pisT %ucn c cHir-v*. nfS.DTRï^T? ■pnfflHnniHsiiiiiHuiiiiiiHiiiniiffliBsiiiiHn iiiiiininiiiiiiiffliiiiiiiiiiiiRBiiiiiüiiiiiiiiiiii 1 ■IIIIIM ■BIllllllllllllllMlIlllllllllllMlllllllllllilllll DE PROCUREUR OP VACANTIE. DE HELPENDE HAND DINSDAG 31 JULI 1934 m DE A. N. F. B. IN MOEILIJKHEDEN Beslag gelegd op den inventaris van het ^warte Huis aan den Stationsweg. Roemloos einde. PROPAGANDA VOOR VEILIG VERKEER. DE REORGANISATIE VAN DE BRANDWEER. VLAARDINCEN. DOELMATIGE ADVERTENTIËN SCHOONHOVEN UIT HILLEGERSBERG. DE ELECTRICITEITSLEVERING DOOR ROTTERDAM. GEMEENTERAAD VAN SCHIEBROEK. DE H. HARTKERK TE JOGJA. MENSCHENJACHT DE HUURSTAKINGEN. INBRAAK. ONGELUKKEN. OPIUM. OM EEN ONDERDAK. FIETSENDIEF. DRIEDUIZEND DIE BRUIN GAAN WORDEN. Het vertrek van drieduizend kinderen uit Rotterdam, die onder auspiciën van „Het .Vacantiekinderfeest" Oostvoorne zullen bezoeken. Een eeregarde bewaakt het stoffelijk overschot van maarschalk Lyautey, opgebaard in het kasteel van Thorey. =iü Het gewest Rotterdam van de Stichting Alge- meene Nederlandsche Fascistenbond is in ern stige moeilijkheden geraakt. Reeds langen tijd ging er van dit gewest niet de minste actie meer uit en de oneenigheid in de gelederen van den Bond en de voortdurende afscheiding van groepen en groepjes zal daar wel voor een groot deel oorzaak van zijn ge weest. Thans is het zoover gekomen, dat de eigenaar van pand 41 aan den Stationsweg, waar het „Zwarte Huis" was gevestigd, beslag heeft la ten leggen op den inventaris, daar van Mei af geen huur meer was betaald. De leider van het gewest Rotterdam, de heer Aerts, is in Mei naar het buitenland vertrok ken en de leiding werd toen overgedragen aan een algemeenen gevolmachtigde. Onder diens beheer zijn geen contributies meer geïnd en geen vergaderingen meer gehouden. De bewe ging verliep geheel en de eigenaar van het „Zwarte Huis" trachtte te vergeefs de huur te ontvangen. Hij werd van het kastje naar den muur gestuurd en nergens bleek een voor de financiën verantwoordelijk persoon te vinden te zijn. Dit is den huiseigenaar tenslotte gaan ver velen en gisteren heeft hij in tegenwoordig heid van den commissaris van politie in de eerste afdeeling, den heer Hanewinckel, door een deurwaarder beslag laten leggen op den in ventaris. Nauwelijks was dit gebeurd of van alle kan ten kwamen leden en ex-leden van de A.N.F.B. opdagen, die beweerden gedeelten van het huis raad aan het gewest in bruikleen te hebben gegeven en die deze meubelen thans terug wil den hebben. De huisheer heeft toen de hulp van de po litie ingeroepen, die aan voor- en achterzijde van het „Zwarte Huis" posten heeft gezet om te beletten dat de inventaris zou verdwijnen. Hoe het verdere verloop van deze affaire zal zijn valt lastig te voorspellen, maar dat dit het einde van het bestaan van den A.N.F.B. in Rotterdam beteekent, staat wel vast. Plannen van den heer Ten Hope kosten meer geld dan door bezuiniging wordt verkregen. Door het gemeenteraadslid den heer A. J. ten Hope, zijn destijds aan het college de vol gende vragen gesteld, welke met het antwoord van B. en W. daarop hieronder volgen. Wanneer kan er antwoord komen op mijn vraag gedaan bij de begrooting in 1933, dus 6 maanden geleden, omtrent reorganisatie Brand weer, waaruit een groote geldelijke besparing kan voortkomen? B. en W. brengen onder de aandacht, dat het niet gebruikelijk is van schriftelijk antwoord te dienen op beschouwingen, welke door een lid van den gemeenteraad ter gelegenheid van de mondelinge behandeling van een bepaald onderwerp worden gehouden. Er van uitgaande, dat met het stellen van de vraag beoogd wordt te mogen vernemen, welk gevolg is gegeven aan de door den heer ten Hope in overweging gegeven reorganisatie van de Brandweer, deelen B. en W. mede, dat blijkens ingewonnen rapport van den directeur der Gemeentewerken aan doorvoering van de door den heer ten Hope voorgestane centrali satie ten aanzien van de beroepsbrandweer noodwendig het doen van uitgaven tot een zoo danig bedrag zou zijn verbonden, dat de met de centralisatie te verkrijgen bezuiniging daar tegen niet zou opwegen. Het verkeersvraagstuk op de Willemsbrug. Wanneer kan er antwoord komen op mijn vraag ook gedaan bij de begrooting in 1933 en daarna nogmaals in den raad behandeld, om trent het verkeer over de Maasbrug, nl. in voering van een dienst met de veerbooten en het eenrichtingssysteem, aangezien de toestand lederen dag onhoudbaarder wordt en ingrijpen hier absoluut binnen den kortst mogelijken tijd zeer noodzakelijk is? Ten aanzien van het verkeersvraagstuk van de Willemsbrug en omgeving kan een voor stel van B. en W. tegemoet worden gezien, zoo dat de gemeenteraad in de gelegenheid zal zijn zich daaromtrent uit te spreken. Mr. Morrison was te Shorgate aangekomen in een kleedij, die met het volste recht respecta bel genoemd mocht worden. Mrs. Morrison had er enkele weken voor hun vertrek reeds bij hem op aangedrongen, dat hij een „open kraag", een Byron-collar, zou dragen tijdens hun drie- weeksch verblijf in de kleine badplaats, maar mr. Morrison had dit voorstel met verontwaar diging verworpen. Hierop had zijn echtgenoote, ten einde hem aldus voor een voldongen feit te stellen, drie tennis-hemden-achtige overhem den voor hem gekocht. Zijn afschuw over deze euveldaad was groot geweest, en zijn toorn kwam eerst tot bedaren toen mrs. Morrison hem uitgelegd en aangetoond had, dat men de hemden ook „gesloten" kon dragen, zelfs met een das. „Een procureur", had mr. Morrison geant woord, „kan geen „open hals" dragen, 't Is bovendien onmannelijk. En 't is leelijk. Een compromis kwam tenslotte tot stand. Mr. Morrison zou in procurische statie, d.w.z. met hard gesteven, aan de punten omgeslagen boord naar Shorgati reizen, doch in beginsel niet ongeneigd zijn zich daar in een-gesloten-sport hemd te vertoonen. „Met vest" bedong hij. 't Was een warme zomer. Dit nu beteekende nfet zóo heel veel, want warm of niet warm mr. Morrison was procureur. Een andere om standigheid evenwel droeg er in veel hooger mate toe bij dat, dat mrs. Morrison reeds na drie dagen de voldoeningen smaakte haar echt genoot te zien met een „open hals", en zonder vest. In „Seaview", het zeer fatsoenlijke boar- dinghouse, waar het echtpaar zijn intrek ge-' nomen had, logeerden namelijk een zekere mr. en mrs. Mc. Lean. „Dat zal toch niet Mc. Lean zijn?" vroeg mr. Morrison, en hiermede bedoelde hij den be kenden Londenschen procureur met wien hij, de jonge voorsteedsche praktizijn, zich in het geheel niet vergelijken mocht. Maar mr. Mc. Lean bleek inderdaad Mc. Lean te zijn en de befaamde procureur vertoonde zich in een „open hals" en flanellen broek, zonder dat zijn beroemdheid er in het minst onder scheen te lijden. De groote en de kleine procureur maakten kennis. Mr. Mc. Lean patroniseerde mr. Mor rison op gemoedelijk-collegiale wijze, en mr. Morrison liet zich patroniseeren op zeer nede rige wijze. Mrs. Morrison, een pittige jonge vrouw met veel gezond verstand, viel bijzonder in den smaak van mrs. en mr. Mc. Lean, die de ouders waren van een gehuwde dochter, die een paar jaren ouder was dan zij, en mrs. Mc Lean vertelde, dat haar schoonzoon, die architect was altijd in „shorts" liep, wanneer hij zich in een badplaats bevond. „Geen procureurs", had mr. Morrison nog geprotesteerd, maar hij verloor het proces, en een week na zijn aankomst te shortgate kon men hem over de krijtrotsen zien wandelen in khaki shorts en een open khaki hemd. „Staat het hem niet goed?" vroeg Mrs. Morri son opgetogen aan haar nieuwe vrienden. „Tien jaren jongen ziet hij eruit. En heeft hij niet een mooi figuur? Zoo slank als een jongen van vijftien". Mrs. Mc. Lean lachte goedig om de geestdrift van de trotsche echtgenoote, en erkende dat mr. Morrison er in zijn sportief - luchtig toilet werkelijk uitstekend uitzag. De waarheid was, dat het ongedwongen leven in de kleine on-conventioneele badplaats en de ongedwongen kleeding, die hij er droeg, den jongen, hardwerkenden procureur wonderwel beviel, en toen hij aan het eind van de tweede week, onverwacht voor twee dagen naar Lon den moest, ontsnapte hem tot mrs. Morrison's niet geringe verbazing de verzuchting: „Nu moet ik me weer in pontificaal steken!" De hittegolf, eenige dagen geleden onder broken, was met hernieuwde woede terugge keerd. „Maar, man", zei mrs. Morrison, „wees ver standig, en ga met open boord en flanellen broek naar Londen. Je gaat toch niet voor zaken. „In Londen ben ik procureur zaken of geen zaken", protesteerde mr. Morrison. Later op den dag werden mr. en mrs. Mc. Lean geraadpleegd, en mrs. Mc. Lean zeide: „Als mijn schoonzoon aan zee is, en hij moet voor een paar dagen naar Londen, dan gaat hij in zijn „shorts", tenminste als 't erg warm is". Nu deed mr. Morrison een beroep op zijn ouderen collega: „Vindt u dat men, als pro cureur, in „short" naar Londen kan gaan?" vroeg hij gebelgd. „Wanneer je er geen zaken hebt te doen, waarom met?" „En dan door een persfotograaf gesnapt te worden!" riep mr. Morrison uit „en den vol genden ochtend je portret in de kranten te zien, met een onderschrift als: Deze Londenaar offer de aan de hitte zijn waardigheid op en bevond zich er wel bij". Mr. Mc. Lean lachte heftig. „Een procureur", meende mr. Morrison, „kan er in Londen niet uitzien als een winkelmeisje, dat 's Zondags uit fietsen gaatAls dat in de kranten komt dan ben je gecompromitteerd". Maar den volgenden morgen was het nog veel warmer en mrs. Morrison's wil zegevierde. Toen mr. Morrison in den trein naar Liver pool street stapte, zag hij eruit, zooal niet als een fietsend winkelmeisje, dan toch ook niet als een degelijk en eerzuchtig Londensch procu reur. Hij geneerde zich aanvankelijk een weinig tegenover zijn mede-passagiers, die in het geheel niet op hem letten. Met de tube reisde mr. Morrison van Liver pool street naar Brent, de noordelijke voorstad, waar hij woonde. Het was voor hem min of meer een beproeving van het «tube-station naar huis te wandelen. Hij ontmoette ver baasde buurtgenooten, die allen zeiden, dat hij groot gelijk had, en waarschijnlijk bedoelden, dat hij er uitzag als een dwaas, en hij was blij toen hij eindelijk veilig en wel thuis was. Hij begaf zich naar zijn studeerkamer, en daar, temidden van zijn boeken en papieren, werd hij weer zichzelf, d.w.z. hij werd weer procureur van top tot teen. Tien minuten later was hij verkleed: een donkere gestreepte broek, een glanzend wit boord met stemmige das, een donker vest, een donkere cutaway. Het was, in die ontzettende stadswarmte, en na al die dagen van luchtige kleedij, een ware marteling, maar mr. Morrison genoot van die marteling, die hem zoo door-en-door het be wustzijn gaf Londenaar, man, heer en procu reur te zijn. Toen hij dien middag naar zijn club ging om er eenige kennissen te ontmoeten en te dineeren, zette hij zijn hoogen hoed op. Hij wilde ten volle profiteeren van het heer-en- procureur zijn. In de stad was het onhoudbaar, maar met fakir-achtige inspiratie trotseerde mr. Morrison alles. Den volgenden morgen keerde hij naar Shorgate terug in het fietsende-meisjes-toilet, waarin hij gekomen was. Mrs. Morrison ont ving hem tevreden en opgetogen; hij zag er uitstekend uit zei ze en voelde zich zeker dankbaar, nu hij alle malle conventie over boord geworpen had. „En", lachtte mrs. Morrison, „de pers heeft het zeker niet de moeite waard geoordeeld den procureur in „shorts" te fotografeeren". Mr. Morrison, wiens geweten begon te knagen, beantwoordde de spotternij met een stamelende nietszeggendheid, toen een brullend gelach van mr. Mc Lean de warande van „Seaview" deed trillen. „Hier!" daverde de procureur, en hield het echtpaar de geïllustreerde achterpagina van de „Daily Express" voor. Mr. Morrison deinsde achteruit: „Wat is dat. „Dat ben jij, manhijgde mrs. Morrison. Hij was het. Met zijn zwarten jas en zijn hoogen hoed, plechtig wandelend langs het postkantoor bij Charing Cross. Het onder schrift luidde: „80 graden in de schaduw, maar de Londensche business-man blijft trouw aan zijn plechtgewaad". B. (NADRUK VERBODEN). Wanneer da fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. HARINGAANVOER. Door de Vlaardingsche schepen zijn tot 27 Juli 1.1. aangevoerd in 113 reizen 19522 kantjes haring, tegen 24428 kantjes in 1933. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Gircé" met 2800 ton erts en „Stad Dordrecht" met 6038 ton erts. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is in openbare vergade ring bijeengeroepen op Donderdag 2 Au», a.s. des middags 2 uur ter behandeling van de navolgende punten: 1. Ingekomen stukken; 2. Stemming op nieuw over het voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond aan den heer J. Seton; 3. Aanvraag van den heer C. Berger om ont slag als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs; 4. benoeming van een lid van vorengenoemde commissie ter voorzie ning in de vacature L. D. Ponsioen, benoe ming van een hoofd van school Iï; aanbie ding gemeenterekening 1933 en eventueel verder voorkomende zaken. EXAMEN HORLOGEMAKER. De Minister van Kunstenen Wetenschappen heeft den heer L. Bosch, directeur der Rijks vak- en Kunstnijverheidsschool aangewezen als gedelegeerde bij het in Augustus te Utrecht te houden horlogemakers-examen en den heer L. Pruijn leeraar aan die school tot exami nator. CHARITAS HEEFT HULP NOODIG. Het dames-comité „Charitas" heeft in het afgeioopen half jaar aan zieken en minver mogende gezinnen verstrekt 2923 L. melk, 1608 eieren en 129 K.G. vleesch. Het comité moet thans echter een beroep doen op aller medewerking daar het bedrag aan contributie zoodanig is achteruitgegaan, dat aan de aan vragen om hulp niet meer zou kunnen wor den voldaan. Zij die dus hun bijdragen in hielden willen zich wel opnieuw opgeven voor hun steun. Het G.E.B. van Rotterdam heeft aan de elec- triciteitsgebruikers te Hillegersberg een kennis geving gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat op 1 November a.s. zal ingaan de nieuwe regeling, waarbij het G.E.B. van Rotterdam rechtstreeksche leverancier zal zijn van den electrischen stroom tegen het Rotterdamsche tarief. Dit beteekent voor de Hillegersbergsche inwoners een verlaging van 2 cent per K.W.U. Woensdag 1 Augustus, des avonds om kwart voor acht, komt de raad van de gemeente Schie- broek in openbare vergadering bijeen. De plechtige inwijding. Over de plechtige inwijding der H. Hartkerk te Jogja, schrijft de „Koerier" nog het volgen de Toen klokslag zeven uur de HoogEerwaarde Pater Superior A. van Kalken S. J. verscheen om de plechtigheid te verrichten, verdrong de menigte zich voor het kerkgebouw. De Zeer Eerwaarde heeren J. Gitsels S. J.. rector van het Xaverius-College te Moentilan en A. Pra- wirapratema, verleenden assistentie. Terwijl de inzegening der kerk van buiten plaats had, volgden de Javanen diep devoot in houding en gelaatstrekken, de gebeden der kerk, om den zegen van God af te smeeken. Nadat deze plechtigheid afgeioopen was, werd de kerkdeur geopend. Plechtig trok de stoet van priesters en mis dienaars de kerk binnen, gevolgd door de stil biddende duizenden-menigte die eerbiedig plaats nam in de banken of op de vloermatten. Terwijl de kerk tot in de uiterste hoeken ge vuld was, verdrongen zich honderden voor de kerkdeuren en op het plein, geen kans zien de door de dichte menigte heen te dringen. Nadat door priester en volk de bijstand van de heiligen was afgesmeekt, werd de kerk van binnen gezegend. Hierna volgde de plech tige Hoogmis, met preek van Pater A. Prawi- rapratama S. J. Onder de H. Mis naderden honderden Se" loovigen tot de H. Tafel. Treffend was de inzegening van het H. na - beeld midden op 't voorplein der kerk en opdracht aan het Goddelijk Hart van es Voor de receptie welke nu volgde^ es nd eveneens zeer groote belangstel ing van de zijde der Javasche en Europeesc e a holle ken. Nagenoeg alle vereenigmgen waren er vertegenwoordigd. Allereerst nam de Pater Superior het woord, eerst in het Javaansch tot de Javanen, en daar na in het Hollandsch. Zijn HoogEerwaarde zei, aat de nieuwe kerk is gekomen uit dankbaaiheid tot God. Die de Paters Jezuïeten gedurende hun 75-jarige ar beid in het land der Javanen, zichtbaar heeft gezegend. 400 jaren geleden werd de geloofsprediking in dit land begonnen, maar na een korte bloei- periode van 58 jaar werd het zaad, gestrooid door missionarissen, weggewischt en verdere missionneering onmogelijk gemaakt. Eerst 9 Juli van het jaar 1859, dus vandaag 75 jaar geleden, werd de prediking door de Sociëteit van Jesus ingezet en intensief voort gezet, onder veel ontbering en offers, en niet het minst het missiewerk onder de Javanen. De Paters Jezuïeten konden op den dag voor de intieme herdenking op 9 Juli van hun zegen rijken arbeid aan God niets beters geven dan dit prachtig kerkgebouw. Zichtbaar ontroerd dankte de Pater Superior allen, geestelijken en leeken, die hun beste ta lenten hebben gegeven om deze kerk te helpen tot stand brengen. Het woord richtend tot Pater A. Djajasapoe- tra S. J., die tot eerste pastoor van de nieuwe parochie is aangesteld, gaf de Pater Superior te kennen, dat Pater Djaja voor heel zijn leven in zijn parochianen moest aankweeken de lief de en de dankbaarheid jegens God. Nog verschillende heeren voerden het woord. De heer R. C. Soegiri namens de Javaansche Katholieken, de heer Duffels namens de Euro peanen in het algemeen en de I. K. P. in het bijzonder; het laatst Pater Djaja, de eerste pastoor van de nieuwe parochie Poegeran. Al len dankten de Paters Jezuïeten voor alles, wat gedaan en geofferd was voor het zielenheil in deze gewesten. Want ondanks, menschelijke- wijze gesproken, die duizenden onpverkomelijke moeilijkheden van allerlei aard, wist de Socië teit van Jesus in de afgeioopen 75 jaren zoo veel tot stand te brengen, waarvoor allen eer biedige hulde en diepe dankbaarheid verschul digd zijn." Een land in een staat van hevige opwinding De geweldige menschenjacht, die haar sporen trok door alle straten van het Midden en Wes ten van Amerika, heeft haar einde gevonden in den foyer van een bioscoop. Dillinger, Public Enemy No. 1, is gevallen. Negentien revolver- kogels maakten een einde aan een leven, dat na het eerste, bovenmatig strenge vonnis voor een kleinen misstap, niets gekend had dan haat jegens de maatschappij. Veertien jaar is het thans geleden, dat de Engelsche Dillinger werd neergeschoten in het open land rond Penrith in Cumberland. Drie maanden lang had de menschenjacht ge duurd. Zij was begonnen, kort nadat Sidney Edward Spicer, een autobestuurder, op Zater dag 25 April 1920 in een veld nabij Andover in Hampshire was gevonden met een doodelijke schotwonde in het achterhoofd. Zijn auto was verdwenenLater werd de wagen verlaten teruggevonden in Swansea. Wie had de misdaad gepleegd? Spicer was. naar uit het onderzoek bleek, afgehaald voor een ritje door een legerofficier. Dat was alles, wat de politie te weten kon komen. Drie dagen later pu bliceerde de politie 't volgende signalement van den moordenaar: „Gezocht: De soldaat Percy Toplis, nummer E.M.T. 54262, M. T. U. A. S. C. van het Bul ford-kamp. Trad in Augustus j.l. in dienst en werd in December d.a.v. deserteur. Oud 34 jaar. Lengte vijf voet, 8 inches, of vijf voet 7 inches. Mid delmatig van bouw. Hond haar. Aangenaam voorkomen. Heeft zich uitgegeven voor offi cier van de Konink lijke Luchtmacht. Is in 't bezit van een Webley- revolver, welke hij waarschijnlijk zal gebruiken, indien men hem nadert. Werd het laatst gezien in Swansea op Maandagmiddag". Soms, aldus werd er nog ten overvloede aan toegevoegd, draagt hij een gouden monocle. De jacht was begonnen. Algemeen werd bekend, dat Toplis twee jaar tevoren op een der Londensche stations was aan getroffen met een geladen revolver. Hij was toen onschadelijk gemaakt voordat hij ongeluk ken had kunnen veroorzaken. Het na-oorlogsche Engeland was verbaasd.... De man kon tijdens den oorlog wel eens gewoon zijn geraakt aan het schieten met geweren en revolvers. Een piloot van de Royal Airforce verklaarde, dat Toplis veertien dagen tevoren veertig roftden munitie op zijn bed had uitgeteld. De gewone soldaat met de monocle had de brutaliteit te gaan slapen in de „Union Jack Club" te Londen, kort nadat zijn signalement was gepubliceerd. Den dag daarop bracht hy een bezoek aan een barbier en schafte zich een valsche snor aan. In Bristol werd een taxi aangehouden. De chauffeur werd ernstig gewond. Had Toplis de hand in het spel? Een duizendtal detectives doorsnuffelden Londen. Autobestuurders werden overal aange houden en zij moesten zich legitimeeren. Toplis beantwoordde deze actie van de politie door tal van auto's aan te houden en de bestuurders te dwingen, hem te brengen, waar hij wilde, aldus werd verklaard. Engeland verkeerde in een staat van hevige opwinding. Ya.n motld tot mond gingen er ver halen, dat hij in Londen was.in Gloucester in Liverpool. Alle stoomschepen werden onder zocht. Het heele dorpje Collingbourne in Wilt shire maakte jacht op een vermeenden Toplis. De schoolkinderen in Wales, gewapend met stokken, klauterden door de bergen, ieder boschje struikgewas doorzoekend. Op den Machen Mountain werd een man onder bedreiging met een revolver aangehouden en beroofd. Alweer Toplis? In die dagen, dit zij hier terloops opgemerkt, verkocht John Dillinger in Amerika levensmid delen in den winkel van zijn vader. Tegen het einde van Mei vond de lijkschou wing plaats van Spicer, den vermoorden auto bestuurder. De jury verklaarde Toplis schuldig aan moord met voorbedachten rade. De moeders sloten haar kinderen 's avonds in de huizen op. Een soldaat kwam aan de politie verklaren, dat hij Toplis op 24 April had ontmoet. Toplis had tegen hem gezegd: „Heb je gehoord var. die auto, die in Bulford vermist werd? Ik heb haar in Gloucester voor vierhonderd pond ver kocht. Ik ga nu op een anderen wagen uit. Als ik hem niet goedschiks kan krijgen, zal ik het hiermee doen". Bij deze woorden had hij een Webley-revolver te voorschijn gehaald. Begin Juni was heel Engeland op den uitkijk. In Schotland, nabij Tomintoul, werd een man door een politie-beambte gesommeerd, dat hij in het onwettig bezit was van een verlaten jacht huisje in de bergen. Hij was zoo dom geweest er des nachts licht aan te steken. De man schoot den politiebeambte en een boer, die hem ver gezelde, neer en wondde hen ernstig. Wederom 1 Politie en burgers doorzochten iederen berg en vallei in Noord-Engeland binnen den tijd van een paar uren. In de stop Press van de „Daily Express" verscheen op 7 J"nl 1920 het volgende bericht: Toplis neergeschoten. De „Daily Express" ver neemt, dat Toplis, die gezocht werd in verband met den Andover-moord, gisteren nabij Penrith door de politie is doodgeschoten". Engeland slaakte een zucht van verlichting. De agent van politie Fulton vertelde later, hoe zich het drama had afgespeeld. Hij had een man ontmoet op vijf mijlen van Pennth in Cumberland. Toplis, die, ongelukkig voor een moordenaar, blond was, werd terstond herkend. Hij richtte zijn revolver op den politie-beambte. De agent slaagde erin op zijn fiets te ontkomen en hulp te halen. Met behulp van auto's werd Toplis over een afstand van veertig mijlen na gejaagd en tenslotte in een hoek gedreven. Hij vuurde een drietal schoten op de agenten af, doch miste hen. Twee bewapende agenten be antwoordden het vuur. Toplis stortte neer, een kogel had zijn hart doorboord. Engelands Dil linger was gevallen. Zomernacht. „Is dat nu Mars, dien wij daar zien?" „Neen,, liefste, dat is Jupiter." „Wonderbaar, mannie, hoe. jij dat dadelijk op zoo'n verren afstand kan zien en herkennen." Een excursie van St. Franciscus. De R. K. G. O. V. St. Franciscus, de bekende geheelonthoudersgroep in de St. Raphaelfami- lie had gisterenmiddag alhier een propaganda- tocht georganiseerd in attractievollen vorm. De belangstelling, uit alle deelen van ons land afkomstig, beliep meer dan 400 personen o.w. vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van plaatselijk bestuur en voorts de geestelijk adv. pater Patricius O.M.C. alsmede de paters van Dijk redacteur van het bondsorgaan en van Rixtel den Rotterdamschen leider van het apostolaat ter zee. Met twee Spidobooten werd van het Willems- plein weggevaren voor een rondtocht door de havens. Alleen reeds dit gedeelte van de excur sie wekte door alles, wat er viel waar te ne men, groote dankbaarheid. Na de rondvaart werd een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven. Outillage, drukte en bezoek aan de hangars schiepen nieuwe bronnen van vreugde en genietingen. Boven dien werd een tiental deelnemers middels een gratis loterij gelukkig gemaakt met een vlucht boven de stad. Natuurlijk lokte hun ervaring .anderen uit, om eveneens Rotterdam van uit hooger sferen te bekijken. Aan het einde van den geanimeerden en vol op geslaagden middag heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. v. Hedel een har tig woordje gesproken. Interpellatie-aanvrage van den heer A. Menist. Het raadslid de heer A. Menist heeft verzocht in de eerstvolgende raadszitting de navolgende vragen te mogen stellen: v 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het groote aantal huurbetalingsstakingen in Rotterdam, als direct gevolg van de met 1 Juli ingevoerde verlaging der steunnormen? 2. Zijn B. en W. ook niet van meening, dat behoudens de oorzaak in vraag 1 genoemd, de hooge huren op zich zelf de huurders nopen tot het voeren van een dergelijke actie, daar tot nog toe ondanks alle mogelijke uitspraken, zelfs van het hoogste bestuur, vrijwel geen huurverlaging van de arbeiderswoningen is tot stand gekomen? 3. Indien B. en W. nog altijd van meening zijn, dat de huren der arbeiderswoningen naar beneden moeten, zijn zij dan bereid daaraan daadwerkelijk mede te werken? 4. Zijn B. en W. bereid om waar mogelijk, dwingenden invloed uit te oefenen om tot huurverlaging te geraken? 5. Zijn B. en W. bereid de huren van wonin gen, vallende onder gemeentelijk beheer, direct belangrijk te verlagen? 6. Zijn B. en W. bereid stappen te onder- nemene dat de verkregen huurverlaging geheel ten goede komt aan de huurders-werkloozen? Met valsche sleutels heeft men zich gister avond toegang verschaft tot de woning van mej. M. H. S. aan de West-Kruiskade. Ont vreemd zijn een luidspreker en een gebeden boek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in een keet van de Nederlandsche Heide Maatschappij aan den Koedood. Ontvreemd zijn een drijfriem, een paar gum milaarzen, twee studie-boeken en een water pas. De 17-jarige A. N. uit Hilligersberg is toen hij in de Aert van Nesstraat fietste door een auto aangereden en gevallen. Met inwendige kneuzingen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 63-jarigen C. B. uit de Zwarte Paar denstraat is op den Bergweg met zijn motor tegen een auto gereden. Met ernstige schaaf wonden is hij in het ziekenhuis aan den Berg weg opgenomen. Vanochtend heeft de politie in een pand aan de Atjehstraat den Chinees Chen Fa gearres teerd die op heeterdaad werd betrapt bij het bereiden van vier Liter opium. De opium is in beslag genomen en de Chinees is opgesloten. Vanochtend heeft de 40-jarige zeeman A. P., die een onderdak wilde hebben, met een hamer vier groote spiegelruiten van de firma Dungel- man aan de Zeevischmarkt in elkaar getim merd. Hij heeft zijn doel bereikt. In bewaring is gesteld de 32-jarige loswerk- man A. v. D. die op heeterdaad werd betrapt het stelen van een fiets aan den Coolsingel. GESLAAGD. Maandag slaagden voor lingerie de dames B. van Dijk en D. van IJperen; voor costumière mej. S. Korpel. Zij waren leerlingen van de Modevakschool Ensaid Vlaardinger-Ambacht, onder leiding van mej. M. Blom. Voor diploma Fransche Handelscorrespon dentie Mercurius is geslaagd de heer J. Wie laard, alhier. Voor het Mulo-diploma A slaagde T. M. Stijnen. BENOEMD. Tot leeraar in de Engelsche Handelscorres pondentie aan de middelbare Handelsavond school „Kennis is Macht" alhier is benoemd de heer C. van Toor Dz. te Maassluis. AMBACHTSSCHOOL. Op Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 Augustus a.s. zal in de Ambachtsschool alhier een tentoon stelling worden gehouden van 3 tot 5 en van 7 tot 10 uur, terwijl op dezelfde dagen van 3 tot 5 uur openbare les wordt gegeven. 40 JAAR IN DIENST. Op 10 Augustus a.s. zal de heer C. M. Ruig- rok, kuipersbaas bij de firma A. Hoogendijk alhier, 40 jaar in dienst dezer firma zijn. TENTOONSTELLING R. K. MEISJESSCHOOL Zaterdag- en Zondagmiddag had in de loka len der Zusterschool aan de Hoflaan de jaar- lijksche tentoonstelling plaats van handwerken enz. welke in het afgeioopen jaar door de leer lingen der school vervaardigd waren. Op over zichtelijke wijze waren in de verschillende lo kalen tentoongesteld het fröbelwerk der kleu ters, de handwerken, teekeningen enz. van de leerschool en tenslotte het naai- en borduur werk, enz. van de Modevakschool. Alles maak te een keurige indruk en toonde aan, dat on der bekwame leiding was gewerkt. De ten toonstelling heeft zich beide dagen in een druk bezoek mogen verheugen en de talrijke bezoe kers en bezoeksters waren vol lof over hetgeen te bezichtigen viel. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van vna 2529 Juli. GEBOREN: Johanna, d. van A. Heyberg en A Molendijk, Stationstraat 56. Jannetje L., d. van H. van Oosterhout en K. Dobbelstein, Dwarsbleekstraat 1. Engelina, d. van A. Planken en A. Termorshuizen, De Ruyterstr. 21. A. z. van L. Hakker en A. Overduin, 6de Biersolotsteeg 23. Gerrit, z. van A. den Breem en M. Vrijland, Trompstraat 8. OVERLEDEN: A. de Rooy 74 j., weduwn. van M. den Hamer, Landstraat 79. G. Ver beet 44 j. echtgen. van K. P. A. Peereboom, Willem Barendsz.straat 11. H. van Enk 69 j., echtgen. van A. M. Kijne, Landstraat 29. VISSCHERIJ. Van de haringvisscherij kwamen hier binnen VL. 27, P. den Heyer, bet 28% last, VL. 49, M. Westerdijk met 18 last, VL. 56, J. Rog met 26 last, VL. 156, S. van Hoogteylingen met 30 last, VL. 150, P. Brandwijk met 26 last, heeft 216 kantjes overgegeven; VL. 199, A. Visser, met 30 last, heeft 69 kantjes overgegeven; VL. 205, A. van der Zwan, met 24 last, VL. 216, A. Visser Jz., met 9 last; KW. 8, J. van Duyn Kz., met 18 last, KW. 138, M. van Duyn met 18 last, KW. 141, J. v. d. Plas Az„ met 25 last heeft 108 kantjes overgegeven; KW. 153, J. v. d. Plas, met 17 last haring. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Kollenberg, Potgieterstraat 39, portemonnaie met inhoud; Post, Callenburg- straat 82, postduif; Kal, Ged. Biersloot 164, por temonnaie met inhoud; Politiebureau, kinder schoentje; Slager, Oosterstraat 89, zakmes; Van der Knaap, Emmastraat 12, hondje; Pijper, Van Schravendijkplein 11, kinderschoen; Konijnen burg, Astrestraat 24, Vaard. Ambacht, tasch met inhoud; Huyzer, Vondelstraat 42, jongensjas Kos, 8e Bierslootsteeg 6, muts. POSTDUIVENVEREENIGING „DE LUCHTBODE". De Postduivenvereniging „De Luchtbode" hield haar wedvlucht met jonge duiven van uit Gembloux, afstand 150 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 2, A. Poot; 3, 5, 10, 12, 13 15, 17, 19, 22, K. van Keulen; 4, 18, 25, J. v. d. Windt; 6, 20, 27, R. Vons; 7, 14, 21, 23, J. de Ligt; 8, 9, J. Harloff; 11, 24, A. de Jongh; 16, 26, P. de Boeme. Gelost werd te 12 uur. Aan komst le duif 14 uur 22 min. 20 sec. Aankomst laatste duif 14 uur 50 min.. WATERPOLO. V. Z. C. won te Dordrecht van Merwede met 32. A.s. Donderdag speelt V. Z. C. haar laatsten wedstrijd tegen P. C. G. uit Gorinchem. VOETBAL. Fortuna verloor van D. C. L. te Rotterdam met 43 in de nederlaagserie van D. C. L. Fortuna II speelde voor deze serie en verloor onvolledig T-«t 82 van D. C. L. II. -Aiv.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2