplan- nen worden toch nog de eerste tien jaar niet uitgevoerd; laat men daar nu niet op wachten. Spr. vindt het vreemd, dat op de motie en De anti's en de steun. Wat den crisissteun betreft, staan de anti- revoiutionnairen op het standpunt, dat Schie dam een uitzonderingspositie inneemt. Is het niet juist de post te ramen naar de bestaande regeling en voor het overige een crisisdienst in te stellen? Ged. Staten zouden dan aan de Re geering krachtigen steun voor dezen dienst moe ten vragen. Dit wijkt wel erg van wat B. en W. willen, af. De VOORZITTER: Ik zie alleen een anderen vorm! De heer HOOGENDAM vraagt, of het instel- ien van een crisisdienst niet in de gemeente lijke sfeer ligt, maar zou het wel in de gemeen telijke sfeer liggen, te bepalen wat wij van de Regeering aan uitkeering moeten ontvangen? Spr. verneemt gaarne het oordeel van B. en AV. hierover. Verder is spr. het geheel met den heer v. d. Kraan eens. Daarna stort de heer FRENAY zijn commu nistisch hart uit. Volgens hem is de begrooting er een van wanhoop. Voorloopig komt de stij ging van het werkloosheidscijfer niet tot stil stand. Immers het kapitalisme zal door ratio nalisme enz. de gevolgen van de crisis op de ruggen der arbeiders afwentelen. Ook de Over heid zal op een dergelijke wijze de crisis ver ergeren. Spr. wijst op den steun, dien de soci aal-democraten hier en daar aan pogingen tot loonsverlaging verleenden, en dan verdedigt hij een verlaging van den gasprijs. De politie is een klasse-instrument en ook de sociaal-demo craten zonden aan opheffing daarvan moeten medewerken. Oim 6 uur onderbrak de heer Frenay zijn redevoering om den draad als eerste spreker in de avondvergadering weer op te vatten. De oorzaken van de crisis, aldus spr., liggen niet in den hemel noch in de hel, maar op de aarde. Ook in ons land gaan wij hoe langer zoo meer naar de fasciseeiring van de overheid. Er zijn stemmen opgegaan tegen „kalken" als politieke propaganda. Vanwaar die vrees voor kalk? Ook de communieten willen het stadsschoen sparen door middel van een verordening, maar ze moeten kunnen zeggen, wat zij te zeggen hebben. De regeering zal de gemeente wal tot loonsverlaging dwingen en dan zullen de scxdaail-democraten daar niet tegen strijden. De communisten zullen zich echter te allen tijde tegen loonsverlaging verzetten, want een extra-vermogensbelasting zou alles kunnen verhelpen. Spr. roept alle arbeiders op tot ge- zamenlijken strijd. De heer BROEK, die den Vrijheidsbond ver tegenwoordilgt, zegt, dat zidh in deze begroo ting de slechte economische toestanden wel hieel erg weerspiegelen. Spr. huldigt degenen, die desondanks durven regeeren. De begroo ting is sluitend gemaakt en spr.'s fractie is het er mee eens, dat de financieele positie van Schiedam ontwricht wordt door het belasten van de gemeente met crieislasten. Wij aan vaarden de wijze, waarop de begrooting slui- tertd is gemaakt. De wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente komt nu niet tot haar recht. AVordit Schiedams stand punt niet door de Regeering erkend, dan zal werkverruiming enz. een ijdele wensüii blijven Een wissel op de Regeering De heer v. IERSEL zegt, da^ B. en W. de begrooting sluitend maakten door een wissel op de Regeering, hoewel het de vraag is, of de wissel gehonoreerd zal worden. De geheele katholieke fractie is het er mee eens, dat de crisiswerkloosiheidislasten rijkszaak zijn. Ook buiten deze gemeente huldigt men deze op vatting. De staat heeft geen hoogere toezegging ge daan dan 70 pet. (dus geen 75 pet.) en als wij diiit in het oog houden, dan blijkt het begroo- tingtekort over 1933 712.000 en niet 540.000 te zijn, en het algemeene tekort is aldus 1.487.500 op 1 Dec. 1933, en dat wordt, de reserves In aanmerking genomen, 922.000. Hoe lang zal het duren, voordat men alle tekorten te boven is gekomen. Een leening ziou men over twintig jaren moeten verdeelen en de eerste jaren zullen wij zestig opcenten op de gemeentefondsbelasting moeten heffen om de rente en aflossing te betalen. Ieder jaar zal er aan rente en aflossing 250.000 moeten worden opgebracht. Belasting ie uit den booze in deze gemeente, want ieder moet hier hard wei-ken voor zijn brood. Heffing op hooge in komens beteekent het slachten van de kip met de gouden eieren. Door verdere versobering kunnen wij ons tekort niet dekken. Aan de volkskracht mogen wij immers niet verder tornen en de belooning van het gemeente- personeel moet de toets der rechtvaardigheid kunnen verdragen. Zwemmen Verwacht wordt; Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk nog weinig of geen neerslag, iets zachter. Lichten op van 's avonds 4.21 tot 's morgens 7.42. De heer VAN DUINHOVEN (hecht veel waarde aan een goede outillage van de zwem inrichting. Spr. betreurt 'het, •dat de commis sieleden geen verantwoording aan den Raad verschuldigd zijn. In andere gemeenten heeft men een veel betere regeling, zooals in Gouda. Het reglement en de verordening zijn verouderd. Het vrouwelijke personeel heeft veel slechtere arbeidsvoorwaarden dan het mannelijke. Een derde badmeester is nood zakelijk. De leden der Commissie voelen de behoeften der arbeiders niet en vandaar deze toestanden. Spr. dienit met zijn fractiegenooten v. Pelt, Smit en v. Vreeswwijk een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd te be vorderen, dat een wijziging aangebracht worde in het reglement voor de zwemplaats, vervol gens dat er een wijziging kome in de benoe ming en de samenstelling der commissie van toezicht voor de zwemplaats en dat er voor deze commissie een verordening word» ont worpen gelijk aan die voor de andiere commis sies van toeziicht. Hlerna verdedigt spr. de sociaal-democraten tegen de communistische aanvallen. t De heer VAN LITH kant zich tegen de klachten inzake de grpotte, het gewicht en de snelheid van de R.E.T.-bussen. Spr. die in dienst is van de R.E.T., licht zijn opmerkingen met veel cijfermateriaal toe. Bovendien: als de huidige bussen niet meer mogen rijden, zal het aantal werkloozen worden vergroot. De tegenwoordige verbindingten zijn zeer nood zakelijk en bovendien zeer goedkoop. De bus sen zijn niet grooter en zwaarder dan de andere en rijden ook niet harder. Spr. vraagt, of bet niet gewenscht i®, dat ook voor de particuliere bussen vaste haltes worden Inge steld. Verder wenscht spr., dat ook de parti culieren aan het onderhoud van het wegdek meebetalen. Een reorganisatie-plan, dat de R.E.T. in 1928 samenstelde, behelst het voor nemen om de lijnen» 8 en 4 naar het Sterre- bosch te leiden. Doch zoolang ue verkeersweg naar het AVesten niet in orde is, kan dit niet verwezenlijkt wordein. Spr. verwacht aller medewerking in deze niet-politieke kwestie. De heer STEENS richt zich voornamelijk tegen den heer Frenay. Deze was bereid om 'angs legalen weg te gaan „plakken''. Hij zal zich toch wel niet bij een meerderheidsbesluit neerleggen, doc/h alleen houden aan wat in zijn kraam te pas komt. Spr. leest reglementen voor van de Gepoe in de Sovjet-Unie, welke zonder vorm van proces mag fusSlleeren. AVat de ontwapening aangaart, Rusland bewapent zich uitermate volgens die officieele cijfers van Genève. Naar een blad meldt, is het vredes- leger in Rusland 1.478.000 man groot, terwijl in mobilisatietijd over 3.600.000 man is te beschikken. Spr. hekelt dan de onkunde van den heer Frenay, waar deze gezegd heeft, dat de Katholieke Kerk de belangen der arbeiders verwaarloost. Twintig eeuwen lang neeft de Kerk het tegendeel bewezen en als de heer Frenay de encycliek „Quadxagesimo Anno ge- lezen had. had hij wijzere dingen gezegd. AVij zullen niet rusten, voor het algemeen welzijn volgens deze richtlijn wordt gediend al ligt 's menschen einddoel in het hiernamaals. De heer VAN DORP heeft niet slechts hoop maar ook vrees, want het is de vraag, of de hooge bestuursorganen den financieelen toe stand van Schiedam wel naar juiste betekenis schatten, ook al omdat de practische regelin gen door ambtenaren worden getroffen. Het zelfde geldt voor de Noordmolenstraat Voorts breekt spr. een lans voor de bebouwing van Nieuwland. Moeten de organisaties, zoo ver volgt spr., niet worden gekend bij de uitvoering van de Vleeschkeurdngswet? Hedenavond zal wethouder Slavenburg liet woord voeren. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R K- Volksbond, 3 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repe titie van het gemengd koor van den K. K« Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 6—7 uur repetitie van het kinderkoor van den K- K- Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos Gezellen Schiedam l Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten). Groote zaal van den R K. Volksbond, lederen Donderdag om 8 uur repetitie R K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R K. Volksbond. léderen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R K- Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R K E.H B O in het gymynastiekiokaal der Eerw Broeders. Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 repetitie Koninkl Zangvereerugmg Schiedarmi Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Ftipse Gebouw R K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van den Ned, R K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 een 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonius Van hall tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. S. v. p. duidelijk invullen. Vrijdag 30 December Vergadering K. J. M. V. Katholiek Leven. Causerie door den heer S. Penders over de .Kunstzijde". Gebouw Beijersbegen, half negen. Dinsdag 3 Januari Propaganda-feestvergadering der afd. Schie dam van den N. R. K. Fabrieksarbeiders (sters)- bond „St. Willibrordus", R. K. Volksbond, 8 uun Dinsdag 10 Januari Feestavond van de Hanze in den R. K. Volks bond, 8 uur. Zondag 15 Januari Uitvoering van de tooneelclub van &t- R>- sephgezellen Schiedam I in den R. K. Aoiks bond, 8 uur. SCHIEDAM, 28 December. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophan del. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet 1 8.50 Spoeling Spoeling t 0,80 a t 0.90, 28 Dec.: Groote Schouwburg, Carmen (ItaL Opera) 8 uur (voor volw.) 30 Dec.: Groote Schouwburg, Amor in de pastorie (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Dagelijks: Arena-variété, 2.15 en 8.30. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 Dec in: G,rand-^ea^ Movie Crazy (voor volw.); Studio 32De kap tein van Köpenick; Thalxa, Waar is Teddy. tv. volw.); Royal, Watt en half Watt op r"an0^^® (voor volw.); Ooster-theater, Melodie der Liebe (voor volw.); Capitol, De verliefde loodgieter (voor volw.); Colosseum, De zoon van den Radjah (voor volw.); Olympia, De schnk v Mexico (voor volw.); Roxy, City Light:voor volw)- Citv Zu Befehl (voor volw). Centraal, Twee gelukkige harten (voor volw.); Corso. Jongens in uniform (voor volw.) Tentoonstellingen; Toonkamer Ad Donker, Witte de Withstraat 22c, werken van Marius Richters (tot 5 Januari) - Rotterdam- sche Kunstkring, beeldhouwwerken, schilderijen en teekeningen van John Raedecker (tot 9 Jan.) - Rotterdamsche Academie, religieuze kunst (tot 1 Jan.) - N.V. Alg. Kunsthandel, Visschers- dijk 111, werken van Jacoba A. de Graaff (tot 16 Jan.) Clubhuis Volksuniversiteit, West zeedijk 145, toegepaste kunst door leden van de „Vank" (tot 30 Dec.) - Museum Boymans, Kersttentoonstelling (tot 17 Jan.) Studio o~. werken van H. Chabot (tot 15 Jan.). uize van Hasselt, Schiedamsche Singel, Rotterdam sche beeldende kunstenaars (tot 1 Jan.). PI. Lommerijk, Hillegersberg. werken van W. van Dost Sr., Heiman Mees en J. H. AAeijns (tot 5 Jan.). H. B.t Schiedam. Elders in dit Blad vindfc heden de door u bedoelde uitlotingen. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1