I4IN© lDLYEJ^/e SPORT J5N SPEL i PEPERMUNT iWè rif wm im WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN donderdag. Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens. Adam. TOESTAND IN TEEN- EN RIET- BEDRIJVEN. lijk aangespoeld CONGRES DER ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. GEVOLGEN VAN HUURSTAKINGEN. DE POSTDIEFSTAL VAN 20.000. VOETBAL IN ENGELAND. Chelsea verliést, Arsenal deelt, de Villa wint DE BRUIN. INTERNATIONAAL PROBLEEM- TORNOOI VAN HET V. A. S. UITLOTENGEN". mm «I w m». RIVIERTIJDINGEN. P. <5. V/ODE M0U5E "~f~5 DONDERDAG 29 DECEMBER. Huizen (1875 M., 160 K.H.) 8.— K.R.O.. 10__ N.C.R.V., 11.— K.R.O., 2.— N.C.R.V.: 8— 9.15 gramofoonmuziek; 10.gramofoonpl.; 10-15 Morgendienst; 10.45 gramofoonpl.; 11.gramo foonmuziek; 11.30 godsd. halfuurtje; 12.15 Kro- boys, schlagermuziek2— cursus fraaie hand werken; 3.— voor de vrouw; 4.— Bijbellezing m. m. v. solisten; 5— zang door J. v. d. Ro- vaart (tenor), aan den vleugel: G. H. de Kruyff; 5.45 handenarbeid voor de jeugd; 6.15 lezing; 6.45 knipcursus; 7.weekoverzicht; 7.45 Ned Chr. Persbureau; 8.gramofoonpl.; 8.10 „Oude- jaarsgesprek", hoorspel van C. Rijnsdorp; 8.45 .Terugblik over 1932"; 9.30 orgelspel J. Zwart; 10.30 Vaz Dias; 10.35—12 gramofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) A.V.R.O.- uitzending: 8— gramofoonpl.; 9.—10 A.V.R.O.- kamèforkest o.a. Weihnachtskonzert, Manfre- dini; 10.15 gramofoonpl.; 10.30 L. Fegel—Bloeme (piano), A Rengers (zang) en E. Veen (piano: begeleiding); U-- kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand; 11.30 vervolg concert; 12—2.15 omroeporkest en gramofoonpl., o a fra'gm. Lagme en Friederike; 2.30 gram.pl.: 3 kamermuziek door het A.V.R.O.-strijkkwar- tet; 3.30 gramofoonpl.; 4.— ziekenuur; 5.Max Tak- F. von Suppé en Carl Millöcker (met gra mofoonpl.); 6.— concert door „The Three Hawkcourts" (accordeon); 6.30 sportpraatje H. Hollander; 7.kinderkoor R.V.O.I.K., begeleir ding: M. v. Leeuwen: 7.30 causerie door J. Pelser Jr.; 8— Vaz Dias; 8.05 A.V.R.O.-kleinorkest, o.a. Marschenpotpourri, Robrecht; 9.gramofoon- platenrevue; 10.— Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang: Bob Scholte; 11.— Vaz Dias; 11.05— 12 vervolg Kovacs Lajos. Daventry (1554 M„ 193 K.H); 10.50 tijd sein en berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelspel R. Foort; 1.05 solistenconcert (tenor, cello, alt, piano); 2.05 Midland Studio-orkest m. m. v. M. Cooper (sopraan), o.a. ballet „Hamlet", Thomas; 4.05 BBC-dansorkest; 4.35 Moschetto's orkest; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 Liszt-rêcital door M. Reeve (piano); 7.10 en 7.50 lezing; 7.55 orgelspel door H. Ramsey; 8.20 oude favorietei- ten door het BBC-orkest, het Radiokoor en solis ten o. 1. v. J. Lewis; 9.20 berichten en lezing: 10.solistenconcert (alt, bariton, viool); 11.05 12.20 BBC-dansorkest. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.): 11.20— 1.20 concert uit rest. „Wivex"; 2.20—4.20 radio harmonie-orkest m. m. v. K. Fossing (zang) en V. Fischer (uiano); 7.20 Suppé-concert o. 1. v. Fritz Mahler; 7.50 gramofoonmuziek; 8.05 hoor spel; 8.35 saxofoon-recital P. Strobeck Kisbye; 9.20 Pergolesi-concert door het radio-kamer orkest; 10.2011.50 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1724 M„ 174 K.H.): 8.05 gramofoonpl.; 12.50 orkest, o.a. voorspel „De zondvloed", St. Saëns; 6.50 orkest, o.a. Sara bande, Gounod; 7.40-8.05 orkest; 9.05 concert door l.Assoc. des Concerts Colonne, o.a. Vierde symphonie, Beethoven. Langenberg (473 M., 634 K.H.): 6.25 en 10.40 gramofoonpl.; 11.20 pop, concert; 12.20 concert, o.a. fragm. Othello, Verdi; 1.50 gramo foonpl.; 4.20 concert o. 1. v. Wolf (alt); 7.20 „Tscherewitschki, der Pantoffelheld", opera van Tschaikowsky, dirigent: Szendar, regie: Hof- müller; 10.2011.20 concert. Rome (441 M„ 680 K.M.): 4.505.35 concert; 8.05 gewijd concert m. m. v. orkest en solisten; 8.35 „II natale der redentore", oratorium van Perosi, dirigent: A. Paoletti, koorleider: E. Casolari. Brussel (508 M., 590 K.H.)12.20 omroep- kleinorkest, o.a. La complainte, Lia'dow; 1.30 2.20 gramofoonpl.; 5.205.50 omroeporkest; 6.35 gramofoonpl.; 8.20 omroeporkest m. m. v. G. Hóyöis (hobo en Eng. hoorn), o.a. ouv. Si j'étais röi, Adam; 10.30—11.20 gramofoonplaten. <338.2 M„ 887 K.H): 12.20 gramofoonpl.; 1.30 omroepkleinorkest, o.a. Nision, Drdla; 5.20 6.05 omroeporkest, o.a. Vlaamsche schetsen, Brusselmans; 8.20 omroeporkest m. m. v. de Schola der E.E. P.P. Dominicanen; 10.30 gramo foonplaten. Zeesen (1635 M„ 183.5 K.H.); 5.50—7.20 concert; 1120 en 1,20 gramofoonpl.; 3.504.50 kamermuziek, o.a. fragm. strijktrio a gr. t„ Kuhn; 7.20 zie Langenberg; 10.05 berichten en hièrna tot 11-20 dansmuziek 1900—1932. Rotterdam (Gem. radiodistr.); Program ma 3: 9.35 Langenberg; 12.20 Parijs; 1.20 Königs wusterhausen; 2.20 Londen R.; 3.20 Kalundborg; 8.50 Königswusterhausen; 4.50 Warschau; 6.35 Brussel (Fransch); 7.20 Königswusterhausen. Programma 4: 10.35 Daventry; 11.20 Königs wusterhausen; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); g 50 Daventry; 9.05 Parijs; 10 Daventry. Te 8.35 B.m. brengt Rome het oratorium „II Natale di Redentore" van Don Lorenzo Perosi. Het werk dateert uit I899 en valt midden in perosi's grootste werkzaamheid in dén orato- riumvortn. Hij beeft echter zich niet gewend naar het Duitsch-Protestantsch model van oratoi ia, tnaar zich trachten te houden aan den oorspronkelijken vórm van het oratorium, zoóals dat ten tijde van FiUpPo Neri (1515— Reel. 6575—5 29 1595) te Rome was ontstaan. Deze heilige hield n.l., in de bidzaal (oratorio) van het klooster San Girolamo voor zijn ordebroeders, voorle zingen uit de H. Schrift. Deze bijeenkomsten werden tot feesten verheven, waaraan ook de muziek een werkzaam aandeel had om den voorgelezen en later gezongen tekst, te illu- streeren. Annimucia de pauselijke kapelmees ter, ischiep toen het eerst muziek op deze teksten en vereenigde ze tot z.g. „Laudi spiri- tuali", geestelijke (meerstemmige) zangen in motetvorm. Langs dezen oorspronkelijken weg van „het oratorium", poogde de Romeinsche priester-componist Perosi, tot een eigen vorm te geraken. II Natale di Redentore heeft veel overhoord geworpen wat aan de Hervormings- muziek deed denken, en de melodische warm te, de zoetvloeiende cantilenen eener Italiaan- sche muzikaliteit daarvoor in de plaats ge steld. Grauwe hoepels en haringtonnen. Te Dordrecht is naar gemeld wordt een buitengewone vergadering gehouden vöor de Algemeene vereeniging van griendhout-, teen- en rietbedrijven, welke inzonderheid belegd was om met de belanghebbende gemeentebe sturen te bespreken op welke wijze bevorderd zou kunnen worden het verbruik van grauwe hoepels voor de haringtonnen en welke maat regelen zouden kunnen strekken tot verbete ring van den toestand in de rietculturen. Vertegenwoordigd waren de gemeentebestu ren van Spijkenisse, Hardinxveld. Werkendam Dusse, Lopilt, Jaarsveld, Raamsdonksveer Ameide, Vianen, Ammerstol, Giesendam, Schijndel, Lage Zwaluwe, de Werken, Putters hoek. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer Jac. G. van Oord, van Werkendam, uiteen, wat het voor het grauwe hoepelbedrijf zou beteekenen, indien het denkbeeld van ge bruik van hoepels om de haringtonnen zou kunnen worden verwezenlijkt. Het zou voor het grauwe-hoepelbedrijf een belangrijke uitkomst geven. Reeds in Mei van dit jaar heeft het bestuur daarover met ver schillende belanghebbende kringen een bespre king gehouden, waarbij bleek, dat de Bond van haringexporteurs tegenover dezen ge- dachtengang niet onsympathiek stond. Ook aan de Werkloosheid onder de kuipers zou dit zeer ten goede komen. Spr. meent, dat als onder leiding van de Regeering een bespreking over deze aangelegenheid plaats heeft, wel eenig resultaat met de belanghebbenden is te be reiken. Vervolgens ging spr. in den breeden den slechten toestand in de rietbedrijven na, welke feitelijk slechter is dan in eenig ander bedrijf. Het verheugde spr. ten zeerste, dat de minister in de Tweede Kamer de toezgging deed een ernstig onderzoek naar den toestand in deze cultures te zullen doen instellen. Verschillende maatregelen ten aanzien van die bedrijven werden besproken, waarbij op den voorgrond kwam de noodzakelijkheid, dat de voorraad riet uit de markt werd genomen, hetzij dat deze voorraad door het Rijk tegen nader te bepalen prijs werd overgenomen en opgeslagen en niet weer op de markt werd gebracht, dan nadat de prijs een zekere hoogte had bereikt, hetzij dat tot vernietiging van dien voorraad werd overgegaan. Tenslotte stelde de voorzitter voor een com missie te benoemen, die met het bestuur deze zaak nader onder de oogen zal zien en die tevens een audiëntie zal vragen bij minister Verschuur om nader te spreken over de moge lijkheid van bevordering van het gebruik van grauwe hoepels voor haringtonnen. In deze commissie werden benoemd de burgemeester van Raamsdonksveer en Lage Zwaluwe en de heer Bogers van Werkendam. ALBARDA'S KERSTREDE. De deelneming der S. D, A. P. aan de Regeering. De Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. heeft o-p den Eersten Kerstdag de gebruikelijke Kerstvergadering in heit Concertgebouw te Am sterdam gehouden. De Kerstrede werd dit jaar uitgesproken door den voorzitter van de Ka merfractie der S. D. A. P. Ir. J. W. Albarda. Na te hebben uiteengezet wat de Kerstge dachte voor een socialist beteekent, wijdde spr. een beschouwing aan de crisis. Volgens de cijfers van den Volkenbond be draagt het aantal werkloozen op de geheele we reld ongeveer dertig millioen. In één rij met een ouderlingen afstand van anderhalven meter achter elkaar geplaatst zouden zij de geheele aarde omspannen als 'n gordel van leed en op standigheid als een gordel ook van schande voor de hedendaagsohe beschaving. In ons land bedraagt het aantal werkloozen 314.000, het geen beteekent, dat 1/8 of 1/7 deel van ons geheele volk van steun moet leven. In de groclte steden is de toestand nog erger. De geheele maatschap pij wordt geteisterd door een ramp von onge kende zwaarte. Het loonverlies op de geheele wereld wordt geraamd op dertig duizend mil lioen gulden per jaar, 't geen beteekent dat een nog grooter productiebedrag verloren gaat, ter wijl de grondstoffen onverwerkt blijven honderd duizenden machines stilstaan en honderden schepen iin de havens stil liggen. Terwijl voorzien moet worden In de behoeften van millioenen is de kapitalistische productie bij een overvloed niet in staat daarvoor te zorgen. In verband hiermede wees spr. op het averechtsche beleid der regeeringen, die door het verhoogen der tolmuren en door contlngenteeringen den toe stand steeds ernstiger maken. Niet alleen op economisch, doch ook op staatkundig terrein blijvenj de regeeringen in gebreke. Nu de rechtsgelijkheid van Duitsch- land ook op het gebied van bewapening is her steld staat de wereld voor de keus: of ontwa pening of herbewapening van Duitschland, een nieuws) bewapeningswedijver met als resultaat r nieuwen wreldoorlog in welken de bescha ving zal ten ondergaan. Genève moet thans snel en zeker handelen. Niet alleen op Genève moet de kracht der volken gericht worden om ontwapening te ver krijgen, doch ook op de regeeringen in alle hoofdsteden ter wereld. In dit verband pleitte spr. voor nationale ontwapening- Een van de gevolgen van den oorlog is ook de politieke ontwrichting. Velen, door de crisis tot wanhoop gebracht, loopen over naar het fascisme en het communisme. Tegen de anti-demócratische krachten, die ook in ons land beginnen op te komen, riep spr. de sociaal-democraten op te strijden. „Wij vragen de rechten en de vrijheid van het volk te eerbiedigen zonder onderscheid. Men moet niet trachten eikaars betoogingen en ver gaderingen te verstoren. Wij zullen ieders rechten en vrijheid eerbiedigen en verlangen dit van anderen ook voor ons. Ook in de aan staande verkiezingsperiode zullen wij voor onze vrijheid en rechten waken: wij hebben daar voor de mannen, de organisaties en de zelfbe- heersching". Komende tot ffe bespreking van den politie- ken toestand, verklaarde de heer Albarda, dat de S.D.A.P. niet zal deelnemen aan een zooge naamde nationale regeering, wanneer de an dere partijen niet voor een groot deel de eischen van de sociaal-democraten willen inwil ligen. Wij vreezen niet de verantwoordelijk heid en wij hebben dit getoond in de gemeen ten, waar wij over voldoenden Invloed beschik ken. Maar wij weigeren als kleine minderheid in een gemengde combinatie de verantwoor delijkheid te dragen voor het belaid van ande ren. Van dit standpunt zullen wij niet afwij ken. Alleen bij voldoenden invloed zullen wij mede verantwoordelijkheid dragen voor de leiding. Spr. betoogde verder, dat wanneer er een zoogenaamde onvolledige nationale regeering tot stand zal komen, dit een anti-socialistische combinatie zal zijn. Na een verdedigende poli tiek gedurende vier jaren, wil de sociaal-de mocratie thans iets bereiken al ontveinsde spr. zich de groote moeilijkheden niet. Hij is er echter van overtuigd, dat de democratie rijke vruchten zal kunnen afwerpen en noemde het verlaten der democratie het terugvallen in oude dwalingen. Spr. besloot zijn rede met een beroep op de éénheid van de geheele arbeidersklasse. R. K. VOLKSPARTIJ De R.K. Volkspartij vergadende den 2en Kerstdag te Utrecht Twee moties werden aan genomen. In de eene wordt de wenschelijkheid, ja nood zakelijkheid tot een samenwerking van alle democratische katholieken in Nederland uit gesproken. Aan het partijbestuur werd opgedragen alles te doen om het beoogde doel te bereiken. In de tweede werd het algemeen advies van het partijbestuur goedgekeurd zoodat bij de verkiezingen de R. K. V. P. zal uitkomen in 3 groepen van 6 rijkskieskringen en in iedere groep ten minste 12 candidaten, waarvan de lijsten onderling verbonden zullen worden, ter wijl een centraal kiesbureau, de leiding der verkiezingen ter hand zal nemen. Ongeveer twee weken geleden is de vrouw van den kapitein van de sleepboot „Mannie" uit Dordrecht 'ter hoogte van Gendt bij Nijme gen overboord geslagen. Maandag is nu het lijk van de vrouw onder Dodewaard uit de Waal opgevischt. De politie te Vlissingen heeft beslag gelegd op het lijk van een 18-jarig meisje, dat bij den Oranjedijk is aangespoeld. Gedurende de Kerstdagen heeft de O.S.P. te Utrecht haar tweede Congres gehouden. De voorzitter, de heer P. J. Schmidt deelde mede dat het ledental op het oogenblik 7027 bedroeg. Aangenomen werd een vooralle! van het partijbestuur om het te machtigen de samen werking met het N.A.S. in het Antifo te ver breken, als hét N.A.S. voortgaat met zijn thans gevolgde tactiek om de leden der O.S.P. over te hevelen naar het N.A.S., terwijl de O.S.P. op het standpunt staat, dat haar leden zoo veel mogelijk in ihet N.V.V. georganiseerd moeten zijn. In de huishoudelijke avondzitting werden de partijfinanciën en de cumulatiekwestie be sproken. Het volgende voorstel van het partij bestuur werd na eenige discussie met slechts 7 stemmen tegen aangenomen: Het congres, overwegende dat een toenemende opeenhoo- ping van salarissen, pensioenen etc. van lei dende overheidsdienaren plaats vindt, die aan leiding geeft en reedis geleid heeft tot onduld bare toestanden; besluit een krachtige cam pagne daartegen te voeren overal waar de ge legenheid zich voordoet. Het congres besluit: a. Het maximum salaris voor directe partij functionarissen vast te' stellen op 3000 gld. per jaar; b. Wanneer p.gn. de partij vertegenwoor digen in publieke lichamen, hun salaris niet hoo-ger te sitéllen dan dat van partij-functio narissen; c. Het P.B. te machtigen, daarnevens een bedrag te bepa-len voor: 1. Direote onkosten uit het ambt of de ambten voortvloeiende; 2. voorziening van literatuur; 3. eventueel be lastingverschil. d. Van de getroffen regeling doet het P.B. verslag in het e.v. congres, dat de bevoegd heid heeft er desgewenscht veranderingen in aan te brengen. Tot partijpenningmeester werd gekozen de heer G. A. Steen te Amsterdam. De huishoudelijke zitting van Zondagmorgen was gewijd aan de bespreking van de statuten en de candidaten lijst voor de Tweede Kamer verkiezingen. Deze werd bij schriftelijke stem ming met slechts een enkele afwijking van het partijbestuursadvies aldus vastgesteld: 1. P. J. Sohmidit, 2 K. R. van Staal, 3. Mohammed Hatta, 4 J. de Kadt, 5 D. de Jager. Hierna hield de partijsecretaris de heer J. de Kadt een uitvoerige inleiding over den po- lltieken toestand en de komende verkiezingen. Nadat de heer De Kadit Maandagmorgen de disenssi^ op zijn inleiding had beantwoord hield dé heer K. R. van Staal een referaat over „Onze Strijd voor de werkloozen". Tenslotte lichtte spreker de uitvoerige ont- werp-resolutle van hek P.B. toe, welke als voor naamste punt bevat de invoering van een rijkssteunregeling' met indeeling der gemeen ten in 5 klassen en wettelijke premievrije 1 erk- looslieidsverzekering en vaststelling van den ieeftijdsgrens om voor steun in aanmerking te komen op 18 jaar, alsmede gelijkstelling vrfh mannelijke en vrouwelijke werkloozen. In de middagzitting werd deze resolutie met algemeene stemmen aangenomen, nadat eenige wijzigingen waren aangebracht. De Nederlandsche bond van huis- en grond eigenaars en bouwondernemers, waarhij als af- deeling is aangesloten de vereeniging tot be hartiging van de belangen der huiseigenaren in Nederland heeft besloten een weerstands- fends te stichten teneinde de aangeslotenen bij dat fonds geheel of ten deele te vrijwaren voor de gevolgen van huurstakingen. Het weerstandsfonds Is reeds gesticht en treedt met 1 Januari a.s. in werking. OP DE RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. De 54-jarige heer A. Rovers te Katwijk aan Zee, Is bij het springen op een in beweging zijnde tram gevallen en onder den wagen ge raakt. In ernstigen toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij aan de bekomen wonden is bezweken. Nog twee arrestaties. Naar wij vernemen zijn, behalve de brieven besteller v. d. Sch., nog een kantoorbediende der Posterijen en de werkster van het post kantoor te Winschoten als verdacht van den diefstal van den brief met 20.000 aangehou den. Alle drie gearresteerden ontkennen eenige schuld aan de verdwijning van den brief. EERSTE KLASSE. Birmingham—-Newcastle United 1—2. Blackpool—Derby County 4—1. ChelseaLiverpool E verton—Blackburn Rovers6—1. Huddersfield Town—Bolton Wanderers 2—1. Leeds United—Arsenal 0—0 Leicester City—Portsmouth 2—1. Middlesbrough—Sheffield United 2—2. Sheffield Wednesday—Manchester City 2—1. Wolverhampton Wanderers—Aston Villa 24. TWEEDE KLASSE. Nieuwe leiders. Bradford 'CityBury 3 BurnleyGrimsby Town 30. Chesterfield—Lincoln City 30. MillwallNotts County1L Nottingham ForestStoke City 10. Oldham AthleticPreston North Und 02. Port ValeCharlton Athletic 2—1. SouthamptonSwansea Town20. Tottenham HotspurBradford 20, West Ham UnitedFulham11- Men deelt ons mede dat de aanvoerder van H. D. V. S. Maandagmiddag in de eerste helft van den wedstrijd Blauw Wit in Amsterdam onklaar geraakt is. In de kleedkamer consta teerde een geneesheer dat hij een hersenschud ding had opgeloopen. Hij is naar een der zieken huizen te Amsterdam vervoerd, waar hij twee weken zal moeten verblijven. Voor het door het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap ter gelegenheid van zijn 110 bestaan uitgeschreven tournooi in het compo- neeren van schaakproblemen werden niet min der dan 86 twee- en 27 driezetten ingezonden. Van deze stamden er 28 uit Nederland, 19 uit Hongarije, 17 uit Australië, 13 uit Duitschland, 12 uit Ttalië, 7 uit Letland, 4 uit Argentinië, 4 uit Finland, 4 uit Rusland, 2 uit Zweden en 1 uit elk der landen Frankrijk. Polen en Spanje. Een bont internationaal gezelschap! Dat Ne derland tegen de geweldige buitenlandsche overmacht het niet zou kunnen bolwerken, was te voorzien. De jury, bestaande uit Dr. M. Niemeyer en J. Hartong, is dezer dagen met haar omvangrijke taak gereed gekomen en heeft de volgende uit spraak gedaan: Af deeling tweezetten :eerste en tweede prijs „ex aequo" F. Fleck (Hongarije) en dr. A. Chieco (Italië), derde prijs F. Fléck; eervolle vermeldingen: 1. F. Böhm (Hongarije), 2. G. H. Drese (Nederland), 3. J. Kathó (Hongarije) en 4 Z. Zilahi (Hongarije). Afdeeling driezetten eerste prijs U. Schir- dewan (Duitschland), tweede prijs U. Lancia (Italië) en derde prijs ex aequo 2 problemen van U Schirdewan. Van de 10 onderscheidingen ging dus de helft naar Hongarije, 2 naar Italië en Duitschland, terwijl er slechts 1 in Nederland bleef. Het grootste gedeelte der problemen is opge nomen in het Jaarboek 1932 van den Neder - landschen Bond van Probleemvrienden. Het jaarboek is verkrijgbaar bij den heer F. W. Nanning, Gerarduslaan 15, Eindhoven. Het origineele probleem, dat in de afdeeling driezetten den eersten prijs verwierf, plaatsen wij hieronder; Driezet van U. Schirdewan. Oplossing: 1. Lb3-g8, Tg4xg8; 2. Dc8xg8! enz. LEENING VAN CONGO 1888. Trekking van 20 December. Serie 53083 no. 8 betaalbaar met fr. 10.000? s. 46460 no. 1 met fr. 2000; s. 46238 no. 16 met fr. 10O0s, 11547 no. 21 met fr. 1000; s. 37617 no. 20 met fr. 1000. Betaalbaar met fr. 750: s. 5029 no. 12; s. 12189 no. 20; s. 12189 no. 15; s. 18708 no. 21; s. 14798 no. 20; s. 16295 no. 23; s. 18511 no. 12; s. 18511 no. 21- s. 28885 no 07; s. 37617 no. 179; s. 37617 no. 26; s. 46460 no. 21- s. 48584 no. 12; s. 46584 no. 24; s. 53083 no. 25; s. 53311 no. 12; s. 53311 no. 20; s. 54471 no. 13; s. 59976 no. 19. Betaalbaar met frs 325 565 1758 1917 3848 5029 5394 5744 9279 11547 il828 11960 12189 13470 13708 14157 14798 14970 16190 16295 18511 20766 22474 23570 25895 26807 29443 33936 35603 36519 37131 37617 38837 39838 40511 41605 42079 45376 46238 46426 46460 46584 46635 49309 50612 53311 53083 54139 54571 58305 59976. FONCIèRES 1895. Trekking van 22 December 1932. No. 263.368 is betaalbaar met frs. 100.000; no. 37.468 met frs. 25.000; no. 259.686 met frs. 10.000; de nos. 268.853, 449.934 en 480.884 met frs. 5000; de volgende nós. elk met frs. lOOO: 998 2.608 4.845 8.625 10.879 11.324 50.779 61.642 66.714 70.792 76.218 95.729 96.163 105.260 118.531 121.782 134.423 151.492 166.423 169.981 178.732 178.237 181.610 229.999 244 604 247.623 266.982 268.359 275.618 293.433 307.710 310.716 316.430 318.847 338.210 341.917 344.840 361.666 362.748 369.368 375.430 386.477 425.429 428.277 446.443 452.456 460.025 466.321 471.223 496.814 BELGISCHE LEENING 5 pCt. 1932. Trekking van 24 December 1932. 10de trekking: frs. 250.000 aan serie 249571, waarvan elk der nummers (1 tot 10) dus betaal baar zijn met 25.000 frs. De 33 volgende series ontvangen elk 25.000 frs.: 102885 109125 114626 127508 141536 149803 157562 159546 162706 163323 165500 166588 167364 170904 178904 196135 196380 205066 213769 217914 220047 228530 233040 236282 239111 245272 247166 258802 267845 272691 281103 294135 298747 11de trekking: frs. 500.000 aan serie 142317; frs. 25.000 aan elk der *35 volgende series; 104797 109682 128013 133924 135612 136527 160097 163001 167640 173235 173627 178884 192405 195228 198424 199929 202600 205108 206977 243914 250524 250607 256486 256545 259805 265687 266988 275473 283929 292435 292460 293845 299872 12de trekking: frs. 250.000 aan serie 164660; frs. 25.000 aan de 35 volgende series: 106805 110124 112223 112766 117019 127496 129345 136093 137453 137776 141236 147685 156075 156806 157189 157769 160760 164276 164305 166602 176398 181085 194332 199761 208186 219860 235736 239293 253464 266817 283303 286253 287989 288456 298877 LOBITH, 26 December. Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: de stoomschepen: Fiat 7; Maja? Gerhard; Kara; Hela; VingnirRudo 2, Tyssen Cem 3, Joele; Rauxel I, Rumkorff; Alberica, Eg- genhuis; Hella, Deiss; de Hoop, Ooese; Rijn en Lek 2, v. d. Haar; Richard 3, Wanders; Gutruna, Bakker; Alisa, Meus; VREESWIJK: st. Harmo nie I; PANHEEL: st. Res Nova 3: ZWOLLE: sL Vitesse; UTRECHT: Vertrouwen, Wagemakers; 1 Nelly, V. Wijnen; BREDA: Josephina, Pecker; SLUISKIL: Catha. Adriana, Schyvens; HU1S- SENJohanna, v. Bon; BINGERDEN: Maris Stella, Fraaye; ZWOLLE: Anna, Kunst; LEM MER: Johny, Goedhart; DE KOOIJ Nero, Loof; VLIEREEDEReya, Fekkes; WERKENDAM: Nooit Volmaakt, v. d. Vaart; OOSTWOLDE: Erika, HooikesHELMOND: Maris Stella, Kut jes; KROMMENIE: Antoon, Kersten; IJMUI- DENHildegrim, v. d. Meer. BELGIë: Sani 12, Mohlberg; Johanna Cornells, Meeuwsen; Saarland, Bier; Mercure, v. Santen; Theresia, Wyckmans; Saar, Bier; Lahn, VeijBUln; Marcel, Meriens; Henny, Kerkhof; Schutte, v, d. Vijvere; Sursum Corda, Seels; Machiensteen 15, Klapthor; Willem Johan, Bezemer; Brabo 31, Bruis. DUITSCHLAND: Commerce I, Fry; Harry,. nf./ Rennings. RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 18 tot en met 24 December. De aanvoeren van zeezijde waren tamelijk le vendig. De scheepsruimte bleef schaarsch. Bij tamelijk vraag bleek zij nauwelijks voldoende om in de vraag te voorzien. Over het algemeen werd de vrachtenstand vaster. De ertsvrachten bleven onveranderd geno teerd naar: Ruhrhavens: 0.25—0.35 per last met resp. 3—4 en 6—8 losdagen; Horl-Grimberg: 0.30—0.40 per last met resp. 34 en 68 losdagen. Voor den Bovenrijn bewogen zich de vrach ten in stijgende lijn; hoofdzakelijk werd en bloc bevracht en bedroegen de vrachten, omgerekend op basis 1.80 M. afladen: 1.30, 1.40, 1.50 per last resp. naar Mannheim, Karlsruhe, Strass burg. Het sleeploon varieerde tusschen het 2714 en 45 ets. tarief. In den toestand der staking onder het Rijn- sleepbootpersoneel kwam geen wijziging. De waterstand bleef vallend. Voor den Boven rijn werd op 1.80 M. en naar de Ruhrhavens resp. Rheinhausen op 2.40 M. en 2.10 M. afge laden. In de Ruhrhavens werd bij veel vraag de scheepsruimte successievelijk schaarscher. Dien tengevolge liep de Vracht voor exportkolen naar Rotterdam op tot Mk. 0.90 per ton Inclusief sleeploon. DOOD 32.) Daarvan ben ik overtuigd.... Natuurlijk zul je de boeken in Engeland in een safe 0D een bank of zoo deponeeren? Neen, daarvoor zie Ik geen enkele reden. Boeken zijn niet als juweeien hun waarde valt niet in het oog. Indien een inbreker Hammond's huis in Wimbledon met een bezoek vereert, zon hij nauwelijks zoo snugger zyn datgene mee te nemen, wat hem een stapeltje ouwe boeken moet lijken. Ja, dat is zoo. Ik zal ze gewoon in een koffer op mjjn slaap kamer bewaren. Een prachtig IdeeAha, zei de professor, nr11! *'n afbrekend, daar is onze jeugdige vriend Wel, Horace. - Hallo, zei de jongeling. Professor Appleby keek op zijn horloge. Mijn hemel! Ik had er geen idee van, dat het al zoo laat was. Ik moet terstond gaan. Ik zal nog maar net den trein kunnen halen. Mis schien mag de knaap zijn studies even onder breken en mij naar het station begeleiden. Dank U, krijg je pet, Horace. Wij moeten ons haasten. Ondanks zijn verklaring, dat hij zich moest haasten, begon de professor met heel langzamen pas de oprijlaan af te loopen. Hij wandelde, als ging hij gebukt onder zorgen, terwijl hij ernstig tot zijn jeugdigen metgezel sprak. Joch, zei professor Appleby, het is een ge lukje, dat ik toevallig eens kwam aanloopen. Weet je wat er gebeurd is? Die ouwe snijer hier schijnt niet in staat een paar dagen achtereen °P dezelfde plek te blijven zitten. Hij neemt jou •nee naar Engeland. Horace bleef met een ruk staan, dit nieuws met even groote verrassing ontvangend als de professor even tevoren in de bibliotheek had gedemonstreerd. Mij meenemen naar Engeland? Waarvoor? Om je daar op kostschool te doen. Wie, mij? I Ja, jou! 1 Wel, is dat niet het toppunt! riep Horace met diepe afkeuring. Ik had wel kunnen weten, dat er iets achter dat plan, om mij te adopteeren, zou schuilen Het is hier al erg genoeg, terwijl iedereen op mij loopt te vitten en ik den lieelen dag Fransch en al die dingen moet leeren; maar jee, ik heb altijd nog een spoedig einde van de heele zaak in het vooruitzicht. Maar naar school gaan! Hij fronste beslist de wenkbrauwen. Zeg, luister eens! Ik ga niet naar school. Begrijp je? Ik vertik het naar school te gaan, in Engeland niet en nergens niet. Ik Je praat te veel, zei professor Appleby kort. Indien je mij eens even laat uitspreken, zal ik je iets vertellen. Je gaat natuurlijk niet naar school. De ouwe gaat naar Engeland om een anderen verzamel-idioot te gaan opzoeken, en hij neemt zijn beste boeken mee. Je zult ze op die manier makkelijk kunnen inpikken en dan ermee verdwijnen. Hij zal ze in een koffer op zijn slaapkamer bewaren. Ja, dat zal wel! zei Horace ongeloovig. Dat is net iets voor hem hè als je ziet, hoe hij die dingen hier wegsluit als waren ze van goud. Toch is het zoo, zeg ik je. Hij heeft het me zelf verteld. Hij denkt, dat er geen kans is, dat iemand zal probeeren ze te stelen, wanneer hij daar is. En waarom zou men ocA? Geen gewone inbreker, die toevallig daar in huis komt, zal zich druk maken om een stelletje ouwe boeken. Er zit iets in, gaf Horace toe. Ik zal Joe tegelijk met jou laten oversteken ®n dan kunnen jullie samen den boel regelen en klaarmaken. ~T All right, zei Horace. Zeg, dat is een aardig meisje. Het onderwerp van zijn opmerking, een slank 're,,,?h Rlet kl01^ haar e« een jongensachtig iiguurije, wandelde tamelijk vermoeid den weg al, cue van het station voerde. Terwijl zij hen passeerde, keek hij haar critisch aan en zijn nader onderzoek scheen hem een zóó goeden indruk van haar te geven, dat hij haar bleef staan nakijken, totdat zijn oudere gezel hem een disciplinairen draai om zijn ooren gaf. Je hebt geen tijd om naar meisjes te kijken, zei professor Appleby als een profeet, die de zonden van het volk hekelt. Luister naar hetgeen ik je te zeggen heb. Ik wil, dat je die dingen goed in je stommen kop prent. Oh, all right, zei Horace. Het meisje, dat zoozeer Horace's bewondering had opgewekt, wandelde verder tot zij aan de poort van mr. Paradene's tuin kwam, waarna zij den weg naar het huis insloeg. Dit was be kend terrein voor haar. Zij stond erover ver baasd te bemerken, hoe duidelijk zij zich alle details nog herinnerde. Daar was dat typische dak, daar het raam van haar slaapkamer en daar glinsterde, tusschen de boomen .door, de opper vlakte van het meer. De twee kleedkamers waren er nog en ook de springplank. Alles precies zooals het eeuwen geleden geweest was toen zij zestien was. Zij ging naar de deur en belde. En spoedig daarna werd mr. Paradene, die weer op zijn ladder geklommen was, opnieuw door Roberts gestoord. Hè? zei mr. Paradene afwezig. Een dame om U te spreken, sir. Mr. Paradene gleed haast van zijn ladder af. Het was een zeldzaam ja, bijna een eenig feit, dat een dame hem wenschte te spreken. Wie is zij? Een zekere Miss Sheridan, sir. Er had geen herkenning plaatsgevonden tus schen Flick en Roberts. Zij waren elkander als vreemden voorgekomen. Flick herinnerde zich, dat er bij haar bezoek vijf jaar geleden een but ler was geweest, maar de persoonlijkheid van Roberts had zich niet in haar geest gegrift. En wat Roberts betreft, indien hij zich al het lange uitgegroeide kind herinnerde, dat in het derde jaar van zijn butlerschap daar gelogeerd had, zou hij dat zeker niet in verband brengen met deze aantrekkelijke verschijning. Zei ze, wat zij verlangde? Neen, sir. Waar is ze? Ik heb haar in de zitkamer gelaten, sir. Het beste zal zijn haar te vragen hier te komen. Heel goed, sir. De onaangename verdenking, welke bij mr. Paradene gerezen was, dat zijn bezoekster ge komen was om geld op te halen voor het een of andere liefdadige kerkgenootschap verdween, zoodra zij de kamer binnentrad. Wanneer de liefdadigheid zoo nu en dan een aanval deed op zijn beurs, bediende zij zich steeds van personen van moederlijker uiterlijk. Hij keek haar onder zoekend aan, zoo duidelijk verrast, dat Flick, hoewel zij zich allerminst vroolijk gevoelde, flauw glimlachte. U herinnert U mij niet meer, mr. Paradene? Wel eh om eerlijk te zijn Nu, het is dan ook een heelen tijd geleden, dat wü elkaar ontmoet hebben. Ik heb hier vijf jaar geleden met mijn oom Sinclair Hammond gelogeerd. Allemachtig! Mr. Paradene, die tot nu toe met een vage buiging op grooten afstand vol staan had, sprong vooruit en schudde haar warm de hand. Ik zou je nooit meer herkend hebben. Ik herinner me je nog heel goed. Natuurlijk wel! Maar je waart toen nog een kind. Je bent dus terug in Amerika, hè? Woon je hier nu? Een Amerikaan getrouwd, ja? Neen, ik ben niet getrouwd. Dus alleen maar op bezoek. Wel, wel. Ik ben blij je terug te zien, beste. Je hebt mij nog net op tijd getroffen. Toevallig genoeg ga ik zelf binnenkort naar Engeland bij je oom logeeren. Dat weet ik. Daarom ben ik hier gekomen. Oom Sinclair wenscht, dat U mij mee terug neemt. U hebt zijn telegram toch ontvangen? Telegram? zei mr. Paradene. Ik weet van geen telegram. Hij belde. Roberts, is er kort geleden een telegram voor mij gekomen? Zeker sir. Gisteren. Herinnert U zich niet, sir, dat ik het U hier gebracht heb? U waart bezig met de boeken daarboven en zei mij, dat ik het maar op tafel moest neerleggen. De tafel was overdekt met boeken en papieren. Mr. Paradene begon er tusschen te graaien en weldra haalde hij met triomfantelijk gelaat een telegram-enveloppe te voorschijn. Roberts ver liet zwijgend de kamer. Ik moet je werkelijk mijn verontschuldigin gen aanbieden, zei mr. Paradene. Ik heb een slechte gewoonte mijn correspondentie altijd te begraven. Maar Roberts had mij er toch aan jmoeten helpen denken. Hij opende de enveloppe en las den inhoud. Ja, dit is het. Je oom zegt, dat je mij zult komen opzoeken en of ik je mee wil brengen naar Engeland. Natuurlijk. Maar al te graag. Waar logeer je? Bij kennissen in New York? Neen, ik ben alleen. Alleen? Mr. Paradene zette zijn bril weer op, die was afgevallen, en keek haar aan. Je wilt toch niet zeggen, dat je oom je heelemaal alleen hier naar toe heeft laten gaan? Ik liep weg, zei Flick eenvoudig. Je liep weg? Van huis. En nu, zei ze met een zielig glim lachje en een licht schouderophalen, nu ga ik weer terug. Ondanks zijn bril scheen mr. Paradene haar niet voldoende duidelijk te kunnen zien. Hij kwam een stap naderbij, haar verwilderd aan starend. Je bent van huls weggeloopen? Maar waar om? Ze wilden me met iemand laten trouwen, met wien ik niet wilde trouwen. Oom Sinclair, ging ze haastig voort, had ér niets mee te maken, die arme lieveling. Het waren de anderen tante Frances en oom George. Mr. Paradene zou voet-noten, die deze twee nieuwe figuren had den verklaard, dankbaar begroet hebben, maar hij wilde de ontboezemingen, die haar van de lippen stroomden, niet onderbreken. De toestand, vervolgde Flick, werd onaangenaam en daarom liep ik weg en kwam hier naar toe. Ik dacht, dat ik hier wel het een of andere werk zou kunnen vinden. Zoo iets heb ik nog nooit gehoord! Dat zegt bijna iedereen, wie ik om werk vraag. Ik heb nooit kunnen droomen, dat er zoo weinig behoefte was aan iemand als ik. Toen ik naar Amerika kwam, had ik een zekere som gelds, waarmee ik heel lang dacht te kunnen rondkomen, maar het scheen door mijn vingers te vloeien. En toen werd op een avond mijn tasch gestolen, waarin zich bijna alles bevond, wat ik bezat. Dat was het einde'. Ik hield het nog een paar dagen uit en besteedde toen mijn laatste twee dollars voor een telegram naar huis. Mr. Paradene, die somtijds weliswaar als een vulkaan kon uitbarsten, was toch een teerhartig romantisch aangelegd man. Flick's verhaal ont roerde hem. En toen? Ik kreeg een telegram met de boodschap, dat ik naar U toe moest gaan en dat U voor mij zoudt zorgen en mij terugbrengen naar Enge land. Mijn beste kind, natuurlijk zal ik dat. Naj tuurlijk. Je kamer zal direct worden gereed ge maakt. Dezelfde, die je vroeger had. Ik ben bang, dat ik het U erg lastig maak. Niets van waar, zei mr. Paradene enthou siast. Hoe durf je het zeggen. Heb je trek in een kop thee? Graag, indien het niet te veel moeite is. Het bellen hielp mr. Paradene zijn verwarring verbergen. Hij vond iets droevig pathetisch in de weekheid van dit meisje, die kort geleden toch genoeg spirit bezeten had om vanjiuis weg te loopen en den oceaan over te steken om haar geluk in een vreemd land te beproeven. Totdat de thee gebracht werd, scharrelde hij met zijn rug naar haar toe in de kamer op en neer. Maar als je naar huis gaat, zei hij, toen Flick een kop thee gedronken had en zich iets beter begon te gevoelen, zal je met den man, waar je een hekel aan hebt, moeten trouwen. Hij besefte, dat het weinig tactvol was deze vraag te stellen, maar zijn nieuwsgierigheid won het van zjjn tact. Hij vóelde zich als een kind, dat naar een verhaaltje luistert. Oh, ik heb geen hekel aan hem, zei Flick kleintjes. Ik houd erg veel van iemand andere, die niet om mij geeft en daarom vind ik eigen lijk dat ik net zoo goed met Roderick als met een ander kan trouwen. Het vergeefs zoeken naar een baantje in New York heeft mijn kijk op het leven grondig veranderd. Daardoor lijkt een goed tehuis en een massa geld veel meer begeerens- waard. Men moet tenslotte praktisch zijn, niet waar? Zij stond op en begon de kamer op en neer te loopen. Wat hebt U een massa boeken. Veel meer dan oom Sinclair! Hij heeft er verschillende, die ik maar al te graag zou hebben, zei mr. Paradene vriende lijk. Hij had graag meer willen hooren van dien man, waar Flick zoo veel van hield, maar die niet van haar hield, maar hij bemerkte, dat zij haar mededeelingen als geëindigd beschouwde en niet verder uitgevraagd wilde worden. Hij volgde haar door de kamer en tikte haar bemoe digend op den schouder. Zij draaide zich om en hij zag, dat haar oogen vol tranen stonden. Er volgde een verwarde stilte en hij gaf zich een houding door een foto op te nemen, waarnaar zij Md staan kijken. Het was een portret ten voeren uit van een stevigen jongeman in voetbal- costuum. Dit is mijn neef William, zei mr. Paradene. Flick knikte. Dat weet ik. Ach, natuurlijk, zei mr. Paradene, hij lo geerde hier ook, toen je mij met je oom bezocht, nietwaar? Hij ziet er erg sterk uit, zei Flick. Zij voel de, dat zy toch iets moest zeggen. Hij is sterk, zei mr. Paradene. En, voegde hij er grimmig aan toe, hij is een luie, nuttelooze vlegel. Flick uitte een scherpen kreet. Dat is hij niet! Oh, neem mij niet kwalijk, haastte zij zich er aan toe te voegen. Wat ik be doelde is, dat U niet weet, hoe hard hij aan het werk is om uit te vinden, wat er met Uw Lon- densche zaken niet in orde is. Hallo! Mr. Pardene zette zijn bril weer op, Hoe weet je dat? Ik ik heb hem ontmoet Ginds in Londen? Ja. Dat is vreemd. Waar zag Je hem. In in onzen tuin. Daar! zei mr. Paradene. Wat zei ik Je? Hij verdoet zijn tijd natuurlijk weer met het rond hangen op tuinfeesten. (Wordt vervolgdj. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7