DE BERG ATHOS IN BRAND. r VERBINDING VAN ROTTERDAM VIA MAASSLUIS MET HOEK VAN HOLLAND. HET s.s. SF. NICOLAE. INTERN. RACES OP „WOUDESTEIN". KAASHANDEL MIJ. „GOUDA". EEN VAN GRIEKENLANDS MOOISTE MONUMENTEN IN ASCH. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. TOONEEL IN HET ZUIDEN. NORMALISATIE VAN KLEUREN. Het Grieksche klooster van de Groote Rotsholte. geotterd. Fe 'buae "muurscSflaeringen, vooraf dat heerlijk tympanon van starre heiligenbeel den met er boven het Michel-Anglicaansche visioen van den Zondenval, zooals het boven den ingang van het klooster was aangebracht, ligt thans in honderdduzenden zwartgebrande stukjes tusschen de puinen, en broeder bak ker, die zoolang als een vorst geheerscht had over het laaiende vuur van zijn oven, werd thans overwonnen door een eindje sigaret, zegt men. Is het bij die verwoesting van cellen en loggias, van kerk en overtoria den niet een ironie, dat de wijnkelder in de onderste rots kloof met zijn twee, anderhalve eeuw oude en 20.000 liter wijn bevattende vaten niet buiten gebruik gesteld werd of was dat misschien aan den omnieusen naam van den wijn: Stamata (Houd stil) te danken? DE MAN DIE NIET BEHOEFDE TE HOOREN. HILLEGERSBERG. burgerlijke stand HET FEEST OM DEN 20.000ste. En het niet-doortrekken van lijn 23. VLAARDINGEN. g§ - m wmfémmL --- J^ÊËÈËF' DE LAATSTE WERKZAAMHEDEN aan den nieuwen verkeersweg Hoek van RollandRotterdam, die binnenkort voor het verkeer wordt opengesteld» BERKEL en rodenrijI Maassluis. 't\ A f*- yy Het aanbrengen van rijwielpaden. Aangezien het in het voornemen zou liggen bij de aanstaande reconstructie van den weg No. 17 van het provinciaal wegenplan van Zuid-Holland van Maassluis via den Maasdijk naar Hoek van Holland op een breedte van 5—6 M. geen rijwielpaden te doen aanbrengen, hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich ter zake met Gedeputeerde Staten van die provin cie in verbinding gesteld. Zij hebben betoogd, dat, waar in beginsel langs alle provinciale planwegen bij verbetering aansluitende of vrijliggende rijwielpaden worden aangelegd, deze wijze van verbetering nog niet eens zoo ver zou gaan als voorzien bij de vaststelling van het provinciaal wegenplan 1927, toen ge rekend werd op een totale breedte van weg verharding van 7.20 M. Genoemde vereenigingen hebben, in verband hiermede en gelet op de veiligheid zoowel van het snelverkeer als van het rij wiel verkeer langs den weg, dat vooral in de zomermaan den zeer druk zijn kan, aan Ged. Staten ver zocht den aanleg van rijwielpaden hetzij op den dijk op gelijke hoogte als de wegverhar ding hetzij langs of onder aan de taluds zoo veel mogelijk te willen bevorderen. De brand is gebluscht. Naar wij vernemen, is de brand in het Roe- meensche vrachtschip. Sf Nicolae gebluscht. Met het lossen van de lading zonnebloempit ten wordt nog voortgegaan. Zaterdag hoopt men daarmee géreëd te zijn. Wanneer 't. schip zelf geer, schade heeft be- loopen, zal de gezon.de lading weer worden ingenomen, waarna de Sf Nocolae,, indien een certificaat van zeewaardigheid wordt verkregen de reis naar Aarhuus' zal voortzetten. De „Zwarte Zee',' zal in den loop van don dag naar Maassluis terugkeeren. Vijf buiténlandsche deelnemers. De derde internationale motorraces, welke dit seizoen op het sportterrein „Woudestein" te Rotterdam a.s. Zondag 29 dezer gehouden wor den, dragen een zeer internationaal karakter, dank zij de deelneming van de Duitschers Wal ter Buttler en Sedan Graf, den Nederl. Franschman van Hulzen, den Hongaar Franto Johan en den Deen Tiger Stoelting. Buttler en Sedan Graf zijn voldoende bekend, want beiden zijn reeds meermalen gestart in ons land en hebben bewezen, dat zij renners zijn van superieure klasse. Van Hulzen heeft de vorige maal veel pech gehad met zijn ma chine en was dus niet in staat te laten zien, tot welke verrichtingen hij capabel is. Zijn nieuwe machine en zijn oude routine zullen hem dit maal wel in de gelegenheid stellen zijn concur renten te toonen, dat men nog terdege rekemng met hem zal moeten houden. De beide andere buitenlanders staan bekend als uitstekende „doortrekkers" en moeten bijzonder snel zijn. Het spreekt vanzelf, dat men tegenover dit vijftal buitenlanders de beste rijders uit ons land heeft gekozen, waarover men beschikken kon, al valt het niet te ontkennen, dat de ledige plaats, die door den plotselingen dood van Arie van der Pluym is ontstaan, niet zoo ge makkelijk door een ander op dezelfde wijze zal worden ingenomen. Het programma, dat precies te 2 uur aan vangt, nadat van 12.45—1.30 uur gelegenheid wwrdt gegeven tot trainen, is als volgt samen gesteld: A. Juniores 350 c.c. series. B. Seniores 350 c.c. Ie manche. C. Juniores 500 c.c. Ie manche. D. Seniores 500 c.c. series. De 5 snelste rijders van beide series komen in de halve beslissing en de overige rijders in een herkansingswedstrijd. E. Juniores 350 c.c. beslissing. F. Seniores 350 Aan het jaarverslag over het boekjaar 1933-34 der Kaashandel-Maatschappij „Gouda" ontlee- nen wij het volgende: Voorgesteld wordt een dividend van 3 pet. (5) uit te keeren. Dat wij nietttegenstaande de groote moei lijkheden die de exporthandel overal onder vindt, toch nog na ruime afschrijvingen een werkelijk verdiende kleine uitkeering kunnen voorstellen, achten wij een teeken, dat onze zaak nog goed gezond is. Nog steeds hebben wij, in toenemende mate, te kampen met de vele belemmeringen die aan den export van ons artikel in den weg worden gelegd. Het is ons streven geweest om, ondanks deze bezwaren, onze relaties te handhaven en, voor zoover dit mogelijk was, meenen wij hierin geslaagd te zijn en ons evenredig aandeel in den, weliswaar verminderden, export op peil gehouden te hebben. De overeenkomsten met de Kaasverkoop- Combinatie „Noord-HollandGouda" en met de Coöperatieve Zuivelverkoopvereeniging „Noord- Holland" G.A. werden wederom vernieuwd. Ons aandeelenbezit in andere ondernemingen verminderde met 40.000, door uitwisseling tegen een schuld aan de betreffende onder neming.. Aan de toelichting op de activa is het vol gende ontleend: De aandeelen in andere vennootschappen zijn gewaardeerd naar de intrinsieke waarden, de vreemde valuta tegen de koersen van 30 April 1934. De voorraden zijn in verband met de econo mische omstandigheden weder zoo laag moge lijk gehouden; de taxatie geschiedde voorzichtig; de jonge kaas naar inkoopprijzen en de oude kaas naar zoodanige prijzen, welke een winst marge mogelijk maken. Tegen dubieuze debiteuren is op de gebrui kelijke wijze ten volle gereserveerd. De winst en verliesrekening 1 Mei 193330 April 1934 staat debet voor: onkosten, in trest, salarissen, loonen en gratificaties ƒ523.398 (545.655), reserve dubieuze debiteuren 78.757 (44.272(, afschrijvingen 74.151 (60.124) verdeeld als volgt: gebouwen en terreinen 37.500 (32.000), inventaris 21.770 (19.499), motorbooten 2.500 (2000), aandeelen in andere ondernemingen 11.224 (5024), effecten tot beurze genoteerd 1.156 inventaris kistenfabriek nihil (1000), winst 82.331 (222.915), te verdeelen als volgt: dividend 3 pet. (5) 57.840 (96.800), dividendbelasting 5.098 (9.657), reserve 7.682 (42.627), onverdeelde winst 11.710 tantièmes directie en commis sarissen nihil (24.909) extra reserve nihil 1.48.922), en credit voor: exploitatie 747.338 (851.414), exploitatie huizen 9.800 (9.599), divi dend op aandeelen in andere ondernemingen 1.500 (11.954). Persoonlijk kampioenschap le klas. Gisteravond zijn voor het persoonlijk kam pioenschap 1ste klas van den Rotterdamschen Schaakbond de partijen Fontein-Van den Tol en Ten KakSameUus gespeeld. Fontein en van den Tol besloten al spoedig tot remise; in de ontmoeting Ten KateFon tein ontplooide zich een aardige strijd uit een Siciliaansche verdediging met de Aljechin- variant: franchetteering van den koninginne- raadsheer. Xn het eidspel won Samelius een pion en vermoedelijk zal hij daardoor de partij, die is onderbroken, na voortzetting winnen. Zitting van Donderdag. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld H. J. du P. 51 jaar koopman, recidivist en gedetineerd wegens diefstal van een portemon- naie met 100 uit een lade in den bloemen winkel van C. L. de Rouw aan het Broersvest te Schiedam met vrijspraak van den mede ten laste gelegden diefstal van een etui met gou den sieraden uit de winkellade van S. Derscho- witzPinhashick aan den Schiedamschen weg. tot 2 jaren gevangenisstraf. P. G. 32 jaar autogeenbrander en W. C. P. 30 jaar koperslager, beiden recidivist en gede tineerd, wegens diefstal in vereeniging van twee benzinelampen en eenig gereedschap uit wagens van de Rijkstelegraaf, die onder de gemeente IJsselmonde, waar werk werd uit gevoerd, stonden, tot ieder 8 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. J. H. A. v. D. 37 jaar kellner, wegens diefstal van een bedrag van 15 ten nadeele van den schipper J. Kik, met wien hij een avond was uit geweest, tot 4 maanden gevangenisstraf. W. F. v. D. 19 jaar fabrieksarbeider, gedeti neerd uit anderen hoofde, wegens diefstal van een dekkleed, tot 1 maand gevangenisstraf. A. H. 25 jaar magazijnbediende te Zaandam, die terechtgestaan had terzake van het aan zijn roekeloos en onachtzaam rijden te wijten hebben, dat op den Rijksweg te Overschie F. C. van Kempen door het door hem bestuurde motorrijwiel werd aangereden, waarbij van Kempen was gevallen en zoo ongelukkig was terechtgekomen, dat hij korten tijd later was overledeu, werd vrijgesproken. M. G. S. 35 jaar automobielmonteur, gedeti neerd, wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. J. K. 27 jaar landbouwer te Nieuw Helvoet, gedetineerd, wegens een zelfde feit tot 1 jaar gevangenisstraf. M. B. 21 jaar melkslijler te Nieuw Helvoet, gedetineerd, wegens eenzelfde feit tot 8 maan den gevangenisstraf. A. G. 28 jaar koopman, wegens het plegen ▼en ontucht met een minderjarige van hetzelf de geslacht, tot 4 maanden gevangenisstraf. ROTTERDAM, 26 Juli. Geslaagd de dames M J. van der Ark, M. J. M. Belfroid, M. J. H. P. Voets, M. C. T. M. Konings, M. van Hooren, M. J. van Driel, A. P. Beckers, J. Volwerk en A. van den Berg. In het tijdschrift „Op de Hoogte" heeft Mr. H. M. Merkelbach een balletje opgeworpen over de mogelijkheid van een tooneelcentrum in het Zuiden, b.v. te Eindhoven, met een eigen ge zelschap. Het „Eindhovensch Dagblad" voelt niets voor het plan en schrijft: „Het is niet waar, dat het Zuiden zooveel tekort komt op tooneelgebied. Als de outillage van de schouwburgen in het Zuiden des lands en de strekking en in houd van 't stuk het maar toelaten, worden de belangrijke tooneelstukken ook wel degelijk in onze provincies vertoond jammer ge noeg lang niet altijd genoeg gewaardeerd door het groote publiek. We moeten ons dus met eenige verbazing afvragen:.- wat wil de heer Merkelbach met een eigen tooneelcentrum in het Zuiden 7 Toch niet een droeve herhaling van de dé- bacle als het Oost-Nederlandsch Tooneel te zien heeft gegeven? Zoekt hij voor het over compleet aan tooneelspelers en -speelsters in Amsterdam een afzetgebied naar het Zuiden Het lijkt ons niet verantwoord in deze tij den onze werklooze tooneelspelers dezen stroohalm voor te houden en de illusie te wekken, dat er naast het groot aantal meer of minder noodlijdende tooneelgezelschappen boven den Moerdijk nog plaats is voor een ensemble speciaal voor het Zuiden. Er is te minder plaats voor, naarmate de afstanden in ons toch al zoo kleine landje sneller kunnen worden afgelegd. Maar stel de mogelijkheid van een eigen Zuidelijk tooneelensemble. Dan zou het pu bliek in onze Zuidelijke provinciën daarop vrijwel aangewezen zijn, er zou in ieder ge val oneindig veel minder gelegenheid zijn om de voornaamste tooneelgezelschappen uit Den Xlaag en Amsterdam in het Zuiden te zien. Dat dit voor die gezelschappen een finan- cieele klap zou beteekenen, behoeft niet na der te worden toegelicht, maar ook het Zui den zou er al heel spoedig voor passen in zijn tooneelgenoegens aan één gezelschap met beperkte mogelijkheden gebonden te zijn." Door de hoofdcommissie voor de Normali satie in Nederland is ingesteld Commissie 40, voor de normalisatie van kleuren onder voor zitterschap van ir. G. J. Th. Bakker, directeur G.E.B. te 's-Gravenhage. De normalisatie van kleuren kwam reeds geruimen tijd geleden bij de hoofdcommissie ter sprake, aangezien verschillende industrieën en verbruikers veel nut verwachten van één genormaliseerde kleurenreeks, vormende een selectie uit het oneindige aantal kleuren en kleurnuances. Echter deed zich destijds de moeilijkheid voor, dat nog geen juiste weten schappelijke methode voldoende was ontwik- -keld om de uit de oneindige reeks te kiezen kleuren ondubbelzinnig te kunnen deflnieeren en om omgekeerd deze kleuren uit de defini ties te kunnen terugvinden. Enkele sterk ge propageerde theorieën, o.a. die van Ostwaid, konden ter zake niet worden aanvaard. Ge durende de laatste jaren zijn echter tal van onderzoekingen gedaan en een methode, welke aan de gestelde eischen voldoet, is vervat in de besluiten van het in 1931 te Cambridge ge houden congres van de Commission Interna tionale de i'Eclairage. Deze methode berust op een systeem van grondkleuren, t.w. spectrale kleuren rood, groen en blauw van bepaalde golflengten. Alle gewenschte kleuren kunnen worden verkregen door menging van bepaalde hoeveelheden dezer grondkleuren. Eovendien heeft het wetenschappelijk onder zoek aan de T. H. te Delft geleid tot de opstelling van een colorimeter, waarmede alle kleuren kunnen worden gemeten, zoodat het tot dusver onoverkomelijke bezwaar tegen het vastleggen van een beperkte kleurenreeks hier mede ondervangen is. Immers elke kleur, welke ook de drager van die kleur moge zijn, kan in getallen worden vastgelegd. Bovendien kan met behulp van dezen colorimeter worden na gegaan, of en zoo ja in hoeverre de in kleu- renatlassen afgedrukte kleuren in de loop der tijden zijn verschoten. In de eerste vergadering der commissie, waarin het arbeidsveld en de werkwijze wer den besproken, werd besloten bij de belang hebbende groepen van industrieën en verbrui kers een onderzoek in te stellen naar de ge wenschte kleuren teneinde aan de hand van de ontvangen gegevens te trachten één kleuren reeks op te stellen, die aan de behoefte zoo veel mogelijk tegemoetkomt en de kleuren van die reeks met behulp van den colorimeter vast te leggen. Vervolgens zpl de commissie de toleranties nagaan, d.w.z. onderzoeken, in hoe verre van de percentages der drie grondkleu ren mag worden afgeweken om een kleur nog dezelfde te mogen noemen, waarna aan de ge kozen kleuren namen dienen te worden ge geven. Het einddoel zou moeten zijn de samenstel ling van een kleurenatlas, waarin bij elke kleur de nauwkeurige omschrijving is vermeld Het secretariaat van commissie 40 Wordt vervuld door het Centraal Normalisatie Bu reau, Willem Witsenplein 6, 's-Gravenhage. door Prof. Dr. F. J. DE WAELE. Palaia Korinthos, 18 Juli 1934. „In memoriam" Niets stemt vandaag heel Griekenland en mij ook zoo treurig als de overweging dat we een „In memoriam" over het heerlijke klooster van de Groote Rotsholte dienen te schrijven of uit te spreken. Het is nu acht en veertig uur geleden, dat de vlammen begonnen op te slaan en nog is de brand van het meest beroemde klooster der Orthodoxie hier in Hellas niet heelemaal gebluscht. Haast in piëteit haal ik mijn oude nota's te voorschijn: drie pelgrimstochten naar deze zoo schilderachtige bocht in het rotsen massief van Noord-Peloponnesos, waar zestien eeuwen geschiedenis samengevouwen lagen in oude perkamenten of uitgestald waren in goud en zilver, in evangeliaria en liturgische paramenten. Het „Mega Spileon", zooals iedere reiziger in Hellas het klooster van de groote Rotsholte kent, ligt enkele mijlen te ver noordwaarts om nog een stuk te zijn van het romantische Ar- kadische bergland. Maar de natuur is en blijft er volkomen Arkadisch. Wie van Patras naar Korinthe, of omgekeerd bommelt, beleeft op deze lijn maar eens het plezier van het over stapje, bij Diakophto namelijk, de plaats die wel genoemd werd naar de groote kloof van den Boeraikos, welke hier zijn laatste stuk door de rotsen vreet, voordat hij zich in de golf stort. Van Diakophto brengt u een tram metje, voorzien met heusch tandraderwerk, over hoogten en bochten hijgend en zuchtend, tusschen monsterachtige bergneuzen en de eentonige muziek van den schuimenden berg stroom naar de bijna Noordelijkste plek van Arkadië, naar Kalavryta, en naar het Lavra- klooster, waar op 25 Maart 1821 het „labaron" van den Griekschen opstand door aartsbis schop Germanos werd gezegend. Maar ge woonlijk raakt het treintje een half uur voor Kalavryta half leeg eft hangen de „reizigers voor verder" reikhalzend uit de raampjes om toch den aanblik op het klooster van de Groote Rotsholte niet te missen. De uitstappers werden begroet door een koor van ezels en muildieren met evenveel bege leiders, maar een muildierrit was heel wat minder loonend dan het soms wel eens lastig opklimmen naar de geestelijke oase, die wel met wat overdrijving het „Jerusalem der Grieksche Orthodoxie" werd genoemd en het eindpunt was van een wandeling, een paar honderd meter hoog, omzoomd dooreen wil dernis van geurende doornstruiken of een reeks nette tuintjes van monniken en keuter boertjes. Wanneer nu, morgen of overmorgen, de zwarte muren van het klooster heelemaal zul len ingestort zijn, dan zal men ook beter zien de 30 M. hooge en 60 M. breede holte, aan het benedenstuk van het geweldig rotsenmassief, waartegen eeuwen menschenvlijt een reus- actige duiventil had aangebouwd. Die witte duiventil stond op een geweldig fundament, zwaar als een vesting en keek met haar blank gezicht vol zwarte gaten en vlek.'' ken - - noem ze lioht- of schietgaten, boog vormige loggia's, spionraampjes, enz. op het natuurlijk amphitheater aan haar voet en op de kale bergbochels van Zachloroe, waar over de bewolkte hemel overdag pantervellen van lichte en donkere vlekken, de stervende zon een licht gaas van wandelend purper sleepte. En boven de duiventil was het op nieuw rots, maar boven de rots stond de „pur- gos" met het kruis erboven, nu een afbrokke lend stuk, maar eenmaal de uitkijktoren en het donjon van 't klooster, Dit laatste hebben ze in 1821 niet hoeven te doen, toen de belegeraar Ibrahim Pacha de ge wij den sommeerde zich over te geven en vader abt stout terugboodschapte: „Als jullie ooit tot hier kunnen komen, vinden jullie niets dan lijken van monniken, maar moeten jullie den aftocht blazen, dan zal het heusch geen eer zijn wanneer de rokdragers het tegenover je wijdbroeken hebben volgehouden". Dit laatste is gebeurd maar hun kruitkelder, een historisch maar toch gevaarlijk monument en element heeft nu gisteren een bondgenootschap gesloten met het vuur en de bibliotheek die vlak in de buurt lag, heeft er de meeste gevolgen van gedragen. Geen enkele Grieksche krant heeft het ge schreven weinigen wellicht hebben het aangevoeld maar één ding is zeker: de ramp en ondergang van het meest historisch klooster van Hellas is, helaas, een symbool. Symbool van den geleidelijken ondergang van het monastisch leven in Griekenland na de zestien eeuwen geschiedenis, die met Wahrheit und Dichtung is gevuld. Eerbiedig heb ik geluisterd naar alle won derverhalen der monniken over het ontstaan van de stichting en eenmaal me bijna den toorn van den cicerone fra Leontios op den hals gehaald, omdat ik zonder eenig gebaar van instemming of bemoediging voor hem stond, toen hij hoog en heilig verzekerde, dat het beeld der Heilige Moeder Gods door den Evangelist Lukas zelf geschilderd was. De minachtende blik van zijn oogen belette me te vragen, of er misschien spraak kon zijn van den middeneeuwschen schilder der tiende eeuw Loukas de Steirioot. Trouwens waarom met een geleerde discussie den welaadigen indruk bederven van het heerlijke Byzantijn- sche beeld der Alheilige Vrouwe, zwart be rookt, en door de vroomheid der pelgrims ingelijst in edelmetaal en bijna geheel ver borgen onder de geofferde votieven en juwee- len Megaspileon .s volgens de overlevering het oudste klooster van de Felleensche Christen heid en zou teruggaan tot in de eerste jaren van de vrijheid van de nieuwe leer. Op 23 Augustus, heet het, vonden twee monniken uit Thessaloniki, Smneoon en Theodoros, geleid door een vroom herderinnetje Euphrosune, in de toen bvjna ontoegankelijke rotskloof en in de buurt van een rijke waterbron, het wonder dadige beeld der Heilige Moeder Gods. Dat was het begin der zestien eeuwen ge schiedenis. Houten barakken, harsrijke pijn- bocmen, droogte en gloeiende zomerhitte zijn ue onafscheidelijke vijanden van alle kloosters der oudheid en vijf eeuwen na de stichting rook te voor den eersten keer heel Megaspileon af. In zijn tweede periode werd het een symbool van het Grieksche verzet tegen de overheer- sching der vreemden. De Frankische avonturiers en roofridders verdeelden den koek, die Hellas heette, en huisden over den heelen Peloponnesos in de burgen, waar thans de nachtuilen in de berooi de nuwen een spottend Requiem krijschen. Tus schen die centra van den Westerschen over moed, waarvoor zoo vaak de religieuse vlag werd misbruikt, rees Megaspileon tot groot aanzien, vooral nadat in 1285 Andronikos de Paleoloog na aen val van het korstondige Latijnsche rijk van Konstantinopel met eerbewijzen, voorrechten en gouden bullen het klooster tot een cultureel en godsdienstig centrum van de Orthodoxie tegen de Westerlin gen uitbouwde. Toen onder de Venetiaansche heerschappij Patras, zoowel als Korinthe, de zetel werd van een Latijnschen aartsbisschop, resideerde de metropoliet van Patras in het klooster van Me gaspileon. De derde periode, die ligt tusschen het af branden in 1400 en 1640, is wellicht minder be langrijk dan de vierde, toen het klooster van de Groote Rotsholte de haard werd, waar in de tijden der Turksche overheersching het vuur van het Hellenendom smeulde. Het klooster was een school en vooral een toevluchtsoord voor de vele vogelvrijverklaarden van die dagen. Thans, op den rampzaligen 16 Juli, zijn er heel wat historische herinneringen en schatten verloren gegaan, die vorige verasschingen had den gespaard. De brief van Ibrahim-Pacha „Geeft u overen het fiere antwoord, in kopie, van vader abt bestaan niet meer. Goud en zilver der offergaven is gesmolten en kleeft thans in vormelooze lappen op rookende balken en zwartgebrande steenen. Liturgische gewaden en boeken der vorige eeuwen, de Turksche fir mans, de keizerlijke zegels van Byzantion, de perkamenten bestaan thans nog slechts in fotos of in de herinnering van wie eenmaal de schatkamer mocht bezoeken Het Moeder Gods-beeld, de „Brephokratousa Panaga", de „Alheilige die het Kind vasthoudt", gemaakt uit een mengsel van was en masticha en reeds geschonden bij een vorigen brand, is, naar men zegt, met levensgevaar door den abt gered. Wat de ramp van 1400 in de bibliotheek had gespaard, werd thans voor het over grootste deel Megaspileon: een symbool in leven, een symbool in den ondergang. Het kan den kenner van moderne Grieksche toestanden niet ont gaan, dat het monniksleven der Grieksche or thodoxie in volle verval is. Van het „ora et labora" was alleen het eerste eenigszins be oefend, zij het dan ook in een opdreunen en neuszingen van formules en stereotype gebeden. Tot het „labora" heeft de onteigening der kloostergoederen door de regeering, na het in wijken der Klein-Aziatische vluchtelingen, thans wel gedwongen en in het soms zoo een zijdig oordeel van den laatsten Guide Bleu over Megaspileon „affaibli par l'ignorance, la pa- resse et l'immoralité des moines" mogen we wel wat milder zijn. Eén ding is echter zeker: de kloosters in Hellas sterven uit. Er is weinig of geen aanwas. Het is dan ook de vraag, of het nog de moeite en het geld zal loonen, zoo als in de tijden van verzet tegen Franken, Ve- netianen en Turken, den fenix uit zijn asch te doen herrijzen en aan de historische kloof en bergwand opnieuw leven te geven bij middel van zeven verdiepingen cellen en den klank van nieuwe klokken of houten hamers op de „simantra" kloppend tot het avondgebed. Turley wierp een blik in den spiegel en mom pelde: „Hier in het restaurant, vier tafels van ons af, zit een kerel, die onafgebroken naar ons nr o.. de det3ctive, dien je bedoelt, Moran?" J „Dat is hij antwoordde Moran, met zijn benijdenswaardige onbezorgdheid. „Hij is een nieuwe kracht en hij heet Elton; hij begon zijn loopbaan als schoolmeester." Oakes, de groote zwijgzame man, die naast Moran zat, keek dezen met bewondering aan. Geen enkele dief kon het tegen Moran "opne men, hij had steeds de laatste informaties en verloor nooit zijn zelfbeheersching. Turley daarentegen, die het magere scherpe gezicht van den detective in den spiegel bekeek, zei: „Een schoolmeester? Dat zijn knappe lui." „De politie denkt dat blijkbaar ook," ant woordde Moran. „Elton is hun laatste hoop. Zij kunnen mij niet te pakken krijgen, daarom probeeren zij het met een knappen school meester. Zal hun niets geven. Maar om nu weer op de Kensington juweelendiefstal terug te komen." „Kunnen we daarover wel zoo openlijk spre ken, terwijl die vent vlak bij zit? vroeg Turley, die zich niet op zijn gemak voelde. „Onzin, zei Oakes. „Moran weet wel wat hij doet. Bij de heele politie is geen mensch, die Moran aan kan." „Maar toch weet ik niet, of het wel voor zichtig is, onder de oogen van dien vent plan nen te maken." „Dit is mijn werkmethode", lachte Moran. „Brutaliteit is altijd het veiligst, bovendien zit Elton ver genoeg weg en kan niets ver staan. We kunnen dus gerust spreken". „Je hebt gelijk, Moran", grinnikte Turley. „Ik vind het alleen zoo komiek, onder de oogen van de politie een inbraak op touw te zetten". ,Ik heb zin voor humor" antwoordde Moran, „en dat is ook een reden, waarom nooit één enkele detevtive me snapt. Zij kunnen mijn gedachten niet volgenmaar om ter zake te komen. We zullen dus over een half uur hier weggaan en op straat verdwijnen we ieder in een andere richting. Jij, Turley, gaat vlug naar het station, terwijl wij langzaam gaan. Elton zal ons volgen, omdat hij mij hebben wil. Aan het loket vraag ik erg duidelijk twee kaartjes naar Lincoln. Elton hoort het en koopt er ook een. Dan gaan Oakes en ik naar de kranten kiosk en blijven daar staan kijken. Wij wachten tot de trein naar Lincoln zich in beweging zet en springen er in. Op dat oogenblik moet jij Elton den weg versperren en beletten, dat hij den trein haalt. Denk je, dat je dat kunt? „Zie ik er uit, of zoo iets me moeilijk zal val len?" zei Turley. „Laat dat maar aan mij over. Ik heb maar één bezwaar. Hij heeft me hier met jullie gezien en zal achterdochtig worden als ik hem bij ongeluk tegen den grond loop". „Wat geeft dat?" vroeg Moran. „Hij zal we ten, dat jij wilt verhinderen, dat hij ons naar Lincoln volgt en aangezien in Lincoln geen misdaad wordt gepleegd, kan hij niets doen. Snap je, waarop het aankomt? Nadat hij gezien heeft, dat wij kaartjes naar Lincoln namen en in den trein sprongen, zal hij aannemen, dat wij in Lincoln waren op denzelfden tijd, waarop de juweelen in Kensington gestolen worden. Het is een prachtig alibi. Zelfs wan neer hij je niet gevangen neemt, lijkt het me toch raadzaam, dat je je ergens ver van Ken sington door een agent dronken laat inreke nen. Als Oakes en ik de safe geplunderd heb ben, gaan we op mijn motor als de wind naar Lincoln. Op die manier is alles in orde". Alles liep volgens programma. De scherpzin nige Elton liep er prachtig in. Hij volgde Mo ran en Oakes naar het station, en nam evenals z^j, een kaartje naar Lincoln. Het gelukte ver der Turley, den detective omver te loopen. Hij kwam zoo hard neer, dat hij een oogenblik buiten westen was. Er was dadelijk een op loopje, waardoor Turley gemakkelijk ontkwam. Volgens aan wijziging van Moran begaf hij zich naar het East End, dronk ontelbare whis ky's en kwam natuurlijk op het politiebureau terecht, overgelukkig met zijn alibi. Maar den volgenden morgen was hij minder gelukkig. Hij werd naar een politiebureau in het West End gebracht. De eerste, die hij zag, was Elton, die er vroolijk en monter uitzag, heelemaal niet als iemand, die den vorigen dag een zwaren val heeft gemaakt. Was het gezicht van den opgewekten Elton geen pretje, erger was nog, dat hij daar ook Moran en Oakes onder bewaking aantrof. Turley was als verlamd van angst. Moran zag hem vol haat aan en beschuldigde hem, alles verraden te hebben. Elton had hen op heeterdaad betrapt, toen zij uit het huis in Kensington kwamen. Hoe kon de politie dat weten? Elton lachte. „Turley heeft jullie niet verra den", zei hij. „Het is merkwaardig dat de slimme Moran aan één ding niet heeft gedacht. Hij is handig, maar, zooals de meeste misda digers, niet handig genoeg. Hij wist, dat ik schoolmeester geweest was, maar hij gaf zich niet de moeite te onderzoeken, aan welke school. Mijn school was een school voor doof stommen en daar heb ik lippen lezen geleerd. Ik hoef niet te hooren, wat de menschen zeg gen, oik kan zelfs op vrij grooten afstand van de lippen der menschen lezen. Ja, Moran, er is altijd baas boven baas, zei hij lachend. F. W. (NADRUK VERBODEN GEBOREN: Eduardus CoenraaK, zoon van A. Versnel E. Mattheyssen.Fre<Dj» zoon van J. C. Akkerman en J. J. Burg. Voor zoover dit met het zeer ongunstige weer van gisterenavond mogelijk was, hebben de feestelijkheden voor den 20.000sten inwoner welke reeds eenmaal waren uitgesteld in ver band met het overlijden van Z.K.H. den Prins, dan toch plaats gehad. Het muziekcorps van Jamin, dat op het Pijn- ackerplein bijeen was gekomen, heeft toen de regen bleef stroomen, den tocht afgelast. Het korps van Van der Meer en Schoep werd met een tractor van de T.O.D. naar de Lefèvre de Montignylaan gebracht en heeft vandaar den march naar het Zuiden gemaakt in de richting van het Bergpolderplein, waar een muziektent was opgeslagen. Toen men voor het huis van den 20.000sten inwoner was aangekomen, ontlastte zich we derom een geweldige regenbui. Velen zochten een goed heenkomen, anderen bleven en wilden getuige zijn van de aanbieding van de lijst der cadeaux aan de familie Rossel. Op het Bergpolderplein werd hierna door het muziekkorps van V. d. M. en S. het aan gekondigde concert gegeven, dat, toen het weer iets opknapte, geleidelijk aan meer belangstel ling kreeg. De aanwezigen werden ten slotte onthaald op een zonderlinge spech van Dominee van der Valk, die deze gelegenheid aangreep om op de openbare straat zijn persoonlijk inzicht te geven over de T.O.D. en over de R.E.T. en de niet-doortrelcking van lijn 23 over den Kleiweg. Ook vond hij het noodig om te ver tellen, dat hij voor zijn reclame voor de T.O.D. niet door de directie van de T.O.D. betaald werd. Het was een heel vreemdsoortige rede voering bij de wieg van den 20.000sten Huie- gersbergenaar. Vervolgens sprak nog de heer M. J. Janssen, waarna de mannenzangvereeniging „Zang en Vriendschap" zich liet hooren. Een slotwoord werd gesproken door den voor zitter van de winkeliersvereeniging, den heer Sonneveldt. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Medée" om 3000 ton kolen te la den en „Barcelona" om 5000 ton kolen te laden. GEVEILDE EN VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris van der Feltz werden de volgende goederen verkocht: 1. Een woon- en winkelhuis aan de Markt 38 en Zomerstraat 4. Geveild voor ƒ2600. Af gemijnd op ƒ2675. 2. Een woonhuis aan de Wilhelminastraat 40. Geveild voor ƒ2050. Afgemijnd op ƒ225. 3. Drie huizen aan de 6de Bierslootsteeg 12, 16, en 24. Geveild resp. voor 1325, 1200 en ƒ1525. Gecombineerd afgemijnd op ƒ4150. 4. Een woonhuis aan de Dahliastraat 19, te Vlaardinger-Ambacht. Geveild voor ƒ2500. Af gemijnd op ƒ2550. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar A. G. BuddtenböhmerGrau wen, van Schravendijkplein 96, hoopt 31 Juli a.s. zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1726 Juli 1934. G'eBOREN: Geertruida M., d. van H. C. Groen en J. M. van Tienen. Kom. Speelmanstraat 35. Gerardus, z. van W. G. Lens en T. du Mor tier, Van Riebeeckstraat 32. Bastiana, d. van B. van Hees en H. Penning, TpUensstraa't 'o2. Hendrik, z. van J- Verkoater en KL. IVf Menneking, Valeriusstraat 109. Maria d. van J. Schriel en M. van der Steen, Dijklaan 63. Agatha, d. v. D. Verburgh en J. M. P. Moree 3e Bierslootsteeg 19. Sophia, d. v. C. Tie- leman en F. van den Berg, Westhavenplaats 29. Cornelia en Wilhelmina ds. van P. H. van den Boogert en H. de Bruin, Beukestraat 2. Maria d. van J. A. van Bodegom en M. Leu- man, Markgraafstraat 26. Theodorus G. J., z. van M. J. Kloosterman en M. Vink, Station straat 79. Hubertus J. z. van W. van Schoor en M. E. van der Knaap, 2e Maasboschstr. 78. ONDERTROUWD: C. Gast 22 j. VI. Steijnstr. 24 en D. van Eijk 19 j- VI., Nieuwlandstraat 1. G. H. C. van Gelderen 22 j., VI., Spoor- singel 60 en L. E. de Ligt, 19 j., VI. Burg. Pruis singel 11. J- Struis 20 j. VI. Am. Hoogvliet straat 59 en M. de Ligt. 18 j., VI. Rijkestraat 31. P. Vermeer 25 j. VI. Staionstraat 106 en L. C. Visser 21 j., VI. Ie Maassteeg 1. D. Plan ken 33 j. VI, Trompstraat 2 en N. den Admi- rant 33 j., VI. P. K. Dross.straat 24. J. M. van Weelden 29 j. Maassluis, Wagenstraat en M. Wester dijk 29 j. VI. W. Beukelszstraat 63. GEHUWD: A. Hollaar 22 j. en G. J. Vlet ter 20 j. E. Boomert 24 j. en I. Sala 24 j. Th. van der Kuil 25 j. en H. H. van Embden 22 j. L. M. 24 j. en E. Mostert 18 j. A. A. Riedijk 23 j. en M. van Selm 21 j. M. d" Bruijne 28 j. en M. van Haften 22 j- OVERLEDEN: D. Torn 71 1- echtgen. van J- Boer Wilhelminastraat 20. A, Proost, 10 j., Steijnstraat 58. M. van S. 58 j. Arnold Hoog vlietstraat 18. AANBESTEDING. Voor het verbeteren en het onder profiel brengen van den Rodenrijsche weg, over etui lengte van 3425 M. voor rekening van de ge meente en van de Polder „Berkel", waren in gekomen 5 biljetten: A. de Boo, Delft voor 18.900; L. Verstoep, Gouda, voor 17.220; A. P. Volker, Sliedrecht, voor 15.570; W. A. Kamsteeg, IJsselmonde, voor 15.480. Gegund aan den laagsten inschrijver W. A. Kamsteeg. Voor de beschoeiing met bijbehoorende wer ken waren ingekomen 2 biljetten: Gebrs. Smit, Zoetermeer, 3466; B. G. v. Scheijndel, alhier, 3231. Gegund aan den laagsten inschrijver B. G. v. Scheijndel, alhier. VERNIELZUCHT. Van een op het land van den heer D. v. f Lugt, alhier, staande korenmaaimachine heen. men het vangzeil, riemwerk en bindapparaa kapot gesneden en vernield. Door de politie wordt een onderzoek naar de daders ingesteld. VOOR HET CRISIS-COMITE. De collecte voor het Crisis-Comité heelt deze week ruim 53 opgebracht. DE WERKLOOSHEID. Als werkzoekenden staan ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurs 563 personen. Hieronder bevinden zich 204 fabrieks- en losse arbeiders, 45 bouwvakarbeiders, 59 matrozen en 3 dienstboden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2026 Juli 1934. GEBOREN: Maria G„ d. van T. W. Visser en J. Jollema, Govert van Wijnkade 33. Hen- drika M„ d. van A. de Groot en P. J.eijs, Gr. Kerkbuurt 10. Klazina H., d. van A. Huijer in E. Zaaijer, Matthijs van Heelstraat 3. Jlasina P., d. van J. Koek en J. A. Bot, San- delijnstraat 14. ONDERTROUWD: M. Valk en H. van D^jfc A. de Bruijn en N. J. van Gendt. OVERLEDEN; W. van der Mark 72 j. echtg* fluwte vaa J. U. Kardol, Noorddyk 46.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2