principes en prijzenpolitiek WT BESTE KLEEDING naar MAAT 15% KORTING a.s. '5 morgens Ook in onzen Uitverkoop handhaven wij ons oude devies HET GESTOLEN PARELSNOER. VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 SIR AUSTEN CHAMBERLAIN OVER LOCARNO. Waarom hij zijn artikelen schreef. HET VEILIGHEIDS-PROBLEEM. Keeas in het seizoen sloegen wij met onze gewone prijzen iedere concurrentie. U begrijpt dus, dat wij in den uitverkoop dubbel voordeelig zijn! Onze uitverkoop komt slechts ééns per jaar, maar is dan ook overweldigend! En dit jaar zijn onze aanbiedingen wer kelijk verbluffend van kwaliteit en voordeel! Enuitsluitend artikelen van dit seizoen. AANVANG - ZATERDAG HOUDT DEN GOEDEN KOERS brutale bankoverval V' INDISCHE PENSIOENEN De „Nederlander' gelooft det het goed ge weest is, dat het ontwerp tot korting op de Indische pensioenen scherp is bestreden. Vooral rar. Aalberse bracht de donkere kanten met groote klaarheid naar voren en .dwong hierdoor de RegeCJring, zich naar alle zijden rekenschap te geven van wat hier ge beuren ging en de aann. ..:el:jkheid daarvan, In de buitengewone omstandigheden waarin wij verkeeren, te bëtco cil. Of zij daarin volkomen geslaagd is. is een vraag waarover men verschillend kan oordeelen. Maar vast staat, dat de minister van Koloniën de zaak niet in bagatel heeft behandeld .doch in een voortreffelijke rede, waarin ban en achter ban aan argumenten werd opgeroepen, alle bezwaren grondig onder de oog en heeft ge zien en zoo goed mogelijk heeft trachten te weerleggen. Daarom is zulk een debat in den „praat- hof' zooals tegenwoordig de fascisten het parlement noemen van groot nut. De bevolking leert er uit, dat ook in dezen tijd dergelijke abnormale en ingrijpende maatregelen niet zonder serieuse toetsing tot stand komen. De getroffenen vinden hierin zekere bevrediging. En de wettelijke instan ties, die tot voorbereiding of goedkeuring ook van verdere maatregelen geroepen wor den, gevoelen zich gedrongen tot scherpe be lichting* en preciseering van hun standpunt. Jammer was ook nu weer, dat een serieuse discussie, als thans gehouden, meermalen moest onderbroken worden door een com- jnunistische redevoering, die aan holheid overhield wat haar aan ernst en zakelijkheid ontbrak. De vernielde xvagens van den exprestrein BarcelonaSevilla na den aanslag van de syndicalisten nabij Barcelona. doch van dwang inzag, en wel van een dwang, die voornamelijk door Engeland zou moeten worden uitgeoefend. Het doel der Britsche politiek is steeds ge weest Duitschland in zijn rang van groote mo gendheid te herstellen zonder dat het hiervan gebruik kon maken om den vrede te verstoren. Hier tegenover stejde Frankrijk zich op het standpunt, dat dit een risico met zich bracht, dat waarborgen voor Frankrijks veiligheid nood zakelijk maakte. Wij vinden in sir Austen's artikel niet ver meld, dat hij, Foreign Secretary geworden, Frankrijk een garantie-verdrag heeft willen aanbieden. Er is in 1925 zelfs sprake geweest van een defensief verdrag tusschen Engeland, Frankrijk, België en Nederland, een denkbeeld dal door den kort daarna gestorven, zeer be kenden militairen schrijver kol. Reppington in de „Daily Telegraph" gepropageerd werd. Wij mogen dan ook aannemen, dat het niet sir Austen Chamberlain, doch het kabinet in zijn geheel geweest is, dat besloot tot de politiek, welke tot Locarno leidde. op tafel neerlegde, terwijl de andere gasten naar de serre liepen. Spreek op, kerel! Hoe kwam je er bij, het snoer te stelen? En wie is je medeplichtige, die het licht uitdraaide. Verharen kromp ineen onder die beschuldi ging. Zijn oogen sperden zich in angst wijd open. Ik bezweer u, stameldé hij, dat ik het snoer niet heb gestolen! Het werd mij in de hand gedrukt, een oogenblik nadat het licht uitging. Ik was zóó verschrikt, dat ik niet wiet, wat ik doen moest. Ik was bang, voor een dief te worden aangezien. Daarom probeerde ik, het heimelijk op tafel neer te leggen. Zóó angstigovertuigend was de toon van zijn stem, dat mr. Prums niet aan de waarheid van Verharen's woorden twijfelde. Maar de inquisitieve geest van den officier van justitie dwong tot een verder onderzoek. Werd het snoer u in de hand gedrukt? vroeg hij. Door Wien? Waar stond de man, die u het snoer gaf? Vlak naast u? Aan uw rechter zijde? De doodelijke bleekheid van Verharen maak te plaats voor een kleur van verlegenheid. Kleintjes het hoofd gebogen bekende hij: Toen het licht uitging dacht hij in het eerst niet aan een opzettelijke daad. Hij meende dat er een klein defect in de electrische leiding was ontstaan, zooals wel meer geschiedt. En tegelijk drong het tot hem door: nu was de gelegenheid gunstig om de groote, sappige peer te grijpen, die hem reeds den heelen avond bekoord had! Hij strekte de hand uit naar de dessertschaal, en.... ontmoette een zachte vrouwenhand, die hem het halssnoer toestoptel Mevrouw Razelaer voelde zich lijkbleek wor den. In mr. Prums' oogen las zij een begin van verdenking. Koel en snijdend klonk de stem van den officier van justitie: Nu moeten wij nog vaststellen wie het electrisch licht uitdraaide. Als ik mij niet ver gis, werd de hoofdschakelaar uitgedraaid. Waar is die hoofdschakelaar? In den kelderl zeide de heer des huizes benepen. Goed! Dan zal Ik in den kelder een onder zoek instellen. -t; Hij wendde zich om naar de deur, die juist op dit oogenblik werd opengerukt door "de dienst bode der Razelaers. Het meisje staarde Prums met angstige oogen aan. Er zit een dief in den kelder, mijnheer! Zooeven zag ik hem er binnen sluipen, en ik had nog de tegenwoordigheid van geest, om de deur achter hem op slot te draaien IIO heb Johan, den huisknecht, geroepen, om voor de kelderdeur de wacht te houden. Toen ging op eens het electrisch licht uit. Wat zou dat toch allemaal beteekenen? Mevrouw Razelaer liet zich met een kreun op haar stoel neervallen. Zij begreep, dat het spel nu volkomen ver loren was. Want als mr. Prums de deur van den kelder opende, zou hij ontdekken, dat da „dief", die er zich verscholen had, de zoon des huizes was! (Nadruk verboden). J. D, GRAFSCHENNIS. BELGRADO. 13 December (R.ö.) Te Ljublja na in Slowenië heeft zich een ergerlijk geval van grafschennis voorgedaan. Op het kerkhof vond men drie graven ge opend en de lijken waren eruit verdwenen. Naast de graven lagen 'n houweel en een spade. De politie is van meening, dat de schuldigen gezocht moeten worden onder medische stu denten die de lijken voor studiedoeleinden willen gebruiken. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTE RTJEI SACCHARINE-SMOKKELARIJ NAAR POLEN KATTOWITZ, 14 December (V.D.) De Pool- sche grenspolitie heeft een bende van 18 smokkelaars gearresteerd, die in het groot saccharine uit Duitschland naar Polen smok kelden. De smokkelaars hadden 4200 K.G. saccharine uit Duitschland over de Poolsche grens gebracht. De aan ontdoken invoerrechten door den Poolschen staat geleden schade beloopt on geveer 1 milloen zloty. Alle 18 smokkelaars konden worden gearres teerd en zijn naar het huis van bewaring te Kattowitz overgebracht. Notaris Lomeling peinsde wellicht over een ingewikkelde erfeniskwestie. En de kleine Verharen? Och, je behoefde de richting maar te volgen, waarheen zijn oogen zich wendden, om te begrijpen, hoe al zijn aan dacht in hunkering geconcentreerd was op de groote sappige peer, die midden op den dessert schotel prijkte. Verharen was een smulpaap, bij wien eten en drinken de eerste plaats innamen. Mevrouw Razelaer keek naar de klok. Kwart over elf: het afgesproken oogenblik. Op hetzelfde moment, precies volgens af spraak, ging plotseling het electrische licht uit. De eetkamer was in volkomen duister ge huld; de verschrikte kreten der gasten kregen in die duisternis iets dubbel-angstigs en hui veringwekkends. Hoewel zij op hetgeen te gebeuren stond ge heel was voorbereid, voelde mevrouw Razelaer zich gedurende één ondeelbaar oogenblik in een ijzige beklemming gevangen, s Maar weldra drong het tot haar door, dat zij geen tijd met aarzelen verloren mocht laten gaan Snel knipte zij het slot open van haar kostbaar parelsnoer en rukte zij zich het sieraad van den hals. Haar hand tastte in de richting waar haar echtgenoot zat. Binnen een seconde hadden twee zoekende handen elkaar gevonden; het parelsnoer was van bezitter ver wisseld. Dadelijk daarop gilde mevrouw Razelaer luidop, volgens afspraak: „Help, help! Een dlefl Mijn parelsnoer!" Er ontstond een paniek in de duisternis. Stoelen werden omvergeworpen; glazen vielen rinkelend van de tafel. Doch weldra flitste het licht van een zak lantaarn op. Er staan kaarsen in de- caadelabres - oto den schoorsteen! dreunde de forsche stem van mr. Prums. Lucifers werden aangestoken; één voor één ontstak men de kaarsen. Bij het flikkerende schijnsel, versterkt door het licht van mr. Prums' zaklantaarn, keken de gasten elkander in de verschrikte gezichten. Er heerschte verslagenheid en ontsteltenis. Mijn parelsnoer! Mijn kostbaar parelsnoer, jammerde mevrouw Razelaer. De dief heeft het mij van den hals gerukt.! En dan zenuwachtig wijzende in de richting van de serre: De glazen deur staat open. Daarlangs moet hij ontvlucht zijn! Fr klonk een verward geroep van stemmen. Allen snelden in de richting van den tuin. Mevrouw Razelaer" voelde een stillen triomf in zich oprijzen. De comedie was uitstekend geslaagd! Maar opeens dreunde de forsche stem van mr.Prums door de kamer: Doe geen moeite! Het parelsnoer is al te recht! Met uitgestoken vinger wees hij naar de tafel. Ja, inderdaad, daar lag het verdwenen parel snoer! Mevrouw Razelaer dacht, dat zij door den grond zou zinken. Hoe was dèt mogelijk? Haar ontstelde blikken ontmoetten die van haar echtgenoot, waarin schrik en woede ston den te lezen. Verward gonsden de stemmen der gasten dooreen. Wat beteekende die geschiedenis? Wie had het parelsnoer op tafel neergelegd. Mr. Prums legde zijn zware hand op den schouder van den kleinen Verharen. Ik zag, dat deze kerel-het -Snoer heimelijk Toen het oogenblik naderde, waarop het groote bedrog gepleegd zou wo'rden, voelde mevrouw Razelaer een koude huivering langs haar rug loopen. O zeker, alles was tot in de kleinste bijzon derheden geregeld. Het tuinpoortje stond open, evenals een der glazen serredeuren. Op het vloerkleed, achter het gordijn, dat de eetkamer van de serre scheidde, waren modderige voetstappen aan gebracht, om den schijn te geven, alsof de dief zich daar verborgen had. Precies om kwart over elf zou de zoon des huizes, die, naar 't heette, in het sousterrain ziek te bed lag, naar den kelder sluipen, om den hoofdschakelaar van het electrische licht uit te draaien. Te midden der duisternis zou dan mevrouw Razelaer haar paarlen halssnoer, dat voor twin tigduizend gulden verzekerd was, losmaken, en het sieraad overhandigen aan haar echtgenoot, die tegenover haar zat. Als het licht dan eindelij!' weer brandde, zou het halssnoer gestolen zijn! Gestolen in tegenwoordigheid van zes achtbare getuigen. De verzekeringsmaatschappij zou moeten be talen! Met een glimlach, die Iets schuws en pijn lijks had, keek mevrouw Razelaer den kring harer gasten rond. Zou iemand iets vermoeden van wat in haar omging? Och neen; elk was natuurlijk vervuld van eigen gedachten. Mr. Prums, die officier van justitie was bij de rechtbank, dacht waarschijnlijk aan zijn acten en paperassen. CHICAGO, 14 December (R.O.) Gisteren overvielen een zevental bandieten de Unity Trust-spaarbank alhier, bonden en blinddoek ten de vijf aanwezige beambten en braken 335 safe-loketten open. Zij wisten te ontkomen met een rijken buil aan sieraden, waarde papieren en baar geld De politie stelt een onderzoek in. Burgemeester mr. G. Dekelh van Soestcr* berg overhandigt den commandant van de vrijw. Brandweer, die, 10 jaar bestaal. het 'codel van ren manscliappenicagen, een geschenk aan hel-corgi*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 21