fiP Jsrti-fssr DE FRAUDES AAN HET ABATTOIR DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 57ste JAARGANG. MAANDAG 28 MEI 1934 No. 16957 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET NIEUWE ST. JACOBSGASTHUIS H.0Mf,o°« mo.1 °jf° lampekap ORNAMENTEN NOG KETHEL STEEDS VOORTZETTING VAN HET GETUIGEN VERHOOR DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET REQUISITOIR. Het O. M. eischt tegen ieder der verdachten zes maanden gevangenisstraf. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, Iranco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen -contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500 «en wijsvinger; ƒ50.— bij ver bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; ƒ75.bij verlies van t.jies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Opening door minister Slotemaker. is het nieuwe tehuis voor Zaterdagmiddag de Burgemeester Knap- ouden van ^ag htige wijze in gebruik genomen, pertlaan op P belangStellenden bevonden zich Onder de v Siotemaker de Bruine, minis- Z' EXC; ^sociale zaken, de leden van Gedepu- ter Jp'Staten P. de Bruin en Th. Heukels, de nenneeerw. heer deken A. J. C. Schraag, het rolle-e van B. en W„ verschillende raadsleden en hoofdambtenaren en vertegenwoordigers van verschillende organisaties op charitatief en sociaal terrein. Het eerst voerde de heer H. Stulemeijer het woord en wel als voorzitter van het regenten college van het St. Jacobsgasthuis. Het was hem een groote vreugde en hooge eer, dat alle rangen en standen der burgerij op dit oogen- blik blijk van belangstelling gaven, en aldus van hun warme waardeering getuigden voor wat de regenten in den loop der eeuwen voor de on- e£ minvermogende inwoners hebben gedaan - in den loop der eeuwen, want het gesticht is ontstaan onder Aieidis van Henegou wen tante van Floris V. In 1286 vaardigden de schepenen de verordening uit dat iedere Schie dammer bij zijn dood zijn ot haar beste kleed aarT het gasthuis zou vermaken. Het oude huis werd in 1786 door een ander vervangen doch omstreeks 1900 kwam men tot het inzicht, dat ook dit niet meer aan de rede lijke eischen beantwoordde. Het is aan de samenwerking tusschen den Raad, B. en W., óe administrateuren van het Fabri-fonds, de re genten van het St. Jacobsgasthuis en de diaco nieën der Ned. Herv. en der Evangelisch" thersche Gemeente te danken, dat er thans e nieuw gebouw kan worden geopend. De laatste dertig jaar heeft men echter mets dan besluiten genomen. Dit moet e aan onwil of zucht tot teS^r^gde een ver schreven worden Niemand veri ns^ feepal fraging maar het bleek, c zonder de oude inzake het bestekleed, J ortieefde; een goede sanctie van gijzeling, no werd steeds doQr oplossing van het vraa0° een betere vervangen^ Raadsbesluiten van „SPr;~5d!n 21 October 1932 betreffen- 13 Februaren verdeeling van het Fabri- f8 ds en den ruil van het oude gebouw tegen nipuwen grond, welken de regenten en de ge meente met elkaar z ouden volbrengen. Aan vankelijk had de heer Stulemeijer ten aanzien van de inrichting van het nieuwe gebouw, het zaalsysteem willen handhaven, doch de moe der-overste van de Su Anna-slichting te Nij megen had hem ervan overtuigd, dat het ka mersysteem verreweg de voorkeur verdiende, gpr. bracht dank aan de commissie van advies, den architect, den heer P. Sanders, de aanne mers, de onder-aannemers en allen, die aan de totstandkoming van het gebouw hadden meege werkt, en hij hoopte, dat de inrichting in lengte van jaren een zegen voc| de ouden van dagen moge blijven. Dat, zoo besloot spr„ geve de goede God! Hierna was het woord aan minister Slote- maker de Bruine. Het eerste wat Z. Exc. treft het mooie en voortreffelijke werk, dat hier is totstandgebracht, is het feit, dat men hier staat \mor het resultaat van samenwerking. Deze werd door allen gewild, maar toch niet gemakkelijk verkregen. Spr. vermoedde dat het doorzetten ondanks a met m de laatste plaats te danken i- c f®°- even had gesproken (apptóush^ alXel.moem^_ steanStyT i^ns het noodzakelijk dat er samengewerkt wordt, maar hoe moeilijk is net meestal om die samenwerking te vinden, want ondanks allen goeden wil, gaan wij vaak ver schillende kanten uit. Het tweede, dat den minister treft, is het feit, dat dit werk verricht is kunnen worden ten gevolge van de milddadigheid der vorige ge slachten. Dit leert ons, dat wij een roeping heb ben ten opzichte van hPn, die na ons komen. Vervolgens treft het spr., dat men hier samen is met het oog op de zorg voor ouden van dagen. Wij allen worden telkens benauwd door de veelheid van nooden waarin moet worden voorzien. Hoe kunnen wij een gansch lk ietwat helpen? Bedenken wij, dat ook het on derdeel, dat hier behartigd wordt, een deel j van het geheel. Wie de jeugd heeft, heeft de van het g middelbaren leeftijd heeft te geven, die hen verkwikt. I Laat U w door ons overtrek ken en bij verhuizing uw overhangen volgens voorschrift U. E. B. Mae, „T LICHTPUNT". Hoogstraat 109, Tel. 6B683 Keel. 132S1 vierde getroffen door de De minister 15 tenkamersysteem. Hij wil geen toepassing van het Ka® g strijdvraag, maar partij kiezen in s gedach_ hij vindt het een buitenge veel mQ te, dat men de ouden van persoonlijk- gelijk als enkelingen wilde zelf te zijn> heden, die het recht hebben hu-s zul_ Spr. vertrouwt, dat allen, die üdkhedenj len werken, zich ondanks alle met heel hun hart zullen geven v° j^a hier hun levensavond mogen doorbr g zijn wenschen te hebben samengevat woord van den profeet Zacharias g gchieden ten tijde des avonds, dat het licht zaï wezen verklaarde de minister het tehuis vooi geopend. HET FABRIFONDS Hierna sprak ir. C. Houtman als voorzitter van het college van administrateuren van het f°nds herkomstig van het voormalig oud-man huis (Fabrifonds). Spr. bracht in herinnering, dat de voornaamste taak der stadsregenten was, zorg te -<do richtiffe iiitvnm.:-» o - V-u ctgeri VUUl "V. O- 'wung Vdli het testament van Servaas Pieterzoon Fabri, bepalende dat een gasthuis zou worden opge richt voor diegenen van zijn bloed, die tot armoede zouden vervallen enz. Dit gasthuis is 'A,uaen vervallen enz. 1J1L smihuis is spoedig na Fabri's dood gesticht, en het heeft twee eeuwen bestaan en wel aan de Lange Kerkstraat tegenover de Gr00te Kerk. Het is verkocht, wat na terugbetaling van subsidies een bedrag opleverde, dat sterk groeide. In 1843 bedroeg het fonds 36,000, in 1895 254.000, in 1922 638.000 en thans Is het 994.000 groot. Dikwijls hebben nakomelingen van Fabri aanspraak op het geld gemaakt, hoewel zij slechts recht op verpleging hebben. Van 1910—1014 is er contra de gemeente en de regenten een proces gevoerd, dat deze hebben gewonnen. In 190U achtte men den tijd »e- komen om plannen te maken voor den bouw ieuw tehuis. De vertraging had, komen van een nieuw hoewel zij niet gewild werd, ten gevolge, dat het kapitaal nog toenam, en het accres was eigenlijk wel noodig om den bouw en de ex ploitatie overeenkomstig den opzet te kunnen volbrengen. Er werden voor den bouw 425.000 aan inschrijving in het Grootboek verzilverd, de rente van 175.000 zal de exploitatie moge lijk maken, terwijl voor de rente van de over blijvende 400.000 aan 38 menschen in andere gestichten bijdragen in de verplegingskosten worden verleend. Dit huis is 'n aanwinst voor de gemeente. De menschen, die er zullen wor den opgenomen, zullen alle reden tot tevre denheid hebben. Alleen betreuren de admini strateuren het, dat de naam Fabri niet in den naam van het huis is opgenomen. Daarna feliciteerde de heer P. v. d. Vlies, voorzitter van het college van diakenen der Ned. Hervormde Gemeente, de regenten met de opening van het nieuwe tehuis. Ook voor de diakenen is het vandaag een schoone dag. De tijd yan onderhandelen, spanning en zorg is voorbij, en aan bijna al onze wenschen is voldaan. Spr. herinnerde er aan, dat er 55 Her vormden in het St. Jacobsgasthuis worden verpleegd, en ten slotte bood hij namens de diakenen 100 aan als bijdrage in de kosten eener radio-installatie. Nadat ook de heer F. Lechner, voorzitter van het college van diakenen der Evangelisch- Luthersche gemeente, een woord van geluk- wensch gesproken en een gevuld couvert voor den radio-aanleg geschonken had, kwam dr. J- H. Adriani te Utrecht, die met de heeren J. Welling en A. v. Gendt te Nijmegen de commissie van Advies had gevormd, betoogen, dat het werk der commissie werd verlicht door het besef, dat de regenten niet zouden rusten, voordat het nieuwe tehuis er .stond. DE APOSTEL VAN SPANJE. Voorts wees spr. er op, dat de naam hier van herinnert aan de vereering van den apos tel van Spanje, wiens gebeente zou rusten in de beroemde kerk van Compostella. Reeds in de 10e. eeuw begon dit graf pelgrims te lokken, en ontzaglijk groot is de beteekenis van die bedevaart geworden voor de ontwikkeling van de kunst, voor den bouw van kerken, kapel len en niet in het minst voor den bouw van gasthuizen. Het is, volgens spr., niet over dreven te bewereö, in cle 12e, 13e en 14e eeuw Frankrijk en de Zuidelijke Nederlanden als overdekt werden met gasthuizen gewijd aan St. Jacob. Ook ons land heeft er meerdere ge kend, veie zijn verdwenen, zooals b.v. dat te Utrecht, maar Schiedam en Dordrecht heb ben de traditie tot den huidigen dag bewaard. Zij hadden veelal het karakter van verblijf plaatsen voor passanten. Het gehalte van de bewoners was destijds niet hoog, en de naam van de groote zaal, de „bayerd", herinnert ons aan de wanorde die er doorgaans heerschte. Maar dat is geen reden om minachtend van die instellii n te spreken: zij waren aangepast aan de behoeften van den tijd en uitingen van het liefdebetoon van vrome mannen en vrou wen. die het schriftwoord „Tracht naar her bergzaamheid" in toepassing brachten. De heer J. Dinkelaar, voorzitter van Maat schappelijk Hulpbetoon, slaakte de verzuchting: Het leed is geleden! Wat tot stand gebracht is, heeft de volkomen goedkeuring der commissie voor M. H. Tot nu toe was het onaangenaam he menschen naar het gasthuis te sturen, en ais er een weigerend antwoord kwam, dorst he commissie haar zin niet door te drijven. Jammer, dat één wensch niet vervuld is, n 1. dat de ziekenafdeeling geen deel uitmaakt van een groot pian. Zou de zuinigheid de wijsheid met bedriegen? Schiedam mag echter trotsch zijn op het nieuwe .gebouw. Na een felicitatie van het lid van Ged. Sta ten de heer Heukels noemde mr. M. M. v. Velzen het feit, dat de eerste burger der stao en de voorzitter van het regentencollege een en dezelfde persoon zijn, een zeer gelukkige combinatie en een van de belangrijkste factoren die naar de overwinning der moeilijkheden leidden. De architect heeft het mogelijk ge maakt, dat de menschen hier het „instinct du bonheur" kunnen laten gelden. Namens hot gemeentebestuur wenschte spr. den heer Stu lemeijer geluk met het verkregen resultaat. De moeilijkheden, die de inrichting van het oude huis aan de Hoogstraat aan de zielzorg in den weg legde, werden hierop door dr. J. wart, Hervormd predikant, geschetst. Door net kamersysteem zijn de menschen beter tc r> h" en Persoonlijker te behandelen. e. c.er. G. Visser bood na een speechje, de h" h Vooral de waardeering vroeg voor "v" b°Uw geleverde arbeidsprestaties, dra„ de5VSchied. Bestuurdersbond, een be- VervnUr °°r de radio-installatie aan. Sanders I°S acht de architect, de heer F. commissie 6 aang?narne samenwerking met de innerni" van adyies en de regenten in her- schen schrijver' be^j iS V°lgenS den1(fra"- inspiratie, doch voor c P dit laatste percentage U PCt tra"sPiratie, en het beschikbaar gestelde"^*"Irees de aannemers Knijpers en Kl0ppegrs Paie or_ der aannemers, en de opzi^Jj qd keurige wijze heeft de heer Snijders aanle^ van den 5000 M2. groeten tuin, uitgevoerd Ten slotte uitte de bouwmeester de hoop.' dat de ver pleegden het tehuis met dezelfde Uefde 20U_ Sen bewonen als waarmee hij en zij„ ^de- werkers het hebben gemaakt. meae Mej. Kors, de directrice, die hierna sprak zeide, dat zij onder Gods zegen wederom zou trachten zich het m haar gestelde vertrouwen waardig te maken. Zij zette nog een pluim op den hoed van dr. de Bruyn, die als geneesheer van het huis voor elke kwaal een middeltje weet, zoodat de verpleegden hier erg oud wor den. Van de 63 zijn er 14 tusschen de 80 en 85, en verleden week is spreekster s „oudste dochter" 95 jaar geworden. Hierna sloot de heer Stulemijer met een dankwoord de plechtigheid, die in de groote recreatiezaal had plaatsgevonden, waarna eem- ge ververschingen werden aangeboden en men het gebouw ging bezichtigen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere oft'iciëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat de Raad in zijn openbare vergadering van den 13en October 1933 heeft vastgesteld een verordening op de heffing van schoolgeld te Schiedam, welke verordening bij Kon. Besluit van den 3en Mei 1934 is goedge keurd. En is hiervan afkondiging geschied, den 28en Mei 1934. SCHAKEN Om het kampioenschap van Schiedam Van de uitgestelde partijen zijn nog gespeel!' J. F. W. MeyerJ. J. Th. Penning. Zwart koos op d4 en 2c4 de Budapesterverdediging Pf6 en e5, en het mocht hem gelukken om Meyer zijn tweede verliespunt te bezorgen. Verder won Meyer van J. Slobbe en verloor Switser zijn afgebroken partij tegen Slobbe. P. Zwart speelde tegen Huber en kwam na een overwegende stelling de kwaliteit voor. Worsteling speelde zijn afgebroken partij te gen Slobbe zeer sterk en wist door het op rukken van een pion de ontwikkeling van den geheelen zwarten D-vleugel tegen te gaan. Dit was wel een sterk staaltje van blokkeering Het gemis van een ontwikkelden looper, paard en toren kostte Slobbe dan ook materiaal op den koningsvleugel. De stand in de bovenste helft is nu op ds ranglijst: 1. J. F. W. Meijer 6 pnt. uit 8 part.; 2. W. Worsteling 6% pnt. uit 9 part.; 3. P. J. H. Willems 7% pnt. uit 11 part.; 4. J. J. Th. Pen ning 6,'4 pnt. uit 11 part.; 5. C. v. Wingerden 5 pnt., uit 9 prat.; 6. J. Penning pnt., uit 9 partijen. JUBILEUM BOSCHWACHTER STERREBOSCH Gusto's muziekvereeniging, directeur J. K. C. Karsseboom, is voornemens om, na verkregen toestemming, morgen, Dinsdag 29 Mei, 's avonds 8 uur, den heer A. A. v. d. Graaf ter gelegen heid van dien 25-jarig jubileum als boschwacli- ter van het Sterrebosqh, aan diens woning de alom bekende Boschwachterswoning een serenade te brengen. Afmarsch te 7.45 uur van af het gemeente-ziekenhuis. ER ZAT GEEN KOE, MAAR 'N BOOT AAN T TOUWTJE Men kent het verhaaltje van die veedieven, die zich voor den rechter trachtten te redden door te vertellen, dat zij alleen maar een touw hadden willen meenemen en pas later tot de ontdekking kwamen, dat er een koe aan zat. Iets dergelijks is thans eenigen jongens, die bij de fabrieken van Van Nellen aan het wan delen waren, overkomen. Ook zij zagen er gens een „touwtje" liggen, maar nu bleek er later geen koe noch een ander beest aan vast te zitten, zelfs geen yo-yo of een steenen uit den grond zuigend stukje gummi, maar een bootje een bootje dat in de Schie onder water lag, terwijl het „touwtje" er boven uit stak. Wat iedere andere Hollandsche jongen zou doen, deden oo kzij: toen het bootje op den doen, deden ook zij: toen het bootje op den schept en dan was het „varen, varen over de baren", al waren deze dan ook maar de schuchtere rimpelingen in het water van de Schie. De pret heeft echter niet zoo heel lang ge duurd, want al spoedig kreeg een brugwach ter de jeugdige varensgezllen in de gaten en deze waarschuwde de Schiedamsche politie welke hen onder deze gemeente sommeerde om naar den kant te komen. Aldus geschiedde, en de politie nam het bootje in beslag, maar het schijnt, dat het den jongens niet verder lastig zaj worden gemaakt. Intusschen blijkt uit een en ander weer eens dat men erg voorzichtig moet zijn met het op rapen van touwtjes! SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Mei. Vertrokken Ned. m.b. Palma, met olie naar Harburg. DE GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 Mei des avonds te half acht. BEKERWEDSTRIJDEN BURGERWACHT. Zaterdagavond is de vierwekelijksche beker wedstrijd van de burgerwacht alhier gesloten. Gemiddeld namen 35 schutters aan den wed strijd deel. In de regelingscommissie hadden zitting: dr. G. Sauer, F. van de Wildt, Ch. C. Ruijs, K. Kool en W. Peters. Als baangriffier heeft de heer A. Bliek uit Schiedam geheel belangloos zijn medewerking verleend. De uitslag luidt: Klasse AI: W. Peters, 189 punten; klasse A II: Q. P. van Lindt, 186 pun ten en klasse B: H. de Lange 184 punten. De heer H. de Lange die nu 3 maal achtereen in klasse B. de hoogste schutter was, zal eige naar van den beker worden. De heeren Peters en van Lindt krijgen ieder een herinnerings- medaille. R. K. VOETBAL Gisteren speelde C.V.C. 1 op zijn terrein een competitie-match tegen Oliveo 3. Vóór de rust ging het spel gelijk op, zoodat de stand bij de pauze 2—2 was. Na de rust nam C. V. C. zijn taak wat al te gemakkelijk op, waardoor de gasten uit Pijnacker zonder veel moeite tweemaal achtereen wisten te scoren (42! c- V. c., dat begon nu in te zien, dat er flink aangepakt moest worden, wilde het ongeschon- den uit het strijdperk treden, slaagde er in om gedurende het laatste kwartier tweemaal den vijandelijken doelman te verrassen (44). Toen e scheidsrechter het einde blies, was er niets in den stand veranderd. De rechtbank heeft vandaag voortgezet de behandeling van de zaak tegen de acht hulp keurmeesters van het Rotterdamsche abattoir, die zich zouden hebben corruptieve handelingen. Het getuigenverhoor wordt voortgezet. „En doet u daar niets aan De oud-hoofdagent van politie H. Israëis, vroeger chef van den politiepost Crooswijksche- weg, had in 1914, toen hij zich bij den directeur van het abattoir over een portier had beklaagd, van den directeur vernomen, dat het dezen be kend twas. dat er keurmeesters waren die zich lieten omkoopen. „En doet u daar niets aan" had getuige gevraagd. Getuige zegt verder, dat hij van Dr. Dhont ook nooit medewerking heeft gehad bij de opsporing van strafbare feiten. Ge tuige deelt nog een geval mede dat een keur meester, die thans niet meer in dienst is, zich een fooi van f 10.heeft laten geven. Dat ge val is aan den directeur gerapporteerd, doch deze wist de zaak zoo te wenden, dat de agent van politie, die het feit geconstateerd had, nog gevaar geloopen heeft gestraft te worden. De vethandelaar van Walsem verklaarde dat eiken Vrijdag een wagon vet uit Brussel aan kwam, die gekeurd werd na sluitingstijd. Voor de keuring betaalde getuige f 5.aan den dienstdoenden keurmeester. Het vlugge keuren was getuige wel een fooi van f 5.waard. Zaterdagsmorgens nam de keurmeester De H uit de aangevoerde manden dan 3 tot 5 K.G. vet, omdat hij liever vet dan geld had. De H. nam eiken Zaterdagmorgen de hoeveelheid vet. Getuige moest daar noodgedwongen wel mee accoord gaan, want anders werd er geen spoed betracht met de keuring. Getuige's vader heeft daar tenslotte een eind aan gemaakt, want De H. ontzag zich niet de beste stukken vet uit de zending te nemen. Dat was ongeveer één maand voordat dr. Houthuis als directeur aan het abattoir kwam. „En voor dat kwartier nam u 5 k.g. vet". De president: Weet u wat De H. met al dat vet deed? Getuige: Neen. De president: Die wekelijksche hoeveelheid toch veel te groot voor huiselijk gebruik? Getuige: Zeker. Daarvoor is 1 K.G. wel vol doende. Verdachte De H.: Wij gebruiken veel meer. De president: Ja, maar dat koffertje van u ging ook «lken dag maar mee. Verdachte De H. zegt nog, dat hij het vet kreeg, omdat hij Zaterdagsmorgens vroeger kwam om het vet van getuige van Walsem te keuren. Getuige van Walsem: Dat is maar een hoogst enkele maal het geval geweest. Verdachte De H.: Een enkele maal! Eiken Zaterdagmorgen kwam ik een kwartier vroe ger. De president: En voor dat kwartier nam u 5 K.G. vet. Alle schaamtegevoel schijnt uit u geweken. Daarop wordt gehoord de oud-opzichter van het abattoir M. B. Schroder, die inlichtingen geeft over de toestanden, zooals ze aan het abattoir bestonden in den tijd, dat dr. Dhont directeur was. Uit zijn verklaringen bleek, dat het personeel van het abattoir door den direc teur veelvuldig voor eigen diensten werd ge bruikt. Altijd waren er een paar man bezig aan het zolder opruimen, zeilboenen, glazen zeemen enz. De schilder van het abattoir was ongeveer altijd voor dr. Dhont aan den gang. Een ander heeft ongeveer drie maanden achtereen ge werkt in den moestuin, van dr. Dhont, waar van alles gekweekt werd. Het blijkt uit de verklaringen van getuige, dat hij het met dr. Dhont niet al te best kon vinden. De president vraagt: En hoe was het nu met dr. Westholz? Getuigte: Met dr. Westholz heb ik het altijd goed kunnen vinden, maar wat had deze te zeggen? Dr. Dhont was de Czaar, die aan het abattoir alleen te bevelen had. Getuige zegt vervolgens, dat in strijd met de verordening het keurloon niet vooruit be taald werd. Dr. Houthuis: Dat is inderdaad het begin van de geheele misère geweest. Getuige vervolgend, zegt ook eens een rap port over den keuringsdienst aan dr. Dhont te hebben uitgebracht, maar daarvan heeft hij geen genoegen beleefd, omdat hij daarin dingen heeft geschreven, die dr. Dhont liever niet wist. Zoo had hij zich daarin uitgelaten over de geruchten, die er gingen, dat de keurmees ters zich lieten omkoopen. Dr. Dhont heeft ge tuige toen bij zich laten komen en hij had toen gevraagd: Is De H. daar ook bij? Het was ge tuige's indruk, dat dr. Dhont van die wantoe standen volkomen op de hoogte was. Een paar jaar geleden heeft getuige gezien, dat een klier van een goedgekeurd dier ge hecht werd aan een ongekeurd dier, dat door verdachte BI. zou worden gekeurd. Roukens een beste man, maar hij heeft geen rug. Getuige heeft er den veearts Roukens op attent gemaakt maar die gaf alleen opdracht tot steriliseeren, want Roukens is een beste man "zegt getuige, maar hij heeft geen rug. De president: Die zal uitgehakt zijn! Getuige maakt verder nog gewag van de geruchten die er geloopen hebben, dat dr. Dhont, die het Maandags en Dinsdags zeer drujc had met het keuren van de uit Engeland in gevoerde paarden, van elk gekeurd paard 1 zou hebben ontvangen Het blijkt echter, dat deze betaling geheel regelmatig is, want dat die keuringen verricht waren door dr. Dhont als waarnemend districtsveearts. De koeknecht A. Dupree was in 1903 door dr. Dhont aangenomen op een weekloon van 9. Daarbij kwam nog verval had de directeur gezegd. Dat verval bestond in het verkoopen van slachtafvallen, vet voor technische doel einden en opgevangen bloed. De inspecteur van politie P. C. de Jong wordt gehoord over de verklaring van getuige Israels. De inspecteur herinnert zich in 1916 een rap port gekregen te hebben van een agent, die geconstateerd had, dat een keurmeester (niet één van deze verdachten) van den eigenaar van het gekeurde dier een bankbiljet van 10 had ontvangen. Die eigenaar is toen door ge tuige gehoord, doch deze had verklaard het bankbiljet teruggeven te hebben dat hij den vorigen dag van den keurmeester had geleend. De halwerker P. W. Baggerman verklaarde evenals getuige Duprée, aangenomen te zijn met vooruitzichten op verval. Dat verval be droeg ongeveer 1 a 1.25 per week. Getuige vertelt verder van een pensenhandel met Bier man, die eens per maand betaalde aan den di recteur, die het ontvangen geld onder de hal werkers verdeelde. De grossier A. Broere verklaarde aan de keurmeesters fooien te hebben gegeven. Dat was gewoonte. De president: Was het ook niet, omdat de keurmeesters wel eens een oogje dicht deden? Getuige: Neen. Wel werden soms varkens met gebroken pooten goedgekeurd, zonder aan snijding, maar dat gebeurt ook nu nog. De president: Maar u kreeg er de boodschap bij, dat u moest zorgen dat de keurmeester er geen last van kreeg. Getuige zegt op nadere vragen nog, dat hij in 1933 nog fooien gegeven heeft aan de ver dachten R. BI. en Bo. De grossier H. Roos heeft er bij dr. Westholz, die in die jaren directeur was van het abattoir, over geklaagd, dat het vleesch, dat van buiten de gemeente werd aangegeven, in het keur- lokaal niet werd gewogen, doch geschat. Vol gens getuige kwam het wel voor, dat het vleesch gestempeld werd, zonder opnieuw ge keurd te zijn. Over het fooienstelsel heet ge tuige niet tegenover Westholz geklaagd. De laboratoriumbediende F. G. P. van Es. durfde niet te zeggen, of er gebrek aan mede werking bestond va% de veeartsen, die door de keurmeesters gehaald werden bij keuringen. Hoe het tusschen 12 en 2 uur was, weet ge tuige niet, dan was hij ook weg. De president: Dat was dan de algemeene rustpoos. Getuige J. A. Groenendaal, halwerker, is onder dr. Dhont meermalen gerequireerd om schoonmaakdiensten te doen in de dienstwoning van den directeur. De halwerker P. J. Terpstra heeft langen tijd in den tuin van dr. Dhont gewerkt. Hij heeft daarvoor nooit extra belooning gekregen. Voor verdachte De H. heeft getuige wel eens kippen verzorgd, die De H. op het abattoir hield. De veearts-bacterioloog Anemaat verklaart, dat er tegenwoordig een betere verhouding is onder de veeartsen aan het abattoir. Van een weigering om bij een keuring te assisteeren, heeft getuige nooit gemerkt. Tusschen 12 en 2 moesten de keurmeesters wel eens wachten, maar volgens getuige was dat niet zoo'n be zwaar. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Lichten op van 's avonds 9.34 tot 's morgeus 4.20. SCHIEDAM, 28 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling f 0.80 a f 0.90. DE HALVE TON ERUIT! Wie heeft no. 13122? Allen, die een ander nummer in bezit hebben, hebben geen kans meer op de 50.000. Want die is op bovengemeld nummer gevallen. Maar nu alle hoop gevestigd op de ton. „Daar moet je den weg voor weten". De veearts B. Crezee doet mededeeling van een voorval, dat zich afgespeeld heeft in den tijd, dat dr. Westholz adjunct-directeur van het slachthuis was. Getuige was eens door een boer gehaald bij een heel slechte koe. Op de vraag van den boer, of getuige meende, dat die koe zou worden goedgekeurd, had getuige ont kennend geantwoord. Een paar dagen later had de boer getuige verteld, dat hij de koe voor 200 verkocht had aan iemand in Hillegers- berg, dat ze geslacht was en goedgekeurd. „Daar moet je den weg voor weten". Het dier was naar de boer verder verteld had, per wagen naar het slachthuis vervoerd en in een zij straatje gelost en Kollaardt had aan den keur meester 10 betaald. Getuige heeft daarop het abattoir ingelicht en toen hij later dr. Westholz sprak, had deze hem toegevoegd: Moet je onzen dienst blamee- ren? Naar getuige meent, is deze zaak niet verder onderzocht. De halwerker P. C. Wensvoort heeft ook wel in de dienstwoning van dr. Dhont gewerkt. De schilder H. v. Dam deed eveneens wel persoonlijke diensten voor dr. Dhont. Een enkele maal heeft hij messen geslepen. De opzichter J. Aulman, vroeger portier, had geen opdracht te rapporteeren, als het vee loopend het abattoir bereikte. Wel deed hij dat, als hij hoorde, dat er wrak vee in zij straten werd gelost. Maar altijd was getuige daar niet van op de hoogte. Het was getuige niet opgevallen, dat de aanvoer van wrak vee tusschen 12 en 2 uur grooter zou zijn, dan op andere uren van dien dag. Dat er fooien gegeven werden, was algemeen bekend. De president: Waarom hebt u er dan nooit met uw superieuren over gesproken. U was toch opsporingsambtenaar? Getuige Aulman: Er gingen wel geruchten, maar er waren geen bewijzen. Vervolgens wordt dr. Dhont opnieuw ge hoord over de verklaringen van den getuige Schroder, die in 1905 aan het abattoir "ekbmen is en dadelijk gehoord had dat er „gebaskerd" werd, en die een rapport over misstanden aan het abattoir aan dr. Dhont heeft uitgebracht. Dr. Dhont zegt wel moeilijkheden gehad te hebben met Schroder, die zich aan kwaad sprekerij over hem had schuldig gemaakt en die een ongepaste controle uitoefende op zijn directeur over werkzaamheden die deze deed als rijksambtenaar, n.l. als plaatsvervangend districtsveearts. Ook over de kwestie of dr. Dhont op onregel matige wijze gas betrok, doordat er een wij ziging in de gasleiding zou zijn gemaakt, zegt getuige, dat hij in zijn dienstwoning vrij gas gebruiken mocht. Dr. Dhont herhaalt zijn reeds vroeger afge legde verklaring, dat hij nooit geweten heeft dat er toestanden aan het abattoir hebben be staan, zooals nu gebleken is. Getuige kon dat ook niet weten, als dat hem niet werd mede gedeeld. Hij kwam den laatsten tijd niet zoo veel meer bij de keuring. Hij liet dat over aan de andere heeren, en kwam niet meer zoo di rect met de keurmeesters in aanraking. De president: Maar die toestanden betroffen niet alleen de laatste jaren. In 1907 en 1914 en 1916 zijn er ernstige grieven te uwer kennis ge bracht en men maakt u er een grief van, dat u toen niet een diepgaande instructie hebt ge houden, om het kwaad den kop in te druk ken. Dr. Dhont wordt dan gehoord over het door getuige Israëis naar voren gebrachte feit be treffende een fooi van f 10.aan een keur meester. Getuige weet zich daar niets van te herinneren. Het O.M.: U hebt toch tegen verdachte J. wel eens gezegd: Hou jij je mond maar, jij hebt wel eens f 10.— aangenomen. Dat had toch aanleiding voor u moeten zijn om een onderzoek in te stellen. Getuige ontkent oogluikend te hebben toe gestaan, dat er fooien werden gegeven. Wel wist hij van het bestaan van een sfeer, waarin verkeerde dingen gebeuren, omdat daarin men schen verkeeren die maar al te graag de wet willen ontduiken. Omdat hij dat wist, heeft hij meermalen den keurmeesters voorgehouden, dat zij als eerlijke menschen hun plicht hadden te doen. Hij is soms wel eens wat te toegeefelijk geweest, maar hij was dat met nobele bedoelin gen en zeker niet om toestanden in de hand te werken, die niet door den beugel konden. De president: Ja, maar het is le premier pas, qui coüte. De president vraagt aan de verdachten of zij zich wel herinneren, dat dr. Dhont hen ernstig heeft onderhouden. Geen der verdachten weet het, behalve De H. Getuige dr. Dhont geeft toe, dat er wel werkzaamheden in den tuin werden verricht. Vervolgens zegt getuige van Tongeren, op zichter van het slachthuis, wel eens gehoord te hebben, dat dr. Dhont ten onrechte gratis gas zou betrekken. Ook heeft deze getuige den directeur dr. Dhont er mee in kennis gesteld, dat aan den portier fooien werden gegeven. „Maar die menschen doen er ook wat extra's voor", had dr. £>hont gezegd. Op een vraag van mr. Donker, zegt de des kundige, dr. van der Slooten, dat de ervaring leert, dat ondanks de verleiding die er aan een slachthuis bestaat, er groote groepen van keur meesters zijn, die daaraan weerstand kunnen bieden. Getuige heeft niets dan gunstige erva ringen met het corps keurmeesters. Aan het abattoir is het on mogelijk eerlijk te blijven. Dr. Houthuis is van oordeel, dat het voor een keurmeester aan'het Rotterdamsche abat toir onbestaanbaar was om eerlijk te blijven, zoolang het mogelijk was, dieren binnen te brengen, die niet betaald en gekeurd werden. Hoe noodzakelijk het was een levende keuring in te voeren, moge uit enkele cijfers blijken. Van 28 Augustus af is de levende keuring ingevoerd. Tot eind 1933 is voor 448 dieren een voorwaardelijke vergunning tot slachten ge geven en in het loopende tijdvak van 1934 aan 874 dieren. Onder die ruim 1300 wrakke dieren zouden zeker 36 gevallen zonder de levende keuring verdonkeremaand zijn geworden en in 152 gevallen zou het ontdekken zeer moeilijk zijn geweest, want onze slachters zijn ware artisten in het verwijderen van pathologische afwijkingen. Ten bewijze, dat aan het Rotterdamsche abattoir ook goed vleesch wordt aangevoerd, zei dr. Houthuis, dat er in denzelfden tijd 31.000 normale slachtingen hebben plaats gehad met 54 afkeuringen, terwijl van de 1300 wrakke koeien er 74 werden afgekeurd. Wel een bewijs dus, dat de levende keuring noodzakelijk is. Ten opzichte van de verdachten S. en BI. merkte- dr. Houthuis op, dat door hun optreden bereikt is, dat de frauduleuze slachtingen in Ouderkerk a.d. IJssel ontdekt zijn kunnen wor den. Van Bi. heeft getuige altijd den indruk gehad, dat hij met groote plichtsbetrachting zijn werk heeft gedaan en het is hem onbegrij pelijk, dat deze man voor de verleiding is be zweken Ook van de andere keurmeesters heelt getuige na zijn optreden als directeur niets onregelmatigs gezien. Hierna wordt gepauzeerd. In de middagzitting is het woord aan den vertegenwoordiger van het O. M. mr. E. D. H. Schutter voor het nemen van zijn requisitoir. Het O.M. achtte redenen aanwezig, om alle verdachten over één kam te scheren. Over alle verdachten zijn gunstige reclasseeringsrappor- ten, doch de feiten zijn te ernstig voor een voorwaardelijke straf. Het O.M. eischt dan tegen ieder der verdach ten een gevangenisstraf van zes maanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1