dTcT spanjersberg „ADRESSEN' Stuyvenberg's Triplex STADSNIEUWS Fa C. C.v. d. HEIJDEN IMËER CAFÉ BLIEKENDAAL DONDERDAG 26 JULI 1934 R. K. MIDDENSTANDSBOND. Rede van den heer J. Bakker. EEN HOTEL VOOR DIEREN. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. dam ai Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM. GROOTE MARKT 31-33 TELEF. 6802 LOOD- EN ZINKWERKEN ELECTRISCHE-, GAS- EN KOLENHAARDEN temperatuur van het water. ONGELUKKEN. INBRAAK. GEMEENTERAAD VAN HILLEGERSBERG. Laat Uw LAMPEKAP ORNAMENTEN RIJWIELSPOREN EN DETECTIVES HM MER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ROTTERDAM. DE OVERVAL IN DE C. P. TIELESTRAAT. U. S. S. S. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Gisteravond hield de afdeeling Schiedam van den R. K. Middenstandsbond een alge- meene ledenvergadering in de bovenzaal van den R- K- Volksbond, onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. Brounts, die in zijn openingswoord vooral den heer J. Bakker, di recteur van het centraal bureau van den bond, begroette, die dezen avond als spreker zou op treden. Na de goedkeuring der notulen kwam de heer Bakker aan het woord. Als onderwerp had hij gekozen: „De les uit de geschiedenis". Er is, aldus snr. een tijd geweest van diep- godsdienstige herleving en van groote solidari teit. Niet dat in dien tijd alle menschen even goed waren. Ook in de middeleeuwen waren er wantoestanden, maar het egoïsme werd er ingedamd door de regeling der productie naar behoefte, en de vereeniging van arbeider en patroon in één organisatie. Maar daarna kwam er ongebreidelde vrijheid ten gevolge van de Fransche revolutie. "Wil de wereld in evenwicht kunnen blijven, dan dient er weer een organische structuur van de maatschappij ingesteld te worden en dient de egoïstische mensch aan banden te worden gelegd. Als wij eens een blik kunnen slaan in de vele gezinnen, waarin de armoede als van de muren druipt, wat zouden we onzen tijd dan beter begrijpen. Thans heerscht er niets dan strijd, als de wrange vrucht van het onge breideld egoïsme. De menschen zijn geen broe ders meer maar vijanden van elkander. Wat heeft de vrijheid ons gebracht? Geen welvaart of vrede. Slechts verrijking van den enkeling en verwildering der zeden. We zien thans bij een te veel aan goederen een erbarmelijk pau perisme. Naast vernietiging der productie, de honger. Zonder radicale hervorming van het economisch stelsel is de maatschappij reddeloos verloren. Het liberalistische stelsel is positief failliet geslagen. De middenstand heeft dat al heel erg gevoeld. Van de werkloosheid droeg hij eveneens de gevolgen en steeds worden er, tot zijn ondergang, maar weer nieuwe zaken gevestigd. Spr. wees in dit verband ook op het gevaar van de warenhuizen, de filiaalonderne- mingen en de coöperaties. Duitsche uitgeweke- neh kunnen hier maar ongestoord winkels °penen, soms om hier alleen maar producten fan Duitsche ondernemingen aan den man te brengen. In 1933 waren er alleen in Amster dam al 260 vreemdelingen, die zaken begon hen, en in Limburg 300. Is het dan overdre ven te beweren, dat de regeering zich aan o belangen van den middenstand niets laat liggen? Velen onzer gingen reeds onder in den chaos. Gelukkig is er kentering. Nadat de J stem had laten hooren, verschenen ei en brochures en ook in de katholle e standsorganisatie begon men een herstelling der maatschappij in opbouw van de corporatieve maat^C^ap^Jch^p^ willen ons zelf weer worden en de maatschap Pij opbouwen naar onzen geest. De organisatie Wees den middenstander den we°_L,n huln Men liet het met bij demonstreeren htóar gM ook de middelen aan ter hervorming van de maatschappij. Gezamenlijk moeten wij oprukken, als broeders den middenstand leiden door de donkerte van dezen tijd naar het licht der rechtvaardigheid. Aan de overheid vragen wij ordening en bescherming. Van de 900 m 193:1 nieuw gevestigde kapperszaken moesten er na wWge° maanden weer 400 verdwijnen. - vloed van nieuwe zakenlieden moet worden §ekeerd. Ook willen wij afdoende afweermid- delen tegen oneerlijke concurrentie. Het wetje alberse is eenvoudig niet meer toereikend. "Wij hebben maar twee millioen crisissteun 8®kregen, terwijl er voor land- en tuinbouw °nnoemelijk veel meer wordt uitgegeven. Is het 11 Wonder dat wij in verzet komen? Wij ^'"eti ordening op publiekrechtelijken grond- ag' al zuiien wij den opbouw zelf moeten Ver«chten n.L in bedrijfschappen of beroeps- standen zonaU de Paus die in „Quadragesimo heeft omêchreven. Geen ongebreidelde concurrent*" enno- minder economische dic tatuur maar de sociale rechtvaardinrdenin" llefde, belichaamd in een organischeoiden n maatschappij. Publiekrechtelijke bednjfsor Sht6 m verordenende bevoegdheid onde de Bedrman den ^aat. Dit is iets andcis dan adviseerendadunwet Verschuur, die alleen imrlonnt Uitbreiding van het asyl aan de Hoofdstraat. Het is er vreedzaam en proper. Of we eens een keertje kwamen kijken creteris^vaf 1eVVereeennSng "tot daadw«ke- Ihke Dierenbescherming alhier, om eens een bezoek te brengen aan het vergroote en ver beterde asvl aan de Hoofdstraat 159 hebben U niet lang naast ons laten liggen, en dit verhoogde blijkbaar de vriendelijkheid, waarmee wij gistermiddag werden ontvangen. Op de gesloten deur stond, dat wij op 153 moesten wezen, waar mej. Putters, de penning- meesteresse der vereeniging bleek te wonen, en deze leidde ons het asyl binnen, na te heb ben verteld, dat de voorzitter de heer van t Hoff, er nog aan het werk was. Het thans aanzienlijk uitgebreide hotel- en doorgangs huis voor honden en katten zou des avonds met eenige plechtigheid worden geopend. Het toeval wilde, dat wij op de verdieping van deze verbouwde pakhuisruimte, welke mej. Putters als eigenares gratis in huur heeft gegeven aan de vereeniging, de bezich tiging van het asyl begonnen, en hiermee wa ren wij in de katenafdeeling aangeland. De vroegere schuine daken zijn hier door voort zettingen van den buitenmuur vervangen, zoo dat de verdieping veel ruimer en ook minder zolderachtig is geworden. Een en ander is in vier lokalen verdeeld, die te zamen een op pervlakte van 80 M2. beslaan, en het eerste lo kaal, dat wij betraden, is dat voor de z.g. pen siongasten. Hier brengt mej. Mimi den dag door, wanneer zij gedurende eenigen tijd met als gezelschapsdame gebruikt kan worden. Dan betaalt de familie, die op vacantie gaat 60 cents per week, en de poes mag vrijelijk rondstappen of liggen soezen in een erg hui selijk ingerichte kamer met zeil op den grond, pluche-stoelen en schilderijtjes aan de behan gen wanden. Er zijn thans twee katten m deze pension-afdeeling ondergebracht, ter wijl het asyl verder nog aan 42 katten, die geenb aas of bazin hebben gastvrijheid ver leent. Zulke dieren worden nog al eens door kinderen naar de Hoofdstraat gebracht. Zondag 29 Juli a.s. zal de Weleerw. Pater A. Hendriks van de orde der Norbertijnen, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Liduinakerk, alhier. De neomist heeft gis teren in de kerk van St. Jans Onthoofding te Gemert (N.-B.) de H. Priesterwijding ont vangen. Illllllllllllllll is 't Goedkoopste en 't beste Alle soorten huisvlijtartikelen 106S 6 VLAARDINGERDIJK 1 Telefoon 68861 Zalen voor vergaderingen en partijen dispon Reel: 112S 4 Telefoon 68643 GEBR. BIJLOO Wij wensch^GVoegdheid verleent' als L n geen corporatiever en, dje de corDoratics tot organen VAN DE VIERDAAGSCHE. Niet alleen den eersten maar ook den twee den dag hebben de Schiedamsche deelnemers aan de vierdaagsche afstandsmarsch zich kra nig gehouden. De heer J. van Katwijk Janzn., de leider van de 10 Schiedamsche leden van den Bijzon dere Vrijwillige Landstorm, die marcheeren met het détachement Zuid-Holland van den B. V. L„ schrijft ons: Het detachement Zuid-Holland West met de Schiedammers zijn Woensdagmorgen half zes uur uitgerukt en om 3 uur in de kazerne terug. Prachtig weer, goede wegen, enkele blaren. Geen uitvallers! Voor mooi marcheeren toegejuicht door publiek en militairen. Gede fileerd voor den generaal. De drie padvinders van het Schotsche Vendel melden: „Zes uur start, goed wandelweer, iets lichter parcours dan Dinsdag. De omgeving is nog steeds mooi. Geen uitvallers; geen bla ren. Lange en Koot meldden zich om 12 uur 5 Verdoes komt veel later en meldt zich 2 uur 10. Allen nog in goede conditie. Helaas, nog maar 2 kuggen. Vrijdagavond keeren wij terug De politie-agenten Nicolaas, van Oers en van Krogten meldden slechts: „Alles in orde. Wij gaan verder". Van den alleen loopenden Schiedammer ont vingen wij bericht, dat alles goed gaat. Het weer is schitterend, de organisatie is prachtig, huisvesting en eten prima, en het loopen gaat vanzelf. Enkele Schiedammers hadden een paar blaartjes, maar de verzorging is goed, en vandaag zouden ze weer verder kunnen gaan. De wandelclub „Naar Buiten" houdt zich taai. Voor zoover was na te gaan, waren er ook onder deze Schiedammers geen uitvallers. BLOEMPJESDAG „HERWONNEN LEVENSKRACHT'. Zooals gemeld, zal Zondag 29 Juli een bloempjesdag worden gehouden voor de katho lieke t.b.c.-vereeniging „Herwonnen Levens kracht". Het comité roept thans jongedames op, die zich met den verkoop der speldjes wil len belasten. Zij worden voor verdere bij zonderheden naar een „Kleintjes"-advertentie in dit blad verwezen. Keel 121 S 7 ST. L1DUINASTRAAT 84a Behangerij Meubelmakerij - Stoffcerderij Reel. 137S 4 De temperatuur van het water in de Ge meentelijke Zweminrichtingen bedroeg heden 71 graden F. OPBRENGST SPELDJESDAG. De opbrengst van den speldjesdag, die Zaterdag j.l. voor de Ned. Ver. E. H. B. O afdeeling Schiedam, is gehouden, bedraagt 287.90 OP HEETERDAAD BETRAPT. Ten nadeele van de Unie-Maatschappij op de Nieuwe Haven zijn gisteren eenige melkkokers ontvreemd. De daders, B en zijn zoon, zijn op heeterdaad betrapt. JONGETJE TE WATER. Gisterenmiddag heeft een jongen zijn 7-jarig vriendje C. van Gj uit de Gasstraat in de Nieuwe Haven geduwd. Passeerende burgers hebben den jongen door handreiking gered. De 15-jarige A. F. uit de Josephstraat is in de Goudschestraat met zijn fiets tegen een auo "ereden en gevallen. Met een hoofdwond is hij fn het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno- en. De 39-jarige B. de R. van den Spaansche Bocht is bij het pand St. Job door een lorrie aangereden. Met een hoofdwonde en een rib- fractuur is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De 4-jarige J. S. uit de Pijperstraat is op den Crooswijkscheweg onder een vrachtauto geraakt. Met verwondingen aan den rechter voet is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg op genomen. Met valsche sleutels is vannacht ingebroken in den kruidenierswinkel van A. A. aan de Gedempte Botersloot. Er is een bedrag van 22 ontvreemd. Salarisdebatten Klassificatie steunverleening Lijn 23 nog niet op den Kleiweg! door ons overtrekken en bij vei huizing uw overli; ngtMi volgens voorschrift G, E. li. IVag. LIJHTPUNI", 1 oogstraa 109, Tel. 68634 Keel. 132ÖI Hoe „gelezen" wordt AANRIJDING. Gisterenmiddag heeft een vrachtauto, be stuurd door G. G. uit Rotterdam bij het ach- teruitzetten een luxe-auto aangereden, toen een file van auto's voor de Oranjebrug stond te wachten. De luxe-auto werd licht beschadigd. van den staat wiïlen zelf- zirhf organen, dic aUeen onder staatstoe- miriri s^an" n Duitschland heeft men den "ddenstand van alles beroofd, maar de groote warenhuizen en de coöperaties bloeien daar n°g- Zoolang Mussert nog een van de steun pilaren is van een coöperatie te Utrecht, wilien wij met de N.S.B. niets te maken hebben. Voorlichters in fascisme en nationaal-socia- üsme hebben wij niet noodig, ZÜ kunnen ons n'et rijker, alleen maar armer maken. Vervolgens vestigde spr. nog eens de aan dacht op de noodzakeiijkheid, dat iedere mid- ïrn'w,. is georganiseerd. Meer dan ooit v,ia„ïen wij naast elkander gaan, m de eerste nomS als katholieken maar ook als standge- blijvp"' vooral degenen, die buiten onze rijen be an 1 2iJo schuldig aan het gesol met onze De ordening begint bij ons zelf, densta m 'hag hef niet voorkomen, dat m.d- voorÏJgS grootbedrijven koopen, met .Zijn rede bTsloh„T' ^l^Bakker met een De voorzitter danktTÏnspreker voor zijn nieuwe leden Nadat men een gebe(i had gestort voor de hangs gestorven leden, de heeren Bertels en Koning, werden de leden opgewekt om deel nemen aan de jaarvergadering van den bond on 4 c j»»'<cigdaeiu'6 dg September, te Amsterdam. Dan zal tevens middenstandstentoonstelling bezocht kun- riim Worden- Naar de Centrale Raadsvergade- di 1 werd de heer A. J. Vredebregt afgevaar- niaJ. terwijl de heer B. J. Ter Braak als o';A ervangcr werd aangewezen. werd bèslltiatie£ van den heer G' L' Kamp' 'her voord dat de afdeeling een Schiedam- eandidaat Vacature in het hoofdbestuur Hierna d*°Ud SieUcn- üeehngen met ?e, v°°rzitter nog eenige mede- m de Boterslra-,? kking tof het Hanzelokaal Oppen eiken tw ,Waar de heer A. J. G. van zitting houdt voor v,dagavond van 8~9 uur die gratis worden boudkundige adviezen, gen te Rotterdam |!:gfVcn- Ook mr. Hoogewe- damsche middenstand eloos door de Schie- het bureau zijn inlicht? te consulteeren. Op organisatie te krijgen, "gen betreffende de vak-afdeelingen er gratisW'''' de besturen der Verder spoorde de vooiXGJtgaderen kunnen. deelnemen aan de middenstip aan tot het or OQ Qpntpmhpf ^^Isretrait.n Hip van 25—28 September te Noordsrelraite- die worden gehouden, en voorts za£ wachting, dat de leden zelf eens de ver" ■mg voor voor het winter-programma der afdeeT ideeën den dag zouden komen. e 11 Na een welbenutte rondvraag werd de üaclering gesloten. Ook voor deze zwervertjes ze zijn soms omdat ze ziek waren, ergens buiten de deur gezet is een afzonderlijk lokaal ingericht, en daarin is een stellage aangebracht, waar langs de miniatuur-tijgers op den 120 M2. groo- ten daktuin kunnen komen. Dien daktuin hebben we dezen middag ook nog even beke ken, na'twee ladders beklommen en toen ons hoofd even boven den rand van het dak uitgestoken te hebben. Katten, die babies hebben, bevinden zich in een speciale moederkamer, waar ze rustig haar eigen kinderen kunnen 'voeden, zonder dat vreemde zuigelingen het eigen kroost kunnen verdringen. Wat een honneponnig goedje die kleine poesjes! Er was er nog eentje bij met één dicht oogje. Dat had mama nog niet opengelikt, maar n" wreef de heer van 't Hoff or maar met wat boorwater over, en zie het diertje werd al heel gauw com pleet. In het zwerverskwartier bevindt zich een kat, die hier nu al vier maanden gratis onderdak geniet; de vereeniging maakt er dus &Eenkierde lokaal van de verdieping is als slaapkamer bestemd. Hier staan verschillende kistjes op pooten: de ledikantjes, waarin de poezen den nacht doorbrengen. Nadat we dit alles in ©ogenschouw hadden genomen, bracht men ons naar de honden hokken. Er logeeren thans vijf b a fers en koffers in het asyl, waaronder drie zwer vers, één betalende kostganger en dan nog een hond, die zwervend was maar al aan een haas is toegewezen. Beneden troffen we ook de gaskast aan, door middel waarvan dieren, die ongeneeslijk ziek zijn 0f al te gevaarlijk, pijnloos kunnen worden afgemaakt. U hebt gezien, aldus de heer van 't Hoff, aan het eind van onzen rondgang, de dieren vechten hier niet met elkaar. Tientallen kat ten bij elkaar en nooit ruzie, dat begrijpen de meesten niet, maar dat komt omdat de dieren hier volop te eten krijgen. Als de menschen honger hebben, beginnen ze óók te vechten.. Er heerscht hier in het asyl, naar wij za gen, niet slechts een voorbeeldige vrede, maar ook een groote reinheid, en dit ligt voornamelijk aan de menschen, die hier de lei ding hebben en die daarbij, wars van alle sen timentaliteit van een gezonde dierenliefde büjk geven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 25 Juli. Hendrica Jacoba, doch ter van J- G. Verboom en J. Verveen, Zwarte- waalschestraat 14; 23 Juli. Helena Maria, doch ter van A. J- M. van Schaick en M. c. Sanders, Prof. Kam. Onneslaan 135, 24 Juli: Abraham en Johannes Hendrik, zoons van a. van der Reijden en J. C. van Rij, Nassaulaan 75; 23 Juli: Elisabeth Cornelia en Cornells Johannes, doch ter en zoon van C. A. J. de Leede en G. M. Rood Maasstraat 99. OVERLEDEN: 23 Juli: G. J. de Reuver, 46 j„ Fabristraat 43; 24 Juli: J- van den Berg, 70 j„ Rotterdamschedijk 43. GEHUWD: 25 Juli: H. Ruseier 29 j. en E. S. M. Verrvoort 24 j.; M. van Lommei 31 j en J. P. Veringmeier 28 j.; D. Opschoor 28 A. Soeters 25 j.; A. Romijn 20 j. en P. A. van Leeuwen 17 j.; J. Wohler 28 j. en J. van den Berg 29 j.; C. Bijl 23 j. en D. van den Berg 23 j- ARBEIDSONGEVAL. Gisterenmiddag was een knecht van v. G. aan de Raam bezig met een laschapparaat, waarbij het ijzeren fust zoo heet werd, dat de bodem met kracht werd weggeslagen en aan de overzijde van de gracht terecht kwam. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. WAGEN IN HET ZAND GEZAKT. Gisterenmorgen is op den Vlaardingerdijk nabij de Algemeene Begraafplaats een melk tankwagen tengevolge van den dikken mist in het zand gereden en daarin weggezakt. Nadat de melk was overgeheveld, kon de auto weer op den rijweg gebracht worden. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 25 Juli. Aangekomen Duitsch s.s. Menes, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven. DELFZIJL, 24 Juli. Gepasseerd: motorschoe ner Drie Gebroeders, kapt. J. Vos, met steenen, van Högenas naar Schiedam. WISMAR, 23 Juli. Vertrokken: motorschoe ner Wega, kapt. H. Schier, naar Schiedam. GOEDKOOPE TREIN. Blijkens een advertentie in dit blad zal er een goedkoope trein rijden van Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en Dor drecht naar Goes, Middelburg (Markt) en Vlissingen op Donderdag 2 Augustus. Dader voor het Haagscbe Hof. °P 16 April j.l. had een alleenwonende da me, in de C. P. Tielestraat, mej. R., de huur op gehaald van eenige haar toebehoorende hui zen. Zij begaf zich met 51.50 naar huis. Even nadat zij thuis kwam, hoorde zij bellen. Op haar opendoen ging zekere J. V. naar binnen, blijkbaar met de bedoeling om diefstal te ple gen. Hij hield mej. R., die hevig gilde, de hand voor den mond en bedreigde haar met een re volver. Toen voorbijgangers op de deur kwa men bonzen is verdachte weer verdwenen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde verdachte wegens poging tot diefstal, vooraf gegaan door geweldpleging, tot 1 jaar gevan genisstraf. Verdachte beweerde voor het Haagsche «oi dat hij alleen de juffrouw maar tot zwijgen heeft willen brengen. Hij had niet de bedoeling te stelen.. Een broeder van verdachte, als getuige ge hoord, verklaarde, dat verdachte hem eenige da<*en te voren een revolver had laten zien met de°mededeeling, dat hij van plan was, te gaan inbreken. De procureur-generaal noemde de straf clement en eischte bevestiging. Vonnis bevestig De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde zekeren J. V. tot één jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweldpleging, ten nadeele van de alleenwo nende mej. R., in de C. P. Tielestraat te Rot terdam. In hooger beroep had de procureur- generaal bij het Gerechtshof bevestiging van het vonnis geëischt. Het Hof bevestigde het vonnis. In de Woensdagavond gehouden zitting van den Hilligersbergschen raad werd besloten de brandweer te reorganiseeren. Daarvoor werd het reeds toegestane crediet van 974.ver hoogd met 11.325.—, waarvoor zal worden aan geschaft een auto-motorspuit, een slangen wagen, een complete alarmcentrale met alarm- schelleninrichting voor de geaffecteerden, ter wijl ook de kosten voor berging daarin begre pen zijn. Een crediet van ƒ2600— werd verleend om de huisvesting van het 4e leerjaar der tweede openbare school voor u.l.o. mogelijk te maken per 1 September. Daarna bracht de agenda ons op een drieledig voorstel, dat ten eerste bevatte een verordening op den rechtstoestand van de ambtenaren van politie; ten tweede een salarisregeling voor burgemeester, secretaris en ontvanger; ten derde een algeheele herziening der salarisverordening. De voorzitter, burgemeester F. van Kempen, stelde voor eerst de gelegenheid te geven over deze stof een algemeene beschouwing te hou den. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. De heer Mensen (S.D.A.P.) stelde de vraag, waar om er een nieuwe salarisverordening moest komen. Den druk van bovenaf vond spr. maar een schijnmotief en volgens hem was het voor het college dan ook een aan den leiband loopen van sommige groepen, die naar salarisverlaging geroepen hadden. De heer de Lijster (V.B.) kon geen genoegen nemen met 't behoefte-element, dat in de salarisverordening verwerkt is. Loon naar prestatie is voor zijn fractie de eenig aan vaardbare stelregel. Kindertoeslag is volgens spr. op zijn plaats bij een steunregeling en dgl. Daarom stelde spr. voor den kindertoeslag en ongehuwden-aftrek niet in te voeren. De heer Jansen (R. K.) wees op den nadeï- ligen invloed, dien salarisverlaging door de overheid gehad heeft op 't particuliere bedrijf, Spr. wees bemoeiingen in deze door de reges- ring af, zoolang zij zelf geen maatregelen nam tegen cumulatie van betaalde functies. Tevens wilde spr. weten, wat verstaan moest worden onder de benaming „architect" in de bezettings verordening voor openbare werken. De heer v d Have (A. R.) verklaarde, dat zijn fractie de argumenten, die aan de nieuwe salarisver- ordening ten grondslag liggen, aannemelijk achtfe ook al lag er in de verordening een ten- denz' tot verlaging. Wel had de fractie bezwaar tegen de ongelijke behandeling der ambtenaren. Van de minstdraagkrachtigen wordt in deze herziening het grootste offer gevraagd. Ln ofschoon zijn partij in beginsel voor kinder toeslag is, kan zij de practisch daaruit voort vloeiende salarisverhooging voor de hoofdamb tenaren niet accepteeren. Persoonlijk is spr. verder nog tegen ongehuwden-aftrek en vindt, dat de minimum-kindertoeslag van ƒ40.— ge bracht moet worden op 60.daar men dan consequent de salarisregeling voor Rijksambte naren imiteert, die blijkbaar aan het heele ont werp ten grondslag ligt. De heer Spronkers (S.D.A.P.) gelooft niet in een ingrijpen der regeering na de toepassing van de 10 pet. aftrek. De voorzitter merkt op, dat als men principieel iets voelt voor kinder toelage men verstandig doet het ingediende voorstel zonder uitstel te aanvaarden, daar het zeer waarschijnlijk zal neerkomen op nu of nooit. Na nog heel wat op- en aanmerkingen van verschillende leden, is de zaak doodgepraat en is stemming aan de orde. De heer Spronkers (S.D.A.P.) deelt mede, dat zijn fractie niet zal tegenstemmen, indien de ongehuwden-aftrek vervalt. Het college zegt toe, niet ongenegen te zijn althans voor de werklieden, niet voor de ambtenaren, deze concessie te doen. Dit compromis vindt bevrediging, zoodat uit eindelijk de aldus gewijzigde salarisherziening met meerderheid van stemmen werd aangeno men' en de andere voorstellen met algemeene stemmen. Hierdoor zijn de algemeene beginse len, die de commissie-Schouten voorstaat, in de salaris-politiek van de gemeente volledig verwerkt. De tweede kluif, die de raad te verwerken had, was de steunverleening aan werkloozen. Aanvankelijk had de minister van Sociale Zaken Hillegersberg voor het in aanmerking komen van rijkssteun ingedeeld in de vierde klasse, voor de land- en tuinarbeiders in de 7e klasse. Het college heeft zich daar niet mee kunnen vereenigen en de wethouder van Sociale Zaken, de heer Daniels (R. K.), heeft met veel tact en beleid weten te verkrijgen, dat de minister zijn eerst genomen besluit gewijzigd heeft en de gemeente ingedeeld heeft in de derde klasse, met uitzondering van de land- en tuinarbeiders, die in klasse 7 gehandhaafd bleven. De raad had niets dan woorden van lof over dit gedeeltelijk succes, ofschoon de S. D. A. P. de regeling op zich toch wreed noemde. Het lot der werkloozen bleek verder elk raads lid zeer ter harte te gaan en B. en W. werden daarom ook uitgenoodigd alles te doen wat hun positie kan verbeteren, speciaal wat betreft de land- en tuinarbeiders. Zonder hoofdelijke stem ming besloot men de rijksregeling te aanvaar den. Als dessert kwam op tafel: verlenging van tramlijn 23 over den Kleiweg tot aan de Balse- mijnstraat. 't College stelde voor thans uitvoering te kun nen geven aan het besluit van 20 Februari 1934, waarbij deze kwestie in principe was aangeno men. De concept-concessie van Rotterdam bleek daarna echter afwijkend te zijn van de voor- loopige onderhandelingen, zoodat eenige raads leden bezwaar maakten over dezen gang van zaken. De heer Steeman (R. K.) diende een motie in, waarbij op het eerst genomen besluit wordt teruggekomen en waarin wordt besloten het geheele verbindings- en verkeersvraagstuk in studie te nemen onder deskundige voorlich ting, bij voorkeur onder leiding van den te benoemen directeur van gemeentewerken. Breedvoerig werd hierover gediscussieerd; De anti-revolutionairen en vrijheidsbonders ble ken vóór de motie te zijn. De heer Spronkers (S.D.A.P.) veroordeelde de politiek van den heer Steeman als zijnde beneden de waardig heid van een gemeente als Hillegersberg, deed dit echter zoo onhoffelijk en platvloers, dat de gemoederen warm liepen en een waar incident brak uit toen spr. den raadsleden corruptie in deze zaak verweet. De heer Breedveld eischte bewijzen en anders amende honorable. De heer Spronkers gaf geen van beide en liep boos weg, niettegenstaande de standing van Hille- gersbergs raad! Daarna werd de motie-Steeman met meerder heid van stemmen aangenomen. GEEN ONJUISTE REDENEERING, DOCH EEN VERZUIM Het is natuurlijk een vaststaand feit, dat een oroote detective met behulp van een vergroot glas en een brandende pijp de meest verbazing wekkende en sensationeele ontdekkingen kan doen, met het gevolg dat de meester-misdad ger aan de galg komt te bengelen. (Meester-misua- digers, die door groote detectives worden ge snapt, komen altijd aan de galg.) Het komt echter wel eens voor, dat het ver grootglas, en zelfs de brandende pijp niet in staat blijken, voldoende licht in de duistere za ken van den meester-misdadiger te werpen, om den grooten detective gelegenheid te geven, het hoofdbureau van politie op te bellen met het verzoek den dievenwagen te sturen, om den boosdoener de lange reis naar de galg te doen aanvaarden. In zoo'n geval moet de groote de tective zich tevreden stellen met de lapmid delen, die zijn beroep kent, namelijk deducee- ren en combineeren. En als men zich eenmaal in de vangarmen van het combineeren en de- duceeren geworpen heeft, komt men onver mijdelijk, temidden van tallooze andere treite rende problemen, te staan voor de. vraag Kan men uit het spoor, teweeggebracht door een rijwiel, afleiden, in welke richting zich de fiets voortbewoog Aan dit vraagstuk scherpen sinds een paar weken de lezers van het Londensche Zondags blad, de „Observer", hun zinnen. Het probleem is niet nieuw meer. Het vond zijn oorsprong in de „grootste" redeneer-fout, welke, naar men meent, Sir Arthur Conan Doyle zijn beroemden grooten Detective, Sher lock Holmes, heeft laten maken. Deze fout komt voor in "The Adventure of the Priory School", een avontuur van Holmes, dat overigens als een van Doyle's beste korte verhalen beschouwd wordt, maar zijn ver maardheid voor een deel toch wel dankt aan het probleem van het rij wielspoor. In den loop van hun onderzoek vonden Hol mes en TTatson op de heide achter de school de indrukken van een rijwielband. „Zooals je bemerken zult" zeide Holmes, „werd dit spoor gevormd door een wielrijder, die kwam uit de richting van de school". „Of die ging in de richting van de school", merkte Dr. Watson op. „Neen, neen, beste Watson. Het diepere spoor is "natuurlijk van het achterwiel, waarop het gewicht rust. Gij zult opmerken, dat het op verscheidene plaatsen over den ondieperen in druk van het voorwiel is heengegaan en dezen heeft uitgewischt. Ongetwijfeld kwam de wiel rijder uit de richting van de school." De lezer van de „Observer", die de vorige week opmerkte, dat het achterwiel steeds het spoor van het voorwiel zal uitwisschen op punten, waar het dit kruist en dat Holmes hier uit dus onmogelijk de richting kon afleiden, kwam met de nachtschuit, want jaren geleden, toen "The Adventure of the Priory School" pas uitgekomen was, ontving Conan Doyle tal van brieven, waarin critiek uitgeoefend werd op de gevolgtrekking, welke hij zijn grooten Detec tive had laten maken. Het is niet de eenige maal geweest, dat deze Homerus van het detective-epos geslapen heeft, maar waarschijnlijk is toch de flater van het rij wielspoor de meest algemeen bekende, die hij gemaaïct heeft. Hij zelf nam, naar aanleiding van de uitge brachte critiek proeven, en kwam tot een con clusie, die hij in zijn „Herinneringen" als volgt weergegeven heeft Mij bleek, dat mijn correspondenten gelijk hadden en dat ik ongelijk hadDe werke lijke oplossing evenwel was veel eenvoudiger, want op een golvénde hei maken de wielen een veel dieperen indruk heuvelopwaarts, en een ondieperen heuvelafwaarts, zoodat Holmes tenslotte toch gelijk had." Ook dit is, naar onze bescheiden meening, niet juist. Alleen wanneer er twee rijwielspo ren geweest waren één heuvelop- en één heuvelafwaarts had Holmes uit het verschil in diepte kunnen opmaken, welk spoor uit de richting van de school kwam. Er was evenwel slechts één spoor, en daar hij dit niet met een tegengesteld spoor vergelijken kon, wist hij dus niet, of het de grootste diepte had van een om hoog- of de geringere diepte van een omlaag- voerend spoor. Merkwaardig is het, dat, ofschoon Doyle zelf zijn dwaling erkend heeft, thans een schrij ver in de „Observer" poogt aan te toonen, dat Holmes zich niet schuldig gemaakt heeft aan een onjuiste redeneering, doch uitsluitend ver zuimd heeft uit te leggen, hoe hij de richting uitvond. Volgens dezen schrijver is het zeer gemakke lijk, de richting van een rij wielspoor te ontdek ken, wanneer men gevonden heeft, welke af druk van het achterwiel afkomstig is. Zoo vaak de fietser, door een weinig te „waggelen" van de rechte lijn afwijkt, zal de afwijking van het voorwiel grooter zijn dan die van net achterwiel. Het maximum-punt van afwijking van het achterwiel bevindt zich steeds achter dat van het voorwiel. De juistheid van deze opmerking kan een ieder proefondervindelijk controleeren. De volgorde van de maximum-af wij kingspunten van voor- en achterwiel geven dus de richting aan, waarin de wielrijder gereden is. Verwacht wordt: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot. betrokken, later opklarend, waarschijnlijk tijdelijk regen, aanvankelijk warmer. Lichten op van 's avonds 9.30 tot 's morgens 4.43. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 9 repetitie voor de jongens van bet kinderkoor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Woensdagavond van halt 9 tot half U repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed, Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K_ K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K, Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „SI. Paulus", Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 so ciale ontwikkelingslezing voor leden der Schie damsche locale Gé'zellenvereeniging onder lei ding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van HoutBewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van halt 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Zondag 29 Juli- Demonstratie en onderlinge wedstrijden der Schied. Reddingsbrigade. Heerenbad, Haven- dijk, 1 uur. Zondag 5 Augustus. Zomerfeest van den K. K. G., Gymnastiek lokaal, Poortugaalschestraat, 8 uur. 27 Juli: Diergaarde, Harm.-orkest Kott. Philh. Genootschap m. m. v. Mannenzangvereen. „Orpheus" 8 uur; Groote Kerk, Orgelvoordracht J. H. Besselaar (Bachprogramma) 8 uur. 29 Juli: Diergaarde, Vereeniging S. V. B. 3 uur. 31 Juli: Diergaarde, Solisten Italiaansche Opera, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 Juli in: Grand Theatre: College Humor (voor volwassenen); l'halia: Loulou maakt promotie (voor volwassenen); Royal: De Jantjes (voor volwassenen); Olympia: De Wereld zonder masker; City: De Ellendigen (voor volwassenen); Capitol: De Ellendigen (voor volwssenen); Lumière: Geef mij 'n kus (voor volwassenen); Luxor: Schep vreugde in leven; Oostertheater: De weg naar 't hart (vo volwassenen). T e n t o o n s t e 11 i n g e.n: Unger v. Mens, Eendrachtsweg 27: Fransche en Hollandschs schilderkunst. Museum Boymans: Nederland- sche teekeningen van oude meesters uit dever- zameling F. Koenigs. R'damsche Kring: Maas gezichten. Studio '32; Rotterdamsche beel dende kunstenaars. Stichting van Wyngaar- denBoot: Fransche affiches. Schiedam. Passage-theater: Eiken avond te 8.15 en Za terdag, Zondag en Woensdag ook des middags te 2.30 Als je jong bent (voor volwassenen). Waarover zoo goed als geen bijzon derheden bekend zijn. Iedereen weet, dat elk staatshoofd nauw keurig bewaakt wordt. Waar koningen en pre sidenten verschijnen, gaat hun een min of meer groote stoet vooraf, die den weg effent en overal nauwkeurig nagaat of er iets verdachts te bespeuren valt. Ook Franklin D. Roosevelt, president der Vereenigae Staten, heeft een stoet bewakers om zich heen, zijn, „bodyguard" of lijfwacht. Deze bodyguard is een uitstekend georgani seerde dienst en omvat verscheidene personen, die het leven van den president met hun lichaam moeten beschermen. De dienst heet U. S. S. S., ofwel United States Secret Service. Zijn taak is eigenlijk een dubbele. Ten eerste moet hij waken tegen valsche munterij en ten tweede is het zijn taak, den president en zijn familie te bescher men. In de officieele terminologie van de wet staat die taak omschreven als „to protect the person of the person who is president or the person of the person elected to be president of the United States (president-elect) and his family". Bijzonderheden omtrent den U. S. S. S. zijn zoo goed als niet bekend. Alleen het hoofd er van weet precies, hoeveel mannetjes hij in zijn dienst heeft en wie het precies zijn. De dienst beschikt over 36 onderafdeelingen, over het geheele land verspreid en naar schatting zijn er gemiddeld van 150 tot driehonderd detec tives aan verbonden. Deze detectives zien er heelemaal niet als detectives uit, aangezien een detective, dien t (voor SCHIEDAM, 26 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90. men op het eerste gezicht als zoodanig herkent, slechts in detectiveromans gebruikt kan wor den. De mannetjes van den U. S. S. S. kunnen zich overal vertoonen en nergens herkend worden. Hun chef is William Moran, wiens kantoor zoo is gelegen, dat zijn blikken den voorgevel van liet Witte Huis bestrijken. Hij weet op elk oogenblik van den dag en vaak ook van den nacht, wat de president doet. Moran is dezer dagen seventig jaar gewor den. Volgens de wettelijke bepalingen moest hij ontslag nemen, maar Roosevelt is zoo met hem ingenomen, dat hij zijn diensttijd met twee jaar heeft verlengd. Aldus blijft de man in functie, die vijf achtereenvolgende presidenten van de Vereenigde Staten beschermd heeft en niet minder dan twee-en-vijftig jaar aan den dienst verbonden is. Moran is de eenige, die volgens de wet den president de wet voorschrijven kan. Hij heeft nogal last gehad met president Wilson, die zich aanvankelijk niet a'tijd naar zijn voor schriften voegen wilde, tenslotte echter inzag, dat een zich volledig onderwerpen aan Moran's inzicht voor zijn eigen veiligheid het beste was. Toch heeft Moran m jmenteel nog iemand, die zich niet naar hem senikken wil. Mrs. Roo sevelt weigert halsstarrig bewaking, althans in de gedaante van een detective, die steeds in. haar onmiddellijke nabijheid is. Haar klem- kind, eveneens familie van den president, heeft echter wel een „bodyguard De eigenlijke „bodyguards" van Roosevelt, dus de mannen, die hem met hun eigen lichaam beschermen moeten, zijn een zekere Richard Jervis en een kolonel Edward Starling. Ze staan altijd op foto's in de onmiddellijke omgeving van den president en men lette er eens op, dat ze nooit hun oogen op de camera gericht houden, maar steeds op de menschen- massa of een groep Ijezcekers en dan onver anderlijk een hand in hun jaszak hebben. Die hand houdt steeds een geladen revolver om klemd. J-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1