J t EMMA MOEDER KONINGIN M H TIENDUIZENDEN ten afscheid. I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 57ste JAARGANG. ZATERDAG 24 MAART 1934 No. 16905 „EEN BELANGRIJKE FIGUUR" majesteitelijke hulde aan vrouwe BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DIT NUMMER BESTAAT UIT, 1LADEN DE BEGRAFENIS. DE OVERLEDEN KONINGS- Ondanks de overweldigende belang stelling de stemmige sfeer bewaard. UITINGEN VAN DEELNEMING. LANGS DEN WEG VAN DEN LIJKSTOET- VRIJSTELLING VAN ^TEMPELEN OP DINSDAG. Op de werkverschaffingen behoeft niet te ivorden gewerkt. Mededeelingen van den minister van Sociale Zaken. per maand 1.10; De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN rijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels f 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels f 1.50, by vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. kjj overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, Voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van Gratis-Ongevallenverzekering: j voorste ledematen alle vinders van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt, een wijsvinger 50.— bij verlies v (Van onzen Correspondent). Londen, 21 Maart 1934. Regeling van het verkeer. Majesteitelijk was de hulde, welke Nederland zijn groote doode heeft gebracht. Het geheele Lange Voorhout was streng afgesloten. Slechts voor degenen, die voor dit ontroerende afscheid kwamen, werd de baan vrijgegeven. De politioneele strategie om deze menschen- massa te leiden was onbestreden volmaakt en had tengevolge dat de stemmige sfeer, welke alle dagen na den dood van de Koningin-Moe der heerschte, ondanks de geweldige belang stelling bewaard bleef. Groote rust heersci e er in de wachtende rijen; er werd weinig ae sproken. Men kwam op rouwbezoek. Voor deze vorstin, welke zoo van ganse er harte en zoo diepgevoeld met haar vo ™ee~ leefde, had men gaarne een offer over. Want het wachten was een offer, in den ochtend een uur, in den r ,iddag aangroeiend tot twee uur en een kwartier. De vakken in het breede ge deelte aan de Tournooiveldzyde kregen ge regeld hun toevoer uit de reeks wachtenden, welke opstuwden op het Lange Schelpenpad. Om vier uur stond men tot voorbij de Park straat. Op dit oogenblik kwam de politie dezen menschen melden, dat zij wel niet aan de beurt zouden komen. Velen namen dit aan, zoodat de massa spoedig tot „Fulchri Studio" was inge- loopen. Degenen, die op den rijweg in de rich- ting van het paleis liepen, om uit de verte een glimp van den praal te zien, stieten echter op de afzetting. Bij de mededeeling, dat het défilé gestaakt zou worden, werd gezegd, dat heden Zaterdag van negen uur af het publiek opnieuw eenige uren in de gelegenheid zou worden ge steld langs de baar te defileeren. Op een be paald punt werd de file toen gescheiden. Om half zeven passeerde de laatste persoon De politie stond daarop den wachtenden en de genen, die zich buiten de file nabij de konink lijke bibliotheek en het Schoorsteenveger- straatje hadden opgesteld toe, naderbij te ko men. Voor de geopende deuren werd intus- schen een scherm geplaatst, het licht in de vestibule werd gedoofd en de gordijnen weer neergelaten. De soepelheid waarmee de politie optrad, vond een bewijs in het feit, dat degenen die bloemen bij zich hadden nog werden toe gelaten om deze bij de massa reeds neerge- mL quetten on kransen neer te leggen gedaan. T het ^fileeren was het definitief men zich lan"^" hiervan overtuigd was, on bloemen, voor vf' voorPlein scharen, terwijl de nengehaald. Het Z §r°otste deel, werden bin- nifestatie geweest.&S een indrukwekkende ma- Steekproeven Weiit- het cijfèr voorbijgetrovifenomen werclerl' ^oen vaststellen op 45.000 v»nen V00r ^en Vrijdag men de massa op 60.000. n Politiezijde schatte Hier was het volk in al 2i- woordigd. Moeders met kinde,f 'a^en vertegen in den sportwagen, kwiekeen c'en arrn' oï ouden van dagen, slecht ter °n£eheden en vouwstoeltje bij zich, invaliden j 6611 me^ een tjes, groote en kleine deputaties m hUn wa=en" vaandels, schoolkinderen en weezea Cn zonder Gestadig groeide de bloemenschat toch ging het aantal bouquetjes ,aan en het getal wachtenden teniet. Wellicht Usschen te laat bekend geworden, dat men bloer^as ^et neerleggen. Dat nam niet weg, dat tal bloemenventers zich hadden opgesteld na^n de politieafzetting en goede zaken maakten. o0h met andere artikelen werd gevent: koffie in papieren bekers en eetwaren. Ook de oranje, rouw vond nog steeds zijn weg. DE ROUWREGISTERS IN HET PALEIS AAN HET VOORHOUT. I)e gelegenheid om te teekenen kan niet worden verlengd. Wegens noodzakelijke voorbereidende maat regelen kan de gelegenheid, om te teekenen op° de registers in het Paleis aan het Lange Voorhout, niet worden verlengd. DE INRICHTING VAN DE NIEUWE KERK. De inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft voor de plechtigheid ter bijzetting van het stof felijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder, waarvoor o.a. een gang gebouwd moet worden door het middenschip van de kerk, dat wegens de restauratiewerken vol steigers stond, ge schiedt volgens aanwijzingen van den voorzit ter der Rijkscommissie en het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. De leiding van het jverk berust bij den architect der restauratie H. van der Kloot Meyburg. De uitvoering is opgedra gen aan den aannemer Naaktgeboren en de firma's Pander en van Houweningen en IJssel- stein. ROUW-BIJEENKOMST DAG. BESTUUR NED. ROODE KRUIS. In de gisterochtend gehouden vergadering van het dagelijkseh bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, voorgezeten door Z. K. H. den Prins der Nederlanden heeft in tegenwoordig heid van leger- en andere militaire commis sarissen en de ambtenaren en beambten van het hoofdbestuur, de eerste ondervoorzitter, jhr. J. H. Röell, in eerbiedige bewoordingen het ver scheiden van H; M. de Koningin-Moeder her dacht. ROUWBEKLAG. De hoofdaalmoezenier van leger en vloot, kolonel J. j. Noordman, heeft mede namens de aalmoezeniers een schrijven van rouwbeklag aan H. M. de Koningin en Haar Koninklijk Hius gezonden. Door den praeses van de Unie van R. K. Studenten-Vereenigingen in Nederland is Woensdag een telegram van rouwbeklag ver zonden aan H. M. de Koningin. Kranslegging door den Oosten- rijkschen gezant. De Oostenrijksche gezant zal Maandagmiddag twee kransen bij de baar van wijlen H. M. de Koningin-Moeder leggen, een uit naam van den Oostenrijkschen bondspresident en een uit naam van de Bondsregeering. Krans van den sultan van Djocja. Naar wij vernemen is gisterenavond namens den sultan van Djocja een krans aan de baar van wijlen H. M. Koningin-Moeder Emma neergelegd. De beide zoons van den Sultan, die in Neder land studeeren, zullen Zijne Hoogheid bij de uitvaart in de Nieuwe Kerk te Delft vertegen woordigen. Kransen van Atjeh en Amboina. De oud-legercommandant in Ned.-indig, ge neraal Swart, heeft telegrafisch bericht ont vangen houdende het verzoek namens Atjeh en Amboina kransen op de baar te leggen. Ge neraal Swart zal aan dit verzoek voldoen en zich Maandagochtend om half twaalf, verge zeld van generaal Dijkstra en kolonel Fran- kamp naar het paleis begeven. In overleg met den Minister van Staat, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, maken de burgemeesters van de gemeenten 's-Graven- hage, Rijswijk en Delft bekend 1. Op Dinsdag 27 Maart a.s. zal ten behoeve van den doortocht van den begrafenisstoet van H. M. de Koningin-Moeder het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen, zoomede rijwielen, verboden zijn op de door den stoet te volgen route van het paleis langs het L. Voorhout en Kneuterdijk, den Vijver- dam, den Hofweg, het Spui, de Pletterijkade, het Rijswijkscheplein, den Rijswijkscheweg, den Haagweg, den nieuwen Rijksweg, het Noord einde, het Oude Delft, de Nieuwstraat en de Markt, tot de Nieuwe Kerk te Delft, zoomede den ouden Delftweg van de Hoornbrug t/m de nieuwe dwarsverbinding met den nieuwen Rijksweg. 2. Geen der genoemde vervoermiddelen zal na 8 uur voor zooveel betreft het gedeelte van het paleis tot en met de Hoornbrug, en na 9 uur voor zooveel betreft het verdere gedeelte van het tracé op deze' wegen worden toege laten, terwijl van den kant van Delft de nieuwe Rijksweg en de Oude Delftweg van 8 uur af zijn gesloten in de richting naar s-Gra- venhage. Het parkeeren op deze route, waar ook, is verboden van Maandagavond af. Het verkeer in alle op de genoemde route uitkomende straten en wegen zal dus geen door gang kunnen vinden. Vervoermiddelen, waarvan de geleiders zijn voorzien van een bewijs van voorrang, uitge geven door den hoofdcommissaris van politie der gemeente 's-Gravenhage, zullen mogen doorrijden. 3. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zijn, dat het doorgaande verkeer van tusschen 's-Graven hage en Rijswijk eenerzijds met Delft en Rot terdam anderzijds of in Oostelijke of in Weste lijke richting zijn weg zal moeten vinden. In Oostelijke richting wordt aanbevolen de route over Leidschendam en Zoetermeer Zeg waard en vervolgens over Pijnacker naar Delft of over Bleiswijk en Hillegersberg naar Rot terdam. In Westelijke richting zal over Loosduinen en Monster naar 's-Gravenzande en vervolgens over Maassluis naar Rotterdam kunnen worden gereden, en over Naaldwijk en De Lier ook naar Delft. Verder zal zooveel mogelijk van Noord naar Zuid de Oostelijke, van Zuid naar Noord de Westelijke route zijn te volgen. Uitgebreide voorzorgen bij mogelijke ongevallen- Er worden te Delft met het oog op moge lijke ongevallen, enz. op Dinsdag a.s. uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen. De hulpverleening wordt georganiseerd on der de auspiciën van het Roode Kruis. In de bebouwde kom worden langs de route van den lijkstoet en op enkele punten daar buiten 12 hulpposten ingericht, welke kenbaar zijn aan de Roode Kruisvlag, waarin personeel aan wezig zal zijn en materiaal beschikbaar is. Er wordt samengewerkt met de vereeniging St. Bernardus en E.H.B.O. De gemeente Rotterdam zal twee ziekenauto's zenden, 't Spreekt dat de Delftsche doktoren mede hun dienst heb ben aangeboden. Op den Nieuwen Rijksweg benoorden Delft verleent het Roode Kruis hulp en bezuiden Delft de vereeniging E.H.B.O. Op punten waar dit noodig wordt geacht: Houttuinen, Oude Delft, Provinciaal Kanaal, worden posten gevestigd door de Delftsche Vrijw. Brigade tot redding van drenkelingen. De dienst der Openbare Werken verleent hulp met een bergingswagen bij eventueele oprui mingen en herstellingen. Deze dienst zal reeds Maandag beginnen met het afsluiten van enkele toegangswegen tot Oude Delft, enz. De weerbaarheidsvereeniging der studenten De 93-jarige oud-marke-tentster van de Grenadiers en Jagers komt haar laatsten groet brengen aan de overleden vorstin. corpora zullen helpen de militaire afzetting te verlengen. Leden van het D.S.C. hebben zich beschik baar gesteld als gidsen om het publiek te helpen. De filmauto's zullen geplaatst worden in de Nieuwe Kerkstraat naast de Kerk. De langs de route staande lantaarns zullen omfloerst worden en branden. Het verkeer Delft—Den Haag wordt zoo spoe dig mogelijk vrij gegeven, vermoedelijk tus schen 4 en 5 uur n.m. De deputatie uit de Tweede Kamer, Voorts vernemen wij, dat de deputatie uit de Tweede Kamer zal bestaan uit den voorzitter met de leden van de commissie, welke het adres van rouw aanbieden zal, benevens den griffier, mr. Kesper. Plaatsen voor leden der Tweede Kamer. Naar wij vernemen zullen de leden van de Staten Generaal in de gelegenheid worden ge steld het voorbijtrekken van den koninklijken rouwstoet gade te slaan. Zij zullen daartoe een plaats krijgen in het departement van finan ciën, in het bureau van den generalen staf aan het Lange Voorhout en in de militaire gebou wen aan den Hofweg. Plaatsen voor corporaties. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land maakt bekend, dat corporaties, die plaat sing verzoeken langs den weg, waarlangs de stoet zich Dinsdag begeven zal, worden uit- genoodigd, zich daartoe rechtstreeks te wen den tot de burgemeesters der drie gemeen ten, welke op den voet van aangenomen richt lijnen naar omstandigheden zullen kunnen han delen. j "chten de menschen op het Lange Voorhout om toegelaten te ivorden tot het défilé voor het stoffelijk overschot van U. JL de Koningin-Moed er. - —4». De vorige week was het vijf jaren geleden dat Koningin Emma één enkelen dag te Lon den doorbracht voor velen der hier gevestig de Nederlanders de laatste maal dat zij de be minde vorstin mochten aanschouwen. Maar ook de Engelschen hebben aan dien dag een schoone herinnering behouden; de pers herinnert er aan hoe zij door haar eenvoud, haar vriendelijkheid, haar ongekunsteldheid aller harten veroverde. „De liefste oude dame van Europa" noemde een der bladen haar. Welk een indruk maakte vijf jaren geleden die ééne lieflijke geste niet; de meeste bladen herinneren er heden opnieuw aan. Hare Ma jesteit werd rondgeleid door de zalen van Bur lington House, stampvol iederen dag, dat de Hollandsche tentoonstelling duurde, maar dit maal voller dan ooit. Iedere zaal werd ont ruimd alvorens de Koningin-Moeder binnen trad, maar niet zoodra merkte zij dit op of zij wendde zich tot den president der Academy, en zeide: „Laat de menschen toch rustig kijken. Daarvoor zijn zij immers gekomen?" In dien tijd was.juist gepoogd internationale moeilijkheden te verwekken, waarbij ook Ne derland betrokken zou zijn, en te Londen „ver baasde" men zich eenigszins over zekere Ne derlandsche uitingen. Of die verbazing al dan niet gegrond was, doet er thans niet toe; maar die eene spontane uiting van Koningin Emma maakte meer goed dan kwaadwilligheid of onhandigheid hadden kunnen bederven. „Koningin Emma, wier dood wij met leed wezen vernemen", schrijft de „Daily Tele graph" „zal voortleven in de verknochtheid van het volk, waarmee zij zich één maakte. Zij heeft nooit op grond van eigen recht geregeerd, maar na den dood van haar bejaarden gemaal is zij acht jaren lang regentes geweest. Toen haar dochter den troon besteeg (deze uitdruk king is onjuist; Koningin Wilhelmina „besteeg den troon" onmiddellijk na haar vaders dood. Red.) trok zij zich met gratie en zonder spijt van de zaken terug. „Haar huwelijk was een staatszaak geweest, noodzakelijk geworden door de vrees van het Nederlandsche volk dat de troon zou komen aan een Duitschen vorst. Zelf een Duitsche prinses, vervulde zij op schoone wijze de haar opgelegde taak, zich geheel vereenzelvigend met den nationalen geest van het Nederland sche volk, en haar dochter, Koningin Wilhel mina, er toe opleidend den troon van Holland waardig te bezetten. „Het succes van heerschers wordt minder afgemeten naar wat zij zelf volbrengen dan naar het geluk dat zij hun onderdanen schen ken. Volgens dezen maatstaf was Koningin Em ma zeker een belangrijke figuur. Van den dood van haar gemaal af hebben de Nederlanders meer vrede en voorspoed genoten dan de mees te Europeesche landen. Door de regeering eener vrouw (feminine rul) is Holland gehouden buiten den heksenketel der Europeesche poli tiek en vrij gebleven van het schrikbeeld van Duitsche heerschappij. De kalmtè, het plichtsbesef en de afwezigheid van eerzuch tige plannen, die het heele leven van Konin gin Emma kenmerken, hebben in deze richting een machtigen invloed uitgeoefend. „In wezen vrouw en moeder, heeft zij haar taak met kalme waardigheid' vervuld, en zich te allen tijde verknocht getoond aan de natie, die zij tot de hare gemaakt had, en voor welker welzijn zij zoo zorgzaam was" De „Daily Mail" merkt op dat Koningin Emma inderdaad „Koningin-Moeder" van haar land was, en voegt hieraan toe: „Er is iets prachtig-volmaakts aan zulk een titel, en de overleden Koningin zette dien titel luister bij. In haar eigen land zal haar naam vereerd wor den en een soort legendarisch symbool worden, gelijk die van Koningin Victoria in Engeland. Koningin Emma was zoo een groote persoon lijkheid dat zij zegevierde over vele moeilijk heden". Met het oog op verzoeken, welke hem van verschillende zijden bereikten, om leden van werkloozenkassen, die uitkeering uit hun kas ontvangen, gesteunden en tewerkgestelden bij de werkverschaffing, op Dinsdag a.s. in de ge legenheid te stellen, zoo zij dit wenschen, aan eenige plechtigheid op dien dag deel te nemen deelt de Minister van Sociale Zaken mede dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaat, dat op 27 Maart a.s. aan de bedoelde personen vrijstel ling van stempelen wordt gegeven en dat op de werkverschaffingen dien dag niet wordt ge werkt. Zoo de werkverschaffingen worden stopgezet kan het gewone loon voor dien dag worden doorbetaald en kan dit aan het Rijk op de gewone wijze voor subsidie in rekening worden gebracht. In verband met den korten tijd, welke nu nog rest voor a.s. Dinsdag zullen, naar wij ver nemen, door den Minister geen nadere mede deelingen meer aan de gemeentebesturen wor den verstrekt. H. M. JNINGIN NIET IN DEN LIJKSTOET. H.M. zal het vertrek uit het Paleis aan het Lange Voorhout bijwonen. Per auto in gezelschap van de Dames der Hofhouding naar Delft. Naar ons ter oore komt, zal H M. de Koningin zich a.s. Dinsdag niet in den stoet naar Delft bevinden. Hare Majesteit zal het vertrek uit het paleis aan het Lange Voorhout bij wonen en zal zich met de dames van de Hofhouding per auto naar Delft begeven, waar Zij aanwezig zal zijn voordat de rouwstoet bij de Nieuwe Kerk zal aankomen Voorts vernamen wij nog, dat de bloemen in een drietal rijtuigen in den rouwstoet meegevoerd zullen worden. u 't Bloemenkleed van kostbare orchideëen en seringen, dat door de Nederlandsche vrouiven als huldebetoon aan H. M. de Koningin-Moeder over de lijkbaar lag uitgespreid. Kleederdrachten uit alle deelen des lands wijzen op het nationaal karakter van de laatste hulde aan H. M. de Koningin- Moeder. Van het regentschap zegt het blad: „Het was een gelukkig regentschap, gedu rende hetwelk veel toegevoegd werd aan den trots en de macht van Holland. Aanvankelijk was het Hollandsche volk niet al te zeker van zijn Koningin-Moeder". (Bedoeld wordt waar schijnlijk dat ons volk, toen een bejaarde ko ning plaats maakte voor een jeugdige regentes, van wie wij wel de schoonheid en de lieftallig heid, maar niet het beleid en de wijsheid ken den, zich natuurlijkerwijze eenigszins onzeker voelde.) De „Morning Post" zegt dat „weinig Konin gin-weduwen zoozeer door haar volk bèmind zijn geworden als Koningin Emma", en dat de „sympathie, welke zij steeds bij alle klas sen der bevolking behouden heeft, bijna tot adoratie was aangegroeid". Zij was „een ideaal moeder en grootmoeder" en schonk haar doch ter „veel van het staatkundig beleid en van de democratische wijsheid welke haar ken merkten". Ofschoon „conservatief in haar op vattingen, was Koningin Emma steeds modern van geest, en nooit verloor zij de jeugd van hart en gemoed, welke een der geheimen was van haar populariteit". In een levensbeschrijving zet de „Daily Te legraph" den politieken kant van het tweede huwelijk van Willem III a.v. uiteen: „Na den dood van 's Konings zonen was Prins Hendrik, 's Konings broeder, de vermoedelijke erfgenaam van den troon. Hij was kort gele den in het huwelijk getreden met prinses Marie van Pruisen. Het Nederlandsche volk beefde bij de gedachte dat een zoon van deze, die half-Pruisisch van geboorte, en waarschijn lijk heelemaal Pruisische van geest, zijn heer- scher zou worden. „Bovendien zou in het zeer mogelijke geval, dat geen van de leden van de regeerende fa milie een erfgenaam had, Prins Albreeht van Pruisen het naast aan de opvolging zijn, zoo dat Holland van alle zijden bedreigd scheen te worden met wat, naar men vreesde, zou neerkomen op opslorping door Pruisen" Het blad zegt dat koningin Emma de harten der Hollanders veroverde door de wijze waar op zij zich met hen vereenzelvigde. Zij berisp te eens een gezant, die meende haar te behagen door haar in het Duitsch aan te spreken met de woorden: „Ik ben een Nederlandsche, geen Duitsche Koningin". „Haar dochter", voegt de „Daily Telegraph" hieraan toe, „werd opgevoed in een strikt Nederlandsche atmosfeer, en ten einde Duit sche invloeden te weren, moedigde Koningin Emma gedurende het Regentschap zelfs be zoeken van haar eigen familieleden niet aan".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1