WÊm MA ANDAG 8 JANUARI 1934 1 DE KLEINE REISWAGEN. Proeftocht met club-coaches naar de Schelde-stad. DE BRAND AAN DE PARALLELWEG. GENEESMIDDELEN VOOR ZIEKEN- FONDS-PATIENTEN. Man en vrouw voorloopig in arrest gesteld. Het vee had schurft. ROTTERDAMSCH ZANGERSVERBOND HULDIGING H. A. MEERUM TERWOGT. DE TRUC GING NIET OP. MAASSLUIS VLAARDINGEN DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. HARDHOORENDE DOOR TREIN GEGREPEN. IN KOKENDE MELK GEVALLEN. MOBILISATIE-MAKKERS BIJEEN ROTTERDAMSCH® SCHAAKBOND. DE SCHAAK-MACHINE AARDBEVING BIJ HET RANAU- MEER. mmmm Logisch. O— ~0- Evenals in het stadsverkeer in den laatsten tijd wordt waargenomen, hoe het vroegere type taxi's van groot formaat verdrongen wordt door de z.g. klem-taxi's, welke door gering benzine- en olieverbruik en gering gewicht resp. lage belasting zóó economisch geëxploiteerd kunnen worden, dat een ingrijpende verlaging der vervoerstarieven bij hitensief gebruik mogelijk werd, zoo mag het ook waarschijnlijk worden geacht, dat de groote en in exploitatie kostbare autobussen en touringcars, in menig geval ver vangen zullen worden door kleiner materieel. Aangezien nu bovendien het reizen in zeer groote gezelschappen menigmaal bezwaren ont moet en velen daarentegen de voorkeur geven aan het reizen in kleinere groepep, is de N.V. van der Schuyt's Keederij er toe overgegaan een nieuw type reiswagen met een accomodatie voor ten hoogste 14 personen in het verkeer te brengen, onder den naam van „ciub-coach". De wagens werden voorzien van bijzonder soe pele veeren van speciale constructie, inwen dige verwarming, open-dak-constructie, inge bouwde kofferbergplaats en ook overigens met bijzondere zorg gecarrosseerd. In verband met de oplevering van het eer ste viertal dezer clubcoaches werd van uit de Maasstad dezer dagen een excursie gemaakt naar de Scheldestad, eene excursie waaraan door verscheidene Nederlandsche journalisten werd deelgenomen. Dit was voor de Antwerpenaren, zoowel het gemeentebestuur als de journalisten-organisa ties, aanleiding aan dit bezoek een min of meer officieele ontvangst te verbinden. En zoo geviel het, dat toen wij dezer dagen na een reis van een kleine drie uur de Schelde stad binnenvielen, in het bekende Century- hotel ter begroeting aanwezig waren de heeren De Boy,' voorzitter van den Antwerpschen journalistenbond, Reynders, voorzitter van den Bond van bestuurders der provinciale dagbla den en dr. Goris, bestuurder van den Fropa- gandadienst der stad Antwerpen en eenige tientallen collega's van diverse Antwerpsche bladen. Gezamenlijk werd hierna naar het mooie Antwerpsche Stadhuis gereden, alwaar weder om alles op een officieel bezoek scheen voor bereid. Boven den ingang van het Raadhuis wapperden de vlaggen van Nederland. België en Antwerpen en een kleine politiemacht was op de been èn cm ons bezoek ordelijk te doen geschieden èn zeker om daaraa nog eenig bij zonder cachet te verleenen. In de prachtige Leyszaal van het stadhuis geschiedde een ontvangst door den burgemees ter van Antwerpen, den heer Kam. Huysmans met een gevolg, bestaande uit den schepen voor Openbare Werken, den heer H. Somers, den secretaris van den burgemeester, den heer v. d. Casteele, den bestuurder van den Propag.- dienst der Stad Antwerpen, dr. Goris, dr. Mau- rits babbe, conservator van het Plantijn-Moretus Museum e.a. Burgemeester Huysmans hield een zeer ami cale toespraak, waarin hij op het nut der gees telijke en economische toenadering tusschen de Maas- en Scheldestad wses namens de Nederlandsen-.; journalisten werd hij hiervoor beantwoo-d door den heer Th. Cnosseh en voor de Reederij v. d. Schuyt door den directeur, den heer Verster waarna hij ons in een rond gang al de schoonheden van het fraaie stadhuis liet zien en de plannen ontvouwde voor de nieuwe st-'d op den linker Schelde-oever, waar na het gereedkomen van de Scheldetunnels een nieuw Antwerpen moet gaan verrijzen. In het bekende „Hotel de Londres" werd hierna de luch gebruikt, waaraan door een hon- jdBfdtal personen werd deelgenomen. De sche- 'voor onderwijs, de heer Eeckelers, hield hier aan tafel een toespraak. - In den middag werd onder leiding van ir, Thoffet een bezoek gebracht aan de Schelde tunnels, waarvoor natuurlijk vooral bij' de Rot- terdamsche journalisten veel belangstelling be stond in verband met de tunnelplannen in de Maasstad. Met de Flandria werd tenslotte een rond vaart gemaakt door de havens. Een bezoek aan het Plantijn-museum moest in verband met het vergevorderd uur tot een volgende gelegenheid worden uitgesteld. De vrij vlugge en comfortabele club-cooches brachten het gezelschap met een kort oponthoud tê Breda la eenige uren weer terug naar Rot terdam en de Residentie. Te dure geneesmiddelen onder woordmerk. Namens alle te Fotterdam werkende zieken fondsen. omvattende twee derden der Rotter- damsche bevolking, is een adres gezonden aan den Minis'er van Economische Zaken. Het valt niet te ontkennen, aldus dit adres, dat het Nederlandsche volk de geneesmiddelen onder woordmerk veel te duur betaalt, omdat de (meestal buitenlandscha) fabrikanten hun producten veel te hoog in prijs houden têh opzichte van de vervangpreparaten en aldus schromelijk misbruik maken van de bekend heid en klank van het Woordmerk bij den voor- sehrijvencien medicus, waardoor veel geld der ziekenfondsverzekerden komt in het bezit van den fabrikant, dat veel beter besteed zou kunnen worden. Verzocht wordt het daarheen te leiden, dat het recht op een woordmerk, gedeponeerd voor geneesmiddelen, slechts voor 15 jaren wordt verleend en het recht op het woordmerk daarna geheel komt te vervallen. VERZEKERING MIJ. „SINT PETRUS". Meer bevredigende resultaten Het jaar 1933 was voor ons gunstiger dan 1932. Dit weerspiegelt zich vooral in de produc tie. Het netto ingeschreven bedrag Kapitaal- en Volksverzekering steeg n.l. over 1933 met totaal 2.557.733 (v. j. ƒ1.583.273), zoodat de totale verzekeringsstand op 31 December 1933 bedroeg ƒ26.661.078 (v. j. ƒ24.103.325). In de afdeeling spaarbrieven liep het inge schreven bedrag terug van ƒ71234.652 op ulto. December 1932 tot ƒ6.075.596, op ulto Decem ber 1933, wat grootendeels een gevolg is van Ket tot uitkeering komen van Spaarkas 1933. Vanaf 1 Januari 1934 nemen wij geen spaar- brieven meer aan. In Kas 1933 werd gemiddeld per 11-jarige spaarbrief van ƒ360 uitgekeerd ƒ444; per li- jarige spaarbrief van 125 werd uitgekeerd gemiddeld 153. De uitkeeringen bij overlijden Kapitaal- en Volksverzekering bedroegen 48.887 (v. j, ƒ53.213). Het koersverlies over 1933 Was zeer gering n.l. ƒ950 (v. j. koerswinst ƒ4.275). De overige beleggingen gaven behoudens een geringen achterstand in de betaling der hypo theekrente (f Vil tegen v. j, ƒ4.937) geen bij zondere moeilijkheden. Naar wij Verwachten, zullen de fln&nciéele resultaten over 1933 bevredigend zijn. BEEN AFGEKNELD. Zaterdag was de 23-jarlge J. v. W. uit de Reederijstraat aan de Maaskade bezig een Schip van de firma v. d. Schuyt vast te leggen Hij is daarbij met het rechterbeen in een staal draad bekneld geraakt, Waarbij het been hem ónder dé knie is afgeknéld. De ongelukkige is in - het' ziekenhuis aan dén Cooisingel opgé- Omtrent den Zaterdagavond plaats gehad hebbenden brand aan den Parallelweg te Ter- bregge, vernemen wij nog het volgende. Direct na het bekend werden van den brand, heeft de inspecteur van politie te Hillegersberg met de recherche zich naar het terrein van den brand begeven. Of er iets verdachts door de politie werd geconstateerd is niet bekend, doch wel, dat dadelijk de substituut officier van Justitie uit Rotterdam, mr. Reumer werd gewaarschuwd, die ook spoedig ter plaatse verscheen en onder wiens directe leiding het onderzoek werd voortgezet De vrouw van den heer L. is kort daarop naar het politiebureau overgebracht, en toen later de man en de knecht, die te Rotterdam melk hadden bezorgd, per auto terugkeerden, werden die eveneens naar het bureau van po litie overgebracht én aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Uit een en ander is komen vast, te staan, naar de politie ons mededeelde, dat de vrouw zéér roekeloos met de lamp in den stal te werk is gegaan en de brandende lamp, inpiaats van naar buiten te werpen haar in het stroo heeft gegooid. Van zelf vond het vuur daar gretig voedsel en laaiden de vlammen spoedig op. Uit verder onderzoek kwam vast te staan, dat hoewel eerst werd medegedeeld, zoowel door man, vrouw als knecht, dat de dieren kerngezond waren, later bleek, dat 4 koeien ernstig ziek waren aan schurft, terwijl een tiental andere koeien eveneens in lichteren graad door de ziekte waren aangetast. De koeien hadden dus een belangrijke waarde vermindering ondergaan, terwijl eenige weken geleden reeds twee koeien aan deze ziekte moeten zijn gestorven. De dieren gaven ook geen melk meer en kostten natuurlijk veel aan verzorging en voeder. De vrouw moet na het ongeval met de lamp geen hand hebben uitgestoken om de dieren te redden, wat zij wel had gekund, immers, zij is eerst naar haar woning gegaan, hoewel er op dat moment nog geen gevaar dreigde en heeft daar een kistje, inhoudende eenig geld, de bandpolis en andere paperassen, in veilig heid gebracht. Vervolgens is door haar in veiligheid ge bracht een costuum van haar man, een wek ker en een pendule met een paar antieke vazen. Het vuur in den steil brandde inmiddels lustig verder en niettegenstaande het geloei en gestamp van de koeien en de paarden die angstig werden, is de vrouw rustig doorgegaan en deed niets om de dieren uit den stal te redden. Het bleek dat L. met zijn hofstede op beurs polis was verzekerd voor een bedrag van circa 15.000. In het geheele onderzoek kwamen tal van vreemde dingen naar voren, wat de Officier van Justitie deed besluiten een bevel te geven tot voorloopig in arrest stellen van man en vrouw. De knecht van L. die bij thuiskomst de ge heele hofstede tegen den grond zag liggen en hoorde dat alle dieren om het leven gekomen waren, heeft zich dat zoo - ingetrokken, dat hij overspannen is geraakt en later, toen hij in het politiebureau onwel is geworden, naar het ziekenhuis te -Rotterdam moest worden overgebracht en aldaar opgenomen. Men was van oordeel, dat niettegenstaande de vlammen hoog oplaaiden en eenige bewo ners in samenwerking met de politie nog kans zagen eenige varkens te redden, ongetwijfeld de vrouw deze dieren allang in veiligheid had kunnen brengen. Het onderzoek duurt nog voort. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat man en vrouw naar het Huis van Bewaring zullen worden overgebracht. Twee dozijn vereenigingen ir drie avonden. Het Rotterdamsch Zangersverbond heelt een concertenserie georganiseerd, die over 3 Zon dagavonden veTdeeid wordt en waaraan wordt deelgenomen door twee dozijn bij het Verbond aangesloten vereenigingen. Wij kunnen dus re kenen op een octet per avondhet kan er voorloopig mee door. Gisteren hebben wij in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen den inzet van dit muziekgenoegen beleefd en daar een programma ontvangen, waarop zich' inderdaad acht zanglustige ensembles aanmeld den in de meest uiteenloopende formatiesal leen dames, alleen heeren, dames en heeren, kinderen en gemengd koor, alleen kinderen etc. In deze variatie zit o.i, wel de grootste at tractie van deze avonden, die waarschijnlijk meer noodgedwongen dan spontaan in ëlkaar gezet worden. Onwillekeurig krijgt men weer herinneringen aan een wedstrijd-systeem, al zit ten er bij de organisatie ook nog zooveel goede bedoelingen voor. Hét gaat niet aan de vocale prestaties van al de optredenden ook zelfs maar vluchtig te be spreken wij zouden te uitvoerig worden. Wij meenen slechts te moeten wijzen op het o. i. niet zóó heel verstandige idee, om een kinderkoor bijv. nog na de pauze te laten optreden, terwijl de klok reeds lang bedtijd heeft geslagen voor „de kleine stem"-metjes of voor het kinderlijke gedeelte van „De stem Vreewijk". Ook achten wij 't niet bijster paedagogisch, door kinderen het volgende liedje te laten zingen Kleine kroegjes, ja, die weet ik, Ook drie in getal, In 't eene pof ik, in 't andere drink ik, In 't derde raas ik meestal." Maar dit zijn eenige kwesties, die een vol gend maal gemakkelijk voorkómen kunnen worden, zoodat wij ze niet te zwaar zullen wegen. Zondag 21 Januari komt er weer een Ver- bondsavond. Zaterdagmiddag heeft in Bristol te Rotterdam nan.ens ae sportwereld de huldiging plaats gehad van den heer H. A. Meerum Terwogt, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als sportredacteur van de „N.R.Ct.". Een groot aantal bloemstukken van particu lieren en sportvereenigingen gaven de zaal een feestelijk aanzien. Van tal van andere belang stellenden waren er per brief of langs telêgra- fischen weg gelukwensehen binnengekomen en dit aantal was zoo groot, dat wij hier geen namen willen noèmen, maar volstaan met te .'.eggen, dat uit alle deelen van het land blijken van sympathie en waardeering aanwezig waren. De groote populariteit van den jubilaris bleek echter eerst récht, tóén om drie uur de heer Terwogt. vergezeld van zijn echtgenoote, aan wie bij den ingang een tuil rozen werd óver bandigd, de zaal binnentrad en verwelkomd werd door de huldigingscommissie. Van alle kanten waren belangstellenden en sportvrienden opgekomen, o.m. mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, de heer H. Nijgh, mr. C. G. v. d. Hoeven, resp. directeur en noofdredacteur en vele andere redacteuren van de „N.R.Ct.", vertegenwoordigers van voetbal verenigingen, scheidsrechters, sportbonden enz. Als tnleiding tot een schier eindelooze rij van sprekers ïam allereerst ,het woord de heer C. W. van Hasselt, voorzitter van het huldigings comité. Spr. huldigde den jubilaris voor het feit, dat hij deze 23 jaren niet alleen in dienst is geweest van de „N.R.Ct.", maar ook van de sport. Vroeger heette sport kinderwerk te zijn en daarom moeten wij de Nederl. dagbladpers dankbaar zijn, dat zij speciale sport rubriek en in het leven heeft geroepen, waardoor het tempo van den groei van het sportleven werd bespoedigd. Met de beste wenschen voor de gezondheid van den heer Terwogt, opdat hij nog vele jaren zijn mooie werk zal kunnen voortzetten, bood spr. een geschenk onder couvert aan. De heer Ch. A. Cocheret heeft daarop als ver vaardiger van een gedenkboek, Waarin geïllu streerd met 12 geestige sportvoorstellingen. de handleekeningen voorkomen van allen, die daartoe hebben bijgedragen, een geestig speechje gehouden. De heer Terwogt, hierna het woord nemend, herinnerde aan de prettige oogenblikken, die hij door de sport heeft gehad. Altijd heeft hij var. de sport gehouden en zal dat ook altijd blijven doen. De sport is gegroeid van iets kleins tot 'n belangrijken factor in Het dage lij ksche teven. Spr. brengt aank aan den -heer van Hasselt, den heer Cocheret en de verdere commissieleden; aan den heeren Nijgh en v d. Hoeven, die hem zoowel moreel als financieel in staat hebben gesteld datgene te doen, wat hij door zijn liefde voor de courant, de journa listiek en de sport heeft gedaan. Dr. D. J. van Prooye, voorzitter van den K.N.V.B., K. J. J. Lotsy, als consul van den Belgischen Voetbalbond en als voorzitter van de technische commissie, res. maj. G. van Rossem. bij ontstentenis van den voorzitter, mr. A. ba ron Schimmelpenninck v. d. Oye, namens het N.O.C., jhr. J. Feith, „voorzitter van de ver- eenigmg de Nederl. Sportpers, Jasper Warner, oud-voorzitter van den K.N.V.B., ir. J. Kips, namens de Zilveren Voetbalcommissie, ir. E. L. C. Schiff, voorzitter van de K.N.A.C., J. M. J. Korpershoek, voorzitter van de Vereeniging van Leeraren en onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding. C F. Kelienbach, voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond, A. H. W. Wee- kenstroo, voorzitter van den R.V.B., mr. Canter Cremers, bij ontstentenis van den voorzitter Edo Bergsma, namens den A.N.W.B. en anderen hebben in verschillende toonaarden de loftrom pet gestoken voor en hun dankbaarheid geuit jegens den jubilaris, die dit alles als een zond vloed over zich voelde glü-en, maar die er toch zeker wel door zal zijn overtuigd, dat hij zich in de afgeloopen 25 jaar in alle takHen van sport niet alleen, maar ook in het maatschap pelijke leven een zeer groot aantal vrienden .heeft verworven. Groote partij aardappelen in beslag genomen. Een sur veilleerende agent van politie heeft Vrijdagavond een groote gesloten verhuis- auto aangehouden, waarin zich 3500 kilo bo- venmaatsch-e aardappelen bleken te bevinden dié het eigendom waren van de aardappel handelaren de Gebr. S., die al meer wegens aardappelsmokkelarij met de politie in aan raking zijn geweest. Deze keer hadden zij een nieuwe truc ver zonnen en een grossier bereid gevonden mee te rijden om de aardappelen met zijn papie ren ie dekken. De grossier kwam onderweg er echter achter aan wat Voor een zaakje hij zijn medewerking had verleend en was toen ook onmiddellijk uitgestapt. De aardappelen die dus ongedekt waren zijn in beslag genomen en tegen de gebr. S. is pro ces-verbaal opgemaakt. INBRAKEN Zaterdagavond is er ingebrokén in de wo ning van' B. S. aan de Vredenoordk'aóe. Ont vreemd zijn een bedrag van 30.— en een radiotoestel. Zaterdagnacht is ingebroken In de slage rij van W, v. H. aan den' Crooswij-kscheweg waar een bedrag van 40.gaspenningen en 15 po-nd vleeseh zijn buit gemaakt. GESLAAGD. Bij het op 5 en 6 dezer te Hilversum ge houden examen in de moderne talen voor po- litie-ambtenaren beneden den rang van inspec teur van politie, behaalde de heer G. van Sint maartensdijk, agent van politie alhier, de di ploma's voor de Duitsche en Engelsche taal. SCHEEPVAARTVERKEER VULCAAN- HAVEN 1933. In 1933 zijn in de Vulcaanhaven 328 sche pen binnengekomen met een totaal inhoud van 2.915.034 bruto M3. Deze schepen wareft Van de volgende nationaliteit: Nederland 90; Frankrijk 62; Duitschland 45; Noorwegen 19, Engeland 27; Zweden 26; Spanje 7; Grieken land 6; Italië 10; Denemarken 6; Rusland 6; Joegó-Siavië 4; Finland 15; Estland 1; Lethland 4. Hiervan waren 122 schepen om erts te los sen, 3 om kolen te lossen, 76 om te bunkeren, 96 om koler. te laden, 2 om ijzer te laden, 2 om kunstmest te laden, 8 om kunstmest te lossen, 10 om teer te lossen, 7 om olie te lossen, 1 om creosoot te lossen, 1 om teer' te lossen, en te laden. Van de 328 schepen hebben er 38 na lossing een uitgaande kolenlading ingenomen. DERDE ORDE. Hedenavond, wordt in het R. K. Vereni gingsgebouw een bijzondere algemeene ver gadering gehouden, tevens propagandaverga- dering, van de Derde Orde van Sint-Fran- ciscus. De heer E. Francke uit Den Haag komt dan spreken over: „St. Franciscus en de geest van onzen tijd". Toegankelijk voor sertiaris- sen en andere belangstellenden. (Ingezonden). De Financieele Commissie van het Comité voor Bijzondere Joodsche belangen schrijft ons; Onherroepelijk moet over 14 dagen de hulp verleening gestaakt en moeten de Duitsche vluchtelingen aan hun lot overgelaten worden, daar de kas van het „Nood fonds 1933" dan uitgeput is. Deze ramp moet worden voorkomen en dit is mogelijk wanneer in ons land van de honderddui zenden couranten lezenden slechts 7000 zich verbinden elke week één gulden voor de vluchtelingen bij te dragen. Duizenden en nog eens duizenden Christenen niet minder dan Joden zullen verontwaardigd zijn wanneer zij vernemen, dat de vluchtelin gen aan honger en ellende prijsgegeven wor den omdat in het gastvrije Nederland voor dit handje vol menschen geen voedsel en eerste levensbehoeften zijn bijeen te brengen. Het Comité voor Bijzondere Joodsche belan gen heeft wel dit bovenstaand besluit geno men; de redactie kan echter niet gelooven dat dit besluit zal worden uitgevoerd, omdat zij overtuig'd is, dat er wel 7000 personen bij het lezen van dit ontstellende bericht onmiddellijk het besluit zullen nemen en de daad bij het woord zullen laten volgen om wekelijks f 1. voor de Joodsche vluchtelingen bij te dragen, en dit bedrag per postwissel zullen overmaken of automatische opdracht te geven tot giree ring op postrekening 221605 o* gemeente giro A. A. 43, beide rekeningen ten name van de Bank-Associatie N.V., Bijkantoor Stadhouders kade. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen, is op den spoordijk tusschen Ruurlo en.Bur- culo de heer A. ten Harkei, die hardhoorend was, door den trein van de locaaispoorweg- rhaatschappij EnschedéDoetinchem, gegrepen en gedood. Te IJsseïsteijn (L.) had het 3-jarig dochter tje van den heer Lemmens het ongeluk in een pan kokende melk te vallen. De kleine is aan de bekomen verwondingen overleden. De Rotterdamsché Schaakbond heeft on.ïer leiding van zijn voorzitter, mr. Oskam, een bij zondere algemeene vergadering gehouden, spe ciaal ter behandeling dit t;:n tweede male van het voorstel van den Nederl. Schaakbond om elke vereeniging, die krachtens haar lid maatschap van een der dlstriotbonden, Jeel uitmaakt van den Nederlandschen Schaakbond, te verplichten zooveel abonnementen op het Tijdschrift van den Nederlandschen Schaak bond te nemen als zij leden telt. In de vorige vergadering van den Rotter- damschen Bond, kon dit voorstel geen onver deelde instemming vinden. Omdat echter ver werping zeer ver strekkende gevolgen kon ïeo- ben mogelijk tot een breuk met den Nederland schen Bond kon leiden, besloot men alsnog naar een oplossing te zoeken, die voor elk te aan vaarden was en dientengevolge kwam men thans overeen het voorstel van den Nederl. Schaakbond te zullen accepteeren mits aan den Rotterdamschen Bond het recht zal worden toe gekend slechts voor een bepaald percentage van zijn ledental het per hoofd verplicht te stelle a abonnement te nemen. INBRAAK In den nacht vart Zaterdag op Zondag Is door middel van een tuimelraam ingebroken bij dén slager J. C. B. aan den Nieuwe Bin nenweg. Een bedrag van 360, plus een gouden horloge en ketting werden gestolen. De win kel werd Verlaten door den achter het huis ge legen tuin. Vandaar klem men over een schut ting in een anderen tuin van waaruit men de woning bedrad van W. v. d. H. Hier worden vermist 4.50 plus een rol centen. VECHTERSBAZEN Giste; ana vond ia in een café aai) de Püt- Scbélaan een woordenwisseling ontstaan tus schen enkele bezoekers en zekeren J. de B. die tenslotte met een mes begon te dreigen. Zjjn tegenstanders heben zich toen op hem ge stort en eén van hen heeft de B. met een raamstok e enernstige verwonding aan hét hoofd toegebracht. is naar de politie gegaan maar toen deze in hét café kwam was er nie mand meer te vinden. DE DRIE KONINGEN IN VREEWIJK Onder regie van Br. Theophile en den heer Henk Willemsen leeft hét knapenkoor van Katholiek Vreewijk het bestaan om Henri Ghéon's „De reis der drie koningen" ten too- neele te voeren en uit te beelden. We waren vooraf wat huiverig, omdat dit oeuvre van den Franschen tooneelvemieuwer den eisch impliceert Van oudere spelers dan 14 a 15 jarigen. Dit gemis vooral voor het noodige zwaardere stemmen-ma té naai ten be hoeve vin de Wijzen uit den Oriënt is blij vend éenigszins gevoeld. Wat werd overigens echter niet bereikt! Het spel der acteerendé jóngens stónd zeer hoog. Welk een beheerschtheid en rust ten bate van dié Oostersche wijsgeerige sfeer, welke breede gebaren, mede expliceerend én verduidelijkend het gesprokén wóórd. Wanneer déze acteurs toch eens Gezellen waren geweest met dezelfde bedrevenheid als die kleine kunstenaars. Op dezelfde hoogte als het eigenlijke spél stond de stijl dér entourage; we bedoelen de fijnzinnige decors voor veld met twinkelende sterren, paleis, grót, de fraaie aankleeding van dé personages en lichtinvallen. Br. Theophile heeft wel weer eens gedemon streerd, wat practisch met vernieuwing en verbetering m-ogelijk is. Terecht werden de heeren Antonissen (deco rateur) en Hendriks voor hun zwoegen met een hartelijk woordje gehuldigd. Na de pauze ging nog „Het zeer schoone vertrouwen", een driehoekstuk, Ook hier trof weer de vaardigheid en de verzorging tot in finesses van een schoon spel naar vorm en inhoud. Het publiek was enthousiast. En we Waren op tijd buiten. Baanbrekers zijn het daar in Vreewijk! Hedenavond is er in „Spes Bona" een re prise van het geheel. Reünie op Kun oude fort. Op verzoek van den oud-commandant 'van dé Voormalige „Bezetting 19141915" van Fort Hans»ijk om aldaar op Hemelvaartsdag, 10 Mei a.s. een kameraadschappelijke samenkomst te mogen houden van leden van de voormalige bezetting heeft de Minister gunstig beschikt Deze leden, thans burgers van allen rang en stand, waren in 1914-1915 officieren, onder officieren, korporaals en manschappen van de infanterie, artilerie, genie en van het hospitaal- personeel. Ook hun familieleden mogen tot het fort worden toegelaten. Dit is gelegen aan de Lek, nabij Schalkwijk. Nu reeds zijn ongeveer vijf honderd personen te verwachten. Dit aantai kan nog grooter worden. Zij komen uit 177 ver schillende en zeer versjpreid liggende woon plaatsen. De uitersten zijn: Terschelling. Lop- pérsum, Maastricht en Vlissingen. Binnen dezen vierhoek liggen de 173 andere. Zij betalen met elkander de kósten. Er wordt al ruim een jaar lang voor gecontribueerd. Evenals in 1914 zuilen in hét fort ook kerk diensten worden gehouden. De H. Mis voor de Roomsch-Katholieken vangt aan om half 11 uur en de godsdienstoefening voor de pro testanten des middags te drie uur. De organisatie en de algemeene leiding van de réunie berusten bij den vroegeren fortcom mandant, overste A. Captijn. BROEDER LODEWIJK f In den. ouderdom van 61 jaar is in het ge sticht Heibloem te Heijthuizen overleden de eerw. broeder Lode wijk, in de wereld Nic. Tambach. De nu overledene werd 12 December 1872 te Beemster geboren en trad 21 November 1899 in de congregatie der Broeders. Den 21 November 1906 werd hij geprofest. Lange jaren is Broeder Lodewijk werkzaam geweest te Amsterdam en. op de Heibloem. ZILVEREN KLOOSTERJÜBILEA. Woensdag 10 Januari a.s. hopen de Eerw. Broeders Egbertus Kessier, Eustachius Langen- horst, Mares Mahr en Theophanius Spohr, van de Missie-Congregatie van het Goddelijk Woord, in het Missiehujs St. MiChaël te Steyl, hun 25-' jarig Professiefeest te vieren. Denzelfden dag zal Broeder Barnabas Boer- richter in het Missiehuis „St. Willibrordus" te Uden, zijn zilveren klooster jubileum herdenken. ONGEWONE ONTMOETING MET EEN RAT. De heer J. H. H. de Haan te Weert overkwam volgens het Natuurhistorisch maandblad in Limburg, in de bosschen tusschen Weert en Budel het volgende avontuur. Op een boschweg ontmoette hij een driekwart volwassen rat, die met sp.huih opgeheven staart naar hem toe kwam. Op ongeveer een halven meter afstand bleef ze roerloos zitten, den bek tegen den grond, le heldert oogjes horizontaal. Maar spoedig begon ze den heer De Haan te be snuffelen, liep om hem heen en ging eindelijk tegen een den in de zon zitten, met den rug naar hem toe gekeerd; ze scheen hem dus te vertrouwen. Ze liet zicm over den rug strij ken; maar toen wat hardhandig tegen de haren werd ingestreken, draaide de rat zich om, als wilde ze een oog in 't zeil houden. Na een oogenblik scheen ze iets te ruiken en sprong om hoog om iets te grijpen, dat snel veroberd werd; om daarna weer tusschen de knieen van den heer H, door te loopen en door heidestruiken en wagensporen een onderzoekingstocht te be ginnen. Op een zacht geluld met den mond rea geerde ze aanstonds door op een holletje terug te komen. De heer H. hiêld haar een vinger voor; deze werd eerst besnuffeld, toen ging het diertje op haar achterste pootjes zitten en sloeg de voorpootjes, waaraan zich zeer scherpe nagels bevonden, om den vinger. Dit was het moment, om deze snel terug te trekken. De aardigheid werd verschillende malen herhaald met het- gevolg, dat de rat fanatiek werd en den vinger achtervolgde, zelfs tot op den dunnen tak van een heidestruik. Toen de vinger een ondeelbaar moment te laat werd teruggetrok ken, had de rat hem met den bek te pakken; ze maakte een luchtreis van eenige meters en belandde boven op een andere stuik; het bloed liep uit den vinger. Maar wie zou meenen, dat het nu uit zou zijn, zal bedrogen uitkomen; de rat was blijkbaar, nu het spel op zoo hypermo derne aëronautiSche wijze gevoerd werd, niet in het minst geschrokken: ze kwam weer 'terug Toen de eigenaar van den vinger geen lust vertoonde om dezen nog verder te laten per- foreeren, ging de rat maar weer op jacht tus schen paddenstoelen, dennenappels, heide en gras, teneinde iets van haar gading te vinden De nervositeit van den Keizer UITLOKKEN VAN BRANDSTICHTING J. H: landbouwer te Rossem, thans gedeti neerd had een knecht 50 beloofd, als hij een hem toebehoorende schuur in brand stak. De knecht heeft dat gedaan en de schuur brandde geheel af. Wegens het door beloften uitlokken ven brandstichting werd verdachte door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, terwijl de officier van Justitie twee jaren had geëischt. Het gerechtshof té Arnhem heeft thans het vonnis der rech"~ank bevestigd, RADIO LAMPEN-OCTROOIEN. De President der rechtbank te Soerabaia heeft in kort geding een eiSch van Philips tegen de firma Bedet te Soerabaia toegewezen op grond van inbreuk op Philips' octrooi No. 13405 (rooster op raam) door den handel in Sator en Arcturus radiolampen. De fabrikant der Sator-lampen behoort tot het Tungsram-concern. Arcturus radiolampen zijn Amerikaansche lampen. MAILVERZENDING Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- dé stukken aan het hoofdpostkantoor té Rot terdam: Ned. Indlë: 12 Jan. zeepost s.s. Kota Tjandl V. Rotterdam 11.— gew. st., 11 Jan. 20.— agt. St.; 11 Jan. mail s.s. Dempo v. Marseille 14.45 gew. stukken, 10— agt. st.; 12 Jan. mail s.6. Esperia v. Napels 19.30 gew. st., 19.agt; st.; 11 Jan. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng 1.30 gew. st., 10 Jan. 20— agt. st.; 11 jan. luchtpost Medan—Batavia 14.45 gew." St.,. 14.15 agt. st. UIT DE SUIKERINDUSTRIE. Hef Scheidsgerecht inzake het Ioongeschil tus schen de Friesch-Gron. Coöp. Beetwortelsuiker- fabriek en de betrokken vakverenigingen hééft beslist, dat de loonen der vaste arbeiders ge durende de periode, ingaande aan het einde van de campagne 1933 en eindigende op 30 April 1934, niet zullen worden gewijzigd. BUITENZORG, 6 Januari. (ANETA). De regeering ontving een telegram van den assistent-resident van Batoeradja, d.d. 5 Januari, waarin werd medegedeeld, dat 4 Januari te 10.35 v.m. een aardbeving Werd gevoeld te Simpang en E^ndingagoeng. Anderhalf uur later werd stoomontspanning en een huishooge waterföntein in het Ranau-meer geconstateerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niét voor, evenmin als materieele schade. Op den weg haar Simpang zijn twee aardschülvingén ge constateerd. Hét verkeer over dezen weg is wel bemoeilijkt, doch niet gestremd. Hét Kón. Magnetisch en Meteorologisch Ob servatorium -is van meening, dat d.e beving be schouwd moet worden als een naschok van de greetbeving, welke eenige .maanden, geleden de_pmgeying..van het Ranau-meèr teisterde. Een jubileum op komst. Schaken is een ieders werk niet. Dit roem ruchte spel heeft namelijk de onhebbelijkheid, of verdienste zoo men wil, om den beoefenaar ervan geheel en al op te eischen. Een enkel oogenblik van onoplettendheid kan de meert funeste gevolgen hebben voor een gunstig ver loop van de partij met het gevolg, dat vooral warmbloedige, of zenuwachtige persoonlijk heden lichtelijk geneigd raken bij een hope- loozen stand bord en stukken in kwaadaardige woede over den grond te smijten en los te timmeren op den onaandoenlijken tegenstander, die feilloos zijn zetten doet. Aan deze laatste opwelling heeft Napoleon I, de groote keizer der Franschen, ook eens toegegeven, een hoogst onaangename gebeurtenis, welke verband houdt met een jubileum, dat men deze maand in Hongarije gaat vieren. In de hoofdstad van Hongarije worden namelijk allerlei maatregelen getroffen, om een zekeren meneer Farkas Kempelen in de bloemen te zetten, die er in Januari 1734, dus precies twee honderd jaren geleden, in is geslaa'ad een schaakmachine te construeeren, wélke zoo geniaal werkte, dat zelfs de grootste schaak meesters van dien tijd en van de volgende tientallen jaren het tegen de ingenieuse vinding moesten afleggen. Deze uitvinding heeft indertijd te meer furore gemaakt, omdat toen het schaakspel, veel meer dan op het oogenblik, beoefend werd en in geheel Europa bij hoog en laag hoog in eere stond. Niemand minder dan keizer Franz Joseph II heeft zich persoonlijk voor de uitvinding van Farkas Kempelen geïnteresseerd. Hij was het ook, die uit zijn privé-kas de middelen beschikbaar stelde, om den „toovenaar van Boedapest in staat te stellen zijn idee werke lijkheid te maken en een schaakspel te ver vaardigen, dat in den lateren tijd niet weinig verbazing en bewondering heeft gewekt Dit buitengewone schaakspel bestond uit een bord, dat ongeveer zoo groot was als het blad van een gewone schrijftafel. Naast het bord bevond zich een uit hout gesneden figuur van ongeveer een hal ven meter hoogte, welke een Turksch costuum droeg, een tulband op het hoofd had en de zetten op het bord met de linkerhand uitvoerde. Bij iederen zet Knikte de „Turk" met het hoofd, als wilde hij daar mede zijn tevredenheid over den loop van het spel te kennen geven. Bood hij de koningin schaak, dan knikte hij driemaal. Deed de tegen stander een valschen zet, of trachtte deze een eenmaal verplaatst stuk nog snel terug te zetten, dan drukte de „Turk" daarover zi!n misnoegen uit door energiek met het hcofd te schudden. Aï naar den duur van de partij moest het mechanisme twee- of driemaal opgewonden worden. Bij zijn dood liet de uitvin er zijn schaakspel na aan het Huis Habsburg. Het geheim van zijn arbeid wilde hij echter aan niemand ver raden, doch nam het mee in zijn graf. Toen Napoleon I in 1805, na zijn overwinning btj Austerlitz, net slot van Schönbrur.n oetrok, uitte hij den wensch, om met dezen schakenden ..magiër" eenige partijen te spelen. De keizer der Franschen was geen buitengewoon scha ker, maar in ieder geval toch genoeg met het spel op de hoogte, om goed partij te kunnen leveren. Toch verloor de keizer drie middagen achter elkaar de partij, welke hij met der „Turk" speelde. Den vierden dag zou de defini tieve beslissing vallen. Maar wederom stond de partij spoedig zrer slecht voor den keizerlijken speler, die op het schaakbord der wereld zoo goed zijn zetten wist te doen. De nervositeit van den keizer deelde zich reeds mede aan zijn omgeving, die gewoon was zich geheel aan de gemoedsstemmingen van haar keizerlijken gebieder aan te pasSet} Hoe meer Napoleon ih het nauw werd gedre ven, des te prikkelbaarder werd hij, zooals dat steeds het géval is met menschen, die het aan aun eer verplicht meenen te zijn bij een derge lijk spel met de overwinning te gaan strijken. Vermoedelijk was de keizer van meénihg'. dat een veldheer, die den slag bij Austerlitz wist te winnen, zeker in staat moest zijn een dood stuk mechaniek het onderspit te' doen delven. Met koortsachtige spanning eenerzijds en automatische Zekerheid anderzijds werd het spel voortgezet en naderde langzamerhand een be slissende fase. Waarschijnlijk in zijn opgewon denheid, deed de keizer op dat oogenblik een lichtVaard'gen zet. Hoewel hij zijn fout ter stond bei. ikte» was het reeds te iaat, want toen hij het verplaatste stuk wilde terugzetten, schudde zijn tegenpartij energiek met het hoofd. Deze uiting van misnoegen tergde den. keizer zoodanig, dat hij buiten zichzelven van woede op den kleinen houten „magiër" begon los te slaan en het mechanisme bijna volkomen ver nielde Het mechanische kunstwerk werd later mét veel moeite en zorg weer gerestaureerd. Tientallen jaren later werd het „tooverwerk" aan een rijken Amerikaan verkocht, die het na«r zijn land meenam, waar het in 1841 plot seling spoorloos verdween Tijdens het herdenkingsfeest, dat ter eere van den gemalen uitvinder, Farkas Kempelen. bin nenkort in Boedapest zal worden gehouden zul len de beste schaakspelers uit de heele wereld daar bijeenkomen. Bij deze gelegenheid zal men ongetwijfeld pogingen in het werk stellen, om bet geheim van1 deze uitvinding te door gronden. Toen Kempelen nog leefde waren veler, van meening, dat de oplossing van het raadsel een voudig daarin was te vinder., dat in de houten pop een dwerg, die een genie was op schaak gebied, zat verborgen. Deze veronderstelling is echter daarom reeds niet geloofwaardig om dat het „tooverwerk", naar met zekerheid is vastgesteld kunnen worden, honderd en tien jaren heeft gefunctionneerd. Waarschijnlijk lijkt de veronderstelling, dat Kempelen een buitengewoon bekwaam hypnoti seur is geweest, die den tegenstanders het spel opdrong. Maar of het mogelijk is, dat dit ook na zijn dood zoo bleef, weten we niet. Misschien lossen de schaakmatadoren dit geheim binnen kort wel op, als z.e in Boedapest bij elkaar zijn. Links: jhr. mr. F. H. van Kinschot, de nieuwe burgemeester v. Alkmaar. Rechts, inr. C. J. baron van Tuyll van Seroos< kerken, burgemeester van Zeist, die in terband met het bereiken van den 6.5. jarigen leeftijd ontslag uil zijn alnbt zal vragen. „Man, hóe laat is 't al?" „Pas tien uur, vrouwtje". „Maar Ik heb maar één keer hoorên s^aan''. „Natuurlijk, liève, heb je ooit een nul hoo- ren slaan?" Moeilijk probleem. „Zie, dat vind Ik toch wel aarillge b°cd. Waarofn nëem je dien niet?". „Ach neem mannetje, zoo iets draag' 1 tegenwoordig geen Vrouw meer", „En die andere dan daarnaast?" „Schel uit, dat draag' legenwoo1'tJlS '°ch iedereen I" Goed overlegd. Gast tot der; waar^ „Breng mÜ lelijk één biefstuk, maar 'n gro;4e. IK ben vreeseüjk herveus, weel en e;it kleinigheid wjnctt mij terschrikkeiyk op"; Paraclox- Da geScb'e^eilisprofess°'i doeeert; "®n zoo hing na het U'tstej.ypjj der Karojj^ggcs het lot van bet Duitsche Rijk- ann óén haa1' dit haar was Karei de Kult"-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2