9 yree;>idelingen. SIMON EN DE DUCE. DONDERDAG 4 JANUARI 1934 BIJSTAND A \N BEHOEFTIGE Een volkenbondscommissie ontwerpt een internationale regeling. „Emigreerende" en „immigreerende" landen mmm DEMPEN EN SLECHTEN. OPHEFFING DER ARTSENSCHOOL. LICENTIES VOOR BIERINVOER. DR. COLIJN OVER DEN TOESTAND. De werkverschaffing en de schoonheid van Nederland. ONTWAPENING EN VOLKENBOND HERVORMING. CHEF DER DUITSCHE LEGER LEIDING BENOEMD. DE „OLIJFHEMDEN" IN BRAZILIË KARDINAAL FAULHABER TEGEN DUITSCHLANDS VER" HEIDENSCHING. ABESSYNIE'S KEIZER GAAT VLIEGEN. GROOTE FABRIEKSBRAND IN SAKSEN. DE A.S. KRONING VAN POE YI. BEZOLDIGING DER GEESTELIJKEN IN SPANJE. ERVARING GEHAD ,De vreeselijkste formaliteit" SAMENZWERING IN URUGUAY. DE REPUBLIEK LIBANON. GENEBAAL v. FALKENHAYN. f GEORGES JANNIOT OVERLEDEN. HARING IN RUIL VOOR PAARDEN DUIZENDEN TERECHTSTELLINGEN IN BUITEN-MONGOLIE? (Van onzen correspondent.) G e nè v e, 30 December 1933. De laatste maand van het voor de interna tionale samenwerking zoo ongunstige jaar 1933 heeft ons nog een ontwerp voor een wereld- conventie georacht, dat stellig in de eerste ja ren niet verwezenlijkt zal worden, doch dat toch een aantal goede gedachten bevat, die wellicht in afwachting van voor het sluiten van wereldconventies weder gunstiger tijden reeds in enkele regionale verdragen tusschen eenige naburige staten een plaats zullen kun nen verkrijgen. De commissie, die de onaangename taak en den te waardeeren moed gehad heeft, om een nieuwe poging in de richting van het wereid- recht te doen, is de door den voikembondsraad benoemde deskundigencommissie voor het vraagstuk van de bij stand verleening aan be hoeftige vreemdelingen. De commissie bestaat uit deskundigen uit Denemarken, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Polen, de Vereenigde Staten van Amerika en Zwitserland. Duitschland had na tuurlijk wederom, in tegenstelling tot Japan, geweigerd een lid in de commissie aan te wij zen. De commissi'è had het Fransche lid, den hoofdambtenaar van het departement van bui- tenlandsche zaken de Navailles, tot haar voor- zitter benoemd en koos- den Nederlandschen vertegenwoordiger prof. mr. C. W. de Vries tot ondervoorzitter. Prof. de Vries maakte ook deel uit van de uit 5 leden bestaande redactie commissie voor het ontwerpen van den tekst van een ontwerp-wereldconventie, nadat eerst de algemeene beraadslagingen der commissie de richting hadden aangewezen, waarin de redactiecommissie zich bij dit werk zou moe ten bewegen. In de jaren van wereldcrisis is de toestand van de behoeftige vreemdelingen natuurlijk niet aangenamer er op geworden. Meer dan ooit hebben de verschillende landen, die reeds groote zorgen voor hun eigen landgenooten hebben, slechts het verlangen armlastige vreemdelingen zoo spoedig mogelijk en met zoo weinig mogelijk kosten kwijt te raken. Het is begrijpelijk, dat deze houding van de regeeringen der landen, waar veel vreemde lingen plegen te verblijven, voor de humani taire vereenigingen een aanleiding is gewor den, om op internationale actie ter bescher ming van noodlijdende buitenlanders aan te dringen, en dat de zoogenaamde „emigratie- landen" natuurlijk hunnerzijds met geestdrift dezen aandrang ondersteunen. De door den volkenbondsraad benoemde deskundigencommissie voor het vraagstuk van de huLpverleening aan behoeftige vreemde lingen heeft geen gemakkelijke taak gehad, toen zij trachtte een ontwerp-wereldconventie te ontwerpen. Want de „immigratielanden", zooals Frankrijk en Zwitserland, hadden na tuurlijk heel andere opvattingen dan „emigra- tielanden", zooals Hongarije, Polen en Japan. De deskundigen uit de landen, waar veel ar me buitenlanders plegen te vertoeven, wensch- ten vaststelling van het beginsel, dat de lan den van herkomst der vreemdelingen verplicht zouden zijn de bijstandskosten aan het land van verblijf terug te betalen; bij gebreke van deze terugbetaling der kosten zou de regee- ruig van het land van verblijf het recht moe ten hebben den noodlijdenden buitenlander naar het Land zijnier herkomst terug te leiden. De „emigratielanden", wier levensstandaard over het algemeen ook veel lager pleegt te zijn dan die van de immigratielanden, zoodat reeds om deze reden de terugbetaling der on derhoudskosten hun zeer moeilijk zou vallen, verzetten zich natuurlijk met alle kracht te gen deze voorstellen. Het resultaat werd een compromis, dat echter heel wat meer met het standpunt der emigratielanden dan met dat der andere rekening houdt. Het ontwerp-con- ventle gaat van de gedachten uit, dat een recht op terugvordering der onderstandskosten niet bestaat en dat de teruglelding alleen behoort plaats te vinden, indien dit in het ibeiang van den behoeftigen vreemdeling en diens ge zin zou zijn. Alleen indien een vreemdeling reeds een jaar lang ten laste van het land van verblijf geweest is, heeft de regeering van de zen staat het recht de regeering van het land van herkomst voor de keuze te stellen terug betaling der onderstandskosten in de toekomst of terugleiding van den vreemdeling. Indien echter de vreemdeling reeds tien jaren in het tegenwoordige land van verblijf zou hebben gewoond, is de algemeene regel van geen te rugleiding en geen kostenvergoeding weder op dezen van toepassing. De deskundigen maakten zich weinig illusies, dat de door hen ontworpen conventie reeds spoedig zal kunnen gesloten en bekrachtigd worden. De verklaring van den Zwitserschen gedelegeerde, dat hij niet kon veronderstellen, dat deze conventie, die hij als een overwinning van de emigratielanden beschouwde, voor Zwit serland aannemelijk zou zijn, was reeds heel ontmoedigend. En andere deskundigen maakten eveneens eenige voorbenouden van beteekenis. Men moet het daarom toejuichen, dat de des kundigen bovendien een reek^ „aanbevelingen" hebben opgesteld, die de volkenbondsraad aan de regeeringen voor onmiddellijke navolging zou kunnen aanbevelen. Deze aanbevelingen, die zeer geschikt zijn voor belichaming in re gionale conventies tusschen eenige naburige staten, verkondigen het beginsel, dat de vreem deling op het punt van bij stand verleening zoo veel mogelijk met den eigen staatsburger zal worden gelijkgesteld en dat vooral naar de instandhouding van het gezin zal moeten wor den gestreefd. Over de veelomstreden kosten- kwestie en het terugleidingsrecht wordt in deze aanbevelingen gezwegen. Dit wordt aan de on derhandelingen tusschen de naburige staten zelf overgelaten. De deskundigencommissie spreekt echter de opvatting uit, dat, indien terugl'eiding overwogen wordt, met alle omstandigheden van socialen, materieelen en moreelen aard zal wor den rekening gehouden en dat in ieder geval voor een behoorlijk vervoer tot de plaats van bestemming zal worden gezorgd. Vooral wordt ook op een nauw contact tusschen de ladminis- tratieve diensten en particuliere steunorgani saties der landen van verblijf en van herkomst aangedrongen. Deze aanbevelingen der deskundigencommis sie zullen wellicht terstond praktisch nut kun nen bewijzen in afwachting van het tijdstip, dat de financieele zorgen der meeste landen weder wat zullen zijn verminderd en de edel moedige gedachten der volkenbondsdeskun digen, die in de ontworpen wereldconventie zijn neergelegd, door alle regeeringen zullen kunnen aanvaard worden. milii De nieuw benoemde chef van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, ving gisteren zijn werkzaamheden op het departement van Buitenl. Zaken aan. CELLENBOUW IN HET LEGER. Insuborclinaire uitingen een gevolg van communistische propaganda. In een artikel in het A. I. D., dai handelt over communistische propaganda do.r middel van „cellen" lezen we o.m. het volgende: Dat de communisten er alles op zetten om ook in Indië weer hun invloed te herwinnen en hiertoe het beproefde cellensysteen te baat nemen ligt in den loop der dingen! Zij zijn er blijkbaar zelfs reeds in geslaagd in dit opzicht in het Indische leger een basis te leggen voor deze propagandamethode. Zij doen soldaten in Nederland voor het Indische leger aanwerven van wie zij op aan kunnen dat deze de communistische partij van harte genegen zijn. Deze hebben dan een leerschool vor pro paganda doorloopen en zijn op hun commu nistische betrouwbaarheid en vastheid van overtuiging geducht getoetst. Hun voornaamste streven moet er op richt zijn ongehoorzaamheid te kweeken en te bevorderen en insubordinaire handelingen uit te lokken. Zij moeten met ,,de "jongens" praten en hun ontevreden maken, .kortom „rijp" voor de revolutionnaire actie. Het „A. I. D." weet nog te melden, dat voor de communistische africhting en het aanwij zen van deze elementen in Amsterdam in de Linnaeusstraat een bureau is gevestigd onder leiding van een zekeren „Bob" H„ een gewe- zen sergeant van de genie van het Indische leger. Nü is volkomen verklaarbaar, dat den laat- sten tijd insubordinatie en uitlatingen jegens meerdere als „ik sla je kop kapot, pestkop eenige malen de aandacht moesten trekken. Het zal noodig zijn de selectie bij het in dienstnemen van soldaten voor het Indische leger nog meer te verscherpen. Men weet, dat de Regeering kort geleden een commissie heeft benoemd, onder voorzitter schap van Prof. De Langen, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van de opheffing der Ned. Indische Artsenschool te Soerabaja in verband met de bezuiniging schrijft het A.I.D. Het is van belang hierbij op te merken, dat de Bond van Indische Artsen principeel gepor teerd is voor een opheffing van de Nias, aan gezien die organisatie zich op het standpunt stelt, dat het dualisme, d.w.z. het bestaan naast elkaar van twee soorten artsen-opleidingen, namelijk de Medische Hoogeschool en de Nias te Soerabaja, zoo gauw mogelijk dient te wor den opgeheven. In de praktijk toch hebben beide categorieën van medici, hoewel de basis der vooropleiding in menig opzicht van elkaar verschilt, volkomen dezelfde bevoegdheden. Bovendien heeft in de naaste toekomst, wan neer de toewijzing van studiebeurzen geheel zal ophouden, de Nias, vooral voor de Inlan ders, daar vele ouders hun kinderen niet voor eigen rekening kunnen laten studeeren, geen zin meer. De tegenwoordige directeur der Nias, Dr. Van Zeben, is op het oogenblik bezig met het verzamelen van cijfermateriaal en andere ge gevens, want het spreekt vanzelf, dat de com missie met diens oordeel in de eerste plaats rekening zal moeten houden. De commissie heeft reeds een oriënteerende vergadering gehouden. Zooals de zaken thans staan, is een directe opheffing van de Nias niet wel mogelijk. Aangenonren mag worden, dat tot een voorstel om die school geleidelijk op te heffen (na jaren zou de Nias geheel kunnen verdwijnen), door de commissie der Regeering in overweging zal wórden gegeven, daar één medische opleiding, namelijk de Hoogeschool, voldoênde door haar wordt geacht. Op 13 December 1933 is in werking getre den de Crisis-Bler-Invoerverordening. Met ingang van dien datum is de invoer van bier In flesschen, ander dan stout, binnen het tol- Het „Handelsblad" had een onderhoud met Dr. Colljn, ten huize van den premier, in wiens werkkamer een globe en een zware Statenbijbel de meest kenmerkende attributen vormden. Dr. Colijn zag nog weinig lichtpunten; wel vond hij, dat ons volk in de crisis blijk geeft, „dat het niet spoedig uit het lood wordt ge slagen". Ons productie-systeem heeft zich in- tusschen wat meer aangepast bij de mogelijk heden van afzet. Op de vraag, of onze staatsin stellingen de proef van deze tijden zouden doorstaan, antwoordde de premier: Ik ben stellig van oordeel, dat er geen en kele reden is om te meenen, dat onze staats instellingen die proef niet zouden kunnen doorstaan. De samenwerking tusschen de Re geering eenerzij ds en de overige door de Grondwet aangewezen instanties, die tot me dewerking aan het Regeeringsbeleid geroe pen zijn dat zijn de Raad van State en de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft niet slechts niets te wenichen over gelaten, maar is boven mijn lof verheven. Afgezien van enkelen is er een algemeen be sef, dat deze tijd roept om een zeer bijzon dere opofferingsgezindheid. Zelfs de S.D.A.P, die niet in het Kabinet vertegenwoordigd is, heeft bij menige gelegenheid blijk gegeven de noodzakelijkheid van medewerking in te zien, bij onderwerpen, waarbij voorheen die medewerking nimmer werd verleend. Een zwak punt is hier en daar nog de onvoldoen de bereidwilligheid van Gemeenteraden om te doen wat de nood van den tijd eischt. Maar ook hierbij valt verbetering waar te nemen. Amsterdam b.v. gaf een loffelijk voor beeld. En voor het overige heeft de Regee ring zich gewapend met volmachten, die haar in staat stellen in te grijpen, waar dit noodig is. Wanneer de toestanden zich bujven ontwik kelen zooals zulks in de laatste maanden het geval is geweest, zal er naar mijn meening geen enkel gevaar bestaan voor een groeiende volksbeweging, die onze beproefde staats instellingen onder den voet zou loopen. Men moet bovendien niet vergeten, dat waar zulks wel geschied is, dit plaats vond in landen, waar de volken nog maar zeer kort hadden geleerd deel te nemen aan de behartiging van hun eigen belangen. In Nederland is dat anders. Van den Bourgondischen tijd af, is het Nederlandsche volk gewoon geweest in één of anderen vorm zelf deel te nemen aan de verzorging van eigen behoeften. Ten slotte vroeg de interviewer het gevoelen van Dr. Colijn over de plaats van ons vader land ten opzichte van de andere mogendheden en over internationale samenwerking: De plaats van Nederland temidden der andere mogendheden behoort naar mijn oor deel te blijven, wat zij altijd geweest is, d.i. handhaving van ongerepte zelfstandigheid en ons dus afzijdig houden van elke ver bintenis met anderen, die aan onze terecht geroemde zelfstandigheidspolitiek afbreuk zou doen. En dat geldt niet alleen in den engeren politieken zin, maar ook op het ter rein van de handelspolitiek. Wij zijn een volk, dat door handel en scheepvaart groot gewor den is. En beide vorderen, dat onze vlag in alle havens en onze goederen in alle landen hun plaats weten te veroyeren. Dit brengt mee, dat Nederland vooraan behoort te staan bij de bevordering van pogingen tot nauwere internationale samenwerking. Ook in dit op zicht hebben we een verleden, waarop we met voldoening kunnen terugzien. En we stellen er een eer in, in dit opzivht niet achter te blijven bij hen, die ons voorgingen. Stellig zijn de vooruitzichten op het oogenblik vooral op handels-politiek gebied niet gunstig, maar het is niet aan te nemen, dat een Richard Cobden slechts éénmaal geboren zou worden. Er komt een tijd, dat dé autarkische strevin gen tot een zoodanige inschrompeling van welvaart en cultuurleven 2ullen leiden, dat men eenmaal weer de boeien, die n,u geslagen zijn, zal verbreken. En het moet Nederland's eer zijn, altijd door daartoe te blijven opwekken Het blijkt meer en meer, dat de werkloos heid in Nederland extra-werk geeft aan de ijveraars voor het behoud der monumenten van kunst en geschiedenis. De werkloosheid heeft ten gevolge, dat de overheid waar mo gelijk op werkverschaffing uit is, en voor die werkverschaffing moeten objecten worden aan gewezen. Wat is nu eenvoudiger dan grachten te dempen en wallen te slechten? Er kunnen vele ongeschoolde arbeiders langen tijd mee aan den gang gehouden worden, zoodat deze werkzaamheden zeer geschikt zijn voor het doel. De verliespost wordt echter geboekt, op een andere rekening, waar onweegbare waar den van oud stadsschoon en historische over- blijfseden moeten worden afgeschreven. „Heemschut" signaleert twee van zulke ge vallen. Te Monnikendam blijkt men de schoonheid van 't oude lieve stadje niet te begrijpen, er niet veel voor te voelen. Er zijn enkele inwo ners die dit wel aanvoelen doch hun getal is klein. Daarbij de werkverschaffing. Daarom zou gedempt worden de gracht langs Bloemen- daal en Niesenoortsburgwal. Heemschut pro testeerde. Al of niet ingevolge dit protest be zocht Monumentenzorg Monnikendam; denke lijk wordt nu alleen de Niesenoortsburgwal ge dempt. Omdat dan de waterloop dichtgezet wordt en aan het onderhoud der grachten mets gedaan wordt, zal later de andere gracht wel volgen. Was Heemschut's raad om in werkver- schaffng de grachten op te knappen zoo dwaas, uitdiepen, sohoeiingen, riolen, boomen? Het tweede geval betreft de vestingwallen van Doesbug. Toen voor enkele jaren de vesting Doesburg opgeheven werd, verkocht het R(jk Depar tement van Oorlog via Departemén van Finan ciën een groot deel dezer vestinggronden aan de gemeente Doesburg, blijkbaar zonder eenige beperkende bepaling. Dit is wel merk waardig omdat de nog geheel give en alleen wat verwaarloosde vestingwal rr£t grachten en toebehooren een monument vorntt van geschie denis en kunst evengoed als een oud bouwwerk. Nu moge men eenerzijds denken dat een monu ment in het algemeen veilig besorgd is bij een Gemeentebestuur, anderzijds is Hit te betwijfe len. Vooral hier, waar de werkverschaffing rondspeurt naar werkgelegenheid en het af graven van wallen en het laten glijden van den grond in de lager gelegen droje binnengracht werk is dat ieder kan. Helaas ja, de schoon heid en de geschiedenis vernillen en vervlak ken, dat kan iedereen, zegt .Heemschut". De Werkverschaffing kreeg van den Minis ter van Water-staat opdracht r- alvorens met het afgraven der wallen van Doesburg te be ginnen de meening te vragen der contact commissie inzake natuurbescherming. De con tact-commissie wees aan om een spoed-advies uit te brengen de heer H. Cleyndert als be stuurslid zoowel van de vcreeniging tot be scherming van natuurmonumenten als van Heemschut en de secretaris van Heemschut, terwijl ter meerdere deskundige toelichting ge vraagd werden mede te gaai) de heeren W. H, Schukking, majoor der genie, bestuurslid der stichting Menno van Coehoorn en Ir. A. M. Kuysten, inspecteur der Volkshuisvesting, se cretaris van het Geldersch Genootschap. Het rapport van de heere» Kok en Cleyndert komt tot de conclusie, dat de. uitvoering van de werken aan de buiten-vestinglinie in den door de gemeente Doesburg gedachten vorm zoowel uit cultuurhistoriscï als uit landschap pelijk en stedebouwkundig oogpunt ten zeerste betreurd zal moeten worden, terwij' het zeer wel mogelijk is een andere oplossing voor het werkverschaffingsprohleer» te vinden, welke aan al de te stellen eiscben zal voldoen, en waardoor de gemeente Daesburg tenslotte ten zeerste gebaat zal zijn. Als militair deskundige heeft majoor Schuk king een toelichting gegeven. Het wordt door hem betwijfeld of er van zulke oude vestingliniën als te Doesburg nog meer even gave voorbeelden zullen zijn aan te wijzen. Schending van bit historisch monu ment zou daaom ten zeefste te betreuren zijn. Londen, 3 Januari (R.O.) De correspondent van de „Morning post" te Rome verneemt, om trert de besprekingen, die tusschen sir John Simon en Mussolini zullen plaats hebben, dat de luce samenwerking wenscht tusschen Enge land en Italië, om de hangende vraagstukken op te lossen. Mussolini verklaarde zich tegen stander van een herbewapening van Duitsch- latd Hij wil een vergaand ontwapeningsplan en gelooft daarom, dat het beter is, aan Duitsch laid eenige concessies te doen en daardoor overdreven eischen in de toekomst te verhin- d(ren. Wat de hervorming van den volkenbond aan gaat, heeft Mussolini de volgende punten opge- sleld: 1). Het statuut van den volkenbond moet los gemaakt worden van de vredesverdragen. 2). Afschaffing van de artikelen, die betrek king hebben op het toepassen van sancties. 3). Wijziging van het rechtsstandpunt der ver schillende leden van den bond, naar gelang hunner verantwoordelijkheid. De correspondent gelooft, dat de Italiaansche regeering, in vervolg op de besprekingen te Rome, schriftelijke voorstellen zal doen aan het secretariaat van den volkenbond en aan de groote mogendheden. BERLIJN, 3 Januari. (D.N.B.) De rijkspresi dent heeft op voorstel van den rijksweer- minister den bevelhebber in Wehrkreis 111, luitenant-generaal Freiherr von Fritsch, met ingang van 1 Februari 1034 tot chef der leger leiding benoemd. SAO PAULO, 3 Januari (R.O). Sinds de re volutie van 1930 zijn in Brazilië verschillende nieuwe politieke groepen ontstaan, en één der meest op den voorgrond tredende hiervan is die der „olijfhemden". Ongeveer de helft van de tien millioen be woners-van den staat Sao Paulo zijn van Ita liaansche afkomst en het fascisme heeft daar door voor de jongere generatie een groote aan trekkingskracht. De beweging der „olijfhemden" heeft de Grieksche letter sigma als haar embleem ge kozen. Zij h eft zich eenig aanzien verworven, doordat onlangs een vooraanstaand Brazi liaanse!) letterkundige, voorzitter van de Bra- ziliaansche academie van letterkunde, tot haar is toegetreden. De „olijf" emden" houden Zondagsmorgens pc ades in Sao Paulo. BERLIJN, 3 Januari. (H.N.) Naar ret „Berl. Tagebl." uit München verneemt, is ae aarts bisschop van München, kardinaal Fauihaber m een preek in verzet gekomen tegen dm kringen in Duitschland, welke den ouden Wodandienst trachten te herstellen. van de ZURICH, 3 Januari (V.D.) De keizer Abessinië heeft voor eigen gebruik van Zwitsersche luchtverkeersmaatschappij Swis sair een vliegtuig aangekocht en wei een Fok ker 7b 3m,uitgerust met drie 220 p k. Arm strong Siddeley-Linx motoren. Het toestel wordt door den Zwitserschen vlieger Mittelholzer naar de Abessinische hoofd stad Addis Abeba gevlogen. In het vliegtuig zal op bevel van den keizer een troon worden ingebouwd .Hij zal het voor namelijk gebruiken voor inspectiereizen. Het toestel werd gebruik voor den geregeldcn luchtdienst ZürichBerlijn. Mittelholzer heeft er zijn vierde Afrika-vlucht naar het Tsaad- meer mee gemaakt. WERDAU (Saksen), 3 Januari. (V.D.). Heden middag is brand uitgebroken in de textiel fabriek van Kahnef A.G. Tegen 18 uur stond bet geheele gebouw van drie verdiepingen in vlammen. Het bedrijf zal slechts gedeeltelijk kunnen worden voortgezet. LONDEN, 3 Januari. (H.N.) Uit Tsjangtsioen wordt gemeld, dat de Mandsjoerijscht regee ring een bijzondere commissie heeft benoe°md. om het plechtige ceremonieel voor de kroning van Poe Yi tot keizer van Mandsjoerije vast te stellen. De regeering heeft het keizerlijk hof van Japan uitgenoodigd, de plechtigheid bij te wonen. De keizer van Japan zal zich waar schijnlijk door zijn broeder laten vertegen woordigen. ENGELAND KAN WEL WAT REGEN GEBRUIKEN. LONDEN, 2 Januari (V.D.) Reeds gedurende een periode van negen maanden is er in groote deelen van Groot-Brittannië weinig regen ge vallen. Het water overal in de rivieren is zeer laag en sommige beekjes zijn zelfs geheel op gedroogd. In de groote plaatsen heeft men nog geen last van de droogte, maar in eenige kleine ste den heeft men toch de watervoorziening moe ten beperken, terwijl in eenige landelijke stre ken, in het bizonder in hooggelegen dorpen, een moeilijke situatie is ontstaan. Zelfs in het me- rendistrict .en de streken in Wales wordt de droogte ernstig gevoeld. De rivier Axe heeft het laagste peil behaald, dat ze ooit heeft be reikt. Oudheidkundigen hopen, dat zij, van de ge legenheid kunnen profiteeren, om spelonken binnen te gaan, welke nog nimmer door be schaafde menschen zijn betreden. Er is o.a. een hol, dat ongeveer 3000 jaren geleden bewoond was door een stam, welks pottenbakkerskunst is bekend geworden en waarvan oudheidkun digen de gewoonten hebben kunnen vaststel len. HET TREK-INSTINCT VAN VOGELS Ornitologen van het Carnegie Instituut te gebied van Nederlandsch-Indië verboden, ten- Washington hebben zich den laatsten tijd weer MONTEVIDEO, 3 Januari. (V. D.) Gisteren verschenen voor den krijgsraad te Montevideo 10 officieren, tien onderofficieren en 40 sol daten, die beschuldigd werden van samenzwe ring tegen de regeering van Uruguay. Zij zou den o.a. in relatie staan met groepen burgers, die bezig zijn zich geleidelijk van wapens te voorzien en die een staatsgreep tegen de regee ring voorbereidden. zij overgelegd kar. worden een door of van wege den Directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel af te geven Invoervergunning. Tot het verkrijgen van deze vergunningen komen alleen in aanmerking die importeurs, welke in het jaar 1931 geregeld bier binnen het tolgebied van Nederlandsch-Indië hebben ingevoerd. Te dien einde worden alle impor teurs, welke aan dezen gestelden eisch voldoen, uitgenoodigd aan het Hoofd der Afdeeiing Han del van het Denartement van Landbouw. Nij verheid en Handel te lata via-Centrum, Seh ooi- weg 7, uiterlijk voor 20 December 1933,. des noods telegrafisch, op te geven de literhoeveel- heden bier in flesschen, ander dan stout, in de jaren 1931 en 1932 door hen ingevoerd, alsmede, de landen van oorsprong van het bier. Deze voorloopige opgave dient uiterlijk voor 13 Januari 1934 gestaafd te worden door over- legging van de op dezen invoer betrekking hebbende cognossementsfaeturen en/of in- voerpassen met de daarbij behcorende boom kwitantie. Opgaven, welke na de hierbovengenoemde data worden ontvangen, worden, bijzondere omstandigheid voorbehouden, niet verder in behandeling genomen. Ook voor thans zeilende partijen is een in voervergunning vereischt, welke kan worden aangevraagd bij bovengenoemde Afdeeiing Handel, waarbij tevens moet worden opgege ven het land van oorsprong van het bier? als mede den naam van den stoomer, waarmede het bier wordt aangevoerd. bezig gehouden met de bestudeering van het trek-in3tinct van vogels en vooral met hun oriëntatie-vermogen, waardoor zij zelfs over zeer groote afstanden hun nesten weten terug te vinden. Onder andere werden -5 volwassen meeuwen, die hun nest hadden te Bird Key, een eiland in de golf van Mexico, door een schip dat naar New York ging, meegenomen en bij Kaap Hatteras losgelaten. Vijf dagen later waren twee dezer meeuwen op hun nest terug, terwijl de andere drie gezien werden in de buurt van hun nest, waarvan zij echter door andere meeuwen waren verdreven. De vogels moeten dezen afstand van meeer dan 1000 mijl zonder omwegen gevlogen hebben. De meeuwen uit de Poolstreek leggen zelfs veel grootere afstanden af. Meeuwen uit het Noordpoolgebied zouden in den winter zelfs naar het Zuidpool-gebied vliegen en dan een afstand van ongeveer 8000 mijl afleggen. PIERRE DE LA GORGE t Te Parijs is Dinsdagavond 98 jaar oud, over leden de bekende historicus Pierre de la Gorce, lid van de Académie. Op zijn ziekbed werd hij dezer dagen nog bevorderd tot officier van het Legioen van Eer. De dezer dagen op ?4-jarigen leeftijd over leden lady Rosslyn heeft een ervaring gehad, die maar weinig-vrouwen van niet-vorstelijken bloede ooit opgedaan hebben. Zij heeft namelijk het aanzoek van Koningin Victoria, om de hand van haar dochter (die later met den graaf van Warnlck trouwde) voor den hertog van Albany afgeslagen. Disraeli, met wien lady Rosslyn, evenals trouwens met Gladstone, zeer bevriend was, had de koningin op het denkbeeld gebracht, de hand van de zeer mooie dochter dezer dame voor haar zoon te vragen. Deze was het achtste kind van koningin Victoria en huwde met prinses Helena van Waldeck, die reeds na en kele jaren weduwe werd en zelf op 1 Septem ber 1922 overleed. De koningin schreef een formeelen brief, waarin het huwelijjc werd voorgesteld, maar de gravin van Rosslyn sloeg het aanzoek af, omdat 2ij datgene, wat zij „de vreeselijke for maliteit van het V'ctoriaansche hof" noemde, voor haar dochter vreesde. Natuurlijk gaf zij een anderen reder op. Zij schreef aan den koningin, dat de voorgestelde bruid nog te jóng was. Haar dochter liet zij van het aan zoek onkundig. Haar echtgenoot, lord Rosslyn, was een der weinige intieme vrienden van Disraeli en stond ook bij koningin Victoria in hooge gunst. Hij behoorde tot de geestigste mannen uit een geestrijken tijd en aan het hof kon hij geschie denissen vertellen, welke ds hovelingen deden sidderen voor de uitwerking, die zij op de koningin zouden hebben. Maar Victoria, hoe streng ook, was steeds vcor geest en humor vatbaar en niemjmd lachte hartelijker om de uitvallen van lord Rosslyr dan zij. Daarentegen placht de graaf zich erover te beklagen, dat de eenige psrsoon, die zijn gees tigheden niet op prijs ken stellen, dé gravin was, een verwijt, dat lad) Rosslyn steeds zeer kalm opnam, daar het 't eenige was, dat hij ooit tot haar gericht hee.lt. MADRID, 3 Januari. (R.O.) Door de jongste regeerings-wisseling in Spanje zal vermoede lijk het staatssalaris dat de priesters tot nu toe ontvingen, doch dat door de vorige regee ring met ingang van 1 Januari van dit jaar was afgeschaft, worden doorbetaald. De nieuwe regeering steunt voor een groot deel op de katholieken en hoewel minister president Lerroux verklaard heeft, het budget van 1933 niet meer te kunnen belasten, heeft hij toch beloofd, de priester-salarissen althans gedeeltelijk, uit te betalen. BERLIJN, 3 Janus-1. (D. N. B.). De generaal der cavalerie b. d. E«.«enius von Falkenhayn is Woensdagmorgen in rijn woning te Berlijn op 80-jarigen leeltijd overleden. Hij was in. den wereldoorlog aanvoerder van het 22ste reserve-korps. EEN VAN DIJCK VERBRAND Ten huize van den bekenden kunstverzame laar John Gleeson te Ottawa in Canada, heeft een brand gewoed, waarbij een „Koor der En gelen" werd vernietigd. De waarde van het kunstwerk wordt op 150.000 dollar geschat. Reuter seint ons uit Parijs: De bekende schilder en teekenaar Georges Janniot is gisteren in den ouderdom van 86 jaar overleden. Janniot illustreerde o.a. de werken van Victor Hugo, Maupassant en Zola. Versterking van het uitvoerend bewind. BEIROET, 2 Januari. (R. O.) Er is een be sluit afgekondigd, waarbij de organisatie en de functionneering van het openbaar gezag in de republiek Libanon wordt geregeld. Het besluit voorziet in een hooft} der regee ring met den titel van president der republiek, die het uitvoerend bewind voert met behulp van een minister van buitenlandsche zaken, die alleen tegenover hem verantwoordelijk is, en van een regeeringsraad. De kamer bevat één afgevaardigde per 50.000 inwoners, dat i3 in totaal 18 leden, die bij al gemeen kiesrecht worden gekozen en zes, die worden benoemd op advies van den regeerings raad, die zal bestaan uit den minister van bui tenlandsche zaken, de directeuren der alge meene diensten en. twee der hoogste rechter lijke ambtenaren. De algemeene strekking van het besluit is versterking van het uitvoerend gezag, om paal en perk te stellen aan de misbruiken die den ondergang van het vorige regime ten gevolge hadden. KOPENHAGEN, 3 Januari. (R.O.) De Deen- sche regeering heeft voorgesteld, gedurende dit jaar 60.000 ton Deensche haring te verkoopen voor 10.000 Poolsche paarden. Voor de vangst van dezen haringvoorraad zal een schip van 10.000 ton of twee van 6.000 ton in de vaart worden gebracht weike voor namelijk aan de kust van IJsland zullen opereeren. HONDERDVIJFTIENJARIGE OVERLEDEN. NEW YORK, 3 Januari. (V.D.) Te Piacerville in Californië is overleden Edmund Cooper, die volgens zijn eigen verklaring 115 jaar oud moét zijn. Hij was Ier van geboorte en afkomstig uit Dublin, vanwaar hij naar Californië trok tijdens de groote rush van 80 jaar geleden. DE BIJEENKOMST VAN RIJKSLEIDERS. BERLIJN, 3 Januari. (V.D.) De bijeenkomst van rijksleiders welke yan 5 tot en met 7 Januari a.s. op den Ober Salzberg zou worden gehouden, is tot einde Januari uitgesteld en zal dan te Berlijn worden gehouden. GEZIN DOOR WAANZINNIGE BEDREIGD. BERLIJN, 2 Januari. (V.D.) De kunstschilder Waldemar Hannemann, die bij familie te Zeh- lendorf had overnacht, kreeg vanmorgen te gen zes uur plotseling een aanval van razer nij. Met een tafelmes bedreigde hij zijn fami lieleden, die in een achterkamer konden vluch ten. De ongelukkige vernielde de geheele woning inrichting, trok schilderijen van de muren en sloeg de ruiten in. Het opgesloten gezin, dat zich niet naar bui ten kon wagen, liet tenslotte een. der zonen langs een touw van de tweede verdieping naar beneden glijden om telefonisch de politie te waarschuwen. Ook de politie, die weldra arriveerde, werd door den waanzinnige bedreigd en een der agenten werd licht gewond. De politie, die geen geweld wilde gebruiken, waarschuwde de brandweer, die met een wa terstraal den patient trachtte te overweldigen. Hannemann sprong toen echter uit een raafri cp de binnenplaats, waarbij hij door een glazen waranda viel en ernstige snij wonden opliep. Bloedend rende hij naar het nabij gelegen bosch, waarin hij spoorloos verdween. De politie achtervolgde hem, doch heeft hem tot nu toe niet kunnen vinden. TWEE AUTOBUSSEj! BOTSEN TEGEN ELKAAR. PARIJS, 3 Januari. (V. D.) Tusschen St. Etiennes en Firminy kwamen in den afgeloopen nacht twee autobussen met elkaar in botsing. Aile 15 inzittenden werden gewond, eenigen levensgevaarlijk. Voorts kwam gisteravond nabij Autun een volle autobus tengevolge van den ijzel te slip pen en reed in volle vaart tegen een muur. Acht personen werden vrij ernstig gewond. EEN ELECTRICITEITS-BOYCOT. BOEKAREST, 2 Januari. (V.D.) Dezer dagen werden de electriciteits tarieven der gemeen telijke electriciteitswerken in de stad Bloesti, het economisch centrum van het Roemeensche petroleum-gebied, verhoogd. Als protest hiertegen besloten de bewoners de electriciteitswerken te boycotten, zoodat er in de geheele stad niet langer van electrisch licht gebruik werd gemaakt. De boycot, die algemeen werd toegepast, slaagde uitstekend. Tot zelfs in de grootste winkels in de voornaamste winkelstraten van Bloesti zag men de etalages met kaarsen ver licht. Pas tegen Kerstmis besloot de gemeenteraad van Bloesti tot verlaging der electriciteits-ta- rieven, waardoor juist vóór Kerstmis de boycot werd opgeheven. TOKIO, 3 Januari. (R. O.) Volgens spaarzame doch betrouwbare berichten vluchten duizen den nomaden uit buiten-Mongolië naar Hsing- King, aangezien zij Vreezen voor represailles van de sovjet-troepen na den anti-sovjet opstand te Urga in November. De sovjet-troepen moeten reeds duizenden personen terechtgesteld hebben. VERONA, 3 Januari. (R. O.) Aan het Lago di Garda is een rotsblok van 50.000 ton omlaag gestort op een aantal arbeiders. Twee arbeiders werden op slag gedood. De rouwstoet met het stoffelijk overschot van don vermoorden minister-president Duca vertrekt van Sinaïa te Boekarest. Achter den wagen volgt Angelesco, Du ca t opvolger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2