HET VEELBEWOGEN LEVEN VAN EEN SPOELJONGEN. AtTWEERBRENC' STADSNIEUWS „Waar dat wiel draait" DINSDAG 3 JULI 1934 SLUITING WERKLOOZENCURSUSSEN feestavond A. S. V- LAMPEKAP URNAMENTEN ROTTERDAM JAARSMA, ALIAS PUTMAN IN HANDEN VAN DE ROTTER DAMSCHE POLITIE. Na zijn vlucht, zwierf hij in Amerika rond, werd gearresteerd, ont vluchtte maar liep tenslotte in de val. Vasthoudend recherchewerk met succes beloond DE BRAND AAN DE OOSTEK ZEE STRAAT. BIJTIJDS GESNAPT. S. S. VEENDAM. ül'l NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Tj* NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET GOEDKOOPSTE en BESTE HOOGSTRAAT 69 - TELEF. 68436 Vrijdagavond zijn de ontwikkelingscursussen voor werkloozen officieel gesloten in een bij eenkomst in den R. K. Volksbond. Dr. W. J. Smit. gem. inspecteur van het onderwijs en leider der cursussen, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, w.o. wethouder J. Dinkelaar, dien spreker steeds achter zich weet, indien de belangen der cursussen behartigd moeten worden en zonder wiens krachtigen steun zij nimmer zoo in omvang toegenomen zouden zijn, dat het aantal dit jaar uit 2048 deelnemers heeft bestaan, verdeeld over ruim 200 cursussen. In geen enkele gemeente is 't ontwikkelingswerk zoo uitgebreid als in Schie dam, dank zij de medewerking van B. en W. met den raad en den wethouder als tusschen schakel. Spreker dankt zijn secretaresse, mej. Abrahamse, voor al haar administratief werk en den heer C. Ruyter, die de nooden en be hoeften der onderwijzers overbracht en de spijbelaars onder de cursisten voor zijn reke ning had, roemde de medewerking van leeraren en leeraressen der Ambachtsschool en Huishoudschool, die door groote zelfstandig heid veel werk verzet hebben. Op de tentoonstelling van werkstukken zullen de resultaten te zien zijn. Donderdag a.s. mogen de werkstukken af gehaald en in eigendom meegenomen worden. Na deze inleiding heeft wethouder J. Dinke laar de cursussen officieel gesloten. Spreker zeide met gemengde gevoelens het woord te nemen, daar hij onwillekeurig dacht aan wat op 1 Juli staat te gebeuren, maar is toch ook weer met trots vervuld, als hij de gezichten ziet, waarop te lezen staat, dat de werkloozen zich niet naar beneden zullen laten drukken, maar zicl1 ^oor geestelijke ontspanning zullen omhoog werken. Onze cursisten staan te goeder naam en faam bekend en worden door den minister tot voorbeeld gesteld van ideale in richtingen. Dat is te danken aan de leiding, aan den onderlingen band tusschen cursisten en onder wijzers, dat ieder zijn eigen cursus mag uit kiezen, de medewerking van schoolbesturen en fabrikanten en niet het minst aan de volle medewerking van B. en W. en den raad, die beseffen, dat men bij brood alleen niet kan leven en dat werkloosheid demoraliseerend werkt. Spreker dankt allerv voor hun liefde en toewijding en verklaart de cursussen voor ge sloten, daarbij de hoop uitsprekend, dat in October weer met nieuwen moed begonnen zal worden, al zou het veel aangenamer zijn te kunnen zeggen, dat het niet meer noodig was. Hierna bood de jongste cursist (15"jaar) Koen v. d. Welle, met veel woorden van dank op de cursussen vervaardigde stalen stoelen aan aan dr Smit, mej. Abrahamse en de heeren Dinkelaar, Pomes en Ruyter. Namens de cur sisten der plaatwerkerij kreeg de leider een gedreven kan met beker en de heer Pomes, directeur der Ambachtsschool een dito thee blad. Nog kreeg dr. Smit van de radio-cursisten een vaas met lichtgevende bloemen, te gebrui ken als schemerlamp en een lamp van de figuurzaagcursisten. De modelmakers gaven een propeller van een vliegmachine als barometer en de dames- cursisten kwamen met bloemen en een ets voor den dag voor de heeren Smit en Dinke laar, voor mej. Abrahamse en alle leeraressen. De leeraar v. d. Lee kreeg een vulpenhouder. Dr. Smit dankte ten slotte allen en meende uit de vele verrassingen hier bereid te kunnen opmaken op den goeden weg te zijn. Het zal een prikkel zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het amusante gedeelte van den avond werd verder verzorgd door de arbeidersmandoline club „Vox humana", dir. Louren de Jong, door gymnastiek en zang van cursisten en de op voering van „Droomelsje" door de Rotter- damsche revue- en operetteclub „Eigen Stu die" onder leiding van Freek Sisber. EXCURSIE TECHNISCHE CLUB Zondag heeft de Technische Club van de R. K. Radiovereeniging „St. Liduina" een excursie ondernomen naar Kootwijk en het Uddelermeer. Om 8 uur in den morgen werd met luxe-auto's van de Koemarkt af vertrok ken, waarna men te half 12 het Uddelermeer bereikte. Hier maakte men een wandeling en gebruikte men den koffiemaaltijd. Daarna werd naar het radiostation te Kootwijk ge reden, waarbij men te kwart vóór twee arri veerde en dat gedurende drie kwartier werd bezichtigd, en hierop werd den excursisten nog een verrassing aangeboden. Te half vier werd de terugtocht aanvaard en te 7 uur kwam men weer op de Koemarkt te Schiedam aan. DE WERKLOOZEN-CURSUSSEN. Tentoonstelling van werkstukken. AUTOTOCHT r. k. vrouwenbond Aan den ÓBeineemsters wordt bericht, dat de autotocht op Donderdag al een aanvang neemt des morgens uitefcjpjjj ^alf acht. De autobussen van v. d. Endes Automaatschappij bevinden zich bij de tramhaite Koemarkt. Men gelieve verder zich aan de navolgende regeling te houden: 1. Alle deelneemsters moeten het be talingsbewijs medebrengen. 2. Men betrede geen autobus zonder zich bij een der bestuurs leden aangemeld te hebben. 3 p;en ieder bren- ge haar eigen „twaalfuurtje"' mede. 4. Hetzij goed weer, hetzij slecht weer, een ieder zorge voor een goed humeur! DE KONINGIN EMMA-BaNK Op den volkszangavond, dien '„De Prinee- vlaf" bield, is men begonnen het ued in te su eeren, dat speciaal voor de onthulling der vSTn™labank °-D 31 AuS- a's- is ver dat w dichter-componist van dit lied. Joh. A°de Boe/XIr.13 getlteId' iS de een ALIBl-PUZZLE Zaterdagavond heeft een man kans gezien bij twee winke'lers hler stede oplichting te plegen, door het te laten voorkomen alsof hij bij het in ontvangst nemen van wisselgeld reeds een bankbiljet van tien gid. had overhan digd. In verband hiermee heeft de politie te Rotterdam een man aangehouden, die door eenige getuigen positief als de verdachte werd herkend. De man had echter een alibi en bleek drie getuigen te. hebben, die verklaarden, dat hij thuis was op het tijdstip, waarop de opijcb_ tingen hier waren gepleegd. De politie zal pro_ beeren deze puzzle op te lossen en heeft in ap_ wachting daarvan vast een proces-verbaal te gen den man opgemaakt, Zaterdagavond heeft de Algemeene Sponver- eeniging feest gevierd in Musis Sacrum. e voorzitter van de feestcommissie, de heer t wT 611 de voorzittei' van A. S. V., mr. J. H. e cker, hebben de successen der jonge vereen ïging gereleveerd en den wensch uitge sproken, dat het kampioenschap ook het vol gend jaar gehandhaafd zou blieven. Een drie tal jonge leden heeft een speldje gekregen voor hun kranig werk op de trainingsavonden en een ander drietal voor het aanbrengen van nieuwe leden. Het cabaretensemble Boomert v. d. Horst heeft het programma verzorgd. Pikaar and his band zorgde voor de muziek en heeft ook het bal begeleid ZWERVENDE KINDEREN Door bemiddeling van de politie zijn twee meisjes uit Vlaardingen. resp. vier en vijf jaar °ud, die hier in het Sterrebosch zwervend wa ren aangetroffen, bij de ouders teruggebracht. Opening door weth. D'inkelaar. In de openbare school aan de Lekstraat is gistermiddag een tentoonstelling geopend van werkstukken, vervaardigd door de deelnemers en deelneemsters aan de gemeentelijke cur sussen voor werkloozen. De genoodigden kwamen in een der lokalen bij een, waar vóór een katheder de monumen tale bloemenvaas, het geschenk der werkloozen aan het gemeentebestuur, stond opgesteld, en hier riep de wethouder voor het onderwijs, de heer J. Dinkelaar, den aanwezigen het wel kom toe. In de eerste plaats begroette de wethouder den burgemeester en wethouder T. Slavenburg, vervolgens den heer A. v. Geelen, directeur- generaal van sociale zaken, en verder het lid van Ged. Staten P. de Bruin, die als wethouder indertijd den eersten stoot tot de vorming der cursussen gaf. Namens de meer dan 2000 cursisten en de leeraren en leeraressen bracht spr. dank aan het gemeentebestuur. Reeds Vrijdag (toen de vaas werd aangeboden) is gebleken, dat de gevoelens van dankbaarheid groot zijn. Deze tentoonstelling zou volgens den heer Dinke laar laten zien, dat het gemeenschapsgeld goed besteed was, en het verheugde hem, dat er zooveel raadsleden aanwezig waren, omdat dezen nu zeker met nog meer animo zouden stemmen voor de credieten, die nog voor het onderhavige werk zouden worden aangevraagd De invloed van de werkloosheid is niet al leen van stoffelijken maar ook van moreelen aard. Lediggang is des duivels oorkussen, en geeft zelfs den sterksten karakters een knauw. Hier ligt een taak zoowel voor de organisaties als voor de overheid. In Mei 1931 werd een proefcursus ingesteld, en deze werd door 264 personen bezocht. Op 1 Oct. 1931 werd voor goed begonnen, en nu bedroeg het aantal deelnemers 681. Een jaar later waren er 1700 deelnemers, verdeeld over 102 cursussen voor mannen en 24 vrouwe lijke cursussen. In Oct. 1933 telde men 2048 cursisten, verdeeld over 150 mannencursussen en 34 cursussen voor vrouwen. De wethouder meende wel te mogen zeggen, dat geen ge meente haar cursussen op zoo breeden grond slag had georganiseerd als Schiedam. De 42 leeraren en leeraressen zijn alle zonder be trekking. Groote moeilijkheden baarden de financiën. De aanvankelijke subsidie-regeling was niet juist, omdat maar 3,50 per bij de Arbeids beurs ingeschreven werklooze besteed mocht worden. Gelukkig heeft deminister van sociale zaken het verkeerde van dit stelsel ingezien en in Mei van dit jaar heeft hij bepaald, dat er in plaats van 19,000 27,000 voor het ont wikkelingswerk in deze gemeente mocht wor den besteed. Met dit bedrag is het mogelijk rond te komen. Namens het gemeentebestuur dankte de wethouder dr. W. J. Smit, onder wiens eminente leiding de cursussen staan, en vervolgens de besturen en directies der Ambachts- en der Huishoudschool, die haar lokalen ter beschik king stelden. Spr. uitte de hoop, dat het nu niet alleen de eerste maar ook de laatste keer was, dat er een dergelijke tentoonstelling gehouden werd. Een herhaling is alleen wenschelijk wan neer die noodzakelijk is. De leeraren en leerlingen hebben dag en nacht gewerkt om de tentoonstelling in elkaar te zetten, en spr. gaf de verzekering dat men hier zeer veel zou zien, dat de bewondering of de verwondering' zou opwekken. De wethouder verklaarde de expositie ten slotte voor geopend. Hierna voerde de heer H. Stulemeijer, bur gemeester dezer stad, het woord, en wel hoofdzakelijk om den heer Dinkelaar te prij zen als den besten verdediger van de belan gen der cursisten en hem voor al zijn moeite dank te brengen Vervolgens was het woord aan den heer v. Geelen, den vertegenwoordiger van den Minister van sociale zaken. De directeur-gene raal sprak zijn groote waardeering uit voor hetgeen Schiedam voor zijn werkloozen deed. Als gemeentebesturen ons om inlichtingen in zake de organisatie van cursussen vroegen, dan hebben we meermalen Schiedam ten voorbeeld gesteld. Het werk, dat gij hier doet, strekt op die manier niet alleen tot zegen van de werkloozen in deze gemeente maar ook tot dien van ons heele arme volk. Dat hebt gij met uw beperkte middelen bereikt. Regeeren is vooruitzien en later zal blijken, dat wie er voor gezorgd heeft, dat de ont wikkeling van het volk op peil blijft, dat die de menschen paraat gehouden heeft voor het werk, dat er weer eenmaal zal zijn. In de industrie doen zich steeds wijzigingen voor en daarvan moeten de arbeiders op de hoogte blijven, terwijl ze verder eenige theoretische kennis moeten bezitten. En daar, aldus de heer Geelen, en daar werkt gij aan mee. Met een woord van hulde aan wethouder Dinkelaar en dr. Smit, beëindigde spr. zijn toespraak. LANGS DE STANDS. Na de openingsplechtigheid zijn de genoo digden de tentoonstelling gaan bezichtigen, en al rond wandelend hebben zij kunnen consta- teeren, dat de dames en heeren cursisten niet stil gezeten hebben doch den tijd op de nut tigste wijze hebben besteed. Het is allemaal geen vakwerk, dat hier is verricht, omdat velen een cursus volgden in een vak, dat ze alleen maar uit liefhebberij beoefenen of om hun ontwikkeling tp vergrooten, maar toch leert een rondgang langs de stands weer eens over duidelijk, dat waar een wil is, ook een weg bestaat, terwijl men tevens ervaart, dat de leeraren en leeraressen degelijk onderwijs ge ven en eischen weten te stellen. Een zeer groote verscheidenheid van voort brengselen van handenarbeid ligt in de ver schillende lokalen uitgestald en wat er uit hout en ijzer is vervaardigd, is meestal met primitieve instrumenten in elkaar gezet, het geen de bewondering voor het gepresteerde slechts kan verhoogen. We zagen o.a. wasch- rekken, emmers, gieters, stalen matrassen, kasten, theetafels, uitgezaagde lampekappen, kolenkitten en zelfs stalen meubelen, waarvan de houten zittingen uit het land afkomstig zijn. In de afdeeling modelmakerij bevinden zich miniaturen van vliegtuig-propellers en ook 't model van een zeesleepboot, terwijl de radio stand eenige ontvangtoestellen bevat, die echter wegens de kostbaarheid van het materiaal weer uit elkaar genomen zullen worden om dan weer eens te worden opgebouwd. Het gaat bij de cursussen om het verrichten van nuttigen ar beid met een goed resultaat, en niet om het ezit van een prachtig product, al mogen werk stukken, die niet te duur hebben gekost, mee naar genomen worden. Wat de timmerlieden hebben gemaakt, wordt door de schilders verfraaid, hoewel er onder dezen ook ziJn die zich speciaal met reclame bezig houden. Ook zuiver artistiek schilderen wordt beoefend, hetgeen uit de tallooze aqua rellen blijkt. Netjes beschreven cahiers geven een over zicht van het onderwijs in talen enz., dat de Schiedamsche werkloozen kunnen volgen, ter wijl een wassen pop, die dik in het verband op een baar ligt, de bezoekers er van in kennis heeft te stellen, dat tal van werkloozen in de geheimen der „eerste hulp" zijn ingewijd. Een groote zaal bevat zoo goed als niets dan producten van naald-arbeid, en het behoeft wel geen betoog van hoe ontzaglijk groot nut de betreffende cursussen zijn. Gisteravond, den eersten avond, dat de ten toonstelling voor het publiek was, is het zeer druk geweest: ruim 450 bezoekers zijn een kijkje komen nemen om het schoolgebouw daar- Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere oft'iciëele af- en aankondigingen van hel Gemeentebestuur. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland ingevolge het bepaalde bij art. 20, le lid, jo. art. 3 der Drankwet Staatsblad 1931, no. 476), bij hun besluit d.d. 25 Juni 1934 is vastgesteld de dijst van gemeenten, waarin een bebouwde kom is van meer dan 5000 inwoners, in welke het voorschrift omtrent de splitsing van den kleinhandel in sterken drank in het bedrijf van tappen en slijten van tóepassing is, op welke lijst o.m. voorkomt de Gemeente Schie dam; en herinneren eraan, dat vóór 21 Juli a.s. van dit besluit voor eiken belanghebbende, hou der eener vergunning in deze gemeente, be roep op H. M. de Koningin openstaat. SCHIEDAM, 3 Juli 1934. na vol bewondering voor het geëxposeerde te verlaten. Heden en morgen blijft de tentoonstelling nog geopend. De entree-prijs is buitengewoon laag gesteld. De cursisten, die de tentoonstelling tegen en- trée hebben bezocht, mogen hun bezoek gratis herhalen, mits zij dan tevens een betalenden bezoeker meebrengen. ZOMERAVOND-COMPETITIE Voor de zomeravond-competitie worden deze week de volgende wedstrijden gespeeld: 4 Juli: Romi—D. E. S. en 6 Juli: V. G. S.—V. V. R. FOTOWEDSTRIJD STERREBOSCH De jury voor den fotowedstrijd, welke ter gelegenheid van het zilveren jubilé van het Sterrebosch wordt georganiseerd, is uit de volgende heeren samengesteld: tandarts L. J. Bernard, C. Duider, S. Zoetmulder, J. Verburg en H. C. v. d. Gaag. KAMPIOENENTOURNOOI Woensdagavond om 7 uur wordt op het ter rein Boschhoek gespeeld de wedstrijd S. F. C. Ursus. Scheidsrechter Weij zal den wedstrijd leiden. FIETSEN GESTOLEN Ten nadeel n van C. B. uit Rotterdam is Zon dagavond op de Lange Haven een rijwiel ge stolen. Vrijdag» fond is op de Vlaardingerdijk een rijwiel ontvrvemd ten nadeele van P. B. uit de Aleidustnatt. VECHTPARTIJEN De politie heeft Zaterdagmiddag assistentie moeten verleenen bij een huiselijken twist bij de familie M. aan den Parallelweg, waar de vader en de zoons elkaar te lijf gingen met een slijpplank. De vader moest er van door gaan om te voorkomen, dat hij op ernstige wijze werd mishandeld. C. d. N. deed aangifte bij de politie, dat hij op de Broersvest was mishandeld door A. de L. van hier. Deze was beleedigd door de N„ doordat die hem uitschold. De L, gaf den an der daarop een klap en een schop, waarop de aldus mishandelde de L. wist te „scheppen". De ze heeft beloofd de schade aan de jas van de N. toegebracht, te zullen vergoeden. AANRIJDING Zaterdagmiddag is de wielrijder C. M. uit Rotterdam op de Damlaan aangereden door een anderen fietser. Deze liep na het ongeval de Tuinstraat in om aldaar in een der huizen te verdwijnen. De fiets van M. werd bescha digd. UIT HET S. Z. C.-KAMP Maas 5—S. Z. C. 4 Zaterdagmiddag speelde het vierde zevental van S. Z. C. een vriendschappelijken waterpolo- wedstrijd tegen een jeugdzevental van „Maas" uit Rotterdam. Het werd een prettige wedstrijd welke door Maas met 50 gewonnen werd. De grootere routine van Maas gaf den doorslag. Voor S. Z. C. speelden A. Oosterholt, doel; J. Verhaaff, J. Rieken en J. Osterholt achter; D. v. d. Krijl, W. de Jong en C. v. Luyck, voor. Morgenavond speelt Dames S. Z. C. I te gen Barendrecht I; Heeren S. Z. C. I tegen Gouda I te 7.45 uur. KORFBAL Zaterdagmiddag hebben twee twaalftallen van de S. S. V. „Vlug en Lenig" met succes rasp. tegen „Bolnes" en „Barendrecht" gespeeld. V. en L.Bolnes eindigde in een 55 gelijk spel. Nu reeds bleek, dat verschillende V. en L.-ers er aardig kijk op beginnen te krijgen. Onder leiding van den heer P. Visser wordt begonnen. Bolnes neemt al vlug de leiding, maar V. en L. maakt door W. Wit gelijk. Dan geeft mej. v.d Sloot V. en L. de leiding met een zeer goed doelpunt, waarna Bolnes spoedig op 3—2 komt. Weer weet V. en L. gelijk te maken, doch nog vóór de rust is het 43 voor Bolnes. Na de rust maakt V. en L. eerst gelijk en neemt dan de leiding resp. door de Jeu en v. d. Hamer Jr. Even voor het einde maakt Bol nes gelijk, zoodat het einde met 55 komt van dezen zeer prettig gespeelden wedstrijd. V. en L.—Barendrecht leverde de eerste over winning voor V. en L. op n.l. 21. De rust ging in met 11 en na de rust maakte mej. Post de winnende goal. In totaal zijn deze wed strijden, na de eerste nederlagen van V. en L. wel een succes geworden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 1 Juli. Aangekomen Ned. s.s. Minnewater, ledig van Velsen om kolen te bunkeren aan de steiger Oosterhaven, het ver trok naar Archangel. SCHIEDAM. 2 Juli. Vertrokken: Lethlandsch s.s. Kaups naar Nordenham; Ned. s.s. Bella- trix. ledig naar Archangel. SCHIEDAM, 3 Juli. Vertrokken Fransch s.s. Baoule met stukgoed naar West Afrika via Duinkerken. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 30 Juni—2 Juii. GEBOREN: Albertus G„ z. van A. G. Bek en E. Poelman, Kortlandstraat 17. Johannes, z. van J. H. van den Bosch en J. M. van Dijk, IJsselmondestraat 92. Catharina, d. van A. Bruggeling en M. Hagestein, Hagastraat 40. Gerrit, z. van P. van Noordennen en G. Cle ments, Huijsmansstraat 69. Maria M. C. d. van E. J- de Vette en C. van der Laar, L. Costerstraat 31. Christiaan G. z. van M. Jilabel en J. M. Verlinde, Vlaard.dijk 331, KINDERDAG 'Ingezonden). Weet ge 't al? De nu komende Zaterdag den 7en Juli, noemen we: Kinderdag. Weet ge waarom? Dan zijn alle meisjes en jongens, vrouwen en mannen, die voor een góed werk wat over hebben en die graag een handje toesteken als er wat nuttigs te doen is, in de weer voor den kleinsten mensch, voor het meest hulpbehoevendste schepsel: de zuigeling. En gij ook? Zaterdag 7 Juli houdt de Schiedamsche Ver- eeniging tot bescherming van zuigelingen haar jaarlijksche collecte. Ditmaal dus niet met St. Nicolaas. We ko men nu om een zomergave, want de Vereeni- ging kan niet wachten en heeft nu geld noo dig. Zij heeft veel noodig en rekent dus op heel veel vlugge en ijverige helpers en helpsters. Doe je mee aan dit werk: Gij allen die iets S Laat Uw door ons 0 vertrek ken en bij verhuizing uw overlangen volgens voorschrift G. E. IL Mag. „'1 LICHfPtNU', foogstraa' 109, Tei.I8S?3 Keel. 13-JSi voelt voor awe verzorging van het kleine kind? Laat het dan omgaand even weten aan een der navolgende adressen: Mevr. A. Wisboom, Amalia van Solmstraat 6a; mevr. C. J. den BoerValk, Graaf Florisstraat 78; mevr. Hoogendijkde Groot, Tuinlaan 74; mevr. A. C. P. J. Dirkzwagerv. d. Schalk. Nieuwehaven 151Zuster Mulder, St. Liduina- straat 98a. Maandenlang heeft de justitieele afdeeling van het politiebureau aan de Groote Paauwen- steeg in spanning geleefd. Jan Jaarsma, alias Bernard Putman, die op zeer jeugdigen leeftijd als spoeljongen naar de Vereen. Staten trok, welk eerzaam beroep hij al spoedig verwisselde voor het aanzienlijk lucra tiever blijkende baantje van oplichter, ver scheen, zooals men zich nog wel herinneren zal, op een kwaden dag in Maart van het vorige jaar in Rotterdam, sloeg op ongeëvenaarde wij ze zijn slag, verdween met de Noorderzon en wist zich geruimen tijd aan de nasporingen van justitie en politie te onttrekken. Toen hij na enkele maanden nog steeds op vrije voeten liep zal hij wel een gevoel van vol komen veiligheid hebben gekregen. Maar hij rekende toen buiten den waard, in cassu buiten den Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke en den inspecteur van politie, den heer E. Beek man, die zijn spoor vonden en het daarna met een terrier-achtige vasthoudendheid volgden tot tenslotte in New-York zijn arrestatie kon vol gen. Het ligt wel eenigszins in de lijn van het be grip dat wij hebben over toestanden in Ameri ka dat Jaarsma kort na zijn arrestatie op een sensationeele wijze aan zijn bewakers wist te ontsnappen. Maar ondanks al zijn erkende kwa liteiten als misdadiger, een Dillinger blpek hij niet te zijn. Enkele weken na zijn ontsnapping werd hij te New-York in een milieu van zeer verdacht allooi teruggevonden en opnieuw ge arresteerd. Men heeft het toen beter geoordeeld hem maar zoo vlug als eenigszins mogelijk was naar Nederland te expedieeren. Met de „Veendam" is Jaarsma vanochtend ge repatrieerd. De ontvangst was, zooals te be grijpen valt, verre van hartelijk. Inspecteur Beekman heeft hem verwelkomd met de aan bieding van een stel stevige handboeien, van welk geschenk Jaarsma nolens volens onmid dellijk gebruik moest maken en onder sterke bewaking is hij naar het politie-bureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht. Morgen zal hij dit verblijf moeten verwisselen voor dat m een cel van het Huis van Bewaring. Brutale oplichting van een hotelier. Het zou ons te ver voeren om de feiten waar aan hij zich tijdens zijn verblijf in Rotterdam schuldig maakte en waarvan wij destijds een uitvoerig verslag gaven nog eens tot in de finesses op te halen. Men zal zich deze geruchtmakende affaire nog wel herinneren als wij releveeren dat in Maart van het vorig jaar bij een hotelhouder hier ter stede een uiterlijk hoogst charmante jongeman verscheen, die er in slaagde zich bij de familie zoo in te dringen dat hij na verloop van tijd meer als een kind des huizes dan als een hotel gast werd beschouwd. De heer Jaarsma bleek over een verzameling relaties met tal van voor aanstaande personen in de wereld te beschik ken, die menige groote staatsman hem zou be nijden en album's vol met foto's en eigenhandig geschreven opdrachten van staatslieden, vorste lijke personen, grootheden uit Hollywood en vele anderen iieten geen twijfel over aan de waarheid van zijn avontuurlijke en ongetwij feld hoogst interessante verhalen. Totdat op een avond de heer Jaarsma zijn waren aard deed kennen. 's Avonds was hij met de vrouw van den ho telier en nog een dame naar de bioscoop ge gaan. Toen hij de kaartjes had genomen zei hij dat hij nog even moest opbellen. De dames moesten al vast naar binnen gaan. Jaarsma verdween en kwam niet meer opda gen en toen zijn gezelschap eindelijk achter docht begon te koesteren en samen met den ho telhouder naar hem op zoek ging kwam men tot de ontstellende ontdekking dat de man spoorloos was verdwenen met medeneming van een bedrag van duizend gulden uit het hotel. De hotelhouder was niet voor dit geld alleen de dupe want gedurende den tijd dat Jaarsma in het hotel had gelogeerd had hij nog geen cent betaald. Wel had hij kans gezien van de echt- genoote van den hotelhouder een bedrag van 200 te „leenen". De politie kreeg twee koffers in handen die Jaarsma had achtergelaten en waarin zich be halve een verzameling pornografie de beroemde albums met foto's en opdrachten bevonden. Met dit nog al schaarsche materieel ving men de nasporingen aan, die aanvankelijk niet het minste resultaat hadden. Jaarsma bleek onvind baar te zijn en het eenige wat men van hem te hooren kreeg was tijdens een verblijf van de bekende filmster Jeanette Mac Donald in onze stad. Deze dame bleek den gezochte onder den naam Bernard Putman te kennen en zij ver keerde in de veronderstelling dat hij in Ame rika correspondent van een Nederlandsch dag blad was. Later bleek dat Jaarsma in deze voorgewende kwaliteit vele van zijn relaties had gemaakt. Ook met de inlichting van mejuf frouw Mac Donald kwam de politie niet veel verder. Men liet de zaak echter niet los en tenslotte kreeg men inlichtingen die tot Jaarsma's ar restatie zouden leiden. De zaak op den ouden voet voortgezet. Men kwam er achter dat Jaarsma in verschil lende landen van Europa, o.a. Frankrijk had gezworven en tenslotte van Hamburg uit met een Duitsche boot naar Seattle was gevaren. Van daar had hij kans gezien over de grens van de Vereenigde Staten te komen. Toen men dit wist stelde de officier van justi tie, mr. Meischke zich onmiddellijk in verbin ding met den Nederlandschen consul-generaal te New-York, den heer W. J. Montijn terwijl in specteur Beekman de medewerking verkreeg van een van zijn persoonlijke relaties in San Francisco, den bekenden criminalist professor E. O. Heinrich. Laatstgenoemd^ wist te bewer ken dat Jaarsma's portret en signalement met een verzoek tot opsporing in verscheidene Ame- rikaansche kranten verscheen. Het net was gespannen en kon steeds verder worden toegehaald. Het verloop van de zaak werd hier natuurlijk in de uiterste spanning gevolgd en het was werkelijk een verademing toen het bericht binnenkwam dat Jaarsma, alias Putman, die de zaak op den ouden voet bleek te hebben voortgezet en zich inmiddels in New- York weer aan tallooze oplichtingen had schul dig gemaakt, op 25 April in die stad was gear resteerd en onmiddellijk naar de gevangenis op Ellis-eiland was overgebracht. Sensationeele ontvluchting. De vogel was gevangen maar het net zou blijken mazen te hebben. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis kreeg Jaarsma kiespijn en men moet wel een zeer hondsch mensch zijn als men iemand die aan deze knagende kwaal laboreert niet in staat stelt daarvan genezing te zoeken. De gouver neur van Ellis-eiland was blijkbaar geen hondsch mensch en Jaarsma kreeg toestemming om zij het onder bewaking, een tandarts in New-York te bezoeken. Drie maal ging Jaarsma naar New York en kwam terug. Den vierden keer zag hij kans aan de waak zaamheid van zijn begeleiding te ontsnappen en kalmweg in de menigte te verdwijnen. Hoe hij daarin is kunnen slagen zullen wij vermoedelijk wel nooit precies te hooren krijgen maar, zoo als wij reeds schreven, deze sensationeele ont vluchting past wel eenigszins in het kader van 'de vreemde gebeurtenissen die zich bij de be strijding van de misdaad in de Nieuwe Wereld plegen af te spelen. Men moest weer aan het zoeken gaan. Lang heeft dit zoeken niet geduura. Op 27 April werd Jaarsma te New-York in een misdadigersmilieu aangetroffen en onmiddellijk gearresteerd. Dezen keer nam de Amerikaansche politie geen enkel risico en zij zette hem op de „Veendam" die Jaarsma vanochtend*in Rotter dam en in handen van inspecteur Beekman af leverde, die, met volle waardeering van de capa citeiten van zijn arrestant hem grondig fouil leerde, de „polsmofjes" aan'deed en onder voort durende bewaking naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg deed overbrengen. Na verloop van tijd kan men nog een inte ressante rechtszaak voor de Rotterdamsche rechtbank verwachten want het dient erkend te worden dat de heer Jaarsma een vindingrijk mensch is. De laatste avonturen. Gebleken is dat na zijn vlucht uit Rotterdam, Jaarsma in Amerika zijn aandacht speciaal op hotelhouders gericht is blijven houden. Hij placht in hotels zijn intrek te nemen en na eenige dagen op hoogen toon te komen me- dedeelen dat hij bestolen was. Om schandaal te voorkomen keerden de hotelhouders hem in de meeste gevallen een ruime schadevergoeding uit zonder de politie in de zaak te betrekken. Het brutaalste stukje haalde hij in een hotel in San Francisco uit. Daar vond men op een dag in zijn badkamer de lamp in gruizlementen op den vloer liggen. Jaarsma beweerde dat het ding plotseling naar beneden was komen zetten en dat hij zich om het projectiel te ontwijken, ernstig had bezeerd aan den badrand. Op hoogen toon eischte hij schadevergoeding en 1500 dollar rijker dan hij gekomen was verliet hij het hotel. Truth is often stranger than fiction Het veelbewogen leven van den spoeljongen Jan Jaarsma zou wel in staat zijn deze uitspraak volkomen te bevestigen. Verdachte in laatste instantie vrij gesproken. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in laatste instantie den koopman P. B., wonende alhier vrijgesproken van de aanklacht wegens brandstichting. Verdachte was door de recht bank alhier veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf wegens tenlastegelegde brandstich ting in zijn woning aan de Oosterzeestraat, waarbij hij de meubelen met terpentijn had begoten. Het gerechtshof te Den Haag bevestigde het vonnis. Na revisieverzoek door den Hoogen Raad der Nederlanden werd schorsing van de tenuit voerlegging gelast en de zaak ter behandeling verwezen naar het Bossche Hof. Een voorbijganger zag twee mannen inbreken. In den afgeloopen nacht zag een voorbij ganger twee mannen inbreken in het winkel pand van de firma S. de W. aan den Mathenes- serw.eg. Hij waarschuwde onmiddellijk een agent, doch bij diens aankomst waren de beide inbrekers gevlogen. Later in den nacht is het de politie toch gelukt de mannen aan te hou den, Zij waren de 28-jarige loswerkman A. R. en de 30-jarige varensgezel J. S. Beide mannen waren in het bezit van een gestolen fiets. Zij zijn in bewaring gesteld. Het s.s. Veendam van de Holland Amerika Lijn kwam hedennacht van New York te Rot terdam aan met 128 passagiers eerste klas, 107 pasagiers toeristenklas en 164 passagiers derde klas. Verwacht wordt; Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Noordelijken of Noord-Oostelijken wind. half tot zwaar bewolkt, droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 9,52 tot 's morgens 4,16 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius R. K Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden InstrumenieD beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot balt li repetitie van het gemengd koor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Dinsdag bestuursvergadering R K Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw K K. Volksbond. lederen Woensdagavond om balf 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v a Putten). Groote zaal van den R. K Volksbond lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum lederen Woensdag om liall 9 bestuursvei gaae- ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond lederen Woensdagmiddag van half 5 tot balf O repetitie voor de jongens van net kinderkoor van den K K Gorzen in bel Parochienui» lederen Woensdagavond van half a tot balt li repetitie Kotimkl. Zangvereenigmg Schiedam» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw Eendracht lederen Donderdagavond van 810 uui repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van deo K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. 14. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk ThUm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paul us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 so ciale ontwikkelingslezing voor ledeD der Schie damsche locale Gezellenvereeniging onder lei ding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers eo aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Woensdag 4 Juli Reddingsdemonstratie van de S. B. R. Zwem inrichting voor dames, Havendijk 8 uur. Vrijdag 6 Juli. Inlevering der vacantiebonnen en zegels voor R. K. georganiseerde bouwvakarbeiders. R. K. Volksbond, van half 8—half 9. Voor on georganiseerden van half 99 uur. Zaterdag 14 Juli Réunistendiner van oud-H. B. S.-ers, Caland, Rotterdam, 7 uur. Dinsdag 10 Juli Algemeene jaarvergadering van de R.K.S.V. Excelsior, Amstelbron, Broersvest, 8 uur. 3 Juli: Diergaarde, Haarlemsche Orkestver- eeniging (symphonieconcert), 8 uur. 8 Juli: Diergaarde, Rotterdamsch solisten Ensemble, 3 uur; Harm. Orkest Rott. Philh. Genootschap m. m. v. „Apollo", 8 uur; Doelen- tuin, Kon. Mil. Kapel 0. 1. v. W. Boer, 8 uur. 10 Juli: Diergaarde, Haarlemsche Orkest- vereeniging,, 8 uur. 13 Juli: Diergaarde, Harm. Orkest, Rott. Philh. Genootschap, 8 uur. 15 Juli: Diergaarde, Rotterdamsch Solisten Ensemble, 3 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, 'n Zeer wild huwelijk (N.V. „de Rotterdammers") 8.15 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Juli in: Grand Theatre: „Wat vrouwen droomen" (voor volwassenen) Thalia: „Storm at Day break" (voor volwassenen) Olympia: „De Koning der Zigeuners" Royal: „De Jantjes' (voor volwassenen) City: „Het betooverae Huis" (voor volwassenen) Lumière „Friede- rike" (voor volwassenen) Colosseum „Een nacht Cairo (voor volwassenen) Studio: „Nachtvlucht" (voor volwassenen) Luxor: „De secretaresse van meneer" Oostertheater: '.Wie sag' ich es meinem Mann?" (voor volwas senen). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, Eendrachtsweg 27: Fransche en Hollandsche schilderkunst Museum Boymans: Nederland- sche teekeningen van oude meesters uit de verzameling F. Koenigs. Rotterdamsche Kunstkring: werken van G. H. Breittner (tot 15 Juli). Academiegebouw, Coolsingel: Recla mekunst (tot 9 Juli). Rotterdamsche Kring: Maasgezichten. Stdio '32: Rotterdamsche beel dende kunstenaars. Gebr. Koch, Noordblaak 23: werken van Johan Meyer (tot 18 Juli). Stichting van WyngaardenBoot: Fransche af fiches. SCHIEDAM, 3 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn Per H L ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling f0.80 a 0.90. koopje RlJWIELONDERDEELEN en BANDEN Beck 123S 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1