KON. PAKETVAART MIJ. rsi :z jgs aSS 2 jsg - H £1V f V.M, «fgj pliil MET VERTROUWEN DE TOEKOMST TEGEMOET. DINSDAG 5 JUNI 1934 NIEUWE ZAKELIJKHEID! - INVOER VAN GRANEN. Tegenprestaties vereischt. EEN ONGUNSTIG JAAR 1933. Aan de reserve werd 1.723.625 onttrokken. EXAMEN Na. belastingreffing van vreemde motorrijtuigen. BOSKOOP SPOORWEGEN EN BINNENSCHEEP. VAART. DE VERZWEGEN MILLIOENEN. ZILVEREN PRIESTERFEEST ZILVEREN KLOOSTER-JUBJLF SUIKER IN BESLAG GENOMEN. SLAAPWANDELAAR UIT HET RAAM GEVALLEN. CHAUFFEUR SLIEP. Zijn passagier bij aanrijding zwaar gewond. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. der-vergezelt! ging van bloemen en geschen ken. oudewater. reeuwijk. VERPLICHT VEILEN. Wij gaan „marchandeeren". De edele spel- en schrijfkunst 't Is een opmerkelijk verschijnsel, dat juist in deze moeilijke tijden, waarin wij allen toch al zooveel zorgen aan 't hoofd hebben, men er blijkbaar op uit is, inplaats van onze zenuwen te trachten te kalmeeren, ons het leven nog moei lijker te maken. Wij beschikken over minder geld en krijgen toch aldoor méér belasting op onzen rug ge schoven. Nood leert bidden, zegt het spreekwoord maar juist nu de klimmende nood menigeen er ff' toe brengt> dat hem de vertrouwde gebeden uit zijn kinderjaren als van zelf weer naar de lip pen dringen, komt hij tot de ontdekking, dat die gebeden een heel andere, nieuwe toonzetting hebben gekregen. Er is een nieuwe toonval gekomen, het oude rhythme is gebroken. Voor het jonge kind, dat voor 't eerst zijn gebedje leert, geen bezwaar maar ons ouderen overkomt 't, zooals 't den ouden Gezelle verging als hem midden in zijn breviergebed een dichtregel door 't hoofd kwam schieten als een gonzende vlieg langs z'n ge zicht, dat de oude gebedszinnen op eens sto rend door de nog weinig gangbare nieuwe for mules van onze lippen komen geloopen. En pas zijn wij bezig om ijverig deze bezwa ren te trachten te overwinnen of daar hooren wij minister Marchant ons door de radio aan zeggen, dat wij ons waarschijnlijk primo Sep tember hebben in te stellen op een nieuwe spel ling. Hij weet 't ons zoo beminnelijk mogelijk voor te stellen, 't is niet om ons moeilijkheden te bezorgen, integendeel om 't ons in het leven, vooral bij het hanteeren van de pen, zoo gemak kelijk mogelijk te maken. Of hij daarbij 't eerst aan de mannen van het onderwijs heeft gedacht, durven wij niet bewe ren, maar opvallend is wel dat juist uit deze kringen den minister, die nu eens radicaal de kat de.bel zal aanbinden, welke spreekwijze ons in het Woordenboek wordt verklaard als den eer sten stap te zetten naar een bedenkelijke onder neming, de meeste bijval en instemming wordt betuigd. Op 't laatst van je leven, waarin ge altijd de pen hebt moeten voeren, voelt ge u toch wel eenigszins bekocht en gedupeerd. Ik kijk er mijn ouden, omslachtigen „Cosijn" nog eens op aan. Heb ik dat alles nu in mijn jeugd, op aan drang en pressie van al die zelfde onderwijs mannen, in mijn hoofd moeten pressen, er jaren lang aan moeten besteden, om het nu allemaal op mijn ouden dag op bevel van minister Mar chant wéér op te ruimen, aan kant te zetten als ouden waardeloozen rommel? Ge zoudt een actie van schadevergoeding wil len instellen tegen alle officieele mannen van het Onderwijs, die onze kostelijke jeugddagen met dit alles hebben verdaan terwijl nu de op perste chef van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ons laconiek komt verklaren, dat dit alles lariefasie is geweest, een onnoodige bal last, dien men gedwongen was mee door het Jeven te voeren, en waaraan men nu verstan dig zal doen om dezen als zakken zand uit je luchtballon van je eruditie te werpen. Waar gaat t heen met de paedagogie, die, wat zij eens als een deugd van ijver en oplettend heid prees, nu ons als een fout en vergrijp zal gaan aanrekenen? J- wonnen WMmmm HET SEIZOEN VOOR HET BUITENLEVEN. Te 's-Hertogenbosch werd een verkennerskamp gehouden, waar een groot aantal troepen aan deelnam. Het tenten-„dorp" waar men juist bezig is met het klaarmaken van het middagmaal. Een compromis, dat 't meest aanvaardbaar is. Want men moet het oude adagium „non scholae, sed vitae discimus" niet omkeeren, zoodat het leven, ook voor de verstgevorderden weer een school wordt van voorbereidend onderwijs in de edele spel- en schrijfkunst. Wij op onze beurt zullen toch van goeden wil le zijn om te marchandeeren. P. H. H. De Nederlandsehe Graancentrale heeft be kend gemaakt, dat met ingang van gisteren de invoer van graan uit Hongarije, Roemenië, Yoego-Slavië en Bulgarije alleen is toegelaten, wanneer daar tegenover staat een uitvoer van Nedejriandsche of Nederlandsch.' koloniale pro ducten naar genoemde landen. Met betrekking tot contracten tot en met 2 Juni afgesloten is bepaald, dat alsnog zal moe ten worden getracht een dergelijke compensatie te vinden. Voorts is met ingang van heden de invoer van graan uit Polen alleen toegelaten als daar te genover staat een uitvoer van Nederlandsehe 61 Nederlandsch koloniale producten naar Polen. Het lnterinsulaire vervoer van particuliere passagiers, dat voor ons bedrijf van zeer groot belang is, daalde in aantal passagiers en in de besomming met ruim 20 pet. vergeleken bij het vorige verslagjaar. Heit passagiersvervoer op de buitenlandsche lijnen bleef in totaal stabiel; pp de Deli-Straits- Aan het verslag over 1933 der Kon. Pakét-. lij" vjel het sterk af, maar andere lijnen hebben het financieele nadeel, voor ons daaruit ontstaan, weder kunnen compenseeren. De overeenkomsten met de Regeering werden tot Hare tevredenheid uitgevoerd. RADIO-EXAMENS. Belangrijke toeneming van het aantal candidaten. Het aantal candidaten, dat zich aanmeldt voor deelneming aan de rad.o-examens is den laat- sten tijd dermate uitgebreid, dat de examens geruimen tijd in beslag nemen. In verband hiermede moet er rekening mede worden gehouden dat in het tijdvak van 1 bepi. - 1934 tot 1 Juli 1935 met meei' dan 2 examens "^atLleA^enera,n °Ver" zullen kunnen worden gehouden. Het examen, ,,p' hiep, hoera. Al wordt t niet hee- dat gewoonlijk in de maand Januari aanvangt, Jemaal Kollewijnsch, minister Marchant heeft zou dan moeten vervallen, zijn naam eer aan willen doen, hij heeft willen marchandeeren, hij heeft een voorloopig „com- prtmts" voorgesteld, om vóór- en tegenstanders met elkaar te verzoenen. n™ Va,?vanvankelijk een beetJe Kollew'j- te Breda zijn'geslaagd nen, straks kunnen wij weer verder zien, totdat wij "heelemaal geen taal en spraakkunst meer behoeven te leeren of in acht te nemen. Dat heet nu eenmaal nieuwe zakelijkheid. Na minister Marchant, komt er weer een andere minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die op zijn manier deze edele takken van beschaving geweld gaat aandoen en be snoeien. voor het'theoretische ge ■ieelte van hei leerares examen N. a. (lingerii en costuumnaaien) de damesC v. Beers Breda; H. Eexkens, Venio, C. Gerritzen Breda; Th. Kraan, Hillegersberg; M. Latour Rotterdam; H. Nuyten, Breda, M. v. Oostêrum Breda en M. Theeuwes, Rijen. Aan de R.K. Huishoud- en Industrieschool te s-Hertogenbosch slaagden voor het- theoretisch Elke nieuwe hoofdcommissaris van „„it I ?eQeeIte akte Na (ieerares in lingerie en cos donkere'nTtaf56"16"' ^7 f Ttte of Elshout, A W. van Dooremalem Buium nl - li l"' een sabel of een stok. L. A M. Konincks, Zaandam. C. Th. M. Wage- zei mn mefctje, als ik weieens aan- naar, Boelofsarendsveen, A. L. Taphorn Eind- merking maakte, dat ik in haar thema of opstel I hoven. Agewezen één. geen naamvallen meer zag, „dat behoeven wij T=S? samen-1 K' HANDEUSHOOCESCHOOL zwering onder de mannen van het vak. Het be- TILBURG, 4 Juni 1934. (Hoogeschool vooi teekende voor hen minder fouten corrigeeren. Econ. en Soc. Wetenschappen). Geslaagd vooi het beteekende voor de leerlingen minder oplet- candidaats-examen Handelswetenschappen de tendheid, minder zorg om er nog eens een woor- heeren W. L. J. Bon, Breda; en A. H. A. J denboek op na te slaan. Groot, Venlo. En nu komen de bezwaren van de heeren uit- I -EerstSenoemde slaagde met lof. gevers, wier zolders, als voorheen bij den ouden Bolle, kraken van de millioenen leer- en school- j boeken, die nu door de aanstaande verplichting van de nieuwe spelling zoo goed als waardeloos j voor het onderwijs zijn geworden. En dat in dezen tijd. nu ons van hoogerhand bezuiniging als een plicht "van levensstaat I wordt voorgehouden. Geen nood, zegt ons minister Marchant, laat deze nu verouderd wordende schoolboeken maar gerust in de klas gebruiken, dan kunneri de kinderen daarin wat nu naar de nieuwe spel ling fout wordt, zelve corrigeeren. Een prachti ge oefening, meent de minister. Maar nu wor- De Minister van Waterstaat heeft in verband met het verdrag van Genève Van 30 Maart 1931 nopens de belastingheffing van vreemde motorrijtuigen, dat werd goedgekeurd bij de wet van 1 November 1933 en dat met Ingang van 16 Juli in werking zal treden, den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland en de Kön. Ned. Automobielelub gemachtigd tot af gifte, voor zooveel Nederland betreft', van vaart Mij. ontleenen wij het volgende- Bij het uitbrengen van dit verselag zijn 15 schepen en 2 riviervaartuigen opgelegd, tezamen metende 30.408 bruto register tonnen,- d.i. circa 11 pet. van-de totale tonnage der vloot. De daar- in begrepen z.g. afvoerreserve omvat thans5 schepen met 8908 bruto register tonnen. Ter verdere voorziening in de behoefte aan klein materiaal werd in Indië een moiorscheep- je, genaamd „Alfaer", metende circa 450 bruto register tonnen, in bestelling gegeven. Wij werden- gespaard voor averijen van be- teekenis. Opnieuw hebben wij U den uitslag van een voor onze vennootschap ongunstig jaar voor te leggen. De val van den dollar, met de nog steeds doorwerkende gevolgen van den verderen val van reeds tevoren gedeprecieerde valuta's, waren zeer gevoelig merkbaar in ons bedrijf. Het behoeft geen betoog, dat ook onze maat schappij, wier werksfeer in hef laatste decen nium zoo zeer is uitgezet ook buiten den Ned.- lndischen Archipel, den dllrecten voarspcong der buitenlandsche scheepvaart van die landen, welke met lagere valuta werken, en dat zijn die van al onze directe concurrenten, zeer dui- j delijk ondervindt. Ons vervoer van particuliere lokale lading bleef in omvang vrijwel gelijk aan dat van het voorafgaande jaar, doch de inkomsten uit dit vervoer waren lager als gevolg van verdere te gemoetkoming aan den in zeer gedrukten toe stand verkeerenden lokalen handel. Een grooter vervoer hadden wij van rijst en rubber; dat van stukgoed en -copra voor lokaal gebruik vermin- 1 derde sterk. De doovoerladïng kwam in hoeveelheden, aan zienlijk grooter dan die van 1932, speciaal voor het artikel copra, dat tegen buitengewoon lage prijzen verhandeld is, ten vervoer.- Bij een vervoerprestatie in dit onderdeel van ons bedrijf die 1332 zeer belangrijk achtfer zieh liet, is het ons niet gelukt, ons geldelijk aandeel in het doorvoerverkeer op gelijke hoogte van de besomming van de zooveel mindere prestatie, in 1932 geleverd, te houden. Op onze buitenlandsche lijnen werd ongeveer hetzelfde aantal tonnen vervoerd; de besomde vracht bleef beneden die van het vorige jaar; de rijstinvoerbeperking in Ned.-Indië doet ons een belangrijk vervoer van buitenlandsche rijst naar Indië derven. Deze teruggang werd gecompen seerd door vrmeerdrd vervoer in andere rich ting. Vernieuwing der vloot. Wü zijn er in geslaagd, onze exploitatiekosten sterk naar beneden te drukken; intusschen blijkt uit het resultaat daarvan over 1933, dat het ge biedend noodzakelijk was, nog ingrijpender be zuinigingen voor het loopende jaar toe te passen. Ondanks de neerdrukkende tijdsomstandig heden zien wij met vertrouwen de toekomst in en wij meenden daarom, dat op bescheiden schaal aan de vernieuwing der vloot weder ver der gewerkt moet worden; wij hebben daartoe dan ook een motorschip van circa 2000 bruto register tonnen in aanbouw gegeven. Het zal den naam „Janssens" dragen. De resultaten van de N.V. Ver. Ned. Scheep vaartmij. waren, niettegenstaande de verdere daling' van het pond sterling, eenigszins gunsti ger dan het jaar tevoren. Onze winst- en verliesrekening werd sluitend gemaakt door over boe kip.:.; van een bedrag van 1.723.625, welk bedrag ontleend werd aan een onder crediteuren „voorkomende" reserve, Waarvan de handhaving niet noodig is. Ook ditmaal kunnen wij tot ons leedwezen geen voorstel doen tot het uitkeren van divi dend. WINST- EN VERLIESREKENING. Afschrijving op de vloot 5.470.500 Afséhr. op etablissementen 197.610 Afschr. op prauwen en lichters 106.109 Interest 350.749 Bijdrage aan de N.V. Ned. Scheepvaart Unie 53.345 Totaal 6.178.315 Credit: Exploitatierekening: Voor h. voord saldo vJi. afge- loopen jaar 3.694.987 Assurantie Eigen Risico 759.681 Verjaarde coupon 20 Reserve 1.723.625 Totaal 6.178.315 5.678.450 193.984 109.711 409,760 58.300 6.450.206 4.224.811 959.833 100 1.265.461 6.430.206 DE IEPENZIEKTE IN 1933. Verergering over het heele land. In druk is verschenen het jaarverslag over 1933 van het „Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte". Daar het lot van onzen Hollandschen iep, met name de vraag, of wij dezen fraaien boom als tooi van ons landschap zullen mogen behouden, zeer velen ter harte gaat, willen we hier enkele punten uit het verslag naar voren brengen. Stellen we eerst de voornaamste vraag:°heeft de bestrijding gevolg? Het antwoord moet helaas teleurstellend zijn. In 1933 was de ziekte erger dan ooit, al was zij misschien minder merkbaar, omdat er al zoo veel Iepen verdwenen zijn. Mocht het verslag over 1932 melden, dat in sommige gemeenten een duidelijke invloed ten goede van de be strijdingsmaatregelen, waar deze eenige jaren zijn toegepast, kon worden vastgesteld, thans wordt opgemerkt, dat verergering der ziekte over het geheele land werd geconstateerd, ook in de gebieden, waar reeds verscheiden jaren opsporingswerk is verricht. Dat is een veeg teeken. Aan krachtig doorzetten der bestrijding heeft het niet ontbroken. Het aantal van Staats wege voor velling aangewezen doode en ster vende iepen bedroeg rond 70.000 (tegen 24.000 en 26.000 in vorige jaren). Hierbij komen na tuurlijk, die uit eigen beweging opgeruimd zijn. Niet minder dan 9220 particuliere eigenaren en 320 gemeenten ontvingen een ministerieele aan schrijving tot velling (in 1932 resp. 2650 en 80). Het plan om het geheele land stelselmatig te zuiveren, kon voor een zeer belangrijk deel wórden uitgevoerd. De onderzoekingen aan de wetenschappelijke instituten werden eveneens met voortvarend heid doorgezet. Men tracht soorten te kweeken, die onvatbaar voor de ziekte zijn; dit jaar ble ken echter eenige exemplaren, die aanvankelijk ongevoelig schenen, toch te worden aangetast. Aan het laboratorium voor boschbouw te Wa- geningen werd een onderzoek verricht in ver band met- het verlies, dat door het verplichte ontschorsen ontstaat tengevolge van het scheu ren van het hout. Dit bleek pl.m. 10 pCt. te bedragen,'hetgeen echter door bescherming der stammen tegen de zon door overdekking kon worden beperkt tot 2% pCt. Van de spintkevers, die de ziekte overbren gen, bleken de poppen bijzonder taai van le ven; na 7 maanden met de schors onder water ,tó zijn bewaard', kwamen ér nog kevers uit. Ointrept de biologische bestrijding van den iepenspintkever door zijn natuurlijke vijanden, sluipwespen en andere parasieten, te kweeken en uit te zetten, kunnen nog geen resultaten worden bericht. Chemische middelen om hét inboren der ke vers tegen te gaan, werden onderzocht, earboli- neum met waterg'asteer, alsmede xylamon vol deden het beste. Het dooden van de larven door behandeling van de schors gaf geen resultaten van practische waarde. Wij missen in het verslag mededeelingen over den nog overgebleven iepenvoorraad in ons land. Toch schijnt een overzicht daarvan van veel belang, ook ln verband met de doelmatig heid van verdere bestrijding. Na de krachtproef van 1933 zal, dunkt ons, de over een paar maanden te beoordeelen toestand in dit jaar wei beslissend in dezen worden. VERVUILING VAN SLOOTEN. Bij de autoriteiten te dezer plaatse zijn zeer ernstige klachten binnengekomen omtrent ver vuiling van slooten, vooral de sloot achter de huizen aan de Nieuwstraat verkeert in zoo'n vervuilden toestand, dat gesproken kan wor den van een stankboel en een gevaar voor ds gezondheid. De sloot zal nu van gemeentewege opgeknapt worden, doch de politie heeft stren ge orders ontvangen om toe te zien op over treders, die deze en andere slooten gebruiken ais vuilnisbak. BEDRIJFSREKENINGEN. B. en W. stellen den raad voor de reke ningen over 1933 van het electriciteits- gas- en waterbedrijf voorloopig vast te stellen BLOEMENVEILING Rozen: Golden Ophelia 9—15; Hadley 17— 30; Paul Grambell 16-32: Marcel Rouyer 10— '5; Aug. Noack 14—20; Wilh. Kordes 14—25" Rosalandia 12—20; Ellen Poulsen 15—30; Elsê Poulsen 4065; Mac. Keiler 10—18; Edith Ke if" 13—25—35; h. P. Kilham 10-122; Orange Perfection 1530; loudius Perneti 15—26" Co lumbia 10—18; Butterfly 15—21; Gloria irmndi 21—35; Florex 15—25; Phoebe 15—20; Briav- cliff 10—16; Ingar Olsson 20—40; Wendland 15 31. Diversen: Lathyrus 3—6; Pioenen 15—37; Violieren 15—30; Lilium Begate 20; lematis in de volgende soorten: Prins Hendrik 150—180; The President 80—100; Mr. Patijn 25- Duran- di 50. TREKVOGELS-NIEUWS Zondag speelde Trekvogels I tegen Dónk III uit Gouda. Stand rust 0—1 voor Donk. Eind stand 22. De Juniores speelden tegen de Vep-Juniores te Woerden. De Boskoopers verloren met 1—2. CONSUMPTIEBESLUIT. - B. en W. brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met het in werking treden van het nieuwe consumptieijsbësluit alle vroeger afgegeven z.g. vergunningenvoor de bereiding door inschrijvingen in een re gister. °T dit re"ister te worden ingeschreven moet bij den Directeur van den Keurings dienst van Waren, Morschweg no. 1, Leiden schrijvmg schriftelijk worden door voor i internationale belastingcarnets, als bedoelt in den de leerlingen aan hetzelfde werk gezet, dat art. 3 van genoemd verdrag, de leermeesters zelve al zoo'n tijd verzuimd hebben. Weinig paedagogisch ook, en weinig getui gend van eerbied voor het onderwijs, want nu zullen de kinderen gaan denken, wat heeft de school 't onzen vroegeren makkertjes toch on- noodig moeilijk gemaakt. Waartoe dient dit alles? En wat voor gedachte moeten zij gaan koeste ren ten opzichte van die hooggeleerde samen' Van het „generaal pardon" werd in de in spectie directe belastingen Hoorn (omvattende 25 gemeenten in West-Friesland) door 356 personen gebruik gemaakt. Het verzwegen vermogen ei. inkomen bedroeg voor het be lastingjaar 1931-32 resp. 1.937.000 en f 110.584, roepen worden om bijna woord voor woord te - p' f 2 093 000 en 110.825. corrigeeren. 't Is alsof 't de ministerieele bedoeling is om den kleinen van de lagere school op te leiden tot correctortjes, die zoo van de eerste klas naar de krant of drukkerij kunnen overstappen. Ook de eerbied voor het boek, de eerbied voor den geestesarbeid van een schrijver, zal er wei nig door bevorderd worden, als den kinderen, zooals de minister 't wil, het recht zal worden In totaal is hiervan verschuldigd aan be lasting 43.800,91. Woensdag 6 Juni a.s. herdenkt Pater Jos. M, Deckers S.M.M. den dag dat hij vóór 25 jaar de H. Priesterwijding ontving. De viering van dit jubileum draagt een in I tlem karakter. Woensdag is er van 3 tot 4 uur fL? t i i. m} wor opgelegd receptie, Daarna voeren de studenten der Apos- m hun leer- en leesboeken te corrigeeren. toliscbe School het Lourdesstuk van Henri evenmin als het kind zelf weinig neiging zal Ghéon „Sernadotte vóór Maria" op. voelen om zoo'n min of meer onsmakelijk be- klad leerboek van een voorgangertje in de klas over te nemen. Er bestaan immers tegenwoor dig, als ik 't wel heb, al om de zuinigheid te bevorderen, aan 't einde van elk schooljaar zoo genaamde boekenbeurzen, waarbij nieuwe leer. lingen de boeken van een vorige klas kunnen overnemen. En ik zie in de „week van het boek," als onze meeste populaire auteurs achter de toonbank staan om hun verkochte boeken eigenhandig te teekenen, al een jong H. B. S.-ertje parmantig naar den veelgelezen schrijver stappen om hem zijn boek openvouwend te beduiden, dat hij nogal aanmerkelijk veel fouten heeft gemaakt. Ons bedaagde schrijvers, die op de krant toch altijd veroordeeld zijn om in een verhaast tem- po te werken, hangt boven het hoofd, dat wij begin September naar het bureau stappend ons zullen voe'en als schoolknapen, die voor 't eerst naar de klas moeten. Tenzij d- amer, die ook ons vertegenwoor digt, den i. ..ter nog weet te bewegen om naar Ret advies van prof. dr. de Vooys de voorgestel de spelling niet in te voeren ris een soort vari zomertijd, waarbij wij slechts de wijzers vati ons horloge hebben te verzetten, maar door voorloopig nog tijdelijk aan de beide spélling- •télscls gelijke rechten toe te kennen. De Eerw. Zuster M- Verdiana (in de wereld mej, Jeanne Francois, te Oudenbosch) hoopt Woensdag 6 Juni a.s. den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden geprofest werd. Door de Rijksambtenaren van Tilburg en Goirle werd onder leiding van den Inspecteur den heer Reyntjes bij de gebroeders B. te Groot Ammers 1500 K.G. suiker in beslag genomen, die bij hem ongedekt was opgeslagen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd de suiker overgebracht naar Sliedreeht. Zaterdag ig de 13-jarige P. J. E. te Berg en Terblijt, die aan slaapwandelen lijdt, uit het raam der slaapkamer zijner ouderlijke woning gevallen. De jongen brak een been en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Hij werd opgenomen in het Ziekenhuis dalvariénbecg'te Maastricht. Oordeel der Eerste Kamer over de wijziging van de Spoorwegwet enz. Volgens het Voorloopig Verslag dér Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Spoorwegwete.n yan de Locaaispoor- en Tramweg wet wezen enkele leden er op, dat de voorgestelde wijziging, van art. 31 der Spoorweg, wet ernstige ongerustheid heeft gewekt in de kringen van .de binnenscheepvaart, en dit, naar hun meening, niet geheel ten onrechte. Te verwachten is namelijk, dat de spoorwegen, die bij aanneming van dit wetsontwerp dè vrije hand zullen hebben ten aanzien van het bepalen der tarieven voor het goederenvervoer, daarvaii een zoodanig gebruik zullen maken, dat zij dit vervoer aan zich zullen trekken. Een moordende concurrentie zal ontstaan met de ondernemers van andere vervoermiddelen, welke met name voor de schipperij te moeilijker zal zijn vol te houden, wijl haar tarieven reeds abnormaal laag zijn en de spoorwegen bovendien in staat zullen zijn voor minder dan den kostenden prijs te vervoeren. De leden, hier aan het woord, achtten het wenschelijk, dat de verdere behandeling van dit wetsontwerp zou worden aangehouden tot na afdoening van het wetsontwerp betreffende de instelling van een verkeersfonds. Immers zij meenden, dat bij aanneming daarvan de hier voorgestelde wetswijziging niet meer noodig zal blijken te zijn. Andere leden betoogden hier tegenover, dat men de spoorwegen in staat moet stellen het bedrijf loonend te maken en dat daarbij üe vrijheid van beweging, die de voorgestelde wijziging beoogt te verieenen, niet kan worden gemist. Zonder deze zuilen de spoorwegen niet aan de in het belang van de schatkist te stellen eisehen kunnen voldoen. Vele concurrenten van het spoorwegbedrijf, die, zoo verklaarden deze leden verder, dit bedrijf fel beconcurreeren, maken thans groot misbaar, nu de mogelijkheid wordt geopend, dat de spoorwegen nun met gelijke munt betalen zullen, Overigens waren ook deze leden van oordeel, dat het verkeerd zou zijn, als de spoorwegen in bepaalde gevallen met verlies zouden gar.n vervoeren. Zij vertrouwden, dat de minister dit niet zou goedkeuren en dat zijn toezicht toe reikend zal zijn om het gevreesde euvel te voorkomen. Dit laatste werd door de leden, die te voren aan bet woord waren geweest, ontkend- Eenige leden maakten de opmerking, dat door de wijziging van art. 49, le lid van de Spoorweg wet en van art. 5, le lid van de Locaaispoor- en Tramwegwet verschillende lijnen genaast zullen kunnen worden, waar zulks thans niet mogelijk is. Deze leden drongen er op aan, dat de Ned. Spoorwegen in deze gevallen zullen trachten de lijnen, clie daarvoor in aanmerking komen, door minnelijke schikking over te nemen. BANDOENG, 4 Juni 1934. (ANETA). Een auto uit Bandoeng veroorzaakte nabij Krawang een aanrijding, De in de auto zittende inspecteur eener vërzekeringmaatsohappij, de neer J. Vonk, bekwam zware inwendige kneuzingen en een hevige verbloeding. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis van de zen ding te Poerwakarta. Zijn toestand wordt nopeloos geacht. Het ongeiuk gebeurde door dat de chauifeur achter het stuur in siaap was gevallen. Omstreeks half twaalf ontmoette Zondag avond te Aalst op den Eindhovenschen weg een wielrijder ujt Borkel en Schaft, een man, die over den weg laveerde, waardoor hij hem slecht ontwijken kon, Bij deze manoeuvre kwam de fietser in een sloot langs den weg terecht. Toen hij eruit gekropen was, diende hij, naar het „Hbl." meldt, den voetganger een pak slaag toe, waarbij laatstgenoemde midden op den rijweg terecht kwam. Een auto uit Weert, die passeerde, greep hem en sleurde hem een eindweegs mee. Toen de wagen tot stilstand was gekomen, bleek, dat de onge lukkige, de werklooze G. Boereboom, vader van een zeer groot gezin, tal van inwendige kwetsuren, eenige kneuzingen en een hersen schudding had gekregen. Na aanvankelijk in het gasthuis ter plaatse te zijn opgenomen, oordeelde de dokter het noodig, dat hij naar Eindhoven werd over gebracht. De toestand was gisteren zorg' wekkend. HARTELIJK AFSCHEID. Vorige week nam mej. A. M. Teeling, diu bijna do jaren het openoaar onaerwijs in deze gs-ineeme neen geuieua, aiscneiu van cie leer lingen, het hoóru en verder onderwijzend per toneel oer school. Le iunOéïên nebben hier hun scheidende onderwijzeres toegezongen, terwijl een cn ar.- Het hoofd der school, de heer Arn. Frank, hie.|d een toespiaait, waarja spr. gewaagde vari net vele am uoor mej. 'i'eenng voor ue'. onderwijs is gedaan. Tot siot werden de kinderen getracteerd. BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de Bad- en Zweminrichting werden ge- brurtti: neerermaden damesbauen 94, voms- ..auetj 8, „WACHTSMAN" AANGESTELD. Ten einde raad is de Middenstandsver. ten oenoe 'e narer leden aan de Dorps- en Boot smaat er toe overgegaan een eigen „waents- man" aan te stenen, om nateving van de po- iitie-veroraemng te bekomen, waaroij het zit ten ln winkelramen e. d. is verboden. VOOR OUD-MILITAIREN. Op 18 Juni a.s. zal wederom, thans voor de llbe keer,; ae jaanyksche correcte praats "vin den ten behoeve van het Fonds ter aanmoeai- ging en ondersteuning van den Gewapende'1 Lienst in de Nederlanden. (Fonds voor oud- Militairen). DIENSTPLICHT. De Burgemeester maakt bekend, dat van tot en met 10 Juni tér gemeente-secretarie voor een 'ieder ter. inzage., iigthet "iósehrij- vingsregister voor de iicntjng. f93® met. het daaruit opgemaakt aipbaoattsob register, als mede een afschrift, van. het gemeen schappelijk aipnabetisch register voor aeze gemeente en de andere gemeenten van de loting met deze gemeente zijn samengevoegd Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht, HARDNEKKIGE BRANDJES. Op het terrein van de Spoorwegen geraak ten twee hoopen uitgegraven veen in brand, waardoor een groote rookkolom ontstond. Per soneel van de motorspuit is ongevee. vier uur bezig geweest om het vuur te dooven Er was geen gevaar voor de omliggende pereee- len. De oorzaak moet gezocht worden in het achteloos wegwerpen van een stukje sigaar of sigaret. PENSIOENGRONDSLAG BURGEMEESTER. en W. stenen den raad voor den pen sioengrondslag van den burgemeester, ror. E. P. Verkerk, als ambtenaar van den burgerlij ken stand dezer gemeente, met ingang van januari j.l., den datum der infunctietreding, te bepalen op ƒ4. TO- aangeVraagd a, bereiders van consumptieijs ónder opga ve van hun naam en adres; de ligging van de bereidpiaatsen van consumptieijs en van de, uitsluitend bij hen zelf in gebruik zijnde ge- bouwen en-of terreinen, waar door hen on verpakt consumptieijs zal worden afgeleverd, b. rigenaars of beheerders van restaurants, koffiehuizen of lunchrooms en van bioscopen en andere gelegenheden van openbare verma kelijkheid onder opgave van den naam' en het adres van het restaurant, koffiehuis, lunch rooms, bioscoop, enz., alsmede van den naam en het adres der personen (van rechtsperso nen naam en domicilie) onder wier verant woordelijkheid aldaar „onverpakt ijs" wordt verkocht en van de namen en adressen der consumptieijsbereiders, van wie consumptieijs wordt betrokken. Van de inschrijving ontvangen de betrokken personen schriftelijk mededeeling. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Nellie H-, d. van A. Anker en van IC. van den Tooren. Helena M. R., d. van C. J. Kraan en van C. M Zandbergen Adrianus, z. van C. Koetsier en van M. J. de Rijk. ONDERTROUWD: J. Vermeulen 28 j. en S Braucrs 21 j. -- O. van der Velden 28 j. en A. M. van Lom wel 31 j. A. van Lom wel 28 j. en M. C. van Wageningen ,23 j. GEHUWD:. F. H. van der Veen 26 j: en" A. de Groot 26 J. J. va rvSei, Borg 07 J. S. van Eijk 23 j. OVERLEDEN: J. H„ VriJikhof .25 d. - M, van Eijk 4 m. J. J.. Wessendorp 5 j. R. K. S, V. „UNIO". Unio I speelde een vriendschappelijke match tegen den le klasser R- K' B.'er M. S. V. Deze spannende wedstrijd waarin Uölo voor een groot gedeelte in de meerderheid was, eindigde met gelijk spel 55 De junioren besloten de competitie met een klinkende 7—2 overwinning op het Esto A. TAXI VERBRAND. Tengevolge van kortsluiting is een der taxi's van den ondernemer A. Stam in de garage in brand geraakt. De benzinetank was juist ge heel gevuld, zoodat van de auto vrijwel niets overbleef. De schade wordt door verzekering gedekt. PL ASfSENV ÉRORDENIN G. Op 1 Juni j.l. is door de Provinciale Staten v.an Zuid-Holland- de bij Kon, Bed. van 3 Mei 1934 goedgekeurde „Plassenverordening'-';. zoo- als deze door Ged. Staten op 20' Juni 1933 is vastgesteld, uitgegeven In deze verordening wordt onder „Water gebied" verstaan een zevental Plassen ën Ma- 'en, pnder weike ook de Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen, waartoe geacht worden te behooren de deelen: Ravensberg, s-Graven- broek, Elfhoeven,. Klein Elfhoeven, Vrijhoef, Kalverbroek, Nieuwebroek Roggebroek 's-Gra- venkoop, Vinkepolder en Vogelenzang, bene vens de niet genoemde verbindingen tusschen deze Plassen, zoomede de Breede Vaart voor het deel, gelegen tusschen de brug in het verlengde ven den Graafflorisweg onder Gou da en de brug nabij de Gadewegsche watering onder Reeuwijk (gemeenten Zwammerdani, Waddinxveen, Reeuwijk en Gouda), Onder „Watergebied" is mede begrepen het terrelp, dat zich binnen een afstand van 200 meter tot het watergebied behoorende wate ren uitstrekt- De Verordening houdt hoofdzakelijk het ver bod in om afval, mest, grond, specie en soort gelijke stoffen te storten, op te slaan of voor handen te hebben; terwijl het verbod niet van toepassing is indien de storting, het opslaan, of het voorhanden hebben uitsluitend ge schiedt ter uitoefening van een ter plaatse ge dreven land- of tuinbouwbedrijf Het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland beeft de nadere regelingen bekend ge maakt omtrent het verhandelen van groenten en fruitproducten, waaromtrent de regeering heeft bepaald, dat de wijze van afzet van alle tuinbouwproducten zal zijn: het veilen op door de Nederlandsehe Groenten- en Fruitcentrale erkende veilingen van-groenten, fruit en aard appelen. Door deze beschikking van den Minis ter is voor alle kweekers van groenten en fruit het veilen van de door hen voor den handel ge produceerde artikelen verplichtend gesteld. Een beschikking van den Minister verleent op deze verplichting tot veilen eenige uitzon deringen. Het verhandelen van groenten en fruit dooi de kweekers in gezamenlijke hoeveelheid bo ven 10 K.G. mag derhalve, voor zoover de kweeker geen ontheffing daarvan heeft gekre gen, van heden af nog slechts plaats hebben via een door de Nederlandsehe Groenten en Fruit centrale erkende, veilingsvereeniging, - - y, ■- De voor-, ev achterzijde van het. nieuwe noviciaatshuis van „De. Graal" in Londen> - Ewtc&te (Middlesex},

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2