■Ki^ÉERBkEI DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS 57ste JAARGANG. WOENSDAG 2 MEI 1931 No. 16937 TSi vinden-want het masworden BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 LAMPEKAP ORNAMENTEN met de c. a. r. Naar de BLOEMen velden 1 mei-viering wielerwedstrijden. De natuur herleeft en roept U met een fototoestel NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. v. d. Arend, Hoogstraat 91, Tel. 68814 KIND VERDRONKEN. VLAARDINGEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TT" De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. E SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverbooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels f 0.50; 10 regels f 1.15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: f500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of ooge»; ƒ250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van wijsvinder* 50- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. een VACANTIE-KINPERSPELEN Geen subsidies meer? Overeenkomstig het advies der Financieele Commissie stellen B. en W. den Raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van bet Comité Vacantiekinderspelen om subsidie voor 1934. In het advies der Financieele Com missie lezen wij: „Hoewel het vorige jaar de post subsidie aan vacantiespelen met ƒ100 werd verhoogd, zonder dat daartegen door Gedeputeerde Staten bezwaar werd gemaakt, meent de me®r eid onzer Commissie toch in verband met de tijdsomstandigheden niet er toe over e -Sen gaan, uw college te adviseeren een subsidie voor dit jaar toe te kennen. Wellicht zullen te zijner tijd subsidies moeten worden verdedigd van grooter belang dan de hier be doelde. ..Ondanks de meening van een lid onzer commissie, dat de subsidie tot de helft wilde zien teruggebracht, meent onze commissie u te moeten adviseeren den Raad voor te stellen niet tot het toekennen van een subsidie over te gaan.te meer daar vorig jaar de vereeni- ging reeds is meegedeeld, dat 1934 niet met zekerheid op een subsidie mocht worden ge rekend. Het comité, waarvan hierboven sprake is, -s van gereformeerden huize, maar het ligt voor de hand. dat wanneer de Raad het afwijzend voorstel van B. en W. aanvaar.dt, ook de an dere vereenigingen, die zich met de organisa tie van kinderspelen bezig houden, dit jaai van alle subsidieering verstoken zullen b ïj- v ;n. Men zal natuurlijk zeggen: „gehjhe mon niken, gelijke kappen". Het behoeft intusschen ook geen e oog, dat wij het ten zeerste zouden ^.ieulc'1' wanneer het werk der kindervacantiespelen door de gemeente in den steek zou worden Ook van katholieke zijde bestaat er, zooals men weet, een commissie voor dit werk, en wij zijn de eersten geweest. Nu behoeven wij daarom wel niet te beweren, dat we de oud ste en dus de eerste rechten hebben, maar dat de dreigende maatregel door de katholie ken, de initiatiefnemers, eventueel het zwaarst zal 'worden gevoeld, moge van zelf spreken. De Financieele Commissie herinnert er aan. dat verleden jaar de post subsidie Vacantie kinderspelen met 100 is verhoogd, zonder dat Ged. Staten er bezwaar tegen maakten. B. en W, maakten echter wél bezwaar, toen de heer Steens een voorstel van die strekking in diende. ondanks al hun pessimistische ver klaringen nam de Raad het vooS aan en Gedeputeerden hielden zich koot YT L de in de Raadsvergadering va* 2« R. K. en de sodaal-democrat?schp Juh en de zouden resp. ƒ50 en 25 mi„der krijg^m dat de gereformeerde spelen er bij waren ge_ komen. s De vraag is nu: Moet de Raad zich nu wèl bij de opvatting van het College neerleggen' De Financieele Commissie, wier oordeel fT en W. overnemen, zeggen, dat, wellicht te zijner tijd subsidies van grooter belang verdedigd zullen moeten worden. Een zeer vaag argL ment, en ook een zeer zwak argument, want men mag de beteekenis der kindervacantie. spelen niet onderschatten; ze m en van de doelmatige vormen van hulpvei mg aan het groote gezin uit. Wij vertrouwen, dat de Raad zie i w om niet van de wijs zal laten brengen door net zure gezicht, dat B. en W trekken, maar zul len denken aan den blos van blijdschap en gezondheid, die weer 0p zoovele kinderwan gen zal verschijnen, wanneer de spelen weer betwijfeld of de verschillende commissies wel het bedoelde financieele offer kunnen brengen zonder gedoemd te worden haar mooien, heilzamen arbeid te staken Laat U w door ons overtrekken en bij verhuizing uw overhangen volgens voorschrift U. E. B. Mag, ,,'t LICHTPUNT", Hoogstraat 109, Tel. 6883S Reel. 132S1 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benzine-pompinstallatie met een on- dergrondsch reservoir, inhoudende 6000 L., in het pand Singel 4143, kadaster Sectie I no. 356, en met een bovengrondsche aftapinrichting in en op het trottoir vóór genoemd pand3; 2. de Hollandsche Veterfabriek Hamco om vergunning tot uitbreiding van de fabriek voor het vervaardigen van veters, ressen en nou veauté s in het pand Buitenhavenweg 116, ka daster Sectie L. no. 2475 (ged.), door bijplaat sing, verplaatsing en verwijdering van diverse electromctoren en arbeidswerktuigen, in dier voege, dat thans in de inrichting aanwezig is een ruwoliemotor van 22 p.k., drijvende di verse spoel-, vlecht- en doubleermachines, be nevens een dynamo ten behoeve van de licht installatie. 3. G. A. de Winter om wijziging van voor waarde c. (loozing afvalwater) van de hem d.d. 17 Januari 1913 verleende vergunning tot oprichting van een stoom-, wasch- en strijk- inrichting in het pand Westmolenstraat 16-18, kadaster Sectie C nos. 291, 1265 en 1334, zooals deze voorwaarde nader is vastgesteld bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Schie dam van 12 September 1918. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 16 Mei 1934, des namiddags 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge- meent van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 2 Mei 1934. DE GRAAL. Aan de opvoering van het Graalspei Nu «aat de Heer voorbij" die Zondag a.sPm fu BJ* len te Rotterdam zal plaats vinden en waar voor hier Zaterdagmiddag met een kleumen optocht propaganda is gemaakt zullen ongevfe? dertig Schiedamsche meisjes deelnemen. v\: zullen niet een bepaalde rol vervullen doen zijn in alle groepen ondergebracht. De Schiel damsche Graalleden zullen dus deels zingen, deels dansen, terwijl anderen weer aan het spreekkoor meedoen. EXCURSIE R- K. VROWENBOND. De leden worden eraan herinnerd, dat er op Donderdag a.s. een excursie zal plaa.s vinden naar de bekende Glimfabrieken te Overschie. Men wordt verzocht uiterlijk kwart over twee aanwezig te zijn bij de spoorbrug aan den Overschieschen Weg, waarna gezamenlijke wandeling naar de fabrieken. Zij, die om de een of andere reden dezen tocht niet te voet kunnen meemaken, kunnen van de autobus gebruik maken. Deze vertrekt vanaf de Koemarkt om kwart vóór drie. Het bestuur vertrouwt op een groote op komst der leden. DE KATHOLIEKE E H. B. O-ER. Het Aprilnummer van- ..De Katholieke E, H. B. O.-er in welks uitgave Schiedam zoo'n groote rol speelt drie onzer doktoren staan als medewerker in den kop vermeld en redac tie en administratie zijn hier gevestigd be helst een vervolg-artikel van dr. M. H- in§ te Maastricht overAlexander Willem Miehie. van Hasselt (1814—1902), H. J. s- diseftt ,,'n Paar cijfers" op inzake verkeers- en an dere ongevallen, terwijl de heer Kunze, arts, al hier, weer de opgaven- en antwoordenrubriek heeft verzorgd. DUITSCHE ARBEIDSVREUGDE. Op Vrijdag 4 Mei zal er in den Doelen aan Coolsingel te Rotterdam een bijeenkomst plaats vinden voor de Duitschers van Rotterdam, Schiedam en omstreken, en wel om het feest van den nationalen arbeid te vieren. Op ver toon van een Duitsch paspoort hebben Duitsche rijksonderdanen toegang. NED. CENTRALE REDDINGSBRIGADE. Adres aan den Raad. De Ned. Centrale Reddingsbrigade heeft een adres aan den Raad gericht, waarin zij aan- dringt op het in het leven roepen van een ver ordening, inhoudende, dat men voor het houden van een roeiboot, zeilboot of kano een vergun- vp1® rno.e'- hebben van de overheid dat deze die®Unn'nt; slechts verleend wordt aan hen, Dloma r6t bezit ziJ'n van een vaal"digheidsdi- of een d 60n zwemdiploma van de N. C. R. B. tenslotte dative fHjk te StelleT ctertifaat' en ten niet m0Inrhuurders van booteI\hun bo°" Hie niet S verkeeren aan minderjarigen bezit van een zwemdiploma zijn. Donder^ 3 Mei onderneemt de C. A. B. haar twee t aar de bloemenvelden. Thans krijgen de W«nere gas1;en hun beurt Als altijd, is Noordwijk weer de plaats waar gerust, geluncht en thee gedronken wordt. Schiedam brengt er 24 kinderen heen <*e- expedieerd in negen auto s. Om half tien wordt van Plein Eendragt afgereden. Nadat Maandagavond in het Volksgebouw door S. D. A. P. en N. V. V. een vergadering Was gehouden, vierden gistermorgen de kinde ken feest op het gemeentelijk terrein in het Volkspark. Des middags werd er weer in het olksgebouw bijeengekomen, doch hoofdzake- °m declamatie, zang en een spreekkoor aa£ te hooren. j. es avonds is een fakkeloptocht gehouden, ten °im half 9 van af de B. K.-laan vertrok en /-ƒ, °tte op de Groote Markt werd ontbonden, hadden S" P' en de Communistische partij belegd^ viering van 1 Mei vergaderingen Al°-, NPjionaal-Socialistische Beweging en de zoowel h-i V, Eascistenbond bleven niet achter; de Lange w zwarte als in het bruine huis aan houden, en Si®, werden vergaderingen ge- sert maar ook T de volSelingen van Mus den vorigen da» VM BaarS hadden de vlag' uitgestoken ]atF ?r eere van Prinses Juliana laLen hangen. DeFheeiEN BALLONNETJE hier heeft op 23 Anrii PhiT? T Boterstraat al' van zijn kinderen met licht6 luchtballonnetjes namen en het adres van gas§evuld' er de bonden en den ballon ve^nWc a?"ge" Hedenmorgen ontving de heer SüditerPh 1' m één der ballonnetjes 0^31 Ajfrü te „un- speet gevonden was. nim De grasbaanwielerwedstrijd, welke Zaterdag j.l. geen doorgang konden vinden, zullen thans Zaterdag a.s. gehouden worden, 's middags te half drie uur op het D. H. S.-terrein aan den Spieringhoek. HET CONCERT VAN „TOONKUNST Het programma voor het concert, dat „Toon kunst" Vrijdag 4 Mei a.s., 8 uur in „Musis Sacrum" zal geven, vermeldt het volgende: i Sabat Mater, voor sopraan- en altsolo, twee stemmig vrouwenkoor, strijkkwartet en kla vier, van Pergolese; 2. Strijkkwartet d moll, op. posth., van Schubert; 3. Standchen, op. 135. van Schubert; 4. Srijkkwartet, van Caesar Franck; 5. La Mer, voor sopraansolo, vrou wenkoor en klavier, van Vincent dTndy. Medewerking verleenen mevrouw Martha da GroothStam, sopraan, mejuffrouw Jo lm mink, alt; het Busch-kwartet en de hee Leon Orthel, pianobegeleiding. Van hetgeen het programma van „Toon kunst" ons Vrijdagavond biedt, behoort het eerstgenoemde werk zeker wel tot het belang rijkste gedeeltè. Giovanni Battista Pergolese, den 3en Jan 1710 te Jesi (Italië) geboren, componeerde Sta bat Mater op 25-jarigen leeftijd (hij is slechts 26 jaar oud geworden) in opdracht van de Pa ters Minoriten van St. Luigi in Puzzuoli. Zooals bij vroegtijdig gestorven componisten meermalen wordt waargenomen (Mozart, Men delssohn), bezit hij de gave van innige melo dieën te schrijven, welke niet nalaten dooi hun ontroerende schoonheid diep in het ge moed van den hoorder in te grijpen. Merkwaardigerwijs (voor dien tijd) wendt de toondichter ter begeleiding van het vrou wenkoor het strijkkwartet aan, aangevuld door een klavierpartij, hetgeen veel later o.a Handel met voorliefde toepaste. De door Pergolese gebruikte tekst, die der lofzang Stabat Mater, wordt algemeen toege schreven aan Jacobus de Benedictis (naar zijn geboorteplaats ook wel genaamd Jacobus de Todi), overleden in 1306, en behoort tot de kerkelijke liederen welke Sequenties genoemo worden, daar zij in het Graduale na het Al leluja volgen. Van het overige van het programma ver dient het Strijkkwartet van Schubert, dat be kend is onder den naam „Der Tod und das Madchen" jvel bijzondere vermelding. Na het meesleepende eerste gedeelte volgen n.l. eeni- ge variaties op het aangrijpende lied „Der Tod und das Madchen". Dit kwartet behoort tot de verrukkelijkste muziek, ooit geschreven, en mag tot de belangrijkste werken van Schubert gerekend worden. „Sur la Mer" van Vincent d'Indy, waarmede de avond besloten zal worden, geeft op zeer suggestieve wijze een impressie van de zee; langzame monotone golfslag; zware mist heeft zich op de zee gelegd; langzaam en voorzichtig zoeken de schepen hun weg; totdat de zon den mist doorbreekt en in al haar majesteit verschijnt (met sopi-aansolo, brillante pianobe geleiding), om eindelijk weer te wijken voor de schemering. Men hoort dan nog slechts het stille ruischen vin de wateren. HET WANDEL-COLLEGE HEEFT MOTOR-PECH. Eiken Zondag trekken eenige Schiedamsche tippelaars er op uit om zich te trainen voor den a.s. Vierdaagsche en daar zijn er verschil lende bij, wier breede borst reeds met een eere-medaille is versierd, ten teeken dat zij den bij Nijmegen geprojecteerden afstand „met gunstig gevolg hebben afgelegd". Maar zooals elke medaille heeft ook deze haar keerzijde, en deze heeft zich j.l. Zondag tot veler ongemak aan onze verwoede tippe laars getoond. Om vier uur stonden zij met hun zwaarbe proefde beenen reeds op de onderscheidenlijke beddekleedjes, omdat de boot hen al om vijf uur naar Den Briel zou varen, van waar een dertig kilometer op het eiland Voorne zou wor den afgetippeld, hetgeen ook allemaal ge schiedde. Het wper was gunstig, de stemming liet niets te wenschen over, en om twaalf uur klapten de hakken weer op de keien van bo vengenoemd plaatsje. Dan de boot weer opgezocht, die het gezel schap naar Schiedam zou terugbrengen, maar toen de trossen waren losgegooid, bleek men niet van wal te kunnen steken. De boot be schikte over een ruwe-olie-motor, die met lont- onsteking werkte en met een grooten slinger moet worden aangezet, en nu was het eigenaar dige, dat die motor maar niet pakken wou. De schippers draaiden nog naarstiger dan onze Jantjes in de film, doch het wou maar niet baten. Maar sportslui helpen graag en zien ook nooit tegen een beetje moeite op, en zoo kwam het, dat een van de tippelaars, een jongen, die voor uit wilde en op dit moment al bijzonder graag het óók eens ging probeeren. Ook hem mocht het echter niet gelukken de boot op gang te krijgen en hij werd zelfs van het draaien zóó draaierig, dat men hem ergens in Den Briel op bed heeft moeten leggen om hem weer in normalen toestand te laten brengen. Intusschen bleven ook andere pogingen om den motor te laten draaien zonder resultaat, en toen de behulpzame wandelaar het ziekbed weer verlaten had en weer aan boord was ge komen, zat men daar op een ander bootje te wachten, dat de „Hermes" de trage boot was naar den snelsten aller goden genoepid naar Amdam zou moeten sleepen. Aldus geschiedde, en zoo kwamen onze tip pelaars dan toch nog behouden op het Hoofd aan, al was het pas 's middags om half vier. PROCESSIE UIT ZANDVOOKT Vandaag heeft een dertigtal meisjes uit Zand- voort, leden der Mariacongregatie, per auto bus een bezoek aan de stad van St. Liauina gebracht. Om 10 uur droeg Ce pastoor van Zandvoort de zeereerw. heer C. Wijnker een H. Mis in de F i ankelandsche kerk op en na- dat men in het Gezellengebouw een ver- versching' had gebruikt, woonde men te 12 uur een lof met predikatie bij. In den loop van den middag zijn de meisjes over Rotterdam naar huis teruggekeerd. TE WATER GERAAKT. Zondag j.l., des namiddags, ongeveer 7 uur geraakte een kind, wonende in de Kortland- straat 11 spelenderwijs te water. De heer J. C. Kleinekoort, lid der S. R. B„ zag het ongeval gebeuren en smaakte het ge noegen den kleine, waarvan inmiddels slechts het handje boven water stak, door middel van handreiking op den kant te brengen. Nadat hij het ingekregen water verwijderd had, heeft hij het kind aart zijn ouders terug gegeven. Meest gesorteerde adres Op zijn verjaardag. Gisterenavond omstreeks zeven uur is in de Nieuwe Haven bij het vischjes vangen een jon gen in het water gevallen en verdronken. Het slachtoffer, G. K. uit de Beierlandsche straat, was juist gisteren dertien jaar geworden Terstond heeft men reddingspogingen aange wend, doch het duurde nog bijna een uur voor de politie met dreggen het lijkje ophaalde, Kunstmatige ademhaling is nog toegepast, ech ter tevergeefs. Het stoffelijk overschot is daarop naar de ouderlijke woning overgebracht. HERMES—D. V. S. VIJFTIG JAAR. Feestavond in „Musis". Maandag heeft Hermes D. V. S. feestgevierd ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan, dat intusschen al op zoo verschillende manie ren herdacht is. Er was een groote schare leden, donateurs, donatrices en introducé's in „Musis Sacrum bijeengestroomd om aan de feestvreugde uiting te geven. De voorzitter van HermesD. V. S.,tde heer J. Nordlone, sprak in zijn openingsavond de hoop uit, dat deze intieme avond den band tus schen bestuur, leden en begunstigers nog hech ter zou maken. Dan werd er gedanst op de animeerende mu ziek, welke een band onder leiding van den heer Blomsteel produceerde, terwijl ter afwis seling het danspaar Lotte en Jörl Kaschnar, de zanger Albert de Booij en de conferencier-hu morist John Kloos optraden. FEESTAVOND HERMES-ADSPIRANTEN. Na een schitterend geslaagden voetbal-Zon dag van eenigen tijd terug, was het voor de adspiranten-commissie van HermesD. V. S. moeilijk om nog een geschikt nummer te vin den voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum. Men heeft thans voor de jongelui en hun ouders een feestavond georga niseerd, te geven op Donderdag 3 Mei a.s., in de Pandora-bioscoop, alhier. De hoofdschotel van het programma wordt gevormd door de bekende film „De drijvende .Tvwbroek", terwijl passages uit diverse wed strijden van het Nederiandsche Elftal voor de jongelui zullen worden vertoond. Het varleté-nummer zal worden verzorgd door enkele adspiran^en, die een nummertje zullen voordragen, terwijl ook oudere leden zich niet onbetuigd zullen laten om hun jongere sportbroeders een gezelligen avond te bezorgen. Het muzikale gedeelte van het programma zal verzorgd worden door de adspiranten Dante de Leeuw, viool, Albert Bijloo, viool en A. de Ronde, orgel. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN SCHIEDAM. De uitslagen der gisteren gespeelde partijen luiden als volgt J. J. Th. Penning—J. Nooteboom 1—0, J. J. H. WillemsJ. Pennig y2y2, P. ZwartJ. van Slobbe 10. De stand is nu als volgt Meijer P. H. Willems W. Worsteling G. Penning C. v. Wingerden J. J. Th. Penning 4 punten uit 5 partijen, 6y, 5<A 4 'A 5 5 DIEFSTAL. Mej. De B„ van hier, deed bij de politie aan gifte van diefstal van twee loopers en een mat. welke zij Zaterdagavond buiten had laten staan. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 30 April. Aangekomen Duitsch s.s. „Aachen" met stukgoed van Yokohama, in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Mei. Aangekomen Zuid-Sla visch s.s. „Tomislar", ledig van Antwerpen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Met. Vertrokken Zuid-Slavisch s.s. „Nemanja", ledig naar Riga Eng. s.s. „Mu- rex", ledig naar St. Kitts voor orders. SCHIEDAM, 1 Mei. Gedurende de maand April kwamen alhier binnen 41 stoomschepen, zeilschip en 4 zeesleepbooten, tegen 72 stoom schepen, 1 zeilschip en 2 zeesleepbooten in April 1933. Gedurende de maand April kwamen in de Schiedamsche havens binnen 41 stoomschepen, zeilschip en vier zeesleepbooten, tegen 72 stoomschepen, 1 zeilschip en twee zeesleepboo ten in April van het vorig jaar. SCHIEDAM, 1 Mei. Aangekomen: Duitsch s.s. Gera, met stukgoed van Hamourg; s.s. Carico Milica, ledig van Londen om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Mei. Vertrokken: Duitsch s.s. Aachem, met stukgoed naar Hamburg. BURGERLIJKE STAND Aangifte 2830 April GEBOREN: Geertruida, dochter van G. van der Horst en P. G. van den Ham, Mariastraat Maria J., dochter van A. J. van der Graaf en M. J. Struijk, Oosterstraat 37 Pieter, zoon van E. Bentem en A. Hoving, Buitenhaven- weg 176 Lena J., dochter van C. Kwaker- naak en B. A. C. Vente, Groeneiaan 33 Ber tha F. A„ dochter van W. J. M. Voogt en B. F. van Huet, Hoogstraat 89 Geert A., zoon van J. G. Maan en J. Boer, Groenelaan 44 Marianne, dochter van J. A. Koorevaar en A. W. Westerik, van Swindenstraat 40. Theo- dorus, zoon van A. T. du Crocq en M. P. Bockling, St. Liduinastraat 44 Johannes P. A., van Leeuwen en S. A. Hoppstein, Dr. No- letstraat 1 Paulus, zoon van J. A. Foncke en S. de Jong, van Dijckstraat 18' Rudolf H., zoon van R. H. Boon en C. Clemens, Parallel weg 206 Julia, dochter van D. W. Cousijnse en B. J. Meijer, Marten:stieat 33 Pieter N. H., zoon van P. H. Broersma en E. P. J. Neuschwanger, Galileistraat 40. OVERLEDEN: E. P. van Duikeren, 27 jaar, dr. Noletstraat 1. SCHIEDAM, 2 van de commissie handel. Mei. Officieele noteering uit de Kamer van Koop Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling f 0.80 a t 0.90. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR DE BENEDEN-MAAS. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen werd het jaarverslag 1933 vastgesteld. Bij de gegevens omtrent den toestand van den handel in het district wordt geconstateerd, dai de binnenlandsche handel in gedistilleerd nog steker dan het jaar tevoren stond onder den invloed van het geslonken volksinkomen, welks koopkracht door crisismaatregelen, die de prij zen van verschillende levensbehoeften deden stijgen, nog verminderde. Daarenboven neemt het aantal geheime distilleerderijen weder toe en doet ook de smokkelarij meer van zich hoo ren. Dat niettemin de financieele uitkomsten niet tegenvielen, is een gevolg van den onder- lingen band, die het handhaven van een prijs regeling ook dit jaar mogelijk maakte. De ex- portnandel had andermaal een teruggang te boeken. De »opheffing met ingang van 5 December 1933 van het sedert 1919 in de Vereenigde Sta ten geldende drankverbod, liet weer eenige be weging toe, doch de Amerikaansche smaak schijnt het Hollandsche product niet meer te kennen en zich voornamelijk te richten tot whisky en cocktail. Wellicht vinden de distil lateursorganisaties of de gezamenlijke expor teurs een weg om het artikel meer bekendheid te geven. De export naar Canada verminderde tot op van het vorig jaar. Mogelijk houdt dit verband met de geruchten over home- distillation of Holland in, die aldaar zou plaais vinden. Ook België en Nederlandsch-Indië too- nen een belangrijken achteruitgang. Het is niet uitgesloten dat in eerstgenoemd land binnenkor" de alcohol in café's zal worden vrijgegeven. In Nederlandsch Indië speelde vanzelfsprekend de gang van zaken in cultures een rol. De uitvoer van jenever ad 50 pet. bedroeg in totaal 29.560 H.L., met een totaal waarde van ƒ2.051.000. De weskus van Afrika, die als ba- romeer van den Mouwijnhandel kan gelden, geeft evenmin een gunstig beeld te zien. De uitvoer daarheen beliep in 1933 n.l. 4.830 H.L. ad 50 pet. ter waarde van ƒ327.000. Per hoofd der bevolking werd in 1880 verbruikt 9.75 li ter gedistilleerd, tegen in 1932 1,94 liter. Gisthandel. De gist kon geen hoogeren prijs bedingen dan verleden jaar, toen het reeds het laagste niveau had bereikt. De uitvoer bedroeg 6.572.000 K.G., vorig jaar 6.806.000 K.G., waarvan naar Groot-Britannië 6.076.000 K.G., vorig jaar 6.320.000 K.G. Ingevoerd werd 1.529.000 K.G., tegen in 1932 1.372.000 K.G. Haringhandel. De moeilijkheden, welke in 1932 werden ondervonden zijn in het afge- loopen jaar eer toe- dan afgenomen, zoodat weinig opwekkends te vermelden valt. De export vooral naar Duitschland gaat met rasse schreden achteruit en kwam op 19.867.000 K.G., terwijl daarheen nog in 1931 47.352.000 K.G. werd uitgevoerd. De reden hiervan is onaangenamer dan het constateeren van het feit zelf, wijl er uitblijkt, dat doelbewust wordt gestreefd naar economische onafhankelijkheid en er dus rekening mee valt te houden, dat Duitschland mettertijd als grootste afnemer zal moeten worden afgeschreven. De Duitsche Vloot is aanmerkelijk vergroot en heeft een belangrijk hoogere productie dan vorig jaar opgeleverd, waarbij nog komt, dat in de afge- loopen periode eenige honderdduizenden ton nen trawlharing zijn gezouten, iets wat voor heen niet voorkwam. Voegt men daarbij het hooge invoerrecht ad R.M. 9 per vat, dan ge- looven wij niet, dat onze gedachten te som ber zijn. Toen onze onderhandelaren in het voorjaar naar Duitschland togen voor de be sprekingen inzake een nieuw handelsverdrag heeft de hoop nog geleefd, dat een verminde ring van dit recht zou kunnen worden ver kregen. Men is evenwel in dit opzicht zeer teleurgesteld uitgekomen, daar de toegestane verlaging zoo miniem is, dat ze practisch wei nig effect sorteert. Dat daartegenover de Duit sche haringschepen in ons land vrij verscne haring invoeren, heeft bij niet weinigen ont stemming gewekt. De handel in zijn geheel genomen heeft weliswaar niet zooveel minder uitgevoerd dan het jaar tevoren, doch wat de prijzen aan gaat zijn de resultaten bedroevend. België wordt een steeds grooter afnemer en vele ex porteurs, resultaten die hun afzet in Duitscn- land zien verminderen, werpen zich op den verkoop in dat land, waarvan een ongekende concurentie het gevolg is. De import in Frank rijk en het Saargebied is geconstingenteerd en liep voor Frankrijk met niet minder dan 50 pet. terug- Ook daar tracht men zooveel mo gelijk in eigen behoefte te voorzien. Ofschoon de export naar de Vereenigde Staten een klei ne opleving te zien geeft, zijn de verwachtin gen toch teleurgesteld. Door de wederopen- telling der grenzen voor bier en alcoholische dranken had men zich groote voorstelling ge maakt. Bovendien was de val van den dollar een niet geringe schadepost. Tterwijl de export naar Zuid-Afrika on geveer stationair bleef, geeft Zuid-Amerika weder een lager exportcijfer aan, wat mede veroorzaakt werd door de verhooging van het invoerrecht van papierpesos 0.60 tot pesos 3 per blik van 50 haringen. Een gelukkige uit zondering in deze opsomming maakt in het bijzonder Polen dank zijn de Poolsche reede- rijen, welke van Vlaardingen en Schevenin- gen uit de visscherij uitoefenen. De import van haring, speciaal van Engelsche haring, loopt nog gestadig terug. In den haringhandel waren in het afgeloopen jaar 325 personen werkzaam te Vlaardingen en pl.m. 5 te Maas sluis. De uitvoed van pekel- en steurharing be droeg in 1933, 54.994.000 K.G. Grossierderij en Winkelbedrijf. Schiedam. Ook 1933 was voor den Schiedam- schen middenstand een zwart jaar. De werk- Verwacht wordt: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regen- of onweersbuien, iets koeler. Lichten op van 's avonds 7,55 tot 's morgens 3,58. 3 M e iKerk aan het Breeplein, Chr. Orato- riumvereen. „Rotterdam-Zuid" (Die Schöpfung) 8 uur. Schiedam. Passage-theater: Eiken dag (behalve Maan dag en Donderdag) des avonds te 8.15 uur en Zaterdag, Zondag en Woensdag des middags te 2.30 uur Fraulein Hoffmann's Erzahlungen (voor volwassenen). loosheid bleef enorm groot, de inkomsten verminderden snel, de lasten daarentegen ste gen. Met bezuinigen alleen waren de moeilijk heden niet te boven te komen, daar men ook in dit opzicht tenslotte voor grenzen komt te staan. Bovendien heeft de middenstand de onkos ten betrekkelijk immer laag gehouden, wat te gemakkelijker konu, wijl de middenstands- bedrijven doorgaans wat omvang betreft te overzien zijn, waardoo'r controle niet moeilijk valt. Voorts zij opgemerkt, dat de groothan- delsprijzen dooreen genomen, niet verder zijn gedaald, eerder gestegen, doch de winkelier die stijging niet heeft kunnen verhalen op zijn verkoopsprijzen. Ook in Vlaardingen maken vele groote zoo wel als kleine zakenmenchen een moeilijken tijd door en het staat te bezien of er nog lieden zijn, die aan het spreekwoord, dat ach ter de wolken de zon schijnt, eeniger waarde hechten. De toestand v/ordt door onderlinge concurrentie nog verergerd, nu ook het groot winkelbedrijf zich meer en meer uitbreidt. Wat er van dit alles terecht mag komen is een vraag, waarop het antwoord nog in duisternis gehuld ligt, doch dat het de narigheid voor vele nijvere burgers ten zeerste opvoert, is zeker het geval. Eenige levendigheid tegen het einde van het jaar brachten de in November en December gehouden winkelweken. In Maassluis was de toestand in het afge loopen jaar nog slechter dan in 1932. Op een inwonertal van 9.442 op 1 Januari 1934 staan 821 werkzoekenden ingeschreven. Onnoodig te zeggen, dat dit voor den middenstand, die de koopkracht van zooveel loon moet derven, be droevend is. Zelfs de Internationale Sleep dienst heeft den dienst ingekrompen van 24 op 17 booten, hetgeen ook voor de Gemeente een schadepost aan havengeld beteekent. Ook het leuren met diverse artikelen langs da huizen is uitgebreid zeer ten nadeele van den gevestigden winkelier, terwijl tenslotte het groot-winkelbedrijf den middenstand schade berokkent. Over de visscherij kan gezwegen worden: twee, zegge twee schepen zijn nog in de vaart. Nijverheid. Distillateursbedrijf. De uitkom sten van het distillateursbedrijf waren, wat het. binnenland aangaat, bevredigend, hoewel ook hier de verminderde koopkracht der afnemers zich deed gelden en smokkelarij en clandestiene fabricage het hoofd weder opstaken. Dat niet temin een redelijk resultaat werd beerikt, be wijst wat onderlinge samenwerking vermag. Met de voor het buitenland werkende distil leerderijen daarentegen was het zeer slecht ge steld, De export kwam nog een trede lager dan in 1932, toen hij reeds op een bedroevend peil was beland. Voor het eerst na jaren kwamen de Vereenigde Staten weder onder de afne mers voor, een heuglijk feit, waaromtrent even wel voor de toekomst nog weinig valt te zeggen. Volgens de maandstatistiek van den In- en Doorvoer bedroeg de uitvoer naar de Vereenigde Staten sedert 5 December we der toegankelijk voor spiritualiën 1020 H.L. ter waarde van ƒ77.000. Het brandersbedrijf verging het in 1933 niet beter dan het jaar tevoren, d.i. uitgesproken slecht. Voor de bokkingrookerijen is 1933 een zeer ongunstig jaar geweest. Door de steeds voort schrijdende verhooging van invoerrechten in verschillende landen en de contingenteering wordt de afzet steeds moeilijker, terwijl de concurrentie met Engeland door den lagen koersstand van het de zaken verder be moeilijkt. De prijzen waren in 1933 dan ook voortdurend ongekend laag, terwijl, ondanks de door onze Regeering opgelegde beperking der visscherij de voorraden voor den winter ruim voldoende zullen zijn. Voor de Visscherij zijn de resultaten van het afgeloopen jaar zeer onbevredigend ge weest. Niet dat de vjsscherij als zoodanig is tegengevallen: er werd behoorlijk gevangen, zij het met ups en downs, gelijk uit het maand overzicht blijkt. Doch de haring moest afzet vinden en hier knelde de schoen zeer pijnlijk. Het binnenland toonde weliswaar meer waar deering voor het Nederlandsch product, maar overweldigend was het toch niet. En het bui tenland zocht meer en meer heil in nationale afsluiting of experimenteerde op monetair ge bied, de gevallen waarin de import vrijstond, doch aan de betaling beperkingen werden ge steld, nog daargelaten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de gemiddelde prijs die de reederij voor de haring maakte, nog op een lager niveau stond dan het jaar tevoren. Aangebracht werden in 1933: 649.294 kantjes tegen gemiddeld ƒ9. De totaalbesomming be draagt derhalve 5.843.646 tegen 5.983.106 in 1932. (Ongecorrigeerd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1