k ft 1 ZATERDAG 17 MAART 1934 ZAL „FEIJENOORD" ZIJN STADION KRIJGEN? I Een langdurige kicestiedie eindelijk haar beslag krijgt. Twee planen waarover Woensdag a.s. zal beslist worden. ROTTERDAMSCHE VACANTIE- SCHOOL. SI DE RIJNVAART EN DE NEDER- LANDSCHE SCHIPPERIJ. DIAMANTEN PRIESTERFEEST. BüURTVEREENIGING NASSAU". „ORANJE DE OVERVAL TE HELMOND. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE ,„DE ZEVEN PROVINCIËN". R. K. NIJVERHEIDS-ONDERWIJS. DE BURGERWACHT VAN HILLEGERSBERG. HET AUTO-ONGELUK TE DONGEN OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. BELASTING OP DE BESLOTEN VENNOOTSCHAPPEN. GEVAARLIJK INDIVIDU AAN GEHOUDEN. NED, R. K. MIDDENSTANDSBOND. GIFT VAN DE ROCKEFELLER. FOUNDATION. OUDEWATER. SCHOONHOVEN BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. i Over het te bouwen „Feijenoord-Stadion" is de laatste j^kn zoo al het een en ander te doen gewe^^PLi wanneer het ooit werkelijk heid zal worden, nu dan is de weg, dien het bestuur heeft moeten afleggen, lang niet over rozen gegaan. Het is al een heel tijdje geleden, dat de voorzitter van de R.V. en A.V. „Feijen- oord" de journalisten bijeen riep, om een uit eenzetting te geven van de grootsche plannen waarmede men al sinds geruimen tijd rondliep, t.w. het bouwen van een eigen stadion. Wij hebben toen bij die gelegenheid een korte beschouwing gewijd aan de twee plan nen, die nog maar ruw op papier waren gezet, doch die de belofte inhielden van een serieuze opvatting om „Feijenoord" een home te geven, waarin alles zou worden ondergebracht. Sindsdien heeft men weinig gehoord van dezen opzet, totdat plotseling een bericht werd gepubliceerd, d»t de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Rotterdam waren af gebroken. Echter nog geen vier en twintig uur later moest deze publicatie reeds weer gerec tificeerd worden en was het vertrouwen dus gerechtvaardigd, dat de plannen nog niet ge heel en al waren afgeschreven. Wederom volgden eenige maanden van groote zwijgzaamheid, maar dezer dagen is op een persconferentie met het bestuur van „Feijen oord" gebleken, dat men in dien tijd toch niet stil gezeten heeft. Wanneer het lang heeft geduurd, voordat de finitieve planen ter tafel konden komen, dan moet de schuld daarvan niet in hoofdzaak ge zocht worden bij .Feijenoord" zoo zeide ons de heer Zandvliet, doch bij de instanties waarmede men op de allereerste plaats had te maken. Over al dat leed is men echter heengekomen nu men tenslotte met de gemeente Rotterdam tot een overeenstemming is gekomen. Twee plannen. Kort nadat overeenstemming was bereikt met het gemeentebestuur, is onmiddellijk een be spreking gehouden met den Dienst van Stads ontwikkeling, op welke bijeenkomst het advies werd gegeven zich eens in verbinding te stel len met de architecten Dudok uit Hilversum. Wils uit Voorburg en Brinkman en van der Vlugt uit Rotterdam. Aan deze architecten werd uiteengezet wat feitelijk de bedoeling was van „Feijenoord" en hun werd verzocht een calculatie te maken in twee sommen t.w voor een stadion bestemd voor 50.000 a 60.000 personen en voor een sta dion, dat ruimte zou bieden voor 25.000 a 30.000 personen echter met een fundeering, die naar behoefte de gelegenheid zou geven tot een uit breiding voor 60.000 personen. Na enkele bijeenkomsten zijn de prijzen aan het bestuur van „Feijenoord" voorgelegd en aan de hand daarvan is toen een calculatie ge maakt van de verdere kosten van deze beide objecten. Onmiddellijk moet hieraan echter worden toegevoegd dat geen enkele teekening is gemaakt, hoe het stadion moet worden. Wei is men overeengekomen dat voor het gecal culeerde bedrag een stadion gebouwd zal kun nen worden ook wanneer rekening wordt ge houden met de eischen, die door het gemeente- bestuur zullen worden gesteld. Slechts een plan voor uitvoering vatbaar. -166V/ Zooals wij reeds schreven heeft het bestuur van „Feijenoord" twee plannen gemaakt, echter het plan een stadion te bouwen voor 25.000 a 30.000 personen is practisch onuitvoerbaar, om dat de kosten dan veel te hoog worden. Im mers men heeft voor beide plannen een benoo- digd terrein van zeven H.A. 3.60 per M2, maakt een bedrag van rond 250.000. Plan B heeft het bestuur dus los moeten laten en er zal dus alleen gesproken kunnen worden over plan A dat omvat een stadion voor 50.000 60.000 personen. Wat is nu de bedoeling van den bouw van dit laatste stadion? Men heeft dit plan natuurlijk grondig bekeken en de vraag werd onder de oogen gezien of het niet mogelijk zou zijn een stadion te bouwen heel eenvoudig als een imperiaal, een z.g. etage- bouw. Volgens de architecten is een dergelijke bouw zeer wel uitvoerbaar. Men is op dit idee gekomen, om bij wed strijden waarbij slechts 15.000 5 20.000 personen komen, een holle ruimte te vermijden. Deze be zoekers zullen dan worden geborgen op de on derste etage, derhalve op den beganen grond. Uit dezen opzet volgt dus, dat de onderste ethge, op welken rang ook, ja zelfs de jongens tribune geheel overdekt zal zijn. De etage, die er bovenop wordt gebouwd, zal slechts voor een gedeelte overdekt zijn. Een dergelijk plan met een beton-constructie op den beganen grond en ijzerconstructie als etage er boven op, is zooals wij reeds zeiden ongetwijfeld voor uitvoering vatbaar. Dit bouwsysteem heeft ook tot voordeel, dat de bezoekers veel dichter op het speelveld zitten. Wel zit men iets hooger echter toch niet zoo hoog als in het Amsterdamsche stadion. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op dat dit alles nog slechts voorloopige gegevens zijn, want er is nog geen enkele teekening dien aangaande gemaakt. Verder werd ons nog medegedeeld, dat het front van het te bouwen stadion dit is men reeds met de gemeente overeengekomen pa rallel zal loopen met het station-Zuid, dat in de nabije toekomst zal worden gebouwd. Tus- schen stadion en station zal dan een plein komen te liggen, waaromheen de trams in lus zullen rijden. Voorts heeft de gemeente de toe zegging gedaan, dat de hoofdverkeersweg daar ter plaatse zal loopen rond het stadion. Alle wegen zullen minstens een breedte moeten hebben van 40 meter. De algemeene vergadering zal hebben te beslissen. plus recht op een logeplaats en onder eerste hypothecair verband op grond en gebouwen, terwijl men de jaarlijksche exploitatierekening aan inkomsten en uitgaven heeft gecalculeerd op 180.5C0, met een winst, eventueel beschik baar voor dividend, afschrijving en reserve van 23.500. Over dit financieel gedeelte is natuurlijk uit voerig gesproken. Bij verschillende instanties heeft het Feijenoord-bestuur zijn licht opge stoken en tenslotte is men terecht gekomen bij de Rotterdamsche Bank Vereeniging. Gevraagd werd of de Robaver geneigd zou zijn een emis sie uit te geven. De kwestie werd door deze bankinstelling in studie genomen met het uit eindelijk resultaat, dat men er wel iets voor voelde, doch dat men het beter vond een syndi caat te vormen, dat garantie zou geven voor het eventueel uit te schrijven millioen gulden. Naar aanleiding daarvan is men tot het re sultaat gekomen, dat de directie van de Rot terdamsche Bank Vereeniging nog eens de pe titie ter hand heeft genomen. Een vergadering werd belegd, Donderdagmiddag j.l. van de on- derteekenenaars van deze petitie, waarbij o.m. ook aanwezig was de burgemeester van Rotter dam. Uiteindelijk kreeg de voorzitter van „Feijen oord" de mededeeling, dat besloten was, een commissie van zeven personen te benoemen, welke commissie deze materie met Feijenoord in studie zal nemen. Deze commissie zal binnen den kortst mogelijken tijd rapport uitbrengen en dat rapport zou dan den doorslag geven of de veertig onderteekenaars van de petitie het syndicaat zouden aannemen, ja, dan neen. Derhalve staat de kwestie dus zoo, dat de Robaver geen emissie uitgeeft of het syndicaat moet het millioen gulden garandeeren. Voorloopig zal men ten aanzien van deze heele materie een afwachtende houding moeten aannemen, want men kan nooit weten voor welke verrassingen men nog kan komen te staan. Het bestuur van „Feijenoord" heeft destijds aan de algemeene vergadering beloofd haar twee plannen te zullen voorleggen. Nu is tegen Woensdagavond a.s. een algempene vergadering uitgeschreven en dan zal de beslissing moeten vallen. Er moet echter al onmiddellijk aan wor den toegevoegd, dat plan B, het stadion van 25.000 a 30.000 bezoekers niet uitgevoerd zal kunnen worden, zoodat dus practisch alleen plan A in het debat zal komen. Zou de vergadering haar toestemming geven, dan zal het Feijenoord-bestuur onmiddellijk overgaan tot een nadere uitwerking van ge noemd plan. De financiecle opzet. Met betrekking tot den financieelen opzet werden ons de navolgende gegevens verstrekt. We zullen ons in verband met het bovenstaande slechts beperken tot plan A. het stadion dus dat ruimte biedt voor 50.000 a 60.000 plaatsen. Men heeft een terrein noodig van 7 H.A. a 3.60 per M2, hetgeen wordt 250.000. Bewerking gronden bestaande uit egaliseeren, draineeren etc. 50.000. Stadionbouw aangenomen taxatie 750.000. Diverse kosten w.o. loon architecten, meubilair, verlichting, verwarming 50.000. Te zamen een totale bouwkosten van I.IOC.000. Dit bedrag zou te vormen zijn door: 100.000 gestort kapitaal door de R.Y. en A.V. „Feijen oord" in een op te richten N.V.; 1.000.000 in obligaties ad 1.000 ieder tegen 3 pCt. rente De jaarlijksche vergadering. In een der zalen van het oude raadhuis heeft de Rotterdamsche Vacantieschool gisteravond onder presidium van den heer A. Rothfusz de jaarlijksche vergadering gehouden. Aan het jaarverslag ontleenen wij dat er wat de uitzending van kinderen betreft helaas een achteruitgang van bijna 1000 kinderen ln ver gelijking met 1932 viel te constateeren, ondanks het feit dat men zooveel mogelijk getracht heeft op de uitgaven te bezuinigen en de inkomsten te vermeerderen. Wat dit laatste betreft is het gelukt de gemiddelde bijdrage per kind te hand haven op 2.31 (vorig jaar 2.481. Dit wat de „trekkende kinderen" betreft. Voor de blijvers bedroeg de gemiddelde bijdrage 9.34. (vorig jaar 11.38). Van de zijde van de ouders werd wel het noodige gedaan. Slechts in 47 gevallen kon voor 71 kinderen met de ouders niet tot overeenstemming worden geko men. De crisis steunactie (het vergaren van kleine bijdragen) dit jaar voor het eerst ondernomen is een succes geworden en tevens een doeltref fende propaganda voor het werk. Met waardeering wordt melding gemaakt van een ruime bijdrage, geschonken door de Stich ting „Bevordering Volkskracht", die het op het laatste oogenblik mogelijk' maakte 500 kinderen die anders teleurgesteld hadden moeten worden, mee te nemen. Behalve de Rotterdamsche kinderen zijn ook 255 Goudsche kinderen dit jaar in het kamp geweest. In totaal werden 2628 leerlingen uitgezonden in 101 groepen waarvan 1425 leerlingen van openbare, 598 van prot. bijzondere en 605 van R. K. bijzondere scholen. In totaal daalde het aantal uitgezonden kin deren met 961 n.l. 568 van openbare 349 van protestantsche en 44 van R. K. scholen. Wat de opmerkelijk geringe daling bij de R.K. scho len betreft, wordt de conclusie getrokken dat vooral de kinderrijke R. K. gezinnen in de vacantieschool uitkomst vinden. Het verslag wordt besloten met twee wen- schen voor het tweede lustrum dat de stich ting dit jaar tegemoet gaat: vermeerdering van het aantal personen dat het werk steunt en een bedrag waarmee de aanleg van electrisch licht in de slaapbarakken bekostigd kan won den. Dit jaarverslag en de rekening en verant woording werden onder dankzegging aan beide functionarissen goedgekeurd. Van de begrooting 1934 vermelden we dat de uitzending begroot is op 21.675, de bijdra gen der ouders op 6.500 en de bijdragen van particulieren op 12.580. Het eindcijfer is 22.980. Er is een tekort geraamd van 1000. De begrooting is gebaseerd op een uitzending van 2175 „trekkers" en 225 „blijvers". Na langdurige discussie over een voorstel om een andere wijze van regeling van de salariee- ring der leidsters en leiders te zoeken, welk voorstel werd verworpen, is de begrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heeren mr. J. W. Bos en J. de Haas herkozen. In de plaats van den heer H. de Ruiter werd de heer G. Dekker ge kozen. In de vacature, ontstaan door het aftre den van den heer J. C. de Gruiter zal later worden voorzien. Daarna werden het jaarverslag, de rekening en verantwoording en de begrooting 1934 van de stichting „Fonds voor de R.V.S." goedge keurd en aangenomen. Medegedeeld werd nog, dat thans reeds 1700 kinderen zijn aangemeldj 900 van de open bare, 400 van de R.K. en 400 van de prote stantsche scholen. Na rondvraag is de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. HET EERSTE ENGELSCHE HANDELSVLIEGTUIG, de eendekker „Percival", die te Gravesend werd gedemonstreerd; het is een laagdekker die 320 K.M. per uur kan bereiken. De afgesloten cabine zit tamelijk achteraan en de motor is een 150 P.K. 6 cylinder Javelin. De Buurtvereeniging „Oranje Nassau" te Hillegersberg heeft Donderdagavond in Lom merrijk haar koperen bestaansfeest herdacht. Onder de velen, die het bestuur kwamen complimenteeren, was ook burgemeester van Kempen, de eere-voorzit ter der vereeniging. Er werden bloemen aangeboden en medailles uitgereikt, terwijl de Rott. Revue-vereeniging „Eigen Studie" zorgde voor een verzorgd programma. Kon ik nou maar 'ns achter m'n ooren krabben, dan zou ik 'ns kunnen nadenken hoe ik hier 't beste weg kon komen. 'Judge). Het „gelijk recht" op den Rijn in gevaar. Er is gedurende de laatste weken in de Neder- landsche en Duitsche schipperskringen weet heel wat te doen geweest in verband met de plannen en de problemen van den internatio nalen Rijn. Waarbij we niet aan den indruk ontkomen, dat de situatie er voor de Nederlandsche schip perij alles behalve rooskleurig uitziet. Er is aan de orde een soort „Zwangsverband' voor de heele particuliere Duitsche Rijnvloot Er zullen dan geen schepen meer verhuurd mogen worden, doch slechts scheepsruimte aan reederijen en expediteurs. Deze laatsten krijgen mede verplichtingen, die de vorming van een Duitsch Rijnvaartblok ten doel hebben. Men kent ook de leuze van Duitsch goed in Duitsche schepen, zoodat de kansen van gelijk recht" op den internationalen Rijn steeds ge ringer worden. Van de „Gleichberechtigung' dreigt niet veel meer over te blijven. ISaar herstel der internationale samenwerking. In het gisteren verschenen nummer van „Ons Kompas" worden mede nog eens de Rijnvaart- problemen besproken. Aan de conclusies en opmerkingen ontleenen we het volgende „Wat wij steeds gezegd hebben is niet alleen uitgekomen, maar in nog veel erger mate dan wij hadden kunnen denken. Zondagsrust voor geheel de Rijnvloot is niel verkregen. Toen de mistdagen voorbij waren en het abnormale lage water gedurende langen tijd voorbij was, bleek het duidelijk, dat de particu liere schippers niet veel te vervoeren hadden. Door de Meldestelle in Rotterdam kwamer. de reederijen in de mogelijkhid hun vloot ge heel te gebruiken en zelfs nog aan te vullen mt gehuurde schepen, waardoor er nog minder goed overbleef voor de particulieren. Gelijkberechtiging in Ruhrort werd niet ver kregen. En ook dit bleek duidelijk toen men de Hollandsche schepen niet noodig had. Wij spreken hier vdoral ook voor de groote schepen Wij ontvingen nimmer antwoord od ons schrijven van 2 Dec. j.l. gericht aan „Jus et Justitia". In Ruhrort is door Hollandsche schippers ver gaderd buiten onze verantwoordelijkheid. Deze vergadering was belegd door den heer Duinkerken om te verkrijgen gelijkberechtiging en in deze vergadering is een motie opgesteld om aan Jus et Justitia te schrijven dat gelijk berechtiging wordt gevraagd, dat anders de Hollandsche schippers hun eigen weg zouden gaan. Wanneer Rotterdam gewacht had, dan zouden de onderhandelingen met de Duitsche collega'» veel verder geweest zijn, en dan zou nooit of nimmer de samenwerking gebroken zijn. Wij stellen vertrouwen in den Ministeriaal- raad Dr. Baur uit Berlijn, omdat wij weten, dat hij de Rijnvaart ziet vanuit internationaal oog punt, en dat hij overtuigd is, dat het groot nationaal belang, dat de Duitschers hebben alleen gediend kan worden door krachtig inter nationaal optreden. Daarom moet door overleg verkregen worden dat deze toestand weer terugkeere. al de plannen welke gemaakt zijn als het afijkingsplan, dat nog zoo slecht niet was getuige den lagen waterstand der laatste maan den, staan wij thans weer een jaar achteruit. De grondoorzaak is en blijft te veel ruimte en te weinig goed. De oplossing is, gemeenschappelijk het goed verdeelen tusschen de particulieren met mede werking der reederijen. Het oude maar nog niet verouderde idee". Vermoedelijke dader gearresteerd. Door de marechaussee werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht de 24-jarige arbeider M. S. uit Helmond, die ver dacht wordt van den overval op Zondagavond op een meisje aan den Bakelschen weg te Hel mond. Het rijwiel, 't welk door het meisje bij haar vlucht werd achtergelaten, werd in zijn bezit gevonden. BATAVIA, 16 Maart (ANETA). Het Hoog Militair Gerechtshof behandelde hedenmorgen in hooger beroep de zaak tegen den seinersmaat J. B. Mervel, beschuldigd van schending van zijn plicht tot geheimhouding van radio-berichten aan boord van Hr. Ms. „De Zevep Provinciën". De Zeekrijgsraad te Soerabaja had dezen beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De advocaat-fiscaal eischte beves tiging van dit vonnis. Het Hof bepaalde de uitspraak op 23 Maart a.s. Vervolgens stond in hooger beroep terecht de matroos K. Leeuwen- burgh, beschuldigd van het niet aan zijn su perieuren aangeven van de geruchten die hij den avond voor de muiterij uitbrak had ver nomen. De Zeekrijgsraad had dezen beklaagde vrijgesproken. De advocaat-fiscaal eischte bevestiging van deze vrijspraak. Het Hof bepaalde de uit spraak op 23 Maart Kanunnik Erl. Haenen. 21 Maart hoopt de Hoogeerw. heer Eduardus Haenen Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Roermond en rustend-pastoor-deken van Weert zijn diamanten priesterfeest te vieren. Sedert zijn emeritaat heeft Z. H. E. zijn in trek genomen in het door hem gestichte nieuwe St. Jans-Gasthuis. Voor zijn bijna 84-jarigen leeftijd is de jublaris nog zeer kras. De jongste beslissing van het Episcopaat. Onlangs hebben wij melding gemaakt van de volgende beslissing van het Hoogw.. Episco paat met betrekking tot het R. K. Nijverheids onderwijs: „In een gemeente, waar een R. K. rijksge- subsidieerde huishoud- of (en) industrieschool of (en) -cursus voor meisjes bestaat of wordt opgericht, mogen, tenzij in overleg met den Bisschoppelijken inspecteur van het N.O. of van een door den Bisschop aangewezen instan tie, geen scholen (of) en cursussen voor huis houd- en (of) industrieonderwijs worden voort gezet of opgericht. Dezelfde bepaling geldt voor de aangrenzen de gemeenten. Van deze beslissing staat beroep op den Dio- cesanen Bisschop". Dit besluit, zoo deelt mgr. Aengenent in „St. Bavo" mede, schijnt op vele plaatsen onrust te verwekken. Daarom deze verklaring: De bedoeling van het besluit is mogelijk te maken het beëindigen van verwarde toestan den, die er op sommige plaatsen zijn, speciaal in het N O. voor meisjes. Daarbij is uitgegaan van de gedachte, dat in de eerste plaats de R.K. rijksgesubsidieerde huishoud- en industriescholen of cursussen moeten worden in stand gehouden of moeeliik gemaakt. 'Wordt het bestaan van R.K. rijksgesubsi- dieerde huishoud- of industriescholen of cur- jiussen bedreigd of -de oprichting onmogelijk 'gemaakt door de bestaande scholen of cursus sen voor huishoud- en industrieonderwijs in de plaats of in de omgeving, dan zullen deze te allen tijde door den Bisschoppelijken in specteur of door de daarvoor aangewezen in stantie kunnen worden opgeheven. Door diezelfde inspectie of instantie kan ook het oprichten van inrichtingen, die de R. K. rijksgesubsidieerde scholen of cursussen drei gen af te breken, worden verhinderd. Zoolang de Bisschoppelijke inspectie N.O. niët van het tegendeel heeft doen blijken, kun nen R. K. scholen of cursussen als bedoeld blij ven doorwerken. In de kleine zaal van Lommerrijk hield Donderdagavond de Hillegersbergsche Burger wacht de jaarlijksche vergadering. Voor deze bijeenkomst was veel belangstelling. Aanwezig waren o.m. burgemeester van Kempen,, wet houder Siezen en de gemeente-secretaris, ter wijl wethouder Daniels wegens ongesteldheid bericht van verhindering had gezonden. De voorzitter, de heer N. T. van der Valk sprak een inleidend woord, terwijl de heer van der Does zijn vreugde er over uitsprak, dat de commandant, de heer M. A. de Boom, van zijn ziekte was hersteld en het bevel weer kon overnemen. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Op dezen avond is verder het woord gevoerd door wethouder Siezen en door den burge meester, die getuigden van den kameraad- schappelijken geest in de Burgerwacht van Hillegersberg. Met muziek, zang en voordracht werd deze welgeslaagde avond verder opgeluisterd. Gisternacht is in het St. Elisabeths Zieken huis te Dongen het tweede slachtoffer, een meisje van 12 jaar, van het auto-ongeluk te Dongen op Vrijdag j.l., overleden. De toestand van het 3de dochtertje van den heer Looymans is wel iéts vooruitgaande, maar baart toch nog ernstige bezorgdheid. Donderdagavond omstreeks 6.05 uur voer de vrachtgoederenboot „Nijmegen 4" op de Mer- wede op weg naar Nijmegen, ongeveer 80 M. uit ^en Dordtschen wal, tegenover het Papen- drechtsche kerkje, toen de 50-jarige kapitein W. A„ wonende te Nijmegen, uit het voorondei kwam en naar bakboordzijde liep. De stuurman zag hem gaan langs den hoogen deklast en op 'n gegeven oogenblik hoorde hij een schreeuw. Daar hij den kapitein het laatst aan bakboord zijde had gezien, keek hij naar links en zag hem even later achter de boot in het water drijven. Terstond zijn maatregelen genomen om den kapitein te redden, door het vrij snel varende schip te doen stoppen en vervolgens achteruit te varen. De stuurman gaf voortdu rend seinen met de stoomfluit om hulp te ver krijgen, daar geen roeiboot bij het schip aan wezig was. Toen men tenslotte kwam aan de plaats waar men den kapitein het laatst zwemmende had gezien, bleek hij verdwenen. De boot is vervol gens naar Dordrecht teruggevaren, waar de stuurman de politie van het gebeurde kennis gaf. Deze voer terstond met de motorboot uit om te trachten den kapitein te vinden. Te on geveer 8.45 uur werd het lijk opgehaald. Het werd terstond aan boord van de goederenboot gebracht, waar de directeur van den G.G.G.D. den dood constateerde. Het lijk is aan boord gekist en wordt met dezelfde boot naar Nijme gen gebracht. Naar de „Standaard" verneemt, bestaan in parlementaire kringen groote bezwaren tegen het wetsontwerp tot het leggen van een belas ting op de besloten Vennootschappen. De ver wachting is dan ook, dat dit ontwerp niet on gewijzigd zal worden goedgekeurd. Het onderzoek door da Commissie van Voor bereiding, door de Tweede Kamer aangewezen, zal weldra besloten worden. Het staat nog niet vast, of dit rapport onmiddellijk gepubliceerd zal worden. Men meldt ons uit den Haag. dat in de j.l. Donderdag gehouden bestuursvergadering van dén Ned. R K. Middenstandsbond de heer J, A Koops. te Venlo, bondsvoorzitter van den Limburgschen R. K. Middenstand tot penning meester is benoemd. In verband daarmede heeft de heer Koops zijn functie als secretaris van den Ned. R. K„ Middenstandsbond neergelegd. In deze vacature werd nog niet voorzien. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een drietal inbraken in de gemeente Blari- cum, waarbij zekere H. gearresteerd werd, die échter wist uit te breken, doch later weer ge grepen werd. Deze H. werd dezer dagen weer op vrije voeten gesteld op voorwaarde, dat hij zich ter beschikking hield van den Officier van Justitie. De man is thans op last van den Officier van Justitie wederom aangehouden door de Laren- sche politie en gistermorgen half 10 riaar Amsterdam overgebracht. Het nader ingesteld onderzoek had n.l. aan het licht gebracht, dat men hier met een zeer gevaarlijk individu te doen had. Zoo wordt de man verdacht van ongeveer negentien inbraken te Laren, terwijl hij talrijke inklimmingen op zijn geweten moet hebben, ge pleegd in zusterhuizen met minder goede bedoe lingen. In November 1931 trachtte H. een dienst meisje aan te randen ten huize van den heer S. aan den 's-Gravelandscheweg te Bussum, waarbij hij met een revolver dreigde. De politie arresteerde den man, doch moest hem wegens gebrek aan bewijs vrij laten, hoe wel de chauffeur hem pertinent herkende. Voorts heeft hij een overval gepleegd ln het zusterhuis van het Sanatorium te Laren, waarbij hij een lampje uitdraaide. Deze handeling is hem noodlottig geworden, want de vinger afdrukken op het lampje komen overeen met de zijne. Bovendien is H. vermoedelijk schuldig aan de poging tot overval bij een alleen thuis zijnde verpleegster te Zeist. In het signalement dat de Commissaris van politie te Zeist had doen verspreide!? werd er o.m. op gewezen, dat de man zeer lenig moest zijn. Dit klopt precies met H.'s signalement, aangezien H. met verrassende snelheid het vo rig jaar den eersten prijs wist te hal®n de race voor loopjongens op transportfietsen te Bussum, terwijl ook zijn uitbreken te Blancum van zijn lenigheid getuigde. Naar wij vernemen heeft de Rockefeller- Foundation een bedrag van 3000 dollar geschon ken aan den Hoogleeraar-directeur van het Pharmaeo-Therapeutisch Laboratorium der ge meente-universiteit van Amsterdam, prof. dr E. Laqueur, speciaal ter voortzetting van de onderzoekingen over hormonen in dit laborato rium. BRAND IN MANDENFABRIEK Gistermorgen omstreeks kwart voor negen, brak brand uit in de bloemenmandenfabriek van de Gebr. J. en W. Vierbergen aan de Cappellestraat. Binnen eenige oogenblikken sloegen de vlammen aan de achterzijde uit de fabriek. Aanvankelijk dreigde de brand groote afmetingen aan te nemen, daar de fabriek veel brandbaar materiaal bevatte en boven dien in het achtergedeelte van het gebouw benzine en vaten verf waren opgeslagen. Dit werd echter voorkomen, door het "krachtig op treden van de brandweer, die direct gewaar schuwd was, en spoedig ter plaatse verscheen. Het vuur werd met meerdere stralen krachtig bestreden. Na een half uur stortte het achter gedeelte van de fabriek in en was de strijd beslist. De brandweerlieden bleven daarna nog op het terrein voor de nablussching. Door de ligging der fabriek en de gunstige wind liepen de belendende perceelen hoegenaamd geen ge vaar. De burgemeester der gemeente was ook op de plaats van den brand aanwezig. Omtrent de oorzaak tast men tot nog toe in het duister. Ongeveer 3000 manden en mandjes zijn een prooi der vlammen geworden, wat een belangrijke schadepost beteekent. Bij het ontstaan van den brand bevond zich niemand in het gebouw, daar het personeel om half negen was gaan schaften. Ongeveer een kwartier later werd de brand ontdekt door een nabijwonende. De aangerichte schade wordt door de verzeke ring gedekt. JAN KORTLANDSTRAAT De heer C. Peerbolte heeft bij den ge meenteraad het voorstel ingediend, om de straat, loopende van het Doelenplein naar het plantsoen en thans Schoolstraat geheeten te herdoopen in de Jan Kortlandstraat, zulks met het oog op de zich daar bevindende Kleuter school. Naar wij vernemen hebben alle raads leden met dit voorstel ingestemd. REEDERIJ OP DE LEK dlrecAtie de Reederij óp de Lek heeft den heer A. Bezemer alhier, voorgedragen als agent der maatschappij in de plaats van wijlen den heer J. Kortland. ORANJE BOVEN De propaganda-avond van Oranie-Boven, is op Donderdagavond uitstekend geslaagd. Geen plaats in de groote zaal van het Nutsgebouw was onbezet. Nadat de voorzitter van de Ver- eeniging „Oranje-Boven", de heer F. A Tepe het welkomstwoord had gesproken heeft de heer P. Versluis met 6 leerlingen eenige goed- gespeelde muzieknummers uitgevoerd, waarna de burgemeester, tevens eere-voorzi'tter der vereeniging, een schitterende rede hield waarin hij hoopte dat de drievoudige band God, Neder land. Oranje, nimmer zou worden verbroken en waarin hij hulde bracht aan Koningin en Oranjehuis. De verdere avond is gezellig ge passeerd met zang en het vertoonen van de Oranjefilm door den heer Niestadt. Er gaven zich 27 nieuwe leden op en onder het zingen van „Zij zullen het niet hebben", eindigdo deze goed geslaagde avond. IN DE VOORHAVEN GEVALLEN Woensdagnamiddag is het 7-jarig zoontje van den heer Dekkers, die hier met een schip vertoeft, door het struikelen in de Voorhaven gevallen. De jongen dreigde reeds te zinken, toen de heer W. van Wijk het ongeluk be speurde en hem een stok toestak, waaraan de drenkeling zich vastgreep, terwijl de heer C. Eikelenboom hem met een schippershaak aan de oppervlakte kon houden. Door het los maken van het schip kon men den jongen verder uit het water halen. GEVONDEN VOORWERPEN vn^ï gevonden zijn aangegeven de navolgende inlicht61™' waaromtrent bij de politie nadere ii^ „,!ngen ziJn bekomen: eeu zilveren col- een schroevendraaier. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida c kt ui Woudenberg en K. E. v. ButzelaaT ONDERTROUWD: P nr ,a en T Sprong 20 jaar. LnkerveId 23 3aar VOETBAL. Op het terrein van de R. K. Voetbalvereeni- ging T. O. G. alhier worden Zondag gespeeld de wedstrijden: T. O. G. 2—St. Ignatius 2 2,30 uur. T. O. G.-junioren b—Aeolus 6 12 uur. Door het bestuur van T. O. G. is het Junïo- ren-A-elftal uit de competitie terug genomen, zulks in verband met het verminderde aantal jonge spelers. Door het terrein naast het sPeeIY-J! £r bij te huren, heeft men thans de beschikking over twee speelvelden gekregen. he?v£ een heele vooruitgang en vyrbetering beteekent. WIT-GELE KRUIS- Donderdagavond had in bet Patronaatsge bouw de jaarvergadering plaats van de afdee- ling alhier van het Wit-Gele Kruts. Na opening door den vooizitter werden da jaarverslagerf uitgebracht- leraan ontleenen we, dat het ledental °P. anuari 1934 bedroeg 273, hetwelk over dat ladr een vermeerdering beteekent van 30 leden. Door de wijkzuster werden in 1933 198I be zoeken afgelegd a s wijkverpleegster en 168 bezoeken als huisbezoekster der T. B. C.-com- missie. Van de art' b vau het uiUeenmagazijn werd een druk gebruik gemaakt n.i. 146 wei den aan leden artikelen in gebruik verstrekt. Naar aan ei mg van dit verslag merkte de voorzitter op, dat het Wit-Gele Kruis hier haar bestaansmogeljjkhe}d en bestaansnoodza- keüjkheid duidelijk heeft bewezen en dat het daarom g steeds te betreuren is, dat er nog meerderen buiten deze mooie organisatie blij ven. pr. wekt allen op, propagandist te zijn. je.,el, ln ei8en kring, om zoo spoedig moge lijk net Ideaal te krijgen: alle R. K. gezinnen ln ons Wit-Gele Kruis v°orzilter betuigde dank aan de Wijk zuster voor haar uitstekende wijze, waarop Z1J haar taak als wijkverpleegster opvat en uitoefent. Het financieel verslag vermeldt een totaal- ontvangsten van 1152,42 en aan uitgaven een bedrag van ƒ1357,65; alzoo een nadeelig saldo van 205,23. Dit bedrag is uit de reserve moeten worden aangevuld. Het bestuur zal echter blijven trachten, vooral door vermeerdering van het ledental, de inkomsten verhoogd te krijgen. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht van de gehouden vergaderingen der t. b. c.- commissie en van den Zuid-Hollandsche Bond van het W. G. Kr. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren; A. C. v. Zwieten, voorzitter; W. v. Leeu wen, J. v. Hoek, C. Vonk. P. v. d Burg en A. P. L. v. d. Burg, leden Na eenige vragen en opmerkingen bij de rondvraag werd gesloten. VOETBALPROGRAMMA. Zondag worden hier de'volgende wedstrij den gespeeld: Fortuna 2Gouda 2; V. F. C 3 Fortuna 4; V. F. C. 5—S. V. V. 3; Fortuna 3 oiod 2; V. F. C. 4De Hollandiaan 4; For tuna 5Numansdorp 3. Voor den Ned. Beker De HollandiaanA. D. O. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Camerata" met 7488 ton erts. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Zevenbergen, Korn. Speel manstraat la, handschoen; Poot, van Lennens- plaats. hond; Van Vliet, Burg. Pruiatóngei 13 kinderportemonnafé;' VanBerkeT werfiteeg handschoen; Drop, de Ruyterstraat 43, hondje- Kersten, Maasstraat 7, parkiet; Gemeentereini ging, ring met sleutels; Toledo, Dahliastraat 9, Vlaard. Ambacht, handschoen; Langendoen, Setynstraat, rozenkrans; Verwey, Twee Vrien denstraat 25, polshorloge; Politiebureau, rij wielplaatje, ellemaat, handschoen, sleutels; Boer, van Riebeeckstraat 64, portemonnaie met mhoud; Van der Zwan, Eendrachtstraat 74. handschoen; Peters, Potgieterstraat 41, taschje; Vermeulen, Schepenstraat 16, armbandhorloge; Zonruiter, Spoorsingel 142, portemonnaie met inhoud; Van der Borden, Huygengsn-aaj; 37^ no_ titieboekje; Zonneveld. Baljuwstraat 1, schroe vendraaier; Snoek, Kortestraat 20, fietspiipen GEVEILDE EN VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris van der Feltz wer den de volgende goederen geveild: Een gunstig aan d® «vier „De Maas" en den Havenmond <e Vlaardingen gelegen Handels terrein hiet Fabrieksgebouw waarin gevestigd is een UJnkoekfabriek, ter gezamenlijke grootte van 59 aren, 20 centiaren. Geveild in 3 percee len. Perceel I, geveild voor ƒ13.700' Perceel II, geveild voor ƒ9000; Perceel ill, geveild voor 26.000. GOEDE VANGST. De keilner van Hotel Boer bemerkte op de bo zaa der zaak een man van pl.m. 40 jaar, "aar absoluut niets noodig had. Op de Vatl den keilner, wat de bezoeker daar eed, werden zulke onwaarschijnlijke dingen verteld, dat de keilner het niet vertrouwde en de politie waarschuwde. Al spoedig bleek hier v-'ie de indringer was. Het bleek te zijn de 39-jarige Duitscher C. J. G. R-, die na verhoor naar Rotterdam werd overgebracht en ter be schikking werd gesteld van den Vreemdelingen dienst. Het bleek, dat R. zich ook reeds te Rotterdam, Haarlem en Den Haag aan inslui ping had schuldig gemaakt, terwijl hij voor heen al reeds meermalen over de grens was ge zet. OVERTREDING. Door de politie alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen een caféhouder wegens overtre ding van art. 59-10 der Drankwet. De caféhou der stelde n.l. bij bezoek aan zijn café gratis loten beschikbaar van de groote gratis verlo ting van de Handelsmaatschappij „Excelsior" te Rotterdam, hetgeen in strijd is met bovenge noemd artikel. VISSCHERIJ. Van de Beugvisscherij kwamen te IJm"idea binnen: VL. 3, D. Poot, met 937 netto besom ming aan versche visch; VL. 80, C. van Oosten met ƒ961 netto besomming aan versche viscli. De heer Pietersen, voorzitter van de veree- gmg voor bietenbouw, oefent zich thuis voor een aanstaande radio-rede. (P. I. BJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2