EEN GEWELDIGE BROK ORGANISATIE TOTALE GRONDWETSHERZIENING IN ZWITSERLAND. t; méK DINSDAG 8 MEI 1934 FILMLAND ACTIEF. DE STRIJD OM EUROPA. in stilte zijn de Amerikanen over alle linies bezig, hun positie te versterken ..PRESENTEERT SCHOP" Twee millioen menschen op een half millioen vierkante meter. HAMER, SIKKEL EN GOETIÏE. DE BESTRIJDING DER RHEUMATIEK OVERBLIJFSELEN VAN JUNO- TEMPEL ONTDEKT. EEN INITIATIEF DER FRONT- PARTIJEN. De bezivaarlijke iveg der grondwets wijziging. DE H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE. KANUNNIK PUISSANT. DE HIMALAYA-EXPEDITIE VAN WILLY MERKL. AMNESTIE IN OOSTENRIJK. NIJVERHEID STAN. YON DUNIN BORKOWSKI S.J. OVERLEDEN. de KATHOLIEKE ACTIE IN DUITSCHLAND. PROTEST TEGEN IIITLER- BELEEDIGING. De voornaamste Amerikaansche filmmaat schappijen, de Paramount, de Fox, Columbia, R. K. O. en Universal, ofschoon hoofdzakelijk werkend voor de eigen markt, rekenen toch in belangrijke mate op den export naar Europa. En nu in dit Europa vooral in kleinere landen als Polen, Tsjecho Slowakije en Oostenrijk de tendenz voor een eigen film-industrie steeds sterker wordt, zitten do vertegenwoordigers der groote Amerikaansche filmproducenten niet stil. Amerika's belangen in Europa zijn trouwens niet in millioenen te schatten. Heel ons wereld deel is overdekt met het netwerk van een schit terende verkooporganisatie, terwijl een maat schappij als de Paramount in tal van groote ste den eigen bioscopen heeft, zulks in navolging van het in Amerika, bestaande systeem, waar de groote maatschappijen over reeksen bioscopen beschikken en zich aldus een volkomen veilig afzetgebied geschapen hebben. De depreciatie van den dollar heeft natuurlijk haar invloed gehad op de verkoopbaarheid van het Amerikaansche product en aan den anderen kant Europa als afzetgebied begeerlijker ge maakt dan ooit te voren. En momenteel vertoeven tal van Amerikaansche experts in de groote en kleine metropolen, om de mogelijkheden van een nieuwe expansie te bestudeeren. Enkele jaren geleden verplaatste de Fox een gedeelte van haar productie van Hollywood naar Parijs, teneinde aldus beter aan den smaak van het Europeesche publiek tegemoet te komen. In den laatsten tijd heette het, dat de Fox-studio, waar Erich Pommer een aantal films maakte, gesloten worden zou, maar er kwam spoedig een officieele ontkenning. Intusschen schijnt over wogen te worden, in Engeland tot nauwere pro ductieve samenwerking te komen met de British Gaumont, waarbij de Fox financieel geïnteres seerd is. De United Artists hebben een Europeesche productie in de Londen Film en deze maatschap, pij overweegt nu, een Europeesche United Ar tists te stichten. Het origineele plan, Europee sche producenten financieel te steunen en hen in hun productie totaal vrij te laten, leek niet kwaad, maar de ervaring heeft volgens Schenk, den leider dèr United Artists uitgewezen, dat dit half werk bleef. Hij is nu van plan, een eigen Europeesche productie op te zetten. Naar het schijnt, heeft het uittreden van Toeplitz uit de London Films iets met dit plan te maken. Hij gaat een eigen filmmaatschappij stichten, ver moedelijk met steun van Schenk. Deze stelt zich voor, een regelmatige uitwisseling te organisee- ren van artisten der Amerikaansche en Euro peesche United Artists en aldus het groote ver schil tusschen Amerikaansche en 'Engelsche films te temperen. Warner Brothers doet ook mee aan de verster king harer positie in Europa. Deze maatschappij heeft bekend gemaakt, dit jaar te Louden in de Teddington Studio's zes films te zullen produ ceeren, zes Europeesche films, waarvan men hoopt, dat ze het ook in Amerika zullen doen. De Universal is zoowaar van plan, dit jaar twaalf films in Europeesche studio's te vervaar digen en vormt aldus een groot contrast met de Metro Goldwyn, die haar politiek van centra lisatie trouw blijft en van geen Europeesche filialen weten wil. De Metro Goldwyn blijft vasthouden aan haar systeem, zich door middel n'Trém mandatarissen direct met Europeesche regis seurs en vooral auteurs in verbinding te stel len, teneinde aldus ook tegemoet te komen aan /de geweldige moeilijkheid, waarmede alle Ame rikaansche filmmaatschappijen te kampen heb ben, die van het vinden van goede scenario's. Aan het hoofd van het stel scenariozoekers der Metro Goldwyn staat geen Amerikaan, maar een Duitsche, Anna Bernstein, vroeger directrice van het Drei Masken Verlag. De Associated Artists heeft wat haar pogingen tot versteviging harer positie van verkoopster betreft, in Italië succes gehad. Daar heeft ze een leverantiecontract gesloten met de Cines- Pittaluga, de grootste Italiaansche filmonderne ming, die behalve eigen studio's, ook een serie van ongeveer vijftig bioscopen beheert, terwijl ze tevens de grootste verhuurorganisatie in het land is. De Cines-Pittaluga heeft verleden jaar met haar productie acht milioen lire verlies geboekt, Alleen haar verhuur was winstgevend. Die zal nu in samenwerking met de United Artists ge reorganiseerd worden, hetgeen beteekent, dat deze maatschappij, die in Italië met de Universal samenwerkt en de films van de Twentieth Cen tury en de Londen Films exploiteert, zich tegen over de Fransche en Duitsche concurrentie een belangrijken voorsprong verzekerd heeft. In Tsecho Slowakije kon de Amerikaansche filmcommissaris Canty bij de door hem gevoerde onderhandelingen over de contingenteering der Amerikaansche films een voorloopig succes boe ken en in stilte zijn de Amerikanen over alle linies bezig, hun positie te versterken. De groei ende Europeesche productie zal daardoor een steeds machtiger, vooral in financieel opzicht, en steeds invloedrijker bloc tegenover zich vin den. In opdracht van Samuel Goldwyn heeft Dr. Eugène Frenke, echtgenoot van de nieuwe Hollywoodster Anna Sten, een avantgarde film vervaardigd, die tot ütel heeft. „The Girl in the Case". Uit Hollywood wordt gemeld, dat men daar bezig is met het experimenteeren voor de pro ductie van nieuwsfilmpjes in de natuurlijke kleuren. (Van onzen correspondent Berlijn, 2 Mei 1934. Het congres te Moskou. MOSKOU, 5 Mei (R.O.) Op het anti-rheu- matiekcongres zijn rapporten uitgebracht door verscheiden Russische en buitenlandsche ge- loerden o.w. dr. Van Breemen uit Amsterdam, die sprak over „Eenvoud en gecompliceerd heid van het rheumatiekprobleem". De congresleden hebben een bezoek gebracht aan de tentoonstelling over de activiteit der regeering in zake de openbare gezondheid en den strijd tegen het rheumatisme. NAPELS, 7 Mei. (V.D.). Een wetenschappe lijke expeditie, onder leiding van prof. Maiuri, heeft aan de menden van de rivier de Sde de overblijfselen ontdekt van den in de oud heid zoo vermaarden tempel van Jun-o. Argiva. Aanleiding tot het onderzoek vormden oor spronkelijk de uitvoerige beschrijvingen, welke de geschiedschrijvers Plinius en Strabo van dit monument hebben gegeven. De opgravingen hebben verschillende frag menten van het bouwwerk, dateerende uit de 4de tot 2de eeuw voor onze jaartelling, aan het licht gebracht. Voorts heeft men een groote collectie kleine statuetjes gevonden voornamelijk vrouwen figuurtjes in terra cotta alsmede meer dan 1300 vrouwenkopjes, ter hoogte van 1 tot 2 d.M. Tenslotte werd nog een verzameling mun ten ui: het antieke Poseidonia (Paeslum) Or.'dekt en velerlei beschilderd aardewerk, waarvan ceii deel vermoedelijk uit het be treffende- gebied! de test echter van' Grieken land "afko'mstlg is. Men moet werkelijk een ongeneeslijk moppe raar zijn, wanneer men ontkennen wil, dat het feest van den dag van gisteren weer niet ge klonken heeft als een klok. Dat was verleden jaar het geval, maar dat was het nu ook. Erkennen moet men ook, dat Hitier de kunst verstaat zijn doodsvijand, het marxisme, geen rust te laten, maar het tot in zijn uiterste schuilhoeken na te jagen en het daar zoo kaal te plukken als een Indische ajam. Verleden jaar heeft hij zijn rooden vrienden hun 1 Mei ontfutseld en van dien marxistischen steun pilaar een der stevigste fundamenten van zijn eigen rijk gemaakt. Dit jaar is hij nog een schrede verder gegaan. Hij heeft den commu nisten hun dierbaarst embleem, hamer en sikkel, uit de hand genomen en het zich ook toegeëigend. Er eveneens een embleem van gemaakt in dienst van zijn Derde Rijk. Vijf-en- twintig millioen 1-Mei-penningen heeft hij laten slaan, die sikkel en hamer dragen. Zij zijn van elkaar gescheiden door een doodshoofd met haren er op. Het portret van Goethe, zoo hoort men daar verklarend bij. Het geheel bedoelt de hechte eenheid te demonstreeren, die er tegenwoordig tusschen ooer, handaioei- der en geestesarbeider bestaat. De penningen worden tegen het civiele prijsje van 20 pen ningen verkocht en iedereen draagt er een in zijn knoopsgat. Zij brengen dus nog vijf mil lioen in het laatje en zij hebben bovendien vele honderden werkloozen een paar weken lang aan brood en werk geholpen. Men kan over Hitier mópperen, maar men kan ook wat van hem leeren. Zooals met alles had Hitier ook met het weer geluk. Een stralend zonnetje maar ook wat bries, die de schier ondragelijke hitte der laatste dagen weggeveegd had. Vandaag is de laatste echter weer teruggekomen. Men moet maar geluk hebben in dit leven. Het weer vormde een zeer voorname factor in de feestviering, daar deze geheel buitens huis plaats had. En hoe De hoofdschotel werd op een stuk wei geserveerd, die aan de Tem- pelhofer-vlieghaven grenst en slechts 550.000 kwadraat meter beslaat. Hierop zouden 550.000 menschen plaats kunnen vinden, maar men wilde er een klein millioen te zamen persen. Dat gaat ook wel, wanneer men maar goed persen kan. En dat geschiedt door de lui in rij en gelid te scharen. Maar dat is ook alweer makkelijker gezegd dan gedaan Om deze zee van menschen ordelijk op te laten marcheeren moesten ze reeds om acht uur in den ochtend op de verschillende appèlplaatsen aantreden. Er werden op die appèlplaatsen dertien kolon nes gevormd, van tusschen de dertig en negen tig duizend koppen elk. Maar wanneer een kolonne van 90.000 menschen in gelederen van twaalf oprukt, heeft zij nog volle drie uur noodig op een bepaald punt te passeeren. En hier gaat nog slechts één van de vele problemen verscholen, die de manipuleering van twee millioen menschen meebrengt. Maar zelf kan men zich toch wel een begrip maken van de beteelcenis, die het weer in de aange legenheid speelt. Hitier zou om vier uur 's mid dags spreken. Daarvoor moest om 8 uur aan getreden worden. Het afvloeien, na afloop van de pret, is verleden jaar misgeloopen. Deze fout mocht natuurlijk niet meer gemaakt wor den. Daarom konden de laatste belangstel lenden eerst tegen een gevorderd avonduur het veld weer verlaten. Gemiddeld veertien uur is men dus wel in touw geweest en wanneer het daarbij gloeiend heet was geweest, zouden er ontelbare offers gevallen zijn. Dat is nu ook wel het geval geweest. De Roode Kruis- kolonnes hebben gewerkt als paarden, want het regende om zoo te zeggen bezwijmingen. Maar hierdoor wordt de vaderlandsliefde na tuurlijk niet gedeerd. Deze bleef, zooverre men dat beoordeelen kan, op peil. De ochtendbladen hebben den slag geopend met een kanonnade, gelijk die van hen ver wacht kon worden. Een dozijn telegrammen uit alle voornamere steden van de aarde en in elk telegram kon men lezen met hoeveel zorg men elders over het verloop van 1-Mei vervuld was. Overal zouden plassen bloed vloeien, zouden dooden en gewonden vallen, overal stond de politie in den hoogsten graad van alarm vechtklaar en hier en daar waren zelfs troepen gemobiliseerd. En in Duitschland Nu laten we het grif erkennen. Er is niemand, die ook maar aan een machinegeweer gedacht heeft. Er zat geen vleugje van dreigement in de lucht. Alles ademde pais, vree, rust. „Die Berlijnsche po litieagenten zijn eenvoudig om te kussen", zei mij een geestdriftige jongedame uit Noorwe gen. Mij was dat verschijnsel persoonlijk niet zoo zeer opgevallen, maar bewonderd heb ik de heeren toch wel. Het leken allen filosofen, die reeds lang met de wereld afgerekend heb ben en vooral ook met de menschen en der- zelver zwakheden. Zij zweeten nu nog slechts bonhomie en geduld. Waar is de tijd gebleven, dat een Duitsche diender synoniem met schnauzen was De booze Severing heeft daar een einde aan gemaakt, maar dat mag men natuurlijk niet hardop zeggen. Goering heeft deze marxistische nalatenschap echter zonder benifitie van inventaris aanvaard en de admi raal' von Levetzow heeft het oude donderen ook maar in het graf laten rusten en aldus heeft Berlijn nu een politiekorps, dat zelfs de jonge meisjes uit het land van de stokvisch over stag doet gaan. We zitten op de groote feesttribune en kun nen den blik laten weiden over een veld van naar schatting elf honderd meter lengte. Het gebeurt niet eiken dag, dat men over een kleine twee millioen menschen henen kijkt. Milliarden hebben die gelegenheid nimmer gehad en zullen er ook nimmer op stooten en daar verhezen zij maar weinig bij. Want zien doet men eigenlijk niet heel veel en onder scheiden nog een 'beetje minder. Men heeft de zon schuin van voren en deze zon blaakt reeds vele uren op de twee millioen neer en perst uit de vele poriën een blauwachtigen damp, die als een vette, kleverige wolk over het geheel blijft hangen. Boven die wolk uit is het echter interessant. Daar voeren Udet en Fieseler hun ongeëvenaarde luchtacrobatiek per vliegtuig uit. Wat een gratie is er toch uit zoo'n kist te slaan. Haast evenveel als vrien delijkheid uit een Bei-lijnschen diender. Dan stijgen weer drie eskaders van negen vlieg tuigen elk de lucht in. Of de „Hindenburg", het grootste Berlijnsche vliegtuig, zeilt over ons heen. Of de kleine Zeppelin, die reclame voor Odol maakt. En dichter bij de aarde is het ook al aardig. Middenin een hooge stellage. Van hier uit wordt de orde gehandhaafd. Dan de 138 luid sprekers, in' hun nieuwen vorm van een vaas. Verleden jaar brulden alle luidsprekers door elkaar heen en dan kwam de echo zich daar ook nog bij melden met het gevolg, dat nie mand een syllabe van de redevoeringen ver stond. En dat was jammer, want verleden jaar werdener interessante dingen gezegdDitmaal was dat in "mindere mate "het geval, maar dal', hindérdu niet" :erg, --Want"wanneer de"Fuhr'er -zijn stem wat erg verhief, hetgeen nog al eénsJ voorkomt, raakten de vazen in de war en de echo pok en dan kwam men heelemaal niet meer op de hoogte van het feit, dat veertien jaar van smaad achter ons liggen. En dan steken ook nog hoog boven alles die ijzeren staketsels uit, waaraan de nationale driekleur en het hakenkruis bevestigd zijn. Ze staan vlak achter onze tribune en zij maken aanvankelijk heelemaal geen indruk. Maar wanneer 'n paar arbeiders naar boven klaute ren, begint men hun werkelijke proporties pas te onderscheiden. Aan deze staketsels wor den een soort zeilen bevestigd met de driekleur of het hakenkruis beschilderd. Bij een wind sterkte van 12 zullen deze zeilen een druk van 50 ton te weerstaan hebben. In eigen persoon weegt- elk zeil bovendien 1500 K.G en elke stellage 42 ton. Gefundeerd heeft men de stel lages in enorme hoeveelheden beton, maar daarmede was het vraagstuk toch niet opge lost. Omvallen van deze reuzendecoraties kon slechts voorkomen worden door de zeilen te vlechten. Men heeft daartoe banden genomen van 8 c.M. breed en daartussehen openingen gelaten van ongeveer drie. Door deze openin gen kan het teveel aan wind heen spelen en dat is altemaal ook geschied ook. Dichterbij zijn de dingen intusschen beter tè onderscheiden. Voor een recrutendriller een schouwspel om te huilen van vreugde. De eene eerewacht na de andere marcheert op. De vliegers, de politie, de S.S., de S.A. Dan iets nieuws. De arbeidsdienst, met geschouderde schop. Men houdt zijn hart even vast, maar werkelijk men deinst in het Derde Rijk voor niets hoegenaamd terug. Dan dondert het commando al over de vlakte heen: „Presen teert schopEn waarachtig de spaden wor den gepresenteerd en geschouderd en bij den voet gezet, net alsof het geweren waren en met een preciesheid, dat Tiller, van het vermaarde Tillerballet, er geel van jalousie bij geworden zou zijn. Het opmarcheeren van de Rijksweer is maar zoo la-la. Misschien wijl de manschappen niet bij elkaar behooren. Zij zijn alleen daar als representanten van verschillende regimenten over het gansche rijk verspreid. Maar daar nadert Goerings keurkorps, de plattelands- politie. „Görings most own bodyguard", zoo als de Engelschen het waarschijnlijk zouden zeggen. Deze overtreft in de preciesheid harer evoluties alles wat tot nu vertoond werd. Terwijl de menigte zich met deze aange legenheden bezig houdt, vaart er plotseling een electrische vonk als het ware door de massa heen. „Still gestanden!" loeit het uit de monden der commandeerenden. Verscheidene muziekkorpsen zetten in. En dan ontwaart men een auto, die zijn weg door de opgepakte massa's heen zoekt. Hitier staat er recht over eind in. De uitgedroogde keelen joelen, maar van wege den afstand kan men dit slechts nauwelijks hooren. Nog een wijle en hij staat hoog in de lucht op het spreekgestoelte. Een uur land houdt hij 't daar uit, alsmaar door sprekend en gesticuleerend. De luidsprekers raken den draad van 't verhaal na een wijltje heelemaal kwijt. De zon is warm en men knik kebolt vreedzaam in. Der Kampf geht weiter hoort men af en toe over alles heen uitgalmen. Het zij zoo, droomt men verder, maar hoe voor den drommel ontloop ik den kamp om een plaats in de Untergrund De orde was echter perfect. De lus in de Untergrund ook. En daaraan bengelend, reed men 1 Mei uit en zeer gesticht door het geziene, de wereld weer in,' Koning Leopold van België groet de oud-strijders, die met hun vaandels aanwezig waren bij de onthulling van het monument der gevallen loopgraaf- artilleristen (op den achtergrond) te Brussel. (Van onzen correspondent) Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 7 dezer Te Brugge heeft Maandag de eeuwenoude H. Bloedprocessie haar jaarlijkschen ommegang gedaan. Evenals andere jaren was ook nu de belang stelling van het publiek, waaronder zich ook veel Nederlanders bevonden, zeer groot. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 7 dezer Kanunnik Puissant, bekend Belgisch archaeo- loog die in de provincie Henegouwen verschil lende oude kasteelen van den ondergang heeft gered en heeft doen restaureeren, is heden if) den ouderdom van 73 jaar te Bergen overleden Genève, 28 April 1934 Het is de laatste jaren herhaaldelijk voor gekomen, dat, ondanks de bekende „vernei- nende" kracht van het volksreferendum, toch een gedeeltelijke grondwetswijziging kon ver wezenlijkt worden, wanneer een artikel der grondwet gewijzigd moest worden of een nieuw artikel in de grondwet moest worden inge- lascht, opdat een wenschelijk geachte wetge vende maatregel grondwettelijk mogelijk zou worden. Zulke min of meer platonische grondwets wijzigingen, die slechts de mogelijkheid tot de een of andere nieuwe wet openden, vonden meestal nog wel genade in de oogen der kie zers. De tegenstand kwam meestal eerst, hetzij bij het souvereine volk, hetzij reeds bij de par lementaire beraadslagingen, indien de regee ring, op de aangenomen grondwetswijziging steunend, de wetgeving dan ook aan de nieu- de bepalingen der grondwet trachtte aan te passen. Minister Schulthess heeft dit bij de verwerping der door de grondwetswijziging toch voorgeschreven .invoering van de ouder- domsverzekering moeten ondervinden; en de hoofdreden, waarom minister Haeberlin na de verwerping van zijn wet tot bescherming van de openbare orde zoo snel zijn besluit tot af treden genomen heeft, was wel zijn reeds lang opgekropte teleurstelling over de weinige me- degaandheld van de volksvertegenwoordiging ten opzichte van de eveneens reeds lange ja ren geleden door een grondwetsherziening voorgeschreven invoering van het Zwitsersche wetboek van strafrecht, aan de totstandkoming waarvan hij vijftien jaren lang zijn beste krachten gegeven had, zonder dat een redelijk uitzicht op de spoedige verwezenlijking van zijn levenswerk was ontstaan. Aan gedeeltelijke grondwetsherzieningen hebben wij in de eerste dertig jaren dezer twintigste eeuw dus geen gebrek gehad. Doch wij moeten niet minder dan 60 jaren in de ge schiedenis teruggaan, willen wij een algeheèie herziening der Zwitsersche grondwet ontmoe ten. Na negen jaren voorbereiding is in 1874 de totale wijziging der toen bestaande grond wet tot stand gebracht. Thans doen de fron- tisten een poging, om een nieuwe „totale her ziening" te bewerkstelligen. Deze vernieuwing van de grondslagen van het Zwitsersche staatsbestuur zou dan volgens hen natuurlijk in een anti-democratischen en vooral anti-par lementairen zin moeten geschieden. Doch al te zeer behoeven de initiatiefnemers tot de grondwetsherziening hun hoofd nog niet met He uitwerking van preciese artikelen der nieuwe grondwet te breken. Want voorloopig zal de strijd nog slechts uitsluitend over de gansch algemeen gehouden vraag „totale grondwets herziening of niet?" loopen, zonder dat van Iwn, die een totale herziening bepleiten, eenige nadere omschrijving van den zin dier wijziging verlangd wordt. Op het oogenblik bepalen de frontpartijen zich dus tot een poging, om de vereischte 50.000 handteekeningen onder hun eisch van een volksreferendum over „totale grondwetsher ziening of niet?" bijeen te brengen. Daar 50.000 handteekeningen nog niet 5 pet. van het ge- heele kiezerscorps vertegenwoordigen en de kiezers met het geven van hun handteekening onder een initiatiefvoorstel nog al gul plegen te zijn, en daar voorts ook in den boezem der tegenwoordige regeeringspartijen velen, voor al onder de jongeren, de wenschelijkheid van een aanpassing der grondwet aan den nieuwen tijdgeest beamen en dezen dus geneigd zijn hun handteekening op het frontistische herzie ningsformulier te plaatsen, ook al zijn hun wenschen ten aanzien van het doel der grond' wetswijziging volstrekt niet identiek met dis der frontpartijen, zoo gelooft men algemeen, dat de frontlsten in dezen eersten stap ter be reiking van hun doel wel slagen zullen. moedelijk zullen, voordat de zomer ten emcle zal zijn, de noodige 50.000 onderteekeningen wel zijn verkregen. Het parlement zal dan in de herfstztting van September het slagen der initiatiefactie moeten vaststellen, waarna ver moedelijk in December of Januari de volks stemming zal moeten plaats vinden, of inder daad de weg naar een totale grondwetsherzie ning verder beschreden zal worden. Hoe het bij deze volksstemming zal pen, is thans natuurlijk hoegenaamd m® voorspellen. Hoe zal de algemeene t°es™T der wereld en van Zwitserland In genden winter zijn? En welke gedragslijn ZUl- ien de groote burgerlijke partij®"' ila' tholieken en de vrijzinnigen bh bet referen dum jegens het voorstel tot algeheele grond wetsherziening (zonder eenige verdere^ om schrijving van de richting, v^aal'in de wijzigin gen zich te bewegen zullen hebben.) innemen? Zooals boven gezegd, ook onder de regee ringspartijen wordt de wenschelijkheid eener algeheele herziening niet ontkend. De groote vraag zal echter zijn, of men het doelmatig acht," om juist in den bewogen ersistijd dit moeilijke werk aan te pakken, en ook of dc oudere burgerlijke partijen bereid zullen zijn. om de grondwetsherziening als het ware onder Ik zal de brandkast voor mijn rekening frontistische vlag te plaatsen, nemen', zoek jij een middeltje voor je ver.r Reeds zijn bij de vrijzinnigen stemmen opge- ■köudftèW: gaan,: die,ervoor pleiten, dat men den fascisten CP.'I. B". cén onbestreden ovcrwinMwig-j/vfi'.ièr-cérc bij het referendum zal laten, hetgeen voor de an dere partijen ook dit voordeel zou medebren gen, dat de fascistischgezinde frontpartijen dan daa.rna met hun algemeene, vage vernieu-, wingswenschen zouden moeten ophouden en na hun referendum-„succes" met precies-om schreven voorstellen tot grondwetswijziging voor den dag zouden moeten komen. Doch. anderen hebben zich terstond tegen het denkbeeld van een „ja" voor het fronten- voorstel voor algeheele grondwetsherziening verzet, vreezend dat de fascisten hun succ&s geweldig propagandistisch zouden uitbuit^. Eerst een verpletterend Neen als teeken, dat het Zwitsersche volk aan de democratische be ginselen wil blijven vasthouden, en dan daar na een initiatief der regeeringspartijen tot grondwetswijziging onder inachtneming onzer democratische grondslagen!, is de leuze van hen, die iedere concessie aan de frontbeweging uit den booze achten. Het is dus nog gansch onzeker, wat de hou ding der regeeringspartijen bij het referendum zal zijn en hoe de volksstemming zal uitval len. Nemen wij echter voor het oogenblik aan, dat het referendum een meerderheid ten gunste van totale herziening" zal opleveren, dan zal het nog heel wat tijd en moeite eischen voordat het inderdaad zoo ver gekomen zal zijn! Na een gunstige volksuitspraak, zullen nieuwe verkiezingen voor kamer en senaat moeten uitgeschreven worden, opdat het groote werk der grondwetsherziening door uitdruk kelijk voor dit doel gekozen mannen zal on dernomen worden. De nieuwe kamer en de nieuwe senaat zul- le.n dan waarschijnlijk een groote commissie benoemen, dio ieder artikel der tegenwoordige 1 grondwêf té' üêSpreRëH' en' SfaJagmPn" 'da'ar- van in overweging te nemen zal hebben. In dien eindelijk die voorbereidende commissie met haar wérk zal zijn gereedgekomen, zullen natuurlijk de voltallige kamer en senaat het nog eens moeten worden en daarop zal dan ten slotte nog de volksstemming moeten volgen, waarbij niet slechts de meerderheid van het volk, doch ook de meerderheid der kantons zich ten gunste der wijzigingsvoorstellen zul len moeten uitspreken. Het is dus een zeer lange weg, die nog te bewandelen is, ook nadat de frontpartijen, zooals te verwachten is, de 50.000 handteekeningen zullen bijeenverzameld hebben, die het beschrijden van dezen langen herzieningsweg althans tot een mogelijkheid zullen maken! BERLIJN, 5 Mei. (V.D.). Van de Himalaya- expeditie onder leiding van Willy Merkl is het volgende bericht binnengekomen: Op den 30sten April hebben de twaalf Duit sche deelnemers en de hen vergezellende twee Engelsche officieren zich verzameld te Srina- gar, de hoofdstad van Kasjmir. Op 1 Mei zijn 500 dragerslasten per schip naar Bandïpoer aan het Woelarmeer vervoerd. Op 2 Mei is Willy Merkl met 300 dragers opgebroken naar den Tragbalpas, die opeen hoogte van 3600 meter ligt. Op 3 Mei volgde de achterhoede met 200 dragers onder leiding der Duitsche bergbe klimmers Schneider en Wieland Het weer is ongestadig. Op de hoogten der Himalaya ligt zeer veel sneeuw, zoodat het overtrekken van den bergketen groote moeite zal kosten. Willy Merkl meldt, dat de stemming van deelnemers en dragers uitstekend is, daar net vervoer der bagage en het vertrek zonder eenige storing zijn verloopen. WEENEN, 7 Mei (V.D.) Het ministerie van justitie heeft aan de presidenten der beide straf gerechten een decreet gericht, dat verordenin gen bevat voor de begenadiging van de deel nemers aan de revolutie van Februari, welke zich in hechtenis bevinden. Alle leden van den Schutzbund, die zich naar aanleiding van de sommatie van den bondskanselier vrijwillig hebben aangemeld, zullen worden begenadigd Voorts zullen de leden van den Schutzbund. die zich bij de plaatsen, waar gestreden werd, ophielden, doch niet deelnamen aan de gevech ten, niet verder worden vervolgd. Men verwacht, dat ongeveer 400 van de 1600 nog gedetineerde „Schutzbundler" bij deze actie zullen worden betrokken. En de eerste ernstige crisis Dezer dagen is te Munchen in de ouderdom van bijna 70 jaar overleden Pater Stanislaus von Dunin Borkowski S. J., paedagoog en ge schiedschrijver der wijsbegeerte. Zijn werk „Dér junge De Spinoza", dat in 1910 ver schenen is, en verdere studies over de P®" 50^-n en het denken van Spinoza had hem in wetenschappelijk® kringen een reldnaam bezorgd. Hij was dan ook geziene spreker op de internationale s' sen, die in 1927 en 1932 bij geleg®°heid van Spionza-herdenkingen te 's-Grave»"aëe Wer den gehouden, zoodat Léon '!CS i" 1932 bii de officieele ontvang?* aer congres sisten door het Haagsche Gemeentebesti<u mocht spreken van „la oarmi nous du Père von Djmin Borkowsk Zelf had hij bij het laa*st° eeuw lees *den stand van de kwesties rond Spinoza op g ond van een van een ongeëvenaarde kenms van le betreffende literatuur samengevat m een klein boekje. SeUte!cl; „Spin°za nach 300 Jahren". Dit boek]e Was bedoeW als voor- looper van het vervolg 0p z'-in ..Der junge De Spinoza". een werk van ®ven weeden op zet, waarvan echter slechts een deel is ver- De' praktijk van de zielzorg onder studen ten bracht P. von Du"in Borkowski op rij peren leeftijd tot een eveneens zeer vrucht bare werkzaamheid °P het terrein der paeda- gogiek. In zijn „Schópferische Liebe" (1923) heeft hij 2ijn' paedagogische theorieën samen gevat. De fijne en beminnelijke figuur van dezen aristocratische" priester zal bij allen, die met hem in aanraking kwamen, in eerbiedige her innering blijven. Den katholiek Duitsch geneesheer ontving dezer dagen een vragenlijst te beantwoorden, waarop onder de rubriek: Lidmaatschap van de Loge of „dergelijke organisaties", ook voor kwam de „Action (sic) Catholica" In verband hiermede mogen wij ten over vloede opmerken, dat er op het oogenblik van een georganiseerde Katholieke Actie in Duitsch land nog geen sprake is, daar deze volgens de voorschriften der bisschoppen nog in voorbe reiding is. HET BEGROOTINGSDEFICIT IN DEN BELGISCHEN CONGO BRUSSEL, 5 Mei. (V.D.) Het Belgische ministerie van financiën heeft 70 millioen francs beschikbaar gesteld, teneinde tegemoet te komen aan het deficit van drie honderd mil lioen francs op de begrooting voor den Bel gischen Congo. Aangezien geen verdere leeningen kunnen worden aangegaan, hoewel de economische toe stand in de kolonie verbeterd Is. en de uitvoe ren beginnen te stijgen,.zal een koloniale lote rij worden georganiseerd^ om ..de rest van.het tekoïTop te brengen'. Een systeem met bemoedigende perspectieven Het is niet gemakkelijk, om met juistheid vast te stellen, wanneer de fabricatie van glas in Europa ingang vond. Ongetwijield echter, is zij een der oudste nijverheden" van het continent en reeds in de Middeleeuwen schijnen de gil den der glasblazers In Frankrijk tal van privi leges bezeten te hebben, die hun door steden en landheeren, die den bloei van deze industrie bevorderen wilden, toegekend werden. Een oude traditie getrouw, zouden in België, zooals in andere landen trouwens, de meester-glasbla- zers zelfs zekere adellijke prerogatieven hebben genoten, doch zekerheid omtrent dit punt be staat er bij de historici niet. Wat vast sta^t jSj dat er van de dertiende eeuw af in hel graafschap I.uik glazenmakers woonden, wier rol echter nog zeer bescheiden was, daar zij bestond uit het plaatsen en deco reeren van ramen van Italiaanschen oorsprong. De werkelijke fabricage van glas werd in Luik ingevoerd door aan het einde der zestiende eeuw uit Venetië en Verona gekomen ambachtslieden. De Luiksche glasnijverheid ontwikkelde zich vrij snel en kon na een eeuw, door de kwaliteit van haar producten, als exportindustrie reeds concurreeren tegen de beroemde Venetiaansche glasnijverheid. Ij? dien tijd werden in België vooral tafelglazelf en flesschc-n gefabriceerd, welke naar het scnijnt bestemd waren voor de mineraalbronnen van Spa, die toen reeds be kendheid begonnen te krijgen De glasnijverheid heeft bijna van haar oor sprong af alles gedaan, nm haar producten te perfectionneeren en reeds in 1643 werden voor de stookplaatsen steenkolen gebruikt in plaats van hout. Het was dan ook legen 1650, dat de glasnijverheid zich verder uitstrekte tot in de streek van Charleroi, waar toen reeds steen koolmijnen geëxploiteerd werden. In het land van Luik werd daarna do glasfabricage minder florissant en het was te Charleroi, dat zich aan het einde der 18de eeuw de drie voornaam ste glasblazerijen bevonden. Het lokaliseeren van de glasnijverheid in de buurt van de steenkoollagen van Charleroi en van de Borinage valt gemakkelijk te begrijpen door het feit, dat de ovens der glasblazjMijisri een enorme hoeveelheid steenkolen verwerken. Bovendien is in de nabije Sambre-vallei over vloed aan zand, kalksteen en vuurvaste gron den. Fabriceerde men in den aanvang "slechts glazen en flesschen, later volgden hierop kunst- ramen, een branche, waarin de Belgische glas- blazers een hoogen graad van artistieke per fectie bereikten. De kristalnijverheid deed hier pas haar In trede in den loop van de 18de eeuw. De eerste kristalfabriek, waar men ooit van behoord heef! werd in 1764 te Namen opgericht. Daarna kwam er nog een andere in de buurt van Givet, waar uit tegen 1825 de beroemde Belgische kristal- fabrieken van Val St. Lambert zouden voort komen en de Fransche van Baccarat. Nog later kwam in België de spiegelnljverheid en wel pas in de 19de eeuw, daar de eerste spie- gelfabriek in 1836 te Aiseau schijnt te zijn op gericht. Een der oorzaken van de hooge vlucht, welke de glasnijverheid de geheele 19de eeuw door ge nomen heeft, is de rol geweest, welke door de bewerking gespeeld werd. De oude glasblaze rijen konden alleen werklieden met een bijzon der sterke constitutie gebruiken. In de gespecia liseerde branches, zooals de kristal- en sier- glas-fabricage, was bovendien een goede smaak en een groote vingervaardighrd noodig en niet zonder reden werden de Belgische glasblazers buitengewoon gewaardeerd in liet falend Sommige „nieuwe" landen, zooals de Verenigde Staten, danken aan hen den oorsprong .-Van hun glasnijverheid. De reputatie van groote handigheid, welke 4e Belgische glasblazers hadden, komt ook voort uj? het feit, dat het ambacht van glasblazen in van gezinnen van vade?' op zoon overging. Doch met het uitkomen der lekmachmes veranderden de werkomstandigheden geheel en boette dc factor handenarbeid aan belang in, tenminste in de voornaamste branches. De glasnijverheid is altijd een der weinige in dustrieën van het l£>nd geweest, die bijna uit sluitend met grondstoffen van Belgischen oor sprong werkte. De vette stcc' 'en. weIke gebruikt, komen weliswaar slechts ten deele voort uit de Borinage, en reeds voor den oorlog werden Duitsche en Engelsche gaskolen inge voerd maar het zand wordt uit de Kempen eehaald de kalksteen voor hei allergrootste deel uit de streek van Bergen en het sodasulfad, wordt geleverd door de mbefnsche fabrieken van chemische producten, slechts het inpakhout is altijd ingevoerd geworden, voornamelijk uit zweden en Noorwegf Tegen het midde" der 19de eeuw had de Bel gische glasnijverheid een der eerste plaatsen op de Europeesche markt weten te veroveren, zoo- we] voor wat betreft de kwantiteit als de kwa liteit va° haar producten. Behalve voor de flesschenfabricage, die minder goed ging, was het toen voor alle glas- en spiegelfabrieken een periode van grooten bloei. In den aanvang van de 20ste eeuw expor teerde België, dat na Duitsrhland de belang rijkste producent van ruitenglas ter wereld was, 95 pet. van zijn productie, welke op 40 millioen vierkante meter geschal werd Het is tegen 1904—1905, dat de Belgische glas nijverheid haar eerste ernst/ge crisis door te maken had. Deze had een technischen onder grond, wat werd veroorzaakt door het invoeren van het mechanisch blazen in de Amerikaansche fabrieken. De export hier in België ondervond er dadelijk den weerslag van, want de Belgische productie kon niet op tegen de machinaal ver vaardigde Amerikaansche producten, die, veel goedkooper waren. Het leek toen, alsof aan België niets anders overbleef, dan zich te spe- cialiseeren in fijn glaswerk, bekers en kristal. Van dat oogenblik af spanden de Belgische meester-glasblazers echter alle krachten in, cm procedé's te vinden, die de exploitatie zouden kunnen vergemakkelijken. In 1911 werd een commissie van onderzoek naar de Vereenigde Staten gezonden, teneinde de mogelijkheid on der het oog te zien, in België de Amerikaanselie methodes in te voeren. Gezegd moet echter worden, dat de Belgische technici niet gewacht hebben op hetgeen in Amerika tot stand gebracht werd, om hun aan dacht te besteden aan het pertectionnéeren van de glasfabricage, door hel vervaardigen,, van speciale machines. Nog véór 1910 vonden twee ingenieurs uit de streek van „harier31 eer' me chanisch procédé uit. dat de mdus.rie in staat stelde, goedkooper glas te producéeieri. Dit. pro cédé staat bekend onder den naam van „Four- cault" en is gebaseerd op een systeem van ver ticaal rekken van het glasblad. Aan den voor avond van den oorlog werd in de fabriek van Dampremy voor het eerst dit nieuwe systeem toegepast, dat zeer bemoedigende perspectie ven opende. Na den wapenstilstand was deze uitvinding het uitgangspunt voor een groote hervorming in de Belgische glasindustrie, die thans om zoo le zeggen geheel gemechaniseerd is. RIGA, 7 Mei. (R.O.) De Duitsché gezant alhier heeft formeel geprotesteerd bij dé Let- landsche regeering tegen het feit, dat de so cialisten op 1 Mei in een optocht een beeltenla van rijkskanselier Hitler hebben meegevoerd, met een reusachtige bijl .in de hand, waarme* hij een slachtoffer het hoofd afsloeg,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2