DE HELPENDE HAND doelmatige advertent.ën MASS A VERGIFTIGING TE NIEUWKOOP. ZEETIJDINGEN. MAANDAG 18 JUNI 1934 BERLIJN EN DE BIOSCOPEN. MR. M. P. L. STEEiNRERGHi. OFFICIEEL BENOEMD. DE NIEUWE STEUNREGELING. HERDENKINGSPOSTZEGELS NEDERLAND—CURAgAO. Van 6 en 12f cent. ALTöTTING—OBERAMMERGAU. De gemeenten verdeeld in 9 klassen en 3 groepen. Groep 1. DOOR HET ETEN VAN IJS. VISSCHEN OP DE AFGESLOTEN ZUIDERZEE. VRIJDOM VAN ACCIJNS VOOR BADZOUT. ANALYST-EXAMEN. 96000 VERDUISTERD. Meer dan honderd personen ziek geworden. de moeilijkheden in de MIJNINDUSTRIE. Bezoek van minister de Wilde aan Heerlen. „De regeering zal doen wat in haar vermogen ligt om te helpen". ORKAAN IN NEW-ORLEANS. STOOMVAARTLIJNEN. PRINSES JULIANA IN ENGELAND. TAL VAN BEWONERS ZONDER WATER. DE OLYMPISCHE DAG. DE MOORD OP PIERACKI. De dader liad ook een bom bij zich. De bevolking barricadeert vensters en deuren. BUITENLANDS CHE HAVENS, HAVENSTAKING TE SAN FRANCISCO BIJGELEGD. BINNENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. RIJNVAART. Telkens nieuwe ondernemingen. .Tot de ruikende film uitgevonden wordt. De filmproducenten in Duitschlsnd zitten met de handen, in het haar. De Joden zijn weg en dezen hebben, behalve veel rommel, toch ook een groot deel van dien geest meegenomen, zonder welke een filmfabriek het niet stellen kan. Dat is één. Op de tweede plaats durft niemand meer een paar honderdduizend mark in een rolprent steken, want deze zijn reddeloos verloren wan neer een der machtigen van den dag aan ge zegde rolprent aanstoot neemt. En dat aanstoot nemen is lang niet altijd vooruit te berekenen. Het machtwoord dezer machtigen komt als een verrassing en hangt den fabrikanten steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Tot overmaat van ramp levert het buitenland de eene goede film na de ander en het publiek begint zelfs al meelijdend de schouders op te halen, voor Wat het als achterlijkheid aanziet van de eigen, nationale rolprentendrukkerij Maar zoo de nationale filmproductie al kwijnt, dan heeft de kinobranche geen reden tot klagen, hetgeen natuurlijk ook al weer geen reden is. om niet te klagen. In de dagen toen de crisis zich nog niet zoo scherp voelen liet en de werkloosheid nog in haar kinderschoe nen stond, werden de Berlijnsche kinos jaar lijks door 56 millioen menschen bezocht. Dit cijfer is natuurlijk gedaald, maar het stond in het afgeloopen jaar toch nog op 50 millioen en dat gaat dus nog al. Gaat Berlijn voort op den weg dien het in den laatsten tijd bewandelt, dan'worden alle kinobezitters nog millionnair. De stad wordt namelijk met den dag verve lender. Er is niets meer „los". Van vertwijfe ling en verveling kruipen de menschen maar in °de kino, net zooals zulks in Amerika het <*eval is. Het groote aanbod van diverse soor ten Geneugten was vroeger de ernstigste be lader van den bloei der Berlijnsche kino's. Nu is "dat anders geworden en vandaar ook de ge ringe daling van het cijfer der bioscoopbezoe kers hoogergenoemd, dat zoo schril afsteekt te gen de geweldige inzinking, die op schier elk ander gebied vastgesteld kan worden. Houdt men geen rekening met het feit, dat de bevol king gedurende de laatste jaren met een paar honderdduizend koppen verminderd is, dan kan men zeggen, dat, als de vroegere Berlijner 13 maal per jaar de cinema bezocht, de tegen woordige het slechts 12 maal doet. Deze staat van zaken springt den aandach- tigen wandelaar door de Berlijnsche straten, ook wanneer hij leek op het onderhavige ge bied is, reeds dadelijk in het oog. Hij kan na melijk een groote stabiliteit in de bioscopen vaststellen. Wat al honderden van restaurants, cabarets, theaters, winkels, koffiehuizen, ban ken, kantoren heeft hij in de laatste paar jaar niet op de flesch zien gaan. Als paddestoelen verrijzen telkens nieuwe ondernemingen uit den grond, maar, gelijk bladeren in October vallen ze in heele rissen weer van den twijg der gemeenschap af. Maar met de bioscopen is dat niet het geval; er komen er geen nieuwe bij, maar de oude weten zich goed te hand haven. Schier nimmer ziet men het alomtegen woordige bordje met „Te koop of te huur" op een pand hangen, waarin tot nu toe een bios coop gevestigd was. Vijf of zes jaar geleden waren er rond 400 bioscopen in Berlijn geves tigd en ondanks alle stormen der tijden, is dat cijfer schier niet veranderd. Wat zich echter wel gewijzigd heeft, is de richting, die de stroom der bezoeker in slaat. De zoogenaamde bioscooppaleizen, de instel lingen, die, hetzij om haar zeer hooge exploi tatiekosten te dekken, hetzij om prestigerede- nen, haar clientèle dure prijzen in rekening brengen, hebben het hard te verantwoorden. Op dagen van premières, wanneer er veel vrij kaarten uitgegeven worden, zijn deze inrich tingen tot den nok gevuld en Zaterdags gaat het gewoonlijk ook nog wel een beetje. Maar in de week heeft de juffrouw in de vestiaire het rijk zoowat heelemaal voor zich alleen. Want de Berlijner heeft een kunst aangeleerd, waarvan hij tot nu niet het flauwste vermoeden had: hij is zuinig geworden. Wanneer er een befaamde, nieuwe rolprent in circulatie is ge bracht, stormt hij niet meer naar het bioscoop paleis, om het ding ook gezien te hebben, maar hij wacht kalmpjes een week of twee tot de film nav de goedkoopere theaters doorgesij peld zal zijn. Is Berlijn met 400 bioscopen gezegend, dan is het overgroote deel daarvan slechts klein van omvang. Op dit gebied verschillen deze in richtingen totaal van de theaters, met welke men ze vaak, maar geheel verkeerdelijk, ver gelijkt. Berlijn heeft slechts 36 theaters en daarvan hebben er 20 meer dan 1000 zitplaatsen. Van de 400 bioscopen evenwel kunnen slechts 42 op een even groote capaciteit bogen. En dat is maar gelukkig ook, want, gelijk gezegd, hebben de groote bioscopen door het verloop hunner clientèle naar de kleinere inrichtingen, een zwaren dobber. Om de vergelijking te voltooien, kan men hier nog aan toevoegen, dat Berlijn 'zes variété' binnen zijn muren herbergt en daarvan hebben er vijf meer dan 1000 zitplaatsen. Het zesde telt er echter 990. Voor de kino is de kleine afmeting echter het gegeven ding. Vele zijn oud. Ze dateeren nog uit dat belachelijke tijdperk, toen men nog niet goed wist, wat een film eigenlijk was. Toen men dat aan den weet begon te komen bouwde men haastig een winkel met de alcoof er achter in een theater om en klaar was de bio scoop. Vele dier geïmproviseerde theaters bestaan nog immer en zuüen het ook wel houden, tot de ruikende film uitgevonden wordt. Dan zal men wel moeten sluiten, want het luchtje, dat er vaak in hangt, zal voor het parfum, dat de toekomstige film belooft uit te stralen, wel ondoordringbaar blijken te zijn. Meer dan de helft der Berlijnsche bioscopen houdt zich in leven, dank zij de omstandigheid, dat ze minder dan 600 zitplaatsen hebben, Honderd-negen-en-dertig doen het zelfs met minder dan 250 en in deze gevallen kan de juffrouw m het loket het heele publiek als kinderen in een speelkamer bemoederen, het geen de kosten natuurlijk tot het laagst be reikbare peil omlaag schroeft. Dank zij de aanwezigheid van een aanzienlijk getal biosco pen van deze soort staat de doorsnee-prijs voor een bioscoopbezoek in Berlijn op slechts 80 penningen. De .Staatscourant" van hedenavond zal een Kon. Besluit bevatten, waarbij met in gang van 25 Juni 1934 de Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den raad van Ministers, Dr. H. Colijn eervol is ontheven van het beheer ad interim van het Departement van Economische Zaken met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten en benoemd is tot minister van Economische Zaken Mr. M. P- L- Steenberghe, voorzitter der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging. Ter herdenking van het feit, dat het dit jaar 300 jaar geleden zal zijn dat Curasao onder Nederlandsch bewind kwam, zullen gedurende het tijdvak 2 Juli t/m 31 December a.s. op de postkantoren herdenkingspostzegels verkrijg baar worden gesteld met een frankeerwaarde van 6 cent en 12% cent, welke zonder toeslag verkocht worden. Gedurende de maand Juli zullen bij aan koop van zegels van 6 of 12% cent uitsluitend herdenkingspostzegels worden verstrekt, tenzij het publiek uitdrukkelijk zegels van de gewone uitgifte (of het vredeszegel van 12% cent) verlangt. De zegels zijn uitgevoerd in staalgravure, dat van 6 cent naar een ontwerp van A van Dobbenburgh, voorstellende de haven van Curasao met petroleumtanks heden ten dage; het zegel van 12% cent is ontworpen door A. van der Vossen, die daarvoor met eenige fan tasie is uitgegaan van het Curasao in de 17e eeuw: de kade van Willemstad met oud-Hol- landsche geveltjes en daarvóór een oorlog schip met volle zeilen, zooals Johannes van Walbeeck, die het hoofd der expeditie was die het eiland in bezit nam, zal hebben gekend of gebruikt. De afmeting der zegels is gelijk aan die van de Prins Willemzegels, maar in dwarsformaat; de kleur is respectievelijk grijs en blauw. De Amsterdamsche Derde Orde Federatie organiseert wederom een bedevaart. Dit jaar zal het graf bezocht worden van den op den Eersten Pinksterdag van dit jaar heilig ver klaarden Franciscus-zoon, den H. Koenraad van Parzham te Altötting, in de onmiddellijke na bijheid van München en Oberammergau. Men raadplege de advertentie in dit nummer. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U te helpen» den aftrek uwer producten te vergrooten. Omtrent de details van de nieuwe steunre geling doet het „Volk" de volgende mededee- lingen: In het nieuwe tarief zijn de gemeenten in 9 klassen ingedeeld, die gezamenlijk weer in drie groepen zijn onder te verdeelen. De eerste groep omvat de vier eerste gemeeteklassen, waarin tot nu de normen 13.50, 13.—, 12.50 en ƒ12.50 hebben gegolden. Voor deze vier klassen worden de normen met ingang van 1 Juli a.s. aldus: Steun Gezins Kost norm bijslag gangers Klasse I: Uitgetrokkenen (geh.) ƒ12.- ƒ1.35 ƒ9— And. categorieën (id.) -11.— -1.35 -8— Klasse II: Uitgetrokkenen (geh.) 11.50 ƒ1.35 ƒ8— And. categorieën (id.) -10.50 -1.35 -1. Klasse III: Uitgetrokkenen (geh.) ƒ11— ƒ1.20 ƒ2. And. categorieën (id.) -10— -1.20 -7. Klasse IV: Uitgetrokkenen (geh.) 10.50 ƒ1.10 ƒ7.50 And. categorieën (id.) - 9.50 -1.10 -6.50 Groep 2. Klasse V: Uitgetrokkenen (geh.) ƒ10— ƒ1.— ƒ7— And. categorieën (id.) - 9.— -1— -6— Klasse VI; Uitgetrokkenen geh. 9.50 1. ƒ6.50 And. categorieën (id.) - 8.50 -1— -6— Klasse VII: Uitgetrokkenen (geh.) 9— ƒ0.75 ƒ6— And. categorieën (id.) - 8— -0.75 -5.50 Groep drie. Klasse VIII: Uitgetrokkenen geih.) 8— 0.75 ƒ6— And. categorieën (id.) - 7— -0.75 -5.50 Klasse IX: Uitgetrokkenen (geh.) 7— ƒ5.50 ƒ5.50 And. categorieën (id.) - 6.50 -0.50 -5— Bij Kon. Besluit van den Osten Mei 1934 (Staatsbl. No. 273), tot wijziging van het Bij zonder Visscherijreglement voor de afgesloten Zuiderzee (Stbl. 1932, no. 315), is bepaald, dat artikel 5 van het Bijzonder Visscherijreglement voor de afgesloten Zuiderzee (Stbl. 1932, no. 315), wordt gelezen als volgt: Artikel 5. In afwijking van het bepaalde in artikel 6 van het Algemeen Visscherijreglement voor de binnenwateren, is het geoorloofd: a. een botsleepnet, een bleisleepnet of een spieringsleepnet door het water voort te trek ken; b. een kuilnet of een kornet door het water voort te trekken, indien dit voorttrekken plaats vindt door niet meer dan één vaartuig; c. een wonderkuil of een wijm door het water voort te trekken, mits men voorzien is van een schriftelijke vergunning van het districtshoofd, als bedoeld in artikel 4, lid 2. Bij Kon. Besluit van den 12den Juni 1934 (Stbl. no. 309), houdende bepalingen omtrent vrijdom van den accijns voor zout te bezigen als badzout, is o.m. het volgende bepaald: Er wordt vrijdom van den accijns toegestaan voor zout, dat bestemd is om na vermenging in een depot te worden gebezigd als badzout. De vrijdom kan naar verkiezing worden ge noten voor ruw zout of voor geraffineerd zout. Ieder die een depot van vermengd zout wil oprichten, heeft daartoe noodig de vergunning van' den directeur der accijnzen over de ge meente waar het depot zal gevestigd worden. In September a.s. zal te Delft het chemisch - analyst-examen, 2e gedeelte, diploma B (ana- lysten in labaratoria van wetenschappelijk che misch onderzoek) worden afgenomen. Candi daten kunnen zich tot 30 Juni a.s. melden bij den secretaris van de Centrale Commissie van het Analyst-examen dr. J. van der Lee, Adria- na) aan 283, te Schiebroek. Dit beteekent, dat in de vier eerste klassen de steunnorm met ƒ1.50 per week is verminderd en dat de gezinstoeslag met 15 ets. is achter uitgegaan. De norm varieerde daar van ƒ13.50 tot ƒ12, de kindertoeslag was ƒ1.50. Percentages verhoogd. De percentages, welke van het laatst genoten loon uitgekeerd mogen worden, zijn verhoogd, evenals dat in Twente is geschied. Uit het on derzoek, door de organisaties in Twente inge steld, is evenwel gebleken, dat dit in wezen bij lange na niet de beteekenis heeft, welke de minister er aan meent toe te moeten kennen. Waar vroeger een „uigetrokkene" tot 65 pet van zijn loon als steun uitgekeerd kon krij gen en een „dubbel-uitgetrokkene" tot 70 pet. voor de landarbeiders ging men ook onder de nog geldende regeling reeds tot 80 pet. van een op 12 gefixeerd inkomen kan dit per centage thans met een opklimming van telkens 2% pet. tot 90 pet. stijgen. Voorts is er in de berekening van den huur- toeslag een wijziging gekomen, die een ver slechting beteekent en die verdedigd wordt met het argument, dat er een huurverlagende tendenz in zit. Vortaan zal voor alle gemeen ten gelden,' dat niet de geheele huur boven een zeker bedrag zal worden vergoed, doch slechts Wanneer b.v. thans de regeling zoo is, dat boven een huurbedrag van ƒ3.50 een huurbij- slag wordt gegeven van maximaal ƒ3.dan zal dit voortaan worden; boven een huur van ƒ3.50 wordt een bijslag gegeven van van het meerdere tot een maximum van ƒ3. Tenslotte zullen bestaande steunnormen van ƒ8 en ƒ7 gehandhaafd blijven. De percentageverhooging zal maken, dat de verlaging voor meerdere gesteunden niet tot het maximum komt, gelijk blijft, in sommige gevallen het totaal bedrag iets verhoogt. Van de 645 gemeenten, waar een steunrege ling bestaat, zal in 311 gemeenten de steun worden verlaagd, in 334 zal de bestaande steun gehandhaafd blijven en in enkele gevallen met één of twee kwartjes worden verhoogd. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond in honger beroep terecht de landbouwer H. R. te Raalte, die als kassier van de Boerenleen bank te Dalmsholte gelden heeft verduisterd ten bedrage van 96.000 en aan wien verder ten laste was gelegd, dat hij een acte van borgtocht met een valschen naam heeft on derteekend. De officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen eischte tegen verdachte 3 jaren gevangenisstraf, doch de rechtbank veroordeelde hem tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zoowel de veroordeelde als de officier van justitie teekenden appèl aan. Na getuigenverhoor bekende verdachte, dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan verduis tering van 86.000 10.000 is volgens hem later terecht gekomen), terwijl hij ook toe geeft een acte van borgtocht valschelijk te hebben onderteekend. De procureur-generaal, mr. Cnopius, zegt dat de verdachte „op de meest so-bere wijze' misbruik heeft gemaakt van de veel te groote vrijheid, die hem werd gelaten. Spr. eischte tegen den verdachte twee jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Roobol, zegt, dat ver dachte de man niet was om veel geld te be- heeren. Het steeg hem naar het hoofd en het liep mis. Verdachte leende maar geld uit, ook aan hen, die geen borgen hadden. Voor de dwaas heid van verdachte is gedeeltelijk aansprake lijk het bestuur en het hoofdkantoor van de Boerenleenbank. Pleiter drong aan op uiterste clementie. Uitspraak 28 Juni a.s. In de gemeente Nieuwkoop heeft Zondag een massavergiftiging plaats gehad, tengevolge van het gebruik van ondeugdelijk ijs. Alleen in Nieuwkoop hebben zich bij meer dan 100 per sonen, voor het meerendeel kinderen, vergifti gingsverschijnselen voorgedaan van ernstigen aard. In het naburige „Noorden" zijn eveneens eenige tientallen personen na gebruik van het ijs ziek geworden, terwijl vele doortrekkenden, na het eten van het ijs, onderweg ernstig on gesteld werden. Het ijs bleek afkomstig van den venter B. v. d. W. Deze man, die zelf in een woonschuit woont, bereidt het ijs ten huize van een familielid in Noorden. De vergiftigingsverschijnselen deden zich al leen voor bij hen, die ijs van v. d. W. hadden gebruikt, personen die ijs van anderen hadden betrokken bleven gezond. Dr. Nout uit Nieuw- veen wiens hulp was ingeroepen heeft door snel ingrijpen ongetwijfeld vele patiënten ge red, desondanks is de toestand van eenige per sonen nog zeer ernstig. In sommige gezinnen liggen alle huisgenooten ziek. Door het warme weer was er veel ijs gebruikt, zoodat de voor raad van den betrokken venter geheel was uit verkocht en geen ijs in beslag kon worden ge nomen. Burgemeester van der Weijden, die alle ge zinnen, waar zich vergiftigingsverschijnselen voordeden heeft bezocht, heeft de faecaliën der patiënten in beslag doen nemen en opgezonden naar het bacteriologisch laboratorium te Utrecht. Zaterdag bracht de minister van Binnenl. Zaken mr. Jhr. de Wilde in gezelschap van den Directeur-generaal van zijn departement mr. dr. K. Frederiks en van den Commissaris der Koningin in Limburg, en de leden van Ged. Staten ook een bezoek aan de gemeente Heerlen. in zijn begroetingsrede wees burgemeester van Greens ven vooral op de moeilijkheden, waarin de mijnindustrie en de mijnwerkers zich momenteel bevinden. Dat hij daarom op nieuw de belangen der mijnwerkers kon be pleiten was vooral een rede temeer den minis ter dankbaar te zijn voor zijn bezoek aan Heer len. Vooral na de bespreking der burgemees ters van de mijngemeenten met den minister president, zeide spreker het vertrouwen, dat de mijnindustrie niet aan haar lat zal worden overgelaten. Minister de Wilde antwoordde, dat de regee ring met groote belangstelling den gang van zaken bij de mijnindustrie volge. Meermalen zij de moeilijkheden die de regeering nauw keurig kent in den ministerraad ter sprake gekomen. De regeering zal zeker doen wat in haar vermogen ligt, om te helpen, ook al zijn er tal van bezkaren, die daarbij moeten worden overwinnen. De minister eindigde met zijn "er- trouwen uit te spreken, dat God zal helpen indien de menschen falen. Vervolgens bracht het gemeentebestuur de bij hem levende wenschen naar voren, voorzoover deze betrekking hebben op het de partement van Binnenl. Zaken. GORINCHEM, 18 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd44 runderen6 nuchtere kal veren; 2 varkens; 303 biggen; 49 overloopers; 2 schapen: 10 lammeren; zware kalfkoeien 175-- 225; meikoeien 150—210; kalfvaarzen 90—180; gulste vaarzen 60120: vare koeien 50130; pinken 4080ossen 50100stieren 50 - 150; graskalveren 2040; nuchtere fokkalve- ren 56; nuchtere exportkalveren 12; drach tige varkens 55—60; natte zeugen 2830; over loopers 1216; biggen 7—11; schapen 15 18: lammeren 69. Eiermarkt: Kipeieren 22.25 per 100 st. Botermarkt: Roomboter 1.801.90 per kg.; Weiboter 1.20—1.30 per kg.; margarine 0.901 per kg. Handel gering. DOOSDUINEN, 16 Juni. (Coöp. Groentenvei- ling). Bloemkool le soort 1.504,, 2e soort 1.501.60, kaskomkommers le soort 1.601.70, 2e soort 0.901.10, rijen komkommers le soort 1-403.40, 2e soort 0.701.60, gele komkom mers le soort 3—3.50, 2e soort 1.50—1.90, perziken le soort 10—14, 2e soort 6.80, 3e soort 5.30, andijvie 1.502.40 per 100 stuks, meloe nen le soort 1.25, 2e soort 22—65 ct. per stuk, snijboonen 32—36, groote boonen 5.30—5.50, boonenstek 20, aardbeien 32 per 100 kg., to maten A 7.40—8.50, B 6.40—7.20, C 6.60— 7.50, CC 4.20—6.30, bonken 4.60—5.70 per 50 kg., postelein 2632 ct. per 6 kg., spinazie 927 ct. per 4 kg., peen 3.70—4.40, rabarber 2.30, pieterselie 70 ct. per 100 bos. LOOSDUINEN, 16 Juni. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le soort 1.603.60, 2e soort 1.50, kaskomkommers le soort 1.60—2.80 2e soort 0.701.30, rijen komkommers le soort 1.60—3.20, 2e soort 0.70—1.60, perziken le srt. 5, 2e soort 2.80, 3e soort 2, andijvie 0.60— 1.80 per 100 stuks, meloenen 80 ct. per stuk, stam- prinsessen 40, snijboonen 30 per 100 kg., to maten A 7.50-8.50, B 6.807.90, C 6.90—7.90, CC 5.40—6.40, bonken 4.60—6.10 per 50 kg., postelein 16—28 ct. per 6 kg., spinazie 8—34 ct. per 4 kg., druiven 68 ct. per kg., peen 2—5.90 per 100 bos. OUDEWATER, 18 Juni. Aangevoerd 70 wagens kaas, 3150 stuks, wegende 15.750 kg. Met rijks- merk le soort 1822, 2e soort 16 17, zwaar dere 1822 per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 16 Juni. De prijzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A. waren als volgtHoll. piat- glaskomkommers le soort 2.304.30, 2e soort 1.20—2.60, 3e soort 0.70—1-80, sla 0.60—2 bloemkool 1.502.70 per 100 stuks, spinazie 2,50—8.70, snijboonen 28—38, spitskool 3.30 per 100 kg., peen 3.10—4.70 per 100 bos, tomaten A 8—8.90, B 6.70—8.30, C 7.60—1B.50, CC 5—6.60 per 50 kg., postelein 3—7.20 per 100 kg. Aanvoer tomaten 85.190 pond, komkommers 308.000 stuks. ROTTERDAM, 18 Juni. Malta spring 10 A— 11% ct., Westlandsche nieuwe lange zand bya 7% ct., idem ronde 89 ct., idem kleine nieuwe 57 ct., per kg. Brielsche eigenheimers red star 2.50-3.50 per H.D. Aanvoer redelijk handel tamelijk. ROTTERDAM, 18 Juni. Vlasbeurs. Aangevoera 2550 kg. blauw 40—50 ct., 4200 kg. Holl. gele 40— 50 ct. per kg. De markt was flauw gestemd- Weinig vraag, overigens alles verkocht. ROTTERDAM, 18 Juni. Aangevoerd 1755 stuks. 467 vette runderen, 397 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 323 schapen of lammeren, 564 varkens. De prijzen waren als volgt*, koeien le kwal. 56—60 ct., 2e kwal. 50-54 ct., 3e kwal. 40—44 ct., ossen le kwal. 5256 ct., 2e kwal. 4650 ct., 3e kwal. 40—43 ct., kalveren le soort 60—70 ct., 2e soort 50—55 ct., 3e soort 30—40 ct., schapen le soort 40 ct., 2e soort 35 ct., 3e soort 30 ct., lam meren 42—37—30 ct. per kg. geslacht. Schapen 20—14—9, lammeren 17—12—9 per stuk. Varkens le kwal. 3032 ct., 2e kwal. 26—28 ct., 3e soort 22—24 ct. per kg. lev. Vette koeien en ossen. Aanvoer als vorige week. handel traag, prijzen lager en prima s tot 2 ct. boven noteering. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen als vorige week, prima's tot 5 ot. boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel kaïm, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer korter, handel willig, prijzen iets hooger. UTRECHT, 18 Juni. Paardenmarkt. Aanvoer 350 stuks. Weeldepaarden 325400, werkpaarden 200250, oude paarden 100—175, 1-jarige paar den 100—170, 2-jarige paarden 180—230, veulens 60—90, hitten 100—180. Handel matig. WISSELKOERSEN. 18 Juni 16 Juni 15 Juni AMSTKKMA Londen per .44% Berl. p. 100 Mk. 6.13 Parijs p. 100 frs. .,.73% Bruss. p.100 belg. 1.46 Zwits. p. 100 frs. 7.92 Weenen p.lOOsch - Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p.100 kr. 38.35 38.45 Oslo per 100 kr. 37.35 17.45 New-York per I.V7-&- 1.47% i44% 56.30 9.74 H ..4.47 17.91 7.45% ..6 .,4 H 34.47 47.89 3 25 33.27% 33.30 8 40 7.42% 1.-7% arltelt 12.10 >1,267 9.743 31.595 18.003 35.007 66.671 66.671 66.677 Halsta (1.); PICARDY, Yarmouth; CITY OF DEEDS, Grimbsy; JONNA, Hk. v. Holland: AQUIDA, Devant; HAREDD9, Rott.LANGLEE- CKaU, Newcastle; AEuina, Para; gep. van Gent: CRICHTOUN, Deith; CITO m., Hull; WADDONIA, Gothenburg; PERE GRINE, Donden; CHASMOOR, Dlanelly; gep van Pont Brule: NINa, Heisingfors; gep. van San van Gent: GADDAME3, Oostende ZAANDAM aangekomen, 15 Juni. HADESIUS, Bassein, rijst, P. A. v. Es Co.; SIGUDDE, Haukipudas, gez. hout, Vinke Co.BREITEN- BURG, Sornaes, gez. hout, Vinke Co. HODDAND—AMERIKADIJN. DOCHMONAR Vancouver n. Rott. 16 (2 n.m.) v< Donden. VODENDAM 16 (5.45 n.m.) v. Oslo n. Kopen hagen. DOCHGOID Vancouver n. Rott. 12 v. D. Angeles, DELFTDIJK 16 v. Rottm. n. Vancouver. HADCYONDIJN. STAD ARNHEM Gefle n. Rott. p. 15 Elseneur. HODDANDAFRIKADIJN. KDIPFONTE1N (thuisr.) p. 16 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ADKMAAR 16 v. Amst. n. Hamburg. UDYSSES 16 v. Amsterdam n. Hamburg. ACHIDDES 16 v. Rotterdam n. Vigo. HEDDER 13 v. Kingston (Ja) n. Santiago (Cuba) TRAJANUS 14 v. Pto Barrios te Kingston (Ja), ROTTERDAMSCHE DDOYD. KOTA RADJA 16 v. Rotterdam n. Hamburg., INDRAPOERA 16 v. Rotterdam n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERDAND. JOHAN DE WITT (thuisreis) 16 v, Algiers. TABIAN (uitreis) 16 v. Divorno. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PODYPHEMUS, Batavia n. Amstm. 16 v. P. Said CITY WEDDINGTON, Rottm. n. Japan 16 te Kobe. CITY OF EASTBOURNE, Japan n. Rottm. 16 te Singapore. THESEUS Batavia n. Donden 16 v. Amsterdam Prinses Juliana is hedenmorgen aanwezig geweest bij een inspectie, weikek dóór den koning is gehouden over een afdeeling geme chaniseerde artillerie bij Windsorcastle. De koning en graaf en gravin Athlone waren eveneens aanwezig. a de inspectie naam Prinses Juliana af scheid van den koning en de koningin en keer de met den graaf en de gravin Athlone terug naar Kensington Palace. Geringe druk op de waterleiding te Leiden. Tengevolge van de droogte is de druk op de waterleiding te Leiden zoo gering, dat tal van bewoners van perceelsgedeelten hooger gele gen dan de eerste verdieping, zonder water toevoer zit. Hij kende ze niet. Meester: „Als iemand vijf meter stof koopt k één gulden den meter, hoeveel kost dan het heele stuk?" Jantje: „Ik denk 7,50 meester." Meester: „Maar dat komt toch niet uit." Jantje: „Jawel, meester, maar U kent mijn moeder niet." Ruim 20 mille opgeleverd. Na aftrek van alle kosten aan belasting, aandeel Stadion, betaling voetbal-ploeg enz. is er ruim 20 mille overgehouden voor het Fonds Olympische Spelen 1936. De programma-ver koop van Olympische speldjes 673 op. WARSCHAU, 17 Juni (R.O.) Uit het onder zoek naar den moordaanslag op minister Pie- rackl is gebleken, dat de dader behalve zijn revolver ook een bom bij zich heeft gehad, die echter door een constructiefout niet function- neerde. De man heeft de bom daarom weggeworpen. Zij is bij de autoriteiten ingeleverd, die haar onderzoeken. In verband met den aanslag zijn talrijke per sonen gearresteerd. De „Völkischer Beobachter", het hoofdorgaan der nationaal-socialistische partij, zal met in gang van 1 Juli tevens het staatsblad voor Beieren worden, meldt een H.N.-bericht uit Berlijn. NEW-ORLEANS, 17 Juni IRO.) In de om geving der stad woedt een orkaan. De wind bereikte een snelheid van 120 K.M. per uur. Uit verschillende steden en dorpen wordt reeds belangrijke materieele schade gemeld. Eenige visschersschepen worden vermist. Het te velde staande suikerriet heeft zwaar geleden. Men vreest, dat de orkaan nog in kracht zal toenemen. De bevolking barricadeert in allerijl vensters en deuren der woningen. NEW-ORLEANS, 18 Juni. (R. O.) Door dn cyclonen en orkanen aan de kust van Louisiana en Mississippi, gedurende het ein de van de vorige week, zijn minstens 6 per sonen gedood en enkele dozijnen gewond. Men vreest, dat, zoodra de berichten uit de meer afgelegen streken binnenkomen, het aantal slachtoffers nog hooger zal blijken ie zijn. AMABIDITAS 13 van Rotterdam te Bona. ARISTIDES L. GOULANDRIS 14 v. Rotterdam te Genua. ADSTER Rott .n. Japan p. 15 Dungeness. ANNAM 14 v. Vlissingen te Fremantle. ARIJA, Rottm. n. Koivisto p. 14 Elseneur. ASTUKIAS, Rottm. n. SkeUeftea p. 15 Elseneur, ASLOG, 13 v. Amsterdam te Karlshamn. ARICHACHU, Rottm. n. Palermo 14 (8.5 n.m.), 25 mijl Z. O. van Niton. BIRI 12 te Holm voor Temeuzen. BLACK FADOON Rotterdam n. N.-York p. 15 Dungeness. BERGENDAL 15 van Gorinchem te Londen. CATERINA MADRE Rotterdam n. Catania p. 14 Ouessant. CABOTO, Rottm. n. Venetië p. 15 Beachy H, CRISTINA Velsen n. Swansea p. 15 Lizard. DESDEMONA 15 v. Rott. te Hamburg. DAGMAR, Amstm. n. Makslahti p. 15 Elseneur.: DAHOMIAN 15 van Rottm. te Liverpool. DUIVENDRECHT t., Londen n. Constantza p.' 14 Dungeness. DIANA, Rott. n. Koningsbergen 14 v. Rostock.- DIXCOVE, Rotterdam n. Opobo 14 v. Das Palmas DESIO 14 Juni van Rotterdam te Rosario. EGERIA 14 van Rotterdam te Stolpmunde. EEMS, m, 15 te Londen uitgekl. n. Delfzijl. SAN FRANCISCO, 17 Juni. (R.O.) De bur gemeester van San Francisco, Rossi, heeft meegedeeld, dat de staking der havenarbei ders is bijgelegd. De voorzitter van den internationalen bond van havenarbeiders Joseph Ryan zeide, dat e werkgevers den bond hebben erkend en a beide partijen een clausule, voor regeling van net geschil hebben aanvaard. wj-rc Men voorziet, dat het pact door de arbeiders spoedig zal worden geratificeerd, begon op 9 Mei en omvatte ten - arbeiders. ROTTERDAM aangekomen 16 Juni voormiddag: 11.- MERWEDE, Gebr. Den Hartogh, Londen, nr. Gorinchem, ledig. 16 Juni namiddag: 3.15 DEDA (Nept.), Wambersie Zn., Danzig. Schiehaven, stukg. 4.- AMELAND, Gebr. Van Uden, Archangel, Merwehaven, stukg.; 5.- NA- GARA, Wambersie Zn., Japan, Petroleum haven, stukg.; 5.45 HUBBASTONE, Gebr. Scheuer, Newcastle, Maashaven N.Z., kolen. NIEUWE WATEHWEG aangekomen: 16 Juni namiddag: 11.30 SIAM, Dairen. vertrokken 16 Juni voormiddag: 11.15 FELIX HEUMANN, Koningsbergen; 11-50 BATAVIER VIII, m, Bordeaux; 16 Juni namiddag: 2.- FRANZ HANIED, Hamburg; 2.20 JA-3*1? FAULBAUMS, Noordzee; ULM, Hamburg; 2.40 RHEINLAND, Stockholm; NIEUWLAND, Gran gemouth; WATERLAND. King's Dyon, »•- POELDIEPP, idem; ETON, m, UiÏÏÏÏÏtm u DEDFTDIJK, Vancouver; 3.30 FARMSUM, B.- AyresBLANKENBURG (slbt.). 2 bakken; 3.35 ARIEL, Abö; ARIADNE (Nept.) Koningsbergen; KOTA RADJA, Hamburg; 410 YARMOUTH TRADER, Yarmouth, 4 30 LUM- ME, Heisingfors; 4.45 ALNWICK, ^^astie 4.50 ANDROMEDA, Stettin; 5.10 KRIEMHILD, StettinSTAR, Hamburg; VISURGIS, Riga: ZUIDLAND, m, Londen; HENRY STANLEY. Hamburg; 5.35 ED. GEISS, Gent; HOLYSTONE Cardiff; GONDUL. Malmö; 6.10 CERONS, Havre INDRAPOERA, Batavia; LANRICK, Leith; 6.20 MAVIS, LondenALCOR, Arohangel: CHORZOW. .Gdynia; 6.30 NIOBE, Caen; NE- REUS (Nept.), DanzigHEIDELBERG, Batavia 6.55 OUD BEIJERLAND, m, Antwerpen; 7.- TORKEL, Sundsvall; TYNEHOME, Sunderland BORE, Stockholm; ASCENSflONE, CaP®'1- 7.15 RAGNHILDSHOLM, Antwerpen; 8-'.„ MEDINE, Antwerpen; BATAVIER V". Middlesbro; MAIA, Tallinn; ACHILLES Vigo; ARY SCHEFFER, Havre; 8.25 EXPRESS n Boston (L); BIANCA, K°nin$®b® T8'40 HYDRA, m, Baston (L).; BATAVIER 1, Lon. den; 9.10 MAAS, Hamburg; STRASSBURG ERNST H. STINNES 11, Koningsbergen 2EE- LAND, m, Londen; OLIVA, W»», JER- VAULX ABBEY, Hull; MACCLESFIELD. Grimsby. 9.45 JOH ANN WESSELS. MalmOsundet; 10.15 ORANJEPOLDER, Londen: 3V30 OSTREVENT, Cherbourg; 10.40 FELIXSTOWE Harwich; 11.5 TRANBALT, Moermansk, tl.55 PRAGUE, Har- Wind NO., flauwe koetle, kalme zee, helder. SCHIEDAM aang- 18 ERMLAND, Japan, Landers Co. AVANCE 1, Kaskö, Transp. Mij. Waldhof. HOEK VAN HOLLAND aangekomen: 16 Juni namiddag: 6.25 OUD BEIJERLAND, m, Lon don. voor orders. DE MOTORINSTALLATIE VOOR HET MS. BLOEMFONTEIN. De plannen voor dit dubbelschroef motorschip, dat Zaterdag 16 Juni te Amsterdam te water ia gelaten, zijn ontworpen door het Bouwbureau der V. N. S., onder de speciale leiding en volgens het ontwerp van de heeren ir. E. van Dieren voor het scheeps- en ir. W. H. Kruyff voor het machinegedeelte. De complete machinekamer- installatie wordt geleverd door de firma Stork te HDegebeide voortstuwingsmotoren zijn cornpres- sorlooze, 6-cylinder, dubbelwerkende, 2-tact Stork -Hesselman-dieselmotoren, cylmderdiameter 600 mM„ slaglengte 1100 mM., terwijl het vermo- tren van eiken motor, bij 122 omw./mm. 41o0 as h-draaet Het totale voortstuwingsvermogen bedraagt dus 8300 as pk. verdeeld over 2 schroef- De hulpmotoren zijn 4 com-pressorlooze, k „vlinder, 4-tact Stork-Hesselman-Dieselmotoren die elk bij 300 omw./min. 240 as pk. ontwikkelen. De hulpmotoren ztfn direct gekoppeld met 160 ItW. 220 V. gelvjkstroomdynamo's, welke dyna mo's dienen voor stroomleverlng voor de diverse electrisch gedreven pompen, compressoren, ver lichting enz. Een der hulpmotoren is verder nog gekoppeld met een aanzetluchtcompressor pelnddruk 300 M3. aangezogen lucht per electrlsch gedre. atm., terwijl er tevens nog dezelfde capaci. ven aanzetluchtcompre diverse koelwaterpom- teit staat °PSestel itarypompen, drinkwater pen, lenspompen, jjn alie van fabrikaat pompen, koelers enz- Stork. n de machinekamer staan 2 olie- uii fcochranketels opgesteld, waarvan de gestook t WOrdt voor verwarming van ver- stoom £e blSf(.n schip bezit verder een koelinstallatie voor totaal te koelen ruimte van 47.150 cub. ft. deze ruimte is 42.000 cub. ft. laadruimte, bestemd voor het vervoer van vruchten. GEMENGDE BERICHTEN. me^UgtmlCitaUa^ 'he s teren van hier naar Genua vertrokken, gesleept cioo-• de Nederl. slbt. „Nordzee (Het s Atlantide", dat indertijd op reis was van Huelva naar Sluiskil, heeft toen op de rotsen gestooten en is den 18den Maart J.l. op de rivier de Taag aan den grond gezet om zinken tPKNUT °HAMSUX t,'!) n 4 e n, 18 Juni. Ook de 2e boot met opvarenden van het meer gemelde Noarsche s „Knut Hamsund" ia opgepikt De schipbreukelingen zijn te Santa Cruz del Su Cuba geland. ROTTERDAMC, 18 Juni 1934. Vlet- en lichterwerk tonj 6,^300 ton ƒ8, .10 per iten en ton balken n. Marem hardingen, 15 Juni (Gemeentelijke Vtsch- afslag) 227 tal kamerharing 1.252; 11.400 kg. kameransjovis 15.55-17.50; geep 3905 stuks; 1-3%. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelprijzen; Groote muizen 7—7.40; kleine muizen 5—5.40 alles per 100 kg.Malta's 11—12% ct. per kg. Aangevoerd 210.800 kg. IJMUIDEN aan?. 16 Junl BIRTLEY, New castle, kolen n. Velsen; LUSTROUS, t., Port Arthur, benzine; vertr. 16, Juni: THESEUS, (Eng.), Londen; LUCTSTON, Barry; MlDSLAND, Leith; ALK MAAR, Hamburg; ULYSSES, id.; BOWLING, Leith; ROYSTON, Newcastle; FLANDRIA (Zw.) Gothenburg; GATESHEAD, Newcastle; KEP LER, Bremen: DON. Goole; ASTARTE, Bre men; HONTESTROOM, Londen; VECHT STROOM, Hull- uitgaand vastgemaakt: TERESA ODERO, met machtneschade. VLISSINGEN 16 Juni (1 uur n.m.) vertr. BROOK, Archangel; WILBO mb., Londen; £eP. naar Antwerpen: vESTA (Nept.), Bre men; NINNA, Valparaiso: USARAMO, Beira; REGEM, mb.. Londen; GORONA, idem; gep. naar Gent: 1NGER, Tha.mshavn; Sep. van Antwerpen: VANQUISHER (slbt.), Londen met de lichters Vega en Boom II op sleeptouw. VLISSINGEN aang. 16 Juni PRINSES JULI ANA, Harwich; GEZIEN A m., Londen n. Go- rinchem vertr. 16 Juni; MECKLENBURG, Harwich; gep. naar Antwerpen: EDDI, Sandwich; AR GUS. m., Londen; YOLANDE, ld.; KILVEY, id., WESTLAND, m., Shoreham; SIGRUN, Copen hagen; GOLDCREST, King's Lynn; LIPAKi, HgepbUnaar Gent: BERAN, Green Bay (Wis.) KINNE, Lysekil; HILDA, Trangsund; d0n gep. van Antwerpen; ANTJE mb., L ERNA. Lubeck; CHARLES, JOSE Londen CONTIST (slbt.), Londen, met Thmase IV iet- en ucaiw w 3<V°™e?k-n li°tonaeraan nP Assen ƒ3.1 I a st 300 ton rijst 150 en 200 ton grondoten en ton tarwe 2 Zoon. 66 ton balken n. Marem im ton raapzaad n. Zwolle, 60 ton wikken n. Ter Apel 144 ton ijz. pijpers n. Breukelen, 45 ton Boskoop, 110 ton_ ijzer n. Veghel, 80 ton Hulhuizen 187 ton droge celluloid n. d. n. graan n. Niimegen. Alles v. tarief. Kempenaars n. Ruhrort—Keulen 37%—42% 47j/2 c- Per scheepston. ROTTERDAMC, 18 Juni 1934. (Bericht van de Nederl. Rtjnvaartvereeniging) Bovenrijn. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Matige ruimte. Stemming.kalm. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ƒ1.70 per last, met 150 tons per dag te lossen. Benedenrijn. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Voldoende ruimte. Stemming kalm. Halten 70 Ct.., 8 losdagen 80 ct. per last, betut- baar op 2.20 Meter afladen. ROTTERDAM, 18 Juni 1934. (Bericht van het Particulier Bevrachtings kantoor). Vracht voor graan en kolen naar Mannheim 90 ct., Karlsruhe 102% ct., Straatsburg 115 ct., Frankfort 97% ct., Hanau 100 ct. en Aschaffen- burg 105 ct. per 100 kg. met 150 tons per dag tS lossen. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 35 ct. en 40 ot., Rtjn-Hernekanaal 40 ct. en 45 ct. per ton, resp. 4 en 8 losdagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2