]Q HET AANGEKONDIGDE JUBELJAAR 1933. WOENSDAG 28 benoemingen. MAX EN ZIJN VRIENDEN. r HET EEUWFEEST VAN CHRISTUS' DOOD. MGR. NEUMANN. Paters Minderbroeders. KARDINAAL BOURNE BIJ DEN PAUS PASTOOR SPIERINGS. PATER F. v. d. MAAGDENBERG. em. pastoor a. verberne t PHOHI-UITZENDINGEN OP KERSTMIS. GRAAF F. A. VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG f EEN GROOT VERLIES. Een mooi verjaargeschenk. ALBERTINE STEENHOFF-SMULDERS GEHULDIGD. NEDERLANDERS TN DEN VREEMDE. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. KINDJE VERMOORD TRANSFORMATOR UITEEN GESPRONGEN. DOOR EEN VLIEGWIEL GEGREPEN. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN EEN BAKKERIJ. MIST OP DE SCHELDE. SPRINGZEIL GESCHEURD. Brandwacht overleden. GESTRANDE AVONTURIERTJES. PROCURATIEHOUDER VERDWENEN. Nu wij den volledigen tekst van de Kerstrede, vrelke Z. H. de Paus Zaterdag j.l. Voor het college van kardinalen gehouden heeft, in de „Osservatore Romano" voor ons hebben, willen wij terwille van de belangrijkheid dezer aangelegenheid hier uitvoerig de passage weer geven, welke betrekking heeft op het door Z. H. aangekondigde jubeljaar. Wij hebben nog een andere boodschap voor al Onze dierbare zonen in Christus, ja voor de geheele menschbeid, voor wie Jesus Chris tus, de „Redemptor mundi" Zijn goddelijk Bloed, prijs der Verlossing, vergoten heeft, en de bronnen der genade geopend beeft, opdat allen zich daaraan zouden laven en het leven overvloedig zouden vinden. Voor het onuitsprekelijk werk van de verlos sing der menschhëid door Jesus Christus vra gen Wij de aandacht van alle verlosten. Meer dan eenig ander werk is dit een opeenstapeling van goddelijke werken, hoogst bewonderens waardig ook om het te beschouwen in zijn voornaamste en alles overtreffende middelpunt. Denken wij hier slechts een oogenblik aan: het Laatste Avondmaal en de instelling der Eucharistie, de eerste Communie en de pries terwijding der Apostelen; het Lijden, de Krui siging en de Dood van Jesus: Maria onder het Kruis, aangesteld tot Moeder van alle menschèn; de Verrijzenis van Christus, voor waarde en onderpand voor de onze; het ver lenen aan de Apostelen van de macht om zonden te vergeven; de bevestiging van Petrus in het primaatschap; de Hemelvaart van Chris tus; de komst van den H. Geest; het triom fantelijk begin van de apostolische prediking. Van al deze bewonderenswaardige feiten, waarmede de ware wedergeboorte der wereld, dit leven en deze christelijke beschaving, waar van wij thans de rijpe vruchten smaken, een aanvang nam, is het volgende jaar 1933 het jaar dat de algemeene opinie der geloovigen, doordat zij het jaar drie en dertig der gewone tijdrèkening zonder meer gelijk stelt met het jaar van Christus' dood, beschouwt (Wij heb ben hieromtrent van verschillénde kanten ge tuigenissen ontvangen) als het negentiende eeuwfeest. De wetenschap gelooft dit weliswaar niet categorisch, te kunnen bevestigën, maar ook volgehs d«'wetenschap (Wij hebben naar Ons best vermogen het moeilijke vraagstuk bestu deerd en speciale deskundigen geraadpleegd) zijn de jaren 33 en 30 de jaren waarvoor de meest waarschijnlijke, zoo niet absoluut zekere bewijzen zijn bijeen te brengen. Voor het jaar 1934 blijft dan nog slechts een zeer zwakke waarschijnlijkheid over (in zooverre deze ge steund wordt door de groote namen van Bellar- minus. Heilige en Kerkleeraar, en den groot.en Baronius, vader der Kerkgeschiedenis). Voor de thans levende verloste menschheid blijft daaróm niet anders over dan in het ko mende jaar 1933 het eeuwfeest van den dood des Heeren en van den bovengenoeinden cyclus van goddelijke daden, die dit groote feit om ringt, op gegronde wijze te vieren. Tot de viering van dit feest noodigen Wij van heden en van dit oogenblik af aan alle verlosten in het Bloed van Jesus Christus uit., alle verlpsten in het Bloed van Christus, dat de Katholieke Kerk en Zij alleen onschend baar en ongeschonden bewaart, met alle ge- nadevruchten en vruchten van bovennatuur lijk leven, die daaruit ontkiemd zijn en van de eerste dagen af aan geleidelijk door de eeuwen heen tot op onze dagen toe gerijpt zijn, met de goddellijke beloften van eeuwige vrucht baarheid. Is er een grootscher eeuwfeest denkbaar? Bestaan er grooter weldaden dan die waaraan dit. eeuwfeest herinnert? Is er derhalve een eeuwfeest dat meer gevierd moet worden? Vooral door ons en door onzen tijd, nu het vieren Van eeuwfeesten bijna een mode wordt en zich juist daardoor uitstrekt tot personen en gebeurtenissen, waarover zeer te twisten valt. Is onze viering van dit eeuwfeest soms min der passend, wijl de juiste datum onzeker is? Maar deze onzekerheid neemt niets weg van de oneindige zekerheid en grootheid van de door ons allen ontvangen weldaden. Indien de menschen van 2033 door nieuwe vindingen en berekeningen zekerheid zullen verkregen hebben omtrent een der jaren in kwestie, zullen zij hun plicht weten te doen; wij moeten thans den onze vervullen. De viering van dit eeuwfeest is passend en heilzaam en daarom door zeer velen ge- wenscht: en het zal reeds een niet geringe weldaad zijn, als de wereld niet meer uitslui tend of bijna uitsluitend zal hooren spreken van conflicten en tegenstellingen, van gebrek aan vertrouwen en van wantrouwen, van be wapening en ontwapening, van schade en her stelbetalingen, van schulden en betalingen, van moratoria en insolventie, van economische en financieele belangen, van individueele en sociale misère, kortom, wanneer de wereld niet uitsluitend deze klanken meer zal hooren, maar ook de zoo verheven geestelijke geluiden, welke duidelijk herinneren aan het leven en de belangen der ziel, aan de waardigheid en kostbaarheid der zielen in hét Bloed en in de genade van Christus, aan de broederschap van alle menschen in dit Bloed op goddelijke wijze bezegeld, aan de zaligmakende zending der Kerk onder de menschheid, aan alle andere heilige gedachten en heilige verheffingen des geestes, die wel moeten voortkómen uit de overweging van de goddelijke daden, die het voorwerp zullen zijn van deze viering, telken male dat de geest er de noodige aandacht aan schenkt. En opdat onze viering niet alleen bestaan moge in vluchtige daden en alle zielen, ook de meest verstrooide en met bezigheden overladen geloovigen, tijd en gelegenheid vinden, daarvan ten overvloede te profiteeren, bepalen Wij dat de viering van het eeuwfeest een geheel jaar lang zal duren: een jaar, dat Wij van dit oogenblik af aan proclameeren tot een jubel jaar, een „Anno Santo", opdat het een zoo groot mogelijke waarde moge hebben door ge bed en boetedoening, verzoening en heilige aflaten, levensverbetering en overvloedige hei liging. Dit alles heeft onze tijd in het bijzonder noo- dig temidden van zooveel kwellingen, zoo groo te veronachtzaming van het, eeuwige, zooveel heidensche invloeden, die het leven doordrin gen, zooveel genotzucht, wereldschgezindheid en zucht naar geld, dat als middel voor het een zoowel als voor het ander misbruikt, wordt. Teneinde eenerzijds rekening te houden met de zij het dan ook zeer geringe waarschijn lijkheid van het jaar 34 en anderzijds aan het episcopaat, de geestelijkheid en de geloovigen den noodigen tijd te geven voor een passende, ja noodzakelijke voorbereiding, bepalen Wij, dat het aangekondigde heilige jubeljaar zal duren van 2 April 1933, Passie-zondag, tot 2 April 1934, tweeden Paaschdag. Wij zullen er voor zorgen, dat bij hot begin van het nieuwe jaar de gebruikelijke documen ten en instructies zullen worden gepubliceerd. Wil, goede God, Onze heilige voornemens en die van alle zonen van het door U aan Ons toevertrouwde groote gezin zegenen, zooals Wij allen zegenen in Uw Naam, aanwezigen en afwezigen, allen die dichtbij en die verre zijn. Inleiding van zijn zaligverklarings- proces? Naar Kipa uit Philadelphia verneemt, is een door meer dan honderdduizend geloovigen van het diocees Philadelphia onderteekend verzoek schrift gezonden aan de H. Congregatie der Riten, waarin verzocht wordt een proces aan hanging te maken tot zaligverklaring van mgr. Neumann, die in de vorige eeuw bisschop van Philadelphia was. Mgr. Neumann is afkomstig uit Bohemen en kwam als missionaris van de orde der Redemptoristen naar Amerika. Hij sprak 12 talen en heeft in het diocees Philadelphia met zijn sterk gemengde bevolking een bewonde renswaardige werkzaamheid ontwikkeld. Op voordracht van den Hoogeerw. pater Pro vinciaal der Minderbroeders werd door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan tot Bolsward pater h. f M Goo ien, dm kapelaan was te Amsterdam, H Fran- clscus van As8lslë. en door z.H Exc den Bisschop van Haarlem tot kapelaan te Am sterdam H. ï'anciscag pater l. C. M. Wilden burg, tot kapelaan te 's Gravenhage, H.H. An- tonius en Lodewijk, pater A. J. Dolle, tot ka pelaan te Rotterdam H. Rosa]ja pater g. j van: der Schoot, tot kapeiaan te Gouda n' Joseph pater H. J- A. de Wit, die kapelaan was te Bolsward. ROME, 27 December. (R. O.) De Paus heeft gisteren kardinaal Bourne, in audiëntie ont vangen. De Heilige Vader heeft zich gedurende ruim een half uur met den kardinaal onder houden. Zooals men weet is kardinaal Bourne eenige maanden geleden naar Rome gekomen, en daar ernstig ziek geworden. Hij is nu zoo ver hersteld, dat hij binnenkort naar Enge land zal terugkeeren. Naar we vernemen is de zeereerw. heer J. W. W. Spierings, pastoor van de St. Petrus parochie te Boxtel door Z. H. Exc. den Bis schop van 's-Hertogenbosch tot deken van het dekenaat Boxtel benoemd. PASTOOR J. W. LINSSEN. De zeereerw. heer J. W. Linssen, pastoor te Hunsel, heeft in verband met zijn gezondheid eervol ontslag aangevraagd en verkregen. ZijnEerwaarde zal zich bij zijne familie te Bree vestigen. Vrijwel hersteld uit Het ziekenhuis. Naar we vernemen heeft de zeereerw. pa(er E. v. d. Maagdenburg C.s.s.R., <Üe tijdens de H- Missie in October j.l. te Arnhem bij een avondpredikatie in de St. Eusebiuskerk piot. seling onwel werd en sindsdien in het St. Eli. sa ïeths-gasthuis aldaar werd verpleegd, Zater dag j.l. deze inrjphting kunnen verlaten. Pater v. d. Maagdenberg zal evenwel nog eenigen tijd rust moeten nemen om weer Sc heel op krachten te komen. In huize Dulnrust, te Overvcen, waar hij sinds September 1926 verblijf hield, is in den namiddag van den eerste® Kerstdag over leden de Zeereerw. heer A. Hf J. Verberne, oud-pastoor van 't Veld. PAUL MATHIEUt Te Osbende ia plotseling, in den ouderdom van 50 jaar, overleden de bekende Belgische landschapschilder Paul Mathieu. HUBERT PFEIFFERf Op den Eersten Kerstdag is in het ziekenhuis te Aken de componist Hubert Pfeiffer over leden. ROELAND LARIJt De schilder Roeland Larij, eere-lid en oud bestuurder van het teekengenootschap „Pic- tura" te Dordrecht, is overleden. w GOUDOEVER ZIEK- Naar wij vernemen is de dirigent van het Utrechtsch stedelijk orchest, H. v. Goudoever deze week door influenza verhinderd te diri- geeren en wordt vervangen door den len concertmeester Jan Oelers en door L. Arnt- Zoowel op eersten als op tweeden Kerstdag werden door de P.H.O.H.I. programma's naar Indië uitgezonden. Op den eersten Kerstdag zong Maartje Offers, de bekende zangeres, Kerstliederen en declameerde mevrouw Anna Klaassen „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen" en de Rei van Edelingen uit „Gys- brecht van Ainstel" van Vondel. Het P.H.O.H.I.-orkest, onder leiding van L°u Cohen verzorgde het muzikale gedeelte Van het programma. °I> tien tweeden dag werd door 't P.H.O.H.I.- oikest een muzikaal programma uitgezonden, afgewisseld met zang en voordrachten van mevrouw Anne Klaassen. Wat de ontvangst in Indië betreft, deelt men ons mede, dat de berichten omtrent de min der goede ontvangst betrekking hebben op de pioefuitzendingen. Over de ontvangst van de officieele uitzendingen, zoowel van die fier opening, waarbij dr. Van Aalst een rede heeft Uitgesproken, als de uitzendingen op Kerst mis, heeft men nog geen rapporten ontvangen. Men neemt dan ook aan, dat de programma's goed zijn overgekomen. Intusschen luidt een Aneta-telegram, dat gister uit. Batavia binnenkwam, als volgt: Omtrent, de ontvangst van de P.H.O.H.Ï.- uitzendingen kan slechts word6n gemeld, dat zij onverstaanbaar zijn. Graaf van Lijnden van Sandenburg. Plotseling, doch naar wij mogen hopen, zelf niet onvoorbereid, is mr. dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van San denburg, die sinds 21 Maart 1928 vice-presi dent van den Raad van State was, te 's Graven hage overleden. Vlug ger dan men heeft dur ven vermoeden, maakte de kwaal, die 't gestel van den rijzigen en er nog jong uitzienden graaf ondermijnde, een einde aan diens leven op Kerstavond, vlak na dat hij uit de kerk kwam. Velen van hen, die met een overledene In aanraking kwamen, zullen dit sterven voelen als een persoonlijk leed en voor bet land mag dit heengaan een nationaal verlies heeten. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag.) In alle bescheidenheid ging deze edelman, die fh het staatsbestel zulk een gewichtige functie bekleedde, zijn weg. Wie met hem spra ken, kwamen onder den indruk van zijn op kennis van zaken gefundeerd oordeel en wer den getroffen door zijn even hoofsche als tege moetkomende houding. Graaf van Lijnden van Sandenburg was een man, in wien aangeboren voornaamheid en groote administratieve kennis een gelukkige en zeldzaam aangetroffen combinatie vormden. Daarom was hij als geboren voor de vervulling van zijn hooge ambt. Hij behoefde geen rol te spelen, want in en aan hem zoo getuigen allen, die den overledene hebben gekend was alles echt. Een beider hoofd, een warm hart, een vroom gemoed en een onberispelijke le venswandel sierden dezen man van nobele ge boorte, die eenige jaren lid der Volksvertegen woordiging was, daarna Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht en in de laat ste jaren vice-president van ons hooge staats college. In d^ze kwaliteit was de overledene een dei- eerste raadslieden van de Kroon en een der gewichtigste schakels tusschen de Koningin en de Ministers. De Koningin verliest ln den graaf een trouw en toegewijd dienaar en de minis ters zien met hem een man van ervaring en gaarne geboden hulpvaardigheid heengaan, ter wijl de Raad van State zelf een werkelijk ver eerden en beminden leider betreurt en vooral de afdeeling voor de geschillen van bestuur een hoog gewaardeerde kracht. Nederland, dat maar weinig figuren als de overledene bezit, verliest niet slechts een trou wen waker over de constitutioneele beginselen en de juiste administratieve practijk, maar tevens een band van beteekenis met de vreem de mogendheden, wier gezanten op geregelde tijden gasten waren in zijn deftig huis. De Nederlandsche katholieken deelen oprecht in den rouw over het heengaan van dezln nobelen staatsman en voorbeeldigen christen. De thans ofltslapene, die bekend staat als een bekwaam, scherpzinnig rechtsgeleerde, ook op internationaal en volkenrechtelijk gebied, heeft In den loop der jaren zitfing gehad in onder scheidene staatscommissiën of was de leiding daarvan aan hem toevertrouwd. Zoo is hij secretaris geweest van de staats commissie voor de Gemeentefinanciën van 1903, lid van de staatscommissie voor den landbouw van 1906, van de Grondswetscommissie van 1910, van de staatscommissie voor het even redig Kiesrecht., onder-voorzitter van de staats commissie tot herziening van de Gemeentewet; in 1921 lid, tevens voorzitter, van de staats commissie in zake de electriciteitsvoorziening en van de commissie voor de financieele ver houding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Tevens is hij geweest voorzitter vau het Cen traal Stembureau en van de commissie van Toezicht op de bijzondere leerstoelen aan de universiteiten, lid van de staatscommissie voor het internationaal privaatrecht en van de com missie voor volkenrechtelijke vraagstukken, lid van de Nederlandsche delegatie naar de ver gadering van den Volkenbond en curator aan de Utrechtsche universiteit. Dat zijn kunde op het gebied van internatio naal recht bekend was, bleek voorts o.m. wel hieruit, dat hem in 1926 ook werd opgedragen het scheidsrechterschap ln een kwestie betref fende de verplichtingen van Duitschland, voort spruitende uit de herstelbepalingen. Ook op maatschappelijk gebied heeft graaf van Lynden zich bewogen als curator van het Instituut van Kinsbergen te Elburg, als be stuurslid der Vereeniging voor Christelijk voorbereidend hooger onderwijs en tot Christe lijke verpleging van zenuwlijders, zoomede als lid van de hoofdcommissie der Vereeniging Nederlandsch Mettray en als voorzitter van het Carnegie-Heldenfonds. Nog heeft Graaf van Lynden het voorzitter schap bekleed van de Permanente Verzoenings commissie tusschen Denemarken en Duitsch land. Onderscheidene publicaties zagen van hem het licht. Verder heeft de thans ontslapene o.m. ook nog zitting gehad in de commissie, belast met het onderzoek naar de geschiktheid voor den diplomatieken dienst en met het afnemen van het examen voor benoembaarheid van gezant schapssecretaris der 2e klasse. Graaf van Lynden van Sandenburg was Com mandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en in de Oranje-Nassau-orde, Groot kruis in de Huisorde van Oranje, terwijl hem ook meermalen hooge buitenlandsche onderscheidingen ten deel zijn gevallen. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op aanstaanden Don derdag, des namiddags ten 1 uur op de be graafplaats te Neer Langbroek. In den vroegen ochtend van dien dag zal het lijk van den Haag worden overgebracht naar het Kasteel van de familie van Sandenburg te Sandenburg. Nadat aldaar een rouwdienst zal hebben plaats gehad, zal het zielloos hulsel hi den familiegrafkelder op vorengenoemde begraafplaats worden bij gezet. H. M. de Koningin zal zich hij de begrafenis van Graaf varf Lynden van Sandenburg doen vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins. Koninklijke declneqi ing. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses hebben gisterenochtend om 12 uur een bezoek gebracht aan de familie van Lijnden van San denburg in verband met het plotseling overlij den vau den graaf van Lijnden van Sanden burg. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses betuigden aan de weduwe en de kinderen Hare hartelijke deelneming. Herdacht in deii Raad. van State. In de vergadering van den Raad van State, die werd voorgezeten door Staatsraad mr. J. 478. Max is jarig. Petronella en Jaap hebben hem geluk gewenscht en hem fraaie geschenken gegeven. 479. Monsieur Frangois komt op bezoek om zijn vriend te feliciteeren. Hij heeft een groot pak bij zich. „Gaat allen daar staan", zegt hij, „en ik zal u toonen wat ik voor Max meegebracht heb". 480. En uit het pak komt een zelfge maakt. portret in olieverf, Max voorstellend, te voorschijn. De anderen schrikken eerst nogal van het kunstwerk, maar doen daarna alsof zij het heel mooi vinden. J. I. Harte van Tecklenburg en waarin ook de Prins en Prinses Juliana tegenwoordig waren, heeft Staatsraad Harte van Tecklenburg den overleden vice-president herdacht. Spr. schetste de diepe verslagenheid, welke het bericht van het overlijden niet alleen hij hen, "die op het Binnenhof met hem arbeidden maar ook in geheel den lande heeft teweeg gebracht. De uitnemende eigenschappen, wel ke dezen hoogstaanden persoon eigen waren en welke hij ten volle in 's lands belang aan wendde, maken zijn heengaan tot een natio naal verlies. Spr. eindigde met de verklaring, dat de le den van den Raad van State voor dat hooge en machtige voorbeeld den thans ontslapen vice- president blij venden dank verschuldigd zijn, een schuld, waarvan zij zich slechts kunnen kwijten, door naar hun vermogen hem na te volgen. In den ochtend heeft de secretaris jhr. mr. de Beaufort alle ambtenaren en het verder personeel bijeen geroepen en woorden van droefheid en ook van dankbaarheid gewijd aan den chef, die in de vier jaren, waarin hij zijn betrekking heeft waargenomen, zich bij hoog en laag niet alleen hooggeacht maar ook bemind en onvergetelijk heeft weten te maken. Ais werifWer voor de Katholieke vrouw. Mevrouw Albertine SteenhoffSmulders is /gedurende 12 jaar verbonden aan „De Katho lieke Vrouw" en in dit feit vonden vrienden en vereersters aanleiding haar op eersten Kerst dag in de ziekenkamer van Huize „de Denne" te Baarn in Intiemen kring een huldiging te bereiden. Namens hen kwam daar een hulde- blük aanbieden mej. E. Bahlmann, terwijl met he't oog op den zwakken gezondheidstoestand der jubilaresse daarbij verder alleen tegenwoor dig waren de heer Steenhoff, zijn dochter en de verpleegster van de zieke, alsmede de pastoor der parochie. Mej. Bahlmann sprak een hartelijk woord van waardeering namens talrijke katholieke vrouwen voor het moeilijk pionierswerk door mevrouw SteenhoffSmulders voor de katho lieke vrouw in Nederland verricht. Zij noemde haar in waarheid een der meest hoogstaande vrouwen, die bij de opkomst van een jonge be weging bergen van moeilijkheden heeft verzet en ten volle de hitte van den dag gedragen heeft bij de ontginning van dit sociaal terrein. God zegende haar werk zichtbaar, doordat haar voorbeeld stimuleerend heeft gewerkt op tal rijke jonge Roomsche vrouwen, die thans een vooraanstaande plaats in het sociale leven in nemen. Het huldeblijk, dat spreekster aanbood, be stond uit een rijkgevulde Kerstmand, waarin verscholen een couvert met waardevollen in houd. vergezeld van *een groot aantal naam kaartjes van degenen, die dit bedrag met groote liefde hebben bijeengebracht Ook bood zij een mand met witte bloemen aan. Diep onder den indruk verzocht mevrouw Steenhoff mej. Bahlmann aan allen, die haar deze groote verrassing hadden bereid, haar in- nigsten dank en groote erkentelijkheid te willen overbrengen. Jan de Meijer in Vlaanderen. Onze Brusselsche correspondt meldt ons: De Nederlandsche architect Jan de Meijer heeft, onder de auspiciën van het algemeen Nederlandsch Verbond, te Aalst, Antwerpen, Kortrijk en Ostende, een lezing met lichtbeel den gehouden over „Stroomingen van de laat ste veertig jaar in de Nederlandsche bouw kunst". Gemeld wordt In verband met den Prager Radio-Omroep van het Ned. Trio (FrenkelSwaapv. Ister- dael) op 30 dezer, geeft de Nederlandsche ge zant aldaar een matinee op 29 December met medewerking van deze groep met werken van Joh. Brahms, W. Landré, A. Voormolen en Jozef Suk. FRAU ELSE MiiLLER TOCH OMGEKOMEN Men meldt ons Volgens een 'n paar weken geleden gepubli ceerd Vaz-Diasbericht zou Frau Else Müller, die, zooals bekend, met haar kano „Hamburg" een poging deed om van Calais naar Dover het Engelsch kanaal over te steken, op dezen tocht door een sleepboot van de Fairplay-ree- derij te Hamburg in uitgeputten toestand op gepikt en in een Fransche haven geland zijn. Na verschillende informaties ln buitenland sche havens is van deze redding bij de betrok ken familie nimmer een bevestiging ingeko men. Men twijfelt er niet meer aan, dat deze Duitsche kanovaarster, die tijdens haar tocht ook IJmuiden en Amsterdam aandeed, den dood in de golven heeft gevonden. Verschillen de correspondentiestukken, naaA Fransche en Engelsehe havens gezonden, kwamen inmid dels onbestelbaar terug, hetgeen de veronder stelling ten zeerste versterkt. INBRAAK. Kerstnacht hebben te Amsterdam tijdens af wezigheid der bewoners, die naar de Kerk wa ren, ongenoode gasten zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer H. Gels aan den Amstelveenschen weg. Alhoewel veel geld in huis was en alles over hoop gehaald werd, wordt slechts een porte- monnaie inhoudende een bedrag van circa 35 vermist. Sporen wijzen er op dat men hier met vaklieden te doen heeft. Het slachtoffer stervend opgenomen. Gisterenavond omstreeks 9 uur was de 20- jarige Eberson, garagehouder te Susteren, op den rijksweg aldaar aan het wandelen. Plotse ling werd hij aangereden door een auto ko mende uit Sittard. E. werd zeer ernstig ge wond opgenomen en in stervenden toestand naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Textielfabriek stil gelegd. Gisterenmorgen ontstond in de fabriek van de N.V. Wisselink's Textielmaatschappij aan den Bleekweg te Enschedé een stagnatie in de elec- trische stroomvoorziening. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat de fout be rustte bij den transformator, welke in een speciale afdeeling aan de voorzijde van de fabriek is ondergebracht. Terwijl men trachtte de fout te herstellen, ontstond in den transformator kortsluiting, waardoor de oliedampen, welke zich hadden ontwikkeld, vlam vatten. Met een geweldigen knal sloeg de transformator daarop uit elkaar. De muren in de omgeving van de transforma tor-ruimte werden ontzet. In het dak en in één der binnenmuren werd een gat geslagen, terwijl de deuren opensprongen en stukken ge wapend glas een eindweegs werden wegge slingerd. De arbeider B. werd zoodanig gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Het bedrijf zal gedurende eenige weken moeten worden stopgezet. Aan de gevolgen overleden. Te Sellingerbeetse (G.) is de molenaar H. Walbrug, toen hij in zijn korenmaalderij be zigheden verrichtte, plotseling gegrepen door het vliegwiel, doordat de riem van den motor sprong. W. werd eenige malen in het rond ge slingerd en toen zijn zoon te hulp snelde was de ongelukkige reeds aan de bekomen verwon dingen overleden. Een jongeman zwaar gewond. Maandagavond had te Echten een vechtpartij plaats tusschen eenige boerenknechts. De 20-jarige B. S. uit Delfterhuizen liep hier bij zulke ernstige verwondingen op, dat onmid dellijk geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Deze werd verleend door dr. Pexter uit St. Johannisga. Deze stelde vast, dat het slachtoffer eeuige messteken over den rug had gekregen, terwijl tevens een der longen was geraakt. Tengevolge van groot bloedverlies was over brenging naar een ziekenhuis niet mogelijk. Zijn toestand is ernstig. Als vermoedelijke dader werd gisterenavond de 20-jarige boerenknecht D. I. uit Echten door de politie voor den burgemeester van Lemster- land geleid. Heden is hij op transport naar Leeuwarden gesteld. Twee personen bewusteloos. In een bakkerij, gelegen aan den Klarendal- schen weg te Arnhem vond men Dinsdagmor gen te omstreeks 10 uur den bakker Franken en zijn knecht in bewusteloozen toestand op den grond liggen. Het bleek, dat beide mannen door kolendamp bedwelmd zijn geraakt. Het gelukte den geneeskundigen dienst den knecht weer bij te brengen. De man is naar huis ver voerd. De patroon, die bewusteloos bleef, is naar het ziekenhuis overgebracht. Engelsch stoomschip aan den grond. Het Engelsehe passagiersschip „Maccles field", dat den dienst onderhoudt tusschen Grimsby en Antwerpen, is Zondagavond nabij Terneuzen ter hoogte van den Margrietenpol der aan den grond gevaren. Het schip was ten gevolge van den mist uit den koers geraakt. Toen het vastzat werd het door een onbekend gebleven stoomschip, dat eveneens op weg was naar Antwerpen, aangevaren, echter zonder noodlottige gevolgen. Te kwart over twaalf Maandagnacht hebben de sleepbooten .Raymond'', „Charles" en „Te- nace" van de N. V. Aug. de Meyer Zon en's Sleepdienst het stoomschip weer vlot gebracht. De „Macclesfield" is daarop voor anker ge gaan om te wachten totdat de mist zou zijn op getrokken alvorens naar Antwerpen op te stoomen. INBREKERS TE ENSCHEDE. Geruimen tijd is te Enschede en omgeving een inbrekersbende aan het werk. Tijdens den Kerstavond heeft deze bende ingebroken in een tweetal pevceelen onder de gemeente Lonne- ker, terwijl de bewoners afwezig waren. In beide huizen werd alles overhoop gehaald. Zelfs de bedden werden doorzocht en de schil derijen van een muur gehaald. In do woning van den landbouwer V. werd 180 buit ge maakt, terwijl men in het andere perceel slechts 11 wist te vinden. Het onderzoek der politie heeft nog geen resultaat gehad. Inlichtingen verzocht. In den voormiddag van Woensdag 21 Dcc. LI. is te Wassenaar in een perceel bosch van een buitenplaats aan de Stoeplaan heit lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het kind heeft korten tijd geleefd, terwijl het door verstikking en steken in het hoofd, welke zijn toegebracht met een plat scherp voorwerp, om het leven is gebracht. De geboorte moet zonder deskundige hulp hebben plaatsgevonden. Het lijkje was gewikkeld in een aantal cou ranten van een Amsterdamsehe stadseditie van bet handelsblad no. 34323 le, 2e en 4e blad ochtendblad en 3e en 4e blad avondblad, beidde d.d. Vrijdag 2 September 1932 no. 34325; eerste en tweede blad ochtendblad d.d. Zondag 4 Sept, 1932; 4e en 5e blad d.d. Maandag 5 Sept. 1932, zoomede van de Haagsche Courant d.d. Vrijdag 16 September 1932. In het mondje bevond zich een witte dames zakdoek van 24 x 24 c.M. met rood gehaakt randje. De burgemeester van Wassenaar verzoekt dringend tot het geven van inlichtingen, wel ke zouden kunnen leiden tot opheldering van het gepleegde misdrijf, zich té willen wenden tot 't bureau van den inspecteur van politie v. Zuijlen van Nijeveltstraa/t 166 te Wassenaar. Men meldt om uit Amsterdam: Dezer dagen is aan de hoofdwacht van de Brandweer aan de Honthorststraat een onge val gebeurd, dat vrij onverwachts een droevig gevolg heeft gehad. Bij het houden van spring oefeningen scheurde het springzeil toen de brandwacht Driessen uit de tweede verdieping van het klimhuis daarop sprofig. Wel werd zijn val nog door het springzeil gebroken, maar de ongelukkige kwam desondanks met een harden smak op den grond terecht. Hij werd met een bekkenfractuur opgenomen en is op den twee den Kerstdag aan de gevolgen overleden. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN HOOFDWEG TE A'DAM Een doodc en een gewonde. Maandagavond reed te Amsterdam in zeer snelle vaart een luxe auto uit de rich ting van het Surinameplein in de richting van het Mercatorplein. Bij de kruising Hoofdweg Postjesweg zagen voorbijgangers, dat de wagen plotseling begon te slingeren en hierbij over een vluchtheuvel reed. Op dit kruispunt liepen een dame en een heer, die niet meer voor den plot seling opdoemenden auto konden wijken en ge grepen werden. Beiden werden tegen den grond geslingerd en door den auto overreden. De wagen reed nog even door en kwam bij he,t tegenoverliggend trottoir tot staan. De chauf feur verklaarde aan een voorbijganger, dat een band was gesprongen. Toen hij evenwel be merkte, dat hij twee slachtoffers had gemaakt, sloeg hij op de vlucht en was spoedig ver dwenen. De dame was intusschen zwaar gewond een café binnengedragen, de heer, haar verloofde, bleek minder ernstig gewond te zijn. Beiden zijn door den G. G. D. naar het Wilbelmina- gasthuis overgebracht. De auto is in beslag genomen. De naam van den chauffeur is bekend. Er zijn tal van ge tuigen, die verklaren, dat de man met buiten gewone snelheid heeft gereden. De dame overleden. Nader vernemen wij, dat de 28-jarige A. E. D. B., kort na het ongeluk is overleden. De toe stand van baar verloofde, den 22-jarigen J. P. B., is redelijk wel. De chauffeur is inmiddels gearresteerd. Met een gestolen auto naar het buitenland. Hedennacht te ongeveer half twee passeerde in de Gasthuisstraat te Gorinchem de agent van politie de Vries, die op surveillance was, een auto. komende uit de richting Amsterdam en rijdende in de richting Dordrecht, Het viel den agent op, dat de beide Inzitten de personen klein van postuur waren en toen de wagen terugkeerde sommeerde hij den be stuurder te stoppen, teneinde een onderzoek te kunnen instellen. Inplaats van aan dit bevel te gehoorzamen, gaf de bestuurder vol gas en reed recht op den agent in, die genoodzaakt was op zij te sprin gen. De agent trok daarna zijn revolver en loste een schot, doch met groote snelheid ver dween de auto in de richting Zait-Bommel! De politie te Zalt-Bommel werd opgebeld en de auto werd in den loop van den nacht aan het veer aldaar, aangehouden. De inzittenden van den auto waren twee jon gens van 15 en 16 jaar, die in Amsterdam een auto hadden gestolen en voornemens waren naar het buitenland te gaan. Huh passen wa ren zelfs in orde. De gestolen auto was eigen dom van den heer J. van A. uit Amsterdam. Een groot bedrag verduisterd. Sinds j.l. Zaterdag is voortvluchtig de pro curatiehouder van de Geldersehe Crediet-ver- eeniging te Veendahl, de heer M. Hij wordt verdacht van verduistering van aan die bank toebehoorende gelden. Naar wordt meegedeeld is bet juiste bedrag niet hekend. Men spreekt echter over een bedrag van on geveer 30.000. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5