edel-jah De alom bekende eleclrische Waschmachine. DE LAATSTE DER „BOSSES" Hef groote rad van avontuur. '"tVS?èot 1 *»n 30'°°rHHJAM I SPORT LUNAPARK „ENB0F" FORD AUTO TUDOR SEDAN DE LUXE V I OUDE COURANTEN TE KOOP ïiüYCOT IN ULSTER öeGruyter's 1 Pot.0 f,° Ïam Hollands beste fruit steeds op uw tafel! viC- ryter's Appelstroop De voordeelige prijs maakt het thans mogelijk, in iedere huishouding electrisch te wasschen. SCHITTERENDE ATTRACTIES! EEN WERELD VAN VERMAAK ENTREE Aurore's Roomijs Oranjeboom Bier SANGUINOSE Uitsluitend gegarandeerde indien voorzien van Miele-Moton Stroomverbruik perwaschdag 5-15 ets. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. JOHN F. CURRY UIT TAMMANY HALL. Van schaapsherder tot ongekroonden koning van New-York. ANTIKATHOLIEK EN ANTI CHRISTELIJK". Lord Craigavon als leider eener proteslantsche terreur NAZI, DIE EEN AANSLAG WILDE PLEGEN OP DOLLFUSS. DE VESTINGWERKEN AAN HET PANAMA-KANAAL. GANDHI HEEFT GENOEG VAN AUTO-RIJDEN. kvFRAHBOZfcK few SS.SSEH De besle winstkansen worde»! door ADVERTEEREN verkregen 1 De loopbaan van de talrijke groote kooplieden, die hun succes aan de DAGBLAD-RECLAME danken, be- wijst het VAN DAM Co. 1 e^ 50 f ,.25 De Gruyter's Edeljam smaak naar keuze: p. ponds pot 40 De Gruyter's Huishoud jam smaak naar keuze: p. ponds pot 30 Extra voordeelig: p. Kg. emmer 50 B essensap en Orangeade essensap per flesch 15 Orangeade per heele flesch 50 Klem-blik1A Groot-blik. Perenstroop 25 "Hf. v"v-'"'1 ,'V® 'Y."Yv Y" Geopend 5 t.m. 21 Mei 1211,45 (ook Zondags) TERREIN FORD FABRIEK MARCONI PLEIN t. w. v. 100 Volw. 12 cent; kinderen 6 cent sted. bel. inbegr. OP HET FEESTTERREIN RIJWIEL- EN MOTOR-STALLING o. h. terrein. (ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN) Londen zou de hoofdstad van Ierland zijn ge weest indien Columbus Amerika niet had ont dekt Geen Ier en geen Engelschman rullen he met deze stelling eens ziin De Ier niet, omdat hij zyn Dublin boven üin dorpen als Londen stelt, de Engelschman wijl hij voor geen geld terwereld een Paddy wezen zou. Maar dit neemt niet weg, dat Columbus zoo wel voor Ierland als voor Engeland een groot weldoener is geweest De Engelsche overheer- van het groene Erin zou nog veel meer geW, bloed en tranen hebben gekost, zoo mill me nen en millioenen Ieren niet hun heil in Ame rika hadden gezocht. Het heeft zelfs aanvankelijk den schijn gehad, dat Amerika een lersche kolonie worden zou of een nieuw Ierland. Reeds in de eerste tijden der Engelsche kolonisatie was het percentage lersche immigranten bijzonder groot. Deze Ieren kwamen uit een door rebellie en binnenlandsche twisten verschêürd land, waar moord en doodslag heersehte en een groote de moralisatie. Bovendien hadden ze als vrijwel eenige bagage een diepen wrok tegen de Engel- schen, hun onderdrukkers en enkele in de nog weinig geordende kolonies minder gunstige eigenschappen, als hun neiging tot onderling gekrakeel en gebakkelei met iedereen, die het niet met hen eens was. Er werd daarom spoedig van Amerika uit tegen de immigratie van Ieren geprotesteerd. In et naar Londen verzonden protest heette het, dat er zoowat geen dag voorbij ging, of er werd «ft °PSehangcn of geradbraakt Men ver- Duitschei- re®ecring. veeleer den Import van zich bliiuu bevorderen. Die ondeischeidden liiVhotj r door hun makheid en inschikke- Inr! 'i n er nooit last van. kam 6 d hebben de Duitschers in de binnen- eis van de langzaam oplevende kolonies opspraak verwekt en hetzelfde hebben ze wfvv ,®edaan> in alle perioden van de zich ont- «Kelende republiek der sterren en strepen, geheèï^op ZOnder eenig misbaar in het groote raï 'mo?0,? ^e, Hren, die als lieden van Keltisch de Latiirt62 de eigenschappen behept zijn als de Veril ,en Slaven, wier aanwezigheid m die van nii ®taten thans gevoeld wordt als lichaam ^ersteenen in het menscheliJ15 aDart ^er?,n 'Dleven zich zooveel mogelijk 818 beschouwen. Hoe meer er kwamen, schn. hun gemeenschappen werden. Of- Mhoon zich Amerikanen voelend, bleven ze in hart roerend trouw aan het oude vader land, dat hun niet eens het pond aardappelen gegund had, waarvan ze genoeglijk zouden heb- geleefd, met de weelde van het schoone Erin orn ben heen 2e bleven met het oude vaderland meeleven elke revolutionnaire bewegingm Ierland on dervond en ondervindt tot op den huldigen dag "toe den meest daadwerkelijken steun uit Ame- rika, van de broeders aan de overzijde van den grooten plas. Het valt niet te verwonderen, dat de Ieren 'n belangrijke rol hebben gespeeld in de onaf hankelijkheidsbeweging. Onder de roemruchte, door Thomas Jefferson opgestelde declaratie prijken tal van lersche namen. Van. oudsher waren Ieren overal van de partij, robbedoezen viel en tegen Engeland stormden ze met 'n onbegrensd enthousiasme tezamen. Later, in den burgeroorlog, bestreden ze in de Geconfereerden niet in het minst de gehate landheeren en cavaliers, onder wier soortgenooten hun vaderland in de diepste ellende leefde. Ze vochten als Ieren, in aparte regimenten, die de groene lersche' vaandels voerden. Onderwijl bleef de trek der arme Ieren naar Amerika steeds aanhouden. Ze versterkten de pn droegen er het hunne toe bij, de AmerikaÉmsche Ieren tot een zelfbewuste en dichtaaneengesloten eenheid te maken. Zelfte st door het besef van wat ze voor Amerika deden De groote pionierswerken als het aanleg den van den transcontinentalen spoorweg is het werk van Ieren geweest, die den zwaren arbeid verrichtten. Dichtaangesloten door de nimmer falende, stille minachting der Yankees voor de wat die noemen „shanty Irish". In een metropool als New York met haar groot aantal lersche inwoners wisten de Ieren het, vooral dank zij hun politieke organisatie, Tammany Hall, tot het vormen van een blok te brengen, dat mede dank zij de verwaarloozing van het immigrantenprobleem door de Yankees in staat was, een politieke opperheerschappij te voeren, die slechts af en toe tijdelijk onder broken worden moest, iets, wat momenteel weer bet geval is, nu de Italiaansch-Amerikaan La Guardia door een concentratie der oppositie in de New Yorksche City Hall is gebracht. De geschiedenis van dit Tammany Hall is ge deeltelijk de geschiedenis der Amerikaansche Ieren. De naam komt van van Tammany Hall, het gebouw aan het Union Square, waarin de poli tieke organisatie der Ieren is gevestigd. En de glorie van Tammany Hall is het werk geweesi van een reeks heerschers in dit gebouw, die elk een tijdlang ongekroonde koningen van New York waren. Namen als die van Dick Croker en William Tweed herinneren aan heerschers, voor wie de heerschappij vooral een 'mogelijkheid was tot het bijeenzamelen van millioenen. Andere daarentegen minder beroemd en berucht, staan voor enorme wilskracht en bijzondere organi satietalenten, mitsgaders een uitstekend politiek inzicht. Over Dick Croker en William Tweed zijn dikke boeken geschreven. Ze waren tyrannen en leefden als Turksche pachas. Om hen heen zweeft een soort Wild-West-romantiek. Wat hun handelingen betreft, waren ze overigens niet slechter dan de meeste bekende figuren uit Amerika's politieke en economische geschiede- nis. De reeks „bosses" echter, die zonder opzien te baren hun weg gingen en prachtige dingen presteerden, zonder de uitspattingen van een Croker en een Tweed, konden der, slechten indruk, door dezen verwekt, niet weg nemen. En Tammany Hall lijdt nog heden ten dage en niet geheel ten onrechte onder het odium waarmede dergelijke heerschappen het begiftigd hebben. Zelfs een man als Al Smith is er niet in kun nen slagen, uit Tammany Hall den geest van Croker en Tweed te verdrijven. Jimmy Walker is hun waardige nazaat geweest, al was hij dan geen „boss". De mannen, die Jimmy Walker pousseerden en hem de hand boven het hoofd hielden, heb ben er inmiddels het hunne toe bijgedragen, om Tammany Hall in een nog ongunstiger daglicht te stellen, dan het al stond. Met den val van Walker heeft Tammany Hall een geduchten klap gekregen en sindsdien is de eens zoo mach tige organisatie totaal op den achtergrond ge drongen. Ze controleert niet langer New York' politieke leven. Roosevelt, haar oude vijand, verloochende haar openlijk, gedurende zijn verkiezingscampagne. Rechter Seabury, die zijn grijze haren in den strijd tegen Tammanay Hall met eere verwierf, gaf haar iets, dat veel op een doodsteek geleek Tammany Hall, door de beste democraten geschuwd, werd tegelijkertijd van zijn reserves beroofd. De immigratie is stopgezel en juist onder de lersche en verder vooral Duitsche en Scandinaafsche immigranten recruteerde het de kiezersmassa, die het bij de verkiezingen van stad en staat overwinning op overwinning heeft doen behalen. Inwendige verdeeldheid heeft thans een einde gemaakt aan de heerschappij van den laatste der „Tammany-„bosses", van John F. Curry, chief ehem in den raad der sachems. Bij de verkiezingen voor een nieuwen leider van Tammany Hall is de oppositie er in geslaagd, „boss" Curry te wippen en Tammany Hall is nu van plan, een nieuwe richting in te slaan, ten einde de verloren populariteit te herwinnen. Of het hierin slagen zal, is een groote vraag Want het zijn juist de mannen van John F. Cur ry's type geweest, waardoor ds organisatie groot werd en decennnia lang groot bleef, zoo groot, dat haar schaduw zelfs over het Witte Huis viel, tot grooten schrik van heel de States, de Zuidelijke democraten inbegrepen. John F. Curry was een ouderwetsche „boss". Boss komt van het Hollandsche woord baas. Het is een der talrijke Hollandsche woorden, die in het Amerikaansch zijn blijven hangen. Bazen, op en top bazen, waren de mannen, door wie Tammany Hall heel New York en een flink deel van den gelijknamigen staat in zijn macht hield. Zonder de „bosses" zou Tammany Hall nooit veel beteekend hebben. De democratische orga nisatie bloeide alleen, wanneer ze onder het be stier van een energiek en meedoogenloos dicta tor stond. „Boss" Curry was een autocraat als de beste zijner voorgangers. En hij wist zijn leiderschap ook tegen een man als Al Smith met beleid te verdedigen. Senator Wagner, thans rechterhand van Roosevelt in diens N. R. A. politiek, noemde Curry eens de grootste „boss", waarop Tammany Hall ooit heeft kunnen bogen. Evenals zoovele Amerikaansche voormannen kan ook John F. Curry op een interessant en romantisch leven terugzien. Hij werd in Ierland geboren en het leek er aanvankelijk volstrekt niet naar, dat hij ooit New York's ongekroonde koning worden zou. Zijn vader volgde echter de voetsporen van de meerderheid der Ieren en trok naar Amerika. Daar hoedde de jonge Curry waar nu wolken krabbers staan de schapen van zijn vader. In de avonduren leerde hij lezen en schrijven en zijn opgang begon met die van New York. Hij trad in gemeentedienst en tegelijkertijd in de rangen der Tammany Hall-Democraten, onder wie hij dra een voorman werd. In den politie- ken strijd toonde hij zich een echte vechtlusti ge, kopnige Ier. Hij bereikte de hoogste posi ties in de organisatie en ten slotte Tammany's leiderschap meer door zijn durf en hardnekkig heid dan door zijn intelligentie. Vooral in de laatste jaren is dit gebrek aan intelligentie hem noodlottig geworden. Hij kon zich niet aan de nieuwe omstandigheden aan passen, had geen oog voor de geweldige veran deringen, die zich in New Yorks politieke leven voltrokken, voor den grooten ommezwaai in de publieke opinie. De laatste der „bosses", die naar het voorbeeld zijner voorgangers zijn eigen spoorrijtuig heeft, er een soort hofhouding op na houdt en enkele jaren geleden voor zijn dochter een huwelijks feest gaf van koninklijke allures, sluit thans een periode af, waarschijnlijk niet alleen van Tam many Hall, maar tevens van een merkwaardige strooming in het Amerikaansche politieke leven, waarin momenteel een verwoede campagne te gen het „bossisme" wordt gevoerd, tegen het systeem van den partijbonze, die de partij voor al beschouwt als een nuttig instrument ten be hoeve van zich zelf en van zijn trouwe aan hangers. De partijmachines zoowel van democraten als republikeinen waren jarenlang en ze zijn het in bescheidener proporties nog een soort maatschappijen tot exploitatie van gemeente, besturen. Als leider van de partijmachine, die Tammany Hall heet, was John F. Curry heer en meester over New York's gemeentegelden. Alle gemeentebeambten, van den burgemeester tot den laagsten klerk, bekleedden hun functie bi' zijn gratie en ze vormden tevens een aanhang, die uiteraard trouw was tot in den dood. V/as John F. Curry meester in Tammany Hall, dan bleef hun baantje veilig. Al deze menschen wa ren hem op de een of andere manier schatplich tig/Vandaar dat hij, ofschoon hij als oud-ge- meenteambtenaar een pensioen van slechts 3600 dollar per jaar had, als een prins leven kon, met een luxueus apartement aan de weel derige Park Avenue, een buitenverblijf en een stel auto's. John F. Curry zou overigens ook een rijk en beroemd man geworden zijn, indien hi' naar het Verre Westen was getrokken en bos- schen, mijnen of spoorwegen geëxploiteerd had of indien hij in een nieuwe industrie terecht was gekomen, zooals een Carnegie of een Rockefel ler. Hij heeft intusschen de politiek geëxploi teerd, met een zeldzaam talent John F. Curry werd groot in een periode, toen de gemiddelde Amerikaansche burgei zich niet bekommerde over de wijze, waarop stad en land (Van onzen correspondent) Londen, 2 Mei 1934. Nationalisten hebben in het Ulster-parlement een motie ingediend waarin verklaard werd, dat de campagne tegen het in dienst nemen van Katholieken, afgekondigd door den minister van landbouw, en nadrukkelijk goedgekeurd door den eersten minister, „een ernstige schen ding is van de rechten en vrijheden der min derheid die onder het bewind der Noordelijke regeering gesteld is." Mr. Healy, die de motie toelichtte, zeide dat vele protestanten zoowel in als buiten het Huis geschokt zijn door anti-Katholieke verklaringen van den eersten minister en den minister van landbouw. De politiek van dezen is niet alieen anti-Katholiek, zij is ook anti-Christelijk.. De spreker kon mededeelen, dat zelfs eenige partijgenooten van de regeering den nationa listen medegedeeld hadden, dat zij Katholieken in dienst hebben en in dienst zullen houden ondanks de leus van den minister van land bouw: „Geen Katholiek behoeft zich aan te melden." Deze boycot-politiek is niet nieuw. In 1932 zeide de eerste minister (lord Craigavon) te Drumbanagher: „Onze regeering is protestant en ik ben Oranjeman 1)". Later in 1933, ver klaarde hij te Belfast: „Alles laat mij totaal koud: zoo lang ik maar de onwrikbare, loyale cn protestantsche meerderheid achter mij heb, ga ik voort op den ingeslagen weg." Welken weg had hij ingeslagen? Hij had 500 nationalisten geïnterneerd, waar van velen uit de vreedzaamste deelen des lands, maar niet één enkele van zijn eigen „gunmen". Hij had in districten, waar de nationalisten 2% maal zoo talrijk zijn als de protestanten en unionisten, katholieken uit de plaatselijke dien sten doen ontzetten. Hij had nationalisten uit openbare betrekkingen verdreven, waar hem dit mogelijk geweest was, en hij deed en gaat hiermede voort openbare benoemingen op sectarische en politieke gronden, zonder naar bekwaamheid te vragen. Den 12 Juli van het vorige jaar stookte de minister van landbouw te Newtownbutler po litiek en sectarisch vooroordeel aan in een district, dat daarvan steeds vrij geweest was. De minister, sir Basil Brooke, zeide op een meeting: „Velen uwer hebben katholieken in dienst, maar ik heb er niet één om mij heen." „Het was" zeide mr. Healy „alsof hi, van ongedierte sprak. Later zeide de minister, dat de katholieken „alles uit Ulster willen halen en het dan naar de hel willen zien gaan". Den 12 Augustus verklaarde sir Basil te Ennis- killen dat Katholieken deloyaal zijn en ver deeldheid aanstoken. Diegenen onder zijn hoor ders, die hun toestonden op hun boerderijen te werken, zouden verraders aan Ulster zijn. De nationalisten verwachtten, dat toen sir Basil Brooke minister geworden was, hij ook werden bestuurd. Thans, nu de natie steeds meer wordt opgewekt tot belangstelling voor de „civic virtues", de deugden van een goed bur gerschap, is het rijk der „bosses" uit, ofschoon in Kansas City „Boss" Pendergast nog zoo juist de overwinning wist te behalen op da oppositie van de Youth Movement, die opkwam voor een buiten de politieke partijen staand gemeentebe stuur. John F. Curry was de laatste der Tammany Hall „bosses". Hij zal, indien de teekenen niet bedriegen, ook de laatste der groote „bosses" zijn, door wie de Amerikaansche metropolen jarenlang werden geregeerd en onder wie man nen als Al Capone een nationaal gevaar worden konden. C. H. zijn verplichtingen als minister der kroon er kend had. Zij hadden evenwel niet gerekend met het anti-Katholieke gevoel, dat steeds op nieuw in hem opwelt. Op 19 Maart bevestigde sir Basil, die onder- tusschen sir Edward Mervyn Archdale als mi nister opgevolgd had, zijn anti-katholiek en anti- christelijk program. Zijn redevoeringen geleken op de verklaring van Cromwell na Drogheda, en ook in andere opzichten zag men weinig verschil met Cromwell's politiek, gefor muleerd in de leus „Hel of Connaught" (Het was in Connaught, dat de moorddadige terreur van Cromwell op z'n schandelijkst woedde). In de wet, waarbij een regeering over Noord- Ierland ingesteld werd, wordt nadrukkelijk be paald, dat de regeering geen wet mag uitvaar digen, waardoor direct of indirect eenige gods dienst tot staats- of geprivilegeerden godsdienst gemaakt zou worden; dat zij van geen gods dienst de uitoefening zou mogen verbieden of beperken; dat zij geen disqualificaties of achter- uitstelling om geloofsredenen zou mogen dulden Maar de regeering heeft reeds, wat het on derwijs betreft, zoodanige wetten uitgevaardigd, dat de katholieken erdoor benadeeld worden. De minister van landbouw zou niet alleen de katholieken willen benadeelen; hij zou hen ook willen uitroeien door hen het recht op arbeid te ontzeggen. Mr. Healy meende dat het duide lijk is, dat de regeering voornemens is met de wet van 1920 (betreffende de staatsinrichting van Noord-Ierland) te doen wat zij wil. De regeering beweert, dat de katholieken niet loyaal zijn; maar de eenige loyauteit die zij erkent, is loyauteit jegens Zijne Majesteit den eersten minister. „Wij hebben", zeide mr. Healy veelbeteeke- nend, „1914 en de hier ingestelde voorloopige regeering (door de anti-Home rulers) niet ver geten, en wij zullen hiervan wellicht een her haling beleven. We zullen wellicht de wauwe laars der loyauteit zien doen wat zij deden in 1914: hun geweren opnemen en erop uittrekken om te vechten tegen 's konings troepen". De Orange Order (een soort protestantsche en anti-katholieke „loge") is de macht achter de regeering. Deze drijft een politiek, welke ten slotte den nationalisten zal doen besluiten In het geheel niet meer in het Huis te verschijnen. Het heeft voor laatstgenoemden geen nut po litiek te „spelen" met lieden, die het meest elementaire besef van fair play en rechtvaar digheid missen. Reeds vragen zij zich af of zij, bezield als zij zijn door den wensch naar een vereenigd Ierland, de opkomst van een onaf hankelijke unionistische partij niet zouden aan moedigen. Mr. Healy citeerde uit dagbladen zelfs van 1912 waarin redevoeringen gestaan hadden van tegenwoordige loyalisten (waaronder mi nisters en rechters), die gesproken hadden ten gunste van steun van den Duitschen keizer voor Ulster's strijd 2), en van verzet tegen ko ning George, indien Home Rule aan Ierland werd gegeven. Wij geven thans een en ander weer uit het antwoord vaq den eersten minister, lord Crai gavon niet evenwel uit „fairheid", aangezien het onze meening is (en niet alleen met be trekking tot Ierland) dat een unfaire man geen recht op fairheid heeft. Wij halen een en ander uit zijn rede aan, omdat er op de meest over tuigende wijze uit blijkt, dat lord Craigavon elk moreel en intellectueel recht op het eerste mi nisterschap mist. Hij lichtte een amendement van de regeering toe, waarin gezegd werd, dat het in dienst ne men van „disloyalisten" die Noord-Ierland bin nen komen, schadelijk is, niet alleen voor de belangen van recht en orde en van de veilig heid van den staat, maar ook op voor de prieuriteitsrechten van loyale, in Ulster geboren burgers, die arbeid zoeken. Lord Craigavon zeide, dat het toevallig de verjaardag was van het smokkelen van vuur wapenen in Ulster (hij verzuimde erbij te zeg gen, dat die wapenen uit Duitschland kwamen!), waardoor de provincie voor Groot-Brittannië en het rijk behouden bleef. „Als ik het weer moet doen", verklaarde de eerste minister vreeselijk heldhaftig, „dan zou ik er doorheen gaan, van 't begin tot het eind, indien wij als resultaat hiervan in staat zijn vast te houden gelijk wij steeds gedaan heb ben aan die loyale mannen in alle deelen des rijks, die ons het goede toewenschen, en die maar al te blij zijn omdat onze daden Ulster voor het rijk bewaarden." Lord Craigavon zeide dat hij er trotsch op was grootmeester (van het Oranje-Instituut) te zijn in het Loyale Graafschap Down. Hij stelde dit op veel hooger prijs dan eerste minister te zijn. (Prettig voor koning George!) Hij had altijd gezegd, dat hij een Oranjeman op de eerste plaats, en eerst daarna een poli ticus en een lid van het parlement was. (Op welke plaats hij Ier is, liet deze zonderlinge premier onvermeld). De oppositie had gezegd, dat geen leden van haar richting deel uitmaken van de rechterlijke macht, maar de eerste lord Chief Justice was .sir Denis Henry (klaarblijkelijk een katholiek, maar sir Denis is geen lord Chief Justice meer. Red.). De premier zelf gelooft, dat geen re geering bloeien kan (een bloeiende regeering!) die benoemingen doet op religieuse gronden Tusschen haakjes: men beschuldige mij niet van dialectisterij wanneer ik opmerk dat de regeering ook niet ervan beschuldigd is benoe mingen te doen op religieuse gronden. Zij wordt van iets veel schandelijkers beticht, n.l. benoe mingen na te laten op religieuse gronden. en" vervolgde lord Craigavon „het is mijn politiek ervoor te waken dat alle klas sen en belijdenissen, binnen hun gebied, fair play verkrijgen, zonder eenige begunstiging." Een lid riep uit: „En het protestantsche par lement dan?" waarop lord Craigavon (wiens eenige, maar dan ook groote verontschuldiging is, dat hij nooit een licht geweest is) antwoordde: Jn het Zuiden gaat m ener prat op een Katho lieke staat te zijn. Wij gaan er prat op dat wij een protestantsch parlement en een protestante staat zijn." Deze bittertafel-rhetor is eerste minister. Het zuiden is Katholiek; minder dan 5 pet. der be volking is protestant, en deze kleine minder heid wordt in ieder opzicht op voet van gelijk heid behandeld met de Katholieken, behalve dan dat zij de mooiste historische kerken te Dublin welke den Katholieken ontstolen werden in hun bezit hebben. Het Noorden daarentegen is op zijn hoogst voor twee derden protestant, en de zeer sterke Katholieke min derheid wordt er op alle mogelijke manieren vervolgd en achteruitgezet door een regeering, welker leden voor een deel althans in 1914 be wezen hebben, dat zij niet loyaal waren, dat zij in staat waren in gewapend verzet te komen tegen hun koning, en wapenen te smokkelen uit een land, waarvan een ieder wist, dat het er belang bij had onrust en zelfs oproer in 's konings domeinen aan te wakkeren. 1) „Orangemen" of „Orangists" noemen zich de politiek georganiseerde lersche protestanten (ook in Engeland en Schotland) sinds Willem III van Oranje, een bloedbad onder de Ieren aan richtte. 2) De Ulstermannen importeerden In 1914 hun geweren uit Hamburg. WEENEN, 8 Mei. (H.N.) De Duitsche natio- naal-socialist, die te Linz wegens den aanslag op een Oostenrijkschen douaneambtenaar aan een scherp verhoor werd onderworpen, ver klaarde volgens de bladen, dat hij naar Oosten rijk gekomen was om een aanslag op bonds kanselier Dollfuss te plegen. Het plan daartoe zou van de Hitlerjeugd te Dresden zijn uitge- COLON (Panama), 8 Mei (R.O.) Generaal- majoor Fiske, de commandant van de zóne aan het Panama-kanaal verklaarde, na zijn terugkeer uit Washington, dat waarschijnlijk binnenkort groote credieten beschikbaar zul len worden gesteld voor de uitbreiding der vestingwerken aan het Panama-kanaal. PURI, 8 Mei (R.O.) Hoewel Gandhi zonder letsel is ontkomen aan het auto-ongeluk, einde van de vorige week besloot hij toch in het vervolg zijn tochten te voet te maken. '..«WM ZUIVER PLANTAARDIG TONICUM. Algemeene verzwakking, zenuwzwakte, is honderd malen het gevolg van een ziekte; maar ze gaat ook menigmaal eene ziekte vooraf. Het is dikwijls een noodlottige cirkel. Het bloed is arm, de organen zijn zwak. De organen zijn zwak, de op name is gering; het bloed wordt arm, en blijft arm. Ziet gij kans het bloed te verbeteren, dan zijt ge er. Wordt het bloed beter, de maag wordt sterker; wordt de eetlust beter, dan wordt ook het bloed krachtiger In al die talrijke en ver schillende gevallen Is de beste raad: de Sanguinose! De Sanguinose geift aan het bloed nieuwe levenskracht; en versterkt het, door het in aanraking te brengen met die natuurlijke levenwekkende bestanddeelen, die zij put uit het levende plantenrijk. SANGUINOSE kost per fl. f 2.—, per 6 fl. f 11.—, 12 fl. f 21.— (Omzetbelasting inbegrepen). Bij alle Apothekers en Drogisten. DE RIEMERSTRAAT 2c/4. DEN BAAO NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Origmeele Miele 74409 153 Schiedamsthe Weg Lijn 4-8-9-17-18-20 SCHITTERENDE SOUVENIRS Elke 10.000 volw. bezoeker een Knoops Saturnus Rijwiel t. w. v. 49,50 De 50.000 volw. bezoeker een Motor-Rijwiel De 100.000 volw. bezoeker een 8 CYLINDER Elk 5.000ste kind een Souv. n. keuze t.w.v. 10 Het 25.000ste kind een Voll. kampeer-uitmsting lil' SOUVENIR-BON 10030 KAN EEN RIJWIEL WORDEN AFGEHAALD VOOR DE 10.000e BEZOEKER Boven 1000 tot en met 2500 Kg314 et. per kilo Tot en met 1000 Kgct. per kOo Af te halen aan ons bureau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 3