's sr*kfc tvrsfx st* STADSNIEUWS EREE1 MAANDAG 26 MAART 1934 LAMPEKAP DE AMBACHTSSCHOOL. ORNAMENTEN BRUTALE INBRAAK. Drie panden aan den Westcrsingel door inbrekers bezocht KETHEL ROTTERDAM. DE LIJDENSWEEK. DE BOEKHANDEL GESLOTEN. TENTOONSTELLINGEN. Waardevolle sieraden ontvreemd. BENEDENHUIS AAN SCHULPWEG UITGEBRAND noteering moutwijn en SPIRITUS. SINT FRANC1SCUS LIEFDEWERK. Een der bewoners gearresteerd. up»* UMg sp«d,g door de fa8 TWEE ONGURE ELEMENTEN GEGREPEN- TREKHONUENKEURTNG TE HILLEGERSBERG. OPHALEN VAN HUISVUILNIS. Het ophalen van het huisvuilnis op plaatsen, waar dit als regel op Dinsdag geschiedt, zal we gens de begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder op Woensdag a.s. geschieden. DE KLOKKEN LUIDEN. Zooals bekend, zullen morgen op den dag van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moe der in alle gemeenten des lands wederom de klokken worden geluid en wel van 8 tot 9 uur v.m., van 12 tot 1 uur n.m. en van 4 tot 5 uur n.m. Op dezen dagen zullen geen openbare ver makelijkheden plaats vinden, terwijl ook de vergunningen voor hun koffiehuizen, enz. zijn den openbaren weg, in koffiehuizen, enz. zijn ingetrokken. VEREENIGING DE PRINCEVLAG De vereeniging de Princevlag verzoekt den leden, die wenschen deel te nemen aan den stoet der vereenigingen, die langs den weg zul len zijn geschaard om een laatsten groet te brengen aan wijlen H. M. de Koningin-Moedei zich Dinsdag als groep te verzamelen op het Stationsplein alhier. Het vertrek is vastgesteld op kwart vóór 7 uur. De groep is kenbaar aan een witte vlag, waarop dt woorden „De Princevlag", geflan keerd door twee standaardvlaggen. De leden zijn verplicht insignes te dragen, en de bedoeling is, dat de groep zich aansluit bij de Oranjevereeniging. HET ROODE KRUIS De afdeeling Schiedam van de Roede Kruis Transportkolonne zal Dinsdagmorgen om 6 uur uit Schiedam vertrekken met tenten en ander materiaal om tijdig posten te kunnen betrek ken. H Lrt»i Lu iliror ons overt rek Ken en bij verhuizing uw Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, GEMEENTE-REINIGING SCHIEDAM Ter algemeenè kennis wordt gebracht, dat het ophalen van het huisvuilnis op plaatsen waar "dit als ïegel op Dinsdag geschiedt, we gens de begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder nu op Woensdag a.s. zal geschieden. SCHIEDAM, 26 Maart 1934. Promotie van leerlingen. Zaterdagmiddag heeft de promotie van de leerlingen der Ambachtsschool plaats gehad in de zaal van den R. K. Volksbond, in tegen woordigheid van ouders en leeraren. Velen zijn vanmiddag gekomen, zei de waarn. voorzitter van de Vereeniging, ir. W. A. Hoek, met hoop en licht in het hart; de ouders om getuige te zijn van de door him kinderen be reikte resultaten en de jongens voor wat zij zullen ontvangen. Er is geen licht zonder scha duw, zei spr., en dat schaduwbeeld wordt ge worpen door het ontbreken van onzen eminen- ten voorzitter, Jan Bitter, die de plaats, waar ik thans sta, zooveel jaren heeft ingenomen. Hij was niet alleen een ijverig bestuurslid, maar droeg bovenal den jongens een goed hart toe. Veel heeft de thans overledene voor de Ambachtsschool gedaan en daarom leidt spr. thans met schroom deze eerste promotievergade ring. Ir. Hoek is er van overtuigd, dat velen thans ook denken aan wijlen de Koningin-Moeder en dan moeder geschreven met een groote M. Daten wij ons haar tot voorbeeld stellen en ons haar waardig toonen door het goede naar bifiten uit te dragen. Zich speciaal tot de jongens wendend, zei spr., dat de dag van vandaag een gewichtige was, omdat zij het resultaat van hun pogen zouden vernemen, maar ook een mijlpaal in ihet leven voor hen, die een diploma zouden ^"ontvanvm. Het aan den leiband loopen heeft practisch een einde genomen, want de tijd van spelende leeren op de school is voorbij, waai' men slechts had te aanvaarden. Thans komen de eerste schreden van zelfstandigheid op den practisphen levensweg, die hard, maar mooi is door het hebben van illusies. Door het geleerde wordt de weg vergemakkelijkt, maar niet ge- effend. Zij komen het verst, die een eerlijke bezieling voor hun werk hebben en voor het goede. In het leven wor<% niet gevraagd wie gij zijt, maar hoe gij zijt. Materieel zal die het misschien niet het verst brengen, maar de eisch, die hij voor zich zelf aan het leven stelt is de maatstaf van zijn geluk. Er kan meer tevredenheid heerschen bij eenvoud, dan bij overvloed. Een pond karakter is meer waard dan honderd kilo vérstand. Ieder is de smjd van zijn eigen geluk en in eerlijk streven en willen zit het geheim van het leven. Bij de afgestudeerden zijn er 8, die een prijs hebben behaald, zei spreker en 1 krijgt een eereprijs, maar daarom moeten zij, die geen prijs hebben, het hoofd niet laten hangen, want niet allen kunnen de eersten zijn. Het gaat er maar om, of zij er naar gestreefd hebben hun werk naar behooren te doen. Prijswinnaar zijn beteekent langs niet altijd meer waard zijn. want geluk is ook wat waard. Ni<S de prijs geeft de waarde aan, maar de wijze waarop die verkregen wordt. Nadat de secretaris, de heer G. W. van Bergen Walraven, de namen van alle bevor derden had voorgelezen en de diploma's uitge reikt waren, overhandigde de voorzitter aller eerst den eereprijs, een zilveren horloge met inscriptie, aan den timmerman C. A. W. Heijns broek, hem op het hart drukkend, dat een uurwerk niet alleen symbool is van accuratesse en plichtsvervulling, maar ook van verganke lijkheid. Daarom is iedere niet goed besteede seconde verloren zei spreker en moet gij telkens wanneer gij dit horloge opwindt denken aan Uw plicht, thans nog al3 zoon, later als vader. Voor ieder van de andere prijswinnaars, die elk een boek ontvangen, had de heer Hoek een toepasselijk woord. Tot slot wendde deze zich nog eens tot allen en sprak de hoop uit, dat allen steeds met dankbaarheid aan de school zouden terugdenken. Verbeeldt je nooit meer te weten, dan ande ren. zei spr., maar' weest alleen dankbaar, dat je ouders jullie wegen zooveel hebben verge makkelijkt. Ga daarom voor een levensvraag steeds bij die ouders te rade en raadpleegt je leeraren, wanneer ge in je werkkring moeilijk heden ontmoet. Het stemt dankbaar om weer zooveel jongens geschoold het leven te zien ingaan en daarvoor komt een woord van dank toe aan bestuurs leden, directeur en leeraren en verdere be ambten, die om dat te bereiken al hun moge lijke best doen. Aan het slot van de vergadering bracht de oudste leerling, de meubelmaker Th. W. de Lange,' namens de leerlingen dank en de heer F. A. Geijp namens de ouders. GEDIPLOMEERDEN Bankwerkers: Klasse 3 A: J. J. Alberts. J. van Bel, W. A. Brederveld, M. M. Bleecke, C. Blok, G. W. van Bodegom, H Bogerd, F. C van den Boomen, J. van der Burgh, F W. Bijloo, J. P. Corveleijn, C. van Duffelen J. van Dijk, C. A. van Gelder, H. W. van Gelder. A. Gluvers, P Goedhart, L Hartman. A Schip per. Allen diploma (19). Klasse 3 B; T. Harzing, J. E. Heesbeen, Th. J. de Jager, C. de Jong, J. B. Kempe, G. Klop pers, L. Kramer, P. Liebeek, G H. Luipen, J van der Most, J Munnik, C. de Neef, W. H. van Ommen, H. Opschoor, H. Ouwens, T. Ver- sendaal, J van Vliet Allen, diploma (17). Klasse 3 C: J. C M. Peereboom, P. C. Pel'e- grom, W. Radstake, A. H. Ris, W. Ruit man, P. It. Schoenmakers, L J. Sens, D Smits, J. S. Mao. ,,'t LlCHTPcHT", Hoogstraat 109, ia 68831 overhangen volgens voorschrift G. E. li Keel lsJCji ORANJE-VEREENIGING Na gehouden bespreking met politie-autori- teiten ter bevoegder plaatse is besloten tot op stelling van de Oranjevereeniging met samen werkende vereenigingen langs den rijksweg tusschen Delft en Rijswijk. Als tijd van ver zamelen voor vertrek is bepaald 6.45 's morgens op het perron. Men zorge heden reeds voor een spoorkaartje. STRATEN MET VERHOOGD MIDDENPAD Rijden op rechter gedeelte verplichtend De commissaris van politie vestigt er de aandacht op, dat herhaaldelijk overtdenigen zijn geconstateerd wat betreft het verkeer op rij wegen, welke door een verhoogd middenpaa worden gescheiden. Velen meenen blijkbaar dat men op elk gedeelte van den rijweg mag rijden, mits men maar rechts houdt. De justitie is echter een tegenovergestelds meening toegedaan en de politie wijst er daar om nadrukkelijk op, dat men steeds den rech ter rijweg moet houden. Aanvankelijk zal hel publiek gewaarschuwd worden, doch later za) onmiddellijk' proces-verbaal volgen. Sneep, A. Th. W van Straaten, J van Tongeren, B. A. C. Verheij, J. Versluis, D. Wensveen. F. C. C. van der Zee, W. Zwamborn; 16 diploma; 2 geen diploma, waarvan 1 wegens ziekte. Electricièns. Klasse 3 E: A. C. Bekkers. G. Boogaard, P. L. Ganderheiden (aanteekening), M. J. van Geest, G. de Gelder, H. Groeneweg, (aanteekening), P. J Henderickx, Th. G. Huls pas, H. N. Huizer, A. R. de Lange. C. Mak. Chr J Mak, A Noordzij, W. Noorlander H. A. de Raaij, J. W. van der Schalk, J Schmidt, W. Scholten, M. Storm, G. Stöver, A den Uijl, (aanteekening), J. A. Weijmar, N. de "Winter, P. van Wijnen. Allen diploma (24). Timmerlieden. Klasse 3 T; L. Borrani, J. Bot, P. Both, P. A. de Bruijn, A. Diepstraten, P J. Fredriks, D. Groenendijk, C A. W Heijns- broek, J. Hooghart, H. van Houwelingen, A. M. Jochem, T. Kalkhoven, L. P. Kulik, I. van Leeuwen, C. A. A van Lith, D van der Net, J. G. la Plein, B. van der Smit, H. Steenbergen, G. Verheij. Allen diploma (20). Meubel- en Modelmakers. Klasse 3 M. C II- mer, A. Koster, Th. M. de Lange, I Proost, W de Ronde. Allen diploma (5). Schilders. Klasse 3 V. F. Baron, J. van der Ende, T. van der Knaap, J. van der Linde. Allen diploma (5). Prijswinners: C. A. W. Heijnsbroek, timmer man; J. van Bel, m. bankwerker; F. W. Bijloo, idem; J C. M. Peereboom idem; J W. van der Schalk, V'ctriciën; H. van Houwelingen, tim merman; G. Verheij, idem; Th. W. de Lange, meubelmaker; I. Proost idem. BEVORDERINGEN Naar de derde klasse. Bankwerkers: Klasse 2 A; A. Baggerman, C. D. van Beijeren, G. J van Berkel, J H C. Bezemer, W. Bijloo, L A. Braat, H. Brugman, W A. P. F. L. de Bruin, T. Buehre, J F. Cordemans, J Donker, A. van Doorn, C. van Doorn, J. J. van Doorn, G. C. Geertsma, C. Gijsen, J Goedknegt, R. J. de Graaf, A van der Graaff, J. L. van Hellemor., N. Janssen. Bevorderd 21; niet bev. 3. Klasse 2 B; B. D. Joustra, J. Kinnegin, J. van Klink, A. C. Koster, H. M. Kreemer, P Leef lang, J C. van Leeuwen, P Ligthart, A van Linn. W. G. van der Lubben, J. Th. Maissan J. D. Markesteijn, H. J. van der Merwe, A Nien- tled, W. R. C. Noorlander, H. A. Onstank G. II Oosthoek, P Otter, A C Pauwels, J. van Pett, A. Perdijk, C. Pins, L. Prins, Th. Quak J. J. Meijster, J. J. Verhaaff, H. J. J van Maurik Bevorderd 27; niet bev. 1. Klasse 2 C: C van Leeuwaarden, C. Luking, J. Rieken, J. L. Ritman, J. Ruizeveld de Win ter, H A. van Sabben, J. H. Savert, C. Sens, R. Steens, Ph A Telder, I F. Thomasse, A. B van Trotsenburg, W. L. Valkenburg, R. C. van der Veen, W. J. Verhoeven, D. Vermeer, P. J. Vervoort, A. Vielvoye, P. Vietsch, C van Vliet, J. van Vliet, L. van Wagtendonk, A. van Wie- ringen. Bevorderd 23; niet bev. 2. Electricians. Klasse 2 E. D. Boogaard, J Butter, G. Campagne, J. Dekker, J. C Fontijne, J. J. Friedel, A. M. Geijp, A Gommel, A de Graaf, J Hersbach, G. G. F. Heijneker, J W E Ju, E. H Karelse, N. P. Landsbergen, J. Mijlhoff, H van der Pluijm, P. W. Rijks, P de Ruiter, A. R Spruit, G. Swaneveld, A. O. Velenturf, J. N. Verkade, J L. Weber, T. van Wingerden, A P. Zoetmulder, G. Verwol. Bev. 26, niet bev. 3. Timmerlieden. Klasse '2 T; C. Aleman, A. Dijkshoorn, J. van der Drift, M. 't Hart, J. J Heilker, M. Hoekstra, J van der Hoeven, J Huis F. A. Jung, F. Knoester, D. Krabbendam, W P. van Leeuwen, L. W. van der Linden, A L Nuis, Ph J Poddewijn, P. Post, W Stam, A. Verwaard. Bev. 19; niet bev. 2. Meubelmakers. Klasse 2 M. N. Bossch), F. W. Jaspers, D. Kers, J. van der Klooster, A R Nusink; bev. 6; niet bev. 2. Schilders. Kasse 2 V; J. A. Adriaanse, P. C Bijloo, H Figee, P H Goederond, W B de Jong, L. de Rond, J. J. L. van der Slot, G W. Suij- ker, H.. van Tilborg, A. van der Tuijn, R. J. den Uijl, H H M van der Velden, A Wetsteijn. Bevorderd 13, niet bev. 1. Naar de tweede klasse. Bankwerkers. Klasse 1 A: M. A. van Aalten, J. W. Ardon, C. van Baarle, E. van Ballegoie, P. H. Bitter, A. Blom- mestijn, D. Bochove, J. G. N. Braat, J A. Bre derveld, W. F. A. Brugman, A. Euijtenhek, K. Ceton, E. Cleffken, G. J. M. van Doesburg, D. Duizenstraat, C. Fliers, C. G. de Graaf, J. van Grondelle, R. de Groot, F. van Harmeien, L. H Heesbeen, G. F. Heijneker, J. van der Horde. Bevorderd 23; niet bevorderd 4. Klasse 1 B: G. J. Brökling, A. Jongbloed, L. C. de Jonge, H. F. Jung, H. J. Jurgens, W. Klep- pe, J. Klinge, A. H. Kooy, A. Kruit. J. W. de Lange, S. Lips, J. H. van der Meer, J. Meidam. J. H. A. C. v. d. Meijden, A. Molenaar, G. P. van der Nagel, L. M. Nederhof, A. Niemans- verdriet, A. Nijs, K. A. Osterom, T. Overwater, H. J. Pakker, S. J. Paul, J. Puts, B. Quist, Th. J. C. Radder, A. Romijn. Bevorderd 27; niet bevorderd 1. Klasse 1 C: J. L. van Roov, J. L. N. van Rij, J. A. Rijks, C. P. B. Sallevelt, W. van der Scha lie, J. Scheffers. J. W. Schellenberg, C. A. Schenk. H. Schra. P. J. Smit, J. Stolk, H. van Stijn, W. N. van Swaav, J. van der Touw C. den Uijl, C. Verkerk. A. Verkou. G. J. Veth. C. van Walsum, O. H. van Wel, D. J. van Wie- ringen, F. A. de Wolf, J. H. de Wolf, H. J. Wolvers, A. M. Zoutman. C. Zwamborn, J. van Veen. Electricians: Klasse 1E:.J. Adriaanse, J. G. Beukelaar, P. L. Bovenlander. C. Breur, W. Broeren, J. de Eruijne, P. Doolhof, M. van Dijk, W. Frenkel, M. de Gids, C. de Groot, C Kalden, N. G. Kemmers. K. Kempe, H. M. Lan- geslag, A van Lith, J. Lugtenburg, G. van Munster, F. S. Nieman, D. A. Parie, A. van der Schalk, D. Scheepmaker, M. E. Schrauwens, A. Slingerland, D. van der Stel, J. de Vos, W Vroom, P. Wiekart, Th. Zappey, alsmede de bankwerker A. J. M. Borsboom. Bevorderd 30: niet gevorderd 3. Timmerlieden: Klasse 1T: A. Berghout, J. Bras, A. Coumou, J. P. Eigers, A. de Jong, J Giile, A. Goedhart, C. Houtman, J. Jurgens, J. Kcogie, P. Korsten, J. L. van der Kruijt, M. van Lint, M. Mark?;, T. Meijdam, J. van Mou- rik, H. A Pijl, B. Quist, J. A. van Renswoude, P. W. Slavenburg, A. R. Smits, L. Snijders, Th Steeman, C. L. van Troost, M. de Vries, P. Wig mans. Bevorderd 26, neit bevorderd -2. Meubel- en modelmakers. Klasse 1 M: W. van Aperloo, J. Baljon, P. van der Ham. A. Hei; koop, C. de Koning, T. van der Linde, J. van der Linden, W. Rissema, D. Roeters, L. Steen bergen. Bevorderd 10;; niet bevorderd 2. ..Schilders: Klasse IV; J. Berkhout. M. van der Boon, G. van Eijk, G. F. Hendrikckx, B. van der Hoek, C. J. Immerzeel, A. A. T. Koning, P. van Leeuwaarden. E. Overdelinde, A C. Pel grim, W P. van Rijswijk, J. H. Triel, J. van Tussenbroek. Bevorija?: feilen (13). DE POST OP DINSDAG In verband met de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder zal morgen de middagbe- stelling niet worden uitgevoerd. De avondbe stelling zal in verband met de onregelmatiger» treinenloop omstreeks 19.15 uitgaan in plaats 'van om 18 uur. De buslichting van 11.20 wordt niet uitgevoerd en evenmin de invordering van kwitantiën. De kwitantiën en wissels, die op Dinsdag te tweeden male zouden moeten worden aangeboden, zullen op Woens dag worden gepresenteerd. UITSTAPJES VOOR GEBREKKIGEN. De Comité's voor Auto- en Boottochtjes voor Lichamelijk gebrekkigen te R'dam, Schiedam, Delft en Vlaardingen hebben de gewoonte hun jaarverslagen gecombineerd te publiceeren In de gezamenlijke uitgave lezen wij betreffende 't Schiedamsche comité o.a.: Alle economische zorg ten spijt, was 1933 een jaar van in alle opzichten opgewekt C.A B.- leven. De inkomsten in geld bleven bij 1932 slechts weinig ten achter; de dames en heereo auto-eigenaars stonden zoo mogelijk nog be reidwilliger dan voorheen hun wagens af, de gasten, zoo kleinen als grooten, .werkten naar hun vermogen mee om iederen uitgang zoo prettig en ordelijk mogelijk te doen verloopen. Met groote erkentelijkheid maken we van een en ander gewag; aan allen, die mqdehielpen het werk te doen slagen, de dank van ons Comité. In 1929 noteerden we 91 vreugdedagen in 1930 in totaal 119, voor 1931 was dat getal 148, voor 1932 kwamen we tot 141 en voor 1933 tot 172. Van die 172 waren er 91 toebedeeld aai. kinderen en 81 aan ouderen. In 1929 reden 27, in het volgend jaar 37, het jaar daarop 51, in 1932 met kleinen teruggang 49, in ons verslagjaar reden 61 auto's' voor on? comité. Die 61 auto"s vertegenwoordigen in totaal 25 eigenaars. Speciaal aan het adres dier dames en heeren een apart woord van dank. In 1933 waren er drie autotochten voor kinde ren en vier voor ouderen; mede één boottocht voor kinderen naar het buitenbosch van „Huis ten Donck" te Bolnes. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 24 Maart. Vertrokken Eng. s.s. Bhutan, naar Yokohama via Antwerpen: SCHIEDAM. 25 Maart. Aangekomen Eng. s.s. Authority, kapt. C. E. Mann, met ruwe wal- vischtraan, van Wilhelmshaven voor N.V. Schie- veen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 26 Maart. Aangekomen Zweedsch s.s. Tancred met stukgoed van Antwerpen; Finsche s.s. Margareta, van Bathürst, om ko len te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 26 Maart, Vertrokken Finsch' s.s. Bargarèta naar Aarhuus. UITVOERING VAN O. B. K. Voor een goea bezette zaai gaf het harmonie orkest „Oeienmg Baart Kunst" gisteravond ui aen R. K. Voiksoona zijn tweeue winterm1. - voenng. Voor den aanvang van het programma werd ter eere van de nagedachtenis aer Konmgin- Moeuer een geaeeite uit ae Peer Gynt Suite „Ases tod" ten genoore gebracht. Het eerste geueeite van net programma, dat uit een zestai nummers oesioncl werd op zee,' verdiehstelijke wijze uitgevoerd, geneel over eenkomstig net willen en kunnen van dirigen, en orkestleden. Twee nummers, n.i. Semiramis, ou vertui cl, van G. Rossmt, arr. G. Wittman, en La Ja conde, baliet, van A. Ponchielli, arr. L Chomel, waren concoursnummers, waarmee het gezel schap straks in de eere-afdeeiing der Neet. Federatie van Muziekgezelschappen zal uitko men. De vertolking van deze werken geeft re den tot de beste verwachtingen. Het tweede gedeelte van het programma bracht muziek, zang en tooneelvan amuseeren den aard. Veel bijval mochten de heer en mevr. v. d. Werken met hun voordrachten oogstten Zij werden ook met bloemen vereerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 18 tot en met 24 Maart 1934. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werk dagen van 1 tot 2 uur des middags: broche, étui met inh., paarpluie, portemonnaie, koralen ketting met broche, kosteloos rijwielplaatje, koperen gewicht, handschoen, rijwielhand- eschermer, linnen zak met inh. Bij vinders; ceintuur, N. van Uden Hoofd straat 237; actetasch, L. Lips, Swammerdam- singel 5B; kinderportemonnaie met inh., C. Koppenhagen, Lange Achterweg 38-1; papieren geld, H. Buitenhek, Streijenschestraat 7; broche, A. Heijnsbroek, Spoorstraat 20; autoped, C. Groenewegen, Westerkade 6B; hond, L. Veen- stra, Buijs Ballotsingel 12B; broodmand, J. But, Roonschestraat; heererihandschoen, S de Hol lander, Philips van Bourgondiestraat 43A; ro zenkrans, G. Sjoersma, Lange Haven 136; arm- j bandje, W. de Bakker, Edisonplein 12; dames- i horloge, M. v. d. Lubben, Tollensstraat 24A; hondje, G. Roijers, Puttershoekschestraat 33, j damesparapluie, J. C. Meerman, Jan van j Avennestraat 45A; ringetje, M. Schoenmakers, Villastraat 102; hond, W. J. de Bruin, Buijs Ballotsingel 8A; zweep, D. Padmos,' Wester kade 8; horloge, C. Simons, Beijerlandschestr. 19; glacé heerenhandschoen, C. van Dijk, Nw. Maasstraat 42; horloge, M. Monster, Streijen schestraat 2; damesportemonnaie met inh., C. Schippers, Vriendschapstraat 5B; gewicht H. Heetman, van Swindenstraat 41; vulpotlood, J. P. Vooren, Tielman Oemstraat 4; muts. J. v d. Velden, Kortlandstraat 5/4; sportkousje, G. W. de Groot, Veenlantstraat 34A (6 weken geleden gevonden); muts, P. Roijer, Lange Achterweg59 GEMEENTE-SECRETARIE GESLOTEN In verband met de begrafenis van II. M. de Koningin-Moeder zal morgen den geheelen dag de gemeente-secretarie alhier gesloten zijn. DE BURGEMEESTERSVACATURE. Naar we vernemen, wordt er vanwege de Christelijk.Historische Partij in deze gemeente een actie voorbereid om een eventueele can- didafuur van den gemeente-secretaris firunt voor het burgemeesterschap van Kethel dom' middel van handteekeningen te steunen. Naai men ons verzekerde, hebben vooraanstaande katholieken verklaard deze actie niet te wil len steunen, omdat zij een onpartijdige be noeming verwachten, ongeacht of de gemeen te-secretaris al dan niet burgemeester zal worden. DE POST OP DINSDAG. Alhier zal mot gen In verband met de begra fenis van H. M. de Koningin-Moeder de twee de buitenbestelling niet v/orden uitgevoerd. TELEVISIE-DEMONSTRATIE. Vrijdagavond organiseerde de Technische Club van de de R. K. Radiovereeniging St. Liduina alhier een televisie-demonstratie, voor af gegaan door een tweetal lezingen met licht beelden onder leiding van den heer M. W. H. de Gorter. Er was voor deze demonstratie veel belang stelling zoodat de zaal geheel gevuld was. De eigenlijke demonstratie, welke plaats vond van 11.20 tot 11.50, is bijzonder goed geslaagd. Achtereenvolgens werden op het scherm zichtbaar het hoofd van een zangeres, een danseres, die eenige sluierdansen ten beste gaf, een groep van drie personen welke acroba tische dansen uitvoerde en het hoofd van een spreker. Behoudens eenige momenten, waarop fading verschijnselen optraden, was de om- vangst zeer bevredigend. Dit was de eerste werkelijke televisie-de monstratie in Schiedam, en een en ander gaï blijk van de groote activiteit van de Techni sche Club, die door haar initiatief velen een interessanten avond bezorgde. OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN SCHIEDAM De hangpartij Nooteboomv. Wingerden is door Nooteboom gewonnen, wat dus het eer ste verliespunt voor v. Wingerden beteekent. Zaterdagavond speelden de iwee leiders tegen elkaar, welke partij v. Wingerden won, zoodat ook Wiliems niet meer ongeslagen is. De uitslagen van Zaterdag zijn: v. Winger den—P. J. H. Wiliems 1—0; P. Zwart—J. J. Th. Penning 01; WorstelingNooteboom 10; J. MeijerJ. W. G. v. Slobbe afgebr. Huber Switser afgebr. en voor Huber sterkere stel ling. i.et gevolg van deze uitslagen is, dat er 6 spelers zijn, die nu 1 verliespunt hebben, waarvan Meijer 3 partijen heeft gespeeld en in de 4e beter staat, terwijl de anderen er 3 heb ben gewonnen. De stand is dus: 1, 2, 3, 4 ep 5 J. J. Th. Pen ning, J. Penning, P. J. H. Wiliems, C. van Wingerden en Worsteling 3 punten uit 4 par tijen; 6. J. F. W. Meyer 2 uit 3 en 1 afg.; 7 Nooteboom 1V) uit 4; 8. J. Bongers 1 punt uit 3 part.; 9. P. Zwart 1 punt uit 4 part.; 10. Hu ber punt uit 3 part. en 1 afg.; 11 en 12 J. W. G. v. Slobbe en Switser. Voor a.s. Zaterdag is het program interessant. Vier van de zes leiders komen tegen elkaar te spelen. Er wordt gespeeld: J. PenningWorsteling: J. J. Th. PenningBongers; P. J. H. Wiliems - P. Zwart; J. F. W. Meverv. Wingerden; Swit serJ. W. G. v. Slobbe; NooteboamHuber De wedstrijden beginnen om 8 uur in „Mu sis Sacrum". ZWIJNTJE C. V. uit de Kreupelstraat alhier deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn rij wiel. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Cornelia E. d. van W A. van Kluijve en E. C. Aschermann, Dr. Noletstr. 1. Stemmingsvolle passie-avond bij de St. Joseph-gezellen. De Lijdensweek is door de St. Joseph-gezellen over het geheele land ingezet met een passie avond. In intiemen kring en uitsluitend met eigen krachten hebben de Rotterdamsche gezellen dezen passie-avond, die in de groote zaal van het vereenigingsgebouw aan het Stationsplein werd gehouden, tot een waardig en pieus begin gemaakt van een herdenking van Christus' lij den en zegepraal. Op eenvoudige en daardoor zoo indrukwek kende wijze is het prachtige passie-verhaal van Cyriel Verschaeve gereciteerd en de fragmenten werden afgewisseld door Gregoriaansche zangen uit de Lijdensliturgie, enkele meerstemmige ge zangen en een zestal sobere tableaux, die eigenlijk tot niets anders dienden dan om even de gedachten te bepalen en vast te houden, als de staties van den Kruisweg. Hiermee is een geheel verkregen dat werke lijk als het ideaal van een lijdensherdenking kan gelden en wij brengen den ontwerper van het plan en de executanten, waaronder speciaal de verhaler genoemd dient te worden, graag onze hulde. Slechts een opmerking. Het geheel zou aan indruk sterk gewonnen hebben als hier en daar, speciaal in het verhaal, wat gesnoeid was. Mo gelijk ook zou het authentieke lijdensverhaal bij een volgende gelegenheid beter in de plaats kunnen komen van de overigens zoo sobere en schoone vertelling van Verschaeve. Het moet den uitvoerenden wel opgevallen zijn, dat speciaal onder de jongere garde ten slotte eenige overigens begrijpelijke -- on rust ontstond. Binnen het kader van den oor- spronkelijken opzet, een tijdsduur van half negen tot 10 uur, gehouden zou dit niet voorgekomen ep de avond nog mooier geworden zijn dan hij toch al was. Aan het begin van den avond heeft de praeses, Pater Oorsprong O.P., met enkele tref fende woorden de nagedachtenis van H. M- d® Koningin-Moeder geëerd. Staande hebben *4° voor Haar zielerust een Onze Vader en e Gegroet gebeden. Als teeken van deelneming in welke ons Koninklijke Huis heeft ge de Rotterdamsche Boekhandel Dinsdag a.3., op den begrafenisdag van H. M. de Koningin- Moeder, bijna algemeen gesloten zijn. Van 24 Maart tot 14 April zal in het Kunst nijverheidshuis „De Distel", Schiedamsche Singel 65b, Rotterdam, een tentoonstelling ge houden worden van de nieuwste werken door den schilder Jan Wittenberg. In de kunstzalen Unger Van Mens te Rot terdam worden tot 16 April werken geëxpo seerd van Th. P. Haanebrink. Gisteravond heeft een zeldzaam brutale in breker een bezoek gebracht aan drie naasi el kaar gelegen panden aan den Westersingel en in twee daarvan zijn slag geslagen. Hoewe) hij tn de laatste woning waar hij heeft ingebroken op heeterdaad door de vrouw des huizes werd betrapt, heeft hij kans gezien er met een partij sieraden ter waarde van ongeveer 5000 gulden van door te gaan en de politie die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, heeft tot nu toe geen spoor van hem weten te ont dekken. Er is slechts een vaag signalement van hem bekend. Rumoer waar geen acht op werd geslagen. Het zijn de panden 14, 15 en 16 aan den Westersingel waar de inbreker in het begin van den .avond heeft geopereerd. In pand 14 is het Rerum Novarumhuis van den R.K. Volksbond gevestigd en daar is zijn tocht begonnen. Hoe hij het gebouw is binnen gekomen staat niet vast. De voordeur stond, toen de politie arriveerde open, zoodat de ver onderstelling voor de hand ligt, dat hij daar door is binnengekomen. In dit pand heeft hij alle binnendeuren ge forceerd en de lessenaars aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Met een verovering van een boekje waarin 4 postzegels van 6 cent zaten, moest hij zich tevreden stellen. Vermoedelijk is hij langs den gevel aan de achterzijde, die eenige uitsteeksels heeft, naar pand 16 geklommen, welk pand bewoond wordt door de familie Kleyn-Willinge. Deze familie was thuis en te ongeveer kwart over acht heeft men wel rumoer op de tweede etage gehoord, maar daar verder geen aandacht aan geschonken, omdat men dacht, dat huis- genooten er bezig waren. Een uurtje later kwam men tot de ontdek king dat er ingebroken was. De politie was toen al gewaarschuwd door de echtgenoote van mr. S. N. B. Halbertsma, rechter in de Rotter damsche Rechtbank, die pand 15 bewoond Een ontmoeting met den inbreker- Mevrouw Halbertsma, die alleen thuis was, werd te ongeveer tien minuten voor negen uur opgeschrikt door gestommel op de tweede etage. Zij haastte zich naar boven en toen zij de deur van een der slaapvertrekken opende, stond zij tot haar grooten schrik voor een onbekenden man, die iets mompelde van „dag mevrouw en vervolgens de trappen afrende om via dt buitendeur de woning te verlaten. Mevrouw Halbertsma waarschuwde onmid dellijk de politie, die spoedig ter plaatse was en met het onderzoek begon. Evenals bij de familie Halbertsma, bleek ook bij de familie Kleyn-Willemse op de tweede etage alles overhoop te liggen en al spoedig kon vastgesteld worden, dat verscheidene sieraden, die in toilettafels of in kasten hadden gelegen, verdwenen waren. Men heeft onmiddellijk de hulp van politie honden gerequireerd, maar daarmee bereikte men geen resultaat Inspecteur Tas van den toto- grafischen en dactiloscopischen dienst heeft toto's genomen en naar vingerafdrukken ge zocht. Het onderzoek stond onder leiding var) inspecteur Hess van het bureau Witte de With- straat, terwijl ook de officier van justitie mr. Hoeffelmann aanwezig was. Tot nu toe heeft het onderzoek geen resultaat opgeleverd. m Mevrouw Halbertsma heeft van den inbreker slechts een vaag sgnalement kunnen opgeven, dat als volgt ludt: 30 a 35 jaar oud, 1.80 M lang, slank postuur, donker haar, gekleed met een wijde, beige gabardine regenjas en een zwarten dophoed. Zijn groet heeft hij met een eenigszins Duitsch accent gemompeld Wat ontvreemd werd. Bij de familie Kleyn-Willinge zijn de volgen de sieraden ontvreemd: Een gouden schakelarmband, een oude gouden broche met roode steen, drie gouden dasspelden met diamanten bezet, een briljanten hanger met platina ketting, een zilveren dameshorlogeket ting, een paar antieke gouden oorbellen met parels, een paar gouden manchetknoopen en wat vreemd geld. Alles bij elkaar vertegen woordigt een waarde van ongeveer 1000. Bij de famlie Halbertsma worden vermis* eer paarlen collier van Ongeveer één meter lengte, een diamanten broche bezet met parels, een gouden damesnng met briljanten en parels, een platina halsketting, een oud gouden dames horloge, dat met een sleuteltje moet werden opgewonden, een camee-broche, twee gouden schakelarmbanden en een automatisch pistool, alles bij elkaar een waarde van ongeveer f 4000 vertegenwoordigend. lederen Maandagavond repetitie Hanmmle- gezelschap St Ambrosius R K Vulksbond. 8 uur Aanmelding nieuwe leden Instrurtiemeb beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot halt 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Dinsdag bestuursvergadering K K. Metaalbewerkersbond „St Eloy" gebouw K K Volksbond lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkesi L v Beethoven <dir J C M Feltzeri in Musis Sacrum lederen Woensdag om half b bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. K K Volksbond lederen Woensdagavond van hall 9 tot hall 11 lepeiiiie honinkl Zangvereelilgtng Sehieujina Mannenkooi „Orpheus' onder leiding van ttd Flipse Gebouw Eendracht lederen Woensdagavond om half 9 repetitie «.Sctuedams Mannenkoor' (dirigent Paul v 4 Putten» Groote zaal van den H K Volksbond, lederen Woensdagmiddag van nail tot nail repetitie voor de jongens van net Kinderkoor van aen K K Gorzen u» nel r'aiuchiehuis vederen Donderdagavond van 8—lOuui repe- ,itie Polynymnia R K Volksbond lederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R K. Ver E H B O in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven lederen Vrijdagmiddag van 3 tot uui repe titie vooi de meisjes van het lunderkuoi van deD K K Gorzen ui hel Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uui repetitie R K. Gem Tooneelvereeniging „Aiberdingk Thijm", Gebouw R K Volksbond lederen tweeden Vrijdag dei maand bestuurs vergadering van de aid. Schiedam van den Ned. K K. Bond van Overheidspersoneel „St Pauius". l'usschen B en 8.3d uui „klachten vooi de leden. lederen Vrijdagavond van hall 9—hall 10 so ciale ontwikkeüngslezmg vooi leden der Schie damsche locale Gezellen vereeniging undei lei ding van den eerw praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond. Ned R K Bund van Houtbewerkers. Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken „St. Antomus van harl 6 tol hall 9 zitting van het bestuur Gelegenheid ,oi aanmelding van leden Woensdag 28 Maart Openbare les in de Ambachtsschool van 2 uur—half 5 en van 7 uur—half 10. Tentoon stelling van den avondcursus van 7 uur tot half 10. SCHIEDAM, 26 Maart. Officieele no teer mg va,, ue commissie an de Hamei van Kuup- nandeL Moutwijn Moutwijn per H. G ad 4b pet. t 10. Spoeling Spoeling t 0 80 a 1 o.yu. Gisterenavond om tien voor negen is uitgebroken in pand 67 aan den Scll.u P_ In het benedenhuis aan den voorkan kapperszaak van A. K. gevestigd. Daar^oon_ in het sousterrein bevinden ich de slaapkamers van A. W. en zijn 6ezI bewoners in de achterkamer- tiok vandaar naar de keuken en wa aia en familie N. moest bet iu>s ver]laast verlaten. De brandweer, dieJfrk '°ptaa"wezjg wag gon net blusschingswe kmet,tWee stralen op de waterleiding v - en 52 en slaag de er vrij snel in den brand te blusschen. Al leen de nablusscnmg vorderde veel tijd. De kappersza. „en"Ovenhuis bleven voor het vuur gevrijwaara, maar liepen veel water schade op- Het v'oonhnis brandde echter nage noeg uit. pe leiding berustte bij brandmeester Spring- vloed en hoofdman Ir, Tas. pe politie heeft een onderzoek ingesteld en daarbij zooveel verdachte omstandigheden ge vonden dat zij \y wjejls famjjie in Groningen logeert, voorloopig in arrest heeft gesteld. Het Kleiwegkwartier en het Langewegkwar- tier te Hillegersberg werden den laatsten tijd onveilig gemaakt door individuen, die vrouwen en meisjes lastig vielen. Het is de politie ge lukt twee personen aan te houden. BRANDJE AAN DE ROZENLAAN. Zaterdag ontstond in een pand aan de Roze"^ laan te Hillegersberg, doordat een petr>ol-eum- kachel plotseling in brand vloog, een beg n brand in de achterkamer. Een meisje, aa juist in deze kamer bevond, schroeide haar h G^eTvan spuit 6 hebben het vuur door middel van een slang op de waterleiding ge- bluscht. Het jaarverslag over 1933. Aan het Jaarverslag van het Sint Franciscus Giefüewerk over 1933 is het voigenoe ontleend: pe Zorg van het Bt. jfranciscuo-ineiaewerk in zijn ane nutzen strekte zich tn net versiag- ïaar uit over 3uO jongens uit iets meer uan zoü gezinnen, net contact met ue jongens werd onaernouden op ue pijeenkomsten m ae huizen, aie aaartoe eiken avuna geopena zijn van plus minus nalf 7 tot plus minus naif U uur. riet contact met de gezinnen werd onderhouden ouor net Huisbezoek door paters en neeren. riet leeuwendeel hiervan komt op de renemng ae" paters-oirecteuren, terwijl het in de Schieoamscne Singel en Rotterdam-Z"1 een groot georek aan de heeren-leek alleen bij ue paters berust. verg»- H„ comaci mei «e 3mm»« Z'I'.Z. derhouden door de ÜUUf«patste, wekeu ks avonden, waarvan vooraL sUCeessen geven of gehouuen zeer beiangiU ouoersavonaen wer- oevorderen. Verscniim van vaclers 0pge_ den door een toonem luisierd. tell der jongens, over het alge- De bqeenk ngen sch00l- en werkjongens ïn- meen rn deze weer gesplitst naar ieeiujd la- geoeeio ^derscheiden m zuiver Godsdienstige, 1611 Zi'Khehnës" en ontsPanmngsbijeenkomsten. 011De eerste '?estaan vooral in 't gezamenlijk mjShooren. 's Zondagsmorgens in de eigen huis- kapel van ^uis> an eens per maand Lof, ver- dei' de Maria-congregatie. Het verslag wijst in 1933 voor de oude Vijver- hofstraat-atueeling op 1975 lv. j- 1810) H.H. Communies; voor de afd. Schiedamsche Singel plus minus 1800 (v. j. 1986) H.H. Communies en voor Rotterdam-Zuid 1533 (v. j. 819) H.H. Communies. Opvallend is hierbij wel de aanmerkelijke vooruitgang van Rotterdam-Zuid. Het verslag van dat nuis spreekt van de bijzondere levie" denheid van pater-directeur en bestuur. Het Mis-bezoek was over het geheel goed en trouw. Ook hierover maakt 't K.-Z.-verslag melding van een reuzensprong vooruit door de klasse werkjongens. Werd daar het Misbezoek van "d/oE ViJverhüMr»!.leid. d» l"^". seis (2 vaders, waarvan er een onlangs plotte- Lt stierf en 2 jongens); op eersten Paaschdag 5 eerste HH. Communies (2 vaders en 13 jon- sansl terwlU op den lsten Pinksterdag al e fongetis daar, die hun Plechtige H. Communie nog niet hadden gedaan, dit feest vierden, t» lijk nog 1 jongen dat van zijn eerste H. munie. de j°h- De ontwikkelingsavonden, c.ie v aigemeen gens verplichtend zijn, geven.°vf.rche Geschie- Catechismus, Kerkelijke of Biji e ->of ajgerneell denis, Apologetische en Soclpe opkomst der onwikkelende onderwerpeo. tot goedi SQms jongens daarbij was vry a heel goed. met eene reeks van op- Het Jaarverslag si et,_igingen aan aIlerii dj(, recht gemeende wj.ze steunden) waarbij S-FX" °p exc do Bisschop van Haarlem, de vooral Z. Hdeken van Rotterdam, Mgr W. van S00S,tiik'met de geheele overige geestelijkheid riad' vervolgens de leekehelpers, de zela- tricen vooral niet te vergeten, de R. K. Bakkers voor de wekelijksche krentenbollen, zoovele anderen, die giften in natura schonken en einde lijk de vele weldoeners. De jaarlljksche trekhondenkeuring zal te Hil legersberg worden gehouden op Dinsdag 10 April a.s. op een terrein achter het politiebureau aande Hillegondastraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2