KONINGIN MOEDER EMMA t M H DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 57ste JAARGANG. VRIJDAG 23 MAART 1934 No. 16904 bloemenhulde. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE VORSTELIJKE PERSONEN IN ROUW. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot. Z. K. H. PRINS HENdrjk TE DELFT. TELEGRAMMEN VAN DEELNEMING. DE ROUW DER BEVOLKING VAN NED.-INDIE. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad van Ministers schrijven Wij bij deze voor dat op den vooravond van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder in alle parochie-kerken van Ons Bisdom, alsmede in de kapellen van Ons Bisdom waarover een rector is aangesteld, op een door den pastoor of rector nader aan te geven uur een Lof zal worden gehouden, bestaande uit de volgende gezangen: Psalm: De Profundis; Psalm: Miserere; Sequentia: Dies Irae; Respons.: Libera me. Domine; Oratio: Fidelium Deus omnium; waarna een Rozenhoedje zal worden gebeden voor de geloovige zielen. Wij sporen de geloovigen aan zooveel mogelijk deze plechtigheid bij te wonen. Gegeven te Haarlem, 23 Maart 1934. f J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Aan andere R. K. bladen wordt verzocht deze bekendmaking over te nemen. HET DéFILé VAN HEDEN. li rm fémmm tü DIT NUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN HET „VOLK"' OVER KONINGIN- MOEDER. ROUW VOOR DE KATHOLIEKE VERKENNERS, HERDENKING DOOR DEN HOOGEN RAAD. J De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprys per drie maanden 3.75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zyn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST N& 81440. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariet. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, by vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinder 50bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft het volgende voorschrift uitgevaardigd: 's-Gravenhage, 22 Maart. De eerste droefenis over het vorstelijk ver scheiden wijkt langzamerhand om plaats te maken voor de serene sfeer van een eerbiedige nagedachtenis. Er is dankbaarheid, dat het verlangen om langs de baar te defileeren wer kelijkheid is geworden. In den loop van den avond is de kist van de sterfkamer naar de vestibule overgebracht en daar opgebaard. De bloemenschat werd er omheen geschikt. In het Voorhout-paleis werd in verband met de opbaring reeds in den vooravond het teekenen van de rouwregisters stop gezet. He den zal het hier in het geheel niet mogelijk zÜn, doch in het Noordeinde zal dit blijven kunnen geschieden. Op het tweede plan, maar daarom niet min der levendig staat de begrafenisdag voor oogen. De Hollander zou de Hollander niet zijn als zijn handelsgeest zich niet liet gelden. De eerste geraffineerde uitingen daarvan deden zich Woensdagavond voor, toen langs de hui zen, aan den weg van den stoet gelegen, brief jes met drie woorden „plaatsen te huur" te koop werden aangeboden tegen de somma van een kwartje of wel een dubbeltje. Donderdag prijkten langs den heelen weg van deze plak kaatjes op de ruiten van alle verdiepingen. Daarmede werd meteen de handel in zit- en staanplaatsen geopend. Deze is bepaald levendig Op den Rijswijkschen weg werd afgesproken niet beneden tien gulden per plaats te gaan. Niet allen drijven het zoover, er wordt ook ge noegen genomen met 7.50 voor een zitplaats met een rijksdaalder voor een plaats op het dak. Anderzijds hoorden wij voor plaatsen in het centrum vijftig gulden vragen. De koersen loopen dus sterk uiteen. Allerwegen worden =iainROS uitgebroken of althans, veranderd in ^n<?K' °p b°uwterreinen langs het Spui zul len tribunes worden ingericht. Het is alles van een harde nuchterheid. Er zullen Dinsdag tal van zaken gesloten zijn. De deelneming met den vorstelijken rouw uit zich mede in een zeer gr00t aantal uitge_ stelde vergaderingen, bijeenkomsten en wed strijden en de stroom van telegrammen, adres sen en bloemen kent geen perken. r>es avonds om negen uur rollen de hofauto's in het Lange Voorhout aan. Voor het eerst verschijnen de vorstelijke personen in rouw. Uit de eerste auto stijgen de Prinses Von Erbach-Schönbach en H. M. de Koningin, dan komen Prinses Juliana en de Prinses van Wal deck; met de derde auto verschijnen Prins Hendrik en de Prins van Waldeck. Allen z' in het zwart gekleed. Prinses Juliana draagt over haar zwarte costuum de grijze bontmantel m^ui rouwkand om den linkerbovenarm. en brengen doozen en mandjes met bloe men mede. Na di ie kwartier keeren de vorstelijke per- sonen weer naar het paleis aan het Noordeinde terua- i vertrek doet de honderden personen, C'IC 1C P ein wederom omzoomden ook huiswaar an en spoedig is de gewone late avon rus v over het Voorhout gedaald. Om de voorbereidingen in de Nieuwe Kerk in oogenschouw i„ lc nemen. Naar wij vernemen, heeft z. ij Hendrik zich gistermiddag per autn Pnn? u j "uio naar Delft begeven, waar hij, begeleid door <j6r) 11 meester mr. G. van Baren, om half vier urga~ Nieuwe Kerk de voorbereidingen jn Qln e schouw nam, welke getroffen worden band met de bijzetting van het stoffeiijk schot van H. M. de Koningin-Moeder in Koninklijken grafkelder. Van de Nederlandsche Vrouwen Het vrouwencomité voor een bloemenaf- scheidsgroet aan H. M. de Koningin Moeder, welk comité bestaat uit de dames L. C. A. van Eeghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Am sterdam, A. Meyer te Rotterdam, W. Wijnaendts- Francken—Dijserinck, 's Gravenhage en A. L. J. Zuyderhoff te 's Gravenhage noodigt alle vrouwen van Nederland uit om als uiting van haar gemeenschappelijke droefheid een bloe- «lenafscheidsgroet te brengen aan wijlen H. M. Koningin-Moeder. Deze bloemenhulde zal bestaan uit een kleed, uit lila seringen en or- c ideeën samengesteld. lidragcn grooter dan 10 cent kunnen woi- gegireerd op giro no. 46730, mevrouw W. f inden<Us Francken-Oijserinck, 's Gravenhage "metIw men daaraan de voorkeur geeft no. fodr Jf r?aarbank 's Gravenhage, mits dit i nkhoeki 6 boven Saat> ten gunste van spaar bankboekje no. 198603 Het ligt in de bedoeling van het genoemde U°j p °m het eventueele overschot m h lrkincr 1 Emmabloemcollecte ter beschikking te s ellen van Oranje Nassauoord, het lievelingswerk van Koningin Emma. De opdracht voor het uitvoeren van deze bloemenhulde die geheel van in Nederland ge kweekte bloemen vervaardigd zal worden, werd gegeven aan Mevrouw S. C. Immink de Lange, bloemist te Rotterdam. Het vrouwencomité deelt mee, dat H. M. de Koningin heeft goedgevonden dat dit bloemen- kleed gedurende het défilé de kist met het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin-Moeder zou bedekken. Ook de geefsters van de volgende vijf dagen kunnen zich als medegeefsters van het bloe- menkleed beschouwen. Krans uit Eminabloempjes. Onder de bloemen en kransen die bij de lijkbaar van de Koningin-Moeder werden neer gelegd is er een van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, waarvan Hare Majesteit de Beschermvrouwe was. Deze krans is geheel vervaardigd uit Emmabloempjes, het paarse viooltje van het jaar 1931. Krans van het Ned. Ind. leger. Maandagmiddag om 2 uur zal door een de putatie van het Ned. Indisch Leger, bestaande uit den kolonel titulair der artillerie D. Schul- man, gedetacheerd op het Departement van koloniën, den majoor van den Generalen Staf R. T. Overakker en den majoor der infanterie H. Vink, namens het Ned. Indisch Leger, een krans worden neergelegd in het Paleis aan het Lange Voorhout. Op verzoek van Hoogerhand werd deze de putatie vastgesteld op drie personen. Van hoofden van Staten enz. Door H. M. de Koningin zijn Asnog o.m. de volgende telegrammen ontvangen: van den ex- koning George van Griekenland, van den ko ning van Joego-Slavië, van den koning van Roemenië, van de Groothertogin en den Prins Gemaal van Luxemburg, van de ex-keizerin van Oostenrijk, van den koning van Italië, van de presidenten van Finland, Griekenland, Let land, Argentinië, Venezuela, Turkije, Nationale Chineesche Regeeringt van den keizer van Ethiopië,- van den president van Uruguay en van den chef van de voorloopige regeering van Brazilië. Rouwbeklag van den Deenschen Koning. De koning van Denemarken heeft Woensdag een bezoek gebracht ten huize van H. Ms. ge zant te Kopenhagen, Z.Exc. W. L. F. C. Ridder van Rappard, ten einde deelneming te betui gen met het overlijden van Koningin Emma. Van de kamer van afgevaardig den van Luxemburg. Hij (jen voorzitter van de Tweede Kamer is '"gekomen een telegram van rouwbeklag ter ö^egenheid van het overlijden van H. M. de oningin-Moeder van de Kamer van Afge- vaaidigden van het Groot-Hertogdom Luxem burg. De voorzitter heeft daarvoor namens de Ka- mer anas telegrafiscjlen weg dank betuigd. Krans van de Ned. weermacht. Naai wij van den Luitenant-Generaal, Gou verneur der Koninklijke Residentie, vernemen zal er naar e aanwijzingen van ^en Minister van Defensie namens de geheele weermacht een krans aan he a eis oorhout worden aange boden door den Chef van den Generalen Staf en den Commandant der Marine in den Helder, vergezeld van hun adjudanten en van een on derofficier en een mindere, respectievelijk van de Koninklijke landmacht en de Koninklijke Marine. In verband daarmede kan onder volle waardeering van eventueel ten eze bestaande voornemens en bedoelingen aanbieden van kransen of bloemstukken door afzonderlijke korpsen, vereenigingen of personen de weer macht betreffende, in deze algemeene hulde be grepen worden en mitsdien van een eventueel ten deze bestaand voornemen worden afge zien. - BATAVIA, 22 Maart (ANETA) eer'1 d^6 moskeeën der hoofdstad zal Vrijdag talriik°a (gebetH worden opgezonden, terwijl Inlandschndere teekenen van belangstelling van men, heteL^ Chineesche ziJ'de tot "iting k°" de Maleische e°naMZ\Chtbaar iS 06 verschi,,en- op Java en SumatraeiSeh"ChineeSChe dagbladen Geen dagbladen op 27 Maart. te^^enTdat'ïomÏÏdJe Bata!ia maak" den besloten om op den awpietelt had" niet te zullen verschijnen, terwijLs,^./0111 Sg m,„ bulletin, zullen De indruk te Menado. MENADO, 22 Maart (ANETA) Het bericht omtrent het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder veroorzaakte groote ver slagenheid in de Minahassa. De Resident ontving het bericht aan boord van den Japanschen kruiser „Kuma tijdens een door den commandant aangeboden receptie, welke daarop onmiddellijk werd onderbroken. De Japansche vlag aan boord werd aanstonds half stok geheschen. De commandant van de „Kuma" bracht een officieel bezoek van rouwbeklag aan den Re sident. De geheele Minahassa vlagt halfstok. Het College van Gedele geerden van den Volksraad BATAVIA, 22 Maart. (ANETA.) Hedenmorgen kwam het College van Ge delegeerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen, ter herdenking van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder Boven het Nederlandsche wapen in de groote vergaderzaal van den Volksraad was een een voudige rouwversiering aangebracht. De Raad van Ned.-Indië was voltallig aan wezig. In de Regeerings-banken hadden alle Hoof den van Departementen en Regeerings ge machtigden plaats genomen. In de Volksraadszaal zelve bevonden zich, behalve de leden van het College van Gede legeerden, ook de gewone leden van den Volksraad, voor zoover deze bereikbaar waren geweest om de plechtigheid bij te wonen. Op de tribunes werden opgemerkt de plaat selijke militaire en civiele autoriteiten, de lei ders der bankinstellingen, en andere voor aanstaande particulieren. Onder diepe stilte verzocht de Voorzitter Mr. H. J. Spit de aanwezigen op te staan, en sprak een herdenkingsrede uit. Spreker ver klaarde uit naam van het College van Gede legeerden en van den Volksraad te spreken, wanneer hij constateert dat het overlijden van Koningin Emma alle politiek zwijgend plaats doet ruimen voor de overheerschende algemeen menschelijke gevoelens van diepe ontroering, en eerbiedige herinnering aan het waarlijk Ko ninklijke leven, dat thans is afgesneden. Prof. Dr. B. O. J. Schrieke, als voorzitter van den Raad van Departementshoofden, sloot zich namens de Regeering van Ned.-Indië vol wee moed aan bij de door den Voorzitter gesproken^ «icier van het K.N.I.L. generaal - W, Boetje. woorden van rouw, ter eerbiedige gedachtenis De rouwplechtigheid in de Nieu- ive Kerk. Naar wij vernemen, zal de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft op Dinsdag a.s. ge leid worden door den hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink uit Utrecht. Naar ons ter oore kwam bestaat de moge lijkheid, dat de rede van prof. Obbink door de radio zal worden uitgezonden. Zekerheid was echter hieromtrent thans nog niet te ver krijgen. Vertegenwoordiging van Litauen. Bij afwezigheid van den bij het Nederland sche Hof geaccrediteerden gezant van Litauen, heeft de regeering van Litauen haar consul- generaal te Rotterdam, den heer P. Penn, op gedragen haar bij de bijzetting van het stof felijk overschot van H. M. de Koningin-Moe der te vertegenwoordigen. t Oud-officieren Kon. Ned. Ind. Leger- Oproep aan H.H. Oud-officieren van het Kon. Ned Ind. Leger voor het brengen van een laat ste hulde en een laatsten groet aan het stof felijk overschot van wijlen H. M. de Koningin- Moeder. Allen, die daarvoor op 27 Maart a.s. in Den Haag aanwezig kunnen zijn, wordt verzocht zich alsdan om 10 uur v.m. te bevinden op het Binnenhof. Kleeding: Uniform, groot tenue, dan wel burgerkleeding met hoogen hoed, allen rouwband om den linker mouw. Met de regeling in bijzonderheden zullen zich belasten de heeren Ch. Kies, A. H. Hof kamp, J. W. Kleijn en R. A. Kunst, allen merkbaar aan een witte strik op den rechter schouder. Dringend wordt verzocht zoo spoedig mo- gelijk opgave omtrent deelname, per kaartje of briefkaart aan eerstgenoemde, Anna Pau- lownastraat 35, Den Haag. De oproep is onderteekend door den oudsten van Haar, die in de Koningin Haar dierbaarsten wensch vervuld zag. De begrafenisdag in Indie. BATAVIA, 22 Maart (ANETA) Op 27 Maart zal te Buitenzorg en Batavia gelijktijdig het plechtige moment waarop het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit het paleis aan het Lange Voorhout wordt uitge dragen worden meegeleefd. Op beide jjjaatsen zal een Europeesche eere-compagnie en een batterij houwitsers worden opgesteld. Terwijl de houwitsers 33 saluutschoten afgeven, zal de compagnie eerbewijzen brengen. Te Buitenzorg zullen op dat tijdstip aanwezig zijn de Gouver neur-Generaal, de Rqad van Ned. Indië, de Legercommandant de Chef v. d. Generalen Staf, de Commandant der Zeemacht en de Hoofden der overige Departementen. TERAARDBESTELLING STOFFE LIJK OVERSCHOT. De lijkstoet. De commissaris van politie te Delft heeft nog een en ander medegedeeld met betrekking tot de voorbereidingen die worden getroffen ter gelegenheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot der Koningin-Moeder. In het Provinciaal Huis, Korte Voorhout te 's Gravenhage heeft op Zaterdag 24 dezer des voormiddags 11 uur een persconferentie plaats welke geopend zal worden door den Commis saris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. Karne- beek. Betreffende den stoet vernamen wij dat deze geopend wordt door Generaal Van Andel, voorafgegaan door een detachement Marechaus see; Kon Militaire Kapel, 'n bataljon Infanterie ter sterkte van 400 man en een escadron Ca- vallerie ter sterkte van 120 sabels, daarna de lijkkoets met het stoffelijk overschot van de Vorstin, getrokken door 8 paarden, geflankeerd door opperofficieren van land- en zeemacht. De Kon. familie, verwanten, hofdignitarissen, ge zanten, regeeringspersonen enz. een bataljon in- *anterie, 2 batterijen veldartillerie elk ter sterkte van 4 stukken en aan het slot een de tachement marechaussee. De stoet zal den Nieuwen Rijksweg volgen. Een laatste groet van de Prinses. Regeling te Delft. De regeling te Delft is als volgt: ter weers zijden van den hoofdingang der Nieuwe Kerk wordt de eerewacht der mariniers opgesteld, ter sterkte van 120 man. Op den rechter vleu gel een muziekkorps. Voor het Stadhuis komt een detachement der Kol. Reserve. Van de kerk af wordt een dubbele rij gevormd door kadetten, adelborsten en leerlingen van de scholen voor verlofsofficieren, ter sterkte van 800 man, tot aan de Nieuwstraat en vandaar een enkele rij militairen. Het verkeer over den Nieuwen Rijksweg en over den ouden Haagweg wordt nê tien uur geheel stopgezet; zij die dus van Rotterdam komen en naar Den Haag willen rijden zullen dus hun weg moeten nemen over Zoetermeer of door het Westland. Het per trein komende publiek dient er rekening mede te houden, dat na 10 uur de binnenstad niet meer kan worden gepasseerd. Wel kan men buitenom de stad zich begeven naar den Nieuwen Rijksweg. Voor de pers wordt het schoolgebouw aan de Voldersgracht ingericht, waar beschikking zal zijn over een aantal telefoons. De militairen die met den stoet meekomen zullen afmarcheeren in de richting Nieuwe Langendijk. De rijtuigen en auto's van het ge volg zullen een parkeerplaats vinden, in het Oostplantsoen en omgeving. Een terrein voor de burgemeesters. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft den burgemeester van 's-Gra- venhage bereid gevonden een schikking te treffen, volgens welke naast het paleis aan het Lange Voorhout bij de uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder een terrein beschikbaa: wordt gesteld als staanplaatsen, uitsluitend voor de burgemeesters der gemeenten. Ministers en Kamerleden bij de begrafenis. Naar vernomen wordt zullen de ministers' bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningni-Moeder niet in den stoet me derijden, maar zich rechtstreeks naar de Nieu we Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daarheen begeven. Eerbetoon van officieele deputaties. 'S-GRAVENHAGE, 23 Maart. In den afgeloopen nacht werd de statiekist met het stoffelijk hulsel van de Koningin- Moeder uit de sterfkamer naar beneden ge bracht en in de vestibule van het Paleis ge plaatst. Ter weerszijden van de kist waren standaar den met kaarsen geplaatst, terwijl de groote lichtkroon boven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekt met kransen en bloemstukken. De achtergrond werd door een eenvoudige palmversiering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke Prinses Juliana dezer dagen persoonlijk geplukt heeft en als een laatsten groet aan Haar Groetmoeder heeft gebracht. Op verschillende plaatsen in de omgeving van het Lange Voorhout zag men heden reeds in den vroegen ochtend zich groepen men- schen verzamelen, die langs het stoffelijk overschot van Koningin Emma wilden trek ken. Velen van hen torstten kransen of palm takken, anderen droegen weer vaandels of banieren. Nadat de vestibule geopend was trad het voltallig college van B. en W. naar voren, om namens de gemeente 's-Gravenhage een krans bij de baar te leggen. Deze krans werd ge dragen door twee boden van het stadhuis en door burgemeester Jhr. Bosch van Rosenthal bij de baar geplaatst. Daarna volgden de be sturen van den Nederlandschen Journalisten kring en de Haagsche Journalisten-vereem- ging, uit welker naam de heer D. Hans een krans legde. Vervolgens werd namens de bui- tenlandsche pers-vereenignig een palmtak neergelegd. Daarna trad een deputatie van de Haagsche politie onder aanvoering van commissaris Paré naar voren en legden twee politieagen ten namens het geheele corps een krans neer. Toen nam het défilé een aanvang. In rijen van ongeveer tien personen trok men langs de kist welke was gedekt met het groote orchideeën-kleed, dat het vrouwen-co mité had doen vervaardigen, een zeldzaam kunstproduct van bloemsierkunst. Ook een gedeelte van den vloer van de ves tibule ging nog onder deze orchideeën-weelde schuil. Toen de extra treinen, welke vandaag uit alle deelen des lands menschen naar de Re sidentie brachten aldaar waren aangekomen, werd de belangstelling massaal. Uren lang trok men in onafgebroken rijen met ontbloot hoofd en omfloerste vaandels langs de vestibule. Eenige minuten na 11 uur kwamen de ver tegenwoordigers van de verschillende Neder landsche universiteiten bijeen en toen werd het défilé voor eenige oogenblikken onderbro ken om aan deze deputatie gelegenheid te geven een reusachtigen krans aan den voet van de baar te leggen. Deze kranslegging ge schiedde door den praeses collegii van he: Leidsche studentencorps Jhr. W. C. S. Laman Trip. Aan dezen krans waren de linten van de verschillende studentencorpsen en de Vrije Studentencorpsen bevestigd. n de BELANGSTELLING OM HET ROUWREGISTER ten paleize Lange Voorhout te teekenen was gisterenmorgen zóór groot, i wachtenden lange rijen moesten vormen. Het „Volk" schrijft bij den dood van de Koningin-Moeder: „Een Engelsch journalist heeft de Koningin- Moeder eens de vriendelijkste oude dame van Europa genoemd. Er moge in dit woord een zekere beminnelijke en hoffelijke overdrijving schuilen, dit neemt niet weg, dat deze beoor deeling een treffend element van juistheid be vatte. Want inderdaad was een levenswijze vriendelijkheid de meest kenmerkende trek van haar verschijning in het openbare leven der laatste tientallen jaren. Nu de dood, die vorsten noch onderdanen spaart, de levensdraad van deze vrouw heeft afgesneden, rekenen wij het ons tot plicht een woord van erkenning te schrijven voor de wijze, waarop zij een waarlijk niet gemakke lijke taak in ons volksbestel heeft vervuld. Ofschoon van Duitsehen bloede en opgevoed in de sfeer van een klein Duitsch hof, is zij er, reeds spoedig na haar huwelijk met koning Willem III, in geslaagd zich met de eigenaar digheden van het Nederlandsche volkskarakter vertrouwd te maken. Wij overdrijven niet, wan neer wij vaststellen, dat in onze vaderlandsche geschiedenis geen enkele vorstin van vreemden oorsprong zich in zóó sterke mate met haar nieuwe omgeving heeft weten te vereenzelvi gen. Daarnaast heeft zij bij voortduring een in nerlijke beschaving getoond, die aanspraak maakt op onze zuiver menschelijke waardee ring. Toen in 1890 het verscheiden van koning Willem III haar tot de vervulling van het re gentschap riep, was er naar het woord van een bekend tijdgenoot „een leegte om den troon" ontstaan, een klove tusschen den vorst en de natie. Met werkelijk groot talent en een ontroerende moederlijke zorg heeft de regentes zich beijverd dien toestand op te heffen. De eenvoud van haar optreden, haar fijne vrouwe lijke tact en haar beminnelijkheid zijn bij dit streven zeer werkzame factoren geweest. Bo vendien vond tijdens haar regentschap het zuivere parlementaire stelsel zijn verankering in ons staatsleven. Naast deze effening van het pad, dat haar dochter bij het bereiken van den achttien jarigen leeftijd moest betreden, heeft de ko ningin-moeder aan prinses Wilhelmina nog een kostelijk ding op haar levensweg medege geven, namelijk een wetenschappelijke voor bereiding voor de vervulling van haar latere taak, als aan geen harer voorgangers of voor gangsters was ten deel gevallen". Het blad sluit: „Thans is zij ontrukt aan den kring van ben die haar na staan. Hoezeer de koningin ook het voorrecht heeft genoten haar moeder tot op hoogen leeftijd te behouden, zulk scheiden blijft altoos een smartelijk gebeuren. Voor de majesteit van den dood moet de menschelijke majesteit buigen, maar zwijgen ook de men schelijke geschillen stil. Wij betuigen onze deel neming in de smart van de vorstelijke personen, die het verscheiden van een lieve verwante betreuren". v De hoofdkwartier-commissaris heeft aan commissarissen, welpenleidsters, verkenners leiders en voortrekkersleiders het volgende meegedeeld. Wegens het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder komt het mij wenschelijk voor eenige regelingen te treffen en in verband hiermede verzoek ik alle leid(st)ers en ass. leid(st)ers in. uniform rouw te dragen (een rouwband van 7 H c.M. breedte rond den lin kerbovenarm) tot 20 Juni a.s. (de jongens dra gen geen rouw). Over eventueele godsdienstige plechtigheden ontvangt U nader bericht. Tenslotte moge ik U verzoeken in de komende dagen zoo weinig mogelijk vertoon naar buiten te doen plaats vinden bij het houden van de bij eenkomsten der verkenners en welpen. De burgerlijke Kamer van den Hoogen Raad der Nederlanden, die gisteren bijeenkwam de eerste openbare bijeenkomst van den Hoogen Raad na het overlijden van Koningin Emma heeft de vorstelijke overledene plechtig her dacht. De president, mr. L. E. Visser, de procureur- generaal, mr. A. Tak en de landsadvocaat, mr. J. H. Telders, deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad, hielden redevoeringen. De zitting werd daarop geschorst. I t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1